TSTE NI LU M "4 Beter weer In Zwitserland. Afslachten van welde vee. Een brandstichter? Brand door een kat. Smokkelarij van geld. Kolenlaag aangeboord. De spraak verforen door een droom. Een mislukt concert. De steenkolen-Import. Tegen de lamp geloopen. K0NTE BERISHTEM. BINNENIANDSGH NIEUWS» De verjaardag van de Koningin- Moeder. Het Alg. Nederl. Verbond. Internaat v. d. Sint Reinilde- Stichtlng. Mariabond In het Bisdom Haarlem. öns 11 uur opende 3e" présidente, ffiej. A. M. A Kokshoorn, de goedbezochte ver gadering met den christelijken groet, waar na allen 't Sobriëtas-Bondslied zongen. Na een" geanimeerde rondvraag werd ae vergadering geschorst tot half drie. Standplaatsenaftrek. Mgr. Dr. Ariënshulde. KUNST EN KENNIS. Oudheden. Ij,, -o van onze .c-z- p-;: pBAADLOOZE TELEFOON! De nota van Balfour. De dreigementen van Poincaré. De bijeenkomst te Londen. Mandaatcommissie van den Volkenbond. De Oostersche kwestie. - De stakingen In de Ver. Staten. De scheepvaartstaking in de Fillp* pijnen. De onrust in Italië. De Internationale Zeelieden- Conferentie. Voor de talloos vele Hollanders, die nog vacantie-reisplannen naar Zwitserland hebben, diene, dat na een geweldig lange slechtweerperiode tout oomme ohez nous! thans een belangrijke verbete- lring i n de weersgesteldheid daar te lande is ingetreden. In het Alpengebied is het helder weer geworden en tevens warmer. (Vad.) In de omgeving van Zevenaar en trou wens zeer sterk ook in den achterhoek van Gelderland zijn de boeren druk doende, om hun weidevee af te slachten. Menig dorpsslager zag daardoor zijn do- biet verminderen. De concurrentie heeft de vleeschprijzen zeer gedrukt en eene belangrijke prijsdaling van rundvleesch kan men daardoor tegemoet zien. In verband met een brand, die Maan- ag te Rijswijk heeft gewoed, is naar de ,,.N R. Ct." meldt de bewoner ïn arrest gesteld. Gebleken is dat bij des avonds ongeveer 6 uur in de wo ning is geweest, terwijl verder is geble ken dat de brand op vier verschillende plaatsen gelijktijdig is uitgebroken. De man moest de woning ontruimen, de inboedel behoorde gedeeltelijk aan een aanstaand echtpaar, doch hiervan was niets verzekerd. Te Oirschot (N.-B.) is naar het boerrderij van den landbouwer De Werdt berdoerij van den landbouwer De Werdt aan den ouden Grintweg, plotseling brand ontstaan door het omvallen van een petroleumstel, welk toestel door een kat werd omgeworpen. De kat geraakte vol petroleum en verbrandde heelemaal. Door schrik en pijn gedreven holde het dier den hooizolder op, waar het hooi direct door de vlammen werd aangetast. De zoon, die het dier nasnelde, kon het niet te pakken krijgen: wel ver joeg hij het naar een afzonderlijk staan- den stal, welke eveneens een prooi der vlammen werd. Inmiddels toegeschoten buren hebben eenig huisraad gered. Het vee was ge lukkig in het veld; alleen een varken en drie paarden, welke alle gered zijn, waren op stal. Do kat die doro het veld de vlucht nam in de richting van een andere boer derij is afgemaakt. Verzekering dekt de schade. Alle land bouwmachines, als dorsch-, haksel-, he kel- en rooi-maohines, alsmede gereed schappen, kar, rijwiel en landbouwpro ducten zijn verbrand. De Rechtbank te Kleef heeft weder ©en smokkelaffaire behandeld. In den laatsten tijd was het opgevallen dat de hotelhouder M. v. B. uit Donsbrüggen zeer dikwijls over de Nederlandsche grens ging. Aan een ambtenaar verklaarde hij, slechts een kleine som bij zich te heb ben. Zijn metgezellin had echter in een mof en onder het oorset 185.000 mark ïn Duitsche bankbiljetten hij zich. Voor de Rechtbank verklaarde hij, bode te zijn van de Maas- en Waalbank te Nij megen, waarvoor hij chèques, afgegeven op saldi in Duitschland, bij banken te Kleef moest halen. Men vond echter op hem kwitanties, afgegeven op zijn eigen saldo bij de Maas- en Waalbank. De directeur dezer bank verklaarde, niet ge weten te hebben, dat het geld volgens de Duitsche wet slechts verzekerd naar het buitenland mocht worden gebracht. Het meisje, dat zich in gezelschap van den hotelhouder bevond, zeide driemaal over de grens te zijn geweest. Het totale bedrag is op ongeveer 12 millioen mark geschat. De hotelhouder is veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf en 8000 mark boete en zijn metgezellin tot 6000 mark boete. (Tel.) De Rijks-Geologische Dienst heeft in de gemeente Voerendaal L„ een ontginbare kolenlaag aangeboord, ter dikte van circa 0.66 M. Naar de Rijks Geologische Dienst be richt, heeft men op den boortoren der Rijksopsporing van Delfstoffen te Gorle (Geld.) bij