ÉMIMME5 vijf en dertig gulden l Dinsdag 1 Augustus 1922 45ste Jaargang No. 14209 Dit nummer bestaat uittwee bladen. - Eerste blad De Richting der Politiek van de naaste toekomst. UIT DEN OMTREK Ui Hetüèn kü&fden wij aan den heer H. VAN DUIN, Ruigehoek, Santpoort uit de somma van wegens een aan hem overkomen ongeval. DE DIRECTIE N. H. COURANT VACANTIE LANGS DEN WEG. I. Een „prettige" dag in de duinen. HAARLEM. Motorongeluk. Niet te verwarren. De loonregeling bi] de spoorwegen. Een verfraaiing. Centrale verwarming van „Sint Bavo". Openbare School Kleverlaan. Konlnglnnefeest. HELDERE LIMONADESIROPEN. Wynhuys „de Guide Druyf' 4 Groote Markt - Telefoon 134 Prr rr ^rr brrr h Frr oe van 't kind- De asfalt-vraag. Z. D. H. Mgr. Dr. J. Smit. Burgerlllke Stand. Het tooneel in dienst van de R.*K. Voetbalbeweging. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Boekbindersgeschillen. Overtreding drankwet. Da abonnementsprijs be draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. --„O Nr, S970 NIEUWE Adverientiën 38 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 1—4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. --Mfc Wie aanvaardt, hetgeen wij in onze vorige artikelen geschreven hebben, die zal met ons al spoedig tot dezelfde con clusie komen en wel deze, dat wij voor het behoud van een levenskrachtige, Ne- derlandsche gemeenschap ernstig naar bezuiniging zullen moeten streven. De eerstkomende jaren zal vermoedelijk het st-atshuishouden niet op denzelfden voet als sinds 1918 kunnen worden voortge zet, Dat beteekent offers aan vele kan ten; dat beteekent een compromis tusschen ver schillende stroomingen. Op dit laatste vooral zouden wij willen aandringen. Het kan bekend zijn, dat in de hoogste regionen der politiek op dit oogenblik reeds ernstig naar zulk een compromis wordt gestreefd. Jhr. Ruys heeft opnieuw dr opdracht tot vorming van een Kabi net aanvaard, wat beteekent een poging tot samenstelling eener rechtsche regee- rmg. Wie nu den huidigen politieken toe stand zakelijk bekijkt, eigen verlangens en begeerten een oogenblik ter zijde laat en zich afvraagt, hoe Jhr. Ruys in zijn moeilijke taak zal kunnen slagen, die be grijpt, dat er eerst moet zijn een over eenstemming der drie rechtsche partijen over een regeeringsprogram, hetwelk de Kabinetsformateur hen voorlegt, Eerst wanneer deze overeenstemming is ver kregen kan naar ministers worden uitge zien. En nu zal het toch voor een ieder, die weet, wat er op het oogenblik in de christelijk-historische, anti-revolutionaire en katholieke partijen leeft, duidelijk zijn, dat zulk een program wanneer het tot stand komt de vrucht is van langdurige samenspreking, de vrucht ook van vele offers aan persoonlijk inzicht, door alle drie de partijen en fracties der partijen gebracht. Een dergelijk compromis moet er ook in de openbare meening onzer partij, on der onze kiezers, tot stand komen_ Zoo goed als nu bij de poging tot vorming van een nieuw ministerie blijken zal, dat het financieele gedeelte van het program de grootste moeilijkheid oplevert, dat de be zetting der portefeuille van financiën het zwaartepunt der crisis is, zoo goed moet men ook in onze partij, dat is, in onze kiesvereenigingen, begrijpen, dat de ko mende regeeringsperiode door den nood der schatkist beheerscht wordt. Wanneer naar onzen gedachtengang in de komen de jaren de politieke