Gij zijt onze rentetrekkende villabewonerWij bouwen het Villapark ,,'t Gouden Kalf" voor U Donderdag a.s. Trekking van de Tweede Klasse der 18e Rotterdamsche kunst en kennis. SPORT EH SPEL. seriewedstri'jden e.d; Van de Stadionbaan. Een merkwaardige gelijkenis. Uit boek en blad. KERKNIEUWS. Het gezelschap J. M. J. Zes Landhuizen met S ÏOO per week Premiën van S 40.000, f 30.000, enz. enz. Ruim ZESTIG DUIZEND PREMIEN De Polilie te Deventer heeft de werking der Trekkingsmachine voor de trekking onderzocht! Volgestorte obligatiën rechtgevend op den vollen prijs dus geen twintigjes worden franco per aangeteekende toegezonden door de C. V. 's-Gravenhaagsche Obligatiekantoor, Stationsweg 26 Den Haag (Telegr. adres GOK. telef Nos. 1645 en H 1293) na ontvangst van postwissel groot f 10,50 of veelvouden daarvan. Rotter- dammertjes van vorige leeningen worden bij aankoop van obligatiën in deze leening in betaling genomen tegen f4 per stuk, met dien verstande echter dat aankoop van een obligatie slechts recht geeft op in betaling geven van een Rotterdammertje. Koopmannetjes en Tilburgsche worden onder dezelfde voorwaarden in betaling ge nomen voor f2,50. Per giro kunt U Uw geld overmaken aan de C. V. Rotterdamsche Informatie Bureau, Kantoor Rotterdam, Postrekg. No. 18877. DIOCESAAN HAARL.VOETBALBOND De D-H.V.B. houdt een algemeene vergadering op Zondag 30 Juli 1922, des middags 12 urn-, in een der zalen van Holel-Restaurant „Krasnapolsky", \Varmoesstraat, Amsterdam. Aan de agenda ontleenen wij het volgende: Na opening der vergadering, lezing der notulen enz., uitreiking kam pioensmedailles. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden zijn de voorzitter, de heer H. Putter, en de commissarissen, de heeren F. Lodders en J. F. M. Endel. De aftredenden zijn herkiesbaar. ■Voorts is bericht van bedanken bin nengekomen van den heer C. Mok- veld. Candidaten zijn tot nog toe inge komen van het district Rotterdam: de heer C. Bassant; district Haarlem: de heer Th. v. d. Horst; district Amster dam: de heer F. van Veen. Reglementswijzigingen. a. Artikel 6, regel 3, achter staan in te voegen: „minstens 30 leden tel len." b. Art. 6, achter alinea 2 toe te voegen: „en vergezeld gaan van een waarborgsom groot f25, welke zoo lang de vereeniging lid van den Bond is, in het bezit blijft van den secretaris penningmeester." c. Art. 24 te wijzigen: Iedere toe getreden vereeniging is verplicht min stens 1 abonnement te nemen op het officieel orgaan. d. Art. 25 regel 6 te wijzigen: min stens 14 dagen tevoren, etc. (Alle voorgesteld door D. H. L.) e. Als de in art. 49 onder 4, 6 en 1 genoemde commissiën treden voor taan de Districtsbesturen op. (Voor stel Haarlem). Toelichting. De Districten zijn inge steld en hebben hun besturen. Wan neer nu die besturen niet worden be last met een deel der bondsleiding, ontaarden die besturen in klachten- bureaux en protestcommissiën tegen het Bondsbestuur. Zij hebben nergens eenige medezeggingschap, kunnen op niets invloed uitoefenen en krijgen alle klachten over de leiding van de clubs te hooren, met verzoek om met kracht en klem bij het bondsbestuur op ver betering aan te dringen. Nu is het logisch, dat een districtsbestuur de algeheele leiding in handen heeft van de in dat district gevestigde clubs. Aangezien Mgr. dit echter voor drie jaren niet wenscht, meenen wij boven staande reglementswijziging te moeten voorstellen, qpdat de districtsbesturen ten minste iets ten goede kunnen doen en in eenig opzicht het doel kun nen bereiken, waarvoor zij zijn inge steld, n.l. het bondsbestuur in de lei ding behulpzaam te wezen. 