vijf en dertig gulden Spuit- of Mineraalwater *KrPil',Prr Vrijdag 4 Augustus 1922 45st® Jaargang No. 14212 Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad. Internationaal Kath. Werk-congres. UIT DEN OMTREK Heden keerden wij aan den heer A. J. DERKS, Tulpensiraat 37 rood, Haarlem, uit de somma van wegens een aan hem overkomen ongeval, aan zijn linkerarm. DE DIRECTIE N. H. COURANT. HAARLEM. De staking bij de Haarlemsche Ijzergieterij. Gemeentelijke dienst voor Licha melijke opvoeding. Contract-Commissie voor de Lan delijke Collectieve Arbeiders overeenkomst in de Bouwbedrij ven. uit onze Nieuwe hygiënische Fabriek, dus prima. Wynhuys ,.de Guide Druyf". 4 Groote Markt - Telefoon 134 Het hoofd voor de klasse. IJsclub voor Haarlem en Omstr. Haarlemsch Tramcorps. De voorgestelde tarieven van het P. E. N. BureerIHke Stand. Personalia. Bevolking. Besmettelijke ziekten. Onvoorzichtig. Aanrijding. R.-K. Huishoudschool. De loonsverlaging bij de Spoor wegen. Van onze Rechtbank. Vleeschkeuringswet. Henri ter HalL Onhoffelijke Ambtenaren. Neutrale Schoolvereenlglng „Den Houf'. levonden voorwerpen. SCHOTEN. pppassen, Men is bezig langs de Delft rr JI v 'tr Ue bolienhandel- J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. HEEMSTEDE. J ZANDVOORT. IJMUIDEN. VELSEN. Da abonnementsprijs be draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 54 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, l 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 E HAARLEMSCHE Kdvertenïiën 35 ce^lt per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën lusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en Aanbod- advortentiën 1—A regel* 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. (Eigen correspondentie.) LUXEMBURG, 31 Juli. De dag van heden begon onder voor zitterschap van prof. abb': dr. Beaure gard, Parijs, en dr. Metzger, Gratz, met een conferentie over de algemeene sa menwerking der Katholieken van alle landen. Eerst gaven de vertegenwoordi gers van de verschillende landen een overzicht over den oogenblikkelijken stand van het katholicisme in hun land. In groote trekken ontrolde zich voor de oogen der deelnemers een helder en indrukwekkend beeld van het lijden, den strijd en het succes der Kerk in de verschillende landen: een beeld van de lijdende en strijdende Kerk op aarde. In een breei opgezet referaat gaf alsdan abbé Beauregard een uiteenzetting van de internationale taak der Katho lieken in den modernen tijd. Onder grooten bijval betoogde de rede- naaar, dat juist wij katholieken daartoe geroepen zijn, als kinderen van één V ader in den Hemel, als zonen van een ge meenschappelijke Moeder de II. Kerk, als broeders in Jezus Christus, in den internationalen geestesstrijd van den mo dernen tijd, overeenkomstig de opdracht van den Heiland om over alle grenzen en landen de hand te reiken tot waar achtige, practischo samenwerking, voor de verbreiding en tot standkoming van het rijk Gods hier op aarde, het rijk van liefde en gerechtigheid. To schrille tegenstelling tot den groo ten tjjd van de christelijke middeleeuwen, zijn echter helaas heden de Katholieken, en niet alleen in enkele landen, maar al te vaak in elkaar bestrijdende partijen en richtingen verdeeld. Bijzonder groot en diepgaand is de verdeeldheid der ka tholieken heden op internationaal gebied wat aan de internationale tegenstanders der kerk zegen en triomf verleent. De oorzaken van dezen treurigen toe stand liggen deels hierin, dat de katho lieken sinds eeuwen niet meer goed in zien, hoe hun kracht voor den interna tionalen strijd moet georganiseerd wor den, anderdeels echter voor alles ook, in den materialistisehen, onchristelijken geest van het verleden. Zoo zijn het eenerzijde de politieke meeningsverschillen die in