vraagstukken, wets ontwerpen, groote Kamerdebatten enz., meer dan tot nog toe, in de vergaderin gen der kiesvereenigingen zullen worden ingeleid door bevoegde sprekers en tot onderwerp van gedachtenwisseling ge. maakt, dan zullen de verschillende stroo mingen, welke den laatsten tijd merkbaar waren, zich doen gelden. Dan zal het noodig zijn, dat de politiek bekeken wordt zonder animositeit en dat men bedenkt er zonder offers niet te komen. Voor die kalme, zakelijke beschou wing nag te voren nog wel eens gepleit .worden. Herhaaldelijk hebben wij de laatste wek jndervonden, hoezeer de publieke •pinie uit het evenwicht is geslagen, hoe Vfeel gevaar er is, dat wij elkaar verkeerd begrijpen^ Laten wij een voorbeeld ten opzichte van ons zelf nemen. Wij had den den verkiezingsuitslag met nuchtere oogen bezien en meenden er de conclu sie uit te mogen trekken, dat het Kabi. net moest aftreden en gewijzigd worden De feiten gaven ons gelijk en wij schre. ven over de mogelijkheid van verande ring van minister-portefeuille», onder meer ook van portefeuille v«n Arbeid Dadelijk staat een onzer abonaé's gereed om ons het volgende te schrijven. y 1 Met verwondering zullen velen met mij uw artikel hebben gelezen. Niet dat het Kabinet is mtbonden, en Mr Ruys is benoemd tot Kabinetsforma teur. i" '"11 schrijft aangaande onzen Minister Aalberse gaat alle per ken te buiten. Hoe hebben wij Kath. arbeiders ons niet verheugd over onze groote overwinning op 5 Juli; hoe heb ben velen van ons niet gewerkt, ja gezwoegd en na een drukken warmen arbeidsdag het propagandapad betreden. En nu het eerste wat men leest, „mi nister Aalberr moet weg van de ar beiders." Kan u M. de R. ons een grooter slag in het gezicht geven P Neen dat is te erg. Wij hebben gelachen om de uitlating van Prof. van Emb- den, dat het grootste deel der nieuw nu de toekomst zijn. Soms een reactio- zijn. Wij hebben dat als onzinnig en Onmogelijk beschouwd. Maar wat zal nu de toekomst zijn. Soms een reactieo- naire minister van Arbeid, zoodat al onze niet-reaetiemaire Kamerleden aan doovemansdeur kloppen? Of erger nog. Zou dit een middel moeten worden om de ontevredenen en de N. K. P'ers tevred"" te stellen ten koste van de belangen der werklieden Ik wil mij nog niet wagen aan voorspellingen, maar van vele kanten zie ik de toe komst donker in. Ik hoop echter dat de geachte Redactie de plank zeer, zeer ver mis zal wezen, enz. Ziedaar nu een geest, waartegen wij zouden willen waarschuwen. Zoolang men zich enkel tot ons wendt, kan het geen gevaar. Wij kunnen tegen een stootje en zijn gewoon dagelijks critiek van den meest uiteenloopenden aard op te vangen. Treedt men echter straks op deze wijze in de kiesvereenigingen op, dan is in minder dan geen tijd de stem ming op een vergadering op kookpunt en is er van zakelijke behandeling geen sprake. Mag dan niemand het aanblijven van Minister Aalberse op dit oogenblik ver dedigen, zal men vragen? Natuurlijk: wij verwachten zelfs niet anders, dan dat daarnaar in breede kringen verlangd wordt. Maar zulk een wensch geeft nog geen recht om een anders meening ver keerd verstaan. Wij immers schreven niet, dat Minister Aalberse weg moet van het departement van Arbeid, maar slechts, dat de mogelijkheid be staat Wij deden dat op goede gronden. Misschien is het mogelijk een program te ontwerpen, waarmee mr. Aalberse zich vereenigen kan als