Wisselkoersen en koersen van Bankpapier TSTE NIEUWS Dr. VENEMA Arts J. Luining Ho' In gehucht, dorp en stad, overal zult U ze vinden. s BINNENLAND BERLITZ SCHOOL m KORTE BERICHTEN. AFWEZIG AFWEZIG f 5Q0 belooning T>\-3 ICADI V-W.»- V DAMES-HOEDEN. Piccolo. DflëiiïSJËGËVRMGD stopmachine Huishoudster. Slaapgelegenheid Pension. R.-K. Pension Heerenrijwiel te koop Piano. Jongens- en Heerenfiets Nieuw model kinderwagen 4 „VERKWIKKENDE LIBERALI TEIT". 8l*m*NlANBS£" «IFJJWS. Georganiseerd overleg. Chef van den Generalen Staf. De Tabakswet: De rubber-Industrie. Rijksgebouwen. R.-K. tehuis voor ontslagen gevan genen. Misbruik van werkverschaffing en kindervoeding. De school een toevlucht. Grondwetsherziening. UIT ONZE OOST. Waar het belastinggeld goed voor is voor Bel göRVSrHeWéhï lë ëaïavls aahfg- voerd een partij goederen, welke niet werd afgehaald, ook niet nadat de gebruikelij ke waarschuwingen in de Jav. Ct., waren verschenen. Op de blokken stond met roode letters, zooals gewoonlijk: „gouver nementsgoed" met de serienummers van cognossementen en geleidebrieven. Medegedeeld door de SPAARNEBANK .Jjz/ö VAN ONZE flRAADLOOZE TELEFOON iniM Een plan tot oplossing van de "uropeesche schulden. De Duitsche nota van antwoord en Poincaré's repliek. Het ongeluk met den Lourdestrein. De Italiaansche crisis opgelost. E— nieuw ministerie-Facta. Bankpapier Bankpapier Bankpapier Bankpapier Bankpapier 0.33 H De „Lokal-Anzeiger" verboden. Bottomley uit het Lagerhuis ult- gestooten. Bergongeluk. Eeroovlng van het Douane-kantoor te Dublin. Een echfe koken QEMENGD NIEUWS. Achtervolging van revolver bandieten. Alarm voor een luchtaanval. t Vechtpartij aan boord. Ernstig motor-ongeluk. Doodgebleven. Auto-ongeluk. A Dr. v. Waveren, Dr. Leyh en Dr. v. Heek nemen de practijk waar. is tot nadere aankondiging Praktijk wordt waargenomen door Dr. AALTS, Dr. LINDEN- BERGH, Dr. R00RDA, Dr. VAN SCHUYLENBURGH. TALISM AN Rijwielen4' EISCHT DIT MERK. WORDT GEVRAAGD 2e Verkoopster, tusschen 18 en 20 jaar, liefst met dit vak bekend. Aanbiedingen 's avonds na 8 uur LANGE VEERSTRAAT 9-11. Voor een net jongmensch bestaat gelegenheid zich in het kellnersvak te bekwamen. Zij, die de lagere scholen hebben doorloopen en geen opvliegend karakter hebben, vervoegen zich in Dersoon HOTEL VELSEREND, tegen over de Ruine van Brederode, Santpoort. R.-K. Huishoudster FRANSCH ENGELSCH DUITSCH Gr. Houtstr. 14 Tel. 1294 Net Werkmeisje R.K. TWEEDE MEISJE (werkmeisje) gevraagd, nic. beneden 18 jaar. B. J. VOSS, Rokin 64, Amsterdam. R.-K. Burgermeisje R.-K. Meisje Vefttelnaaister. Kosthuis aangeboden kosthuis Piano f 175 Te Koop PIANO'S To Koop Te Koop Te Koop m Te Koop v- Jonge witte Trekbok Mverteert jp dit bjad» Het liberale „Vaderland", dat enkele ■weken geleden zijn verontwaardiging luchtte, omdat Frederik van Eeden zijn katholiciteit in de liberale „Groene Am sterdammer" niet onder stoelen of ban ken slak, is de iaatsfe dagen druk bezig propaganda te maken voor een nieuwe sccte, de liberaal-katholieken. Toen heette het stuitend voor het ge voel der niet-katholieke lezers, thans is deze propaganda voor een bepaalde secte je ware liberaliteit en moeten de lezers van „Het Vaderland" als zoodanig propaganda maar slikken. De oude Romeinen hadden reeds spreekwoord- Er is geen dwaasheid groot, of een of ander wijsgeer is ber- haar te verdedigen, en in onzen tijd 1 van de liberale pers precies hetze' getuigd worden. We