BUITENLAND. Onschuldig veroordeeld Derde Blad 27 Juli 1922 Is het redelijk het ambulantisme te handhaven, óók nadat de technische herziening der L. O. wet in werking getreden is? DE TOESTAND IN IERLAND. De toestand te Cork. Vredes pogingen van den burgemeester van Cork. De financieele ontreddering van Duitschland. Frankrijk en de veroordeeling van Leoprechting. De ontmoeting van Lloyd George en Poincaré. De schadever goeding. Opnieuw de non-coöperators. Spoorwegstaking in Canada. Beieren en het rijk. Een Engelsch Witboek over de Haagsche Conferentie. Een arbeidersbetooging In Kopen hagen. Het bevolkingsvraagstuk In Frankrijk. FEUILLETON De spoorwegstaking in de V. S. T ransportmoeilijkheden. De drooglegging der V. S. Engeland, het smerigste land in Europa. De crisis In Polen. UIT RUSLAND. Tegen Gorki. De sluiting der speelholen. GER9. BUiTENL BERICHTEN. Pauselijke hulp aan Rusland. Een parlementslid tot 5.000 frs. boete veroordeeld. Door schrik genezen. Generaal Maistre overleden. Een belangrijke uitspraak. De bolsjewiki als hotelhouders. Ontploffing te Oppau. Onlusten in Syrië. De Ford-fabrieken in het buiten* land. Noodweer. is die Chuchillino „Een man afkomstig uit Canada, die zich gevestigd heeft in New-York. Hij laat de waarheidslikeur uit de bergen komen en verkoopt die tegen hoogen prijs. U zult vijftien Dollar moeten betalen voor een fleschje van deze grootte.'' „Inderdaad ongehoord duur. Maar ik wil toch zoo'n fleschje hebben." Ovide had naam en ad.es behoor lijk genoteerd. Ondertusschen had Jacques Garaud, die weer naar beneden was gegaan, gelegenheid gevonde in gesprek te komen met Noemi Mortimer. Het toeval was hem ditmaal te hulp ge komen. Noemi had zich aan de piano gezet, terwijl haar vader met eenige Amerikanen in gesprek was. Het jonge meisje bestudeerde een operette, op dat oogenblik in Parijs erg in dmode. Jacques had zich op eenigen af stand van haar neergezet, om haar beter te kunnen hooren. Herhaaldelijk was he Noemi op gevallen, dat de pa sagier wel aan dacht aan haar schonk. Hij, zag er uit als een heer, reisde eerste klas, waarom zou zij dus beleedigd zijn door zijn stille bewondering Zij was er ook heelemaal ni .t door beleedigd. Misschien zelfs vond ze 't wel aardig. Toen 't stuk uit was en de laatste tonen nog natrilden, boog Jacques zich naar Noemi. „Men kan zien," zeide hij, „dat u in Frankrijk hebt gewoond en niet alleen in Frankrijk, maar in Parijs. Het jonge meisje sloeg haar groote blauwe oogen op naar den man, die zich veroorloofde haar aan te spreken, zonder aan haar voorgesteld te zijn. Zij toonde zich echter geenszins ge stoord daarover en vroeg met zachte stem „Waaraan ziet u dat, mijnheer „Als u deze muziek niet hadt ge hoord in Parijs, zoudt u ze niet zoo levendig, zoo meesleepend spelen." „Zoo, bent u Franschman, mijn heer „Ja, juffrouw." ,,U hebt gelijk, mijnheer. Ik heb het motief inderdaad in Parijs gehoord en wel in den schouwburgik vond 't erg aardig en heb het onthouden." „U hebt een merkwaardig geheugen. „Voor dat, wat me bevalt, ja. En er is veel, dat me bevalt in Frank rijk." „Hebt u lang in Parijs gewoond, juffrouw vervolgde Jacques Ga raud. „Maar drie maanden," antwoordde Noemi. „Ik heb dus alleen het voor naamste kunnen zien. Ik had er min stens een jaar willen blijven, maar vader wilde niet langer blijven, zijn zaken riepen hein naar New-IJork, waar ik eenigszinsmet tegenzin terug keer na deze korte reis." „Dat begrijp ik, hoewel ik Parijs heb verlaten zonder spijt. Ik ga ook naar New-IJork. Ik ben mecanicien en ik stel me voor in verschillende eerste klas huizen studie te aken, onder andere in het huis Mortimer." Noemi keek hem glimlachend aan. „Bedoelt u het huis James Mor timer vroeg zij. „Ja, juffrouwHet huis James Mortimer, wiens chef in Europa door gaat voor een man van genie." „Kent u den man, waarover u met zooveel lof spreekt „Neen, juffrouw. Hoe zou ik hem kennen, ik ga voor de eerste maal naar Amerika antwoordde Jacques. „En het is uw plan naar hem toe te gaan, als u in New-IJork komt?" „Mijn eerste bezoek zal hem gelden, juffrouw." „Dan zal het u ongetwijfeld aange naam ziin aan James Mortimer voor geteld te worden." „Niets zou me aangenamer zijn." Ik kan u verzekeren, dat James Mortimer zeer op de Franschen js gesteld en als u het goedvindt zal ik u aan hem voorstellen." „Dat neem ik volgaarne aan. Kent u hem goed, juffrouw „Zeer goed zelfs en ik houd heel veel van nem. 