de onder scheidene landen zoowel als in de ge- heele wereld, de katholieken vaak in elkaar bestrijdende partijen verdeelt, zoo dat zij de gemeenschappelijke religieuse gedachte vergeten. De tweede hoofdoorzaak is in het bij zonder het moderne materialistische, on christelijke nationalisme, dat geheel ver schillend van de echt christelijke va derlandsliefde in blinde onderwerping aan den modernen ontkerstenden staat en "diens egoisti3ch-materia istisch streven bestaat. Dit valsche nationalisme heeft de oogen van een grooten kring katholieken blind gemaakt voor de gemeenschappelijke taak der katholieken in den tegenwoordigen tijd. Deze verdeeldheid verzwakt in bui tengewone mate de katholieke actie en maakt de zegepraal van den tegenstander mogelijk. Tegenover dezen ggest van ver deeldheid en scheiding moet de waar achtige universeele katholieke geest van broederliefde geplaatst worden door de gemeenschappelijke internationa'e organi satie en de practische daad. Ir; Luxemburg, 31 Juli. Namiddagzitting. Des middags was aan de orde de be spreking van den internationalen vredes- beid. Deze vergadering werd voorgezeten door miss Crowford, Londen en den pre sident van het Seminarie, dr. Mack, Luxemburg. In een breed geteekende, herhaaldelijk idoor applaus onderbroken rede, sprak eerst dr. Mack over internationale, katho lieke Volksverbroedering. De redenaar ging daarbij van het onbetwistba/re feit uit, dat de laatste groote oorlog ons niet alleen een verschrikkelijke economische instorting heeft gebracht, maar ook een ontzettend religieus verval. Vrede en liefde zijn uit het internationale leven bijna ge heel verdwenen. Twee internationale organisaties willen den mensch den vrede brengen, het inter nationale socialisme en de Katholieke Kerk. Het eerste kan echter den blijvenden vrede niet brengen, omdat het op materia listisehen grondslag is gebouwd en de oor log, de brutale strijd om materieel bezit, slechts door den levenden geest van het bovennatuurlijke christendom tan over wonnen worden. De Kerk heeft dan ook sinds haar be staan oneindig veel voor de pacificatie der wereld gedaan. Wanneer heden dan ook nog geen blijvende christelijke vrede be staat, dan ligt de schuld niet aan het christendom, in de Kerk, maar bij de christenen, die de heilige beginselen der Kerk niet in toepassing hebben gebracht. Het duidelijkste bewijs daarvoor is de laat ste oorlog zelf: de Paus heeft een breed Vredesprogram opgesteld, de christelijke volkeren, de christelijke politici konden het echter niet doorvoeren. Thans is de toestand voor den Chris- telijken verzoeningsarbeid moeilijker dan ooit. Dit ontslaat ons, Katholieken, ech ter niet van den plicht, om met alle mid delen voor de heilige idealen der Kerk te strijden. Om deze groote taak te verwezenlijken moet er noodwendig een nieuwe geest komen en een internationale organisatie der katholieken, die in de Katholieke Internationale van Gratz bereids een hoopvol begin en een geëigend midden punt gevonden heeft. Daarbij is het voor al van beteekenis, dat de in verschillende landen en kringen bestaande strevingen van gelijke of overeenkomstige strekking elkaar op broederlijk katholieke wijze de hand reiken tot een gemeenschappelijke universeele, grootsche internationale be weging. In het vervolg der verdere besprekin gen bracht dr. Metzger, Gratz, in het bij zonder naar voren, dat de internationale Liga van Gratz, die bereids gedurende den oorlog den oproep naar vereeniging van alle katholieke krachten hooren liet, heden in blijde stemming nogmaals aan alle soortgelijke acties de broeder hand reikte en zelfs tot groote offers be reid is, om daarvoor een grootsche alge meene beweging tot stand te brengen. Daarop bracht de hoogbejaarde strijder voor den katholieken