Tweede Blad. Onschuldig veroordeeld 1 Asagusftws 1922 BUITENLAND. BINNENLAND Brieven ui Frankrijk. r IN ELZAS-LOTHARINGEN. Een verblijf in deze door Frank- ïijk veroverde gebieden heeft mii nog eens duidelijk doen zien, wel ke groote moeilijkheden, welke in grijpende vraagstukken vooral, 'n dergelijke omkeer in 's lands toe standen, met zich meebrengt. Het klinkt zoo eenvoudig. Elzas-Lotha ringen behoort opnieuw aan Frankrijk, alsof er in al die jaren na 1870 niet een andere geest was gaan heerschen, alles bii het oude was gebleven. Zeker, in Lotharin gen waar de bevolking zoo goed als gieheel Fransch gezind was ge bleven onder Duitsch regime, werd vrii algemeen de terugkeer tot het oorspronkelijke moederland met vreugde begroet, maar in den Elzas vertoonden zich de toestan den eenigszins anders. Ook daar erkennen velen met blijdschap en dankbaarheid dat zii' onderdanen zijn geworden van het Fransche Rijk, er staat echter een niet te on derschatten partij van Duitsch-ge- zinden tegenover, en een nog veel invloedrijkere partij van hen, die van den Elzas een op zichzelf ptaand gebied willen maken. Het is mij gebleken, hoe dat ver hangen, zelfstandigheid, eigen lands Organisatie, in één woord Elzas voor de Elzassers, ver uit gaat boven alle andere; zelfs overtreft 1de tevredenheid der Franschgezin- den, en de Duitsche sympathieën door anderen gekoesterd. Terwijl in Lotharingen steeds de Fransche taal. hoewel niet de officieele, in eere werd gehouden, verkreeg de jDuitsche in den Elzas verreweg de Overhand en is slechts een betrek- keliik klein gedeelte der bevolking, beide talen machtig. Dit draagt er yeel toe bit den overgang niet te Vergemakkelijken en billijkt hét verlangen om in den Elzas naast het Fransch als officieele taal ook de Duitsche taal als zoodanig te erkennen. Vergeten wit bovendien niét dat de Elzassers door familie banden zeer aan DuitsdhTand zijln Verbonden, dat zii in den groeten Oorlog voor het meerendeel "aan [Duitsche zijlde hebben gestreden en dat, wat zelfs door de vrien den van Frankrijk erkend wordt, iDuitschland ontzaggelijk veel heeft gedaan om Straatsburg groot tte maken en den vooruitgang op ieder gebied te bevorderen. Zoo heerscht er dan in deze ge bieden ongetwijfeld een verschil ,van meening, die slechts door den loop jgler tijden, kan worden weg genomen. Deze Duitsche gezind heid, die meer heimelijk dan in het openbaar aan het licht treedt, wordt nog gevoeld door velen, die bij .gemis aan kennis der Fransche faal', uit hlun ambt zijn ontzet, en door hen die gelijk ik reeds zeide, in het Duitsche leger hebben ge diend. Toen de oorlog uitbrak, wa ren de Elzassers vellicht aan Duitsche zijde te strijden, en de meesten voldeden daaraan. Een aantal' echter, trouw gebleven aan de liefde voor Frankrijk, over schreed de grenzen en nam dienst in het Fransche leger. Het spreekt van zelf dat nu nog een zekere naijver daarover is blijven bestaan en tot uitino-.komt, te sterker, waar zi' die van den beginne af aan, Frankrijk hebben gesteund, thans op alle mogelijke wijzen worden bevoordeeld. Hoe men echter in ETzas-Lotha- 'rmgen ook over deze punten denkt aan welk land men ook den voor keur geeft, in het Katholieke kamp is men het hierover algemeen eens 'dat men eensgezind waken moet tegen de invoering der Fransche wetgeving., waar deze de kerkelij ke belangen der bevrijde gebieden betreft. Zeer belangrijk was het onderhoud dat ik hieromtrent niet den katholieken leider te Metz, den onverdacht Franschgezmden Abbé Ritz, mocht hebben. Duitsdrfand, zeide hij, heeft na f1870, de wetten in stand gehouden, idie de confessioneele sdhool waar borgden en de rechten der kerk erkenden, de Fransche wetgeving, (die hier uiterlijk 1924 moet zijn in gevoerd, 'levert gevaar op dat deze, fïeilige rechten worden aangetast, en de strijd om daartegen te wa ken dient nu reeds aangebonden. Er is alle reden, ging hit voort, te vertrouwen dat de Fransche Re geering die in de laatste tijden reeds bleek heeft gegeven, minder vijandelijk te staan tegenover den katholieken godsdienst rekening zal houden met den uitgesproken wensch, van Elzas-Lotharingen. Maar toch, wit kunnen niet ge noeg er op wijzen, dat het behoud Ider