vijf en dertig gulden DAftl AATJES Spuit- of Mineraalwater Vrijdag 4 Augustus 1922 45st® Jaargang No. 14212 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste blad. Internationaal Kath. Werk-congres. A Li~± ("J Heden keerden wij aan den heer A. J. DERKS, Tulpenstraat 37 rood, Haarlem, uit de somma van wegens een aan hem overkomen ongeval, aan zijn linkerarm. DE DIRECTIE N. H. COURANT. STADSNIEUWS. AGENDA 5 AUGUSTUS Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St .Raphael". p. V» L. schroef- of kroonfl. 6 cents V,L 12 „ViL. Syphon I» Sodawater 17 en 25 uit onze Nieuwe hygiënische Fabriek, dus prima. Wynhuys ,,de Guide Druyf". 4 Groote Markt - Telefoon 134 Dienstplicht Gemeentezaken. Opera Italiana. 1 G. J. K. W erkloozenuitkeering. Personalia. De staking bil de Haarlemsche Ijzergieterij. Jeugdige moed. Nieuwe Zaak. Aanhouding. Dierenmishandeling. Bach, Toonkunst en de Gemeente. ^7. t.. Frr 4 Jet „Sint Franciscus van Asstsië." J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Gevonden voorwerpen. Programma J. Strauss. Fr. Léhar.y Da abonnemenlsprijs Eé- draagt voor Haarlem en Agentschappen; Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57V6 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, t, 2741 en 1748. Post- '-ening No. 6970 HAARLEMSGHE Xdverïenïiën 35 cenli per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en Aanbod- advortentiën 1—4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. (Eigen correspondentie.) Luxemburg, 31 Juli. Namiddagzitting. v Des middags was aan de orde de be spreking van den internationalen vredes- beid. Deze vergadering werd voorgezeten door miss Crowford, Londen en den pre sident van het Seminarie, dr. Mack, Luxemburg. In een breed geteekende, herhaaldelijk door applaus onderbroken rede, sprak eerst dr. Mack over internationale, katho lieke Volksverbroedering. De redenaar ging daarbij van het onbetwistbare feit uit, dat de laatste groote oorlog ons niet alleen een verschrikkelijke economische instorting heeft gebracht, maar ook een ontzettend religieus verval. Vrede en liefde zijn uit het internationale leven bijna ge heel verdwenen. Twee internationale organisaties willen den mensch den vrede brengen, het inter nationale socialisme en de Katholieke Kerk. Het eerste kan echter den blijvenden vrede niet brengen, omdat het op materia- listischen grondslag is gebouwd en de oor log, de brutale strijd om materieel bezit, slechts door den levenden geest van het bovennatuurlijke christendom kan over wonnen worden. De Kerk heeft dan ook sinds haar be staan oneindig veel voor de pacificatie der .wereld gedaan. Wanneer heden dan ook nog geen blijvende christelijke vrede be staat, dan ligt de schuld niet aan het christendom, in de Kerk, maar bij de christenen, die de heilige beginselen der Kerk niet in toepassing hebben gebracht. Het duidelijkste bewijs daarvoor is de laat ste oorlog zelf: de Paus heeft een breed Vredesprogram opgesteld, de christelijke volkeren, de christelijke politici konden het echter niet doorvoeren. Thans is de toestand voor den Chris- telijken verzoeningsarbeid moeilijker dan ooit Dit ontslaat ons, Katholieken, ech ter niet van den plicht, om met alle mid delen voor de heilige idealen der Kerk te strijden. Om deze groote taak te verwezenlijken moet er noodwendig een nieuwe geest komen en een internationale organisatie der katholieken; die in de Katholieke Internationale van Gratz bereids een hoopvol begin en een geëigend midden punt gevonden heeft. Daarbij is het voor al van beteekenis, dat de in verschillende landen en kringen bestaande strevingen van gelijke of overeenkomstige strekking elkaar op broederlijk katholieke wijze de hand reiken tot een gemeenschappelijke universeele, grootsche internationale be weging. In het vervolg der verdere besprekin gen bracht dr. Metzger, Gratz, in het bij zonder naar voren, dat de internationale Liga van Gratz, die bereids gedurende den oorlog den oproep naar vereeniging van alle katholieke krachten hooren liet, heden in blijde stemming nogmaals aan alle soortgelijke acties de broeder hand reikte en zelfs tot groot# offers be reid is, om daarvoor een grootsche alge- meene beweging tot stand te brengen. Daarop bracht de hoogbejaarde strijder voor den