BINNENLAND. Van onre Rechtbank. Gevonden voorwerpen. Tramontsporins. Programma Burgerlijke Stand. ~AMSTERJ!ft!WSQHE BEURST UATSTE ÜIËHWS" UIT DEN OMTREK. VELSEN. LISSE. ZANDVOORT. EGMOND-BINNEN. BEVERWIJK. NOORDWIJKERMOUT. HEEMSTEDE. BENNEBROEK. LISSE. VELSEN. SPAARNr-VM. HALFWEG. MARKTNIEUWS. VOETBAL. DE GRONDWETSHERZIENING EN DE EERSTE KAMER. DE INTERNATIONALE SPION- NAGE. Uitspraken van 27 Juli 1022. P. J. v C.. koopman, to Velseroord. thans ged. H. v Bew. Haarlem, diefstal, 5 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. I: A. J. M. M.. metselaar Ie Schoten; 2: A. F. v S metaaldraad' te Scholen, heiden thans gcd. H. v. Bew. te Haar lem, diefstal door 2 vereenigde personen; no. 1; vijf maanden gev.straf; no. 2 4 maanden gev.straf. J. F B.. magazijnbediende te Heem stede, thans ged. H v. Bew. te Haarlem, medeplichtigheid aan diefstal 4 maanden gev.straf met nftrei< prev. hechtenis. E. A. K., handschoenmaker, te Haar lem. thans ged H v Bew, Haarlem, ver duistering en diefstal. 1 maand gev.straf met aftrek nrev. hechtenis. A. F v. S., metaaldraaier, te Schoten, thans ged H. v Bew. te Haarlem, dief stal, 2 maanden gev.straf met aftrek pre ventieve hechtenis. P. W.. werkman te Haarlem, thans ged. H. v Bew. te Haarlem, medeplichtigheid aan diefstal, 3 maanden gevangenisstraf met af tref; prev. hechtenis. I: D. K.. los werkman, zonder bekende ■woon- of verblijfplaats; II: P. N„ los werkman, zonder bekende woon- of ver blijfplaats, beiden thans ged. H v Bew. te Haarlem, diefstal door 2 vereenigde personen, ieder 6 maanden gev.straf me! aftrek ni*ev. hechtenis. .1. J. 0., bankwerker, te Haarlem, thans ged. H. v. Bew. te Haarlem, diefstal, 4 maanden gev.straf met aftrek prev. hech tenis. J. H. V.. eommissionnair in effecten, te 's-Gravenhage, thans ged. H. v. Bew. te Haarlem, verduistering en valschheid in geschrifte. 8 maanden gev.straf met af trek prev. hechtenis. G. H. L., boekhouder te Haarlem, thans ged H. v. Bew. Haarlem, valsch heid in geschrift. 7 maanden gev.straf met aftrek prev. hechtenis. Terug te bekomen bij: J. Seilbergen, Zuiderstraat 21 rood, Armbandhorloge; H. Balm. Graaf Willemstraat 41, Boekje met lidmaatschap van Zangvereeniging D. Zoet, Korte Zijlstraat 2rood, Bril; N. Boogaard, Ru-tenbureerlaan 61, Cein tuur (wit metaal); G. Erbink, v. Loo- etraat 16, Drinkkruik; Kennel Fauna, Parklaan 119, kat (grijs) gebracht door A. v. d. Mey, Lange Molenstraat 16; Kennel Fauna, Parklaan 119, katje (grijs met wit) gebracht door G. Batenburg, Pres. Steynstraat 18; Kennel Fauna. Parklaan 119, kat (grijs) gebracht door Mever, Wouwermanstraat 37rood; Kennel Fauna, Parklaan 119, kat (grijs) gebracht door v. Damme, Friesche Varkensmarkt 20; A. Bronkhorst, Brouwersplein 38, MoersleutelII. Balm. Graaf Willem- straat 41, Kindermutsje; D. v. Mark, Zuidpolderstraat 18, zwart kindermntsje; J. Terhorst, Oranjeboomstraat 124, Kin- derportemonnaie0. W. Boossloot, Lan ge Margarethastraat 40E, Bijwielpomp J. v. Wort, Gen. Joubertstraat 17rood, wit kinderschoentje; H. J. Weisz, Raaks 7B, spons. L. v. Witse, Brouwersstraat 55, Arm bandhorloge; B. Engelenberg, Doelstraat 9rd, Tramabonnement; J. Tol, de Clercq- straat 157, Bril in étui: A. D. Visser, B. Huetstraal 24. Beige ceintuur; Dieben, Gr. Houtstraat 183, Ceintuur van regenjas: S. Zwarts, Gnsthuislaan 6, Duimstok; Hee remans. Wouwermanstraat 52, Gasgloei- kousje; P. de Berg, Lange Hofstraat 13, Langharig hondje; G. Steffens, Lange Vla mingstraat 16, Hondenpenning; Kennel Fauna. Parklaan 119, Hond (Dobermann) gebracht door Luhrs, Kruisweg 24rd. Grijs katje, gebracht door Wed. Godefroi, 2e Zuidpolderstraat 66rd; Zwart katje, gebracht door J. v. d. Ven. Kennemer- straat 34: .1. Kuvener, Gaslhuislaan 6. Grijze dameskousen; B. v. Dijk, de Clerccp straat 170. Zwarte kousen; C. v. Gennep, Oranjestraat 66, Manchet; A. Laduc. Wouwcrmar straat 44, Kindermanteltje: A v. d. Vloet Kinheimweg 27, Notitieboekje: G. v. d. Linden Riiksstraatweg 358, Scho ten, Zwarte damesnortemonnaie: C. Snee- kes, Rozenprieelstr. 