hebben hier te doen met een nieuwe! godsdienstige secte, die voor een grom deel niets anders is dan een vulgair P1, giaat van onzen heiligen godsdienst, wa.v bij op de meest profane wifze verschillen de van onze heilige ceremoniën worden- nageaapt. Biecht woidt gehoord door mensclNn, die nooit een priesterwijding hebben ont vangen, onze zeven sacramenten zijn overgenomen, maar om den toeloop zoo groot mogelijk te maken, is het niet noodig dat men er in gelooft of ze ont vangt. Zelfs een bepaalde geloofsbelijdenis is niet noodig, iedereen is volkomen vrij in zijn geloofsopvatting. Alleen ter wille van de reclame hebben deze stichters, wetende, dat er in tiid een stuwing is in de richting Ier Roomsche liturgie, brokstukken van deze lilmgie brutaalweg overgenomen Dit alle-, neemt echter ni-'t weg da' in naam der lihera'3 verdraagzaamheid on ze groofe liberale pers er als de kippen bij is. om voor dit zaakje propaganda te maken. ..Hef Vaderland" is vol geestdrift over deze „verkwikkende liberaliteit" zooals hef blad dit beginsellooze gedoe noemt, waarbij natuurlijk weer sterk af steekt de onverdraagzaamheid en be krompenheid der katholieke kerk. en het Wad geeft alle inlichtingen welke noo dig zün om met deze secte in contact te komen. •Het is hier weer het oude liedje", constateert do Resb. „Elke levensbeschouwing, elke gods dienstige secte, zóé dwaas kan ze niet zün, of in naam der liberale verdraag zaamheid vindt ze de kolommen der li berale pers beschikbaar om er propa ganda voor te maken, alleen voor de katholieke levensbeschouwing, die de stormen van eeuwen heeft getrotseerd, is nooit een plaats. Deze mensohen zün nu weer de dra gers van het ware Evangelie, voor Christus' Godheid is geen nlaats, doch de edelste deugden, do verhevenste as piraties, door Christus in ziin mensch- ziin ontplooid, worden als een rechtmatig erfdoel opeeeisrht. Maar de christenen, en speciaal de katholieken, zün de mummiën, de pefri- farfen. de degradafieproducfen van den echt-ehristeiiiken geest, wegkwiinend in een star dogmatisme, dat de Stichter van hot Christendom geheel vreemd was. Echter do Katholieke Kerk gunt het liberalisme, dat riets dan negatieve leu zen in ziin vaan voert, dë> verkwikkende liberaliteit, wiil het zirh met dien wiid- schen mantel tooien kan, omdat bet elk Ievondwekkeend beginsel mist. De katholieke Kerk kent slechts één plicht, het .depositnm fidei", haar door Christus toevertrouwden schat van ge loofswaarheden zuiver en ongerept te be waren. En elke stroom, elke geestesrichting die daartegen ingaat, moet daarom door de Kerk gestuit en bestreden worden. De verwijten van onverdraagzaamheid deren haar niet Negentien eeuwen lang heeft zij dien strijd gestreden, die verwij ten gehoord, maar haar beginselen heeft zij ongerept gehandhaafd en daardoor de w-aarbeid bevestigd van de door St Pau- lus geïnspireerde versregelen van onzen grooten staatsman-dichter Dr. Schaep- man: De wijsheid der Hellenen Vergaat met al haar trots, De dwaasheid van die kleenen Is toch de wijsheid Go<Js. Bij kon besluit is bepaald, dat het be sluit tot instelling eener bijzondere com missie voor georganiseerd overleg in za ken rakende de departements-ambtenaren en het 'daarmede gelijk te stellen perso neel, in werking treedt met ingang van 1 Augustus. Tot chef van den generalen staf van bet Indische leger is benoemd de tot gei neraal-majoor bevorderde kolonel Uerth van Wijk. De