BUITENLAND. eiNNENLANQ ,1 Onschuldig veroordeeld Tweed© 26 Juli 1922 Brieven uit Frankrijk. mm. BUITENL. BERICHTEN. HET DIENSTBODEN- VRAAGSTUK. Nederlandsche dienstboden heb ben zich onlangs beklaagd over de invasie van Duitsche gedienstigen, die hen een oneerlijke concurrentie zouden aandoen en de kans op, een betrekking ontnemen. Niet over het onjuiste van die klacht, waar nog steeds de vraag het aanbod overtreft, wil ik hier schrijven, maar naar aanleiding er van iets vertehen over het dienst- bodenvraagstuk in Frankrijk. Algemeen beklaagt men zich dat de oude getrouwen van vroeger zijn uitgestorven en dat het „help u zelf", in daden dient omgezet. En inderdaad de klagers hebben in dit geval, in tegenspraak met het bekende gezegde, ernstigen nood. Een schrale troost mag het hee- ten, dat dit verschijnsel niet nieuw is en dat reeds in de oude en aller oudste klucht- en blijspelen werd gezinspeeld op de moeilijkheid een goede dienstbode te vinden. Het Diogenes-lantaarni je doet nog steeds opgeld, indien men een be hoorlijke keukenprinses gaat zoe ken. Er is een niet te ontkennen cri sis op dit gebied, waaraan een toenemende invasie van Zwitser- sche meisjes geen einde kan ma ken, De hulptroepen uit Elzas- Lotharingen zijn evenmin vol doende om in de vele behoeften te voorzien. De oorzaak is niet ver te zoe ken, men ziet ten onrechte een beetje laag op het bedrijf van dienstbode neer. Het loon, hoe hoog ook opgedreven, staat bene den dat in magazijnen of andere beroepen te verdienen, de vrijheid is minder groot en vooral' het dra den van tul'le mutsjes of katoenen jurk is, om een val'sch beeld te gebruiken, een doorn in het oog der jeugdige Parisiennes, die de voorkeur geven aan zijden japon netjes en uiterlijke chic. Vactylo, een wat deftiger term voor typ-juffrouw, is tegenwoor dig het meest begeerde ambt en de markt is dan ook met dienares sen der schrijfmachine overvoerd. Daar komt bij dat een wet van 1904, welke aan dienstboden-bu- Teaux een vergoeding van 3 pCt. toestaat van hét loon, v,an het be stede dienstpersoneel, over 'het eerste jaar, en welk bedrag door de werkgeefster moet worden be taald, indien het „zoekt en gii zult vinden" bewaarheid wordt, de ge lukkige huisvrouw op buitensporig hooge kosten jaagt. De Parijsche huisvrouwen staan dan ook met de handen in het haar. zijn eenerzijds wanhopig dat de vraag het aanbod verre overtreft en anderzijds dat een financieele aderlating nocdig is, ars zr een ge dienstige hebben gevonden. De beste oplossing zou zijn, de han den uit het haar te nemen en uit de mouwen te steken om zichzelf te redden. Niet iedereen heeft daar toe echter den lust, den tijd of de hoedanigheden en de verzoekschrif ten om deze wet buiten werking te stellen zijn dan oo klegio. Hoogst onbillijk is deze wet in zooverre dat de dienstbode zelf §een gefd aan de plaatsingbureaux ehoeft te betalen en dus" geneigd is, als iets in den dienst haar niet bevalt, tijdens de proef 14 da gen haar boeltje te pakken en mevrouw met de gebakken peren, in casu de betaalde som te laten zitten, of liever niet te laten zitten. De bureaux daarentegen zijn die wisseüngs niet ongaarne, hoe meer schommeling, hoe beter hun beurs gespekt wordt. Zit zijn even eens oorzaak dat de I'oonen, waar van de stijging hen ten goed komt, steeds hooger worden. Loonen v. 150 a 200 francs per maand plus waschge'd zijn schering en inslag. Men is dan ook van meening, dat het billijk is, dienstboden en werk geefsters een gelijk aandeel in die 3 pCt. der wet 1904 te laten beta ten Tot nu toe heeft de regeering die verzoekschriften om wetswijzi ging, slechts voor kennisgeving aangenomen. En al hoopt men nog op een gunstige beslissing laten zii eerliik ziin, de oplossing yan het dienstboden-vraagstuk zal er niet door worden gebracht. Het allerbeste zal zijn, zoolang de cri sis duurt zelf „pootaan" te spelen, en indachtig dat „arbeid adelt", zelfs voor de adel die niet^ graag altijd arbeidt, het voorbeeld van de H. Brigitta, de patrones der keu kenmeisjes, te volgen. Het eenige bezwaar is, dat de Pariïsche wonin gen weinig practisch ziin ingericht om alles zelf te doen. Vooral in de oudere stadsgedeelten ontbreekt centrale verwarming warm en koud water, moet men als étage- bewoner menig trapje