41 rd. Zwarte damos- portemonnaie, v. Mansum, Mariasraat 24, Schoten, Damestasch. Gisterenavond omstreeks 10 uur is op het Stationsplein e"n tramrijtnig der F. N. E. T. ontspoord door het terugsprin gen van den wissel. Na ongeveer 3 kwartier werken is de wagen door per soneel der E. S. M. weer in de rails gebracht kunnen worden. Programma voor het concert in den Hout te geven door de Haarlemsehe Or kestvereniging onder leiding van Willen. Knikker op Zondag 30 Juli om half 3: 1. „Loyale Legion", mnrsch. Souza; 2. Ouverture „Bnnditenstreiche", F. v. Suppê 3 „Uebcr Alles", walzer. E. Waldteufel; 4. Potpourri aus „Der Vogelhandier", C. Zeiler; 5. Ouverture „Venus auf Erden" P. Linekr; 6. „An den schonen hlauen Do- nau", walzer, J. Strauss; 7 Potpourri aus „Die Dollarprinzessin, L Fall. Geboren- 27 Juli M. HundStokman, d.; 26 Juli J. C. v. Dierenv. Welsum, d. Overleden 26 Juli A. v. Dijk, 48 j. Ge dempte Voh'ersgracht 19; 27 Juli .1. v. d. Laan, 70 j.. Kampervest 31 d; 27 Juli J. Koper, 76 j., Kamperlaan 4. De Beurs opende heden prijshoudend. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 8714. 6 pet Indië 95. Culturen. Koloniale Bank 10914. In dische Bank 89, Vorstenlanden 39k>, H. V. A. 333. Tndustricele waarden. InsuHnde olie 2 y, Oliewaarden. Koninklijke 415J4, Con go's 113, Orion 36 'A Tabakken. Deli Mij. 190. Besoeki '48 Rotterdam Deli 17 Senemhah 266. Rubbers. Amsterdam Rubber 58, Deli Batavia 85, Nedcrl. Rubber 33, Rott. Tacanoeli 8. Scheepvaartwaarden. Holt. Am. Lijn '109. Hol! Boot 1514. Kon. Holl. Llovd 11. Japonlijf! 1114. Pakelvaart 82, Scheep vaart Unie 8814, Marine 19)4. Amerik.vmsche waarden. Hide and Leather 72. Steel 10414. Smelting 60, Anavonda 107, Cigar 80. Atchison Tope- ka 107, Voting Rails 2554. Denver 1)4> Southern Pacific 94, Union Pnoific 1. 7 pet. Indië 102 6 pet N. W. S. 99. BERLIJN, 28 Juli. Naar de „Ger- fnania" meldt, herval do in 1912 te Loe- wen door vertegenwoordigers van bijna alle Orden van Congregaties, vertegen woordigende een groot aantal Katholieke geleerden uit alle landen, gestichte „Week voor Rcligie-theologie", haar werkzaam, heden, welke door den oorlog waren on derbroken. Dit jaar zal te Tilburg een bijeenkomst plaats hebben van 6 tot 14 September, BERLIJN, 28 Juli. In de Beiersche kwestie is een zekere ontspanning geko men. Als resultaat van de besprekingen van de Rijksregeering en de Donderdag plaats gehad hebbende besprekingen lus- schen den Rijkskanselier, de Beiersche leden van de Rijksregeering. en den Rijks- riagpresident besloot Rijkspresident Ebert een brief te richten tot den Beierschen Minister-president Graaf von Lerchenfeld, waarin op den ernst van den toestand ge wezen wordt. De kabiinetsraad keurde den tekst van den brief, welke Vrijdag aan den Beierschen minister-president wordt overhandigd, goed. In dezen brief wordt Graaf von Lerchenfeld uitgenoodigd naar Berlijn Ie komen tot het voeren van on derhandelingen. Het „Berliner Tagebla'.t" schrijft over den stap van den Bijkspresident: „De beste Bijkspresident is hij, die weinig spreekt. Bijkspresident Ebeit heeft niet de groote fout van zijn keizer lijke voorgangers overgenomen. Steeds bewaart hij oen wijze, tactische terug houding. Dit verschafte hem ook de ach ting van zijn politieke tegenstanders. Men mag verwachten, dat zijn stem gehoor vindt, wanneer thans in de emstigo kwes tie van de Rijkseenheid met terzijdeetel ling van alle partijbelangen de verte genwoordiger van het Duitsche Bijk het woord neemt." Lager onderwijs -- Aan het verslag der Commissie van toezicht op het la ger onderwijs in deze gemeente ontlee- nen wij het volgende: Tot, voorzitter en penningmeester werden gekozen de hoe ren P. A. Barontsen en W. H. v. d. Meer, terwijl tot secretaris werd be noemd de heer H. J. Krol, commies ter secretarie. Aan het eind van 1921 waren er in deze gemeente 20 lagere scholen, waar van 8 openbare en 12 bijzondere. Van de 12 bijzondere zijn er 7 B-K., waar bij nog een 8e komt, welke begin van dit jaar werd geopend. Op deze scholen gingen 4703 kinde ren, waarvan 2487 op de bijzondere en 2216 op de openbare. Van de kinderen op de bijzondere scholen gingen er 1260 op de R.K. en 1227 op de Prot. Öhr. scholen. Voor het eerst zijn deze cijfers ten gunste der B.K. omgeslagen, tot dusver girtg-n er steeds meer kinderen op de Prot. Ohr. scholen. Het grootste aantal leerlingen heeft school A (de M.U.L.O.-'chool) te IJmui- den, n.l. 472, het kleinste aan tal school E te Velsen, n.l. 64 Van de bijzondere scholen heeft de grootste sehoolbevo'kirg de Groen van Pinksteren Scho-ol (Gereform. M.U.L.O.