wmmmm COUPONS GERZON Zaterdag 29 Juli 1922 45ste Jaargang No. 14207 Eerste Blad. De oorzaak van het meeningsverschil. sJlL} Dit nummer bestaat uit vier bladen, waaronder het geïllus streerd Zondagsblad in acht bladzijden. Personalia. STADSNIEUWS. AGENDA 30 JULI AGENDA 31 JULI De St. Vincentius-Bibliotheek is geopend: Serenade. Politie-Muziekkorps. Ongelukje. Diefstal van f700. Verduistering. Esperanto. Go.bilden voorwerpen. Lichaamsoefeningen M. O Verversching water, en Volksge zondheid. Baden. N. V. Spaarbank voor Katholiek Nederland. Vacantiebijslag. Spoorwegpersoneel. „Nederland en Oranje". Politieke stroomingen in de R.-K. Kiesvereeniging. LANGS DEN WEG. LAATSTE NIEUWS. Aanvaring. Ontploffing. Postvliegtuig neergestort. Frr rrr frr Fr r Zandvoon en de feuc/a. VRAGENBUS. UIT DEN 0SÜTREK. BLOEMENDAAL. BEVERWIJK. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. MAAN DAG DINSDAG WOENSDAG De abonnemenTspnJs He' draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 Ys Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No 5970 NIEIIWE'HAARLEMSGHE Adverïenfiën 35 een?» per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents pet regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regelt 60 cents per plaatsing) elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Wij keeren nog even tot ons uitgangs punt terug en herinneren aan de idee van mr. Taverne om de N. K. P. te doen voort bestaan en tot controlecommissie over de daden van de komende regeering en Ka tholieke Kamerfractie te proclameeren. De onjuistheid, de onhoudbaarheid van deze 1 gedachte meenen wij voldoende te hebben aangetoond. De foutieve opvatting kwam j voort uit de meening, dat er ook na de j verkiezingen duizenden Katholieke kiezers in ons land zijn, die aldus hebben gere- deneerd: overeenkomstig den wensch van het Doorluchtig Episcopaat, hebben wij op de lijsten der R.-K. Staatspartij gestemd, maar nu gaan wij onze eigen politieke actie weer opnieuw ter hand nemen. Laten 5V'j veronderstellen en wij meenen dit op goeden grond te mogen doen dat degenen, die met de N. K. P. sympathi seerden niet deze foutieve conclusie trek ken en met ons begrijpen, dat zij alleen in de ééne R.-K. Kiesvereeniging hun stem moeten doen hooren, dan blijft echter toch het feit bestaan van het verschil van in zicht in de te voeren politiek der naaste toekomst, een meeningsverschil, dat tot de wrijving en scheuring in onze partij aan leiding gaf. Dit is in ieder geval niet te ontkennen, zoodat in het gunstigste geval wij er op bedacht moeten zijn in de eerst komende jaren op de vergaderingen der j kiesvereenigingen, in onze pers enz. her haaldelijk twee stroomingen tot uiting te zien komen. Nu kan het zijn nut hebben te trachten, «dit verschil van inzicht te analyseeren; Vermoedelijk zou dan blijken, dat men niet zóó ver van elkaar staat als wel eens schijnt. En bij deze analyse doet zich dan de vraag op: wat willen de oude aanhan gers der N. K. P. Dezer dagen schreef een geacht voorman in onze politieke bewe ging ons: laat de N. K. P. nu toch eens zeggen, wat zij wil; wij hooren nooit iets positiefs. En daar is iets van waar. Het is al vroeger opgemerkt, dat de program- ma's van de Katholieke Staatspartij en der j N. K. P. essentieel al heel weinig verschil- Sden. Des te beter! Wij zouden dan ook de beweging-Van Cranenburgh meer als een nuance van de tot heden gevoerde politiek der Katholieke Staatspartij willen opvatten. In ieder geval kan niemand beweren, die beweging niet te begrijpen, haar bedoeling niet te vatten. Werden de woorden dagelijks niet zoo gruwelijk misbruikt, dan zouden wij kun nen spreken van een meèr