BUITENLAND. BINNENLAND Tweede Blad. 31 Juli 1922 Onschuldig veroordeeld Iri 'den Poolschen Landdag. Het complot tegen Poincaré. f De Lotidensche Conferentie. De bescherming der Duitsche republiek. De schadeloosstelling. De Duitsche socialisten. Een nota van Griekenland aan de geallieerden. FEUILLETON 38 Terwijl de passagier met zijn arm zwaaide en luidkeels riep, liet Ovide zijn linkerhand onder den overjas glijden en voegde daarna zijn rechter hand er bij. Met een scheermes sneed hij in één keer den riem door en nu was verder in minder dan geen tijd de tasch van eigenaar ver anderd en verdwenen onder den kiel van Ovide. Deze maakte zich daarop uit de voeten en stond, toen hij zich omge draaid had, tegenover zijn vermeenden neef. De valsche Paul Harmant, met een ernstig gezicht, greep Ovide bij den schouder en wierp hem de volgen de woorden in 't gezicht „Wat heb je daar gedaan, dief Ovide wankelde, werd bleek en stamelde „Hè.... wat?...„ Wat zeg je daar, neet Jacques greep hem bij den pols en nam hem mee naar een eenzame plaats ao het dek. Macedonië. Paniek op de Berlijnsche beurs. De rede van Lloyd George. „Ik zeg je," hernam Jacques met opeengeklemde tanden, „ik zeg je, dat ik alles heb gezien, dat je een ellendeling bent en dat je dadelijk de tasch gaat terugbezorgen aan den man, van wien je ze hebt gestolen Je hebt daar een schanddaad ver richt, die je op geen enkelen grond kunt verdedigen. Als ik bedenk, dat je tot mijne familie behoort en dat je haar schandvlekt, zou ik niet weten, waarom ik niet naar den kapitein zou gaan, om hem van jou schelmstreek op de hoogte te stellen." „Neen, neenstamelde hij,,,dat zul je niet doen..,. Heb medelijden met meVergeef me mijn zwakheid „Een zwakheid, die een soort ge woonte bij je is geworden, te oordeelen naar de behendigheid en koelbloedig heid, welke gij aan den dag legt." „Het is de eerste keer.,., ik be zweer 't je „Hou je mond en geef die tasch hier Ovide gaf zich gewonnen. „Je weet, wat er in zit „Ongeveer 2estig duizend franken." „Goed...,,. Blijf hier op mij wach ten." „Wat ga je doen DE TOESTAND IN IERLAND. Vliegtocht over den Stillen Oceaan. Arbeidsconflict in de Duitsche scheepvaart. Hef kolenvraagstuk in Duitschland. „Ik ga deze tasch aan zijn recht- matigen eigenaar teruggeven." „Maar „Geen woord meer 1" De gewezen meesterknecht ging op den passagier met de grijze haren toe. „Pardon, mijnheer," zeide hij tot hem, „behoort deze leeren tasch u misschien ?i' De reiziger bracht onmiddellijk de hand aan zijn rechterzijde. „Gestolen," riep hij verschrikt uit. „Ik geef u hierbij uw eigendom terug," hernam Jacques glimlachend. Wilt u even nazien, of er niets in ontbreekt." De grijsaard nam onmiddellijk een sleuteltje uit zijn zak, opende daarna de tasch en overtuigde zich, of alles aanwezig was. „Neen, neen, ik mis niets," zeide de oude man. Alles is aanwezig.... Mijn heele kapitaal, mijnheer, zeventig duizend franken, met moeite verza meld in dertig jaren van zwaren arbeid. Ze zijn bestemd voor mijn dochter Maar hoe komt u aan die tasch „Als u mij wilt volgen, zal ik 't u verklaren." Paul Harmant ging daarop met den passagier naar Ovide, die bleek als GESf. BUITENL BERICHTEN. Een moord in de filmwereld. een doode, op zijn beenen stond te trillen en met den blik elke beweging volgde. De grijsaard ging met hem mee. Jacques stond bij Ovide stil. „Ziehier de man, die u bestolen heeft," zeide de gewezen meester knecht. De passagier wilde spreken, doch Jacques was hem voor „Ik ken dezeh man en ik wensch, dat hij niet gearresteerd wordt, wat hij intusschen wel verdiende. Ik ver lang alleen, dat hij bekent en vergeving vraagt." „Ik beken, mijnheer, ik beken en ik smeek om vergeving." „Op verzoek van mijnheer wil ik je vergeven," zeide hij op verachtelijken toon. „Je gezicht zal ik onthouden. Ik ga ook naar New York en ken dien mijnher Mortimer, bij wien gij in dienst komt. Toen ge mij het doel van je reis hebt verteld, stelde ik nog ver trouwen in je en meende met een eerlijk, achtenswaardig man te doen te hebben. Ge moogt misschien knap zijn, maar in elk geval ben je een schurk en één woord van mij zou vol doende zijn, om je patroon de oogen te openen." MR. TH. HEEMSKERK. Ovide zag hem smeekend aan. „Eigenlijk moest ik 't doen...." vervolgde de oude heer. „Hij zal deze les, naar ik hoop, ter harte nemen," kwam Jacques tus