ZILK (HJLEEGOM) H. E. POMPE Jr. - Zilk. RESTANTEN Peignoirs SCHOTEN. BLOEMEND AAL. OVERVEEN. EERSTE PLECHTIGE H. MIS EERW. PATER N. A. ROOZEN. ASSENDELFT. CASTRICUM. HALFWEG. HOOFDDORP. WIJK-AAN-ZEE. BENNEBROEK. ZAANDAM. IJMUIDEN. LISSE. EGMOND-BINNEN. VOGELENZANG. HEEMSKERK. SPAARNDAM. BEVERWIJK. VELSEN. VELSEROORD. GEfê5M0D°~MÏËüWS. 1 D' hotelbrand te Valkenburg. Hiermede brengen wij Ier kennis van onze abonné's, dat door ons met ingang van heden, als agent van de „Nieuwe Haarlemsche Courant in de Zilk bij Hillegom is aangesteld de heer Voor advertentiën, abonnementen, drukwerk gelieve men zich te wenden tot onzen agent, Brand Twenntsche Chemicaliën fabriek. Een treindiefl Trouw aan zijn baas. Een wonderlijke „Nooit meer Oor® log"-demonstratie. Een geschiedenis zonder woorden. ^90 Winkelsluiting. Do verordening 'óp "de *rinkelslu.itmg, waarbij het sluitinguur voor winkels in overeenstemming werd gebracht met dat in Haarlem is in werking getreden. De winkels moeten nu om 8 uur gesloten zijn en 's Zaterdags om 10 uur. Vereeniging „Koninginnedag Schoten". In de Maandag j.1. gehouden vergadering door de heeren winkeliers uit Schoten, werd het programma voor den etalage wedstrijd te houden 30 Aug. a.s. vastgelegd. Een commissie werd benoemd welke voor een goede afwerking zal zorgdragen. Muzikale wandelingen zullen worden ge houden. Medailles en Diploma's worden ter beschikking gesteld. Alle winkeliers worden verzocht om medewerking, en zich om inlichtingen te willen wenden tot de commissie, welke bestaat uit de heeren J. H. Korstjens Generaal Cronjestraat 82, P. Emmer, Paul Krugerstraat 25 en Th. J. r. d. Wijden Rozenstraat 63, Haarlem OPENING FIRMA J. C. BONARIUS. Zaterdag j.L heeft bovengenoemde fir ma aan den Bloemendaalschen straatweg bij hare goed bekende werkplaats een winkel geopend in sanitaire arti kelen, zinkwerken en alles, wat verder met het vak verband houdt. Van de straat af valt de winkel dade lijk op door het groote étalageraam, waar achter de wit-geëmailleerde badkuipen, de waschbassins, gootsteenen en fontein tjes, kittig te pronken staan. Het is een eisch van dezen tijd, dat men den kooper het een en ander moet kunnen toonen wanneer hij een bepaald artikel zoekt. En dat heeft de firma Bonarius met de opening van deze zaak bereikt, waar de bezoeker op het gebied van sa nitaire artikelen, zinkwerken, badinstal laties, enz. het nieuwste vindt met de laatste verbeteringen. De verschillende artikelen zijn zoo danig gerangschikt, dat de bezoeker zich gemakkelijk kan bewegen en er voldoen de ruimte overblijft voor eene bezich tiging. De opening heeft onder groote be langstelling plaats gevonden, getuige de vele bloemstukken, welke bet geheel een feestelijk aanzien gaven. Wij wenschen de firma Bonarius gaarne goed succes met hare uitbreiding. Overplaatsing. De heer J. E. Heil van Koog Zaandijk wordt overgeplaatst naar Bloemendaal bij den Dienst der Pos- terijen en Telegrafie. Personalia. Voor hef te 's-Gra- yenhage gehouden examen Fransch L. O. slaagde de heer S. M. Renaud, alhier. Hedenmorgen negen uur droeg in de parochiekerk alhier de Eerw. Pater N. A. Roozen zijne plechtige eerste H. Mis op. Ter opluistering waren aanwezig, be halve de familieleden elf H.H. Geeste lijken en een groot aantal belangstellen den. Een neef van den neomist assis teerde. De feestpredikatie te dezer gelegenheid werd gehouden door den WelEerw. Heer Leo Roozen Nzn., kapelaan te Hoorn. De Eerw. spreker begon met den nieuw- gewijde, alsmede de familie, zijne geluk- wenschen aan te bieden, schetst» de ver hevenheid van het priester-ambt en de ver»lichtingen, welke dit ambt mede brengt: kinderen te loeren, zondaars te bekeeren en door prediking Christus' leer te verbreiden. De Eerw. pater N. A. Roozen, die zijne studies maakte bij de Eerw. Paters Laza risten te Helden-Panningen (Limb.) ver trekt binnen enkele weken naar Noord- China, waar Z.Eerw. zijn bekeeringswerk zal beginnen. Onze beste wenschen vergezellen den jeugdigen priester naar zijn missieoord, waar hem ongetwijfeld moeitevolle, maar ook zegenrijke arbeid wacht. Raadsvergadering. Aanwezig 9 leden, twee vacatures, de