BUITEI M LA N O. Tweede Blad. Onschuldig veroordeeld 28 Juli 1922 BUITEML. BERICHTEN. BïNNENUHDSeH KfEim Beieren en het Rijk. Het bezoek van Poincaré aan Londen. FEUILLETON Het onderzoek naar de Turksch- Grieksche wreedheden. Konstantinopel bedreigd? De berechting van de bij den moord op Rathenau betrokken personen. De werkloosheid in Engeland. Ierland. De nieuwe Oostenrijksche circu latiebank. De duurte in Hongarije. De Chileensche spoorweg onder particulier beheer. Verlaging van de Engelsche ijzer- prijzen. De-stijging der kolenvrachten. Uitbreiding der spoorwegstaking in de V.S. Uit den oorlogstijd. Luchtvaart-congres. De Gooische tramplannen. Georganiseerd Overleg. Departementsambtenaren. Eigenmachtige toe/cgthsjpn. De Rijn- en ^eep-sc'icepvaart stsklng. Een loos alarm. De voorgenomen Kabinetsraad, onder voorzitterschap van Bijkspresident Ebert heeft Woensdag nog niet plaats g?.von- den, doch is tot gisteren voormiddag uit gesteld. Van München uit wordt te verstaan gegeven, dat een compromis tot stand zou komen op dezen grondslag, dat Beie ren eenerzijds den tegenstand tegen de wet tot bescherming der .Republiek op geeft, de rijksregeering aan den anderen kant de tegemoetkoming doet, om bij 't Staatsgerecht hof een apecialen Beier- echen Senaat in te stellen en later bij het in werking treden van de Riiks- politiewet op gelijke wijze een speciaal Beiersch bureau in te richten. Aange kondigd wordt, dat Graaf Lerehenfeldt binnenkort naar Berlijn zal komen, om met de Bijksregeering te onderbande'en Ook in Berlijn ontbreekt niet de be reidwilligheid tot overeenstemming ta ga- raken, onder voorwaarde, dat de rechts geldigheid van de grondwettelijk tot star.d gekomen wet tot bescherming der Be- publiek ook door Beieren op gelijke wij ze erkend zal worden als door de an dere Duitsche Rijksstaten. In parlementaire kringen wordt er op gerekend, dat op grond van de gister morgen plaats gehad hebbende kabinets zitting het Seniorencon ent uit denBijk:- dag nog in den loop van den dag bijeen zal worden geroepen. Uit Rijkskringen wordt gemeld, dat de Onafhankelijken op het bijeenroepen van den Rijksdag aandringen, daar zij de door Beieren in het le en geroepen Bituatie ondraaglijk a ht. De meerder heids-socialisten zijn van dezelfde mee ting. De President van den Rijksdag Loewe, dio tijdelijk uit Berlijn afwezig .was, is Woensdagnamiddag teruggekeerd, om met de Bijksregeering over een eventueel bijeenroepen van den Bijksdag bespre kingen te houden. i Later werd gemeld: De gisterenochtend te houden minister raad, onder voorzitterschap van presi dent Ebert, is te elfder ure opnieuw voor onbepaalden tijd uitgeseld. Deze minis terraad zou de definitieve besluiten om trent de tegenover Beieren te treffen maatregelen bespreken. De voorloopige onderhandelingen, die president Ebert had ingeleid en die door den terugkeer van den president van den Rijksdag, Loe- be, waren uitgebreid, zijn echter nog niet beëindigd, /ij zullen eerst worden vol tooid, hetgeen opnieuw de verdaging van den ministerraad noodig deed zijn. Zn tegenstelling met het bericht onder de Telegrammen van gisteren, meldt Reu- ter's bijz. d. thans, dat volgens de „West minster Gazette" Poincaré in verband met Lloyd George's verlangen den Italiaan- schen vertegenwoordiger ter conferentie aanwezig te zien, waarschijnlijk niet eer der dan eind Augustus of begin Septem ber te Londen zal komen. De „Times" verneemt uit ministerieele kringen, dat daar begin September als datum van de ontmoeting tusschen Lloyd George en Poincaré wordi aangenomen. Intusschen, schrijft de „Westminster". Zal het moratorium geregeld worden voor de betalingen van Duitschland, welke Au gustus vervallen, 41 die, indien ze thans afgedwongen zullen worden, de Mark opnieuw zouden doen duikelen, daarbij de frank meesleepend. Deze overweging, vervolgt het blad, zal Frankrijk zeker in een moratorium doen toestemmen. Voor het oogenblik blijft de kwestie der inter- geallieerde schulden, waar ze was, en het blad verneemt dat de Britsche regee ring niet geneigd is een stap te doen naar de vermindering der Fransche schuld, of schoon het probleem der schadevergoe ding van Britsche zijde wellicht zal wor den aangepakt, indien Frankrijk bereid is bepaalde