minister van arbeid in een toekomstig kabinet. Niemand meer dan wij zou dit toejuichen, omdat dan de noodzakelijk gebleken wijzigingen in de sociale wetgeving door een uiterst be kwame hand zouden geschieden. Maar er bestaat even veel kans, dat dit niet ge- -hiedt, dat óf wel mr. Aalberse zich niet voor het nieuwe program vinden laat, óf wel, dat men op zijn zeer bijzondere gaven en buitengewone werkkracht voor een ander departement een beroep doet. Wij hebben het voorrecht gehad minister Aalberse nog niet lang geleden een uit voerige rede te hooren houden bij een feestmaal, een rede, welke hij ons ver zocht niet te publiceeren. Maar wij wil len er wel dit van vertellen, dat ons daar uit bleek, hoe verkeerd men deed dezen bewindsman als een eenzijdigen „arbei dersvriend" te beschouwen, die geen oog had voor andere belangen. Man van groot plichtsgevoel had hij als minister van Ar- beii gedaan, wat hij voor de organisatie van het bedrijfsleven meende t« moeten doen_ Sta ik morgen weder vrij zeide hij dan ben ik weer even goed met h :el mijn hart de adviseur der midden- standetJ, als ik altijd geweest ben. Zou het nu zoo onmogelijk zijn, dach ten wij toen, dat er een politieke situatie werd geschapen, waarbij de groote gaven van mr. Aalberse werden benut tot op heffing van onzen zoo beknelden handel en nijverheid? Dit was een reine, per soonlijke speculatie; maar een waarschu- v g tevens aan hen, die hun verwach tingen op een nagenoeg ongewijzigd blijven van het afgetreden kabinet stel den. Wanneer nu iemand den moed heeft oir, deze meening te uiten, moet men niet aansto.ids denken en zeggen en schrijven, dat hier een aanval wordt gedaan op en vriend der arbeiders". Er was niets dankbaa. der en gemakkelijker dan in de dagen van 5 Juli met den overwinnings jubel mee te roepen; „hei kabinet blijve ongewijzigd en Aalberse moet aan blijven." Maar succespolitiek is niet de nuttigste en maar zelden in het algemeen belang. Men moet op een bepaald oogenblik ook een meening kunnen aan- hooren, die strijdig is met zijn eigen wenschen en die meening zakelijk en bil lijk beoordeelen. Dat alleen geeft kans op een sfeer van vertrouwen, waarin vrucb' iare gedachtenwisseling mogelijk is. Wij hebben dit voorbeeld genomen om aan te toonen, hoe wij gaarne de politiek der naaste toekomst beoordeeld zagen. Bedoelen wij ermee te zeggen, dat de noodwendige zuinigheid tot afbraak on zer sociale wetten en tot terugvallen in den ouden liberalen stijl van staatsont houding moet leiden? Geenszinsl Maar wij denken aan de mogelijkheid om in de naaste toekomst te ordenen en te rege len, te schaven en te vervolmaken, pas klaar te maken aan den nieuwen tijd, wat in het jongste verleden in breede lij nen nog slechts is aangegeven. Daarom lazen wij met instemming wat mr. A. van Wijnbergen onlangs schreef* „En wat de arbeidswetgeving in het bijzonder aangaat nu ons rechts Kabi net gaat steunen op overwegend recht sche meerderheid, zal op het terrein van den arbeid ook in den komenden moeilij ken tijd de christelijke koers gewaar borgd zijn. In gansch Europa nemen wij duidelijk het streven waar het voor te stellen, alsof speciaal ten opzichte van den arbeid in 1918 nieuwe beginselen zijn daargesteld, nieuw recht geschapen is, waarop gezonde arbeidsverhoudingen zouden kunnen steunen. Ten onrechte, waar immers de aloude christelijke be ginsel het