confessioneele school een rechtmatige en gebiedende eisch is. Niet slechts het geestelijk be- FEUILLETON Box drukte Jacques hartelijk de hand en ging weg, terwijl hij een ver- jchtelijken blik wierp op Ovide, die met gebogen hoofd tegenover Jacques stond. „Aldus," zeide deze laatste op som beren toon tot hem, „gij, dien ik bij toeval hier op deze boot ontmoet, gij, die verwant zijt aan de Harmant's die steeds een vlekkeloozen naam heb ben gehad, gij blijkt een schurk te zijn, een misdadiger, die door de poli tie gezocht wordt, een dief van beroep!' Jacques was ongemerkt luider gaan spreken. „Niet zoo luid, neef, ik bid je," stamelde Ovide. „Hoe kun je nu zoo te keer gaan Ik ben een arme drom mel. Ieder heeft wel eens een zwak oogenlik. Ik had het goud en de bankbiljetten in de tasch gezien.. Van af dat oogenblik had ik geen rust .m SfcJL lang van Elzas-Lotharingen is er mee gemoeid, ook voor de gunsti ge gezondheid tegenover Frank rijk, is dit vraagstuk van de hoog ste beteekenis: de invoering der anti-godsdienstige Fransche wet geving zou ongetwijfeld de sympa thieën naar Duitsche zijde doen overslaan en een gevaar voor ons moederland opleveren. Zij, die dan ook aandringen op een spoedige gelijkstelling van Frankrijk en deze gebieden in wettelijk opzicht, zijn voor het grootste gedeelte de heimelijke vrienden van Duitschland. Zii wen schen niets liever dan verdeeldheid te zaaien en op deze wijze in de kaart der Duitschers te spelen. Bedriegen wii ons niet door hun uiterlijk 'mom, hun innerlijke ge zindheid is slechts al te doorzich tig. Dit vraagstuk is, ondanks de vele economische die eveneens e'in groote rol' spelen, verreweg het meest belangrijke en houdt de gemoederen het meest bezig. Een zelfde meening werd mij door meerderen in deze gebieden ver kondigd en duidelijk bleek mii hoe deze katholieke bevolking boven de materieele belangen stelt het geestelijk belang en de rechts- Êositie der kerk in haar landstreek. 'aarnaast neemt ook de invoering 'van het Fransche wetboek van koophandel ëen voorname plaats in; zijn de valuta moeilijkheden van groote beteekenis, daar zeer velen de nadeehge gevolgen op fi nancieel' gebied "door den over gang naar Frankrijk ondervinden, maar zij wegen niet op tegen de vrees dat de Katholieke belangen eventueel' zouden worden aange tast. Over deze valuta nog een enkel1 woord. Birna alle inwoners van den El zas hebben hun kapitaal belegd in Duitsche fondsen en ondervin den daarvan door aansluiting bij Frankriik, den financieelen achter uitgang. Wet heeft Clemenceau in 1918 bii den wapenstilstand, met een al' te breed gebaar van enthou siasme, de toenmalige marken-be zitters, deze vergoed tegen een waarde van 1.25 fr„ wa» "door de Fransche schatkist een aderlating van 5 milliard onderging, maar de bezitters van fondsen zijn er niet door gebaat. Bovendien moest deze wijze van schadevergoeding al spoedig een einde nemen, bii gebrek aan de noodige gelden. Nog onderzoekt men voortdurend hoe het mogelijk zal zijn een gun stige oplossing te vinden,maar tot nu toe is men daarin niet ge slaagd. Zeer sterk doet deze kapi taalsvernietiging zich gevoelen en zijn de sporen er van in het za kenleven duidelijk 'te bespeuren. Als overal ter wereld zijn het slechts enkelen en lang niet altijd 1 de besten, die geprofiteerd hebben van de door Clemenceau in het leven geroepen, overgangsmaatre gel'. Tot troost, zii net dan ook een schrale, kan dienen dat ook, als de Elzas Duitsch was gebleven, de bezitters van Duitsche fondsen, de droeve gevolgen van de mark- daling hadden ondervonden.. Een minder sdhraie, dat het feven in El- zas-Lotharingen, hoewel' zeer duur en duurder dan in het oude Frank rijk. toch steeds nog billijker is en minder verontrustend dan in het Duitsche Rijk. Vat ik in enkele woorden samen de stemming geTijik zii thans in de heroverde gebieden heerscht en zii mij duidelijk bleek uit de ge voerde gesprekken met bekende persoonlijkheden, dan is zij deze: In Lotharingen is men gelukkig, bij'na zonder uitzondering, bevrijd te zijln van het Duitsche juk; in den Elzas zijn de meening'en ver deeld en komt vooral de begeerte tot uiting, eigen meester te, zijn op eigen gebied. Zit 'ontveinzen zich echter