mnister van Financiën maakt be kend, dat de inspecteurs der accijnzen gemachtigd zijn tot 16 September gelei biljetten kosteloos te doen afgeven voor de aflevering en het vervoer van voorra den sigaren, waarvan kleinhandelaren kunnen aantoonen, dat zij op 1 Juni 1922 door hen in bewaring werden gehouden voor klanten, die deze vroeger hadden ge kocht. Na dien datum zal een kleinhandelaar, die sigaren wenscht nf te leveren en te vervoeren, die hij reeds vóór 1 Juni 1922 had verkocht, zich ter bekoming eener hiertoe strekkende vergunning bij geze geld adres moeten wenden tot den minis ter. Een Reuter-telegram uit Londen meldt: In antwoord op een vraag in het La- rerhuis betreffende de rubber-industrie in de Strait; Settlements heeft Churchill ge zegd, dat het departement van koloniën stappen heeft gedaan en nog stappen doet om samenwerking met de Nederlandsche regeering te verkrijgen voor een plan tot verbetering der vooruitzichten in de rub ber-industrie. De dienst der Rijksgebouwen is bij Kon. besluit met ingang van 1 Augustus gecentraliseerd bij het departement van Financiën. Te Rotterdam is onder groote belang stelling het R.K. tehuis voor ontslagen gevangenen en drankzuchtigen Huize Pa dua op de Rechter Rottekade 63 geopend. De Armenraad te Vlissingen heeft, naar men aan de Standaard schrijft, een on derzoek ingesteld naar het inkomen der gezinnen, die zich opgegeven hadden voor werkverschaffing van gemeentewege of schoolvoeding voor hun kinderen. Hieruit bleek dat er 1 gezin was met een inko men van 5 per week; 3 van 6; 1 van 7; 1 van 10; 2 van 13; 1 van 14; 3 van 18; 6 van 20; 4 van 21; 5 van 22; 5 van 24; 22 van 25; 9 van 27; 20 van 28; 5 van 29; 18 van 30; 6 van 32; 9 van f 34; 7 van 36; 13 van 39; 9 van 44; 6 van .46; 1 van 50; 1 van 53; 2 van 55; 1 van 74 en 1 van 80 per week; de inkomsten der kinderen zijn slechts voor 50 pet. berekend. Door den Armenraad is na dit onder zoek aan Burgemeester en Wethouders geadviseerd alleen gezinnen van beneden de 18 per week, vermeerderd met 3 voor ieder kind beneden de 14 jaar, toe te laten tot werkverschaffing en kinder voeding. Naar aanleiding van het feit, dat, nu de eindexamens der H. B. S. achter den rug zijn en er voor geslaagden geen plaats bij spoor-, post- of andere kanforen is, het onderwiis-ambt een groote aantrekkelijk heid schiint te bezitten, deelt de „Tijd" mede, dat vóér de eind-examens der H B. S. de toeloop naar de kweekscholen reeds begonnen is. De salarissen, die thans voor onderwijzers en onderwijzeressen worden aangeboden, staan aanmerkelijk hooger dan die, welke thans op kantoren zijn te verkriieen, waarbij nog komt, dat groote instellingen, banken, reederijen. fabrieken enz. het schrijvend personeel bii bosjes wegzenden. Ook de leerlingen der M. U L. O.-scholen vergrooten het aantal werkkrachten, die geen plaats kunnen vinden. UIT HET VOORLOOPIG VERSLAG. Eenige leden der Tweede Kamer had den overwegend bezwaar tegen de ver hooging van het inkomen van de Kroon. Andere leden, die bij de eerste be handeling tegen deze verhooging bezwaar hadden gemaakt, waren van oordeel, dat deze aangelegenheid thans als afgedaan kan worden beschouwd. Vele leden verdedigden de voorgestelde verhoogingen. De leden, die zich tegen iedere irak- tementsverhooging verklaarden, hadden u'ie raaix" evenzeer bezwaar tegen de voor gestelde verhooging van de schadeloosstel ling van de leden dezer Kamer. Hun bezwaar gold