vijf en dertig gulden DAMIAATJES Congres-bespiegelingen Woensdag 2 Augustus 1922 45ste Jaargang No. 14210 Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad. Zat er iets achter? Uit den Omtrek V 4 Trr Heden keerden wij aan den heer H. VAN DUIN, Ruigehoek, Santpoort uit de somma van wegens een aan hem overkomen ongeval. DE DIRECTIE N. H. COURANT. HAARLEM. Ursus. Gemeentezaken. Troebele Sorbetlii ides Thans: Aardbeien - Abriko zen - Ananas - Sinaasappel Frambozen per flesch f 1.25 Wynhuys „de Guide Druyf' 4 Groote Markt Telefoon 134 Dienstplicht. Uitspraken inzake vrijstelling. Prov. Drankweer-Comité. Personalia. Examen M. O. Lichaamsoefeningen Examen leider(ster) voor lichaams oefeningen. Postduiven. Examen Hoofdakte. Staking. Een flinke redder. De fatale bananenschil. tFrr l'rr Onze vuile grachten- J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. (van het R.-K. Nationaal Jeugdcongres.) Da abonnementsprijs be- draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57J4 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. ,„a NIEUWE Advertentiën 35 cents per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Dc belangstelling voor de politiek leeft in onze kringen gelukkig op. Wij kunnen ons daarover slechts verheugen. Alleen is het merkwaardig speciaal in onze omgeving dat die belangstel ling zich vrijwel uitsluitend openbaart ten aanzien der lands- en der gemeente-poli tiek. Over de provinciale politiek hoort men zelden iets en toch is die vooral in Noord-Holland onze aandacht over waard. Wanneer dan ook eenmaal de studieclubs in onze R -K. Kiesvereenigin- gen zullen zijn opgericht, mogen zij niet verzuimen een ruime plaats aan de poli tiek der provincie Noord-Holland in te ruimen. Die provinciale politiek met haar Electriciteits- en Waterleidingbedrijven, haar krankzinnigengestichten, haar uitge breid subsidiestelsel, biedt toch stof voor overweging in verschillende opzichten. Geen enkele provincie welke er zoo veel en zoo uitgebreide overheidsbemoeiingen op na houdt, als de provincie Noord-Hol land «.Is gij het nog niet wist, dan voelt gij het wel uit uw be'astingbiljet. Over deze algemeene gedachten wilden Wij het echter ditmaal niet verder heb ben; we wilden liever de aandacht trek ken op een bepaald punt van provinciaal beleid. In de laatste zitting der Staten is be sloten Ged. Staten te machtigen tot het huren van het ledig komende Rijkskrank zinnigengesticht te Medemblik. Alles werd zoo vaag en zoo mooi te vens voorgesteld, dat het voorstel met groote meerderheid van stemmen werd aangenomen. Voor mij heeft dat voo:stel geen ande re beteekenis, dan dat het aantal provin ciale krankzinnigengestichten weer met een is uitgebreid, van 2 op 3 is gebracht. De beide bestaande gestichten zijn ieder op zich een financieele strop voor de provincie; ik heb geen enkele reden aan te nemen, dat de provincie zich met dit derde gesticht geen nieuwen strop om den hals zal hebben geheald. Wanneer ik zag met welk een warmte dit voorstel door het lid van Ged. Staten den heer Michels, en zijn vrienden werd verdedigd, dan schreef ik dit toe aan den ijver der roode heeren voor de uitbrei ding van overheidsbemoeiing. Nu rijst echter bij mij de vraag of ik de heeren niet te gunstig beoordeeld heb en of er niet wat anders achter schuilde, n.l. een anti-papistisch addertje! De heer Michels schrijft in „Het Volk" van 31 Juli een artikel over het Provin ciale Ziekenhuis te Meerenberg; een vlijmscherp artikel, hoofdzakelijk tegen het katholieke Statenlid Diercks gericht. Ook scheldt de heer Michels dapper op onze roomsche zusters, die zich in onze krankzinnigengestichten /no laten afbeu len en krijt hij onze roomsche