conservatieve sfrooming tegen de meer democratische richting, welke het christelijk bewind der laatste jaren kenmerkte. Om nu, bij alle verschil van inzicht, een 'duurzame eenheid onzer partij te bevor deren, zal het noodig zijn, dat zoo spoedig mogelijk alle politieke animositeit in onze kringen verdwi'nt; dat men zich weder zijds on zakel'ik standnunt stelt en dat. Wat verdeelt, kalm bekijkt. Dan zal ai spoedig aan het licht treden, dat er ge- vaar voor ernstige misvattingen aan twee kanten bestaat, en wel eenerziids een te i weinig rekening, houden met den hoogst zorkwekkenden toestand, waarin onzeheele j ipaatschappii en ook ons land verkeert; anderzijds begripsverwarring omtrent de i oorzaken, welke de heerschende malaise j bier te lande in de hand werkten en om- trent de middelen, welke een christelüke j regeering overeenkomstig haar beginselen mag en moet aanwenden om uit de im passe te komen. Voor heden iets over het ontstaan, den 'omvang en de gevolgen der heerschende j malaise. Wij meenen niet beter te kunnen doen j dan daarvoor het woord te geven aan een econoom van wereldreputatie, aan den bekenden Keynes, die dezer dagen eenige zeer belangwekkende artikelen schreef in het jongste van de serie ..recon structienummers", welke de „Manchester Guardian Commercial" doet verschijnen. In zijn tweede artikel heeft Kevnes het Isver de gevolgen van de waardeverminde ring van het geld voor het economisch jeven. Hij wijst erop, dat hiina een eeuw lang 3e waarde van het geld vrij stabiel is ge weest. Zelfs in de Napoleontische oorlogen waren de prijsfluctuaties in een enkel jaar niet grooter dan 22 pet. en het geheele prijsniveau verdubbelde toen eerst in 13 jaar tijds. Wanneer wij het prijsniveau van 1914 op 100 stellen, dan hebben de groot- fiandelprijzen van 1826 tot het uitbreken van den oorlog slechts geschommeld tus- achen 70 en 130. Deze stabiliteit van het prijsniveau heeft bij drie opeenvolgende generaties de mee ning doen postvatten, dat het geldbegrip iets constants was. Er heeft zich dienten gevolge een breede middenklasse van be leggers gevormd, die in sparen haar ideaal stelde en die de staatsfondsen etc., waar in zij haar geld belegde, als werkeiijken en onveranderlijken rijkdom beschouwde. De geweldige uitbreiding van het zakenle ven in de 19e en het begin van de 20ste eeuw is door dit beschikbaar stellen van kapitaal geweldig bevorderd. Door de ge weldige waardevermindering van het geld in de laatste jaren, en de gelijktijdige bui tengewone stijging in de belastingen is het bezit van deze breede klasse der bevolking voor een groot deel vernietigd, al staan daar voor enkelingen compenseerende fac toren tegenover, zooals spaarzaamheid tij dens den oorlog, teneinde op een grooter bedrag aan staatsfondsen te kunnen in schrijven, en familiebanden met personen die tot de ondernemersklass behooren, en die in den oorlog geld hebben verdiend. Met de handelsklasse is dat in het alge meen in sterke mate het geval geweest, vooral door de belangrijke rijzing in het prijsniveau, die jaren lang tot groote win sten op voorraden heeft geleid, waarin eerst door de crisis een verandering is in getreden. Die prijsverhooging heeft aan bestaande fabrieken etc. ook nog in ander opzicht een voorsprong bezorgd. Nieuwe installaties komen thans ,veel duurder uit, en het is onzeker, of zij tot dien hoogen prijs zullen rendeeren. Dit geeft aan hen, die nog over oude goedkoopere installaties beschikken, een voorsprong in het produc tie-proces. De gemakkelijke en ruime winsten heb ben tot gevolg gehad, dat de ondernemers weinig verzet hebben geboden tegen eischen om loonsverhooging. Echter niet alleen loonsverhooging (althans in Gr.