i BINNENLAND. MARKTNIEUWS. N.V. „DE TIJDGEEST55: Een verschrikkelijke voorspelling. R.cK. NATIONAAL 1EUGD* CONGRES. AMSTERDAM, 26 Juli. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd 285 vette kalveren, le qual. f 1.40, 2e f 1.20, 3e f 0.90 per K.G. 102 nuch tere kalveren f 1623 per stuk 474 vette varkens, le qual. f 1.25, 2e f 1.20, spekvarkens d 1.18 per K.G. schoongewcht. AMSTERDAM, 26 Juli. Aardappe len. (Ber. v. Jac. Knoop.) Noord- Hollandsche Blauwe f 4.505, idem bonte f 6, idem Muizen f 3.504.20 Schoolmeesters f 4.204.90, West- landsche ronde f 6.30. AMSTERDAM, 26 Juli. (Ber. v/h. Gem. Veilinggeb. expl. De Jong Koene.) Reine claude f 0.680.76, morellen f 0.400.90 per K.G. bessen polific f 0.340.44, bessen f 0.210.30, druiven blauw f 0.75 0.85, idem wit f 0.480.55 per y2 K.G. kruisbessen rijp f 0.160.32, frambozen f 0.500.65 per K.G. frambozen f 0.170.20 per pot; janbazen f 0.140.26, haantjesperen f 0.120.16, kruideniersperen f 0.28 0.33, yellow transp. f 0.160.28 per K.G. perziken I f 0.160.22, idem 11 f 0.030.09, meloenen f 0.35 0.80 per stuk peen f 3.404.50 per 100 boskomkommers f 34.90, bloemkool I f 6.60—8.50, id. 11 f 2—4 per 100 stuks; nieuwe aardappelen f 3.507.50, drielingen f 2.80- 4.50 per 100 K.G., tomaten f 810 per 50 K.G. spercieboonen f 0.080.10 per y2 K.G.snijboonen f 0.350.50 per 100 stuks tuinboonen f 33.70 per 100 K.G. doppers f 1014, peulen f 1218 per 100 K.G. Bloemen Rozen 37.50, Am. anjelieren f 37, gladiolen f 2.509, violieren f 5.509 per 100 stuks snijgroen f 49.50, dahlia's f 4.5011 per 100 ranken; lelies f 14—18 per 100 kelken. WOERDEN, 26 Juli. Kaas. Ter markt waren 436 partijen, le soort f 4246, 2e soort f 3841, rijksmerk f 4050. Handel matig. VOORSCHOTEN, 25 Juli. Vrije veiling. 1050 kippeneieren f 8.509. per 100 75 eendeneieren f 8.60 per 100; 3 kippen f 1.601.70 per st. 3 hanen f 1.20 per stuk; 5 konijnen f 0.40—1.50 per st.andijvie f 2.00 per 100 stuks. v BINMEMLANDSCH NIEUWS. Onderwijs aan schipperskinderen. De spoormanneri. De oefentocht voor de Binnen vaart. Een belastingkwestie. Uit het Boekbindersbedrijf. 4 1 Woensdag 26 Juli 1922. meters werden geheele Eosschen ontwor teld. De oudste gedeelten van 't Hochwald lijn verwoest. Het zal drie tot vier jaar duren voor de omgevallen boomcn zijn .weggevoerd. De chef der politie der stad Altona deelt mede: Het is de politie voor 14 dagen ge lukt een geheime organisatie op het spoor te komen en de Putschistisc'ne opmarsch- plannen van zekere nationalistische krin gen te verijdelen. Eenige Putschisten zijn reeds in voor- loopige hechtenis genomen. De procureur- generaal heeft de bescheiden reeds doen toekomen aan het staatsgerechtshof tot bescherming der republiek. De Frankfurter Zeifung verneemt uit Boedapest, dat de Hongaarsche wagonfa- brieken van de Zuid Slavische regeering eene nieuwe bestelling hebben ontvangen tot reparatie van 400 locomotieven en 2500 wagons tot een totaal bedrag van 2 mil liard kronen. Dr. M. A. Nobles ,een bekend geoloog te Philadelphia, verklaart niet meer of minder dan dat binnen dertig dagen tijds Zuid-Europa, Noord-Afrika en geheel Azië door aardbevingen zullen worden vernie tigd en de bevolkkingen van deze gebie den eenvoudig weggevaagd. De doctor, die een speciale studie op vulkanisch gebied heeft gemaakt, ver klaart dat het onder zeventig vulkanen in Ide burrt van Boekarest werkt en herin nert eraan dat toen de beruchte uitbarsting van de Hekla in 1784 plaats had, voldoen de lava werd uitgebraakt om de aarde met een gordel van tien voet hoog en twee honderd voet breed te omgeven. Dit zegt hij, geeft een denkbeeld van de krach ten, die onder de oppervlakte werken, en welke, zoo zegt hij op grond zijner studies, nu los zullen breken. Conclusies. LICHAMELIJK EN GEESTELIJK AF WIJKENDE JEUGD. De tweede spreker in de ochtendver gadering van Donderdag 3 Augustus in de sectie „Lichamelijk en geestelijk afwij kende jeugd" is de Zeereerw. heer W. van den Heuvel, Grave, over „De Blin den". Sprekers conclusie luiden: Blinden. De „Sectie voor de onverzorgde en jeestelijk afwijkende Jeugd" formuleert hare meening en hare wenschen voor .wat aangaat de blinden aldus: I. Vóór den leerplichtigen leeftijd. 