niet dat dit verlangen wel' tot de vrome wensch'en zal blijven behooren. Een volgende maal over hét land zelf, de wonderschoone natuur, de belangrijke steden Metz en Straats burg met hun eeuwen oude Kathe dralen die getuigen van den Katho lieken geest die in deze landstre ken heerscht. Parijs, 26 JulTi, 1922. Mr. E v. S. ORDE EN ARBEID. Langer arbeidsdag. „Heb je spijt, van hetgeen je gedaan hebt Ovide aarzelde met zijn antwoord. „Gij wilt, koste wat het kost, rijk worden. Dat bewijst je aarzeling." „Kerel.... rijk zijn, dat is alles." „De tasch van dien passagier be vatte maar zeventig duizend fran ken. Dat kan men toch geen fortuin noemen. Als gij naar mij wilt luis teren, zal ik je vertellen, hoe ge fortuin kunt maken." „Waarachtig „Op mijn woord." „Ik behoor je toe met lijf en ziel, neef „Inderdaad? Eerlijk, zonder ne vengedachte „Maar, ben ik nu niet geheel en al van je afhankelijk Denkt ge, dat die René Box niet er over spreken zal, als gij hem daartoe verlof geeft En zoudt gij zelf mij niet kunnen laten arresteeren, als dat in je hoofd op kwam „Dat is waar, maar zulke dwaas heden zal ik niet begaan." „Tenzij die oude niet een man van zijn woord is. Verbeeld je, dat hij er I,.et mijn patroon over praat." „Dan waart ge verloren.* James De conferentie tusschen Polncaré en Lloyd George, De Engelsche arbeiders en de schadevergoedlngsquaesfie. De voorbereide aanslag op Poincaré. Engelands politiek tegenover Turkije. De Grieksche actie. 1 Mortimer zou je niet alleen op staan- den voet wegjagen, maar je bovendien uit het land laten zetten. Heb daar over echter geen vrees. Ik blijf er je borg voor, dat René Box er niet over spreekt en ook van de welwillendheid van James Mortimer kunt ge verze kerd zijn. Daar zorg ik voor...." „Gij," riep Ovide uit, terwijl hij zijn vermeenden neef met stomme ver bazing aankeek. „Luister," zeide Jacques, op fluis terenden toon en zich tot hem over- buigende. „Ik ken je door en door, alsof wij al jaren met elkander hebben geleefd. De diefstal van de tasch was niet je eerste vergrijp, aangezien René Box reeds een bevel tot arres tatie tegen je in handen heeft gehad." „Nutteloos om te ontkennen!.. Mij maak je niets wijs. Ik geloof stel lig, dat ik je naam verschillende malen zou aantreffen, als ik het strafregister van de rechtbank in Dijon zou na zoeken. Is dat niet zoo „Voor kleinigheden misschien.." „Kleinigheden., die je in 't bagno brengen. Ik ben er zeker van, dat 't René Box niet veel moeite zou kosten, als iemand hem dat zou vragen, om Slagschepen of vliegmachines? De crisis in Italië. zeer bezwarend materiaal tegen je te verzamelen. Ik zal zwijgen en René Box zal ik beletten er over te spreken, maar gij moet doen, wat ik je zal gaan zeggen." „Ik ben tot je dienst." „Eerst en vooral zult ge in 't pu bliek en altijd als er iemand bij ons is, doen alsof ge mij niet kent. Ik wil niet, dat men kan zeggen, dat ik een dief in de familie heb. Dat is toch duidelijk, niet waar en dat zal je nog duidelijker worden, als ik je ver tel, dat ik sinds gisteren de compagnon van je patroon, James Mortimer, ben." „Gij, de compagnon van Mortimer zeide Ovide. „Wat vertel je me nu „Ik zal je nog meer zeggen," her nam de gewezen meesterknecht. „Be halve dat ik zijn compagnon ben, stel ik mij voor binnen twee of drie maanden zijn schoonzoon te worden, misschien nog vroeger." „Ik feliciteer je, zeg 1 Dat noem ik je nog eens zaken doen „M'jne positie bij de familie Mor timer zal mij geheel en al in staat stel len, om je van dienst te zijn of., om je te loozen. Dat zal afhangen van je gedrag. Doe je, wat ik je zeg, dan hebt ge het volgende te wachten s na een De crisis in Polen. DE TOESTAND IN IERLAND. DE ARBEIDSCONFLICTEN IN DE VER. STATEN. Een nederlaag van de Indische regeering. GEM. BUITENL BERICHTEN. Een bergongeluk. De verschrikkelijke voorspelling. DE VLOOTWET. maand maak ik je een der eerste op zichters van de fabriek en het salaris, dat Mortimer je beloofd heeft, zal ik verdubbelen. Maar je bent mijn man, je zult geen anderen wil hebben dan de mijne. Aangenomen „Natuurlijk neem ik aan," antwoord de Ovide, „en wat graag. Ik behoor je geheel en al toe, met lijf en ziel. Wat moet ik meer doen „Vóór onze ontscheping te New IJork, niets. Alleen, ik herhaal het, doet ge, alsof ge mij niet kent. Wan neer ik je moet spreken, zal ik bij je komen. Zoudt ge je ooit aan mijn in vloed willen onttrekken, dan ga ik René Box opzoeken en ik zal hem op dragen naar het parket in Dijon en in Parijs te schrijven." „Waarom te dreigen, waar ik be loofd heb, te doen wat gij zegt." „Ik dreig niet, ik waarschuw je alleen. En nu geloof ik, dat we klaar zijn met deze aangelegenheid. Laten we over iets ander spreken." ..