- ingezondenT* Alkmaar-Londen. Onderscheidingen. Naleving van de Vleeschkeurings- wet. Esperanto. Jaarbeurzen en Esperanto. Padvindersbewegingen en Esperanto. Het voorzitterschap van de Tweede Kamer. De gezant van Brazilië. Volkstelling van 1920. EERSTE KAMER. Voorzitters en ondervoorzitters der afdeelingen. Adres van Antwoord op de Troonrede. Loting voor de aftreding van de leden. Commissies. Mr. Kooien voorzitter van de T weede Kamer. TWEEDE KAMER. Aanvaarding van het Voorzitter schap. Regeling der werkzaamheden. Trekken der afdeelingen. Commissies. Vragendag. Voorzitters en Onder-voorzitters der afdeelingen. W*T ER KFRfHft* Een ernstig woord aan schilderij- bezitters. Nat. Concours voor Muziekkorp sen te Aalsmeer. RECHTSZAKEN. Getuige voor de Rechtbank, 0ÖBEHËD NIEUWS. De Kamperbinnenpoort. Twee jongens verdronken. Doodgevallen. Kwartjesvinders. Opgelicht. Een drukfout. VR1GENBUS, (foer ém fnnonrf itzer rato-lek «teil A Rèdaeti* riek «iet Mnepraketljk. MARKTNIEUWS. SPORT EN SPEL Een geschil in de Voetbalvereenl» ging Haarlem. Trekking van Donderdag 27 Juli. le klasse 4e ljjst. Hooge pril zen: 3158 ƒ1500. |N.V. „DE TIJDGEEST". Donderdag 27 J«li 1922. Moil schrijft ons uit Alkmaar: Omler voorzitterschap van den heer A. F. Tin"- ->n, wethouder van financiën, hooft Woensdagmiddag ton Stadhui ze cene vergadering plaat, gehad van be langhebbenden bij- en he'angstellen den in dc nieuwe stoomhootiijn Alkmaar Londen, wam van dezer dagen de eerste boot van de Alkmaarsehe Handelskade zal vertrekken 011 waarvoor hot Gemeen tebestuur oen vlag zal schonken. In (leze bijeenkomst van ruim 40 per sonen, die een huishoudelijk karakter droeg, «mch genieenteraadsle Ion aanwe zig. leden van Je IC v. K.. vertegenwoor digers vir. handel en industrie, expor teurs van x launch, groenten en fruit, leien va:i S huttevaer en stoomlxx>t-on- derromizgwf,. Aan Let einde der bijeenkomst die eon zowr goauiniearit kavakfer droeg, werd medegedeeld, dat a.«. Maandag de eerste boot tal afvaren. Naar wij vernemen is de heor rar. A. van der Sarulc Bakhuvozn, consul-ge neraal in oJgenieouen dienst, die als se in'iris-g-noi-aal is opgetreden van do thans ge 1 t«n lliagsehe conferentie, dooi de Koni igln beaoeind tot ltiddor in de orde van den Nederl.indsohen Jjeonw. "Do li er L. F. Carrière, referendaris aan het Departement vim Buitenlandsohe Zaken, die ais chef van de administratie bij bet secretariaat werkzaam was, is onderscheiden met hel officierskruis der orde wan Oranje Na<wau. De Koningin hooft de ondersch deling van Groot-officier in do Huisorde van Oranje Nas-au verleend aan don heer A. G. Kr till or, hoofd der firma Wil liam Muller en Gó. Naar wij van bevoegde zijde vernomen is de regeering voornemens krachtige maatregelen te nemen tot dip to na'eving van de vlecschkeuringswct. Zoo zal het. vervoer van ongekeurd vie9sch met in gang v-an 1 Augustus finaal worden ver boden, terwijl gemeentebesturen, die in den loop dier maand nalatig blijven de bij de wet verris hte verordeningen vast te stellen en de hoofden der keurings diensten te benoemen, na 1 September vanwege den Minister die verordeningen krijgen thuisgestuurd. Deze maatregel heeft-, dus tot gevolg, dat in gemeenten, waar geen keuringsdienst be-taat, alle vervoor van vleesch onmogelijk worlt. Bij een officieel schrijven aan Dr. Pri- vat, President van de Internationale Con ferentie te Genève betreffende „Esperan to op de Scholen" deelde de Albaneesehe Regeering mede, dat het Ministerie be sloten had tot de verplichte invoering van Esperanto op alle middelbare- hoogere- en Handelsscholen bij decreet No. 475 van S Juni '22. De bekende Scandinavische jaarbeurs te Malmö (Zweden) gebruikt voor corres pondentie en recjame evenals de jaarbeurzen te Leipzig, Lyon, Frankfurt en Reichen- berg e.a. de wereldhulptaal Esperanto. Het Eerste Brazil-iaansche Padvinders- congres nam bij acclamatie een motie aan, waarin aan alle padvinders wordt aan geraden Esperanto te leeren, daar de be hoefte aan een internationale hulptaal voor de Padvinders zich meer en meer doet gevoelen. De Koningin heft gistsrenoih'end om half elf met het gebruikelijke ceremo nieel de commissie ontvangen, die Woensdag