vijf en dertig gulden Mousseerende Limonades. M Donderdag 3 Augustus 1922 45st9 Jaargang No. 14211 Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad. Internationaal Kath. Werk-congres. UIT DEN OMTREK Heden keerden wij aan den heer A. J. DERKS, Tulpenstraat 37 rood, Haarlem, uit de somma van wegens een aan hem overkomen ongeval, aan zijn linkerarm. DE DIRECTIE N. H. COURANT. HAARLEM. Van onze Rechtbank. Naar 't Concours. De verbinding Amsterdam- Zandvoort. Verduistering. Burgerlijke Stand. V rn£oorn' A- J' J- v- Blokland n Kro?s- J. A. Martin en E. M. Balm. - H J, Wesselink en J. P, Smits. W. Hooft en G. Visser. C v. Huijzen en J. Mentjox. K. Broek huizen en C. v. d. Berg. - J. Bekooij en m ~JeeJ?an- M F. Lammertsma en v' ?t00£ V' Bur* en K' de °"de. Oscar Smit's Bank. Personalia. Examens Hoofdakte. Examen leiders(sters) van li chaamsoefeningen M. O. Verkooping. New-Edison Phonograph 1922 Cider - Champagnepils - Ci troen- Frambozen - Gember bier-Grenadine-Sinaasappel per '/3 Literfl. I2V2 ets. per Literfl. 35 ets. op Syphon van 5 ot 10 Liter I 0.50 per Liter, uit onze Nieuwe Hygiënische Fabriek, dus prima. Wynhuys „de Guide Druyf," 4 Groote Markt - Telefoon 134 De Gemeenterekening over het dienstjaar 1921. Het Hoofdmagazijn van de Hollandsche Spoor. Brandje. De staking bij de Haarlemsche Ijzergieterij. Werkloozenkas. De magnetiseur Professor Spoelstra in Haarlem. Onderscheiding. Ned. R.-K. Graf. Bond. Programma Verlof Drankwet. De strijd tegen de Malaria. 2 Augustus. PK 3? vfc J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht Gevonden voorwerpen. x/e aDonnementsprljs 0»- draagt voor Haarlem en Agentschappen! Pet Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.5754 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAARLENISGHE AdverTenfiëc 35 eenfs per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst al9 ingezonden me. dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 1—4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent) bij vooruitbetaling. LUXEMBURG, 30 Juli. Het door de „Internationale Katho lieke Liga" voorbereide Internatio naal congres voor practische samen werking der katholieken van alle lan den, werd heden met een feestelijke godsdienstoefening geopend. In een indrukwekkende, in drie ta len gehouden toespraak, legde Dr. M. J. Metzger, uit Gratz, den klemtoon op den wereldomvattenden missiearbcid van de Kerk in onze dagen, die slechts door samenwerking van de katholieke krachten van alle landen volmaakt te verrichten zal zijn. 's Middags had in de groote feestzaal van den Katholieken Volksbond de feestelijke openingszitting plaats. Ver tegenwoordigers uit 16 verschillende landen waren bereids aangekomen, die voor het grootste gedeelte organisaties van de grootste katholieke vereeni- gingen vertegenwoordigden. Professor Arnold, uit Zug (Zwitser land), als een der voorzitters van de „Internationale Katholieke Liga", be groette in een keurige openingsrede den HoogEerw. Domheer Dr. Rume en Dr. Mack, die als vertegenwoordi gers van den Doorluchtigen Bisschop Dr. Nommesch van Luxemburg, diens eegen en groeten overbrachten; ver volgons den HoogEerw. Heer Kanun nik Origier, directeur van de St. Pauls- drukkerij, afgevaardigden Düpong en Daubcnfeld, algemeen secretaris vian den Katholieken Volksbond, die zich gelijk met de vertegenwoordigers van andere Luxemburgsche katholieke or ganisaties voor de voorbereiding van van het congres bijzonder verdienste lijk hadden gemaakt. Kanunnik Rume begroette uit naam van den Herder van het Diocees het congres op de meest hartelijke wijze, en legde i n een geestige rede den nadruk op de noodzakelijkheid van een practische samenwerking