hier des te sterker, om dat naar hun meening, de leden zich deze verhooging zelf toekennen. Andere leden, hoewel laatstgenoemd ar gument niet deelende, hadden ook he rwaar tegen deze verhooging. Zij acYten deze vooral bedenkelijk met het oog op een mogelijke verlaging van traktemen ten en loonen. Ook werd betoogd, dat het bedrag der schadeloosstelling niet in do Grondwet moet worden neergelegd. Zeer vele leden verdedigden liet voor stel der Regeering en kwamen op tegen de voorstelling, alsof de leden dezer Ka mer hun eigen schadeloosstelling ver- l.oogen. Het in het wetsontwerp neerge legde bedrag is door de Regeering op avdies der Staatscommissie voorgeteld. Ieder, die door de kiezers daartoe wordt aangewezen, moet in staat worden ga- steld het Kamerlidmaatschap te i«etdoe- den. Gevraagd werd, of, naar de opvatting der regeering, de leden dezer Kamer, die in 1918 of 1922 niet zijn herkozen, aanspraak hebben op het verhoogde pen sioen. Aangedrongen werd op een spoedige regeling van de Evenredige Vertegen woordiging voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer. Ongeveer drie kwart jaar geleden, zoc schrijft het Nieuws v. d. D. v. N.-I., werd Na het verstrijken van den wettelijken termijn werden dies die gouv. goederen op de vendutie aan den Boom verkocht, en een firma aan de Kali Besar kocht de on afgehaalde partij met nog eenige anderen rommel voor een prijs beneden 10 cent per kilo. Een paar dagen geleden heeft het gou vernement, naar het blad verneemt, deze goederen teruggekocht van die firma te gen een prijs per kilo welke twintig maal het hiervoor genoemde bedrag vormt. Thans heeft het gouvernement dus twéémaal betaald! NIET OFFICIEEL •o. Hipt llflf LONDEN, 1 Augustus. De Engel- sche regeering heeft aan de gezanten van Frankrijk, Italië, Joego-Slavië, Roemenië, Portugal en Griekenland te Londen een circulaire-nota overhan digd, waarin de Engelsche politiek in zake de oorlogsschulden en de kwestie van herstel wordt uiteengezet. Uit hoffelijkheid is een afschrift van deze nota ook aan den Amerikaan- schen gezant overhandigd. De nota, welke door Balfour is op gesteld en door de meerderheid van het kabinet is goedgekeurd, verklaart, dat Engeland bereid is, om indien een dergelijke daad mogelijk is, alle feischen, voortkomende uit oorlogs schulden, herstel of schadeloosstellin gen, op te geven. Een dergelijke daad zou, naar de meening der Engelsche regeering, de eenige methode zijn om de economi sche stabiliteit van Europa te her stellen. Maar de economische positie van Engeland stelt dit land niet in staat, hetzij de schulden van de geallieerden of de herstelbetalingen van de vroe gere vijanden te annuleeren, daar het zelf verplicht is de oorlogsschulden aan de Vereenigde Staten terug te betalen. De nota merkt op, dat de Ameri- kaansche politiek, welke op deze te rugbetaling aandringt, absoluut ge rechtvaardigd is. De nota wijst dan op den buiten gewonen tegenzin van Engeland om van zijn bondgenooten de terugbeta ling der schulden te eischen, welke Engeland beschouwt als een bijdrage tot de groot» internationale krachts inspanning, welke ooit voor de zaak der vrijheid gedaan is. Maar het kan niet rechtvaardig zijn, dat een partij genoot in een gemeenschappelijke on derneming alles zou terugkrijgen, wat hij geleend heeft, terwijl een ander, ofschoon hij niets terugkrijgt, alles moet terugbetalen, wat hij geleend heeft. Zulk een methode kan