katholieken verzoeningsarbeid, prelaat A. Gieszwein van Budapest, de noodzakelijkheid naar voren, dat de Ka tholieken zich meer van de waarhied van dit christelijk werk zouden d< ordringen, omdat de christelijke vredesgedachte een heilig erfdeel van de christelijke traditie en van den arbeid der Kerk is. Ten slotte hield miss Crowford, Londen, een heldere en schitterende rede over de taak der Katholieke vrouw voor de ver zoening der wereld. De spreekster bracht hierbij naar voren, dat in het verleden de medewerking der Katholieke vrouwenwe reld aan den vredesarbeid niet groot is geweest. Een der hoofdoorzaken hiervan was gelegen in den geringen invloed welke de vrouwen in het openbare leven bezitten en dat zij veelal niet in de gelegenheid zijn, om tegenover de regeeringen de eischen welke de vrouw en de moeder aan den staat moet stellen, werkdadig door te zet ten. De spreekster wees er daarbij op, dat vooral in breede kringen van het latijn- sche westen, in tegenstelling met de meer of minder protestantsche landen, de vrouwen het kiesrecht voor de volksver tegenwoordigingen nog niet bezitten, wat een groot gevaar voor de Katholieke vrou wenwereld beteekent, omdat zij zoo weinig gelegenheid heeft om hare beginselen in het openbare leven in practijk te brengen. Met een vurigen oproep tot de Katholie ke vrouwenwereld om mee te werken aan de pacificatie der wereld, worden de be raadslagingen gesloten. Sociëteit „Sint Bavo" Gewone zittingen. Hotel-café „Spoorzicht Stationsplein Concert door het Elite Heeren-Ensemble Hoving. B.K. Huishoudschool Kleine Hout weg 14 Spreekuur Maandag van 24, Donderdag van 10—12 uur. ft. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkdagen voorin, van 913 uur, nam. van 35 uur. Zaterdags alleen van 912 uur, 2?. K. Arbeidsbeurs Door vrouwen. Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorin. van 1012 en des nam. van 24 en van 89. 'Bisschoppelijk Museum. Jansstraat Da- gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. Gisterenavond vergaderde in gebouw St. Bavo, de afdeeling Haarlem van bo ven genoemden bond, naar aanleiding van de voor het werkplaatspersoneel bekend gemaakte loonsverlaging met 10 procent. De voorzitter, de heer P. de Booij, opent de vergadering te ruim 8 uur met den Christelijken groet en heet de aanwezigen welkom op deze buitengewone vergadering, welke gehouden wordt om de middelen te bespreken, die wij, aldus spr.,. onder de tegenwoordige omstandig heden in den strijd zullen moeten ge bruiken. Zijn we tot nog toe offensief opge treden, thans moet onze houding een defensieve worden, en dit laatste valt nog zwaarder dan het eerste. We moeten nu gaan vechten om het reeds veroverde te behouden. Spr. betreurt de inzinking in het or ganisatorisch leven en voelen. De metaal bewerkers verloren hun strijd omdat zij zoo weinig organisatorisch voelden: zij waren niet genoeg georganiseerd, en maar al te velen keerden in de kritieke oogen- blikken de organisatie den rug toe. Spr. waarschuwde de vergadering, in deze omstandigheden het hoofd koel te houden, en de eigen organisatie trouw te blijven, vooral waar deze in den laat- eten tijd zoo wordt aangevallen en ge kleineerd. Wij geven geen voet aan de reatie. zeide spr., maar wij laten ons ook niet leiden, door gedachten, van bui ten ons opgedrongen: wij zullen als Ka tholieken ons eigen oordeel vormen, en de middelen bepalen, welke wij zullen aanwenden in dit stadium van onzen strijd. De voorzitter geeft dan het woord aan het hoofdbestuurslid, den heer Th. van Deur, den spreker voor dezen avond. Spreker ging na, hoe de voorstellen tot loonsverlaging, en vooreerst van verla ging der loonen van het werkplaatsper soneel, geëxcuseerd werden met de bui- tenlandsche concurrentie en de verla ging der loonen in de soortgelijke parti culiere bedrijven. k Heeft da Directie recht, dit laatste te laten gelden als een reden om ook tot die verlaging te besluiten Toen het spoorwegpersoneel vroeger zoo ver in belooning achterstond bij de arbeiders in het particulier bedrijf, voelde de Directie zich toen daardoor bezwaard en vond zij daarin aanleiding, haar per soneel hooger te gaan salariceren En nu is de teruggang der loonen in de particuliere industrie haar aanleiding om ook haar