schenbeide. Ik moet u evenwel ver zoeken over deze zaak verder het stil zwijgen te bewaren. Zooals ik u daar even zei, ken ik dezen man en zijne familie. Vooral voor de familie vraag ik uw stilzwijegn." „Ter wille van zijn familie en vooral voor U, mijnheer, die mij het gestolen fortuin hebt teruggegeven, zal Ik over deze zaak zwijgen. Maar in elk geval moet ik den naam van dezen .nan we ten.... Weigert hij mij zijn naam te zeggen, dan zal ik hem opzoeken op de passagierslijst „Hij heet Ovide Soliveau," zei de valsche Paul Harmant. „Ovide Soliveau," herhaalde de passagier. Ik ken dien naam.... het is 'n jonge man uit de Coted'Or, tegen wien ik te Parijs een bevel tot arresta tie in handen heb gehad, wegens dief stal met inbraak." Jacques Garaud keek Ovide, die op zijn beenen scheen te wankelen en er niet over dacht te oaikennen, strak in de oogen. DE KABINETSCRISIS. „Het verleden van dezen man is mij niet bekend," zeide hij daarop, „maar met het oog op zijne familie wil ik hem verder mijne bescherming niet onthouden. U hebt mij beloofd het stilzwijgen te bewaren „En die belofte zal ik houden. Ik zal zwijgen, zoowel over het verleden, als over hetgeen nu is voorgevallen. Mocht evenwel een nieuw feit mij met dezen man in aanraking brengen, dan zal ik geen medelijden kennen." En zich verder tot Jacques wendend i „U hebt een goede daad verricht, mijnheer. Mocht u mij ooit, waarvoor ook, noodig hebben, dan kunt u op rekenen. Ik heet René Box, ben i 'schman en ben lid van de veilig- ht ibrigade. Ik heb pensioen en ga nu bij mijn familie wonenelfde ave nue no. 56, te New IJork." Rene Box, elfde avenue no. 56 herhaalde Garaud. „Ik zal noch uw naam, noch uw adres vergeten, mijnheer en wellicht doe ik later nog eens een beroep op uw welwillendheid want ik ga ook in New-IJork wonen. Wilt u mij nu toestaan, mijnheer; met dezen man alleen te blijven ?'r {Wordt vervolgd^ De Poolsche Landdag heeft het Duitsch- Poolsche amnestieverdirag voor Opper-Si- lezië aangenomen, en heeft daarna de der de lezing van het ontwerp op herziening der kieswet voortgezet, waarbij, na ob structie der socialisten, de artikelen over de verdeeling der mandaten volgens de lijsten werden aangenomen. met ingang van 1 October a.S. worden ingetrokken. Vóór dien datum kunnen de tegen woordige roebels tegen het nieuwe bank papier, dat.met 1 October 1922 wordt in gevoerd, worden ingewisseld, naar den maatstaf van 10,000 oude roebels voor één roebel der nieuwe uitgifte. Ben „tier- ceering" in den duizendvoudigen graad. „Le Journal" schrijft, dat het om aan alle misverstand een eind te maken, er prijs op stelt mede te deelen, dat het nieuwe complot tegen Poincaré is onthuld door de regeering van een der Geallieer den, die in 't bijzonder in de gelegenheid is om goed op de hoogte te zijn. Deze regeering is in 't bezit van een buitenge woon volledig dossier, waaruit blijkt, dat de leiders van de samenzwering behooren tot de geheime Duitsche „organisatie Consul", dezelfde die Erzberger en Rathe- nau heeft doen vermoorden. Wjj meenen te weten zegt het „Jour nal", dat de geallieerde regeering, die ons Waarschuwde de Belgische regeering is. Tegenover deze stellige feiten heeft de Fransche regeering overwogen welke houding hiertegenover de beste is en zij meent, dat zooveel mogelijk licht en open baarheid het beste middel is om schand daden van deze soort te doen mislukken. Dit weerhoudt haar echter niet alle noodige voorzorgsmaatregelen te nemen. Poincaré heeft hierover gisteravond van gedachten gewisseld met den prefect van politie Naudin, met Maréchal, directeur van de stedelijke politie en Mannoury, minister van binnenlandsche zaken. Aan het departement van buitenlandsche zaken en bij den openbaren /eiligheids- dienst te Brussel verklaart men echter, dat de Belgische regeering niet in het bezit is van documenten betreffende een complot tegen Poincaré en te dezer zake geen enkele mededeeling gedaan heeft aan de Fransche regeering. De Liberté weet de volgende bijzonder heden te meiden over de monarchistische Duitsche samenzwering tegen Poincaré. Zeven leden van de brigade Ehrhardt zouden de laatste dagen op valsche pa pieren Frankrijk zijn binnengekomen met het doel den aanslag op Poincaré te plegen, waartoe de leiders van een pan- Germanistische organisatie hebben beslo ten. In geval de aanslag niet op Franschen hodem kon plaats