m Spuit- of Mineraalwater Dit ummer bestaat uittwee bladen. - Eerste blad. Vrijdag 28 Juli 1922 45ste Jaargang No. 14206 De taak onzer Kiesvereenigingen. r ïn vervolg op ons artikel van gisteren, Villen wij thans eerst de taak, waarvoor onze kiesvereenigingen in de naaste toe komst geplaatst worden, bespreken. ST&DSSUEUWS. AGENDA 29 JULI Personalia. Het Provinciaal archief. Vereenigde Groote en Kleine Polder onder Zuid-Schalkwijk. Besmettelijke ziekten Statuten. Vriendenkring van het Allerhei ligst Sacrament. Gewetensgeld. Diakonessenhuis. p. 1's L. schroef- of kroonfl. 6 cents n l'i L. 12 L Syphon 15 Sodawater 17 en 25 uit onzo Nieuv/c hygiënische Fabriek, dus prima. Wynhuys ,.de Guide Öruyf' 4 Groote Markt - Telefoon 134 Italiaansche opera. De stand van het proces Codro. LANGS DEN WEG. Examen. Examen Hoofdakte. Het doodelijk ongeluk op de Kampervest. L>e Ótjunui jan üen u J. J. WEBEI? b ZOON, Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. R.-K. Bouwvereeniging „Sint Jozef". Niemve zaak. De abonnementsprijs be- draagt voor Haarlem ei Agentschappen: Per Kwartaal 3 25 Per WeekU.25 Franco per post p kwart, bij vooruitbet. j 3.57 Vi Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No 5970 HEINE HAABLEMSÜHE ETS Adverfenficn 35 cents per rcgol Bij iontiuct belangrijke korting Ad verte nti#u tno. i,< n den tekst als »ngtronden me. dedecling Cri te.:ls per regel Vraag en Aar bed. adyerlenüén 1 t rrtfel» 60 cents p-r pin <|stng; elke regel meet 15 cent, bij vooruitbetaling. Wij schreven hierover nog niet lang geleden, na de oprichting der Nieuwe Katholieke Partij, welke het werken on zer Kiesvereenigingen bovenaan op haar klachtenlijst had staan. Wij hebben toen uiteengezet, hoe noodig het zal zijn de centralisatie in te voeren, vooral in de grootc steden, wanneer men het aantal le den met d. '.zenden gaat tellen; om de leiding niet in handen te geven van Ka- mercandidaten of leden van publiek rech telijke lichamen; om in de vergaderingen meer aan studie en bespreking van groote politieke vraagstukken dan aan verkie zingsfanfare te doen enz. Misschien het goed om, wat wij toen ün groote trekken aangaven, iets te ver scherpen en aan te vullen, waarbij wij .vooral voorop zetten niet deze of gene plaatselijke kiesvereeniging op het oog te hebben, maar toestanden te bespreken, zooals wij die verspreid over het geheele land hebben aangetroffen, aan te geven ook, op welke wijze de ideale toestand te verwezenlijken is. Dan zijn daar allereerst de klachten jover de eenzijdigheid onzer kiesvereeni gingen, waarbij de schuld aan twee kanten moet gezocht worden. Daar is eerstens de klacht, dat de aan werving van leden te eenzijdig geschiedt. Natuurlijk zal daar tegen opgeworpen wor den; een ieder is vrij lid der Kiesveree niging te worden en zal met open armen worden ontvangen. Maar in de praktijk .weten wij wel dat geen organisatie zon de- propaganda en ledenwerving tot «tand komt. En dan is het in het belang der algemeen Katholieke zaak, dat de leiding onzer Kiesvereenigingen die propa ganda, die werving, zoo breed mogelijk uitzet en niet beperkt tot bepaalde groe pen. niet drijft naar een haar welgevallige meerderheid op de vergaderingen. Van den anderen kant hebben vaak de kla gers over eenzijdigheid zelf groote schuld, omdat velen uit den midden- en hoogeren stand, wanneer zij al lid der Kiesvereeni ging zijn, dit slechts zijn in naam, en niet metterdaad, dus hun invloed niet doen gelden. Voorts moet de leiding in onpartijdige en bezadigde handen zijn. Wij hebben on langs staaltjes gehoord het gebeurde in de hoofdstad eener andere provincie over een verregaande partijdigheid, welke men op vergaderingen eener Roomsche Kiesvereeniging