verzoeningsarbeid, prelaat A. Gieszwein van Budapest, de noodzakelijkheid naar voren, dat de Ka tholieken zich meer van de waarhied van dit christelijk werk zouden d( ordringeil, omdat de christelijke vredesgedachte een heilig erfdeel van de christelijke traditie en van den arbeid der Kerk is. Ten slotte hield miss Crowford, Londen, een heldere en schitterende rede over de taak der Katholieke vrouw voor de ver zoening der wereld. De spreekster bracht hierbij naar voren, dat in het verleden de medewerking der Katholieke vrouwenwe reld aan den vredesarbeid niet groot is geweest. Een der hoofdoorzaken hiervan was gelegen in den geringen invloed welke de vrouwen in het openbare leven bezitten en dat zij veelal niet in de gelegenheid zijn, om tegenover de regeeringen de eischen welke de vrouw en de moeder aan den staat moet stellen, werkdadig door te zet ten. De spreekster wees er daarbij op, dat vooral in breede kringen van het latijn- sche westen, in tegenstelling met de meer of minder protestantsche landen, de vrouwen het kiesrecht voor de volksver tegenwoordigingen nog niet bezitten, wat een groot gevaar voor de Katholieke vrou wenwereld beteekent, omdat zij zoo weinig gelegenheid heeft om hare beginselen in het openbare leven in practijk te brengen. Met een vurigen oproep tot de Katholie ke vrouwenwereld om mee te werken aan de pacificatie der wereld, worden de be raadslagingen gesloten. De staking aan de Haarlemsche ijzer gieterij duurt onveranderd voort. Gedurende het tijdvak 15 Juli1 Aug. zijn in de gem. zwem- en badinrichtingen 26405 baden genomen, verdeeld als volgt: Abonn. mannen 9377abonn. vrouwen 791135 cts.-baden mannen 238, vrouwen 231; 10 cts.-baden mannen 1036, vrouwen 958; kosteloos, mannen 3945, vrouwen 2709. Sedert Augustus 1920 bestaat er voor de bouwbedrijven eene Landelijke Collectieve Arbeidsovereenkomst, waarin de loonen en arbeidsvoorwaarden voor de arbeiders zijn vastgelegd. Velerlei omstandigheden zijn oorzaak geweest, dat de bepalingen dezer overeen komst tot een doode letter zijn geworden. in de eerste plaats is dit te wijten aan de toestanden in het bedrijf gedurende de laatste jaren, gevoegd bij een groot te kort aan geschoolde vakarbeiders en ver der aan de animositeit door de uitsluiting van 1920 bij de arbeiders opgewekt. Bij dezen stand van zaken bestaat er van de zijde der patroons weinig lust, nu bovendien de omstandigheden in het bouw bedrijf zich hebben gewijzigd, zich in de toekomst door een contract te laten bin den, als hun d'ït voor de wisselvalligheden van het bedrijf niet voldoende waarborg biedt. Door de patroons- en arbeidersorganisa ties in de bouwbedrijven voor Haarlem en Omstreken, is daarom, op initiatief der eerste, gezamenlijk dezen toestand onder het oog gezien, met het gevolg, dat uit bei de groepen, in gemeenschappelijk overleg, eene commissie is samengesteld, wier taak het zal zijn, de naleving van de contrac- fueele bepalingen door beide partijen te bevorderen, door controleerend en advisee- rénd op te treden, te waken tegen excessen op loongebied, ten einde daardoor mede te we riten genoegzaam werk op de markt te krijgen ter voorkoming of bestrijding van werkloosheid en zorg te dragen, dat de georganiseerde patroons zooveel moge lijk voorzien zullen zijn van het benoodig- de aantal arbeiders, die zij in de eerste plaats zullen kiezen uit de leden der con- tracteerende arbeidersbonden. Dit nu laten wij het onomwonden zeg gen, achten wij eene belangrijke schrede p. Vs L. schroef- of kroonfl. 