op en af loopen. om inkoopen te doen of leveranciers te woord te staan. Het gebruik bovendien om als huis vrouw zelf inkoopen te doen op de markt is zeer tijdroovend en maakt het bezit van een gediensti ge in vele gevallen noodig. Buiten Parijs, in de villadorpen waar meer en meer, ook tijdens de winter maanden. de Franschman zijn ten ten opslaat, is 't nog slimmer ge steld. Zii die in de termen vallen als dienstbode hun levenstaak te vervullen, vliegen als muggen af op de groote kaars, die Parijs in dit opzicht is. Zi: nemen geen ge noegen met het stille buitenleven en verlangen na volbrachten ar beid, een wandeling langs de bou levards, een uurtje in de Bioscoop of een dansje in een omgeving, die maar weinig tot hun zedelijke ver betering zal' bijbrengen. Gelukkig zijn er uitzonderingen om de regel te bevestigen, maar ik zou onwaar heid vertellen, indien ik zeide dat ze talrijk zijn. Zoo ziet dan het dienstboden- vraagstuk in de naaste tpekomst er weinig rooskleurig uit en zijn het vooral' de goedkoopere restau rants die er wel bii' "varen. Ik ken meerdere families die twee a drie maal' per week hun heil gaan zoe ken in een eethuis, dicht bit hun woning .gelegen. Bepaald 'n genoe gen is 't nief, bevorderlijk voor de gezondheid evenmin en het gezel lige familieleven lijdt er beslist onder. Maar contre Ia force il n' y a pas de resistance", en 't gaat niet aan om in dit geval zich steeds tevreden te stellen met een opge warmd 'beetje, als de huisvrouw geen kans ziet dagelijks een versch potje te kooken. Bii.gebre kaan brood kan men korstjes van pas teien eten, al is dit dubbel onaan genaam in een land, waar het goudblonde brood zeldzaam lek ker ie tegenlacht, maar bi' gebrek aan een dienstbode, ie een warm maal te ontzeggen, is wat vee! ge vraagd. De eenige goede zijde mag heeten dat een zekere een voud in de levenswijze is ingetre den, trouwens door de duurte van het leven reeds noodzakelijk. Lichtpunten zoeken in alle le vensomstandigheden is de beste raad die men geven kan en, waar de Fransche vrouw hierin heel sterk is, heeft de goede stemming al zeer weinig onder het dienst boden-gebrek geleden. Dit is evenwél geen reden om niet op verbetering te hopen. Parijs, 19 Juli 1922. Mr. P. v. S. Beieren en het Rijk. De plannen van het Duitsche Centrum, De toesfand in Ierland. Het grootste watervliegtuig. De oom ui'. Amerika. Sulomo's oordeel. Verfriftifirinw door fajirHes. Treinbotsing bij Bagdad DE KABINETSCRISIS. DE OPENING DER STATEN- GENERAAL. FEUILLETON Zoo 't schijnt heel rijk. Hij bezit fabrieken zooals niemand in New- IJork en met die verbeterde machine zal hij weer moeten uitbreiden. Weet je, wat jij moet zien klaar te spelen? Wat dan Zie, dat je zijn compagnon wordt.... jij bent een werker en hebt wel inzicht in het vak.... ik maak me sterk, dat je in zijn fabriek een pracht-positie zoudt kunnen krij gen. Hij heeft een knappe dochter met een flinken bruidschatnou, wie weet, hè als je maar durft, zie jeals ik maar 'n meneer was zooals jij!.... Al sprekende nam Ovide den val- schen Paul Harmant scherp op. Jac ques had zijn hoed afgezet en wischte ^'ch het voorhoofd af. Het was vijf dagen geleden, dat Jacques zijn ha- had behandeld. Een rosse streep hnSfZic'ltbaar geworden aan het voor- Ovide was een scherp opmer ker. Aan zijn baard kon hij niets zien, omreden lacques zich dadelijks schoor. Wat drommel, dacht hij, men zou zweren, dat mijn neef zich verft. Wat beteekent dat Het onderhoud had langer geduurd, dan Jacques had kunnen denken en vond het gewenscht te scheiden. Het was me aangenaam, neef, we zullen elkaar nog wel eens zien. Adieu Terwijl hij zijn eersteklas hut weer opzocht, zeide hij bij zich zelf Ik geloof, dat er twijfel gerezen is bij dien man. Het is voorzichtig, dat ik hem op een of andere manier aan mij bind. Ovide dacht eveneens over de ont moeting na. Jacques vergiste zich niet, wanneer hij meende, dat Ovide in twijfel verkeerde omtrent hem. Jongen, jomgen, dacht hij, ter wijl hij heen en weer wandelde op het dek, een cigaret in den mond. Wat is hij veranderd 1 En hij ziet er zoo zonderling uit. Hij wist waarach tig niet meer, dat ik mecanicien was. En Pierrette was hij ook heelemaal vergeten. En hij verft zijn haren! Zijn haar is aan den wortel