GEMENGD NIEUWS. MARKTNliuWS. EERSTE KAMER. jÉEUStttitó®* Hamsis tessw»» ten TWEEDE KAMER. Gevaarlijke verkeerswegen. Dat zal je gebeuren. Bloedvergiftiging door Panther zwart. Dat liep nog goed af, maar Schoolarts contra Schoolbe stuur. Een honderdjarige. N.V. „DE TIJDGEEST®1,' Dinsdag 25 Juli 1922. ea 11209 227§9, 22916, Ter rechterzijde van de staatsiekoets reed te paard de vice-admicaal Baudrin, fhef van het Militaire Huis en ter lin kerzijde de Gouverneur der Residentie, Beneraal-Majoor Benteyn. Achter de staatsiekoets volgden te paard de adjudanten in buiteijgewonen dienst der Koningin, Luitenant-Gene raal-titulair b. d. P W. Weber, de Ko lonel-Commandant van de Brigade Gre nadiers en Jagers H. 0. J ter Beek- de adjudanten in gewonen dienst Bit- meester Jhr. van Reigersberg Yersluys, Kapitein Ruys, Kapitein Gey van Pit- tius, de ordonnans-officieren le Luite nant Jhr. Sickinghe en le Luit. Phaff Be stoet werd gesloten door een com mando Cavalerie. Langs Heulstraat, middenpad Lange Voorhout, Korte Vijverberg en Binnen hof reed de stoet, onder voortdurend ge juich van de honderden die zich achter de militairen, die den weg afzetten en de militaire honneurs brachten, naar de Bidderzaal. Aan weerszijden van dit gebouw stond opgesteld een eerewacht van het Regi ment Jagers, ter sterkte van 100 man, met het vaandel en het muziekkorps, dat bij aankomst van Koningin en Prins hen weder met het oude Wilhelmus begroet te. Aan het boveneinde van het bordes, dat door het gewone rcod-fluweelen bal dakijn met gouden franje afgezet, was overwelfd, werden de vorstelijke perso nen begroet door Hr. Ms. adjudanten in buitengewonen dienst Zegers Rijser en kapitein ter zee Jhr. Hooft Graaf land en- door den adjudant Van den Prins, kapitein ter zee jhr. van Mühlen en den kapitein ter zee Ten Broecke Hoek stra, adjudant der Koningin. Vervolgens werden Koningin en Prinö aan den ingang der zaal ontvangen door de commissie van in- en uitgeleide uit de beide Kamers, waarna de kamerheer- ceramonie-meester R. A. baron van Har- denbroek van Lookhorst zich aan het hoofd stelde van den stoet, waarmede de Koningin en de Prins verder naar den Troon werden geleid en waarin zich, be halve de hiervoren vermelde commissie van in- en uitgeleide, bevonden de Groot- meesteresse Baronesse Melvil van Lyn- den en de dienstdoende Bame du Palais, de Groot-officieren, vcor zoover zij aan wezig konden zijn, de Kamerheeren in buitengewonen dienst P. J. W baron van Pallandt van Rosendael, Jhr. Mr. J. W. G Boreel van Hogelanaen, 0. iW. F. P. Baron Sweerta de Landas Wy- borgh, Mr. G. 0 B. K. Baron van Har- denbroek van 's Heeraart-berg en Berg ambacht, Mr. W. A Baron van Itter- eum, O. L. Baron Bentinck, Mr A. Ba ron van Heeckaren van Keil, de dienst doende kamerheer F. M. L Baron van Geen, particulier-secretaris der Konin gin en voort» allo leden der Hofhou ding, die reeds hiervoren genoemd zijn bii hot vermelden van hen, die achter het koninklijk statdarij tuig reden. In de Ridderzaal Do Bidderzaal leverde wederom den bekenden kleurigen aanb'ik op, die tel ken jare vrijwel dezelfde is o* waarvan toch immer een zekere bekering bijj-ft «itgaan. Nieuw was ditmaal alleen de aanwezigheid van een aantal vrouwelijke Kamerleden. Tegan twaalven kwamen de eerste genoodigden opdagen. Allengs stroomde de zaal vol en toen de voor zitter der vereenigde vergadering, do heer J J. G baron van Voorst tot Voorst, te kwart vóór éón de zitting opende, was er een zeer talrijk gezel schap bijeen, waarvan de statige ambts- genooten der hocgwaardigheidsbeklee- deis met de elegante toiletten der da- mea een bont geschakeerd gAael vorm den. Nada' de voorzitter de vergadering ge opend had, deed de griffier voorlezing van hot Koninklijk besluit, waarbij de heer J. J. G baron van Voorst tot Voorst benoemd is tot voorzitter der Eer ste Kamer gedurende de a.s, buitenge wone zittingsperiode. Daarna benoemde de voorzitter oen commissie tot in- en uitgeleide van H.M. de Koningin, wel ker samenstelling reeds elders in dit verslag vermeld is. Tegen kwart over éón kondigde de muziek der Kon. Militaire Kapel, die op het Binnenhof was opgesteld, en daar het oude Wilhelmus speelde, de komst van Koningin en Prins. Enkele ©ogen blikken later trad het Vorstelijk Echt paar de Ridderzaal binnen. H.M droeg een zwart rouwgewaad, waarover het lint van het Grootkruis der Nederland- sche Leeuw-orde, terwijl Z.K.H gekleed was in admiraalsuniform, waarover het zelfde onderscheidingsteeken a's de Ko- jaingin. Be voorlezing der korte Troonrede, die de Koningin met duidelijke en hel dere stem uitsprak, duurde slechts en kele minuten. Nauwelijks had H.M hare rede beëindigd, of de heer Duymaer van Twist riep met luide stem: .