UIT DEN OMTREK Beter laat dan nooiti KROMMENIE. BENNEBROEK. VELSEN. HEEMSTEDE. BEVERWIJK. BENNEBROEK. ZANDVOORT. SCHOTEN. HEEMSTEDE. BINNENLANDSCH NfEUWS. HET R.-K. NATIONAAL JEUGDCONCRERS. De Russische hongersnood. De Roomsch-Kath. Kamerfractie. Uit het bouwvak. Distilleertoestellen. Carbidvoorraad. Diplomatie. Werktijdverlenging Rijkspersoneel Postpakketten naar Duitschland. De Jaarbeurs bedreigd. Negende Sociale Week. RECHTSZAKEN. Onjuiste belastingaangifte. Brandstichting. Verduistering van een millioen. Frauduleus bankroet. V Voor de rechtbank te 's Hertogen^ bosch stond terecht Henricus Cou-S'. wenberg, koopman te Eindhoven, be-[ klaagd ter zake dat hij in staat vatfj faillissement verklaard op een tijd-i stip, waarop hij wist dat zijn faillisse- ment niet kon worden voorkomen,-j opzettelijk ter bedriegelijke verkorting 1 van de rechten zijner schuldeischersi aan zijn schuldeischer J. B. Voster», uit zijn voorraad echoenen een groote hoeveelheid heeft verkocht voor dfltj som van ongeveer f 4592. Eisch een maand gevangenisstraf,! KERK EN SCHOOL Vood der Oostenrijksche en Hort- gaarsche Geestelijken. •ri Secretariaat van „Herwonnen le venskracht' schrijft ons: De speldjesdag behoort weer tot het verleden, maar de vele werkzaamheden, die na zoo'n dag nog moeten geschieden, rijn nu toch geëindigd. zal wellicht bij ich zelf denken, zit er dan nog zooveel aan vast? Voorzeker: Een dergelijke inspanning van „Herwonnen Levenskracht'' vraagt vele offers, daar het bestuur de belangen van de Tjuberculose-üjders in zijn vrijen tijd moet behartigen. Dit is één van de oor zaken, dat wij nu pas komen, om een woord van hartelijken dank te brengen aan de ingezetenen van Haarlem, die zoo welwillend zijn geweest, den Speldjes-dag te gedenken. De medewerking tot het sla gen van onzen speldjesdag is schitterend geweest. Nog nimmer heeft „Herwon nen Levenskracht" zooveel propaganda ge maakt als in de daaraan voorafgaande da gen. met het doel meer bekendheid te ge ven aan het fonds ,,H. L." Natuurlijk kun nen wij niet iedereen persoonlijk bedan ken voor zijn medewerking, doch wij kun nen de linie niet passeeren, zonder een woord van waardcering en hulde te bren gen aan: „De Faam's Kleedingmagazijn L. Voorstraat die haar etalage voor „Her wonnen Leven fcracht op zoon «chit- terende wijze disponibel stelde. En met trui-, ...ogen wij zeggen „de Faam" verstaat de kunst, en heeft smaak van etaleerenZou ooit een etalage zooveel aandacht en be langstelling getrokken hebben als juist de etalage van „H. L?" Ook de auto van „H. L." die geheel belangloos was afgestaan, door de Woninginrichting „Onder de Da- miaaten' L Veerstraat 15, heeft op onzen speldjesdag vele en groote diensten bewe zen; Deze had, langs den weg veel belang stelling, van het publiek. Wij danken den heer v. Kohier voor de door zijn hulpvaardigheid met zijn auto voor H.L. gemaakte propaganda. Boven- d]€n ontvin\3n wij nu reeds de toeze^gings dat wij het volgend jaar wederom over de auto kunnen beschikken. Bravo! De opbrengst van ruim 3200 gulden is bevredigend. Het ware beter beter geweest, indien wij de 4000 gulden overschreden had. Hel weer werkte echter ook al niet mee! De verkoopsters hebben ondanks dat alles, haar uiterste best gedaan. Ook haar rijn wij grooten dank schuldig. Na den speldjesdag zijn er ook nog mil de gevers geweest. Voor ruim f 100 aan giften is nog binnen gekomen. Hiervoor eveneens onzen oprechten dank! De leiding en regeling lieten niets te wenschen over. Een woord van dank is hier voor zeker op zijn plaats aan de lei ders, die gezwoegd en gewerkt hebben om flinke verkoopsters te krijgen. Dat is op zichzelf reeds een groote kunst In het hoofdbureau, was het evenals an dere jaren, een drukte van belang. De groote Bavo-zaa! was hiervoor afgestaan, dcor de Directie van St. Bavo, aan wie wij in dit verband ook een dankwoord verschuldigd zijn. De droom van onzen schrijver G. N. is niet tot zijn doel gekomen. Jammer! Een volgende droom moge hopelijk beter re sultaat hebben, want anders blijft droo- men „bedrog'. De Redacties der dagbla den een woord van dank voor de zeer vele plaatsruimte; die zij hebben afgestaan ten bate van Herwonnen Levenskracht. We hopen dat de lezers en lezeressen ons steeds zullen blijven steunen. Des te meer kunnen wij doen om de lijdende menschheid de levenskracht terug te schen ken, zooals de heer Jos v. Seggelen het in zfjn heerlijk gedicht zeide. Aan onzen vriend Jos. en aan allen die lot het wel slagen meewerkten nogmaals dank. Wethouder Jongejans. f