niet door het Engelsche volk aanvaard worden, dat een ongeëvenaarden last aan be lastingen draag bij een geweldige ver mindering van het nationaal vermo gen en een ernstige werkloosheid. De nota zet uiteen, dat het bedrag aan interest en kapitaal, dat Engeland van zijn bondgenooten vraagt, afhangt van hetgeen Engeland aan Amerika moet betalen. In geen geval is Engeland van plan meer van zijn schuldenaars te vragen dan het aan zijn schuldeischers moet betalen. Verder wat de herstel-betalingen be treft, stelt Engeland niet voor, dat Duitschland van zijn verplichtingen te genover de geallieerde staten zal ont slagen worden, maar Engeland is zoo overtuigd, dat zij tengevolge van den huidigen toestand een economisch on recht zijn, dat Engeland bereid is af te zien van zijn aandeel in de schade vergoeding en van de schulden der ge allieerden. Dit afzien vormt een deel van het algemeene plan betreffende een bevredigende oplossing van het groote vraagstuk van herstel. Er zij aan herinnerd, dat de gealli eerde schulden aan Engeland met uit zondering van de Russische, 1098 mil- lioen pond sterling bedragen. De Engelsche schulden aan de Ver eenigde Staten bedragen 850 millioen pond sterling, waarvan het grootste ge deelte nog door Engeland was opgeno men ten behoeve van Frankrijk, Italië en België. De geallieerde 6chulden aan Engeland en de Engelsche schulden aan Amerika houden dus verband met elk ander. De nota maakt geen melding van de jongste berichten in sommige Engelsche en buitenlandeche bladen, dat de En gelsche regeering bereid zou zijn, de oorlogsschulden van de geallieerden te annuleeren als compensatie voor Fransche concessies inzake de Duitsche herstel betalingen. BERLIJN, 1 Augustus. Het antwoord der Duitsche regeering aan Poincaré is gepubliceerd. Duitschland weigert zich uit te spreken voordat onderhandelingen met alle ge allieerden zijn gehouden en het betoogt, dat de betalingen in verband met de schadevergoeding en die inzake de oom- pensatie als een geheel moeten worden beschouwd. Wanneer het Duitsche eoonomische le ven de onttrekking vaa 50 millioen goud mark per maand voor de schadevergoe ding niet kan dragen, dan is het een illusie te meenen, dat de compensatiebe taling van bovendien nog 40 millioen goudmark per maand wel kan worden op gebracht. Het 'Duitsche voorstel, dat niet ten doel had een vermindering der com pensatie, doch slech's een verdee'ing over langeren termijn, berust op dezelfde ba sis als het verzoek om een moratorium voor de betaling der schadevergoeding, n.l. de onmogelijkheid voor Duitschland om betalingen te doen in buitenland- sche valuta, welke uit de noodlottige daling der mark duidelijk blijkt. De nota besluit met de opmerking, dat de politiek der dreigementen niet op bouwend, doch vernietigend werkt. PARIJS, 1 Aug. In zijn antwoord op de Duitsche nota, d. d. 1 Augustus zegt Poincaré, dat het Duitsche antwoord niet de in de Fransohe nota geëischt» verzekeringen bevat. De Fransohe re geering eischt binnen den in de Fran sche nota van 6 Juni vastgestelden termijn, d.i. 5 Aug. om 12 uur 's mid dags, de verzekering, dat de regeling van 10 Juni 1921 stipt zal worden toe gepast, en dat het verschuldigd bedrag van twee millioen pdstr. den 5den Aug. zal worden betaald. In het tegenoverge stelde geval zal de Fransche regeering het recht hebben de toepassing van het bestaande acooord te verzekeren en de weerwraakmaatregolen