1. Dat sommige ouders, ondanks de beste bedoelingen, eenigermate schuld dTagen van de blindheid van hun kinde ren: óf door verkeerde behandeling van de oogjes van het pasgeboren wicht, óf door hel te laat inroepen van (zoo mogelijk speciale) geneeskundige hulp. 2. Dat er ouders zijn, die hun taak ais opvoeders van het blinde kind niet schij nen te verstaan, vooral wat betreft de natuurlijke neiging tot beweging en zelf- .weifczaamiheid. Spreekt daarom den wensch nit: 1. Dat door lectuur en andere geschik te middelen meer bekendheid wordt ge geven aan de bestaande wenken en raad gevingen ter voorkoming van blindhend, en aan de doeltreffendste wijzen, het blinde kind geestelijk en lichamelijk te ontwikkelen. 2. Dat, gezien de huiselijke omstandig heden, die doorgaans van dien aard zijn, dat aan het blinde kind geen voldoende zorg kan besteed worden, het blinde kind zoo vroeg mogelijk aan een speciale inrichting wordt toevertrouwd, zooals die bestaat in het BI,inden-Instituut „De Wijnberg" te Grave, waaraan een bewaar school voor blinde kinderen van beider lei geslacht is verbonden. II. Bij den aanvang of tijdens den leer plichtigen leeftijd. 1. Dat het blinde kind, zonder een daarop ingericht onderwijs, meestal zeer onwetend blijft in het godsdienstige, en verstoken van de menschelijke weten schappen. 2. Dat er nog altijd ouders worden ge vonden, die hun kinderen niet of te laat naar een Blindenschool zenden, of wel, die het aan een neutraal Instituut toe vertrouwen, waar van geen godsdienstige opvoeding sprake kan zijn. Spreekt daarom den wensch uit: Dat allen, die door invloed of raad kunnen bewerken, dat een blind kind tij dig naar één der R.K. Blinden-Instituten te Grave wordt gezonden, in dien geest werkzaam zijn. III. Na den leerplichtigen leeftijd. 1. Dat de leerlingen van een Blinden school na het doorloopen van zeven leer jaren gewoonlijk onder één van deze twee groepen vallen: a. Leerlingen, die zich bekwamen in een voor blinden geschikt handwerk; b. Leerlingen, die opgeleid worden voor muziekonderwijzer, organist of piano ■temmer. 2-. Dat voor beide groepen een speciale opleiding in het instituut noodig is, ge scheiden van de leerlingen, die het ge wone onderwijs volgen. 3. Dat zoodanige opleiding groote gel delijke offers vraagt. Spreekt daarom den wensch uit: Dat niet alleen van particuliere zijde, maar ook van rijkswege daarvoor steun zal worden verleend. IV. Na het eindigen van de vakoplei ding. 1. Dat de Werkinrichtingen en Tehui zen voor Blinden, die nu verkonden zijn aan de onderwijs- en vakschool, beter tot hun recht zouden komen, indien ze als afzonderlijke inrichting bestonden. 2. Dat de thuiswerkende blinden, ook zij, die als muziekonderwijzer of orga nist of op andere wijze zich een beslaan hebben verzekerd, meestal hulp noodig hebben. 3. Dat Katholieke blinden ook Katho liek georganiseerd moeten zijn. 4. Dat de blinden in groote steden, ge vaar loopen op neutrale werkinrichtingen onverschillig te worden in het godsdien stige. 5. Dat de blinden, in de vele uren waarin ze aan zich zelf zijn overgelaten, behoefte hebben aan goede lectuur. Spreekt daarom den wensch uit: 1. Dat worde overgegaan tot oprich ting van een naar den eisch des tijds in gericht tehuis voor blinden met daaraan verbonden werkinrichting. 2. Dat aan de inrichting, ook een ma gazijn worde verbonden, waar thuiswer kende blinden de noodige materialen kunnen bekomen en hun productie tegen behoorlijke vergoeding kunnen afleveren. 3. Dat een R. K. blindenbond worde opgericht. 