door don voorzitter van do Tweede Ka mor was aangewezen tot aan bieding aan H. M. van de voordrach ten voor de benoeming zon een presi dent van de Kamer. Van de leden dier commissie droegen de heeren Merchant, Beumer, Van Riic- kevorsel, Wintermans en van Dijk het ambtseostuum van Kamorli l; de hoeren Ier Ilall en Bakker waren in rok. Het sociaal-democratische lid van de commissie, di© hoer van dor Waerdcn, ontbrak, naar wij vernemen wegens uit- iaadigheid. Naar wij vernemen is bestemd om eer lang op te treden als gezant van Bra zilië bij het Nederlan Isahe Hof de heer Antonio do Nascimento Feito-a, ter ver vanging van den tegenwro d gen gerant, den heer Begis de Oliveira. Het Centrial Bureau voor de Statis tiek heeft thans gepubliceerd een deel van de uitkomsten der volkstelling van SI December 1920. Het betreft de bevol king naar de plaatselijke indeeling, waar bij voor ieder ondordsel der gemeente zijn vermeld de aantallen bewoonde en onbewoonde huizon, de bewoonde sche pen en wagens. De plaatselijke indeoling, die bij vroe gere volkstellingen geheel aan de ge meentebesturen werd overgelaten en die dientengovolgo meer en meer in een eenvoudige administratieve wijk-indee- ling was ontaard, zoodat de wetenschap pelijke waarde daarvan sleeds minder werd, is thans een geheel nieuwe. Do administraiieve wijkverdoeling L nd. go- heel losgelaten en d aarvoor in de plaats gesteld hot stoi-el van bewoonde oorden. Dit s lei cel weri ontworden en uitgewerkt door den directeur der Topografische In richting die van de topografische kaart, na overleg mot do gemeen',obcstuion, de grenzen van de bewoonde oorden heeft vastgesteld. Onder bewoonde oorden zijn t« ver slaan grotpen van huizon, die een min of moer samenhangend geheel vormen en ondor een gozamenlijken naam be kend staan. Bevolking, die niet tot een dergelijke agglomeratie behoort, is be schouwd als to woaen in vorsproide hui zen, in vele gevallen is ook hier nog aanwijzing gedaan hoe die verspreide hui zen over de gemeente zijn verdeeld. Door toepassing van dit stelsel kan thans wor den gezegd, dat het doel, verkrijging van een juiste nederzetting der bevol king in ons land, zoo goed als geheel is bereikt. De bevolking van het Kijk bedroeg op 31. December 1921) volgens die volks telling 3,410,262 m. on 3,455,052 vr., in totaal 6,865,314. Hiervan woonden in gestichten en instellingen 147,054, op schepen 59,964, in woonwagens 4723, in arken, koten, noodwoningen en vaste woonschepen 1632 en in gewone huizen 6,651,773, terwijl 16S personen geen vaste woonplaats konden opgeven. Vergadering van Donderdag 27 Juli. Geopend le 11 uur 20 min. Voorzitler: ,1. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Dc VOORZITTER deelde mede, dat be noemd zijn lot voorzitlers van de afdee lingen dc hoeren Idenbiirg. Frnnssen, Gil lissen, Heerkcns Th ijs sen en Verheycn en lot ondervoorzitters de heeren v. d. Does de Willehois. van Swaai, van Lanschot, Dolihelman en de Vos van S leen wijlt. De VOORZITTER brengt hierna het onlweip-adres van antwoord op de Troon rede in behandeling. Het wordt zonder beraadslaging of slemming goedgekeurd en zal op de gebruikelijke wijze aan de Koningin worden overhandigd door ©en commissie, bestaande uit de hoeren S. de Vries, Willert van Hoogland, Beelaerls van Blokland, Dolihelman en de Vos van Steen wijk. Hierop is aan de orde de loling voor hel bepalen vna den lijd van aftreding van de leden. Dc uitslag dezer loting is als volgt: Noord-Brabant de heer van Loon en van Lanschot, 1924; de heeren Vcrhcijen en Smits 1927 en Blocmjous en v. d. Does de Willehois. 