GEMEHGD NIEUWS. STOOMVAARTLIJNEN. Oostenrijksche en Duitsche han dels jetrekkingen met Rusland. Herriot lil Rusland? De actie der bolsjewisten In Azië. De economische toestand in Denemarken. De Brooklynbrug In gevaar. forverkeer fs thans Verboden', öireen voetgangers, ondergrondsche treinen en trams zouden zich nog over de brug mogen begeven, totdat een be sluit gevallen is over de kwestie van hernieuwing van de brug. Ingenieurs wijzen er op, dat de brug, ofschoon in staat lasten te torsen die veel groo- ter zijn dan die, waarvoor zij in 1883 werd gebouwd, toch nooit is bedoeld om lasten te dragen van acht en tien ton zware lorries, die dikwijls in snel le vaart over de brug gaan. De brug, die in het midden een spanning heeft van 1600 voet, is sedert de laatste ja ren reeds herhaaldelijk versterkt, doch men ziet geen kans om de bovenge noemde vier groote kabels te verster ken, waarvan elk in staat in een ge wicht van 12.000 ton te dragen. Het gewicht der brug bedraagt 24.000 ton. De brug, die 60.000.000 gulden heeft gekost, heeft een voetpad, vier sporen voor ondergrondsche treinen en trams en twee gewone wegen, die 135 voet boven het wateroppervlak liggen. Avontuurlijke meisjes. Door een haai gegrepen. De verkoop van de Parijsche hotels. Het verkeer te Parijs. Een groote brand te Hongkong. De vrouw als chef. Ongeval met een hoogspannings kabel. 1000 dure woningen te veel. Brand te Exloo. Driemaal gearresteerd wegens dronkenschap binnen 24 uur. r Bal zlfn Runen 'étn etmaal drie Ver balen wegens dronkenschap. De verontreiniging van de zee. MARKTNIEUWS. —'375, 2e soort 25Ö-3ÖÖ, stieren Te NEDERLANDSCHE STOOM VAARTLIJNEN. ACHILLES (Oceaan) Japan-R'dam 30/7 te Port Soudan. ALBIREO (R.Z.A.lijn) uitr. 29/7 tl Montevideo. ARIADNE (K.N.S.M.) Lissabon— A'dam p. 1/8 Dungeness. BACCHUS (K.N.S.M.) 31/7 V. Volo n. Salonica. BERENICE (K.N.S.M.) Palermo— A'dam p. 31/7 Cascaes. BLOEMFONTEIN (H.Z.Afr.lijn) 1/8 v. Zuid-Afrika te R'dam. BONDOWOSO (Java-Pacific) San Francisco-Batavia 28/7 te Shang» hai. CARDIGANSHIRE (H.A.L.) Pacific. R'dam 30/7 te Glasgow. CRIJNSSEN (W.I.M.) 31/7 v. A'dam te Hamburg. DANAE (K.N.S.M.) 31/7 v. Bordeau* te Oporto. DELFT (K.N.S.M.) 31/7 v. A'dam ta Hamburg. DRECHTERLAND (H.W.Afr.lijn) 29/7 v. Gr. Popo n. Lome (verbe tering). HECTOR (K.N.S.M.) 31/7 V. Con-i stantza n. Galath. IRENE (K.N.S.M.) 31/7 v. Lissabon! n. A'dam. KAR 1M AT A (Ned.) thuisr. 29/7 t« Colombo. JAGERSFONTEIN (H.Z.Afr.lijn) 31/7 v. Delagoabaai te Kaapstad. KAR IN ATA (Nederl.) thuisreis 29/7' v. Colombo. MELISKERK (H.O.Afr.lljn) uitr.. 31/7 te Port Natal. MONTFERLAND (H. Lloyd) thuis* reis 31/7 te Rio de Janeiro. NERO (K.N.S.M.) 31/7 v. A'dam t« Kopenhagen. ORANIA (H. Lloyd) uitreis 31/7 ta Lissabon. ORANJE NASSAU (W.I.M.) thuis» p. 1/8 Lizard. PAK LING (Oceaan) Japan-R'dam 1/8 te Londen. PLUTO (K.N.S.M.) 1/8 v. Bordeaux te A'dam. PRINS DER NEDERLANDEN (W. I.M.) uitr. p. 28/7 Dungeness. RHEA (K.N.S.M.) 31/7 v. Samos ta Smyrna. RINDJANI (R. Lloyd) thuisr. 30/T v. Marseille. RIETFONTEIN (H.Z.Afr.-lïjn) 1/8 van East London n. Port Natal. ROTTERDAM (H.A.L.) 31/7 v. New York te Rotterdam. SALAWATI (Nederl.) uitreis p. 31/7. Point da Galle. t SIMALVER (JavaPacific) Java— San Francisco 30/7 te Vancouver., SOERAKARTA (Java-New Yorki lijn) New York-Java 27/7 te Sa< bang. TAMBORA (R. Lloyd) thuisr. 31/1 v. Marseille. TRITON (H.W.Afr.-lijn) 31/7 v. A'dam te Hamb. TJIKANDI (H.O.A.-lijn) uitr. p. 31/7 Perim. VEENDIJK (Java-New Yorküjn), Java-New York 30/7 te Suez. ALTENO (R.Z.A^lijn) 31/7 v. R'dam te Hamb. ANJER (R. Lloyd) uitreis 31/7 v.L* Rochelle. BINNENDIJK (H.A.L.) 31/7 V. R'dam te Philadelphia. i BL1JDENDIJK (H.A.L.) Norfolk^ R'dam 31/7's middags 12 uur Z.O. van Cape Race. BOE ROE (Nederl.) thuisreis p. 31 /T Gibraltar. CARMORTHENSHIRE (H.A.L.) 31/7 v. San Francisco n. R'dam. CEYLON (R. Lloyd) 1/8 v. Java tl R'dam. j ENGGANO (Nederl.) uitreis p. 31/7 Ouessant. I GEMMA (H.O.A.-lijn) uitr. p. 31/7 J Kaap del Armi. HOOGKERK (Br. Indiëlijn) uitrj p. 30/7 Finisterre. NIJKERK (Br.-Indië-lijn) thuisreil 30/7 v. Algiers. RIDDERKERK (Br.-Indië-lijn) uitr. 30/7 v. Madras. SPAARNDAM (H.A.L.) R'dam-New Orleans 29/7 v. Vigo. TJISONDARI (Java-China-Japan) 29/7 v. Shanghai n. Chingwangtaoii WESTERDIJK (H.A.L.) 31/7 V. R'dam te N. York. ZOSMA (H.O.A.lijn) thuisr. 