heeren Sikkes en Dof fer. Voorzitter de Edelachtbare heer Bur gemeester W. de Boer. a. Komen ter tafel, worden onderzocht en in orde bevonden de geloofsbrieven van de nieuwe raedsleden de heeren G. Kleijn Fz. en P. Boon Gz., met alg. stemmen wordt tot toelating besloten. In de volgen, de raadsvergadering zullen de nieuwe hee ren worden geïnstalleerd. Tien pop voor de gemeente verdiend, b. wordt voorgele zen een schrijven van den heer Inspecteur waarin wordt aangedrongen op spoedige bekendmaking van 't vermeningvuldigings- cijfer voor het belastingjaar 19221923. De voorzitter begon met mee te deelen dat het totaalcijfer van de plaatselijke in komstenbelasting op de kohieren voor het jaar 1921—1922 bedroeg 101,097,44. Daar slechts 66,000 noodig was, hadden we dus een faveurtje van ruim 35,000. In verband hiermede brachten B. en W. ter tafel een adres van de afd. Assendelft der S- D. A. P. inhoudende het verzoek om de aanslagen over 19211922 slechts voor 3/3 gedeelte te heffen of na volle heffing 1/3 gedeelte te restitueeren. B. en W. ad viseerden op dat verzoek afwijzend te be schikken. Eerstens om den rompslomp van administratieve werkzaamheden, die door de aanneming, noodzakelijk zoude worden en tweedens, omdat alles in 1922 1923 weer terecht komt. Tevens mocht men niet te vast bouwen op het surplus van 35,000, dit kon wel eens aanzienlijk minder worden als alle reclames die zijn er veie gegrond worden geacht. Na langa bespreking bracht de voorzitter het adres in stemming, met het resultaat, dat het met 6 tegen 4 stemmen werd verwor pen. Voor stemden de heeren Stam, R. K., de heeren Kwantes en Valkoog, S.D.A.P., en de heer Vreeburg, C. P, Tegen de hee ren Verhaar, Boon en Zaidervaart, R.K., en de heeren C, J. Kleijn en Aafjes, Vrijz. Nu de Raad dus voor 19221923 over bo vengenoemd surplus kon beschikken werd ket vermenigvuldigingscijfer vastgesteld op 1, het vorige jaar was het 2%. Wij gaan jrooniit, dank zij de zeer verstandige en Sevens hoogst noodzakelijke zuinigheid >an een overgroot deel der Raadsleden. Z. Komen in behandeling concept-verorde- Vingen op het heffen en invorderen van keurloonen ingevolge de Vleeschkeurings- Wet. Na voorlezing en behandeling wor den beide verordeningen goedgekeurd en vastgesteld, d. Op verzoek van Ged. Staten worden in verband met de periodieke af treding van zetters voor 's Rijks directe be lastingen de volgende dubbeltallen geko zen: le vacature de heeren Veenboer en Zuidervaart; 2e vacature: C. Yz. Kleijn en H. Aafjes. e. In de vacature Sikkes voor de Lichtcommissie wordt gekozen de heer G. Valkoog, Tot lid van den Raad van commissarissen van „Goed Wonen" wordt de heer G. Valkoog herbenoemd, g. Wordt voorgelezen een schrijven van Ged. Staten, inheudende het bericht dat volgens art. I der .wet .van 24 Mei 1897. Staatsblad No. 156, aaü "oïïzë gëméenlë "ovëï Ï922 lïêf Së- drag van 10190,76 wordt uitgekeerd, h. Wordt gelezen een missive van Ged. Sta ten, waarin wordt meegedeeld, dat de regeling met Krommenie omtrent het toe laten van kinderen uit Assendelft op de scholen te Krommenie is goedgekeurd. In die verordening is vastgesteld, dat Assen delft voor eiken leerling den kostprijs be taalt. Komt in behandeling de wijziging van de gemeenschappelijke regeling inzake de Centrale Ambachtschool voor de Zaan streek. Met algem. stemmen wordt de wij ziging aangenomen en vastgesteld. Voor taan treedt om de 3 jaar niet meer de ge- heele commissie van toezicht af, doch slechts de helft. j. Wordt behandeld een schrijven van de Gezondheidscommissie van Beverwijk e.o. waarin geadviseerd wordt het huisje van „Achten" onbewoon baar te verklaren. Op voorstel van B. en W. wordt met algem. stemmen ingevolge dat advies besloten. Binnen 3 maanden moe ten de huizen ontruimd zijn. De woning nood komt nu ter sprake. De heer Vree burg wil bouwen. B. en W. echter denken er niet aan om met een voorstel voor nieuwbouw te komen. De Noorderschool wordt genoemd. Daarin zijn nog 2 loka len vrij. Deze zouden, evenals voor den heer Steijn gebeurd is, voor bewoning kunnen worden ingericht. Besloten wordt, dat deze zaak door B. en W. zal behan deld worden. Bij de