„Jeve de Koningin P', een uitroep die de aanwezi gen driemaal herhaalden. Daarop werd ook op den Prins een driewerf „leve de Prins 1", uitgebracht, tot Welke hul de de heer Dnyraaer van Twist eveneens het initiatief had genomen. Hiermede waa de korte plechtigheid gocindjgd. I Be openingszitting werd dojr tal van leden van het diplomatieke korps, le den van den Baad van State, leden van Eerste en Tweede Kamer en andere hoogwaardigheidsbekleedera bjgewoond Be leden der Eerste Kamer Anema, d'An mal o van Hardenbroek, van Krab den, Beelaerte van Blokland, Smeenge en Diepenhorst, van Lanschot, Frans- ssn, Blomjous, van der Lande, de Vlngt, waren gekleed in bet ambtsgewaad van lid dier Khmer: de heer Wittert van Hoogland droeg het ambtsgewaad van voorzitter van den Baad van Arbeid de hoeren van den Borg én de Gyselaar droegen het buigemeeetersgewaad de heer de Vos van Steenwjjk het gewaad van kamerheer i. b. d.; de heer Slin- gcnbeig het gewaad van wethouder van Haarlem; de heer Verheyen het costuum van opperjagermeesterde heer de Waal Malefijt droog 't ambtsgewaad van oud- Minister met de witte pantalon. Van de Tweede Kamerleden waren in ambtsgewaad de hoeren de MontóVer- Loran, de Wilde, Deckers, Krijger, Braat, Beumer, Snoeck ITenkemana, van Vuu rt», Kooien, v. d. Voort v. Zijp, van Schaik, v. Rijckevorsel, v. Wijnbergen, v. Sasse v. IJssolt, Soheurer, Schokking, ■Wintermans, Rutgers, v.d. Molen en Vis- t. IJzendoora; ia rok warea da Tieren Baring, Kuiper, Bulten, Schouten, Henri ter Hall, Abr. Staalman, Weit- kamp, Bakker, Stulemeyer, A. Colijn, Marchant, Oud, Ketelaar, ds. Kersten en prof. Visscher; verder waren aan wezig de vrouwelijke Tweede Kamer leden mej, mr. van Dorp, mej. mr. Frida Caiz, mevr. Bronsveld en mevr. Bakker-Nort alsmede de heeren mr. Dresselhuys in ambtsgewaad van secre taris-generaal, S. de Vries in ambtsge waad van oud-minister, Duymaer van Twist in uniform van Overste der In fanterie, van Gijn in aambtsgewaad van oud-minister, van Voorst tot Voorst in het gewaad van de Orde der Malthezer- ridders, Kolkman in ambtsgewaad van oud-minister en Nolens in het gewaad van huisprelaat van den Paus. Het lid der Eerste Kamer prof. Slo- temaker de Bruine droeg de hoog- leeraarstoga. Vorder waren o.a. nog aan wezig de hoer Patijn, burgemeester van 's-Gravenhage in ambtsgewaad, verge zeld van den heer Ter Pelkwijk, even eens in ambtsgewaad, de heeren de Wilde Sr. in ambtsgewaad van lid der Ged. Staten, de hoofdaalmoezenier kolonel Evers, de opperstalmeester baron Ben tinck en de pauselijke Internuntius de heer Orsenigo in ambtsgewaad. Het nieuwbenoemde lid der Eerste Ka mer de heer Wibaut kwam voor de zitting begon een kijkje in de Ridder zaal nemen, doch verliet de vergade ring voor de openingsplechtigheid was begonnen. Nadat Hare Majesteit de zitting ge opend had en zich vrij geruimen tijd met de leden der commissie van in- en uitgeleide had onderhouden, ging Zij met denaelfden stoet waarmede zij naar de Ridderzaal gekomen was, naar het Paleis terug, natuurlijk weder onder geestdriftig gejuich van de menigte. Op straat. Reeds lang voor twaalf uur was er in de stad te merken dat er iets bij zonders gebeuren ging. Elke trein, die aan de stations aankwam, leverde een contingent af, waar zic'.tbaar een-dagjes- menschen onder waren, die speciaal over kwamen om den stoet en niet het laatste de gouden koets te zien. Wij Hagenaars zijn op dat punt al verhard. Wij weten het al waar de muziek staat, hoe het vaandel strijkt en de standaards wapperen, maar voor buitenmenschen is en blijft de heel© tocht