31/7 tl Dalny. BANDA (Nederl.) thuisreis 26/7 v. Padang. KON. DER NEDERLANDEN (Ned.) uitreis 1/8 te Genua. MARMEVO (H.W.Afr.-lijn) 31/7 V. Liverpool n. Hamburg. OUDERKERK (H.O.H.-lijn) uitreis 29/7 v. Port-Said. PATRIA (R. Lloyd) uitreis 1/8 V- Southampton. PRINS DER NEDERLANDEN (Nederl.) thuisreis 31/7' te Suez. TJIKAND I (Hoiland-Austr.-liin) UÏt-j reis b. 3.L/7 Perim. 3a! 3« sTaKIngleïdérj 3é voorsTellen zul-' len aanvaarden, vooropgesteld dat de spoorbesturen er effect aan verleenen. doch het opheffen van de staking zou waarschijnlijk worden opgehouden, indien de groote spoorwegen de voorgestelde re geling niet aanvaardden. Men verwacht dat de vrede bij de spoorwegen binnen zesendertig uur een feit zal zijn en dat het werk binnen acht enveertig uur zal zijn hervat. Een groep, bestaande uit vooraan staande Oostenrijksche industriëelen heeft een syndicaat gevormd voor het aanknoopen van directe handelsrelaties met de Russische markten. Het syndicaat zendt thans een vertegenwoordiging naar Midden-Rusland en den Caucasus, om zich op de hoogte te stellen van den handelstoestand en om belangr.ijko des- Ion van de Russische productie te ver werven. „Oriënt" meldt verder, dat de sedert geruimen tijd gevoerde onderhandelingen tusschen de Duitsche financiers en de vertegenwoordigers der Sovjet-regeering betreffende verschillende concessies, o.a. voor de rocoustrucfie en do uitbreiding van de haven van Potrograd, goen suc ces hebben gehad. De Dnit-chers vragen thans conoossiee voor de exploitatie van bosschen in het departement Oloniec. Er lieden hardnekkige geruchten dat de burgemeoster van Lyon op uitnoodi- ging van de Sovjet-regoering een bezoek aan Rnslar.d zou brengen, heeft .,Havas" den heer Herriot geïnterviewd. Deze antwoordde: Yoorloopig ga ik niet; als ik zou gaan, zou ik de zaak niet licht opvatten, en mij alloon laten leiden door de belangen van ons land; ik zou dan voor een toenadering iusschen Frankrijk en Rusland willen werken. Er liepen harlne' Ven daat Enver Pasja's strijdmacht in Turkestan begin Juli verscheidene malen ernstig is verslaeen. Het schijnt dat de opstand tegen de Sovjet is gefnuikt, niet mede- gerekend de schaarsche uitvallen uit de bergen in het gebied van Oost-Bokhara. Het heet dat Enver een wapenstilstand tracht te krijgen. De „K. Z." bevat een correspondentie uit Kopenhagen, waaraan wij het vol gende ontleenen: Nadat Engeland zijn disconto tot 3 pOt. verlaagd had, verwachtte men in de Deensche industrie- en handelskringen, dat de Deensche Nationale Bank wel zou volgen. Dat dit voorloopig niet is geschied, en dat men zelfs in sommige kringen aanneemt, dat de vooruitzichten voor een verlaging van het Deensche hankdiseonto, dat thans 5pCt. bedraagt, op het oogenblik kleiner dan ooit zijn, is wel het beste teeken van het voort duren der economische moeilijkheden van Denemarken. Hoewel men in velerlei opzicht van een zekere verbetering in het bedrijfsleven kan spreken (het aan tal werkloozen is thans veel kleiner dan op denzelfden tijd van het vorige jaar), waar de ernst van den toestand gede monstreerd door de verschillende groote en kleine faillissementen van den laat- sten tijd en door de „wederoprichting" van de Tandmansbank, de grootste par ticuliere bank van het land. De reorganisatie van deze instelling moest wel groot opzien verwekken. Ge ruchten over deze bank waren sedert jaar en dag in omloop, doch er was geen rede^ om aan de solvabiliteit der bank te twijfelen. Indien men de me- dedeelingen omtrent den toestand der instelling van alle verechoonende voor etellingen ontdoet, blijkt, dat het, be halve om een reeds vroeger geleden ver lies van Kr. 25 millioen, dat de bank in haar overigens tamelijk optimistisch gekleurd verslag in het voorjaar van dit jaar toegaf, gaat om verdere af schrijvingen van meer dan Kr. 55 mil lioen, die na het onderzoek door den bankinspecteur noodzakelijk b'eken. „Fi- Banstidente" vraagt terecht, ho9 dit feit te vereenigen is met de op 31 Decem ber 1921 plaatsgevonden berekening der activa. Deze moet foutief geweest zijn, ea de bank had dit jaar geen dividend, can nog te zwijgen van uitkeering op winstbewijzen, mogen betalen. De voor naamste verliezen zijn blijkbaar reeds langen tijd terug geleden. De lijst van door de Landmansbank uitgegeven aan- deelen sedert 1914 toont aan, dat zij