-Brit- tannië hebben de arbeiders weten te krij gen, waardoor hun loonen sterker zijn geste gen dan de prijzen, maar zij hebben bo vendien een verbetering van hun positie weten te verkrijgen in den vorm van kor tere werktijden etc. De arbeiders hebben dientengevolge hun relatieve verhouding tegenover de andere klassen, met uitzondering van de O. W.'ers weten te verbeteren. Het kapitaal der ge meenschap is echter niet gestegen, zoodat men nu bezig is, kapitaal in te teren. Het is niet een van de kleinste euvelen van een vermindering van de geldswaarde, dat dit gedurende eenïgen tijd ongemerkt kan geschieden, doordien hoogere prijzen een schijnrijkdom voortooveren. Wanneer wij de balans opmaken, zien wij dus een verarming van de midden klasse, wier spaarzaamhied in de laatste eeuw in zoo hooge mate een grootcre ka pitaalvorming der gemeenschap mogelijk heeft gemaakt, en een vermindering in de productie van rijkdommen, zonder een overeenkomstige vermindering van het verbruik, zoodat vroegere kapitaal-aan was wordt ingeteerd. Een toenemende be volking eischt nochtans een vóortdurende kapitaalsvermeerdering, teneinde haar le vensstandaard te kunnen behouden. De gunstige voorwaarden voor sparen, die in de 19e eeuw bestonden, zijn door de bo venbesproken factoren diep geschokt. Dien tengevolge verkeert Europa in het geval, dat een blijvende vermindering van den levensstandaard zal intreden, tenzij krach tig en wijs wordt ingegrepen." Wij hebben in dit citaat eenige regels onderstreept. Men zal er uit zien, dat, wat Keynes speciaal ten opzichte van Enge land opmeikt minstens even en zelfs meer, voor ons land geldt: de spaarzaamheid ©ener zeer nijvere midden klasse in de voor-oorlogsche periode; de voorsprong der werknemers door hoogere loonen en verkorten arbeidsdag; verminderde pro ductie bij gelijk en zelfs vermeerderd ge bruik; bevolkingsaanwas met 80.000 zielen jaarlijks, zonder mogelijkheid van werk verruiming enz. Dit zijn alle feiten, waar van niets te ontkennen valt; die wij slechts tot eigen schade zouden verkleinen of ver bloemen. Op dezen feitelijken toestand nu wordt zeer verschillend gereageerd; die na den oorlog geschapen toestand, kortweg economische crisis genoemd, is het, welke zooveel meeningsverschil ook in ons Ka tholieke kamp verwekt: men is het niet eens over de factoren, welke deze crisis veroorzaakten en in de hand werkten, nog minder over de wijze, waarop haar te be strijden. Laten wij in een volgend artikel met aanvaarding van dezen feitelijken toestand eens zien, of tegenover die crisis een eens gezinde houding mogelijk is. De heer C. Kwantes, alhier, is ge slaagd voor het examen Engelsche Han delscorrespondentie „Mercurius". Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen Engelsch L. O. mej. J. de Haan, alhier. De heer P. Ferwerda, alhier, is be stemd voor den Indischen dienst, en wel als administratief ambtenaar bij het bin- nenlandsch bestuur. Tot de eerste klasse der Willem Ba- rendsz. Zeevaartschool op Terschelling (opleiding voor stuurman) is toegelaten J. Matla alhier. Rusthoek Bloemendaal Avond concert half 8. Luxor-Tearoom. Groote Houtstraat '139-141. Middag- en Avondconcert. hotel-café „Spoorzicht Stationsplein Concert door het Elite Heeren-Ensemble Hoving. Sociëteit St. Bavo. Tabaksbewerkers 8 uur Schoenmakerspatroons, 8 uur Luxor-Tearoom. Groote Houtstraat 139-141. Middag- en Avondconcert. Hotel-café „Spoorzicht" Stations plein Concert door het Elite Heeren- Ensemble Hoving. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstr. 49 van 2half 3 aanvrage om ver sterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. R.K. Huishoudschool Kleine Hout weg 14 Spreekuur Maandag van 24, iüonderdag van 10—12 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 912 uur, nam. van 25 ■ur. Zaterdags alleen van 912 uur. Jï K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 24 en van 89. De Zondags- en nachtdienst der apothe ken wordt deze week waargenomen door de firma Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 14 en L. Schoorl, Frans Hals- plein 1. Woensdag van 9 uur. 1 NIEUWE GROENMARKT} Hedenavond van 8 tot 9 uur zal ter eere van het gouden echtpaar Oudolf Hendriks in de Essenstraat 19, ©en sere nade gegeven worden, doer het Haar- lemsche muziekgezelschap. Aan de muziek-vereeniging van het politiekorps alhier is vergunning ver leend tot in gebruik neming van de oude muziekinstrumenten, welke nog op het Proveniershuis aanwezig zijn, alsmele eenige oude muziekstukken, behoord heb bende aan de voormalige sfchuttcrii. Gisterenmorgen 10 uur schrok op den Wagenweg een paard, voor een kolenwa gen gespannen, van een voorbijgaande auto. Een lantaarn werd omgereden, die inmiddels reeds door het gasbedrijf is hersteld. Persoonlijke ongelukken kwamen niet Door de recherche is aangehouden J. M. P. Haarlem, verdacht van diefstal voor een bedrag van ruim f 700, ten na- deele van een familielid. Op verzoek van de politie, alhier, is te Amsterdam aangehouden de 24-jarige O. B. verdacht van rijwielverduistering te Haarlem gepleegd. Het verduisterde rijwiel is opgespoord en in beslag ge nomen. Men schrijft ons: Gisteravond hield de Esperantovereeni- ging Abbé Richardson hare jaarvergade ring. Nadat de voorzitter met den Chris- telijken groet de vergadering geopend had, gaf hij het woord aan den heer H. Deze spreker begon zijn rede met de klacht, dat hij niet kon begrijpen, dat er zoovele jongelieden onkundig blijven van het zoo onontbeerlijke Espe ranto. Hoe vele nette jongelui hebben alleen maar oogen, die niet verder zien dan het biljartlaken, het voetbaltorrein of de bioscoop; terwijl slechts weini gen de toekomst in staren en de inter nationale hulptaal in studie nemen, om bij internationale aangelegenheden met vreemdelingen te kunnen spreken en zoodoende met heel de wereld van ge dachten te kunnen wisselen. Padvinders, aviateurs en sportmensehen, die geen esperanto kunnen spreken, kunnen ge rust in eigen land blijven, willen zij geen mal figuur maken bij buitenlanders. Daarom raadde spr. aan, zoo mogelijk in het laatst van September een groote beweging op touw te zetten en een cursus in Esperanto te geven, opdat den meer wakkeren jongelui van Haarlem de gelegenheid worde gegeven, Esperanto te leeren. Ten slotte gaf spr. nog vele bewijzen, dat de tijd, aan Esperanto besteed, niet verloren is. Hierna dankte de voorzitter den heer H. voor zijne gloedvolle rede, en sloot do vergadering op de gewone wijze. Terug te bekomen bij: J. Kraakman, Dusartstraat 4, voetbal: E- de Graaf, Grebberstraat 2, leesboeken; J. v- Maas Kleverlaan 131, bok J. Kan, O.-I. Ka de 22, kinderbril- Dekker Ripperdasteeg 4, hondje (geel met wit)J. Luiting, Jan Nieuwenhuijzenstraat 35 rd., dames horloge- Kennel Fauna Parklaan 119; grijze kat, gebracht door Kensen, Gorts- steeg 11 0. Pieters, Schreveliusstraat 29, grijze kindermuts- B. v. d Kroft, Vooruitgangstraat 52, penning; N. M. Buitenhuis, Zijlweg 95, rozenkrans; J. Sweitzer, N. Kruisstraat 17zw. kinder- schop- H. Buis, Anthoniestraat 51, bos sleutels; J. v. d. Mark, Jan Steenstraat 3, tasch inh. boek - „G. de Braai Lotter- straat 32, zweep- B. Laret, St. Anthonie- steeg J.0, zakmes. HAARLEM. Geëxamineerd 8 candi- daten. Geslaagd de heeren J. Brinkman, Haarlem; H. 