vinden, zouden zij Poincaré naar Engeland moeten volgen bij zyn bezoek aan Lloyd George. De Liberlé voegt hieraan toe, dat het toezicht in Poinearé's omgeving voor diens veidig- heifl, hoewel deze weinig neiging toonde om daaraan legemoet te komen, aanzien lijk verscherpt is. r De Londensche correspondent van de •„Temps" schrijft dat de Engelsche regee ring tijd tracht te winnen en daarom de Londensche conferentie wel zou willen uitstellen. De Engelsche regeering hoopt, dat tegen September de kwestie van En- gelands schuld aan Amerika zal zijn op gelost en waarschijnlijk zal de Engelsche regeering haar voorstellen betreffende de regeling der geallieerde schulden van het probleem der Engelsche schuld aan Ame rika. Bij een bespreking Van de presidenten fier Duitsche staten Wurtemberg, Baden en Hessen is volledige overeeenstemming gebleken, wat aangaat het optreden van Beieren; dit optreden werd niet bevor derlijk genoemd voor de rijkseenheid, en verklaard werd. dat de drie staten van Zuid-West-Duifschland onwrikbaar staan achter de rijksregéering. In de Duitsche rijkskanselarij zijn Za terdags-oormiddag besprekingen gehouden over de laatste Fransche nota, waaraan 'de rijkskanselier, de rijksminister van fi nanciën en de staatssecretarissen, wien het aangaat, deelnamen. Het antwoord der Duitsche regeering zal deze week wor den gezonden. De Duitsche pers is algemeen van opinie, dat een ontzettende daling der mark het gevolg zal zijn van het barsche optreden in de Fransche nota. Het „Ber liner Tageblatt" vindt het antwoord van Frankrijk te opmerkelijker, daar van de maandelijksche som van twee millioen pond sterling, Frankrijk slechts een ge ring aandeel ontvangt, terwijl een over- .wegend deel naar Engeland gaat. De partijbesturen van de beide socia listische partijen van Duitschland heb ben Vrijdag beraadslaagd over een sa mensmelting dier partijen. Men besloot om, zoolang er nog geen beslissing ge nomen is, alles te vermijden wat de sa mensmelting zou kunnen belemmeren. De Temps geeft de voornaamste bijzon derheden van de Grieksche nota aan Frankrijk, Engeland en Italië, waaruit blijkt, dat Griekenland een conferentie wenscht over den vrede in het Oosten. Het herneemt zijn vrijhei! van handelen, maar blijft niettemin bereid, de vredesvoorstellen van de entente te overwegen. De vrede kan echter niet gesloten worden, tenzij hij ■an de Turken met geweld wordt opge legd. De Temps voegt eraan toe: Tal van teekenen zouden doen gelooven, dat de Grielksehe generale staf geneigd zou zijn, Konstantinopel te bezetten. Dit plan scheen Frankrjjk en Italië onduldbaar toe. en de Fransche regeering heeft als haar mea ning aan het Foreign Offioe meegedeeld, dat geen enkele aanval op Konstantinopel kan worden geduld, en met kracht moet worden onderdrukt. Italië deelt deze mee ting, Frankrijk heeft zijn meendng aan Athene megedeeld, waarmee de Engel sche Tegeering accoord gaat. De Grieksche regeering heeft aan de geallieerde regeeringen laten weten, dat zij in het minst niet de bedoeling heeft haar troepen in de onzijdige strook te la ten binnendringen en er zich toe bepaald heeft de stellingen van haar leger te her zien voor het geval de geallieerden het machtigen tegen Konstantinopel op te ruk ken, welke machtiging Turkije overigens niet gevraagd heeft. Uitgewekenen uit Macedonië, die te Weenen vertoeven, hebben tot den voor zitter van Volkenbond een oproep gericht, waarin zij autonomie van Macedonië on der bescherming vin 'e grille mogendhe den eischen en verzoeken, dat door een volksstemming voldaan wevde aan de door de vredesverdragen erkende rechten der nationale minderheden. Een nieuwe, geweldige daling van de mark heeft Zaterdag het groots politieke vraagstuk vrijwel geheel op den achter grond gedrongen. Aan de „N. R. Ct." wordt uit Berlijn gemeld De vraag naar buitenlandsche devie zen ter beurze was ongelooflijk groot, ondanks het feit dat het Zaterdag was. Het was volstrekt onmogelijk alle koo- per.