treffen, welke zij noodig acht. De maatregelen zouden van af 5 Aug. in werking treden, doch de Fransche regeering meent thans het vol ledige plan er van niet behoeven ken baar te maken. De nota maakt voorbehoud op eenige beweringen in de Duitsche nota, en doet opmerken, dat het Duitsche Rijk geen enkele poging heeft gedaan om de beta ling der aan de gea'; lieerden verschuldig de bedragen te verzekeren, doch integen deel tot de daling van de mark heeft bijgedragen. TARBÉS, 1 Aug. Er zouden 21 dooden te voorschijn zijn gehaald, waarvan er elf zijn geïdenlifieerd. Onder de puinhoo- pen zijn nog vijf of zes lijken ontdekt, hetgeen het aantal dooden op 27 brengt, in plaats van op 40, gelijk eerst was aan gekondigd. ROME, 1 Aug. De koning heeft het ont slag van het Kabinet-Facta aanvaard,, en BERLIJN PARIJS. BRUSSEL. WEEWIN. LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN CHRISTIANIA BAZEL ROME. NEW-YORK. LATERE KOERS 0.38 20.90 21.— 19 80 19.90 11.491% 11.481* 67.25 55.30 43.60 49.10 11.60 2.58*4 0 361/4 0.41 21.171% 21.27/, 20.— 20.10 11 52 11.53 67.50 55.50 43.80 49.30 11.80 2591%J Facta met de samenstelling van een nieuw ministerie belast. Het is als volgt amen- gesteld: Facta, minister-president; Schanzer, bui- tenlandsche zaken; Amondola, koloniën; senator Taddoi, binnenlandsche zaken; Alossio, justitie; Bortoni, financiën; Bara- toro, schatkist; Soleri, oorlog; de Vitto, marine; Aniele, onderwijs; Riocie, openba re werken; Bortini landbouw; Rissi, indu strie; dello Scarba, arbeid en sociale voor zorgen; Fulta, post en telegrafie; Luciani, bevrijde gebieden. Om vijf uur zullen alle ministers, met uitzondering van Taddoi en Luciani, die afwezig zijn, den eed in handen des ko- nings afleggen. BERLIJN, 1 Aug. De politie-president heeft de „Lokal Anzeiger" voor den duur van drie weken verboden. De reden daar toe is een hedenmorgen gepubliceerde brief uit München, waar ernstige beschuldigin gen tegen de regeering worden uitgebracht, en o.m. wordt beweerd, dat de Duitsche regeering met Moskou samenwerkt. LONDEN, 1 Aug. Ilet Lagerhuis heeft met algemeene stemmen een resolutie aan genomen, waarbij Bottomley uitgestooten wordt. Bottomley was niet verschenen wegens zijn slechte gezondheid, doch had een brief geschreven aan den Speaker, waarin hij ontkent schuldig te zijn aan eenige bwust fraude. LAUJERBRUNNEN (Bemer Oberland), 1 Aug. Zondagavond zijn twee heeren en een dame, die zonder gids de Jungfrau beklommen, van een ruim 100 M. hoogen rotswand naar beneden gestort. Allen kwa men om. z z LONDEN, 1 Aug. Drie gewapende lieden drongen heden het doaunekantoor te Du blin binnen en roofden, terwijl zij het per soneel met revolvers in bedwang hielden, een bedrag van 600 pond sterling. Bij de firma Roelofs werd niets vei* mist. Toen Dinsdagavond de "boekhouder- kassier der firma Otto Roelofs, Sigarenfa brikanten aan den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam te 8 uur op het kantoor terug keerde tot het verrichten van avond werk, verraste hij in het kantoor een tweetal mannen, die bezig waren de brandkast te forceeren. Het onbekende tweetal hield den binnentredenden boek houder onmiddellijk twee revolverloopen onder den neus en dwong hem aldus hen uit het perceel te brengen. Voor den boek houder was er weinig keus en hij gehoor zaamde. Bij de buitendeur wekte zijn po ging, om een van de twee buiten te sluiten en den ander binnen te houden achter