Wie had kunnen denken, dat onze oudste Wet houder, Donderdagavond nog een buur praatje houdende, enkele uren daarna reeds was overleden. Algemeen was be kend dat de heer Q-. Jongejans niet sterk was, maar dat de dood hem zoo plotseling zou wegrukken uit den kring van z'n groot aantal nabestaanden, vrien den en bekenden, wie had zulks ver moed? Eene pijnlijke gewaarwording voor zijne echtgenoote, toen deze hem in den nacht (omstreeks half twee) wilde aan spreken en tot de overtuiging kwam we duwe te zijn. Ingeroepen hulp van den raedious haatte natuurlijk niet meer, de dood had den 69-jarigen man als zijn prooi ge kozen. De heer Jongejans had eenige jaren zitting in de gemeenteraad van Haar- lemmerliede en kort na zijn intrek in Krommenie werd hij door de Vrijz. Dem. als hun vertegenwoordiger gekozen. Op 't gebied van landbouw, onderhoud we gen, waterschoeiingen, bruggenbouw en polderzaken was de overledene een spe cialiteit. In de dagen dat de geloovige partijen geen vertegenwoordiger in den raad had den, klopte menig Katholiek of Chris telijke bij den heer Jongejans aan, met vriendelijk verzoek hun belangen op het gemeentehuis te behartigen en we weten het uit ervaring, men kon op den steun van den overledene rekenen, want de wethouder was een goed mensch met een edel hart. 't Lijdt geen twijfel of deze zeer ge achte burger zal bij allen, die hem gekend hebben, in dankbare herinnering blijven voortleven. Hij ruste in vrede. Raodsvacature. De vacature, ont staan door 't overlijden van wethouder Jongejans, wordt vervuld door den eer sten plaatsvervanger den heer T. ten Wolde Jr., maar dienaangaande vernamen we iets eigenaardigs. Do lijst Jongejans was in 1919 de lijst der Vrijz. Dem. In middels is de Vrijz. Dem. kiesverceniging opgeheven, wegens gebrek aan belang stelling en middelen, zoodat de plaats vervangers zich niet moer beschikbaar stollen als Vrijz. Dem.; in dat opzicht geen verantwoording voor de kiezers meer dragen en dus zal de vacature wel blijven tot de nieuwe verkiezingen. Wij zijn benieuwd wat de oplossing zal zijn. Een heuglijk feest. Op 15 Augustus a.s. zal een onzer parochianen, de heer v. <1. Meer, frater in de orde der E.E. P.P. Dominicanen, tot priester worden gewijd. 21 Augustus zal hij alhier een eerste H. Mis opdragen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A. Amse en J. C. Eenhoorn. H. v. d. Reep en D. Droog. K. Hollander en G. A. W. Visser. F. van Galen en F. J. v. d. Graaf. A. v. d. Sluis en J. de Jong. Getrouwd: A. Huyer en J. Daleboudt. W. Zeijlemaker en G. Buis. A. J. Huy- sing en P. G. B. Selderbeek. r-, C. Groen en C. ScüouTen. Geboren: z. van C. E. Oorfhuysen-Dam. d. van H. C. Rolffs of Roelofs-Kos- ter. z. van A. Rademakers-Duinmeycr. d. van C. Oderkerk-de Klerk. z. van M. Moot-van Eek. d. van J. Kreft- Hofman. d. van B. W. van Eek-Kluft. d. van T. van Striem-v. d. Put. d. van L. M. Verhoef-van Rozelaar, Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: P. VV. van Buuren en G. Konst C. /er- loop en A. Michalsky. F. E. D. Enschedé en H. A. J. T. Rainer. Getrouwd: A. Sabelis met E. C. M. Muis. Geboren: z. van G. Stokman-Rosenhart, d. van A. J. van Woerden-ter B >om. z. van A. B. van Lent-Drayer. d. van M. Medenblik-de Ridder. Uitvoering. Gisteravond gaf het fan farekorps van Beverwijk een uitvoering op het „Oude schavot", wat reeds meer dere malen voor die gelegenheid is ge bruikt. Vele ingezetenen der gemeente hadden zich al voorgesteld, dat het ge geven zou worden in denieuwe muziek tent, maar helaas moesten zij allen staren door de traliën van een hek, waarachter de verhooging van planken was opgesteld. Tot vreugde van Beverwijk «taat er een nieuwe muziektent, een pronkjuweel, een zooals in den geheelen omtrek geen twee de te vinden is. Maar daarin was geen leven te bespeuren; zij stond er doelloos. Zal nu eindelijk het gemeentebestuur eens inzien, dat de muziek in een plaats als deze vooruit geholpen dient te wor den. GEMEENTERAAD. Vrijdagavond 8 uur vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van Burgemeester Tilman. Alle raadsleden aanwezig. De notulen werden zonder op of aan merking goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken kwam o.a. voor een schrijven van gedeputeer den, dat de vorige stemming voor twee leden voor het College van Zetters niet juist was geweest. Bij nieuwe stemming werden gekozen tot leden de heeren Coen v. d. Vossen en 0. Belle en tot plaatsvervangers de heeren P. Bakker en J. Dubbis. Een verzoek van het bestuur van het fanfarecorps om hun