NIETS VOOR NIETS HIT DEN OMTREK INGEZONDEN. Gemeentelijke dienst voor Licha melijke opvoeding. Contract-Commissie voor de Lan delijke Collectieve Arbeiders overeenkomst in de Bouwbedrij ven. Het hoofd voor de klasse. IJsclub voor Haarlem en Omstr. Haarlemsch Tramcorps. De voorgestelde tarieven van het P. E. N. ASSENDEI FT. CASTRICUM. HALFWEG. HOOFDDORP. WIJK-AAN-ZEE. BENNEBROEK. ZAANDAM. IJMUIDEN. LISSE. EGMOND-BÏNNEN. VOGELENZANG. HEEMSKERK. SPAARNDAM. BEVERWIJK. VELSEN. VELSEROORD. BLOEMENDAAL. SCHOTEN. HEEMSTEDE. ZANDVOORT. Voor dots fnftond dezer rubriek oteit tit Redaotie zleh niet aansprakelijk. luidt het spreekwoord Ook adverteeren kost geld. - Niet adverteeren komt u echter nog duurder ADVERTENTIËN in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" hebben steeds het gewenschte succes. 6EÜENGD NIEUWS. Een treindief. Trouw aan zijn baas. Een wonderlijke „Nooit meer Oor-* Iog"-demonstratie. Een geschiedenis zonder woorden- Gedurende het tijdvak 15 Juli1 Aug. aijn in de gem. zwem- en badinrichtingen 26405 baden genomen, verdeeld als volgt: Abonn. mannen 9377abonn. vrouwen 7911; 35 cts.-baden mannen 238, vrouwen 23110 cts.-baden mannen 1036, vrouwen 958kosteloos, mannen 3945, vrouwen 2709. I Sedert Augustus 1920 bestaat er voor de bouwbedrijven eene Landelijke Collectieve Arbeidsovereenkomst, waarin de 1 oorten en arbeidsvoorwaarden voor de arbeiders zijn vastgelegd. Velerlei omstandigheden zijn oorzaak geweest, dat de bepalingen dezer overeen komst tot een doode letter zijn geworden. 5n de eerste plaats Is dit te wijten aan de toestanden (n het bedrijf gedurende de laatste jaren, gevoegd bij een groot te kort aan geschoolde vakarbeiders en ver der aan de animositeit door de uitsluiting Van 1920 bij de arbeiders opgewekt. Bij dezen stand van zaken bestaat er van de zijde der patroons weinig lust, nu bovendien de omstandigheden in het bouw bedrijf zich hebben gewijzigd, zich fa» de toekomst door een contract te laten bin den, als hun dit voor de wisselvalligheden van het bedrijf niet voldoende waarborg biedt Door de palroons- en arbeidersorganisa ties in de bouwbedrijven voor Haarlem en Omstreken, is daarom, op initiatief der eersle, gezamenlijk dezen toestand onder hef oog gezien, met het gevolg, dat uit bei de groepen, in gemeenschappelijk overleg, eene commissie is samengesteld, wier taak het zal zijn, de naleving van de contrac- tueele bepalingen door bedde partijen te bevorderen, door controleerend en advisee- rend op te treden, te waken legen excessen op loongebied, ten einde daardoor mede te werken genoegzaam werk op de markt to krijgen ter voorkoming of bestrijding van werkloosheid en zorg te dragen, dat de georganiseerde patroons zooveel moge lijk voorzien zullen zijn van het benoodig- de aantal arbeiders, die zij in de eerste plaals zullen kiezen uit de ieden der con tracterende arbeidersbonden. Dit nu laten wij het onomwonden zeg gen. achten wij eene belangrijke schrede in de goede richting. Het gaat stroef in de bouwbedrijven. Er wordt niet gebouwd in evenredigheid van de behoefte. Do oorza ken liggen voor de hand: de patroons kun nen zich niet roeren zooals zij wenschen en van den anderen kant is het publiek huiverig en terughoudend geworden. Wordt echter de Landelijke Collectieve Arbeidsovereenkomst opgevat, zooals hier boven is uiteengezet, dan is te verwachten dat deze in de toekomst het instituut zou kunnen worden, dat de belangen van het publiek en die van arbeider en patroon zal kunnen regelen en beheerschen en al- zoo terugkeer tot normale toestanden in het bedrijf mogelijk wordt. Het Secreariaat dezeT Controle- en Ad vies-Commissie der L. C. A. O. voor de Bouwbedrijven voor Haarlem en Omstre ken is gevestigd Lange Vlamingstraat 5 te Haarlem en is samengesteld als volgt: Voor de Samenw. Patr. verg. voor de Bouwbedrijven van Haarlem en Omstreken de heer J. W. Lassing Voorzitter, Klever laan 171, Bloemendaal. H. J. L. Klein-Schipharst; J. C. Cramer; H. D. de Roos; voor den Alg. Ned. B. A. B. de heer J. Heintzberger; voor den Ned. R. K. B.A.B. „St. Joseph" de heer B. de Leeuw, Secr., L. Vlamingstraat 5; voor den Ned. Chr. B.A.B. de heer S. C. J. Smit; voor den Alg. Ned. Grondw. B. de heer E. C. van Egdom; voor den Ned. Neutr. Tim- merl. B. de heer D. van Gelder. De afd. Haarlem van den Bond van Ned. Ond. heeft