-school) te IJmuiden, n.l. 333, de kleinste de R.K. Jongensschool te IJmuiden, n.l. 129 In de gemeente hadden 11 seho'en 'n cursus voor vervolgonderwijs, n.l. 4 onen- bare en 7 bijzondere. Op de 4 openbare girjgen 93, op de 7 bijzondere 164 kin deren. Van de bijzondere waren 6 B.K en 1 Prot. Ohr. Voorbereidende scholen waren er 10 in deze gemeente, waarvan één errenbare (te Velseroord) en 9 bijzondero. Van de ze 9 bijzondere kunnen er 2 neutraal genoemd worden, n.l. de Fröbelscholen p Wijkeroog en te Santpoort. Dan zijn er 4 B.K. en 3 Prot Christelijke Be waarscholen. Van de 955 kinderen gaan er 314 op de R.K., 278 op de Prot Ohr., 193 op de neutrale bewaarscholen en 170 op de gemeentelijke bewaarscho'en. Er rijn in totaal 18 onderwijzeressen en 12 help sters aan deze soholen verbonden. Wat de werkzaamheden der commis sie betreft, deze hebben meer een ad- viseerend karakter gekregen, terwijl het schoolbezoek meer op den achtergrond is geraakt. De belangrijkste onderwer pen, welke in behandeling kwamen, wa ren: bouw van bijzondere scholen van gemeentewege; schoolbouwolan te IJmui den; rusttijd aan do scholen; schoolhy- giëne: vo'kszang'agleermiddelen, ge neeskundig schoolt,eezioht en sctro'geld- heffing. Advies werd ui'gebra'ht om trent de verordening tot regeling van het vervolgonderwijs. In het verslag is buiten beschouwing gelaten de school voor buitengewoon la ger onderwijs (voor achterlijke kinderen) welke op 1 October 1921 te IJmuiden werd gexmend. nijks H. B. S. Tot de Rijks H. B. S. alhier zlin toegelaten: tot de Ie klasse: Uornelis Mets, Ueorgina Kiithe, Wil helm J. Fourier, J. v. d. Kuil, Trijntje Spits, B. de Graaf, W v. d. Kaaij, A. v. d. Plas, Anna v. d. Werf, Pietje J. Brou wer, Gcrharda Groenendaal, Engeltie Gouda, R v d. Mast, J. de Nobel, K. Rroeksmo, Loeke Daihuiisen, Maria A. Donker Nora Kolkman, Willem Langen- ddijk. Karei O Boon. Pieter Wiebenga. G. J. Langendiik. P Stevens. A. T. Mar: let. Johannes W Smit, L. Maters, Lena Kuiper. G. van Heijst, F. W. Wonink, Hendrika M Sluiters, Margaretha Groe- newout, L Pet, .1. de Swart, M. J. Al- denkamp, P. J. Holstein. Arie Rietdijk. A. 1. G. Vriend en E. Gonnerman. Tot de 2e klasse: J. N. v. Lent, Engel de Groot, ,T. B. G. Groes. G. Toornvliet, N. van Caleaz en Wilbn Donkers Opdracht Het verbouwen en uitbrei den der B. K Par School te Driehuis is opgedragen aan den heer C. Noort te Ber gen voor f 49860. randsuacature. Ook de heer M. G. van Praag te IJmuiden heeft de be noeming tot raadslid niet aangenomen. Opvolger on de lijst van den Vrijheids bond is de heer L. Poorlennar te Drie huis, directeur der N V. IJtnnider Sto res, die de benoemde» aanvaarden zal. Burgerlijke Stand. getrouwd: A. van der Zaal en J. A, Mastenbroek. Geboren: Hendrik Gerrit, zoon van K. Volkersz en van G. H. Brakke. Jncobuü, zoon van J. Akkerman en van C. J. Booms. Johnnne, dochter van J. van den Berg en van C. Schakcnbos. Maria, dochter van I. van Ryssel en van L. A. Rooden- burg. Overleden: Gerharda Wendelina uitha- rinn Johanna van Dingstee, wedr. van A. de Grnaff, 88 j. Schoolreisje. De feestcommissie heeft een verzoek gericht om een sub sidie van f 175. Elk jaar beeft de commissie op haar program een school reisje met de kinderen van de hoogsto klassen naar Amsterdam. Zij tracht daar voor gelden bijoen te brengen, maar zou, indien particuliere bijdragen te kort scho ten, gaaxne een tegemoetkoming in de kosten ontvangen, voor zooverre het te kort dit noodig maakt. B. en W. stellen den raad voor af wijzend op deze subsidie aanvrage te beschikken, omdat de tegenwoordige tijds omstandigheden een uitgave voor dat doel niet wettigen. Schattings-commissie. In de vaca ture van wijlen den heer Slagveld zijn door B. en W. op de voordracht geplaatst voor benoeming van een lid van de Schatfings-ecmmissie der Rijksinkomsten belasting als no. 1 de heer Jb. v. d. Werff Wzn.; no. 2 de heer A. A. Schieke Afsluiting van de waterleiding. Het perceel Groote Krocht 18, zal op last van B. en W. van liet buizennet der Gemeentelijke Waterleiding worden af gesneden Het betreft hier het perceel, waar over reeds meermalen in den raad de besprekingen zijn gevoerd omtrent het bouwen over de rooilijn. Verzoek om terugbetaling.. De mi nister van Financiën heeft inlichtingen verstrekt op het adres van J. G. S. Mul der te Zandvoort, houdende verzoek om .terugbetaling van een hem opgelegde boete wegens onvoldoende zegeling van een huurcontract. De minister deelt mede, dat de eciit- genoote van adressant J. Mulder-Kaptijn, te Zandvoort, zich in Augustus 1921 bij verzoekschrift lot hem heeft gewend om kwijtschelding van een boete van 50 