een belang wekkende gebeurtenis. Zoo hier en daar zag men dan ook de echto provinciecostumes, de kappen van de eilanden, de buitenmenschen, die met karrebies en groene paraplnie gewa pend er een uitguensdagje van maakten. Klokslag 12 uur trad de speciale ver keersregeling in actie. De militairen kwamen aangemweheerd. Het verkeer langs den weg werd stopgezet, en op Binnenhof, Vijverberg, Voorhout en bij het Paleisk stelde zich een haag van menschen op, gedachtig aan het spreek woord, wie het eerste komt, het eerste maalt. Onder het wach lende publiek versche nen opeens borden, met anti-militaristi sche opschriften. Onmiddellijk trad de politie op om deze dragers weg te zon den, maar de heeren wenschten niet goedschiks heen te gaan, zoodat de po litie genoodzaakt wa< z> hardhandig aan te pakkon. Borden plus de dragers zijn toen naar het politiebureau gebracht. De bewaking was uiterst streng en aan db uitgevaardigde bevelen werd nauwgezet de hand gehouden. Voor het paleis stonden de menschen opgepropt. Het wachten duurde daar niet lang, want de aandacht werd in beslag genomen door het aan- en afrijden der leden van de hofhouding, de officieren in groot tonuo onz. Klokslag een uur, de schoten waren bij bet paleis niet te hooren, reed de gou den koets voor. Do Koningin verscheen. Zij was in de rouw. Over haar schouder de paarse sjerp. De muziek speelde. Het volk juichte. Den gehoelen weg langs is er hartelijk hoera geroepen. Onaangename incidenten deden zich niet voor. Voorafgegaan door het muziekkorps der huzaren dat op zijn schelle trompetten bekende liedjes blies, daarachter een detachement huzaren, de sabel getrok ken, op hun vinnige Iertjes, die drib belend tegen elkaar drongen, dan de statiekoetsen, en dan weer cavalerie, het is en blijft een mooi schouwspel. Tot op het Binnenhof stond het pu bliek dioht opeengeschaard. Na de plech tigheid in de Bidderzaal kwamen de diplomaten, in hun gala-uniform, velen; met h*n 'dames, uit het zijgebouwtje op het terras, om eveneens naar den stoet te zien. Willy Mullens kon niet nalaten om ze te filmen. Ook op den terugtocht werd er har telijk gejuicht. De Koningin en de Prins beantwoordden de hulde vrien delijk. In het paleis teruggekeerd, verscheen Hare Majesteit voor een der groote vensters, waarbij de muziek het Wilhel mus inzette, de militairen het eere-sa- luut brachten en de toeschouwers luide juichten. De sohichtige paarden van de officieren schrikten vaa dit enthousiasme en maakten vreemde sprongen. Nadat de afzetting ingerukt was, ble ven de menschen toch oog wachten of de Koningin misschien nog op het bal- een zou verschijnen. De politie deed alle moeite om het verkeer weder normaal te regelen, maar de nieuwsgierigheid hield de menschen vast. Toen echter 10 minuten verstreken wa ren, zakte het publiek langzaam af, en zoo behoorde de opening der buitenge wone zitting van de Staten-Generaal we derom tot het verleden. Vergadering van Dinsdag 25 Juli. Voorzitter: J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Onderzoek van de geloofsbrie- ven. De VOORZITTER doet mededeeling van de ingekomen geloofsbrieven der nieuwbenoemde leden. Voor het onderzoek van deze geloofsbrieven wijst spr. drie commissies aan, t. w.: a. voor Noord-Bra bant, Gelderland en Friesland; b voor Zuid-Holland, Zeeland, Overijsel en Dren te ^en c. voor Noord-Holland, Groningen en Limburg. Tot leden der commissie sub a. worden benoemd de heeren de Vos van Stoenwijk, Süngenberg en Jansen, der commissie sub b. de heeren van Lanschot, van Embden en Bedaerts van Blokland, der commissie sub c. de heeren van der Hoeven, Wittert van Hoogland en Smeen ge. De voorzitter noodigt de leden van deze commissie uit zich onverwijld naar einde 3e' geloofsbrieven te 'onderzoeken'. Wat den geloofsbrief van den voorzitter betreft, noodigt spi. de betreffende com- missie uit aanstonds verslag uit le bren gen, omtrent de overige geloofsbrieven zal morgen om halftwaalf rapport kunnen worden uitgebracht Nadat de voorzitter de vergadering voor enkele minuten geschorst heeft, brengt de heer VAN LANSCHOT rapport uit over het onderzoek naar den geloofsbrief van den