voorwaarden in verband met een eventueele vermindering der schut-- den te aanvaarden. De „Daily Telegraph" zegt dat het Fransche antwoord op Balfour's nota he den te Londen wordt verwacht. Wanneer Poincaré Lloyd George ontmoet, zal hii ontdekken, niet alleen te staan bij het indienen van een opbouwend plan voor een nieuwe schadevergoedings-overeen- komst. Ook de Britsche ministers en des kundigen houden zich bezig met hel ontwerpen van een concreet plan, dat niet alleen de belangen van Britlannië en Frankrijk raakt, maar die van aile geal lieerden. Vervolgens de kwestie van Duitsch- land's toelating tot den Volkenbond be sprekend, zegt het blad: Het feit, dat na Lloyd George, Fisher ODnieuw op Brit- tannië's verlangen naar Duitschland's toe lating tot den Volkenbond den nadruk heeft gelegd, heeft in geallieerde diplo matieke kringen groote aandcht getrok ken. Er bestaat neiging een verband te zoeken tusschen dit feit en de hangende regeling der schadevergoeding en schul den, terwijl het feit eveneens schijnt te suggereeren dat aan Poincaré zal worden verzocht Duitschland's toelating als deel dier regeling goed te keuren. De Parijsche corr. van het „Hbl." seint hieromtrent nader: Men is het nog lang niet eens tusschen Parijs en Londen, om trent den datum der conferentie. De En- gelsche regeering schijnt volstrekt niet 36 „Die geef ik u gaarne bij voorbaat. U kunt ze zien en bestudeeren, zoo veel u goeddunkt. Mijne ateliers zijn de eerste van de wereld, maar ze zijn uitsluitend gebouwd voor de tech nische industrie." „'Die het meeste opbrengt en waar aan ik het weinige, dat ik bezit, ver schuldigd ben."" „Inderdaad, zij is zeer loonend. Mijne verbeterde naaimachines heb ben mij ruime winsten opgeleverd." „Uwe verbeterde naaimachines ken ik, zeide Jacques, ik heb er zelfs een diepgaande studie van gemaakt." „Hebt u er nog gebreken in ont dekt „Mag ik eerlijk zijn „Ongetwijfeld, niets is mij liever dan dat. Overigens heb ik heelemaal niet de pretentie, dat ik het volmaak te heb gevonden." „Over het mecanisme zal ik niet spreken, dat is onberispelijk. Wat ik op uwe machines aan te merken gehaast en doet op allerlei manieren uit komen, dat de zaak nog wel wat uitge steld kon worden, wegens de Italiaansche crisis. Zoo vernemen we hier achtereen volgens uit Engelsche bladen, dat de En- gelsche regeering natuurlijk Poincaré heel graag zal zien maar dat hij dan met een voorstel moet komen, want dat En geland op het oogenblik niets voor te stel len heeft, dat het misschien beter zou zijn de bijeenkomst uit le stellen lot Septem ber en zoo meer. Van deze zijde wordt daartegenover gesteld, dat de bijeenkomst zoo spoedig mogelijk moet plaats hebben met het oog op den termijn van 15 Au gustus, en de pers spreekt daarom het oordeel uit dat de datum van begin, niet later dan 3 of 4 Augusus behoort te wor den gesteld. Wie het winnen zal is nog niet le voorspellen. Achter dit formeel geschermutsel, zitten natuurlijk grooter beginselkwesties. Men krijgt den indruk dat Poincaré, howel hij in de aanwezigheid van andere bondgenoo- len heeft toegestemd toch eerst wel eens afzonderlijk en vertrouwelijk met I.loyd George wil praten. Over de schadevergoe dingen, waarvan voor Frankrijk het ge wicht, dat van alle andere problemen over treft. Lloyd George daarentegen is op een dergelijk onderhoud onder vier oogen, al thans builen tegenwoordigheid van de an deren, niet erg gesteld, omdat hij dan zou moeten preciseeren of nu eigenlijk Enge land van plan is een deel van zijn vorde ringen te laten vallen, of niet. Het is voor de Engelsche regeering zeer moeilijk zich daarover thans uit te spreken, omdat dat voor een groot deel afhangt van de hou ding door Amerika als crediteur van Enge land aan te nemen. De onderhandelingen over de Engelsche schuld aan Amerika be ginnen eerst in October. Daarom lijkt Lloyd George Ie streven naar een uitstel der bijeenkomst (na aanvankelijk in Juni juist zoo op spoed te hebben aangedron gen) opdat men tegelijk met de anderen zal kunnen bijeenkomen. Hoe deze stille worsteling tusschen de Fransche en Engelsche belangen atloopen zal, is niet te zeggen. Men schrijft aan PoincaTé de bedoeling toe eerst nog eens tot de volgende week te wachten, hoe de Italiaansche