voor den tegenwoordigen missiearbcid der Kerk. Afgevaardigde Düpong gaf in het bijzonder zijn vreugde te kennen, dat de katholieken van alle landen zich voor den strijd tegen den vemle igenden haat en voor den vrede aaneen geslo ten hebben. Onder algemeene begeestering werd aan den Heiligen Vader het volgende telegramjgeizonden: „Vertegenwoordigers van ongeveer 20 staten, die in het Luxembilrgsche Internationaal Katholiek Wersoon- gres te zamen gekomen zijn, smeeken Uwe Heiligheid, vereenigd in den vu- rigen wensch naar den christelijken vrede, als gehoorzame zonen, voor het begin van hun arbeid den aposloli- schen zegen af, opdat hun arbeid voor de eenheid en den vrede, de eer van God en het welzijn van de be drukte menschheid moge dienen." Ook aan Hare Hoogheid de Groot hertogin van Luxemburg zond de ver gadering een begroetingstelegram. Als Presidenten van de Algemeene Vergaderingen werden gekozen: Pre laat A. Gieszwein, afgevaardigde van Budapest en Graaf de Rongé, Parijs en Prof. Arnold, Zug. Voor de Sectie vergaderingen werden als Presidenten gekozen: Prof. Dr. Beauregard, Parijs en Directeur Dr. Metzger, uit Gratz; Jeugd-conferentie: de algemeen secre tarissen Suter en Clement, uit Praag. Verder zijn er nog afdeelingen voor vredeswerk, missie-arbeid, het werk der pers en voor de wereldtaal. Daarop begroetten vertegenwoordi gers van Amerika, Engeland, Duitsch- land, Frankrijk, Italië, Nederland, Tschego-Slowakve, Jugo-SIavië, Span je, Oostenrijk, Luxemburg, Hongarije, Saargebied enz., het Congres. Ten slotte werden er bcgroetings- telegrammen voorgelezen van verschil lende kerkvorsten, organisaties enz. uit natie deelcn der wereld. Tegen den arbeider P. S., uit IJmui- den, eischte de ambtenaar van het M. O. hedenmorgen 3 dagen hechtenis wegens het hinderlijk volgen van een werkwillige tijdens de staking aan het hoogovenbe- drijf te Velsen. Tegen W. K., alhier, eischte de ambtenaar van het M. O. 3 subs. 3 da gen wegens het des avonds rijden met een rijwiel dat niet voorzien was van licht. Bekl. beweerde een brandenden zaklan taarn voor zich uilgehouden te hebben. Dit bleek geen gewicht in de schaal te leggen. Het rijwiel, niet de wielrijder moet van een brandende lantaarn voor tien zijn. Aan het op 6, 13 en 20 Aug. a.s. te houden groot nationaal concours, uit geschreven door het Stedelijk Muziek corps te Alkmaar, ter gelegenheid van zijn 50-jarig bestaan in 1917, wordt door onderstaande muziekvereenigin- gën uit Haarlem en omstreken deel genomen. „Voorwaarts", Haarlem, directeur S. A., v. d. Broeke, 3e afd.; „Utile Dulci", Haarlem, directeur F. J. v. d. Burgt, 3e afd.; „Postharmonie", Haarlem,di recteur J. A. Meng, le afd.; „Wilhel- mina", Santpoort, directeur R. v. 't Hof, le afd.; „Hillegomsche Harmo nie", directeur J. D. Schouten, 2e afd.; „Beverwijksche Kapel", directeur H. iW. Hofmeester, eere-afd., terwijl door: de Harmoniekapel „De Eendracht", van de Kon. Papierfabrieken der firma ,Van Gelder en Zn., te Velsen, directeur K. H. Kerkhoff, buiten mededinging geconcerteerd zal worden. De prijsuitreiking heeft plaats op 24 September a.s., in het gebouw „De fjnie", te Alkmaar. Men wist aan de ,,Tel." te vertellen dat bij de E. S. M. plannen in voorbe reiding zouden zijn om de verbinding fcusschen Amsterdam en Zandvoort be langrijk te verbeteren. In do eerste plaats zou het spoor worden verbreed, wat mogelijk geworden zou zijn door de verbreeding van den Haarlemmerweg, en dan zouden de trams niet meer dooi Haarlem rijden, maar voor de Amster- damschiei Poort links afslaan om over Heemstede naar Zandvoort te gaan, waar door natuurlijk het groote oponthoud val rijden door en stoppen in Haarlem zou worden