Dit nummer bestaat uittwee bladen. - Eerste blad. De invloed van de politiek. Maandag 31 Juli 1922 45sto Jaargang No. 14208 UIT DEN OMTREK uit onze Nieuwe Hygiënische Fabriek, dus prima. Wynhuys „de Guide Druyf." 4 Groote Markt - Teletoon 134 HAARLEM. Personalia. Esperanto. C 'en voorwerpen. Lichaamsoefeningen M. O Verversching water, en Volksge zondheid. Baden. N. V. Spaarbank voor Katholiek Nederland. Vacantiebijslag. Spoorwegpersoneel. „Nederland en Oranje". Politieke stroomingen in de R.-K. Kiesvereeniging. LANGS DEN WEG. Politie-Muziekkorps. Diefstal van f700. Verduistering. KROM MENIE. Frr z.andvoort en de jeugd. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. HEEMSTEDE. NOORDWIJK. Ve abonnementsprijs be draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 Ys Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. [Telefoonnummers: 1426, l 2741 en 1748. Po.tr, n.,,0 No 5970 HAARLEMSGHE Adverfenliën 35 cents per regel - Bij contract belangrijke korting. Advcrtentiën tusscben den tekst als ingezonden tne- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 1—4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. In ons vorig artikel hebben wij getracht zoo kort mogelijk aan te geven, waarom er in ons Katholieke kamp verdeeldheid van inzicht heerscht over de te volgen richting in de politiek der naaste toe komst. De feiten immers, die wij aan haalden ter kenschetsing van den huidi- gen maatschappelijken toestand staan vast; laat niemand daaraan trachten te tornen. Wij herhalen ze nog even in 't kort, omdat zij van zooveel belang zijn voor ons betoog: de middenklasse, de kleine nijveren, de intellectueelen zon der eigen groot kapitaal, en de boeren stand zijn door de verminderde koop kracht van het geld in het gedrang ge komen. De stand, die eertijds door hard werken, zuinigheid en spaarzaamheid langzaam maar zeker een familiekapitaal vormde, kan thans ternauwernood rond komen of moet interen op dierbaar be zit. Daartegenover heeft de industrie ten tijde der oorlogswinst buitenmatige voor deden behaald en was in dien tijd willig in het opvoeren der loonen, zoodat de arbeiders hun levenspeil konden behou den. vele hunner zelfs in aanmerkelijk be tere conditie kwamen dan vóór den oor log. De overheid van stad en land zag zich genoopt de loonstijging in 't particu lier bedrijf te volgen, wat millioenen meer aan belastingen of verhooging van tarie ven veroorzaakte, geld, dat voor 'n groot deel door dienzelfden verrdrukten midden stand moest worden opgebracht. En nu neme men dat begrip „Middenstand" hier zoo breed mogelijk. In deze beschouwing yallen daaronder allen, die niet in staat yaren hun oorspronkelijk levenspeil door .vermeerdering van kapitaal of verhooging van inkomsten te handhaven; dus ook de kleine en zelfs grootere kapitalisten, wier oude rente door de verminderde koop kracht van het geld in waarde werd ge halveerd. Die toestand is aldus volgens de feiten 'geschetst; daarover kan dus 't meenings- 1.verschil niet loopen. De vraag is nu al leen maar: hoe groot is de invloed van de binnenlandsche politiek op deze feiten en, zoo die invloed aanwezig is, in welke richting moet hij dan gaan? Nu is het onmiskenbaar, dat de binnen landsche politiek hetzij door positieve da den, hetzij door onthouding, van invloed is op de welvaart van een volk. Noemen wij •lechts de houding der regeering ten op zichte van vrijhandel en protectie, ar beidswetgeving en alle sociale en belas tingwetten, welke direct of indirect op handel en industrie drukken en niemand zal ontkennen, dat „de richting m de po litiek" van invloed is op het economisch leven. Daarentegen wordt aan dien invloed ier binnenlandsche politiek ook