2. Het bondsbestuur besluite, de districtbestuurderen te benoemen tot leden van de Pers-, Propaganda- en Terrcincommissies, welke binnen elk district hun arbeid verrichten. (Voor stel Zaandam.) Toelichting. Het komt ons voor, dat één commissie voor beider genoemde taak voor het geheele bisdom op den duur te veel werk van de commis sieleden zal vragen, waardoor de be langen in den bond geschaad zou den kunnen worden. Waar de district bestuurderen met den toestand van het district goed op de hoogte zijn of behooren te zijn, vinden wij het ge- wenscht, hen in dergelijke commissies te benoemen of het districtsbestuur in zijn geheel als zoodanig bevoegdheiidi te geven. 3. Art. 65, le regel, te veranderen <n: De Terreincommissie bestaat uit minstens 3 leden. (Voorstel D. H. L.) f. De werkzaamheden, genoemd in art. 67, 1 en 2, worden opgedragen aan de districtsbesturen en in ver band daarmee krijgen de districtsbe- stuurders vrij toegang tot de terrei nen. (Voorstel Haarlem.) Voor toe lichting zie onder punt E 1. g. Art. 76, alinea 7, te veranderen in: Het speelseizoen loopt van 1 Aug. lot 1 Juni. (Voorstel Amsterdam.) h. Art. 83 te wyzigen als volgt: Alle vereenigingen, die bij het ein digen der conyielitie no. 1 en 2 in hun klassen staan, promoveeren naar de naast hoogere klasse en alle num mers laatst degradeeren naar de op volgende lagere klasse. (Voorstel S. M. C.) j. 1. Alle boelen worden vermin derd tot op de helft. (Voorstel Haar lem.) Toelichting. De boeten zijn voor zwakke clubs veel te hoog. Het is waar. dat overtredingen niet behoe ven voor te komen, maar het kan gebeuren, door misverstand of laks heid van een secretaris, captain of door wien ook. Boeten loepassen is ioms noodzakelijk, maar het bedrag mag niet zoo hoog zijn, dat het ern stige financieele gevolgen voor de club na zich sleept. 2. Art. 87, alinea 7, sub a, te ver anderen in: een geldboete van f 10 voor de eerste maal en bij een volgen de maal f 20. (Voorstel Amsterdam.) 3. In art. 87, sub. 7, na c in te voegen: d. herhaalt zich dit feit bin nen hetzelfde speelseizoen, dan wordt de geldboete onider a genoemd verdub beld, terwijl bij het ten derde male plaats vinden van genoemd feit in hetzelfde seizoen het betrokken elftal geschorst wordt met heffing van boete genoemd onder deze alinea. (Voorstel stel R. K. A. V.) Toelichting. Wij achten strengere bepalingen wegens niet opkomen drin gend noodig, omdat vele clubs om allerlei nietige redenen niet opkomen en alzoo de tegenpartij dupeeren. k. In art. 89 aan sub 1 toe te voegen: Echter zal zoo noodig slechts de resteerende tijd behoeven te worden uitgespeeld. (Voorstel R. K. A. V.) Toelichting. Deze wijziging wenschen wij, om de volgende onbillijkheid weg te nemen Een elftal, dat zwak uitkomt en ziet, dat het verliest, verlaat het terrein,, krijgt 2 winstpunten in mindering doch wint bijv. een volgenden wedstrijd. Dit elftal heeft dan wel geen winst punten voordeel, doch wel doelpun- tenvoordeel en daarop kan een elftal kampioen worden of van de onder ste plaats geraken. 1. Aan art. 90, sub'. 3, toe te voegen: Weigeren de spelers van de tegen partij alsnog in doel te gaan, dan moet de strafscln voor open doel geno men worden borstel D. H. L.) m. Aan t: 9t een alinea toe te voegen: Ieder speler is verplicht, zich te voorzien van een identiteitskaart met portret en is verplicht deze voor of na den wedstrijd te vertoonen indien zulks verlangd wordt of noodig blijkt aan den aanvoerder der tegenpartij, scheidsrechter, consul, bonds- of districtsber' nslid. (Voorstel Amster dam). n. Art. 93 aldus te wijzigen: 1een geldboete van f 10 en tevens verplicht de eventueele onkos ten, welke hieruit voortvloeien voor de tegenparlij en den bond, te ver goeden. 