KROES SCHOUTEN DEMÜW6B NIEUWS, binnenlandsch nieuws. MLÊfcN P r»|ce^ KLEINE HOUTSTRAAT I. I. H. SWEERTS. Kt:9!kens LISSF. VFÏ SFN. IJMUIDEN. VELSEROORD. SPAARNDAM. BLOEMENDAAL. HAARLEMMERIJEDE EN SPAARNWOUDE. SCHOTEN. HEEMSTEDE. ORDE EN ARBEID. Het ongeluk aan de Jacob Cats- kade te Amsterdam. Te water gereden. Van de Chlneezen. Zie de groote advertentie Brand. Overreden. Gemoedelijk. De iongeheeren-bende. Verdronken. Inbraak. Gesnapt. Een ech te koker CT. en is altijd M Si voor/ten van j ip| és tgy den naam l fg|A.f1UHHARDT mei handlechening j Cpmikt/^é De Koninklijke Familie naar Groningen. Berooving van aangeteekende brieven naar het buitenland. De Nederlandsche tentoonstelling te Kopenhagen. De staking in het sleepvaart- bedrijf. TJlt het Russische hongergebied. AFGEROOMDE- EN KARNEMELK. De zakelijke belasting op het bedrijf. GEMEENTERAAD. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de heeren Verduyn eu Langeveld. De heer Segers maakt een opmer king over de notulen, aangaande het gesprokene over den sproeiwagen, in de vorige vergadering, waarvan nota zal worden gehouden. De VI e-ohke rngswet kwam allereerst ter tafel, waarin deze wijziging kwam, dat in samenwerking met nog 8 gemeenten zal worden gewerkt. De heer Segers vraagt of het niet mo gelijk is voor den keurmeester een vast salaris te bepalen. We tasten nu geheel in het duister. Het honorarium kan nu wel óf veel te hoog óf veel te laag zijn. De voorzitter ontraadde dit. Bij deze regeling kost het de gemeente niets, en laten we nu eerst maar eens een jaar werken, dan kunnen wij nog altijd wij zigen. De heer Segers: Kan dit niet per half jaar geschieden? nagezien en goedgekeurd moet worden, niet aan te raden, daar dozo regeling Politiebond „St. Michaël" om een ge- waarmede ongeveer wel een halfjaar ge moeid is. Wij treffen nu een gemeenschappe lijke regeling voor de vier gemeenten. De instructie» keurm e t r, hulp-keur meester (Indien noodzakelijk), de keur- loonen, de invordering, enz. werden alle zonder hoofdelijke stemming aangedo- xnen. 2. Verordening, regelende den tijd, waarin aan leerplichtige kindoren land- bouwverlof kan worden verleend. Besloten werd de vergunningen, be doeld in art. 13, eerste lid der leerplicht wet, met uitsluiting van de overige tij den van het jaar te verleenen binnen het tijdvak van 28 achtereenvolgende da gen voorafgaande aan den laatsten Vrij dag van Juli. 3. Het verzoek van den Ned. R. K. op voorstel van B. en W. afgewezen, deeltelijke bijdrage voor de oprichting en instandhouding van een poUtie-vak- school te 's-Hertogenbcsch voor het tijd vak 1 Juli31 Dec. 1922 en '23 werd op voorstel van B. en W. afwijzend op beschikt. 4. Het verzoek van de veroenigii^* „Pro „Juventute" te Haarlem, om een subsidie voor het jaar 1922 ging eveneens den zelfden weg op en ging zonder opmer king onder den hamer door. 5. Aanbieding van de gemeenterekening dienst 1921. Inkomsten gewoon f 261.422 63; buitengewoon f 370 457.21; te zamen f 631.879 87. Uitgaven gewoon f 225.130.841/2buite g.vo n f349 5'2.77, te zamen f 574.663.611/2. Saldo gewoon f36.291.811/2buitengewoon f20 924.44; tezamen 'n saldo van f 57.216.251/2. Op do begrooting van den dienst 1923 zal een saldo overgebracht worden van 32.620.251/2. De Voorzitter ve.zóekt de heeren S- gers, Langeveld en Van Til de reke ning na te zien. De heer Segers voelt er niets voor, het is maar een vorm, alle posten zijn ge- wijzigd, en daar komt nog bij, dat de heeren pijnlijk zorgen de fcegrooting niet te overschrijden. Weth. Tromp zegt, dat 't ook niet gaat over de cijfers; alleen op den aard der uitgaven en inkomsten moet worden ga lei De heer Langeveld komt ter vergade ring. Ten slotte namen de drie genoemde herren genoegen met het voorstel. Alsnu kwam de hoofdschotel aan de orde n.l. de al zoolang verwachte nieu we politieverordening. De heer C. Schrama zeide, met veel studie de verordening eenige keeren door gewerkt te hebben, en stelt voor, daar het een pracht stuk werk is, deze in zijn geheel te aanvaarden. De heer Segers kan dit voorstel niet steunen