crisis verloopt en eerst dan opnieuw op de urgentie van een ontmoe ting aan te dringen. Men neemt hier aan dat in dat geval het voor Lloyd George toch niet wel mogelijk zou zijn de conferentie te weigeren en dat die dus waarschijnlijk toch nug voor hall Augustus plaats hebben zou. Reuter verneemt dat het Fransche voorstel, om de commissie van onderzoek naar de Turksch-Grieksche wreedheden te doen samenstellen uit vertegenwoordigers van het Roode Kruis te Konstantinopel aangenomen is. De commissie, welke on derzoekingen ter plaatse zal instellen, zal in tweeën worden verdeeld, één voor Tur kije en één voor Griekenland. Het eerste voorstel was een geallieerde commissie. „L'Ocuvre" maakt melding van het te Athene loopend hardnekkige gerust, dat Konstantijn, in weerwil van de raadgevin gen zijner ministers, bezig zou zijn den aanslag op Konstantinopel voor te berei den. Reeds hebben gedurende ©enigen lijd belangrijke transporten tusschen Smyrna en Thracië plaats gehad. In een toespraak waarmee hij Dinsdag de Kamers heeft ge sloten, heeft de premier Protopapadakis gezinspeeld op de buitengewoon gewichti ge maatregelen, die de regeering misschien binnenkort zou moeten nemen. Men nam aan dat deze woorden 'n An speling bevallen op de organisatie van autonomie in Klein Azië. Maar sommigen onderstellen thans, dat ze doelen op de verrassing van Kan- stantinopel, die Konstantijn in weerwil van de aanwezigheid der geallieerde troe pen in den zin hebben zou. Alle bij den moord op Rathneau betrok ken personen zullen voor het Slaatsge- rechtshof te Leipzig terechtstaan. De da tum van het geding is nog niet vastge steld. De Daily Chronicle meldt dat de regee ring Woensdagavond besloten heeft, ter stond een bijzondere commissie in te stel len, ten einde opnieuw het vraagstuk van de werkloosheid te onderzoeken. De nood die in Wales heerscht tengevolge van de werkloosheid is ©en der lessen van de tus- seheiïtijdsche verkiezing van Pontypridd, welke ter harte moet genomen worden. Verscheidene voorname leden van het ka binet zullen zitting hebben in de commis sie, welke niet alleen den huldigen toe stand moet onderzoeken, maar ook leni ging moet vinden voor den nood welken men aanstaanden winter verwacht. Naar verluidt is een oorzaak van de ontreddering van de rebellen in het Zui den van Ierland, dat zij gebrek krijgen aan wapens en munitie. Er moet in hun gelederen muiterij heerschen. Zooals reeds gemeld, zullen de biljet- heb is, dat ze zoo hevig ratelen. Dat vermoeit de gebruikers en is onaan genaam om aan te hooren." „U wilt bereiken, dat de machine geruischloos loopt. Daar heb ik al vijf jaar naar gezocht." „Dan hebt u slecht gezocht." „Hebt u het dan gevonden „Misschien." „In theorie?" „Ja, maar ik heb de zekerheid, hoort u, de zekerheid, dat de theorie hier onmiddellijk aansluit aandeprac- tijk." „Vindt u 't onbescheiden, wanneer ik vraag hoe „Geenszins." En terwijl de valsche Paul Harmant een agenda uit zijn zak haalde, waar uit hij een blaadje scheurde, schetste hij met buitengewone bedrevenheid de verbeterde naaimachine van James Mortimer. Met verbazing had deze laatste toegezien. Bankier Davidson en Noemi, die zich weer bij het gezel schap had gevoegd, bewonderden de handigheid van den Franschman. „Hier hebt u het geheele mecanis me uwer machine, niet waar vroeg Jacques. „Ja, mijnheer, heel nauwkeurig." ten der nieuwe Oostenrijksche Bank, die met een kapitaal van frs. 100 millioen is opgericht, voor een derde deel in goud of buitenlanhsche wissels gedekt zijn. Als waarde der buitenlandsche wisselporte feuille Zal de gemiddelde koers van de twee laatste maanden voor het oprichten der bank worden aangenomen. Wanneer de regeering voorschotten van de bank wenscht te verkrijgen, moet zij hiervoor eveneens buitenlandsche wissels als on derpand geven De bank zal voorts depo sito's tegen rente moeten ontvangen, en hiertegen obligaties mogen uilgeven. Het bestuur zal uit 22 personen bestaan, waar onder 6 buitenlanders. De Hongaarsche regecring beraadslaagt thans over een voorstel der oppositie-par tijen, om in verband met de sterke, en naar men meent, ongemotiveerde stijging der graanprijzen over te gaan tot het vaststellen van maximumprijzen van tar we, den uitvoer van graan