opgeheven. De redactie heeft in formatie ingewonnen ten kantore der E. 8. M., doch men vertelde haar daar dat er beelemaal geen plannen bestaan. Er zal misschien wel eens gedacht zijn over wijzigingen van spoor en route, en ja, 't zou kunnen zijn dat in heel verre toekomstmaar van plannen is nog geen sprake. Zoo zei men daar. Wij weten dus, aldus de „Tel." dat wij binnen afzionbaren Bid nm niet be hoeven te .denken aan een fatsoenlijke verbinding met Zandvoort. Te Hengelo is door de politie aangehou den en naar Haarlem overgebracht W. V. Z. te Haarlem, verdacht van verduistering van plus minus f 95, ten nadeele van zijn patroon, wonen te dezer stede. Ondertrouwd: 2 Augustus, G. Kruijswijk en P. H. Scheepmaker. J. Vosse en A. P. de Jong. t— H, Derlagen en B. v. Wooning. H. W. Kleinenbroich en S Beukman. J. Pel en A. v. d. Pad. F. Heesemans en M. C. de Zwaan. G. J. Kortz en C. C. G. v. Etten P. A. Dinges en C. Schmidt. J. de Vries en C. M. v. d. Kloet. A. v. Meel en J. C. Maerten K. v. d. Heijde en W. J. Kruijer. Getrouwd: 2 Augustus, P. A. Boer en tt t J. Booms en S. N. G. Zethof en E. J B. v. Brero. V» t.V ^aanei* en J. C. M. Henning. Geboren: 1 Augustus, d. van P. A. Rij broek-Prins. z. van M. v. Veen-Koning. d. van D Smits-Kuijl. 2 Augustus, z. van J. P. L. Vink-v. Velzen. Overleden: 1 Augustus, G. Westen dorp, 75 Schagchelstraat. L. Kleu- ters, 21 j., Gasthuisvest. De Directie der Oscar's Smit's Bank deelt ons mede, dat het dividendbewijs No. 4 van de prefertne aandeelen met een interim dividend van 3pCt. betaalbaar is. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen Hoog-Duitsche taal slaagden de heer R. van Til en mej. M. C. Cransberg alhier. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen handteekenen L. O. slaagde de heer W. J. Blaauwboer, alhier. Geslaagd de heeren H. M. Bolland, H. P. de Hulla, T. Kos, J. v. Oostrom, J. G. J. Pronk, J. Schultheiss, N. Kistemaker, J. J. Kok en B. de Kruijff. Geslaagd de dames: S. M. L. de Jong, Geldrop; J. M. Rikkelo, Amsterdam; E. J. Steun, Amsterdam en J. H. Jongsma, 's-Gravenhage. In het Algemeen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht had Maandagavond de ver kooping plaats van een winkelhuis aan de Reitzstraat 113, te Schoten. Kooper werd de heer H. Schreurs q.q. voor 8500. De N.V. P. van Ooij's Piano- en Orgel- handel heeft het agentschap verkregen voor Haarlem en Omstreken van de New;- Edison-Phonograph 1922, het merkwaar dige instrument waarmede eenigen tijd de monstraties werden gehouden in de Ge- meentelijke-Concertzaal. Wie lust heeft ga vrij Kruisweg 57 bin nen om zich van de voortreffelijkheid van het instrument te overtuigen. Naar wij vernemen wordt druk gewerkt aan het gereed komen van do gemeentere kening over het dienstjaar 1921. Binnen korten tijd kunnen daarover mededeelin- gen worden tegemoet gezien. Of er al of niet een batig saldo zal zijn is nog niet te zeggen. Naar reeds lang bekend is, zal dit jaar het hoofdmagazijn van de Hollandsche Spoor, gevestigd in een oebouw aan den Kinde-V,; cverf-T-'aelst worden naar Tilburg. Wij vernemen dat dit waar schijnlijk nu op 1 October zal plaats heb ben. Gistermiddag rukte de brandweer uit voor een brandalarm op de Burgwal. In epn der perceelen aldaar was een bus met carbid gesprongen, wat eemge op winding veroorzaakte. Toen de brand weer arriveerde had men echter het geheele brandje reeds in het water van de Burgwal geworpen en zoo alle ge vaar bezworen. De brandweer behoefde geen diénst te doen. In den toestand is geen verandering gekomen. De conferentie tusscben de be sturen der vakorgani alies heeft plaats gehad, met het resultaat dat besloten werd zich eerst met de