en wil de verordening artikels gewijs behandelen. Het was circa half 11 eer het laatste artikel (er zijn er 86) onder den hamer doorging. Enkele wijzigingen betreffende de re dactie en enkele aanvullingen of schrap pingen hadden plaats. De rondvraag was dan ook niet zoo uitgebreid als gewoonlijk. De heer Segers vroeg allereerst naar 't wachtlokaal der tram, waarvan volgens tnededeeling van den voorzitter, de schets klaar is. De heer S.Hoe staan wij met de trapleuning aan het Raadhuis. Voorzitter: De teekening is al klaar, maar het zal ongeveer f 2000 kosten. De heer S.Ja u bedoelt voor het bor des, maar daar krijgt u mijn stem nooit voor. Alleen een gewone trapleuning in de plaats van deze geïmproviseerde en die kost niet meer dan honderd gulden. Voorz.: We zullen het hopen, maar het is te vreezen. De heer Warmerdam zegt een schrijven bij zich te hebben, van een deskundige, waarin wordt betoogd, dat wanneer op doeltreffende wijze de rioleering bij den heer Sobels wordt verlegd en het riool eens schoongemaakt wordt, naar het nu in e envervuilden toestand verkeert, het wel in orde wordt gebracht. De heer A. M. Scrrama verzoekt 't openliggende terrein achter „Hobaho" af te sluiten voor de voetballende jeugd. De voorz. antwoordde dat dit onmiddei- I'.jk za' gebeuren als het bouwwerk klaar is, daar het nu nog niet mogelijk is. De heer C. Schrama verzoekt, waar nu 'ie politieverordening „dik in orde" is een doeltreffende uitvoering hiervan, daar dit toch hoofdzaak is. Is het niet zeer noodzakelijk een nieuwe regeling te treffen voor de politie? Vervol gens vraagt spr. 'n onderzoek te laten doen door de gascommissie, in de gasfabriek daar hem ter oore is gekomen dat er des nachts maar één man in de fabriek is, wat spr. onverantwoordelijk voorkomt. De al meermalen besproken kwestie van de pomp in de Kanaalstraat komt ter tafel. De voorz. zegt dat in een vergadering met de waterlcidingscommissie geen een parig besluit kon worden verkregen. Deze commissie is nog al optimistisch gestemd cn zal zien in de naaste toekomst ander water te krijgen. De heer Segers zegt dat de plannen niet ongunstig staan en wil nu zoo min mogelijk onkosten maken. Een heel gewone pomp is afdoende. De heer Pijnacker vraagt hoe het met 't water is. Ishet al of niet schadelijk, want als we water geven, moet het goed zijn. Uit de bespreking blijkt dat het water onschadelijk is, alleen wat ijzerhoudend, overigens prachtig helder. Hierna ging men nog een oogenblikjc over in geheime vergadering voor kohier hondenbelasting 1922, Mooi suct.es. Het Ohr. Fanfarecorps „Juliana" alhier, directeur de heer D. Klut te IJmuiden, is Donderdag schitte rend uitgekomen op het concours van den Hoil Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarevereenigingen te Naaldwijk. Zoo wel in den Marschwedstrijd, als in de 3e afdeeling Fanfare behaalde het corps een len prijs en wel met het hoogste aantal punten. Opgetogen kwam men 's avonds thuis en op de pont werd een vroolijke marsch geblazen. Heden, Zaterdagavond, maakt het corps een ommegang door Wijkeroog. Opdracht. Het sausen en witten der pla fonds, muren en lambriseeringen in de scholen en andere gebouwen der gemeen te is als volgt gegund: aan J. A. Mar tens te IJmuiden de perceelen 6, 9, 11. 12 en 17; aan J. Garsteveld te Velseroord de perceelen 1, 3, 4 en 5; aan L. A. van Noordt teVelseroord de perceelen 2, 7 en 8 en aan Jac. van Heijst alhier de percee len 10, 13, 14, 15 en 16. Gevonden voorwerpen: Een porlemon- naie met inhoud; een fietsband, een ko peren broche, een koperen 2 ons gewocht, een ring met sleutels, een grijze jongens pet, een gekleurde muts. Mishandeling. Tegen P. V. alhier is een aanklacht ingediend wegens mishan deling en beleediging van een tweetal buurvrouwen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Prijs gewonnen. Het Chr. Fanfare corps „Wilhelmina" alhier, directeur de heer D. Klut, heeft Donderdag op het concours van den Holl. Bond van Chr. Harmonie- en Fanfare-vereenigisen te Naaldwijk in de 2e afdeeling een 2en prijs en in den marschwedstrijd