Winterswijk op c.a. 700 M. diep te het steenkolengebergte aangeboord. Voor den achterhoek mag dit zeker een geringe diepte genoemd worden. De beste der vorige boringen toch toon den pas bij 1150 M. diepte het steenko lengebergte aan. Het resultaat van deze boring is dus dat het 450 M. hooger werd aangetroffen, hetwelk uit praktisch oog punt bezien een belangrijk feit is. De werkzaamheden worden voortgezet, daar het noodzakelijk is, den aard van he> gebergte nader te onderzoeken. In deze boring Is ook een dikke laag van •teenzout aangeboord. Het onderzoek van deze monsters is nog niet afgesloten. De heer D., uit Markelo, die bij fami lie te Wierden (O.) 1 oogeerde, kwam bij het ontwaken tot de ontdekking, dat hij hij zijn spraakvermogen geheel verloren had. De ontboden geneesheer vroeg hem of hij op de een of andere manier ook een schrik gekregen had. Hij schreef daarop op een lei, dat hij 's nachts een angstigen droom had gehad, n.1. dat zijn broer, die ernstig ziek is, gestorven was. De geneesheer was van meening, dat hij tengevolge van dezen droom zijn spraak zou verloren hebben. Het Johann Stranss-orkest, onder lei- Hing van den vroegeren K. en K. Hofbal kapelmeester te Weenen, zou Woensdag avond in het Concertgebouw te Amster dam een concert geven. Het programma vermeldde niets dan lichte muziek uit overbekende opera's en operettes, en er waren, hoewel de zaal lang niet vol was, toch heel wat liefhebbers opgekomen om deze vroolijkc muziek van de lustige Weeners te hooren en om Srnuss zelf te «ten dirigeeren, hetgeen toch ook altijd ©en bezienswaardigheid is. Maar wie er kwamen, de vroegere K. K. Hofbalkapelmeester en zijn musici niet. De stoelenrijen in de zaal waren be hoorlijk bezet, maar die van het orkest bleven leeg, tot er eindelijk iemand op het podium verscheen, die, cenigszins ver legen met het geval, mededeelde, dat hij het publiek moest teleurstellen en dat het concert niet kon doorgaan, om ctc af doende reden, dat het orkest niet geko men was. Het was in Scheveningen geble ven en de lieer Srnuss was naar Beleren. Anderen verstonden Leiden, maar hoe 't zij in Amsterdam was hij niet cn de Am sterdammers moesten zich dus van hun Strauss-concert spenen. Ze 3e3en 3al meï goedmoedigheid en namen de teleurstel lende mededeelinig van den vroolijken kant en lachend op. Hun geld konden ze aan de kas terugkrijgen. De eenige die een voordeeltje hadden waren de juffrou- Ven uit de vestiaire en de programma verkoopsters. De import per trein van Duitsche steen kolen van diverse soort is nu zeer groot. Men ziet thans dag aan dag zeer lange steenkolentreinen passeeren, bestemd naar ons land. Een bekende van de Rotterdamsche poli tie, een tuinman Deutz geheeten, had Zon dag een inbraak gepleegd aan het Achter klooster te Amsterdam en daar kleeding- stukken en geld ontvreemd. Met zijn buit was hij naar de Broedersteeg getrokken, waar hij de gestolen voorwerpen verkocht. Daarna was hij aan den zwier gegaan met het gevolg, dat hij Zondagnacht dronken werd opgebracht naar het politiebureau Lange Torenstraat. Bij fouilleering vond men op hem een briefkaart ten name van den bewoner van het Achterklooster, die inmiddels aangifte van de inbraak had ge daan. Maar bovendien viel de politie 's heeren Deutz' journaal in handen, geschre ven op een vel papier uit een schrift. Daar op kwamen wel een 20 5 30 adressen voor van woningen, waarin hij waarschijnlijk zijn slag wilde slaan. Allerlei bijzonderhe den voor een inbreker van belang waren bij die adressen gevoegd in een soort ge heimschrift. Bij een adres aan den Oost zeedijk stond 3 met een drietal schopvor- mige platliggende teekentjes er achter. Bij controle bleek, dat de deur van bedoeld pand 3 sloten droeg zoodat er 3 sleutels voor noodig waren. Een ander adres was voorzien van de aanteekening dat de win kel om 8 uur dicht ging, bij een derde was vermeld dat er een fietsenbergplaats was, bij een vierde, dat de bewoner Zon dagsavonds 6 uur naar de kerk ging. Men heeft Deutz voorloopig opgeborgen. Hij bleek niet minder dan vijf vonnissen achter den rug te hebben. Overreden. Te Wijchen zijn de eer waarde Overste van het liefde-gesticht en een blinde vrouw bij het gesticht door een auto aangereden. De blinde vrouw is 'bewusteloos weggedragen en slechts de H. Olie is haar toegediend; haar toe stand is zorgwekkend. De Eerw. Ovrste is ook onder de auto geraakt, maar kwam met eenige schrammen vrij. Ter gelegenheid van den 64sten verjaar dag van de Koningin-Moeder, wapperde gisteren in den Haag de vlag van alle rijks- provinciale- en