6 cents Vl L. n v '2 l/i L. Syphon 15 Sodawater 17 en 25 in de goede richting. Het gaat stroef ra de bouwbedrijven. Er woTdt niet gebouwd m evenredigheid van de behoefte. De oorza ken liggen voor de hand: de patroons kun nen zich niet roeren zooals zij wenschen en van den anderen kant is het publiek huiverig en terughoudend geworden. Wordt echter de Landelijke Collectieve Arbeidsovereenkomst opgevat, zooals hier boven is uiteengezet, dan is te verwachten dat deze in de toekomst het instituut zou kunnen worden, dat de belangen van het publiek en die van arbeider en patroon zal kunnen regelen en beheerschen en al- zoo terugkeer tot normale toestanden m het bedrijf mogelijk wordt. Het Secreariaat dezer Controle- en Ad vies-Commissie der L. C. A. O. voor de Bouwbedrijven voor Haarlem en Omstre ken is gevestigd Lange Vlamingstraat 5 te Haarlem en is samengesteld als volgt: Voor de Samenw. Patr. verg. voor de Bouwbedrijven van Haarlem en Omstreken de heer J. W. Lassing Voorzitter, Klever laan 171, Bloemendaal. H. J. L. Klein-Schipharst; J- C. Cramer; H. D. de Roos; voor den Alg. Ned. B. A. B. de heer J. Heintzberger; voor den Ned. R. K. B.A.B. „St. Joseph" de heer B. de Leeuw, Secr., L. Vlamingstraat 5; V00]" "en Ncd. Chr. B.A.B. de heer S. C. J. Smit; voor den Alg. Ned. Grondw. B. de heer E. C. van Egdom; voor den Ned. Neutr. Iim- merl. B. de heer D. van Gelder. De afd. Haarlem van den Bond van Ned. Ond. heeft zich met een adres tot den Raad gewend, waarin verzocht wordt, het voorstel van B. en Mom den heer Hindriks vrijstelling to ver kenen tot het geven van onderwijs m een vaste klasse, te verwerpen. Bij dit adres is een uitvoerige me morie van toelichting gevoegd, waarin betoogd wordt op grond van uitspraken van de heeron Bruch, Nagtzaam en Boes, hoe schadelijk het ambulantisme is voor het onderwijs. Er wordt in verdedigd, dat hier alleen ziekte-verlof of pensioen kan worden verleend. Tenslotte wordt in het licht gesteld, dat het ambulant maken van den heer Hindriks de gemeente jaarlijks f 2000 f 3000 zal kosten, wat in dezen tijd van bezuiniging zeer zeker ongemoti veerd is 1 1 I De voorzitter van de ijsclub voor Haar lem en omstreken, overste T. L. van Wagtendonk, heeft, naar wij vernemen, zijn functie van voorzitter neergelegd. Het „E. S. M. Fanfarecorps" is op 31 Juli gereorganiseerd en bestaat in den vervolge alleen uit Tramwegperso neel. De nieuwe naam is: Haarlemsch Tramcorps. De muzikale leiding berust hij den heer Renier v. 't Hoff. Het comité der vereeniging van bur gemeesters en secretarissen te Hoorn, Purmerend, Allernaar en Schagen stelt een onderzoek in naar de financieels gevolgen voor de plattelandsgemeenten van de voorstellen welke op 14 Juli j.l. zijn behandeld in de vergadering der afdeeling Noord-Holland van de ver eeniging van Nederland6che gemeenten, betreffende de stroomprijzen van hetP. E. N. Daartoe is aan de gemeentebe sturen een vragenlijst ter invulling toe gezonden. Naar het ,,Hbl." verder ver neemt zal de afdeeling Noord-Holland op 28 Augustus opnieuw vergaderen ter verdere behandeling van de bedoelde voorstellen. Het verslag van de vergade ring van 14 Juli, met de inleiding van dr. Kuipers, waarin deze voorstellen wer den toegelicht en verdedigd, zal binnen eenige dagen aan de gemeentebesturen worden toegezonden. Geboren2 Augustus, z. van J. M. Daudeij—Inpijn 3 Augustus, d. van M. W. Verhallen—Hendrix d. van A. E. A. Teunissenv. d. Brink Ondertrouwd: 3 Augustus, J. H. Kloes en A. J. Lemmers H. Portegies en S. W. Germeraad G. v. d Raad en M v. d. Bent A. J. Reijers en G. H Kerkhoven. Getrouwd: 3 Augustus, G. v. d. Aar en A. v. Oorden B. F. Brinkmann en M. M. Voorham O. J. Brinkmann en 0. M. Voorham G. J. Lips en Mi J M. Kuijpers JAndréa en A. 0. Beksvoort IV. J. v. d. Veldt en A. A. Ch. Möhring G. H. Hooning en A. Rosenboom II4. II. Geertsz en P. J. M. Suijver. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen Engelsch L. O. slaagde mej. G. Popma, en de heer A. J. Z. Berg, al hier. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen Fransch L.O. slaagde Mej. S. A. E. Antonisse, alhier. Voor het examen lichaamsoefenin gen gehouden te Haarlem slaagden de heeren Ph. Joh. Bour, Ierseke; W. de Baarr, ScheveningenK. Verwers en H. W. B. Mehake, beiden Haarlem; L. L. van Roon, 's-Gravenhage. Uit de Statistiek van geboorten, huwe lijken enz., een bijvoegsel van de Staats courant, blijkt dat Haarlem op 1 Juni 1922 .78877. inwoners telda. In de week van 23 tot 29 Juli kwamen in de navolgende gemeenteen gevallen van besmettelijke ziekten voor: Haarlem 1 van diptheritis; Zaandam 1 van roodvonk en i van diptheritis; Lisse 1 van roodvonk. Een man fietste over de brug bij de Am- sterdamsche poort, terwijl een auto vlak achter hem reed. Plotseling stak hij naar de andere zijde over, met het gevolg, dat het rijwiel werd gegrepen en geheel in elkaar werd gereden. Hoewel de auto kalm reed, gaf de man de schuld aan den chauffeur. De fietser bekwam geen letsel. Eene aanrijding had plaats tusschen een auto en de tram op den hoek Verwulft en Koningstraat. De auto reed in te snelle vaart. Ongelukken kwamen niet voor. De tramwagen werd licht beschadigd. Naar wij vernemen is, met ingang van 1 September, tot directrice van de R. K. Huishoudschool aan den Kleinen Houtweg benoemd mej. M. H. Veeger, thans leer- ares aan de Huishoudschool te Schiedam. Mej. Veeger werd te Groningen gebo ren, alwaar zij ook haar eerste opleiding ontving. Daarna vertrok zij naar Schie dam, alwaar zij 13 jaar werkzaam is ge weest aan de Huishoud- en Industrie school. Zij is in het bezit van verschil lende diploma's op het gebied der Huis houd- u Industriekunst. Zaterdag 5 Augustus belegt de Nederl. Vereeniging een groote huishoudelijke vergadering met afgevaardigden van de groote werkplaatsen: Amersfoort, Blerik, Tilburg, Utrecht en Zwolle en waar te vens het geheele Dagelijksch Bestuur aan wezig zal zijn, ter bespreking der loons verlaging, om 2 uur n.m. in „Het Bron gebouw", waar alleen werkplaatspersoneel met hunne vrouwen op vertoon van hun Iidmaatschapkaart toegang hebben. Tegen den arbeider P. S., uit IJmui- den, eischte de ambtenaar van het M. O. hedenmorgen 3 dagen hechtenis wegens het hinderlijk volgen van een werkwillige tijdens de staking aan het hoogovenbe- drijf te Velsen. Tegen W. K., alhier, eischte de ambtenaar van het M. O. 3 subs. 3 da gen wegens het des avonds rijden met een rijwiel dat niet voorzien was van licht. Bekl. beweerde een brandenden zaklan taarn voor zich uitgehouden te hebben. Dit bleek geen gewicht in de schaal te leggen. Het rijwiel, niet de wielrijder moet van een brandende lantaarn voor zien zijn. A. H„ die als bestuurder van een automobiel op den Verspronckweg sneller dan 15 K.M. gereden had, hoorde 5 subs. 5 dagen tegen zich eischen. Door Ged. Staten van Noord-Holland is aan de gemeentebesturen in hun provincie medegedeeld, dat de veteri naire inspecteur van de volksgezondheid hun aandacht heeft gevestigd op de on- gewenschte toestanden, welke het gevolg zijn van het feit, dat, niettegenstaande de vleeschkeuringswet reeds op 1 Juni j.l. in werking is getreden, thans nog tal van gemeentebesturen in gebreke zijn gebleven een verordening in het leven te roepen, als bedoeld in artikel 21 dier wet, aldus het „Hbld." Het gemis van bedoelde verordeningen is niet al leen oorzaak, dat door de slagers in die gemeenten voortdurend in strijd wordt gehandeld met de bepalingen der wet, doch leidt er bovendien toe, dat on toelaatbare handelingen ongestraft kun nen geschieden en speciaal de bedrijven van zoogenaamde koudslachters een be dreiging gaan vormen voor den gezond heidstoestand van de ingezetenen, niet slechts van de nalatige gemeenten, doch evenzeer van die gemeenten, welker be sturen met voortvarendheid aan de uit voering der