bespreking over de ontruiming van het huisje van „Achten" gaf de voorzitter zijn verwondering en te vens zijn ontstemming te kennen, dat nog geen der vijf bewoners, die bijtijds reeds aanschrijving hebben ontvangen, dat zij moesten verhuizen, zich op het raadhuis hebben vervoegd om eens te praten over de woningvoorziening. Men denkt er wel gemakkelijk over. Een weinig medewer king der betrokken bewoners is toch wel gewenscht en zeer plichtmatig. Plichten? Rechten alleen meneer! Bij de rondvraag werd het volgende naar voren gebracht: De heer Valkoog vroeg of er vanwege het gemeentebestuur al iets gedaan was, om den toestand van den bijna blinden J. v. Vliet iets te verbeteren. Spreker zou gaarne zien, dat deze man, die een uitste kend vakman is, aan goedkoope grond stoffen werd geholpen, opdat hij zelf in zijn onderhoud kan voorzien. In die rich ting zal geholpen worden en kan dat niet, dan zal het Burg. Armbestuur bijspringen. De heer Aafjes is zeer ingenomen met de wederinvoering van den Kermis-Zondag doch zou den Burgemeester als hoofd der politie in overweging willen geven op Zon dag, Maandag en Dinsdag de kermis om 12 uur te sluiten. De voorzitter deelt mede, dat hij van plan is zulks te doen. De heer Boon vindt de sluiting om 12 uur een prachtplan, doch zou ook op Woensdag en Donderdag om 12 uur wil len eindigen. De voorzitter beweert, dat op die beide avonden nogal uitvoeringen wor den gegeven en dat Ret dan gewenscht is iets langer open te blijven. Echter blijkt het voor de goede orde noodig, dan zal hij niet aarzelen een sluitingsbevel uit te vaardigen. Tenslotte brengt de heer Aaafjes nog een gewichtige zaak ter sprake, n.l. de regeling voor aftrek voor eerste levens onderhoud uit onze verordening op den Hoofdelijken Omslag. Dit jaar is de aftrek al zeer zonderling toegepast, zeer ten na- deele der belastingbetalers. In een gezin b.v. van een vader met 3 belastingplichtige zoons werd voor elk van 800 afge trokken. Dit wilde de heer Aafjes anders hebben. Met wethouder Veenboer stelde hij voor, dat voor het hoofd van het gezin 800 voor eerste levensonderhoud zal worden afgetrokken; voor 1 inwonende zoon f 600; voor 2, 3, 4 of meer inwo nende belastingplichtige zoons derhalve een aftrek voor elk van 1/3, enz- van 800. Dit voorstel vond algemeen bijval, zoodat het met 8 st. tegen 1 st. werd aan genomen en vastgesteld. De tegenstemmer was de heer Vreeburg (C. P.) die den af trek voor eerste levensonderhoud op 1500 wilde stellen. Gelukkig, dat de C. P. niet vee! in onze gemeente te zeggen heeft; wat zouden we een leelijke pijp rooken, als Wijnkoop hier troef was. Op een vraag of na deze wijziging het verme nigvuldig cijfer voor 19221923 niet op 1*4 moet gebracht worden, antwoordt de voorzitter ontkennend. Deze wijziging zal geen grooten invloed hebben op de totaal opbrengst van den Hoofdelijken Omslag. Hierna sluiting. In Memoriam. Maandag is alhier overleden B. A. Theissling. De overledene was jarenlang Secretaris-Penningmeester van den Castricummer Polder. Hij ruste in vrede. Pompstation. De door het bestuur van den Castricummer Polder geslagen pompen zijn gisteren in werking gesteld en hoewel slechts twee leidingen zijn aan gesloten wordt er reeds 22 M3 per uur den Polder ingestuwd. Verkooping. Maandagmorgen werd in het café van de Erven van Benthem publiek verkocht de Zuivelinrichting van B. Lute aan Schoutenbosoch alhier. Per ceel 1 Huis en schuur werd ingezet door G. D. Rez op 7700.en niet gemijnd. Perceel 2, bouwterrein eveneens ingezet door G. F. Res op 1000.en niet ge mijnd. Combinatie van perceel 1 en 2 werd in gezet door G. F. Res op 8780 en niet gemijnd. Perceel 3 werd ingezet door J. van Benthem op 600 en niet gemijnd. Perceel 4 werd ingezet door N. W. Portegies op 450.en niet gemijnd. Perceel 5 ingezet door G. F. Res op 970.en niet gemijnd. Combinatie van de perceelen 1, 2 en 3 werd ingezet op 9570 door G. F. Res en niet gemijnd. Combinatie van de perceelen 1, 2, 3, 4, ingezet door G. F. Res op 10125 ea niet gemijnd. Perc. q tot en met 6 werden ingezet door Harte le Amsterdam op f 11205 en gemijnd do®r J. B. Baas op U250. Een perceel bouwterrein