vijf en dertig gulden Mousseerende Limonades. VOORKOMEN IS BETER DAN GENEZEN m 1 Donderdag 3 Augustus 1922 45st° Jaargang No. 14211 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad. Internationaal Kath. Werk-congres. IV00RK0M DIT! I ADVERTEER 00K Heden keerden wij aan den heer A. J. DERKS, Tulpenstraat 37 rood, Haarlem, uit de somma van wegens een aan hem overkomen ongeval, aan zijn linkerarm. DE DIRECTIE N. H. COURANT. STADSNIEUWS. AGENDA 4 AUGUSTUS De staking bij de Haarlemsche Ijzergieterij. Kinder Oranjebond „Prinses Juliana" in het Amsterdamsche kwartier. Cider - Champagnepils - Ci troen- Frambozen- Gember bier- Grenadine-Sinaasappel Wynhuys „de Guide Druyf." 4 Groote Markt - Telefoon 134 AMSTERDAMSCHE BEURS. LAATSTE NIEUWS. Geen oorlogsschip. Burgerlijke Stand. Personalia. Bevolking. Besmettelijke ziekten. Onvoorzichtig. Aanrijding. R.-K. Huishoudschool. De loonsverlaging bij de Spoor wegen. Gevonden voorwerpen. Neutrale Schoolvereeniging „Den Hout". Indien Uw CONCURRENTEN adverteeren en U doet het niet, dan zullen zij U na eenigen tijd zeer zeker gaan overvleugelen Van onze Rechtbank. Vleeschkeuringswet. Henri ter HalL Onhoffelijke Ambtenaren. 1 De bollenhandel- ^DERütó J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. De abonnementsprijs bei draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.5754 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. [Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 HAARLEMSBHE XdverTenfien 35 een!» per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. (Eigen correspondentie.)' LUXEMBURG, 30 Juli. Het door de „Internationale Katho lieke Liga" voorbereide Internatio naal congres voor practische samen werking der katholieken van alle lan den, werd heden met een feestelijke godsdienstoefening geopend. In een indrukwekkende, in drie ta len gehouden toespraak, legde Dr. M. J. Metzger, uitGratz,den klemtoon op den wereldomvattenden missiearbeid van de Kerk i n onze dagen, die slechts door samenwerking van de katholieke krachten van alle Landen volmaakt te verrichten zal zijn. 's Middags had in de groote feestzaal van den Katholieken Volksbond de feestelijke openingszitting plaats. Ver tegenwoordigers uit 16 verschillende landen waren bereids aangekomen, die voor het grootste gedeelte organisaties van de grootste katholieke vereeni- gingen vertegenwoordigden. Professor Arnold, uit Zug (Zwitser land), als een der voorzitters van de „Internationale Katholieke Liga", be groette in een keurige openingsrede den HoogEerw. Domheer Dr. Rume en Dr. Mack, die als vertegenwoordi gers van den Doorluchtigen Bisschop Dr. Nommesch van Luxemburg, diens izegen en groeten overbrachten; ver volgens den HoogEerw. Heer Kanun nik Origer, directeur van de St. Pauls- drukkerij, afgevaardigden Düpong en Daubenfeld, algemeen secretaris van den Katholieken Volksbond, die zich gelijk met de vertegenwoordigers van andere Luxemburgsche katholieke or ganisaties voor de voorbereiding van van het congres bijzonder verdienste lijk hadden gemaakt. Kanunnik Rume begroette uit naam van den Herder van het Diocees het rpngres op de meest hartelijke wijze, en legde in een geestige rede den nadruk op de noodzakelijkheid van een practische samenwerking voor den tegenwoordigen missiearbeid der Kerk.' Afgevaardigde Düpong gaf in het bijzonder zijn vreugde te kennen, dat de katholieken van alle landen zich voor den strijd tegen den vernietigenden haat en voor den vrede aaneen geslo ten hebben. Onder algemeene begeestering werd aan den Heiligen Vader het volgende telegramjgezonden „Vertegenwoordigers van ongeveer 20 staten, die in het Luxemburgsche Internationaal Katholiek Werscon- gres te zamen gekomen zijn, smeeken Uwe Heiligheid, vereenigd in den vu- rigen wensch naar den christelijken vrede, a Is gehoorzame zonen, voor het begin van hun