niet zou verwachten. Po litiek en zeker in een tijd van malaise, rils waarin wij nu gekomen zijn, is toch al uiteraard een kruidje-roer-me-niet, JWanneer behandeling van politieke onder werpen niet onder een uiterst bezadigde en absoluut onpartijdige leiding geschiedt en er o-der de vergaderden zelf niet een geest van saamhoorigheid en streven naar het bereiken van het beste heerscht, zul len de hartstochten spoedig opvlammen en wie broeders en zusters onder elkaar moesten zijn, zullen als vechtende vijan den weldra tegenover elkaar staan. Daarom kalme, onpartijdige leiding en een geest van christelijke solidariteit. Dan zijn er verder de statuten en haar naleving, de wijze van candidaatstelling, de samenstelling der groslijsten, het nako men van een eventueel politiek advies enz. Dat het hiermee in alle kiesvereenigin gen nog lang niet in den haak is, moge blijken, wat dezer dagen iemand onder den schuilnaam Exsul, dat is „banneling", in ,De Tijd" schreef: „Er zullen er komen, die het z.g, zwarte puntje voor het z.g. politiek advies voor een groote knoeierij zul len verklaren en ze zullen het nog zoo ver mis niet hebben; en er zullen er zijn, die het heel billijk achten, dat degene, die het met het politiek ad vies niet eens is, gerust wat meer - moeite mag doen, als medestanders Het politiek advies zal worden ver dedigd met hand en tand op evenveel onjuiste als juiste gronden! Het „stemt No 1" zal het moeten ontgelden en de motieven, die er te gen aangevoerd zullen worden, zullen ten deele mijn sympathie hebben en ten deele niet.... En ten slotte zal men over bepaalde voorstellen met of zonder amendementen stemmen miss-hien ook niet stemmen en ge proclameerd zal worden: de R.-K. Kiesvereeniging is gereorganiseerd! Ieder Katholiek kiezer heeft tot haar reorganisatie mee kunnen werken: nie mand heeft meer reden er buiten te blijven of niet op haar lijsten te stem men, zant de reorganisatie is op de meest democratische wijze tot stand gekomen en negen-en-negentig pro cent der leden hebben cr voor ge stemd! Bravo! Hiep, hiep, hoera!en toch kan het zijn, dat ik daarna als Katholiek vrij uitga met geen lid te worden en niet op de lijst der R.-K. Kiesvereeniging te stemmen! En dan de verklaring van het Door luchtig Episcopaat? Juist om die verklaring, juist daar- Indien ik vrijzinnig ware en niet-lca- tholiek, dan zou ik lid worden der vrij zinnige kiesvereeniging, die.... en in dien.... ze me paste; ik zou het vol komen juist vinden, als de kiesvereeni ging bij meerderheid van stemmen be sloot, b.v. om alleen aan het bestuur stemrecht te geven.... ik zou alleen maar zeggen: „ik heb de eer" en heen gaan. Zoo kan natuurlijk ook een R.-K. Kiesvereeniging bij meerderheid van stemmen doen en laten, wat ze wil, mits.... ik dat ook kan, en ik niet door een of ander extern of intern ge- dwo-gen word, lid te worden en hare i besluiten te eerbiedigen. Zoodra dit laatste anders is en ik, omdat ik katholiek ben, lid moet wor de: of op de katholieke lijst moet stemmen, hetzij dat uit innnerlijke over wegingen is, hetzij dat mij van buiten af wordt bijgebracht, dan heeft de R.K. Kiesvereeniging ook niet meer de vrij heid bij meerderheid van stemmen be sluiten te nemen zonder meer. Dan worden èn mijn toetreding èn hare bevoegdheid geregeld door andere wetten en dan heb ik het recht te vor deren, dat die meerderheid in de kies vereeniging met de vingers afblijve van al mijn rechten als kiezer, voor zoover het wezen der kiesorganisatie zelf het offer van een bepaald deel dezer rech ten :iet vordert. M. .- w. dan heeft de R.