33' SïeCeicboke Somcwil Peignoirs^ Uit den Omtrek Kerken SchooT RESTANTEN is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen Dagblad voor Advorfen tiën. VRAAG PROEFEXEMPLAAR Personalia. Examens Hoofdakte. Examen leiders(sters) van li chaamsoefeningen M. O. Verkooping. New-Edison Phonograph 1922 Brandje. De staking bij de Haarlemsche Ijzergieterij. Gevonden voorwerpen. De strijd tegen de Malaria. Wil men met zijn vangsten zoo zuinig mogelijk zijn, dan beperke men die tot deze 3 maanden, maar werke dan met volle kracht. Evenwel zal men er mede moeten rekenen, dat juist in die maanden de bewegelijkheid der muggen toeneemt, waardoor de kans ze te vangen vermin dert. Burgerlijke Stand. Oscar Smit's Bank. LAATSTE NIEUWS. Brand Twenntsche Chemicaliën fabriek. briek fel dan ook niets over gebleven, maar het is een kranig werk geweest, dat geen der belendende perceelen noe menswaardige schade heeft gekregen. AMSTERDAMSCHE BEURS. SCHOTEN. BLOEMENDAAL OVERVEEN. EERSTE PLECHTIGE H. MIS EERW. PATER N. A. ROOZEN. hillegom. Eeuwfeest der Eerwaarde Zusters. HALFWEG. IJMUIDEN. GEMENGD NIEUWS. Df hotelbrand te Valkenburg. RECHTSZAKEN. De zaak Lenaertz Wagner voor de Rechtbank. Het eerste groote doopfeest bij de Koppensnellers. 'I Crepon fantaste Ji~l\ Crepon fantasie, in versch. dessins Voor het te s-Gravenhage gehouden examen Hoog-Duitsche taal slaagden de heer li. van Til en mej. M. G. Cransberg alhier. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen handteekenen L. O. slaagde de heer W. J. Blaauwboer, alhier. Geslaagd de heeren H. M. Bolland, H. P. de Hulla, T. Kos, J. v. Oostrom, J. G. J. Pronk, J. Schultheiss, N. Kistemaker, J. J. Kok en B. de Kruijff. Geslaagd de dames: S. M. L. de Jong, Geldrop; J. M. Rikkclo, Amsterdam; E. J. Steun, Amsterdam en J. H, Jongsma, 's-Gravenhage. In het Algemeen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht had Maandagavond de ver kooping plaats van een winkelhuis aan de Reitzstraat 113, te Schoten. Kooper werd de heer H. Schreurs q.q. voor 8300. De N.V. P. van Ooij's Piano- en Orgel- handel heeft het agentschap verkregen voor Haarlem en Omstreken van de New- Edison-Phonograph 1922, het merkwaar dige instrument waarmede eenigen tijd de monstraties werden gehouden in de Ge- meentclijke-Concertzaal. Wie lust heeft ga vrij Kruisweg 57 bin nen om zich van de voortreffelijkheid van het instrument te overtuigen. 'Hedenmiddag: rukte de brandweer uit voor een brandalarm op de Burgwal. In een der perceelen aldaar was een bus met carbid gesprongen, wat eenige op winding veroorzaakte. Toen de brand weer arriveerde had men echter het geheele brandje reeds in het water van de Burgwal geworpen en zoo alle ge vaar bezworen. De brandweer behoefde geen dienst te doen. In den toestand is geen verandering gekomen. De conferentie tuxohen de be sturen der vakorganisaties heeft plaats gehad, met het resultaat dat besloten werd zich eerst met de hoofdbesturen te beraden alvorens een beslissing te nemen. In tegenstelling met wat ons gisteren van arbeiderszijde werd medegedeeld ver zekerde de heer M. Noback, secretris van den Metaalbond ons, dat ook nu nog ruim 20 personen aan het werk zijn ge bleven en dat reeds aanvragen van nieu we werkwilligen binnenkwamen. J. Huybers, Smedestraat 15rd, Tram- «bonnement; D. Brouwer, Oostvest 68, Jongensblouse; A. Kion, Olycanstraat 2, Broche; C. Snellens, Kamperstraat 43rd, Ceintuur; J. L. Lens, Hofdijkplein 29, Herdershond; J. Inpijn, Korte Lakenstr. 26, Hondenhalsband; Mej. Blom, Oranje kade 33, Gryze kat; D. Fabel, Helmbre- kersteeg 2, Lakstempel; Ch. Piecket, Kruisweg 63, Kindermuts; J. Lodewijk, Barendsestraat 28rd, Ring met sleutels en een hangslot; W. Eichhoven, de Clercq- straat 123, Ring; C. J. Lasschuit, Emma- straat 36, Schroevendraaier. De Amsterdamsche hoogleeraar Prof N. H. Swellengrebel beantwoordt in een uitvoerig artikel in het Tijdschr. voor Ge- neesk. eenige vragen betreffende den tijd wanneer de bestrijding van Anophe les Maculipennis de meeste resultaten zal opleveren. Zijn onderzoekingen beoogden gegevens te verkrijgen omtrent de volgende kwes ties: le. Is de kracht der voortplanting het geheele jaar door dezelfde, of zijn er tijden van bedrijvigheid, (met veel eier- leggende wijfjes, veel larven, poppen en versch uitgekomen muggen, het laatste merkbaar aan vermeerdering der manne tjes) afgewisseld door tijden van betrek kelijke rust. In het laatste geval zou een strijd tegen larven en muggen natuurlijk het meest belovend zijn in de tijdperken van bedrijvigheid. 