0. J. Bakker, Amsterdam; L. Bonnema, Amsterdam; J. W. P- Peere.boom, 's-Gravenhage; A. A. Lum- barts, Assen; K. de Vries, Leeuwarden; J. de Kok, Leiden. De heer Bomans, heeft den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: lo. Is het den Minister bekend, dat op een verzoek van het gemeentebestuur van Haarlem aan dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland om voor de verversching van de singels en grachten in die gemeen te het stoomgemaal te Spaarndam voor rekening van Haarlem in werking te doen stellen, afwijzend is beschikt, omdat be doeld gemaal wegens vernieuwing van den schoorsteen en de voedingstubelures voorloopig niet maalvaardig is? 2o. Zou de Minister er bij genoemd hoogheemraadschap op willen aandringen, de noodige voorzieningen te treffen, opdat alsnog zoo spoedig mogelijk tot verver sching van bedoelde wateren kan worden overgegaan? 3o. Zou de Minister er in het algemeen bij de daarvoor in aanmerking komende waterschappen op willen aandringen dat, zoo gemeenten voor de verversching hun ner wateren op waterschappen zijn aange wezen, ook met die belangen voldoende rekening zal worden gehouden, opdat niet het groote belang der volksgezondheid, vooral in groote steden, op willekeurige wijze door het niet behoorlijk medewer ken van een betrokken waterschap, ernstig zal worden geschaad? In het Douchebadhuis aan den K ouden- horn zijn in de afgeloopen week 342 ba den genomen, in dat aan het Leidscheplein 671 en in dat aan den Schotersingel 1124. Wij vestigen gaarne de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van bovengenoemde spaarbank, waarin een spaarafdeeling voor het bisdom Haar lem aangekondigd wordt. Vanaf a-s. Woensdag zal vanwege genoemde spaar bank eiken Woensdag en Zaterdag van 5 to half zitting gehouden worden in het ge bouw „St. Bavo' aan de Smedestraat tot het in ontvangst nemen en uitbetalen van spaargelden. De spaarbankrente bedraagt 4 pet. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. De heer Bomans heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken de volgen de vragen gesteld: Is U E. met den heer Bomans van oordeel: lo. dat, nu blijkens een mededeeling, voorkomende in „De Gemeente-Stem", de Minister van Justitie op 26 April 1921 aan het bestuur eener Geldersche gemeente heeft bericht, dat een va- cantie-bijslag niet geacht wordt te be hooren tot de bezoldiging van den commissaris van politie, zoodat die bijslag niet dient te worden geregeld bij K. B., dit standpunt er toe moet leiden, dat ook voor den secretaris en den ontvanger eener gemeente de vacantiebijslag niet geacht moet wor den te behooren tot de jaarwedde, waarop de artt. 104 en 107 der Ge meentewet betrekking hebben? 2o. dat het derhalve geoorloofd zal zijn, aan deze ambtenaren boven hun jaarwedde een vacantiebijslag uit te keeren Mochten deze vragen ontkennend worden beantwoord: lo. Is dan U E., in afwijking van den Minister van Justitie, van oor deel, dat de vacantiebijslag wel als bezoldiging in den zin van art. 191 der Gemeentewet moet worden be schouwd 2o. Zoo ja, naar welke opvatting zulten de gemeenten zich moeten ge dragen 1 In verband met de aangezegde loons verlaging van 10 pet. voor het werk- plaatspersoneel, had de afdeeling Haar lem van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Trampersoneel gisteren avond te Haarlem twee openbare ver gaderingen belegd. In den Schouwburg aan den Jansweg sprak de heer Goustra, in het gebouw De Centrale, aan het Spaarne, de heer Natans. Zij keurden de loonsverlaging van 10 pet. in scherpe bewoordingen af, bovendien merkten zij op, dat de plannen van de directie en regeering om inkomsten van