wel 'n te groote macht op het bedrijfsleven toege kend. Wij hebben er al meermalen op gewezen, hoe verkeerd het betoog was: „wanneer de arbeidswet niet bestond, zouden vele orders, thans in Duitschland geplaatst, aan onze industrie ten goede Zijn gekomen". Wanneer in zoo'n geval de prijsberekeningen naast elkander werden gelegd, zag men, dat de verplichtingen der arbeidswet slechts een ondergeschik te factor vormden. Daarmee is opnieuw langegeven, dat moeilijkheden voor ons bedrijfsleven evenals op heel de in- ternationle markt hoofdzakelijk door andere invloeden worden bepaald. An derzijds wordt de beteekenis van de bin nenlandsche politiek vaak onderschat. Laten wij een voorbeeld nemen bij het buitenland, waar de regeeringen er de laatste jaren toe zijn overgegaan een itnancicele politiek te voeren van het be- denkelijkste gehalte. Men laat n_m. in plaats van directe belastingen naar de be hoefte van de schatkist te heffen, de bankbiljettenpersen draaien en geeft onbe perkt papieren geld uit zonder dat daar- 'yoor dekking aanwezig is, met een kort Voord inflatie van het ruilmiddel ge doemd. In zijn den vorigen keer reeds geciteerde artikelen, wijst Keynes er op, dat deze inflatie niets anders is dan een gemaskerde vorm van belastingheffing, en een, waaraan men zich moeilijk onttrek ken kan. Hij omschrijft het proces zeer juist aldus: „De prijsverheffing, die door sterke Vermeerdering der ongedekte biljetten- circulatie in het leven pleegt te worden geroepen, wordt aanvankelijk door de be volking meestal als van tijdelijken aard beschouwd. Men stelt dan zijn aankoopen dit, en bewaart zijn bankpapier tot den tijd der verwachte prijsverlaging. Voor het verkeer blijft hierdoor minder geld be schikbaar, wat de regeering in staat stelt, meer bankpapier in omloop te brengen, zoodat de bevolking door haar terug houdendheid dan zelf den aanslag op haar levenspeil in de hand werkt. Als het proces verdere vorderingen maakt, ver anderen de betalingsgewoonten. Men zet geld om in goederen, houd minder kasgeld, en gaat over tot het gebruik van vreemd geld. Een en ander heeft tot gevolg, dat dan voor het verkeer met minder van het eigen bankpapier kan worden vol staan. Daardoor wordt het de regeering moeilijker, den biljettenomloop te ver meerderen, zoodat een grooter bedrag in omloop moet worden gebracht, om bij de dalende geldwaarde eenzelfde op brengst te verkrijgen. In de laatste stadia der inflatie neemt dientengevolge de om loopsnelheid van het bankpapier sterk toe, en heeft dit meer invloed op de prijs verheffing en op de depreciatie der valuta dan de vermeerdering der biljettenuitgifte op zich zelf. In Moskou b.v. holt een kruidenier, die biljetten heeft ontvangen, dadelijk naar de markt, om er nieuwen voorraad voor te koopen, eer deze in- tusschen weer in prijs is gestegen. In Weenen wemelt het van wisselkantoren, waar men binnen enkele minuten, nadat men Oostenrijksche biljetten heeft ont vangen, ze weer kwijt kan raken. Mocht het vertrouwen in het bankpapier terug- keeren, dan zou de omloopsnelheid ver minderen Dit zou tot een aanzienlijke vermeerdering in de waarde van Marken, Kronen, etc. kunnen stijgen, zelfs al werd het bedrag van de circulatie niet inge krompen. Het is een dwaling, te meenen, dat men door inflatie van het ruilmiddel belastin gen kan vermijden. Door inflatie belast men het volk evenzeer in den vorm van prijsverhoogingen. De moeilijkheden, waarin de Duitsche regeering zich op het oogenblik bevindt, zijn in even groote mate het gevolg van deze inflatie en van de natuurlijke neiging van deze bron tot opdrogen, doordien de bevolking het bankpapier niet meer zoo grif aanvaardt, omdat het niet meer is