2. Indien het geval zich heeft voor gedaan in een competitiewedstrijd, zal de niet-schuldige vereeniging geacht worden met 5—0 te hebben gewonnen. Hebben beide vereenigingen in den- ■zelfden wedstrijd tegen de in alinea 1 genoemde bepaling gehandeld, dan ver beuren beide de in die alinea vastge stelde geldboete en zal de wedstrijd ongeldig worden verklaard en niet weer overgespeeld worden. (Voorstel A. D. O.) o. 1. Art. 95, sub 2, regel 5 achter het woord „en" in te voegen de woor den „door hem". (Voorstel D. H. L.) 2. Art. 95 alinea 2 de woorden „de aanvoerder van een 2e of lager elftal" te veranderen in: „de aanvoerder van ieder elftal"; alinea 4, de woonden: „de vereeniging, welke een wedstrijd tegen een 2e of lager elftal heeft ge speeld", te veranderen in: ,,de ver eeniging, welke een wedstrijd heeft gespeeld". (Voorstel Amsterdam.) 3. Art. 95, sub 2 te lezen: „de aanvoerder van ieder elftal is ver plicht" enz. (Voorstel R. K. A. V.) Toelichting. Bij het geven van ruil- formuiieren heeft de tegenpartij di rect controle of er spelers meedoen, die niet op het wedstrijd-formulier voorkomen; dit heeft de bond van een wedstrijdformulier niet, omdat da.n in gevuld kan worden wat de vereeni ging goeddunkt. Wij achten betere con trole wegens de veel voorkomende, maar dikwijls niet te bewijzen onge rechtigheden dringend noodzakelijk en meenen dat, door ook aan de eerste elftallen de verplichting van ruilfor- imulieren op te leggen, hieraan eenigs- zins tegemoet gekomen wordt. p. Aan art. 101 sub 1 toe te voegen: „dit geschiedt volgens een door de scheidsrechterscommïssie voorgestelde en door 't bestuur goedgekeurde re geling." (Voorstel D. H. L.) q. Art. 123, alinea 2, moet worden: „minstens één maand". Voorstel D. H. L.) r. De bond verschaffe zich den waarborg, dat hij verzekerd is van tijdige opname van alle officieele mededeelingen in de „Sport-Illustra- tie". (Voorstel Haarlem.) Toelichting. De beschikbare plaats ruimte laat dikwijls veel te wenschen over, zoodat wedstrijden niet tijdig werden aangekondigd, uitslagen pas 3 weken na den wedstrijd bekend werden gemaakt en boeten te laat werden aan gekondigd. Dit schaadt den goeden gang van zaken. s. De bond draagt den competitie leider op met de aanstelling van H.H. scheidsrechters rekening te houden met den slechten financieelen toestand der club en deze heeren niet van ver af gelegen plaatsen te laten komen. (Voorstel Haarlem.) t. Aan art. 40 toe te voegen: Voor leden beneden 14 jaren, die niet in de bondscompetitie medespelen, is geen contributie verschuldigd. (Voorstel Haarlem.) Toelichting. Dergelijke leden spelen in de juniorencompetitie onder lei ding van de districtsbesturen. Het is dus billijk, dan hun contributie in de districtskas vloeit. u. Aan art. 10 toe te voegen: „Aan bestuursleden mag geen geldelijke ver goeding voor hun bondswerkzaamhe- den worden betaald." (Voorstel Haar lem.) Toelichting. Het is in het belang van de beweging, dat de bondsbestuurders amateurs zijn. Kan één bondsbestuur- der het werk niet af in zijn vrijen tijd, dan verdeele men dat werk over meer personen. Gaat dat niet, dan stelle men een ambtenaar aan, die geen be stuurslid is, maar bediende van het bestuur. Zoover zijn wij echter nog lang niet. v. De bond besluite nog voor het aanstaande seizoen mede te werken tot oprichting van een Federatieve derde klasse. (Voorstel S. M. C.) Een volgend agendapunt luidt: Be paling vergoeding van den verplichten afgevaardigde. 