Na éen geanimeerde rondvraag werd de vergadering geschorst tot half drie. Standplaatsenaftrek. Mgr. Dr. Ariënshulde. KUNST EN KENNIS. Oudheden. Beter weer in Zwitserland Afslachten van weidevee. Een brandstichter? Brand door een kat. Smokkelarij van geld. PJRAAOLOOZE TELEFOON De steenkolen-Import. Tegen de lamp geloopen. De nota van Balfour. De dreigementen van Poincaré. imjustxieelen ia bet begelte Rijnland. De bijeenkomst te Londen. Mandaatcommissie van den Volkenbond. De Oostersche kwestie. i De stakingen in de Ver. Staten. De scheepvaartstaking in de Filip* pijnen. De onrust in ItallS. De Internationale Zeelieden- Conferentie. Koienlaag aangeboord. De spraak verloren door een droom. Een inisldkt concert. Na heropening der vergadering werd het lied „Roomsche blijdschap" gezongen. De presidente heette welkom den Wel- Eerw. Pater Pancratius Winters S. S. C. C., voorts mevr. Rademaker-Klein, voor zitster van den R.-K. Haagschen Vrou wenbond. Hierna kwam aan de orde een voor- stel-Den Haag (H. Agnes en H. H. Engel bewaarders) om stappen te doen teneinde de huisvrouwen voor te lichten, om de regeling der huishoudelijke werkzaamhe den in overeenstemming te brengen met de gewijzigde omstandigheden (8 urendag en vrije Zaterdagmiddag), door te zorgen dat reeds Zaterdagsmiddags het huis houden op orde is en door het familiele ven te bevorderen. Het hoofdbestuur had geadviseerd dit voorstel door de plaatsel. afdeelingen van den Mariabond te doen gaan naar die van den Diocesanen Vrouwenbond. De presidente lichtte dit voorstel toe. De voorzitster van den Haagschen Vrou wenbond zegde medewerking toe voor Den Haag. Onder een „Lang zal zij leven" verlaat mevr. Bronsveld-Vitringa de vergadering. Het bovengenoemd voorstel wordt aan genomen, Vervolgens werden enkele voorstellen behandeld van de Noord-Hollandsche Propagandacommissie. Ten eerste om sprekers of spreeksters te doen optreden op vergaderingen van den R -K. Vrouwen bond en de kosten daarvan te doen dra gen door den Mariabond, De presidente wees op het propagandis tisch nut van deze spreekbeurten. Het voorstel werd aangenomen, waarna de presidente nog enkele practische wen ken ter zake gaf. Voorts werd voorgesteld een leiddraad uit te geven voor afdeelingsbesturen, waarin omschreven worden de voorwaar den waaraan plaatselijke drankweercomi- té's hebben te voldoen, zoodat katholie ken kunnen ztiting nemen. Het hoofdbestuur adviseerde deze uit gave nuttig onder opmerking, dat deze zaak meermalen ter algemeene vergade ring is toegelicht. De directeur van .Sobriëtas, de Wel- Eerw. heer Simonis, lichtte de moeilijk heden toe, die zich op dit terrein voor doen, met name ten opzichte van de sa menwerking met niet-katholieke drank bestrijders, Spr. deelde mede, dat het Fe deratief bestuur besloten heeft een circu laire aan belanghebbende afdeelingen te richten met een afdruk van de formulee- ring van bet standpunt van Sobriëtas. Samenwerking in propaganda is doorgaans niet mogelijk, maar op ander terrein vaak wel. Nog enkele vragen werden ter zake be antwoord, waarbij de presidente mede deelde dat ook het hoofdbestuur reeds in deze diligent is. Het voorstel werd goedgekeurd. Ten derde had de V. H. propaganda commissie voorgesteld de afdeelingen te verzoek n aan het hoofdbestuur kennis te geven wanneer in hai e omgeving gelegen heid bestaat een Mariavereeniging op te richten. Na toelichting werd het voorstel aan genomen, waardoor vooral de propaganda ■practischer we t kan verrichten. Een voorstel-Den Haag (H. Antonius) was ingediend om bij Sobriëtas aan te dringen op de uitgave van een brochure waarin de Plaatselijke Keuze wordt be sproken, bezien van katholiek standpunt. De Eerw. heer