hoofdbesturen te beraden alvorens een beslissing te nemen. In tegenstelling met wat ons gisteren van arbeiderszijde werd medegedeeld ver zekerde de heer M. Noback, secretris van den Metaalbond ons, dat ook nu nog ruim 20 personen aan het werk zijn ge bleven en dat reeds aanvragen van nieu we werkwilligen binnenkwamen. De Minister van Arbeid heeft op een ingekomen beroep, ingesteld door het bestuur van den Nederlandsohen Neu tralen Timmerliedenbond tegen eene beslissing van burgemeester en wethou ders van Haarlem, dd. 13 Januari 1922, waarbij bezwaar gemaakt werd tegen uit de werkloozenkas van dien bond ver strekte uitkeeringen aan het lid R. Rol, bondsno. 5, over de week van 26 tot en met 31 December 1921, en gevorderd werd, dat de uitgekeerde bedragen, totaal 21, in de werkloozenkas zouden worden teruggestort, beslist en verklaard, dat door burgemeester en wethouders van Haarlem ten onrechte bezwaar is gemaakt tegen de bovenbedoelde uit keeringen. De overwegingen van dit besluit lui den als volgt Gelet op art. 11 van het Werkloosheids besluit 1917 Gehoord de commissie, bedoeld bij art. 25 van het Werkloosheidsbesluit 1917; Overwegende, dat het gemeentebe stuur terugstorting eischt op dezen grond, dat Rol deel uitmaakt van den Haar- lemschen Coöperatieven Bouwersbond, welke zich blijkens art. 3 der statuten ten doel stelt „het uitvoeren of doen uitvoeren van bouw- en timmerwerken en het verrich ten van handelingen, die tot het aanne mers- en bouwvak in betrekking staan, alsmede het exploiteeren en beheeren van gebouwen aan de vereeniging zelf of aan anderen in eigendom toebehoorend" dat blijkens art. 32 de gemaakte netto winst, na aftrek van het uit te keeren dividend, geheel of eventueel verminderd met 25 pet. voor een reservefonds, ten bate van de leden wordt aangewend en dat verder de leden volgens art. 8 voor de schulden niet verder aansprakelijk zijn dan tot een bedrag van 25 cents boven het verplichte aandeel, zijnde 100; dat Rol als lid der ooöperatie werkzaam is geweest aan den bouw van 22 wonin gen, welke door den Haarlemschen Coö peratieven Bouwersbond was aangeno men en waaraan, behalve een veertigtal leden van de coöperatie, ook arbeiders in loondienst zijn werkzaam geweest dat Rol moet worden beschouwd als ondernemer, aangezien hij als lid op zich heeft genomen de goede en kwade kan sen van het werk en dus niet geacht kan worden, werkloos te zijn in den zin van het Werkloosheidsbesluit 1917; Overwegende, dat het bestuur der werkloozenkas daartegenover aanvoert, dat de leden der bedoelde coöperatie werknemers zijn dat zij werken in loondienst bij de coöperatie onder toezicht, onder leiding van een uitvoerder of van het bestuur dat zij in normale omstandigheden alleen te werk gesteld kunnen worden indien zij ais lid zijn toegetreden, doch het bestuur der coöperatie ook anderen te werk stelt, als er krachten te kort komen dat zij niet tot ondernemer worden door het feit, dat bij voorkeur de coöpe ratie alleen door leden laat werken dat mede valt te wijzen op de omstan digheid, dat bij coöperatieve verbruikers- vereenigingen de mogelijkheid bestaat, dat de leden van het personeel te gelijker tijd lid woTöo-'-ïna «iin wanneer 4ii een aandeel hebben gestort, en werk nemer, als zij in loondienst van de coö peratie staan, en dat men op sommige drukkerijen met onderlinge winstver- deeling (copartnership, mededeelhebber- schap, coöperatie, enz.) de combina tie aantreft van werknemer en lid der vereeniging, welke als werkgever optreedt dat het bestuur meent te weten, dat in al die gevallen de bedoelde personen, ook voor de wet, als werknemers worden beschouwd dat het innen van dividend op ge stort kapitaal