betrokken was bij de ineenstorting van ondernemingen als Ballin, Nordisk Me tal, Transatlantisk Handehselskab., In ternational Emaille, enz. Men staat thans sceptisch tegenover de verklaring van den bankinspecteur, dat na de reorganisatie de toestand der bank weder geheel gezond is, en vreest dat nog verdere afschrijvingen noodig zullen zijn. Anderzijds neemt men ech ter aan, dat het inspringen der Natio nale Bank reeds op zich zelf het be wijs ervoor is, dat de leiders van het Deensche geldwezen vertrouwen in da instelling hebben. De Deensche handelsbalans blijft pas sief het invoeroverschot was in Mei bijna even groot als in April, n.l. ca. 50 millioen Kronen. De waarde van den invoer bedroeg n.L Kr.. 159, die van den uitvoer Kr. 108 millioen, tegen resp. 126 en 76 millioen in April. De vooruitzichten voor een verbetering van den uitvoer, zooals b.v. de door de re- geericg voergenomen uitvoer re'ie en ten doel hebben, zijn met het oog op de daling van de Duitsche Mark in de laa - ste weken gering. De Deensche Indu- strieraad heeft opnieuw bij de regeering om beschermende maatregelen tegen de „valutadumping" aangedrongen, en de vertegenwoordigers van tabaksarbeiders- verlangen eveneens invoerbeperking. De regeering staat echter hiertegenover af wijzend, of neemt in elk geval een af wachtende houding aan. De groote Brooklynbrug, die over de Oostrivier ligt en gedurende veer tig jaren voor een van s werelds won deren doorging, verkeert in gevaar. Vier der kabels, die het gewicht van de brug torsen, staan zoo strak ge spannen, dat men het een gebieden de noodzakelijkheid acht, het verkeer over de brug te beperken. Alle mo- Aan boord van de „Majestic" van de White Star lijn, die Zaterdag uit New York naar Southampton vertrok, werden, toen het schip reeds 500 mijl in zee was, verscholen in een red dingsboot, twee 13-jarige meisjes. An na Muller en Kalherinc Fleming, ont dekt. Zij hadden al sedert maanden rondgeloopen met do gedachte, mol: een groot srhip naar zee te g»an. Vrij dagmorgen waren zij uit huis gegaan onder het voorwendsel dat zij gingen spelen. Hun ongeruste ouders hoorden niets meer van hun kinderen tot een politie-agent een draadloos telegram van den kapitein van de „Majestic" kwam brengen. Eenige weken geleden hadden de meisjes al eens gepoogd, zich als blinde passagiers aan boord van de „Olympicte verstoppen, doch zij werden toen vóór het vertrek van het schip ontdekt. De jongelui zullen thans een badreisje maken naar South ampton en met dezelfde boot worden teruggebracht naar New-York, dat hun avontuurlijkheid natuurlijk op ge paste wijze zal weten te waardeere'n. Te Hornsea in Yorkshire is Don derdag een 30-jarig onderwijzer bdi het zwemmen omgekomen. Hij was een goed zwemmer en had zich 200 M. in zee gewaagd, toen een vriendin, die zich eveneens in zee bevond, hem hoorde schreeuwen en een hand zag opsteken. Zij dacht aan èen grap en zwom naar de kust terug, waar de vrouw van den onderwijzer haar toe riep, dat haar man in de diepte ver dwenen was. Het lijk werd omstreeks middernacht gevonden. Bij het onder zoek bleek, dat het lichaam vreeselijk gehavend was. Een wond onder den linkerschouder was 6 centimeter lang en vijf diep, het vleesch was er afge scheurd en bij de heup waren won den. De dokter kwam tot de conclu sie, dat de ongelukkige zwemmer ge beten moet zijn door een hondshaai, waarvan er den laatsten tijd verschei dene op de kust waren. De dokter had in 1917 een soortgelijk geval meege maakt bij een soldaat, wiens lichaam in stukken was gereten en onherken baar verminkt. Indertijd is gemeld, dat eenige groote hotels te Parijs,waaronder het Astoria- hotel, voor een betrekkelijk zeer la gen prijs (5.165.000 francs) op een veiling in handen waren gekomen van een buitenlandsch consortium. De Fransche hoteliers te Parijs protesteer den tégen de toewijzing, die volgens de veiligheidsbepalingen was onder worpen aan de goedkeuring van den president der civiele rechtbank. Deze heeft nu zijn goedkeuring ge weigerd en wel voornamelijk op grond van het volgende feit: de hotels in quaestie waren tijdens den oorlog voor huisvesting van staatsdiensten in ge bruik en daarbij waren de kosten van onderhoud en afschrijving door ex perts op ongeveer twee millioen francs per jaar getaxeerd. Nu kunnen de hotels volgens contract