„Niets is me aangenamer." „Hoe is 't daar in de tweede klas ,,'t Gaat nog al." Jacques haalde een tiental louis te voorschijn. „Ziedaar," zeideJtij, hem de goud- RtNNFMIAMDSCN NIEUWS. De staking in het sleepvaart- bedrijf. Hef nieuwe post- en telegraafkan toor te Rotterdam. Van het Hof. Bedrijfsraad drukkersbedrijf. stukken ter hand stellend, „daar kan je 't een en ander voor koopen." „Dank je wel, neef!" „Dat is de laatste maal, dat je me zoo moet noemen, behalve wanneer we absoluut alleen zijn." Jacques Garaud ging weer naar be neden, waar hij in den salon Mortimer en zijn dochter terugvond. René Box had een goed geheugen. Ovide was inderdaad en reeds gerui- men tijd een schavuit van de ergste soort. De gewezen politieman zei waarheid, toen hij sprak van een bevel tot aanhouding wegens diefstal met inbraak, in een klein hotel, waar hij gewoond had. Het was Ovide gelukt de politie te ontloopen, door zich schuil te houden bij een kameraad van het atelier, die niet veel beter was dan hij. Na verloop van een jaar werd over de zaak niet meer gespro ken. (Wordt vervolgd^ Bij informatie te bevoegder plaatse is het „U. D." gebleken, dat hef. bericht van de „U. C." inzake uitbreiding van den werktijd van het treinpersoneel absoluut onjuist is. Ten bureele der Spoorwegen, afdeeling treindienst, was van een zooda nige beslissing der directie hoegenaamd niets bekend. De „Daily Telegraph" meldt: De Fran sche gezant had Zaterdag een onderhoud met Balfour, waarin Poincaré's antwoord op de Britsche nota betreffende de inter- geallieerde bijeenkomst werd medegedeeld De gezant deelde mede, dat Frankrijk de besprekingen tusschen Frankrijk en Groot-Britlannië voor 15 Augustus in Pa rijs als gebiedend noodzakelijk beschouw de, opdat de Commissie van Herstel tegen dien datum in staat zou zijn Duitschlands verzoek om een moratorium te beant woorden. Poincaré betreurde de moeilijk heden, die voortvloeiden uit de Italiaan- sche crisis, maar bovengenoemde kwestie kon niet wachten. Hij stelde voor de Bel gische ministers en bijvoorbeeld den Ita- liaanschen gezant tot deelneming aan de conferentie uit te noodigen, doch vóór alles was een gcdachtenwisseling tusschen Lloyd George en hemzelf, als vertegen woordiger van Duitschlands grootsten cre diteur, noodig. Tot zoover de gezant. Het blad voegt hieraan toe, dat het Brilsche antwoord vandaag of morgen wordt verwacht. Van Franschen kant hoopt men, dat de da tum der conferentie kan worden vastge steld in den loop der volgende week. De vrees bestaat, dat Italië zich onbillijk be handeld zou voelen, indien hel slechts door een waarnemer zonder volmacht werd vertegenwoordigd. De „Daily Telegraph" meldt dat de ar beiderspartij Woensdag in het Lagerhuis de kwestie der schadevergoeding en inter- geallieerde schulden zal te berde brengen, Lloyd George zal antwoorden, alsmede een verklaring afleggen over de Brilsche politiek ten aanzien dezer kwesties. Het Wolff-agentschap heeft medege deeld, dat de Duitsche regeering van het z.g. complot van Duitsche zijde tegen Poincaré geen mededeeüngen aan de Fransche regeering zou hebben gedaan. Dezer dagen is tc Londen opgericht de „Near and Middle East Association", waarvan ook verscheiden parlementsleden lid zijn. Deze vereeniging heeft als voor naamste doel de instandhouding van een sympathieke houding ten aanzien van de Maliomedaansche gevoelens in het Brit sche rijk en de Mahomedaansche wereld in het algemeen. Zij bepleit een nieuwe politiek tegenover Turkije, welke op het volgende neerkomt: teruggaaf van Kon- stantinopel, Oost-Thracië en Anatolië, met inbegrip van Smyrna, aan het Ottomaan- sche rijk; de hernieuwing en bevordering van vriendschappelijke betrekkingen met het