werkplaatspersoneel 10 pro cent van zijn loon ontnemen, maar zal dit straks niet eveneens aanleiding wor den om de loonen van het overige per soneel, evenals die der werkplaatsers te gaan drukken? De directie gaf voor eenige dagen lijs ten ter inzage) van loonen in de parti culiere nijverheid, waaronder er waren voor ongeschoolde arbeiders van 27 en 28 gulden per week. Verontwaardigd heeft spr. haar gevraagd, of zij zich voor zulke loonen dan niet schamen zou. Hoe moet een gezin daarvan rondkomen P Bijzonder wees spr. hier op de woning toestanden. Moet dan door deze loonsverlaging, vraagt spr., het personeel aansprakelijk gesteld worden op de bedrijfs-exploitatie? Zoolang wij als organisatie geen mede zeggingschap hebben in de exploitatie van het bedrijf, kunnen wij toch geene verantwoordelijkheid daarvoor dragen Laat eerst eens bezuinigd worden op den bureaucratischen rompslomp, waar aan wij ons dagelijks ergeren, laten eerst de Directieleden eens een offertje bren gen, en laat men dan zich gaan wenden tot de laagst bezoldigden. Men spreekt van een hoogst zorge- lijken toestand. Maar wel krijgen de hooge ambtenaren hun 7 procent tan tième, „omdat het in hunne arbeids overeenkomst stond." Alsof er in onze arbeids-overeenkomst stond, dat wij nu in plaats van een tantième, een ver mindering van het loon met 10 pro cent moesten krijgen! De Directie verklaarde, het personeel zoo'n goed hart toe te dragen, maar dan worden de werkplaatsers toch, zooals mn ouds, als stiefkinderen beschouwd. De leden der Directie gevoelden zich beleedigd, omdat hun, behalve hun sa laris als leden dezer Directie, in „het Seinlicht" nog andere inkomsten werden toegedicht. Maar het personeel mocht zich niet gekrenkt gevoelen, toen bij de dienstorders betreffende de instelling d r controleerende geneeshearen, allen eigen lijk als simulanten werden behandeld. Spreker wijdde nu meer zijne aan dacht aan het werk der organisaties en haar onderlinge samenwerking. Andere, meer categorische organisaties, aldus spr., komen niet op voor de werk plaatsers. Maar wij, „St. Baphael", wij strijden én voor ambtenaren én voor be ambten, en wel van alle categoriën. En dat doen we krachtig en openlijk. De loonraad verwierp het voorstel tot loonsverlagingen drie dagen daar na reeds deelde de Directie mede, dat zdi zich niet met dit advies v^reenigen v n kon en zich wenden zou tot den Mi nister, die zijne goedkeuring hechtte aan de verlaging, zonder daarvan mededee- ling te doen aan de organisaties, die mét hem onderhandeld hadden.^ En „St. Baphael" was het, die dade lijk te bevoegder plaatse voelen liet, dat de arbeiders zich niet zullen laten te rugdringen naar „oertoestanden. Wel wordt door de anderen de ac tiviteit van St. Baphael's hoofdbestuur gesmaad en gekleineerd, maar geen an der heeft zich zoo geweerd als ons H.B. Niet met beloften maar met da den. De „Nederlandsche Vereeniging" kondigt wel met veel ophef telkens maat regelen aan, maar de uitvoeringj Mij ft achterwege. Wij bazuinen geen plannen van te voren rond, maar han delen, als het oogenblik daar is. .Wij willen wel de samenwerking met andere organisaties. Het is van enorm belang, dat Directie en Regeenng één blok tegenover zich vinden, wanneer zit maatregelen willen nemen, die t be hoorlijk met de organisaties zijn over legd. Maar van die eenheid en samen werking komt niet» terecht, wanneer de N V eischen blijft, dat wij reeds van te voren beloven bij1 een bepaald geval deze of gene tactiek te volgen. De toenadering, die nu op dne ver gaderingen gezocht is, wenschen wij wel maar zij' willen ze niet en maken ze onmogelijk door hunne aanmatigende eischpn. Wü kunnen zelf handelen, en wii handelen zelf, en met succeswii willen samenwerken ook met de ande ren, maar wfli zullen niet buigen on der het Juk van een andere organisatie. Spr. besloot dan met het échec van de metaalbewerkers aan de vergadering voor te houden, om aan te toonen, dat alleen in It rouw aan organisatie en H. R. de kracht van de arbeiders gezocht moet worden. l I Verscheidene sprekers gaven zioh op voor het debat. Vooral omtrent het punt „samenwerking met de andere organi saties" voerden verschillende debatters 't woord, en omtrent de houding, nu door de organisaties aan te nemen, waarv'i? het