voorzitter. De commissie adviseert tot toelating van den heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst als lid der Eerste Ka mer. Dienovereenkomstig wordt besloten. Daar niets meer aan de orde is, ver daagt de VOORZITTER de vergadering tot Woensdagochtend halftwaalf. Vergadering van Dinsdag 25 Juli. Geopend te 3 uur 10 min. Voorzitter', mr. D. A. P. N. Kooien. Commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven. De VOORZITTER wijst de heeren van Vuuren, Snoeck Henkemans, de Monté Ver Loren, lbarda en Oud aan als leden van de commissie voor het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuwbenoem de Kamerleden. Spr. deelt mee, dat het in zijn voornemen ligt de Kamer weer bijeen te roepen, zoodra deze commissie met haar rapport gereed zal zijn, naar hij hoopt morgenmiddag om halftwee. Daar niets meer aan de orde is, sluit spr. de vergadering. Grondwetsherziening. Bij de Tweede Kamer zijn thans inge diend de wetsontwerpen tot verandering in lvet Xste, Ilde, lilde, IVde, Vde, Vile, VlIIste, IXde en Xlde hoofdstuk en in de Additioneele Artikelen der Grondwet. De minister van binnenlandsche za ken, tijdelijk voorzitter van den raad van ministers zegt in de memorie van toe lichting dat de indiening van de wetsont werpen geschiedt krachtens art. 195 in verband met art. 194 der Grondwet. Bij die wetsontwerpen worden de ver anderingen in de Grondwet en in de Ad ditioneele Artikelen definitief voorgedra gen, zooals de voorstellen onderscheiden lijk zijn vastgesteld bij de wetten van 25 April 1922 fStbl. nos. 210—216) en van 13 Mei 1922 (Stbl. nos. 282—285). Voor de toelichting verwijst de minister naar de desbetreffende tusschen de regee ring en de Staten-Generaal gewisselde stukken en de daarover in de beide Ka mers gevoerde beraadslagingen. Men schrijft aan „De Tijd": Wegens de voorbereidende werkzaam heden voor het leggen eener brug voor de toekomstige electrische tram op den Haagweg bij de Hoornbrug te Delft, is het Jaagpad daar ter plaatse tot bijna een derde deel der breedte versmald. Het is onbegrijpelijk, dat alleen de waarschu wing wordt gegeven, dat het berijden van het jaagpad met motorrijwielen gevaarlijk is, en niet vei boden wordt, temeer daar hot smalle deel over de steile brug loopt. Op deu Haagweg aan den overkant is de straat over een lang gedeelte opengebro ken langs het verhoogde baanvak, ter- wül langs het verder gedeelte een laag zand is gestrooid. Daar moeten ongeluk ken gebeuren, vooral mol het drukke autoverkeer bij avond. Zondagmiddag ge raakt'» reeds een Jeugdige fietser met zijn rijwiel voor de stoomtram. Door plotse ling stoppen wist de machinist nog te voorkomen, dat de knaap werd doodge reden; het rijwiel werd totaal vernield. Een heer, gezellig causeur, tevens de bekwaamheid bezittend om met een of anderen toer anderen te vermaken, kan ook o.a. kaartleggen. Menigmaal had hi anderen daarmee reeds vermaakt. Dezer dagen werd hij verrast met de uitnoodi- ging om bij een lijdend persoon de kaart te komen leggen. Voor een aardigheid had hij het we! eens gedaan. Nu het voor ernst doen, dat was hem te kras. Perti nent weigeren wilde hij evenwel niet. Hij zegt daarom: „Ja, als ik kom, moeten alle vensters met luiken gesloten en de deuren gegrendeld zijn, en 's nachts om twaalf uur. Kan aan deze eischen voldaan wor den, dan zal ik er eens over denken. De bijgeloovigheid was toch zeker noch niet zoo groot, dat hieraan geloof geslagen werd, want een tweede verzoek volgde tot heden nog niet. Men bericht ons: Terwijl de 23-jarige schoenmaker W Teunissen te Deventer Vrijdagmiddag in den winkel van zijn patroon aan den ar beid was, stiet hij bij ongeluk een flesch- je met z.g. pantherzwart een vocht waarmede men gele schoenen glanzend maakt om, waardoor een gedeelte er van over zijn werkbroek vloeide en daar op een groote vlek veroorzaakte. Na het vocht zoo goed mogelijk van de broek te hebben geveegd, zette T. zijn arbeid voort, 's Avonds thuis gekomen, werd hij echter onwel en voelde veel pijn op de plek- waar de vloeistof door zijn ondergoed tot op de huid was doorgedrongen. Op aan raden van zijn kostbaas werd de hulp in geroepen