30 Juli. Eerste afdeeling. H.S.V. I—E.D.O. II 2 Y, uur. Derde afdeeling. Victoria IO.V.A. I 10 uur. Kennemers IIT.H.B. II 11 uur. Stormvogels IV—T. H. B. Ill 1 uur. Zwaluwen IO. V. S. II 4 uur. E.D.O. VeteranenB.C.H. Veteranen. 5 uur. ATHLETJEK Morgen worden op het terrein van Haar Iein aan den Schoterweg de wedstrijden om het N. A. U. kampioenschap voor voetballers, welke reeds voor een deel te Nijmegen werden gehouden, voort gezet. Volledigheidshalve vermelden wij hier nog eens het programma. 100 M. dribbelen met den bal om paal tjes, 200 M. hardioopen, 800 M. hard- loopen, 4 x 400 M. Estafette, Teamrace over 3000 M. (3 man gelijk over den eindstreep), 110 M. horden, verspringen met aanloop, polsstokhoogspilngen,speer werpen en kogelslïngeren Hieraan zijn nog toegevoegd de N.A.U. nummers polsstokhoogspringen en 110 M.fhordenloop, beide om het kampioen schap van Nederland. Daarenboven zul len de Keyser Z A. C. Z wolle, Schild van Blauw-Wit en v. d. Ley van A. A. C. een recordpoging wagen op het nummer speerwerpen (links en rechts samen). NEDERLAND—WEST-DUITSCH- LAND. Op Zondag 6 Augustus a.s. wordt te Enschede de eerste landen-ontmoeting op Athletisch gebied tusschen Nederland en Duitschland gehouden. Voor West-Duitschland zullen uit komen: Duitsche deelnemers. 100 M. hard ioopen Houben, Crefeld Esselen, Aken reserve Zömer, 400 M. hardioopen Most, Bochum Gerz, Coblenz. 600 M. hardioopen Böcher, Siegen Schar- mann. 1500 M. hardioopen Böcher, Siegen Ufer, Bonn. 500 M. hard ioopen Ebert, BochumWalpert. 110 M. hordenloop: Paulus, Giesen Dahms, Osnabrück. Hoogspringen Quast, München-Gladbach Eisen, Gel- senkirchen. Vèrspringen Dickel Dahms, Osnabrück. Polsstokhoog Baltus, DortmundAdams. Speer werpen Hauer, DürenHoffmeister, Münster. Discuswerpen: Hoffmeister, Munster Paulus, Giessen. 4 x 100 M. estafetteHouben CrefeldEsselen, Aken Most, Bochum Zömer. De deelname van Duitsche zijde is zeer sterk. Houben uit Crefeld is kampi oen van Duitschland 1922. Esselen is de sterkste West-Duitscher na Houben op den korten afstand. Most loopt de 400 M. binnen de 50 seconden. De andere loopers zijn ongeveer gelijk te stellen met onze Hollandsche vertegenwoor digers. De hoogspringers springen 1.70 k 1.80 M. De vèrspringers springen 6.50 a 7 M. De polssspringers springen 3.20 5 3.40 M. Hoffmeister werpt ongeveer 60 M. met den speer en 36 M. met den diskus. Hiertegenover zijn door de N.A.U. uitgenoodigd Hollandsche deelnemers. 100 M. hardioopen: H. A. Broos, U.V.V., UtrechtA. E. Heynneman, V. en L., Den HaagreserveG. Kempkes, Ra- piditas, Groningen. 400 M. hardioo pen Harry van Rappard, V. en L., Den HaagCharles Bovens, V. en L., Den Haag reserve J. L. Klop, Enschedé. 800 M. hardioopen A. Paulen, V. en L., Den Haag A. v. d. Knaap. De Zwalu wen, Den HaagreserveDe Groot, i Enschedé. 1500 M. hardioopen: A. Paulen, V. en L., Den Haago. J. v. d. Wel, V. en L., Den Haagreserve J. Zeegers, A.V.A.C., Amsterdam J. Brouwer, D.O.S., Rotterdam reserve G. J. v. d. Wel, V. en L., Den Haag. 110 M. hindernis: O. E. van Rappard, V. en L., Den Haag A. Boers, V. en L., Den Haag reserve A. Kroeze, Hooge- zand. Hoogspringen W. C. Best, Blauw-Wit, Amsterdam W. R. v. d. Kuyp, Blauw-Wit, Amsterdam reserve A. Boers, V. en L., Den Haag. Vèr springen A. E. Heynneman, V. en L., Den HaagG. Kempkes, Rapiditas, Groningen reserve H. A. Broos, U.V.V. Utrecht. Polsstokhoog H. M. Key ser, Z.A.C., Zwolle H. Luurs, Rapidi tas, Groningen reserveA. Kroeze, Hoogezand. Speerwerpen J. v. d. Linde, Ede G. W. Schild, Blauw-Wit, Amsterdam reserve J. Zwijnenberg, Enschedé. Discuswerpen G. H. Bak ker, BlauwWit, Amsterdam A. Kroe ze, Hoogezand reserve H. M. de Key ser, Z.A.C., Zwolle. 