van Mevr. Van Doom in de Burg. Mooystr. werd gekocht door G. F. Res voor 1650. Melkprijs. Gisterochtend is door de melkslijters de prijs van de consumptie- melk gebracht op 13 ct. per liter in ver band met de gestegen kaasprijzen. Treinenloop. Door de vereeniging Castricum Vooruit is getracht de treinen loop zoodanig gewijzigd te krijgen dat de trein no. 457 welke vanUitgeest door gaat naar Alkmaar en daar zijn eindpunt heeft te Castricum zal stoppen. Wordt dit verzoek ingewilligd dan zullen de leerlingen van de normaalschool te Vel zen een uur eerder thuis zijn en behoe^ ven geen uur meer te wachten op aan sluiting op het station Uitgeest. In Memoriam. Alhier is overleden in den ouderdom van 61 jaar de heer P. J. M. Arnold, in leven oud-gezagvoerder der Kon. Paketvaart-Maatschappij in Ned. Oost-Indië. De overledene, die sedert zijn pensïon- neering alhier woonachtig was, genoot de achting en vertrouwen van elk ingezetene Hij ruste in vrede. Burg. Stand. Geboren: Johannes Rei- nierus, zoon van R. Stet en M. Steeman. Overleden: Bemardus Albertus Theiss ling, oud 72 jaar, te Castricum. Pie- ter Jacobus Marinus Arnold, oud 61 jaar, fa flAdnoiim Waterleiding. Naar wij vernemen Wordt druk gewerkt aan het boren voor de wa terwinningen onder deze gemeente voor het provinc. waterleidingbedrijf. Vaarwater. Het Bestuur van Castricum Vooruit is nog steéds werkzaam aan de uitvoering van de verbetering van de Schulpvaart Men hoopt thans van verschillende zij den de toezegging te verkrijgen van fi nancieelen steun, zonder dat kan het plan niet doorgaan. Een succes voor onze Muziekvereerd- ging. Do muziekvereeniging „Eens gezindheid" oogstte weer lauweren. Ver wierf zij op het Nationaal Ooncours te Warmond in den Marschwedstrijd den 2en prijs; in de afdeeling Uitmuntend heid den len prijs en in den Eerewed strijd den len prijs, op het Provinciaal Concours van den Noord-Hollandschen bond, gehouden 30 Juli, waarin zij vol gens den hond moest uitkomen, behaalde zij in den Marschwedstrijd den len prijs, in de 2e afdeeling te Wormer den len prijs met 75 punten, het hoogst aantal punten wat behaald kon worden, bene vens wisselprijs, en in den Eerewed strijd den 3en prijs. Zeer zeker een mooie prestatie voor deze vereeniging. Personalia. Voor het examen En- gelsch L. O. gehouden te 's-Gravenhage slaagde de heer B. G. Schouten, alhier. Noodlanding. Door een defect aan den motor was 'n Nederlandsch vliegtuig verplicht een noodlanding te maken op het strand nabij Wijk aan Zee. P^soon- lijke ongelukken hadden niet plaats. Des avonds is het vliegtuig per auto naar het vliegkamp te Soesterberg vervoerd. Dinsdagmiddag landde bij paal 50, d.i. 20 K. M.ten noorden van Wijk aan Zee, een vliegtuig, no. 45. Het deed een nood landing. Bij 't landen werd de machine een weinig beschadigd en de band van een der wielen werd vernield. De luit.-vliegenier Schot en de waarnemer v. d. Berg v. d. Grijp bekwamen geen letsel. Natuurlijk waren in een minimum van tijd honder den bij het vliegtuig en weldra werd dit met behulp van vele dienstvaardigen tot vóór het dorp gereden. Een bericht van de noodlanding werd naar Soesterberg verzonden en tegen 5 uur arriveerden eenige militairen van den vliegdienst op een vrachtauto met volgwagen. Het vlieg tuig merd gedemonteerd en aldus ver voerd. De belangstelling was intusschen enorm toegenomen. Burgerlijke Stand. Geboren: d, van C. M. Draayer-v. Tongeren. De N_ Z. H. Tram, Gisteren was het weer eens misère met dit vervoermiddel. De tram ontspoorde dit keer niet, maar er brak nu weer een as van een der wagens, waardoor deze even over de brug moest blijven staan. Rectificatie. In het Raadsverslag van Maandag, staat verkeerd gedrukt, dat de eigenaar van de huizen 183, 184 6 maanden tijd krijgt om ze goed bruik baar te maken. Dit moet zijn 6 weken, Bij Koninklijk besluit van 29 Juli 1922 no. 29, is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats de gemeente Texel, G. J. B. Mulder, can- didaat-notaris te Zaandam. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen Engelsch L. O. slaagde de heer C. D. Jansen, a'lhier. Voor het te Amsterdam gehouden examen M. U. L. O. slaagde de heer J. Dil, alhier. De Hoop. Het hospitaal-kerkschip De Hoop is voor zijn tweede kruistocht bij de haringvisschers van IJmuiden naar de Noordzee vertrokken. Als geestelijke verzorger is meegegaan Ds. J. D. de Stoppelaar, Ned. Herv. predi kant te Vlaardingen, als geneesheer Dr. van Asperen van Overveen. Ook is meegegaan Dr. J. Metzelaar, vis- scherij-leeraar te Amsterdam, voor het op nemen van films van de haringvisscherij. Onbestelbare stukken. Lijst van brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvan gen in de tweede helft der maand Juli. Brieven Binnenland: Gebr. Filips, Amsterdam; Nettie Covers, IJmuiden: Th. Kranenburg, Amsterdam; Ontvang kantoor directe belastingen, Amster dam. Briefkaarten Binnenland: Zusters Agathagesticht, Lisse; M. Bouwmees ter, Puttershoek; D. A. Duiverman, Amsterdam; Mej. M. de Hoog-Drees, idem; 2 stuks zonder adres. Briefkaarten Buitenland: Onleesbaar, Japan; Antonsen, Esbjerg. Leerlingen die wenschen toegelaten te worden tot de Rijkstuinbouwwinterschool alhier, moeten zich vóór of uiterlijk 16 September aanmelden voor het afleggen van een toelatingsexamen. Landstorm. Zondag 6 Augustus, 's middags om 4 uur, is er voor de leden van den vrijwilligen landstorm op het schietterrein te Egmond aan den Hoef een oefening. Met het oog op den in September te houden schietwed strijd, waaraan prijzen zullen verbonden zjjn, raden we de landstormer3 aan deel te nemen aan deze oefening. Burgerlijke Stand. Geboren: 1 Juli, Catharina Maria, d. van Comelis Baltus en Elisabeth Wittebrood; 8 Juli, Johannes Jacobus, z. van Wouter Gl«jire en Adriana Kareis; 15 Juli, Petrus, z. van Petrus Zijp en Geertruida Kuys; 24 Juli, Catharina Maria, d. van Gerardus Abbo en Catharina Maria Admiraal. Ondertrouwd: 27 Juli, Comelis Mienis, 47 j. van Egmond-Binnen en Aaltje de Graaf, 44 j. van Bergen. Overleden: 7 Juli, Gerardus Hendrikus Levering, 46 jaar; 11 Juli, Adrianus Kool, 68 jaar. Postduivenwedvlucht. Naar wij verne men zal a.s. Zondag de Postduivenver- eeniging „de Koerier", zijn eerste wed vlucht houden van Duffel (België). Voge lenzang; aankomst der duiven vermoedelijk 9y2 uur- Controlestation Hotel Café Res taurant Graaf Floris V, Vogelenzang. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: M. Swart, 22 j. en M. Krijgsman, 21 j. Overleden: Anna Maria Beentjes, 7 dagen. Matthias Endele, wonende te Wurtenburg (Duitschland), 23 j. Getrouwd; M. Kunnen en I, van Tenen. Geboren: "d. v. W. Fatels en J. Zonnë- véld. d. v. S. P. Kassen en M. Gafel- doörn. z. v. Ph. Verbrugge en N. Alblas. d. v. C. A. Aardenburg en J. Cas.tricum. d. v. J. N. Kloes en M. J. Beentjes. Dinsdag is alhier een circus opgesla gen van Kraksi. Het trof slecht, daar er 's avonds op de Kolk een concert was. Dinsdagavond gaf het fanfarecorps „Kunstkring" alhier op de Kolk een concert, waarbij1 de nieuwe muziektent werd ingewijd. Het corps heeft eer van haar werk, de tent ziet er keurig uit en er werd goed gespeeld. Ziekenhuis te Beverwijk. Dezer da gen is, naar het Hbld. meldt, op het Raadhuis te Beverwijk een vergadering gehouden van de Gezondheids-Commissie van het district Beverwijk en de bestu ren der vereenigingen „Het Witte Kruis" en de Vondelloge No. 35 der Indeueif- dant Order of Old-Fellows, waar de mo gelijkheid is besproken, om te komen tot de oprichting van een ziekenhuis. Reeds jaren is men bezig met hiervoor plannen te beramen, doch de tijdsomstan digheden hebben belet, dat tot dusver veel van de zaak gekomen is. Nu deed zich echer een nieuwe mogelijkheid voor, in verband met den aankoop van de ge bouwen van het thans opgeheven Insti tuut Schaafsma, door de bovengenoem de Vondelloge, welke gebouwen zonder veel kosten waren in te richten voor een ziekenhuis op bescheiden schaal. Op bovenbedoelde vergadering is beslo ten, contact te zoeken met de daar ter plaatse gevestigde vereenigingen „Het Wit-Gele Kruis" en „Wijkverpleging", ten einde een commissie te benoemen, die tot taak zal hebben, de oprichting en instand houding van een ziekenhuis te Beverwijk te verzekeren. Aanrijding. Gisteravond had op de Schans een botsing plaats tusschen twee