oorlogsschatting. Als een regeering geld uitgeeft, moet het publiek de rekening betalen. In sommige landen, aldus Keynes, is het echter mo gelijk, de bevolking gedurende eenigen tijd te behagen en tevreden te stellen, wanneer men in ruil voor de betaalde belastingen fraai gedrukte kwitanties uit geeft j papier met een watermerk. „De kwitanties voor inkomstenbelasting, die wij in Engeland ontvangen van de Ont vangers der Belastingen, gooien we in een snippermand. In Duitschland noemt men ze bankbiljetten en stopt men ze in zijn portefeuille. In Frankrijk geeft men ze den naam van Staatsschuld, en worden ze in de familie-safe opgeborgen". Ziedaar een voorbeeld van wel zeer grooten en zeer verderfelijken invloed der regeeringsporitiek op het leven van een volk, een politiek, die voert tot den hongersnood voor negentig procent der bevolking en slechts de beheerders van de Staatsruif met hun trawanten alsmede een aantal gewetenlooze woekeraars ten koste der gemeenschap laat gedijen. Een voorbeeld, dat ons tevens brengt op het eigenlijke punt van het conflict, hetwelk ook in onze politieke stroomin- gen valt waar te nemen. Men vreest n.m. niet zonder grond, dat de financiecle toe stand van ons land het niet racer moge lijk maakt op den roet dér laatste jaren voort te leven: belastingverhoog.ng is on mogelijk, daarover is ieder het eens; zoo dat, wanneer het innen der inkomsten door de openbare kassen op denzelfden voet moet doorgaan, ook hier te lande het ruilmiddel in gevaar zou moeten wor den gebracht, met al de ellende, welke wij in het buitenland achter zulk een middel zien aankomen. Wil men geen van beiden, dan moet men zijn toevlucht ne men tot het laatste en derde middel, n.m. krasse bezuiniging op de openbare uitga- ven_ Maar bezuiniging beteekent verminde ring van personeel bij de openbare dien sten; loonsverlaging van ambtenaren en beambten; beperking van sociale wetge ving, onderwijsuitgaven, enz. Wij mogen zeggen, dat ons 'and als een der weinige op het oogenblik nog finan cieel gezond is. Maar wij staan op een keerpunt en de vraag is nu: welke rich ting moeten wij uit. Die vraag beant woordt men niet met eenvoudig elkaar voor conservatief of democraat te schel den; door maar ruw weg alle uitgaven der openbare lichamen als verkwisting af te wijzen of wel bezuiniging kortaf onmoge lijk te verklaren. Wanneer maar alle de magogie eenerzijd3 en alle zelfzuchtig conservatisme anderzijds wordt uitge schakeld, dan zal het niet moeilijk vallen de eenige juiste richting te zisn, welke een christelijke politiek in de naaste toe komst zal dienen te v ngen. Daarover in een slotartikel VR UCHTEN WIJNEN. Aardbeien - Appel - Bessen, (rood, wit of zwart) - Frambozen- Kersen - Meiwijn per fl. 75 ets. LIKEUREN, falcoholvrij). Otaco per fl. f 1.55 Anisette - Curasao - Fram bozen - Kersen - Persico - Pepermunt. per fl. f 1.45 D© heer 0. Kwantes, alhier, is ge slaagd voor hot examen Engelsche Han delscorrespondentie „Mercurius". Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen Engelsch L. O. mej. J. de Haan, alhier. De heer P. Ferwerda, alhier, Is be stemd voor den Indischen dienst, en wel als administratief ambtenaar bij het bin- nenlandseh bestuur. Tot de eerste klasse der Willem Ba- rendsz. Zeevaartschool op Terschelling (opleiding voor stuurman; is toegelaten J. Matla alhier. Men schrijft ons; Vrijdag hield de Esperantovereeni- ging Abbé Biehardson hare jaarvergade ring. Nadat de voorzitter met den Chris- telijken groet de vergadering geopend had, gaf hij het woord aan den heer H. Deze spreker begon zijn rede met de klacht, dat hij niet kon begr n, dat er zoovele jongelieden onkun blijven van het zoo onontbeerlijk Espe