LAATSTE KIEUW&' Examen M. O. Lichaamsoefeningen Examen Hoofdakte. Examen Ieider(ster) voor lichaams oefeningen. Postduiven. Z. D. H. Mgr. Dr. J. Smit. Een flinke redder. Te water. Onze Industrie. Een Frans Hals. De fatale bananenschil. Zwerver. Reddings wezen. De jaarwedden der gemeente ontvangers In Noord-Holland. Kinder Oranjebond „Prinses Juliana" In het Amsterdamsche kwartier. Programma Gevonden voorwerpen. Onbestelbare stukken. Burgerlijke Stand. Nuts Spaarbank te Haarlem. Kennisgeving. Gouden Bruiloft. ZANDVOORT. Gemeenteraad. HILLEGOM. VELSEROORD.' BEVERWIJK. VELSEN. SCHOTEN. HAARLEMMERLIEDE. SANfPOORT. De verduistering aan het Koil. Staldepartement. Van het Hoi. AMSTERDAMSCHE BEURS.' 130 lettergrepen in een minuut, Se jonge dames: Agnes Eldering, Jo iWes- seling, Liesbeth Kraakman, Cato Bier boom, Corrie Hoogeboom, Thea Elde ring, Greta Busé P»etsy Staphorst, To- nia Huizing, Tonia Hulsebosch, Marie v. d Weiden, Marie Oornelisse, Betsy Heeremans, Truus Smit en Lida Gom mandeur, allen leerlingen der St. The- resiaschool, KI. Houtweg 22. Voor het Mercurius-examen slaagden vom Duitsche Handelscorrespondentie de het on H. G. Busé, H. Doing, en J. II. -ichtenfaldt. - - Van de Mariaschool Koningstraat slaagden voor boekhouden „Mercurius" S. Swarte, A. Sweerts. Voor het M.U.LJO. examen slaafden Tr. Pooperkom, J Oor nelisse, A. Pielage, D. Wij te, B. Wesse- ling, A. v. Liemt, 0. Velu, L. Rujfcrrak, V. Veling. HAARLEM, 29 Juli. Geëxamineerd 8 manl. candidaten. Geslaagd do heeren J. H. Mooren, Maamiel J. B. 0. van der Grient, P. Dobbenga, A. E. Marcus, allen Groningen: G. Wolfgraat, Botterdam; J. van der Schilde, P. J. Delfgouw beiden 's-GravenhageA. S. Bolman, Leeuwar den. Haarlem, 28 en 29 Juli. Geslaagd de heeren: J. W. F. H. Broeksma, Egmond aan den Hoef- G. B'ankensteyn, IJmui- den P. Boschman, Groot SohermerD. Eveleens, Aalsmeer; 0. G. Immers, Sas- eenheim: S. P. Doek, Schoten; S. Ko- chendorp, Santpoort: J. P. Luyk, Am sterdam P. B. Biteco, den Burg op Texel. Haarlem. Geslaagd de dames J. M. Alberts, Delft- J. E. de Buck, Hilver sum A. Demmere en J. M. Takken, BotterdamG. E. van der Horst, Zaan dijk, em J. Muntendam, 's-Gravenhage. Onder den naam „De Ooievaar" is hier ter 6tede een vereeniging van postdui- venhouders opgericht. Het secretariaat van deze nieuwe vereeniging is hij den heer W. Gerritsen, Potgieterstraat 12. Gisteren heeft Mgr. Smit zijn lief- dadigheidspredikatiee ten bate van zijn Missie in Noorwegen voortgezel Des middags 4 uur celebreerde Mgr. in Huize Duinrust te Overveen een pontificaal lof en preekte; om 6 uur deed Mgr. een pontificaal lof in de parochiekerk te Overveen. De collecte bracht hier op de som van f 482. Om half acht gisteren avond ten slotte werd de parochiekerk te Heemstede, met 'n bezoek van Mgr. vereerd. Ook daar werd een pontificaal lof opgedragen en preekte Mgr. met het resultaat dat de collecte daar rond f 600 opbracht. Bij de gisteren reeds vermelde collecte opbrengsten dient nog gevoegd de ver melding van de opbrengst der collecte in de kerk aan het Spaame, waar Mgr. Zondagavond preekte. Deze was f 500 ongeveer. De collecte in de kerk van het Kleverpark bracht f 260.671/2 op. Totaal heeft Mgr. Zondag en Maandag in de kerken in Haarlem, Overveen en Heemstede, een bedrag gecollecteerd van ongeveer f 3900. Op het gebied van lief- el afligkeidsp reeken heeft Mgr. voor Haar lem een record op zijn naam gebracht. We gelooven niet dat iemand in Haar lem ooit zooveel preeken heeft gehouden als Mgr. Dr. J. Smit in deze twee dagen. Zondag preekte Mgr. in de Mis van kwart vóór 8, in de Kathedraal; om 9 uur op de Groenmarkt; om half 11 in do Jansstraat; in het Lof van 3 uur in de kerk aan de Amsterdamstraat; om 4 uur in het Kleverpark; om 6 uur in de Paul Krugerstraat; om half acht aan het Spaame; Maandag om 4 uur in Huize Duinrust; om 6 uur in de kerk te Overveen; om 8 uur in de kerk te Heemstede. Na hedennacht te Heemstede te heb ben gelogeerd, is Mgr. vanmorgen uit Haarlem vertrokken. Staking. Op de Haarlemsche Ijzergieterij is 'n staking uitgebroken. Twintig arbeiders hebben het werk neergelegd; vijf en twintig zijn aan 't werk gebleven. De heer Mr. Noback, secretaris van den Metaalbond, deelde ons omtrent deze staking nog mede, dat de sta king 23 man omvat, zoodat meer dan de helft van het personeel aan het werk bleef. Onder deze 23 man, mee- rendeels sjouwers, is nog een zestal jongens, volgens onzen zegsman, dat met