Tweede Blad. 3 Augustus 1922 BUITENLA ND. Onschuldig veroordeeld ordeTn~arbeid. BINNENLAND Brieven uit Borneo. De nota van Balfour. FEUILLETON 41 Voor zijn opvoeding werd niets verzuimd. Pastoor Langier leerde hem de eerste beginselen en was zeer tevreden over zijn ijver en goed be grip. Broeder en zuster aanbaden om zoo te zeggen den kleinen Georges, die onder hun .liefderijke leiding ook een lief kind bleef. Jeanne Fortier vergat men nagenoeg of men hield zich althans zoo, maar behalve den knaap, was er nog een spoor van haar komst aan de pastorie achtergebleven, n.l. het kleine paardje, uit grof hout .vervaardigd, waarvan het kind niet had willen scheiden en dat door mevrouw Darier later werd opgeborgen, toen fijner en kostbaarder speelgoed in het kinderhart de plaats van het paardje hadden vervangen. Na de uitspraak van het vonnis was Jeanne Fortier door een zware hersenkoorts aangetast, die haar op den rand van het graf bracht. Zij herstelde nochthans en kreeg met haar stem,„ook het gebruik van haar Frankrijk en Duitschland. Frankrijk en België. andere zintuigen terug, doch haar geheugen was en bleef gekrenkt en haar geestvermogens hadden veel ge leden. Zij kon zich van het verleden niets meer herinneren, ierwijl zelfs het tegenwoordige in wwken van ne vel was gehuld. De doktoren uit öe gevangenis maakten hare ziektegeschiedenis op en op hun voorstel werd de weduwe Fortier geplaatst in de afdeeling hersenlijders. De geneesheer, die me«f uitsluitend met hare behandeling was belast ge weest, schreef in zijn rapport, dat de vrouw wellicht zou genezen, doch dat men met geen mogelijkheid kon zeg gen, wanneer zulks het geval zou zijn. Men meene niet, dat de arme, on schuldige Jeanne thans dubbel ge straft was. Haar geestverdoocing was misschien beter voor haar dan de martelende gedachte, onschuldig te zijn gekerkerd, zonder hoop op vrij heid. XIII Terwijl deze dingen zich te Parijs afspeelden, ondervond Jacques Ga- raud te New IJork het ge At van het DE CRISIS IN ITALIë. Nieuwe gevechten in Ravenna. De algemeene staking. Dreigende staking van haven arbeiders in Engeland. Uit de Vereenigde Staten. Het Engelsche luchtministerie. succes, werd algemeen geacht, had een prachtig huis, een beminnelijke vrouw, terwijl dagelijks het vermogen van de firma Mortimer en Harmant toenam. Het was nu een jaar geleden, dat hij met de dochter van den Ame- rikaanschen ingenieur was getrouwd en Noemi hechtte zich dagelijks meer aan hem. De ellendeling, die het jonge meisje eigenlijk had getrouwd, om aan zijn eerzucht te voldoen, had lang zamerhand een vurige genegenheid voorzijn vrouw opgevat en deze brand stichter, deze dief, deze moordenaar smaakte als een eerzaam burger de zegeningen van het huiselijk samen leven. Onder leiding van den Franschman hadden de zaken een hooge vlucht genomen. James Mortimer liet zich met de samenstelling van machines niet meer in. Bijna doorloopend op reis, gaf hij alles over in handen van zijn schoonzoon. Het gebeurde eens, dat de vader van Noemi, die sterk rheumatisch was, wegens een aanval het bed moest houden en zich ver plicht zag zijn schoonzoon te verzoe ken in zijne plaats op reis te gaan. Hoewel Jacques ongaarne zijn vrouw verliej.§n liever in de fabriek bleef, De toestand in Ierland. Engeland en het naburige Oosten. De daling van de mark. 6EB9. BUITENL BERICHTEN. Luchtschip en oorlogsschip. Charrier ter dood gebracht. Als op de film. Inbraken te Parijs. Ontploffing van eenammoniatank. De werkloosheid in Engeland Een spoorwegongeluk. beloot hij töch te gaanOvide zou hem vergezellen. Ook Ovide, dank zij de protectie van zijn gewaanden neef, was snel vooruit gekomen. Van opzichter was hij bevorderd tot inspecteur en nog later de rechterhand van Paul Har- mant geworden. De vriendschap, wel ke Ovide van hem ondervond en het vertrouwen, dat deze in hem stelde, kwamen hem heel natuurlijk voor. Desondanks bleef bij Ovide het ver langen levendig, otn het verleden van zijn vermeenden neef te kennen. Anders gezegd, hij wenschte zoo gaar ne op den compagnon van Mortimer met het waarheidslikeur te experi menteeren. „We gaan op reis," zeide hij bij zichzelf, toen Jacques Garaud hem den anderen dag meedeelde, dat zij den dag daarop zouden vertrekken. „Ongetwijfeld