en meel te verbieden tot meer normale prijzen zullen zijn teruggekeerd, en de noteering van graanprijzen voorloopig le verbieden. In de laatste drie of vier weken zijn de prij zen van de levensmiddelen en industriëele producten, naar aan de „Fr. Ztg." uit Bu dapest wordt gemeld, met 100 A 500 pet. gestegen. Uit Santiago dc Chili wordt gemeld, dat het Huis van Afgevaardigden waarschijn lijk een aanhangig wetsvoorstel zal aanne men, krachtens hetwelk de Staatsspoorwe gen zullen worden ingebracht in een naam- looze vennootschap. In verband mei de buitenlandsche con currentie, en de vermeerdering der voor raden, is de West Coas Iron Masters' As sociation ombonden, zoodat voor het eerst in zeven jaar tijds in Cumberland weer een vrije markt in ruwijzer is ontslaan. De prijzen voor Bessemer zijn met 7 sh. 6 d. per ton verlaagd, en bedroegen thans 5.7.6 pond sterling. Men hoopt, dat deze verlaging voldoende zal zijn, om de be staande voorraden op te ruimen en de pro ductie op het tegenwoordige peil te hand haven. In verband met de vraag naar Engelsche steenkool voor de Ver. Staten zijn de ko lenvrachten in Groot-Britannie in de laat ste dagen aanmerkelijk opgeloopen, n.l. van 9 sh. tot 12 sh. 6 d. De „Times" meldt, dat enkele reeders reeds 15 sh. per ton vragen. De rijziing wordt in de hand ge werkt door het ongunstige vooruitzicht tot het verkrijgen van retourvracht, wat tot gevolg heeft, dat scheepseigenaren tonnage slechts beschikbaar willen stellen, wanneer de uitreis op zichzelf loonend is. Het personeel uil de machinekamers van de vaart op de Groote Meren heeft zich vóór staking uitgesproken in verband met het loongeschil. Alle machinislen, pompers en stokers uit de kolenmijnen in Oklahama, Texas en Askansas hebben hun voornemen tot «en algemeen© staking aangekondigd. De Shipping Board heeft nog 25 sche pen afgenomen van de stilliggende vloot voor b.et vervoer van steenkolen uit Enge land naar Amerika. Hansi, de bekende fel anli-DuitSche Elzasser teekenaar heeft een boek ge schreven, dat eerstdaags uitkomt en waar uit de „Strasb. N. Zeitung" een gedeelte meedeelt. In het begin van het jaar 1015 was er één man, die het initiatief heeft genomen om de Duitsche propaganda het hoofd le bieden. Het was in de dagen, toen de Duit- schers het geehele land vanuit hun vlieg tuigen als bet ware bezaaiden met propa- ganda-vlugschriftcn om het Fransche volk te demoraliseer™. Men begreep, dat men een zelfde middel moest ter hand nemén. Terwijl de Dui'sche brochures, vlugschrif ten, proclamaties in zeer stecht Fransch waren gesteld, werden de Fransche ge schriften in uitnemend Duitsch geschre ven. Zii maakten den indruk, alsof t" -n Duilsch'and waren samengesteld, en t°r'h was di! geschied aan de oevers van Re Seine. Biizondere verdiensten heeft "°h daarbij de „Imprimcrie Nationale" ver worven. Het sncco* was zoo volkomen, dat de in bet Puitsch gedrukte „Fetdpost" langen tiid in Duihchland eiredeerde zon der dat do autoriteiten verdenking krefn. Later volgden de „KriegshlaHer fi'r das deutsehe Volk" en ..Das Freie Deutsche Wort" door Hansi geredigeerd. Deze bladen behandeld™ b"na uitsluitend Rntt- sche aangelegenheden. riiksda"dcbatlen, waarvan dn publicatie verbod™ was, vertellingen en gedeelten uit Dnitsehe werken, die in Duitschland verboden weren. Bijzondere opmerkzaamheid wiidd© de Fransche pronaganda aan FJzns en Lotha ringen. Decreten pn voorschriften van de Duitsche* autoriteiten werden op fflften wijze weergegeven en gecommentarieerd. In Duitsehgezinde buitenlandsche bladen voegde men aan de mededeelivon van de Duitsche correspondenten kleine op merkingen toe. welke ni niet henaald ge schikt waren de Duitsche lezers te bevre digen. Eens gelukte het zelfs, een schitte rend nagemaakte „Straszburger Post" in den Elzas binnen ie smokkelen, welke niet in Straatsburg was gedrukt. De lezers daarvan zullen wel niet weinig verbaasd „Welnu, wilt u dan even mijn re deneering volgen Met een gemakkelijkheid en helder heid, gevoegd bij onmiskenbaar talent, toonde hij aan, dat het voldoende was in het mecanisme eenige kleine ver beteringen aan te brengen, om de on volmaaktheden in de naaimachine te doen verdwijnen en een geruisch- loozen gang te verzekeren. „Geachte confrater," riep