Ottomaansche rijk; het recht van het Ottomaansche volk om volledige souverei- niteit uit te oefenen binnen zijn eigen grenzen; en de verleening van gelijke waarborgen aan de Turksche minderhe den, die wonen in de gebieden, welke van het Ottomaansche rijk zijn losgemaakt. Voorts steunt de vereeniging de onafhan kelijkheid van Albanië en de vaststelling van zijn grenzen. De vereeniging legt er den nadruk op, dat vriendschappelijke betrekkingen met het Ottomaansche rijk den Britschen belastingbetaler zal onthef fen van een zvvaren last en van dreigende zwaardere belasting in de toekomst. Vrijdag bood de vereeniging haar le den een noenmaal aan, waar hel parle mentslid luitenant Aubrey Herbert critiek leverde op de regeering. Hij zeide, dat wat er thans in Klein-Azië gebeurde, het gevolg was van de politiek der regeering. De politiek van Lloyd George, en van de regeering, zoo zeide hij, was de politiek van het gebruik van minderheden als een wapen in Klein-Azië; dit wapen was in de handen van den premier gebroken en had rampspoed gebracht over de min derheden en duurzame verachting van Engeland. Engeland diende zijn belofte, dat Klein-Azië in het bezit zou komen van en bezet zou wordendoor de Turken, In te lossen. De actie der Grieken besprekend, zegt de Daily Chronicle". Wij hebben her haaldelijk opgemerkt, dat nieuwe vijande lijkheden in den Levant slechts te vermij den waren indien de geallieerden krach tige maatregelen namen voor het herstel van den vrede tusschen Turkije en Grie kenland. De crisis is 't recht streek sch ge volg van de werkloosheid der Geallieer den. Wij kunnen niet toelaten, dat deze actie ernstige gevolgen heeft. Wij kunnen geen hervatting van den oorlog dulden. Het is dringend noodzakelijk, dat de Ge allieerden gezamenlijk ernstige maatrege len nemen, teneinde het evenwicht tus schen de tegenstanders te handhaven, en den vrede te herstellen. Uit Smyrna wordt gemeld dat een pro clamatie, voortvloeiend uit een besluit der Grieksche regeering, de instelling van zelf bestuur in de bezette gebieden van Klein- Azië aankondigt in overeenstemming met de beginselen, door de geallieerden tij dens den oorlog erkend, en wel onder de bescherming en voogdij van Griekenland. De bevolking in de bezeite gebieden wordt uitgenoodigd aan het bestuur des lands deel te nemen door de instelling van plaatselijke raden. De proclamatie kondigt de in he leven roeping aan van een burgerwacht, die het handhaven var» de orde tot taak zal hebben, terwijl het Grieksche leger de verdediging en de be- „Neef.." scnerrnmg van ner land Tegen den vijand op zich neemt. Maatregelen zullen worden getroffen om de belangen der vreemde lingen te beschermen. De politieke correspondent van de „Daily Mail" meldt, dat het plan tot samensmelting van de Admiraliteit, het departement van Oorlog en het Luchtmi- nisterie tot één groot ministerie van Ver dediging, waartoe de commissie-Gedes had geadviseerd, thans defenilief als van de baan mag worden beschouwd. De kabi- nets-commissie, die zich met deze zaak bezighield, ziet geen kans om het plan te verwezenlijken, niettegenstaande het feit dat de strijd tusschen de Admiraliteit en hel Luchtministerie wat betreft de voor ziening in de verdediging uit de lucht dezer dagen opnieuw de aandacht heeft gevestigd op het voorstel. Heden zou de rijksverdedigingscommis- sie een bijeenkomst houden om te trach ten middelen te vinden om een einde te maken aan den strijd. De „Daily Mail" geeft in overweging dat de Admiraliteit een deel der gelden, voorkomende op de begrooting van dit jaar, afstaat om er vliegmachines voor te koopen. Het blad zegt, dat naar het meent, de rijksverdedi- gingscommissie voor dit voorstel is, doch dat de Admiraliteit zich hardnekkig verzet tegen een dergelijk plan-. Het blad heeft een onderzoek ingesteld naar de verdeeldheid in de Rijksverdedi- giugscommissie en is tot het resultaat ge komen, dat acht leden zijn vóór den bouw van de twee slagschepen en dat zeven leden meenen, dat het ten koste leggen van de 16.li00.000 pond aan den bouw, verspilling van geld zou zijn. De eerste groep bestaal uit zeven burgerlijke ,eden Bonar Law, Churchill, Long, Erric Ged- des, Robert Horne, Lee, Amary en