zijn, die slechts toepassing vragen voor den nieuwen tijd, 't Is met het oog op die tendenz, dat ik ook steeds geweigerd heb te erkennen een „begin sel" van den acht-urendag, „Welnu, de thans verkregen meerder heid waarborgt, dat wordt gegaan in de richting door hen, die de christelijke be ginselen voorstaan, steeds gewenscht en waarvoor de wijzigingen, pas aange bracht in de arbeidswet, de gelegenheid zoo ruimschoots openen. „Meer en meer zal dan, gelijk „De Standaard" het onlangs juist uitdrukte, hetgeen thans staatstaak is, tot volkstaak worden gemaakt. Maar de voornaamste koersverandering blijf ik toch zien gelijk ik het ook reeds zeide in de Twee de Kamer bij de behandeling van de grondwet in de tenuitvoerlegging van het nieuwe grondwetsartikel, waardoor ook aan andere dan de tot dusverre be staande organen verordenende bevoegd heid kan worden toegekend. „Ten vorigen jare sprak ik ter bonds vergadering mijne verwondering er over uit, dat men aan dit voorstel van toch zoo overweldigende beteekenis, niet meer aandacht schonk in arbeiderskrin gen; en ook thans heeft het mij weer getroffen, dat onder het feestgejubel geen woord gerept is van het feit, dat in de verkiezingsdagen met het minste verzet is gebleken tegen de Grondwetsherzie ning, zoodat de opname van die bepaling in onze Grondwet verzekerd mag heeten. „En is zulks over een paar maanden geschied, dan verheug ik mij over ons rechtsch Kabinet en over onze sterke rechtsche meerderheid speciaal ook met het oog daarop, en hoop ik, dat die toe stand jarenlang worde bestendigd, opdat aan die grondwetsbepaling geleidelijk, voorzichtig, doch naar onze beginselen uitvoering kunne worden gegeven." Een zelfde gedachte is onlangs door mr. Bomans in „De Maasbode" ontwik keld: wanneer er geen geld is voor nieu we dingen, laten wij dan onzen tijd be steden aan het ombouwen van het be staande, voornamelijk aan codificatie on zer sociale wetgeving „reorganisatie der arbeidersverzekeringswetten met toepas sing van het beginsel, dat, waar mogelijk de uitvoering onder controle der over heid wordt in handen gelegd der georga niseerde bedrijven." Ziedaar de richting, welke wij uit moeten: voortzetting van een christelijke politiek in de diepte en niet meer in de breedte. De eerstkomende jaren zal er geen gelegenheid zijn voor dure wetten; integendeel op uitgaven van leger en vloot, onderwijs en kunst zal bezuinigd moeten worden; de sociale wetgeving zal vereenvoudigd moeten worden, zóó, dat minder administratie en kostbare staats bemoeiing noodig is. En dat kan, wan neer wij overeenkomstig het christelijk beginsel de Overheid meer tot helpend en steunend orgaan op openbaar terrein ma ken, dan als de dure politieagent, welke zij op het oogenblik is. De organisaties der bedrijven zelf zullen meer op den voorgrond moeten treden, meer haar eigen werk moeten doen. daar-aj als machtige, ordelijke groepen in den Staat steunend op de overheid ten pzichte van onordelij ke en zelfzuchtige elementen. Hierdoor wordt tegelijk de zuinigheid betracht en hat gezonde initiatief der burgers zelf geprikkeld. Daardoor zal het gevaar voor een ambtenaarsstaat, waarvoor velen niet ten onrechte vreesden, worden afgewend. Laten de verschillende stroomingen in onze partij trachten elkaar op dit terrein te vinden. En wanneer men daarbij be zield is met een geest van bereidwillig heid om met