4 x 100 M. esta fette H.A. Broos, U.V.V., Utrecht A. E. Heynneman, V. en L., Den Haag Harry van Rappard, V. en L., Den Haag G. Kempke Rapiditas, Gronnigt n reserve Chr. Bovens, V. en L., Den Haag. CRICKET. Het programma voor morgen luidt le klasse. Rood en WitV.V.V. HermesV.O.C. H.C.C.V.R.A. 2e klasse. V.V.V. 2—Haarlem 2. V.R.A. 2Vleermuizen. A.C.C.H.C.C. 2. Het le klasse programma bevat eenige aardige wedstrijden. Zoo hebben we b.v. reden om te veronderstellen dat het bij de ontmoeting Rood en WitV.V.V. aan spanning niet zal ontbreken. Het wordt nu toch waarlijk hoog tijd dat de Rood en Witters weer eens een overwinning kunnen noteeren. We zijn er van over tuigd dat de Spanjaardslaanmenschen toch wel tot iets meer in staat zijn dan zij tot op heden vertoonden. Eén overwinning in 8 wedstrijden is wel droevig. De oude Haarlemmers zijn aan hun reputatie verplicht hierin spoedig verandering te brengen. De beide hekkensluiters V.O.C. en Hermes ontmoeten elkaar thans in Schie dam. De eerste wedstrijd tusschen deze beide clubs werd gemakkelijk door V.O.C. gewonnen. We zijn benieuwd of het Hermes zal gelukken revanche te nemen. Echter geven wij niet veel voor de kans van v. de Schouw c.s. H.C.C. zal op Wassenaar wel weer een overwinning aan haar reeks van victories toevoegen. De Hagenaars worden nog steeds met shchts 2 punten verschil door Haarlem gevolgd. Waar een klein ongelukje de Haagsche dus noodlottig kan worden, zullen zij voorloopig nog terdege moeten aanpak ken. Want al is H.C.C. ontegenzeggelijk de sterkste, Haarlem blijft een gevaar lijke concurrent. De uitslagen van Donderdagavond lui den: Eerste wedstrijd voor amateurs over 2000 M. 1 Dirks, 2 Willems 3 Hijzelendoorn 4 Otter. Tweede wedstrijd voor amateurs over 2000 Meter 1 Poelgeest, 2 v. d. Bergh, 3 Bremer, 4 Praamsma. Beslissing 1 Bremer, 2 Willems, 3 r. d. Bergh, 4 Hijzelendoorn. Sprintwedstrijd Holand-België in 3 ritten van 800 meter. I. Leene 5 pnt. 2e Moeskops 6 pnt., 3 van Bever 9 pnt., 4 Degraeve 10 pnt. Motorrace HolandBelgië in 2 ritten en een inhaalwedstrijd, telkens over 2800 me- ter. le rit I Herkuleyns, 2 Luycken, 2e rit 1 Herkuleyns, 2 Luycken. Inhaalwedstrijd. Herkuleyns haalde den Belg na 4 ronden in. 1 Holand 3 pnt., 2 België 6 pnt. Kopelwedstrijd over 70 K.M. met 7 klas- esmenten, 10 deelnemende koppels. 1. Straat-Erkelens 62 punten; 2 Buysse- van Hevel 26 punten; 3 Van Bever-Per- sijn 25 pninten; 4 v. Nek-Nankman 15 pun ten; 5 Leen-Storm 15 punten; 6 Moeskops- Anspach 8 punten; 7 Bauw-Tyck 6 punten; 8 Aandewiel-Bakker 0 punten. Wij lezen in „Het Hoefijzer", orgaan van het Centraal Genootschap voor kin- derherstellings- en vacantieoorden In het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde van 8 Juli schrijft dokter O. H. Delprat een brief over: „de Tu berculosebestrijding in Frankrijk". Het laatste deel ervan, dat tot in on- derdeelen weergeeft hetgeen reeds, zoo lang mij heugt ten onzent als noodzake lijke voorwaarde voor eene goede bestrij ding door Prof. Scheltema te Groningen werd aangegeven, neem ik hier over. Als leek veroorloof ik mij' een eigen meening op dit gebied, maar uit den aard van