't Is mijn vader." De valsche Paul Harmant speelde den domme als een volleerd comedi- ant. 1 „Uw vader," riep hij uit. „O Juffrouw, wie had zoo iets durven denken? Als ik 't geweten had „Zoudt u anders over mijn vader hebben gesproken, dan u nu gedaan hebt vroeg Noemi lachend. Neen, zeker niet „Dus overtuigd van uwe sympathie voor mijn vader, ga ik u aan hem voor stellen." „Hoe heet u, mijnheer?'? „Paul Harmant." „Gaat u met me mee Noemi stond op en ging, gevolgd door den meesterknecht, naar haar vader, die nog steeds in druk gesprek was. „Mag ik de heeren even storen Ik wilde u iemand voorstellen, vader „Iemand," herhaalde Mortimer eenigszins verrast. „Ja, iemand die van Frankrijk naar New-IJork komt, alleen om u een bezoek te brengen. Op geheel toeval lige wijze is deze mijnheer er toe ge komen, mij het doel zijner reis uiteen te zetten, zonder dat hij mij kende en ik meende, dat ik hem niet verder moest laten reizen, zonder hem in kennis te brengen met denman, waar voor hij zooveel achting heeft. Vader, ik stel u voor een Franschman, innjn- heer Paul Harmant, evenals u mecani cien." „Aangenaam, mijnheer, om een dubbele reden eerstens omdat u bur ger bent van een groot land, dat ik bemin en tweedens, omdat u voorge steld wordt door mijn lieve dochter. U bent mecanicien, evenals ik, werker, evenals ik, wilt u mij de hand druk ken „Voor die eer ben ik even gevoelig als voor de welwillendheid uwer ont vangst, zeide Jacques, terwijl hij de hand drukte van den ingenieur, die hem hartelijk werd toegestoken. „Voortaan zijn wij oude kennissen," hernam Mortimer, „dus alle vorme lijkheid laten we varen. Ik stel u voor aan een der eerste Amerikaanscht financiers, Richard Davidson, mijn vriend en bankier." „Tot uw dienst, mijnheer, zeide de bankier. „Als ik u van nut kan zijn, zal ik dat gaarne doen." De gewezen meesterknecht dankte j de heeren gingen zitten, Noemi ging naar de piano. „Als ik mijn dochter goed begrepen heb," zeide Mortimer, „gaat u naa» New-IJork met de bedoeling, mij op te zoeken." „Volkomen juist. Ik ben van plan in Frankrijk een model fabriek op te richten. Uwe ateliers zijn mij genoemd als in elk opzicht de beste en ik stelde mij daarom voor uwe goedkeuring te verzoeken, ze te bezichtigen." LWordt vervolgd.)' (Ingezonden). Geachte lezer, overweeg het volgende pens goedt Wdt meerdere malen werd voorspeld, blijkt hoe langer zoo meer uit te zullen komen. Ons onderwijs in 't algemeen en het lager in 't bijzonder, wordt te duur voor deze benarde tijden. Toen de onderwijsgelijkstelling op zich zelf zeer rechtvaardig wet werd, kende men na jaren van onrecht geen maat, met als gevolg ten toon spreiden van luxe en overdaad op 't gebied van Scholenbouw, aanschaffing van leermid delen, enz., zoo groot, dat nu reeds een beduidende vermeerdering van 't leerlin gen aantal per onderwijzer uit gedwongen zuinigheidsoverwegingen ingeluid moet iworden. Was tot nu toe vrijwel practisch toe laatbaar een leerlingenaantal per onder wijzer van het bespottelijk lage 5 tot het te hooge 45, dus met een gemiddelde van ongeveer 30, thans wordt het strak en zonder uitzondering voor een flinke stads school met 7 leerkrachten en geen ambu lant hoofd 38 per onderwijzer en voor een 14-klassige school, eveneens zonder ambu- lantis 45. iet wel: Straks en zonder uitzondering Wat toch is het geval? Voor de herziening in werking treedt, hebben de gemeente- en schoolbesturen het recht het leerlingen aantal per klasse haast zoo klein to maken, als zij dit ver kiezen, mits zij de salarissen der meerder noodig zijnde onderwijzers maar uitbeta len, zonder hiervoor rijksgelden in reke ning te brengen. Van dit recht maakten de rijke ge meente- en schoolbesturen druk gebruik, zoodat het mogelijk werd een klassebezet ting te fonmeeren van 4, 5 en 10 kinderen bijvoorbeeld. Scholen, die bezocht worden door kin deren van beter gesitueerde ouders met laatstgenoemde duur wordende klassebe zetting behooren heden lang niet tot de zeldzaamheden, waaruit blijkt, dat kleine klassen verkieselijker zijn, dan men wel eens wil trachten voor te stellen, anders zouden de beter bemiddelde en min of meer deskundige ouders hiertoe niet heb ben meegewerkt. In de herziening