inrichtingen voor minderwaardig uit. Ik vergeef dit den heer Michels van ganscher harte, hij moet al iets doen om bij zijn enschen niet geheel en al in on genade te komen. Alleen treft mij een tirade in het stuk van den Gedeputeerde Michels. Ik geef haar hier woordelijk weer: „Ten slotte vraagt de heer Diericks, „wat ik met die roomsche plannen omtrent „Medemblik bedoelde. Och, wat een „naieve vraag toch van dit onn •■zele „Statenlid_ Het was bijna een publie ge- „heim, dat de katholieken dit gesticht „heel graag, maar ook op een koopje, „voor zich hadden willen hebben. „Als nu de Staten het hadden verwor- „pen, zouden zij wel zoo goed zijn ge- „weest, naar hun partijgenoot Ruys toe „te gaan, die dan misschien wel hand zaam was geworden, omdat het Rijk nu „eenmaal met dat gesticht zat. „Thans is dit verijdeld".... Waar de verdediger van het voorstel namens Ged. Staten, in „Het Volk" thans zóó spreekt, meende ik nu gerechtigd te zijn tot de vraag, of er achter dit voor stel niets anders schuilde dan liefde voor de overheidsbemoeiingen, of hier niet veel meer gold: Antipathie tegen Rome! MICHIELSEN. Men schrijft ons: *- Wanneer er ergens in het Bisdom een «demonstratie of uitvooering van gymnas tiek gegeven wordt, is onze Haarl. R. K Gymnastiekvereeniging „Ursus" daar bij Zoo ook j.l. Zondag. Het R. K. Jeugd- congres zou geopend worden met een gymnastiek demonstratie en dus toog Ur sus naar Den Haag, met een veertigtal Dames en Heeren. Klokslag half elf vertrok de trein naar de Residentie en reeds om half 12 bewon derden de Ursianen den eenvoud van H. M. de Koningin, die zich met zoo'n een voudige woning tevreden stelt. Na nog een korte wandeling door Den Haag werd ijverig gewerkt aan de versterking van den inwendigen menscli. Dan naar de kleedlokalen, dra gevon den en vervolgens om 1 uur naar de prachtige kerk van O. L. V. Onbevlekte Ontvangenis, alwaar een duizendtal turn sters en turners vereenigd waren. Dat blijft toch steeds een indrukwekkend ge richt, zoo'n groote kerk vol turners. Al les ging ordelijk en was goed geregeld. X't Kan anders wel eens oneerbiedig zijn. als zoo iets niet goed geregeld is.) Met een enkel gebaar werd iedere vereeniging haar plaats gewezen. Massaal werd nu ge- xongen „Adoro Te", „Magnificat" en „Tantum Ergo". Een Eerw. Heer Kape laan hield een korte degelijke toespraak en tot slot kwam er nog iemand de stem ming bederven, door in de Kerk luid te schreeuwen hoe men buiten den stoet moest vormen. Die eindelooz-: stoet was spoedig in el kaar gezet. Onder de tonen van veel te weinig muziekkorpsen ging men naar het terrein, waar een groote schare publiek reeds zat te wachten. Vlug liep alles van stapel. Massale vrije oefegingen voor Heeren, daarna keus oefeningen voor Dames, waarbij de Ur- sus-Dames een mooi nummer te zien ga ven. Dan weer een nummer voor Heeren en vervolgens de wedstrijden. Ursus nam daaraan deel met een 6-tal estafelteloopers en een 4-tal hordenloo- pers. De uitslag dezer wedstrijden is ons nog niet bekend. Dan keuze vrije oefeningen voor Hee ren, waarbij Ursus een prachtig nummer halteroefeningen keurig ten uitvooer brengt, onder leiding van den heer S. Hooy. Zoo tusschen de bedrijven door ziet men den voorzitter van Ursus heen en weer draven, om de prestaties zijner leden op de fotografie vast te leggen. Tot slot nog eenige massale nummers Dames en Heeren. Dan gaat Ursus in haar geheel op de kiek, daarna aankleeden en gezellig naar Scheveningen om vervol gens te 9 uur uit Den Haag te vertrek ken en te droomen van de genoegelijke uren dien dag doorgebracht. Het Bestuur der „Stichting Noorder- kerk en school" te Haarlem, verzoekt, ingevolge art. 72 der Lager