gemeenitegebouwen, bene vens van vele openbare instelling en van de gezantschapsgebouwen in den Haag. Ook van particuliere zijde werd, vooral in de binnenstad ,druk gevlagd, terwijl de verschillende tramrijtuigen waren gepavoi- selrd. In het Voorhout was de gebruikelijke versiering met vlaggen en groen aange bracht. Zooals bekend, vertoeft de Koningin zelf op het Loo. Op de ten paleize liggende felicitatie-re- gist-ers werd in den loop van den dag druk ge teekend. Voor de viering van het 25-jarig bestaan van het Algemeen Nederlandsch Verbond hebben de volgenden een benoeming aan genomen om zitting te nemen in een uit voerend comité: H. A. J. Baanders, Am sterdam; douairière jhr. O. J. B. van Be- resteynTromp, Den Haag; D. G. A. v. d. Berg, Amsterdam, mej. Marie Dunlop, Amsterdam; dr. B. de Gaay Fortman, Dordrecht: D. Hans, Den Haag; mr. M. de Hartogh, Amsterdam; H. J. den Her tog, Amsterdam; A. B. van Hollkema Jr., Amsterdam; dr. J. Kalf, Den Haag; P. J. de Kanter, Dordrecht; Ed. Karsen, Am sterdam; prof. dr. L. Knappert, Leiden; H. N. van Leeuwen, Amsterdam; dr. Th. Lens Aerdenhout; S. van Lier Ez., Amsterdam; W. J. Lugard, Tweilo; prof. Joh. Pont, Bussum; jhr. A. W. G van Riemsdijk, Haarlem; C. van Son. Dordrecht; dr. S. L. v d Vegte, Zwolle; jhr. mr. J. L. W. C. von Weiier, Den Haag. Er is o.m. pan voor een groote tentoon stelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, die een overzicht zal moeten geven van de verspreiding en beteekenis van den Nederiandschen stam over de we reld. Daarbij kunnen verschillende veree- nigingen met onder-afdeelingen uitkomen, b.v. Oost en West (Boeatan), de Neder landsche Boekhandel, Volkszang, enz. Voorts wordt gedacht over een gondel vaart, optocht, uitvoeringen, feestavond, spreekbeurten e. d. Wellicht zullen deze feestelijkheden gelijktijdig kunnen plaats hebben met de herdenking der 25-jarige regeering van de Koningin. Natuurlijk zal voor een en ander geld noodig zijn. Een bedelbrief aan alle leden van het Verbond is daarvoor in de maak. Naar wij vernemen zal begin Septem ber in de Elandstraat 126, Den Haag, een internaat worden geopend, waar niet- katholieke maar brave en begaafde kin deren, wier opvoeding thuis gevaar zou loopen, met goedvinden der ouders, goed katholiek zullen worden groot gebracht. Die kinderen zullen daar de kern vormen van de talrijke in- en uitgaande niet- katholieke externen, die geregeld het daar gevestigde catechumenaat bezoeken. Na de drie phasen van nieuweling, in gewijde en uitverkorene te zijn doorloo- pen, zullen ze dan na drie jaren wor den gedoopt, zooals met Pasohen en Pinksteren voor het eerst is geschiedt met 13 geboren heidenkindjes. De oprichting van dit eerste inter- uencatechumenaat naast het bestaande catechumenaat voor externen gaat, zoo als men weet, uit van de in „Bethanië" te Bloemendaal gevestigde Sint-Reinilde- Stichting wier dool is: de bekeering der heiden kinders in onze moderne lan den. (Toen Bethanië de vorige week dan ook het hooge bezoek van Mgr. Gallier mocht ontvangen, drukte Mgr. daarover dan ook zijn vreugde uit dat de St.- Reinilde-Slichting „bekeering" tot doel heeft.) Hoeveeeel kinderen in dat internaat zullen worden opgenomen, hangt, naar wij vernemen, grootendeels af van het aantal beurzen dat voor hen zal worden gestich. en het aantal giften, dat voor hen zal inkomen. In het St. Alphonsus-patronaat aan de Elandstraat, werd 1 Augustus de 14e jaar vergadering gehouden van den Diocesanen Haarlemscheu Mariabond, Hierna werd het woord verleend aan mej. Schregel, presidente der Maria The- resia-vereeniging uit Den Haag, die na mens de ontvangende afdeeling alle aan wezigen hartelijk welkom heette. Spr. knoopte hier een korte, krachtige opwek king aan vast, om den heiligen Kruistocht tegen den drank met groote geestdrift te voeren. (Applaus). De presidente riep vervolgens nog het welkom toe aan den nieuwen bondsadvi- seur, kapelaan J. C. Vijverberg, die voor de eerste maal de vergadering bijwoonde. Onder applaus bood spr. hem een fraai bloemstuk aan. Daarna richtte de pres. het woord tot mevr. Bronsveld-Vitringa. In een keurige speech herdacht spr. de blijde tijding, dat de eerste R.