wordt echter voorge steld aan de gemeente- en schoolbesturen te verbieden onderwijzers aan te stellen boven de in de wet te noemen aantallen, 'óók al zouden ze die uit eigen middelen urenschen te betalen. Dit meent de wetgever te moeten doen, eerstens uit rechtvaardigheidsoverwegin gen en tweedens om het aantal onderwij zers beter over het gelieele rijk te kun nen distribueeren. Voorbij is dus de tijd der belachelijke kleine klassen en als reactie krijgen we de te groote klassen, wat in nog sterker mate het geval zal zijn, indien men het ambu lantisme, (dit is het stelsel van het hoofd zonder klas) blijft handhaven, voor de bijzondere scholen en als bij uitzondering voor de openbare. Dit laatste zal ik met een voorbeeld duidelijk trachten te maken. Om een school met 7 klassen op te kun nen richten zal men noodig moeten heb ben 261 leerlingen. Dit is gemiddeld per leerkracht 37, hetwelk prachtisch neer komt op 40 le, 2e, 3e en 4e klas, 35 5e en 6e klas en 31 in de 7e. Een al haast te groote bezetitng der klassen derhalve. Wil men nu hiernaast nog een ambulant liood aanstellen, dus het personeel op voeren tot 8, ofschoon het aantal klassen 1 moet blijven, dan worden niet vereischt 261 leerlingen, maar 316. De klassen vulling wordt dan respectie velijk 50, 50, 50, 50, 43, 40 33. Zet hier nu naast de thans bestaande standen scholen met 5 tot 10 kinde ren per onderwijzer en makkelijk is het te doorzien, dat het onderwijs ontvangen, iets hatelijks gaat worden voor de kinderen, te meer nog als het ambulantisme blijft bestaan De onderwijsstrijd is volstreden. Voor de idee's der vrije school hebben de onder wijzers zich geweldige finantiëele offers getroost en mede hierdoor is het moge lijk geworden de gelijkstelling te kunnen verwerkelijken. Eendeels door 'de treurige finantieële omstandigheden, anderdeels door ver keerd beleid en sabotage moeten nu de arbeidsvoorwaarden der onderwijzers door een te sterke vergrooting der klas sen verslechterd worden. Zij zullen zich hier wel bij hebben neer te leggen. Dat men er toch echter op bedacht zij, deze nieuwe offers tot de kleinst moge lijke afmetingen terug te brengen, door toe te zien, dat alle hens aan dek komen en hierom het ambulantisme niet te hand haven of althans geen uitbreiding te geven. Gedeelde smart zal ook hier halve smart moeten worden, H. J. J. SPOOK. De burgemeester van Cork is te Du blin aangekomen, in de hoop een einde te maken aan den oorlog in het zuiden. Zijn voorstel is dat de leden van het nieuwe parlement en het vroegere Dail ten spoedigste bijeenkomen, teneinde een schikkingte treffen. Het is echter on waarschijnlijk dat de regeering andere voorwaarden zal aanvaarden dan de vol ledige overgave en de ontwapening der rebellen. De rebellen zijn heer en meester in 'Cork. De stad is rustig. De werkloosheid ten gevolge van den stilstand van het bedrijfsleven omvat veertig procent der geheele bevolking. Het „Berl. Tag." polemiseert in een ar tikel over de financieele ontreddering van Duitschland door de herstelbetalingen met de „Temps" en komt daarbij op tegen het verwijt, dat Duitschland zich niet zou be ijveren, alle den staat toebehoorende in komsten ook te innen. De vertraging in het binnenkomen der belastingen is te Verklaren door het feit, dat bij het over nemen van de groote belastingen door het rijk van de staten een geweldig nieuw beambtenkorps gevormd moest worden. In den laatsten tijd komen de belastingen *eer goed binnen. Zoo is de bevolking voor het begrootirigsjaar 1922, dat 1 April begon, voor 108 milliard papiermark aan belastingen aangeslagen, waarvan in de •erste drie maanden reeds 48 milliard zijn binnengekomen. De uitgaven voor Verbetering van verkeerswegen en voor steun aan de binnenscheepvaart zijn ge rechtvaardigd door de overweging, dat zoodoende groote besparingen kunnep Worden verkregen aan kolen en kosten ,Van aanvoer van buitenlandsche levensmid delen. De verhooging van de vlottende achuld vindt haar oorzaak in uitgaven Voor de naleving van het vredesverdrag. Met cijfers is aan te toonen, dat alleen de leveringen aan de Entente de oorzaak zijn van de financieele ontreddering. De Munchensche correspondent van het iJBerl. Tag." schrijft: De Fransche regeering heeft bij de Beiersche regeering stappen gedaan in verband met het vonnis in het bekende