met den Staat gedurende 20 jaar ter beschikking van den Staat worden gehouden; gebeurt dit, dan zou de nieuwe eigenaar een schadevergoeding van 40 millioen francs kunnen vorderen, terwijl hij maar ruim 5 millioen voor den koop heeft betaald. Op dien grond is de toe wijzing geannuleerd. Een nieuwe veiling moet nu wor den gehouden. Het aantal ongelukken te Parijs is zoo groot geworden, dat het verkeer voor den voetganger levensgevaarlijk kan worden genoemd. De prefect van politie, de heer Naudin, heeft daarom nieuwe re- repressieve en preventieve maatregelen ge nomen. Zoo zullen aan aspirant-chauf feurs in het vervolg verschillende bewij zen van bekwaamheid uitgereikt worden, nl. een voor lichte voertuigen en een voor automobielen met zwaar gewicht of voor publiek vervoer. Alleen de houders van dit laatste certificaat mogen dan rijden in het departement de la Seine en ande re drukke buurten. Verder zal het ver keer in één richting voor een grooter aantal staten worden voorgeschreven. Er is een groote brand uitgebroken in het zakenkwartier in de stad Hongkong. Een aantal gebouwen zijn volkomen uit gebrand. De aangerichte schade is zeer gTOOt. Volgens de „Frankf. Zfg." klagen Opper-Silezische bladen, zoowel in het Duitsche als het Poolsche gedeelte, over de wijze waarop de Fransche bezettings troepen hun ontruimde kwartieren heb ben achtergelaten. De vloeren en deuren zijn uitgebroken, ramen weggebroken. De huizen enz. verkeeren in een geweldigen staat van vervuiling. In Rybuik hebben zij in een sanatorium zoo huis gehouden, dat de Poolsche directie volgens de Kafh. Zeitung aan de geallieerde commissie een schadevergoeding van drie millioen mark heeft gevraagd. De laatste weerberichten uit Zwit serland wijzen op het intreden van een verbetering. In het Alpengebied is het heidas. De temperatuur is stiieende. Vele vrouwen zijn uitstekend geschikt om verantwoordelijk werk te doen, maar weten zich niet bemind te maken als chef, ja zijn zelfs als zoodanig niet bruikbaar. Wij hebben dikwijls meisjes hooren ver klaren, dat zij veel liever werken onder een mannelijk dan onder een vrouwelijk chef. Enkel omdat vrouwen zoo „kattig" zijn, zooals bakvisschen beweren? Uit sluitend, omdat de jonge meisjes, als zij er aardig uitzien, wel eens een wit voetje krijgen bij een chef? Of zit de fout dieper? Het is mogelijk, dat de vrouw, die soms beter over haar geslacht kan oordeelen dan haar mannelijke collega, zich minder snel laat ontroeren door allerlei trucs, die op het gevoel van een mannelijk chef kunnen werken, maar er zijn toch wel andere redenen, waarom vrouwen als chef dikwijls haar aangeboren tact ver loochenen, zichzelf ongelukkig gevoelen en gevoelen, dat zij worden misleid. Een Engelsch blad wijst op eenige fou ten bij de vrouwelijke chefs. Juist doordat vrouwen niet zoo gewend zijn aan ver antwoordelijk werk, zijn zij vaak bezorgd, dat een jongere haar boven het hoofd zal groeien. Zij durven daardoor een be kwaam ondergeschikte niet voldoende ge legenheid geven zich te ontplooien en kunnen geen plaatsvervangster opvoeden, zoodat, als zij ziek zijn of vacantie heb ben, alles verkeerd loopt, zij na en voor haar vacantie dubbel hard moeten wer ken om alles wat bleef liggen, af te doen. Een van de plichten van een leider is veelbelovende krachten aan te moedigen en te waardeeren, maar vrouwen zijn daarvoor dikwijls te klein. Daarbij zullen leidende vrouwen te veel alles in handen houden. Zij meenen, dat het detail-werk niet goed geschiedt, als zij het niet zelf doen. Maar de goede chef kiest zijn ondergeschikten zoo, dat de juiste man of vrouw op de juiste plaats komt. En ten slotte zijn vrouwen onderhevig aan sympathie en daardoor niet altijd rechtvaardig als chef Zij be- oordeelen het werk te subjectief en kun nen niet zoo licht goed werk bewonderen, dat anders is gedaan, dan zij het zelf ge wend zijn. Het spreekt vanzelf, dat vele mannelij ke chefs ook deze onvolmaaktheden be zitten, en dat er ook uitstekende vrouwe lijke chefs zijn, maar toch schijnt het niet ongewenscht de vrouwen over het alge meen te waarschuwen tegen de zwakhe den, welke haar volmaking als chef in den weg staan. („N. Ct.") Eenigen tijd geleden schrijft de heer G. H. de Jong in het tijdschrift „Het Red dingswezen" waren aan de Electrische Centrale te Amsterdam twee