docht, zoodat hij opnieuw onder bedrei ging gedwongen werd een 50-tal meters terug te gaan. De individuen verlieten daarop de voor deur en gingen buiten aan den haal. De boekhouder holde hen aanstonds achterna onder geroep: „Houdt den dief." Een ware klopjacht ontstond en spoe dig zag het tweetal zich achtervolgd door een twintigtal personen, waaronder ook eenige agenten. Op het Stationsplein werd een der in brekers door een voorbijganger gegrepen doch in de worsteling, welke ontstond, moest hij hem weer loslaten. De inbrekers holden den Zeedijk op en verdwenen hier volgens ooggetuigen in het beruchte perceel 38. Nadat assistentie gekomen was van po litiemannen, eveneens gewapend, werd een inval gedaan en het geheele huis door zocht, doch de vogels waren gevlogen. Vermoed wordt, dat zij door een open staand dakvenster over de daken der aan grenzende huizen ontkwamen. B. van Gelder vertelt in „De Levende! Natuur": Van een aardig staaltje van den waar- i schuwingsdienst tegen vijandelijke vliegers} bij de vogels was ik vanmorgen getuige.' 't Was op een plek, waar eiken morgen brood voor de musschen gestrooid wordt,- en zoo waren er dan ook een twintigtal dezer vogels bijeen. Daar het geen kruis mels waren, maar stukjes brood, begrijpt! men, dat het een gekijf en gescheld was als van een troep straatjongens, terwijl de een den ander de buit betwistte. Maar op eens werd mijn aandacht getrokken door een mannetje, dat in een eigenaardige houding zat te piepen, de vleugels iets neerhangend, de borstveertjes opgezet, den kop teruggetrokken en geheel op zij gebo» gen. En warempel de anderen houden plotseling op met hun geruzie en getjilp,- en zitten ook met den kop op zij, die op den grond zoowel als die op een schutting, net alsof ze met hün eene oog ergens naar kijken. En onwillekeurig richt ik ook mijn oogen naar de schitterend blauwe lucht;} ik moet mijn oogen beschaduwen met da hand, zoo fel is 't zonlicht. Ofschoon ik' zeer scherp zie, ontdek ik pas na langi zoeken het gevaar: 't is een sperwer, diei als een kleine ééndekker heel hoog in da lucht zweeft, dan weer even stilstaat en. eindelijk verdwijnt om in de verte lood-, recht op een prooi neer te schieten. Dë musschen veranderen hun oog, dat za even als verrekijker hebben gebruikt weer in een microscoop, om elkaar met veel ge, schreeuw de overgebleven kruimpjes vooE den neus weg te pikken. Aan boord van het s.s. „Parigi", ge, charterd door de Stoomvaartmij. „Oce aan", b rak een vechtpartij1 uit onder een troepje van 12 Chineezen, die wat al te rijkelijk sterken drank hadden ge-I hruikt. De eerste officier riep de hulp in van de politie, die de vechtenden! scheidde en een der ruziemakers mede-1 nam naar het bureau, waar hem gelegen) heid werd gegeven om tot kalmte td komen. De eerste officier nam den Ohi, neezen den sterken drank af en wierpl den voorraad over boord. Dit vechtpartijtje staat in geen enkel! verband met de vechterijen tusschen dol Ohineezen van de Mij. „Nederland", Dinsdagmiddag zijn te Hoog-Keppel (Geld.) twee motorrijders, de heeren Soej uit Doetinchem en Te Boekhorst uit 's-Heerenberg, in voile vaart tegen el kaar gebotst. De heer Te Boekhorst waï terstond dood, de heer Soer kreeg een dubbele armbreuk en een ernstign open wond aan den arm. Hij' werd in dei villa van den burgemeester gedragen en is daar verbonden. De heer J. B. te Bussum is Zondag nS afloop der H. Mis in de kerk doodgeble, ven. Hij