hoogverraadproces tegen Leoprechting, Welk proces aan het licht heeft gebracht, dat de jonge Leoprechting in, opdracht en betaling van den Duitscliën gezant in iMunchen, Dard, gewerkt heeft voor de losscheuring van Beieren van het rijk. Al gemeen werd verwacht, dat de Beiersche regeering na deze constateering maatrege len zou nemen om het verdere verblijf van den heer Dard te Munchen te belet ten. In plaats daarvan verzoekt zij de terugroeping van graaf Zoeh, den Prui- sischen vertegenwoordiger, tot wieD Leoprechting zich als journalist toegang heeft verschaft. Volgens de „Daily Telegraph" heelt Balfour na de kabinetszitting van Dins dag een korte nota aan Poincaré gezon den, mededeelend dat de Britsche regee ring verheugd zou zijn hem overeenkom stig zijn eigen voorstel de volgende week te Londen te ontmoeten. De nota vestigt er Voorts de aandacht op, dat de aanwe zigheid der Italiaansche, Belgische en Spaansche vertegenwoordigers is ver eischt. Voor de conferentie van Spa en Cannes hebben de voorloopige besprekin gen tusschen Brittannië en Frankrijk alleen over de schadevergoeding tot ernstige misverstanden met Rome en Brussel ge leid. België's prioriteit kan niet ontkend, maar de rechten van Italië, Servië, Roe menië en Griekenland mogen niet wor den voorbijgezien. De voorstellen in de Fransche pers den verwoesten gebieden prioriteit te geven, beteekent, dat de kos ten der bezettingslegers als prioriteit op de schadevergoedingen zouden worden opgegeven, en dat de verschillende on derdeden der schadevergoeding, pensioe nen en dergelijke, eerst na de schade vergoeding zouden komen. Op dezen grondslag zou Brittannië langen tijd niets van Duitschland ontvangen, hetgeen een onmogelijk voorstel is. Na een stilstand van vijf maanden hebben de non-coöperators het posten bij de winkels, die buitenlandsche kleeder- stoffen verkoopen, hervat, hetgeen tot een aanzienlijke opwinding en tot stop zetting van het verkeer leidde. Twintig man en vier vrouwen zijn gearresteerd, doch er hadden geen ongeregeldheden plaats. Dc leiders der vakvereenigingen te Montreal hebben 'n staking aangekondigd daartoe gemachtigd door den uitslag der juistgehouden stemming over een loons verlaging van twee tot vijf cent per uur. Dc beslissing in Beieren is gevallen. De meerderheid van den Landdag heeft het Kabinet Lerchenfeldt haar vertrou wen uitgesproken en daardoor het op treden, in strijd met de grondwet, goed gekeurd. Het Rijk heeft thans den plicht, tegen deze gevaarlijke houding van een afzonderlijk land met alle middelen, die de Grondwet toelaaï, op te treden. Vol gens de Grondwet kan op vijf verschillen de wijzen de poging van Beieren tot het plegen van een aanslag op de Grondwet afgeweerd worden. De Rijksregeering kan op grond van art. 13 een uitspraak van het Rijksgerecht verlangen, om vast te stellen, dat de Beiersche verordening niet vereenigbaar is met het Rijksrecht. Zij kan verder een uitspraak verlangen van het volgens art. 19 der Rijksgrond- wet in te stellen Staatsgerechtshof, dat te beslissen heeft in quaesties tusschen de landen en h t Rijk. Voorts kan zij nog het Staatsgerechtshof tot bescherming der re publiek uitspraak laten doen, en daar- doo.' de ongeldigheid van de Beiersche verordening laten vaststellen. Tenslotte kan. met het oog daarop, dat de verorde ning op zich zelf ongeldig is, de Rijkspro- sident verlangen, dat zij buiten werking gesteld wordt. Hetzelfde recht heeft ook de Rijksdag. Eenigerlei besprekingen hier over of plannen, om den Rijksdag voor dit doel bijeen te roepen, hebben nog niet plaats gevonden, Naar verluidt, is de Rijksdag-commissie, de z.g. controle commissie, die den Rijksdag gedurende het reces vertegenwoordigt, op Woens dagnamiddag voor een vergadering bij eengeroepen. Dinsdag is een officieel Witboek open baar gemaatk, waarin de resultaten der Haagsche conferentie worden besproken. Na te hebben gewaagd van de categori sche weigering der Sovjets in zake het beginsel van de teruggave der eigendom men, en hun in gebreke blijven van het geven van eenig feitelijke verzekering in zake de compensaties, gaat het document, hetwelk door de Britsche gedelegeerden is onderteekend, als volgt voort: Bovendien kunnen wij niet ontkomen aan de conclusie dat de resoluties van Cannes feitelijk niet werkelijk aangenomen