van een geneesheer, die bloed vergiftiging constateerde en den patiiënt onmiddellijk in het Ziekenhuis liet opne men. Door tijdig ingrijpen gelukte het den geneeskundigen, Teunissen van een wissen dood te redden. Zijn toestand is thans buiten gevaar. De politie heeft het gevaar iijke pantherzwart in beslag genomen. Een pachter van een kersenboomgaard te Jutfaas kwam tot de ontdekking, dat 's nachts ongenood© gasten zijn boom gaard hadden bezocht en zich aan ver schillende vernielingen hadden schuldig gemaakt, waarom hij besloot, zoo vertelt de „Rott.", met zijn zoon, beiden ge wapend met geweer en revolver, de wacht te houden. De eigenaar van den boomgaard wilde zich 's nachts ook eens overtuigen, welke vandalisten zijn boom gaard betraden, doch hij werd hij den ingang door pachter en zoon flink beet gegrepen. De vrouw van den eigenaar, ongerust geworden over het uitblijven van haar man, stuurde den knecht er op uit. Hij wapende zich met een stuk ijzer en haalde nog een buurjongen op voor assistentie. Nauwelijks waren ze binnen het hek of onmiddellijk greep de pachter den knecht, terwijl de zoon met zijn revolver rakelings langs het hoofd van den buurjongen schoot. Voor aleer verder onheil kon voorkomen, kwam het gelukkig uit, wie ze waren en wat ze gingen doen. De schoolarts te Almelo, die, behalve op de leerlingen der openbare lagere scholen, ook toezicht houdt op de leer lingen van de twee aldaar gevestigde scholen dor Vereeniging voor .Christe lijk Volksonderwijs, liet in October 'j.I. twee meisjes van een openbare school verwijderen, die lijdende waren aan fa- vus. Als voorwaarde voor het weder toelaten detr leerlingen stelde hij den eisch dat de haren afgeknipt moestim worden. De ouders dez'er meisjes wenschten aan dien eisch niet te voldoen en zonden de kinderen uit logeeren bij familie in het naburige Den Ham, waar zij ook ter school gingen. Toen de meisjes volgens een verkla ring van den arts te Den Ham genezen waren vroegen de ouders voor hun kin deren toelating tot de school der Ver eeniging voor Chr. Volksonderwijs in de Hofkampstraat te Almelo. Het hoofd dier school liet de kinderen toe, nadat een verklaring van een arts te Almelo was overgelegd, waarbij de kinderen voor ge nezen verklaard werden. Eenige dagen na de toelating kwam de schoolarts in genoemde school en wees het hoofd er op dat aan zijn bevel het haar er af niet was voldaan. Het hoofd, met dit bevel niet officieel in kennis gesteld, wees op de afgelegde verklaring der beide andere artsen. De schoolarts nam hiermee geen genoegen en rapporteerde het geval aan B. en W. die zich schaarden aan de zijde van den schoolarts. B. en W. schreven aan het schoolbe stuur, dat het voorschrift van den schoolarts moest opgevolgd worden. Het schoolbestuur beantwoordde dit schrijven met een weerlegging; wees er o.a. op, dat het officieel geen kennis droeg van de verwijdering der kinderen van de openbare school. B. en W. dreigden met de opheffing van het toezicht van den schoolarts in dien diens voorschrift niet werd opge volgd en voerden dit dreigement uit ook. Het schoolbestuur heeft nu voor zijn rekening den arts Kloosterman, die de geneeskundige verklaring voor de kin deren had afgegeven, als schoolarts voor de heide scholen aangesteld. De wed. Gerritsenv. d. Bosch te Op- heusden is Maandag 100 jaar geworden, meldt het „Vad." Zij wandelt dagelijks aan den arm van haar kleindochtertje naar het huis der familie, waar zij thans 76 jaar in dienstbetrekking is. Onlangs heeft zij ook haar stemplicht vervuld. De marechaussee heeft opgebracht en ter beschikking gesteld van den officier van Justitie te Den Bosch M. G. uit Wan ne (Duitschl.) en J. H. uit Arnhem, die zich aan de kerkdiefstallen te Heusden, Helmond, Lierop, hj/unen en Lieshout hebben schuldig gemaakt. De mijnwerkers S. begaf zich op een paard zittend, in den pias van een bruin- kolenveld onder Brunssum. Het paard ging den berijder van zich af en deze verdronk. S. was 24 jaren oud. ROTTERDAM, 25 Juli. Vee. Heden waren aangevoerd: 225 paarden, 88 veu lens, 1420 magere runderen, 587 vette runderen, 572 vette en graskalveren, 274 nuchtere kalveren, 304 