1930; Gelderland de heer van Wassenaar van Catwijk en een vaca ture 1924, de heeren Beelaerls van Blok land en Dubbelman 1927, en de heeren vuil Basten Batenburg en Diepenhorst 1930; Zuid-Holland de heeren van den Berg. Willert van Hoogland, Gills sen en Anema 1924; de heeren van Swaai, Iden- burg en v. d. Hoeven 1927. en de hoeren van Voorst tot Voorst, de Gijsehiar en de Waal Malefijt 1930; Noord-Holand de heeren de Vlugt en Vcrkouteren en een vacature 1924; de oor VVihaut, Heerkens Thijssen en mevr. thuisSmit 1927 en de heeren Douwes, in Emhden en Siln- fenberg 1930; Zeeland de heeren Slolema- ker 1927 en de Geer 1930; Utrecht de heer d'Aumale baron van Hardenbroek 1927 en een vacature 1924; Friesland de heeren L. de Vries 1924 Sijtsma 1927 en W. Frans- sen en Croles 1930; Overijssel de heeren v. d. Lande 1924; Eransscn 1927; en de Vos van S leen wijk 1930; Groningen de heeren Mendels 1927; S. de Vries 1930 en een vacature 1924; Drenthe de heeren Smeenge 1924 en Westerdijk 1927; Lim burg de heeren Jansen 1924; v. d. Maesen de Sombreff 1927 en Hoffmans 1930. Vervolgens worden benoemd tot leden van de huishoudelijke commissie de hee ren Idenburg en de Vos van Steenwijk en lol leden van de gemengde commissie voor de Slenographie de heeren Verheyen, van Wasenaar van Catwijk en Slingenberg. De VOORZITTER deelt mede dat een brief is ingekomen, waarin wordt mede gedeeld, dat de heer Kooien voor den duur van de buitengewone zitting is be noemd tot voorzitler van de Tweede Ka mer. Niels meer aan dc orde zijnde, gaat de vergadering tot nadere bijeenroeping uit een. Vergadering van Donderdag 27 Juli, ge opend te l uur 40. Voorzitler nu. D. A. P. N. KOOLEN. De heer BEUMER (A.-R.) deelt namens de commissie, belast met het overhandi gen aan de Koningin van de nominatie voor het voorzitterschap der Tweede Ka mer, mede, dat deze commissie zich heden ochtend van haar taak gekweten heeft. De VOORZITTER doet vervolgens me- dedeeling van een Koninklijk besluit, waar hij tot voorzitter der Tweede Kamer voor den duur der buitengwone zitting wordt genoemd. Dit besluit wordt voor kennisgeving aan genomen. De VOORZITTER houdt hierop de vol gende rede: Geachte medeleden, Door Uw initiatief en door de benoe ming der Kroon geroepen om in deze bui- ler.gwonez itting als Uw voorzitter op le treden, voldoe ik gaarne aan den aangena- men plicht om H.M. de Koningin dank te zeggen voor de bekrachtiging van Uw voorkeur. Uwe duidelijke uitspraak is een bewijs van instemming met de leiding, mij door reglement en gewoonte opgedra gen. Een instemming welke blijkbaar ge deeld wordt door de vele nieuwe leden, die ik omij heen z'C. Moge die overeen stemming ook bij nadere kennismaking blijven beslaan. Ik mis velen, die hetzij met, hetzij te gen hun zin deel van deze Kamer uitma ken. Daaronder waren mannen, die hun geheele leven aan het gemeentebcst heb ben gewijd; sieraden hunner partij, zoowel als sieraden dezer Kamer. Wij zullen voor taan hunne adviezen nioeten missen; zij mogen zich overtuigd houden dal hun na men in de parlementaire geschiedenis zul len voortleven. Mij aanbevelende in de welwillende me dewerking der leden, verklaar ik het voor zitterschap dezer Kamer voor het tijdperk deer buitengewone zitting tc aanvaarden. (Applaus). Deze rede wordt door dc Kamerleden, alsmede door de leden van het bureau van den voorzitter staande aangehoord. Dc VOORZITTER stelt voor de behan deling van alle in de vorige zittingsperiode niet afgedane zaken te hervatten, met uit. zondering van de moties van orde, ten aanzien waarvan spr. voorstelt alleen de in het afgeloopen zittingsjaar ingediende moties le behandelen, behalve een drie-tal moties-Van Stapcle. De heer VISSER VAN IJZENDOORN (V. B.) meent, dat alle moties van orde wel kunnen vervallen. De leden, die prijs stellen op behandeling, kunnen dan op nieuw hun moties indienen. De VOORZITTER vindt, dat men hier- mede voorzichtig moet zijn. Deze moties van orde zijn vaak het resultaat van be langrijke redevoeringen. Laat men die moties vervallen, dan loopt men kans, dat daarvan woder nieuwe redevoeringen het gevolg zullen zijn, r De heer VISSER VAN IJZENDOORN repliceert. Spr. zal niet langer aanhou- dden, doch is niet overtuigd. De heer DUYS (S. D.): „Wij zijn hier toch niet bij elkaar om elkaar te overtui gen r Hierop wordt overeenkomstig het voor stel van den voorzitter besloten. De VOORZITTER stelt voor, voor dit maal geen speciale begrootingscommissie aan te wijzen, aangezien geen begroo- tingsontwerpeiv de Kamer in deze zit tingsperiode zullen bereiken. Aldus wordt besloten. Hierop wordt overgegaan tot het trek ken der afdceiingen. De VOORZITTER benoemt vervolgens tot leden der vaste commissies voor Bui- tenlandsche Zaken, de heeren Nolens, Troclstra, Marchanf, Schokking, Rutgers en