bet per soneel te verminderen, blijkbaar nog verder gaan, omdat de gegeven toe zegging inzake verbetering van de pen- sionneering blijkbaar niet zal worden nagekomen en omdat ook de aftrek voor standplaatsen grooter gemaakt zal wor den. De sprekers betreurden, dat door de gescheiden organisaties geen krachtig eenheidsfront van al!e spcorwega: beiders als tegenweer tegen deze handelingen der directies gesteld kan worden. In dat verband werd de houding van de andere organisaties gegispt. Ten slotte wekten de sprekers op tot een krach tige organisatie in de Nederlandsche Ver eeniging, opdat het personeel sterker zal kunnen staan. De vergaderingen wa ren tezamen door ongeveer 1000 per sonen bezocht, waaronder bok verschil lende vrouwen waren. Het werkplaats- personeel te Haarlem telt ongeveer 1500 In de „St. Bavo" vergaderde Vrijdag avond de anti-rev. kiesvereeniging „Ne derland en Oranje", onder voorzitterschap van mr. A. Bruch. Deze memoreerde in zijn openings woord het schitterend resultaat, bij den stembusstrijd door de rechtsche partijen behaald en bracht dank aan de propa gandisten voor het vele werk, door hen verricht. Spr. wees er op, dat de a.s. rechtsche regeering een zware taak w;Aht, d«x:h dat men alleszins vertrouwen in 'haar mag stellen, hetgeen zij in de af geloopen vier jaar wel bewezen heeft, waard te zijn. Spr. spoorde ten slotte tot eendrachtig samenwerken aan tot heil der gemeenschappelijke belangen. Door den heer H. Gravestein, burge meester van Urk> oud-voorzitter der ver eeniging, werd hierna een opwekkende rede uitgesproken. Ook deze spr. releveerde den schit terenden uitslag der verkiezingen en wekte op, getrouw samen te werken met de andere coalitie-gen<x>ten. Hij herin nerde er aan, hoe nu 13 jaar geleden hier in Haarlem de coalitie was tot stand gekomen, en hoe nu toch wel gebleken was, dat de samenwerking duurzaam was. Spr. uitte ten slotte den wensch, dat dit altijd zoo mocht blijven, tot groo teren opbloei der wederzijdsche belangen en tot herstel der maatschappelijke orde. Mij schrijft ons: Vrijdagavond vergader den hier ter stede verschillende voorman nen uit het Roomsch Katholiek organisa tieleven ter bespreking hunner houding betreffende de politieke stroomingen, welke in den laatsten tijd naar voren kwamen. Besloten werd, een tegenwicht te vormen opzichtens de Cranennurgeractie en te ijveren voor het behoud van Minister Aalberse als Minister van Arbeid. Heeft de Rechterzijde gewonnen, dan is het niet „Heilige huisjes." Het zou haast gaan vervelen, te bewe ren, dat er in de laatste jaren ook te Haarlem veel gebouwd is. Zoo hier en daar wekt het zelfs den indruk van een op zich zelf staande kleine gemeente. Maar desondanks hebben zij nog niet al die kleine geihakken, welke een gemeente noodzakelijk behoeft. Waarschijnlijk moet dit geschreven worden op rekening van de vlugheid, waarmede die nieuwbouw is begonnen en voortgezet, alsmede hare uitgestrektheid er van. Langzamerhand zal alles wel, naar ten minste verwacht mag worden, uitstekend in orde gebracht worden. Als voorbeeld willen we wijzen op de Zomervaart. Wat een -andwoestijn was het er niet bij droog weer, terwijl zij na een fiksche regenbui een modderpoel gelijk was. Doch nadat er een poosje over gemopperd was, kwam de boel in orde en nu vormt zij een keurigen straat weg. Wij willen thans even op iets anders wijzen, op een gebrek in een dicht be bouwd gedeelte, dat toch gemakkelijk ver holpen kan worden. In het geheele Bavo- dorp is namelijk geen urinoir te beken nen. En eenige van die „heilige huisjes" waren daar toch wel op zijn plaats. Mis schien wordt zoo'n nuttig dingsigheidje ook in de