zijn. De ongunstige toestand der heden- daagsche Russische industrie geeft ons de overtuiging dat er geen is op een herstel van deze industrie en van het industrieele leven in Rusland indien de Russische re geering niet van ganscher harte bereid is samenwerking te zoeken met buitenland sche werkkrachten en buitenlandsch ka pitaal. Op elk gebied der industrie is dit noodig, en juist thans, tegenover deze moeilijkheden en den dringenden nood ligt het in het voornemen der Russische regeering om het grootste gedeelte der door ibuitenlandschen ondernemingsgeest opge bouwde industrie in eigen hand te hou- den. Tegenover de voor ons liggende feiten zijn wij overtuigd, dat ondanks alle prak tische pogingen, welke zijn gedaan om eeri oplossing te verkrijgen, er op 't oogenblik geen regeling mogelijk is. In een groote arbeidersvergadering js Dinsdagavond een motie aangenomen waarin werd geprotesteerd tegen de intrek king van de buitengewone werkloosheids ondersteuning en waarin of een algemeene verkiezing of een plebisciet over de mili taire kwestie werd verlangd. Na de verga dering trokken de betoogers in optocht naar het parlement. De premier ontving hier een deputatie, welke hij meedeelde dat de beide kwesties in het parlement in behandeling waren. Hij voegde hierbij, dat ter ondersteuning en bestrijding der werk loosheid de laatste twee jaren meer was uitgegeven dan ooit te voren en dat do regeering in de gevolgen der werkloosheid zou voorzien zoover mogelijk als de finan cieele toestand zou toelaten. Wie Is verantwoordelijk voor de ont volking van Frankrijk? De Code Civil, schrijft Stephane Lauzanne in de „Ma- tin." Luistert: Wanneer een gezinshoofd sterft, zonder' een testament na te laten, dan hebben alle kinderen een gelijk recht op zijn goederen zoowel op de goederen in natura als op het geld. Wanneer een gezinshoofd een testament nalaat, mag hij daarin geen enkel zijner kinderen, als hij er drie of meer heeft meer dan een kwart ge ven boven zijn legitieme portie. Wanneer de erfenis alleen maar geld of meubilair bevat, dan kan dit er nog mee door, men verdeelt het geld en de meubels. Maar zeer bedenkelijk vindt Lauzanne de ze regeling in de Code civil, wanneer er grondbezit nagelaten wordt. Want dan moet de grond óf verdeeld óf verkocht en de opbrengst verdeeld worden. Dus, con cludeert de schrijver, wordt de Fransche boer, die toch de kern van Frankrijk is en moet zijn, voor dit alternatief ge steld: niet meer dan één of twee kinderen te hebben of de zekerheid, dat, wanneer hij er meer heeft, zijn grond waarop hij zijn geheele leven gewerkt heeft, verkocht zal worden. Tusschen deze twee mogelijkheden zal de boer, die zoo zeer aan zijn grond ver knocht is, niet aarzelenHij zal niet meer dan twee kinderen willen hebben. Het bewijs hiervan? Uit de statistiek van twee departemen ten, waar vroeger, niettegenstaande de Co de Civil, het grondbezit aan één kind kwam, in de hooge en Lage Pyreneeën blijkt, dat in 1850 in de Hooge Pyreneeën 4.397 en in de Lage 3.666 meer geboorte- dan sterfgevallen waren. Toen kreeg men in de Hooge Pyraneeën ook de verplichte verdeeling. Het gevolg hiervan was, dat in 1880 het verschil van het aantal ge boorten terugviel tot 2.118, terwijl het in de Lage Pyreneeën toenam tot 9.984. Dertig jaar later in 1910, waren er in de Hooge Pyremeeën nog 7.703 meer ge- boorfeaangiffceri "dart sterfgevallenterwijl er in de Lage Pyremeeën 2.740 meer sterf gevallen dan geboorten waren. Daarom moet art. 827 van de C.C. af geschaft worden, meent Lauzanne. Het z.g. Interstate Commerce Commit tee heeft uitgemaakt dat er een noodtoe stand bestaat in het transportbedrijf in oostelijk Mississippi, welke vereischt dat de commissie het vervoer van alle nood zakelijke levensbehoeften regelt, daarbij de voorkeur gevend aan steenkool en voe dingsmiddelen. Dit beteekent dat de regee* ring het verkeerswezen overneemt, ten einde een tekort aan brandstof te ver mijden, alsmede om de natie te bescher men tegen gewetenlooze kooplieden. De krijgswet is afgekondigd tengevolge van de onlusten bij de spoorstaking. Hoe weinig populair de z.g. „droogleg ging" der Ver. Staten in het land zelf is, is dezer dagen opnieuw aangetoond door een stemming, welke het bekende week blad de „Literary Digest" had uitgeschre ven. Van de 200.000 uitgebrachte