onder wijswet 1920, gelden beschikbaar te stellen tot een bedrag groot een hon derd vier en zeventig duizend gulden f 174.000, voor het vergrooten en ver anderen van het schoolgebouw der (I deel slechts op 6 deelen water) uit onze nieuwe, Hygiënische Fabriek, dus prima. stichting aan de Velserstraat te Haar- tlem, volgens ingezonden plannen. B. en W. stellen voor deze mede werking te verleenen en te bepalen, dat niet tot verlaging van het maxi mum-aantal leerlingen per klasse, laat stelijk bij raadsbesluit van 23 Februari 1921. no. 14. vastgesteld op 40, voer de overeenkomstige openbar' lagere scholen zal worden overgegaan B. en W. schqjven den Raad: Ingevolge het 4e lid van art. 27 der lageronderwijswet 1920 moet aan den onderwijzer, die aan het hoofd eener school geplaatst is, levens het onderwijs in een klasse worden op gedragen. Van deze verplichting kan echter de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, den On derwijsraad gehoord, in bijzondere ge vallen vrijstelling verleenen. Zulk een bijzonder geval doet zich thans alhier voor ten aanzien van het hoofd van School no. 11, den heer E. Hindriks. Genoemd hoofd, dat 61 jaar oud is en vóór 1 Juni 1921 gedurende ruim 16 jaren steeds ambulant was, blijkt het hebben van een vaste klasse te be zwaarlijk te worden, weshalve hij, on der overlegging van eene geneeskun dige verklaring verzoekt, hem van de verplichting tot het geven van geregeld nklassikaal onderwijs te ontheffen. Als gevolg hiervan zou dan een onder wijskracht meer ten laste van de ge meente komen. Aangezien het voor het onderwijs in het algemeen een verlies mag geacht worden, wanneer een zoo verdienste lijk hoofd als de heer Hindriks niet voor de school behouden kon blij ven, werd bovenbedoelde vrijstelling door ons aan den Minister gevraagd en verkregen, waarom wij U voor stellen bijgevoegd ontwerp-besluit met Uwe goedkeuring te bekrachtigen. Ingevolge art. 2 van het reglement voor de Commissie van Beheer voor den Stads-schouwburg treden jaarlijks op 1 Sepetmber drie leden dier com missie af. Volgens den rooster moeten op 1 September a.s. aftreden de hee ren Jhr. A. \V. G. van Riemsdijk, Dr. J. F. M. Sterck en J. B. Schuil. In verband met de eerste alinea van genoemd artikel bieden B. en W. ter vervulling van de aldus openkomendo plaatsen in gemelde Commissie aan: Eerste vacature: Jhr. A. W. G. van Riemsdijk; tweede vacature: Dr. J. F. M. Sterck; derde vacature: J. B. Schuil. W. G. Sybrandi-Halberstadt, ver zoekt met ingang van 1 September a s. eervol ontslag als leerares in Zang aan de H. B. S. voor Meisjes alhier. B en W. schrijven den Raad: Wegens uitbreiding van het aantal les uren in de scheikunde, in verband met het ontstaan op 1 September e.k. eener 5e klasse aan de 2e Hoogere Bur gerschool met 5-jarigen cursus, is het noo- dig dat worde overgegaan tot benoeming van eenen leeraar in genoemd vak. Onder overlegging van de ingekomen adviezen van den Inspecteur van bet mid delbaar onderwijs, en van de Plaatselijke Commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs alhier, en van het schrijven van den Directeur der school, alsmede van de lijst en de stuk ken van de sollicitanten, hebben wij de eer U voor te stellen, voor den cursus 19221923 aan genoemde school te be noemen tot tijdelijk leeraar in de schei kunde: den heer Dr. W. J. Bruining, te Leiden. B. en W. stellen voor: I. Aan het Bestuur der Vereeniging „Groen van Prinsterer" te Haarlem, voor hare lagere school aan de Rozenhagenstraat No, 15, op de vergoeding in de „kosten van in standhouding", bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, over 1922 een voorschot toe te kennen tot een bedrag van 2200. II Te