Simonis wijst op de be staande lectuur ter zake, die echter niet als volksbrochure gedacht is. Acht men dit laatste fioodig, dan vraagt spr., gaan wij hiermede niet verder dan de Bis- schonnelijke wensch? Spr. acht voorzich tigheid in deze materie zeer geraden. Na een gedachtenwisseling ter zake tusschen Z.Eerw. Pater Ermann en den Z.Eerw. heer Simonis, over het nut dezer uitgave, werd het hoodbestuur gemach tigd ter zake te Haarlem nadere inlichtin gen in te winnen Den Haag (St. Joseph) had een voor stel ingediend om voor de Mariavereeni- gingen zoo mogelijk in samenwerking met het Kruisverbond, oudersavonden te doen houden. De presidente deelde hierbij mede, dat de Centrale Jeugdorganisatie subsidie verleent voor zulke avonden. Het voorstel wordt aangehouden. Na een geanimeerde rondvraag, waarbij mej. Sam mededeeling deed van het plan om een promotiedag over het geheele land te houden, op Hemelvaartsdag, en waarbij de presidente voorlas een tele gram van gelukwensch van den oud- Bondsadviseur, en er ten slotte met alge meene stemmen bevestigd werd de wen- schelijkheid om op de algemeene vergade ring een rede te doen houden, sprak mej. de Bruyn een woord van dank voor haar verkiezing tot 2e secretaresse. Uit Egmond-Binnèn was een opwekking gekomen, om deel te nemen aan den pel grimstocht naar O. L. Vrouw ter Nood op 13 September a s. Pater Winters uit Ginniken, hield daar na een rede over „de uitbreiding van het Rijk van het H. Hart en de drankbestrij ding", waarop de vergadering gesloten werd. Nu de z.g. classificatiecommissie op verzoek der Regeering een herziening van de standplaatsindeeling voor het Rijkspersoneel zal ter hand nemen, heeft de R.-K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphaël", waar de gevol gen dezer herziening ook zullen gelden voor het spoorwegpersoneel en de par tijen uit het spoorwegbedrijf bij deze her ziening geenerlei invloed hebben, zich gewend tot den Minister van Binnenland- sche Zaken om aan partijen uit het spoorwegbedrijf gelegenheid te geven op eenigerlei wijze haar invloed bij deze herziening te kunnen laten gelden. Van verschillende zijden is tot het Uit voerend Comité de vraag gericht, of bij het huldeblijk, op 15 Augustus a.s. Mgr. dr. Alph. Ariëns ter gelegenheid van diens veertigjarig Priesterjubileum aan te bie den, ook een album zal worden gevoegd met de handteekeningen dergenen, die tot het huldeblijk hebben bijgedragen. Verwezenlijking van dit op zich-zelf zeer sympathieke plan is door het Uitvoe rend Comité wel degelijk overwogen, maar zou op te groote moeilijkheden stuiten. Wel echter bestaat bij het Uitvoerend Comité het voornemen, bij de aanbieding van het bedrag voor het huldeblijk een album te voegen inhoudende de namen van allen, die als bewijs van hun huldo en vriendschap voor den beminden Jubi laris een bijdrage zonden. Bij het graafwerk voor kanaliseering der Hunze in Drente is nabij het Drouwe- nerveeen op een groote diepte in den grond gevonden een oude doch gave dolk van 25 c.M. lang. Een deskundige oordeel de het gevondene van zeer ouden datum en afkomstig uit de 16e of 17e eeuw van onze jaartelling. Op geringen afstand werd nog een gave dierenschedel gevonden waarin het gebit nog gedeeltelijk aanwezig. Met het oog op mogelijke andere vondsten wordt voor zichtig verder gegraven» Strauss-concerl spenen. Ze 3eden Hal mei goedmoedigheid en namen de teleurstel lende mededeelinig van den vroolijken kant en lachend op. Hun geld konden ze aan de kas terugkrijgen. De eenige die een voordeeltje hadden waren de juffrou wen uit de vestiaire en de programma- verkoopsters. Voor de talloos vele Hollanders, die nog vacantie-reisplannen naar Zwitserland