Dresselhuys en tot leden der commis sie voor de verzoekschriften mej. Van Dorp en de heeren Van den Tempel, Van Schaik, Schouten en Boetzelaer van Dub beldam. Voorts deelt spr. mede, dat eenige commissies van rapporteurs onvoltallig zijn geworden. Nadat de Kamer hem daartoe gemach tigd heeft, voorziet de Voorziitter aan stonds in de in deze commissie ontstane vacatures. Als leden der huishoudelijke commissie worden de heeren Kolkman en Visser van IJzendoorn verkozen. Tot leden der gemengde commissie voor de slenographie worden benoemd dc heeren Van Vuuren, Scliokking en Marchant. Deze heeren zullen tevens deel uitmaken van de commissie voor het Kort Verslag. De VOORZITTER stelt voor, de gele genheid tot het stellen van vragen aan de Regeoring, evenals in de vorige zitting, weder te doen plaats hebben iederen Vrij dagmiddag. Aldus wordt besloten. Hierop bpgeeft de Kamer zicih in de afdeelingen tot het kiezen van voorzitters en ondervoorzitters der afdeelingen. Na hervatting der openbare zitting deelt de VOORZITTER mede, dat tot voorzit lers benoemd zijn de heeren Van Schaik, Van der Molen, Nolens, Sehokking en Kolkman en tot ondervoorzitters de hee ren Gerretson. Beumer, Van Vuuren, H. Colvn en Stulemeyer. Voorts deelt -or. mede, dat de centrale sectie besloten heeft, dat hel afdeelings- onderzoek der wetsvoorstellen tot herzie ning der Grondwet Djnsdng 1 Aug. n.m. le half twee zal plaatshebben. De heer DRESSELHUYS (V. B.) meent dat het tal van leden, in verband met de vacantia, aangenaam zat ziin als het onderzoek in de afdeelingen, indien dit toch moet nlaats hebben, zoo spoedig mogeliik geschiedt, b.v. morgen. De VOORZITTER zegt, dat de centrale sectie de Kamer gelegenheid zal geven, zich op het ateeelinRsondcrzoek te prena- reeren. Dit geschiedt altoos hij belang rijke wetsvoorstellen. Nu de heer Dres- selhuvs echter voorstelt, het afdeelings- onderzoek morgen te doen plaats vinden, zal spr. dit voorstel in stemming hrenvep. Na repliek van den heer DRESSEL HUYS wordt diens voorstel met 37 tegen 29 stemmen aangenomen, zoodat het af- deelingsondcrzoek morgen te half twee plaatsheeft. Hierop wordt de vergadering gesloten. Hei is een maar al te bekend feit, dat de meeste bezitters van kostbare oude en moderne kunstwerken niettegenstaande de bewondering en liefde welke zij daarvoor koesleren en hoezeer ook doordrongen van het besef, dat hun eigendom mede de trots, de glorie kan uitmaken van een ge heel land, zich over hel algemeen te wei nig bekommeren om wat men de hygiëne" van 'n schilderij zou kunnen noemen. Zij leggen niet onbelangrijke sommen ten kosle aan een gezonde en geriefelijke wo ninginrichting en telken ja re komen de verver, de timmerman en dc meubelmaker dc noudige herstellingen verrichten; maar de kostbaarste dingen, veel kostbaarder dan de fijnste meubels: de schilderijen, laat men veelal jaren door ongecontro leerd hangen, blootgesteld aan de atmos ferische- en mechanische invloeden, welke er ongestoord op werken, en men ver geet dat deze kunstwerken, die niet zel den den roem en de trots van een familie, van een land nitmaken, uit den aard van hun samenstelling feitelijk een veel meer nauwlettend toezicht eischen dan de veel robuster constitutie van huizen en meu bels, hoe fraai en fragile die op zichzelf ook kunnen zijn. En zoo gebeurt het niet zelden, dat iemand, die aan zijn huis en interieur dé nauwlcltendstn zorgen wijdt, de in zijn bezit zijnde kunstwerken onnadenkend veronachtzaamt en meent, dat men, met een mooie omgeving te geven, om ze daar ze een mooie lijst of een goede plaats in met meer of minder liefde of bewondering te bekijken, zijn tol aan de kunst en het hoogere belaald heeft, vergetend, dat er een liefde en zorg zip., die nog verder gaan en die zich te gelegener tijd afvra gen, in welken toestand van meer of min der welzijn de objecten in kweslie zich bevinden. Ten overvloede vergeten velen, dat die graad van welzijn ook het nauw ste verband houdt, niet alleen met de aesthetisc.be, doch ook met de materioele waarde van het kunstwerk; en wij zeggen niet te veel wanneer wij constatecren, dat er jaarlijks duizenden en nog eens duizen den aan waarde te loor gaan. alleen door