repetities in het schoollokaal der O. L. school te mogen houden, werd toegestaan. Het z.g. vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke belasting weid vastgesteld op 2,4 tegen 2,75 vorige jaar. Punt 3 der agenda, onbewoonbaar-ver klaring van eenige woonhuizen, wexd besloten perceel Leideehevaart 174 en perceelen 247 tot en met 254 aan de binnenweg (Dageraad) onbewoonbaar te verklaren en perceel 183 en 184 aan de Leidschevaart in zooverre, dat de eige naar van die huizen 6 maanden tijd zal worden gegeven om de huizen in goed bewoonbare staat te brengen en zoo daaraan binnen dien termijn niet is voldaan, ook deze als niet bewoonbaar te verklaren. Kohier hondenbelasting goed gekeurd en het belastingjaar vastgesteld van 1 Januari tot 1 Januari. Over de vleeschkeuringswet ontstond een langdurige discussie, hoofdzakelijk naar aanleiding der slachtplaats van s'a- ger Kohier. Voorzitter, welke nog al warm vcor de belanghebbende opkwam, vond a'le raads leden tegenover zich, daar allen, zon der onderscheid van meening waren, dat slager Kohier gewoonweg ma'ing aan ver- toogen of verzoeken heeft. Daar voor 1 Augustus door gemeente raad een regeling moet worden vastge steld, dear ander3 het Rijk daarvoor gaat zorgen, meent de Raad, dat ze in het be lang der gemeente zich voor de keuring moet aansluiten bij Hillegom, waar ook de nood slachtingen dan moeten plaats hebben, en dat slager Köiher dood-een- voudig voor het feit zal worden gesteld, zijn slachtplaats aan de eischen voor een goede, hygiënische slachtplaats door het Rijk gesteld, zal hebben te houden, en hem anders zal verboden worden in zijn slachtplaats te slachten. Inderdaad een goede maatregel, als men hoort hoe d? situatie bij slager Köiher ten dien aanzien is. Bij de rondvraag wees de heer v. Lierop op het nachts maar laten staan van tafels en stoelen voor café „de Nieuwe Geleerde Man." Zullen daarvoor maatre gelen worden genomen. De heer Zeestraten bracht de gevel van het Raadhuis weer ter sprake. Bij infor matie blijkt, dat de onkosten van opknap pen zoo ongeveer 160 zullen bedragen en werd besloten de gevel weer in goede staat te laten brengen. In verband met tramplannen zal binnenkort een conferen tie met Heemstede en Hillegom worden gehouden, aldus het antwoord van voor zitter aan Dr. v. Aalst ten opzichte de bouwverordening van het duin. Niets meer aan de orde, ging de Raad in ge heime zitting voor ree lame Hoofd. Om slag Vergadering Werkloozen-Commissie. L.l. Vrijdag hield bovengenoemde Com missie, daartoe opgeroepen door de kleine commissie, ten raadhuize eene vergadering ter verkiezing van een voorzitter vanwege het bedanken van den heer T. Molenaar. Gekozen werd de heer J. L. Vinken. Burgerlijke Stand. 21 Juli—28 Juli 1922. Geboren: Froukje, Florentina, doch ter van T. W. Zwemmer en C. A. v. Eijlen; Jeannette Wilhelmina, dochter van T. W. Zwemmer en C. A. v. Eijlen Cornelia Adriana, dochter van P. J. Schilte en C. A. van Harnmeljer Hendrik Johannis, zoon van A. J. BoTgart en N. Schenk Johannes, zoon van I. Posthuma en H. J. Wittenberg Anna Maria Clazina, dochter van N. C. Schaap en B. Mauteller. Werkloozen. Men meldt ons: Meende men aanvankelijk bij het be gin van het seisoen dat het aantal werk loozen zou verminderen, dus ook de steunverleening, het blijkt niet het ge- te zy'n. Stelde de oommissie, hiertoe aan wezen, vorige week de steunlijst vast op f 275 en moest deze door zekere op- gelegden drang teruggebracht worden op f 199.75, heden zal de steunlijst be dragen f 390. Dat deze som zoo hoog is, houdt op eerste plaats verband met het ongesta dige weer. Bij gunstig weer is het be zoek aan onze badplaats veel grooter en kan dan door menigeen een extratje verdiend worden, bijv. door 't venten met vruchten, het bewaren der bootjes enz. enz. Thans is hiervan geen sprake, doch ook vjndt het zijn oorzaak in de kwestie dat verleden week verschillende berichten in de dagbladen werden ge lanceerd, die aan oprechten duidelijkheid zeer veel te wenscheo overlieten en mis schien Zelfs zoo waren gesteld alsof de kleine commissie de macht in handen had de steunregeling naar hunne mee ning te mogen regelen daarom werd mede besloten waar jl. Vrijdag den Raad uitspraak deed het bedrag niet te verminderen, ook de 1/4 vermindering der jl.. week heden Maandag uit te betalen, omdat zij deze vermindering had doen plaats hebben op aandrang van andere zijde, die steeds hare goed- of afkeuring omtrent de uitkeeringen moet kenbaar maken. Tevens heeft zij besloten een vergadering te houden