hebben, diene, dat na een geweldig lange elechtweerperiode tout comme ohez nous! thans ©en belangrijk© verbete- Iring in de weersgesteldheid daar te lande is ingetreden. In het Alpengebied is het helder weer geworden en tevens warmer. (Vad.) In de omgeving van Zevenaar en trou wens zeer sterk ook in den achterhoek van Gelderland zijn de boeren druk doende, om hun weidevee af te slachten. Menig dorpsslager zag daardoor zijn de biet verminderen. De concurrentie heeft de vleeschprijzen zeer gedrukt en eene belangrijke prijsdaling van rundvleesch kan men daardoor tegemoet zien. In verband met ©en brand, di© Maan- ag t© Rijswijk heeft gewoed, is naar do ,,.N R. Ct." meldt de bewoner in arrest gesteld. Gebleken is dat hij des avonds ongeveer 6 uur in de wo ning is geweest, terwijl verder is geble ken dat de brand op vier verschillende plaatsen gelijktijdig is uitgebroken. De njan moest de woning ontruimen, de inboedel behoorde gedeeltelijk aan een aanstaand echtpaar, doch hiervan was niets verzekerd. Te Oirschot (N.-B.) is naar het boerrderij van den landbouwer De Werdt berdoerij van den landbouwer De Werdt aan den ouden Grintweg, plotseling brand ontstaan door het omvallen van een petroleumstel, welk toestel door een kat werd omgeworpen. De kat geraakte vol petroleum en verbrandde heelemaal. Door schrik en pijn gedreven holde het dier den hooizolder op, waar het hooi direct door de vlammen werd aangetast. De zoon, die het dier nasnelde, kon het niet te pakken krijgen: wel ver joeg hij het naar een afzonderlijk staan- den stal, welke eveneens een prooi der vlammen werd. Inmiddels toegeschoten buren hebben eenig huisraad gered. Het vee was ge lukkig in het veld; alleen een varken en drie paarden, welke alle gered zijn, waren op stal. De kat die doro het veld de vlucht nam in de richting van een andere boer derij is afgemaakt. Verzekering dekt d© schade. Alle land bouwmachines, als dorsch-, baksel-, he kel- ©n rooi-machines, alsmede gereed schappen, kar, rijwiel en landbouwpro ducten zijn verbrand. De Rechtbank te Kleef heeft weder een smokkelaffaire behandeld. In den laatsten tijd was het opgevallen dat de hotelhouder M. v. B. uit Donsbrüggen zeer dikwijls over de Nedorland-che grens ging. Aan een ambtenaar verklaarde hij, slechts een kleine som bij zich te heb ben. Zijn metgezellin had echter in een mof en onder het corset 185.000 mark in Duitsche bankbiljetten bij zich. Voor de Rechtbank verklaarde hij, bode te zijn van de Maas- en Waalbank te Nij megen, waarvoor hij chèques, afgegeven op saldi in Duitschland, hij banken te Kleef moest halen. Men vond echter op hem kwitanties, afgegeven op zijn eigen saldo bij de Maas- en Waalbank. De directeur dezer bank verklaarde, niet ge weten te hebben, dat het geld volgens de Duitsche wet slechts verzekerd naar het buitenland mocht worden gebracht. Het meisje, dat zich in gezelschap van den hotelhouder bevond, zeide driemaal over de grens te zijn geweest. Het totale bedrag is op ongeveer 12 millioen mark geschat. De hotelhouder is veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf en 8000 mark boete en zijn metgezellin tot 6000 mark boete. (Tel.) VAN ONZE De import per trein van Duitsche steen, kolen van diverse soort is nu zeer groot. Men ziet thans dag aan dag zeer lange steenkolentreinen passeeren, bestemd naar ons land. Een bekende van de Rotterdamsche poli tie, een tuinman Deutz geheeten, had Zon dag een inbraak gepleegd aan het Achter klooster te Amsterdam en daar kleeddng- stukken en geld ontvreemd. Met zijn buit was hij naar de Broedersteeg getrokken, waar hij de gestolen voorwerpen verkocht. Daarna was hij aan den zwier gegaan met het gevolg, dat hij Zondagnacht dronken