rood. Verbeeld je. dat 't mijn neef niet was Een ander, die den naam van Paul Harmant heeft aangenomen. Maar wat kan hij daar mee voor hebben Het is allemaal zoo geheimzinnig. In zes jaar heeft hij fortuin gemaaktt Is kras Het komt wel voor, maar toch zelden. Aldus met zich zelf in gedachten, kreeg hij op 't dek een man in de ga ten van vijf en zestig of zeventig jaar, die aan een riem een leeren tasch over den schouder droeg. „Een zeldzame gelegenheid," ver volgde Ovide. Ik weef, wat er in die tasch zit.minstens zestig duizend fr nken in goud en bankbriefjes Het gaat er nu maar over, op welke manier ik den riem kan doorsnijden, den inhoud in mijn zak kan steken en de tasch in zee gooienAls dat lukt, zou ik eerste klas nemen, dure sigaren rooken en chic gekleed gaan. Ik g.loof bepaald, dat de neef ook zoo'n kans heeft gehad." Terwijl hij een cigaret aanstak, liep hij met korte pasjes voorwaarts. Op eens stond hij stil bij twee personen, die druk redeneerden. De eene was een Canadees met koperkleurig ge laat en in de kleederdracht van zijn land, de andere een jonge man van vijf en twintig jaar ongeveer. De Canad :cs scheen reeds o eenigs- zins gevorderden leeftijd. Zijn haren waren grijzend, zijn wangen ingeval len zijn oogen schitterden van koorts jn hun kassen. Hij hield een fleschje in de hand, gevuld met een goudkleu rige vloeistof. De jonge man, een Fransche dokter, die zijn geluk in Amerika ging beproeven, sprak met hem. „Dus, u hebt al tien jaar aanvallen van koorts," zeide hij „en u hebt niets dan dit drankje om ze te be strijden „Aan dit drankje dank ik het leven. Als de koorts toeneemt, neem ik vijf tot zes druppels en er treedt dadelijk verbetering in." „Wat is 't eigenlijk voor een drank „Een aftreksel van planten, die men bij ons in de bergen vindt." „Hoe heet de drank zelf?" „Hij heeft verschillende benamin gen, onder andere wordt hij genoemd waarheidslikeur." „Waarheidslikeur.herhaalde de jonge dokter. „Wat beteekent dat „Die naam heeft betrekking op een van de eigenschappen van dit af rek- sel. Als men een lepel er van drinkt, toegevoegd aan koffie, wijn of eenige andere drank, werkt dit mengsel zoo danig op de hersenen, dat men in een toestand van overprikkeling geraakt. Zoolang deze toestand duurt, heeft men behoefte van het verleden en het heden te vertellen en zijn meest ver borgen gedachten te verklappen. Zoo dra deze toestand voorbij is, herinnert men zich niets meer van hetgeen ge beurd is. Daarom noemt men dit drankje „waarheidslikeur." „Verbazend eigenaardig," zeide de jonge dokter. Ovide Soliveau, die zonder dat't in 't oog liep, aandachtig had toegehoord was geen woord ontgaan van hetgeen de beide mannen hadden besproken. „Drommels," dacht hij„als ik daarvan wat bezat en mijn neef liet drinken, zou hij me vertellen,waarom hij zij haar heeft geverfd en op welke manier hij aan zijn geld is gekomen." De beide mannen begonnen weer te praten met elkaar. Opnieuw luis terde Ovide. De Canadees ging ver der „Deze waarheidslikeur heeft nog andere eigenschappenéén, onder meer, zeer eigenaardig." „Welke," vroeg de dokter. „Onvermengd op een wonde ge goten doet ze die bijna onmiddellijk geneztn. Houthakkers en jagers, ge beten door een vergiftige slang, zijn vaak genezen, zoodra ze eenige drup pels op de wonde hadden gedaan." „Maar dat is een algemeen genees middel riep de jonge dokter uit. „Ik heb niet overdreven," zeide de Canadees op ernstigen toon. „Trouwens u kunt er zich van overtuigen en zelf de proef nemen." „Om een proef te kunnen nemen, zou 'k er wat van moeten hebben. Hoe kan ik 't krijgen „U gaat naar New-IJork vroeg de Canadees. „ja." „Welnu, noteer dan, wat ik u zeg gen ga." De jonge dokter haalde een agenda te voorschijn. Met den rug naar de beide mannen gekeerd, had Ovide het zelfde gedaan. De Canadees dicteerde* „Chuchillino, elfde avenue nr. 24.*' Wordt vervolgd.)