schapen of lam meren, 104 varkens, 393 biggen. De prij zen waren als volgt: Koeien le kwal. 1.30—1.40, 2e 1,20—1.10, 3e f 1— 0.90, ossen le kwal. 1.25—1.37J4, 2e 1.15—1.05, 3e ƒ0.95—0.85; stieren le kwal. 1.05—1, 2e 0.95—0.85, 3e 0.75; kalveren le kwal. 0.800.95, 2e f 0.70 0.60, 3e 0.50 per K.G. Melkkoeien 200 350; kalfkoeien 225375, stieren 150 350, pinken f 125175, graskalveren vaarzen ƒ125185; werkpaarden 150—300, slaohtpaarden 110155, hitten ƒ0.90175, nuchtere kalveren 10 18, fokkalveren 1630, biggen 20 34. overloopers 3350. Vette koeien en ossen met matigen han del in alle kwaliteiten tot vrijwel statio naire prijzen. Veie kalveren met slependen handel tot abnormaal lage prijzen, 2 en 3e kwal. vrijwel onverkoopbaar. Melk en kalfkoeien met redelijken handel. Nuch tere kalveren met tamelijken omzet in slachtbeesten; voor de fok minder ge vraagd. Biggen en Overloopers bij ruimen aanvoer met beperkten handeL Paarden niet weinig handel. VENLO, 24 Juli. Eieren. (Coöpera tieve Veilingvereeniging). Aangevoerd 201.000 slukd. Prijs kippen- ƒ6.20V.40, eenden- 6.607.10. WIJK BIJ DUURSTEDE, 24 Juli. Fruit. Ter veiling besteedde men voor janbazen lste soort 1416 c., 2de soort 79 c., pollemaneperen 1012 c., 2de soort 45 c., permagneperen 1416 c„ 2de srt. 7- 8 c., kruideniersperen 1723 c. per K.G. AMSTERDAM, 25 Juli. Aardappelen Bericht van Jac. Knoop. Eigenheimer 2.808, blauwe eigenheimers 4, Gel dersche schoolmeesters 2.803, Noord Hollandsche blauwe 5—5 50, muize' 3.50—4.20, Langedijker f 4.2(4—4.90 ne hectoliter. BODEGRAVEN, 25 Juli. Kaas. Aange voerd waren 360 wagens, le soort 4. —45, 2e soort 3841, rijksmerk 4 50. Hondel matig. GRONINGEN, 25 Juli. Vee. Kalf- ei melkkoeien le soort 425450, 2e sooi 350—375, 3e soort 200—300, kalf vaarzen le soort 275325, 2e soor 175225, vare koeien le soort 32 —375, 2e soort 250300, stieren 1 soort 0.96—1, 2e soort 0.70—0.80 slachtvee le soort 1.251.40, 2e soor 11.05 per K.G. slachtgew.; vette kal veren le soort 1—1.05, 2e soort 0.8 —0.95 per K.G. slachtgew., weideschapei 2530, melkschapen 1822, vett lammeren 2030, weidelammeren 8 16, vette schapen le soort 4550, 2e soort 3840, loopvarkens 2535, biggen 1320, 23 per week), vet te varkens 0.960.98, 2e soort 0.92 0.94, Londensche varkens 0.760.78, zouters 0.900.92. Aanvoer 278 vette koeien, 427 vette kal veren, 498 kalf- en melkkoeien, 69 stie ren, 430 schapen, 756 lammeren, 217 vet te en Londensche varkens, 334 magere varkens en biggen. Melk- en kalfvee werd ruim prijshou dend verhandeld. Van slachtvee waren handel en omzet gelijk aan de vorig week. Eerste soort stieren iets hooger, af wijkende soorten gingen prijshoudend van de hand. Vette kalveren bij zeer grooten aanvoer traag en veel lager. De wolvee handel was in alle soorten vlug, waarbij de prijzen van de vorige week ruim schoots werden bedongen. Vette varken bij zeer kleinen aanvoer vlug en hooger Zouters mede iets hooger, terwijl de Lon densche varkens, loopvarkens en biggei prijshoudend werden verhandeld. Eieren traag, kippen 4.75—5.75, een den- 77.50. GRONINGEN, 25 Juli. Granen. De laag ste en hoogste waren als volgt. Alles pet 100 K.G. 25 Juli 18 Juli Roode tarwe 12.5013.50 12.50—13.50 Witte tarwe Inl. rogge Wintergerst Zomergerst Witte haver Zwarte haver BI. Peulerwten Paardeb. Wierboonen Waaische id. 12.50—13.75 12.75—13.75 10.00—11.50 „10.00—11.75 11.50—12.50 „11.50—12.75 11.00—12.50 11.00—12.50 11.75—13.10 „11.75—13.10 12.00—14.00 12.00—14.00 10.00—15.00 12.50—14.00 12.50—14.00 13.00—14.5C 12.50—14.00 12.50—14.00 13.00—15.00 Karwijz: (oud),, 75.0086.00 70.0084.00 G. mosterdz. „30.00—42.50 „30.00—42.50 Kanariezaad 16.0018.00 17.0019.