ranto. Hoe vele nette- jongelui hebben alleen maar oogen, die niet verder zien dan het biljartlaken, het voetbal terrein of de bioscoop; terwijl slechts weini gen de toekomst in staren en de inter nationale hulptaal in studie nemen, om bij internationale aangelegenheden met vreemdelingen te kunnen spreken en zoodoende met heel de wereld van ge dachten te kunnen wisselen. Padvinders, aviateurs en sportmenschen, die geen esperanto kunnen spreken, kunnen ge rust in eigen land blijven, willen zij geen mal figuur maken bij buitenlanders. Daarom raadde spr. aan, zoo mogelijk in het laatst van September een groote beweging op touw te zetten en een cursus in Esperanto te geven, opdat den meer wakkeren jongelui van Haarlem de gelegenheid worde gegeven, Esperanto te leeren. Ten slotte gaf spr. nog vele bewijzen, dat de tijd, aan Esperanto besteed, niet verloren is. Hierna dankte de voorzitter don heer H. voor zijne gloedvolle rede, en sloot de vergadering op de gewone wijze. Terug te bekomen bij; J. Kraakman, Dusartstraat 4, voetbalF. de Graaf, Grebberstraat 2, leesboeken: J- Maas Kleverlaan 131, bok- J. Kan, 0--I. Ka de 22, kinderbril Dekker Ripperdasteeg 4, hondje (geel met wit); J- Luiting, Jan Nieuwenhuijzenstraat 35 rd., dames horloge- Kennei Fauna Parklaan 119: grijze kat, gebracht door Kensen, Gorte- steeg 11 0. Pieters, Schreveliusstraat 29, grijze kindermuts- B. v. d Kroft, Vooruitgangstraat 52, penning; N. M. Buitenhuis, Zijl weg 95, rozenkrans; J. Sweitzer, N. Kruisstraat 17zw. kinder- schop- H. Buis, Anthoniestraat 51, hos sleutels; J. v. d. Mark, Jan Steenstraat 3, tasch inh. boek* G. de Braai Lottor- straat 32, zweep- B. Laret, St. Anthonie- steeg JO, zakmes. HAARLEM. Geëxamineerd 8 candi- daten. Geslaagd de heeren JBrinkman, Haarlem; H. 0. J. Bakker, Amsterdam; L. Bonnema, Amsterdam; J. W. P. Peere.boom, 's-Gravenhage; A. A. Lum- barts, Assen; K. de Vries, Leeuwarden; J. de Kok, Leiden. De heer Bomans, heeft den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: lo. Is het den Minister bekend, dat op een verzoek van het gemeentebestuur van Haarlem aan dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland om voor de verversching van de singels en grachten in die gemeen te het stoomgemaal te Spaarndam voor rekening van Haarlem in werking te doen stellen, afwijzend is beschikt, omdat be doeld gemaal wegens vernieuwing van den schoorsteen en de voedingstubelures voorloopig niet maalvaardig is? 2o. Zou de Minister er bij genoemd hoogheemraadschap op willen aandringen, de noodige voorzieningen te treffen, opdat alsnog zoo spoedig mogelijk tot verver sching van bedoelde wateren kan worden overgegaan? 3o. Zou de Minister er in het algemeen bij de daarvoor in aanmerking komende waterschappen op willen aandringen dat, zoo gemeenten voor de verversching hun ner wateren op waterschappen i aange wezen, ook met die belangen voldoende rekening zal worden gehouden, opdat niet het groote belang der volksgezondheid, vooral in groote steden, op willekeurige wijze door het niet behoorlijk medewer ken van een betrokken waterschap, ernstig zal worden geschaad? In het Douehebadhuis aan den Kouden- hc-rn zijn in de afgeloopen week 342 ba den genomen, in dal aan het Leidscheplein 671 en in dat aan den Schotersingel 1124. Wij vestigen gaarne de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van bovengenoemde spaarbank, waarin een spaarafdeeling voor het bisdom Haar lem aangekondigd wordt. Vanaf a.s. Woensdag zal vanwege genoemde spaar bank eiken Woensdag en Zaterdag van 5 to half zitting gehouden worden in het ge bouw „SI. Bavo' aan de Smedestraat tot het in ontvangst nemen en uitbetalen van spaargelden. De spaarbankrente bedraagt 4 pet. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. De heer Bomans heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken de volgen de vragen gesteld: Is U E. met den heer Bomans van oordeel: lo. dat, nu blijkens een mededeeling, voorkomende in „De Gemeente-Stem' de Minister van Justitie op 26 April 1921 aan het bestuur eener Geldersche gemeente heeft bericht, dat een va- cantie-bijslag niet geacht wordt te be- hooren tot de bezoldiging van den commissaris van politie, zoodat die bijslag niet dient te worden geregeld bij K. B., dit standpunt er toe moet ledden, dat ook voor den secretaris en den ontvanger eener gemeente jde vacantiebijslag niet geacht moet wor den te behooren tot de jaarwedde, waarop de artt. 104 en 107 der Ge meentewet betrekking hebben? 2o. dat het derhalve geoorloofd zal zijn, aan deze ambtenaren boven hun jaarwedde een vacantiebijslag uit te keeren Mochten deze vragen ontkennend worden beantwoord: lo. Is dan U E., in afwijking van den Minister van Justitie, van oor deel, dat de vacantiebijslag wel als bezoldiging in den zin van art. 191 der Gemeentewet moet "-orden be schouwd? 2o. Zoo ja, naar welke opvatting zullen de gemeenten zich moeten ge dragen In verband met de aan - egde loons verlaging van 10 pet. v <v het werk- plaatspersoneel, had de a M eling Haar lem van de Nederland-cV Vereeniging van Spoor- en Tramper oneel Wrijdag- avond te Haarlem twee openbare ver gaderingen belegd. In den Schouwburg aan den Jansweg sprak de heer Goustra, in het gebouw De Centrale, aan het Spaarne, de heer Natans. Zij keurden de loonsverlaging van 10 pet. in scherpe bewoordingen af, bovendien merkten zij op, dat de plannen van de directie en regeering om de inkomsten van het per soneel te verminderen, blijkbaar nog verder gaan, omdat de gegeven toe zegging inzake verbetering van de pen- sionneering blijkbaar niet zal worden nagekomen en omdat ook de aftrek voor standplaatsen grooter gemaakt zal wor den. De sprekers betreurden, dat door de gescheiden organisaties geen krachtig eenheidsfront van alle spoorwegarbeiders als tegenweer tegen deze handelingen der directies gesteld kan worden. In dat verband werd de houding van de andere organisaties gegispt Ten slotte wekten de sprekers op tot een krach tige organisatie in de Nederlandsche Ver eeniging, opdat het personeel sterker zal kunnen staan. De vergaderingen wa ren tezamen door ongeveer 1000 per sonen bezocht, waaronder ook verschil lende vrouwen waren. Het werkplaats- personeel te Haarlem telt ongeveer 1500 man. In de „St. Bavo" vergaderde Vrijdag avond de anti-rev. kiesvereeniging „Ne derland en Oranje", onder voorzitterschap van mr. A. Bruch. Deze memoreerde in zijn openings woord het schitterend resultaat, bij den stembusstrijd door de rechtscha partijen behaald en bracht dank aan de propa gandisten voor het vele werk, door hen verricht. Spr. wees er op, dat de a.s. rechtsche regeering een zware taak wacht doch dat men alleszins vertrouwen in haar mag stellen, hetgeen zij in de af geloopen vier jaar wel bewezen heeft, waard te zijn. Spr. spoorde ten slotte tot eendrachtig samenwerken aan tot heil der gemeenschappelijke belangen. Door den heer H. Gravestein, burge meester van Urk, oud-voorzitter der ver eeniging, werd hierna een opwekkende rede uitgesproken. Ook deze spr. releveerde den schit terenden uitslag der verkiezingen en wekte op, getrouw samen te werken met de andere coalitie-genooten. Hij herin nerde er aan, hoe nu 13 jaar geleden hier in Haarlem de coalitie was tot stand gekomen, en hoe nu toch wel gebleken was, dat de s amfenwerking duurzaam was. Spr. uitte ten slotte den wensch, dat dit altijd zoo mocht blijven, tot groo