de nieuwe loon- en arbeidstijd regeling niets te maken heeft. Als re den der staking gaf de heer Noback ons op, dat door de directie, na uit voerige correspondentie en motivee ring van haar standpunt, van den Minister toestemming was verkregen den arbeidstijd op 53 uur per week te brengen. Het loon werd met deze arbeidstijdverlenging niet verhoogd. De directie was daartoe genoodzaakt om bepaalde orders te kunnen krij gen, die zij anders vanwege de con currentie zou moeten laten loopen. Een deel der werklieden was met deze arbeidstijdverlenging en verdere rege ling niet tevreden en ging in staking ■onder voorafgaande waarschuwing. Van arbeiderszijde wordt ons medege deeld dat hedenmiddag nog slechts een man of vijf aan 't werk waren gebleven. Er wordt gepost. De werkwilligen wor dendoor de stakers van en naar de gie terij .gebracht. De staking is buiten ds organisaties om geproclameerd. De Algemeene Bond heeft aan de Fe deratie en de R. K. organi-a'ie een uit- noodiging gezonden tot bespreking der kwestie. Zondagmorgen rond 8 uur, zoo deelt men ons mede, kwam de zoon van E. v. d. H- op zijn fiets de Linschotan- straat uitrijden het Spaarne op en geraakte te water. Het ongeluk bad plaats op dezelfde plek ongeveer, waar eenigen tijd geleden een ljykw^gen te water reed met het treurige gevolg dat de koetsier verdronk. De zoon van den bleeker H., die ook toen moedig te water sprong, stond Zondagmorgen, toen het ongeluk ge beurde, gereed om een fietstochtje te gaan maken en werd door geroep aan de overzijde van het Spaarne op het ongetuE opmerkzaam gemaakt. Ön- middelljjk sprong H. gekleed te -water en smaakte het genoegen den drenke ling behouden aan den wal te brengen. Een woord van hulde aan den koe nen redder is hier van pas. Aan het gemeentebestuur moge in overweging worden gegeven op deze gevaarlijke plaats een voorziening aan den waterkant, door middel van een hek of iets dergelijks, te treffen. De eigenaardige toestand van de walbe- schoeiing maakt dat de uitrij uit de Linschotenstraat zeer gevaarlijk is. Gisterenavond ongeveer 7 uur geraakte een 9 jarig meisje nabij het Korte Spaame te water. De heer F. Walter, juist aldaar pas- see rende mocht het genoegen smaken het reeds zinkende meisje op bet droge te brengen De meubelmakerij en kisteramakerij van den heer W. P. N. Kooij aan de Kromme Elleboogsteeg 2, heeft door bijtrekking aan de oude zaak van het daarnaastgelegen per ceel een aanzienlijke en practische verbete ring ondergaan. Mede door de aanschaffing van eenige moderne machinerieën, gedre ven door electridteit, bereikt de heer Kooy, dat zijn inrichting aan hooge eischen kan voldoen. Van vele zijden ondervond de firmant bewijzen van medeleven bij de opening der nieuwe werkJokaliteitem Men meldt ons uit Londen: Een bij Christie op 14 Juli voor 6500 d. st. opgehouden damesportret van rans Hals, is onderhands verkocht aan de firma Meuss, Knoedler en Co. Zelden zal een inzendster zooveel pleizier van een ingezonden stukje beleefd hebben als de dame, die onlangs onder „Damiaatjes" klaagde over de (naar hare meening) „misdadige" gewoonte bananen schillen en sinaasappelresten achteloos op straat weg te werpen. Ze was er zelf slachtoffer van geweest, vandaar haar gepeperde uitval, maar nadien ontvingen we nog talloos vele klachten van vrouwen en mannen, die ook alle een ongelukje aan een bananenschil te wijten hebben. Giste ren kwam iemand ons zeer verontwaar digd vertellen, dat een juffrouw in de Kleine Houtstraat gisterenmorgen weer over zoo'n miserabel ding is gevallen en zich bezeerde aan de hand. Ze kwam er gelukkig gped af met alleen wat schrik, maar onze zegsman drong er op aan in dit berichtje eens heel leelijke woorden te gebruiken aan het adres van degenen, die bananenschillen en ander glibberig goed op straat werpen tot verderf, zooals hij het uitdrukte, van hun medemen- schen. Hij hoopt dat zoodoende ook de meest hardleersche {er zijn heele stam. men, die het nooit leeren, zegt hij) einde lijk hun fout gaan inzien en noodigt ieder een uit eiken overtreder op staanden voet dat hij zich aan het misdrijf schuldig maakt, daarop opmerkzaam te maken. Gisteravond kwart voor 11 meldde J. v. T., huisknecht, zonder vaste woonplaats, zich aan 't bureau van politie voor onder dak aan, wat hem werd geweigerd, aange zien ook den vorigen nacht nachtverblijf was verstrekt. T. wenschte zich niet bij 't Leger des Heils te vervoegen. Bij 't verla ten van 't