zich met een adres tot den Baad gewend, waarin verzocht wordt, het voorstel van B. en W. om den heer Hindriks vrijstelling te ver- leenen tot het geven van onderwijs in een vaste klasse, te verwerpen. Bij dit adres is een uitvoerige me morie van toelichting gevoegd, waarin betoogd wordt op grond van uitspraken van de heeren Bruch, Nagtzaam en Boes, hoe schadelijk het ambulantisme is voor het onderwijs. Er wordt in verdedigd, dat hier alleen ziekte-verlof of pensioen kan worden verleend. Tenslotte wordt in het licht gesteld, dat het ambulant maken van den heer Hindriks de gemeente jaarlijks f 2000 k f 3000 zal koeten, wat in dezen tijd van bezuiniging zeer zeker ongemoti veerd is De voorzitter van de ijsclub voor Haar lem en omstreken, overste T. L. van iWagtendonk, heeft, naar wij vernemen, zijn functie van voorzitter neergelegd. Het „E. 8. M. Fanfarecorps" is op Sl Juli gereorganiseerd en bestaat in den vervolge alleen uit Tramwegperso neel. De nieuwe naam is: Haarlemsch Tramcorps. De muzikale leiding berust bjj den heer Benier v. 't Hoff. Het comité der vereeniging van bur gemeesters en secretarissen te Hoorn, Purmerend, Alkmaar en Schagen stelt een onderzoek in naar de financieels gevolgen voor de plattelandsgemeenten van de voorstellen welke op 14 Juli j.l.» zijn behandeld in de vergadering der afdeeling Noord-Holland van de ver eeniging van Nederlandsche gemeenten, betreffende de stroomprijzen van hetP. E. N. Daartoe is aan de gemeentebe' sturen een vragenlijst ter invulling toe gezonden. Naar het „Hbl." verder ver neemt zal de af deeling Noord-Holland op 28 Augustus opnieuw vergaderen ter verdere behandeling van de bedoelde voorstellen. Het verslag van de vergade ring van 14 Juli, met de inleiding van dr. Kuipers, waarin deze voorstellen wer den toegelicht en verdedigd, zal binnen eenige dagen aan de gemeentebesturen worden toegezonden. Raadsvergadering. Aanwezig 9 leden, twee vacatures, de heeren Sikkcs en Dof fer. Voorzitter de Edelachtbare heer Bur gemeester W. de Boer. a. Komen ter tafel, worden onderzocht en In orde bevonden de geloofsbrieven van de nieuwe raedsleden de heeren G. Kleijn Fz. en P. Boon Gz., met alg. stemmen wordt tot toelating besloten. In de volgen de raadsvergadering zullen de nieuwe hee ren worden geïnstalleerd. Tien pop voor de gemeente verdiend, b. wordt voorgele zen een schrijven van den heer Inspecteur waarin wordt aangedrongen op spoedige bekendmaking van 't vermeningvuldigings- cijfer voor het belastingjaar 19221923. De voorzitter begon met mee te deelen dat het totaalcijfer van de plaatselijke in komstenbelasting op de kohieren voor het jaar 1921—1922 bedroeg 101,097,44. Daar slechts 66,000 noodig was, hadden we dus een faveurtje van ruim 35,000. In verband hiermede brachten B. en W. ter lafel een adres van de afd. Assendelft der S. D. A. P. inhoudende het verzoek om de aanslagen over 1921—1922 slechts voor 2/3 gedeelte te heffen of na volle heffing 1/3 gedeelte te restitueeren. B. en W. ad viseerden op dat verzoek afwijzend te be schikken. Eerstens om den rompslomp van administratieve werkzaamheden, die door de aanneming, noodzakelijk zoude worden en tweedens, omdat alles in 1922 1923 weer terecht komt Tevens mocht men uiet te vast bouwen op het surplus van 35,000, dit kon wel eens aanzienlijk minder worden als alle reclames die zijn er vele gegrond worden geacht. Na lange bespreking bracht de voorzitter het adres in stemming, met het resultaat, dat het met 5 tegen 4 stemmen werd verwor pen. Voor stemden de heeren Stam, R. K., de heeren Kwantes en Valkoog, S.D.A.P., en de heer Vreeburg, C. P. Tegen de hee ren Verhaar, Boon en Zuidervaart, R.K., en de heeren C. J. Kleijn en Aafjes, Vrijz. Nu de Raad dus voor 19221923 over bo vengenoemd surplus kon beschikken werd het vermenigvuldigingscijfer vastgesteld op 1, het vorige jaar was het 2K- Wij gaan vooruit, dank zij de zeer verstandige en tevens hoogst noodzakelijke zuinigheid van een overgroot deel der Raadsleden, c. Komen in behandeling concept-verorde ningen op het heffen en invorderen van keurloonen ingevolge de Vleeschkeurings- wet. Na voorlezing en behandeling wor den beide verordeningen goedgekeurd en vastgesteld, d. Op verzoek van Ged. Staten worden in verband met de periodieke af treding van zetters voor 's Rijks directe be lastingen de