een 3en prijs behaald. Op stap. Deze week is een 9-jarige jongen G. K. genaamd, eens op stap ge gaan. In Zaandam pikte de politie hem echter op en bracht hem weer naar huis. Men schrijft ons: Zooals men weet, heeft onze „Kunst kring" een eigen muziektent gebouwd. Eenige werkende leden en donateurs had den zich voor dit werk geïnteresseerd en zoodoende hebben zij zelf de tent gemaakt. Doch het leeuwenaandeel van dit knap stuk werk komt voor rekening van den uitvoerder, den heer H. de Mol, die zich op dit gebied heeft doen kennen als een dégelijk en ervaren vakman. Dus nu krijgen we a.s. Dinsdag een con cert, dat tweeërlei doel zal hebben, n.l. ter eere van de inwijding der muziektent, welke nog maar in de grondverf zal staan, cn als herinnering aan 't succes van „Kunstkring" te Lisse (le Prijs en 2e Prijs marsch). Op dit concert worden o.a. ten gehoore gebracht „Fantaisie Facile" van Stcnzfver- plicht nummer concours) en „Myrtha", Fantasie van Mourgue (vrije nummer con cours) „Vendenge et Moisson," Ouverture van Tncfc, en „Hymne 5 St. Cécile," An dante van Schubert. Naar wij voorts vernemen, zal de tent op eenigszins officieole wijze ln gebruik worden genomen. Bij ongunstig weder wordt een en an der uitgesteld. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij: Bakker, Jozef Israëlsweg 7, Bloemendaal, een wandelstok; Treffers E. N. O. T. Jan Gijzenvaart, een kinder zak mesje; H. Swarts, Bleekerpad 7 Bloemen daal, een paar gymnastiekschoenen; Keeg- stra, Langendijkstraat 26, Haarlem, een damestaschje met inhoud; P. Roozen, Gast huislaan 165 Haarlem, een zilveren haak; J. Eldering, Rampenlaan 18, Overveen een gouden armband; H. Harren, Rollandslaan 9 Overveen, een huissleutel; P. Brcmer Zuidertuindorplaan 20, Overveen, 'n kin der rolwagentje aan t' bur. v. pol. te Over veen, een ring, waaraan sleuteltje en kur kentrekker, een dameshoed, een huissleu tel, een tennisschoen, een riempje, een spel met eenige koralen, een étui met znk- spiegeltje, een gouden ring. Komen aan- Ioopen: een herdershond bij Donselaar ter rein E. S. M. te Heemstede. Concert ten bate voor het vaandel.. Naar men ons mededeelt, geeft het R.K. Harmoniecorps ,,St. Jacobus" alhier op Dinsdag 1 Aug. 's avonds te half 8 on der leiding van haar directeur, den heer Joh. Smit, op het terrein van den heer A. Dijkzeui nabij de Oude Kerk een con cert ten bate voor het vaandel. Om zeven uur haalt het corps den directeur van fort Liedebnig af en gaat men onder een vroolijken marsch naar het terrein. Twee leden van het corps zullen collec teeren vanaf Liedebrug tot aan het ter rein. Het is te hopen, dat de inwoners door ruime giften blijk geven van hun sympa thie, welke iit jonge corps voorzeker wel verdient. Bij ongunstig weder wordt bovengenoemd concert een avond uitge steld. Burgerlijke stand. Van 22 tot 28 Juli. Geborenz. van M. C. van Geldorp- Molenkamp z. van A. P. Pieters Dullaart z. van J. de Bruin—Vernooij. Ondertrouwd: E. Bos en M. M. de Vries A. M. Koestal on M. L. J. Serné P. J. Driessen en M. E. Bilars. Gehuwd: J. A. A. Bulters en Ph. F. Lansdaal M. A. G. Oats en G. M. Geurt» P. Mooijman en E. S. Box A. Koppenaal en T. J. Overwoei D. Prins en A. van Eok. Overleden: M. van Wees, echtgenoot» van J. H. Philippo, 58 jaar. Koninginnedag Schoten. De vereeni- ging „Koninginnedag Schoten" zal dit. jaar organiseerenlc Etalagewedstrijd op 30 Augustus a.s„ 2e Kinderfeesten met aubade en 3e Groot avond-volksfeest bei de laatste op den 31sten Augustus. Maandag a.s. 31 Juli zal een vergade ring gehouden worden door de winkeliers te half 9 in het lokaal van den heer Slot, Pretoriaplein. Dank zij den steun van de weldoeners zullen de kinderfeesten het karakter dragen van het vorig jaar. Electrische tram. Volgens eene advertentie in het blad van Donderdag j.l. wordt ingaande 1 Augustus a.s. wijziging gebracht in de dienstrege ling voor de tramlijnen naar Haarlem en Leiden. Deze wijziging houdt verband met de overplaatsing van het eindpunt van de electrische tram en van de stoom tram van de Camplaan naar den Glip- perweg bij de