politiebureau wierp T. een ruit in bij de firma v. D. in de Smedestraat. Proces-verbaal is opgemaakt. Op verzoek van de Zwem- en Poloclub „De IJsel" te Deventer, hield de heer A. J. Meyering, secretaris van den Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen, Zaterdag aldaar een lezing over zwemmend redden, en E. H. aan drenkelingen. De lezing had zooveel succes, dat onmiddellijk na afloop der voordracht het bestuur van „De IJ sel" in principe besloot tot het oprichten eener Brigade Deventer over te gaan. Zondag werd door eenige leden der Am- sterdamsche Brigade, onder leiding van den heer A. A. Bierlee, in aansluiting aan de lezing, het zwemmend redden in de praktijk vertoond. Met groote belangstel ling volgden de talrijke aanwezigen het mooie werk der Amsterdamsche Reddings brigade. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat, door de wjjze waarop, na de volledige inwerkingtreding van de wijzigingen bij de wet van 30 December 1920 in de Gemeen tewet aangebracht, thans de plaatselijke inkomstenbelasting wordt ingevorderd, in de meeste gemeenten de ontvangers van een belangrijk deel hunner taak worden ontheven en dat door verschillende ge meentebesturen, in verband hiermede, op verlaging van de jaarwedden van den ont vanger is aangedrongen, zooals die is vast gesteld bij de regeling, opgenomen in het Prov. blad no. 882 van 1919. Met het oog hierop zullen Ged. Staten gaarne vernemen of, naar het oordeel van de raden der gemeenten, een herziening van de jaarwedde van den ontvanger wen- schelijk is en zoo ja, op welk bedrag de aan het ambt verbonden jaarwedde zou dienen te worden gesteld. Ged. Staten wenschen intuschen reeds aanstonds te doen opmerken, dat indien zoodanige herziening tot stand komt, deze voor de tegenwoordige titularissen in geen geval een financieele achteruitgang zal mogen beteekenen, zoodat zij eerst in wer king zal kunnen treden bij eventueele ya- cature. Inmiddels zullen Ged. Staten er geen bezwaar tegen maken, indien aan den ont vanger voor het geval zfjn ambtstaak niet meer geëvenredigd is aan zijn bezoldiging, daarnevens andere werkzaamheden wor den opgedragen, die geacht kunnen wor den rechtstreeks of zijdelings met zijn functie verband te houden. Op 2 Augustus a.s. hoopt de Kinder Oranjebond „Prinses Juliana" in het Am sterdamsche kwartier, zijn 12)4 jarig be staan feestelijk te herdenken, door het houden van kinderwedstrijden om prijzen en het aanbieden van versnaperingen. In optocht, met muziek, zullen de kin deren te 2 uur n.m. worden geleid van het Teylerplein langs Teylerstraat, Am sterdamstraat, Amsterdamschepoort, L. Heerenvest, Spaame (stille zijde), Melk- brug. Korte Veerstraat, Anegang, Gr. Houtstraat, Houtplein, Dreef naar het H. F. C. terrein en Spanjaardslaan. Na afloop te 6 uur n.m. gaat de optocht met muziek langs dezelfde straten terug naar het Teylerplein, alwaar de stoet ont bonden wordt. voor do muziek in Don Hout op Woens dag 2 Augustus 1922, 's avonds te 8 uur: 1. Volkliederen. 2. „Elottenparade," Marsch, R. Eilen- borg. 3. Ouverture „Tutti in Maschera," 0. Pedrotti. 4. „La Maaola," .Valse, E. Waldteufel. Sfentaasie Espagnole „T7n Tete d'Amnjuez," J. Demersseman. 6. Ouverture „Das Nachtleger van Granada," O. Kreutzer. 7. Aubade aux Mariés," P. Laeombe. 8. „La Oorta de Granada", Fantasia Morisea, R. Ohupi. 9L „Oranjemansch", (finale) N. Ger- harz. Terug te bekomen bij: H. Delmonte, Rozenprieelstraat 9, broche met por tret; Jette Brouwer, Koningstraat 13, ceintuur; H. Balm, Graaf Willemstraat 41, zwarte duif; Hof van Holland, Groote Markt, postduif; H. S. de Zwart, Ban kastraat 7, Schoten, dek zeil; J. Koek, Zuid Brouwerstraat 32, hoedenspeld; R. Spruijt, Zijlweg 53, dameshorloge; Kennel Fauna, Park laan 119: hond (zwart-geel) gebracht doorM. Riphagen, Patrimoniumsfcraat 27; kat (zwart-wit), gebracht door v. Meurs, Duvenvoordestraat 54; kat (cy- persche), gebracht door v. Eijken, Ged. Oudegracht 18; Hoenderdos, Leidsche- plein 19, zwarte damesportemonnaie; S. v. Wienen, Spaarnwouderstraat 45, schort en blouse; J. Meewig, Baikenes" sergracht 22, bruine damesportemon naie; J. Rump, Lange Molenstraat 1, ring; H. Zwiers, Kennemerstraat 38, kinderschoenlje (geel); J. Kok, Kin derhuissingel 14, zwarte damesschoen; P. Houweling, Teylerplein 79, vulpen houder; A. v. d. Burg, Heerenweg 119, Heemstede, bruin zakmes. B. Abeele, Roosveldslraat 31, Arm bandhorloge; Jannetje Terhaak, Bakenes- sergracht 87rd„ befje; Politiebureau Sme destraat, gummi bal; J. Oosterhuis, Kolk- straat 23rd., grijze ceintuur; H. J. Ten- brink, Wouwermanstraat 15, grijze da meshandschoen; H. Verbruggen, 2e Zuid polderstraat 27, damesketting; F. J. Mar tens, Haarlemmerliedestraat 30, Heeren horloge; Kennel Fauna, Parklaan 119, bonte kat, gebracht door Vermeulen, Nas- saustraat 23rd Koningsbruggen, Anegang kindermutsje; H. Sieraad, Haarlemmerlie destraat 10, wollen kindermutsje; H, Boks, Leidschestraat 34, hondenpenning; J. Hopkus, Patriumstraat 28, heerenring; L. Roygrok, N. Beetsstraat lózw hee renrijwiel; D. de Nooy, Tuchthuisstraat 12rd., rozenkrans in étui; A. Bon, Ged. Raamgracht 30, kinder-lakschoentje; J. Timmer, Gen. de Wetstraat 17, dames- taschje en bos sleutels; P. v. Zonneveld, Brouwersstraat 144, wiegenkleedje; D. Beunder, Schouwtjeslaan 8, zakmes. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, va-n welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Juli 1922. Binnenl. Brieven. A. de Boer, Rotterdam; Angela Ense- ling, Zandvoort; N., ten Catestraat 120II, A'dam; 978 Const. Huygenstr. 55, A'dam; J. J. Halter, Zaandam; Hees Advertentie bus, A'dam; Lugtmeijer, Haarlem: Phi lips Bros Ltd., A'dam; Ontvanger Gemeen te Haarlem; Bureau de Telegraaf, A'dam; Tolstraat 61, A'dam; Wed. J. Winikler, Bloemendaal; H. Witte, Haarlem; Mej. J. Zootsma, A'dam. Binnenl. briefkaarten. Mej. T. Bergman, A'dam; Mej. N. Bes- selaar, Groningen; K. Beukes, Bundel; Greta v. d. Blom, Noordwijk Zee; Fam. P. v. Bolker, A'dam; Constance Borms, Tilburg; Mevr. W. L. Hengeveld, Leersum; M. Kerkhoven, A'dam; A. v. Keulen, A'dam; A. van Looy, Rotterdam; Th. v. d. Lugt, Amsterdam; J. Muhl, Rotterdam; J. Nie- man, Egmond Zee; J. v. Noordwijk Heed, Leiden; Frans Fens, Heijthuizen; Joh. Tens, Velp Geld.; Leni Siuyter, A'dam; Joh. Vanenstein, A'dam; A. Verhamme, A'dam; Joh. Vermeer, A'dam. Buitenl. brieven. A. v. d. Bresen, San Jose Califomië; Shak Myldens, Bylyve, Antwerpen; L. S. Royen en Co., Londen. Buitenl. briefkaarten. Debauderang, Ixelles; J. Heesak, Vlevoo, Heim Kloppe, Essen R.; Frl. L. Peltzer, W. Gladbach; Chr. v. d. Poel, Rüdesheim. Nota. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestellbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenseht, alle per post te verzenden stukken steeds van een vol ledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. Ondertrouwd: 1 Augustus. J. Boolsma en M. A. J. Poulen. Getrouwd: 1 Augustus. J. W. C. Bindels en M. G. W. Korremans. B. K. Schef- fers en W. Akkerman. Geboren: 30 Juli. z. van C. v. d. Berg Groeneveld. z. van A. M. J. v. d. Sluis v. d. Vring. 31 Juli d. van M. Cok Soester. z. van C. de Boerv. Loeve- sijn. 1 Augustus, d. van R. BoutVro lijk. Overleden: 30 Juli. W. NoomHuibers, 39 j., Kamperlaan. 31 Juli. J. F. Eve- lijn, 62 j., Frans Halsstraat. H. v. d. WorpSimonsz, 46 j., Verspronckweg. Vergelijkend overzicht van Juli 1922 1921. Aantal behandelde posten 3586 (v. 3686); Aantal inlagen 2273, (v. j. 2472); Aantal terugbetalingen 1312, (v. j. 1114); Ingelegd 269.149.84, (v. j. ƒ271.105.20); Terugbetaald ƒ286.506.56, (v. j. 209.367.67); Minder ingelegd 26356.72, (v. j. meer 61737.53); Aantal nieuwe boekjes 145, (v. j. 133); Aantal afbetaal de boekjes 70, (v. j. 54). Spaarbusjes op 31 Juli 1922 in omloop 1061. Geledigd in Juli 1922, 136 busjes met totaal 2540.1114. Aantal boekjes in bewaring op 31 Juli 1922, 305. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het op den 22en Juli j.l. executoir verklaard kohier No. 10 op Pereoneele belasting, dienst 1922, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ia ter hand gesteld. Wordende den ingezetenen tevens her innerd, dat de belastingschuldigen ver plicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gisteren herdacht het echtpaar Joh. Jansen, bouwkundige, wonende Wilsons- plein- 4, den dag, waarop het vóór 50 jaar in den echt werd verbonden. De buren hadden een commissie gevormd en boden een bloemenhulde, zoo groot, dat zij amper door de deur der woning kon. Talloos vele brieven, kaarten, telegram menen andere bewijzen van belangstel ling vertolkten de jubilarissen hoezeer men het feest medeleefde. Gisterenavond brachten de Duitsche muzikanten een serenade. Deze werden onthaald en brachten heel wat vroolijkheid Het feest had een prettig verloop en de feestelin gen waren in uitstekende stemming. Vergadering van Vrijdag 28 Juli 1922. Afwezig waren de raadsleden v.d.Plas