wielrijders, waardoor zij beiden kwamen te vallen. De een beliep eenige schram men, de ander daarentegen werd met bebloed hoofd en bebloede handen be wusteloos opgenomen en binnen gedragen in de woning der wed. D. Na ongeveer een half uur was de verongelukte we der bijgekomen en door den inmiddels gekomen geneesheer verbonden. Hij werd daarop naar zijn woning vervoerd. B. G. V. „Turnlust" De leden van Turnlust en van de Beverwijksche Man doline-club trekken a.s. Zondag per boot naar Weesp. Vandaar wordt o.a. over Hil versum en Baarn een fietstocht gemaakt en naar Weesp terug. Per boot gaat men weder naar Beverwijk. De Heer A. v. d. Wel, Arendsweg 22, verstrekt de ge- wenschte inlichtingen. Ongeval. Dinsdag werd op de Schans al hier de koetsier C. Dekker, die daar fietste, door een motor aangereden en met gebroken neusbeen en gekwetste handen opgenomen. Brutale dievegge. Terwijl Mevr. v. d. B. alhier eenige boodschappen verrichtte in den drogistwinkel van Deegenaar, ging een Velsensch vrouwje er met haar kar retje vandoor. Zij probeerde het beestje bij een rijwielhandelaar te Velsen aan den man te brengen en werd, doordat de man de zaak niet vertrouwde, bij hem gearresteerd en naar Haarlem gebracht. Voor mevr. v.d. B. een meevallertje, dat zij haar rijwiel reeds eenige uren na de ver missing mocht terug ontvangen. De Raadsvacature. Het Centraal Stem bureau heeft heden in de vacature Mevr. J. M. Kerrebijn, voortdurende door het bedanken van de heeren K. van Pel en M. G. van Praag, tot lid van den gemeen teraad verkozen verklaard den heer L. Poortenaar te Driehuis. Goed afgeloopen. TeT Velseroord is men bezig met het afbreken van het pa tronaatsgebouw, waarvoor een nieuw zal verrijzen. De terreinen van het klooster, waarop dit gebouw staat, zijn van den Zeeweg gescheiden door een twee meter hoogen muur. Tegen dezen muur hadden de aannemers zand opgestapeld. De muur kon dit echter niet meer houden en gisteravond bezweek deze naar buiten, zoodat de weg over een flinke breedte met zand en steenen versperd werd. Gelukkig bevond zich op dezen an ders zeer druk beganen weg niemand op dat moment, zoodat geen persoonlijke on gelukken voorkwamen. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van G. Hoogerwerf-van Beek. z. van J. M, Wijker-v d. Veldt. d. van W. S. Kool- Martens. d. van D. Brakenhoff-de Blauw. d. van M. A. v. d. Boogaard- Haezer. z. van W. A. de Looff-Sijmons. d. van H. A. Venus-Smit. R-K. Kerk. De Weleerw. heer J. Th. M. A. Gussenhoven, kapelaan alhier (Wijkeroog) is als zoodanig benoemd te Weesp. Tot kapelaan alhier is benoemd de Weleerw. heer P. J. M. Heskes, Neomyst. Alweer een. Was de vorige week 'n 9-jarige jongen van hier op stap naar Zaandam, ditmaal werd een 3-jarig ventje alhier vermist. Gelukkig kwam het kind 's avonds weer terecht, tot groote blijd schap der ouders. Over den hevigen brand, die te Val kenburg heeft gewoed, meldt men nog aan de „Tel.": De brand ontstond in een hoek van het cabaret „Rozenhof" en werd te gen 1 uur ontdekt door verschillende inwonende personen. Terstond wer den de bewoners, die zich juist ter ruste hadden begeven, gewekt. Het cabaret, een houten gebouw, van één verdieping, waarin een dans vloer, wordt aan den eenen kant be grensd door hotel Martens. Hier wa ren 11 logé's gehuisvest, uit Amster dam afkomstig. Het gezin Martens be stond uit 6 personen. Aan de andere zijde van het cabaret bevond zich het vroegere hotel „De Leeuw van Vlaanderen", van de Wed. Klabbers. Toevallig bevonden zich daar slechts drie personen, n.l. de Wed. Klabbers, een huisknecht en een inwonend ar beider. Doordat het huis van bestem ming was veranderd, waren er geen logé's. De familie Martens waarschuwde onmiddellijk haar logeergasten, welke in hun nachtgewaad op straat vlucht ten. De brandweer van Valkenburg was weldra ter plaatse, doch kon weinig uitrichten, daar zij slechts over ééne kleine pomp beschikt. Daarom werd de gemeente Maastricht gewaarschuwd, waarmede Valkenburg een contract heeft, om bij brand hulp te verleenen en de groote stoomspuit te zenden. Tegen half drie was deze spuit ter 4": plaatse. Intusschen bleven de vlam men uitslaan en weldra stonden beide huizen en het cabaret in volle vlam. Een koolzuurflesch sprong plotseling met een hevigen slag uit elkaar en ver woestte een deel van den gevel van hotel Martens. Toen de Maastrichtsche brandweer, die in twintig minuten den rit Maastricht—Valkenburg had ge maakt, arriveerde, werd met volle kracht het vuur aangepakt en was men weldra den brand meester. De logé's, welke zich met behulp van anderen op straat gedeeltelijk ge kleed hadden, werden eerst verzorgd in hét tegenover gelegen Protestant- sche kerkje en later in verschillende hotels ondergebracht. Niemand bekwam letsel. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van den brand vernamen wij, dat bii het cabaret een bergplaats is van rii- wielen voor menschen. die naar het Openluchttheater gaan en den avond in Valkenburg doorbrengen. Vermoe delijk heeft een dezer bij het terug halen van zijn rijwiel zijn lantaarn aangestoken en een lucifer onachtzaam weggeworpen tusschen een reet van den dansvloer. Onder dien vloer be vindt zich een open ruimte, waarin touw, krullen, euz. Vermoedelijk is dit aan het branden gegaan en is ver volgens de vloer aangetast. In elk ge val was de plaats van de rijwielstal ling slecht gekozen. Beide gebouwen zijn geheel uitge brand. Alleen de gevels staan nog. De geheele inventaris verbrandde en even eens de meeste kleeren van de logeer gasten. De eigendommen der artisten, die in het cabaret optraden, gingen ook in de vlammen op. Zoo verloor o. a. het duo Canis, uit Amsterdam, een baritonzanger en zijn echtgenoote, al hun muziek, costumes enz. en het orkest zijn instrumenten. Naar wij ver nemen, zijn beide eigenaren verzekerd. Gistermorgen even voor 10 kwam men de Directie van de N V. Twentsche Che micaliënfabriek, Plantage Kerklaan 31, waarschuwen, dat de vlam was geslagen in een. pan, waarin olie en vaseline wer den gekookt en geroerd. De werkman was in het gelaat gewond. Het bleek, dat de omgeving dadelijk had vlam ge vat en dat het vuur zich dadelijk zeer snel uitbreidde in deze zeer brandge vaarlijke omgeving. Toen de dadelijk gewaarschuwde brand weer kwam, was er geen houden meer aan. Om even over tienen sloegen reeds vlammen huizenhoog ten hemel en stond de fabriek, die geheel is jngebouwd tus schen de Franschelaan, Kerklaan en Middenlaan, in lichte laaie. Zelden hebben we zulk een vuurzee gezien. Men kan zich eenigszins een begrip maken van de vuurzee als men weet, dat de tweede zolder van het drie verdiepingen hooge gebouw geheel gevuld was met vaten olie. Van alle zijden reden brandweer en politie aan. De laatste om het terrein over een zeer grooten afstand ruim te maken. De allernaarste omtrek, de gebouwen in de Fraasche, Middel- en Kerklaan liepen groot gevaar, zij werden door de bewoners ontruimd. Met alle macht werkte (ie brandweer om deze gebou wen te beschermen. Een oogenblik vat te de dijklijst van de Hersteld Apos tolische Kerk in Nederland in do Fran- schelaan vuur. Eenige stralen water voor kwamen hier verder uitbreiding. Al heel spoedig had de brandweer, die werkte onder leiding van den hoofd brandmeester Lodewijks, de fabriek als het ware ingesloten door een gordel van water. Na 3 kwartier verminderden de vlam men zichtbaar. Men hoorde zoo nu en dan een muur instorten. Van de fa briek is dan ook niets over gebleven, maar het is een kranig werk geweest, dat geen der belendende perceelen noe menswaardige schade heeft gekregen. Nader seint men ons: De brand in het complex van de Twent sche Chemische handelsvereeniging duur de na een half uur nog in alle hevigheid voort. De brandende gebouwen liggen tus schen de perceelen Plantage Middenlaan en Plantage Franschelaan. Verschillende huizen rondom de brandende fabriek zijn aangetast; ook bestond gevaar voor het kerkgebouw van de hersteld Apostolische Gemeente. Het dak van dit gebouw had reeds vlam gevat, doch door de lijsten er af te slaan, werd erger voorkomen, zoo dat op het oogenblik het gevaar voor dit gebouw geweken is. De brandweer legt nog steeds materiaal nit. Op het terrein van den brand zijn vele autoriteiten aan wezig. De omgeving is geheel door politie afgezet. Nadat de brandweer