een billijke belooning is en de leden niet tot ondernemers maakt, en evenmin aansprakelijkheid der leden schept voor de schulden, omdat deze laat ste bepaling voortvloeit uit de wet op de coöperatieve vereenigingen en in geenerlei verband staat met het al of niet werknemer zijn dat de directie van de Rijksverzeke ringsbank in November 1921 aan het bestuur heeft bericht, dat zij de leden van den bedoelden coöperatieven bond beschouwt als werknemers Overwegende, dat het niet ter zake doet of de leden van den Haarlemschen Coöperatieven Bouwersbond voor de toepassing van wetten worden aange merkt* als werknemer of als werkgever, doch het hier betreft de vraag of Rol, in verband met de bedoeling van het Werkloosheidsbesluit 1917, lid kan zijn der werkloozenkas van den krachtens dat beslluit gesubsidieerden Nederland sohen Neutralen Timmerliedenbond, dat is behoort tot de personen, die hun levens onderhoud plegen te verdienen in loon dienst bij anderen dat het lidmaatschap van den Haar lemschen Coöperatieven Bouwersbond, al treedt deze zelf als onderneemster en werkgeefster op, de leden er van op zich zelf niet stempelt tot werkgevers, al deelen zij in de eventueele winsten der onderneming dat ook het werken in loondienst van de coöperatieve vereeniging, waarvan Rol lid was, niet tot een ontkennende beantwoording van deze vraag behoeft te leiden dat R. Rol lid is van den Haarlem schen Coöperatieven Bouwersbond, zon der deel uit te maken van het bestuur en zonder op te treden als uitvoerder van door den bond aangenomen werken dat in dezen bond dè hoogste macht berust bij de ledenvergadering, welke het bestuur kiest en kan ontslaan en een raad van commissarissen kiest om toe zicht op het bestuur uit te oefenen dat het dus voor de leden mogelijk is, invloed uit te oefenen op het doen en laten der vereeniging, waardoor zij voor zoover zij bouw-arbeider zijn eenigermate beïnvloeden kunnen hun eigen werken en hun werkloosheid dat echter niet is gebleken, dat een dergelijke invloed in het onderhavige geval door de leden, waaronder ook Rol, is uitgeoefend dAt, onder deze omstandigheden en zoolang de bovenvermelde omstandig heden voortduren, Rol als werknemer kan worden beschouwd en noch zijn lid maatschap van den Haarlemschen Coö peratieven Bouwarbeidersbond, noch zijn werken in loondienst van dezen bond beletsel is, om lid te kunnen zijn van de werkloozenkas van den Ned. Neutralen Timmerliedenbond en dat er geen aan leiding is, te verklaren, dat over de week, waarover uitkeering werd verstrekt, geen aanspraak zou zijn op uitkeering uit de werkloozenkas. Toen verleden jaar enkele buitenland- sche thelepathen hun entree in ons land hadden gedaan bleek, dat wij zelf de beste Rubini's bezaten. En nu professor Otto het Nederlandsche volk in verbazing heeft gebracht komt uit, dat wij ook hiervoor niet in den vreemde terecht behoeven te komen. Een Nederlandsche magnetiseur, die vele jaren in Duitschland gewerkt en gestudeerd heeft, doet nu weer van zich spreken. Prof. Spoelstra is zijn naam; hij komt Vrijdagavond in Haarlem. Onder de annonces vindt men daarover nadere bij zonderheden. Daar de profesor ons onbekend is, ontleenen wij aan de Prov. Geldersche Courant onderstaand over een seance in Nijmegen, verleden week Donderdag ge houden: Een achttal ongelukkigen betraden het tooneel en nadat ze ieder een plaatsje hadden gekregen begon de behandeling. Een dame, die vijf jaar lang aan rheu- matische aandoeningen had geleden, slecht loopen kon en haar arm niet kon oplichten, was in een minimum van tijd van haar pijn verlost, liep flink en kon haar arm in de hoogte steken. Een meisje van ongeveer 5 jaar was lam aan beide beentjes. Na