2e. Zijn er onder de waterhoopingen sommige, die meer dan andere voor de larven geschikt zijn? Ware die voorlief de voldoende duidelijk, dan kon men zijn keus doen, tot welke zich te bepalen, of tenminste waar te beginnen. Het tweede deel der eerste vraag kan in bevestigenden zin beantwoord worden, vooral als men let op 't aantal mannetjes, welks stijging wijst op uitkomen Van nieuw broed. Zoowel in 1920 als in 1921 zijn er 3 toppen: in Juni, Juli en Augus tus. Niet dat daartusschen geen poppen uitkomen er zijn niet 3 scherp geschei den generatis maar 3 tijdprken waarin r meer uitkomen dan in welk ander ook. In den breede beschrijft prof. Swellen grebel nadere détails van dit onderzoek, waarvan de gegevens door statistieken en grafische voorstellingen worden verdui delijkt, en komt tot de volgende conclu sies: Gedurende den zomer loopt alles te ▼eel dooreen, dan dat die gegevens ons een duidelijke aanwijzing zouden kunnen geven, wanneer onzen slag te slaan. Scherper omschreven is de activiteit in het voorjaar en in den nazomer. Vang sten in Maart-Mei treffen de wijfjes der wintergeneratie, die sterk bloedzuigen en kun eieren tot ontwikkeling brengen. In den nazomer is het een ander geval. Weliswaar heeft men ook dan een tamelijk op zich zelf staande (nu geen eieren meer vormende) generatie, maar om die aan te tasten zou men gezien haar nog groote be wegelijkheid, beter doen (zooal nu reeds geschiedt) tot November te wachten en dan den geheelen winter door te gaan. Dit echter (n.l. Augustus en begin Sep tember) is de tijd bij uitnemendheid voor strijd tegen de larven. Dat geldt ook voor Mei vóór het uitkomen der eerste romer- generatie, zoodat men als schema voor het geheele werk krijgt. Maart-Mei: Muggen vangsten. Mei en Augustus: Larvenvangsten. Omtrent den strijd tegen de larven merkt de hoogleeraar o.m. op: Omdat het aantal larven in de broed plaatsen in Augustus zjjn maximum be- Teikt zou men door de slootschouw in Sep tember (vóór de schouw in October) één maand te vervroegen zonder bijzondere kosten, zeker veel larven dooden. Het schijnt echter, volgens uitspraak van land bouwkundigen, diat dlie vewroeaing on- doenljik is. Ëvenzóo Eeïïaiideling dér slöotefi mëf sterkriekende larvendoodende middelen. Paraffinum liquidum, dat in den nazomer door den Amsterdamschen Gezondheids dienst met goed gevolg ter larvenvemieti- ging is toegepast, heeft dit nadeel niet. Mogelijk zal dit ons helpen. Aangeno men dat het middel practisch bruikbaar is, dan zal de stad Amsterdam misschien er toe k uaen komen, om aUe wateren te pa- raffineeren. In geheel Noord-Holland kan dat niet. Anders zou het zijn, indien men zich in de keuze der te behandelen wate ren kon beperken, wanneer m.a.w. slechts bepaalde wateren voor broedplaatsen ge schikt waren. Daarmede is sch. tot de tweede vraag gekomen, die naar de meest geschikte plaatsen van bestrijding. Achtereenvolgens wordt nagegaan welke invloed in dezen wordt uitgeoefend door den plantengroei, de samenstelling van het water (vooral zoutgehalte), den om vang der waterverzamelingen en hare lig ging ten opzichte van woningen en stal len. De aard van eerstgenoemden factor is onzeker, ook uit de gegevens omtrent het zoutgehalte kan men niet tot stellige uitspraken komen. Wat het derde punt betreft, tn 1 alge meen is te zeggen „dat tenminste in het voorjaar smalle slooten beter broed plaatsen zijn dan breede"; en wat de ligging aangaat: „de waarnemingen too- nen aan dat „overigens geschikte water verzamelingen ver van men-schelijke ne derzettingen niet larvenvrij behoeven te zijn." Voor