waar op B. en W. zullen worden uitge- noodigd, om tot klaarheid in de-e quaesti; te komen. Het schijnt dat de kleine commissie geen genoegen wenscht te nemen met hetgeen over de jongste uit- keering wordt medegedeeld. Zij vindt de questie te ernstig, om deze niet zonder meer te bepublioeeren. Huurcommissie. Door B. en W. ie tot plaatsvervangend Secretaris der Huurcommissie alhier benoemd den Heer P. v. d. Mije, wonende, alhier. Door B. en W. is aan de Vereeni- ging „de Zandvoortsche Feestcommissie" vroeger hadden we hier een feestcom missie genaamd „Koninginnedag" ver- ginning verleend tot het houden eener verloting ten bate dier vereeniging op 2 en 31 Aug. a.s. zijnde de verjaar dagen van onze geëerbiedigde koningin- Moeder en Koningin. Afsluiting Waterleiding. Door B. en W. is besloten het perceel aan de Gr. Krocht 18, wat blijkens mededeeling v. d. Gem. Architect bewoond wordt, zondor dat een bewijs van bewoonbaar verklaring ie verstrekt, van de Gem. Wa terleiding af te sluiten. „St. Bavo". Zondagmiddag werd voor da bewoners van de Woningbouw- vereeniging „St. Bavo" een matinee ge geven door de muziekvereeniging „St. Caecilia" van Schoten. Juist toen de eer ste tonen over de tuinen weerklonken braken de eerste zonnestralen op dezen triestigen dag door. 't Bleef verder droog, zoodat 't weer meewerkte, 't Was een prettige gezelligheid van twee uur tot half vier. Afsluiting. Het land van wijlen den heer Nelis, grenzende ten zuiden aan de Hoogewoerd en ten noorden aan de hui zencomplexen van de drie bouwvereeni- gingen, werd, vooral door de bewoners van bedoelde huizen, in den laatsten tijd geheel beschouwd als publieke verkeers weg. Tevens deed het ook dienst als speelterrein voor de jeugd uit deze om geving Hieraan nu werd Zaterdagmid dag door de politie een einde gemaakt. Het terrein werd bij de toegangen bezet door politie. Deze maatregel was echter van korten duur. Men zal overgaan tot afzetting met hekwerk van bedoeld land. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij A. de Gelder, Van Merlenlaaa 1, een damesportemonnaie met inhoud; Beershuizen, Glipperweg 101 een hon denpenning; J. P. Pijst, Lindenlaan 22, een zilveren armband; A. Bakker, Kruis weg .Haarlemmermeer, een zwemkaart; S. Planting; Doodweg 5, een gedeelte van een fotografietoestel; G. Kollerie, Van Marumstraat 20, Haarlem, een auto pet; Bureau van politie Raadhuis, een ceintuur en een koperen gewicht. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen Handelswetenschappen M. O., de heer J. Faber, alhier. Zondag j.l. werd het R. K. Nationaal Jeugdcongres in Den Haag geopend met een algemeene H. Communie over het ge- heele land door alle leden en bestuur ders van de R. K. Jeugdorganisaties. Na den midag ten 2 ure, had een sport- demonstratio plaats op Houtrust. Des avonds ten 8 ure had de officieele opening van het congres plaats in de groote zaal van den Dierentuin. De mu ziek en zang stonden bij deze gelegen- hei onder leiding van den directeur van het patronaat der parochie van de H.H. Engelbewaarders en werden grootendeels door patronaats-jongens uitgevoerd. Het openingswoord werd gevoerd door den voorzitter van 't congres Rector J. G. Jansen van Amsterdam, die het wel kom toeriep aan H.H. D.D. H.H. Mgr. Diepen, bisschop van 's Bosch en Mgr. Orsenigo, internuntius bij het Hof; aan Minister Aalberse, die door zijn wetge ving in vele opzichten aan de jeugd ge geven heeft, wat zij noodig had. Moge hij dan ook in dit Ministerie aanblijven. Spr. bracht ook zijn dank aan Dr. v. Ginneken S. J. als spreker van den avond, dank ook aan de leiders voor wat gedaan is voor de R. K. Jeugd. Hij me moreerde ook in dit verband wijlen Prof. J. V. de Groot O. P. Dank werd door Lector Jansen mede gebracht aan Mgr. Diepen. In het Fransch werden de afgevaardigden van elders door spr. ver welkomd. Vervolgens was het woord aan Mgr. Diepen, die er op wees, dat er voor onze Katholieke Jeugd nog zooveel te doen is en over de heerlijke eenheid sprak, waar van dit congres blijk gaf, na de pas gele den verdeeldheid. Gods zegen moge steeds tot eenheid voeren. Nadat Z. D. H. de bisschop van 's Bosch gesproken had, hield Dr. Van Ginneken een rede over de opvoeding van de Jeugd. De K. S. A. verzoekt ons het volgende te plaatsen: Zooals in de bladen reeds is gemeld, heeft Z. H. Paus Pius XI een Apostolisch schrijven gericht tot de patriarchen, aarts bisschoppen en bisschoppen, waarin een hernieuwde oproep wordt gedaan tot steun voor het arme Russische volk. „Met al den aandrang dus van ons