door haar verbeurd ingevolge art. 58 der wet 1917, wegen-- overtreding van dat ar tikel ter zake dat een aan een ze gelrecht van f 0.50 onderworpen onder- handsclie huurncte was gezegd met 4 plakzegels, elk van f 0.10, waarover met vermelding van 1 Aug. 1921 als dagtee- kening van gebruik de handteekening was gesteld van den huurder, cn met 1 plakze- gel van f 0.10, waarover was gesteld hare handteekening, met vermelding van 18 Aug. 1921 als dagteekening van gebruik. Dit verzoekschrift is om bericht gezon den aan de daarbij betrokken ambtena ren der registratie. Uit hun rapporten blijkt, dat adressant in overweging is ge geven het stuk over te maken, welken raad zij niet opvolgde. Bij beschikking van den minister van 19 Sept. 1921 is de boete tot f 10 terugge bracht. Het kan niet toegelaten dat niet of niet voldoende gezegelde stukken, na de onderleekening van zegel worden voor zien, of worden bijgezegeld, omdat men in dat geval een gemakkelijk middel zou hebben om voorloopig het zegelrecht niet te betalen en eerst tot voldoening daar van over te gaan. zoodra gevaar dreigt voor ontdekking. Daarna heeft de adres sant een tweede verzoekschrift ingediend om algeheele kwijtschelding der boete en tevens om vergoeding van gemaakte onkosten. De hierop ingewonnen berich ten der daarbij betrokken ambtenaren worden in afschrift aan de Kamer over gelegd. Op laatstgenoemd verzoekschrift is door den minister afwijzend beschikt bij zijne beschikking van 22 November 1921. Geen klein sommetje. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft on der dagteekening van 7 Juli 1922 aan het bestuur dezer gemeente medegedeeld, dat de kosten van omleggen van het goede ren-emplacement zooals bedoeld in schrij ven van J0 Januari 1922, in totaal zul len bedragen f 480.000. Ontslag-aanvrage. Mr. L. van Oppen heeft ontslag verzocht als lid van dc Com missie van Toezicht op het L.O. te Zand voort. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Zandvoort, op Vrij dag, 28 Juli 1922, namiddags 744 uur ten Raadhuize. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel betreffende centrale verwar ming school A en perceel Groote Krocht 10. 3. Voorstel betreffende telefoon-instal latie in het Raadhuis en perceel Groote Krocht 10. 4. Verzoek van de Zandvoortsche feest commissie om bijdrage in de kosten van een schoolreisje naar Amsterdam. 5. Voorstel tot goedkeuring der reke ning over 1921 van het Burgerlijk Arm bestuur. 6. Benoeming van een lid der schat tingscommissie van de Rijksinkomstenbe lasting. Aanbevolen worden; 1. de heer J. v. d. Werf Wzn. 2. de heer A. A. Schieke. 7. Verzoek van den Nederiandschen R.K. Politiebond St. Michaël om eene bij drage in de koslen van oprichting en in standhouding van een politievakschool te 's-Hcrtogenbosch. 8. Voorstel tot wijziging van den werk tijd van de werklieden bij het gas- en wa terleidingbedrijf, 9. Voorstel om een bedrag van 1330.40 beschikbaar te stellen voor de inrichting van een lokaal der R.K. Parochiale school 10. Vaststelling van bet reglement voor de instelling van Weldadigheid ,Het Ou de Mannen- en Vrouwengasthuis" alhier. 11. Benoeming van leden der Conimis- siën van Bijstand. 12. Voorstel -m geen toeslag te geven aan Mej. Z: cl. gemeente-vroedvrouw alhier, op het „aar toekomende pensioen. 13. Voorste', tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Haarlem betreffende de uitvoering van de Vleesch- keuringswet. 14. Aanbieding der gemeenterekening 1921. Landstorm. Dinsdagavond waren eenige genaodigdf; op het gemeentehuis samengekomen 01. de plaatselijke commis sie te vormen voor den bijzonderen vrij- wiiJigen landstorm, waarvan indertijd voor de drie hgmonden een afdeeiing werd op gericht. Na deze oprichting was er echter van de afdeeiing weinig actie meer uitge gaan, wat toegeschreven moest worden aan een gebrek in de organisatie. De Edel- achtb. heer Janssens. Burgemeester van Egmond-blnnen. opende de bijeenkomst, waarna de commandant van het Land storm-Verband Alkmaar. Kapitein De Wolf levens voorzitter van de gewestelijke com missie, het woord kreeg om het doel dei- vergadering uiteen te zetten. Spreker be handelde eerst het ontslaan van den Vrijw. Landstorm en zijn doel; het handhaven van orde en rust; vervolgens de voordeden, die aan aansluiting verbonden zijn; alleen zij, die in miltairen dienst waren, kunnen aan sluiten. en dan nog alleen goed bekend staande burgers. De