de interessante détails dezer on derzoekingen naar het artikel verwijzend nemen we tenslotte 's hoogleeraars eind conclusies over: Wanneer men ons dus vraagt, zooals begin 1920 gebeurde, toen men nog de larvenvemietiging op het programma van den zomerveldtocht in Noord-Holland had staan, welke wateren moeten bewerkt worden en welke niet, dan kunnen wij daarop óf niet anders antwoorden dan „alle, óf zeer globaal: „alle smalle, zon nige slooten met pantengroei", en dat is bijna even onbevredigend, daarenboven nog onjuist. Het komt ons daarom voor, dat strijd tegen larven zioh zal moeten beperken tot die streken, die door de nabijheid ee- ner zich uitbreidende stad, hun landelijk karakter bezig zijn te verliezen, tot lan derijen tusschen en om huizenblokken. Voor het uitgebreide gebied van Noord- Holland is n.i. een werkelijk grondige larvenbestrijdlng niet op haar plaats, ten zij toch nog een middel zou worden ge vonden om voor den landbouw gewich tige waterstaatkundige werkzaamheden, ook aan de larvenbestrijdlng dienstbaar te maken. Dit is niet het eenige onderwerp, waar bij de studie van de epidemiologie der malaria de medewerking der landbouw kundigen behoeft. Tot nu toe gelukte het niet een nauwen band te leggen, maar bij het uit den aard der zaak landelijk karakter dezer ziekte al komt zij mis schien het meest voor (of wordt er ten minste het meest van gehoord) waar ste delijke en landelijke toestanden samenko men is het leggen van dien band een eerste vereischte geworden. Ondertrouwd: 2 Augustus, G. Kruijswijk en P. H. Scheepmaker. J. Vosse en A. P. de Jong. H. Derlagen en B. v. Wooning. H. W. Kleinenbroich en S Beukman. J. Pel en A. v. d. Pad. F. Heesemans en M. C. de Zwaan. G. J. Kortz en C. C. G. v. Etten P. A. Dinges en C. Schmidt. J. de Vries en C. M. v. d. Kloet. A. v. Meel en J. C. Maerten K. v. d, Heijde en W. J. Kruijer. Getrouwd: 2 Augustus, P. A. Boer en G. J. Barnhoorn. A. J. J. v. Blokland en F. A. Kroes. J. A, Martin en E. M. Balm. H J. Wesselink en J. P. Smits. W. Hooft en G. Visser. C. v. Huijzen en J, Mentjox. K. Broek huizen en C. v. d. Berg. J. Bekooij en C. M. Sleeman. M F. Lammertsma en M. E. H. Henskens. J. Booms en S. v. Hoof. C. A. v. Burg en K. de Oude. N. G. Zethof en E. J B. v. Brero. 0. H. v. Maanen en J. C. M. Henning. Geboren; 1 Augustus, d. van P. A. Rij broek-Prins. z. van M. v. Veen-Koning. d. van D Smits-Kuijl. 2 Augustus, z. van J. P. L. Vink-v. Velzen. Overleden: 1 Augustus, G. Westen dorp, 75 j., Schagchelstraat. L. Kleu ters, 21 Gasthuisvest. De Directie der Oscar's Smit's Bank deelt ons mede, dat het dividendbewijs No. 4 van de prefertne aandeden met een interim dividend van 3pCt. betaalbaar is. AMSTERDAM, 2 Augustus. Heden morgen even voor tien 'kwam men de Directie van de N V. Twentsche Che micaliënfabriek, Plantage Kerklaan 31, waarschuwen, dat de vlam was geslagen in een pan, waarin olie en vaseline wer den gekookt en geroerd. De werkman was in het gelaat gewond. Het bleek, dat de omgeving dadelijk had vlam ge vat en dat h et vuur zich dadelijk zeer snel uitbreidde in deze zeer brandge vaarlijke omgeving. Toen de dadelijk gewaarschuwde brand weer kwam, was er geen houden meer aan. Om even over tienen sloegen reeds vlammen huizenhoog ten hemel en stond de fabriek, die geheel is jngebouwd tus schen de Eranschelaan, Kerklaan en Middenlaan, in lichte laaie. Zelden hebben we zulk een vuurzee gezien. Men kan zich eenigszins een begrip maken van de vuurzee als men weet, dat de tweede zolder van het drie verdiepingen hooge gebouw geheel gevuld was met vaten olie. Van alle zijden reden brandweer en politie aan. De laatste om het terrein over een zeer grooten afstand ruim te maken. De allernaarste omtrek, de gebouwen in de Fransche, Middel- en Kerklaan liepen groot gevaar, zij werden door de bewoners ontruimd. Met alle macht werkte de brandweer om deze gebou wen te beschermen. Een oogenblik vat te de dijklijst van de Hersteld Apos tolische Kerk in Nederland in de Fran- schelaan vuur. Eenige stralen water voor kwamen hier verder uitbreiding. Al