4. Dat in de steden waar het aantal blinden groot genoeg Is, werkïnrichtin gen worden opgericht, zooals reeds in Amsterdam geschied is. 5. Dat de bestaande „Le Sage ten Broek"-vereeniging, die zich ten doel stelt de uitbreiding eener R. K. Biblio theek en het in stand houden van een Braille-maandschrift, overal in den lande dien daadwerkelijken en financieelen steun ontvangt, waarop zij aanspraak heeft. Drukt verder als haar eindoordeel uit: Dat het oprichten eener organisatie voor geheel het land, waarbij <'e be staande organisaties zich aansluiten, of waarmede ze federatief samenwerken, de beste weg zou zijn om de hier naar "o- ren gebrachte wenschen te verwezenlij ken.. SCHIPPEES- EN WOONWAGENKIN DEREN. Denzelfden morgen vergadert de sec tie „Schippers- en woonwagenkinderen". Eerste spreker is de Weleerw. heer J. G. Kerkvliet, Kapelaan te Botterdam over: „De zorg voor de Schipperskin deren". Conclusies: Schipperskinderen. De schipperskinderen zijn niet leer plichtig volgens de wet, zij vallen onder Buitengewoon Lager Onderwij:. Dit B. L. O. komt financieel ten lase van den Staat, maar de regeling ge schiedt bij Koninklijk Besluit, hetwelk echter nog niet verschenen is. Voor onze Roomsche kinderen is onder dit opzicht nog niets gedaan, zoodat een zeer groot gedeelte dezer kinderen in het geheel geen onderwijs of slechts zeer weinig en onvoldoende onderwijs ontvangt. Met deze kinderen bedoelen wij de kinderen van varende particulieren en zetschippers op de Rijn- en Binnen vaart. Omdat deze schippers geen vaste woon plaats hebben is het onmogelijk, dat hunne kinderen eenig geregeld onder wijs op de gewone scholen ontvangen. Ook al liggen de schippers gedurende eenigen tijd op een bepaalde plaats, ook dan kunnen zij geen onderwijs op de ge wone scholen ontvangen. Hieruit volgt: I. In schipperscentra moeten bij de havens worden opgericht afzonderlijke scholen of klassen voor deze kinderen, gelijk de gemeenten Amsterdam en Rot terdam dat hebben gedaan. Dan kunnen eenige schipperskinderen daar ten minste eenig alhoewel zeer on voldoende onderwijs ontvangen. Is het bijzonder onderwijs noodzake lijk voor al onze Roomsche kinderen, dit is van nog grootere noodzakelijkheid voor onze Roomsche schipperskinderen, omdat deze eveneens nog verstoken zijn van alle godsdienstig onderricht. Dezelfde onmogelijkheid voor deze kinderen om naar de scholen te gaan, bestaat ten op zichte van het catechismus-onderricht, reden waarom: II. Bijzondere scholen of klassen moe ten worden opgericht. Maar door dit alios wordt nog slechts een zeer gering gedeelte dezer kinderen geholpen. Wij zouden nog verder moe ten gaan en moeten zorgen bijzonder voor het godsdienstig onderricht dezer kinderen. En zouden: III. Wij moeten hebben voor deze kinderen afzonderlijk godsdienst onder richt in de groote schipperscentra. Voor dit zeer verdienstelijk werk zou kunnen worden ingeroepen de hulp van leeken, die daartoe bereid en bekwaam zijn. Het moet toch niet kunnen ge schieden, dat ouders, die werkelijk goed katholiek van goeden wil zijn, geen kans zien om hunne kinderen voldoende on derricht te doen geven, opdat zij hunne eerste H. Communnie kunnen doen. En dan wat voor godsdienst onderricht heb ben die ouders zelf ontvangen Hoe dikwijls geschiedt het dan ook, dat kin deren van twaalf en dertien jaar wor den aangetroffen, die nog nooit eenig godsdienst onderricht hebben ontvangen. De beste oplossing is: IV. Er moeten worden opgericht scho len met internaten voor schipperskin deren. Alleen wanneer de kinderen geluren- de eenigen tijd kunnen verblijven in een internaat kunnen zij geregeld onder wijs ontvangen. En dan behoeft dit on derwijs nog niet gelijk te staan met ons gewoon lager onderwijs. Een cursus of leerplan voor enkele jaren zou reeds voldoende zijn. Particulier initiatief moet deze interna ten oprichten, maar de Staat moet hel pen door een subsidie. De schippers zelf kunnen niet het noodige kostgeld vcor hunne kinderen betalen. Dat de Staat gereid is een subsidie te geven blijkt uit de subsidie, welke aan de schippersscbool met den Bijbel te Vreeswijk elk jaar wordt gegeven- in 1922 ontvangt deze school een sub sidie van f 28.500. Wij jiebban onze R.K. Schoolvereeni- ging „St. Nicolaas", welke ten doel heeft het oprichten van rcholen en in ternaten voor schipperskinderen. Zij