en F. Molenaar. Het bedanken van de raadsleden Sie gers, Van Helden, Van der Schinkel en Molenaar voor de verschillende raads commissies werd evenals de mededeeling van het schrijven der H.S.M. over het verleggen van het goederen-emplacement en het schrijven van den heer Schopman over de gronden aan de Krocht, voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een vraag van den heer Siegers, ontkent de Voorzitter perti nent iets van de verkoopsvoorwaarden van de gronden aan de Krocht te hebben geweten. Niemand der leden verlangt daarop de instelling van de door den heer Schop man aangevraagde commissie van on derzoek. Door de Comm. tot Steunverleening aan werkloozen, was een aanvrage inge komen om subsidie-verleening van 1000 en het verzoek om handhaving van de door de commissie vastgestelde uitkee- ring. Zij wees daarbij op de zekerheid, dat betere weersgesteldheid ook op de steunverleening van veel invloed zou zijn. De Voorzitter deelt mede, dat hij uit vorige besprekingen had opgemaakt, dat er in de zomermaanden geen uit- keering zou zijn. Hij vond het energie ontnemen om werk te zoeken. Vroeger was het een bedrag van 50 dat later echter tot 200 en 300 steeg. Hij meende in den geest van den Raad te handelen, wanneer hij met het oog op de gemeente- financiën op vermindering der uitgaven aandrong. Hoewel hij overtuigd was, dat de uitkeering wel noodig was, vond hij 16 te hoog. Hij meent, dat de uitkeering remmend werkt voor den werklust en haalt als voorbeeld het vele Duitsche dienstpersoneel aan, dat in de hotels werkzaam is. De heer Van der Molen verdedigt de aanvrage en de uitkeering door de com missie. Mochten er al aanmerkingen te maken zijn op een uitkeering aan een enkel persoon, zoo'n geval kon ter kennis van de commissie leden worden gebracht om te onderzoeken. Hij wijst er op, dat de leden gedacht hadden, dat de ver mindering van uitkeering het voorstel was van B. en W.dit verzoek, zooals het was ingediend, was unaniem door de geheele commissie goedgekeurd. De heer Koning stelt voor, dat B. en W. dit even bespreken met de commissie voor nadere regeling. Wethouder Bramson zegt, dat de wet houders moeilijk kunnen beoordeelen of de bedragen verlaagd moeten worden en laat de beoordeeling liever aan de leden der commissie over. Vooruit kon niet gezien worden, dat de arbeidsomstandig heden zoo treurig waren, dat in den zo mer ook ondersteuning zou moeten plaats hebben. Hij rekende er op, dat het zomer weer het bedrag spoedig zou doen ver minderen, maar meende de uitkeeringen onveranderd te moeten handhaven. Van de vermindering van de uitkeering waren beide wethouders onkundig geweest. Nadat de voorzitter gewezen heeft op de macht der Commissie om van het bedrag af te wijken en dat deze dit zelfs al gedaan heeft, daar oorspronkelijk een uitkeeringsbedrag van 18 was vastge steld, wordt op voorstel van' den heer Koning het oude bedrag voorloopig ge handhaafd, tot een bevredigende op lossing is gevonden. De aangevraagde subsidie van 1000—. wordt toegestaan. De heer Van der Werff wordt benoemd tot lid van de Comm.tot Steunverleening in de vacature van den heer Siegers, die bedankt heeft en neemt deze benoeming aan. Centrale verwarming. De heer Van Helden wil de uitvoering der centrale verwarming uitstellen tot betere tijden uit zuinigheidsoogpunt. Wethouder Groen deelt mede, dat ver schil tusschen kachel en centrale verwar ming slechts tot een bedrag van 100 per jaar brengt. De heer Van Helden vertrouwt nog niet erg de kostenrekening. Hij is ge- yvend, dat er altijd nog wel wat bij komt. Nadat uiteengezet is, dat gas voor onze gemeente duurder is en bij proefneming niet heeft voldaan, wordt met algemeene stemmen het voorstel van B. en W. aange nomen de heer Van Helden onder be perkende bepaling dat het bedrag niet hooger mag worden. De telefoon-installatie. Het voorstel van B. en W., verhoogd met een 3000 voor meubileering van perceel Groote Krocht 10, wordt goedge keurd, nadat de heer Zwaan de verze kering heeft ontvangen, dat met deze uitbreiding der kosten, de door den raad toegestane som nog in verre niet bereikt is. Subsidie-aanvrage Feestcommissie. Wethouder Groen was uit zuinigheids oogpunt tegen deze uitgave. De voorzitter meende het voor alle scholen overbodig, als het voor scholen van behoeftigen was, zou het een ander geval uitmaken, terwijl hij ook geen uit zonderingsgevallen wenschte te maken. Wethouder Bramson verdedigde de aanvrage op