mijnheer Mortimer uit, toen Jacques klaar was, u bent een man van verdienste Uw theorie is prachtig Gij hebt een naai machine ontdekt absoluut beter dan de mijne, die gij kunt voorzien van uw eigen merk Geruischloos". „Die machine zal uw naam dragen, mijnheer, want ik machtig u de ex ploitatie ter hand te nemen en ik ver bind mij het recht, dat ik er op heb, nooit te zullen opeischen." „Dat neem ik niet aan „Hoe zoo?" „Omdat u met het afstaan van dit recht de enorme winsten prijsgeeft, die de vinding zal opbrengen. „Enorme winsten!"herhaalde Jacques Garaud glimlachend. „Ik ge loof, mijnheer, dat u overdrijft. Maar aannemende, dat 't inderdaad 't ge- hebben gestaan de overwinning bij het Skagerak te zien geschetst als een bloe dige nederlaag en een gedeelte te lezen uit een roman, welke in Duitschland streng verboden was. De „Frankfurter Zeitung" en de „Freie Zeitung" publiceerden op die wijze tegen hun wil zeer onaangename waarheden." De Air Trafic Association, een lichaam waarvan luchtvaart-maatschappijen in Denemarken, Zweden, Noorwegen, Duitsch land, Dantzig en Nederland lid zijn, houdt a.s. Maandag en Dinsdag een congres in Kopenhagen. Ook uit België en Engeland worden vertegenwoordigers verwacht. Ook in Zwitserland volgen de depres sies elkaar gestadig op. De weerberichten van het Zwitsersche metenrologiseh insti tuut spreken over het algemeen -an som ber, kond en regenachtig weer. De temne- ratimr is vooral in de hpegen vrij laag. De voorspelling van 26 Juli was intus schen '-eer iets bemoedigender. B-' de laatste Fran-che volkstelling van Maart 1921 zirn fouten gemaakt. Thaus blijkt dat bet aantal inwoners van Frankrök op dat tiidstin 39.209.666 was. Volgens een Rente-1*--tVV gelsebe bladen zou weldra In Holland de verkoop van de wodka dtp b'i de oor- Ipasverk'n-in" Van t"'< „-e--t vpnhnd™ weer berinnen. De faF-'.-nfie fjg ver- koo" zou stantmonopclie worden. Te Marlhomis. hü MonfpeTier, is een boer hii hel leeghalen van bücnkorven door een zwerm luj'en aangevallen en zoo vreeseliik gestoken, dat hii, na eenige "ren bewusteloos te zijn geweest, over leed. Verscbeien in het Verslag van d© Com missie voor de electrische spoor- en tramwegen in 't Gooi, welke commissie was ingesteld door den Minister van Wa terstaat en bestaat uit de volgende hee- ren Ir. L. M. Barnet Lyon, voorzitter; mr. B. M. S. Koster, ir. W J Modder man, H. Polak, A. Th. L. Salvorla en A. W. Weissman, terwijl als secretaris wa3 toegevoegd ir. D. J. Ileuff. Ten aanzien van het Nanrdermoer worlt opgemerkt: Zooals h t teacé van den elcctrischen spoorweg door de Gcoi- scho Tramweg Maatschappij is ontwor pen, zal de lijn AmsterdamHilversum het Naar'e m ter in het Noorden langs de Tekading raken en in het Oosten snijden. Tegen laaetgenocmde doorsnijding is be zwaar gemaakt met het oog op de in dat deel van het Naar termeer gelegen, niet onbelangrijke, broedplaats van de in Europa vrij zeldzaam voorkomende lepe laars. In'ien nu de ontworpen spoorwegwer- ken in het oostelijk dool van hot moer worden uitgevoerd in de periode tusschen eind Augustus en eind Februari, dus buiten den broei- en verblijftijd dor bewuste trekvogels, een tijd van uitvoe ring, die de maat.-chappij lvereld is in acht te nemen en waartoe zij desgevor- derd verplicht kan worden, dan behoeft er gein vrees te bestaan voor eon ver jagen of ver. toren der voirels, terwijl, ge geven den afstand van da baan, waarop de treinen zich zullen bewesten, tot do vestigingsplaats d.'er vogels, on gegeven het in vergelijking met taombcdrijf, ab soluut rookvrij en weinig geru'schma- kend voor-e'omen oLctrLcll bedrijf, zeer weinig waarcchijnlijk is te achten, dat de vogels in eonig opzicht door dit be drijf ge-toord zouden worden. De commissie is dan ook van oordeel, dat indien tegen da radicale, doch mot het oog op de noodige onteigeningen (in verband met de doorsnijding van ter reinen opgenomen in hst uitbreidings plan der gemeente Buss-m) ontegenzeg gelijk veel kostbaarder aangegeven op lossing die door oostelijke omschifting van het tracé verkregen wordt, bij het Departement van Oorlog ernstig beden- hing bestaat, de oorspronkelijk door de maatschappij ontworpen richtmg zonder bezwaar kon worden aanvaard. Ten aanzien van de kruising