werd opgebracht naar het politiebureau Lange Torenstraat. Bij fouilleering vond men op hem een briefkaart ten name van den bewoner van het Achterklooster, die inmiddels aangifte van de inbraak had ge daan. Maar bovendien viel de politie "s heeren Deutz' journaal in handen, geschre ven op een vel papier uit een schrift. Daar op kwamen wel een 20 5 30 adressen voor van woningen, waarin hij waarschijnlijk zijn slag wilde slaan. Allerlei bijzonderhe den voor een inbreker van belang waren bij die adressen gevoegd in een soort ge heimschrift. Bij een adres aan den Oost zeedijk stond 3 met een drietal schopvor- mige platliggende teekentjes er achter. Bij controle bleek, dat de deur van bedoeld pand 3 sloten droeg zpodat er 3 sleutels voor noodig waren. Een ander adres was voorzien van de aanteekening dat de win kel om 8 uur dicht ging, bij een derde was vermeld dat er een fietsenbergplaats was, bij een vierde, dat de bewoner Zon dagsavonds 6 uur naar de kerk ging. Men heeft Deutz voorloopig opgeborgen. Hij bleek niet minder dan vijf vonnissen achter den rug te hebben. Het is mogelijk, dat deze maatregel zo<u worden aangevuld door politie» ondernemingen in het Ruhr-gebied. LONDEN, 2 Augustus. Het ond:rwerp van de schadevergoeding en de interge- allieerde schulden zal worden behandeld door Lloyd George in een belangrijke verklaring, die hij, naar men verwacht, morgen in het Lagerhuis zal afleggen. Inmiddels worden er enkele punten van de nota van Balfour aan de geal lieerden, nopens de intergeallieerde schul den, verduidelijkt door verklaringen uit diplomatieke kringen. Naar verluidt was de bedoeling van dat staatsstuk, duidelijk te kennen te geven, dat de Engelsche regeering van plan is, haar schuld aan de Ver. Staten te be handelen als iets, dat op de volle wijze moet worden nagekomen. Bij het opstellen van de nota heeft de graaf van Balfour bijzondere zorg aangewend, dat haar bewoordingen niet door Amerika zouden worden uitgelegd als een poging, om aan de betaling van die schuld te ontsnappen, welke zal wor den afbetaald met een bedrag van onge veer 57 millioen p.st. jaarlijks. Met betrekking tot do aan Engeland verschuldigde bedragen wijst men erop, dat de Engelsche regeering in de nota verklaart, dat „wij in geen geval van plan zijn, van onze schuldenaren meer te vragen dan noodig is om onze schuld- eischeres te betalen." Dat wil zoggen, dat, waar de schuldenaren van Engeland daaraan 3400 millioen p.st. verschuldigd zijn, terwijl Engeland aan de Ver. Sta ten ongeveer een vierde van dat be drag, of ongeveer 850 millioen p. st. schuldig is, kwijtschelding van de schul den aan Engeland in die verhouding mogelijk is. De Engelsche regeering wenscht ech ter den nadruk te leggen op het feit, dat de geallieerden, om dat te kunnen doen, hun schulden moeten erkennen. De meening van een invloedrijk deel van de Engelsche zakenwereld nopens de nota van Balfour wordt onder woorden gebracht in een verklaring, door den Bond van Engelsche Industrieelen afge legd. De Bond wijst erop, dat de En gelsche belastingbetaler thanB een last torst, die overeenkomt met meer dan 1 shilling in het pond van de inkomsten belasting, hetgeen kan stijgen tot moer dan li/s sh. in het pond, zoodra de amor tisatie-betalingen voor de schuld aan de Ver. Staten beginnen, ten einde de be lastingbetalers van de landen, die schul denaar zijn, te bevrijden van een ver plichting, die zij voorshands niet kunnen nakomen. Terzelfder tijd maakte de Engelsche in dustrie, waarop de grootste druk van die belasting rust, de ergst© depressie door, die ooit in de geschiedenis van dit land is vermeld. Onder dergelijke omstandigheden meent de Bond, dat voorstellen voor nog