de behandeling verklaarde prof Spoelstra, dat het kind wel te genezen is, doch niet in een oogen- blik. De beentjes waren te weinig ont wikkeld. Hij raadde den vader aan het meisje een maand of drie te laten behan delen door een goed magnetiseur, dan zou stellig alles in orde komen. Een man, die sinds 1917 nagenoeg blind was geweest, maakte prof. Spoelstra zien de, soodat hij alles duidelijk kon onder scheiden. Twee personen, die resp. een huidziekte cn een wond, welke niet genezen wilde, hadden, werden door prof. Spoelstra afge wezen, daar deze gevallen te ernstig waren om zoo maar in een oogenblik genezen te worden. Een man, die van zijn zevende jaar af blind was en het verschil tusschen dag en nacht nauwelijks kon constateeren, werd geheel genezen. Deze genezing werd be werkt door magnetisme en suggestie. Een ander persoon, die gedurende 7 8 jaar zeer slecht hoorende was, kan nu een horloge op 10 c.M. afstand duidelijk hooren tikken. Een man die verschrikkelijk stotterde, sprak na behandeling vlot en duidelijk. De overige patiënten waren door prof. Spoelstra niet te genezen in één oogenblik, zij zouden, naar de prof. verklaarde, lan ger onder behandeling moeten zijn, wilde men resultaten zien. Prof. Spoelstra die een sympathieke verschijning is, eenvoudig in zijn uptreden en vermijdend alles wat zweemt naar ef fectbejag bewerkstelligt zijn genezingen in hoofdzaak door toepassing van magne tisme. Alleen in speciale gevallen, ook dan wanneer de patiënt er om vraagt, maakt hij gebruik van zijn hypnotische of sug gestieve kracht. Prnaven van Dfirsonns. of IB as sa-sugges tie werden gisteravond niet gegeven; het bleef bij de behandeling van zieken. Prof. Spoelstra komt enkel Vrijdag avond in Haarlem. Bij Koninklijk Besluit is aan den con troleur bij de posterijen en telegrafie, den heer J. C. Pull alhier, verlof verleend tot het aannemen van het hem door de Groot- Hertoging van Luxemburg toegekende or- deteeken van Officier in de Orde van de Eikenkroon. De afdeeling Haarlem van genoemden bond vergadert Vrijdagavond in "St. Bavo" waar o.m. zullen behandeld worden de collectieve arbeidsovereenkomsten voor de verschillende vakgroepen, welke 31 Decem ber teneinde loopen. Voor iedere overeen komst afzonderlijk is een studiecommissie benoemd welke hare rapporten heeft uit gebracht bij het bestuur. Orgelbespeling in de Groote of St. Ba- vokerk te Haarlem, op Donderdag 3 Augustus 1922 's avonds van 7548K uur door den heer A. J. C. Mooy .Amersfoort. 1. Einleitung, Max Gulbins. 2. Abendruhe, O. Dienel. 3. Fest-Hymnus, O. Barblan. 4. Mediazione, G. Piutti. 5. Fluit-solo, G. Noumey. 6. Nun danket alle Gott Sigfried Karg-EIert. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van J Bekooij om verlof in gevolge art. 34 dier wet tot het ver- koopen van uitsluitend alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Olieslagerslaan No. 6. De Amsterdamsche hoogleeraar Prol N. H. Swellengrebel beantwoordt in een' uitvoerig artikel in het Tijdschr. voor Ge- neesk. eenige vragen betreffende den tijd wanneer de bestrijding van Anophe les Maculipennis de meeste resultaten zal opleveren. Zijn onderzoekingen beoogden gegevens te verkrijgen omtrent de volgende kwes ties: le. Is de kracht der voortplanting het geheele jaar door dezelfde, of zijn er tijden van bedrijvigheid, (met veel eier- leggende wijfjes, veel larven, poppen en versch uitgekomen muggen, het laatste merkbaar aan vermeerdering der manne tjes) afgewisseld door tijden van betrek kelijke rust. In het laatste geval zou een strijd tegen larven en muggen natuurlijk het meest belovend zijn in de tijdperken van bedrijvigheid. 