zal ik op reis gelegen heid vinden voor mijn proefneming.' Het fleschje, dat hij voor vijftien dollars in New IJork had gekocht, werd ingepakt. Steeds, als Paul Harmant met hem alleen was, liet hij onmiddellijk de gere serveerde houding tegenover Ovide varen. KUNST EN KENNIS. Magalhaes en d'Elcano-herden- king. Ontslag in de Rubber-fabricage. SLACHTOFFERS VAN HET BOLSJEWIEKEN-BEWIND. DE KOUS OP DEN KOP. De twee mannen, die zich elkanders neven doorgingen, reisden alleen in een coupé eerste klasse. Nauwelijks on derweg, begon Jacques Garaud op gezelligen en vertrouwelijken toon met hem te praten. „Wel neef," zeide hij, terwijl hij Ovide op den schouder klopte, laten we nu eens als goede vrienden, als bloedverwanten met elkaar praten." „Dat doet me genoegen," zeide Ovide. „Sedert een jaar is dat nu de eerste keer, dat ik me eens echt in mijn schik voel." „Bevalt het je dus niet in New IJork „Waarom zou 't me niet bevallen Ik zou wel ondankbaar moeten zijn, waar gij mij zoo'n schitterend bestaan hebt gegeven. Maar er is iets anders, dat me hindert, n.l. dat gij in 't pu bliek doet alsof gij mij niet kent, gereserveerd zijt tegenover mij en je lerughoudend toont. Daardoor staan we feitelijk als twee vreemdelingen tegenover elkaar." „Dat kan niet anders., je moet dat inzien," antwoordde Jacques Garaud. „Ja, ja, dat begrijp ik ook. Maar nu, nu ge zelf heer en meester zijt in de fabriek thans.hebt,2£jncts meer BINNENLANDSCH nieuws. Geen steun aan ongehuwde werkloozen. Het Hof van Internationale Justitie. De woningpolitiek der Regeering. te vreezen en het komt mij voor, dat ge mij nu wel als een bloedverwant* zoudt kunnen voorstellen, zoodat ik meer op een voet van gelijkheid met je kom." „Wat nut zou dat hebben „Om meer toenadering te krijgen. Ik ben gaarne bij je. Is daar nu niet op de een of andere manier een mouw aan te passen „Je hebt geen reden tot klagen. Al behandel ik je in 't publiek ook niet als mijn neef, dan meen ik toch een bloedverwant voor je te zijn." „Ja, ja, dat moet gezegd worden Ik verwijt je maar één ding: ik vind je een beetje geniepig." „Ik begrijp niet, wat je daarmee wilt zeggen," zei de valsche Paul Harmant droog. Zooals eens op de „Lord Maire" zag Ovide nu weer de rosse onder grond van zijn haar. „Verklaar je nader," hernam Jac ques. „Als neven, als bloedverwanten, vind ik 't heel natuurlijk, dat men el kaar vertrouwelijke mededeelingen doet. \Wordt vervolgd.). Het Doesoenleven van de wieg tot aan het graf is vol van spoken, geesten, duivels en engeltjes. Ieder vreemd ge luid, dat zij niet thufs kunnen brengen, wordt veroorzaakt door een of anderen geest, gewoonlijk 'n kwade. Iedere gebeur- tenis, alledaagsche en andere, heeft haar geestje. Droomen ook zijn inspiraties van een geest, die bijna altijd beschermgeest is, en in de* droom toekomstigen tegenslag be kend maakt of ook wel een gedragslijn aanwijst. Doesoens daarom gelooven vas- telijk in een droom. En kom nu maar niet met praatjes, dat droomen bedrog en onzin is: dat je dikwijls droomen kan wat je wil, enz want 'n Doesoen is antwoord- vaardig. De geschiedenis heeft het bewe zen. Zoo en zoo heeft zus en zoo ge droomd en Piet heeft het van Klaas en deze van Kaatje en die weer van Keetje, die 'n tante heeft enz. Iemand, ver weg, al lang dood, heeft ns gedroomd, en die droom is uitgekomen en dus zijn droomen toekomstvoorspellers. Wel, de Doesoens zijn niet de eenigen die daarin gelooven. Ik zou niet graag alle menschjes in verlichte en beschaafde landen, die in droomen gelooven, een dubbeltje geven! Droomen verschaffen conversatie, want ze worden verteld en herhaald en uitge legd door iedereen die maar wil. Zelf heb ik verschillende droomen hooren vertellen en de onzinnigste, en er om ge lachen ook! Doch het belachelijkste is, dat 'n echte Doesoen heel serieus den droom verklaart. Veelal is die verklaring zoo onnoozel of ook wel zóó ver gehaald, dat men gerust aan verklaarder's geestestoe stand kan twijfelen. Een Doesoen droomt dikwijls en graag. Met trouwen, vóór de geboorte, vóór het rijstplanten. in ziekten, vóór het bou wen van 'n huis. met alles en nog wat droomt 'n Doessoen. Een vader zal tan gen tijd droomen over een n?.am voor zijn kind. Wat nogal veel voorkomt en dit: Iemand droomt dat zijn eigen naam onge lukbrengend is, dat de duivel op den per soon van dien naam loert enz. Als die droom tweemaal gedroomd wirdt gaat hij op een holletje naar de pr'tsteres voor 'n klein offer en onder dat off: ren van 'n magere kip neemt hij een anderen naam aan. Dan zegt hij wijd en zijd dat zijn naam voortaan zoo en zoo is. Ais de droom erg ongelukkig was handelt hij aóó, doch na het offer gaat hij, weer met 'n kip, n?ar den burgervaêr en verandert daar off. cieel van naam. Dan laat nij overal be kend maken hoe zijn nieuwe naam is. Hij heeft nu het recht iedereen die hem bij zijn ouden naam noemt te beboeten en één kip te exschen. Dit was om den geest van den vorigen naam te bezweren! doch nu peuzelt hij haar op, zonder aan geesten of duivels te denken. Dat hccle proces van van naam veranderen drukken ze uit door één woord. Ik schrijf het hier neer voor de liefhebbers „papavahiung- aan", 'n gewoon Doesoen woordje Als 'n Doesoen 'n paar maal iets droomt zal hij recht tegen hun gewoonten en ze den ingaan en zijn droom is dan z'n excu se. Nog niet lang geleden, droomde een heidensche vrouw dat zij een monster baren zou. Eerst naar de priesteres, die over haar bad: toen droomde ze het weer en ze bewerkte 'n abortus. Die droom! Zooiets wordt hier bekend. Jan en Alle man komt het te weten in heel korten tijd. 't Gebeurt dat ze droomen, dat de ziel van 'n overleden familielid niet in het doodenrijk is aangekomen, omdat ze met het lichaam begraven is. Ze gaan naar het graf, met de priesteres natuurlijk, om te offeren en openen het graf, zoodat de ziel kans krijgt naar Kinabalu te ver huizen! J. STAAL Pr. miss. Inabong 18 Juni 1922. Engelsche persstemmen. De groote belangrijkheid van de nota van Balfour over de intergeallieerde schulden wordt door de Engelsche pers volkomen beseft. De Times noemt de nota „een gewich tig en solide beredeneerd document, dat wat zijn stijl betreft, den bekwamen stel ler waardig is." De Daily News vindt het „een mees terlijke uiteenzetting van het Britsche standpunt." De Daily Chronicle verklaart dat het een klassiek staatsstuk zal worden; ook de Morning Post vindt dat het bestemd ls om historisch te worden. De Manchester Guardian beschouwt het als de meest oprechte poging die nog door Engeland of welk ander land ook is gedaan om de knoop van financieele complicaties door te hakken, die den we reldhandel dreigen te verstikken. De Westminster Gazette schrijft: „Zoo op het eerste gezicht is het stand punt van de Britsche regeenng natuur lijk volmaakt redelijk en volkomen lo gisch. Onze positie ten op zichte van de Ver, Staten is strikt genomen niet die van schuldenaar doch van borg; Wij heb ben niet voor ons zelf geléend.'doch voor onze geallieerden, wier schuldbekentenis sen wij hebben medeonderteekend, omdat dit door de Ver. Staten als voorwaarde Was gesteld voor *t toestaan van de lee ning. Dat wij nu en voor altijd, den ge- keelen last zouden hebben te torsen. schijnt niet heelemaal in den haak te we zen en ook niet goed verdedigbaar. Het standpunt waarop de Britsche nota rich stelt is klaarblijkelijk sterk. De Daily Telegraph gaat de redenen na die de regeering ertoe beeft gebracht de nota rónd te sturen. Het blad schrijft: „De regeering beseft dat de zwaarbelaste Britsche belastingbetaler er niet in zal toestemmen dat nog een shilling inkom stenbelasting op het pond wordt gelegd." „Toch is het duidelük" zoo gaat het blad voort „dat indien onze geallieer den de rente en aflossing niet kunnen opbrengen voor onze leeningen tian hen. de Britsche belastingbetaler daarvoor Sou -moeten opdraaien. Daarenboven is de beslistheid waarmee althans sommiee van Engelands schuldenaars om kwijtschel ding van hun verplichtingen hebben ge vraagd. het tegendeel geweest van een aansporing aan Engeland om zelf een nobel gebaar te maken." Men wacht met belangstelling af, hoe de publieke opinie in de Ver. Staten ter Sake van Balfour's nota zal wezen. Zoowel de Times als de Morning Post souden er de voorkeur aan hebben ge geven, dat een edelmoedige politiek ten opzichte van de Europeesche schulde naars ware aanvaard, zonder de Ver. Staten daarin te betrekken. Ook de Westminster Gazette gelooft, dat het beter zou zijn geweest, den Ame rikanen