andere niemvbebouwde stadsge deelten gemist. Laten er dan ook daar ge- plaats worden. Ze zijn niet overbodig! het minst te danken aan ongeveer 70 der rechtsche kiezers, die op het behoud van Minister Aalberse ten zeerste prijs stellen en die niet zullen dulden, dat een kleine groep reactionnairen de lakens zal uitdeelen. Als eerste punt van tegenweer werd besloten, nieuw leven in te blazen aan de in 1915 opgerichte studieclub, ten einde vooral de arbeiders met het politieke leven vertrouwd te maken en bij urgente aangelegenheden hun houding vast te stel len. De houding van de plaatselijke Kies vereeniging en R.-K. Pers tegenover de N. K. P. werd goedgekeurd, behoudens de opname van enkele stukken door deze laatste van N. K. P.'ers, niet het minst, omdat stukken van arbeid^rezijde meer malen werden geweigerd of „verbeterd" opgenomen. Ten slotte werd besloten, ern stige aandacht te wijden aan de verkie zingen, welke het volgend jaar aan de orde zullen zijn. De vergadering was van oordeel, dat dit streven overal in den Lande navolging zou ondervinden, omdat nu aan de arbeiders, zooals de heer Loerakker het op 7 Juli in den tuin van het Brongebouw zeide „recht was wedervaren in de laatste vier jarige periode", dezen zich het verkregene niet zoo maar zouden laten ontnemen. Men seint ons uit Amsterdam: Hedennacht omstreeks 4 uur heeft dwars voor Marken een aanvaring plaats gehad tusschen de „Zwolle" van de dienst Am sterdamZwolle, firma Koppe's scheeps agentuur en de „Nederland" van den dienst RotterdamZwolle, firma v. d. Schut. De „Zwolle stootte met den kop jn den ach tersteven van de „Nederland." Van laatst genoemd schip zonk het achterste gedeelte doch het voorschip bleef boven water. Alle opvarenden werden door de „Zwolle" over genomen. De machinisten een matroos zijn in een sloep nabij de „Nederland"' geble ven. Getracht zal worden de „Nederland" naar Amsterdam te slepen. De oorzaak van de aanvarnig welke bij helder weer ge schiedde schijnt te wijten te zijn aan een verkeerde manoeuvre van de „Nederland", van welk schip tijdens de aanvaring de ka pitein niet aan dek was. Te Ficzany heeft een ontploffing in een munitiedepot plaats gehad waardoor ver scheidene gebouwen werden vernield. Zes personen werden bierbij gedood en 10 gewond. De schade wordt op meer dan 4 millioen geschat. BORZENBURG, 29 Juli. Vrijdagmiddag tegen half vier is het postvliegtuig P. v. D. 150 van de Duitsche Iuchtvaartreederij op weg van Berlijn naar Hamburg op omstreeks 6 K.M. van Boizenburg neerge stort. De oorzaak kon nog niet worden vastgesteld. Alleen is geconstateerd dat het vliegtuig over den kop gegaan en daarna neergevallen is. Het vervoerde 3 passagiers allen Ame rikanen die evenals de bestuurder slechts' als lijken te voorschijn gehaald werden. Bij allen werd schedelbreuk vastgesteld. li. M.lI Een verontwaardigd medewerkei schrijft ons een hartig briefje over het soms onbehoorlijk optreden van Zand- voort's opgeschoten jeugd. Zooals helaas! maar al 1e dikwijls gebeurt, aldus klaagt hij, werd ook dezer dagen weer eens een niets kwaads vermoedende en niemand kwaaddoende wandelaar door een op geschoten lummel onthaald op eeni ge lieflijke scheldwoorden, waarvan de vreemdeling de beteekenis aan zijn adres althans zeker niet geheel zal gesnapt hebben. Natuurljjk! want daar schijnt het den slungels dikwijls om te doen te zijn ontaardde dat in ruizie. Bij de komst van de politie koos de held natuurlijk alweer! het hazenpad. Wanneer zal men toch eindelijk eens gaan beseffen, zoo klaagt inzender, dat het voor Zandvoort van zoo groot belang is dat ieder vreemdeling met rust door ons dorp kan wandelen Het is soms