van den 's-Gravelandschen weg bij Wisselaard (eindpunt Hilversum) wordt opgemerkt, dat vanaf het emdpunt aan de schut- ter.heide te Hilversum de ontworpen dubbelrporige locacls-oorwcMijn grlride- lijk daalt, om den 's-Gravenlandschcn weg in ingraving te krtii:sen op een niveau van ongeveer 5 M. beneden bovenkant straatweg. De aan dien weg grenzende buiten plaats Wis elaard wordt daarbij in den Zuid-Westelijken hoek doorsneden door een ingraving, tusschen de kruislijnen breed pl.m. 30 M. Het buitengewoon fraai aspect hetwelk deze buitenplaats met haar uitgestrekt gazon en decoratief geboomte thans van den 's Gravenlandschen wog oplevert, wordt naar hot gevoelen van de com missie zoodoende totaal bedorven. De commissie meent hier een west- waartsche omschifting van het tracé te moeten aanbevelen, waarbij twee minder bekoorlijke villa's zullen dienen opgeof ferd te worden. Wat betreft het Spanderswoud, wordt medegedeeld, dat het Spanderswoud ton vorigen jare door de gemeente Hil- val zal zijn, handhaaf ik even goed de verbintenis straks aangegaan." „Een charmant mensch en iemand, die weet van welke kracht hij is dacht Mortimer. „Wat een medewer ker zou ik in hem hebben. Onder onze gezamenlijke leiding zouden we een huis stichten, zooals er geen ter we reld bestaat." De valsche Paul Harmant keek tersluiks naar den Amerikaan. Hii meende op zijn gezicht te lezen, wat er in hem omging. James Mortimer iiernam „Onnoodig verder aan te dringen. Onder één voorwaarde zou ik uw aan bod kunnen aanvaarden." „En die is „Wanneer wij de door u verbeterde machine voor gezamenlijke rekening exploiteeren." De gewezen meesterknecht schudde 't hoofd. „Ik dank u voor uw voorstel" zeide hij, „maar de zaak lijkt mij niet belangrijk genoeg voor een associ atie. Bovendien weet ik niet, of ik lang in Amerika zal blijven." „Bent u dan van meening veran derd, mijnheer vroeg Noemi. Hoog stens vijf minuten ge'oden hebt u te gen mij gezegd, dat u plan hadt er versum werd aangekocht met de be doeling dit Liezit gedeeltelijk als onge rept co-sckterrein te üeüjuaen, gedeelte lijk als villawijk te exploiteeren. Waar nu liei gedeelte van liet Span derswoud. aan de wesUijue van de ontworpen u n uil h<>ogo1g„and pout en ïiicoideic waierpa. «..jeu aan de oostzijde uit jonge, e „aapleidingen be slaat en zich aan ueze zijue oo* langs ue gelieele lengte ue Bussumer grind weg oev,iuit, z„i ue geprojecleende weg op ue scneiumg nggeu van het bosen- torreni en de ui ue toekomst te vor- wacinen bebouwingen en aan het na tuurschoon geen noemenswaard.ge schade worden toegebracht. De Lon.im. sic s van co.deel, dat hier een zeer ge.ukB.ige oplossing is gevonuen, dank zij üei d..o. ziciu en ujdig ingrijpen van ue gemeente Hil versum en net vruchtbaar overleg door haai' met de Gooische Sloomvann- iUaalsen.ippij gepleegd. Over de kruising van den Oud-Naar- denveg woidt gezegd, dat de kruising van de locaul-spoorwcglijn Amster damLaren met uen Oud-rsaarderweg onder de gemeente Blaricum in op- hooging is ontworpen met onderdoor- voering van den straatweg. Tegen den aanleg van ue spoorbaan in Oj.hooging was aanvankelijk door 't Gemeen ten es turn- van Laren en Bla ricum uit een schoonheidsoogpunt be zwaar ingebracht. De Commissie is van oordeel, dat in het afwisselend golvend terrein te de zer plaatse een verhoogde haan niet hinderlijk zal opvallen, le meer niet waar aeze opliooging geleidelijk van inaaiveldshoogte een maximum van 5 Meter aanstijgt. Wat de Torenlaan aangaat, bleken de tegen de voorgenomen electrifiea- tie van den tramweg LurenBlaricum ingebrachte bezwaren van tweeërlei aard te zijn. Voor een deel zijn deze bezwaren gegrond op de overweging, dat de toeneming van liet verkeer wcnsche- lijk doet oordeelen den tramweg niet langer door de Torenlaan te voeren, leneinde de geheele wegbreedle ter beschikking van het gewone verkeer te stellen. De Commissie meent, dat beoordee ling van de gegrondheid van ebt be zwaar buiten haar Opdracht valt. Voor een ander deel werd gevreesd, dat eleclrificatie der onderhavige lijn, wegens het, voor het aanbrengen van den conlactdrard, noodige opsnoeiên der boomen, lot ontsiering van het aanzien der Torenlaan zoude leiden. De Commissie kan deze vrees niet doelen; zij merkt