ï tevreden te stellen. Slechts 25 pet. van de gevraagde Belgische en 30 pet. van de gevraagde Zwitsersche deviezen kon worden geleverd. Br bestond ook veel vraag naar Spaan sche, Italiaan- sche en Noorsche deviezen. De officieele dollarkoers werd op 505.25 geld en 606.76 brief bepaald, nadat de dollar in den loop van den dag reeds een hoogte van 650 had bereikt. Alle buitenlandsche devie zen hebben vandaag hun hoogterecord ter Berlijnsche beurze overschreden. Het rijkskabinet heeft deze nieuwe fi nancieels ramp van 's middag3 reeds be sproken. Aan de medewerkers van Ber lijnsche bladen hebben bekende finan ciers verklaard, dat deze gang van zaken niet in de eerste plaats het gevolg is van de politieke en economische toestan den, maar veeleer is veroorzaakt door de speculaticwoede van het publiek en van do industrie. Net als op 1 December van verleden jaar epeouleert het publiek weer op hartstochtelijke wijze. In financieele krin gen worden maatregelen tegen deze spe culatiekoorts geeischt. Een vooraanstaand financier zeide aan een medewerker van het Acht Uhr Abendblatt: Wij zijn van daag aangeland op het punt, dat Wee nen juist een jaar geleden heeft be reikt. Deze toestand is minder te wijten aan de geringe waarde van ons geld, dan aan de houding van ons publiek. W'e maar eenigszins geld in handen arijgt speculeert in Duitschland, vooral in de groote steden is dit het geval. Eiken dag zijn wij meer vooruit bij den koers van New York. Drastische maatre gelen zijn noodig, indien de regeering het ergste wil vermijden. De Engelsche bladen bespreken de be langrijke redevoering door Lloyd George Vrijdag gehouden voor de vertegenwoor digers der vrije kerken, waarin hij waar schuwde voor de mogelijkheid van een nieuwen oorlog en een beroep deed op de kerken voor een gemeenschappelijke poging om zulk een oorlog onmogelijk te maken. De eerste minister heeft o.a. verklaard; „Houdt uw oogen open voor wat er gebeurt. De volken maken ver schrikkelijker werktuigen, dan zelfs de iongste oorlog er zag. Waarvoor? Niet voor den vrede. Zij dienen zelfs niet om de legers te verstrooien. Zij dienen om de onversterkte steden aan te vallen, waar zij een weerlooze bevolking vinden, om te dooden, te vergiftigen, te ver minken, hulpelooze vrouwen en kindo ren." Lloyd George heeft verder gowezen op het feit, dat er overal steeds meer ont ploffende stoffen werden opgehcopt. Dat zijn mededinging, vijandschap verdacht making en vooral vrees. De vrees is de gevaarlijkste van al. „Het gevaar voor de toekomst is de vrees, dat er iets zal gebeuren voor uw land, vrees voor de verwoesting van uw huis of uw be zittingen. Er wordt gezegd, dat wij ons moeten voorbereiden op een oorlog om ons te beschermen." Wanneer een lucifer wordt geworpen in zulk ontploffend materiaal, zou het te laat zijn. Het was noodig, dat er een nieuwe geest werd gss-ha-cn On - ploffende stoffen moeten onder deksel en grendel. Een nieuwe generatie, ver volgde de eerste minister, staat op, welke over de toekomst zal beslissen. Deze generatie zal niet afkeerig zijn van den roem van den oorlog, zij kent niet de verschrikkingen van den oor log. De oorlog moet ontdaan worden van zijn gloriekrans, zijn ellende moet worden onthuld voor de oogen van het nieuwe geslacht. Daar is Rusland, dat den weg niet kon vinden uit den put en er steeds dieper in Wegzinkt, met al de gevo'gen daarvan. Daar is Duitschland, dat zich vastklemt aan den verrotten tak van de verlaagde geldkoersen. Deze dingen moet men onder de oogen van het vo'.k brengen. Volgens den spreker rustte op den Volkenbond de hoop der beschaving. Indien de Volkenbond succes had, was de beschaving gered, indien hii mjsluk- te, was de beschaving veroordeeld Maar om te maken, dat de Volkenbond sucoes heeft, moet hij gesteund worden door die openbare menigte, welke hem alleen tot een kracht kan maken." Aan het slot van zijn welsprekende rede, zeide Lloyd George: „Ik heb eenige ervaring van den oorlog. Hij ontriond tegen mijn wil. Ik werd als million n gegrepen door de vliegwielen van don oorlog en gesleurd in zijn verschrikke- 1 ijk en draaikolk. Wat ik er jaren ach tereen van zag, heeft me vervuld vau schrik. Wat ik er van zag, dag aan dag, heeft gemaakt, dat ik al de kracht, die mij nog is gebleven, er aan zal wijden om te waken, dat het onmoge lijk zal zijn, dat de menschheid in de toekomst weer het vuur, de kwellingen, de opofferingen en al de ellende van den oorlog leert kennen." De opstandelingen houden de stad Tip- perary nog steeds bezet, waar de fabrieken zijn gesloten, de werkloosheid toeneemt, en het voedsel schaarsch wordt. De kran ten verschijnen niet meer, er wordt alge meen geplunderd, en de verbindingen zijn afgesneden, waardoor de stad geïsoleerd is. De vrijstaters