Van Merlenbrug. De bewoners van Wilhelminaplein en omgeving zullen deze verandering zeer zeker toejuichen, want hoe dik wijls is niet geklaagd over den hinder, welken men ondervond van de stoom tram, die somtijds het geheele plein in een rookwolk deed verdwijnen. Bo vendien bleek de Camplaan bij het steeds drukker wondende verkeer op sommige tijden veel te smal, wanneer daar de stoomtram soms ook nog stond. Gedurende de laatste weken is er ijverig gewerkt, om die verplaatsing zoo spoedig mogelijk te doen geschie den en heeft ook de Glipperweg tus- schen Driesprong en van Merlenbrug een geheele verbetering en verande ring ondergaan. Nu daar naast de nieuwe rijweg ook een flink trottoir is aangebracht, is de toestand er ook voor de voet gangers verbeterd. Drankwet verlof. Door *V. A. Mul der alhier is verlof gevraagd voor dein verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor het perceel Wilhelminalaan no. 10. NEDEBLANDSCHE R.K. BOND VAN HOTEL-, CAFé- RESTAURANTHOU DERS EN SLIJTERS welke eene inrichting met vergunning tot verkoop van sterken drank in hel klein uitoefenen. Zetel; Utrecht. Bovenvermelde bond hield dezer da gen zijn jaarvergadering te Utrecht onder leiding van den heer A. P. J- van Dam. De voorzitter deed bjj de opening enkele mededeelingen, waaraan wij het volgende ontleenen. Vooreerst is, naar aanleiding van de enquête, wel ke in de afdeclingen is gehouden om trent een eventueele drankwetsherzie- ning, een adres samengesteld, dat ver zonden zal worden, zoodra door de regeering een herziening aan de orde zal worden gesteld. Vervolgens is een uitgebreide actie gevoerd tegen de plaatselijke keuze en spreekt de voorzitter een woord van dank aan den Ned. R.K. Midden standsbond het Nationaal Hanze- bureau voor de wijze, waarop in den Middenstandsraad en bij de beide kamers de a'ctie tot verwerping ge voerd is. Spreker verzoekt den heer Wirtz, vertegenwoordiger van het N. B. H., om dezen dank aan den N.R.K.M. over te brengen. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat con tact is verkregen met den Ned. Bond van Distillateurs. Uit het Jaarverslag van den secretaris bleek, dat de fi- nancieele toestand van den bond in het afgeloopen jaar was verbeterd, uitbreiding van het aantal leden had plaats gevonden en enkele nieuwe af- deelingen waren gesticht. Verschillen de requesten werden verzonden over tapverboden, terwijl men reeds gedu rende het afgeloopen jaar tot het op richten van een vakblad kon overgaan. Ook is door het streven van den Bond en met medewerking van den N.R.K.M. het afschaffen van de belasting op- koffiehuizen op het Staatsprogramma van de R.K. Staatspartij geplaatst, na dat dit aanvankelijk in het concept niet was opgenomen. Met algemeene stemmen werd de heer van Dam tot voorzitter herkozen, terwijl de heer Paardekooper als bestuurslid werd ge kozen in plaats van den scheiden- penningmeester, den heer Hillenaar, wien met enkele gevoelige woorden door den voorzitter werd dank be tuigd. De begrooting over het jaar 1922-'23 werd vastgesteld na enkele bespreking. De penningmeester bracht verslag uit over den financieelen toestand van den bond en werd, na een dankwoord voor het accuraat beheer gedechar geerd. Bij de bespreking van het vakblad bleek, dat dit de algemeene sympathie had, terwijl nog enkele wenschen wer den geuit. Bij de opening waren te legrammen van hulde en trouw ge zonden aan H.M. de Koningin en aan Z.D.H. Mgr. v. d. Wetering. In de middagvergadering werd de dankbe tuiging van H. M. ontvangen, als mede van Mgr. v. d. Wetering, de wensch lot bloei van den Bond. Bij de rondvraag werden nog en kele onderwerpen besproken betref fende schatting, prijsvas'sfclling enz., waarna de vergadering met een dank woord werd gesloten. Te half tweo gisterennacht is de po litie er eindelijk in geslaagd het lijk op te halen van den 15-jarigen Theo- door Mul, die gi3ternamiddag vier uur bij het overvaren van een roeiboot in de Jacob Catskade te water gebakte en verdronk. De oudste der gebroeders Suurs, dien men nog in 't leven heeft kunnen be houden, is