volgende dubbeltallen geko zen: le vacature de heeren Veenboer en Zuidervaart; 2e vacature: C. Yz. Kleijn en H. Aafjes. e. In de vacature Sikkes voor de Lichtcommissie wordt gekozen de heer G. Valkoog, Tot lid van den Raad van commissarissen van „Goed Wonen" wordt de heer G. Valkoog herbenoemd, g. Wordt voorgelezen een schrijven van Ged. Staten, inhoudende het bericht dat volgens art. I der wet van 24 Mei 1897 Staatsblad No. 156, aan onze gemeente over 1922 het be drag van 10190,76 wordt uitgekeerd, h. Wordt gelezen een missive van Ged. Sta ten, waarin wordt meegedeeld, Jat de regeling met Krommenie omtrent het toe laten van kinderen uit Assendelft op de scholen te Krommenie is goedgekeurd. In die verordening is vastgesteld, dat Assen delft voor eiken leerling den kostprijs be taalt. Komt in behandeling de wijziging van de gemeenschappelijke regeling inzake de Centrale Ambachtschool voor de Zaan streek. Met algem. stemmen wordt de wij ziging aangenomen en vastgesteld. Voor taan treedt om de 3 jaar niet meer de ge- heele commissie van toezicht af, doch slechts de helft. j. Wordt behandeld een schrijven van de Gezondheidscommissie van Beverwijk e.o. waarin geadviseerd wordt het huisje van „Achten" onbewoon baar te verklaren. Op voorstel van B. en W. wordt met algem. stemmen ingevolge dat advies besloten. Binnen 3 maanden moe ten de huizen ontruimd zijn. De woning nood komt nu ter sprake. De heer Vree burg wil bouwen. B. en W. echter denken er niet aan om met een voorstel voor nieuwbouw te komen. De Noorderschool wordt genoemd. Daarin zijn nog 2 loka len vrij. Deze zouden, evenals voor den heer Steijn gebeurd is, voor bewoning kunnen worden ingericht. Besloten ordt, dat deze zaak door B. en W. zat behan deld worden. Bij de bespreking over de ontruiming van het huisje van „Achten" gaf de voorzitter zijn verwondering en te vens zijn ontstemming te kennen, dat nog geen der vijf bewoners, die bijtijds reeds aanschrijving hebben ontvangen, dat zij moesten verhuizen, zich op het raadhuis hebben vervoegd om eens te praten over de woningvoorziening. Men denkt er wel gemakkelijk over. Een weinig medewer king der betrokken bewoners is toch wel gewenscht en zeer plichtmatig. Plichten? Rechten alleen meneerl Bij de rondvraag werd het volgende naar voren gebracht: De heer Valkoog vroeg of er vanwege het gemeentebestuur al iets gedaan was, om den toestand van den bijna blinden J. v. Vliet iets te verbeteren. Spreker zou gaarne zien, dat deze man, die een uitste kend vakman is, aan goedkoope grond stoffen werd geholpen, opdat hij zelf in zijn onderhoud kan voorzien. In die rich ting zal geholpen worden en kan dat niet, dan zal het Burg. Armbestuur bijspringen. De heer Aafjes is zeer ingenomen met de wederinvoering van den Kermis-Zondag doch zou den Burgemeester als hoofd der politie in overweging willen geven op Zon dag, Maandag en Dinsdag de kermis om 12 uur te sluiten. De voorzitter deelt mede, dat hij van plan is zulks te doen. De heer Boon vindt de sluiting om 12 uur een prachtplan, doch- zou ook op Woensdag en Donderdag om 12 uur wil len eindigen. De voorzitter beweert, dat op die beide avonden nogal uitvoeringen wor den gegeven en dat het dan gewenscht is iets langer open te blijven. Echter blijkt het voor de goede orde noodig, dan zal hij niet aarzelen een sluitingsbevel uit te vaardigen. Tenslotte brengt de heer Aaafjes nog een gewichtige zaak ter sprake, n.l. de regeling voor aftrek voor eerste levens onderhoud uit onze verordening op den Hoofdelijken Omslag. Dit jaar is de aftrek al zeer zonderling toegepast, zeer ten na- deele der belastingbetalers. Tn een gezin b.v. van een vader met 3 belastingplichtige zoons werd voor elk 14 van f 80° afge trokken. Dit wilde de heer Aafjes anders hebben. Met wethouder Veenboer stelde hij voor, dat voor het hoofd van het gezin 800 voor eerste levensonderhoud zal worden afgetrokken; voor 1 inwonende zoon f 600; voor 2, 3, 4 of meer inwo nende belastingplichtige zoons derhalve een aftrek voor elk van M; 1/3, 14 enz. van 800. Dit voorstel vond algemeen bijval, zoodat het met 8 st tegen 1 st. werd aan genomen en vastgesteld. De tegenstemmer was de heer Vreeburg (C. P.) die den af trek voor eerste levensonderhoud op 1500 wilde stellen. Gelukkig, dat de C. P. niet veel in onze gemeente te zeggen heeft; wat zouden we