hart van Opperherder, met al de deernis van ons Vaderlijk gemoed, in naam van de zending van universeele charitas, die God ons heeft toevertouwd, slaken wij opnieuw een kreet tot het inroepen van medelijden, tot het afsmeeken van hulp. En wij doen vooral een beroep op U, eerwaardige broeders, en door Uwe bemiddeling op alle geloovi- gen en op alle medelijdende en goede zie len, opdat de liefdadigheid 'oeneme boven mate." Zoo schrjjft de H. Vader. Deze week is andermaal vanwege den H. Stoel een hulpmissie naar Rusland ver trokken, onder leiding van den bisschop van Tiraspol-Saratow, wiens diocees in het hongergebied gelegen is. Zij zal hare vertakkingen o.a. krijgen in Moskou, Jeka- terinodor, Rostow en Saratow. Vanuit ceze centra zal de expeditie de levensmiddelen- voorziening der arme, verhongerde Russen doen plaats hebben. De ellende is er nog zoo nameloos grootl Wjj kreBen dezer dagen inzage xaa een brief, geschreven door een RoomscE pries ter uit het Russische hongergebied. De daarin geuite noodkreet, zij ging ons door merg en beenl Hij beschreef speciaal den toestand der zeer veie katholieke pa rochiën in de Oekraine. „Juist de katho lieke bevolking heeft het meeste geleden wegens hare christeiijk-conservatieve en „reactionaire" gezindheid. De bolsjewisten loopen storm tegen al wat 'xeilig is; zij bestrijden de christelijke wereldbeschou wing met duivelachtige sluwheid, intër- nalen haat en brutaal geweld en zij trachten op allerlei wijzen het geloovige volk van zijn bovennatuurlijk geloof te vervreemden." Een feit is, dat de helft der talrijke R.-K. Kolonisten in het gebied - an de Wolga en aan de Zwarte Zee door hon ger en ziekten zijn omgekomen. „Nooddruftig zijn vooral ook de pries ters van het diocees, die in helfdhaftige plichtsbetrachting onder ontzettend moei lijke omstandigheden en voortdurend levensgevaar zich kwijten van hun taak. Zij strijden en lijden als priesters doch lijden ook tevens het uiterste gebrek als hongerenden en haveloozen en niets is tot nog toe ter on-Lrsteuning van hen ge schied, noch stoffelijk, noch geestelijk. Reeds 4 jaren smachten zij in de Rus sische woestenij, zonder contact met Paus of bisschop, beroofd van alle geestelijke vertroosting en versterking." Dat thans in Nederland de liefdadigheid weder oplaaie boven matei De H. Vader roept ons op knehtens Zijn door len Heer Jezus toevertrouwde zending van barmhartigheid. Als een onderpand van het eeuwig loon en ais een bewijs Zijner Vaderlijke genegenheid, verleent de Paus aan allen, die de ongelukkige Russische broeders zullen helpen, den Apostolischen Zegen. Wat zal het antwoord van de Neder- landsche Katholieken hierop zijn? Wij zijn er zeker van, dat allerwege de roep des Pausen weerklank vinden zal. Al rimpelt hier de malaise veler voorhoofden van zorg, daarginds trachten millioenen ge groefd door wanhoop en doodsnood, hun ellendig leven te rekken. Er zijn nog zeer vele steden en dorpen in ons land, waar door de Katholieken nog in het geheel niets voor Rusland werd gedaan, Lot die plaatsen zij allereerst een smeekbede gericht. Er zijn middelen te over. Kerkcollecten kunnen gehouden worden. De landelijke gewestelijke en locale pers zou in hare kolommen inschrijvingen voor Rusland kunnen openen of heropenen. Voorts kan men helpen aan den verkoop der brochure „De Ellende in Rusland" a 25 ct. Duur zame goederen in natura kunnen worden opgezonden in afwachting der volgende scheepsgelegenheid, (daarvoor de wit-gele labels te bezigen). Het Centraal Bureau S' A" Steensclu,ur (postrek. no. 07216) is het adres voor inlichtingen, enz. Overal steune men, onder de leuze „op aansporing van den H. Vader", de Pause- lijke hulpmissie. In het bestuur der R. K. Kamer fractie is, naar „Het Centrum" mee deelt, ter vervanging van den heer Arts, gekozen de heer C. J. Kuiper. Daartoe gemachtigd door de bonds vergadering, heeft het bondsbestuur van den Ned. R. K. Bond van Bouw vakpatroons voor alle leden in de provincie Noord-Brabant de uitsluiting geproclameerd. Het reglement voor slaking en uitsluiting is voor de ge- heele provincie voorloopig voor drie maanden van kracht verklaard. De hoofdcommissie van actie heeft be paald, dat arbeiders,die 31 Juli on georganiseerd zijn, niet worden uit gesloten. 