meer opofferingen van de zijde van dit land aan een zeer nauwkeurig onderzoek be- hooren te worpen onderworpen. Men mag betwijfelen, of een afzonderlijke en voor barige actie van Engeland een alge meene regeling kan verhaasten, en er is reden om te vreezen, dat onze actie die zou kunnen beletten. De Bond meent, dat een nader uit stel van rente-betaling, of zelfs een de finitieve belofte van uitstel van de ka pitaals-terugbetalingen gedurende een reeks van jaren geen te hooge prijs zou zijn voor do toestemming, van Frank rijk, Italië en België, tot een herzie ning van de eischen tot schadevergoeding, hetgeen Duitschland in staat zou stellen, onder het geven van behoorlijke waar borgen en toezicht, zijn financiën en muntwezen in orde te brengen. Een blijvende schrapping der schul den is evenwel iets anders. De Bond vertrouwt erop, dat de En gelsche regeering geen afstand van En- gelsohe rechten meer zal doen, behalve tegen onmiddellijke tegenconcessies van wèlomschreven en aanzienlijke economi sche waarde. BERLIJN 2 Augustus. Volgens de Vossi- sche Zeitung is men in toonaangevende kringen te Berlijn van meening, dat de her haalde bedreigingen met dwangmaatrege len van Poincaré verandering rullen bren gen in de houding der Duitsche regeering inzake de particuliere schulden. Elke her haling en verscherping van de bedreigingen maakt voor Duitschland het onmogelijke nog onmogelijker. BERLIJN 2 Augustus. De Berliner Zei tung am Mittag meldt, dat de rijksregee- ring, alvorens haar standpunt te (bepalen jegens het jongste antwoord van Poincaré, de betrokken instanties, en met name het ministerie van financiën, voor een bespre king heeft bijeengeroepen. BERLIJN, 2 Augustus. Inzake Poincaré's jongste nota, wraken de bladen het vooral, dat het antwoord hals over kop op de Duit sche nota gevolgd is en dat Poincaré zon der voorafgaande beraadslaging met het kabinet of met de geallieerden heeft ge handeld. De Vorwarts schrijft: Poincaré heeft met zijn ultimatum de verstandige po litiek der geallieerden tot steun van de mark in de wielen gereden en wil Enge land klaarblijkelijk voor de bijeenkomst te Londen voor een uitgemaakte zaak stellen. De Vossische Zeitung is van meening, dat Poincaré naar een voorwendsel zoekt om van het geschil met Engeland over de Oosterscbe kwestie ten koste van Duitsch- land gebruik te kunnen maken. De Berli ner Zeitung am Mittag zegt, da voor 15 Augustus rechtens geen vervaltermijn door Poincaré kon worden vastgesteld, zoodat de genoemde termijn van 5 Augustus een daad van krasse willekeur is. De Taeglicbe Rundschau wijst op het scherpe onder scheid tusschen de nota's van Poincaré en Balfour, dat een bijzonder zeldzaam voor spel vormt voor de bijeenkomst te Lon den. Voor het overige wijzen alle bladen ef op, dat Poincaré zich met zijn juridische uiteenzettingen op bijzonder glad ijs plaatst. PARIJS, 3 Aug. In diplomatieke kringen meent men te weten, dal Poincaré, wanneer Duitschland blijft weigeren aan de maandelijksche beta lingen betreffende de particuliere schulden van vóór den oorlog te vol doen, overweegt het aanslaan van de goederen v,an enkele groote Duitsche LONDEN, 2 Augustus. Men acht hef thans zeker, dat behalve Poincaré en Theu« nis, de Belgische eerste minister, ook' Facta en misschien ook Schanzer, de Ita- liaansche premier en minister van hinten» iandsche zaken, aan de bijeenkomst van Maandag met Lloyd George in Downing Street zullen deelnemen. LONDEN, 2 Augustus. Reuter verneemt officieel, dat Schanzer, de Italiaansche mi* nister van buitenlandsche zaken, Maandag te Londen komt, ten einde aan de bespre kingen deel te nemen. PARIJS, 2 Augustus. Poincaaré zal Maandag bij zijn bezoek aan