gered door A. Krabshuis, een bekend zwemmer, die reeds herhaalde lijk medaille's voor de redding van drenkelingen verworven hoeft. De 12-jarige Francisous Suur, die le venloos werd opgehaald, is door den heer A. Helsloot gevonden. Gisterenmorgen geraakten een paard en wagen, die van de brug over de Prinsengracht bij de Utrechtschestraat achteruit reden, te water. De voerman was onmiddellijk weer op droge. Eenigen tijd later werden door de Stadsreiniging het levenlooze paard en de sleeperskar aan wal gebracht. De politie van het bureau Amster- 't droge. Eenigen tijd later werden door voor de tweede maal aangehouden den Ghineeschen koopman Chang Poy, we gens het plegen van een aanslag op zijn landgenoot Wing op 1 Juli j.l. op het terrein van de „Nederland". Chang Poy, die kort na de mishande ling van Wing was aangehouden, moest wegens gebrek aan bewijs weer losgela ten worden. ana is er zooveel klaarheid in de zaagebracht, dat ook deze Chinees aan de justitie kan worden overgeleverd. Depót der kweekers In verband met den aanslag op Wing is door de politie verder nog in verhoor genomen de Chinees Choy Loy. Op het terrein van de „Nederland" worden nog steeds alle in en uitgaande Chineezen gefouilleerd. Alles is er thans rustig. De douane-ambtenaren hebben last ge kregen scherp toe te zien of de Chi- neesche stokers aan boord van de te IJmuiden arriveerende schepen in het bezit van revolvers zijn of die ergens in de lading verborgen hebben. Donderdagmiddag is het woonhuis van J. Blankespoor te Esveld (Barneveld) door onbekende corzaak totaal afgebrand. Bijna niets kon worden gered. Een en ander was laag verzekerd. Gistermiddag sprong een 14-jarig meisje uit de Clementstraat te Rotterdam, oj) het Bolwerk aldaar, van een slceperswagen. Zij viel en kreeg een achterwiel over het lichaam. Inwendig zwaar gekwetst v, erd zij naar het ziekenhuis gebracht. Bij aan komst aldaar was zij reeds overleden, meldt de „N. R. Ct." Voor de benoeming van twee leden in het college van zetters moest in de raads vergadering van een kleine plattelandsge meente een voordracht (van twee dubbel tallen) worden opgemaakt, ten einde aan den Commissaris der Koningin te worden gezonden. De aftredende leden werden weer als no. 1 op de voordracht geplaatst. Voor no. twee werd eerst een wethouder aange wezen. De voorzitter (burgemeester) vraagt: „neemt u het op u"? De wethouder antwoordt ontkennend. De voorzitter: „Dan moeten we een an der benoemen". De verslaggever van een plaatselijk blad schudt ontkennend met zijn hoofd. De voorzitter: „Waarom nietl" De man van de krant antwoordt, dat de wethouder niet heeft te bedanken, daar hij immers nog niet benoemd is. Hij moet eerst afwachten of hij door den Commis saris zal benoemd worden. De wethouder neemt „het" daarna aan, want „het is ook zoo, als ik benoemd word, dan kan ik altijd nog bedanken." De burgemeester sloot zich daarbij aan en de zaak was in orde. Nog steeds blijken de jongelui, een tijd geleden door de politie te 's-Gravenhage in bewaring gesteld, omdat zij verschil lende misdrijven hadden begaan, ten ge volge waarvan het Statenkwartier en Duinoord onveilig werden gemaakt, meer op hun geweten te hebben Telkens ont dekt de politie weer nieuwe feiten, waar aan zij zich schuldig hebben gemaakt en waarvan zij bekennen, de daders te zijn geweest. Zoo kwam op een avond in Februari een Duitsche jongedame geheel ontdaan en verschrikt op het politiebureau in de jjuinstraat zich beklagen, dat zii was aan gerand door een viertal net gekleede jon gelui, die haar op den grond hadden ge worpen en haar de muts over de oogen hadden getrokken. Toen het meisje om hulp wilde schreeuwen legde een der aan randers haar de hand op den mond. Na veel moeite wist het meisje echter te ont komen en begaf zich in allerijl naar het politiebureau. Onmiddellijk werd een on derzoek ingesteld, doch van de daders was geen spoor te ontdekken. Ook was het meisie bii deze gelegenheid een taschie met inhoud en geld kwiH geraakt. Nu is vastgesteld kunnen worden, dat een vier tal van de thans preventief