be reidt voor de stiohting van haar eerste internaat te Brielle. Reeds in 1919 is zij begonnen om subsidie aan te vragen. Haar geschiedenis is een lij densweg. Wel is voor haar een me- moriepost uitgetrokken, wel zijn haar plannen en teekeningen opgezonden, maar nog steeds is de memoriepost niet omgezet en nog altijd moeten wij wachten op het koninklijk besluit. Wat kan gedaan worden voor de oudere kinderen? Dit is een moeilijk vraagstuk, om dat voor de kinderen beneden de 13 jaar nog niets gedaan wordt, zooidat de grond ontbreekt waarop gebouwid kan worden. Het allernoodzakelijkst is voor alles, dat de jongere kin deren worden geholpen. Maar onder wijl mogen de oudere kinderen niet vergeten worden. In de groote steden als Amsterdam en Rotterdam en ook op enkele an dere plaatsen zouden middelen moe ten gevonden worden om de kinderen bij elkander te krijgen, men moet daar bij wel rekening houden met het eigen aardig bedrijf der schippers. V. In de grootere steden riehte men op patronaten voor schipperskinderen. Het spreekt van zelf, dat deze pa tronaten een zeer eigenaardig karak ter zullen hebben, maar dan kunnen zij ook veel goed doen. Deze patro naten moeten zeer veel voeling met elkander ho^-n, opdat het een ge lijk is aan het andere en de kinde ren overal dezelfde inrichting vinden. Uit dit alles blijkt wel: 1 1 Dat het schipperskind zeer veel moet missen en juist datgene wat het voornaamste is. Staan zij reeds in zooveel ten ach ter bij andere kinderen, vooral het meest wordt het gemis gevoeld van on derwijs en godsdienslig onderricht. En de oorzaak is niet hun schuld of de schuld hunner ouders, maar alleen omdat zij schipperskinderen zijn, omdat dit bedrijf met zich me debrengt, dat het huisgezin woont op het schip. Men moet verwonderd zijn, dat daar zoovele echte goede Katholieken ge vonden worden, wanneer men daar bij bedenkt, dat zij dikwijls in weken niet naar een kerk kunnen gaan. Nog zeer weinig is door ons gedaan voor het schipperskind, het is nu hoog tijd, dat daar een verandering in kome en dat voor deze kinderen worde gezorgd. Tweede spreker is de ZeerEerw. Pa ter Lambrechts C.S.S.R. te Den Bosch, over „De_ zorg voor de Woonwagen- kinderen." WOONWAGENKTNDEREN. Conclusies: I. Het R. K. Jeugdcongres ie Den Haag zal zich speciaal bezig houden met de vraag, wat kan en moet gedaan worden voor de rijpere z.g. school vrije jeugd vanaf den leeftijd van circa 12 tot 18 jar. II. Wanneer deze vraag moet beant woord worden voor de categorie van de rijpere onverzorgde jeugd: kinde- rep van 12 jaar en daarboven van kermisreizigers en woonwagens, dient allereerst het treurige feit geconsta teerd te worden, dat bij deze kinde ren (die van meergegoede kermisrei zigers wellicht uitgezonderd) nog alle grondslag ontbreekt, waarop op dien leeftijd moet worden voortgebouwld. Zij kunnen lezen noch schrijven; heb ben zij hun Eerste II. Communie ge daan (wat in veel gevallen nog ver waarloosd is), dan is het hoog noo dig onderricht hun in een ^poedcur- sius gegeven; sindsdien is het geregelld ontvangen der H.H. Sacramenten, bij wonen der H. Mis treurig verzuimd; zij groeien op in verwildering, in lui heid en landlooperij. III. Wij hebben te doen met een heirleger van kinderen; duizenden mag men zeggen; dewijl het ver overwe gend deel der woonwagenmenschen tot den Katholieken godsdienst behoort. IV. De eenige wijze om voor deze rijpere jeugd iets degelijks te onder nemen, is van meet af te beginnen, en de vraag te stellen: wat moet gedaan worden voor deze kinderen vanaf hun 7-jarigen leeftijd, wat betreft elemen tair onderwijs, godsdienst-onderricht, enz. enz. V. Onderscheid dient, mijns inziens, gemaakt tusschen kinderen van ietwat meer gegoede kermisreizigers (houders van caroussels, enz.) en kinderen van woonwagens van veel minder gehalte (landloopers, bedelaars, muzikanten, stoelenmatters, enz.). eerste zijn in gunstiger positie: le. omdat hun ouders met wat meer tijdelijk bezit ook meer ontwikkeld zijn; 2e. omdat zij na kermistijd