een leelijke pijp rooken, als Wijnkoop hier troef was. Op een vraag of na deze wijziging het verme nigvuldig cijfer voor 19221923 niet op 114 moet gebracht worden, antwoordt de voorzitter ontkennend. Deze wijziging zal geen grooten invloed hebben op de totaal opbrengst van den Hoofdelijken Omslag. Hierna sluiting. In Memoriam. Maandag is alhier overleden B. A. Theissling. De overledene was jarenlang Secretaris-Penningmeester van den Castricunjtder Polder, Hij ruste ia ïrede. Pompstation. =-» De door het bestuur van den Castricummer Polder geslagen pompen zijn gisteren in werking gesteld en hoewel slechts twee leidingen zijn aan gesloten wordt er reeds 22 M3 per uur den Polder ingestuwd. Verkooping. Maandagmorgen werd in het café van de Erven van Benthem publiek verkocht de Zuivelinrichting van B. Lute aan Schoutenbosoch alhier. Per ceel 1 Huis en schuur werd ingezet door G. D. Rez op 7700.en niet gemijnd, Perceel 2, bouwterrein eveneens ingezet door G. F. Res op 1000.en niet ge mijnd. Combinatie van perceel 1 en 2 werd in gezet door G. F. Res op 8780 en niet gemijnd. Perceel 3 werd ingezet door J. van Benlhem op 600 en niet gemijnd. Perceel 4 werd ingezet door N. W Portegies op 450.en niet gemijnd. Perceel 5 ingezet door G. F. Res op 970.en niet gemijnd. Combinatie van de perceelen 1, 2 en 3 werd ingezet op 9570 door G. F. Res en niet gemijnd. Combinatie van de perceelen 1, 2, 3, 4 ingezet door G. F. Res op 10125 en niet gemijnd. Perc. tf tot en met 5 werden ingezet door Harte te Amsterdam op f 11205 en gemijnd door J. B Baas op 11250. Een perceel bouwterrein van Mevr. Van Doom in de Burg. Mooystr. werd gekocht door G. F. Res voor 1650. Melkprijs. Gisterochtend is door de melkslijfers de prijs van de consumptie melk gebracht op 13 ct. per liter in ver band met de gestegen kaasprijzen. Treinenloop. Door de vereeniging Castricum Vooruit is getracht de treinen loop zoodanig gewijzigd te krijgen dat de trein no. 457 welke vanUitgeest door gaat naar Alkmaar en daar zijn eindpunt heeft te Castricum zal stoppen. Wordt dit verzoek ingewilligd dan zullen de leerlingen van de normaalschool te Vel- zen een uur eerder thuis zijn en behoe ven geen uur meer te wachten op aan sluiting op het station Uitgeest. In Memorfam. Alhier is overleden in den ouderdom van 61 jaar de heer P. J. M. Arnold, in leven oud-gezagvoerder der Kon. Paketvaart-Maatschappij in Ned. Oost-Indiê. De overledene, die sedert zijn pension- neering alhier woonachtig was, genoot de achting en vertrouwen van elk ingezetene H(j ruste in vrede. Burg. Stand. Geboren: Johannes Rei nierus, zoon van R. Stet en M. Steeman. Overleden: Bemardus Albertus Theiss ling, oud 72 jaar, te Castricum. Pie- ter Jacobus Marinus Arnold, oud 61 jaar, te Castricum. Waterleiding. Naar wij vernemen wordt druk gewerkt aan het boren voor de wa> terwinningen onder deze gemeente voor het provinc. waterleidingbedrijf. Vaarwater. Het Bestuur van Castricum Vooruit is nog steeds werkzaam aan de uitvoering van de verbetering van de Schulpvaart. Men hoopt thans van verschillende zij den de toezegging te verkrijgen van fi- nancieelen steun, zonder dat kan het plan niet doorgaan. Een succes voor onze Muziekvereem- ging. De muziekvereeniging „Eens gezindheid" oogstte weer lauweren. Ver wierf zij op het Nationaal Concours te Warmond in den Marschwedstrijd den 2en prijs; in de afdeeling Uitmuntend heid den Ion prijs en in den Eerewed strijd den len prijs, op het Provinciaal Concours van den Noord-Hollandschen bond, gehouden 30 Juli, waarin zij vol gens den bond moest uitkomen, behaalde zij in den Marschwedstrijd den len prijs, in de 2e afdeeling te Wormer den len prijs met 75 punten, het hoogst aantal punten wat behaald kon worden, bene vens wisselprijs, en in den Eerewed- 6trijd den 3en prijs. Zeer zeker een mooie prestatie voor deze vereeniging. Personalia. Voor het examen En- gelsch L. O. gehouden te 's-Gravenhage slaagde de heer B. G. Schouten, alhier. Noodlanding. Door een defect aan den motor was 'n Nederlandscli vliegtuig verplicht een noodlanding te maken op het strand nabij Wijk aan Zee. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Des avonds is het vliegtuig per auto naar het vliegkamp te Soesterberg vervoerd. Dinsdagmiddag landde bij paal 50, d.i. 20 K. M.ten noorden van Wijk aan Zee, een vliegtuig, no. 45. Het deed een nood landing. Bij 't landen werd de machine een weinig beschadigd en de band van een der wielen werd vernield. De luit.