aangeslotenen komen In geval van onlusten niet bij htm troe pen onderdeel, maar bij hun plaatselijke cling. Wie bij onlusten opgeroepen wordt krijgt behalve zijn militair tracte- rnent 4 gid extra per dag, kostwinners 6 gulden. Om nu de organisatie van den landstorm te consolideeren, werden plaatselijke com missies noodig geacht, die eerstens de vrij willigers zouden aansporen, vervolgens den band wat hechter Zouden maken door bijeenkomsten, oefeningen en schietwed strijden, en eindelijk in geval van revo lutie de zorg voor de gezinnen der land stormen op zich zouden nemen. De commissie voor de Egmonden werd hierna gevormd. Zij zal bestaan uit Kapi tein De Wolf, Burgemeester Janssens, voorzitter, J. Verheggen, secr. penn. en de heeren Dr. R. Fischer. G Snoeks en F. Jonker, welke laatste verhinderd was de vergadering bij te wonen. Voorloopig zal nog als commandant der afdeeiing blijven optreden de heer Druij- ven van Egmond aan den Hoef. Besloten werd binnen kor!"- '"d een drietal schiet oefeningen le hou„„„, waarvan de eerste is vastgesteld op Zondag 30 Juli 's mid dags 4 uur. Begin September wordt er dan een wedstrijd georganiseerd, terwijl kort daarna nog een groeps-wedstrijd zal plaats hebben Wie nog geen lid der afd. is. kan zich dagelijks daarvoor bij een der genoemde heeren aanmelden. Daardoor verbindt bij zich slechts zedelijk en houdl hel recht steeds weer zijn ontslag te nemen; alleen door toetreding vermindert men al het re volutie-gevaar en bevordert men de moge lijkheid van inkrimping van het leger en vermindering der militaire lasten. In „De Ingenieur" lezen we van de hand van Prof. Dr. Ir. J. Kraus, een levensbeschrijving van wijlen Ir. M. J. van Hattum van Ellewoutsdijk: „Het schijnt dat men zelf uitvoer der en aannemer van groote werken moet zijn geweest om te beseffen wat het beteekent dit zoovele jaren te heb ben kunnen volhouden als Van H-t'.am het met onverstoorbare opgeve tic id heeft gedaan. Aan den ontwerper toch mogen vaak zware eischen worden ge steld, aan den uitvoerder voorzeker niet minder. Het maken van een werkplan, het zoeken van personeel, het brengen van dit tot harmonische samenwerking, het kiezen van het noodige materieel, het vaak zelf ontwerpen en bouwen er van of het volmaken en aanpassen aan bepaalde eischen, het herstellen van defecten, het regelen van den aanvoer van materialen en de stagnatie daarin, om niet eens te noemen het kampen tegen de weersgesteldheid, en het tel kens opnieuw en onder aandrang moeten overwinnen van onverwachte moeilijk heden, dat alles stelt den uitvoerder van het werk voor een moeilijke, soms bo- venmenschelijke taak. En zwaarder nog wordt die taak als cjpuitvoerder aan nemer is, dus contracten heeft te sluiten en de economische leiding heeft van het werk in den meest uitgebreiden zin. Maar dit veel omvattende is het ook wat de taak van den aannemer van groote wer ken zoo buitengemeen aantrekkelijk maakt, aantrekkelijk moest maken voor een werkzame en krachtige natuur als die van Van Hattum. Hij heeft zich daar ten volle aan gegeven en is in het harnas gesneuveld. Hier volgt een lijst van eenige der voor naamste werken, die mede onder zijn leiding zijn tot stand gekomen: strekdam, van 5400 M. in de Zuiderzee, nabij Schellingwoude; een deel van de visschershaven te IJmuiden; verscheidene forten van de Stelling Amsterdam; kademuren te Amsterdam, Y-eilanden met baggerwerk en loosenbouw; dé bouw van het nieuwe station Hen gelo met het omhoogbrengen van de spoorlijnen; de pneumatische fundeering van de Vel- ser spoorbrug met den onderbouw; een kaaimuur van gewapend beton te IJmuiden, in samenwerking met de Am- sterdamsche Fabriek van Cementwerken, systeem Monier; de spoordijken ter weerszijden van de nieuwe Hembrug, waarbij de grond tot elf meter boven water door een zuiger werd opgespoten; verwijding van het Noordzeekanaal; opspuiten van ongeveer 85 H.A. terrein bij Amsterdam en verscheidene andere grondophoogingen; een deel der werken voor het nieuwe kanaal GentTerneuzen; baggerwerk in den Nieuwen Waterweg; werken voor de prise d'au der Amster- damsche Duintwaterleiding; het herstellen en verbeteren der Noord- Hollandsche dijken van Amsterdam tot Volendam na den dijkbreuk van Januari 1916; medewerking bij het droogleggen van Waterland en enkele daarin gelegen pol ders na de overstrooming; grondoophoogingen, heven- en kaai- muurbouw te 's-Hertogenbosch: verbetering van