heel spoedig had de brandweer, die werkte onder leiding van den hoofd brandmeester Lodewijks, de fabriek als het ware ingesloten door een gordel van water. Na 3 kwartier verminderden de vlam men zichtbaar. Men hoorde zoo nu en dan een muur instorten. Van de fa Nader seint men ons: De brand in het complex van de Twent- sche Chemische handelsvereeniging duur de na een half uur nog in alle hevigheid voort. De brandende gebouwen liggen tus schen de perceelen Plantage Middenlaan en Plantage Franschelaan. Verschillende huizen rondom de brandende fabriek zijn aangetast; ook bestond gevaar voor het kerkgebouw van de hersteld Apostolische Gemeente. Het dak van dit gebouw had reeds vlam gevat, doch door de lijsten er af te slaan, werd erger voorkomen, zoo dat op het oogenblik het gevaar voor dit gebouw geweken is. De brandweer legt nog steeds materiaal uit. Op hot terrein van den brand zijn vele autoriteiten aan wezig. De omgeving is geheel door politie afgezet De Beurs opende heden: flauw. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 87 H 6 pet IncHé 95. Culturen. Koloniale Bank 108, In dische Bank 88K. Vorstenlanden 138, H. V. A. 331. Indnstrieele waarden. Insulinde olie 2 y,. Oliewaarden. Koninklijke 410, Con sols 110, Orion 37 Tabakken. Deli Mija 181, Besoeki 48, Rotterdam Deli 17^, Senembah 264. Rubbers. Amsterdam Rubber 60. De li Batavia 31, Nederl. Rubber 38, Rott Tapanoeli Scheepvaartwaorden. Holl. Am. Lijn 109, Holl. Boot 15, Kon. Holl. Lloyd 10H. Japanlijn 71, Paketvaart 84^, Scheepvaart Unie 89, Marine 19. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 92^, Steel 104, Smelting 9H Ana conda 110, Cigar 84, Atchison Topeka 107, Voting Rails 26, Denver IK, Sout hern Pacific 97, Union Pacific 150. 6 pet N. W. S. 1920 99K, 7 pet. In- dié 1921, 102. O Winkelsluiting. De verordening op de winkelsluiting, waarbij het sluitinguur voor winkels in overeenstemming werd gebracht met dat in Haarlem is in werking getreden. De winkels moeten nu om 8 uur gesloten zijn en 's Zaterdags om 10 uur. Vereeniging „Koninginnedag Schoten". In de Maandag j.l. gehouden vergadering door de heeren winkeliers uit Schoten, werd het programma voor den etalage wedstrijd te houden 30 Aug. a.s. vastgelegd. Een commissie werd benoemd welke voor een goede afwerking zal zorgdragen. Muzikale wandelingen zullen worden ge houden. Medailles en Diploma's worden ter beschikking gesteld. Alle winkeliers worden verzocht om medewerking, en zich om inlichtingen te willen wenden tot de commissie, welke bestaat uit de heeren J. H. Korstjens Generaal Cronjestraat 82, P. Emmer, Paul Krugerstraat 25 en Th. J. v. d. Wijden Rozenstraat 63, Haarlem OPENING FIRMA J. 0. BONARIUS. Zaterdag j.l. heeft bovengenoemde fir ma aan den Bloemendaalschen straatweg bij hare goed bekende werkplaats een winkel geopend in sanitaire arti kelen, zinkwerken en alles, wat verder met het vak verband houdt. Van de straat af valt de winkel dade lijk op door het groote étalageraam, waar achter de wit-geëmailleerde badkuipen, de waschbassins, gootsteenen en fontein tjes, kittig te pronken staan. Het is een eisch van dezen tijd, dat men den kooper het een en ander moet kunnen toonen wanneer hij een bepaald artikel zoekt. En dat beeft de firma Bonarius met de opening van deze zaak bereikt, waar de bezoeker op het gebied yan sa nitaire artikelen, zinkwerken, badinstal laties, enz. het nieuwste vindt met de laatste verbeteringen. De verschillende artikelen zijn zoo danig gerangschikt, dat de bezoeker zich gemakkelijk kan bewegen en er voldoen de ruimte overblijft voor eene bezich tiging. De opening heeft onder grooto be langstelling plaats gevonden, getuige de vele bloemstukken, welke het geheel een feestelijk aanzien gaven. Wij wenschen de firma Bonarius gaarne goed succes mot hare uitbreiding. Overplaatsing. De heer J. E. Heil van Koog Zaandijk wordt overgeplaatst naar Bloemendaal bij den Dienst der Pos terijen en Telegrafie. Personalia. Voor het te 's-Gra venhage gehouden examen Fransch L. O. slaagde de heer S. M. Renaud, alhier, Hedenmorgen