bepalen: a. dat dit voorschot zal worden uitbetaald onder aftrek van de aan de gemeente verschuldigde school gelden; b dat het voorschot wordt verleend onder voorwaarde, dat aan de gemeen te zal worden terugbetaald, al hetgeen te veel of ten onrechte mocht zijn genoten. B. en W. stellen voor de begrooting van ontvangsten en uitgaven der Stads- Apctheek vo.or den dienst van 1923, in ontvangst en uitgaaf aanwijzende een be drag van 19.145.goed te keuren. De Burgemeester van Haarlem brengt ter algemeene kennis, dal eenige uitspra ken op aanvragen om vrijstelling van den dienstplicht ter secretarie dezer ge meente voor een ieder ter inzage zijn ge legd Tegen elke uitspraak kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendma king in beroep worden gekomen: a. door den ingeschrevene, wien dc uit spraak geldt, of door diens wettigen ver tegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze ge meente voor dezelfde lichting ingeschre ven personen of door diens wettigen ver tegenwoordiger. Hét verzoekschrift moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie van deze ge meente De Burgemeester zorgt voor de do« rzending. Voor zooveel betreft uitspraken, door Gedeputeerde Staten gedaan, kn bovendien de Commissaris der Koningaadnaa binnen denzelfden termijn bij de Koningin in be roep komen. Men schrjjft ons: In dc gehouden vergadering van het Provinc i .al Drankweer-Comité in N.- Holland, nam de voorzitter, de heer M. A. Reinalda, alhier, afscheid. Zijn plaats zal worden ingenomen door den heer J. Duinker, te Zaandam en zoo deze bedanken mocht, door den heer G. A. Aalderink, te Velseroord. Mej. A. M. P. Stam, te Amsterdam en de heer G. Voet ,te Velseroord (secr.-penn.), werden in het modera- men herkozen. Op haar verzoek werd de onlangs opgerichte afd. N.-Holland van den Nat. Chr. Geh. Onth. Bond tot het Comité toegelaten. Medegedeeld werd dat op Jiet ver zoek aan de Prov. Staten om verVioo- ging der subsidie nog geen beslissing is genomen. Op verzoek van het Hoofdbestuur van den Nat .Bond voor Plaatselijke Keuze werd besloten drie plaatsen op te geven, als in aanmerking komende voor het houden van een proefstem- ming. Voor het te Haarlem gehouden examen Lichaamsoefeningen M. O. slaagde de heer J. Brinkman, alhier. Voor het te 's-Gravenhage gehou den examen Engelsch L. O. slaagde Mej. J. de Haan, alhier. Voor het te 's-Gravenhage gehou den examen Handelswetenschappen M. O. slaagde de heer J. Faber, Heemstede. Voor het te 's-Gravenhage gehou den examen Fransch L. O. slaagde Mej. 0. S. M. Langerveen, alhier. De heer W. B. Engelenburg, thans part. klerk alhier, is benoemd tot Rijks- klerk te Amsterdam. Mej. T. 0. Bos, thans part. klerk te Amsterdam is benoemd tot Rijksklerk alhier. De heer P. Deys thans part. klerk te Helder is benoemd tot rijksklerk al hier. De heer J. Schilstra is bevorderd van Rijksklerk alhier, tot adj. commies, te Utrecht. De heer P. A. Biersteker, Rijks klerk te Amsterdam, is met ingang van 1 Aug. verplaatst naar Haarlem. De heer J. N. Vreede, thans post- commies alhier, is benoemd tot post directeur te Moordrecht. Te Nijmegen behaalden het diploma voor kantoorstenograaf (systeem Groote) 130 lettergrepen in een minuut, de jonge dames: Agnes Eldering, Jo Wes- seling, Liesbeth Kraa'-man, Cato Bier boom, Oorrie HoogeV m, Thea Elde ring, Greta Busé B^tsy Staphorst, To- nia Huizing, Tonia Hulsebosch, Marie v. d Weiden, Marie Oornelisse, Betsy Heeremans, Truus Smit en Lida Oom- mandeur, allen leerlingen der St. The- resiaschool, KI. Houtweg 22. Voor het Mercurius-oxamen slaagden voor Duitsche Handelscorrespondentie de heeren H. G. Busé, H. Doïng, en J. H. Lichtenfeldt. Van de Mariaschool