waardeering van elkanders meening te komen tot de beste oplossing voor moeilijkheden van dezen tijd, dan gelooven wij, dat onze bedreigde eenheid de crisis te boven zal komen. Nabij den tol op de Zandvoortschelaan te Zandvoort heeft vannacht omstreeks uur een motorongeluk plaats gehad. Een nog jonge man heeft daar blijk baar met zijn motorfiets vanaf den rij weg het fietspad willen nemen en is daarbij tegen een boom aangereden. Zijn motorfiets werd zwaar beschadigd en hij zelf bewusteloos. Een dame in een der naburige huizen hoorde den slag en waar schuwde een automobilist, die toet zijn wagen voorbijreed. Deze waarschuwde de politie en Dr. Varekamp. Pogingen om den bewustelooze bij te brengen faalden, zoodat ten slotte be sloten werd hem naar het Groote Gast huis te Haarlem over te brengen. Het officieel politie-rapport vermeldt omtrent dit ongeluk: Door de Zandvoortsche politie is aan getroffen in de Zandvoortschelaan een man in bewusteloozen toestand en be bloed, die met een motorfiets tegen een boom was gereden. Het bleek te zijn J. 0. H., 31 jaar, wonende Oranje straat, alhier. De heer F. J. Brinkmanm, directeur der N. V. Maatschappij tot Expoitatie van Hotels en Restaurants voorheen Gebr. Brinkmann aan de Groote MaTkt, ver zocht ons mede te deelen dat het te ope nen restaurant Brinkman op den hoek Tempelierstraat en Houtplein absoluut niets met zijn zaak uit te staan heeft. Het behoort niet tot de N. V., die de restau rants aan de Groote Markt exploiteert. In de Zaterdag gehouden vergadering van vertrouwensmannen van vakgroep VII (werkplaatspersoneel) in St. Bavo te Haarlem, werd na uitvoerige besprekingen en toelichtingen van den Bondsvoorzitter en den voorzitter van het Alg. Ned. Vak verbond, de volgende motie met alge- meene stemmen aangenomen: ,.De vertrouwensmannen van vakgroep VII van den Neutralen Bond van Spoor wegpersoneel, bijeen op Zaterdag 29 Juli 1922 in St. Bavo te Hsarlem; gehoord de bespreVingen in zake de loonsverlaging van hel werkplaatsperso neel, verklaren, alle middelen die zullen wor den aangewend om de onrechtmatige aan slagen op het levenspeil van het spoor- wegpersoneel met alle kracht te steunen, dragen het bestuur op, met den mees ten aandrang het hoofdbestuur aan te be velen, algemeene samenwerking der orga nisaties van het spoorwegpersoneel te be vorderen, en roepen 't geheele spoorwegpersoneel op als één man pal te staan voor het be houd van loonen, rechtspositie en 8-urigen arbeidsdag. Men is bezig de oude directiekeet aan den zi^jikant van de kathedralekerk „St. Bavo" aan de Leidsche vaart, die vroe ger dienst deed als repetitielokaal, doch tegenwoordig niet meer, af te breken. Het prachtige bouwwerk komt nu nog heel wat beter uit. De bedoeling is, het terrein in de omgeving daar te ver fraaien. Naar wij vernemen zal het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat centraal ver warmd worden. De aanleg is opgedragen aan de firma Heringa en Wüthrich. De vele bezoekers van „Sint Bavo" zullen dit nieuws zeker met vreugde vernemen. Van leden der Oudercommissie van school 23, gesteund door adhaesiebetuigin- gen van een 300-tal ouders in die buurt, is bij den Raad van Haarlem een verzoek schrift ingekomen, althans één der met September a.s. gesplitste scholen om te zetten in een opleidingsschool d.w.z op leiding voor H. B. S. en Gymnasium in zes jaar. In de toelichting