hebben twee belangrijke steden veroverd: Tobercurry, in het graaf schap Sligo, en Bruree in het graafschap Limerick. Te Bruree is het geheele rebel- sche garnizoen, met wapens en al, gevan gen genomen. De vrijstaters hebben in een gevecht te Thurlcs (graafschap Tipperary) de opstandelingen volkomen verslagen. De Valera uitgeweken. Volgens eenige hladen heeft de Valera Ierland reeds in het geheim verlaten met bestemming naar de Ver. Staten. De „Times" verneemt uit New-York: De Valera wordt spoedig in Amerika verwacht teneinde de republikeinsche agitatie voor Ierland te hervatten. De „vrienden van den lerschen vrij staat", de organisatie van Ieren die de onderteekening van het tractaat van Lon den in Amerika gevormd is, heeft echter een brief geschreven aan burgemeester Hylan verzoekende stappen te doen doen om een hernieuwing van de activiteit der Iersche republikeinsche drijvers te voor komen. De Britsche majoor Morgan is van plan om op 2 October een poging te onderne men om opstijgende te San Francisco den Stillen Oceaan over te steken. Hij heeft nu aan een Amerikaansche vlieger verzocht hem als marconist te willen ver gezellen. De bemiddelingscommissie, onder voor zitterschap van den geheimen regeerings- raad Hausmann, ingesteld door liet rijks- ministerie van arbeid heeft Zaterdagmor gen haar scheidsrechterlijke uitspraak be kend gemaakt, welke den scheepsofficie ren, ingenieurs, stokers, enz. een verhoo- ging van loon toekent van 90 pt.t tegen over de loonen van April j.l. De kritieke kwestie van overwerk zal door een voor- loopige overeenkomst worden geregeld, tot de voorbereiding voor een definitieve regeling gereed is. Verder zijn de bepa lingen voor het eigen onderhoud der be manningen opnieuw vastgesteld. Ook de verzekering wordt door den reeder voor nieuwe bedragen overgenomen. Verhoogd worden insgelijks de gelden voor de uil rusting der mannen. De partijen moeten niet later dan 31 Juli mededeeling doen omtrent de aan neming of verwerping van de scheidsrech terlijke uitspraak. De rijkskolenraad is Zaterdag bijeenge komen onder voorzitterschap van den „Bergrat" Kleine en heeft in de eerste plaats het rapport goedgekeurd over den toestand der kolenindustrie, hetwelk door den „B-erghauptinan" Bernholt werd uitge bracht. De rapporteur beval de aanneming van het voorstel van den rijkskolenbond aan, volgens hetwelk de rijkskolenraad en de rijkskolenbond het voor onmogelijk houden aan het program te voldoen van de commissie van herstel betreffende de voor de maanden Augustus tot October vastgestelde leveringen van steenkolen, voornamelijk met het oog op den achter uitgang van de kolenproductie in Duitsch land. Tenslotte wordt de verwachting ge- deel van Opper-Silezië. Verder wordt in de motie gewezen op den kolennood in Duitschland en op den overvloed van kolen in het buitenland, zoowel als op de bijzondere feiten, dat Duitsche kolen naar 't buitenland worden vervoerd en Engelsche kolen naar Duitsch land. Tenslotte wordt de verwachtnig ge uit, dat de rijksregeering dit program zal verwerpen. De spreker stelde voor deze motie door een commissie van vijf of zes leden, zoo mogelijk aan den rijkskanselier te laten overhandigen. Hierop volgde eenige dis cussie. De motie van den rijkskolenbond werd met algemeene stemmen aangeno men. Weder heeft zich in de slecht befaam de filmkolonie te Los Angelos een gruwe lijk drama afgespeeld, waarvan een film- actrice de hoofdpersoon is, Clare Phi lips, een 23-jarige film-ster, verweet een harer collega's, Alberta Meadows, een jonge weduwe, een al te groote vriend schap voor haar man te koesteren. Zij besloot daarom haar uit den weg te rui men. Op zekeren avond verzocht zij mrs. Meadows, die een auto bezat, haar mede te nemen voor een tochtje. Deze stemde daarin toe, en zij reden weg in gezelschap van een vriendin. Toen zij buiten de stad waren, liet mrs. Phillips de auto onder een of ander voorwendsel stilhouden, en begon daarop verwijten te richten tot mrs. Meadows, die hardnekkig ontkende zich met den echtgenoot van haar vrien din misdragen te hebben. Niettemin greep mrs. Phillips een hamer, die ze onder haar mantel had verborgen, en bracht de jonge weduwe een aantal slagen toe. Ontzet vluchtte de vrouw, de vriendin trachtte tusschenbeide te komen, doch werd door de moordenares met den dood bedreigd. Deze holde haar slachtoffer