Koningstraat slaagden voor boekhouden „Mercurius" S. Swarte, A. Sweerts. Voor het M.U.L.O. examen slaagden Tr. Peeperkorn, J Oor nelisse, A, Pielage, D. Wijte, B. Wesse- ling, A. v. Liemt, 0. Velu, L. Ruyjgrok, V. Veling. HAARLEM, 29 Juli. Geëxamineerd 8 manl. candidaten. Geslaafd de heeren J. Haarlem. Geslaagd de dames J. M. Alberts, Delft- J. E. de Buck, Hilver sum A. Demmers en J. M. Takken, RotterdamG. E. van der Horst, Zaan dijk, en J. Muntendam, 's-Gravenhage. Onder den naam „De Ooievaar" is hier ter stede een vereeniging van postdui- venhouders opgericht. Het secretariaat van deze nieuwe vereeniging is bij den heer W. Gerritsen, Potgieterstraat 12. H. Mooren, Maasniel J. B. O. van der Grient, P. Dobbenga, A. E. Marcus, allen Groningen: G. Wolfgraat, Rotterdam; J. van der Schilde, P. J. Delfgouw beiden 's-Gravenhage: A. S. Bolman, Leeuwar den. Haarlem, 28 en 29 Juli. Geslaagd de heeren: J. W. F. H. Broeksma, Egmond aan den Hoef- G. B'ankensteyn, IJmui- den- P. Boschman, Groot Schermer; D. Eveleens, Aalsmeer; 0. G. Immers, Sas- senheim; S. P. Doek, Schoten; S. Ko- chendorp, Santpoort: J. P. Lu.yik, Am sterdam- P. B. Riteco, den Burg op Texel. Op de Haarlemsche Ijzergieterij is 'n staking uitgebroken. Twintig arbeiders hebben het werk neergelegd; vijf en twintig zijn aan 't werk gebleven. De heer Mr. Noback, secretaris van den Metaalbond, deelde ons omtrent deze staking nog mede, dat de sta king 23 man omvat, zoodat meeF dan de helft van het personeel aan het werk bleef. Onder deze 23 man, mee- rendeels sjouwers, is nog een zestal jongens, volgens onzen zegsman, dat met de nieuwe loon- en arbeidstijd- regeling niets te maken heeft. Als re den der staking gaf de heer Noback ons op, dat door de directie, na uit voerige correspondentie en motivee- ring van haar standpunt, van den Minister toestemming was verkregen den arbeidstijd op 53 uur per week te brengen. Het loon werd met deze arbeidstijdverlenging niet verhoogd. De directie was daartoe genoodzaakt om bepaalde orders te kunnen krij gen, die zij anders vanwege de con currentie zou moeten laten loopen. Een deel der werklieden was met deze arbeidstijdverlenging en verdere rege ling niet tevreden en ging in staking zonder voorafgaande waarschuwing. Van arbeiderszijde wordt ons medege deeld dat hedenmiddag nog slechts een man of vijf aan 't werk waren gebleven. Er woydt gepost. De werkwilligen wor dendoor de staker3 van en naar de gie terij gebracht. De staking is buiten de organisaties om geproclameerd. De Algemeene Bond heeft aan de Fe deratie en de R. K. organi-a'ie een uit- noodiging gezonden tot besprelrirg der kwestie. Zondagmorgen rond 8 uur, zoo deelt men ons mede, kwam de zoon van E- v. d. H. op zijn fiets de Linschofon- straat uitrijden het Spaarne op en geraakte te water. Het ongeluk had plaats op dezelfde plek ongeveer, waar eenigen tijd geleden een Ijjkwagen te water reed met het treurige gevolg dat de koetsier verdronk. De zoon van den bleeker H., die ook toen moedig te water sprong, stond Zondagmorgen, toen het ongeluk ge beurde, gereed om een fietstochtje te gaan maken en werd door geroep aan de overzijde van het Spaarne op het ongeluk opmerkzaam gemaakt. On- middelljjk sprong H. gekleed te water en smaakte het genoegen den drenke ling behouden aan den wal te brengen. Een woord van hulde aan den koe nen redder is hier van pas. Aan het gemeentebestuur moge in overweging worden gegeven op deze gevaarlijke plaats een voorziening aan den waterkant, door middel van een hek of iets dergelijks, te treffen. De eigenaardige toestand van de walbe- schoeiing maakt dat de uitlij uit de Linschotenstraat zeer gevaarlijk is. Zelden zal een inzendster zooveel