wordt op den gesta- digen groei van dit kwartier gewezen. Opgemerkt wordt, dat het voor tal van ouders bezwaren meebrengt hun kind tweemaal daags, b.v, vanaf de Klever laan of den Kleverparkweg te brengen naar en te halen van één der opleidings scholen aan het Spaarneinde der Park laan if de Wilhelminastraat. Door het wijs beleid der tramdirectie kan men nu met één kaartje van den ver sten uithoek van dit kwartier n.l. de Delft- brug door de heele stad komen, maar het gaan met de tram heeft voor kleine kin deren ook veel bezwaren om niet te ver geten de verhooging van het schoolgeld met het tramabonnement. 29 Augustus a.s. zal met de kinderen in drie groepen voor de aubade worden gerepeteerd. We merkten reeds op, dat de te zingen liedjes op één na tot de verplichte nummers behooren. De grootste moeilijkheid op de zang lessen is de onzuiverheden en verdraaiin gen, die er door volksgebruik zijn inge- slopen, er weer uit te krijg»». I deel siroop slechts op6 dln. water) Aardbeien - Abrikozen - Ana nas - Citroen - Frambozen - Grenadine - Groseille - Kersen - Napolitaine - Perziken - Sinaasappel per fl. 1.00 uit onze Nieuwe, Hygiënische Fabriek, dus prima. Ja? De heer Slingenberg heet eenige mede- deelingen gedaan betreffende de reis van de Commissie van Openbare Werken naar Brussel, ter bestudeering van een nieuw systeem asfaltbestrating. De heeren die van de Commissie deel uitmaakten, zijn Vrijdagmiddag half vier vertrokken en keerden Zondagavond terug in Haarlem. Het vraagstuk der bestrating houdt nog steeds vele hoofden bezig. Het Wegen- Congres, enkele jaren geleden te Scheve- ningen gehouden, heeft deze zaak uitvoe rig en verscheidene dagen achtereen be handeld en de meest vooraanstande man nen op dit gebied hebben toen hierover het woord gevoerd. In Amerika is thans een nieuw plaveisel uitgevonden, de asfaltblocks. Deze bestaan voor 70 pet. uit gemalen steen. De steen komt uit de steengroeven (kwarts dioriet). Verder bevatten de blocks voor 20 pet. kalksteen en 10 pet. asfalt,- ter verbinding van het geheel. De gemeente Haarlem ziet zich voor het feit geplaatst, dat binnen den kortst moge lijken tijd de Wagenweg, die geheel ver sleten is, zal moeten worden vernieuwd. De klinkerbestrating is ongeveer 10 jaar geleden gelegd. Ter bestudeering van het Amerikaan- sche systeem van bestrating zijn Vrijdag j.l. de wethouder van Openbare Werken, Mr. Slingenberg, benevens de heeren W. J. B. van Liemt, J. C. van Ommeren, W. A. J. v. d. Kamp en J. Mizerus, raadsle den, alsmede de heer L C. Dumont, direc teur van Openbare Werken, naar Brussel gegaan, waar in Tervueren en in de Ave nue Louise het nieuwe systeem is toege past. Verder zijn door voornoemde heeren bezichtigd: een straat in Antwerpen, met buitengewoon druk verkeer en een gedeel te van den grooten verkeersweg tusschen Antwerpen en Turnhout bij Oost Malle. De Commissie heeft verder nog bezocht Lessines bij Mons, waar een fabriek is op gericht van Asfalt blocks en die als een soort filiaal der Amerikaansche maatschap pij is te beschouwen. Daar zijn de heeren in de gelegenheid gesteld de fabricage in haar geheelen omvang na te gaan. De blocks hebben een lengte van 30% c.M., zijn 12 c.M. breed en 5 c.M. dik, met een gewicht van 4.7 kilo. Onder een hitte van 300 gr. Fahrenheit wordt het mengsel van de hierbovengenoemde sa menstelling bijeengevoegd. Zijn de blocks