! Gelijk wij gisteren onder de telegram men vermeldden is door de meerderheid van het Beiersche staatsministerie beslo ten om een eigen verordening uit te vaar digen, waarin zij het recht der toepassing van de Rijkswet tot bescherming der Repu bliek. in handen stelt van het Beiersche openbare ministerie en de Beiersche volks- reehtbanken. Daarmee wordt in Beieren de invloed der Rijksautoriteiten uitgescha keld. De Beiersche regeering gelooft dit be sluit te kunnen baseeren op art. 48 van de Rijksgrondwet, dat machtiging geeft om bij dreigende onlusten en gevaren uit zonderingsmaatregelen te nemen. Door dit besluit der Beiersche regeering acht de democratische partij de regeerings- coalitie verbroken en is de democratische minister van handel Hamm uit de regee ring gelreden. Door dezen loop van zaken is inmiddels de beslissing nog niet gevallen. Deze be slissing valt eerst door de aanneming of de verwerping der regeeringsvoorstellen, hierboven weergegeven. De Landdag, die heden vergadert, zal ongetwijfeld voor de Beiersche regeering een meerderheid ople veren, Doch ook deze uitspraak behelst nog niet de eindbeslissing, aangezien deze ten slotte bij den Rijksraad berust. Wanneer de te Berlijn nog steeds ge koesterde verwachtingen, dat een conflict zal kunnen worden vermeden, ijdel blij ken te zijn, heeft de Rijkspresident krach tens de grondwet van Weimar het recht om de verordening van de Beiersche re geering ongeldig te verklaren. De rijkspre sident kan bovendien een rijkscommissa ris benoemen, die in Beieren voor de toe passing van de wet ter bescherming der republiek zal hebben te waken. Ten slotte kan de rijkispresident ook nog de hulp van de gewapende macht inroe pen om Beieren tot gehoorzaamheid aan de wet te dwingen. Hel fs echier nleï waarschijnlijk dat het conflict zulke scherpe vormen zal aan nemen. Ook thans zal het wel niet onmogelijk blijken een vergelijk te vinden en de kwes tie op bezadigde wijze in der minne te schikken, wat voor het welzijn van Duitschland ten zeerste te hopen is. Het gaat hier niet enkel om de een heid van het rijk, doch ook om een open lijke krachtmeling der republikeinsche 'en reactionnaire eicmenlen. De uitslag hier van zai de basis zijn van het vertrouwen, dat het buitenland kan stellen in den hcerschcnden geest van het Rijk, terwijl alleen dit vertrouwen de bron kan zijn waaruit Duiischland in de naaste toekomst nieuwe krachten put. De inhoud van de wet en de wijze, waarop deze tot stand is gekomen, tegen het protest der Beiersche regeering, heeft in Beieren een zoodanige opwinding ver oorzaakt, dat tenminste in het gedeelte van Beieren, dat rechts van den Rijn ligt, di rect te rekenen is op een aanmerkelijke verstoring of het in gevaar brengen der openbare veiligheid en orde, indien de wet zonder eenig voorbehoud in werking treedt. Er is dus gevaar in aantocht. Om deze redenen ziet het Beiersche Staats ministerie zich gedwongen, de volgende verordening uil te vaardigen. D verordening zelf bepaalt, dat de Rijks wet tot bescherming der Republiek in Beieren in dier voege zal geiden, dat in plaats van de Rijksregeering de Beiersche regeering, en in plaats van het Staatsge- rechtshof de Volksgerechtshoven treden. Verbod tot het houden van vergaderingen couranlen, opheffing van vereenigingen enz. worden uitgevaardigd door hel Bei ersche Ministerie van Binnenlandsche Za ken. Beroep kan worden ingesteld bij het Landsgerecht. Artikel 5 der Beiersche ver. ordening zegt, dat het niet-Beiersche poli- tie-organen binnen de grenzen, waarvoor deze verordening van kracht zal zijn, ver boden is, in Beieren zelfstandig van ambts wege op te treden. Een conferentie der sociaal-democrati sche fractie van den Beierschen Landdag, de Beiersche Landcentrale en de Beiersche districtsleidingen der sociaal-democrati sche partij heeft een oproep gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat de conferentie het ais plicht beschouwt van alle volks kringen van Beieren, zonder onderscheid van partijen die het Rijk trouw gezind zijn, om in het belang van de handhaving van den binnenlandschen vrede het standpunt der Rijksregeering te steunen, om de drei gende anarchie en rechlsonzekerheid van Beieren af te weren. De conferentie roept de^ geheele republikeinsche bevolking van Beieren op, om zich voor alle mogelijkhe den gereed te houden. Het orgaan der Christel. Soc. parit (Centrum), „Das Neue Volk" in Wiirz burg, publiceert vetgedrukt de volgende waarschuwing tegen een staatsgreep: „Wij slaan in Beieren voor de beslis, sing. De regeering Lerchenfeldt is te zwak. om tegen het geheime drijven op te tre- den, en kan voor moeilijke verrassingen worden gesteld. Leden van geheime ver bonden en politieke warhoofden beramen in deze situatie acties, die de ernstigste verwikkelingen teweeg kunnen brengen. Het gaat om een burgeroorlog, om het bestaan van het Rijk en van Beieren.