arbeid den apostoli- schen zegen af, opdat hun arbeid voor de eenheid en den vrede, de eer van God en het welzijn van de be drukte menschheid moge dienen." Ook aan Hare Hoogheid de Groot hertogin van Luxemburg zond de ver gadering een begroetingstelegram. Als Presidenten van de Algemeene Vergaderingen werden gekozen: Pre laat A. Gieszwein, afgevaardigde van Budapest en Graaf de Rongé, Parijs en Prof. Arnold, Zug. Voor de Sectie vergaderingen werden als Presidenten gekozen: Prof. Dr. Beauregard, Parijs en Directeur Dr. Metzger, uit Gratz; Jeugd-conferentie: de algemeen secre tarissen Suter en Clement, uit Praag. Verder zijn er nog afdeelingen voor vredeswerk, missie-arbeid, het werk der pers en voor de wereldtaal. Daarop begroetten vertegenwoordi gers van Amerika, Engeland, Duitsch- land, Frankrijk, Italië, Nederland, Tschego-SIowakye, Jugo-Slavie, Span je, Oostenrijk, Luxemburg, Hongarije, Saargebied enz., het Congres. Ten slotte werden er begroetings telegrammen vborgelezen van verschil lende kerkvorsten, organisaties enz. uit nalle deelen der wereld. LUXEMBURG, 31 Juli. De dag van heden begon onder voor zitterschap van prof. ahbé dr. Beaure gard, Parijs, en dT. Metzger, Gratz, met een conferentie over de algemeene sa menwerking <ler Katholieken van alle landen. Eerst gaven de vertegenwoordi gers van de verschillende landen een overzicht over den oogenblikkelijken stand van het katholicisme in hun land. In groote trekken ontrolde zich voor de oogen der deelnemers een helder en indrukwekkend beeld van het lijden, den strijd en het succes der Kerk in de verschillende landen: een beeld van de lijdende en strijdende Kerk op aarde. In een breed opgezet referaat gaf alsdan abbé Beauregard een uiteenzetting van de internationale taak der Katho lieken in den modernen tijd. Onder grooten bijval betoogde de rede- naaar, dat juist wii katholieken daartoe geroepen zijn, als kinderen van één Vader in den Hemel, als zonen van een ge meenschappelijke Moeder de H. Kerk, als broeders in Jezus Christus, in den internationalen geestesstrijd van den mo dernen tijd, overeenkomstig de opdracht van den Heiland om over alle grenzen en landen de hand te reiken tot waar achtige, practische samenwerking, voor de verbreiding en tot standkoming van het rijk Gods hier op aarde, het rijk van liefde en gerechtigheid. In schrille tegenstelling tot den groo ten tijd van de christelijke middeleeuwen, zijn echter helaas heden de Katholieken, en niet alleen in enkele landen, maar al te vaak in elkaar bestrijdende partijen en richtingen verdeeld. Bijzonder groot en diepgaand is de verdeeldheid der ka tholieken heden op internationaal gebied wat aan de internationale tegenstanders der kerk zegen en triomf verleent. De oorzaken van dezen treurigen toe stand liggen deels hierin, dat de katho lieken sinds eeuwen niet meer goed in zien, hoe hun kracht voor den interna tionalen strijd moet georganiseerd wor den, anderdeels echter voor alles ook, in den materialistischen, onchristelijken geest van het verleden. Zoo zijn het eenerzijds de politieke meeningsverschillen die in de onder scheidene landen zoowel als in de ge- heele wereld, de katholieken vaak in elkaar bestrijdende partijen verdeelt, zoo dat zir de gemeenschappelijke religieuse gedachte vergeten. De tweede hoofdoorzaak is in het bij zonder het moderne materialistische, on christelijke nationalisme, dat geheel ver schillend van de echt christelijke va derlandsliefde in blinde onderwerping aan den modernen ontkerstenden staat en diens egoislissh-materia'istisoh streven bestaat Dit valsche nationalisme heeft de oogen van een grooten kring katholieken blind gemaakt voor de gemeenschappelijke taak der katholieken in den tegenwoordigen tijd. Deze verdeeldheid verzwakt in bui tengewone mate de katholieke actie en maakt de zegepraal van den tegenstander mogelijk. Tegenover dezen geest van ver deeldheid en scheiding moet de waar achtige universeele katholieke geest van broederliefde geplaatst worden door de gemeenschappelijke internaüona'e organi satie en de practische daad. Sociëteit St. Bavo. 8 u. ledenvergade ring Grafische Bond. 8 uur Rede- rijkers. Luxor-Tearoom. Groote Houtstraat 139-141. Middag- en Avondconcert. Hotel-café „Spoorzicht Stationsplein Concert door het Elite Heeren-Ensemble Hoving. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstr. 49 van 2half 3 aanvrage om ver sterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. R.K. Huishoudschool Kleine Hout weg 14 Spreekuur Maandag van 2i, IDonderdag van 1012 uur. ft K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen vooniL van 912 uur. nam. van 26 «ur. Zaterdags alleen van 912 uur. R K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorni. van 1012 en des nam. van 21 en van 89. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat Da gelijks. uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. Schouwburg Jansweg. 8 uur, Prof. H. Spoelstra, Psycho-Pheraphaat en Magne tiseur. Spaarbank StRosavan half 8— nalf 9 in het Patronaatsgebouw, Nassau laan 50. De staking aan de Haarlemsche ijzer gieterij duurt onveranderd voort. Gisteren heeft de kinder Oranjebond „Prinses Juliana" in het Amsterdamsche kwartier op schitterende wijze zijn 12%- jarig bestaan feestelijk herdacht. Het bestuur, bestaande uit de heeren J. Luttick, C. Coete, J. v. Engelen, G. v. d. Berg, A. Ruygrok, W. v. Zanten, J. v. Maanen, J. E. Mansfelder en de Groot, die zich voor 't arrangement veel moeite ge troost hebben, hebben niet alleen veel vol doening van hun werk ondervonden, n)nar hun komt ook ee- woord van dank en hulde toe voor dat vele werk. Vooral zij, die zich belastten met de uitvoering van het feestprogramma verdienen allen lof. De regeling was geheel af. Om 2 uur verzamelde zich een groot ge tal kinderen op het Teylerpiein in het Am sterdamsche kwartier en werd geleid van het Teylerpiein langs Teylerstraat, Amster damstraat, Amsterdamsche Poort, L. Hee- renvest, Molensteeg, Spaarnwouderstraat, Wijdesteeg, Spaarnc (stille zijde), Melk- brug, K. Veerstraat, Anegang, Gr. Hout straat, Houtplein, Dreef naar het H.F.C.- terrein aan de Spanjaardslaan. De muziek „Kunst na Arbeid" ging voor op en het was een heele vroolijkheid in per V» Literfl. l2'/j cis. per Literfl. 35 ets. op Syphon van 5 of 10 Liter f 0.50 per Liter, uit onze Nieuwe Hygiënische Fabriek, dus prima. De Beurs opende heden: prijshoudend. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 87% 6 pet. Indië 95. Culturen. Koloniale Bank 109, Indi sche Bank 88%, Vorstenlanden 139, H. V. A. 335. Industrieele waarden. Insulinde olie 2%. Oliewaarden. Koninklijke 412, Con sols 115, Orion 36%. Tabakken. Deli Mij. 180, Besoeki 48, Rotterdam Deli 17, Senembah 265. Rubbers. Amsterdam Rubber 58, De- li Batavia 34, Nederl. Rubber 36, Rott. Tapanoeli 7. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 112, Holl. Boot 48, Kon. Holl. Lloyd 101, Japanlijn 71, Paketvaart 83, Scheepvaart- Unie 89 Marine 18%. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 73%, Steel 104, Smelting 62%, Anaconda 109, Cigar 84, Atchison Topeka 107, Voting Rails 26, Denver 1H, Sout hern Pacific 96, Union Pacific 160. DEN HAAG, 3 Augustus. In verband met het dezer dagen in de pers voorko mende bericht omtrent een uitnoodiging van de Spaansche regeering tot het zen den van een Nederlandsch oorlogsschip naar Guitaria, ter bijwoning van het 4de eeuwfeest van de eerste reis om de aar de, deelt men ons mede, dat voor het bij wonen van dit eeuwfeest geen oorlogs schip beschikbaar is. den stoet, waarin taliooze vlaggetjes wer den meegedragen en vele deelnemers en deelneemsters getooid waren met sjerpen en mutsen van Oranje en