een meer vaste standplaats kiezen. De laatsten (hun getal is overgroot) groeien op in onwetendheid en verwil dering. De opvoeding, door de ouders gegeven, is nul. Voortdurend verwis selen zij van standplaats, onttrekken zich aan groote centra, reizen op eigen gelegenheid door dorpen en afgelegen plaatsen. VI. Aan de eersten (kinderen van meer gegoede kermisreizigers) kan, met begunstiging der regeering, onderwijs worden verstrekt, door het oprichten van internaten of door het openen van dag cursussen in grootere centra (beide ook geëigend voor schipperskinderen). VII. Hoe aan de kinderen der laat ste categorie (landloopers enz.) elemen tair onderwijs kan worden gegeven, is een vraag, welke veel moeilijker kan be antwoord worden. Redenen hiervoor zijn: le. de onverschilligheid der ouders; 2e. de vrijheidszin en tuchteloosheid der kin deren 3e. het voortdurend heen en weer trekken en isolement hunner wagens. VII. Intnsschen kan noch voor de eer ste categorie, noch vooral voor de laat ste met godsdienstige verzorging worden gewacht, tot in het elementair onder wijs (lezen, schrijven, rekenen) is voor zien. Het zielenheil van zooveel duizenden kinderen is te gewichtig. IX. Het moge daarom in onze vijf bisdommen spoedig tot een krachtige en werkdadige organisatie van het liefde werk voor kermisreizigers en woonwagens komen. Afdeelingen van dit liefdewerk moeten in al onze grootere plaatsen, waar zich centra van woonwagens vor men, worden opgericht. Reeds heeft Z. D. Hoogwaardigheid de Aartsbisschop van Utrecht een geestelijk adviseur voor dit werk benoemd, en met goede hoop op de toekomst mag worden geconstateerd, dat in verschillende plaatsen van ons land dergelijke afdeelingen of al ge vormd of althans in wording zijn, en dat reeds op schoone, zij het ook moei zaam gewonnen vruchten van den arbeid kan worden gewezen. X. Volgens het oordeel van bevoegden is vooralsnog het meest doeltreffend mid del om aan de onverzorgde jeugd der woonwagens tegemoet te komen, dat ge noemd liefdewerk in alle grootereplaat sen zijn afdeelingen vestige en zoowel van de burgerlijke als kerkelijke over heid moreelen en financieelen steun ont vangen. XI. Door deze goede organisatie en met dezen welwillenden steun zullen die vereenigingen gemakkelijk middelen vin den, om aan die kinderen het noodige elementair onderricht te geven of te doen geven; om ook later nog hen aan het geregeld ontvangen der H. H. Sacra menten en het bijwonen der H. Mis op Zondagen te gewennen. XII. De invloed dezer vereeniging op de kleineren zal ook ontwijfelbaar den grooteren, niet het minst hun ouders, ten goede komen. En zoo kan het niet uitblijven of deze betreurenswaar dige klasse van menschen zal langza merhand, tot heil der maatschappij en tot hun eigen stoffelijk en geestelijk welzijn uit hun zedelijk verval worden opgericht. GOUDA, 26 Juli. Bloemenveiling. Dahlia's 20—30 cent; Gladiolus 1530 cent; Pompon Dahlia's 1017 cent; Rozen 1050 cent; Dompelaar 1018 cent; Anje lieren 536 cent; Waterlelies 10 cent, per 10 stuks. Lathyrus 38 cent; Violen 2 cent; Gipsophilla 1825 cent; Pypethrum Bioscoopcommissies. Te Utrecht hield de vereeniging van leden van gemeente lijke en particuliere bioscoopcommissies in Nederland onder presidium van dr. W. W. van der Meulen uit Den Haag d jaarvergadering. Blijkens de jaarverslagen telt de ver In ,,'t Veerhuis'' aan den IJssel werden de deelnemers aan den tocht ontvangen door de afd. Deventer van „Schuttevaer" welker voorzitter, de heer van Laar, hen in hartelijke bewoordingen welkom heette in de stad, die altijd nauw bij de binnen scheepvaart betrokken is geweest. Nadat nog eenige heeren het woord ge voerd hadden, werd onder leiding van den heer P. Stoffel Pzn., een rondgang door de stad gemaakt. In het Raadhuis, dat door de bezoekers bezichtigd werd, vond de burgemeester, Jhr. Mr. van Eysinga gelegenheid de Di recteuren en Leeraren van het Onder wijsfonds in Deventer welkom te heeten, De burgemeester verklaarde met be langstelling den arbeid van het