-vliegenier Schot en de waarnemer v. d. Berg v. d. Grijp bekwamen geen letsel. Natuurlijk waren in een minimum van tijd honder den bij het vliegtuig en weldra werd dit met behulp van vele dienstvaardigen tot vóór het dorp gereden. Een bericht van de noodlanding werd naar Soesterberg verzonden en tegen 5 uur arriveerden eenige militairen van den vliegdienst op een vrachtauto met volgwagen. Het vlieg tuig merd gedemonteerd en aldus ver voerd. De belangstelling was intusschen enorm toegenomen. Burgerlijke Stand. Geboren: d. van C. M. Draayer-v. Tongeren. De N_ Z. H. Tram. Gisteren was het weer eens misère met dit vervoermiddel, De tram ontspoorde dit keer niet, maar er brak nu weer een as van een der wagens, waardoor deze even over de brug moest blijven staan. Rectificatie. In het Raadsverslag Van Maandag, staat verkeerd gedrukt, dat de eigenaar van de huizen 183, 184 6 maanden tijd krijgt om ze goed bruik baar te maken. Dit moet zijn 6 weken. Bij Koninklijk besluit van 29 Juli 1922 no. 29, is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats de gemeente Texel, G. J. B. Mulder, can- didaat-notaris te Zaandam. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen Engelsch L. O. slaagde de heer C. D. Jansen, alhier. Voor het te Amsterdam gehouden examen M. U. L. O. slaagde de heer J. Dil, alhier. De Hoop. Het hospitaal-kerkschip De Hoop is voor zijn tweede kruistocht bij de haringvisschers van IJmuiden naar de Noordzee vertrokken. Als geestelijke verzorger is meegegaan Ds. J. D. de Stoppelaar, Ned. Herv. predi kant te Vlaardingen, als geneesheer Dr. van Asperen van Overveen, Ook is meegegaan Dr. J. Metzelaar, vis- scherij-leeraar te Amsterdam, voor het op nemen van films van de haringvisscherij. Onbestelbare stukkenLijst vfin brieyen en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvan gen in de tweede helft der maand Juli. Brieven Binnenland: Gebr. Filips, Amsterdam; Nettie Govers, IJmuiden: Th. Kranenburg, Amsterdam; Ontvang kantoor directe belastingen, Amster dam. Briefkaarten Binnenland: Zusters Agathagesticht, Lisse; M. Bouwmees ter, Puttershoek; D. A. Duiverman, Amsterdam; Mej. M. de Hoog-Drees, idem; 2 stuks zonder adres. Briefkaarten Buitenland: Onleesbaar, Japan; Antonsen, Esbjerg. Leerlingen die wenschen toegelaten te worden tot de Rijkstuinbouwwinterschool alhier, moeten zich vóór of uiterlijk 16 September aanmelden voor het afleggen van een toelatingsexamen. Landstorm. Zondag 6 Augustus, 's middags om 4 uur, is er voor de leden van den vrijwilligen landstorm op het schietterrein te Egmond aan den Hoef een oefening. Met het oog op den in September te houden schietwed strijd, waaraan prijzen zullen verbonden zijn, raden we de landstormers aan deel te nemen aan deze oefening. Burgerlijke Stand. Geboren: 1 Juli, Catharina Maria, d. van Cornelis Baltus en Elisabeth Wittebrood; 8 Juli, Johannes Jacobus, z. van Wouter Gloire en Adriana Kareis; 15 Juli, Petrus, z. van Petrus Zijp en Geertruida Kuys; 24 Juli, Catharina Maria, d. van Gerardus Abbo en Catharina Maria Admiraal. Ondertrouwd: 27 Juli, Cornelis Mienis, 47 j. van Egmond-Binnen en Aaltje de Graaf, 44 j. van Bergen. Overleden: 7 Juli, Gerardus Hendrikus Levering, 46 jaar; 11 Juli, Adrianus Kool, 68 jaar. Postduivenwedvlacht. Naar wij verne men zal a.s. Zondag de Postduivenver- eeniging „de Koerier", zijn eerste wed vlucht houden van Duffel (België). Voge lenzang; aankomst der duiven vermoedelijk 9y2 uur- Controlestation Hotel Café Res taurant Graaf Floris V, Vogelenzang. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: M. Swart, 22 j. en M. Krijgsman, 21 j. Overleden: Anna Maria Beentjes, 7 dagen. Matthias Endele, wonende te Wurtenburg (Duitschland), 23 j. Getrouwd: M. Kunnen en I. van Tenen. Geboren: d. v. W. Fatels en J. Zonne veld. d. v. S. P. Kassen en M. Gafel- doorn. z. v. Ph. Verbrugge en N. Alblas. d. v. C. A. Aardenburg en J. Cas.tricum. d. v. J. N. Kloes en M. J. Beentjes. Dinsdag is alhier een circus opgesla gen van Kraksi. Het trof slecht, daar er 's avonds op de Kolk een concert was. Dinsdagavond gaf het fanfarecorps „Kunstkring" alhier op de Kolk een concert, waarbij de nieuwe muziektent werd ingewijd. Het corps