teren opbloei der wederzijdsche belangen en tot herstel der maatschappelijke orde. Mij schrijft ons: Vrijdagavond vergader den hier ter stede verschillende voorman nen uit het Roomsch Katholiek organisa tieleven ter bespreking hunner houding betreffende de politieke stroomingen, welke in den iaatsten tijd naar voren kwamen. Besloten werd, een tegenwicht te vormen opzichtens de Cranenburgeractie en te ijveren voor het behoud van Minister Aalberse als Minister van Arbeid. Heeft de Rechterzijde gewonnen, dan is het niet het minst te danken aan ongeveer 70 der rechtsche kiezers, die op het behoud van Minister Aalberse ten zeerste prijs stellen en die niet zullen dulden, dat een kleine groep reactionnairen de lakens zal uitdeelen. Als eerste punt van tegenweer werd besloten, nieuw leven in te blazen aan de in 1915 opgerichte studieclub, ten einde vooral de arbeiders met het politieke „Heilige huisjes." Het zou baast gaan vervelen, te bewe ren, dat er in de laatste jaren ook te Haarlem veel gebouwd is. Zoo hier en daar wekt het zelfs den indruk van een op zich zeif staande kleine gemeente. Maar desondanks hebben zij nog niet al die kleine gemakken, welke een gemeente noodzakelijk behoeft. Waarschijnlijk moet dit geschreven worden op rekening van de vlugheid, waarmede die nieuwbouw is begonnen en voortgezet, alsmede hare uitgestrektheid er van. Langzamerhand ral alles wel, naar ten minste verwacht mag worden, uitstekend in orde gebracht worden. Als voorbeeld willen we wijzen op de Zomervaart. Wat ec.i oestijn was het er niet bij droog weer, terwijl zij na een fiksche regenbui een modderpoel gelijk was. Doch nadat er een poosje over gemopperd was, kwam de boel in orde en nu Vormt zij een keurigen straat weg. Wij willen thans even op iets anders wijzen, op een gebrek in een dicht be bouwd gedeelte, dat toch gemakkelijk ver holpen kan worden. In het geheele Bavo- dorp is namelijk geen urinoir te beken nen. En eenige van die „heilige huisjes" waren daar toch wel op zijn plaats. Mis schien wordt zoo'n nuttig dingsigheidje ook in de andere nieuwbebouwde stadsge deelten gemist. Laten er dan ook daar ge- plaats worden. Ze zijn niet overbodig! leven vertrouwd te maken en bij urgente aangelegenheden hun houding vast te stel len. De houding van de plaatselijke Kies vereeniging en R.-K. Pers tegenover de N. K. P. werd goedgekeurd, behoudens de opname van enkele stukken door deze laatste van N. K. P.'ers, niet het minst, omdat stukken van arbeiderszijde meer malen werden geweigerd of „verbeterd" opgenomen. Ten slotte werd besloten, ern stige aandacht te wijden aan de verkie zingen, welke het volgend jaar aan de orde zullen zijn. De vergadering was van oordeel, dat dit streven overal in den Lande navolging zou ondervinden, omdat nu aan de arbeiders, zooals de heer Loerakker het op 7 Juli in den tuin van het Brongebouw zeide „recht was wedervaren in de laatste vier jarige periode", dezen zich het verkregene niet zoo maar zouden laten ontnemen. Aan de muziek-vereeniging van het politiekorps alhier is vergunning ver leend tot in gebruik neming van de oude muziekinstrumenten, welke nog op het Proveniershuis aanwezig zijn, alsmede eenige oude muziekstukken, behoord heb bende aan de voormalige schutterij. Door de recherche is aangehouden J. M. P. Haarlem, verdacht van diefstal voor een bedrag van ruim f 700, ten na- deele van een familielid. Op verzoek van de politie, alhier, is te Amsterdam aangehouden de 24-jarige 0. B. verdacht van rij wiel verduistering te Haarlem gepleegd. Het verduisterde rijwiel is opgespoord en in beslag ge- GEMEENTERAAD. Gemeenteraadsvergadering op Vrijdag 28 Juli, 's avonds half acht. Helaas een ledige stoel door