-K. Kiesver eeniging mijn kiezersrechten zorgvul dig te ontzien, daar ik niet meer ge heel vrijwillig, althans niet meer onder elke omstandigheid „de bon gré" tot die kiesvereeniging toetreed of hare besluiten opvolg. Ziedaar, wat m.i. de eerste voor waarde eener reorganisatie is! De grootst mogelijke vrijheid binnen de R.-K. Kiesvereeniging, zoowel voor de aanwijzingen van besturen als van candidaten. Dus geen politiek advies? Dat -eg ik niet, maar wèl geen poli tiek 1 vel! Een advies met de angst vallig beschermde bevoegdheid van de leden, om er van af te wijken! Dus dan geen Limburgsch stemsys- teem? Neen, geen Limburgsch stemsysteem, maar een systeem, waarbij vast komt te staan, dat, wanneer er vijf zetels te verdeelen zijn, een vijfde der leden, een bepaalde persoon aanwijzende als voorkeur-candidaat, bereiken, dat de ze een verkiesbare plaats krijge en dat niemand verplicht worde, met den candidaat zijner keuze nog een tot ne gen andere namen op te geven!" Deze en dergelijke klachten en bemer kingen kan men tegenwoordig bij de vleet hooren. Zij zijn wij weten het ten deele onjuist of overdreven; zij toonen in ieder geval, dat er iets niet in den haak is, zij het in de mentaliteit van vele kie zers, zij het in de statuten of de leiding van sommige kiesvereenigingen. Wij vertrouwen, dat er in de naaste toekomst een bondsreglement, een alge- meene leidraad komt, waardoor de pun ten van ergernis, de wijze van stemming over de groslijsten, de samenstelling der definitieve lijsten enz. enz. geregeld wordt op een manier, die de grootst mo gelijke tevredenheid wekt. Maar men v-rgete daarbij niet, dat het niet moge lijk zal zijn iedereen zijn zin te geven en ook, dat het, met het oog op de niet onwaarschijnlijke wijziging van het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging practisch kan zijn met zulke voorstellen niet zoo heel spoedig te komen. Maar waar wel eens de nadruk op mag worden gelegd is, dat velen omtrent een kiesveref/iging een verkeerd begrip schijnen te hebben. In iedere democrati sche organisatie beslist nu eenmaal de meerderheid van stemmen en is het eisch, dat de meerderheid zich heeler harte bij de gevallen beslissing neerlegt. Zonder dit principe is het vereenigingsleven on denkbaar. Dit groote beginsel schijnt men in de politieke organisatie wel eens te vergeten. Gezorgd dient er te worden zooals boven reeds gezegd dat er zij een onpartijdige leiding; dat de deu ren voor iedereen open staan Wie bang is door het getal te worden oversterad, terwijl hij van meening is dat zijn inzicht in bepaalde zaken beter is en meer in het algemeen belang, die zorge, dat hij zijn geestelijk overwicht in de schaal werpt en blijve niet thuis zitten moppe ren. En wanneer dan aan de eischen van een goede organisatie is voldaan, zoo als wij ze boven schetsten, dan zijn wij er van overtuigd, dat de zakelijke uit wisseling van verschillende meeningen weder "ds het inzicht zal verhelderen en voeren tot een bevredigend resultaat. Dan ook zal juist de overbrugging der meeningsverschillen de eenheid eer ver sterken dan benadeelen. De hier geschetste taak is zeker zwaar, maar ten volle waard met ijver en nauw gezetheid te worden volbracht. In een volgend artikel nog het een en ander over het veel voornamere punt: de richting der politiek in de naaste toe komst, Sociëteit „St. Bavo". Gewone zittingen Luxor-Tearoom. Groote Houtstraat 139-141. Middag- en Avondconcert. Hotel-café „Si/oorzicht Stationsplein Concert door het Elite Heeren-Ensemblc Hoving. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen vonrm. ran 9IS uur. nam. tan 35 nur. Zaterdags alleen van 912 uur. H. K. Arbeidsbeurs voor vromven. Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 "èn des nam. van 24 en van 89. Vrijdag 28 Juli Concert in Groenendaal te Heemstede, door de Haarlemsche Or- kestvereeniging. Voor het examen Handteeken L, o., gehouden te 's-Gravenhage, slaagden de heeren M. Beumer en P. Doets, .alhier. Aan de Middelbare Technische School Ie Haarlem, is met ingang van 1 Septem ber 1922 benoemd tot Leeraar in de Werktuigbouwkunde: de heer Ir. A. J. Mollinger, W.I., voorheen chef-construc teur bij de Appingedammer Bronsmoto- renfabriek. Voor het M. U. L. O.-diploma B. zijn ge slaagd: A. Buk, L. H. van Honk, G. L. van der Mey, J. Voet, allen te Bloemendaal en R. Hoekendijk te Heemstede. Voor diplo ma A.: M. G. van Hensbergen, Haarlem; W. G. Klijn en Zwaantje Kruiderink, te Heemstede; J. S. Hermes, J. Storm, J. M. Dijkstra, allen te Bloemendaal; J. Visser en A. J. Vermeulen, beiden T.Tmuiden. Mej. M. J. Weyers te Haarlem is be noemd tot leerares aan de vakschool voor meisjes te Zaandam. Voor het te 's-Gravenhage gehouden eaxmen Engelsch L.O. slaagden mej. J. A. Colenbrander te Heemstedo en de heer N. P. Weyland, alhier. Voor het te 's-Gravenhage gehou den machinisten-examen slaagde de heer A. Paassen, alhier. Voor het examen Handels Weten schappen M. O., afgenomen te 's-Gra venhage, slaagde de heer L. TI. van Emmerik alhier. Het provinciaal verslag van Noord-Hol land deelt over het archief en de boekerij der provincie o.m. het volgende mede:; In 1921 kwam weinig of geen verande ring in den toestand van het archief en de bibliotheek der provincie. De heer L. A. Springer, tuinarchitect te Haarlem, schonk voor den provincialen At las eenige reproducties van kaarten van Meer en Berg en de Harte Kamp onder Heemstede. De heer P. van Looy maakte dit jaar ne gen teekeningeen van merkwaardige graf zerken in de Hervormde Kerk te Medem- blik Voor de kaartencollectie werd cene fo tografie genomen van een belangrijke kaart van Holland tusschen Maas en IJ, geëxposeerd op de tentoonstelling van het Aardrijkskundig Genootschap te Amster dam. De aanschaffing van boekwerken be paalde zich tot de vervolgwerken. De jaarlijksche Flapschouw over de vaarten en slooten in dezen polder, zal plaats hebben op Woensdag 9 Augustus In de week van 16 tot 22 Juli kwamen in de navolgende gemeenten gevallen van besmettelijke ziekten voor: Haarlem 1 van roodvonk en 5 ven diphtheiüis; Zaan dam 1 van roodvonk en 1 van diphtho- ritis; Hillegom 1 van diphtlieritis. De Staatscourant bevat de statuten van de Algemeene Export en Importmaatschap pij voorheen P. C. André de La Porte en Co., alhier. Hedenavond zal bovengenoemde ver- eeniging een buitengewone ledenverga dering houden in gebouw St. Bavo. De agenda vermeldt: Opening der vergade ring door den voorzitter, Jaarverslag van den Penningmeester enz. Bij den inspecteur der directe belaslin- gen te Haarlem, lsle afd., is ingekomen 66,50 en 10,20 wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting en verdedigingsbelas ting II. Verschenen is het 34ste verslag van het Haarlemsche Diakonessenhnis. Op 31 December 1921 bedroeg het aantal zusters 122. In het vórige jaar werden verpleegd 1145 patiënten met 36782 verpleegdn- gen, n.l. 263 mannen, 561 vrouwen en 321 kinderen. On! slagen werdo 985, overleden zijn 79 patiënten, 81 worden in 1922 overgenomen. Er hadden 455 groote en 100 kleinere operaties plaats en op de poliklinieken 433 te zimen 988. Ve schilt no riue poliklin e'en worden dat jaar geopend. 