heeft eer van haar werk, de tent ziet er keurig uit en er werd goed gespeeld. Ziekenhuis te Beverwijk. Dezer da gen is, naar het Hbld. meldt, op het Raadhuis te Beverwijk een vergadering gehouden van de Gezondheids-Commissie van het district Beverwijk en de bestu ren der vereenigingen „Het Witte Kruis" en de Vondelloge No. 35 der Indeuen- dant Order of Old-Fellows, waar de mo gelijkheid is besproken, om te komen tot de oprichting van een ziekenhuis. Reeds jaren is men bezig met hiervoor plannen te beramen, doch de tijdsomstan digheden hebben belet, dat tot dusver veel van de zaak gekomen is. Nu deed zich echer een nieuwe mogelijkheid voor, in verband met den aankoop van de ge bouwen van het thans opgeheven Insti tuut Schaafsma, door de bovengenoem de Vondelloge, welke gebouwen zonder veel kosten waren in te richten voor een ziekenhuis op bescheiden schaal. Op bovenbedoelde vergadering is beslo ten, contact te zoeken met de daar ter plaatse gevestigde vereenigingen „Het Wit-Gele Kruis" en „Wijkverpleging", ten einde een commissie te benoemen, die tot taak zal hebben, de oprichting en instand houding van een ziekenhuis te Beverwijk te verzekeren. Aanrijding. Gisteravond had op de Schans een botsing plaats tusschen twee wielrijders, waardoor zij beiden kwamen te vallen. De een beliep eenige schram men, de ander daarentegen werd met bebloed hoofd en bebloede handen be wusteloos opgenomen en binnen gedragen in de woning der wed. D. Na ongeveer een half uur was de verongelukte we der bijgekomen en door den inmiddels gekomen geneesheer verbonden. Hij werd daarop naar zijn woning vervoerd. B. G. V. „Turnlust" De leden van Turnlust en van de Beverwijksche Man- doline-club trekken a.s. Zondag per boot naar Weesp. Vandaar wordt o.a. over Hil versum en Baarn een fietstocht gemaakt en naar Weesp terug. Per boot gaat men weder naar Beverwijk. De Heer A. v. d. Wel, Arendsweg 22, verstrekt de ge- wenschte inlichtingen. Ongeval. Dinsdag werd op de Schans al hier de koetsier C. Dekker, die daar fietste, door een motor aangereden en met gebroken neusbeen en gekwetste handen opgenomen. Brutale dievegge. Terwijl Mevr. v. d. B. alhier eenige boodschappen verrichtte in den drogistwinkel van Deegenaar, ging een Velsensch vrouwje er met haar kar retje vandoor. Zij probeerde het beestje bij een rijwielhandelaar te Velsen aan den man te brengen en werd, doordat de man de zaak niet vertrouwde, bij hem gearresteerd en naar Haarlem gebracht Voor mevr. v.d. B. een meevallertje, dat zij haar rijwiel reeds eenige uren na de ver missing mocht terug ontvangen. De Baadsvacature. Het Centraal Stem bureau heeft heden in de vacature Mevr. J. M. Kerrebijn, voortdurende door het bedanken van de heeren K. van Pel en M. G. van Praag, tot lid van den gemeen teraad verkozen verklaard den heer L. Poortenaar te Driehuis. Goed afgeioopen. TeT Velseroord is men bezig met het afbreken van het pa tronaatsgebouw, waarvoor een nieuw zal verrijzen. De terreinen van het klooster, waarop dit gebouw staat, zijn van den Zeeweg gescheiden door een twee meter hoogen muur. Tegen dezen muur hadden de aannemers zand opgestapeld. De muur kon dit echter niet meer houden en gisteravond bezweek deze naar buiten, zoodat de weg over een flinke breedte met zand en steenen versperd werd. Gelukkig bevond zich op dezen an ders zeer druk beganen weg niemand op dat moment, zoodat geen persoonlijke on gelukken voorkwamen. Burgerlijke Stand. Geboren: t. van G. Hoogerwerf-van Beek. z. van J. M. Wijker-v d. Veldt. d. van W. S. Kool- Martens. d. van D, Brakenhoff-de Blauw. d. van M. A. v. d. Boogaard- Haezer. z. van W. A. de Looff-Sijmons. d. van H. A. Venus-Smit. R.-K. Kerk. De Weleerw. heer J. Th. M, A. Gussenhoven, kapelaan alhier (Wijkeroog) is als zoodanig benoemd te Weesp. Tot kapelaan alhier is benoemd de Weleerw. heer P. J. M. Heskes, Neomyst. Alweer een. Was de vorige week 'n 9-jarige jongen van hier op stap naar Zaandam, ditmaal werd een 3-jarig ventje alhier vermist. Gelukkig kwam het kind 's avonds weer terecht, tot groote blijd schap der ouders. AFSLUITING ZAND VOORTER WEG. Eenige dagen geleden berichtten wij dat een gedeelte van den Zandvoorterweg tusschen Houtvaart en viersprong voor 't verkeer gesloten zou worden en wel met ingang van Maandag j.l. Bepaald practisch is 't zeker niet om midden in 