grond van de opvoedende waarde van het schoolreisje. De heer Van der Molen wenschte nu nog wel toe te staan, maar drong op over leg met de onderwijzers aan, daar mis schien op school gespaard zou kunnen worden, waarbij aanvulling gegeven kon worden voor minvermogenden. De heer Zwaan had liever, dat een an dere bron gezocht werd door de feest commissie om aan de gelden te komen. Met de stemmen van de heeren Groen, Konings en Van der Werff tegen, wordt tot subsidie-verleening besloten. Rekening Burgerlijk Armbestuur. De rekening wordt zonder aanmerkin gen onveranderd goedgekeurd. Tot lid der schattingscommissie van de rijksinkomstenbelasting wordt geko zen de heer Jac. v. d. Werff Wzn., met acht stemmen en een blanco. Deze neemt de benoeming aan. R.K. Politiebond. De heer Siegers kan zich niet vereenigen met het afwijzend advies en bepleit toe staan der subsidie, daar de Chr. levens beschouwing voor hem meerdere waar borgen geeft bij tijden van gevaar b.v. De heer Koning is het niet direct met den heer Siegers eens. Hij vindt dat geen regel die vast te houden is. Hij beschouwt den politieman als politieman en betwij felt de meerdere veiligheid van den Staat, zooals de heer Siegers heeft betoogd. Nadat de voorzitter heeft medege deeld, dat reeds aan den Alg. Ned. Politie bond subsidie wordt verleend, wordt het voorstel van B. en W. met de stemmen van de heeren Van den Schinkel en Siegers tegen aangenomen. De gewijzigde werktijd van het perso neel van het gas- en waterleidingbedrijf wordt onveranderd goedgekeurd. Aan de R.K-Parochiale School wordt een bedrag van 1330.40 beschikbaar gesteld voor de inrichting van een nieuw lokaal. Gasthuis, t De heer Zwaan meent, dat dit reglemen weer aanleiding zal zün tot verwarring. sart. 2 der Armenwet en door ae goedk ring van Ged. Staten dit reglement bin- edend wordt, door de eenige overgeblev regent dr. C.A.Gerke en zijn goedkeurin aan heeft gehecht. De heer Zwaan is nog zoo gemakkelijk niet te overtuigen, maar krijgt van de bestuurstafel zoo volledige inlichting, dat het reglement met algemeene stem men wordt aangenomen. Tot leden der Fin. Comm. worden be noemd de heeren Koning, V.d.Werf, en Van der Plas. Tot leden van de Comm. van Publieke werken worden benoemd de heeren Zwaan en Van derPIas. Tot lid van de Comm. van Bedrijven wordt benoemd de heer Van der Plas. Daar de aangevraagde toeslag per jaar een bedrag van 400 zal kosten meent de Voorzitter dat het pensioen zonder toe slag verleend moet worden en een oproep geplaatst moet worden voor een vroed vrouw tegen een salaris b.v. van 1700. Daar ook andere leden bezwaren heb ben om toeslag op het pensioen te ver- leenen, wordt aan mej. Zonkel pensioen toegekend volgens voorstel van B. en W. en zal een nieuwe oproep gedaan worden. Vleeschkeuring. De heer Zwaan maakt bezwaar tegen de termijnen in de overeenkomst vast gelegd, van twee, drie en vijf jaar. H acht het beter om termijnen van twee jaar te nemen. De Voorzitter kan hem niet overtui gen, dat dit betrekkelijk hetzelfde blijft en weer nieuwe moeite geeft. Als ook de heer Koning verklaart wel iets voor de gemaakte opmerking van den heer Zwaan te voelen, besluit de Voorzitter met Haar lem overleg te plegen. Overigens bestaat er tegen de ontwor pen regeling geen bezwaar. De Gemeenterekening over 1921 wordt den raad aangeboden. 'Een sup. kohier der plaatselijke belas- t ng wordt aangeboden tot een bedrag van 12.465. De reclames der rioolbelasting worden zonder opmerkingen volgens de ingedien de adviezen goedgekeurd. Rondvraag. De heer Zwaan informeert naar de wording van het consultatie-bureau voor t.b.c. De voorzitter zegt, dat dit zoo spoe dig mogelijk tot stand zal komen, daar mej. Polak, de directrice der Clarastich- ting zich bereid verklaard heeft de lei ding op zich te nemen. Ook zou de heer Zwaan graag een vier de tent bij het gemeentebad geplaatst zien. Waren er vroeger 80 kaarten ver kocht, thans bedroeg dit aantal 530. Voor vrouwen en meisjes zou hij gaarne een afzonderlijke tent geplaatst zien. De heer Siegers informeert naar de gronden voor de onbewoonbaarverklaring van perceel Groote Krocht 18. De voorzitter deelt mede dat gebouwd is door de rooilijn. De heer Siegers betwist dit, daar de rooilijn niet door den Raad nog was vast gesteld en volgens de lijn, aangegeven door den heer Van der Plas op het bouw plan is de bouw zooals het nu staat. De voorzitter geeft een uitvoerige be schouwing. Daarbij zegt