de onbedachtzaamheid der bezitters. Zij betalen een premie aan levensverzekering, brand, Inbraak en wat dies meer zij, maar de premie aan de conservatie van de kostbare kunst, in hun bezit, bc- fnlen zij niet zelden hel duurst door ver lies ingevolge verwnarloozing van het kunslwerk zelf. Telkens weer komt men tot de ontdek king, dat tal van meesterwerken, niet al leen door de behandeling van zgn. restau rateurs die hun vak niel verstonden, maar ook van de zijde hunner bezitters onder vonden, die hun kostbaar eigendom af stonden aan absoluut onbevoegden, veel hadden geleden. En in vele gevallen werd Oen volledige debacle slechts dan voorko men, wanneer men hel werk in handen stelde van een bevoegd vakman, die een verder verval wist te voorkomen en het werk aan dc eigenaars als herboren terug gaf. Vooral de vorige eeuwen hebben op het punt van onoordeelkundig restauree- ren en overschilderen stark gezondigd Maar nog dagelijks komt het voor, ja, legio zijn de gevallen, waarin een restaurateur van goeden naam wordt gesteld voor het feit, de fouten van op dit punt weinig scru puleuze voorgangers weer goed te maken, die niet alteen door slecht aangebrachte vernissen en glacies het verderf ,van me nig schilderstuk in de hand hebben ge werkt. maar ook de zonden en vergissin gen, welke zij begingen door overschilde ren en verdere knoeierijen, zochlên te verbergen. Men beseft uit het voorgaande, van welk een delicaten aard de kwestie van het restaureeren niet alleen, maar zelfs van vernissen en verder onderhoud van waar devolle kunstwerken is en hoe verkeerd het mag genoemd worden, wanneer men dit niet aan bepaalde deskundigen, aan specialiteiten in hun vak, opdraagt. Niet zelden meent men al heel wat te doen en vindt dit zelfs een zorgzaam kunstbezitter, vol liefde en attentie voor de meeste wer ken der kunst, wanneer men in beginsel tot het doer, schoonmaken en vernissen van schilderijen besluie en de zorg daar voor overdraagt aan e entusschenpersoon, nd. aan een kunsthandelaar, een lijsten maker of aan den een of anderen kunst- zinnigen verver of mislukten kunstschil der. Doch wie waarborgt u dan, dat het werk inderdaad in goede handen komt, als die tusschenpersoon het werk opdraagt aan een of ander factotum, gewend alle karweitjes, welke buiten zijn gewone lijst vallen, voor hem op te knappen en welke in het duister werkende kracht, duchtig en onverzoenlijk den restauraliebezcrn zwaaiend, met zijn potjes en zalfjes er dusdanig op los knoeit, dat een tweede restauratie, maar dan door een werkelij ke specialiteit binnen afzienbaren tijd hoogst noodzakelijk blijktindien het er intusschen niet te laat voor is ge worden. Maar dit is niet alles. Stel het aller gunstigste geval, dat zoo'n zaakwaarnemer een ernstig en nadenkend man is, en wel degelijk aanklopt bij oen bekwaam restau rateur.... wat beiel U dan dit zelf te doen? Is er één ding meer vanzelfsprekend en wenschelijk. dan dat gij dit zelf doet en zelf Uw wenschen kenbaar maakt aan den man, die ze niet alleen beter en on middellijk begrijpt dan Uw tusschenper soon, die geen vakman is want anders zou hij het zelf doen maar die U te vens onmiddellijk met zijn deskundig oor deel van het beste advies kan dienen. En die maar al te vaak tot misverstand aan leiding geeft. Stel U het ongelooflijk feit voor, dat iemand zijn zieken en gezonden in handen stelt van een of anderen tus schenpersoon, die voor hem uit moet zien naar een dokter, maar die voordeeligheids- halve naar een drogist of een kwakzalver loopt. Het behoud en de schoonheid Uwer schilderijen hangen inderdaad maar al te duidelijk af van de gedragslijn, welke gij in dezen wenschl te volgen. Er is maar één weg om uit het noodlot van dit gretig woekerend kwaad, dat den ondergang van zooveel schoone kunst veroorzaakt, le ont komen. De bezitter van schilderijen heeft het middel daar meer dan één ander in de hand. door zich voor deskundig advies alleen te wenden lot een bevoegde autori teit en voor het onderhoud alleen een er kenden restauraleur in den arm te nemen, wiens naam en faam een waarborg is voor goed uitgevoerden arbeid. Tijdgenoot en nageslacht zullen er U erkentelijk voor zijn. Talm niet. Het ver derf