ingenieurs bezig met het in bedrijf nemen van een ge- repareerden 10.000 volt-hoogspanningska- bel en moesten daarbij ter controleering van de spanning gebruik maken van den „Spannunngsanzeiger System Zipp". Deze bewerking wordt door de betrokkenen op bepaalde tijden verricht en is, op zichzelf beschouwd, niet gevaarlijk, ofschoon men bij hoogspanning natuurlijk altijd voor zichtig moet zijn. Ditmaal echter gebeur de het, dat plotseling, bij het aanraken der leiding, kortsluiting tusschen twee hoofdleidingen ontstond en het apparaat uit elkaar sprong; vastgesteld kon echter niet worden, of het apparaat zelf de oor zaak is geweest of dat de kortsluiting buiten het apparaat om ontstaan is. De, in verband met de groote capaci teit der Amgterdamsche centrales, reus achtige kortsluitstroom werd weliswaar bijna onmiddellijk door de kabelbeveili- gingsapparaten afgeschakeld, doch dit korte oogenblik was reeds voldoende om een ontzettende hitte te doen ontstaan, waardoor bijv. deelen der koperen lei ding geheel afsmolten. Tevens ontstaat er in zoo'n geval een geweldige luchtdruk (evenals bij een blik semstraal) die hier, daar de leiding tus schen 3 schotten opgesloten zat, de vlammen naar voren blies, juist in het ge laat van de ervoor staande personen. Hierdoor kregen beiden een vrij ernstige verschroeiing van gelaat en handen, ter wijl ook de kleeren gedeeltelijk ver schroeiden. Het onmiddellijk dooven van de vlam maakte echter, dat de huidver branding gelukkig niet diep werd, zoodat beide patiënten er vermoedelijk zonder noemenswaardig lidteeken zullen af ko men, terwijl ook de oogen niet belang rijk beschadigd werden. Op de vraag, of het niet wenschelijk is, voor dergelijke gevallen maskers of schutbrillen te gebruiken, werd mij van bevoegde zijde geantwoord, dat de prac- tijk geleerd heeft, dat het eenerzijds niet mogelijk is, bij de zoo groote verscheiden heid van gevaar-mogelijkheden, voor alle gevallen een beveiliging te vinden, ter wijl anderzijds juist het gebruik van der gelijke beschuttingsmiddelen de kans op ongelukken grooter maakt door het be lemmeren van de bewegingsvrijheid en het vrije gezicht op het werk. Evenals in zooveel analoge gevallen, schijnt het dan ook beter, meer aandacht te besteden aan middelen, om het optre den van gevaar te voorkomen, dan om de gevolgen van het gevaar te verkleinen, temeer waar soms de middelen nog erger zijn dan de kwaal. In de Beukeldijkbuurt en in de buurt van den Schiedamscheweg te Rotterdam rijn op het oogenblik zeker 1000 wo ningen gereed of bijna gereed, die niet verhuurd rijn, en ook niet verhuurd zullen worden, zegt het „Rott. Nbld.", tenzij de huren belangrijk warden ver laagd. I Te Exloo is Maandagnacht afgebrand het galanterie- en meubelmagazijn van den heer Hs. Brongers. De eigenaar was sinds den avond te voren afwezig. Het geheele gebouw met inventaris werl een prooi der vlammen; aan blusschen viel niet te denken. De oorzaak is onbekend. Gelukkig was er geen wind en bleef de brand tot die woning beperkt, anders waren de gevolgen niet te overzien ge weest, daar het pand midden in het dorp was gelegen. Zaterdagavond om 8 uur werd te Utrecht een 54-jarig werkman doer een surveilleerend agent van politie aange houden terzake openbare dronkenschap. De man werd aan het hoofdbureau van politie in bewaring .gesteld, en daar 's Zondagsmorgens om 5 uur, volkomen nuchter ontslagen. Maar in den vroegen Zondagochtend omstreeks 9 uur kwam de man al weer onder de vaderlijke hoede van een politieagent een der wachten binnengesukkeld. Hij bleef daar, totdat hij 's middags om 4 uur, ten tweede male volkomen nuchter, weer werd ontslagen. Maar 's avonds om 8 uur van denzelf den Zondag word ïfij al weer, dronken als nooit te voren, het hcafd-bureau binnengeloodst Dr. Jac. P. Thijsse schrijft in het weekblad „De Amsterdammer" Uit een brief van een Engelsche bad plaats „Het gouden zand is bestrooid met ronde zwarte vlekken, sommigen zoo groot als een penny, andere als een theeschoteltje. Het zijn plakken zware, zwarte olie die het getij heeft achter gelaten. Verscheidene dames en kinde ren hebben hun witte schoentjes en klee ren bedorven door die smerigheid. Ver schillende van de mooiste plekjes van het strand lijken nu meer op den vloer van een garage. Overal langs de kust vinden wij doode vogels, hun