pleizier van een ingezonden stukje beleefd hebben als de dame, die onlangs onder „Damiaatjes" klaagde over de (naar hare meening) „misdadige" gewoonte bananen- I giiMli De heer Bomans heeft een goed werk gedaan met zijn vragen aan den Minister van Waterstaat betreffende de verver- sching van de singels en grachten in Haarlem. De toestand van onze grachten wij wezen er al vele malen op is een voudig onhoudbaar. We gaven in over weging die open riolen maar liever te dempen en we hopen dat deze oplossing in gunstige overweging wordt genomen. De groote afhankelijkheid van de ge meentebesturen ten opzichte van het be stuur van Rijnland wordt echter door de vragen van den heer Bomans aan den minister weer eens gedemonstreerd. Er blijkt uit dat het gemeentebestuur van Haarlem zelfs de kosten van bema ling en verversching heeft willen be kostigen. Maar op dat aanbod is niet in gegaan door dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland, omdat het stoomgemaal te Spaarndam wegens vernieuwing van den schoorsteen en de andere reparaties niet in staat was te malen. Dat duurt nu al geruimen tijd. Verleden jaar en alle vorige jaren stonken de grach ten in Haarlem even erg als nu en werd het water ook niet ververscht. Toen waren er weer andere oorzaken Maar deze gevolgtrekking ligt wel voor de hand, dat Rijnland met de belangen van de burgerij in de steden absoluut geen rekening houdt. Niet alleen Haarlem heeft daar last van. Ook andere, ja alle steden, die met polderbesturen, vooral met Rijnland wat te maken hebben, klagen over de voor historische macht der polderbesturen en den overlast, die zij kunnen veroorzaken. We hopen dan ook dat de minister in derdaad eens ernstig de aandacht schenkt aan de derde vraag van den heer Bomans. welke als volgt Ipidt: „Zou de minister er in het algemeen bij de daarvoor in aanmerking komende waterschappen op willen aandringen, dat, zoo gemeenten voor de verversching hun ner wateren op waterschappen zijn aan gewezen, ook met die belangen voldoende rekening zal worden gehouden, opdat niet het groote belang der volksgezondheid, vooral in groote steden, op willekeurige wijze door het niet behoorlijk medewer ken van een betrokken waterschap, ern stig zal worden geschaad?" Er zijn inderdaad groote belangen mede gemoeid. Barometerstand 7.66 Vooruit. - OPGAVE VAN» schillen en sinaasappelresten achteloos op straat weg te werpen. Ze was er zelf slachtoffer van geweest, vandaar haar gepeperde uitval, maar nadien ontvingen wc nog talloos vele klachten van vrouwen en mannen, die ook alle een ongelukje aan een bananenschil te wijten hebben. Giste ren kwam iemand ons zeer verontwaar digd vertellen, dat een juffrouw in de Kleine Houtstraat gisterenmorgen weer over zoo'n miserabel ding is gevallen en zich bezeerde aan de hand. Ze kwam er gelukkig goed af met alleen wat schrik, maar onze zegsman drong er op aan in dit berichtje eens heel leelijke woorden te gebruiken aan het adres van degenen, die bananenschillen en ander glibberig goed op straat werpen tot verderf, zooals hij het uitdrukte, van hun medemen- schen. Hij hoopt dat zoodoende ook da meest hardleersche (er zijn heele stam men, die het nooit leeren, zegt hij) einde lijk hun fout gaan inzien en noodigt ieder een uit eiken overtreder op staanden voet dat hij zich aan het misdrijf schuldig maakt, daarop opmerkzaam te maken. _i i. •s-GRAVENHAGE, 1 Aug. De residentie is overstroomd van men- ■chen met „gele boekjes". Het zijn de congressisten van het Roomsche Jeugd congres, den wapenschouw van het ka tholieke jeugdwerk op zooveel verschil lend gebied, waarheen allen trekken met gelijk wapen: het lijvige programmaboek met Rutten's