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 75 K.G., rogge, boekweit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 c. per K.G. PUBMEREND, 25 Juli. Kaas Aanvoer 15 stapels fabrieks- f 50, met rijksmerk f 5244 stapels boeren- f 48, met rijks merk f 515 stanele Goudsche f 43, met rijksmerk f 40. Boter. Aanvoer 1216 K.GI 12,40—2.50 per K.G. Vee. Aanvoer 870 runderen w.o 356 vette kooien f 0.901.40 per K G., gelde koeien f125—400- melkkoeien f175400 200 vette kalveren f 1.40—1.60 per KG'.;' 240 nuchtere kalveren, slech'ka'veren f 10 40, fokkalveren f1632; 52 stieren; 32 paarden f200—230; 520 vette var kens f0.931.05, zouters f0 921.08 p. K.G.26 magere varkens f2648; 155 biggen f 1022: 1000 schapen f3556, 1040 lammeren f 1534, 31 hokken. Handel in runderen, schaden en lam meren matig priifhoulend. Varkens vlug ge handel, hooger in prijs. Eieren. Kinpen f R.S07 50. SNEEK, 25 Juli. Vee. Ter markt wa ren 301 melk- en kalfkoeien f 150300; 72 vette koeien f 275480; 102 vette kalveren f 3580; 42 graska!veren f 25 tot f 65; 126 nucht. kalveren f 1018} 328 schapen f 1555; 330 lammeren f12 25; 897 varkens f85185; 47 biggen f 1224. Men betaalde voor vette run deren 55671/2 ct., vette varkens 44— 48 ct., voor Londen 3840 ct. per pond. De handel was algemeen beter en prij- ueauAi dodepos no uotooï) o;;oa jooa uez hooger. Overigens was de markt over het geheel flink prijshoudend. ROTTERDAM, 25 Juli Eieren. (Rot- terdamsche Consumptieveiling). Aanvoer 315.000 stuks. Kippen- f 5-8, Eenden- f 7.25—7.75 per stuk. (Rotterdamsche Veiling). Aanvoer 225000 stuks. Kippen- f .44.05, Eenden- f 6.60—7.90. LEIDEN, 25 Juli. Aangevoerd 255 vette varkens f 1.051.04; 25 lichtsoort f 0.980.96. Handel matig. KATWIJK AAN DEN RIJN, 24 Juli. Due of York p. 25 K.G. f 11.50, idem driel. f 0.600.80. Peen per 100 bo3 f 34.20. Aanvoer 960 x 25 K.G. groota aardappelen 70 x 25 K.G. kleine aard appelen, 1500 bos peen. LANGENDIJK, 25 Juli. In de heden gehouden veilingen werd betaald voor: Bloemkool le soort per 100 stuks f 3.50 6.70; Wortelen, per 100 bos f 1.20— 1.90; Roode kool, le soort f 3.705; Witte kool, le soort f 8.50 per 100 K.G. Aardappelen: Julia muizen f 3.80; Schot sche muizen f 3.608.10; Schoolmees ters f 2.70—6.20; Blauwe f 6.20—6.60; Eigenheimers f 3.70; Drielingen f 2— 3.70; Gladblaadjes f 78; Koksianen f 2.60—3.60; Duo, f 3.20—3.60; Sla- boonen f 2727.90; Tuinboonen f 1 Alles per 100 K.G. Aanvoer 4257 st. bloemkool, 95525 K.G. bos wortelen, 202400 K.G. aardappelen, 8100 K.G. drielingen, 1035 K.G. slaboo- nen, 1105 K.G. tuinboonen. GOUDA. Veiling van 24 Juli 1922. Komkommers le soort f 2.303, dito 2e soort f 1.40—2, dito halve f 0.70 1.20, dito halve f 1.106; Bloemkool f 0.10—6; Spitskool le soort f3.204, dito 2e soort f 11.30; Andijvie le soort f 2.70—5, dito 2e soort f 0.80— 2.50; Kropsla f 1.40—2.80 per lOOstuks: Snijboonen le srt. f 3145, dito 2e srt, f244—34; Stokboonen f 36—42; Stam- boonen f2632; Pronkboonen f 14— 20; Tuinboonen f 1.30—3 29* peulen f 1 7; Doperwten f 1422; Peen fl 1.30; Postelein f 4.90—7.10; Spinazie f4.50— 7.10 per 100 Kg.; Tomaten A f7—12.60, dito B f6—10, dito C f5— 9.70, dito bonken f 610, dito kriel f2—3, dito rijp f 4.10—9 per 100 pond; Peen f 0.70-2; Kroten f 1.70—4.70: Ra barber f 1.60—2; Radijs f2.903.70: Selderie f 0.90; Peterselie f 0.40—1.10 per 100 bos; Zuring f 0.250.31 per kist; Aardappelen f 4.90 per 100 Kg.: Frambozen f 0.29—0.39; Aardbeziën f 0.40-0.43; Zwarte bessen f 0.44-0.47; Kruisbessen f 0.100.14; Morellen f 0.33 —0.38 per pond (bruto); Perziken f 0.080.25 per stuk; Eieren f7.10— 7.40 per 100 stuks. Trekking van 500 nummers ten overstaan van Notaris A. G. Mulié. Prijs 88 6687 4701 99 20 6796 53 6996 89 97 4813 7018 26 47 65 7114 4901 41 17 50 88 69 5057 71 69 73 82 92 90 J 83 2809 5163 806 24 68 7311 29 74 5275 13 92 94 88 17 928 2948 97 7444 82 89 5394 72 56 2528 226 34 45 54 57 63 90 73 314 2630 24 60 43 67 83 2711 97 46 527 682 83 712 31 t an f 20.000 8546 5000 14298 2000 15926 1500 6892 1000 3131 8843 400 6467 8058 18296 200 4984 100 4075 7028 9878 18991 Prijzen van f 90.