-K. vrouw in het parlement werd gekozen. Spr. releveerde de verdien sten van mevr. Bronsveld voor de drank bestrijding en vroeg haar, onder instem ming der vergadering, in haar nieuwe ge wichtige functie de belangen van Sobriëtas nimmer te vergeten. Als bewijs van vriend schap bood de presidente aan mevr. Bronsveld een prachtige ruiker aan. (Applaus). Mej. S. Henry (Den Haag), oud-bonds- bestuurslid en een der oudste drankbe strijdsters sprak hierop woorden van wel gemeende vreugde over de verkiezing van mevr. Bronsveld, verzocht haar eveneens voortdurenden steun voor Sobriëtas en bood haar een fraai geschenk aan, een geslepen pronkbokaal met deksel en be hangen met veelkleurige linten. (Applaus). Mej. Schultz, afgevaardigde der afd. Amsterdam, sprak mevr. Bronsveld toe als Amsterdamsch lid der Tweede Kamer en bood haar een mooie ets met een Am sterdamsch stadsgezicht aan. (Applaus). De vergadering zong daarna het vrou welijk Kamerlid een vreugdezang toe, welke voor de eerste maal in Hoorn, kort na de verkiezingen, mevr. Bronsveld werd toegezonden. Mevr. BronsveldVitringa, hierna het woord verkrijgend, wees er op, dat wij thans in een spannenden strijd leven. Nu de Katholieke vrouwen onze afgevaardig den naar de Tweede Kamer gezonden heb ben, rust op haar de verplichting hen te steunen door gebed en H. Communie. Spr. vroeg de blijvende belangstelling der Katholieke vrouwen voor de politieke ac tie, en wel voornamelijk door haar gebe den. Ook verzocht mevr. Bronsveld de ge beden der leden voor onze geliefde Ko ningin. Bij de opening der Staten-Gene- raal was spr. getroffen door haar grooten eenvoud. Wanneer men H. M. bij die ge legenheid gezien had, zooals spr., hoe vol waardigheid en godsdienstzin in haar woorden H. M. had gelegd, hoe haar stem beefde en haar hand trilde, die zou tot de overtuiging zijn gekomen, dat het geen phrasen waren, welke zij uitsprak, doch dat H. M. voelde hetgeen zij zeide, toen ze Gods bijstand afsmeekte, om ons vader land voor inzinking te behoeden. Spr. ver zocht ten slotte nog aller gebeden voor de tot standkoming van het ministerie. Aan mej. Henry verzekerde spr., dat de drankbestrijding haar eerste liefde was. Aan allen die hadden bijgedragen tot het huldeblijk betuigde spr. haar hartelijken dank. (Applaus). Nog werden door de presidente welkom geheeten de Z.Eerw. paters H. Ermann S. J., uit Rotterdam, en v. d. Loo S.J., ad viseur der Haagsche afdeeling, die dezen morgen voor den Bond in de kerk van O. L. Vr. Onbevl. Ontvangen een H. Mis had opgedragen. In een kort openingswoord wees de pres. er op, dat het gehalte van den bond goed blijft, dat de offergeest, de trouw en de volharding der leden en besturen prij zenswaardig zijn. Wel zijn er enkele afdee- lingen in slaap gewiegd, doch deze zeilen binnenkort wel nieuw leven worden inge blazen. Spr. herinnerde dan aan de ontstellende cijfers van het Centr. Bureau der Sta tistiek, welke uitwijzen, dat er voor 300 millioen gulden aan sterken drank per jaar wordt gebruikt. Hiervan komt 60 millioen in de schatkist, doch hoeveel zou er op andere posten bezuinigd kunnen worden, wanneer dit bedrag niet in de schatkist zou gekomen zijn, als er geen sterke drank gebruikt was. Die andere uitgaven zijn thans noodzakelijk geworden als gevolg van door alcohol veroorzaakte volkszon den. Hoeveel godsdienstzin, zedelijkheid, volkswelvaart en volkskracht zijn er niet door den alcohol weggespoeld! Spr. be sloot haar toespraak met een aansporing tot krachtige propaganda der drankbestrij ding. De notulen der 13e alg. jaarverg. te Zaandam, vervaardigd door mej. Bots, en uitgebracht door mej. Mooyman, werden goedgekeurd. Aan de hand der ingekomen geloofsbrie ven kon worden medegedeeld, dat ver tegenwoordigd wavn 45 afdeelingen met 90 afgevaardigden. Wegens ontstentenis van de bondspen- ningmeesteresse kon het financieel ver slag niet worden uitgebracht. In de commissie van controle over 1922 werden benoemd de afd. Oosterblokker en mej. DekkerKoedooder. Het jaarverslag, uitgebracht door de le secretaresse, mej. A. M. C. Mooyman (Den Haag) releveerde in groote trekken de wisseling der adviseurspost en verder de voornaamste gebeurtenissen in den bond. Tot 1 Januari j.l. telde de Mariabond 68 afdeelingen met 1546 geheelonthoud- sters en 3044 afschafsters, totaal dus 4590 leden. Er zijn 46 St. Anna-afdeelingen met 4300 gezinnen en 13073 kinderen. Door het ontbreken van de cijfers van een negental afdeelingen zijn de totaaal-cijfers onvolledig. De wensch werd geuit, dat de Sobriëtasdag op 24 September a-s. door de afdeelingen krachtig aangepakt zal wor den, opdat de bloempjesdag zoo schitte rend mogelijk moge slagen. De presidente heette nog welkom den Z.Eerw. heer Rector L. Simonis, directeur Centr. Bureou van „Sobriëtas", den heer G. P. Bon, secretaris van het Dioc. Kruis- verbontd, asejuffr. A. van Berckeï, oud- presidccte van den Mariabond in het Aaxsfbisdom, den heer Joh Benne, ver tegenwoordiger der beide Bossche bonden en mej. A. Reith, secretaresse van den Mariabond in het Aartsbisdom. Hierna werden de jaarverslagen der onderafd. uitgebracht en goedgekeurd. Het verslag der Dioces. Jeugdcommissie werd uitgebracht door mej. A. Sam te Amster dam. In de vacature-mej. A. Bots, 2e secre taresse, werd gekozen mej. M. de Bruijn, van de afd .Hoek van Holland. De presidente deed hierop eenige mede- deelingen. De bloemendag op 24 September a.s. zal ten voordeele komen van de R.