rood-wit-blauw. Het was een fleurige stoet, die veel be langstelling trok langs de wegen. Op het feestterrein heerschte een en al gezelligheid. Het mooie weer droeg daar veel toe bij. Er waren een 400 kinderen, die aan tal van spelen deelnamen: touw trekken, blokjes rapen, estafetteloopen enz. Een groot aantal prijzen was be schikbaar gesteld, zoodat er vele geluk kigen waren, die met een prijsje huis waarts gingen, maar de hoofdzaak was toch wel het echte, leuke, prettige mid dagje, dat aan de jeugd bereid. Hoeveel sympathie er is voor de vereeniging, bleek wel uit de van vele zijden onder vonden belangstelling, zich uitende in gif ten, E-n onbekende schenker stelde 40 prijzen beschikbaar; het magazijn „De Kindervriend" schonk vele speelgoederen; de firma v, d. Linden stelde beschikbaar 350 gevulde koeken; de koek- en banket- fabriek „Flora" 350 macaroni-koeken; de firma v. Baaien 100 krentebroodjes; de firma Levert en Schudel vijf groote kannen limonade enz. Het behoeft wel niet gezegd, dat van al deze gaven terdege en met smaak genoten werd. Onder de feesten nog een klein inci dent dat goed afliep: de muziektent stortte in, maar niemand werd gewond Om 6 uur ging de optocht, wederom met muziek voorop, naar het Teylerpiein terug alwaar de stoet ontbonden werd. Geboron2 Augustus, z. van J. M. DaudeijInpijn 3 Augustus, d. van M. W. VerhallenHendrix d. van A. E. A. Teunissen—v. d. Brink Ondertrouwd: 3 Augustus, J. H. Kloes en A. J. Lemmers H. Portegies en 8. W. Germeraad G. v. d Raad en M v. d. Bent A. J. Reijers en G. H Kerkhoven. Getrouwd: 3 Augustus, G. v. d. Aar en A. v. Oorden B. E. Brinkmann en M. M. Voorham O. J. Brinkmann en 0. M. Voorham G. J. Ups en M; J M. Kuijpers J. Andréa en A. 0. Beksvoort Wl J. v. d. Veldt en A. A. Ch. Möhring G. H. Hooning en A. Rosenboom K. A. H. Geertsz en P. J. M. Suijver. Voor het te '6-Gravenhage gehouden examen Engelsch L. O. slaagde mej. G. Popma, en de heer A. J. Z. Berg, al hier. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen Eransch L.O. slaagde Mej. S. A. E. Antonisse, alhier. Voor het examen lichaamsoefenin gen gehouden te Haarlem slaagden de heeren Ph. Joh. Bour, Ierseke; W. de Baarr, ScheveningenK. Verwers en H. W:. B. Mehake, beiden Haarlem; L. L. van Roon, 's-Gravenhage. Uit de Statistiek van geboorten, huwe lijken enz., een bijvoegsel van de Staats courant, blijkt dat Haarlem op 1 Juni 1922 78877 inwoners telde. In de week van 23 tot 29 Juli kwamen in de navolgende gemeenteen gevallen van besmettelijke ziekten voor: Haarlem 1 van diptheritis; Zaandam 1 van roodvonk en 1 van diptheritis; Lisse 1 van roodvonk. Een man fietste over de brug bij de Am sterdamsche poort, terwijl een auto vlak achter hem reed. Plotseling stak hij naar de andere zijde over, met het gevolg, dat het rijwiel werd gegrepen en geheel in elkaar werd gereden. Hoewel de auto kalm reed, gaf de man de schuld aan den chauffeur. De fietser bekwam geen letsel. Eene aanrijding had plaats tusschen een auto en de tram op den hoek Verwulft en Koningstraat. De auto reed in te snelle vaart. Ongelukken kwamen niet voor. De tramwagen werd licht beschadigd. Naar wij vernemen is, met ingang van 1 September, tot directrice van de R. K. Huishoudschool aan den Kleinen Houtweg benoemd mej. M. H. Veeger, thans leer- ares aan de Huishoudschool te Schiedam. Mej. Veeger werd te Groningen gebo ren, alwaar zij ook haar eerste opleiding ontving. Daarna vertrok zij naar Schie dam, alwaar zij 13 jaar werkzaam is ge weest aan de Huishoud- en Industrie school. Zij is in het bezit van verschil lende diploma's op het gebied der Huis houd- °n Industriekunst. Zaterdag 5 Augustus belegt de Neder). Vereeniging een groote huishoudelijke vergadering met afgevaardigden van de groote werkplaatsen: Amersfoort, Blerik, Tilburg, Utrecht en Zwolle en waar te vens het geheele Dagelijksch Bestuur aan wezig zal zijn, ter bespreking der loons verlaging, om 2 uur n.m. in „Het Bron gebouw", waar alleen werkplaatspersoneel met hunne vrouwen op vertoon van hun lidmaatschapkaart toegang hebben. C. Steffens, Fabriciiusstraat 29, Bruine blouse; G. Mollema, Z. Polderstraat 41rd, Bril; J. v. Horick, O.