stemmen zijn 63 pet. vóór een wijziging der wet op het verbruik van alcohol of wel vóór een algeheele intrekking der wet uitgebracht. Duizenden brieven vergezelden de stembil jetten, waarin er op werd aangedrongen, dat de Ver. Staten de Canadeesche wet zullen navolgen, welke openbare drankge legenheden verbiedt, doch toestaat om al coholische dranken in de regeeringswin- kels te koopen. Intusschen blijkt meer en meer dat de droogleggingswet een paradijs voor smok kelaars en woekeraars is. Dc vraag naar alcohol in de groote steden is niet ver minderd, en de hoeveelheid, welke heden nog wordt verbruikt overtreft verre de hoeveelheid, die eventueel kan worden binnen gesmokkeld. Dit komt omdat er z.g. „Hooch" wordt vervaardigd, dat een buitengewoon goedkoope en soms doode- lijke imitatie van whisky is. Het aantal al coholvergiftigingen met doodelijken afloop is in New-Vork alleen sedert 1920 met 100 pet. toegenomen. Een analyse van de „Hooch" heeft eangetoond, dat deze drank grootendeels uit voor menschelijk gebruik ongeschikten alcohol bestaat, vermengd met bruine suiker, en verpakt in flesschen, die etiketten dragen als de vermaarde whisky. Aldus luidde het oordeel van Lord New ton in het Hoogerhuis bij de tweede le zing van de „wet ter bestrijding van den rook". Deze wet is het resultaat van het rapport der commissie tot bestrijding van den rook, hetwelk door Lord Newton wordt gepresideerd. De wet is een uitbrei ding van de Public Health Act, welke straf stelt op het verspreiden van smerigen en voor de gezondheid schadelijken rook. Tot dusver bleek deze wet onvoldoende, 20odat bij de thans in behandeling zijnde wet de bevoegdheid der autoriteiten is uit gebreid, en zij gemachtigd zijn om parti culiere huizen en fabrieken te verbieden voor hun verwarming of hun bedrijf steenkolen te gebruiken, die een schadelij ken rook verwekken. Lord Newton betoogde dat de Engel- schen de gewoonte hebben zich zelf om hun zindelijkheid te prijzen, doch hij meende, dat Engeland en Schotland over het algemeen genomen de smerigste lan den van Europa zijn. In Londen valt elke maand 25 ton röet per vierk. mijl! Dit is in een jaar genoeg om een pyramide te bouwen, welke vier of vijf maal zoo hoog is als de Westminster Clock Tower. De gevel van het Parlement is zóó vuil en verwaarloosd, dat een groot aantal man nen gestadig bezig is zorg te dragen dat het sierwerk niet naar beneden valt. Steden als Sheffield en Rochdale scha men zich zóó voor haar vuilheid, dat zij er van af zien statistieken te publiceeren over de door het roet veroorzaakte schade. In Manchester alleen worden de extra-kosten voor het wasschen van boor den, die door roet zijn bevuild, op 50 duizend pd. St. per jaar geschat (gelach). In het industrieele Duitschland is de toe stand veel beter, hetgeen te danken is aan het weinig gebruik van huisbrand, het vele gebruik van gas en de doeltreffend heid van het gebruik van beter soort kolen voor industrieele doeleinden. De rechtsche partijen hebben in den Landdag een motie van wantrouwen in het staatshoofd ingediend. Gorki's uitlatingen in da buitenland sche pers hebben in Rusland veel ver ontwaardiging gewekt. De correspondent van het „Hbl." te Helsingfors schrijft nu, dat vooral ook de uitingen van Gorki over het antisemi tisme een onaangenamen indruk wek ten. Volgens een artikel in de Peters burger „Nowosti" van 17 Juli zou Gorki in een interview in Amerikaanscho bla den hebben gezegd: ,,Niet alle Joodsche bolsjewiki, maar de onverantwoordelijke kwajongens, die de heiligdommen van het Russische volk bezoedelen, treft de schuld Aan den anderen kant treft die ech ter ook de provocateurs uit de vroegere Tsaristische ambtenaren, de hooligans en bandieten, die het masker van het bol sjewisme voor het gelaat houden. Zij hebben om te provoceeren, juist de Jo den, de Joodsche onverantwoordelijke kwajongens voor de taak om de kerke lijke schatten weg te halen, bestemd en voor de uitvoering van alles wat met de Russische kerk en de Russische ziel verband houdt. In de Nowosti" komt Mïchailof tegen Gorki op. Hij noemt hem een goed mensch, doch een slecht muzikant, d.w.z. een goed schrijver, doch een slecht poli ticus. Als groot kunstenaar was hij be roemd en het is dus dubbel erg als zijn licht begint te walmen. Hij moest zich liever bezig houden