mijn werkkring heb ik de ontwikkeling der tuberculosevragen tcoh met belangstelling gevolgd en vooral, voor zoover deze gingen, in de richting van bestrijding der kinder besmetting. Bij de laatste, juist door Prof. Schel tema verdedigde methode, is het va"an- tie-koloniewezen ten nauwste betrokken In den loop der jaren heb ik wel op gemerkt, dat men steeds nader aan dat standpunt kwam; méér nog in 't buiten land, dan hij ons. Maar hetgeen deze brief bevat is toch nog wel eene openbaring. Het geeft wel aan dat men in Frankrijk nu eigenlijk in vollen gang dit, bij ons nog vaak betwiste, a't'.ans nauwelijks pract'sch toe gepaste, standpunt inneemt. Daarom schijnt het van belang dit gedeelte uit bedoelden brief van een medicus rui mer bekend te maken. Want de bestrij ding van de tuberculose is toch ook van belang voor eiken leek. De merkwaardige gelijkenis met de „richting Scheltema", als ik haar nu kortweg maar noem, kan men uit het volgende opmaken. A. O. B. Een van de belangrijkste maatregelen, die men in Nederland nog niet als zoodanig aantreft als in Frankrijk, zijn de z.g.n.„oeuvres de préservation Ide l'enfance". De voorbehoeding van het kind vormt de basis van de geheele tu berculosebestrijding. Op dit punt wor den werkelijk zeer doeltreffende maat regelen getroffen in Frankrijk, al is het op het oogenblik nog op beperkte schaal. Op twee wijzen tracht men het kind voor een ziekte te vrijwaren :is het in een besmettelijke omgeving en is het nog gezond, dan zal men het zoo spoedig mogelijk uit die omgeving trachten weg te halen. Is het al licht besmet, dan zal het in een z.g.n .„prêventorium", een inrichting waar het verder nagegaan kan worden en waar het niet met bacillenop gevers in aanraking komt, gebracht worden. De bescherming pp de eerste wijze heet „le placement familial"; men onder scheidt de beschermende maatregelen in de eerste jaren van die van de later# jaren. Voor de latere jaren wordt deze plaatsing bij gezinnen verricht door het „Oeuvre Grancher", eene instelling, die sedert 17 jaar werkt en waarvan de resultaten alle verwachtingen overtroffen hebben. Dit „Oeuvre Grancher", belast zich o.a. met het onttrekken van gezon de kinderen aan de aanraking met tu- berculeuse ouders en jilaatst ze door haar zorgen in gezonde boerengezinnen- zij blijven daar tot aan het einde van hun schooljaren en dikwerf blijven zij geheel hun leven ten plattclande. Onder de 2300 kinderen, die op deze wijze zijn uitgestuurd, heeft men slechts 7 geval len van tuberculose vastgesteld. Als al deze kinderen bij hun tuberculeuze ouder# gebleven waren, zou de morbiditeit on geveer 60pOt. geweest zijn en de sterfte ongeveer 40 pOt. Nu zijn deze cijfers resp. 0.03 pöt. en 0.01 pOt. Ook uit geldelijk c^gpunt zijn de resultaten be langrijk, omdat de kosten van een kind buiten niet meer dan 1000 frs. bedra gen per jaar en men tevens een be langrijk kapitaal aan menschenlevens be houdt. Reeds in 28 departementen be staan afdeelingen van dit „Oeuvre Gran cher". „De „préventoria" zijn gestichten, waar de frissche lucht doorheen kan waaien, de kinderen zoo hygiënisch mogelijk kun nen leven (voeding, ligging, rust) terwijl zij onderwijs krijgen, gehard worden, on- uer toezicht staan van een geneesheer en een leeraar. De kinderen, die niet besmet telijk zijn, komen hiervoor in, aanmerking, voornamelijk kindertuberculose, en de kinderen, die men vroeger met het epithe ton: praetubercuieus bestempelde. Het is dikwijls lastig de juiste gevallen uit te kiezen. Een juiste diagnose is gegrond