één zee-officier Beatty de tweede groep bestaat louter uit admiraals. De voorstanders betoogen o.m.: dat het noodzakelijk is, de schepen le bouwen om een een - m ogen d li o -1 - no rm in stand te houden (d.w.z. om Britannië in slaat te stellen opgewassen te blijven tegen den sterksten staat); een gezaghebbende commissie heeft uitgemaakt dat in weerwil van de rol, die nieuwe wapens spelen, 't groot schip nog altijd de basis en kern is van een gevechtswaardige vloot; dat een slagschip het eenige type schip is, dat een ander slagschip op den oceaan kan bevechten; dat de jongste ervaringen niet hebben aangetoond, dat het groote schip niet in staat is, zichzelf te verdedigen; dat het groote schip in de toekomst de zelfde nuttige rol zal spelen als het in het verleden heeft gespeeld. De oppositie verdedigt haar standpunt als volgt: In een toekomstigen oorlog ligt, evenals in den jongsten oorlog, het gevaar in de interruptie van Britanniës handel ter zee. De handelswegen kunnen worden be schermd door snelvarende lichte kruisers en torpedo-jagers, die Engeland niet kan bekomen, zoo het zijn geld aan slagsche pen uitgeeft. Deze slagschepen vormen niet meer de basis van een één-mogend- heid-norm. Zij wijzen er op, dat alleen Ja pan en Amerika slagschepen bouwen, Frankrijk slechts lichte kruisers, torpedo jagers en duikbooten, die in vereeniging met een luchtmacht, naar de meening der admiraals voldoende zijn. Verder meenen zij dat Engeland zich niet moet laten lei den, door de actie van twee vreemde mo gendheden, doch de leiding moet nemen. Zij beschouwen bovengenoemde commis sie niet als „gezaghebbend", daar geen en kele de leden de technische kennis bezat, die noodig was voor een beslissing in het vraagstuk, waarmede zij zich bezig hield, en stellen zich op het standpunt dat se dert zij zitting nam, Januari 1921, groote vorderingen zijn gemaakt op het gebied der wapens, die tot taak hebben schepen aan te vallen. De oppositie bestrijdt dat de slagschepen zich tegen een aanval uit de lucht of van onder water kunnen verdedi gen. Het was de taak van het slagschip om oorlog te voeren in vijandelijke wateren, 's vijands vloot op te zoeken en te vernie tigen, de kolenstations, havens en fortifi caties te vernielen, en zoo noodig, de capi tulatie af te dwingen van belangrijke kust steden. Het slagschip, betoogt de oppositie, kan geen van deze dingen meer doen, waarom het verouderd is en geen geld meer mag worden verspild met den bouw van deze schepen. Na de mislukking van verschillende po gingen tot kabinetsformatie is men weer teruggekeerd tot Orlando. Deze zou ook de Nava, die pas voor een opdracht als for- mateuT bedankt heeft, een belangrijke por tefeuille aanbieden, waarschijnlijk die van Financiën. Intusschen heeft, volgens den Romein- schen correspondent van de „Matin" de Socialistische Kamerfractie zich op zekere voorwaarden -bereid verklaard om aan de Regeering deel le nemen, en wel op over weging, dat de fascisten eveneens een aan bod tot deelneming zou worden gedaan. De socialisten zouden nu een verbreeding van de Regeeringsbasis alleen naar links en naar rechts beide willen. Een en an der zou de kans van slagen voor Orlando vergrooten. Nader verneemt de „Times-correspon- dent, dat Orlando na een audiëntie bij den Koning opnieuw voor de opdracht bedankt heeft, blijkbaar omdat hij er niet toe wil meewerken, de liberalen uit te sluiten, terwijl de socialisten zich even min wenschen teurg te trekken. Giolitti is nu uit Vichy ontboden; vermoedelijk zal De Nicola of Tittoni nu de opdracht weer knjgen, Algemeene staking Naar de Romeinscbe correspondent van de „Matin" verneemt, heeft een congres van vertegenwoordigers van Italiaansohe arbeidsbeurzen te Rome een motie aange nomen, waarbij het proletariaat wordt uit- génoodigd, over het geheele land een pro teststaking tegen de onlusten van Ravenna te beginnen. De fascistische leiders zou den terstond maatregelen hebben geno men, om deze staking krachteloos te ma ken. De centrale commissie uit den Poolschen La: 'ag heeft het besluit, waarbij Korfanty tot minister-president benoemd was, met 220 tegen 202 stemmen ingetrokken. Daar op heeft president Pilsoedski den profes sor Nowak