had tijdens die Mis lieg als 0P woonlijk gecollecteerd. De heer v. D. te Apeldoorn, die VrijK dag-avond op den Deventerweg aldaar door een auto werd aangereden, is op 55* jarigen leeftijd aan de gevolgen overleden. VANAF F 100. Met volle garantie Eigen fabrikaat Sterk en snel LOHMANN, Anthoniestr: 63-65; die iemand helpt aan vaste betrek king, in 't bezit van diploma boek houding en met administratie be kend. Brieven onder No. 3521 Bur. van dit blad. Er biedt zich aan nette 39 jaar, v.g.g.v., in net, eenv. gez Liefst waar een paar kleine kinde ren zijn. Br. onder No. 3422 Bur van dit blad. NIET JONGER DAN 18 JAAR. LOON NADER OVEREEN TE KO MEN. ADRES: J. FLOHIL, DIEREN ARTS, LEIDSCHEVAART 76. GEVRAAGD in het St. Elizabeth's of Gr. Gasthuis een Loon 300— tot 350 Wasch vrij. Wekelijksche vrije dag. 8-urige werkdag. Melden bij de huismees teres. Voor spoedig gevraagd een net voor de huishouding in gezin met 2 kinderen, voor heele of halve da gen. Brieven onder No 3530 Bur. van dit blad. Ieman1 in bezit van een had gaarne werk aan huis. Adres: TUGELASTRAAT 35, Gevraagd tegen 1 Sept. a.s. een voor dag en nacht, van goede getui gen voorzien, om met dagmeisje alle voorkomende bezigheden te verrichten, bij Mevrouw H. LAMP- Brinkmann, Barteljorisstraat 18. Een soliede verstelnaaister vraagt nog eenig werk bij haar aan huis. Bill, prijs Brieven onder No. 3523 Bur. van dit blad. Door bijzondere omstandigheid biedt zich aan, tegen begin of half September, eenvoudige R.-K. Juf frouw, bij net burger heer of juf frouw. Brieven onder No. 3511 bur, van dit blad. in een net R.-K. gezin. KORTE POELLAAN 5, bij den KL Houtweg. Een net R.-K. persoon zoekt een in Haarlem, liefst omgeving Kleine Houtstraat. Brieven onder No. 3533 Bur, van dit blad. aangeboden, met of zonder kost, aan R.-K. persoon. Brieven onder No. 3532 Bur. van dit blad. R.-K. Jongmensch zoekt zit- en slaapkamer met volledig pension. Br. met postzegel bijgesloten on der No, 3529 Bur, van dit blad. aangeboden aan twee nette hee ren, in 't centrum der stad, 60 per maand. Brieven onder No. 3528 Bur. van dit bind. in prima staat, en een Meisjesrij wiel, als nieuw. Adresê ZOMER- ZORGERLAAN 24, Bloemendaal. Te koop gevraagd, gebruikte Piano. Brieven met prijs en merk onder No. 9949 Bur. vna dit blad. elk 45, in prima staat. Dames fiets 89 en een 1ste kl. Eng. H"erenrijwicl i20 conmpleet. SCHOTERWEG 74rood. n»'»l - W mWktè li»! Te koop zwarte Piano 175. Gen, Cronjéstraat lOlrood. linnenkast, «mahoniehout geschil derd 20. Best werkend naaima chine 12.50. OLIESLAGERS LAAN 44. Nieuwe en gebruikte Piano's wor den in huurkoop gegeven tegen conc. prijzen en met schriftelijke garantie. W. BOEREE - Pianohandel Schagehelstraat 16 Haarlem. wegens plaatsgebrek een Heerenrijl wiel „Burgers", 35. Adres/ KENNEMERSTRAAT 28rood. - Leuningstoel en 4 stoelen; 2 faui teuils, zoo goed als nieuw Adre: Aelbertsbergstraat 34. Na 6 ui 200 Roede best te veld staand Erwten, bij C. LAAN, Hoofdwe Nieuw-Vennep. een vrij Woonhuis met 1 kamefl keuken en tuin en 200 R.R. tuin) land. Prijs 3500. Br. fr. letter D aan J. B. BOELé, agent N. H. Crt) Nieuw-Vennep. TE KOOP AANGEBODEN zoo goed als nieuw, wegens plaatsJ gebrek. Geheel in riemen RUIJSRAELSTRAAT 26zwnrt. te koop, zonder horens, met tutj^ Benevens eenige jonge hennen van 3 maanden. Alles wegens plaatsge/ brek. Spaarnwouderstraat 70 a.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3