-Indischekade 42, Witte duif; L. v. Norden, Leliestraat 27, Geit; J. Vrolijk, Assendelverstraat 50, Grijze dameshandschoen; J. Tersmitten, Beeksteeg 2. Blauwe kindermuts; D. C. Bees, Oosterstraat 63, Engelsche sleutel; I olitiebureau Smedestraat, Br. Schoo-1 tasch; J. W. Mügge, Brouwerskade 75, Grijze damestasch; Kennel Fauna, Park laan 119, Zwart witte kat, gebracht door Kroon, Witte Heerenstraat 10; Zwart wiitfe kat, gebracht door v. Lunenburg, Oostvest 5; Witte kat, gebracht door brjnsen, Glasblazerstraat 43; Oranje kat, gebracht door v. Schie, Bakkerstraat 19; Zwart witte kat, gebracht door Kuiken, Lange Heerenstraat 12; Zwart witte kat, gebracht door v. Meurs, Duvenvoordestr. 54; P. Brussee, Wilsonplein 73, Knipmes; Politiebureau Smedestraat, Kleerenhanger. In de openbare vergadering van Ged. Staten van hedenochtend is behandeld het besluit dezer gemeente, houdende be schikking op een door het bestuur der neutrale schoolvereeniging Den Hout in gediende aanvrage om medewerking voor den bouw eener school op een terrein aan het Zuider Buiten Spaame, bene vens het tegen dit besluit ingediende be roepschrift. Zooals bekend, had de gemeente be sloten medewerking te verleenen door de aanbieding van het schoolgebouw aan de Ged. Voldersgracht, nadat dit zal zijn verbouwd. De vereeniging weigerde dit gebouw, dat h.i niet meer voor school gebouw geschikt is. Door een vertegenwoordiger der veree niging Den Hout werd het beroepschrift toegelicht. Hij betoogde o.a. dat overeen stemming zeer wel mogelijk ware ge weest, indien B. en W. maar voldoende overleg hadden gepleegd. Het bestuur wenscht geen groote uit gave maar een behoorlijk schoolgebouw; het gebouw aan de Ged. Voldersgracht is totaal ongeschikt. Maar in de nabijheid van het terrein aan het Zuider Buiten Spaame staat een villa, op het oogenblik gebruikt door de Nutsschool. Op 1 Sep tember 1923 zal dit gebouw ontruimd worden. Het bestuur van Den Hout, zou gansch niet ongenegen zijn geweest deze villa te aanvaarden, mits maar overleg was gepleegd. Spr. zette voorts de juridische gron den van het beroep uitvoerig uiteen. Ged. Staten zullen laler uitspraak doen De Bureaux der „Nieuwe Haarlemsche Courant" zijn gevestigd Nassaulaan 49, Haarlem, Telefoon 1426, 1748 en 2741 Tegen den arbeider P. S., uit IJmui- den, eischte de ambtenaar van het M. O. hedenmorgen 3 dagen hechtenis wegens het hinderlijk volgen van een werkwillige tijdens de staking aan het hoogovenbe- drijf te Velsen. Tegen W. K., alhier, eischte de ambtenaar van het M. O. 3 subs. 3 da gen wegens het des avonds rijden met een rijwiel dat niet voorzien was van licht. Bekl. beweerde een brandenden zaklan taarn voor zich uitgehouden te hebben. Dit bleek geen gewicht in de schaal te leggen. Het rijwiel, niet de wielrijder moet van een brandende lantaarn voor zien zijn. A. H., die als bestuurder van een automobiel op den Verspronckweg sneller dan 15 K.M. gereden had, hoorde 5 subs. 5 dagen tegen zich eischen. Door Ged. Staten van Noord-Holland is aan de gemeentebesturen in hun provincie medegedeeld, dat de veteri naire inspecteur van de volksgezondheid hun aandacht heeft gevestigd op de on- gewenschte toestanden, welke het gevolg zijn van het feit, dat, niettegenstaande de vleeschkeuringswet reeds op 1 Juni j.l. in werking is getreden, thans nog tal van gemeentebesturen in gebreke zjjn gebleven een verordening in het leven te roepen, als bedoeld in artikel 21 dier wet, aldus het „Hbld." Het gemis van bedoelde verordeningen is niet al leen oorzaak, dat door de