hij, dat In deze kwesti e de partijen tegen elkaar zijn opge zet en dat een oplossing alleen te vinden zal zijn, als de eigenaar zich tot het dage lijksch bestuur gaat wenden. De heer Siegers begrijpt de kwestie nog niet geheel, maar dankt voor de verstrek te inlichtingen. Daarna gaat de vergadering over in besloten zitting. Vechtlustigen. Zondagavond om streeks een uur of negen werd onze anders zoo rustige Schoolstraat in rep en roer gebracht door de Gebrs. K., wonende alhier. Bedoelde heeren hadden samen ruzie en die ontaardde spoedig in een knokpartij. Omstanders scheidden de vechtenden. Maandagmiddag kregen een paai uit het zwakke geslacht, ruzie. De dames werden ten slotte handgemeen, waarbij de een de andere zoo toetakel de met een geëmailleerde pan, dat deze met bebloed en gewond gezicht door de politie naar dr. K. moest worden gebracht om verbonden te worden .De andere^ die er heelhuids was afgekomen, moest onder geleide van den inspecteur naar het politie bureau, waar van een en ander pro ces-verbaal werd opgemaakt. Het gevpl speelde zich af in de Haltestraat, waar men nog lang samenschoolde om het geval te bespreken. Werkloozen-Commissie. Naar wij vernemen zal heden, Dinsdagavond, de bijeenkomst plaats hebben van boven genoemde Commissie met B. en W., ten einde de werkloozen-kwestie on der het oog te zien. Gemeenteraad. De Raad hield Vrij dagmiddag te 2 uur een openbare verga dering. Aanwezig de Burgemeester en 9 leden. Afwezig met kennisgeving de hee ren Loerakker en Jonckheer. Nog afwe zig Weth. van Zanten. Er is één vaca ture. Na opening met gebed werd bij loting tot voorstemmer aangewezen de heer Fij- ma. De notulen worden nu goedgekeurd en de ingekomen stukken voor kennisge ving aangenomen. Tot leden der commis sie van advies voor de werkeloosheids- verzekering werden na discussies be noemd de heeren F. Selhorst (aftr.) en Ph. Paase; de laatste na een nieuwe vrije stemming en een herstemming. Tot zetters 's Rijks Directe Belastingen worden benoemd de heeren H. A. van Waveren en G. J. W. Mathot. Als plaats vervangers de heeren F. A, J. Heemskerk en A. Lelieveld. Tot commissie voor het nazien der ge meenterekening 1921 worden door den voorz. aangewezen de heeren Murk, Ver meer en Vooren. De Begrooting Gezondheidscommissie (aandeel voor deze gemeente 266,19) werd goedgekeurd; evenzoo die voor het Burg. Armbestuur geraamd in ontv. en «itg- op 16000. Verzoek van den Hill. Bestuurdersbond om wijziging invordering schoolgeld. Na bespreking wordt besloten dat aan de schoolbesturen verzocht zal worden, de inning der schoolgelden zelf ter hand te nemen. Tot keuringsveearts wordt met algem. stemmen benoemd de heer H. van Bee- kum. De wijziging der verordening voor hen die een muntgasmeter gebruiken, wordt conform het voorstel der Gascom- missie aangenomen. Aan den heer W. C. van den Akker wordt vergunning verleend tot het plaat sen van een hek vóór de rooilijn, nadat Weth. Balvers een en ander heeft toege licht. Over punt 12 plan tot bouwen van twee woningen aan de Haven wordt zeer breed gesproken. Door sommige le den word? over den arbeid van den Ha venmeester met zeer weinig waardeering gesproken, ofschoon toegegeven wordt, dat deze voor het salaris van 700 per jaar toch niet altoos aan de Haven kan zijn. De bedoelde woningen één .voor den Havenmeester en één voor een gemeentes werkman, zullen niet gebouwd worden daar de voorzitter het voorstel van B. en W. intrekt. Het voorstel van B. en W. tot door trekking der beschoeiing aan de Haven en aanbrengen beschoeiing aan de West zijde van de Nieuwe Hulphaven wordt na eenige toelichting met alg. stemmen aan genomen. Rondvraag. De heer Van de Poll vraagt geheime zitting in verband met verkoop van grond. De heer De Vreugd wijst op de wegen, waar te weinig begrint is, zoodat de kol ken er boven uitsteken. Dit levert gevaar op. Voor zooverre de Meerstraat bestraat is vindt men er denzelfden toestand. De heer Klaver vraagt, wie de straat in orde moet maken, het elec. bedrijf of de gemeente. De voorz.zegt, dat juist een overeenkomst is aangegaan met het be drijf, zoodat de gemeente het in orde zal maken. Hierna sluiting. In beslag genomen. Door de politie zijn alhier bij verschillende winkeliers cho- roiadereepen met bons of lootjes in be slag genomen, als zijnde de verkoop van een en ander in strijd met de Loterijwet. Een aangenaam bericht. Zeer velen uit Hillegem en de omliggende gemeenten zullen bet aangenaam