woekert met samengeslelden interest. De kosten voor het onderhoud van kunst werken beleekensn in vergelijking met de waarde ervan soms niets. C. B. v. B. AALSMEER, 23 Juli. -r- De' uitslagen van den eersten dag van het Nat. Con cours voor harmonie- en fanfarecorpsen te Aalsmeer luiden; Marschweistrij 1: A Lmsers Harmonie, 2e prijs, 14 punten. Solisten-weds rijd, le afdeeling: le prijs, 40 punten, J. B. Rem, te Wormer; 2o prijs, P. H. De Lange, Vlaardingen, met 30 punten, if. A. de Vries, te Via- Onen; le prijs, L. de Vries, te V lanen, 45 punten: 2e prijs, JI. Dupon, te Lei den, 37 punten; id. Kleijn, tra Nieuwen- dam, 31 pun'.en; id. P. W. De Wildt, 30 p.; le prijs mat 50 p., Andante, te Ocsthuizen; 2e prijs, 45 p., Eensgezind heid, te Zunderdorp. Concertwedst-ij 1, darde afdee'i-g Har monie: '2e prijs, 20 p., Aal meers Harmo nie, Eerste afdeeling fanfare: „Door In spanning Uitp niing," te Ca tricum, le prijs met 57 (hojgrie aantal) punten. De volledige uitslag van de te Aalsmeer gehouden muziekfeesten is als volgt: le afdeeling fanfare, le prijs met 18 punten „Door Inspanning Uitspanning" le Castricum. 2e afdeeling fanfare. 2e prijs met 15 punten „Eensgezindheid" te Zunderdorp. 3e afdeeling Harmonie. 2e prijs met 14 punten „Aalsmeer Harmonie" te Aals meer. De uitslag van den vervolgens gehouden solistenwedstrijd luidt als volgt; le afdeeling. L. de Vries, Vianen, piston, le prijs, 45 punten. Jacob Ren te Wormer, bariton, le prijs, 40 punten. A. Dupont, Leiden, clarinet, 2e prijs, 37 punten. J. Kleyn, Nieuwendam, saxophon allo, 2e pr., 31 punten. P. H. de Lange te Vlaardingen, piston, 2e pr. 30 punten. A. de Vries, Vianen, piston, 2 eprijs, 30 punten. P. W. de Wildt, Nieuwendam, trom bone, 2e prijs, 30 punten. Omstreeks half vier werd toen een aan vang gemaakt met den concert-wedstrijd, die de volgende resultaten had: le prijs, 57 punten en eerc-prijs Prins Hendrik „Door Inspanning Uilspanning" te Castricum. le prijs 50 punten „Andante", Oost huizen. 2e prijs 45 punten „Eensgezindheid" van Zuidendorp. 3e afdeeling Harmonie. 2e prijs 20 pun ten „Aalsmeers Haromnie" te Aalsmeer. In de 2e afdeeling solisten-wedstrijd mochten de volgende heeren een prijs be halen. 3. van Beest, Vianen, piston, Se prijs, 25 p. A. B. Jochems, Vianen, saxophone so praan, 3e prijs, 27 punten. G. de Wolf, Castricum. bariton, 3e prijs, 25 p. P. van Zalingen, Zuiderdorp, piston. Se pr„ 23 punten. Ten slotte moest toen nog nog de eere- wedstrijd plaats vinden tusschen de eerste prijswinnaars van de solistenwedstrijd. De strijd ging tusschen de heeren L. de Vries en J. Ren. De heer De Vries be haalde den len prijs (Tuinbouw-medaille) met 40 punten. De heer J. Nuyt te Aalsmeer had buiten de mededinging ook aan dezen strijd deel genomen. Hij behaalde het hoogste aan tal punten n.l. 41. Een kamerbewoonster uit het Ooster park die geweigerd had als getuige voor de Rechtbank te verschijnen, werd deswege door de Rechtbank veroordeeld tot 7 da gen hechtenis. Heden veroordeelde het Hof deze kamerbewoonster, die in hooger beroep was gegaan, tot dezelfde straf, maar voorwaardelijk. In de gisterenavond gehouden vergade ring van den Raad van Amersfoort kwam o.rn. in behandeling het voorstel van B. en W., het afbreken van de Kamperbin nenpoort. Gedeputeerde Staten erschten restauratie der torentjes, wanneer die ge handhaafd bleven. Op de zeer slechte ver- keersgesteldheid, die de tegenwoordige toestand oplevert en de groote kosten, die een verbetering daarvan, bij handhaving der torentjes, zou opleveren, grondden B. en W. hun voorstel tot afbraak. Van verschillende zijden was voorname lijk op aesthetische motieven bij den Raad op verwerping van het afbraak-voorstel aangedrongen. Zoals te begrijpen is, is over deze kwestie ook ditmaal lang en breed gedebatteerd, al was reeds oor ruim een 10-tal jaren, het besluit tot af braak genomen, welk besluit destijds door de kroon werd vernietigd. Een voorstel- Boas om de behandeling van deze zaak aan te houden, totdat het advies van een of meer vooraanstaande stedebouwkundi gen zou zijn ingenomen, werd met 9 tegen 7 stemmen verworpen. Het voorstel tot afbraak der torentjes werd met 11 tegen 5 stemmen aangeno