negen uur droeg in de parochiekerk alhier de Eerw. Pater N. A. Roozen zijne plechtige eerste H. Mis op. Ter opluistering waren aanwezig, be halve de familieleden elf H.H. Geeste lijken en een groot aantal belangstellen den. Een neef van den neomist assis teerde. De feestpredikatie te dezer gelegenheid werd gehouden door den WelEerw. Heer Leo Roozen Nzn., kapelaan te Hoorn. De Eerw. spreker begon met den nieuw- gewijde, alsmede de familie, zijne geluk- wenschen aan te bieden, schetste de ver hevenheid van het priester-ambt en de verpliohtingen, welke dit ambt mede brengt: kinderen te leeren, zondaars te bekeeren en door prediking Christus' leer te verbreiden. De Eerw. pater N. A. Roozen, die zijne studies maakte bij de Eerw. Paters Laza risten te Helden-Panningen (Limb.) ver trekt binnen enkele weken naar Noord- China, waar Z.Eerw. zijn bekeeringswerk zal beginnen. Onze beste wenschen vergezellen den jeugdigen priester naar zijn missieoord, waar hem ongetwijfeld moeitevolle, maar ook zegenrijke arbeid waoht. Met bijzonder genoegen schrijven we onderstaande regelen. Binnen enkele da gen zal het 100 jaar geleden zijn, sinds de Eerw. Zusters van het Gezelschap Jesus, Maria, Joseph zich hier te lande vestigden en zich wijdden aan de schoo- né taak" der opvoeding van' cfe jeugd. Hoevele kloosters en s" htingen deze bloeiende instelling telt, die haar hoofd zetel te Amersfoort heeft, kunnen wij niet benaderen. Wij meenen ons echter niet aan overdrijving schuldig te ma ken, indien we het getal legio gebrui ken. Als we al de opvoedende kracht, die van deze werkzame zusters geduren de een eeuw is uitgegaan, wilden schet sen, zouden ..j.ommen noodig hebben en zouden we de groote deugd der ne derigheid, waardoor deze Zusters der die nende liefde uitmunten, geweld moeten aandoen. Dat doen we dan ook niet, maar spreken in 't bijzonder over de Zusters hier. Niet minder dan 65 jaren heeft Roomsch Hillegom al de zegeningen ont vangen. die het machtige voorbeeld der Zusters in dat tijdperk aan tienduizenden heeft geschonken De lezer overdenke eens een oogen blik wat het zeggen wil, zoowel voor het godsdienstige als voor het maatschap pelijke leven der Vrouw, geslachten lang het goede zaad van deugd en godsdienst zin en kennis te strooien door zulke handen 1 En dat is toch zonder over drijving hier geschied. Bij de Eerw. Zus ters van het Managesticnt hebben schier alle Roomsche vrouwen die thans hier leven 't onderricht genoten om in 't latere leven te hebben, wat altoos noodig ge weest is en nimmer meer noodzakelijk is dan heden: het besef, dat al wat bui ten den godsdienst staat voor het later leven hoogstens kan zijn een verganke lijke kroon, doch geen waarde heeft voor het einddoel van den menseh: den He mel! Hier bij de Nonnetjes kwam de groot moeder van thans als kind van 3 jaar of zelfs nog jonger tor bewaarschool, hier werd het grootste gedeelte der jeugd doorgebracht, hier tot een dozijn jaren toe door de Zusters onder Gods zegen gearbeid aan de vorming van geest en verstand. En na de grootmoeder het kind en het kleinkind en dat verheven werk wordt nog met denzelfden ijvergloed voortgezet van vóór 65 jaren. Ik schets u niet de moeilijkheden, die zijn doorworsteld in die vele, lange jaren; ili houd U niet onledig met de groote zor gen niet alléén de financiëele die de arme Zustertjes hebben gedragen al die tientallen jaren, dat de landsoverheid in liberalistischen overmoed de overtuiging niet bezat, dat het haar dure plicht was te steunen dat heerlijke werk van gods dienstige opvoeding; noch de jaren, dat deze meende met iets te doen reeds veei te doen) Dat is voorbij, dat is geledenI Menig vertrouwd gebed is gestort in die Kapelle, in het Godshuis om troost en uit komst, waar uitkomst menschelijkerwijze onmogelijk scheen. En de redding is altoos gekomen het gebed is immer verhoord, zij het ook, dat zoo vaak een langdurig en aanhoudend-volhardende bede gevraagd werd! Dankbaar en voldaan zullen ook de goede Zusters van Hillegom kunnen terug zien op de schoone heerlijke vruchten