opdracht gegeven tot het vor men van een nieuw kabinet, wat deze heeft aangenomen. (Professor Nowak is rector van de uni versiteit te Krakau. Zijn candidatuur voor het premierschap werd door den Landdag met 240 tegen 164 stemmen goedgekeurd.) De Valera nog steeds in Ierland Het blijkt dat De Valera zich nog al tijd in Ierland bevindt en niet, zooals ge meld is, naar Amerika is vertrokken. Ge meld wordt dat hij den rechtervleugel der republikeinen commandeert, doch dat zijn positie van verscheidene kanten wordt be dreigd. De mijnwerkersstaking. De regeermg verzoekt den scheepvaart maatschappijen den schepen slechts bun kerkolen mede te geven tot de eerstvol gende anleghaven. Zij zal na 1 Augustus van alle buitenlandsche schepen eischen, die geregeld op Amerika vaart, dat zij vol doende kolen in buitenlandsche havens in nemen, om ook de terugreis te kunnen aanvaarden. De spoorwegstaking. Ingewijden beweren dat de vredesvoor waarden voor een regeling van de spoor wegstaking reeds zijn goedgekeurd en dat ze nog slechts de formeele goedkeuring van de vergaderingen behoeven der spoor- directies en de stakingleiders, welke re spectievelijk morgen te New York en le Chicago plaats zullen hebben. In den Wetgevenden Raad van Bombay leed de regeering een nederlaag in zake de kwestie van speciale behandeling van politieke gevangenen. De raad nam met 31 tegen 30 stemmen een resolutie aan, welke er op aandringt, dat politieke mis drijven, die niet met geweld gepaard gaan, op een bijzondere wijze zouden worden behandeld. De regeering had zich tegen deze resolutie verzet. Bii de beklimming van de Jungfrau zijn drie personen uit Bern, o. w. een dame, naar beneden gestort naar een B. T. A.-berieht meldt. Ben kolonne is uitgetrokken om de lijken te zoeken. Dezer dagen hebben wij curiositeits- halve melding gemaakt van de voorspel ling van een Amerikaanschen geoloog, dat dezer dagen Zuid-Europa, Nooid-Af- rika en geheel Azië door een uitbarsting van 70 vuurspuwende bergen zouden wor den weggevaagd. Een Hongaarsch pro fessor, genaamd Koersligethy, die deze hypothese aan een onderzoek heeft onder worpen, noemt ze, aldus meldt een tele gram uit Boedapest aan de„Matin" „fan tastisch." Volgens berichten uit Baroelona wordt de beweging voor autonomie van Oatalonië heviger. Ten gevolge van ge vechten zijn vele dooden en gewonden gevallen. Het postbestuur neemt in Thurin- gen een proef met speciale postwagens, z,g. „Klubsesselwagen", voor gezelschaps- tochtén door de Thuringer bo3schen. Er moet reeds veel gebruik van worden ge maakt. De koeten van de militaire be zetting van Danzig bedragen ongeveer 700 millioen goudmark. De Danziger se naat heeft tegen deze hooge kosten ge protesteerd bij de gezantenconferentie. Met 1 Oct. zal groot aantal officieren van de intergeallieerde mili taire contröle-oommissie naar huis gaan, meldt de „Morgenpost". De commi sie zal na dien datum nog beschikken over 20 officieren en ongeveer 30 onderofficieren en manschappen. De staking bij' de telefoon in Zwe den is geëindigd. Er schijnt daling gekomen te zijn in anti-revolutionnaire kringen ten aanzien der Vlootwet. De heer Colijn wilde er voorloopig niet veel meer van weten uit financieele over wegingen en de marine-specialiteit der fractie, de heer v. d. Voort van Zijp, be streed het ontwerp om technische rede nen. In tegenstelling hiermede komt het Chr.- Historisch Kamerlid de heer J. R. Snoeck Henkemans het ontwerp verdedigen; hij wil zelfs, niet zooals de heer v. d. Voort van Zijp, eerst met den Eoliw van ïïe viool beginnen om dan later, na een nieuw des kundig onderzoek, een beslissing te nemen omtrent de kostbare steunpunten. „In „De Nederlander" schrijft hij; De regeering denkt zich dit steunpunt te Tandjong-Priok. De heer Van der Voort van Zijp meent aan de Zutphen-eilanden de voorkeur te moeten geven. Ik zal mij er wel voor wachten het op te nemen voor het één of voor het ander plan. Trouwens, mijne meening is, dat in dergelijke gevallen de gelden kunnen wor den toegestaan met vrijheid voor de regeering in zóó technisch punt zelfstandig te beslissen. Waarom echter moet ten zeerste wor den ontraden wèl te besluiten omtrent het vlootfonds en niet tegelijkertijd om