op de cuti-reactle, Röntgenonderzoek, physi- sche en algemeene verschijnselen. Meestal worden eerst die kinderen opgenomen, die een geval van tuberculose in de familie hebben, zoodat men dan het dubbele voor deel bereikt van voorbehoeding tegen de z.g.n. „surinfectdons" en groote genezings kans van de beginnende aandoening. Bijna al deze inrichtingen zijn bestemd voor kinderëh boven den zuigelingenleeftijd; in het geheel heeft men er 61 met 4000 bed den. Zij worden herhaaldelijk onderzocht; de jongens leeren meestal timmermans- werk, de meisjes handwerken. Ten zeerste de aandacht waard is, het geen gebeurt om te verhoeden, dat de zui gelingen met bacillen besmet worden. Op dit gebied zijn het vooral prof. Léon Ber nard en prof. agrégé R. Derbé, die hier voor den grondslag gelegd, hebben. Zij gin gen rut van de algemeen verbreide gedach te, dat de tuberculose van het kleine kind bijna altijd van zijn moeder afkomstig is. Door het van de moeder te scheiden kan men dus de besmetting voorkomen. Zij verrichten op het oogenblik hun maatre gelen nog op kleine schaal. Hiervoor heb ben zij de „crèche" van het hospital Laën- nec te Parijs geheel van inrichting doen veranderen. Vroeger werden de moeders hier opgenomen met de zuigelingen in het bedje aan het voeteinde. De moeders, zoogden de kinderen zelf, kusten ze, kort om de bronnen voor besmetting waren ve le. Tegenwoordig worden zij er streng ge scheiden ,als Je moeder tuberculeus fs. L'administration de l'assistance publique geeft aan den chef van de crèche: dr. Derbé alle gevallen op van fuberculeu.se zwangeren in de verschillende obstetrische klinieken. Onmiddellijk na de bevalling worden zij dan met, maar gescheiden van hun kind naar de „crèche" in hopital Laënnec vervoerd. DU gaat natuurlijk niet zonder toestemming van de moeder. Geeft zij echter haar toestemming voor de schei ding, dan beteekent dit, dat zij de eerste jaren niet bij haar kind mag komen. Dit lijkt erg hard, in de praktijk gelukt het bijna altijd met een weinig tact om de toestemming te krijgen. De zaal. waar de moeder komt te lig gen, is geheel afgescheiden van de zaal der zuigelingen (boven). Deze laatsten wor den spoedig genoeg na aankomst aan een. nauwkeurig onderzoek onderworpen (alge- meenen toestand, psychische diagnostiek, röntgenonderzoek, herhaalde reactie van Pirquet). Blijken zij na enkele maanden niet tuberculeus besmet te zijn, hetgeen uit herhaalde negatieve reacties van Pir quet blijkt, dan worden zij naar het een of andere gezin buiten gestuurd (oeuvre Grancher, oeuvres des tous-petits) of zij komen in de een of andere crèche ten plattclande te liggen, waar zij ook weer de eerste jaren onder geneeskundig toezicht blijven. Blijken zij wel met tuberculose besmet te zijn, dan blijven zij inhethopital Laënnec. Dikwijls wordt aangenomen, dat de tu berculose bij de kinderen onder het jaar een doodelijk verloop heeft. Dit blijkt uit de waarnemingen van Debré lang niet al tijd het geval te zijn. Zondert hij de kin deren af, nadat zij reeds metde badl van] Koch kennis gemaakt hebben, dan is de kans groot, dat de haard in litteekenvorm overgaat, zoodat geen nieuwe besmettingen kunnen plaats grijpen. Men staat hier nog slechts aan het begin van de uitwerking der gedachte, dat de tuberculeuse moeder zoo spoedig en vol ledig mogelijk van haar zuigeling moet worden gescheiden. Het leek mij echter niet van belang ontbloot op deze belang rijke dingen te wijzen." „Het Vliegveld" Het Juli-nummer van „Het Vliegveld** bevat een beschrijving van „De nieuws Handley-Page vliegtuigen", een artikel over „Lekvrije benzinereservoira" en een beschouwing over „Het vliegwezen in de Koloniën", door F. H. Reyneker; het slot van het artikel over „Installatie van vliegtuigen", door Brig. Gen.