het plot seling overlijden van den oudsten wet houder, den heer G. Jongejans, overi gens allen present. De voorzitter, burgemeester De Klerk, zichtbaar aangedaan, rees van zijn ze tel op en betoogde getroffen te zijn door het plotseling overlijden van onzen ouden weth. Waar de overledene, a'dus spreker, ons allen zoo goed bekend is, daar zal ieder moeten getuigen dat 't een man was van grooten eenvoud, met een goed en degelijk hart, bemind en geëerd om zijne groote welwillendheid. Uit erkentelijkheid voor den doode staan de heeren op en vervolgt de voor zitter aldus: de heer Jongejans was ons aller vriend, een eerzaam burger van onze gemeente. We ontstelden door zijn doodsbericht en do slag is voor ons, maar vooral voor de weduwe groot. Spr. k r stelt voor hot ingekomen overlijJensberi ht met een cir culaire van rouwbeklag te beantwoorden. Aldus besloten. Alsdan volgden eeni- e mededeelingen. 1. Ingekomen een sch-ii en van 't Minis terie van Onderwijs, K asten en Weten schappen, bevattende ue goedkeuring van een v o loopig uitste' van 'tz'vende leer jaar van school A, B, 0. en 't centrale zevende leerjaar aan school E. 2. Goedkeuring van Ged. Staten der gemeenschappelijke schoo' geldrege'ing met de gemeente Assendelft. 3. Goedkeuring der suppl. begrooting dienst 1921 door Ged. Staten. 4. Adres van den Ned. Kolfbond met het verzoek op 10 Sept. a.s. de wed strijden alhier officieel te openen en een prijs van gemeentewege beschikbaar te stellen. Het laatste verzoek wordt in han den gesteld van B. en W. om advies. Vervolgens worden de heeren Schaaper, Baars en Van Vliet benoemd voor het nazien van- de rekeningen der gemeen te, de heeren Ofman, Aten en Joon, voor die der gasfabriek en de heeren Mole naar, Mooy en Albers, voor die van 't Burg. Armbestuur, 't Godshuis en do bewaarschool; alles dienst 1921. Daarna werden uitgeloot zes aandeelen f 500 der leening van f 60.009 A 4Va pot., aangegaan in 't jaar 1.913 en wel de volgende nummers: 70, 8, 49. 14, 115 en 9. Bovendien moesten zes aandeelen A f 100 der leening van f 11,000 A 5 pet., aangegaan in 1915 terugbetaald wor den. De bezitters der volgende nummers: 31, 2, 4, 93, 62 en 92, kunnen hun geld in ontvangst nemen. Bij 't 5e punt der agenda: voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling inzake den keuringsdienst van vee en vleesch voor de Zaanstreek, vroeg de heer Schaaper (R. K.): maakt wets wijziging 't noodzakelijk de eenmaal ge maakte overeenkoms! (o veranderen en bovendien, hebben we hier met een voor stel van B. en W. van Zaandam te doen of met een besluit van den raad dier gemeente? De Voorzitter antwoordde dat Ged. Sta ten slechts kunnen goedkeuren dat er in 't district Zaandam slechts één centrum is, terwijl wij twee centrale plaateen had den aangewezen. Op de tweede plaats bepaalt het Kon. Besl. van 18 Mei j.l. art. 20 3e lid, dat de instructie van het betrokken personeel in de centrum gemeente vastgesteld moet worden. Zaan dam is daar dus de aangewezen plaats voor, zoodat we niet moeten denken aan heerschzucht van Zaandam. Het laatste punt: voorstel tot wijzi ging van de gemeenschappelijke re geling inzake de centrale ambachtschool voor de Zaanstreek, lokte geen discussie uit en bedoelde alleen er voor te zor gen, dat niet 't geheele Bestuur en de commissarissen gelijk zouden aftreden, zooais tot dusver geschiedde, omdat het anders kon gebeuren dat geheel nieuwe krachten stonden voor deze zeer belang rijke zaak. Ofschoon de agenda afgewerkt was, konden B. en W. het goedkeuren, dat het dezen middag ingekomen verzoek der gascommissie eene leening van f 24.000 tegen 5 3/4 pöt. tegen de koers van 98, af te losson in drie jaar te beginnen Een