met onschul diger dingen. „Waarom schrijft hij bijv. niet memoires", waarin hij kan vertellen hoe in de wilde jaren van de revolutie en kunstschatten in Petersburg bewaard werden. Dat is een onderwerp dat Gorki (die met die taak was belast) zoo goed beheerscht, zegt Michailof ve nijnig. Naar uit Helsingfors wordt gemeld, is besloten de speelholen te Petersburg te sluiten. Tot dusver werden deze ge duld, omdat een groot percentage der inkomsten den hongerenden tón goede kwam. Thans echter zou dat niet meer zoo noodig zijn. Volgens de „Kras. Gas." van 19 Juli, werd op 17 Juli krachtens verordening van het Petersburgsche executieve co- mié in alle clubs bet hazardspel ver boden. Des nachts om twaalf uur ver schenen militairen in allo Peterburger clubs en eischten onmiddellijke staking van het spel en ontruiming der localen. De leden van de Pauselijke zending tot hulp aan Rusland zijn Maandag avond naar Bari vertrokken, waar zij zich naar Konstantinopel zullen insche pen. Vandaar gaan zij naar Novoros- sisk. De zending zal zich in verschil lende groepen verdoelen. Wegens ongeoorloofde speculaties heeft de rechtbank te Parijs het Kamerlid Caï- tucoli, afgevaardigde voor Corsica tot frs. 5000 boete veroordeeld. Caïtucoli had van het rijk 260 ton spek gekregen voor frs. 2.70 per kilo, dat niet duurder dan frs. 3.20 per kilo verkocht mocht worden. Het kamerlid verkocht het tegen frs. 3.85 en frs 4.50 per kilo. Ook had hij om een uitvoerver gunning te krijgen gezegd, dat dit spek ingevoerd was, terwijl hij het gekregen had door tusschenkomst van het ministe rie van voedselvoorziening. De treinen met pelgrims naar Lour- des houden eenige minuten bij het sta tion te Dy on stil. Een aantal pelgrims maakten dezer dagen van de gelegenheid gebruik, om zich aan het buffet te ver sterken, waarna zij in allerijl weer hun coupé opzochten. Een van hen, een lamme, die zich met behulp van 'n paar krukken voort bewoog, stak juist de spoorlijn over, toen een sneltrein in volle vaart aan kwam rijden. De andere reizigers uitten een kreet van ontzetting en de lamme hield een oogenblik stil, verstijfd van schrik. Daarna echter wierp hij zijn krukken weg, liep en sprong alsof hem nim mer iets gemankeerd had, over de spoorlijn en bereikte net op tijd ht® perron. Generaal Maistre, lid van den hoogen oorlogsraad in Frankrijk, bevelhebber van een legergroep tijdens den oorlog, is tengevolge eener appendicitis, 64 jaar oud, overleden. De lijken van Kern en Fischer, de moordenaars van Rathenau, zijn Maan dag in één gemeenschappelijk graf op de begraafplaats van Saaleck ter aarde besteld. Naar de Leipziger Nachrichten meldt, waren de kisten met bloemen be dekt. Van de voormalige Ehrhardt-blri- gade was een groote krans gekomen met een lint in de royalistische kleuren. Op het vliegveld van Bourget is een vliegtuig met een telegraafpaal in aanraking .gekomen. De bestuurder, ka pitein Lagache, is omgekomende tweede man in het vliegtuig is zwaar gekwetst. De Times verneemt uit Nairobi dat daar een verordening is verschenen, waarbij in het Tanganjika-gebied de sla vernij wordt afgeschaft. De slavernij be stond daar nog in afgelegen districten als Roeanda, zelfs zijn heele stammen er nog erfelijke lijfeigenen. De Rimamuranjer Eisenwerk A. G. te Budapest, had op den 18en Mei op voor stel van haar bestuur, besloten haar aan deelenkapitaal door uitgifte van 130.000 aandeelen van 174 millioen tot 200 mil- lioen kronen te verhoogen en daarbij te vens bepaald, dat, in afwijking van haar statuten, die voorschrijven dat 25 aandee len het recht geven 1 stem in de alge meene vergadering der vennootschap uit te brengen, 25.600 aandeelen van deze uitgifte, die door de leden van de directie zouden worden overgenomen, het voor recht zouden hebben, dat elk aandeel het recht verleend werd 1 stem uit te bren gen, Dit voorsïel werd door Eet bestuur ge daan, omdat het heette dat Stinnes, die in Oostenrijk ook al de meerderheid der aandeelen van de Alpinen Montau Gesell- schalt heeft verworven, van plan was, ook aandeelen van deze grootste Hongaar- sche ijzerfabriek te koopen. De rechtbank te Boedapest heeft dit besluit der algemeene vergadering, dat met groote meerderheid was genomen, vernietigd, en hiervan de vennootschap kennis gegeven. De rechtbank heeft overwogen, dat te genover 38.976 