ter zake op, dat bij deskundige, gelijktijdige opsnoeiing van de boomenrij aan de overzijde van den berm, waarop de te eleetrificoe- ren trambaan is gelegen, het hout gewas zich opnieuw in berceau vorm zal ontwikkelen, zoodat het karakter der bewuste laan onaangetast zal blijven. Ten aanzien van het Beukenlaantje in de Oud-BIaricummenveg wordt op gemerkt, dat het bezwaar, dat het Beu kenlaantje zal verdwijnen, door de Commissie in verband mét den zieken toestand van de oude boomen, niel onoverkomelijk geacht wordt, te min der niet daar na nieuwen aanplanl weer een goede toestand kan ontstaan. Ten slotte worden eenige opmer kingen gemaakt over het Zwaneneiland in liet bosch van Bredius. In het bosch van Bredius doorsnij den de ontworpen locnalspoor- en tramwegbanen twee eilandjes, gelegen achter het hotel Bosch van Bredius, waarvan het voornaamste bekend is als het Zwaneneiland. Waar nu de locaallijn, die in oplioo ging ontworpen is, vrijwel door het opgaand hout aan het gezicht onttrok ken zal zijn, terwijl de zuidelijk lig gende trambaan in ingraving komt te liggen cn dus vanuit de omringende wegen niet zichtbaar zal zijn, komt het de commissie voor, dat bij zorg vuldige uitvoering onder deskundige leiding van een bekwaam boschbouw- kundige of tninarchilect, die uit een technisch oogpunt gelukkig is te ach ten, aanvaard mag worden. De com missie wijdde nog haar aandacht aan een oplossing deslij 's in overweging gegeven door de gemeente Huizen, waarbij een belangrijke omschifting der ontworpen lijnen in noordelijke richting werd voorgesteld. Resumeerende deelt de commissie den Minister mede, dat zij het voorts gewenschl acht in overweging le ge ven aan de Gooische Stoomtram-Maat schappij de verplichting op te leggen zich bij dc uitvoering en voltooiing van den voorgenomen spoor- en tram- wegaanlcg te doen bijstaan door een bekwamen tuinarchitect of boschbouw- kundige. Aan hel einde van haar taak gekomen ve-< u 'ooft de commissie zich er op le wijn n, dat de aanleg van spoorwegen als deze, waarvan het al gemeen nut niet kan worden betwij feld, een betrekkelijk minieme opoffe ring van natuurschoon eischt in ver gelijking met hetgeen, door den niet le stuiten mlnder-fraaien vilhibomv se dert een reeks van jaren reeds aan geruime.) tijd te blijven." „Dat is ook inderdaad mijn plan. Maar de uitwerking van dit plan houdt verband ...et zekere dingen onafhan kelijk van mijn wil. Ik ben met een groot werk bezig. Wanneer ik klaar ben met mijn studie van de Ameri- kaansche techniek, zal ik eerst kun nen vaststellen, of ik mij te New-I Jork zal vestigen of naar Frankrijk zal te- rugkeeren." „Kunt u in beginsel er mee accoord gaan, uwe ateliers in Amerika te ves tigen vroeg James Mortimer, die in dezen Franschman een ernstigen concurrent zag. „Waarom niet „Uwe plannen hebben zeker be trekking op de exploitatie eener nieu we uitvinding." „Ja. Een uitvinding, die niets uitstaande heeft met naaimachines. Het betreft een guillocheermachine." Jacques, op de hoogte gebracht door zijn onderhoud met Ovide Soliveau, had een gevoelige snaar aangeraakt. Toen James Mortimer van een guillo- checr-machine hoorde spreken, schrok hij eenigszinsl De valsche Paul Har mant hoopte, dat hij zich zou over geven. Hij bleef echter gereserveerd. natuurschoon m den g-ona bedurven werd en nog dagelijks b.dorven wordt. Vermeld zjj ten slotte, dat een, leden der commissie den Minii'er ai kennis wenschten te slelieu van hun afwijkende inzichten. Het K. B. van 6 Mei j.l., tot in stelling eener bijzondere commissie voor georganiseerd overleg in zaken rakende de Departementsambtenaren en het daarmee gelijk te stellen per soneel, treedt in werking met ingang van 1 Aug. a.s. Bij K. B. zijn benoemd, met 1 Aug., in die bijzondere commissie: tot voorzitter mr. J. W. S. A. Ver steeg, secr.-gen. Dep. van L., N. en H., 's Gravenhage; tot onder-voorzitter mr. J. G. van Blom, secr.-gcn. Dep. van Justitie, te 's Gravenhage tot lid: prof. mr. H. W. Meihorst, directeur Centraal Bureau voor de Statistiek, Wassenaar; A. s 'waarde, secr. Alg. Rekenkamer; mr. H. Bjjle- veld, voorz. coll. van directeuren Bur. Industr. Eigendom; mr. .1. F. v. Roijen, alg. secr. P. en T.; E. Snoeck, reL Dep. van Fin., allen te 's Gravenhage; tot Iid-plaatsverv.: mr. J. Ii. B. de Roos, adj.