veeren geheel door trokken eet olie. Op een middag zag ik vijf v< uit zee aankomen twee pape- gaai( s, een meeuw en twee zeekoe ten. onden niet veel meer uitrichten en wc, ...en eigenlijk aan land gespoeld; in het ondiepe water werden ze omgerold, zonder dat ze met vleugelgeklepper en heftig roeien hun richting konden bewa ren. Toen ze eindelijk aan land kwamen, deden ze wanhopige poginge n om zich te reinigen, maar 't hielp niets, ze waren ter dood veroordeeld." Dit is een uit de veie berichten, die wij tegenwoordig weer vinden in de En gelsche pers. Het lijkt wel, alsof het kwaad het he vigst woedt in het Kanaal, maar ook uit Norfolk en Yorkshire dat is bij ons aan den overkant komen dergelijke berichten tientallen, honderdtallen van vogels, omgekomen van koude of ge woonweg verdronken. De vette olie kleeft de donsveertjes aan bosjes bijeen, de vogel mist nu de luchtlaag die tusschen die veertjes werd vastgehouden en ver liest daardoor zoowel zijn drijfkracht als zijn beschutting tegen afkoeling. De arme dieren kunnen zich met geen mogelijkheid reinigen en het einde is dus altijd een spoedige dood. Niet lang geleden heeft de Nederland- sche Vereeniging tot Bescherming van Vogels een adres aan onze regeering ge richt en haar verzocht, maatregelen te willen nemen, om de verontreiniging van de zee tegen te gaan, liefst in samen werking met andere mogendheden. On getwijfeld heeft onze regeering de zaak in studie doen nemen, want de oplossing is lang niet gemakkelijk. Maar alle re geeringen van de wereld te zamen zouden het gebruik van stookolie geen minuut kunnen tegenhouden. Gaat men echter voort, zooals tot nu toe, dan zijn zeker ernstige gevaren te duchten voor het leven in de kuststreek, wellicht voor het leven in de heele zee. In Engeland is men reeds gekomen tot het geven van voorschriften, het in dienen van wetten. De Admiraliteit heeft voor de oorlogsschepen verschillende ver ordeningen gegeven in zake lekkage en verspilling van stookolie, en bepaald, dat olieballast alleen overboord gezet mag worden onderweg, buiten de haven en vooral niet in het gebied, waar de visscherij geschaad zou kunnen worden. Zuiver wetenschappelijk opgevat zou deze laatste clausule gelijk staan met een algemeen verbod van het storten van olie-afval en olieresten, maar dat is natuurlijk de bedoeling niet. Nu is op 17 Mei j.I. door Lord Somer- Ieyton in het Hoogerhuis een wet inge diend, die den fraaien naam draagt van The Board of Trade Oil in Navigable Waters Bill. Deze wet ging 14 Juli in tweede lezing en vond in het Huis veel bijval en verschillende peers vertelden nog staaltjes van de olie-ellende hoe de visscherij en het jachtvermaak op de Solent er van te lijden hadden, hoe veer tig zwanen tegelijk waren gedood enz. Allen waren het er over eens, dat de Zuid kust en Westkust van Engeland het meest te lijden hadden. Lord Somerleyton be toogde dat Engeland nu maar eens een voorbeeld aan andere landen moest ge ven en dat men toch eindelijk behoorde te geraken tot internationale samen werking. BODEGRAVEN, 1 Aug. Kaas. Aange voerd waren 338 wagens, le soort 43 46. 2e soort f 3941, rijksmerk 47 50. Handel matig. GELDERMALSEN, 31 Juli. Fruit. Ter veiling besteedde men heden voor: Krui deniersperen 2326 ct., Yellow Trans parant 2030 c., Maneelen 9V, c., suiker peren 14 J415 c., Gamerensche zuren 13 20 c., Poire Madame 2228 c., tulp appelen 16 c., glasappelen 1016J4, frambozen 65 c., blauwe pruimen 21 c., Engelsche krozen 51 c., alles per K.G. le srt. perziken 511 c. per stuk. PURMEREND, 1 Aug. Kaas. Aanvoer 17 stapels fabrieks- 49, met rijksmerk 52; 52 stapels boeren- 50, met rijks merk 52; 4 stapels Goudsche met rijks merk 46. Boter. Aanvoer 1350 K.G. 2.35—2.45 per K.G. Vee. Aanvoer 800 runderen w. o. 365 vette koeien 0.901.40 per K.G., gel- dekoeien 125275; melkkoeien 175 400 per stuk, 140 vette kalveren, 1.20 1.35 per K.G.; 240 nuchtere kalveren, slachtkalveren 1040: fokkalveren 16 32 per stuk; 85 stieren 0.601.10 per K.G.; 7 paarden 200250; 500 vette varkens 0.92—1.08 per K.G.; 24 mage re varkens 30—45: 170 biggen 14— 28; 950 schapen 3552; 900 lammeren 1835; 64 bokken. Handel in runderen matig prijshoudend schapen en lammeren lager in prijs, kal veren stug en lager, varkens vlug en hoo- ger. Eiieren. Kippen- 6.25—7.25. SNEEK, 1 Aug. Vee. Ter markt