achterna, overrompele haar en sloeg haar net zoo lang tot zij dood was. Daarna nam zij drie diamanten ringen van haar vingers. Zij sprong in de auto en reed met haar vriendin naar de stad terug. Deze moest bezweren niets te zullen zeg gen, daar zij anders het lot van mrs. Meadows zou deelen. De moordenares vluchtte toen naar Tuczon in Arieona, doch werd kort daar op gearresteerd. Hubin, het Belgische nationalistisch- socialislisch Kamerlid, heeft in een spoor wegcoupé ruzie gemaakt met zijn mede reizigers. Hij wilde met hen boksen. Twee meisjes hebben den stationschef geroepen, die proces-verbaal tegen hem heeft opge maakt. Uit een officieele statistiek over de bevolking van West-Vlaanderen, (waarin de streek van den Yzer en Yperen is ge legen), blijkt, dat dit gewest, dat voor den oorlog 319.000 inwoners telde, op 31 December 1919 180.225, op 31 Dec. 1920 240.000, op 30 Juni 1920 248.000, en in Maart 1922 273.750 inwoners had, heigeen wijst op den grooten vooruitgang in de re- pa trieering. De Fransche regeering heeft aan Bel gische oorlogs-invaliden, verblijf houdend in Frankrijk, 75 pet. reductie op de spoor wegtarieven loegeslaan. In het noorden van China hebben langdurig© regens overstroomingen ver oorzaakt en den oogst vernield en acht dagen van onafgebroken regens zijn oor zaak geweest dat te Peking 1800 huizen zijn ingestort en dat de Gele Rivier bui ten haar oevers is getreden. Maanden geleden was er bij de regeering al met nadruk op aangedrongen dat de dijken zouden worden hersteld, maar er was geen geld voor. Tot overmaat van ramp is er in de noordelijke provinoies ook nog cholera uitgebroken. Voor de eerste maal sedert het bestaan van de aviatiek is er een vlieg machine geland op den rand van den krater van een in werking zijnden vul kaan. Dit feit is voorgevallen in Neder- landsch-Indië, op Oost-Java en de vlieger die 't waagstuk volbracht is de Fransch- man Chanteloup. Hij steeg met zijn Cau- dron-vliegtuig te Malang op, en landde des morgens om 8 uur 50 op den kra terrand van den Bromo, die in volle werking was. Enkele minuten later vloog hii over h.et Tengger-gebergte, op een hoogt© van bijna 3000 meter en keerde toen naar Malang terug, waar hij om 10 uur 20 neerdaalde. Toen hij een paar dagen tevoren het terrein eens voor zijn vlucht was gaan verkennen, had hij eerst vier uren per auto moeten rijden en daarna nog drie uren te paard om den top van den Bromo te bereiken. Te Deauvill» en Trouville, de be kende mondaine Fransche badplaatsen verwacht men een „koninklijk" seizoen. De koning van Spanje wordt er de vol gende maand in zijn villa verwacht voor een langdurig bezoek, en waarschijnlijk zal einde Augustus ook de koning van Roemenië daar aankomen. Bovendien zal de koning der Belgen, evenals ver leden jaar, ook nn weer een week ko men en behalve deze Europeesche staats hoofden zal de Sjah van Perzië, die tegenwoordig een bekende figuur is in de Fransche en Zwitsers-'he touristen-oen- tra, de „grande semaine" te Deauville bijwonen, evenals de keizer van Annam. De koning van Spanje zal waarschijn lijk polo komen spelen en brengt een team ervaren polo-spelers mee. De milliarden en nogmaals milliar- den papieren roebels, welke de laatste vijf jaren door de Sovjet-regeering zijn uitgegeven, zullen krachtens een besluit van den Raad van Volkscommissarissen Volgens een bericht uit New-York hebben te Savannah Amerikaansche drank wet-ambtenaren Engelsche matrozen ge arresteerd wegens het smokkelen van al cohol. De Engelsche consul protesteerde tegen de arrestatie welke in strijd is met de internationale verdragen. De conservatieve parlementaire groep in den Deenschen Rijksdag, heeft met 29 tegen 6 stemmen besloten graaf Bent Hol- stein uit de partij te verwijderen. Deze stap is gedaan na herhaalde verschillen tus- schen graaf Holstein en de partij, welke hun toppunt bereikten in de door hem aangenomen houding bij de behandeling van de wet op de militaire verdediging. In Tsjecha-Slowakije is een nieuwe petroleumbron geopend, die in zeven uren bijna een millioen kilogram petroleum heeft geleverd. Men verwacht, dat er meer bronnen in de buurt zijn. In antwoord op een verzoek om in lichtingen van het internationale Roode Kruiscomité te Genève, heeft de vice- voorzitter van het Russische Roode Kruis te Moskou meegedeeld, dat patriarch Ty- chon sinds zijn afzetting te Moskou