een voorbeeld in edelmoedigheid te geven, door de schulden van de Eu ropeesche geallieerden af te schrijven, dan het vraagstuk der internationale schulden als één enkele kwestie op te vatten. De Manchester Guardian echter is har telijk ingenomen met den stap, dien de Britsche regeering heeft gedaan. Hef betoog van de nota is wat de basis betreft juist; dat zal mettertijd een ieder moeten inzien. Europa kan zich niet oprichten zonder de hulp van de Vereenigde Staten Dit gaat zijn krachten te boven. De Ver. Staten kunnen hun belangen in Europa niet beperken tot schuldenvordering. Dat is, in economi schen zin, onmogelijk. Terugbetaling der schuld beteekent, handelsbedrijvigheid. Maar indien de Ver. Staten een levendi- gen handel wenschen, moeten zij ertoe meewerken, dat de weg daartoe wordt opengesteld. De Daily Chronicle beschouwt de me dewerking van de Ver. Staten niet als es sentieel. Een algemeene schrapping, af hankelijk gesteld van de Amerikaansche hypotheek op de Europeesche schuld zou nog wel mogelijk zijn indien Frankrijk daartoe gunstig gestemd was. Indien wij zeker waren van een tot rust gekomen en tot vrede gezind Euro pa, en indien er ontwapening was, zou den wij gaarne het offer brengen, in de hoop, dat wij daar later in den vorm van voordeeien voor allen werden scha deloos gesteld. De Daily News acht het een goed ding dat de Europeesche bondgenooten en speciaal Frankrijk voor de logica der feiten zullen worden geplaatst, opdat zij het dilemma zullen begrijpen waarin al len meer of minder diep, verwikkeld zijn. Noch de wetenschap dat wij waarschijn lijk nooit iets van de Fransche schuld zullen terug ontvangen, noch ons voor nemen om in liet eind van het bedrag af te zien, behoeft Egeland te beletten, die schuld te gebruiken als een redelijk wa pen om met Frankrijk te marchandeeren in het belang van vrede en gezond ver stand. Men zegt, dat de Duitsche regeering maatregelen zal nemen om de toepassing van de bestaande overeenkomst te verze keren. Tot den 5en dezer, 's middags 12 uur, zou uitstel verleend warden. In haar antwoord op de Fransche ulti matum-nota van 26 Juli betreffende de compensatiebetalingen, wijst de Duitsche regeering er op, dat de betreffende over eenkomst van 10 Juli '21 door Duitschland gesloten is niet met de afzonderliike mo gendheden, maar met alle betrokken ge allieerde mogendheden gezamenlijk. Zoodat de Duitsche regeering eerst het antwoord moet afwachten der andere regeeringen. De Engelsche regeering heeft nu geant woord in denzelfden geest als de Belgische, n.l. dat beide Duitsche verzoeken om uit stel samenhangen en tezamen moeten wor den onderzocht. Waardoor dus het zelf standig optreden van Frankrijk in deze aangelegenheid nog meer onderstreept wordt. Dit eigenmachtige handelen van Poincaré schijnt te Brussel een onaangenamen in druk te hebben gemaakt. Volgens het „Pe tit Journal" is de Belgische regeering ont stemd. dat Frankrijk haar niet op de hoogte heeft gesteld van te voren, daar toch deze kwestie een gemeenschappelijke aangelegenheid is. Men vreest B.I., dat door den Franschen eisch tot betattrg, ter wijl de Duitsche financiën in wanorde zijn, het beginsel van de Belgische prioriteit tekort zal worden gedaan. De Bdgieehe re geering wijst er op, dat de oomsnisrie van herstel door het vredssrerdrsg een eerste hypotheek heeft op rite bronnen van in komsten van Duitschlwiri, zoodat de her stelbetalingen voorafgaan aan elke andere verplichting. Daarom aon tij de kwestie in handen willen gewen v#n de commissie van herstel. een Besluit' nemen over Bef antwoord aan Rijkspresident Ebert. Naar aan het „Berl. TbI." uit München gemeld wordt, kan over den inhoud van het Beiersche antwoord gezegd worden, dat het in wezen het door Beieren ingenomen standpunt handhaaft, maar in den vorm met den wensch van den Rijkspresident tot een minnelijke schikking van de bestaande tegenstellingen rekening houdt. De formuleering is zoo ge kozen, dat zij ruimte laat voor verdere on derhandelingen. Ten aanzien van de kwes tie der wet tot bescherming der republiek zal de Beiersche regeering, naar het beet, de oprichting voorstellen van een tot Bei eren beperkt Staatsgerechtshof, met zetel in München, waarvoor alle zich in Beieren voordoende