van haar noesten arbeid! Aan haar, naast onze Priesters de eer, een keur van Roomsche vrouwen en Moeders gevormd te hebben, die voor geslachten de zekerheid in zich dragen, dat het Geloof is bewaard geble ven en voortleeft voor onafzienbare jaren! Gelukkig Hillegom! Eere aan z. g. Pastoor Van Grossel, die bijna een halve eeuw Herder der plaats geweest zijnde, op zoo machtige wijze met woord en daad het klooster steundel Thans maakt Hillegom zich op, om op luisterrijke wijze a.s. Maandag te toonen, hoezeer het waardeert, dat de Zusters van het Gezelschap deden en doen voor de Roomsche vrouwelijke jeugd en voor de Bewaarschool. Die hulde moet schitterend en grootsch zijn en wij zijn geen profeet als we zeggen dat deze ook zoo zijn zal. Een comité van actie als we het nu eens deftig mogen zeggen is gevormd en als in deze dagen een gift gevraagd wordt [niet voor de arme Zusters, die niets wenschen dan te leven voor haar God) om uiting van dankbaarheid in wel ken vorm ook te geven, dan staat het bij ons vast, dat groot en klein, rijk en arm graag deze gelegenheid aangrijpt om te huldigen deze Engelen in menschengedaan- teu, deze stoere werksters voor Kerk en Maatschappij! Ja, óók voor de maatschappij. Steeds meer cursussen zijn aan het lager onder wijs verbonden geworden; steeds wordt open oog gehouden voor de behoeften des tijds. Zoo zal 7 Augustus voor de goede Zus ters en haar geliefd Klooster een heerlijke dag zijn, maar niet minder voor geheel Boomsch Hillegom, dat zulke groote ver plichtingen aan de Zusters heeft, maar dat door offervaardigheid als anderszins steeds getoond heeft en zal blijven toonen, dat het niet alléén zijn Priesters, doch ook zijn zusters weet te eeren. W-jarig jubileum. J.l. Maandag herdacht de heer J. P. M. Klijnman, reiziger bij de firma Hafkenscheid, in verfwaren, te Amsterdam, den dag, waarop hij veertig jaren in dienst der firma was. De herdenking van dit jufailé is ook niet zonder belangstelling voorbijge gaan. Des morgens werd in de parochie kerk alhier een gezongen H. Mis op gedragen. Onderscheidene besturen waren vertegenwoordigd, als blijk van belangstelling en waardeering voor datgene, wat de jubilaris ook in het vereenigingsleven presteert. Des morgens te 11 uur werd de jubilaris op het kantoor verwacht, waar de heer Smits onder hartelijke bewoordingen een enveloppe overhan digde, waarna een lunch op het kan toor. De verdere dag werd georgani seerd tot een huiselijk familiefeest, onder veel belangstelling. Verschillende bloemstukken werden toegezonden, eveneens tal van tele grammen van gelukwensch en andere felicitaties. Tijdens de receptie werd van het college van collectanten van de St. Josephskapel te Amsterdam een rook tafeltje overhandigd; namens de ver eeniging van Handelsreizigers „Sint Christoffel", van de afd. Amsterdam „St. Nicolaas", van welker afd. de heer K. als secretaris fungeert, een gouden insigne der vereeniging, als mede van vrienden en belangstellen den meerdere souvenirs. Het is voor den jubilaris een on vergetelijke dag geweest. Moge het hem gegeven zijn het gouden jubileum eveneens te vieren. Concours. De muziek vereeniging i—wat 'ff '7' „Eensgezindheid" alhier behaalde Zondag op het Provinciaal Bondsconcours te Wormer een eersten prijs in de 2de af- deeling met 75 punten (maximum), een eersten prijs in den marschwedstrijd met 51 punten, een derden prijs, (zilveren kruis) in den eere-wedstrijd en den bonds-wisselprij:Deze laatste prijs wordt uitsluifendgegeven aan die vereeniging, velke in de afdeeling het hoogst aanta) punten behaald heeft, in dit geval dus 75. Hulde aan haren directeur, den heer M. J. Komst uit Amsterdam, die veel, zeer veel heeft bijgedragen lot het behaalde suc ces. Wegens ziekte kon de heer Komst dien dag de leiding niet op zich nemen, Doch aanstonds werd de heer R. van 't Hof uit Haarlem bereid gevonden als di rigent op te treden. Ook hem een woord van hulde te brengen is zeer zeker niet misplaatst. Bouwvakarbeiders. Den 27en Jufi hield de afd- Halfweg van den Ned. R. K. Bouwvakarbeiders „St. Joseph" 'n feestavond in het St. Jozefsgebouw, ten bate van het vaandel. Den Geestelijken Adviseur, Pastoor Lucassen en den heer L. v. d. Helm, die dezen avond tot een bijzonder genoeglijken hebben gemaakt, komt hier in 't bijzonder een woord van har- telijken dank toe. De Geestel. Adviseur opende den avond met een woord van welkom, zooals Z.Eerw. het noemde eerst den ernst van 't leven, daarna de luim. Z.Eerw. liet in woord en beeld het leven van den Verlosser der wereld en Zijn H. Moeder aanschouwen. In den smaak viel 't komische spel van den heer v. d. Helm. Er werd dan ook hartelijk gelachen. De avond kan als welgeslaagd worden beschouwd. Jammer, dat er zoo weinig leden zelf waren opgekomen; maar wij ho pen, dat wanneer wij weer eens op zoo'n gezelligen avond bijeen zijn, alle bouwvakarbeidersleden 'met hunne huisgenooten tegenwoordig zullen zijn. De voorzitter sloot met 'n woord van dank aan den Heer Pastoor en den heer van der Helm den genoege- lijken avond. Te water. Bij den steiger van de Alkmaar Packet geraakte een groote rol met telefoonkabel te water. Die was zoo maar weer niet boven. Een kraan en een duiker waren noodig om dit vrachtje weer op den wal te krijgen. Gevonden voorwerpen. Een kope ren mondstuk van blaasinstrumenten; een gouden brocheeen gele herdershondeen portemonnaie met inhoudeen bruin le deren handschoentje; een ketting met 1 groote en drie kleine sleutels. Mishandeling. Aan het politie-bu- reau werd gebracht de Noor S. H„ deel uitmakende Van de bemanning van het Noorsche stoomschip Maridal, dat hier lag te wachten ter lossing van zijn lading aan de Papierfabriek. Deze H, was in een café alhier een gat in 't hoofd geslagen. De wonde werd door de politie verbonden, waarna de man aan boord van zijn schip werd gebracht. Straatschenderij. Tegen J. K. werd proces-verbaal opgemaakt wegens het ple gen van straatschenderij. Geen penning. Aan het politie bureau werden gebracht drie honden, welke niet voorzien waren van een gel- digen belastingpenning. Personalia. Voor het te 's-Gra venhage gehouden examen Hoog Duitsch slaagde de heer J. R. Feddema, alhier. Over den hëvigen brand, die te Val kenburg heeft gewoed, meldt men nog aan de „Tel.": De brand ontstond in een hoek van het cabaret „Rozenhof" en werd te gen 1 uur ontdekt door verschillende inwonende personen. Terstond wer den de bewoners, die zich juist ter ruste hadden begeven, gewekt. Het cabaret, een houten gebouw, van één verdieping, waarin een dans vloer, wordt aan den eenen kant be grensd door hotel Martens. Hier wa ren 11 logé's gehuisvest, uit Amster dam afkomstig. Het gezin Martens be stond uit 6 personen. Aan de andere zijde van het cabaret bevond zich het vroegere hotel „De Leeuw van Vlaanderen", van de Wed. Klahbcrs. Toevallig bevonden zich daar slechts drie personen, n.l. de Wed. Klabbers, een huisknecht en een inwonend ar beider. Doordat het huis van bestem ming was veranderd, waren er geen logé's. De familie Martens waarschuwde onmiddellijk haar logeergasten, welke in hun nachtgewaad op straat vlucht ten. De brandweer van Valkenburg was weldra ter plaatse, doch kon' weinig uitrichten, daar zij slechts over ééne kleine pomp beschikt. Daarom werd de gemeente Maastricht gewaarschuwd, waarmede Valkenburg een contract heeft, om bij brand hulp te verleenen en de groote stoomspuit te zenden. Tegen half drie was deze spuit ter plaatse. Intusschen bleven de vlam men uitslaan en weldra stonden beide huizen en het cabaret in volle vlam. Een koolzuurflesch sprong plotseling met een hevigen slag uit elkaar en ver woestte een deel van den gevel van hotel Martens. Toen de Maastrichtsche brandweer, die in twintig minuten den rit Maastricht—Valkenburg had ge maakt, arriveerde, werd met volle kracht het vuur aangepakt en was men weldra den brand meester. De logé's, welke zich met behulp van anderen op straat gedeeltelijk ge kleed hadden, werden eerst verzorgd in het tegenover gelegen Protestant- sche kerkje en later in verschillende hotels ondergebracht. Niemand bekwam letsel. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van den brand vernamen wij, dat bii het cabaret een bergplaats is van rij wielen voor menschen. die naar het Openluchttheater gaan en den avond it} .Valkenburg doorbrengen. Vermoe- delijk heeft een dezer bij het terug halen van zijn rijwiel zijn lantaarn aangestoken en een lucifer onachtzaam weggeworpen tusschen een reet van den dansvloer. Onder dien vloer be vindt zich een open ruimte, waarin touw, krullen, enz. Vermoedelijk is dit aan het branden gegaan en is ver volgens de vloer aangetast. In elk ge val was de plaats van de rijwielstal ling slecht gekozen. Beide gebouwen zijn geheel uitge brand. Alleen de gevels staan nog Da geheele inventaris verbrandde en even eens de meeste kleeren van de logeer gasten. De eigendommen der artisten, die in het cabaret optraden, gingen ook in de vlammen op. Zoo verloor o. a. het duo Canis, uit Amsterdam, een baritonzanger en zijn echtgenoote, al hun muziek, costumes enz. en het orkest zijn instrumenten. Naar wij ver nemen, zijn beide eigenaren verzekerd, Tegen den Haagsehen bankier J. LenaertsWagner, beklaag! van ver duistering van f 750.000 aan gelden ea geldswaarde, die onder hem berustten en van bedriegelijke bankbreuk door het doen van buitensporige uitgaven toen hij wist dat zijn faillissement onvermijdelijk was, alsmede door in die dagen gelden aan den boedel te onttrekken, is Dins dag door het O.M. Ministerie van da Haagsche Rechtbank 4 jaar gevangenis straf geëischt. Uit Merauke schrijft d.d. 21 April j.l. Pater Vertenten M. S. 0. aan de Anna len" van het Missiehuis te Tilburg: Superabumdo gaudio, „ik vloei over van vreugde" en gij allen, die zooveel bidt en voelt voor onze dierbare Missie, most u met ons verheugen over het groote feit, dat ons aller hart met diep geluk heeft vervuld: het eerste groots doopfeest onder de Ka ja-Ka ja's! Na zeventien jaren van zwaren Missie- arbeid zijn de eerste vruchten der genade hier gerijpt. Hoe jammer, dat de dap pere en taaie werkers der eerste uren daar niet bij mochten zijn, zelfs Pater v. d Kooy en Broeder Joosten niet! „Alius est qui seminat, alius qui metit", zoo gaat het op het Missieheld„de een zaait en een ander maait". Vijftien jonge mannen uit den model-kampong en veertien jongens uit het internaat zijn goed voorbereid gedoopt op 2en - Paaschdag, en ontvingen op dien zelfden dag voor het eerst de H. Oommunie* De H.H. Sacramenten werkten zicht baar en voelbaar op deze kinderen der wildernis. Zelden hebben wij zóó het bo vennatuurlijke als met de banden beta-t. Zij weenden van aandoening!,.... Pater Geurtjens had nooit zoo iet3 gezien. Na het ontbijt verzochten zij weer bij ons te zijn, de boodschap straalde hun de oogen uit, zij omhelsden ons spontaan en ferm hoor! en konden slechts her halen: „Toean, ons hart is nu zoo héél gelukkig 1" Dat zijn van die dagen, zooals alleen Onze Lieve Heer er geven kan en zooals er niet veel voorkomen in het leven! En te mogen zeggen, dat dit doopfeest) het eerste is eener lange serie, nu reeds in het nabije verschiet 1 Er was buitengewone belangstelling; zelfs andersdenkenden feestten mee! Op) het oogenblik vertoeven op Merauka twee katholieke Europeesche families, dia ons zeer genegen zijn. Hunne kindertjes strooiden bloemen en de dames zelf be dienden de nieuwgedoopten aan tafel. Mild droegen zij gaven bij voor heli feest. De veertig katholieke Keieezen, dia hier zijn, hadden hun beste beentje voor uitgezet. 0.m. hadden zij een groot bal dakijn gemaakt in den vorm eener Kapel, die voortbewogen werd op fietsen! Daar onder begeleidden zij de Catechumenen naar de kerk. Om half vier was er plechtig Lof van dankzegging. Alleluja's klonken uit Kaja- kaja monden en Kaja-kaja harten. Verheugt u met ons, dierbare lezers. Dank voor uwe vele gebeden, voor uwa offers. Dit blijde feest valt samen met da heropleving van dit arme volk. Kinder zegen rust op de nieuwe dorpen. Bidt) tot het Goddelijk Hart van Jezus, dat) Hij ons spoedig helpers zendo voor Okabal en .Wambo. I j j I SUED

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2