Onderwijs fonds te volgen en hoopte spoedig in de gelegenheid te zijn daadwerkelijken steun aan dezen arbeid te verleenen, daar hij overtuigd is van het groote belang van het onderwijs voor de schippers en schip perskinderen. De heer G. dé Jong, voorzitter van het Onderwijsfonds en leider van den tocht, dankte den burgemeester voor zijn vrien delijke woorden, waarbij hij in korte trekken het doel van den tocht uiteen zette. Bij het bezoek aan de stad werd o.m. de Groote Kerk bezichtigd. De burge meester van Deventer, jhr. mr. van Ey singa en zijn echtgenoote zullen heden op verlangen van den burgemeester een gedeelte van dentocht over den IJssel medemaken om nader kennis te maken met de wijze van werken aan boord van het Instruclievaartuig. Maandagavond werden de deelnemers van de excursie te Kampen door de daar gevestigde afdee- ling van „Schuttevaer" ontvangen, waar de heer de Groot, voorzitter dier afdee- ling, hen verwelkomde. De werkzaamheden aan boord van de „Prins Hendrik", zoowel de practische als de theoretische lessen, vinden bij de deelnemers algemeene voldoening. Vooral het aanschouwelijk onderwijs met model len van alle vaartuigen, bruggen, sluizen enz., die in de binnenvaart voorkomen, onder leiding van den heer M. Braam uit Rotterdam, werpt goede resultaten af. Heden wordt de tocht voortgezet tot Doesburg en zal de heer G. S. Vlieger, secretaris van Schuttevaer een referaat houden over „Scheepsverklaring" en wat de schipper van de vaarwegen in Neder land most weten." Naar wij vernemen, zal op initiatief van het Onderwijsfonds van de Neder- landsche VereeAiging van Gezagvoerders bij de Binnenvaart op 3 Augustus a.s. aan boord van het Instructievaartuig „Prins Hendrik" een conferentie plaats hebben tusschen het Bestuur van het On derwijsfonds en de besturen van verschil lende onderwijzersorganisalies. Deze Con ferentie beoogt de vraag te bespreken: „Hóe kan het onderwijs aan schippers kinderen onmiddellijk geregeld worden?" De besprekingen zullen worden bijge woond door den Inspecteur voor het bui tengewoon onderwijs dr. A. Voorthuizen, en den Inspecteur M. O. M. J. van Al phen de Veer. In „Het Seinlicht", orgaan van den Protestantsch-Christelijken Bond van eeniging 16 aangesloten commissies. D< frr- en Trampersoneel, wordt als mid- rekening sluit met een batig saldo var 167.44 na ontvangst van 1028.41 en uitgaaf van 860.97. Aan contributie in de men 598.90. Door periodieke aftre dingen en het bedanken van Mevr. O Bingham-Lels, de penningmeesteresse, werden als bestuursleden herkozen de heeren Dr. W. W. van der Meulen en A" P. A. Eskens en gekozen Me.j. Bertran uit Roermond, en de heeren van Hasselt uit Hilversum en A H. W. Weekenstrol uit Rotterdam. Ter sprake kwam de urgentie der rijks"' keuring van films, waarbij door Dr. v d. Meulen werd opgemerkt, dat slecht^ rijkskeuring zou kunnen waarborgen eei keuringseenheid. Bovendien zou rijkscen# suur meer gezag kunnen uitoefenen. Filn" coupures zouden in beslag genomen kun nen worden voor den tijd, dat de gecou peerde film het land doorkruist. Men meldt ons uit Deventer: Dinsdag avond arriveerde het Inslructievaartuig „Prins Hendrik" met de Directeuren en Leeraren van het Onderwijsfonds van de Nederlandsche Vereeniging van' Gezag voerders bij de Binnenvaart te Deventer. Iel van overeenstemming tusschen de Spoordirecties en het personeel, hot vol gende aan de hand gedaan. „Wij wenschen in zóó ernstige bedrijfs- aangelegenheid, waarbij het personeel is betrokken, als mede-verantwoordelijke menschen te worden erkend „En dan is het niet voldoende, dat de Raad van Commissariseen alleen aan de Ministers een langen brief schrijft. „Dan eischen wij, dat door de Re geering zHf een grondig onderzoek zal ingesteld worden naar de rekening oven 1921 en de boeken en bescheiden open en bloot zullen worden gelegd, zoodat óók de besturen der organisaties daar van inzage kunnen krijgen. „Dan vragen wij, gelijk reeds eerder door ons in een onderhoud met den. Minister op 2 November gevraagd