gevallen gebracht zullen wor den. In verband met de besprekingen over bet antwoord der Beiersche regeering zijn de onderhandelingen over de nieuwe vorming van een Beiersche regeeringscoalitie nog gaande. Zooals de toestand thans is, komt voor de uitbreiding voorloopig alleen de Beiersche middenpartij (Duitsch Nationa- len) in aanmerking, daar de democraten, met het oog op het feit, dat de situatie door hen beschouwd wordt, in strijd te zijn met het recht, niet terugkeeren kunnen tot een gemeenschap met de beide andere coalitiepartijen. Indien men zich herinnert, dat van de jongste drie Beiersche regeerin gen de eerste steunde op een coalitie van alle burgerlijke partijen en der meerder- heidssocialisten, de tweede de sociaal-de. mocraten uitstootte en de derde de demo craten door de Duitsch-Nationalen schijnt te zullen vervangen, dan is een voortgezette verschuiving van Beieren naar rechts niet ■te ontkennen. Naar uit Frankfort bericht wordt, heeft de staatspresident van Baden. dr. Hummel in zijn gesprek met den Beiersrhen minis terpresident Dr. Lerchenfeld t, uitdruk gelijk gewezen op het feit, dat de andere Zuid- Duitsche Stalen met al hun krachten en met hun geheelen politieken invloed de Rijksregeering zullen steunen, zoodat Bei eren bij een tegenstand geheel geïsoleerd zou komen te staan. Naar het „Journal des Débats" van zijn correspondent te Ravenna verneemt, be gint het er weer te spoken. Er was een soort van vrede gesloten tusschen fascisten en socialisten; de laatsten zouden de sta king opheffen, de eersten de stad ontrui men. Maar een troep fascisten werd toch uit een hinderlaag beschoten, waarbij één doode en één gewonde vielen, en oogen- blikkelijk werden de vijandelijkheden her vat. De dag van Dinsdag is kalm verloopen. De publieke diensten werkten overal nor maal. De groote meerderheid der spoor- weglieden was aan het werk. Fascistische soldaten vervingen de stakers. Alleen uit Genua worden ongeregeldheden tusschen communisten en fascisten gemeld, waarbij twee communisten werden gewond, en te Livorno, waar eveneens eenige personen gewond werden, één zeer ernstig. 1e Man tua, Gingenti, Catana, Luca en Pola en in verscheidene andere steden is de sta ing volkomen mislukt. Te Milaan is de dag zeer rustig verloopen. Alle winkels waren open; de café's en theaters waren zeer druk bezocht Gisteren zijn in een vergadering van haven-autoriteiten en leiders van de vak bonden der transportarbeiders en haven arbeiders pogingen gedaan om het vastloo- pen van de onderhandelingen over de loonquaestie, 't welk dreigt, te voorkomen. De werkgevers hadden geweigerd de loonen te stabiliseeren en een stelsel van onderhoud der werkloozen door het be drijf te introduceeren totdat aan den eisch van 2 sh. loonsverlaging (waardoor de loonen op 10 sh. per dag komen) zou zijn voldaan. De havenarbeiders hadden geweigerd met iedere loonsverlaging genoegen te nemen. De havenautoriteiten te Liverpool heb ben geweigerd samen te werken met de autoriteiten in andere havens, die in den nijverheidsraad vertegenwoordigd zijn. Te Liverpool geeft men er n.l. de voorkeur aan onafhankelijk te handelen. De federatie der transportarbeiders en ook de vakvereeniging van de transport en algemeene arbeiders hebben geweigerd, plaatselijke regelingen toe te laten. Een zeeliedenstaking in de Filipijnen. Uit Manilla wordt gemeld: De officieren en bemanningen van veertien schepen, die het verkeer tusschen de eilanden onder houden, hebben het werk gestaakt tot het verkrijgen ven loonsverhooging. De ge- lieele scheepvaart tusschen de eilanden ligt stil. De reeders verklaren, dat zij den strijd tot het einde zullen uitvechten. De spoorwegbesturen en Harding's voorstellen. De spoorwegbesturen hebben het voor stel van president Harding, behelzende dat de stakende werkplaatsarbeiders weer te werk zullen worden gesteld zonder hun oude rechten verbeurd te verklaren, ver worpen, doch onder voorbehoud de twee andere 'voorstellen, zooals die gisteren ver meld werden, aanvaard. Het Luchtministerie maakt bekend dat een dezer dagen een koninklijk besluit zal worden afgekondigd, dat bepaalt dat de I.uchtraad voortaan za! Bestaan uïf een der voornaamste ministers, die president van den Raad zal zijn; den onder-minister