ergerlijk te zien en te hooren hoe bijv .op het Tramplein en in de Haltestraat, juist bij den ingang van 't dorp voor trampassagiers en auto mobilisten en fietsers, voorbijgaande personen worden nagejouwd en on hebbelijk aangesproken door kwajon gens van 18 lot 20 jaar. De Zandvoorlers moesten begrijpen, dat zij door dil optreden zich zelf het ctiquet van onbeschoft op het voor hoofd zetten, maar bovendien dat die bengels de gemeente schaden. De Zandvoorters moesten daarom zelf allen op straat in dit opzicht opvoedkundig tegenover hun dorpsge- nooten optreden, doch eveneens van belang zou het zijn, indien de Zanrl- voortsche politie handelend optrad. Niet mogelijk? Och kom, er zijn zijn wel middelen het daarheen te leiden dat de bel hamels gedurende de zomermaanden van dc vlakte af zijn. Zoo toet goed schiks, dan maar kwaadschiks Vr. van J. B. de H., te L. Antw. Nog niet uitgeloot. Vr. Welke is de kortste weg van Haarlem naar Rotterdam per fiets? Antw. Haarlem, Heemstede, Benne- broek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden, Weipoort, Gelders- wonde, Benthuizen, Den Hoorn, Kruis weg, Rotterdam. Vr. Hoe moet ik rijden van Hille gom naar Laren? Wat is de kortste weg? Hoeveel K.M. per fiets? Antw. Hillegom, Hoofddorp, Aals meer, Ivudelstaart, Kwakel, Uithoorn, Waverveen, Loenersloot, 't Vreeland, 's Graveland, Bussum, Laren. Afstand 58.5 K.M. Vr. Mijn broeder is vrijgesteld we gens kostwinnerschap. Nu moet ik die nen, kan ik nu ook aanspraak maken op vergoeding. Mijn moeder is we duwe. Antw. Een request indienen bij den Minister van Oorlog. Vr. Wat is de kortste weg van Noordwijkerhout naar Culemborg? Hoeveel Kilometer? Antw. Noordwijkerhout, Leiden, Al- fen, Zwammerdam, Bodegraven, Woer den, Montfoorl, IJsselstein, Vreeswijk, (Brug), Vianen, Hagestein, Evcrdin- gen, Culemborg Afstand 77.1 K.M. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van G. Siezenga-Koers. z. van E. J. Freuden- borg-Delis. d. van G. A. W. Bogaardt- van Nus. z. van M. Tullenaar-Bal. Overleden: J. H. Vermeulen, 76 j. B. H. M. Sanders, 49 j. M. Plat, 75 j. A. M. P. E. Sprui.it, 72 j. Een vertrek. Naar wij vernemen is de heer J. van Eijk, onderwijzer aan de R.K. Jongensschool aan den Romer- keriweg alhier, met ingang van 1 Oct. e.k. benoemd tot hoofd der RK. Pa rochiale school te Harmeien. Gedurende de negen jaar van zijn Bevorwijkseh Barometerstand 7.68. Vooruit. OPGAVE VAN: burgerschap heeft de heer v. Eijk zdoh een zoodanige reputatie verworven als onderwijzer, als dirigent van het kerk koor van O. L. Vrouw van Goeden Raad, als kassier der Bóeren-Leenbank als leeraar van den Handelscursus van de Hanze en als mensch, dat men hem zeer noode ziet vertrekken. Don bevor derde inmiddels ons vriendelijkst profi ciat! Zwer. er. Na van het e me ,k'mje" naar het andere zijn leven lang ge sjouwd te hebben, overleed Donderdag j.l. de strnattvpe J v. d. Wal, bijge naamd Stiek, in een pakhuis aan den Slangen weg. Onze zwerver heeft einde lijk rust gevonden. Burgerlijke Stand. Geboren: z. v. H. Poolvan der Kolk d. v E. M. BrouwerVermeer- d. v. W Toeter de Lange; z. v. A VerkooyenBurger; z. v. J HuhlRoos- z. van H. Meyer v. Weely. OndertrouwdP. P. Wijdeman en O Af. Bakker. Getrouwd: B. J. Langendijk en M A. Bakker. L. J Peelen en E. Timmer. J. J. Homberg en J C. Wolter- man. O. O Muusse en D. N. Kabel, Overleden: G. E. P. Kikkert, wed. F. A. Haas, 66 jr. J v. d. Wal, 50 jr, Aardig legaat. De heer Heslinga, in leven arts te Velsen, heeft aan den Kennemer Kegelbond, waarvan de over ledene bestuurslid was, de som van f200 gelegateerd. EXT8A lage prijzen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1