de haven van Puerto- Militair in Argentinië; baggerwerk in de toegangen tot de haven van Le Havre; bouw van havenbekkens !e Neuss en nabij Hamburg; belangrijke baggerwerken in het Noord- Oost-Zeekanaal. Hierbij ware uiteraard een veel laneere lijst te voeg envan werken, die een uit voerige studie hebben vereischt om in schrijvingen bij openbare of beperkte aan besteding voor te bereiden. Die voorbe reiding geschiedde atlijd net groolen ernst, want, hoewel er niet tegen opziende om op zijn tijd groote risico's te aanvaar den, bleef Van Hattum tnch een door en door voorzichtig man. En liet stond bij hem voorop, dal hij op zich genomen ver plichtingen onder alle voorwaarden loyaal zou uitvoeren, zonder ooit te pogen excep tie te doen gelden. Daarbij wist Van Hattum nog voor tal van andere dingen tijd te vinden. Dinsdagavond gaf onder begunstiging van mooi zomerweer de R.-K. Harmonia „St. Jeanne d'Aro", een concert in de muziektent. De verschillende nummers werden onder dc leiding van den waarne- menden directeur, den heer Jos. Timmer mans, zeer goed ten gehoore gebracht en toonden, dat het den leden der muziek- veroeniging niet aan energie en lust tot studeeren ontbreekt. Tijden het concert werd de vereeniging uitgenodigd, om na afloop biervan nog eenige nummertjes te geven op bet terrein van het hotel ,,'t Regthuis", alwaar zich eenige vreem delingen bevonden die er prijs op stelden, de zeer goede muziek te hooren. Nadat hiervoor vergunning was verkregen, werd aan dit verziek voldaan. En werden nog eenige afwisselende nummers ten beste gegeven. Dat dit door de vreemdelingen zeer werd gewaardeerd, bleek uit het feit. dat de muzikanten ruimschoots werden getracteerd op sigaren, bier en limonade, terwijl de waarnemende directeur na af loop een flinke gift in geld had in ont vangst te nemen. „St. Jeanne d'Arc" heeft nu weer voor dc zooveelste maal bewe zen, dat zij 111 ons dorp recht van bestaan heeft en dat de oprichters hiervan nu een jaar geleden goed gezien hebben, dat een R.-K. Harmonie voor onze gemeente on misbaar is. Laten de donateurs en kunst lievende leden toonen, dat zij het werken der vereeniging vaardeeren, door Kun milden steun. Muziekuitvoering. Voor het concert in Groenendaal door do Haarlemsehe Or- kestverecniging Dir. Nico Gerharz, op Vrijdag 28 Juli 1922 des avonds om 7 uur luidt het programma als volgt: 1. „Alte Kameraden" Milit&rmarech, C. Teike; 2. Ouverture „Banditenstreiohe", F. v. Suppé; 3. „Estudiantina" Spani- scher Walzer, E. Waldteufel; 4. Groaso Fantasie aus der Operetta „Die lustige Witwe", F. Léhiir; 3. Grande Fantaisie sur des motifs de l'Opóra „Mme. But terfly", G. Puccini; 6. Ballet de l'Opéra „Gioconda", A. Ponchielli; 7. Ouverture „Guillaume Tell" G. Rossini; Marsch finale. Raadsvergadering. Vrijdagavond 8 uur openbare raadsvergadering. Agenda: 1. Opening en notulen. 2. Inge komen stukken en mededeelingen. 3. Vast stelling vermenigvuldigingcijfer 1922/23. 4. Otibewoonbaarverqiaring van woningen aan de Zwarte weg, Binnenweg en Leid- sche vaart. 5. De vaststelling eener veror dening hondenbelasting. 6. Reclame Hoof delijke Omslag, diens jaar 1921. 7. Rond vraag en sluiting. Statuten. De Staatscourant bevat de statuten van Holland's Bloembollenbuis, alhier. Bij Koninklijk besluit van 26 Juli Is, met ingang van 1 Octoher 1922, aan r e- jufrouw M. A. Thiel, op haar verzoek, eer vol ontslag verleend als leeraies aan de R. H. B. S., alhier. In de afgeloopen maand zijn alhier 18 kinderen geboren. Een aanzienlijk ge tal voor de kleine gemeente! Onder leiding van het Hoofd der school en een der onderwijzeressen heeft de hoogste klasse alhier een uitstapje gemaald naar Roosendael bij Arnhem en de Woiterbouwing. I>e baggermolen die bij Schoten lag om zand op te spuiten, had. geen capaciteit genoeg, thans is er een an dere grootere gearriveerd van de firma van ITattem. Slungelden De opbrengst van de sluisgelden alhier was in het jaar 1921 f 16130.271/2in 1920 f 15646.50; in 1919 f 13181.25- in 1918 f9505.40; en in 1917 f 10169.321/2- Concours De Muzickvereeniging „Eensgezindheid" a'hier neemt a.s. Zon dag deel aan het Provinciaal Bondfcon cours te Wormer, in de 2e afdeeiing. IJongaarsche kinderen Gisteren ar riveerden alhier een dertigtal Hongnar- sche kinderen, welke alhier, en te Zwa nenburg werden ondergebracht. AMSTERDAM, 27 Juli. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwschc bonten f 5, ld. eigenheimers f 33.25, id. blauwe eigenheimers f 3.25—-3.50, Oel- dersche Schoolmeesters f 2.903, Noord- Hollandsche blauwen f 4.20—4.50, id. bonten f 5, id. muizen f 2.803.50, Zeeuwsche eigenheimers poters f 1 50, id. blauwe poters f 1.50, id. bonte po ers f 1.50, Schoolmeesters 4.20, Westland- sche ronde f 5.406.30, alles per H,L. DELFT, 27 Juli, Boter. Ter markt waren 181/8 en 10/16 v. Prijs f 2.30— 2.47% per K.O. GELDERMALSEN, 26 Juli. Fruit. Ter veiling besteedde men heden voor: Jeilow Transparant extra 4850 c., id. le soort 34—37 c., Kruideniersperc extra 34 c., id. le soort 2528 c. Jan- baasjes le oort 17 20 c>, id. 2e soort 6i/z13 c., Engefsche Krozen 57 c., Gamerensche zuren le soort 25 c., alles per K.G.perziken 20 c. per stuk. Groote aanvoer, vlugge handel. GOUDA, 27 Juli. Kaas. Aangevoerd 193 partijen, le soort d 193 partijen, le soort f 4245, 2e soort f 38-41, rijksmerk f 4046, zware f 50 Handel flauw. HOORN, 27 Juli. Kaas. Aangevoerd 6 stapels fabriekskaas 51.50; 14 st. boerenkaas f 52 15 st. boerencommissie f 50; totaal 35 stapels, wegende 18.519 K.G. Handel matig. ROLDE, 26 Juli. )Middenmarkt). Op de heden alhier gehouden z.g. midden- markt waren aangevoerd60 ruinen f 165—625, 50 merriên f 185—650, 25 veulens f 2250100, 503 koeien f 100 450, 65 kalveren f 2585, 12 Dr. scha pen f 813. VOLENDAM, 27 Juli. Eieren. Aan de eierveiling waren aangevoerd 100.000 eendeneieren f 5.806. HOORN, 27 Juli. Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd 35 stapels, wegende 18.519 K.G. Kleine t 52com missie f 50.—, fabriek f 51.50. Handel matig. ALPHEN, 26 JttH. Veillngberlcht Coöp. Tuinbouwveiilngvereen. „Alphen a/d. Rijn en Omstreken". Prijzen tuin- boonen f 0.401110, peulen f 16.10, dop erwten f 6.90—25.40, hcerenboonen f 19—70—27, snijboonen f 11.20—19.30, pronkboonen f 9.90f 10.30, postelein f 7.90—8.20, zuring f 3—4, aardappelen f 2.20—8.10, tomaten A f 12—18, id. B f 1214, idem C f 14, idem (bonken) f II, augurken basterd rf 7, idem grof f 45, peren f 1627, peen f 1.40 alles per 100 K.G. Radijs f 1 .60, selderij f 1 f I.I0, peterselie f 0 50, rabarder f 1.50— 1.60, peen f 1.80—3.30, kroten f 0.90— l 1.90, uien f 0.08, andijvie f 1.10—3.10 alle per 100 bos. Komkommers I f 3.20 f 6.10, idem 11 f 1.80—2.20, bloemkool I f 4—16, id. II f 2—3, id. III f 0.20—1, roode kool f 9, witte kool f 5. Eieren f 6.707. Meloenen f 5573 alles per 100 stuks. Aardbeien f 32, roode bes sen f 2728, zwarte bessen f 4244, kruisbessen f 1415 alles per 10Ö pond. Aardappelen voor export t 2.703 per 100 K.G. VOORSCHOTEN. Veiling V. P. C. 1720 kipeieren f 8.109.20 per 100 st. 230 eendeieren i 7.408.50 per 100 si. 19 jonge hanen f 0.20—0.85 per stuk 12 konijnen f 0.200.70 piepduiven f 0.25 p. st. KATWIJK-AAN-DEN-! JN, 26 Jul 1922. Duke of lJorkper35 1 G.f 1—1.40 id. drielingen per 35 K.G. 0.500.80, peen per 100 bos f 3.10- ,60. Aange voerd 680 x 25 K'9Sr001 aardappe len, 70 x 25 K.G. kleine aardappelen en 1060 bos peen. HET II. F. C.-ELFTAL. Men bericht aan de O. H. Ct.: Hel samenstellen van het eerste elftal van H. F. C. ondervindt eenige moeilijk heden. Niet omdat er te weinig spelers zijn, Integendeel er zijn er te veel die laar voor in aanmerking komen. We kunnen evenwel mededeelen, dat het backstel gevormd zal worden doof Ben Verweij en N. Kervel de middenlinie door Tancrello, Kuypers en W. Reydon. Wat den keeper betreft, heeft de elftal commissie keus uit drie, n.l. De Jong, Kreek en R. Sijpestcijn, die allen even ern stig in aanmerking komen. Optrent de voorhoede kan nog niets medegedeeld worden; hiervoor komen on derscheidene spelers in aanmerking. Wel kunnen wc melden, Jat Nico Beu- vy, die het elftal het vorige jaar ten zege voerde, het komende seizoen niet zal me despelen. „De Tijd" meldt: „In ons nummer van 25 Juli wordt or op gewezen, dat het merkwaardige van de teganwo-^rlige po litieke situatie is, dat niemand weet, hoe de nieuw gekozen Eerste Kamerle den staan tegenover de Grondwetsher- zien inesvoorstell en „Wij vernemen van den voorzitter van de B.K. Statenfractie in Zuid-Holland, den heer O. D. Wesseling, dat deze» fractie zich vooraf heeft overtuigd, dat de B.K. leden der Eerste Kamer, die door de Staten van Zuid-Holland wor den afgevaardigd, accoord gingen met het nieuwe B.K. Stoaferprogram Van alle heeren zijnde de heeren Gillissen, Van Swaay, Van Voorst tot Voorst en Wittert van Hoogland, was op de des betreffende vraag een bevredigend ant woord ingekomen. „Hadden al onze Statenfracties zóó ge handeld, dan zou men precies geweten hebben, of de Katholieke Eerste Kamér leden zich door het R.