2e, Zijn er onder de waterhoopingen sommige, die meer dan andere voor de larven geschikt zijn? Ware die voorlief de voldoende duidelijk, dan kon men zijn keus doen, tot welke zich te bepalen, of tenminste waar te beginnen. Het tweede deel der eerste vraag kan in bevestigenden zin beantwoord worden, vooral als men let op 't aantal mannetjes, welks stijging wijst op uitkomen van nieuw broed. Zoowel in 1920 als in 1921 zijn er 3 toppen: in Juni, Juli en Augus tus. Niet dat daartusschen geen poppen uitkomen er zijn niet 3 scherp geschei den generatis maar 3 tijdprken waarin r meer uitkomen dan in welk ander ook. In den breede beschrijft prof, Swellen grebel nadere détails van dit onderzoek, waarvan de gegevens door statistieken en grafische voorstellingen worden verdui delijkt, en komt tot de volgende conclu sies: Gedurende den zomer loopt alles te veel dooreen, dan dat die gegevens ons een duidelijke aanwijzing zouden kunnen geven, wanneer onzen slag te slaan. Scherper omschreven is de activiteit in het voorjaar en in den nazomer. Vang sten in Maart-Mei treffen de wijfjes der wintergeneratie, die sterk bloedzuigen en hun eieren tot ontwikkeling brengen. Wil men met zijn vangsten zoo zuinig mogelijk zijn, dan beperke men die tot deze 3 maanden, maar werke dan met volle kracht. Evenwel zal men er mede moeten rekenen, dat juist in die maanden de bewegelijkheid der muggen toeneemt, waardoor de kans ze te vangen vermin dert. In den nazomer is het een ander geval. Weliswaar heeft men ook dan een tamelijk op zich zelf staande (nu geen eieren meer vormende) generatie, maar om die aan te tasten zou men gezien haar nog groote be wegelijkheid, beter doen (zooal nu reeds geschiedt) tot November te wachten en dan den geheelen winter door te gaan. Dit echter (n.l. Augustus en begin Sep tember) is de tijd bij uitnemendheid voor strijd tegen de larven. Dat geldt ook voor Mei vóór het uitkomen der eerste zomer- generatie, zoodat men als schema voor het geheele werk krijgt Maart-Mei: Muggenvangsten. Mei en Augustus: Larvenvangsten. Omtrent den strijd tegen de larven merkt de hoogleeraar o.m. op: Omdat het aantal larven in de broed plaatsen in Augustus zijn maximum be reikt zou men door de slootschouw in Sep tember (vóór de schouw in October) één maand te vervroegen zonder bijzondere kosten, zeker veel larven dooden. Het schijnt echter, volgens uitspraak van land bouwkundigen, dat die venvroeging on doenlijk is. Evenzoo de behandeling der slooten met sterkriekende larvendoodende middelen. Paraffinum liquidum, dat in den nazomer door den Amsterdamschen Gezondheids dienst met goed gevolg ter larvenvemieti- ging is toegepast, heeft dit nadeel niet. Mogelijk zal dit ons helpen. Aangeno men dat het middel practisch bruikbaar is, dan zal de stad Amsterdam misschien er toe kunnen komen, om alle wateren te pa- raffineeren. In geheel Noord-Holland kan dat niet. Anders zou het zijn, indien men zich in de keuze der te behandelen wate ren kon beperken, wanneer m.a.w. slechts bepaalde wateren voor broedplaatsen ge schikt waren. Daarmede is sch. tot de tweede vraag gekomen, die naar de meest geschikte plaatsen van bestrijding. Achtereenvolgens wordt nagegaan welke invloed dn dezen syordt uitgeoefend door den plantengroei, de samenstelling van het water (vooral zoutgehalte), den om vang der .waterverzamelingep, en, hare lig- Behalve van ons politiebureau (de re den is ons niet bekend) wappert van daag van alle Openbare gebouwen ia onze stad de Nederlandsche vlqg, H.M. de Koningin-Moeder ter eere. De hooge Landsvrouwe, die eens op voortreffelijke wijze de Nederlandsche natie bestuurde, viert haar 64en ver jaardag en hoewel het geen gewoonte is dit op luidruchtige wijze te doen, deelt