in het klooster Denskoy vertoeft en volkomen veilig is. De andere leden van de Russische geestelijkheid, behalve zij, die voor de rechtbank moeten verschijnen, zijn aan geenerlei dwang bloot gesteld. Volgens officieele gegevens van het volkscommissariaat van gezondheid, zijn in Moskou 144 cholera-gevallen aange geven. Den 18den Juli waren 64 patiënten, d. i. 45 percent, overleden. Gedurende de laatste weken, schrijft de Nakanune, valt in Rusland in het alge meen een prijsdaling waar te nemen, vooral voor levensmiddelen; groenten, fruit, etc., met uitzondering van aardappe len, daalden in eenige weken tijds ge middeld 28 percent. De prijzen voor vet en melkproducten daarentegen stegen in datzelfde tijdvak met 2 5 4 percent. Van de overige artikelen van dagelijksch ge bruik daalden o.a. sterk de prijzen van lucifers en petroleum (resp. met 31 en 12 percent). De prijs voor katoen steeg echter sterk: in een week tijds met 33 percent. De Indépendance Beige meldt, dat Vrijdagochtend Duitsche douaniers bij de achtervolging van onbekend gebleven smokkelaars, die over den Moezel gevlucht waren, schoten hebben gelost, welke neer kwamen op Luxemburgsch gebied en boe ren troffen, die daar in hun wijngaarden werkten, van wie er een gedood werd. Deze gebeurtenis heeft in de streek groote beroering gewekt en zal zeker politieke gevolgen met zich sleepen. De moordenaar en roover Siepert, die verleden jaar twee burgemeesters had be roofd en vermoord en deswege tweemaal ter dood was veroordeeld, is heden op het binnenplein der gevangenis te Bruchsal onthoofd. „Femina," bijblad van het weekblad „Middenkoers," brengt van de hand der redactrice, mevr. Kappeyne van de Coppello een levensschets van mr. Th. Heemskerk, waaraan het volgende is ontleend. De aandacht was reeds vroeg op zijn redenaarstalent gevestigd, toen hij in 1874 in een dispuutgezelschap te Leiden, waar van professor Buys voorzitter was, in het openbaar debatteerde tegen dr. Abraham Kuyper, toensmaals nog predikant te Am sterdam, en waarbij hij niet voor dezen onderdeed, toen hij diens anti-revolution- naire politieke stellingen bestreed. Of de Invloed van Kuyper hem van gematigd li beraal, zooals zijn vader destijds was, tot an li-re volutionnair heeft gemaakt of dat hij door den omgang met de familie Harl- sen van godsdienstige richting is veran derd, kan ik niet beoordeelen, maar wel staat vast, dat hij tijdens zijn huwelijk met freule Marie Hart sen; die geloovig ortho dox was, ook zelf die richting werd toe gedaan. Na haren vroegtijdigen dood verviel hij in een soort van geestelijke overprikkeling, die hem tot de alleruiterste orthadoxie dreef. Velen zijner vrienden hebben dezen ommekeer nooit begrepen en sommigen heeft ze van hem verwijderd. Maar die en kelen, met wie de oude vriendschap slechts tijdelijk is verflauwd, weten dat Heems kerk uit innige overtuiging streng geloo vig is geworden en gebleven. Dat er een groot onderscheid bestaat tusschen hem en de meesten zijner geloofsgenooten in beoordeeling van de meening en gevoelens van andersdenkenden vindt niet alleen zijn oorzaak in het milieu, waarin hij is groot gebracht, maar zeker voor een groot deel in zijn brceden blik en de fijnheid van zijn geest. De schrijfster gewaagt dan van den aangeboren zin voor humor, die mr. Heemskerk nooit verlaat en van zijn ge makkelijkheid in den omgang. Als wethouder van Amsterdam heeft hij verscheidene voordrachten o.a. die voor het werkliedenreglement, schitterend ver dedigd en velen speet, het, dat hij Am sterdam moest verlaten, omdat hij Minis ter van Binnenlandsche Zaken werd. 'Als minister van' Justitie' heeft hij vruchtbaar werk geleverd, dit zullen ook zijn tegenstanders moeten erkennen, Niet alleen heeft hij na de Novemberdagen van 1918 getracht het gezag door wetgeving te gen revolutie te steunen, maar ook een nieuw Wetboek voor Strafvordering is er onder hem tot stand gekomen. En toen er stemmen opgingen om wat er verouderd is in onze wetgeving door partiëele wijzi gingen te laten herzien, niet door ambte naren van de ministeries, maar door man nen uit de praktijk, heeft hij een Staats commissie ingesteld, die deze verbeterin gen voorbereidt. En wat men van een A.