van het Luchtdepartement; den chef van den Luchtstaf; een vertegenwoordiger van het personeel; een lid voor het verrichten van onderzoek; den secretaris van het Luchtministerie. De bedoeling van de reorganisatie is tegemoet te komen aan de nieuwe behoeften en de grootere verant- woordlijkheid. Henri Boland overleden ILenri Boland, de vroegere Sinn Eein- „gezant" in Amerika, is aan zijn ge melde verwondingen overleden. Een vooraanstaand rebellen leider gevangen genomen Vrijistaters hebben op de grens van Cavan en Westmeath bij verrassing Kil- leavey, den rebel, die onlang3 de order heeft uitgevaardigd om alle mannen in uniform op het eerste gezicht dood te schieten, en een aantal van de man schappen, die onder zijn bevel stonden, gevangen genomen, zoo meldt de corre spondent van do „"Daily Telegraph" te Belfast. Het vertrek van het kruisers-eskader met het Sussex-regiment aan boord is afgelast; maar de troepen worden ge reed gehouden. Na de officieele sluiting van de Ber- lijnsche beurs zijn gisteren de buiien- landsche deviezen nog .geweldig geste* gen vermoedelijk tien gevolge van het feit dat de politieke toestand naar aan leiding van het Duitsche antwoord aan Frankrijk minder gunstig beoordeeld werd. Dinsdag had bij wijze van oefening een aanval uit de lucht plaats op het Engelsche oorlogsschip „Agamemnon." Ongeveer vierhonderd bommen werden geworpen van een hoogte van achtduizend voet. Vervolgens onderhielden andere vliegtuigen een machinegeweervuur. De bommen waren niet echt. Waren zij echt geweest, dan zou het schip door de uit geworpen ontploffingsstoffen vernield zijn. De „Agamemnon" werd draadloos van uit een torpedojager gedirigeerd. De manoeuvre wordt niet beschouwd als een ernstige bijdrage tot de studie vau de quaestie van schepen versus vliegtuigen. Naar een B. T. A.-bericht uit Parijs meldt, is Misislas Charrier gisterenmor gen te Parijs onthoofd. Charrier was de laatstovergeblevene van het drietal treinbandieten, dat maanden geleden des nachts een sneltrein van de P. L. M. heeft uitgeplunderd en daarbij een officier heeft gedood, die zich ver zette. De beide anderen zijn door de po litie bij hun vervolging te Parijs neer geschoten. Charrier was de man, die in 'den doorloop van den trein de wacht had gehouden en zoo de misdaad moge lijk had gemaakt. De heer Perron, een fabrikant, passeer de met zijn automobiel den spoorweg bij St.-Jean-de Maurienne, en werd daarbij door een sneltrein gegrepen. De auto werd versplinterd. Toen de machinist 1200 Meter verder den trein tot stil stand had gekregen, vond men den heer Perron op den buffer zitten. Hij was ongedeerd. De „cambrioleurs" zijn te Parijs weer aardig aan den gang, en natuurlijk hob- ben de heeren het vooral op juweelen gemunt. Verleden week was er een ge heimzinnige inbraak in een winkel, waar ondanks de blijkbaar deskundige hand van de dieven voor geen al te groote waarde vermist werd; nu is er weer „ge werkt" in een kleine diamantslijperij in de Rue du Temple. Vermist wordt voor een waarde van 300.000 francs, en alle sporen van de daders ontbreken. Te Leeds is Maandagmorgen een groote ammoniatank plotseling in de lucht ge vlogen. Do verschillende deelen der tank, te zamen met den toren, werden 50 voet de lucht ingeelingerd. De huizen in den omtrek schudden allen op hun grondvesten. Twee arbeiders, die onder da tank aan het werk waren en onder aan hoop ijker bedolven raakten, werden gedood. Het aantal werkloozen, ingeschreven bij de arbeidsbeurzen in Brittannië bedroeg deze week 1.362.300, of 6974 minder dan de vorige week, of 461.407 minder dan begin Januari. Bij de botsing tusschen een excursie- trein met negers en een passagierstrein in Cincinnati zijn niet 15 personen ge dood, zooals aanvankelijk werd gemeld, doch slechts zes. Naar het W. B. uit Boedapest meldt, J Heeft aan "de beraadslagingen 'deelgencw heeft daar een duel op het pistool pl ats men. gehad tusschen Johan Leister berger en den oud-zee-off!c'er Kaukovski, lid van de internationale DonaG-commissie. Bij de derde wisseling van kogels kreeg de laatste een schot in de longen, waar aan hij enkele uren later overleed. Naar aanleiding der aan Spanje door Nederland betoonde belangstelling en ge brachte hulde, ter gelegenheid der