Londen worden vergezeld door Laateyrie, den minister van financiën, en Perettï. den directeur-generaal van de afdeeling .poe litieke zaken. PARIJS, 2 Augustus. De permanent* commissie voor de mandaten uit den Volkenbond, waarin Matsoeda Japan ver tegenwoordigt, heeft Dinsdagmiddag ta Genève opnieuw vergaderd tot voortzet ting van de behandeling van het ver slag over het beduur van de Zuidzee- eilanden, welke onder Japans mandaat zijn geplaatst, met name ten aanzien van de regeling van den arbeid, den handel in geestrijke dranken, het onderwijs, den gezondheidstoestand, het rechtswezen ea de grondbelasting. KON ST ANTIN OPEL, 1 Augustas. Ondanks het krachtig ingrijpen der ge allieerden neemt de onrust onder de bevolking op den Europeeschen oever van den Bosporus steeds toe. KJ geven den wensch te kennen op den Aziatische» oever te vluchten. De geallieerde politie heeft echter de gemeenschap tusschen' beide oevers verboden. 1 Er hebben dagelijks schermutselingen plaats tusschen de Turksche gendarme rie en de Grieksohe voorposten. Da bevolking uit de streek van Tsjataldsja vlucht naaar Konstantinopel. ANGORA, 1 Augustus. Het bericht over een Grieksche aanslag op Konstan- tinorel wordt hier met de groet te kalm te onder het oog gezien. ATHENE, 2 Augustus. De regeering heeft aan den opperbevelhebber der le gers in Klein-Azië en Thracië opdracht' gegeven alle aanraking tusschen de Grieksche troepen en die der geallieerden te vermijden. KONSTANTINOPEL, 2 Aug. De mi nister van buitenl. zaken heeft aan da geallieerde hooge commissarissen 'n nota overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen de afkondiging door Griekenland van de autonomie der bezette gebeden ra Klein-Azië. Deze proclamatie, zoo wordt gezegd, is van nul en geener waarde, evenmin de facto als de jure. De Porta verklaart, dat de verantwoordelijkheid voor de gevolgen dezer willekeurige be slissing op .Griekenland neerkomt. NEW-YORK, 2 Augustus. De spoor wegdirecties zijn, na de voorstellen van Harding te hebben verworpen, ofschoon verklarende, dat zij geneigd zijn, zich te houden aan de beslissingen van don arbeidsraad nopens de loonen en de rechtsvorderingen, voortspruitende uit de staking, in te trekken, naar huis ver trokken met de duidelijke bedoeling, de exploitatie voort te zetten met het per soneel, waarover zij beschikken. MANILLA, 2 Augustus. 64 scherpen, die het verkeer tusschen de eilanden onderling onderhouden, zijn dear de sta king vastgehouden. Wood, de gouverneur- generaal, heeft een bekendmaking uit gevaardigd, dat hit niet zal ingrijpen, behalve om de orde te handhaven, ten zij de dienst van de kustwacht en dn vuurtorens in 't gedrang komt. De ka piteins en machinisten, die hij de be lastingen in dienst zijn, staken ook. ROME, 2 Augustus. Het fascistische blad Patria maakt een omzendbrief van het partijbestuur aan de fascistische Kamer leden, die op het oogenblik te Rome ver toeven. openbaar. De brief verzoekt hun zich naar hun kiesdistrict te begeven ons deel te nemen aan een mogelijke daad van represaille, welke vannacht om 12 uur zal beginnen, als de staking dan niet geëin digd is. De Romeinsche fascisten worden opgeroepen tot een bijeenkomst op den zetel van het fascisme te Rome. Alle koe* poraalschappen moeten te middernacht op; oorlogsvoet staan. De Patria wijst op de groote mislukking van de staking, welke alleen enkele opge wonden standjes voortzetten, en waar schuwt dezen, dat, als zij niet voor mid dernacht van houding veranderen, de fas cisten hen met stokslagen zullen verjagen. ROME, 2 Augustus. De Patria meldt uil Milaan: Vanochtend hebben een hondertal fascisten de tramdienst gaande gehouden. De eerste tram, die vertrok, werd