het vuur geheel meester was, d.w. z. toen het complex gebouwen volkomen was uitgebrand en het geheel niet meer dan een ruïne was, wiaaruit hier en daar zich nog stukken muur verhieven met verkool de halleen en binten kris-kras over de massa ijzer en stukken steen heen, was haar taak nog verre van afgeloo pen. Want onverwachts laaiden nu en dan weer de vlammen op en dan was 't natuurlijk zaak, die met een paar flinke waterstralen te dooven. Het ergste was nu wel, dat uit den ziedenden poel een alles doordringen de zwaveldamp opsteeg, die zeer hin derlijk de longen der brandweerman nen prikkelde. Toen tegen half vijf het meerendeel van het blusschings- materiaal kon inrukken, werd een motorspuit, bediend door een tiental brandwachten, achtergelaten, die on afgebroken den boel nat hield. Met die bespuiting en het houden van toe zicht is den geheelen nacht doorge gaan en zeer waarschijnlijk Zal dit de eerstvolgende dagen ook nog wel noori dig (zijn. t Dinsdagmorgen heeft een zakkenroller op het Maasstation in een der coupê's van trein 9.45 naar Utrecht bij verschil lende dames de taschjes gerold. Bij een® dame wist hij een taschje te ontvreem den, waarin meer dan 200 geborgenl was. De gedupeerden deden bij de politi® aangifte. De dief was gevlogen. De landbouwer Rutgers te Eext verkocht een veulen naar Haulerwijk. Het veulen is daar den stal ontvlucht en heeft zija ouden stal te Eext weer opgezocht, wat een afstand van 9 uur is. Dgnsdagavond zouden te Utrecht oeö aantal christen-anarchisten, communisten, enz., ©en demonstratie houden tegen den oorlog en in optocht met reclameborden door de stad trekken, onder leiding van den heer en mevr. Kees Boeke uit Bilt* hoven en den heer Koenders. j- Diaar nu in Utrecht geen optochten1/ betoogingen enz. op de openbare straat gehouden mogen worden, zonder dat daarvoor vooraf schriftelijke vergunning) is gevraagd en verkregen van den bur gemeester en in dit geval die vergun ning niet gevraagd was, verbood, naar het „Volk" meldt, op het V rodenburg da politie een aantal dezer lieden om een optocht te formeeren en de re clameborden mede te dragen. Aan het verbod werd evenwel geen aandacht ge schonken, en de demonstranten weiger den door te loopen. De politie nam toen de borden in beslag, terwijl een twin tigtal demonstranten o. w. ©en vijftal dames werden gearresteerd en overge bracht naar bet politiebureau op het Vredenbur|g. Dlaar werden ze tot elf uur 's avonds vastgehouden en nadat tegen allen pro ces-verbaal was opgemaakt, weer vrij gelaten. Op het bureau kortten de arrestanten den tijd met het zingen van bun anti oorlogsliederen, terwijl mevrouw Boek© nu en dan solo zong. D&n weer sprakl Kees Boeke een bemoedigend woord ea eenmaal zelfs ging mevrouw Boeke voot in gebed. Het was in het bureau een volkomen godsdienstige samenkomst! Buiten het Vredenburg waren duizen den nieuwsgierigen op da been, die aan de politie handen vol werk gaven oia de orde te handhaven. Enkele perso nen die weigerden aan het bevel om! door te loopen te voldoen, werden in gerekend, wat telkens een hevig tumuli veroorzaakte. Meermalen maakte de po litie van sabel en wapenstok gebruik en kwam de bereden politie in actie om het plein en de straten te anti mimen. De arrestanten werden een voor eent gehoord door de recherche en stelden zich daarbij' buitengewoon kinderachtig] aan bijv. door te weigeren naam, leef tijd of woonplaats op te geven. Verschil lende hunner richten bij' dit verhoor to# de politieinspeoteurs en rechercheurs al lerlei beleeedigende uitdrukkingen. De „Leeuw. Crt." schrijft: De trein was van Rotterdam afgekomen. Over Gouda. Over Utrecht Over Amers foort. Over Zwol. i En aldoor had er het bordje gehangen, dat een hokje afzonderde in den grooten wagon: dames. Toen kwam Meppel. En daar kwam conducteur. Het bordje verdween, Om plaats te maken voor een ander| vrouwen. Na Meppel zijn het in de schatting va» de Nederlandsche Spoorwegen, dus blijk baar geen dames meer. Het is een geschiedenis zonder woordaa, Maar veelzeggend niettemin, j Crepon fantasie Crepon fantasie, j in vetsch. dessins

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2