1 Augustus zal de wet van 19 Mei j.l.,houdende nadere bepalingen tot verzekering van den accijns op het gedistilleerd, in werking treden. Het zal dan o. m. in het algemeen ver boden zijn, zonder schriftelijke mach tiging van den directeur der accjjnzen een distilleertoestel voorhanden te hebben of te vervaardigen en een dis tilleertoestel te vervoeren zonder een door den ontvanger der accijnzen afgegeven geleidebiljet. Een en ander geldt niet voor glazen distilleerkolven. Wie bij het in werking treden van de wet een distilleertoestel voorhanden heeft, waarvan de aanwezigheid bij de administratie bekend is, is gemach tigd, dat toestel voorhanden te hou den; deze machtiging kan echter wor den ingetrokken. Een missive van den Minister van Landbouw c.a. luidt: In de zitting van de Tweede Ka mer van 30 Maart j.l. werd naar aan leiding van het door den heer jhr. mr. E. A. van Beresteyn gevoerde pleidooi tot het terugnemen van het te veel aan carbid, waarmede tal van gemeen ten zijn blijven zitten, door mij toe gezegd aan de Commissie van Advies voor Crisisaangelegenheden te verzoe ken te adviseeren, of alsnog vergoe ding a an de gemeentebesturen mis schien billijk zou zijn. Dat advies is thans ontvangen en daarin komt de Commissie tot de con clusie, dat geen aanleiding aanwezig is om alsnog tot evenredige uitkeering eener schadevergoeding aan de ge meenten of tot terugname van den nog bij de gemeenten overgebleven voorraad carbid over te gaan. De Nederlandsche Gezant te Lon- dSÏL jhr. mr. de Marees van Swin- deren, is Vrijdagavond naar zijn post teruggekeerd. Naar de „Res.bode" verneemt, zijn er bij het Departement van Arbeid maatregelen in bewerking om ook voor het rijkspersoneel de 48-urige werkweek in te voeren en wel den 8ys-urigen werkdag, zoodat de vrije Zaterdagmiddag behouden blijft. Deze maatregel, die een zuivere be zuinigingsmaatregel is, zal onmiddel lijk na de totstandkoming van de nieu we regeering in werking treden. De Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat het maxi mumbedrag, waarmede postpakketten met verrekening bestemd voor Duitschland kunnen worden belast is verhoogd tot f 500. Onder bovenstaand opschrift schrijft de lieer Ed, G. Sghürmann, voorzitter van den Ned. Middenstandsbond, een artikel in het Alg. Weekblad „De Middenstands bond". De heer S. wijst op de neiging, die tegenwoordig aan den dag treedt, om af zonderlijke Jaarbeurzen te stichten, en vervolgt: „Zoo is er te Amsterdam een afzonder lijke lederbeurs gesticht en is men bezig daar ook een afzonderlijke beurs voor levens- en genotmiddelen in het leven te roepen. Nu er eenmaal één schaap over den dam is, is de vrees niet ongegrond dat er meer zullen volgen; de eenheid is ver broken en daarmede een innerlijke strijd voor handel en industrie ontketend, die de noodlottigste gevolgen kan hebben. Want gaat de Nederlandsche Jaarbeurs thans verloren, dan is dat tegenover het buitenland een moreel échec, waarvoor wij toch moeten trachten in kritieke tijden, als wij thans beleven, ons land te behoeden. „De groote kracht van de Jaarbeurs te Utrecht zit, naar meening van ondergetee- kende, hierin, dat op een bepaalden tijd alle industriegroepen op één plaats hun waren uitstalden en 51 wat handel dreef zich gezamenlijk naar die ééne plaats kon begeven om er zijn inkoopen te doen en daarmede samenhangende onderhandelin gen te voeren. De exploitatie en propa ganda konden daardoor het meest econo misch en het meest invloed-oefenend wor den gevoerd. Voor den handel was deze manier ook het minst tijdroovend. Welke redenen bestaan er nu. om op dit gebied te gaan decentraliseeren? Het is ons opge vallen, dat hij de mededeelingen der nieuwe organisaties nimmer argumenten naar voren gebracht werden, waarom men zich van de Utrechtsche Jaarbeurs ging afscheiden. Bestaan er zakelijke gronden voor, dat men die dan meedeele." De heer S. waarschuwt tegen de ver snippering van kracht en verspilling van kosten, die van deze afzonderlijke jaar beurzen het gevolg moeten zijn, en con cludeert: „Kan men ons de voordeelen van deze speciale jaarbeurzen aantoonen wij zul len ze gaarne vernemen. Maar de midden stand dient omtrent de plannen en grond slagen méér te weten, dan hij tot heden toe te weten kwam, want het jaarbeurs- wezen raakt te nauw de middensfandsbe- Iangen dan dat wijzigingen daarin en vooral wijzigingen, waaraan groote geva ren verbonden zijn aangebracht zouden kunnen worden, zonder dat wij daarin onze slem hadden laten klinken." De Negende Sociale Week wordt dit jaar gehouden te Eindhoven, en wel van 25 30 September. Zij zal gewijd zijn aan het onderwerp: „R.K. Gemeentepolitiek," een stof, die in ruimen kring de aandacht ver dient en ook ongetwijfeld veel belangstel ling zal trekken. Het programma luid ais volgt: Maandag 25 