bestuurd door een fascistisch kamerlid. ROME, 2 Aug. Pacta publiceert een rondschrijven, waarin hij aanspoort tot het bewaren van den vrede en de medewer-, king inroept van de partijleiders. PARIJS, 2 Aug. De internationale zee liedenconferentie onder voorzitterschap van Havelock Wilson, heeft met 49 tegen 6 stemmen een door een Amerikaanse!» afgevaardigde ingediend voorstel aangeno men, inhoudende, dat aan de zeelieden de zelfde rechten worden toegekend als aam de andere arbeiders, met name wat de 48- urige werkweek en het minimumloon be treft. De zeelieden verklaren zich bereid zich te verstaan met de arbeiders aan den wal, mits zij op gelijken voet zulfcn wor den behandeld. De Fransche vertegenwoordigers dien den een amendement in om de actie vast te stellen voor de verwezenlijkiög der ge noemde beginselen, doch dit .werd aiel aangenomen. Overreden. Te Wijchen zijn de eer waarde Overste van het liefde-gesticht en een blinde vrouw bij het gesticht door een auto aangereden. De blinde vrouw is bewusteloos weggedragen en slechts de H. Olie is haar toegediend: haar toe stand is zorgwekkend. De Eerw. Ovrste is ook onder de auto geraakt, maar kwam met eenige schrammen vrij. D« Rijks-Geologische Dienst heeft in de gemeente Voerendaal L. een ontginbare koienlaag aangeboord, ter dikte van circa 0.66 M. Naar de Rijks Geologische Dienst be richt, heeft men op den boortoren der Rijksopsporing van Delfstoffen te Gorle (Geld.) bij Winterswijk op c.a. 700 M. diep te het steenkolengebergte aangeboord. Voor den achterhoek mag dit zeker een geringe diepte genoemd worden. De beste der vorige boringen toch toon den pas bij 1150 M. diepte het steenko lengebergte aan. Het resultaat van deze boring is dus dat het 450 M. hooger werd aangetroffen, hetwelk uit praktisch oog punt bezien een belangrijk feit is. De werkzaamheden worden voortgezet, daar het noodzakelijk is, den aard van het gebergte nader te onderzoeken. In deze boring is ook een dikke laag van •teenzout aangeboord. Het onderzoek van deze monsters is nog niet afgesloten. De heer D., uit Markelo, die bij fami lie te Wierden (O.) Ioogeerde, kwam bij het ontwaken tot de ontdekking, dat hij hij zijn spraakvermogen geheel verloren had. De ontboden geneesheer vroeg hem of hij op de een of andere manier ook een schrik gekregen had Hij schreef daarop op een lei, dat hij 's nachts een angstigen droom had gehad, n.l. dat zijn broer, die ernstig ziek is, gestorven was. De geneesheer was van meening, dat hij tengevolge van dezen droom zijn spraak zou verloren hebben. Het Johann Strauss-orkest, onder lei- Hing van den vroegeren K. en K. Hofbal kapelmeester te Weenen, zou Woensdag avond in het Concertgebouw le Amster dam een concert geven. Het programma vermeldde niets dan lichte muziek uit overbekende opera's en operettes, en er waren, hoewel de zaal lang niet vol was, toch heel wat liefhebbers opgekomen om deze vroolijkc muziek van de lustige Weeners te hooren en om Srauss zelf te lien dirigeeren, hetgeen toch ook altijd •tn bezienswaardigheid is. Maar wie er kwamen, de vroegere K. hi K. Hofbalkapelmeester en zijn musici niet. De stoel'mrijen in de zaal waren be hoorlijk bezet, maar die van het orkest bleven leeg, tot er eindelijk iemand op het podium verscheen, die, cenigszins ver legen met het geval, mededeelde, dat hij het pnhliek moest teleurstellen en dat het concert niet kon doorgaan, om de af doende reden, dat het orkest niet geko men was. Het was in Scheveningen geble ven en de heer Srauss was naar Beleren. Anderen verstonden Leiden, maar boe 't zij in Amsterdam was hij niet en de Am- ïterdammers moesten zich dus yan hun

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3