vinden, dat bij het telefoannet HillegomLsseSassenheint ook Bennebroek is aangesloten. Men kan dus thans met Bennebroek per telefoon van uit Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voorhout en Noordwijkerhout kosteloos spreken. Vooral in het seizoen zal hier van druk gebruik worden gemaakt. Del abonné's hebben nn alleen ten spoedigstel noodig een aanvulling in den gids met d« Bennebroeksche aangeslotenen. Zeker is, dat door dezen maatregel velen te Benne broek zich aan het net zullen aansluiten en de bloei der plaats er door zal toes nemen. Notariaat. Het notariaat van Nota ris K. Langeveld alhier, welke om ge zondheidsredenen eervol ontslag verkreeg, zal op 15 Augustus aan zijn opvolger, No taris A. Goldenberg worden overgedragen, Controleur. Tot controleur van dénl Plantenziekfenkundigen Dienst voor het district Hillegom is aangewezen de heec J. M. van Laar, Zandvoortschelaan 46^ Heemstede, post Haarlem. Gevaarlijke borht. Op de gevaarlijke! bocht in den Rijksstraatweg nabij de Hya cintenlaan is reeds herhaaldelijk gewezen. Het daar staand houtgewas moet noodigj gekapt worden. Door het Rijk zijn thans onderhandelingen begonnen tot aankoop van grond, zoodat in korten tijd dezfl bocht geheel zal komen te vervallen. Burgerlijke standd. Ondertrouwd: C, van der Zwart en T. Mainz. Geboren: z. van H. A. Salmanvant der Laan; d. van J. Schoonderbeek—- Brouwer; z. van C. M. BrouwerRolders;) z. van A. van Lieropvan der Zon. Overleden: J. Walraven, m. 5 w.; D. y, Dooren, m. 65 jaar. Schoolfeest. Zaterdagmiddag waS het feest voor de kinderen der R.-K, scholen alhier. Eerst ging het met de mu ziek voorop in optocht door de straten naar het feestterrein, het land bij het klooster. Daar wapperden de vlaggen vroolijk in den wind en een heerlijk zon netje maakte het nog blijer. De kinderen deden verschillende spelletjes, er waren wedstrijden in 't mastklimmen enz., waar mede mooie prijzen konden worden ge wonnen enz. Natuurlijk ontbraken de ver- frisschingen en versnaperingen niet, zoodat het een blijde middag voor de kinderen was. De heer A. Nymeyer, thans part. klerk te Alkmaar, is benoemd tot Rijksklerk, alhier. „Juliana". Ter gelegenheid van 'de behaalde successen op het con cours te Naaldwijk, maakte het Chr, Fanfarekorps „Juliana" alhier, direc teur de heer D. Klut, te IJmuidcrt, een ommegang door Wijkeroog. Ook bracht het korps een tweetal serenades bij zilveren echtparen en wel bij het echtpaar Groot, aan den Wijkerstraatweg en bij Jiet echtpaar; Leyen, aan de Corversloan. Natuurlijk trok dit alles de noodige belang stelling. Woningbouwvereniging St. Joseph In de gisteravond gehouden be stuursvergadering van genoemde ver eeniging is tot voorzitter gekozen dp heer E. Haack. Voor het examen no. 9. (Nijverheids onderwijs) slaagde Mej. J. Koopman, al hier. Voor het te 's-Gravenhage gehou den examen Engelsch L. N. slaagde Mej, H. T. Corstanje, alhier. Voor het te Haarlem gehouden examek Hoofdacte slaagde de heer S. VroekeiM dorp, alhier. DEN HAAG, 1 Aug. De Haagschd Rechtbank veroordeelde den gewezen' administrateur van het Koninklijk Stal departement te s'-Gravenhage, T. Lege- mant, wegens verduistering van gelden in dienstbetrekking, overeenkomstig dep eisch tot één jaar gevangisstraf. De Koningin-Moeder gaat de volgends week van 't Loo naar Arolsen, om haar broeder, den vorst van Waldeck-Pyrmont te bezoeken en keert voor den verjaardag der Koningin op 't Loo terug met het voornemen daarna nog eenigen tijd naar 't buitenland te gaan en tegen half Octo ber in de Residentie terug te komen. De Beurs opende heden: flauw. 1 Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 87)41 6 pet. Indië 95. Culturen. Koloniale Bank 110, Indi sche Bank 90, Vorstenlanden 140, H. V, A. 337. Industrieele waarden. Insulinde olie 2 Olicwaarden. Koninklijke 414, Con sols 114, Orion 38)4. Tabakken. Deli Mij. 186; Besoeki 48, Rotterdam Dell 17, Senembah 270. Rubbers. Amsterdam Rubber 60, Dell Batavia 21, Nedrl. Rubber 35, Rott. Tapa- noeli 8. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 110, Holl. Booa 15, Kon. Holl. Lloyd 11, Japanlijn 91, Paketvaart 82, Scheepvaart Unie 89, Marine 19. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 72, Steel 105, Smelting 61, Ana conda 109)4, Cigar 80, Atchison Tope&a 107, Voting Rails 26, Denver IK, Sout hern Pacific 95 K, Union Pacific 149. 4 Dct. N. W. S.. 7 oct. Indië.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2