trent het vlootbasisfonds, alleen op grond der mogelijkheid van een nadere keuze tusschen Tandjong-Priok en de Zutphen- eilanden? Omdat men, zóó handelend, bij na zeker kan zijn later noch het één noch het ander te verkrijgen en dus mede te werken aan den bouw van schepen zon der steunpunten, d.i. van een bijna waar- delooze vioot. De heer Van der Voort van Zijp is te ervaren parlementariër, om mij dit te be strijden. Wat is toch steeds de ervaring bij aanvrage van gelden voor marine-doelein den? Vele leden beweren om strijd gaarne gelden te willen toestaan voor het noodza kelijk materieel, alleen aan hetgeen voor gesteld wordt kunnen zij niet medewer ken, een ander type zou hunne instem ming hebben, maar tegen het type schepen, door de regeering aanvaard, hebben zij overwegend bezwrlir. Zóó is het vóór 1922 steeds gegaan met de schepen. Zóó zou het na 1922 gaan met de steunpunten. Aan het stelselloos bouwen moet een eind komen. Het verlamt het overleg tus schen regeering en Staten-Generaal, het verslindt milüoenen en het demoraliseert de marine. Daarom moet- de wet een plan voorstellen voor de verdere ontwikkeling onzer marine. Dit plan moet ons waarbor gen den bouw van een waardevolle vloot en dus tevens den aanleg van de onont beerlijke steunpunten. Omtrent technische onderdeelen, kan de regeering nader on derzoek toezeggen; maar de fondsen v.or vloot en voor steunpunten moeten, bij de zelfde wet, worden ingesteld. Het gevaar van den bouw van een vloot zonder steunpunten moet worden afgesneden. Mogen daarom allen, die mede .villen werken tot het noodige ter handhaving onzer onzijdigheid en ter bevestiging onzer waardevolle positie in den Oost-Indischen Archipel, afstand doen van eigen inzichten omtrent onderdeelen, om mede te wer ken tot verkrijging van het onmisbaar ge heel." Wij voor ons gelooven, dat dit dispunt thans niet anders dan een academische beteekenis heeft. Op dit oogenblik, nn de Regeering ge dwongen wordt uit financieelen nood krachtig te gaan bezuingen op de sociale wetgeving en onderwijs, zou een millioe- nenuitgave voor de vloot, hoe noodzake lijk en gewenscht dit overigens ook zii, niet door den beugel kunnen. Met reden herinnert de „Resb." aan het woord van den heer Idenburg, wiens vaderlandsliefde toch zeker onverdacht is en die onlangs in de Eerste Kamer be toogde, dat, wanneer bezuinigd moet wor den op onderwijs en sociale wetgeving, de militaire departementen niet ongemoeid kunnen blijven. Wij zijn ervan overtuigd, dat de Regee ring en de meerderheid van de Kamer dit standpunt zullen deelen. Van werkgeverszijde wordt medege deeld, dat de groep werkgevers, die on derhandelingen met de stakers tracht aan te knoopen, bestaat uit particuliere sleep booteigenaars en kleine firma's die profijt willen trekken van de hooge sleeploonen. De groote ondernemingen zijn echter vast besloten in geen geval, ook al wordt door deze groep overeenstemming met de sta kers bereikt, hun booten door hen te la ten wegsleepen. (-N. Crt.) „Het Hbl." verneemt, dat het voor de post bestemde gedeelte van het nieuwe post- en telegraafkanoor aan den Coolsin- gel te Rotterdam einde December zal ge reedkomen. Waarschijnlijk zal de post wachten met zich te installeeren, tot de Nieuwjaarsdrukte voorbij is. De telegraaf zal zeker nog wel een jaar voor installa tie noodig hebben, nadat het voor dien dienst bestemde deel van het gebouw is afgeleverd, terwij] de telefoon, naar ver. luidt, eerst half Juli 1923 zich gaat instal leeren, een werk dat allicht 1 m jaar vordert. Het wordt dus bijna 1925 voor het geheele bedrijf van het Beursplein naar den Coolsingel zal zijn overgebracht. Per gewonen trein, waartusschen da salonwagen van de Koningin-Moeder, ar riveerde dezen Maandag met eenige ver traging circa 1 uur aan het station Apel doorn, waar bij aankomst ter begroeting waren aangekomen de Koningin, de Prin ses en de Prins. Door de koninklijke wachtkamer bega ven zich de vorstelijke personen naar de auto's, die onder vreugdekreten van het publiek naar het Loo reden. Het „Centrum" deelt mede, dat de R.-K. Vereeniging van Nederlandsche Drukkers- patroons, uit den Bedrijfsraad is getreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5