*' In de bijeenkomst van den Beierschen Boerenbond, sprak o.a. de Rijksminister voor de levensmiddelenvoorziening, Fehr die ais bestuurslid van den Boerenbond uitvoerig de redenen uiieenzetle, die de Rnksregeering aanleiding hadden gegeven tot het uitvaardigen van de wet tof be- hescherming der republiek. Hij waar schuwde den Beierschen Boerenbond, om- zicii niet op het standpunt der Beiersche Volkspartij fe plaatsen. Nieltcmin echter besloot het landelijke comité met meer derheid van stemmen in deze kwestie met de Bernrscbe Volkspartii samen te gaan- Het H. N. bureau meldt nog- Naar, men verneemt, zal president Lbert gel.nuk maken van het recht hem ■I de Grondwet van Wemmr verleend. om een riikseommissaris naar Beieren te zenden, teneinde zoodoende gedaan te krijgen, dat Beieren de noodige wetgeven de maatregelen treft om de invoering van dc wet tot bescherming der republiek mogelijk te maken. Theoretisch zou hïi ook een beroep kunnen doen op de Riiksweerbaarheid om dit verzet te breken, doch het is de vraag, of bet Riik met zulk een maatre gel verder zou komen. Deze weerbaar heid, die geheel uit Reieren bestaat en de oude nationale kleuren en emblemen voert, zou vermoedelii'k zeer weinig zin foonen om zich onder bevel van Berlijn te stellen, vooral als die hevelen tegen de Beiersche regeering zouden zijn gericht. Zelfs schijnt het niet geheel zeker, dat de Riiksweerbaarheid bereid zou zijn OP te trekken tegen Reieren. Vermoedelijk zal men dus wel andere middelen uitput ten, alvorens er wordt gedacht aan maat regelen van geweld. In den oproep van het partijbestuur van het Duitsche centrum, onder 'het pa rool „Voor een groote christelijke mid denpartij", wordt er o.a. op gewezen, dat de politieke gebeurtenissen van de laat ste weken aangetoond hebben hoe dicht bet Duitsche volk bij den afgrond staat. Een ieder beweert het in elkaar gestorte en verminkte Duitschland te willen ver nieuwen. Progrnmverklaringen worden groote woorden, wanneer zij niet eindelijk door daden worden gevolgd. De diepere grend van al deze ellende ligt bij de par tijen. Een levensvraag voor Duitschland is de vereenvoudiging en een streven naar meer eenheid in het partijwezen. Deze denkbeelden vormden richtsnoe ren voor de jongste zitting van het rijks bestuur van de Duitsche centrumpartij- Noodig is een stérke partij, die door' doel bewust streven, houding en samenstelling vereenigt. Deze partijen moet de ideeënvan den nieuwen lijd belichamen zonder het goede van den ouden tijd als staals- krncht, een getrouw amblenaarskorps, re ligieus-zedelijke waarden, prijs te geven. De partij moet de groote sociale vraag stukken van dezen tijd oplossen, de schei ding der klassen opheffen, standen en godsdienslige gezindheid tot opbouwen- den politieken arbeid tezamen brengen. Daarbij trouw aan de grondwet en in al le deelen van het rijk vertakt zijn. Deze politieke lijn heeft de partij steeds nage streefd, zoodat zij geschikt is zich te ontwikkelen tot deze groote en sterke middenpartij en inzonderheid de kern te vormen voor de in den laatsten tijd veel besproken arbeids-gemeenschap van grondwettige middenpartijen. Besloten is dit politieke karakter van de partij bij de eerstvolgende verkiezingen ook naar buiten duidelijk en ondubbel zinnig tot uiting te brengen. De centrum partij is een Duitsche constitutioneele partij, die voor godsdienst, stand nocb klasse exclusief is. Zij streeft naar her stel van het Duitsche volk in een sierk Duitseb rijk en naar behoud der christe lijke cultuurwaarden. Tenslotte wendt de centrumpartij zi<£i tot allen, die van goeden wille zijn, op dezen grondslag mede te werken onver schillig lol welken godsdienst zij bchoo- ren. „De Duitsche centrumpartij biedt gelegenheid voor een staatspolilieke daad Duitschers en christenen, doet uw plicht!" Tegelijkertijd publiceeren de centrum bladen de besluiten van de aigemeene besturen, welke reeds een maand geleden werden genomen, maar niet gepubliceerd wegens de door den moord op Rnthenau in bot volk