in het huis van bewaring opgesloten iongelui deze aanran ding heeft gepleegd. Het ontvreemden van het faschje wordt echter ten stelligste door hen ontkend. Voorts is bii het onderzoek nog gohle- keu, dat een viertal hunner in vereeniping zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van ongeveer 20 rijwielen uit een ipslag- nlaats te Roterdnni, welke rijwielen -aehe- hoorden aan een inwoner uit Den Haag. Eenige van deze fietsen heeft de noliti" reeds in hestag welen te nemen Ook is nog aan het licht gekomen, dat de gedetinec •- den in vereeniging met eenige andere jon gelui zich den laatsten tiid hebben chul- dig gemaakt aan verschillende winkeldief stallen, waarbil voorwerpen als wandel stokken, portefeuilles, dassen, handschoe nen en sigaretten werden gestolen. Te Hnvelte is een ongeveer anderhalf- jarig zoontie van den landbouwer A. Schinper nabii de woning in een sloot ge raakt en verdronken. Tijdens afwezigheid der bewoners is te Wapeningen ingebroken bij den landhou wer J Pluim en uit een kast -10 ont vreemd. Verdacht wordt een tandlooper, wiens signalement bekend is. De politie te Weesp heeft de hand gelegd op iemand uit Nijmegen, die in hotel De Roskam" te Weesp zijn oplichterspractij- ken trachtte voort te zetten. In verschillen de plaatsen wist hij zijn slag te slaan o.a. te Nijmegen en Wvchen. Hij is naar Nij megen overgebracht. BEZUINIGING. Bij <te Rotterdamsche politie zijn «ten laatsten tijd en worden voorloopig geen agenten aangesteld. Vacatures blijven dus onvervuld; er zijn er thans ruim tachtig. De burgemeester van Groningen heeft bericht ontvangen dat de Koningin en de Prins der Nederlanden gaarne eeni ge dagen te Groningen zullen vertoe ven tegen het einde van de maand Augus tus en dat Prinses Juliana hare ouders daarbij zal vergezellen. Er wordt in den laatsten tijd van ver- MVlH JM1MTE BIJ £XAM£HVSEE/,CVSM -KüN./UPElWtlElü.ONkwr EN SEJAafDSV» FZR K0RÉR 60 CëHÏ 3D EIKS C?.B" "v- H. DAUDEIJ J. KUIPERS. Kruiswe*. v. d. PIGGE, Gierstraat; VAN GlILTK, Zijlstraat: fa. G. A. JOHNSON, Krocht 8: R. HOOG LAND, Dr. Leydstraat 56; VAN INGEN, Zandvoort. schillende zijden geklaagd over do ont vreemding van geld, dat afzenders hier te lande gesloten hadden in brieven mei bestemming naar het buitenland. Zelfs aanteekening der stokken bleek geen waarborg voor een veilige over komst. Wij meenen daarom eroed te doen erop te wijzen dat de meeri, zekere weg voor 't overmaken van gelden of gelds waardige stukken is, ze te laten aantee- kenen met aangifte van de waarde. De brieven met. aangegeven geldswaarde behooren in dat geval verzegeld te zijn. Het bedrag der waarde moet in gul dens op Jen omslag worden vermeld. Zondag j.l. is de 150 000e betalende bezoeker het tourniquet der Nederland sche tentoonstelling te Kopenhagen ge passeerd. Op dien dag is de Neder landsche landbouwweek begonnen. Het Hollandsche vee en de Hollandfohe paar den zijn in goeden staat aangekomen en trekken zeer de aandacht. De overeenkomst tusschen het Duit sche en het Nederlandsche Sijnsleep- vaartpersoneel is, wat betreft 't sleepen van Duitsche R.ijn-chenen van hier naar Duitschland, gisteren geëindigd. De laat ste Duitsche Rijnsleepbooten zijn van ochtend van hier vertrokken. In een te Rotterdam gehouden huis houdelijke vergadering, door het stakings comité belegd, is op voorstel van dat comité besloten, het verzoek onder Fran- sche vlag varende Duitsche schepen door onder Fransche vlag varende Duitsche sleepbooten naar Duitschland te doen versieepen, af te wijzen. Van gisteren af wordt, desverlangd, ook politiehulp verleend van hier tot aan de grens aan boord van vertrekkende Duitsche Rijnsleepbooten. Het dagelijksch bestuur van het Ne derlandsche Roode Kruis, dat meer optreedt als dagelijksch bestuur van den Bond van comité's voor hulpver leening aan de noodlijdenden in Rus land, heeft van den heer J. P. Mulder, afgevaardigde van den bond, d.d. 30 Juni uit Samara een brief ontvangen, waaraan het volgende is ontleend; Bereids is, na een zeer voorspoedige reis, het grootste gedeelte der