-K. Reclasseering ten bate van de uitbreiding der landkolonie. Een derde deel zal uitge keerd worden aan pater Paulinus Hase O. F. M., te Rotterdam, ten voordeele van diens reclasseeringswerk, Binnenkort zal er een fraaie wandkalender van „Sobrië tas" verschijnen. De vergaderingen van het Jeugd-con- gres werden onder de aandacht der leden gebracht, terwijl de pres. besloot met een aansporing tot het betrekken van het nieuwste werkje van pater van Ginneken S. J.: „Het Hollandsch Heidekind naar Jezus' Heilig Hart.'* Na heropening der vergadering werd het lied „Roomsche blijdschap" gezongen. De presidente heette welkom den Wel- Eerw. Pater Pancratius Winters S. S. C. C., voorts mevr, Rademaker-Klein, voor zitster van den R.-K. Haagschen Vrou wenbond, Hierna kwam aan de orde een voor- stel-Den Haag (H, Agnes en H. H. Engel bewaarders) om stappen te doen teneinde de huisvrouwen voor te lichten, om de regeling der huishoudelijke werkzaamhe den in overeenstemming te brengen met de gewijzigde omstandigheden (8 urendag en vrije Zaterdagmiddag), door te zorgen dat reeds Zaterdagsmiddags het huis houden op orde is en door het familiele ven te bevorderen. Het hoofdbestuur had geadviseerd dit voorstel door de plaatsel, afdeelingen van den Mariabond te doen gaan naar die van den Diocesanen Vrouwenbond. De presidente lichtte dit voorstel toe. De voorzitster van den Haagschen Vrou wenbond zegde medewerking toe voor Den Haag. Onder een „Lang zal zij leven" verlaat mevr. Bronsveld-Vitringa de vergadering. Het bovengenoemd voorstel wordt aan genomen. Vervolgens werden enkele voorstellen behandeld van de Noord-Hollandsche Propagandacommissie. Ten eerste om sprekers of spreeksters te doen optreden op vergaderingen van den R -K. Vrouwen bond en de kosten daarvan te doen dra gen door den Mariabond. De presidente we>,s op het propagandis tisch nut van deze spreekbeurten. Het voorst'.l werd aangenomen, waarna de presidente nog enkele practische wen ken ter zake gaf. Voorts werd voorgesteld een leiddraad uit te geven voor afdeelingsbesturen, waarin omschreven worden de voorwaar den waaraan plaatselijke drankweercomi- té's hebben te valdoen, zoodat katholie ken kunnen z'tting nemen. Het hoofdbestuur adviseerde deze uit gave nuttig onder opmerking, dat deze zaak meermalen ter algemeene vergade ring is toegelicht. De directeur van Sobriëtas, de Wel- Eerw. heer Simonis, lichtte de moeilijk beden toe, die zich op dit terrein voor doen, met name ten opzichte van de sa menwerking met niet-katholieke drank bestrijders. Spr. deelde mede, dat het Fe deratief bestuur besloten heeft een circu laire aan belanghebbende afdeelingen te richten met een afdruk van de formulee- ring van bet standpunt van Sobriëtas. Samenwerking in propaganda is doorgaans niet mogelijk, maar op ander terrein vaak wel. Nog enkele vragen werden ter zake be antwoord, waarbij de presidente mede deelde dat ook het hoofdbestuur reeds in deze diligent is. Het voorstel werd goedgekeurd. Ten derde had de V. H. propaganda commissie voorgesteld de afdeelingen te verzoek n aan het hoofdbestuur kennis te geven wanneer in hare omgeving gelegen heid bestaat een Mariavereeniging op te richten Na toelichting werd het voorstel aan genomen, waardoor vooral de propaganda -rectischer we 1- kan verrichten. Een voorstel-Den Haag (H. Antonius) was ingediend om bij Sobriëtas aan te dringen op de uitgave van een brochure waarin de Plaatselijke Keuze wordt be sproken, bezien van katholiek standpunt. De Eerw. heer Simonis wijst op de be staande lectuur ter zake, die echter niet als volksbrochure gedacht is. Acht men dit laatste noodig, dan vraagt spr., gaan wij hiermede niet verder dan de Bis schoppelijke wensch? Spr. acht voorzich tigheid in deze materie zeer geraden. Na een gedachtenwisseling ter zake tusschen Z.Eerw. Pater Ermann en den Z.Eerw. heer Simonis, over het nut dezer uitgave, werd het hoodbestuur gemach tigd ter zake te Haarlem nadere inlichtin gen in te winnen Den Haag (St. Joseph) had een voor stel ingediend om voor de Mariavereeni- gingen zoo mogelijk in samenwerking