1352 patiënten werden poliklinisch be handeld met 5173 hulpverleoninjren behalve nog de hierboven genoemde ope ratieve hulp. Buitenverpleging had plaats in 28 go- zinnen, afleggen 10 maal, nachtverple- ging 6, dagverpleging 20, dag- en naoht- verpleging 3 maal; andere hulp werd 16 maal gegeven. De wijkzusters legden ruim 19000 be zoeken af. De opbrengst der gehouden bazaar was f 5000. De exploitatierekening sluit in debet en credit met een eindbedrag van f 29.956.20hi. Donderdag 3 Augustus zal in den Stads schouwburg de Italiaansche opera optre den niet „Rigölelto". Dat is weinig minder dan een evenement voor Haarlem, vooral waar Albertin.1 Cassani tot de partij zal behooren. Wij laten hieronder eenige persstemmen volgen over de prestatie der Italiaansche opera: Uit de Nieuwe Roit. Crf.": „Wij noemen in de eerste plaats de be- wcnderlijke Albériina Cassani, wier ver tolking van de Gilda-partij ons sedert ja ren als onovertrcffelijk bekend is. Ook ditmaal deed hare prestatie niet onder voor de beste, die wij ooit hebben meege maakt. De uitmuntende hertog van Man tua was de heer Emanuele Giletta, een lyrische tenor met een mooi fluweelen ge luid dat ons op sommige momenten aan niemand minder dan Caruso deed denken." Uit de „Maasbode": Het is waarlijk heerlijk, deze Italianen te hooren zingen. Bovenal de favoriete Cassani. Eten wonderschoon helder, vol maakt beheerscht geluid. Dan de tenor Emanuele Giletta, verleden jaar slechts opgetreden in „Lucia." Een fraaie, uiterst buigzame stem en een bewonderenswaar dig aanwenden van de Mczzavoce. Een Sonore Bas met fameuze diepte en draag kracht is Zaccarini, een frappante, goed geschoolde bariton E. Ghirardini. Allen zingen en spelen op de meest natuurlijke en heerlijke wijze. Dat de opvoeringen steeds uitstekend slaagden is niet het minst te danken aan de ongelooflijk-kalme, maar toch tevens bezielde leiding van den eminenten dirigent Maestro G. Fratini. Een afzonderlijk woord van lof en hulde verdiende dan ook Maëstro Fratini. Uit de „Telegraaf' Zooals gezegd, men luisterde alleen naar de inderdaad voortreffelijke stem van Ghirardini, die met de prachtige „bel-can- to," zangtechniek van SigVopa Colsani (Gilda) en den weeken lyrischen tenor van Siignor Giletta (de herlog van Mantua) op het tooneel de glorie van den avond is ge weest. Een samenzang als het liefdesduet tusschen Cassani en Giletta in de 1ste acte bracht de zaal in opwinding en in de slot scène van de 2de acte was de oude glorie der Italiaansche groote zangers zoo sug gestief herleefd, dat het publiek geen eind aan de toejuichingen wist te maken, zoo dat deze scène herhaald moest worden." De heer de Hondt had alle reden, om trotsch te zijn op zijn muzikale ontdek kingen. Verder moet gereleveerd worden, dat niet het minst tot het algemeen succes heeft bijgedragen, de vurige en nauwlettende leiding van den dirigent Giovanni Fratini, dien wij reeds verleden jaar gelegenheid hadden als een uitmuntend opera-dirigent te bewonderen. En verder: „Het eeTSte entrée der „Ita liaansche Opera" is inderdaad een volko men overwinning geworden en dit zal ve len verheugen, die hun hoogste ideaal der opera verwerkelijkt vinden in het schitte rend zingen der vertolkers." De stand van het Proces. Aan het Kweekersblad ontleenen wij liet volgende: De Coöperatieve Vereeniging „Codro", vergaderde Woensdag 26 Juli te Haar lem. De Notulen werden onveranderd goed gekeurd. De secretaris brengt het Jaarverslag uit, waaruit blijkt, hoe de stand is van het proces, hetwelk gevoerd wordt met den Slaat der Nederlanden. Nieuws was daarbij niet. In het Jaarverslag werd herdacht het aftreden van de II.II. Warnaar en Droog, Het Postkantoor. Een lezer klaagt er over, dat aan het nieuwe postkantoor een verkeerde ge woonte schijnt in te gaan roesten, welke in het oude reeds zooveel wrevel verwekt heeft. „In het oude poslkantoor", aldus schrijft hij, „was een van de vervelend ste zaken zeker wel het somtijds zeer lange wachten voor de loketten. Het tijd verlies, daarmede geleden, is niet le Schatten en als de muren