gereed, dan zijn ze ondoordringbaar, hard, geheel watervrij en niet glad. De blocks worden onderzocht op hardheid door een ijzeren naald in een block te persen. Voor den aanleg van een straat of weg worden de blocks gelegd op een betonbed van 15 c.M. dikte, waarop een laagje cement- mortel komt. Mr. Slingenberg, die ons deze bijzonder heden meedeelde, achtte deze bestrating voor den Wagenweg zeer geschikt. De kosten zouden beloopen 10 11 gulden per M2, terwijl gegarandeerd wordt een duur van 40 jaar zonder de gemigste kosten van onderhoud. Wanneer wij we ten, dat de klinkerbestrating op den Wa genweg f 8 per M2 kost en 10 jaar ge duurd heeft, dan valt de vergelijking in alle opzichten ten voordeele van de nieu we bestrating uit. Het ligt in de bedoeling behalve den Wa genweg ook de Groote Markt en een ge deelte van de daarop uitkomende straten van blocks te voorzien. Werkt de ge meenteraad mee, dan zou reeds in Sep tember een aanvang gemaakt worden en in October de nieuwe bestrating gereed knunen zijn Z. D. H. Mg. D. J. Smit neeft Zondag in verschillende parochiekerken een lief dadigheidspredikatie gehouden met col lecte voor de Missie van Noorwegen. Er, was allerwege veel belangstelling. De collecte bracht op in de Kathedrale kerk Sint Bavo 505; in de St. Jozefkerk 615; in de kerk van de H. Antonius 603.85 en in de kerk van H. Elisabeth en Barbara 164,80^; in de Kerk van den E. Joannes den Dooper 146, Mgr. arriveerde Zaterdagavond in de stad en werd per auto van het station naar de pastorie aan de Leidsche Vaart gebracht, waar de hooge gast logeerde. Zondig was voor Mgr. een drukke dag. Om ki/art voor acht preekte Mgr. in de Kathedraal; om 9 uur in de Paterskerk aan de Groenmarkt; om half elf in de St. Jozefskerk; om 3 uur in de kerk aan de Amsterdamstraat; om 4 uur in het Klever- prak; om 6 uur in kerk van H.H. Elisa beth en Barbara in de Paul Krugerstraat. Een parochiaan van de kathedraal had zijn lo ter beschikking van Mgr ge steld evenals vandaag. Vanmiddag ver toefde Mgr. op Huize Duinrust te Over- veen; waar een pontificaal lof wordt op gedragen; vanavond om 6 uur wordt een ontifi aal lof gecelebreerd in de parochie kerk te Overveen en van avond 8 uur in de kerk te Heemstede. Mgr. logeert vannacht te Heemstede en vertrekt morgen uit de stad. Geboren: 25 Juli, d. van J. M. Jansen- v, Deursen. 27 Juli, z. van G. M. Sweers-Dijt. 28 Juli, d. van A. Felix-de Wilde. z. van G Baas-v. d. Putten. d. van E. J. v. Dusseldorp-Sips. 29 Juli, d. van C. M. E. Vissers-Tijssen, d. van J .T. v. d. Linden-Hoes. d. van C Baasten-Hackfoort. d. van D. P. C. Roosen-Sluijs. 30 Juli, d. van M. J Mollema-Coumans. 31 Juli, z. van A J. Neeven-Feijen. z, van R.R de Vos- Sieval. Overleden: 28 Juli, C. A„ 13 mnd., d. v. L. H, Heesemans, Harmenjansweg R. v. Coevorden-v. Leer, 80 jaar, Spaarn- wouderstraat. 30 Juii, S. Siilevis, 51 j., 2e Zuidpolderstraat, A. J., 14 d., z. v. J. Hersman, Rustenburgerlaan. Men meldt ons dat de in Haarlem wel bekende „Amateur" een tooneel- De groote vacantie is weer in 't land en daarmede niet zelden het oogenblik van beslissing over 't be roep dat een kind ,welk de school verlaat, moet kiezen. Daar hangt veel af van die be slissing. John Ruskin, een Engelsch schrijver, beweert zelfs dat er meer menschen op de wereld rondloqpen die hun roeping gemist, dan die haar ge\mden hebben. Het gevolg van die