Wars- zawalading aangekomen. Zes wagons moesten op verschillende tusschensta- tions achterblijven. Tevens ontving ik de cargalijst van de Spaarnestroom. Wij hopen, dat de auto's spoedig aan komen, daar wij op het oogenblik een ware transport-crisis doormaken. Intusschen zijn de heer Ekstrand en de beide zusters aangekomen. Zus ter Fesell is reeds naar Dimitrofka vertrokken met den heer Riemersma; zuster Benlhem vertrekt morgen naar Pestrofka. Zij nemen de uitrusting voor de poliklinieken mee. Zooals ik zei, maken wij thans een transportcrisis door, en wel als ge volg van den grooten aanvoer van producten voor de verschillende hier werkende Organisaties. Zoo staan op het oogenblik voor ons ongeveer 50 wagons voor het hoofddenót Iwaschen- ko. De kleine opslagplaats, waarover wij daar beschikken, is vol en nieuwe opslagplaatsen kunnen wij niet krij gen. Voor ons nieuwe rayon slaan ons veei te weinig transportmiddelen ter beschikking. Ik ben overgegaan tot het aankoopen van 30 paarden en wel om de volgende reden. De beschik bare paarden en het vee zijn thans door den hooioogst en worden straks door den graanoogst grootendeels in beslag genomen. Waar iedereen in het binnenland van deze transportmidde len afhankelijk is en als betaling slechts producten geëischt worden, vormt zich in de bezitters van paarden een nieuwe categorie, welke door haar bezit onafhankelijk wordt en waarvan wij afhankelijk waren. Het gevolg was, dat deze steeds hoogere eischen ging stellen. Deze zelfde klasse beschikt in den herfst over het grootste gedeelte van den oogst, weer door het vee in staat gesteld de akkers te bebouwen. Over ongeveer drie weken zal de eerste oogst binnengehaald kunnen worden. Waar het onze opdracht is, hongerenden te voeden, meen ik de oplossing gevonden te hebben, door zelf de transportmiddelen aan te schaffen. De kosten zijn voor 30 paar den ongeveer 81/2 wagon rogge. Wij zijn in staat de paarden met de ons gegeven middelen zelf te voederen. Daarbij komt, dat paarden dagelijks met een paar millioen roebel in prijs stijgen en zij kunnen ten allen tijde tegen graan worden ingeruild. Met behulp van de sow jet-autori teiten (natuurlijk voor een behoorlijke provisie) zijn wij thans in het bezit van 30 paarden, behoorlijk op de hoe ven gebrandmerkt T. K. (Ned. Kruis). Ik stel mij voor, reeds over een dag of wat een geregeld transport te on derhouden van Iwocschenko naar ons hoofdleger Kolokolzowa. Het trans porteeren met de tractoren is een dé- bacle geworden; op den terugweg van Kolokolzowa zijn beide machines, met bijwagens en al, in een ravijn gevallen. Beide moeten een grondige reparatie ondergaan. Het was overigens een aardig mo ment in Kolokolzowa hij de aankomst van de traetoren met een lading ha ring. De Hollandsche haringschuiten uit onze vnderlnndschc geschiedenis zullen niet met. meer vreugde ingehaald zijn, dan deze zending met moderne machines in de Russische oersleppen. Vandaag had ik een onderhoud met den heer Ekstrand. Wij bespraken ons verdere arbeidsplan. Mijns inziens zon het verspillen van krachten zijn, indien 1 wij ons arbeidsveld naar verschillende I -taatsen over Rusland verdeelden (een j gevestigde firenn maakt '-neer ong-mg 1 dan een vliegende winke'). Daarenbo ven zal Samara nog wel eenigen lijd het centrum blij'ven van een honger- 'ijdende bevolking. De administratie berekent thans, hoever wij met onze middelen de hulpactie kunnen voort zetten. Vandaag ga ik naar Kolokolzowa te rug en zal daar ter plaatse met den heer Ekstrand ons verdere program ma uitwerken. Daarna ga ik met den. fweedsehen dokter Wasen en zuster Renthem naar Pe«trofka, ter oprich ting van het hospitaal. De minister van L., N. en Hheeft stelet op het bepaalde hij art. 8 der Veewet en bij de Kon. besluiten van 23 Februari j.l. (Sthl. no. 77) en van 8 dezer (St.crt. van 13 dezer, no 135), houdende varistel'ing van bemalingen om trent behandeling; en vervoer van afge roomde melk en karnemelk, boaaald A. Onthef fine van de in art. 1 van eerstgenoemd Kon. beslui: bedoelde ver plichting te verleenen ten