verontwaardigd medewerker schrijft ons een hartig briefje over het soms onbehoorlijk optreden van Zand- voort's opgeschoten jeugd. Zooals helaas! maar al te dikwijls gebeurt, aldus klaagt hij, werd ook dezer dagen weer eens een niets kwaads vermoedende en niemand kwaaddoende wandelaar door een op- gescholen lummel onthaald op eeni ge lieflijke scheldwoorden, waarvan de vreemdeling de beteekenis aan zijn adres althans zeker niet geheel zal gesnapt hebben. Natuurljjk! want daar schijnt het den slungels dikwijls om te doen te zijn ontaardde dat in ruzie. Bij de komst van de politie koos de held natuurlijk alweer! het hazenpad. Wanneer zal men toch eindelijk eens gaan beseffen, zoo klaagt inzender, dat het voor Zandvoort van zoo groot belang is dat ieder vreemdeling met rust door ons dorp kan wandelen? Het is soms ergerlijk te zien en te hooren hoe bijv .op het Tramplein en in de Haltestraat, juist bij den ingang van 't dorp voor trampassagiers en auto mobilisten en fietsers, voorbijgaande personen worden nagejouwd en on hebbelijk aangesproken door kwajon gens van 18 tot 20 jaar. De Zandvoorters moesten begrijpen, dat zij door dit optreden zich zelf het etiquet van onbeschoft op het voor hoofd zetten, maar bovendien dat die bengels de gemeente schaden. De Zandvoorters moesten daarom zelf allen op straat in dit opzicht opvoedkundig tegenover hun dorpsge- nooten optreden, doch eveneens van belang zou het zijn, indien de Zanid- voortsche politie handelend optrad. Niet mogelijk? Och kom, er zijn zijn wel middelen het daarheen te leiden dat de bel hamels gedurende de zomermaanden van de vlakte af zijn. Zoo niet goed schiks, dan maar kwaadschiks. OOI Barometerstand 7.63. Stilstand. OPGAVE VAN: 't volgend jaar, aan te gaan, in be handeling te nemen. De heer Mooy (R.K.) vroeg wie ge geldschieter moest zijn. Antwoord: de Zaanlandsche Bank, alhier. Maar aldus de heer Mooy, kan de Bank van Ned. Gemeenten ons niet goedkooper helpen, of mag de gasfabriek daar niet leenen? De heer Albers, lid der gascommissie, meende nergens goedkooper te kunnen slagen. Ah oud-lid der gaso. beg eep de heer Van Vliet niet, dat er zoo'n groot be drag geleend moest worden, omdat het steeds gewoonte is geweest alle onkos ten uit eigen middelen te bestrijden. Waarvoor moet het geld toch besteed worden De heer Molenaar (R.K. )lid der gasc., betoogt, dat we behalve de gewone on derhoudskosten veel geld moeten hebben voor het maken van een nieuwen oven. De heer SGiiaper vreest, dat de korte aflossingstennijn oorzaak kan worden de gasprijs te verhoogen of eene verlaging tegen te honden, doch de heer Albers stelt hem in dezen gerust. Aanvrage zonder stemming goedgekeurd. Tenslotte zegt de Voorzitter dat nog is ingekomen een verzoek tot het bou wen van een pakhuis je door P. Spaans, Van Limburg Styrumstraat. Aangezien de Raad niet bijeengeroepen wordt voor begin September zou de Burgemeester gaarne dit adres nog even behandelen. Niemand had bezwaren. Hierna sluiting. Gevonden voorwerpen. Terug te he komen bij A. do Gelder, Van Merlenlaaa 1, een damesportemonnaie met inhoud; Beer.sliuizen, Glipperweg 101 een hon denpenning; J. P. Pijst, Lindenlaan 22, een zilveren armband; A. Bakker, Kruis weg Haarlemmermeer, een zwemkaart; S. Planting; Doodweg 5, een gedeelte van een fotografietoestel; G. Kollerie, Van Marumstraat 20, Haarlem, een auto pet Bureau van politie Raadhuis, een, ceintuur en oen koperen gewicht. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen Handelswetenschappen JdL O., de heer J. Faber, alhier. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen Engelsch L. .0., mej. E. L. ALkemade, alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1