-K. Staatsprogrami al dan niet achten gebonden. „Naar wij intu'Sohen nader vernemen, map worden aangenomen, dat geen der Katholieke Eerste Kamerleden speciaal tegen de voorstellen tot herziening de» Grondwet zich zal verzetten." Men weet, dat gedurende den oorlog ons land een der terreinen is geweest, waar heel wat gespionneerd is, weder zijds. Een herinnering daaraan leest mea in artikelen in de „Tagl. Rundschau waarover ons uit Berlijn wordt getele foneerd. Voor eenige dagen publiceerde ds „Tagl Rundschau" ee.n artikel van een vroegeren revolitionair Wolfgang Breit- haupt, die gedurende den oorlog naar Holland deserteerde, en daar aan ds voorbereidingen van de omwenteling deel hoeft genomen. Breithau.pt trachtte in het eerste artikel te bewijzen, dat do legende van den „dolksteek in don rug" geen legende geweest is. 1 Hedenmorgen publiceert het b'ad een tweede artikel van denzelfden schrijver die zich thans uitspreekt over zijn er varingen in Holland. Hjj beweert, dat do Duitsche revolutionairen gedurende den oorlog vcortdprend in overeenstem ming met Entente-bureaaux heb':ea ge werkt. Als een naar Nederland geieser- teerde viel het hem niet moeilijk, toegang to krijgen tot de revolutionaire kringen aldaar. De relatie tusschen de Ilo'land- sche revolutionaire leringen ujt de om geving van Wijnkoop en de revolutionaire Duitechors, welker grootste contingent uit Deserteurs bestond, was zoo intiem als men maar denken kan. Zij maakte het mogelijk, dat het blad der Duitsche revolutionairen „Der Kampfia de druk kerij van de Ilollandsche „Tribune" te Amsterdam gedrukt word. in welker achterkamers tegelijkertijd ook het bureau der revolutionairen was gevestigd. De leiding der redactie van „Dor Kampf', evenals de organisatie van het over brengen naar Duitschland was in handen van den naar Holland gevluchten vroege ren Duitsch-Amerikaan Karl. Minster. Minster stond in directe verbinding met den Engelschen sniannage-chef Tins'ey, Rotterdam, Boompjes 68, een faillieten directeur van een reederij, die spionnage- dienst deed onder don exterritorialen dek mantel van consul van een kleinen Zuid- Amerikaanschen Staat, Bij Tinsley wer den door Minster alle personen gebracht, die uit Duitschland gedeserteerd waren, en die dan aan het gewone verhoor wer den onderworpen over de standplaats vaa hun troepen, de stemming van het le ger en het volk, den toestand der le vensmiddelenvoorziening e.d. In dezelf de richting door deze Bo'terdamsche ver binding van Minster liep een verbin ding in Amsterdam met de redactie van het anti-Duitsche blad „De Telegraaf", van waar uit weder alle berichten on middellijk naar Brain, den correspondent der „Times" werden gezonden. Het lag in 't karakter van den revolitionairen strijd, dien Minster voerde, niet alleen de eigen behoefte aan politieke be richten te ontvangen, waaraan de Enten- te-in formal ieburoanx bjzonlere waarde hechtten. Deze informalie-dicnft voor de Entente werd door de revolutionaire kringen van Duitschland verzorgd. Een bewijs daarvoor werd geleverd, toen Min ster in het begin van September 1Ö17 bij het overschrijden van de Holland- soho grens in Limburg, om de uit Keulen komende post in ontvangst te nemen, in hechtenis werd genomen. De ourier- tasch von Minister, die destijds aan het informatiebureau van den Duitschen spionnage-afweerdienst in Hel'and, dit zich in Soheveningen bevond, ward af geleverd, bevatte niet alleen epionnago- beriehten, doch ook een brief van den onafhankelijken a.'gevaacdig le Haase, waardoor hot bewijs is geleverd, dat tct in de leidende po'iii'jke kringen toe ni< t alleen de middelen en wegen d^r revo lutionairen bekend waren, do h dat deze in het boslissende oogenb i'c ock gebruikt zijn. Het is Breithaupt ver Ier mogelijk ge weest, te bewijzen, dat het Stockholm- sche Bureau van de Internationale op zich had genomen, zijn bemiddeling te verleenen voor het zenden van gold naar deserteurs in het buitenland, wat door den Nederiandschen dr. Fr dsrik van Eeden, wiens barbaarsche anti-Duitsch- gezindheirl bekend is, en die hiervoor door de Académie Frangaise door het toekennen van de groote gouden medaille van Kunst en Wetenschappen beloond is, is verzorgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2