slagers in die gemeenten voortdurend in strijd wordt gehandeld met de bepalingen der wet, doch leidt er bovendien toe, dat on toelaatbare handelingen ongestraft kun nen geschieden en speciaal de bedrijven van zoogenaamde koudslachters een be dreiging gaan vormen voor den gezond heidstoestand van de ingezetenen, niet slechts van de na'atige gemeenten, doch evenzeer van die gemeenten, welker be sturen met voortvarendheid aan de uit voering der wet hebben medegewerkt. Een optreding tegen dit euvel kan, zoolang in een gemeente een verorde ning op de keuring van vee en vleesch ontbreekt, niet geschieden tenzij maat regelen worden genomen tegen alle sla gers, die ongekeurd vleesch voorhanden hebben, waardoor uiteraard de goe den met de kwaden zouden moeten lij den. Het behoeft geen betoog, dat, waar de overtredingen nagenoeg uitsluitend zou den zijn te wijten aaan de nalatigheid van het gemeentebestuur in het vaststel len van een keuringsverordening, van een optreden in deze richting ernstige moeilijkheden zouden moeten worden ge ducht. Op den duur kan hierin evenwel goen grond worden gevonden om het nemen van de noodzakelijke maatregelen a hter- wege te laten. In verband daarmede heeft de Inspecteur aan Gedeputeerde Staten verzooht den na'.atigen gemeente besturen te doen weten, dat uiterlijk 15 September e.k. met het nemen van de bovenbedoelde maatregelen een aanvang zal worden gemaakt. Gedeputeerde Staten verzoeken hun per ommegaande in kennis te stellen met de redenen, welke tot vertraging hebben geleid en inmiddels onverwijld maatre gelen te nemen waardoor de uitvoering der wet zoo spoedig mogelijk wordt ver zekerd. Indien op 1 September e.k. nog niet tot vaststelling van de verordening mocht zijn overgegaaan en de organi a'ie van den keuringsdienst alsdan haar beslag nog niet mocht hebben verkregen, zullen Gedeputeerde Staten, de medegedeelde redenen van vertraging in aanmerking nemende, naar bevind van zaken be slissen omtrent de bevordering van de toepassing der wettelijke bepalingen, welke een dwingend optreden van het hooger gezag mogelijk maken. ■v De heer Henri ter Hall verzoekt ons mede te deelen dat hij' dit jaar niet, zooals gewoonlijk, gedurende de kermis- week zijn revue ,Weet jij 't in de gemeentelijke concertzaal zal opvoeren, doch van 510 September. Dinsdagmorgen, zoo vertelt ons een beminnelijke Haarlemsche dame, vervoeg de ik mij in het hulppostkantoor aan het Houtplein, voor het lokel zegelver koop. Ik was er alleen en de ambte naar, die blijkbaar in opdracht had op dat uur het publiek te bedienen, was bezig met in een register of iets der gelijks te schrijven of te bladeren. Niets op tegen, en het is mogelijk dat dit een buitengewoon dringend en belangrijk werk was. Wanneer de ambtenaar daarvan dan ook blijk had gegeven zou niemand er op tegen gehad hebben, dunkt me, even te wachten, al was het vijf, tien minuten. Meneer de ambtenaar scheen echter in een stemming van souvereine minach ting voor het naar zijn inzicht over- lastige publiek te zijn en zag geen menschen. Na eenigen tijd geduldig wachten, waagde ik het met een geldstukje be scheiden op den loketsteen te tikken en de aandacht van den heer achter het loket te trekken. De uitwerking was onverwacht. Met een air en een stem, alsof hij de Minister van Waterstaat zelf was, draaide hij zich in zijn volle lengte naar mij toe en sprak: „Kunt u niet wachten P" Even stondik perplex. Toen meende ik te mogen vragen of meneer de amb tenaar er soms niet wa3 om het publiek ter wille te zijn. Het antwoord op die vraag was even verbluffend als de ge heele behandeling. „Denkt u dat soms?" vroeg hij. En hij liet mij. staan, totdat Een bij uitstek specifiek Haarlemsche handel en nijverheid, de bollenhandel. He up and downs in den bollenhandel beteekenden in den loop der eeuwen niet zelden ook eenzelfde