verkeerde beslissing baart veel ver driet en gemis aan levensvreugde. Op een en ander werd zeer terecht on langs in „Opgang" met nadruk de aandacht gevestigd. Hoe ontstaat de verkeerde beroeps keuze niet zelden? Do fout schuilt in veel gevallen in de ouderlijke ijdelheid, die haar idealen te hoog zocht. Wat moet mijn kind worden? John Ruskin, de genoemde Engelsche schrijver, vertelt, hoe hij dik wijls brieven ontvangt van ouders, be treffende de opvoeding van hun kin deren en hoe 't hem dan treft, dat de gedachte aan een „positie in 't leven" bij de ouders en vooral bij de moe der de eerste plaats inneemt. Ze hebben 't altjjd over „een opvoeding, die hoort bij zoo en zoo een raiig in de maat schappij". Nooit zoeken ze, zoover hij kan nagaan, een opvoeding, die op zich zelf goed is. Maar wel een opvoediijg, waardoor het kind later in staat zal zijn goed te verdienen; die hem later toegang zal verschaffen tot de def tige huizen, die hem ten slotte in staat zal stellen, zelf zoo'n huis te bewonen,i n één woord, die hem voor uit zal brengen in het leven. De schrijver zegt verder, dat onder het Engelsche volk en het Holland- sche is in dit opzicht heusch niet zoo heel anders de overheerschende gedachte is: vooruitkomen in het le ven. En daar bedoelen ze mee uit te blinken, een positie te krijgen, die door de menschen geacht en geëerd wordt. Ze bedoelen er niet enkel mee: geld verdienen, maar dat 't bekend is, dat ze 't verdienen; niet alleen de be reiking van een doel, maar dat men 't ziet, dat ze 't bereikt hebben. En toch is „vooruitkomen in 't le ven" heel iets anders dan geld ver dienen en een goede positie hebben, n Als een beroep het kind werkelijk wil helpen, „om vooruit te komen in 't leven', dan moet het overeenkomen met zijn aanleg, dan moet 't hem de meeste kans geven, de gaven die hij naar lichaam en ziel van God ont vangen heeft, tot de hoogste ontwik keling te brengen. De ouders mogen hun plicht in dezen wel bewust zijn. Vooral dienen zij zich de beslis sing niet te laten ingeven door hun ijdelheid, maar evenmin zich die te laten opleggen door een gril der kinderen. Er hangt te veel van af. Barometerstand 7.66. Vooruit OPGAVE VAN: stuk heeft geschreven dat beoogt propa ganda te maken voor de RK.. Voetbal- beweging. Het stuk is opvoerbaaar voor alle R.K. clubs, maar is speciaal geschre ven voor „Geel-Wit". Deze club aal 't opvoeren op Zondag 3 September a.s. Het stuk is getiteld „Geel en Wit", spel van den voetbal in ernst en luim. Het omvat 3 bedrijven. Het le bedrijf speelt op weg naar het terrein. Het 2e bedrijf speelt op het voetbalveld en het 3e bedrijf in da woning van een der voetballers. Men schrijft ons: De boekbinderspatroons te dezer stede hebben op advies van hun hoofdbestuur de 48-urige werkweek ingevoerd, met behoud van het weekloon als genoten met de 45-urige werkweek. Daar hier omtrent geen behoorlijk overleg is ge pleegd tusschen de werkgevers- en werk nemersorganisaties en alzoo de collec tieve arbeidsovereenkomst is overschreden, wacht men met belangstelling af, wat hier tegenover gezet zal worden. Door de recherche, afd. Drankwoer, is Zaterdag j.l- procesverbaal opgemaakt tegen J. H. v .O. winkelier en bier- bottelaar, Duvenvoordestraat, terzake van overtreding der Drankwet. Bij hem is te zamon 160 Liter sterke drank ia beslag genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1