wet hebben medegewerkt. Een optreding tegen dit euvel kan, zoolang in een gemeente een verorde ning op de keuring van vee en vleesch ontbreekt, niet geschieden tenzij maat regelen worden genomen tegen alle sla gers, die ongekeurd vleesch voorhanden hebben, waardoor uiteraard de goe den met de kwaden zouden moeten lij den. Het behoeft geen betoog, dat, waar de overtredingen nagenoeg uitsluitend zou den zijn te wijten aaan de nalatigheid van het gemeentebe tuur in het vaststel len van een keuringsverordening, van een optreden in deze richting ernstige moeilijkheden zouden moeten worden ge ducht. Op den duur kan hierin evenwel geen grond worden gevonden om hot nemen van de noodzakelijke maatregelen achter wege te laten. In verband daarmede heeft de Inspecteur aan Gedeputeerde Staten verzocht den nalatigen gemeente besturen te doen -weten, dat uiterlijk 15 September e.k. met het nemen van de bovenbedoelde maatregelen een aanvang zal worden gemaakt. Gedeputeerde Staten verzoeken hun per ommegaande in kennis te stellen met de redenen, welke tot vertraging hebben geleid en inmiddels onverwijld maatre gelen te nemen waardoor de uitvoering der wet zoo spoedig mogelijk wordt ver zekerd. Indien op 1 September e.k. nog niet tot vaststelling van de verordening mocht zijn overgegaaan en de organi atie van den keuringsdienst alsdan haar beslag nog niet mocht hebben verkregen, zullen Gedeputeerde Staten, de medegedeelde redenen van vertraging in aanmerking nemende, naar bevind van zaken be slissen omtrent de bevordering van de toepassing der wettelijke bepalingen, welke een dwingend optreden van het hooger gezag mogelijk maken. De heer Henri ter Hall verzoekt ons mede te deelen dat hij dit jaar niet, zooals gewoonlijk, gedurende de kermis- weefc zijn revue ,.Weet jij 't?" in de gemeentelijke concertzaal zal opvoeren, doch van 510 September. Dinsdagmorgen, zoo vertelt ons een beminnelijke Haarlemsche dame, vervoeg de ik mij in het hulppostkantoor aan het Houtplein, voor het lokel zegelver koop. Ik was er alleen en de ambte naar, die blijkbaar in opdracht had op dat uur het publiek te bedienen, wa3 bezig met in een register of iets der gelijks te schrijven of te bladeren. Niets op tegen, en het is mogelijk dat dit een buitengewoon dringend en belangrijk werk was. Wanneer de ambtenaar daarvan dan ook blijk had gegeven zou niemand er op tegen gehad hebben, dunkt me, even te wachten, al was het vijf, tien minuten. Meneer de ambtenaar scheen echter in een stemming van souvereine minach ting voor het naar zijn inzicht over- lastige publiek te zijn en zag geen menschen. Na eenigen tijd geduldig wachten, waagde ik het met een geldstukje be scheiden op den loketsteen te tikken en de aandacht van den heer achter het loket te trekken. De uitwerking was onverwacht. Met een air en een stem, alsof hij de Minister van Waterstaat zelf was, draaide hij zich in zijn volle lengte naar mij toe en sprak: „Kunt u niet wachten Even stond ik perplex. Toen meende ik te mogen vragen of meneer de amb tenaar er soms niet was om het publiek ter wille te zijn. Het antwoord op die vraag was even verbluffend als de ge heele behandeling. „Denkt u dat soms?" vroeg hij. En hij liet mij staan, totdat ik, uit schaamte dat ik als een straat jongen behandeld werd, weggegaan ben. Tot zoover het verhaal. De betrouwbaarheid en de karakter eigenschappen onzer zegsvrouwe zijn van dien aard, dat wij er niet aan twijfelen, dat de behandeling in dat hulppostkan toor aan het Houtplein aan correctheid veel te wenschen heeft overgelaten. Maar wij wenschen ook geenszins te gene raliseeren en bedoelen geenszins te zeg gen: ziet naar de handelwijze van dezen ambtenaar en leert ze door dien eenen allen kennen. Er zijn integendeel vele hoffelijke ambtenaren en vooral