het Nederlandsche volk in de feest vreugde van de Vorstin, waarvan men weet, dat Zij het volk liefheeft, er met medeleeft en waarvan zij', waar moge lijk, in stilte het lijden tracht te ver zachten. Met ons verheugen allen zich voorzeker dat H.M. zich nu wederom in ,n goeda gezondheid mag verheugen. H.M. Koningin Emma heeft een voor name plaats weten te verwerven in de harten der onderdanen van Koningin Wilhelmina. Ook vanuit Haarlem moge heden da wensch opstijgen, dat God Koningin Em ma nog lang voor Hare Familie en ons land spare, als een verheven voorbeeld voor alle Nederlanders. Barometerstand 7.66. Stilstand. OPGAVE YAN: Medegedeeld door het Kon. Meteorokr gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht inden morgen van 2 Augustus 4922. Hoogste barometerstand 708,0 mM. W Rennes. Laagste barometerstand 753,8 m.M, tej Roest. Verwachting van den avond van 2 Augustus tot den avond van 3 Augustus; zwakke tot matige westelijke tot N.-weste. lijke wind, zwaar tot halfbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. ging ten opzichte van woningen en stal. len. De aard van eerstgenoemden factor is onzeker, ook uit de gegevens omtrent het zoutgehalte kan men niet tot stellige uitspraken komen. Wat het derde punt betreft, in 't alge meen is te zeggen „dat tenminste in hef voorjaar smalle slooten beter broed, plaatsen zijn dan breede"; en wat diet Ligging aangaat: „de waarnemingen too. nen aan dat „overigens geschikte water, verzamelingen ver van menschdijke ne. derzettingen niet larvenvrij behoeven M zijn." Voor de interessante détails dezer on. derzoekingen naar het artikel verwijzend nemen we tenslotte 's hoogleeraars eind. conclusies over: Wanneer men ons dus vraagt, zooals begin 1920 gebeurde, toen men nog del larven vernietiging op het programma van' den zomerveldtocht in Noord-Holland had staan, welke wateren moeten bewerkt worden en welke niet, dan kunnen wij daarop óf niet anders antwoorden dan „alle, óf zeer globaal: „alle smalle, zon. nige slooten met pantengroei", en dat is bijna even onbevredigend, daarenboven nog onjuist. Het komt ons daarom voor, dat strjjd tegen larven zich zal moeten beperken tot die streken, die door de nabijheid ee. ner zich uitbreidende stad, hun landelijk) karakter bezig zijn te verliezen, tot lan. derijen tusschen en om huizenblokken. Voor het uitgebreide gebied van Noord. Holland is o.i. een werkelijk grondige larven bestrijding niet op haar plaats, ten. zij loch nog een middel zou worden ge. von 'en om voor den landbouw, gewich. tige waterstaatkundige werkzaamheden, ook aan de larvenbestrijding dienstbaar tel maken. Dit is niet het eenige onderwerp, waar. bij de studie van de epidemiologie den malaria de medewerking der landbouw, kundigen behoeft. Tot nu toe gelukte hef niet een nauwen band te leggen, maar bij het uit den aard der zaak landelijk! karakter dezer ziekte al komt zij mis. schien het meest voor (of wordt er ten. minste het meest van gehoord) waar ste. delijke en landelijke toestanden samenko. men is het leggen van dien band eeal eerste vereischte geworden. J. Huybers, Smedestraat 15rd, Tram!, abonnement; D. Brouwer, Oostvest 68, Jongensblouse; A. Kion, Olycanstraat 2, Broche; C. Snollens, Kamperstraat 43rd, Ceintuur; J. L. Lens, Hofdijkplein 29, Herdershond; J. Inpijn, Korte Lakenstr, 26, Hondenhalsband; Mej. Blom, Oranje, kade 33, Grijze kat; D. Fabel, Heljnbre. kersleeg 2, Lakstempel; Ch. Piecket, Kruisweg 63, Kindermuts! J. Lodewijk, Barendsestraat 28rd, Ring met sleutels en een hangslot; W. Eichhoven, de Clercq. straat 123, Ring; C. J. Lasschqit, Emma. straat 36, Schroevendraaier, k

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1