her denking van de ontdekking van Straat Magalhaes en de eerste reis em de wereld, werd door de Spaansche regeering beslo ten om behalve Portugal en Chili ook de Nederlandsche regeering uit te noodigen een oorlogsschip te zenden naar de kust van Guetaria-Guinuzcao (Spanje), teneinde aan de op 6 September e.k. aldaar te hou den groote vlootrevue deel te nemen. Loonsverlaging in het smedenvak. De Nederl. Smedenvereeniging en de Af deeling Amsterdam van den Bond van Smedenpatroons in Nederland zijn met de samenwerkende Metaalbewerkersorga nisaties overeengekomen, dat van 1 Aug. af de loonen der burgersmeden met 5 pCt, zullen worden verlaagd. De N. V. Vereenigde Nc lerlandsche Rubberfabrieken te Hovea-dorp bij Oos terbeek is momenteel stopgezet. Er zijn circa 500 a 600 man ontslagen. „Reclams Universum", een Duitsch weekblad geeft een lijst van offers van het Bolsjewieken-bewind in Rusland. Het is wel van belang het staatje in wijder Kring bekend te maken. Vanaf 7 November 1917 werden op bevel der Sovjetregeering ter dood ge bracht: Bisschoppen 28, Geestelijken 1215, Pro fessoren en leeraren 6775, Artsen en assistenten 8800, Officieren 54650, Gen darmerie- en politieofficieren 10500, Sol daten 266000, Gendarmen en politieman nen 48500, Goedbezitters 12950, Intel- lectueelen 355250, Arbeiders 192350, Boe ren 815100. Te zamen dus 1766118 menschen ter dood gebracht, en dat op onrechtvaar dige wijze, dus vermoord. Natuurlijk is deze lijst niet volledig en zijn er niet bijgeteld de millioenen, gevallen in den strijd en in den hon gersnood. Het gaat alleen over terechtstellingen. Men kan er aan zien hoe groot de zegeningen van het communisme zijn en hoeveel reden er is in het algemeen de revolutionaire partijen te bestrijden. We lezen in de „Gelderlander"; „Toen de katholieke arbeider, de heer Serrarens, door de Ned. Regeering werd benoemd tot afgevaardigde ter Internatio nale Arbeidskonlerentie kwam er een storm van protesten los In de sociaal-de mocratische pers. Dót kon niet geduld. Een katholiek als afgevaaardigde ter conferentie, terwijl toch de S. D. A. P. in het Ned. Vakverbond de sterkste verte genwoordiging der arbeiders bezat. En zoo had de goede heer Wilson het immers gewild: dc sterkste partij van het land moest den vertegenwoordiger zen den. Men kent het antwoord op deze bewe ringen. Het N. V. V. telt meer leden dan de R. K. of de Christelijke organisaties apart. Doch veel minder dan de religieuze vereenigingen te zamen. En als men nu zoo redeneert, dat er hier te lande twee stroomingen bestaan, een arbeidersbeweging, welke op ongeloo- vigen, een andere, die op geloovigen grondslag is gevestigd, dan billijkt men vanzelf de meening onzer Regcering, die beide richtingen beurtelings naar de Int. Conferentie wil zenden. Maar de S. D. A. P. heeft zich tegen dat beurten heftig verzet. Zij en zij alleen zou ons land vertegen woordigen. En de heer Serrarens zou z'n neus stoo- ten. Niet ontvangen worden ter conferentie. Dat is al dadelijk mislukt, want de heer Serrarens heeft met vrucht en succes aan de conferentie deelgenomen en aan het slot is de vraag, of hij de rechte vertegen woordiger is geweest, aan het Permanente Hof van Justitie overgedragen. Dat Hof heeft thans beslist. Onze Regeering is volop in het gelijk gesteld. Zonder 'n spoor van aarzeling of reser ve is de vertegenwoordiging van Neder land door den heer Serrarens als juist erkend. Als men zich nu herinnert wat indertijd o.a. door den heer Oudegeest over deze zaak in Het Volk is geschrevenl De Ned. Regeering had, volgens hem, geen dommer streek kunpen uithalen dan deze. Hij had al die internationale juris terij in z'n zak: artikel zooveel en artikel zooveel.... om van te rillen. Maar de heer Serrarens is ten slotte ter Conferentie toegelaten. Is behandeld als volgerechtigd lid. En eindelijk als zoodanig in hoogste int stantie erkend. Het is 'n heele groote kous, die vandaag op het hoofd der S. D. A. P. zit. Met die kous op den kop gaat zij.op vacantie. Een besluit van ti. en W. van Utrecht vernietigd. In bet op 1 Augustus verschenen Staats-: blad No. 449 ds opgenomen het K.B. ten vernietiging van het Utrechtsche besluit, strekkende tot het verleenen van steun aan ongehuwde werklooze arbeiders, dia bij