men. Wanneer nu niet meer van hooger hand ingegrepen wordt, zullen de Kampertoren tjes die reeds zooveel monden en pennen in beweging brachten, spoedig tot het ver leden behooren. Gisterenmiddag tegen vier uur passeer de een motorboot van de N.V. „Padox" te Warmond de Rotterdamsdie brug in Amsterdam. Van den anderen kant kwam een roeiboot, waarin een man en drie jongens zaten. De bestuurder van de roeiboot wilde het water oversteken. De stuurman der motorboot gaf een waar- schuwingssein, ten gevolge waarvan de roeiboot, die reeds midden in het water lag, van koers veranderde. Een botsing ontstond, de roeiboot kan telde en werd overvaren. De inzitten den vielen in bet water. De bestuurder wist zich vast te grijpen aan de motor boot en aan boord ta klimmen. De drie jongens raakten onder de boot. Terstond ging men dreggen en het gelukte een van hen op te halen. De drenkeling was bewusteloosmaar kon, gelukkig worden bijgebracht. Naar de twee anderen wordt nog gedregd. Nader verneemt het ,.Hbl.": De roeiboot, waarmee het ongeluk ge beurd is, is door een bootenverhuurder aan drie jongens verhuurd. De man, die aan boord van de motor boot klom, is aan wal gegaan en heeft zich ters'ond verwij le d. 's Middag), toen de jongens de boot huurden, was hij niet in hun gezelschap. De verhuurder kent hom niet. Een 64-jarig. vrouw viel, door een duizeling bevangen, uit de vierde ver dieping van een perceel aan den Singel te Amsterdam. Zij werd dood opgenomen. Een man deed aangifte bij de Am- sterdamsche politie dat hij aan twee man nen, aan wier uitnoodiging om met hen een partijtje kaart te spe'en hij gevolg gegeven had, in korten tijd f 112.50 had verloren. De beide kaartspelera zijn aan 't bureau geleid. Een dame in de Brakeistraat te 's-Gra- venhftge, heeft bij de politie aldaar aan gifte gedaan van oplichting voor f 1600 ten haren nadeelo gepleegd door iemand uit de Marconistraat aldaar. Gisteren is gemeld dat in het Slijk- einde te 's-Gravenhage een 3-jarig meis je onder een met eed paard bespannen wagen is geraakt en later zou zijn over leden. Dit laatste berust, naar. dé Haag- sche politie thans mededeelt, op een mis verstand. In het rapport was van over reden overleden gemaakt. Vr. Ik ben 3 jaar als keukenmeisje in dezelfde betrekking, en onlvang mijn loon per 3 mnd.; Mevrouw heeft mij opgezegd tegen November. Heb ik nu evengoed recht op de najaarsfooi? Antw. Neen. Vr. Mijn dochter !s verhuurd voor 3 heele dagen en 3 halve dagen per week. Nu is de familie waar ze dient voor 3 we ken de stad nit. Heeft zij nu ook recht op kost,cc" 1 ia of neen? Antw, Neen. Vraag 1. Zoudt u bok kunnen zeggCit hoe laat de nachtboot Zaterdag van Am sterdam naar Zwolle uit Amsterdam ver trekt. 2. Hoeveel 't kost per persoon. 3. Met fiets. 4. Of er nog gezelschapskaar- ten verkrijgbaar zijn. 5. Hoe laat de boot Dinsdngavonds uit Zwolle vertrekt. Antwoord. 1. Half negen ongeveer. 3. Prijs per persoon ongeveer 2.20; 3, 4 en 5 ons niet bekend Vraag. Kun- u een middel aan de hand doen tegen wandluis. Antwoord. Wendt u tot een zuiveraar van woningen en vaartuigen. Te Haarlem zijn er zeker wel te vinden. Vraag. Omtrent Personeele belasting van W. J. J, te V. Antw.; Die aanslag is niet te hoog. Vraag; Wat kan er gedaan worden aan een kin, die stijve pooten heeft? Antw.: Penseel de pooten met Jodium tinctuur, zoodra vervelling te bemerken valt, met de kuur ophouden. Zorgen voor krachtig voedsel met voldoende kalk- stoffen. Vraag: Kunt u mij ook zeggen wat de kortste weg is van Haarlem naaf Obdam en van Obdam naar het Zand» Zdjpe (bij den Helder) per fiets? Hoeveel K,M. bedraagt die? Antw.: Haarlem, Velsen, Beverwijk, AsSumerhek, Uitgeest, Limmen, Alkmaar, Oudorp, Hensbroek, Obdam; afstand 45.3 K.M. a.t DRINGENDE BEDE OM HULP. Eenige maanden gejeden vroegen wij door middel van dit blad om steun vpor een nieuwe kerk te Philippine. Velen heb ben daartoe bijgedragen en aan hen allen brengen wij onzen oprechten en welge» meenden dank. Maar helaas, wij zijn nog niet in staat met den bouw te beginnen, ofschoon een nieuwe kerk allernoodzakelijkst is.. Onder hooge goedkeuring en dringende aanbeveling van Z. D. H, den Bischop van Breda doen wij nogmaals