-R. Min. niet zou verwachten, hij verzocht den voorzitter een vrouwelijk ambtenaar van zijn ministerie als secretaris te nemen. Mevr. Kappeyne zegt verder: Heel wat aanmerkingen zijn er door de vrouwen gemaakt, toen Heemskerk in de Kamer beweerde, dat „een vrouw even goed geschikt is voor huzaren-officier als voor rechter". Maar men moet hem ken nen om deze vergelijking naar waarde te kunnen schatten. Er zijn meer knappe en zelfs vooruitstrevende mannen, die vree- zen, dat de vrouw voor rechter niet deugt. Maar als kinderrechter wil Heems kerk haar gaarne de proef laten afleggen en hij steunde in dertijd het amendement- Dresselhuys om de vrouw benoembaar te stellen als plaatsvervangend kinderrechter. Voor de vrouwenzaak beschou/wen velen het uit den hooze, dat hij hoogstwaar schijnlijk ook in het nieuwe kabinet Mi nister van Justitie blijft, nu allerlei wets voorstellen, speciaal voor de vrouw, de eerstvolgende jaren behandeld zullen wor den. Maar hij is geen anti-feminist en weet ook vrouwelijk intellect naar waarde te schatten. Hoe zou dit eigenlijk ook anders kunnen, bij hem, die in eigen kring door groot vrouwelijk intellect omgeven is? Nu wij eenmaal een sterke rechtsche meerderheid in de volksvertegenwoordi ging hebben en dus van zelf rechts gere geerd zullen worden, zou ik Heemskerk juist om zijn veel breeder opvattingen dan wij van de meeste A.-R. gewend zijn, niet gaarne aan de ministerstafel missen. Ook om andere wetten dan die voor vrou- wenbelangen. Heeft hij zich in zijn bro chure „Machts- en Rechtsvragen" van 1918 niet onomwonden verklaard tegen beschermende rechten, waar hij schreef: „Wij Nederlanders zijn allen voorstan ders van de vrijheid der zee en van de vrijheid van handelsverkeer." Voor even tueel protestionisme van een zijner colle ga's is hij dus niet te vinden. En waar hij verder beweert: „wie een duurzamen vrede wil, moet niet pogen zijn vijand ten onder te brengen en hem prikkelen tot het uiter ste verzet. Hij moet toenadering zoeken en niet het conflict rekken tot het uiterste," zal hij dit zeker ook willen loepassen op onze binnenlandsche politiek, waar in de gegeven omstandigheden toch zeker zoo veel mogelijk samenwerking zoowel op financieel als economisch en sociaal ge bied een eerste eisch is, zal ons volk erj ons land niet geheel te gronde gaan. „De Nederlander" (c.-h.) schrijft: Thans heeft mr. Ruys opdracht van onze Koningin. Krachtens ons staatsrech telijk beginsel eerbiedigen wij dat vol komen. Indien er overleg met onze lei ding plaats heeft of geopend wordt en in dit overleg wordt met onze wenschesn en voorwaarden gerekend, dan zullen wij zeker royaal steun bieden aan het nieuwe Kabinet. En wij onthouden ons van iedere beoordeeling der opdracht. Maar wel wijzen wij aan, dat wjj tot zulk een beoordeeling ook onbevoegd zouden we zen, omdat ons één der daartoe onmis bare elementen ontbreekt. Die elementen toch zijn ten minste eenerzijds de uitslag der verkiezingen; anderzijds de adviezen, diè op grond van dien uitslag door de leiders aan de Ko ningin zijn uitgebracht. Welnu, deze adviezen zijn niet pu bliek gemaakt en ze zijn ook ons onbe kend. In de beschouwingen der pers kunnen zij geen element vormen. En alleen kan men zeggen, dat sommige Roomsche organen wat heel spoedig met hun oonclussie gereed waren; dat blijk baar immers blijkens de verleende op dracht de adviezen der rechtsche lei ders op die opdracht hebben aangedron gen. Deze gevolgtrekking schijnt ons minstens voorbarig. Doch gelijk gezegd: de adviezen zijn niet bekend, dus vormen zij geen element in het oordeel; maar daardoor moet een oordeel dan ook met groote reserve wor den uitgesproken. Wjj beschikken slechts over het andere der onmisbare elementen: den uitslag. En daaruit verder dan dit negatieve kunnen wij niet gaan dtóruit alleen volgt de gegeven opdracht logisch niet. Er heeft zich in ons volk een krach tige strooming geopenbaard, die men raadplege slechts de verhoudingscij fers in andere richting wees. Dit is het voor allen toegankelijk element, dat niet door legende-vorming aan het oog mag worden onttrokken. Volgt niettemin uit alles, wat geschied is alles, dus ook het thans slechts aan weinige ingewijden bekende dat de opdracht van zelf sprak dan zal daar tegen onzerzijds nimmer het geringst» gebracht worden. Maar voor het oogenblik dringen wij er op aan, dat met het bekende worde gerekend en dat dit bekende zijn in vloed oefenen mag bij de vorming der publieke opinie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5