van dat kleine, nauwe zaaltje zouden kunnen spreken, zouden zij kunnen getuigen van heel wat onaangename uitdrukkingen, floor dat lange wachlep aan veler lippen ontvloden. Ook om die reden, (het lange wachten namelijk), is meen ik, overgegaan tot den houw van een nieuw poslkantoor. En wat rle ruimte daarvan betreft, daarover valt zeker niet te klagen. En met recht moei.' dan ook gehoopt worden, dat ten minste grootcndeels het nadeel van het lange wacblen niet aan bet nieuwe knn- loor zou verbonden zijn. Doch dit sch'int een desillusie Ie worden, voor zoover het aangaat den verkoop van postzegels. Al verscheidene malen ben ik er geweest en steeds moest ik er wachten, soms kort, maar ook meermalen langeren tijd. Dit zou 'nu niet zoo erg ziin, als men wachten moest, wanneer alle loketten in gebruik waren, want dan zou de groote drukte eigenlijk force majeure zijn. Maar het frapnante van het geval is, dat van de 4 loketten,' waar postzegels verkocht wor den. er schijnbaar als regel slechts e»n geopend is? Kan dit nu niet anders? Er kunnen toch wel meerdere geopend zijn. Anders zou het niet veel helpen, of we een nieuw postkantoor gekregen hebben". Tot zoover de inzender, wiens opmer king niet geheel en al onjuist is. Ook wij hebben reeds meerdere malen lang moe ten wachten bij den postzegelverkonp, terwiil slechts een loket geopend was. Misschien kan de directie wat meer aan dacht hieraan wiiden en de grief, althans voor het grootste gedeel'a. wegnemen. die bedankt hebben als bestuurslid en bij notarieele acte afstand nebben gedaan van de cvcntucelc balen, die „Codro" zal afwerpen; een en ander, om als getuige te kunnen optredeu in het proces tegen den Staat, De Balans-Commissie bracht rapporl uit. De winst- en verliesrekening werd goedgekeurd. Ontvangen was nog 37.000.— van de „N.-U. M en het „Centraal Vcrrekenkan- toor van Brandstoffen". Een bedrag van pl.m. f 10.000.als reserve voor winstuitkccring op de ge leverde groenlcn, werd afgeschreven op de winst- en verliesrekening. Het nadeelig saldo bedraagt thans 1.452.609 36 Op voorstel van het bestuur werd het aantal bestuursleden teruggebracht tot 5. In de vacatures, ontstaan door het be danken van de H.H. Droog, Warnaar. Koolhoven en door het overlijden van den heer G V. van Zanten, werd gedeelte lijk voorzien door verkiezing van de H.1I. J. Roes en W. van der Laan. De commissaris, Mr. van Rijckcvorsel, werd herkozen. Tot leden dor Commissie voor het na zien der Balans. Winst- en Verliesreke ning werden herbenoemd de H.H. J. W. T.efeber, .Tbr. Teding van Berkhout, T. Brekee en H. Hopman. Door een der leden werd nader geïn formeerd naar den stand van het proces. Uit het antwoord van den voorzitter bleek, dat de kansen voor „Codro" goed slaan. De Rechtbank is nu met vacanlie, terwijl nadien wellicht ren nieuwe Mini ster van Landbouw, Handel en Nijver heid zal optreden en het niet onwaar schijnlijk is. dat Aic van verder procc- dceren af zal zien en betalen zal het geen de Staat werkelijk schuldig is. Door den voorzilter werd alsnog een woord van dank gebracht voor hetgeen de afgetreden bestuursleden vooral in de eerste twee jaren voor „Codro" gedaan hebben en met den wensch, dat een vol gend jaar de vergadering een gunstig pindverslag gebracht kan worden, werd de vergadering gesloten. Het mondeling gedeelte van de examens tot het verkrijgen van een akte van be kwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de lichamelijke oefening, voor zoover die in het openbaar worden ge houden, zal dil jaar worden afgenomen in het gebouw dei Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, op de navolgen de dagen en uren: 28 en 29 Juli en 2, 3, en 5 Augustus, telkens van 8 uur