up and down in den bloei en welstand van de stad Haarlem en haar omgeving. In latere jaren is dat stijve verband wel wat verbroken voor wat Haarlem zelf betreft, maar toch beteekent een achteruitgang in den bollenhandel niet zelden ook 'n minder goede toestand voor Haarlem. Yoor wat de omliggende gemeen ten, voor wat „de streek" betreft, is dit echter in nog veel erger mate het geval. Moeilijke tijden liggen achter de bol- lenkweekers. Maar er zijn toch ook nog wel lichtpunten. Ten Haaarlemsche beurze is de handel in bloembollen in vollen gang. De donkere wolk, die zich in het be gin van dit jaar aan gene zijde van d« Oceaan boven het bedrijf samenpakte, is gelukkig verdwenen. De vraag naar vele tulpensoorten Is bevredigend. Zware bollen zullen er met het oog op het ongunstige gewas wel niet veel verhandeld worden. He vraag naar Hyacinthen is zeer goed. Over 't algemeen zijn deze gewassen beter uitgevallen. Een groot gedeelte dezer bollen wordt ook al uitgevoerd naar de nieuwe wereld. Groote partijen zijn reeds van het voorjaar door de exporteurs opgekocht, ten einde een verdere behandeling ten dienste der broeiers zelf te ondergaan. Een eigenaardigheid mag het genoemd worden dat de opvattingen der verschil lende broeiers in den vreemde, ten op zichte der behandeling nog al uiteen- loopen. Het schijnt, dat Denemarken en omliggende landen strenger eischen dien aangaande stellen dan Amerika of En geland. Het beeld echter der naaste toekomst ifl wel hoopvoller dan dat van den onmiddel lijk achter ons liggenden tijd. j Barometerstand 7.66. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt Naar waarnemingen verricht inden morgen van 3 Augustus 1922. Hoogste barometerstand 768,4 m.M. te St Mathieu. Laagste barometerstand 753,1 m.M. te Roest. Verwachting van den avond van 3 tot denavond van 4 Augustus: zwakke, later toenemende wind uit westelijke richtingen, aanvankelijk opklarend, later zwaarbe wolkt of betrokken, waarschijnlijk eeniga regen, vooral in het noorden. Iets warmer. ik, uit schaamte dat ik als een straat jongen behandeld werd, weggegaan ben. Tot zoover het verhaal. De betrouwbaarheid en de karakter eigenschappen onzer zegsvrouwe zijn van dien aard, dat wij er niet aan twijfelen, dat de behandeling in dat hulppostkan toor aan het Houtplein aan correctheid veel te wenschen heeft overgelaten. Maar wij wenschen ook geenszins te gene raliseeren en bedoelen geenszins te zeg gen: ziet naar de handelwijze van dezen ambtenaar en leert ze door dien eenen allen kennen. Er zijn integendeel vele hoffelijke ambtenaren en vooral de be diening bij de posterijen in Haarlem laat in 't algemeen weinig te wenschen over. Maar er zijn er enkelen, die de reputatie van allen bederven en om die heeren, he nevens enkele zwakkere collega's, den lust te benemen het publiek onhoffelijk te behandelen, dienen zij voor elk speciaal geval, dat zij misdoen, op hun nummer te worden gezet. De heeren hebben recht op heusche bejegening van de zijde van het publiek. Ook dat laat wel eens te wenschen over. Maar zij moeten nooit vergeten, dat zij er zijn voor het publiek en het publiek niet voor hen. Een onzer redactie-leden vervoegde zich op een Zaterdagmiddag ten kantore van den belastingontvanger aan het KL Heiligland. De klok sloeg juist 12 uur en hij wist niet dat dit het uur was dat de a .ïbter.aren hun werk eindigen. Hij meldde zich aan een loket en werd daar ontvan gen met de op afgebeten toon gedane vraag: „En wat jij?" Bedoelde bezoeker was volkomen correct en beleefd en had geen aanleiding tot onhebbelijkheid ge geven. Dat moet niet voorkomen. Het is mogelijk, dat bedoelde ambtenaar in een kwaden luim was of juist eea lastig. - bezoeker had gehad, maar dan nog komt het niet te pas dat hij zich op een dergelijke manier .vergeet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1