September. Avondvergade ring van 810A uur. Openingsrede, Prof. L. v. Aken; De vernieuwde K. S. A. door Mr. Dr. J. van Best. Dinsdag 26 Sept. Morgenvergadering 10 12 uur. De Sociale taak der gemeente, Prof. J. D. J. Aengenent. Middagvergade ring 24 uur, De gemeente en de open bare zedelijkheid: a. zedelijkheid in strik ten zin; b. Zondagsheiliging en Zondags rust c. Alcoholism^ en Drankbestrijding, Dr. L. Deckers. Avondvergadering 810 uur. De gemeente en de volksgezondheid (waaronder volkshuisvesting) Ir. J. M. A. Zoetmulder. Woensdag 27 September. Morgenverga dering 1012 uur. De gemeente en de werkloosheid en de arbeidsbemiddeling, Mr. A. van Jole. Avondvergadering 8 10)4 uur, De gemeente en armenzorg, Mr. H. J. J. Scholtens; De gemeente en de volksontwikkeling, Mr. A. Tepe. Donderdag 28 September. Morgenverga dering 1012 uur, De gemeente en hare ambtenaren, J. H. A. L. von Frytag Drab- be. Middagvergadering 24 uur, De ge meente en: a. haar eigen arbeiders; b. de arbeiders, die indirect in haar dienst staan; c. de overige arbeiders. Avondvergadering 810A uur, De gemeente en de midden stand F. L. D. Nivard. Vrijdag 29 SepL Morgenvergadering 1012 uur. De gemeente en de boeren stand, Mr. H. v. Haastert; Middagvergade ring 24 uur, De gemeente en de exploi tatie van bedrijven, Mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen; Avondvergadering 810 A uur, De gemeente en de belastingen, H. Stulemeyer. Zaterdag 30 September Morgen vergade ring 1012 uur, Sociale werkzaamheid der plattelandsgemeenten J. C. v. Beek. In het begin van September verschijnt een programmaboek, waarin de stellingen der docenten en bijzonderheden betreffen, de verschillende regelingen zullen worden opgenomen. De toegangsprijzen zijn als volgt gere geld: Een weekkaart kost 5, een dag kaart f 1, een kaart voor morgen- of mid dagvergadering 0.50 en voor één avond vergadering f 0.25. Een kaart voor alle avondvergaderingen f 1. Houders van weekkaarten ontvangen gra tis een programmaboek. Bestellingen van kaarten kunnen nu reeds worden opgegeven aan het Centraal Bureau der K. S. A., Steenschuur 17, Lei den. Voor de Rechtbank te 's Hertogen bosch stond terecht J. W. A. v. d. Heijden, sigarenfabrikant te Eindho ven, beklaagd opzettelijk over het be lastingjaar 1919/1920 voor de tijks- inkomstenbelasting in het daartoe be trekkelijk aangiftebiljet voor zich zelf onjuist en onvolledig aangifte te heb ben gedaan door opzettelijk als zuiver bedrag van zijn inkomen in te vul len f7034.36, zijnde dit in werkelijk heid ongeveer f 10.000, althans aan merkelijk hooger. Eisch. zeven dagen gevangenisstraf. Tegen een boerenknecht te Hemrik, die door het wegwerpen van een bran denden lucifer op 31 Mei aldaar brand stichtte, waardoor 2 H.A. heide en 2i/2 H.A. bosch verbrandde, heeft het O. M., bij de Rechtbank te Heerenveen een maand gevangenisstraf geëischt. Dinsdag 1 Augustus 's morgens om 10 uur zal voor de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage terechtstaan de bankier en commissionnair in effecten, Johannes Samuel Lenaertz Wagner, geboren te 's- Gravenhage 25 Jan. 1879, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring alhier. Lenaertz Wagner is bij dagvaarding ten laste gelegd lo verduistering van fondsen en geldswaarden ten bedrage van ongeveer 1 millioen gulden 2o eenvoudige bankbreuk en 3o frauduleus bankroet. De lijvige dagvaarding begint met een 4 pagina's groot» opsomming vs® de fond sen en geldswaarden welke beklaagde la den loop der jaren heeft verduisterd tot een bedrag van één millioen, waarvan ver schillende notabeien der Residentie de dupe werden, w. o. een bekend kunstschil der voor ca. 100.000. Dan wordt hij beschuldigd als bankier en commissionnair in effecten, althans als koopman, op of omstreeks. 27 Maart 1922 in staat van faillissement verkeerend, a, te 's-Gravenhage of elders in Nederland, in 19161921 en de eerste 3 maanden van 1922 buitensporige verteringen gemaakt te hebben, daarin bestaande, dat hij, ter wijl hij zulks noch van zijn inkomen, noch zelfs van zijn vermogen kon doen, schilde rijen en antiquiteiten tot een bedrag van circa f 600000 heeft gekocht, een plezier jacht van plm. f 7000, aan „Pulchri Stu dio," aan den kunstschilder J. H. L. B. ea mej. G. P. de J. schenkingen heeft gedaan, achtereenvolgens bestaande in schilderijen en studies, een credietbrie^ en meubilair, waarvoor hij achtereenvolgens f 2000 20000 pesetos en f 13000 besteedde. Voorts dat hij aan voormelde mejuffrouw de J, ongeveer 2 A jaar lang f 100 per week voor levensonderhoud