waren 309 melk- en kalfkoeien 150—480; 40 vette koeien 275450: 47 vette kalve ren 3580; 92 graskalveren 3060: 83 nuch. kalveren 916; 453 schapen 1555; 361 lammeren 1228; 870 varkens f 85—195; 25 biggen 24—20. Men betaalde voor vette runderen 4560 ct., vette varkens 4449 ct., voor Londen 38—40 c. per half K.G. Runderen met slependen handel; vette koeien niet geheel prijshoudend; alle soorten kalveren met tragen handel en prijzen lager; wolvee prijshoudend; var kens gewild en prijzen iets hooger. GRONINGEN, 1 Aug. Granen. De laagste en hoogste waren als volgt. Roode tarwe 12.25—13.25 12.50—13.50 Witte tarwe 12.25—13.50 „12.50—13.75 Int. rogge 9.00—10.60 „10.00—11.50 Wintergerst 10.50—11.75 „11.50—12.50 Zomergerst 10.50—11.75 „11.00—12.50 Witte haver 11.75—13.00 „11.75—13.10 Zwarte haver 12.5014.25 „12.00—14.00 Paardeboonen,, 12.5014.00 12.50—14.00 Wierboonen 12.50—14.00 12.50—14.00 Waalsche id. 13.00—15.00 13.00—15.00 Karwijz. (oud)„ 75.00-102.50 75.00—86.00 G. mosterdz. „30.00—42.50 „30.00—42.50 Kanariezaad 15.0017.00 16.0018.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 75 K.G., rogge, boekweit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 e. per K.G. GRONINGEN, 1 Aug. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 425450, 2e soort f 350375, 3e soort f 200300, kalf- vaarzen le soort f 275325, 2e soort f 175—225, vare koeiea le soort f 325 soort f 0.960.98, 2e soort f 0.680.78, slachtvee le soort f 1.251.40, 2e soort f 11.05 per K.G. slachtgew.; vette kal veren le soort f 11.05, 2e soort f 0.85 0.95 per K.G. slachtgew., weidescha- pen f 2530, melkschapen f 1822, vette lammeren f 2028, weidelamme- ren f 816, vette schapen le soort f 4548, 2e soort f 3638, loopvarkens f 2535, biggen f 1320 (f 2—3 per week), vette varkens f 00.960.98, 2e soort f 0.920.94, Londensche varkens f 0.76—0.78, zouters f 0.90—0.92. Aanvoer 295 vette koeien, 412 vette kalveren, 516 kalf- en melkkoeien, 71 stieren, 445 schapen, 993 lammeren, 365 vette- en Londensche varkens, 298 ma gere varkens en biggen. De kalf- en melkveehandel had een ruim prijshoudend verloop; voor Slova- kije werden eenige kalfkoeien gekocht, le kw. slachtvee ruim prijshoudend, maar afwijkende soorten gingen traag van. de hand. Stieren minder vlug en lager, wat ook het geval was met de nuchtere kalveren. De prijzen hiervan varieerden van f 7 tot f 13 per stuk. De prijzen der vette kalveren hieven gelijk aan de vorige week. De wolveehandel was over het geheel minder vlug. De prijzen der vette schapen en vette lammeren gingen hierdoor bij grooten aanvoer lager. Vette varkens duur, enkele van de zwaarste soorten brachten iets boven noteering op. De prijzen der Londensche varkens en zouters onderlingen geen verandering. Loopvarkens en biggen als vorige week. Eieren onveranderd, prijshoudend. LANGENDIJK, 1 Aug. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Bloemkool le soort f 1.20—5.80, dito 2e soort f 0.20—0.80 per 100 stuiks; Wortelen f 1 per 100 bos; Roode kool le soort f 0.801.30; Gele kool le srt. f 1.10-2.50; Witte kool le soort f3.70 per 100 Kg. Aardappelen: Julia muizen f 2.20; Schotsche muizen f 2.40—7; Schoolmeesters f 1.80—5.60; Blauwe f3.704.60; Eigenheimers f2.30—3.90; Kleine f 1.30—1.50; Graafjes f 7.30- 9.50; Koksianen f2.10; Due f 1.70- 2.10 per 100 Kg.; Bieten f 1.70; Gele epn f9.90—11; losse Wortelen f3.30; Slaboonen f 8.6013; Snijboonen f 14.90-23.20 per 100 Kg. Aanvoer: 14675 stuks bloemkool; 156150 Kg. roode kool; 1600 Kg.witte kool; 10350 Kg. gele kool: 900 bos wortelen; 750 Kg. losse wortelen; 147000 Kg. aardiappelen; 8900 Kg. drielingen; 103 Kg. gele nep: 1538 Kg. slaboonen; 700 Kg. snijboonen; 200 Kg. bieten. GOUDA. Veiling van 31 Juli 1922. Snijboonen le soort f 14.80—22.10; dito 2e soort f 9.90—15.40; Stokboonen f 13.ld-19.30; Stamboonen f 11.30- 14.10; dito Wagenaars f99.10; Duit sche Stokboonen f8.90—9.70; Pronk- boonen f 5.10—10.10; Tuinbooncn f 1.70 3.40; Peulen fl4; Doperwten fll 324; Capucijners f 13; Postelein f6.20 —7.60; Spinazie f 17; Peen f 1.60 1.70; Uien f 7.90; Roode kool f 2 40; Witte kool f 2.30; Augurken fij f 50 —55, dito fijn basterd f2937, dito basterd f 1929, dito grof f 13—15, dito bommen f9; Aardappelen f3.90 —4.90 per 100 Kg.; Tomaten A f5.40 7.80, dito B f 1.80-6, dito C f3.80 —4.90, dito kriel f2—2.80, dito rijp f 2.10—6.60 per 100 pond; Komkom mers le soort f 2.40—4.70, dito 2e srt. f 1.80-2.60, dito halve f 0.90—1.60, dito gele f 0.90—5.20; Bloemkool f 0.40—8;- Spitskool f 1.20—3.40; Andijvie le srt. f 2.60—4.80; dito 2e soort f 1.10—1.50; Kropsla f 1.20—3 per 100 stuks; Peen f 1.403.40; Kroten f 1.50-2.60: Uien f3.10; Peterselie f 0.10—0.90; Selderie f 0.70—1.30 per 100 bos; Zuring f0.21 per kist; Frambozen f 0.29—0.45; Roo de bessen f 0.290.38; Zwarte bessen f 0.450.47; Morellen f 0 30 p. pond (bruto); Eieren f7.10—7.30 p. 100 st. AMSTERDAM, 1 Aug. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche ei genheimers f 2.252.5&, id. blauwe id. f 2.102.50, id. schoolmeesters f 1.75; Geldersche schoolmeesters f 1.9&2.40, id. blauwpitten f 2.803; Eriesche b'au- we borger3 f 2.502.75; Noord-Holland- sche blauwe f2.50, idem muizen f2.10 2.80IJpolder eigenheimers f 22.25, id. muizen f 2.102.25, id. blauwe eigen heimers f 2.60Schoolmeesters (N.-H.) f3.904.20; Westlandsche ronde f5.40— 6.30 per H.L. AMSTERDAM, 1 Aug. (Bericht v. h. Gem. Veilingsgeb., expl. De Jong Koe ne.) Bessen Proleüo f0.760.90, Bessen f 0.440.52, Blauwe druiven f 1.40—1.68, Witte druiven f 1.201.42, Reine claude f0.841.02, Blauwe pruimen f0.600.64, Morellen f 0.600.76, Kruisbessen rijp) f 0.240.38, Frambozen f 0.92—1.12, Janbazen f 0.140.18, Haantjesperen f 0.14—0.20, Kruideniers f 0.240.34, Oomskinderen f 0.240.34, Yellow Trans- perant extraa f 0.320.42, Yellow Trans- perant I f0.180.26 per K.G., Perziken I f 0.240.34, id. II f 0.06—0 14, Meloenen f 0.440.82 per stukPeen f 45.80 per 0100 bos; Komkommers f 3.605.70, Bloemkool f6.20—8.40, id. II f4.20—6 21 per 100 stuksAardappelen f 59.40, Drielingen f 3.204.10, Tomaten f 13 16.80, Spercieboonen dubb. f 1112.40, Spercieboonen enkele f 1621.20, Snij boonen f 2124 per 100 K.G. Bloemen. Rozen f4.509, Am. Anje lieren f 47, Gladiolen f 27.50, Vio lieren f 69, Snijgroen f 411, Dalia's f3.508, Lelies f 1720 per 100 stuks. LEIDEN, 1 Aug. Aangevoerd 302 vette varkens f 1.051.04; 34 licht soort f 0.98 0.96. Handel matig. ALPHEN, 31 Juli. Veilingbericht Ooöp. Tuinbouwveilingvereen. „Alphen aan de Rijn en Omstreken." Tuinboonen f 1.20; Doperwten f 14 30; Ileereib o^pn f 13 20.90; Snfboonen f 10.8020.50; Pronk- boonen f 8.10; Spekboonen f 10.40; Pos telein f 5.10 7.80; Zuring f 3—4; Aard appelen f 2.107.20; Tomaten A f 11 12, idem B f 711, idem O f 9, idem bonken f 25; Peren f 2331; Appe len f 1528; Uien f 7, alles p. 100 K.G. Selderij f 0.40; Peen f 2.20—3.30; Andijvie f 0.60f 2.50, alles per 100 bos. bos. Komkommers f 3.906.30, idem II f 1.90—3.30; El.emkool I f 612, idem II f 1—3, idem IIII f 0.21—0.45; Roode kool f 56; Witte kool f 1; Eieren f 7.10; Meloenen f 3178, alles per 100 stuks. Kruisbessen f 1719 p. 100 pond. ROTTERDAM, 1 Aug. Vee. Heden waren aangevoerd; 220 paarden, 94 veu lens, 1724 magere runderen, 623 vette runderen, 573 vette en graskalveren, 312 nuchtere kalveren, 382 schapen of lam meren, 120 varkens, 376 biggen. De prij zen warea als volgt: koeien le qual. f 1.80—1.40, 2d qual. f 1.20-1.10, s» qual. f 10.90; ossen le qual. f 1.25 1.37, 2e qual. f 1.15—1.05, 3e qual. 85. 95 ct.; Stieren le qual. f 1.051, 2e qual. f 0.950.85, 3e qual. f 0.75; kal veren le qual. f 0.800.95, 2e qual. f 0.700.60, 3e qual. f 0.50; schapen le qual. f 0.800.90, 2e qual. f 00.700.65 per K.G.; melkkoeien f 200375, kalf koeien f 225400, stieren f 150—350, pinken f 125180, vaarzen f 125190, werkpaarden f 160300, slachtpaarden. f 110—200, hitten f 90—175, nuchtere kalveren f 1622, fokkalveren f 2435, biggen f 2035, biggen f 2035, over- loopers f 3550. Vette koeien met matigen handel. In vette kalveren was de handel zeer ma tig, in melkkoeien redelijk, Jong vee en paarden met lang zamen handel. E'eren (Rotteidam-che Consumpie Vei-» ling). Aanvoer 300.000 stuks. Kippen- f 5.508.50, kleine f 4.505,5, eenden- f 77.50, kalkoenen f 1. (Rotterd. Veiling). Aanvoer 225.000 stuks. Prijs kippen- f 5.1588.30, een den; f 6.15—7.80. KATWIJK AAN DEN RIJN, 31 JulL Duo of York per 25 K.G. f 1.30—1.70, idem driel. f 0.60—0.80; eigenheimers p. 25 K.G. f 1.40—1.70, idem driel. f 0.60 0.80. Peen per 100 bos f 3.203.50. Aanvoer 680 maal 25 K.G. groote aard appelen, 30 maal 25 K.G. kleine aard appelen, 600 bos peen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6