stemmen van 974.440 pre ferente aandeelen, 25.600 aandeelen serie B, volgens het genomen besluit het recht zouden geven op 25.600 stemmen, niette genstaande deze aandeelen niet meer dan non., kr. 5.120.000 van het aandeelenka pitaal vertegenwoordigen, en dezelfde rechten zouden genieten als 640.000 aan deelen met een nom. waarde van kr. 124 millioen, Een zoodanig besluit is in strijd met de art. 17 en 178 van het wetboek van koophandel, waarin duidelijk is be paald. dat de rechten der aandeelhouders afhankelijk zijn van de deelneming in het vermogen der vennootschap. Dat de algemeene vergadering met meerderheid van stemmen dit besluit ge nomen heeft, doet niets ter zake. Want, zegt de rechtbank, de meerderheid is ook door het afstand doen van haar eigen rechten niet bevoegd, principieele bepa lingen van de wet te ontduiken, in dit geval het beginsel, dat de meerderheid van het kapitaal in de algemeene vergade ring de beslissing heeft. Want de tegen woordige meerderheid, die dit besluit nam, kan niet aan een volgende meer derheid, die wellicht uit andere personen zal bestaan, de rechten ontnemen, die haar volgens het wetboek van koophan del toekomen. De Rimamuranjer Eisenwerk A. G, zal van dit vonnis in hooger beroep gaan. In financieele kringen wordt met spanning een uitspraak van het hof tegemoet ge zien daar een groot aantal vennoot schappen het voorbeeld dezer maatschap pij willen volgen om te voorkomen, dat het bestuur in handen van buitenlanders zal komen. Aan het Rotterdamsriie soc.-dem. blad „Voorwaarts' heeft ut. Kurt Rosenfeldt bij zijn bezoek aan Rotterdam de rekening getoond, die hem en zijn collega's in de villa buiten Moskou voor de eerste vijf dagen van hun verblijf aldaar werd gepre senteerd. De Tekening werd uitgeschreven! door „het Volkscommissariaat voor Gezond heidswezen" en luidde: „Sovjet-huishouding. Rekening voor de vacantiereizigers Van- dervelde .Rosenfeldt en Liebknecht, voor vijf dagen. Woning 875.0C0.000 Roebel Verpleging 3.500.000.000 Auto's 10.080.000.000 Bediening 535.000.000 Totaal 14.990.000.000 Roebel. P.S. Men wordt verzocht de rekening spoedig te vereffenen, daar de administra teur bijna door zijn geld is en de arbeiders op spoedig betaling aandringen. De verdedigers, die deze rekening van bijna 15 milliard toch wel wat al te ge peperd vonden (zij bedroeg toch altijd 'o 75.000 gulden antwoordden: le. dat zij zooveel geld niet bij zich had den: 2e. dat de arbeiders, die zooveel mil- lioenen bijeengebracht hadden voor het hongerend Rusland het niet zouden dulden. 3e dat men in de fijnste hotels van Europa bij lange niet zulke prijzen durfde te berekenen. Hierop volgde een antwoord met het op schrift „Waarde Gasten" dat inhield, dat de verdedigers het veel beter hadden, dan eenig beambte van de Sovjet-regeering en: dus maar moesten betalen. Waarop het bescheid der verdedigers kwam. dat zij indien zij als .gasten" be schouwd werden, nog meer verrast waren over het gevraagde bedrag en dat hun ai- les, woning, bediening, enz., eenvoudig aangewezen was geworden. Het sloteffect was toen het antwoord der Sovjet-overheid, „dat ze dan maat moesten betalen wat ze wenschten." Uit Mainz wordt aan de „Echo de Pa ris" gemeld, dat te Oppau een ontploffing in een chemische fabriek heeft plaats ge had. Er zijn 7 gewonden. De bladen melden, dat er in Syriêop het bericht dat het Fransche mandaat voor Syrië door den Volkenbond beves tigd is, ernstige onlusten zijn gevolgd. Naar verluidt zijn 19 Fransche militairen, waaronder twee officieren bij Derat ge dood. De rebellen schoten bij Serah een Fransch vliegtuig naar omlaag. De post Djaroed, op den weg naar Damascus werd door de bevolking bestormd, die 15 Fran sche soldaten doodde. De Ford Mij. deelt mede, dat de produc tie in haar buitenlenandsche fabrieken thans twee maal zoo groot is als in het vorige jaar. In Mei leverden de buitenlandsch# FoTd-ondernemingen 7170 auto's af, tegeo 5904 in de vorige maand, en 3050 in het vorig jaar. De fabriek in Manchester le verde 3527, in Kopenhagen 1288, in Bor deaux 1044. in Buenos-Aires 673, in Cadist 410 en in Sao Paulo 228. ïn de omgeving van den Dreisselberg in Bohemen woedde een zwaar onweder met een orkaanachtige storm. Over een uitgestrektheid van veie kilo- I I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9