v.m. tot 12 uur m. en van 1 uur 30 lol 5 uur n.m. De commissie belast met het exami- neeren van hen, die in 1922 eon akte van bekwaamheid wensrhen te verkrij gen tot 't geven van middelbaar onder wijs in de Nederlandseho taai en le t -r- kundo (KV II), de geschiedenis (KV III) de aardrijk'kunde IK IX), de staat huishoudkunde en de statistiek (KX) en de staatsinrichting (KX I), zal zitting houden te Amsterdam, en benoemd zijn: tot lid en voorzitter: G. Bolkestein, inspecteur van het middelbaar onderwijs in de derde inspectie, te Amsterdam- ,tot lid en ondervoorzitter: dr. H. Brugman?, hocgleeraar aan de universi teit van Amsterdam tot leien: dr. J. Iïeinsius, mede-redac teur van het Woordenboek der Neder- landsche taal te Leidendr. 0. G. N. de Vooy-, J. E. Niermeijer, dr K. Ocet- reich, hoogieeraren aan de Rijksuniver siteit te Utrecht; dr. F. A Stoelt, wo- nendo te Haarlem, dr. S. R Steinmetz, dr. Eug. Dubois, wonende te Haarlem, dr. R. Kranenburg, dr. Pli. Kleintjes, dr. H. Frijda, hoogleeraren aan de uni versiteit van Amsterdam; dr. P. A Die penhorst, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdamdr. H. F M. Huyber?, docent aan de Roomsc'i-Katho- lieke Leergangen te Tilburg, wonende te Vught; M. A. P. O. Poelhekke, directeur der gemeentelijke hoogore burgerschool met 5-jarigen cursus te Nijmegendr. N. Japikse, directeur van liet Bureaau voor 's Rijks geschiedkundige publication te 's-Gravenhage- dr. J. A. Eigeman, hoogleeraar aan de Hoogore Krijg school te 's-Gravenhage, wonende !o Ro'.t rJ&m. HAARLEM. Geëxamineerd 15 candi daten. Geslaagd de dames J. Jonkman, te Wardor; G. Schriel, te A'dam: H. E. II .Meykamp, te LeidenM. I. van Heiningen, te Scho'enM. J. 0 Kühne, te Alkmaar; S J. M. Boon, te Haarlem; M. M. J. Blom, te Heemstede; O. A. J. Oampfens, te A'dam; B. A. .Lobato, te A'dam; A. Stevens, te A'dam en G. Hoek te Amsterdam. Omtrent het auto-ongeluk op de Kam pervest kunnen we nog melden, dat de bestuurder van de auto is II. G„ wo nende te Piet Gijzenbrug. Hi.i reed zeer langzaam. De juffrouw weifelde Irij het oversteken der straat, bleef even staan, kreeg van een lantaarn van den auto een duw, waardoor zij viel, waarna zij nog door 'n wiel van de auto over- We hebben oenigen tijd gciedcn bericht dat de zaken bij de llnariemsehe üouw- associalie, een aar.ncinersliima op co.n- munistischcn grondslag, minder vlot lie pen. Daarna konden wij mclf.cn nat er een regeling getroffen was. wnnrivj hel mogelijk werd de zaak rog wat drijvende te houden en de loopende Zaken a! te wikkelen. Dc bouwwerken bij de asso ciatie in aanbouw zullen worden a,ge maakt onder toezicht van een commissie, aangewezen door dc crcditcinen. iiteest allen leveranciers uit Haarlem en .mi- streken. We uilen echter geen gewaagd» veronderstelling als wij nirenen dal dt Haarlemsche Bonwassociatie óp haar laatsle boenen loopt. Het geval is te treffend om er niet d* aandacht nader op te vestigen, liet illus treert weer eens bet bekende gezegde vaa de stuurlui aan den wal. Bij de oprichting werd hoog van den toren gezongen dat dil nu eens een werk gevers-firma was op modernen leest ge schoeid. het prototj-pe werkgevers van do toekomst, een der „heilige idealen". Een patroon svas niet meer noodig en de win sten zouden nu den arbeiders der com binatie ten goede komen. Een onzer Haarlemsche architecten propageerde en beschermde 'leze commu nistische gemeenschap sterk, ten kost» zelfs van leveranciers en andere nanne- mers. Maar gebleken is, dal de (aak van een patroon door de arbeiders 'lor com binatie svel wal licht is geschat, 'lal zij door den schijn verblind, nu door rle werkelijkheid ontnuchterd moeien zijn. Duidelijk is uitgekomen van hoeveel