hun ouders inwonen. Bij het nemen van dit besluit heeft del overweging gegolden, dat cfe plicht tot on derhoud van personen als voren bedoeld, in de eerste plaats rust op de ouders en! niet op de overheid en dat het daarom in' het algemeen niet in overeenstemming kart worden geacht met de beginselen eenep goede steunverleening, wanneer aan derge lijke personen van overheidswege recht streeks steun wordt verleend. j De kwestie van den landarbeid nog dezi week in behandeling. Deze week zullen in de groote rechtszaal van het Vredespaleis openbare zittingen worden gehouden van het Permanent Hof van Internationale Justitie, betreffende del nieuwe vraag aan het Hof om advies voor gelegd door den Volkenbondsraad, omtrent de bevoegdheid van de Internationale Ar beidsorganisatie om voorstellen te onder zoeken voor de organisatie en ontwikke ling der landbouwprodiictiemiddelen. Del Fransche Regeering heeft nl. ter kennis vanl het Hof gebracht, dat de heer A. de La-, pradelle, die reeds voor het Hof namens zijn regeering is opgetreden bij de behande ling van de vorige vraag betreffende da bevoegdheid van de Arbeid'sorganisa tia zich ter beschikking van het Hof stelde voor inlichtingen over deze tweede zaak ta verstrekken. Aan den anderen kant heeft het Internationaal Arbeidsbureau het Hof den wensch te kennen gegeven eveneens over deze nieuwe zaak te worden gehoord. De vertegenwoordiger van het Bureau zal naar alle waarschijnlijkheid zijn Directeur, de heer Albert Thonyis zijn. De vertegenwoordigers der Fransche re geering zal gehoord worden Donderdag 3 Augustufc, te 10.30 uur v.m., de vertegen woordigers van het Internationaal Arbeids bureau Vrijdag 4 Augustus, te 3 uur n.m. De minister van Arbeid heeft uitvoerig geantwoord op de schriftelijke vragen van het Kamerlid den heer Van der Waerden betreffende de woningpolitiek der Regeering. Wij ontleenen aan dit antwoord, dat ds minister tot zijn circulaire van 1 Juni 1921 werd geleid door do hooge bouw kosten en het tekort aan arbeidskrachten. De ciioulaire zou iu strekking oon- clusio niets veranderd zijn, indien het deel over de woningbehoefte en de wo ningproductie daaruit was weggelaten of veel minder hoopvol had moeten luiden. De toestand van het Staatskrediet noopte bovendien de factoren van duurte in het bouwbedrijf met kracht te bestrijden. Ook daarvoor moest sterk geremd worden. De uitkomst van de berekeningen van de heeren Methorst en Hudig verdient stellig belangstelling, maar voor de prac- tijk biedt zij reeds hierom niet een juist richtsnoer, omdat die berekeningen zijn gegrond op de veronderstelling, dat er voor ieder gezin een woning moet zijn. Dit nu beantwoordt allerminst aan de feitelijke behoefte, die, onder don invloed van psychologische en economi sche factoren, veel geringer is. Was e* een voldoend aantal woningen tegen vol doend lagen huurprijs beschikbaar om ieder gezin een afzonderlijke buisvesting te geven, dan zou een groot aantal leegstaan, doordat velo gezinnen een af zonderlijke huisvesting niet bcgeeren. Bovendien is het niet denkbaaar, dat de bouwkosten van een redelijke woning zóó zouden dalen, dat de huur binnen het bereik van alle gezinnen zou vallen. Zij zijn ook vóór den oorlog niet zóó laag geweest. Een betrouwbare Rijkswoningstatietiek acht de minister voorshand» niet bereik baar zonder hooge kosten. Reeds daar om kan er niet worden overgegaan tot het inrichten van zoodanige statistiek. In onderzoek is hoe zander vermeer dering van kosten een zoo volledig mo gelijk overzicht kan worden gegeven om trent het resultaat van den Rijkssteua voor woningbouw. I De verdeeling van het bedrag van 86, millioen voor 1922 is geraamd als volgt; A. Voorschotten Woningwet: a. bouw 40 millioen, b. grond 5 millioen. B. Hypothecaire voorschotten voor pre- miebouw 13 millioen. O. Premie 22 millioen. Daarbij was aanvankelijk gerekend voor A. op f 4000 stichtingskosten per woning en voor O. op f 1100 per woning. Een productie van 30.000 woningen zou dus verkregen kunnen warden. Sindsdien zijn de bouwkosten gedaald en is de premie sterk verlaagd; thans mag verwacht wor den, dat een productie van 37.000 A 40.000 woningen met het rantsoen kan worden verkregen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5