-clir. Centr. Bur. voor de Statistiek, Voorburg; mr. dr. R. E. Kramer, ref. Dep. van Oorlog; mr. J. Alingli Prins, lid roll, van directeu ren Bur. tndustr. Eigendom; P. H. W. Hoffman, ref. hoofclbc' tuur P. en T.; H. J. van Santen, rel. Dep. van Binnenl. Zaken, allen te 's Gravenhage; tot secretaris: mr. P. II. Blok, hoo'd- eommies Dep. van Justitie,' R'jswiik; tot adj-secretaris: mr. J. C.oninek Liefsting, adj.-commies Dep. van Ju stitie, 's Gravenhage. („St.-Ct.") De Minister van Waterstaat heeft ter kennis van de ambtenaren ge bracht, dat liet voorgekomen is, rilt een ambtenaar zelfstandig toezeggingen heeft gedaan aan een aannemer van een werk betreffende een door het Rijk aan dezen toe te kennen schade vergoeding, zonder dnt daartoe door den Minister goedkeuring was ver leend. In verband hiermede wordt uitdruk kelijk onder de aandarhl gebracht, dat de ambtenaren zich hebben te onthouden van eigenmnc.h'ige toezeg gingen, waardoor over 's Rijks gel-'en wondt beschikt. Zoodanige toezeggin gen zulten niet worden erkend, terwijl eventueel daaruit voortvloeien'e «'In de ten laste van de betrokkenen zal eworden gebracht. („U, Lb") De Al~em. Nedert, BijnseMnperstvm, wiens leien ernstig de govolgoh dor sta king ondervinden, zond aan den Mi nister van Buitenlandsche Zaken het vot- gende telegram: Ondergoteekenden geven mot »er- schuldigden eerbied te kennen, dat door het etakingsccmitó-BrauFgim t a en wer king is verkregen mot de Duibcha Tran- sportarheide-8-vereeniping D;iH>u"o- Ituhrort, dat ingevolge daar', a i do Ne- dorlanlsche Rijnschepen .1 'aar niet wor ten beladen en Ontlost, d t li'iard tef in Rotterdam uitsluitend Dui'Jehó Rijn schepen worlen gecharter 1 en op de je wijze de Rijnvaart on Ier No terMnd oho vlag op ergerlijke manier wordt achter- uitgesteld, dat ondergctoekowl™ drin gend beroep doon op Uwer Excrilentie'ê invloedrijken steun teneinde verander'' te verkrijgen.. Dezer dagen verscheen in „Tiet Volk" een bericht, dat de Regecring reeds maatregelen trof tot een organisatie vau automobielen vervoer bij èen evonlucole staking van spoorwegpersoneel. M ij heb- dat bericht, hetwelk ons dadelijk erg fantastisch voorkwam, nut overgenomen, Thans meldt men aan de (Chr.) „Am sterdammer" uit zeer gooi ingelichte bron, dat dit bericht van „Het Volk" een absoluut valsche voorstelling van za ken geaft. Dezer dagen toch heeft een verveer van militairen plaats gehad met particuliere auto's van Eindhoven naar Venlo en van Veio naar het Noor ten. Deze oefening van ht Vrijwillige Landstormkorps Motordicn t is roOls Sf/j maand in voorbereiding cn hoeft ge diend om jongelui van den kadertand- storm, die van 17. Juli tot 5 Aug. iü ver schillende plaatsen zcmoroefen'n'Ten hoü- don, te vervoeren, tevens als oefening voor het Vrijwillig Landsto'nikorps Mo- tordienst. Naar aanleiding daarvan is nog écn oefening met wielrijders uit Den Bosch gehouden, welke zich ton N. van Vonlt» afspeelde en waartoe een compagnie ro- cruten de3 middags met de autocolonne is meegereden. De fantasie van „Het Volk" heeft blijkbaar uit deze zuiver militaire oefe ningen het bovengenoemde misleidende bericht gefabriceerd, zegt h' t blad. Öf is „Het Volk" in het bootjo genomen door een grappenmaker? „Ik heb me daar ook mee bezig gehouden," zeide hij onverschillig, „Maar beter dan in Genève zijn ze niet te maken. De machines, welke daar vandaan komen, zijn volmaakt." „Om de platte v|akkett te guillo- cheeren, zeer zekerantwoordde Jacques, „maar men kan verdergaan." Zou hij hetzelfde idee gehad hebben als ik, dacht de Amerikaan, die zijn ongerustheid moeilijk meer kon ver bergen. En onmiddellijk ging hij ver der „Gelooft u inderdaad, dat het mo gelijk is een machine te construeeren, om gebogen vlakken te guillochea» ren „Daar ben ik zeker van.". Mortmer werd bleek. „Hebt u dat ontdekt vroeg hij „Dat heb ik gevonden," antwoord de Jacques, elk woord met nadruk uitsprekend. „De plannen en teeke- ningen zijn gereed en zooals ik u straks vertelde, zal ik nu zien of ik mij te New IJork zal vestigen voor deze machine 'en voor andere, waar van ik de plannen in het hoofd heb." I (W'orJt vcrvoW.),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5