ontstane opwinding. De toe komstige centrumpolitiek wordt daarin als volgt gekarakteriseerd: Het politieke karakter van de partij, hetwelk zii sinds haar oprichting bewaard heeft, zal voorlaan ook naar builen meer naar v«- ren treden. Daartoe zal bij de verkiezin gen een gooter aantal niet-katholieke candidaten worden gesteld. Verder wordt de partijpers verzocht het politieke ge deelte van haar organen ook werkelijk politiek te redigeeren. Plundering van banken. Zaterdag zijn bii klaarlichten laj? in" Dundalk een aantal banken geplunderd. Geen enkele bank in de stad is van een bezoek van gewapende lieden gespaard gebleven, die om elf uur 's ochtends de gebouwen binnendrongen om er Kort daarna met de gebeele kas van door te gaan. T)e meest scnsat'oneele inval had in de Munster and Leinster Rank plarHó, waar zich eenige cliënten bevonden, die door een der roovers in bedwang werden gehouden, terwijl de anderen al bet geld weghaalden, dat onder bun ereik lag. Een geestelijke, die juist in de bank aanwezig was, bood weerstand. Hem werd bevolen de banden op te steken, doch hij weigerde en wist op een goed oogenblik twee inkt kokers van een bureau af te nemen en deze bet raam uit te werpen. Een andere cliënt volgde het voorbeeld en wierp een derde inktkoker naar huiten. De aandacht werd getrokken door de met inkt bevuilde vensters, en eenige mannen liepen de bank binnen om te zien wat er gaande was. In een oogenblik was het geheeie gebouw omsingeld door do wachtposten van het nabijgelegen postkantoor, zoodat de roovers niet meer weg konden. Drie van hen werden gepakt; de vierde wist met een buit van 200 pd. st. te ontkomen. In de Hibernion Bank ging het den dieven voorspoediger. Wel werd gepoogd ze tegen te houden, maar het mocht niet gelukken. In de Nationale Bank merkte de directeur pas wat er gaande was toen hem een revolver nder den neus werd ge houden. De vervolging der ongeregelde troepen. Een trein uit Wexford op weg naar En- niscort, met Vrijstaatsche troepen, zestig gevangen rebellen en passagiers, geraakte bij Kiilurin.in een hinderlaag. Twee solda len werden gedood en tien gewond. De aanvallers werden na een hevig vuurge vecht, waarbij de passagiers door een pa niek waren bevangen, en verschrikt plat op de vloer der compartimenten lagen, afgeslagen. De trein bereikte Dublin met twee uur vertraging, na nog tweemaal het mikpunt van franctireurs te zijn geweest. Een officieel bericht zegt, dat de voor uitgang der Vrijstaters haar het Westen voortduurt. Claremorris is door de Vrij staters bezet. De rebellen stakcif de ka zerne in brand en verlieten de stad eenige uren vóór de Vrijstaters binnenrukten. Ge vervolging der onregelmalige troepen m Limerick gaat voort. De onregelmafigen °den een hevigen aanval op het garni zoen, doch werden genoodzaakt terug te trekken. De verwachting heerscht, dat de eerste vergadering van het Iersche parle ment, aangekondigd voor Zaterdag, op nieuw zal worden uitgesteld tengevolge van den heerschenden toestand. Een Iersche vrouw veroordeeld. Elisabeth Eadie. de Iersche weduwe, in wier woning in Bayswater (Londen) kort Ba den moord op maarschalk Wilson, elf brandbommen werden aangetroffen, is Sisteren wegens het veroorzaken van 'evensgevaar tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Mevrouw Eadie gaf de zonderlinge ver klaring. dat de bommen bii haar moeten ziin achtergelaten door een jonge Iersche, die in October was vertrokken. De bom men waren echter in een krant van Januari j.l. gewikkeld. De „Times" zegt dat er groote geheim zinnigheid wordt betracht in zake de con structie te Southamton van het z.g. groot- sle watervliegtuig ter wereld. Het' wordt door de Supermarine Avialion .Vorks Limited voor het Ministerie van Lucht vaart gebouwd. De hoofdgedachte is dat de boot tegen liet zwaarste weer bestand zal zijn. Zij is bestemd niet slechts om de zee te door kruisen, doch ook op zee te blijven, bij welke weersee-tp!''b-;'' - er huiten voor de bemanning op worden aangebracht. Voor het volgend jaar zal het luchtschip klaar zijn. Sedert een paar weken is er in den Borinage over niets anders sprake dan over het nieuws dat verscheidene arbei dersfamilies een reusachtige erfenis heb ben gekregen. Men spreekt van meer dan 100 millioen