een beroep op Uwe milddadigheid. Bouwsteentjes zijn verkrijgbaar van 0.25, f 0.50, f 1.00 f 2.50 en f 5.00. Als elke lezer(es) een enkel steentje kocht, al was het maar van 25 centen, dan waren wij gered. Ziet allen Uw beurs eens na of er niet 25 centen voor dit doel kunnen gemist worden. Met dankbaarheid zal elke gift, hoe klein ook, worden aanvaard. Namens het Kerkbestuur van Philippine. P. OOMEN, Pastoor. FR. DHOOGE, Secretaris. Postrekening nr. 50475 kantoor Sas v. Gent GOUDA, 27 Juli. Kaas. Aangevoerd 193 partijen, handel flauw, le kwal. f 42—45, 2e kwal. f 3841, zwaardera f 50, Rijiksmerk f 40—46. Boter, Réd. aanvoer, handel matig weiboter f 1.101.25. 11 Eieren groote aanvoer, handel ma tig, per 100 stuks f 6.50—7.50. Veemarkt. Melkvee redel. aanvoer, handel red. f200—350; vette varkens, weinig aanvoer, handel vlug 48—51 ct. per half Kg.; magere varkens, red. aanvoer, handel matig 50—54 ct. per half Kg.; magere biggen red. aanvoer, handel matig f 33.50 per week; vette Schapen, red. aanvoer, handel redel. f30—34; zuiglammcren red. aanvoer, handel red. f22—30; nuchtere kalve ren red. aanvoer, handel red. f 11—20. GOUDA. Veiling van 26 Juli 1922. Komkommers le soort f 2.50—3.60, dito 2c soort f 1.40—2.30, "dito halve f0.4Q —1.30 dito gele f 0.90—6; Bloemkool f 0.50—11; Spitskool le soort f2.50 2.80, dito 2e srt. f 0.50—1.80; Andijvie le soort f35.10, dito 2e soort f 0.30 1.90; Kropsla f 0.502.60; Witte kool f 6; Gele Savoye kool f 11; Roode kool f5—8 per 10Ö stuks; Snijboonen le soort f 17—29, dito 2e soort f 1119; Stokboonen f 22—31Stamboonen f 15 —25, dito Wagenaars f 11—15; Pronk- boonen fll15; Tuinboonen f 1.40— 2.70; Peulen f 0.80—22; Doperwten f3 —30; Capucijners f 15; Postelein f2— 5.10; Spinazie f 1.907.10; Sjalotten f2—8; Roode kool f3.50—5; Spitskool f 2.20; Peen f 2; Augurken, fijn f 52—57. dito fijn basterd f 24—32, dito basterd f 18— 20, dito grof f 13—16, dito bom men fll; Aardappelen f2.30—4.70 per 100 Kg.; Tomaten A f 7-10.60, dito B f 5.30-6.20; dito C f 6.80-8.20, dito kriel f 1.90—2, dito rijp f2.50—6.80 per 100 pond; Peen f 1.50—2.70; Kroten f 1.50-3.20; Uien f 4.90; Rabarber fl.8O-3.60; Radijs f 2.10-3.10; Peter selie f 0.60; Selderie f 0.300.50 per 100 bos; Zuring f0.160.30 per kist: Frambozen f 0.16—0.36; Aardbeien f 0.310.43; Zwarte bessen fö.400.43: Morellen f 0.250.35 per pond (bruto); Perziken f 0.10—0.13 per stuk; Eieren f7.10—7.50 per 100 stuks. De heeren J. A. J. Paulen, hnprlout- kooper, A. M. Tijsseling, E. H. J. Har- tog. A. J. Schalekamp, J. P. van Balen Blanken en G. Spiekerman, allen be stuursleden van Haarlem, hebben per circulaire aan de leden dezer vereeniging bericht, dat zij wegens een naar hun mee ning verkeerden geest bij een groot ge deelte der leden, gemeend hebben als bestuurslid te moeten bedanken. 430e NED. STAATSLOTERIJ. 19150 ƒ400. ,1 Prilzen van ƒ26: i 669 795 819 920 1550 1592 1648 2384 2519 2798 2953 3261 3446 3603 3624 5179 5640 5714 5947 6401 6455 7273 7583 7830 7870 7947 8126 8534 8612 8854 9051 9095 9562 9583 9816 98S2 10147 10633 11310 11623 11811 12093 12239 12321 12749 12872 13006 13058 13331 13385 13553 13860 13878 14020 14852 15063 15310 15368 15502 15645 15761 16082 16140 16262 16298 16540 17152 17316 17437 1769Ö 17724 18461 18479 18560 18584 18802 19030 19059 19111 19564 19875 20119 20252 20440 20704 20715 20837 20920 21139 21473 21492 21601 21837 21904 21915 2210 2 22328 22872, jTrskklng van 160 nummers ten overstaan van "jj Notnris A. G. Mulle. frijs van f 100 8234 Lrijzen van f 90.- (eigen geld.) ■m 7333 9404 11764 13667 15866 17727 93 9539 11828 140)1 13951 lbüZ 7577 9144 95 14153 16753 19412, 7533 9849 12234 62 61 o5, 7611 9976 12587 14266 16926 19737 7972 8ö 12S43 14517 32 19817 osua 6522 10425 .66 14864 17Ó41 2Ü0j4 5906 8651 llOia I2êö9 15005 46 20120 6484 8847 40 13263 82 17112 20227 2523 5183 6584 9073 11218 13381 15208 17230 20338 ÜQ83 93 73lS 6199 11300 13457 15509 17329 70 .Vorige lijst stond 5695 m.z. 5693 5502 m.z. 5582 '5585 m.z. 5506 1107 BJ. 1170 8pp3 m.z 8080 .124 3275 391 3410 10 '461 3532 5548 loop 3791 9656 22 3840 85 1188 3943 5703 1396 58 5809 1721 4192 2389 4703

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6