raadselachtige symboliek op den omslag. Van ontzaglijken omvang is dit congres. Wij tellen van Zondagmiddag 30 Juli tot Zondagavond 6 Augustus 34 bijeenkom sten en vergaderingen, plus 1 tentoonstel ling. Het congres is verdeeld in 8 secties, plus een tweedaagsch apart congres van de Kolpingsgezellen, terwijl 1 sectie nog in 4 afdeelingen is gesplitst. Omstreeks 50 s-irekers voeren tijdens dit vergaderingen complex het woord! Het doel van het congres? Dat is zoo als de congresvoorzitter, de Amsterdam- fcche rector Jansen, al in 't voorwoord be toogt „de eenheid bevorderen" in het organisatie-geliefhebber, dat zich jarenlang op hel gebied der jeugdbeweging kon uit vieren. Die eenheid bevorderen dat is het hoofddoel van het congres. Daarom zijn de woorden „concentratie" en „samenwer king," „eenheid" en aansluiting," sche ring en inslag in de stellingen-series en het labyrinth van conclusies, dat ons is aangeboden. Maar ook is het congres een demonstratie van wat bereikt is en gedaan wordt door het Roomsche jeugdwerk. Het congres is zooals dr. G. Brom Maandag zei een experiment en prof. v. d. Burg van Hageveld noemde het een ge wetensonderzoek, om te kennen de fouten, die in organisatie en leiding aan den dag gelreden zijn. En de congres voorzitter wil telkens slechts „de meeningen botsen laten." Zoo is de bedoeling van het congres veel zijdig en duidelijk. Maar zoo veelzijdig vooral, dat men al van overlading dorst spreken. En toch: kón het wel anders? Wanneer moet worden aangetoond de nooJzaVelijkheid van eenheid te de ver scheidenheid, dan moe', men wel iroodwen dig de gansche verscheidenheid laten zien, om te genoegelijker de >v?.rtuigiug te laten doordringen, dat liet eenheids-slreven, eenipe spoorslag tot centralisatie althans, geen overdaad isl Wij hebben nu, Dinsdagmiddag, een aantal vergaderingen algemeene en „secla- rische" meegemaakt, en als we de chro nologische volgorde tot dan toe goed be grijpen, ond«tkei:i we daarin een be- couste, bepaalde tactiek. Dan is o.i. een eerste phase van het congres nu afgeloo- pen, met de sluiting der algemeene och tendvergadering, waarin rector Möller uit den Haag zijn te voren reeds zoo fel aan gevochten stelling enverdedigde. In die éérste phase van het congres zijn de groote stukken alle op dc eenheidsge dachte gebracht en in het geleidelijk aan gevormde theoretische eenheidsfront heeft rector Möller de verbindingen tot stand ge bracht en de definitieve, groote hoofdlijn van richting getrokken. Concentratie van het jeugdwerkI Het is een mooie, grootsche gedachte, die zich jammer genoeg gemakkelijker in vier woorden laat neerschrijven, dan in positieve, vruchtbare daden omzetten I Want de moeilijkheden zijn hier ontzag lijk groot en verscheiden en hier kan men zich er nu eens niet afmaken met den gewonnen, en somwijlen onuit- staanbaren dooddoener, dat moeilijkheden er zijn om overwonnen te worden I Op een lang niet ongewichtig detail-punt zijn die moeilijkheden in de afdeelingsver- gaderingen der sectie voor vrije jeugdvor- ming der jongens al tot uiting gekomen. Eerst had rector B. H. de Groot uit Amers- foot in een algemeene vergadering des ochtends verdedigd, hoe de organisatie der schoolvrije jeug-1 'hii corrigeerde zich zelf later door juister te speken van niet- leerpLichtige mannelijke jeugd) zich ontwikkeld heeft en in de toekomst ont wikkelen moet. Van belang was het ze ker, dat zijn conclusies eigenlijk niet wer den aangevochten; ook dus niet zijn stel ling, dat ondanks den trap van ontwikkeling dien de katholieke jeugdbeweging al heeft bereikt, de groote massa der niet-leerplich- tige jeugd bulten het eigenlijk verband der li. K. Jeugdorganisatie staan