frs. Een blad heeft er het fijne van .villen weten en is h« een der erfgenamen op inlichtingen uitgegaan. En ziehier wat het vernomen heeft: Een verre bloedverwant, van enkele be woners der Borinage, F.léonard. is gestor ven in Canada, een vermogen achterlatend van verscheidene milliocnen. Eléonard is reeds ovcrlede™ in 1904 maar de erfgenamen wisten dit niet en lazen het thans ee-st in de bladen, waar in e»n oproep tot de erfgenamen werd ge daan. Zii beneven zieU „,ee,* Tz„„-mïpR. bii den notaris, die met dc vereffening is belas en dpee vertelde bon gel bii bet juiste be drag der nalatenschap no" nief kon on- "even. m»' dat de som minstens 100 mil- loen bedroeg. De heer John Haas te Chicago leefde on slechten voet met ziin echt^enoote, die echtscheiding had aanecvraaffd. Zij ver weet haar man al te zeer on het gezel- vrchnn va^ andere d^mes te ziin frcstdd. De heer Haas van z;in kant me^de dat ri*'n schoonmoeder ..er achter zat." Na tal van confidrtT,|ies te hehhen aan gehoord, velde do rech'cr ten slotte ziin nordeel. d^or beh'e rarfJVn vernlich- fing nr> leceen. D^ hoor TTo««; moet zich voortaan onthouden van het bezoeken van. het soreken of int r"dcn gaar» met andere vro'twcH dan do z"'ne. ferwi"! ziin schoonmoeder dit concessie tegen over den in zijn vrvheid dncMi" heiem- opordor, man zieh moot onthouden van het bezoeken van. snreken met haar sc^oo^oon. nf hel he^oei^n met het huiselijk gehik van het echtpaar Haas. Te Ort'iez, een Iricin dorp in Frank rijk, z'jn allo mensr.hen, die taartjes ge goten hadden, donzelfdon dig ernstig ziek geworden; er werden vergif.igingi- verschijnselen geconstateerd. Twee personen zijn in levensgevaar. Het aantal vergiftigden is 120 en drie doktoren zijn dag en nacht in de weer. Ook uit dorpen in de huurt komen dezelfde berichten binnen. Hen o"ficjeus onderzoek heeft plaats gehad, maar de verantwoordelijkheid kan niet vastgesteld worden. De banketbakker, die te goeder trouw is, heeft zijn werk neergelegd. Een N.TA-bei i ht uit Londen meldt, dat do trein Bagdad-Bairam op een stilstaande^ tren 8 mijl ten Kuden van Bagdad liep. Er zijn 7 dooden en 14 gewonden. Vijf waggons werden ver nield. Een N.T.A.vbcrieht meldt dat te New-York, negen- en zestig jaar oud, overleed dr. Yokichi Takamina, aange duid als ontdekker van het Adrenaline. Adrenaline wordt bereid uit de bij nieren van runderen en schapen het vindt in de geneeskunde velerlei toe passing. De Russische dichter Maxirniliaan Wolosjin heeft in eon te Moskou ver schijnend weekblad een beschrijving ge geven van den atVdiuwelijken toestand in do Krim. Hij verzekert, dat daar thans menschenvleesch gegrien wordt. Klandesticn wordt er worst verkocht van menschenvleerch. Kinderen worden ver moord opdat hun vlee3ch aan honger lijders kan verkocht worden en ook zijn er individuen grlnrh+, dia menschen vleesch verwerkt hadden. De verwoesting van den druiven oogst in het Z.W. van Frankrijk door sprinkhanen, is zoo groot, dat sommige wijnbergen totaal niett orbrengen. Te Sun gé res zijn de velden, stralen, tuinen en huizen met honderdduizenden sprink hanen bedekt. Alle boomen zijn kaal ge vreten. De speciale politie-brigade, inge steld om den handel in cocaïne na te gaan en te voorkomen, heeft te Avignon drie handelaars gearresteerd een vrouw en twee mannen. Bij de huiszoeking zijn groote hoeveeheden rccvï e gevo 'en. De zelfde brigade heeft te Marseille op een kamer, bewoond dcor een Italiaan een opium-rookgelegenheid ontdekt. Be slag werd gelegd op veel rooktoestellen en een groote hoeveelheid opium. Fokker, de Nederlandsche vlieg tuigfabrikant, heeft bekend gemaakt, dat hij eerx vliegtuigenfabriek in de Ver. Staten zal vestigen. Hij zal aan die fa briek al zijn werkkracht wijden. Naar de „Times" uit New-York meldt is Fok ker ontvangen door president Harding en door den minister van oorlog. De „Standaard" schrijft een beharti genswaardig woord over de kabinets crisis De aan het, reeds in het begin der vorige week genomen, besluit van het Kabinet, om de portefeuilles ter be schikking te stellen, gegeven openbaar heid neemt een gegronde oorzaak van klacht weg. Onvoorzichtigheid en overhaast hande len is in tijden van crisis verkeerd, 'moarlhier verkeerde de voorzichtigheid langzamerhand in een dipl >nuti ka geslo tenheid, die weinig overeenkwam met onze gewoonten op dit gebied. Het be sluit zelf komt ons juist voor. De toestand is thans een geheal andere dan in 1918. Te zeggen, wat sommigen deden, dat de uitslag der verkiezingen een bekrachtiging was van de door het zittend Kabinet gevolgde politiek, leek ons onjuist. De strijd gaat over het al gemeen nooit meer om een zittend Ka binet. De partijen gaan ter stembus met een program, waarop zij zooveel moge lijk stemmen trachten te verzamelen, en de uitslag der verkiezingen kan niet langer op zoo eenvoudige wijze als voorheen worden vastgesteld. Het eenige wat, naar ons oordeel, te zeggen viel was, dat de uitslag heen wees naar het optreden van een rechtsóh Kabinet. Niet meer, maar ook niet minder. In dien gedachtengang komt het ons juist gezien voor, dat het zittend Kabinet begint met de baan geheel vrij te ma ken voor de besprekingen die onge twijfeld thans spoedig zullen aanvangen. Natuurlijk betuigen we gaarne ook onze instemming met het feit, dat aan een Staatsman van rechts opdracht tot Ka binetsformatie gegeven werd. En we ver eenigen ons ook volkomen met de keuze van den persoon. Geenszins zien we daarbij over het hoofd, dat het Proiestantsohe volksdeel tot de rechterzijde behoorend, den laatsten tijd zich wel eens geuit heeft in een zin die er op wijst, dat men het ko mend Kabinet liever onder Protestantsche leiding gezien had. Maar het is altijd goed te bedonken, dat anderen niet het „monopolie" van kortzichtigheid bezitten; dat we?elf daar aan ook wel eens lijden. En dat goval deed zich hier voor. Wij achten het om velerlei redenen in 's Lands belang dat gehandeld is gelijk geschiedde. Wanneer de groepen der rechterzijde het eens worden over oen goed uitgewerkt werkprogram, dan biedt een nieuw Kabinet-Ruya stellig zóó stellig dat er o.i. geen seconde van twijfel overblijft den grootst denk baren waarborg voor een krachtig be wind. Hoofdzaak is: een vast aecoord! Een accoord zonder haken en oogen. En dat schijnt ons het best te verkrijgen lang# den nu ingeslagen weg. Gemakkelijk is de taak van den for mateur niet. Wij hebben een en ander maal in ons blad op de voornaamste moeilijkheid gewezen en komen daar ihans niet op terug. Toch moet die moeilijk heid in de eerste plaats aangevat wor den, wil niet veel vergeefsche arbeid verricht worden. Nader wordt uit Den iiaug gemeld: liet is slechts zelden vooryeuomen dat de opening van een zitting der blaten Ge neraal plaats heeft in een andere maand dan September. Wij herinneren ons enkel die op 28 Juni 1917, voor de Grondwets herziening-Gort van der hinden. Ook toen heeft de Koningin de buitengewone zit ting der Staten Generaal persoonlijk ge opend. De stoet is nog niet als vroeger, met name ontbreken nog steeds daarni de galakoetsen, waarin de groot-waardig- heidsbekleeders van het Koninklijke Huis, benevens de kamerheeren in gewonen en buitengewonen dienst enz. gezeten waren, die de Koningin eertijds vergezelden naar het gebouw, waarin de opening van hqt zittingsjaar plaats had. Zij hadden zich be den, evenals in de laatste jaren, vooraf naar de grafelijke zalen begeven. Aan het koninklijk paleis werden, toen te 5 minuten voor éénen het eerste saluut schot uit het Malieveld zich deed hooren, ten teeken dat de Koningin zich gereed maakte om in de statiekoets te -tappen, de militaire eerbewijzen aan het Konink lijk echtpaar gebracht door een compag nie van het Regiment Grenadiers met het regimentsvaandel en de Koninklijke Mili taire Kapel, die onder leiding van den lui tenant-directeur Boer het Wilhelmus in de oude toonzetting aanhief. Bij de eere-com- pagnie stond de commandant der te In- fanterie-Brigade (Brigade Grenadiers en Jagers) benevens de commandant van het Regiment Grenadiers. De stoet werd voor afgegaan door een eskadron huzaren, sterk 75 ruiters, met den standaard en de muziek van het regiment. Voorafgegaan door een rijknecht-majoor en twee rij»; knechts te paard, volgde het eerst in den stoet de Opperceremoniemeester, Graaf Du Monceau, gezeten in een rijtuig met twee paarden. Hierop volgde in een staat siekoets met acht paarden en de noodige lakeien naast elk portier de Koningin en de Prins. 54

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5