schonk, en voor het rijden met taxi-auto's voor zijn genoe gen en gemak alleen reeds bij „Urbaine'* in 19201921 en de eerste 3 maanden van 1922 ongeveer f 6800 besteedde; b. dat hij te 's-Gravenhage in de eerste 3 weken van Maart 1922, terwijl hij voorzag dat een faillissement niet kon worden voorkomen, ter bedriegelijke verkorting van de rech ten zijner schuldeisohers, geldswaarden tot een bedrag van f 67986 of daaromtrent aan den boedel heeft onttrokken, c. dat hij te Parijs, Nederlanden zijnde, op of omstreeks 25 Maart 1922 voorziende dat zijn faillissement niet kon worden voor komen, ter bedriegelijke verkorting van de rechten zijner schuld eisch ers by de Lloyd Bank francs 43000 en Comptoir National d'Escompte francs 11000 van zijn tegoed bij die instellingen heeft opgenomen, tot zich genomen en aan den boedel onttrok ken, welk feit door de Nederlandsche strafwet als misdrijf wordt beschouwd, terwijl daarop door de Code Penal Fran cais in verband met de Code de Commerce Francais, althans door de Fransche wet straf is gesteld. In deze zaak zijn 23 getuigen gedagvaard,f Naar aanleiding van de geldelijke ort- dersteuning, welke aan da Jong-gewijdd Priesters in Oostenrijk werd toegezonden, mocht het Priester-comité van uit Salz- burg den volgenden dankbrief ontvangen, „Hoogvereerde Medebroeders ea Weldoeners in Nederland. De groote gave, welke u ons op den! vooravond van onze H. Priesterwijding toezendt, heeft ons met groote blijdschap vervuld. Wij hebben thans aan ons eigen per soon ondervonden, wat die alles omvat tende Christelijke naastenliefde vermag en wij hebben geen woorden genoeg om onze gevoelens van dankbaarheid te ver tolken. Wij zien, geachte confraters en weldoeners, in uw medeleven met ons op heerlijke wijze geïllustreerd, wat ons op het Seminarie zoo vaak gezegd is van dg zich zeiven verloochenende liefde ten op zichte zijner collega's van de algemeen heid van ons H. Geloof en van onze H. Moeder de kerk. Idealisme en begeestering bezielen ons voor onze schoone roeping, hoe zwaar dan ook in deze tijden hier onze taak is. Weldoeners in Nederland, draagt frg uwe zied de diepe overtuiging, dat het- gene door u aan ons gedaan is, door ons met den innigsten en grootsten dank il ontvangen. Woorden ontbreken ons ong verder dien dank te uiten, doch wij mo gen zeggen.dat u tot onze grootste wel doeners gerekend moet worden. Deus re- tribuat. God vergelde het u, zoo roepen wij u met dankbare harten toe. Goud of zilver hebben wij niet, en wij hebben er ook geen behoeften aan, doeh wat wij hebben, dat schenken wij u met vreugdes; ons jong priesterlijk gebed. Het zal ong) een aangenamen en duren plicht zijn u, geëerde confraters en weldoeners In Né-: derland, bij ons eerste H. Misoffer, ert; ook Immer nadien, u allen In het bijzon-: der te gedenken. Dat zal onzen dank zijig; en Deus retribuat, God zal het u vergel den. Wij willen u ook nog mededeelen, dal wfj uw geldelijke gift hebben benut tol: aankoop van priesterkleeren, want daarr aan hebben wij het meeste gebrek. Met gevoelens van diepe dankbaarheid. Volgt onderteekening van de jongei Priesters uit het Bisdom Salzburg. Wij kunen niet nalaten aan dezen brief die overvloeit van dankbaarheid en Gods vertrouwen, een versje te voegen, hetwelk een Limburgsch huisvader ons dezer da gen toezond, onder aanbieding van eert gift van 200.voor de jonge pries ters. De Limburgsche huisvader neme he| ons niet kwalijk. Het luidt als volgt: Twee honderd Neomisten.. Lof en dank den Heen Die hen voor fel geknakten Wijngaard heeft verkoren Deez' droeven tijd;.... van God begna- digden te meer Nu honderdvoudig zwaar een taak hun werd beschoren. Die beil'gen kweeken zal, door offers en gebrek- Dies biede ik beil'gen hulp en door hun voorbeeld trekk," Gods zegen neertMoog' Hij een va- derbee verhoorent Het Bestuur, Pastoor P. C. VAN AKEN, 1 te Beek( Nijmegen) Voorzitter, Kapelaan Fr. WERNERS, Augustinusparochie te Nijmegen, Kapelaan Fr. HEN'DRIKX, Parochie St. Pieter, te 's-Bosch, Kapelaan A. v. DIJK, Parochie St. Catharina, te Eindhoven, Rector P. HACK, Hendrikstraat 1, Breda, Kapelaan H. KEMPERS, te Westervoort. Rector ALB. v. MACKELENBERGH Zwijsenstraat 5, te Tilburg, S eeretari s-Pennin gmee ster. Financieele hulp wordt bij voorkeur in gewacht bij den Secretaris Penningmees ter, Zwijsenstraat 5, Tilburg (Postcheque, en Girodienst No. 28782.) Giften in na tura zende men bij voorkeur aan Kape laan Fr. Werners, Gerad Noodtstraal 13, Nijmegen.*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2