bleef, wat z.i. nog meer dan voor de jeugd van 1318 Jaar, geldt voor de andere jongens. Men zou zoo zeggen dus: aanpakken. Daarbij kan zich aansluiten het beloog van kape laan de Jong uit Hilversum, in de afdee- '.ingsvergadering 's middags, over de orga nisatie van jongens boven den patronaatsij stand. Dit betoog zou zich daarbij o.i. eek wel hebben aangs-f'oten, 'n.lien Hiltti sumsche inleider z.ch meer tot de noodza kelijkheid van organisatie dezer jeugd had bepaald dan wel tot de noodzakelijkheid van eenheid. Want zou men niet mogen vragen, of dit pleidooi-voor-eenheid, wel doeltreffend was op een terrein, waar nog zóó weinig bestond, dat men slechts tot een „eenheid-van-ndets-of-weinig" zou kunnen kennen. En nu bleek, dat de een heid in de organisatie van de jongens van 1318 jaar, die economisch boven den patronaats-stand staan, (jong-studenten, burger jongelingen, jeugdige middenstan ders, enz.) theoretisch eigenlijk at vrijwel afgewezen werd als onbereikbaar. Maar de noodzakelijkheid-van-organisatie blijftl De vraag is maar, of daaraan nu wel vol doende wordt gedacht! Die noodzakelijk heid, wij weten het, js in onze goede stad Haarlem ook urgent! Alweer ter bevordering der eenheid zou de heer K. Zeelen uit Maastricht, de oud- voorzitter van den Bond Jong Limburg, in dezelfde vergadering spreken over on derling verband tusschen Jong Limburg, Jong Brabant, en Katholiek Leven, (en, zooals Haarlem de R.K. Kring). Dat was niet alleen om dat onderling verband te doen, «Daar ook om de aansluiting en aan passing aan de organisatie der jongeren. Maar men besloot, dat de heer Geelen zijn pleidooi in een afzonderlijke vergadering zou houden. Waarom, dat is ons niet dui delijk geworden. Want de goede gedachte der aansluiting van jongeren op ouderen, kwam niet tot zijn recht, omdat de voor genomen gezamenlijke bijeenkomsten van Jong Limburg e.d. met Burger jongelingen e.o. niet doorging, nu in de vergadering van kapelaan de Jong geen overeenstem ming was bereikt. De vergadering van Jong Limburg e.d. kwam echter wel tot overeenstemming inzake het principëel- wenschelijke van onderling velband dezer vereenigingen van gelijkgezinden. Onge twijfeld zal op dit gebied ook tot diocesaan verband te komen zijn en wij verwachten .van contact tusschen vereenigingen in ons bisdom als de R.K. Kring in de stad Haar lem, Katholiek Leven van Rotterdam en Schiedam en Jong Katholiek Dordt te Dordrecht enz. veel in het belang van het grootere doel, dat deze vereenigingen zich hebben gesteld. Het spreekt vanzelf, dat wij uit de ver-i scheidenheid van de debatten, die steeds meer stof voor nieuwe vraagstukken af* leveren, slechts enkele punten aanstippen, „Bespiegelingen" maken ook geen aan* spraak op volledigheid! Als wij nog wijzen! op het gewicht der kwestie van het stands verschil, door de ervaren krachtfiguur van niemand minder dan mgr. dT. Poels. Dinsdagochtend aangevoerd als een be* zwaar tegen de ééne autonome jeugdver* eeniging, door Tector Möller geminacht; als we wijzen op het standpunt derJezu- ieten, die hun „schoolgemeenschap" zon der vrije jeugdorganisatie ter congresse bij herhaling met kracht en klem hebben ver dedigd door fijn-beschaafde sprekers als dr. Schmedding; als we wijzen op de on voldoende klaarheid, die naar voren getre den is ten aanzien van het verschil tus schen ,,ze5fstandigheidf' en „autonomie", welke eerste rector Möller verdedigde, om de laatste te verwerpen voor elke or ganisatie-soort dan mcenen we te mo gen zeggen dat het vraagstuk der concen- tratie van het jeugdwerk, zooals rector Möller die voorstaat, nog niet, nog lang niet is opgelostl H. N. S,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1