be lang in alle zaken, en Ook in bouwwer ken, een goede leiding is. Mogen wij de berichten gcloovcn. dan kan de oorzaak van de debae'e (er is ren tekort van 40.00 t 50,0001 ge-nsziiis worden geweten aan gevoelige ...stroppen" zooals andere aannemers in hun berlriif wel eens tegenkomen. Wij spraken aanne mers, die likkebaarden bij dc gedachte dat sommige werken, die nan d" Haar!. Bouwassociatic zijn opgedragen, hun zou- den zijn toevertrouwd. De moeilijkheden die op het pad der Bouwassocialie lagen waren geen nnda-e dan die, door welke iedere aannemer zich moet heenslaan en nog zelfs varen die moeilijkheden niet van bijzonder zwarten aard. Daarenboven had deze ondc-neming ook nog niet te kampen mol eischen fier arbeiders. Ze waren in deze onderneming coulanlcr dan bij andere patrennS met uitzondering dan dat z.'i vor—iten c'-»t communistische idealen niet .altijd geëi- gend zijn om onze Manteeha-pli te Inl-u mnrchceren. Het gebeurde h,v. dat Werk lieden. die op het werk overbodig waren, loeh werden aangehouden en uitbetaald. Hef is onze bedoeling niet hiermede fs demonstreeren dat werklieden in 'I ntee- ineen onbekwaam zijn een werk te lei den. Met doorzicht en on gezonden grondslag is zeker iels te bereiken Maar wel willen wij vastleggen dal een werkge- verij op communistischen grondslag ten verderve voert. Men ziet de resuttnfen van ren derge lijke gedaclilengong in Rusland: hel Is ook weer eens op kleiner schaal gedemon streerd in onze Stad. Om de samenleving le hervormen is meer noodig dan wat holle phrases. Barometerstand 7,0". Vooruit. OPGAVE YAM: Medegedeeld door lu-t Kon. Meteorolo gisch Instituut 1c lie Bilt. Naar waarnemingen verri.'ht inden tnorgen van 28 Juli 1922. Hoogste ba rome Iers land 708.1 Biat> ritz. Laagste barometerstand 750 8 Vest- manoer. Verwfirlil-'r" lot den avond van 25 Juli. Mac i zwakke Noordelijke tot 'os- red en werd. Zij overleed onmiddellijk lelijke wind, nevelig lot licht of li ilf- aan de bekomen schelelb enk. Door de politie is proces-verbaal op gemaakt. Donderdagavond vergaderde in „St Bavo", de R.-K. Bouwvereeniging ,,St.' Joseph", onder leiding van den w.n. voorzitter, den heer Lansdaal. Na do opening met den Chr. groet, memoreerde deze het verloop der omstandigheden; welke deze nog zoo jonge vereeniging had medegemaakt. De heer N. H W. Scholte, architect te Heemstede, zotte hierna uiteen de plannen van „St. Jo seph", waarna met algemeene e'emmen werd besloten, dat ieder lid een aan deel zou nemen van f 100, te betalen in maandelijkscho termijnen. Nadat de aanwezige leden het loden- register hadden geteekend, werd in de bestaande va-a'ure als bestuurslid ge kozen de heer TI. W. Sernó Jr Door het bestuur zal een voorzitter worden benoemd. bewolkt, waarschijnlijk droog vCor, zelfde temperatuur. In perceel Pan Haarsteeg 3 wordt van avond door gobr. Kamp een zaa* g'-fyend in parfumerieën, byouterioi'n, fólimnrti» kolen, lederwaren a.d. J>« ouun E ump is voor vcjen geen oiiIkM'ti 'e, -vmtiI een der firmanten drijft reeds )5 jaren in perceel Paarlaarsteeg S ven enif fou i snaak, waarmode do nieuwo zaak nn veHmnden is. Het nieuwe magazijn drnatrt «ten naam „Tip-Top", als om aan te duiden, dstf alles, wat met de zaak verband hui uit; tip-top in orde zal zijn. Dit «tempel is dan ook op de geheel-' Inrichting gelegd. De in witte kleur gehou-bm win kel ziet er keurig uit. Do vitrines in den winkel, de toonbank met mrtno, kortom, alles geeft de zaak een gezellig aanzien. Extra vermeld mag wel worden het fraaie elcctrische liolit. Keur eu keuzo dor artikoten ten slotta zijn dusdanig, dat ook deze zaak wol bestaansreoht zal bliikou to be»'"—v -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1