de be diening bij de posterijen in Haarlem laat in 't algemeen weinig te wenschen over. Maar er zijn er enkelen, die de reputatie van allen bederven en om die heeren, be nevens enkele zwakkere collega's, den lust te benemen het publiek onhoffelijk te behandelen, dienen zij voor elk speciaal geval, dat zij misdoen, op hun nummer te worden gezet. De heeren hebben recht op heusche bejegening van de zijde van het publiek. Ook dat laat wel eens te wenschen over. Maar zij moeten nooit vergeten, dat zij er zijn voor het publiek en bet publiek niet voor hen. Een onzer redactie-leden vervoegde zich op een Zaterdagmiddag ten kantore van den belastingontvanger aan het KL, Heiligland. De klok sloeg juist 12 uur en hij wist niet dat dit het uur was dat de a.abtei aren hun werk eindigen. Hij meldde zich aan een loket en werd daar ontvan gen met de op afgebeten toon gedane vraag: „En wat jij?" Bedoelde bezoeker was volkomen correct en beleefd en had geen aanleiding tot onhebbelijkheid ge geven. Dat moet niet voorkomen. Het is mogelijk, dat bedoelde ambtenaar in een kwaden luim was of juist een lastig - bezoeker had gehad, maar dan nog komt het niet te pas dat hij zich op een dergelijke manier vergeet. 7n de openbare vergadering van Ged, Sfaten van hedenochtend is behandeld het besluit dezer gemeente, houdende be schikking op een door het bestuur der neutrale schoolvereeniging Den Hout in gediende aanvrage om medewerking voor den bouw eener school op een terrein aan het Zuider Buiten Spaarne, bene vens het tegen dit besluit ingediende be roepschrift. Zooals bekend, had de gemeente be sloten medewerking te verleenen door de aanbieding van het schoolgebouw aan de Ged. Voldersgracht, nadat dit zal zijn verbouwd. De vereeniging weigerde dit gebouw, dat h.i niet meer voor school gebouw geschikt is. Door een vertegenwoordiger der veree niging Den Hout werd het beroepschrift toegelicht. Hij betoogde o.a. dat overeen stemming zeer wel mogelijk ware ge weest, indien B. en W. maar voldoende overleg hadden gepleegd. Het bestuur wenscht geen groote uit gave maar een behoorlijk schoolgebouw; het gebouw aan de Ged. Voldersgracht is totaal ongeschikt. Maar in de nabijheid van het terrein aan het Zuider Buiten Spaarne staat een villa, op het oogenblik gebruikt door de Nutsschool. Op 1 Sep tember 1923 zal dit gebouw ontruimd worden. Het bestuur van Den Hout, zou gansch niet ongenegen zijn geweest deze villa te aanvaarden, mits maar overleg was gepleegd. Spr. zette voorts de juridische gron den van het beroep uitvoerig uiteen. Ged. Staten zullen later uitspraak doen C. Steffens. Fabriciiusstraat 29, Bruine blouse; G. Mollema, Z. Polderstraat 41 rd, Bril; J. v. Horick, O.-Indischekade 42, Witte duif: L. v. Norden, Leliestraat 27, Geit; J. Vrolijk, Assendelverstraat 50, Grijze dameshandschoen; J. Tersmitten, Beeksteeg 2. Blauwe kindermuts; D. C. Rees, Oosterstraat 63, Engelsche sleutel; Politiebureau Smedestraat, Br. Schoo-1 tasch; J. W. Mügge, Brouwerskade 75, Grijze damestasch; Kennel Fauna, Park laan 119, Zwart witte kat, gebracht door Kroon, Witte Heerenstraat 10; Zwart wiilte kat, gebracht door v. Lunenburg, Oostvest 5; Witte kat, gebracht door Prinsen, Glasblazerstraat 43; Oranje kat, gebracht door v. Schie, Bakkerstraat 19; Zwart witte kat, gebracht door Kuiken, Lange Heerenstraat 12; Zwart witte kat, gebracht door v. Meurs, Duvenvoordestr. 