met het Kruisverbond, oudersavonden te doen houden. De presidente deelde hierbij mede, dat de Centrale Jeugdorganisatie subsidie verleent voor zulke avonden. Het voorstel wordt aangehouden. Na een geanimeerde rondvraag, waarbij mej. Sam mededeeling deed van het plan om een promotiedag over het geheele land te houden, op Hemelvaartsdag, en waarbij de presidente voorlas een tele gram van gelukwensch van den oud- Bondsadviseur, en er ten slotte met alge meene stemmen bevestigd werd de wen- schelijkheid om op de algemeene vergade ring een rede te doen houden, sprak mej. de Bruyn een woord van dank voor haar verkiezing tot 2e secretaresse. Uit Egmond-Binnen was een opwekking gekomen, om deel te nemen aan den pel grimstocht naar O. L. Vrouw ter Nood op 13 September a s. Pater Winters uit Ginniken, hield daar na een rede over „de uitbreiding van het Rijk van het H. Hart en de drankbestrij ding", waarop de vergadering gesloten werd. Nu de z.g. classificatiecommissie op verzoek der Regeering een herziening van de standplaatsindeeling voor het Rijkspersoneel zal ter hand nemen, heeft de R.-K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphaël", waar de gevol gen dezer herziening ook zullen gelden voor het spoorwegpersoneel en de par tijen uit het spoorwegbedrijf bij deze her ziening geenerlei invloed hebben, zich gewend tot den Minister van Binnenland- sche Zaken om aan partijen uit het spoorwegbedrijf gelegenheid te geven op eenigerlei wijze haar invloed bij deze herziening te kunnen laten gelden. Van verschillende zijden is tot het Uit voerend Comité de vraag gericht, of bij het huldeblijk, op 15 Augustus a.s. Mgr. dr. Alph. Ariëns ter gelegenheid van diens veertigjarig Priesterjubileum aan te bie den, ook een album zal worden gevoegd met de handteekeningen dergenen, die tot het huldeblijk hebben bijgedragen. Verwezenlijking van dit op zich-zelf zeer sympathieke plan is door het Uitvoe rend Comité wel degelijk overwogen, maar zou op te groote moeilijkheden stuiten. Wel echter bestaat bij het Uitvoerend Comité het voornemen, bij de aanbieding van het bedrag voor het huldeblijk een album te voegen inhoudende de namen van allen, die als bewijs van hun hulde en vriendschap voor den beminden Jubi laris een bijdrage zonden. Bij het graafwerk voor kanaliseering der Hunze in Drente is nabij het Drouwe- nerveeen op een groote diepte in den grond gevonden een oude doch gave dolk van 25 c.M. lang. Een deskundige oordeel de het gevondene van zeer ouden datum en afkomstig uit de 16e of 17e eeuw van onze jaartelling. Oj> geringen afstand werd nog een gave dierenschedel gevonden waarin het gebit nog gedeeltelijk aanwezig. Met het oog op mogelijke andere vondsten wordt voor zichtig verder gegraven» LONDEN, 2 Augustus. Hot onderwerp van de schadevergoeding en de interge- allieerde schulden zal worden behandeld door Lloyd George in een belangrijke verklaring, die hij, naar men. verwacht, morgen in het Lagerhuis zal afleggen. Inmiddels worden er enkele punten van de nota van Balfour aan de geal lieerden, no,pens de intergeallieerde schul den, verduidelijkt door verklaringen uit diplomatieke kringen. Naar verluidt was de bedoeling van dat staatsstuk, duidelijk te kennen te geven, dat de Engelsche regeering van plan is, haar schuld aan de Ver. Staten te be handelen als iets, dat op de volle wijze moet worden nagekomen. Bij het opstellen van de nota heeft de graaf van Balfour bijzondere zorg aangewend, dat haar bewoordingen niet door Amerika zouden worden uitgelegd als een poging, om aan de betaling van die schuld te ontsnappen, welke zal wor den afbetaald met een bedrag van onge veer 57 millioen p.st. jaarlijks. Met betrekking tot de aan Engeland verschuldigde bedragen wijst men erop, dat de Engelsche regeering in de nota verklaart, dat „wij in geen geval van plan zijn, van onze schuldenaren meer te vragen dan noodig is om onze schuld- eischeres te betalen." Dat wil zeggen, dat, waar de schuldenaren van Engeland daaraan 3400 millioen p.st. verschuldigd zijn, terwijl Engeland aan de Ver. Sta ten ongeveer een vierde van dat be drag, of ongeveer 850 millioen p. st. schuldig is, kwijtschelding van de schul den .aan Engeland in die verhouding mogelijk is. De Engelsche regeering wenscht ech ter den nadruk te leggen op het feit, dat de geallieerden, om dat te kunnen doen, hun schulden moeten erkennen. De meening van een invloedrijk deel van do Engelsche zakenwereld nopens de nota van Balfour wordt onder woorden gebracht in een verklaring, door den Bond van Engelsche Industrieelen afge legd. De