werd, dat een Commissie zal worden benoemd van terzake „deskundigen", die een on derzoek zal instellen op welke wijze buiten de bezoldiging om kan worden bezuinigd en moet de Directie en ds Regeering de consequentie durven aan vaarden, dat in zulk eene Commissie aan de vertegenwoordigers van het per soneel het recht van mede-beslissing wor de gegeven. En als dan nog, indien het resultaat zou blijven beneden verwachting, tot loonsverlaging zou moeten Worden over gegaan, dan moet niet bij de werkplaat- se rs, doch van bovenaf aan, dat is bi| het salaris van de Directie enz, worden begonnen. De Minister van Marine heeft bezwa ren ingebracht tegen den aanslag van het Nederlandsche Loodswezen te Vlis- singen in de zakelijke belasting op hef bedrijf, welke f 1524 bedraagt. De wet schrijft voor, dat do belasting slechts geheven mag worden van zoo danige ondernemingen en in richtingen, welke binnen een gemeente een bedrijf uitoefenen anders dan in stations «m-, Ook publiekrechtelijke lichamen kunnen in deze belasting worden betrokken. B. en W. meenen, dat het Ned. Loods wezen binnen de bepalingen van dit wetsartikel valt omdat het ook belang heeft, direct of indirect bij goed onder wijs, goed politietoezicht, goede brand weer. De Minister van Buitenlandsche Ka ken en van Financiën hebben als hun meening te kennen gegeven, dat het Loodswezen van den Belgischen Staat een bedrijf uitoefent. In het onderha vige analoge geval zou de zienswijze van j genoemde Ministers overeenkomstig de opvatting van B. en W. zijn. Op grond van deze overwegingen stellen B. en iWi. voor het beroep van den Minister van Marine a. i. ongegrond te verklaren en i den aanslag te handhaven. Het hoofdbestuur van den Ned. Grafl- schen Bond heeft aan het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Boekbinderspa troons geschreven, met verontwaardiging le hebben kennis genomen van het besluit j van de vergadering der patroons, niet al- t leen den werktijd met 3 uur uit te breiden, maar tevens een loonsverlaging in te voe- ren. Het is van meening dat een dergelijke handeling met negeering van partij ten an- i dere, geheel in strijd is met de door de pa troons met de arbeiders-organisaties aan gegane collectieve arbeidsovereenkomst, en het besluit zal dan ook, aldus de brief, groote ontstemming wekken onder de ge zellen. Het hoofdbestuur vertrouwt, dat het be stuur van den patroonsbond maatregelen 1 zal treffen, waardoor aan het genoemde I besluit geen uitvoering zal worden gege ven, en alsnog zijn leden zal opdragen, aan de bepalingen van de collectieve ar beidsovereenkomst loyaal te voldoen. Naar de N. R. Ct. verneemt, hebben da Alg. Ned. Typografenbond, de Christelijke en de R. K. Grafische bonden elk een soortgelijken brief aan het hoofdbestuus van den patroonsbond gezonden. 430e NED."§TAATSL0TERIJ. Trekking van Woensdag 26 JulP le klas 3e lijst Hooge prilzeu 53152 20.000. 15919 5000. 118504 18882 ƒ1000, U9874 400. 1866 7036 200. 1800 YIWO J V'?— >7.-Stffi 1735 8469 11403 11813 11867 elk ƒ.100; Prijzen van 20:„ Trekking van 500 nummers ten overstaan van Notaris A. G. Mullë. frijs van f 1500 9401 1000 2997 5966 400 12312 200 9628 10571 19807 100 15139 15583 18717 Prijzen van f 90.— (eigen geld,} 53 3025 5059 7091 9359 12004 14567 16630 19481 153 56 5117 7111 95 6 92 51 19573 206 3128 27 7204 9428 12128 14607 16730 81 453 64 34 12 62 63 95 47 85 63 76 5207 80 68 12269 14717 87 87 79 78 25 82 9581 12300 54 90 19504 96 3220 59 7320 92 57 62 16808 11 97 3330 83 31 9710 12421 14800 42 86 98 48 95 47 23 27 18 81 99 508 51 5367 7405 99 12635 38 16913 19772 18 3412 5404 24 9826 70 83 27 19816 93 67 28 52 41 87 14949 99 27 94 69 5502 7509 9941 12918 74 17126 31 681 72 21 48 63 63 89 33 19903 708 88 25 84 8t 64 15004 72 6 68 3552 32 87 10023 13018 45 93 67 945 67 88 7611 25 35 15102 17228 75 1018 3603 5604 81 10142 43 1317324 20011 55 27 17 88 84 13168 23 26 67 1107 59 43 7774 96 86 27 48 20147 1232 3722 48 7843 10316 13201 67 17641 20273 35 35 94 7910 88 12 94 17711 77 1551 60 95 