aanzien van de niet voor veevoeder bestemde neven producten der zuivelbereiding, onder voorwaarde: I. dat deze producten: a. voor zoover zij eindproducten zijn, onmiddellijk na haar ontstaan van de voor veevoeder bestemde nevenproducten der zuivelbereiding worden afgescheiden b. voor zoover zij niet onmiddellijk worden vervoerd, op een afzonderlijke plaats worden bewaard in voorwerpen, waarop duidelijk zichtbaar het op schrift: niet voor veevoeder bestemde af geroomde melk (karnemelk) is aange bracht c. niet vervoerd worden in transport middelen, waarmede te gelijker tijd voor veevoeder bestemde producten worden vervoerd. Op de transportmiddelen moet duide lijk zichtbaar eene behoorlijk ingevulde verklaring; zh'T1 anrgohrseM- II. dnf de verantwoordelijke leider der zuivelfabriek of melkinrichting of de be trokken veehouder in het bezit zij van een op bovenbedoelde ontheffing betrek king hebbende verklaring overeenkomstig het bii deze beschikking behoorende mo del, welke op franco aanvrage bij den be trokken inspecteur van den veeartsenij- kundigen diens» door dezen aan den bes langhebbende zal worden opgegeven: In deze aanvrage dienen te worden ops gegeven: lo. de naam der zuivelfabriek of melk' inrichting: 2o. de gemeente en buurtschap, waaf de zuivelfabriek, melkinrichting of hoeve is gelegen; So. naam van den verantwoordelijken leider der zuivelfabriek of melkinrichting of van den veehouder; 4o. de bestemming der niet voor vce< voeder bestemde producten. B. te bepalen, dat, wanneer daartoe aanleiding beslaat, de bij deze beschik king verleende ontheffing ten aanziet» van bepaalde bedrijven zal worden in getrokken. Naar aanleiding van het raadsbe sluit van Hengelo, waarbij de zakelijke belasting op het bedrijf is ingevoerd, welke door de meeste textielfabrikan ten op de arbeiders wondt verhaald, hebben de vier samenwerkende or ganisaties van textielarbeiders zich toE den Minister van Financiën gewend met de volgende vragen: le. Kan de Wet op de bedrijfsbe lasting zoo worden geïnterpreteerd, dat de financieele lasten., die een uitvoe ring van deze wet voor de bedrijven inet zich meebrengen, door korting op het loon, zooals thans door de werkgevers te Hengelo geschiedt, wor den verhaald op de werknemers? 2e. Wanneer dit niet het geval is, denkt Uwe Excellentie dan niet, dat er door de regeering maatregelen moe ten worden genomen, die het den werkgevers onmogelijk maken de ge volgen van de Wet op de bedrijfsbe lasting op de werknemers te kunnen afwentelen? In zijn antwoord hierop deelde dfl Minister mee, dat er volgens hem voor de regeer; ng geen aanleiding bestaat zich tc mengen in een kwestie tusschen werkgevers en werknemers, daar hel hier betreft de vaststelling van arbeids voorwaarden tusschen beide groepen, waar de regeermg buiten staat. Sociaal-Democratische Kamer-1 fractie. In de jongste vergaèoring van de soe- dem. Kamerfractie is, naar het Volk mee deelt, het bureau als volgt samengesteld: Troelstra, voorzitter; Schapper, vice-voor» zitter; Sannes, secretaris en IJzermaa, 2e secretaris. Eet boekweitgort, fijn of middel 20 cf. Hennepzaad 12 ct, Ongepelde Boekweit 12 ct. Kleine Duivenboonen 15 ct. Wikken 14 ct. Wit Kanariezaad 15 ct. Rood Rubszaad 30 ct. Kleine schoone maïs 7 ct. (10 pond 0.65, 100 pond 6.—) Gebroken maïs 734 ct. Gemengd Doivenvoer 11 ct. Gemengd Kipp*r:\ocr 8 ct. le soert gemengd Kippenvoer (bestaande uit zonnepitten, boek weit, witte tarwe, gerst, maïs, ha ver en erwten) 10 ct. Zonnepitten 13 ct. Witte tarwe 9 ct. Dikke Haver 9 ct. VIe«schme*l 25 ct. Beenaerr.itcl 20 ct. O-htendsoer 12 ct. Kavmmeel 10 ct. Ger:t«»ueel 10 ct. Maïsmeel 8 ct, Witie Zemelen 8 ct,' Lijnmrel 11 ct Blanke Hondencakes 25 ct, Za«hte Lijnkoeken, p. sluit 20 ct. KuJ.enzaad 15 ct. Opfokvocr voor kuikens Per pak van 1 Kilo 56 ct. Uitgewogen per kilo 50 ct, (Voor kuikens von 1 tot 3 en van 3 tot 8 wtkcr.). ALLES lc KWALITEIT en bij afname van 100 pond alles minder in prijs. Franco thuis. van 2—10 dagen vanaf 0.50. SCHEEPMAKERSDIJK 26.e"*-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2