Bond wijst erop, dat de En gelsche belastingbetaler thans esn last torst, die overeenkomt met meer dan 1 shilling in het pond van de inkomsten belasting, hetgeen kan stijgen tot moer dan li/s sh. in het pond, zoodra de amor tisatie-betalingen voor d© schuld aan de Ver. Staten beginnen, ten eind© de be lastingbetalers van de landen, die schul denaar zijn, te bevrijden van een ver plichting, die zij voorshands niet kunnen nakomen. Terzelfder tijd maakte de Engelsche in dustrie, waarop de grootste druk van die belasting rust, de ergste depressie door, die ooit in da geschiedenis van dit land is vermeld. Onder dergelijke omstandigheden meent de Bond, dat voorstellen voor nog meer opofferingen van de zijde van dit land aan een zeer nauwkeurig onderzoek be- hooren te worpen onderworpen. Men mag betwijfelen, of een afzonderlijke en voor barige actie van Engeland een alge meene regeling kan verhaasten, en er is reden om te vreezen, dat onze actie die zou kunnen beletten. De Bond meent, dat een nader uit stel van rente-betaling, of zelfs een de finitieve belofte van uitstel van de ka pitaals-terugbetalingen gedurende een reeks van jaren geen te hooge prijs zou zijn voor de toestemming, van Frank rijk, Italië en België, tot een herzie ning van de eischen tot schadevergoeding, hetgeen Duitschland in staat zou stellen, onder het geven van behoorlijke waar borgen en toezicht, zijn financiën en muntwezen in orde te brengen. Een blijvende schrapping der schul den is evenwel iets anders. De Bond vertrouwt erop, dat de En gelsche regeering geen afstand van En gelsche rechten meer zal doen, behalve tegen onmiddellijke tegenconoessies van wèlomschreven en aanzienlijke economi sche waarde. BERLIJN 2 Augustus. Volgens de Vossi- sche Zeitung is men in toonaangevende kringen te Berlijn van meening, dat de her haalde bedreigingen met dwangmaatrege len van Poincaré verandering rullen bren gen in de houding der Duitsche regeering inzake de particuliere schulden. Elke her haling en verscherping van de bedreigingen maakt voor Duitschland het onmogelijke nog onmogelijker. BERLIJN 2 Augustus. De Berliner Zei tung am Mittag meldt, dat de rijksregee- ring, alvorens haar standpunt te (bepalen jegens het jongste antwoord van Poincaré, de betrokken instanties, en met name het ministerie van financiën, voor een bespre king heeft bijeengeroepen. BERLIJN, 2 Augustus. Inzake Poincaré's jongste nota, wraken de bladen het vooral, dat het antwoord hals over kop op de Duit sche nota gevolgd is en dat Poincaré zon der voorafgaande beraadslaging met hiet kabinet of met de geallieerden heeft ge handeld. De Vorwarts schrijft: Poincaré heeft met zijn ultimatum de verstandige po litiek der geallieerden tot steun van de mark in de wielen gereden en wil Enge land klaarblijkelijk voor de bijeenkomst te Londen voor een uitgemaakte zaak stellen. De Vossische Zeitung is van meening, dat Poincaré naar een voorwendsel zoekt om van het geschil met Engeland over do OosteTsche kwestie ten koste van Duitsch land gebruik te kunnen maken. De Berli ner Zeitung am Mittag zegt, du voor 15 Augustus rechtens geen vervaltermijn door Poincaré kon worden vastgesteld, zoodat de genoemde termijn van 5 Augustus een daad van krasse willekeur is. De Taeglirihe Rundschau wijst op het scherpe onder scheid tusschen de nota's van (Poincaré en Balfour, dat een bijzonder zeldzaam voor spel vormt voor de bijeenkomst te Lon den. Voor het overige wijzen alle bladen et op, dat PoincaTé zich met zijn juridische uiteenzettingen op bijzonder glad ijs plaatst PARIJS, 3 Aug. In diplomatieke kringen meent men te weten, dat Poincaré, wanneer Duitschland blijft weigeren aan de maandelijksche beta lingen betreffende de particuliere schulden van vóór den oorlog te vol doen, overweegt het aanslaan van de goederen van enkele groote Duitsche industrjeelen 14 bet bezette Rijnland. Het is Mogelijk, dat deze maatregel zou worden aangevuld door politie» ondernemingen in het Ruhr-gehied. LONDEN, 2 Augustus. Men acht hef thans zeker, dat behalve Poincaré en Theu- nis, de Belgische eerste minister, ook' Facta en misschien ook Schanzer, de Ita- liaansche premier en minister van bjiiten» iandsche zaken, aan de bijeenkomst vtó Maandag met Lloyd George in Downing Street zullen deelnemen. LONDEN, 2 Augustus. Reuter verneemt officieel, dat Schanzer, de Italdaansche mi» nister van buitenlandsohe zaken. Maandag te Londen komt, ten eind® aan de bespre, kingen deel te nemen. PARIJS, 2 Augustus. Pafncaaré zal Maandag bij zijn bezoek aan Londen worden vergezeld door Lasteyrie, den