50 10436 24 15228 39 89 57 80 5715 83 50 50 75 65 20341 92 3874 68 8008 85 62 15309 69 43 97 3910 5807 93 10525 64 37 76 20408 1783 12 40 8125 32 13362 52 17889 91 1820 83 62 75 36 72 61 17918 68 95 4010 82 8204 49 13455 69 77 91 1979 55 5923 51 67 69 15410 18207 20520 81 4122 39 99 10621 51 35 65 44 85 72 6010 8338 24 13513 56 71 57 92 98 91 56 10758 136ly 15591 81 65 97 4229 6122 57 10948 13768 15821 18372 72 2058 85 80 80 11064 13806 59 18408 20624 76 4340 6209 8484 11131 98 83 55 38 2107 4458 17 8511 32 13901 96 56 88 46 4501 90 31 11227 57 15922 18500 89 93 59 6453 47 37 99 48 65 20709 2357 68 60 51 11304 14048 86 99 48 88 77 61 94 46 14135 16031 18615 88 2419 4626 6502 862911408 77 43 21 20803 2572 4740 72 87 84 88 59 51 13 76 48 87 8791 11522 14217 16126 54 60 88 52 89 8846 74 39 16265 92 73 2681 55 6622 53 97 14311 99 18834 80 85 69 49 8965 99 36 16356 44 20930 2702 4803 59 6611636 46 74 18970 40 68 33 65 69 47 62 86 19000 51 84 51 83 9017 H731 65 90 73 81 2829 4950 6725 74 79 14415 16519 19105 37 5011 35 9105 82 21 42 52 39 23 6938 3511842 49 52 19209 2916 29 60 56 11908 52 71 58 30U 42 7026 9265 55 14514 91 19380 Vorige lijst stond: 18001 vervalt. 18094 en 96 m.z. 18194 en 96, 18524 m.z. 18574, 20706-11 57 en 64 m.z. 2^606-11-57 en 64. 4631 m.z. >651. 9334 mz, .9330 15776 ontbreekt 213 273 294 330 412 555 595 604 611 612 803 820 848 926 934 1032 1048 1131 1261 1309 1401 1436 1510 1553 1604 1679 1698 1757 1791 1792 1896 1986 2034 2040 2079 2203 2217 2313 2317 2318 2449 2533 2574 2583 2611 2692 2697 2713 2741 2744 2805 2872 2900 2910 2919 3153 3155 3186 3242 3265 3559 3584 3595 3687 3703 3839 3844 3868 4011 4044 4133 4170 4236 4239 4266 4314 4368 4443 4466 4472 4646 4672 4699 4734 4778 4903 4911 4945 4978 4984 5238 5242 5297 5309 5414 5623 5629 5655 5670 5731 5891 5904 5911 6075 6105 6235 6254 6255 6355 6411 6555 6597 6777 6854 6858 7102 7107. 7186 7323 7344 7582 7595 7684 7716 7724 7981 7&94 8279 8281 8354 8593 8622 8729 8896 8917, 9044 9072 9277 9279 9459 9721 9746 9866 9875 9915 96 488 793 1021 1400 11677 (1843 2177 2411 '2662 2804 3014 3447 3814 (f4101 '4292 ■4589 '4889 5197 15459 ■5854 6191 {6476 6929 17482 f.7970 f8443 [8999 F9648 :i0026 10056 10165 10179 10222 10398 10415 10429 10458 10541 10607 10610 10861 10882 11043 11054 11061 11081 11110 11137 11163. 11189 11325 11329 11332 11512 11513 11526 111567 11618 11658 11660 11697 11716 11744 41781 11840 11842 11851 11984 12464 12551 12610 12627 12632 1264112685 12740 12765 J2870 12953 12974 13016 13035 13043 13133 13159 13186 13202 13208 13236 13255 13353 13364 13429 13442 13552 13600 13623 13705 13714 13821 13825 13988 14013 14044 14066 14125 14137 14180 14225 14270 14272 14284 14346 14348 14430 14444 146T4 14935 14950 14964 15002 15072 15267 15274 15284 15295 '15346 15354 15415 15437 15497 15611 15640 '15642 15696 15712 15825 15840 15879 15890 ■15909 15930 15998 16047 16146 16218 16260» 16327 16431 16534 16639 16668 16708 16792 16922 16924 16934 16988 17023 17043 17058S 17068 17096 17101 17102 17109 17263 173021* 17446 17469 17477 17600 17686 17751 17778 17824 17855 17885 17891 17897 17960 18032 Ï18039 18057 18074 18104 18197 18228 18244 18251 18300 18306 18323 18364 18397 18422 18460 18470 18475 18489 18546 18551 18586 18653 18699 18725 18729 18782 18817 18970 18972 18995 19006 19056 19106 19123 19137 19152 19181 19187 19221 19238 19272 19276 119280 19306 19340 19384 19401 19459 19531' 19594 19653 19702 19721 19728 19749 19770 19777 19789 19822 19827 19839 19882 19890 19915 19987 20013 20028 20107 20108 20114 20122 20156 20277 20321 20354 20400 20512 [20524 20526 20563 20576 20677 20690 20749, 120873 20886 20927 20949 21062 21094 21123 121142 21143 21155 21170 21219 21260 21286 f21355 21426 21629 21648 21727 21792 21798 21852 21930 21952 21987 22029 22060 2206V 22087 22091 22194 22211 22215 22242 22293 22311 22324 22364 22381 22400 22409 224§St 22664 22692 22759 22903 22915 22952 - leki. 2e l,üst: 17036 m. z-17030^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 10