-Bagnall.- •Wild; een stukje over „Het voorkomen van drijfzand op onze kust", over „Draadlooze oriënteering van vliegtuigen" door A. van Sluiters. „Een proefvlieg- tuigpraatje", door J. H. W. van der Muelen, en een portret van Bernard de Waal, die den 15en Juli 10 jaar vlieger was, benevens een interview van Jopie Slim met den jubilaris; Ver „Over da Grenzen", door Henri Hegener met be schrijving van de gebeurtenissen in het buitenland, „Van de Rotterdam- sche vliegweide". door Persinsect en eeni ge aardige foto's van de werkzaamheden der K. L. M. Viering van het Gouden Jubileum. Met groolen luister wordt a.s. Zaterdag het 100 jarig bestaan gevierd van de Con- gregatie der Zusters van het Gezelschap Je- zus Maria Jozef, te 's-Bosch. Alle handen reppen zich om Kapel en klooster een rijk feestelijk aanzien te geven. - Op den jubeldag zal om 9 uur Z. D. H. Mgr. Arnold Frans Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch in de Kapel de Pontifi cale H. Mis van dankbaarheid opdragen. De plechtigheid zal mede opgeluisterd worden door de hooge tegenwoordigheid van Z. D. H. Mgr. Aelen, bisschop van Madras; Mgr. Eras uit Rome, de Hoogeerw, Paters Provinciaal der Jezuieten en der Missionarissen van het H. Hart te Tilburg; Gardiaan der Paters Capucijnen te 's-Bosch; voorts zijn uifgenoodigd de pas toors der stad, burgemeester van Lanschot; Jhr. van der Does de Willebois, Lid der Eerste Kamer, oud-burgemeester van Den Bosch; de inspecteur en schoolopziener bij het Lager Onderwijs. Van half twaalf tot een uur wordt re ceptie gehouden. Tijdens de reoeptie 's na middags voor de Eerw. Zusters zelf, wordt Mgr. Diepen in de groote versierde recrea tiezaal ontvangen en zal Z.D.H. worden! toegesproken. Deze receptie wordit opgeluisterd doof de cantate van Besouw. Om 4 uur zal Mgr. Diepen het Pontificaal Lof celebree- ren. Door alle onderhoorige huizen der Con gregatie, wier Oversten (ruim 60 in getal)1 a.s. Zaterdag de plechtige herdenking van het eeuwfeest zullen bijwonen, is bijgedra gen tot het feestgeschenk aan het Moeder huis. Dit huldeblijk bestaat uit een pracht- vollen en kostbaren Monstrans, van Bronf te Utrecht. Hiervoor werden door enkele particulie ren uit sympathie jegens de jubileerendet Congregatie juweelen geschonken. Zondag werd het feest in huisetijken kring herdacht en in den loop der week in de onderhoorige huizen. Wij bouwen en zorgen voor U voor een tientje Téven# zijn Obligatiën verkrijgbaar bij: HAARLEM: Nationale Bank, Parklaan 65; van Riet's Fondsenkantoor, Kleverlaan 80 en Nassaustr 20 bij de Kruisstr.v. Welsenes, Keizer#tr. 8; AALSMEER: A. Mulder, Weteringstr. 3; N. J. Rinkel, Oosteinde 160; BEVERWIJK: C. Toering, Corn Amsestr- I; HILLEGOM.' D. Kwast, Hoofdstr. 54; HOOFDDORP: Vincent, Hoofdweg 440; LEIDEN: Ramp, Breestr. 43; LISSE: J. Reeuwijk, Heerenweg 120; v. Schooien, Heerenweg 159; NOORDWIJK: de Mooy, Voorstr. 72; VELSEROORD: K Ebbeling. Eikenstr 36; WIJK AAN ZEE: H. J. Meyer, Voorstr 143; WIJKEROOG: N Rozemeyer, Kanaalkade 24; 1JMUIDEN: Bouwmeester, Julianakade 3; ZANDVOORT: Zandvoortsch Obligatie Kantoor, Parallelweg 29Maandag, Kerkstr, 20; Karaken, Haltestr. 32; Weber, Haltestr, 28; Veenis, Zeestr. 32; Café-Restaurant ,,Duinlust", Zandv laan 129.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 8