— (eigen geld.) «10 2416 4670 6578 9127 11069 13710 15877 18423 31 11114 12 98 49 50 67 14 15934 18524 61 82 13849 16000 97 9211 11274 76 77 18600 30 84 13967 16101 57 5711309 14036 39 63 77 10 14178 16218 18723 88 14 14206 33 46 98 24 25 88 49 56 9301 97 14340 16315 88 7202 34 11445 73 35 18907 25 9475 57 99 63 19075 32 82 69 14401 92 19128 45 9519 96 13 16409 64 70 9511514 31 24 78 99 9634 18 55 88 19239 78 44 59 16521 49 82 11661 79 63 75 9718 11760 14510 8819340 71 11814 14604 90 50 9850 11927 3316606 52 57 12082 57 19 10407 66 95 147U 62 23 9905 12111 31 16822 30 11 61 14836 94 57 17 87 63 16915 19523 22 12214 14936 17021 19619 65 12425 48 17111 64 41 10O22 12505 50 17225 97 64 10161 11 71 90 19723 8146 10221 15 15144 17313 39 67 26 61 15214 15 52 8301 31 12660 62 81 68 19 10351 67 64 17451 19812 79 10426 12889 76 62 20001 8499 10503 12909 15323 17500 5 6036 8514 30 35 76 84 56 37 7310632 13015 84 17724 77 45 79 59 74 98 35 20137 6106 8600 73 13172 15424 17819 20216 65 36 79 13249 31 41 88 81 8704 10722 70 49 18013 20303 39 51 13389 15549 29 20465 63 10805 13420 56 44 2053Ö 25 81 64 48 20706 14 51 13526 85 18001 11 36 71 32 15679 94 57 93 10955 94 90 96 64 8950 91 99 15707 18200 20790 9054 93 13604 74 6 20848 8211025 21 15809 36 54 94 30 53 17 40 68 9116 62 55 65 1 8325 20912 Vorige lijst stond 1 4415 m.z. 4515 5886 6634 i I 95 3015 il099 45 1130 3305 1296 3487 1403 3519 34 33 5584 72 50 5607 1527 57 44 89 3605 52 94 75 5745 1618 89 59 85 3707 74 86 26 5900 91 3934 18 1728 39 97 1818 49 22 66 33 4033 54 4114 86 4202 1907 50 28 53 41 4306 68 77 2163 4436 87 67 2230 4528 65 60 66 75 71 4624 6440 2345 31 6512 78 62 23 5406 91 11 7511 22 79 27 7612 82 7770 7935 8001 6208 14 34 43 71 6324 28 86 430e NED. STAATSLOTERIJ (Trekking van Dinsdag 25 Juli le Klasse 2e Lflst. Hooge prijzen: 2231 f 1000. 1855 7403 20595 elk 400. 15628 18698 elk 200. 2272 2615 4359 12461 16516 19803 ellc lOfll, Prilzen van 20: 187 635 903 141 1376 1611 2056 2359 2526 2990 3406 4001 4177 4765 5152 5633 5918 6104 6507 7017 7234 7799 8291 8487 8571 9021 9252 9806 Ï0226 10812 11262 11537 11745 12054 Ï12565 12938 13161 13435 13670 14119 14513 14826 14982 15255 15522 15863 16109 16281 16413 16574 16962 17155 17363 17783 17921 18255 J8488 18814 19126 19623 20155 20534 •20855 21200 21603 21736 22040 22426 22615 224 292 355 413 522 587if 702 830 832 861 878 884 924 938 1041 1045 1124 11271 1170 1173 1188 1191 1212 1270 1475 1542 1546 1562 1586 1602 1718 1806 1875 1989 1994 2054! 2149 2157 2213 2220 2343 2355j 2372 2383 2408 2430 2495 2517) 2553 2657 2668 2838 2871 2964' 3029 3032 3073 3159 3343 3354 3464 3549 3654 3760 3867 3914 4030 4032 4056 4093 4131 4142 4291 4299 4456 4539 4585 4700 4824 4851 4938 4962 5049 5109 5206 5263 5365 5415 5429 5575 5660 5696 5814 5825 5827 5853 5969 5974 5976 5980 6052 6077 6139 6157 6294 6326 6467 6474 6528 6538 6587 6614 6665 6697 7021 7060 7098 7104 7204 7219 7262 7415 7446 7515 7519 7601! 7989 8019 8081 8082 8198 8217, 8342 8352 8362 8408 8425 8452 8489 8491 8492 8516 8529 8532 8653 8712 8819 8827 8884 8912 9058 9075 9140 9206 9233 9241 9388 9434 9442 9605 9745 9796 9905 9949 9966 10092 10111 10188 10233 10407 10529 10558 10694 10806 10921 10933 11050 11119 11138 11207, 11263 11315 11361 11394 11503 11534 11570 11644 11683 11693 11694 11725 11941] 11767 11862 11887 11902 11915 12109 12193 12205 12330 12345 12513 12567 12606 12636 12637 12711 12932 12939 12995 13023 13098 13128 13145 13181 13254 13281 13291 13313 13424 13441 13512 13544 13551 13571 13619. 13688 13729 13731 13771 13962 14089 14184 14230 14255 14296 14435 14439 14598 14641 14656 14671 14794 14819 14829 14834 14871 14887 14941 14970 15102 15182 15183 15215 15224 15226 15319 15337 15388 15410 15479 15480 15555 15615 15684 15777, 15787 15818 15885 15924 15981 16036 16045 16091 16110 16129 16143 16174 16252 16280 16292 16296 16331 16359 16373 16406 16422 16432 16512 16514 16535 16541' 16588 16634 16756 16865 16884 16952 16976 16984 17036 17054 17104 17154 17180 17191 17215 17251 17329 17358 17387 17403 17622 17703 17752 1777b 17794 17825 17829 17836 17882 17890 18034 18075 18161 18165 18212 18229 18296 18342 18360 18369 18387 18430 18519 18554 18562 18608 18641 18803 18885 18931 18939 19064 19088 19095 19175 19352 19389 19391 19418 19526 19762 19800 19831 19894 19975 20113 20173 20212 20287 20348 20413 20417, 20554 20645 20663 20672 20798 20834 20869 20914 20926 20997 21016 21078 21212 21329 21399 21467 21520 21523 21668 21683 21700 21704 21711 21731 21756 21822 21925 21946 21958 22005 22104 22138 22225 22414 22417 22423 22462 22474 22487 22554 22572 22586 22657 22672 22752 22766 22778 2288,0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6