minister van 'financiën, en Perett], den directeur-generaal van de afdeeling .po» litieke zaken. PARIJS, 2 Augustus. De permanents commissie voor de mandaten uit den Volkenbond, waarin Matsoeda Jaran ver tegenwoordigt, heeft Dinsdagmiddag te Genève opnieuw vergaderd tot voortzet ting van de behandeling van het ver slag over het beduur van de Zuidzee- eilanden, welke onder Japans mandaat zijn geplaatst, met name ten aanzien van de regeling van don arbeid, den handel in geestrijke dranken, het onderwijs, den gezondheidstoestand, het rechtswezen en de grondbelasting. KON STANTIN OPEL, 1 Augustus. Ondanks het krachtig ingrijpen der ge allieerden neemt de onrust onder da bevolking op den Europeeschen oever van den Bosporus steeds toe. Zij geven den wensch te kennen op den Aziatisohen oever te vluchten. D® geallieerde politia heeft echter de gemeenschap tuesohen beide oevers verboden. Er hebben dagelijks schermutselingen plaats tusschen de Turksche gendarme rie en de Grieksche voorposten. Da bevolking uit de streek van Tsjataldsjai vlucht naaar Konstantinopel. ANGORA, 1 Augustus. Het berichfl over een Grieksche aanslag op Konstan- tinorel wordt hier met de groette kalm te onder het oog gezien. ATHENE, 2 Augustus. De regeering heeft aan den opperbevelhebber der le gers in Klein-Azië en Thracië opdracht gegeven alle aanraking tusschen da Grieksche troepen en die d?r geallieerden te vermijden. KON STANTIN OPEL, 2 Aug. De mi nister van buitenl. zaken heeft aan da geallieerde hooge commissarissen 'n nota overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen de afkondiging door Griekenland van de autonomie der bezette gebieden xn Klein-Azië. Deze proclamatie, zoo wordt gezegd, is van nul en geener waarde, evenmin de facto als de jure. De Porta verklaart, dat de verantwoordelijkheid voor de gevolgen dezer willekeurige be slissing op .Griekenland neerkomt. NEW-YORK, 2 Augustus. De spoor wegdirecties zijn, na de voorstellen van Harding te hebben verworpen, ofschoon verklarende, dat zij geneigd zijn, zich te houden aan de beslissingen van den arbeidsraad nopens de loonen en de rechtsvorderingen, voortspruitende uit da staking, in te trekken, naar huis ver trokken met de duidelijke bedoeling, da exploitatie voort te zetten met het per soneel, waarover zij beschikken. MANILLA, 2 Augustus. 64 schepen» die het verkeer tusschen de eilanden onderling onderhouden, zijn dcor de sta king vastgehouden. Wood, de gouverneur- generaal, heeft een bekendmaking uit gevaardigd, dat hii' niet zal ingrijpen» behalve om de orde te handhaven, ten zij de dienst van de kustwacht en dn vuurtorens in 't gedrang komt. De ka piteins en machinisten, die bij de be lastingen in dienst zijn» staken «du ROME, 2 Augustus. Het fascistische blad Patria maakt een omzendbrief van het partijbestuur aan de fascistische Kamer-, leden, die op het oogenblik te Rome ver toeven. openbaar. De brief verzoekt hun' zich naar hun kiesdistrict te begeven on* deel te nemen aan een mogelijke daad v«j* represaille, welke vannacht om 12 uur za| beginnen, als de staking dan niet geëin digd is. De Romeinsche fascisten worden opgeroepen tot een bijeenkomst op den zetel van het fascisme te Rome. AUe kor poraalschappen moeten te middernacht of oorlogsvoet staan. De Patria wijst op de groote mislukking van de staking, welke alleen enkele opge wonden standjes voortzetten, en waar schuwt dezen, dat, als zij niet voor mid dernacht van houding veranderen, de fas cisten hen met stokslagen zullen verjagen. ROME, 2 Augustus. De Patria meldt uit Milaan: Vanochtend hebben een hondertal fascisten de tramdienst gaande gehouden. De eerste tram, die vertrok, werd bestuurd door een fascistisch kamerlid. ROME, 2 Aug. Pacta publiceert een rondschrijven, waarin hij aanspoort tot het bewaren van den vrede en de medewer king inroept van de partijleiders. PARIJS, 2 Aug. De internationale zee liedenconferentie onder voorzitterschap van Havelock Wilson, heeft met 49 tegen 6 stemmen een door een Amerikaansch afgevaardigde ingediend voorstel aangeno men, inhoudende, dat aan de zeelieden de zelfde rechten worden toegekend als aas de andere arbeiders, met name wat de 48- urige werkweek en het minimujnlotn be treft. De zeelieden verklaren zich bereid zich te verstaan met de arbeiders aan dea wal, mits zij op gelijken voet zulibn wor den behandeld. De Fransche vertegenwoordigers dien den een amendement in om de actie vast te stellen voor de verwezenlijking der ge noemde beginselen, (Joch Hit Sferd aangenomen»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3