't zomerseizoen een gedeelte van een weg af te sluiten, die op een druk verkeer kan bogen en vrijwel het eenige verbindingsmiddel tusschen Am sterdam, Haarlem en Zandvoort is. Zij, die nader met Haarlem's omstreken be kend zijn, kennen natuurlijk de route over Oosterduin of Elswout, maar auto mobilisten en fietslustigen uit Amster dam, die regelrecht op Zandvoort afgaan, nemen zoo goed als altijd den Zand voorterweg. De verkeersstremming wordt- aangege ven door een onnoozel kkin bordje, in- plaats van door een duidelijk bord, waar op tevens de mededeeling, hoe men zijn weg kan vervolgen. Want velen rijden nu door tot de af rastering, zien daar dat passeeren on- mogclijk is, keeren dus terug, om te gaan onderzoeken, hoe zij hun eindpunt kunnen bereiken. Verkooping. Uiitslag van de verkno ping, welke Dinsdagavond plaats had in Hotel „Van ouds het Raadhuis" te Over veen, van een villa met tuin, schuur en bollengrond aan den Zijlweg te Over veen. De perceelen 1 en 3 werden tezamen toegewezen voor f 30.009 aan 0. Neder- koorn (q.q.) te Haarlem, perceelen 2 en 4 voor f 1505 aan P. J. J. Maas (q.q. te Bloemendaal en perceelen 5 en 6 voor f 5900 aan H. van Voeren (q.q.) te Amsterdam. Oppassen. Men is bezig langs de Delft terrein op te spuiten. Daarin loevinden zich gevaarlijke, diepe kuilen, die vol water loopen en waar de jeugd in speelt Het moet al enkele malen gebeurd zijn dat een jongen slechts met levensgevaar van een wissen dood kon gered worden om niet te spreken van de mogelijkheid dat het zand de kuilen inzakt en de jon gens beielft. Wedloop. Er wordt in Heemstede druk geoefend in het flinke afstanden loopen. De route HeemstedeBennebroek is al door velen gemaakt. De beste iooper is wel de heer J. Nees- kens, die dan ook voor de toekomst wel wat belooft. Er is echter een concurrent, n.m. een Noord-Brabanter, genaamd J. Suuske, werkzaam aan de Amsterdamsche Water leiding, die met hardloopen reeds vele prijzen gewonnen heeft. Eenigen tijd geleden is door hen de 9 K.M. geloopen, met Neeskens als winnaar met 1 min. verschil. Nu heeft de Gem. Arbeiders Sportvereeniging het initiatief genomen om hen nog eens te laten loopen, maar dan om prijzen, waarvoor zij twee medailles heeft beschikbaar gesteld. Vrijdagavond zal deze strijd plaats heb ben. Om 8 uur zal de start plaats hebben op het Wilhelminaplein en zal de volgende weg geloopen worden: Camperlaan, Raad huisplein en Straat, Kerklaan, Straatweg, Bennebroekerlaan, Glipperweg, Voorweg tot uitgangspunt. Behalve bovengemelde personen zullen ook deelnemen de heeren A. v. d. Aar, H. Galjaard, H. Koelemeijer, Th. v. Rooy en G. Delissen. Behalve nog een troostprijs zullen diplo ma's uitgereikt worden aan hen die de p. m. 9 K.M. binnen 40 minuten loopen. Gisteren werden door de Zandvoort- sche Feestcommissie, onder begunstiging van goed weer, kinderwedstrijden gehou den op het strand vóór de Zeestraat. Er was veel belangstelling en veel deelne ming aan den vliegerwedstrijd. De politie zorgde voor de noodige orde. Op het terrein van hotel d'Oranje had de keu ring plaats en daarna de prijsuitdeeling door dokter van Zeben. De jury bestond uit de heeren R. van Zeben en dokter D. Varekamp. De voorzitter der feestcom missie, de heer H. Meyer, hield een toe spraak tot de kinderen Aan alle belanghebbenden bij de Keuring van te velde staande gewassen. Hiermede hebben wij' de eer U mede te deelen, dat in verband met het ont- slaag van den heer Mank, als secretaris van het keurings-instituut van den L- T.B. afdeeling Tuinbouw, alle certifi caten, uitgegeven door den heer Mank en voorzien van diens handteekening van af het oogstjaar 1922, als ongeldig en van geen waarde moeten worden be schouwd. Certificaten door hem afgegeven, kun nen worden omgewisseld voor nieuwe, indien kan worden aangetoond, dat de pïombeering plaats heeft gehad vóór den datum van zijn ontslag, zijnde 13 Juli 1922. Hoogachtend, Het Oentraal Comité inzake keu ring van gewassen. De Ned. Mij', voor Tuinbouw en Plantkunde. De R..K. Dioc. Land- en Tuin- bouwbond. Het stukje „zat er iets achter" van den heer Michielsen, noopt mij, het navolgende op te merken en ik doe dat niet, omdat ik nu toevallig Prov. Ambtenaar ben, maar eenvoudig als katholiek. Het wil mij voor komen, dat dergelijke stukjes met den goeden smaak in strijd zijn en dat de