54; P. Brussee, Wilsonpjein 73, Knipmes; Politiebureau Smedestraat, Kleerenhanger. ri bFrf Een bij uitstek specifiek Haarlemsche handel en nijverheid, de bolienhandel. De up and downs in den bolienhandel beteekenden in den loop der eeuwen niet zelden ook eenzelfde up and down in den bloei en welstand van de stad Haarlem en haar omgeving. In latere jaren is dat stijve verband wel wat verbroken voor wat Haarlem zelf betreft, maar toch beteekent een achteruitgang in den bolienhandel niet zelden ook 'n minder goede toestand voor Haarlem. Voor wat de omliggende gemeen» .ten, voor wat „de streek" betreft, is dit echter in nog veel erger mate het geval. Moeilijke tijden liggen achter de bol- lenkweekers. Maar er zijn toch ook nog wel lichtpunten. Ten Haaarlemsche beurze ie de handfli in bloembollen in vollen gang. De donkere wolk, die zich in het be gin van dit jaar aan gene zijde van dal Oceaan boven het bedriji samenpakte, is gelukkig verdwenen. De vraag naar vele tulpensoorten ia bevredigend. Zware bollen zullen er met het oog op het ongunstige gewas wel niet veel verhandeld worden. De vraag naar Hyacinthen is zeer goed. Over 't algemeen zijn deze gewassen beter uitgevallen. Een groot gedeelte dezer bollen wordt ook al uitgevoerd naar de nieuwe wereld. Groote partijen rijn reeds van het voorjaar door de exporteurs opgekocht, ten einde een verdere behandeling ten dienste der broeiers zelf te ondergaan. Een eigenaardigheid mag het genoemd worden dat de opvattingen der verschil lende broeiers in den vreemde, ten op zichte der behandeling nog al uiteen- loopen. Het schijnt, dat Denemarken en omliggende landen strenger eischen dien aangaande stellen dan Amerika of En geland. Het beeld echter der naaste toekomstig wel hoopvoller dan dat van den onmiddel lijk achter ons liggenden tijd. Barometerstand 7.67. Stilstand. OPGAVE VAN: terrein op te spuiten. Daarin bevinden zich gevaarlijke, diepe kuilen, die vol water loopen en waar de jeugd in speelt Het moet al enkele malen gebeurd rijn dat een jongen slechts met levensgevaar van een wissen dood kon gered worden om niet te spreken van de mogelijkheid dat het zand de kuilen inzakt en de jon- gens bedelft. Wedloop. Er wordt in Heemstede! druk geoefend in het flinke afstanden loopen. De route HeemstedeBennebroelc is al door velen gemaakt. De beste looper is wel de heer J. Nees- kens, die dan ook voor de toekomst wel wat belooft. Er is echter een concurrent, n.m. een Noord-Brabanter, genaamd J. Suuske, werkzaam aan de Amsterdamsche Water leiding, die met hardloopen reeds vele prijzen gewonnen heeft. Eenigen tijd geleden is door hen de 9 K.M. geloopen, met Neeskens als winnaar met 1 min. verschil. Nu heeft de Gem. Arbeiders Sportvereeniging het initiatief genomen om hen nog eens te laten loopen, maar dan om prijzen, waarvoor zij twee medailles heeft beschikbaar gesteld. Vrijdagavond zal deze strijd plaats heb ben. Om 8 uur zal de start plaats hebbed op het Wilhelminaplein en zal de volgende weg geloopen worden: Camperlaan, Raad huisplein en Straat, Kerklaan, Straatweg, Bennebroekerlaan, Glipperweg, Voorweg tot uitgangspunt. Behalve bovengemelde personen zullen ook deelnemen de heeren A. v. d. Aar, H, Galjaard, H. Koelemeijer, Th. v. Rooy en G. Delissen. Behalve nog een troostprijs zullen diplo ma's uitgereikt worden aan hen die de p. m. 9 K.M. binnen 40 minuten loopen. Gisteren werden door de Zandvoort- sche Feestcommissie, onder begunstiging van goed weer, kinderwedstrijden gehou den op het strand vóór de Zeestraat. Et; was veel belangstelling en veel deelne ming aan den vliegerwedstrijd. De politici zorgde voor de noodige orde. Op hel terrein van hotel d'Oranje had de keu ring plaats en daarna de prijsuitdeeling door dokter van Zeben. De jury bestond uit de heeren R. van Zeben en dokter D, Varekamp. De voorzitter der feestcom missie, de heer H. Meyer, hield een toe spraak tot de kinderen. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen Engelsch L.O., slaagde Mej. H- H. Tjaden, alhier. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen, Enerelsch L.O, slflagdc MoL E, 0. Ver luys «M

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1