katholjekg zaak daarmede niet gediend kan zijn. Men late zulk geschrijf aan anderen over. Wat de heer Michels, ook al was hjj in de Statenzitting verdediger van het voorstel van Ged. Staten, allemaal in „Het Volk" schrijft, slaat op hem alleen terug. Ik denk dat het College van Ged. Staten alszoo- danig er althans niets van voor zijnd rekening zal willen nemen. De katholieken wilden dus het gesticht te Medemblik voor zich hebben, zegt de heer Michels, maar ook op een koopje, waaruit zou moeten volgen, dat de provincie thans een koopje heeft. Het kan best zijn, dat de heer Michels nu blij is, dat niet de katholieken dat koopje hebben. Maar geeft dat nu recht tot het stellen van de vraag, of er achter het voorstel (derhalve dat van het College van Ged. Staten) antipathie tegen Rome schulide. Zooiets wil er bij mij niet in. De heer Michielsen bedenke, dat hij Statenlid is en dat zijn geschrijf allicht zou kunnen schaden aan de Katholieke Statenclub of althans aan het katholieke geluid, dat uit de Staten pleegt op te gaan. En dat zou jammer zijn in een tijd, waarin het aan deel in het bestuur van Noord-Holland van katholieken, grooter dan voorheen gaat worden. Hoogachtend, J. W. LDES. Dinsdagmorgen heeft een zakkenroller op het Maasstation in een der coupê's van trein 9.45 naar Utrecht bij verschil lende dames de taschjes gerold. Bij eene dame wist hij een taschje te ontvreem den, waarin meer dan 200 geborgen was. De gedupeerden deden bij de politie aangifte. De dief was gevlogen. Dc landbouwer Rutgers te Eext verkoeld een veulen naar Haulerwijk. Het veulen is daar den stal ontvlucht en heeft zijn ouden stal te Eext weer opgezocht, wat een afstand van 9 uur is. Dinsdagavond zouden te Utrecht eed aantal christen-anarchisten, communisten, enz., een demonstratie houden tegen den oorlog en in optocht met reclameborden door de stad trekken, onder leiding van den heer en mevr. Kees Boeke uit Bilt- hoven eu den heer Koenders. Diaar nu in Utrecht geen optochten, betoogingen enz. op de openbare straat gehouden mogen worden, zonder dat daarvoor vooraf schriftelijke vergunning; is gevraagd en verkregen van den bur gemeester en in dit geval die vergun ning niet gevraagd was, verbood, naai het ,,Volk" meldt, op het Vredonburg de politie een aantal dezer lieden om een optocht te formeeren en de re clameborden mede te dragen. Aan het verbod werd evenwel geen aandacht ge schonken, en de demonstranten weiger den door te loopen. De politie nam toen de borden in beslag, terwijl een twin tigtal demonstranten 0. w. een vijftal dames werden gearresteerd en overge bracht naar het politiebureau op het Vredenbupg. Daar werden ze tot elf uur 's avonds vastgehouden en nadat tegen allen pro ces-verbaal was opgemaakt, weer vri| gelaten. Op het bureau kortten de arrestanten den tijd met het zingen van hun anti oorlogsliederen, terwijl mevrouw Boeka nu en dan solo zong. Dan weer sprak! Kees Boeke een bemoedigend woord en eenmaal zelfs ging mevrouw Boeke voor, in gebed. Het was in het bureau een volkomen godsdienstige samenkomst! Buiten bet Vredenburg waren duizen den nieuwsgierigen op de been, die aan de politie banden vol werk gaven om! de orde te handhaven. Enkele perso nen die weigerden aan het bevel om door te loopen te voldoen, werden in gerekend, wat telkens een hevig tumult veroorzaakte. Meermalen maakte de po litie van sabel en wapenstok gebruik en kwam de bereden politie in actie om het plein en de straten te onlte ruimen. De arrestanten werden een voor eea' gehoord door de recherche en stelden zich daarbij buitengewoon kinderachtig aan bijv. door te weigeren naam, leef tijd of woonplaats op te geven. Verschil lende hunner richten bij dit verhoor tot de politieinspecteurs en rechercheurs al lerlei beleeedigende uitdrukkingen. De „Leeuw. Crt." schrijft: De trein was van Rotterdam afgekomen- Over Gouda. Over Utrecht Over Amers* foort. Over Zwol. En aldoor had er het bordje gehangen, dat een hokje afzonderde in den grooten wagon: dames. Toen kwam Meppel. En daar kwam een conducteur. Het bordje verdween. Om plaats te maken voor een anders vrouwen. Na Meppel zijn het in de schatting van de Nederlandsche Spoorwegen, dus blijk* baar geen dames meer. Het is een geschiedenis zonder Hoorden* Maar ycelzeggend niettemin-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2