beleid van het H.R. door dezen én gene becritiseerd werd. Een gedeelte der vergadering bleek hier in een eenigszins opgewonden toe stand, en verlangde van het H.B. meer drastischer houding en maatregelen. De heer Van Leur wedersprak deze op merkingen ten krachtigste. Ten laatste sprak de voorzitter een slotwoord, waarin hij1 opnieuw aanspoor de, het hoofd koel te honden, en de eigen organisatie tronw te blijven, en na de toezegging van een spoedig volgende vergadering, waarop de te vol gen gedragslijn nader onderling be paald zal worden, werd deze vergadering met den Ohristel. groet gesloten. Uitspraken in zake vrijstelling wegens broederdienst. De Burgemeester van Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat eeni ge uitspraken op aanvragen om vrij stelling van den dienstplicht wegens broederdienst, lichting 1923, ter se cretarie dezer gemeente voor eenieder ter inzage zijn gelegd. Tegen elke uitspraak kan binnen 10 dagen na den dag van deze bekend making in beroep worden gekomen: a. door den in geschrevene,wien de uitspraak geldt, of door diens wetti gen vertegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting inge schreven personen of door diens wet tigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift moet met rede nen omkleed zijn. Het behoeft niet ge- izegeld te zijn. Het moet worden ge richt aan de Koningin, doch worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De Bur gemeester zorgt voor de doorzending. Voor zooveel betreft uitspraken, door Gedeputeerde Staten gedaan, kan bo vendien de Commissaris der Konin gin binnen denzelfden termijn bij 4e Koningin in beroep komen. Haarlem, 3 Aug. 1922. I i B. en W. doen de volgende voor dracht ter benoeming van een onder wijzer aan de School voor uitgebreid lager onderwijs: 1. de heer J. N. Ma- izee; 2. de heer J. H. de Vriend en 3. mej. J. M. E. van Baer. B. en W. schrijven aan den ge meenteraad: In de raadsvergadering van d en 12en Juli j.I. werd dezerzijds bii de besprekingen met betrekking tot het noemen van een straat naar wijlen den heer A. Nagtzaam de toezegging gedaan, dat spoedig een voorstel van die strekking aan den Raad zou wor den gedaan. Naar aanleiding daarvan deelen B. en W. mede, dat bij hen het denkbeeld is opgekomen om aan de Oosterstraat, één van de belangrijkste straten ook voor de toekomst in het z.gi Amsterdamsche kwartier, aan welke straat geen persoonsnaam is verbon den, den naam van „Nagtzaamstraat" te doen geven. In verband daarmede stellen zij voor een ontwerpbesluit in dien geest te bekrachtigen. Bij raadsbesluit van 5 April, inzake de toekenning van een uitkeering aan weduwen en weezen van ambtenaren of van gepensionneerde of op wacht geld gestelde ambtenaren, werd sub VII bepaald, dat het besluit zou wor den herzien zoodra een nieuwe wette lijke regeling voor de pensioenen zou Zijn tot stand gekomen. Deze bepaling werd opgenomen om dat op het tijdstip van vaststelling van het Raadsbesluit geen zekerheid be stond omtrent de beslissing ten aan zien van het wetsontwerp, dat na de verwerping van het ontwerp-Pensioen- wet door de Eerste Kamer, bij de Tweede Kamer was ingediend. Nu de Pensioenwet 1922 tot stand gekomen is en op 1 Juli j.I. in werking is getreden, vinden B. en W. het ge- wenscht, de beoogde wijziging in bo venbedoeld Raadsbesluit aan te bren gen, '»elke daarin kan bestaan, dat de woorden sedert 1 Juli 1919 voor komende in onderdeel II, worden ver vangen door „over het tijdvak van 1 Juli 1919 tot en met 30 Juni 1922". B .en W, brengen in herinnering, dat de nieuwe wet van gepensionneerde of op wachtgeld gestelde ambtenaren geen bijdragen verlangt, terwijl ambte naren in functie door artikel 156 in de gelegenheid worden gesteld, thans voor hunne weduwen en weezen aan spraken op pensioen te verzekeren, wanneer zij dit indertijd hebben na gelaten. iii Aan de le Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus alhier waren ge durende den afgeloopen cursus o. nr. gis tijdelijk leeraar werkzaam de hee- ren G. J, Thiessens, (Th. J. H. van 't Lam, W. J, A. de Leeuw, J. R. H. de Smidt en J. H, Pfersich. Het komt B. en \V, wenschelijk voor de heeren de Smith en Pfersich met ingang van i September a.s, defini tief te benoemen en de andere leer aren voor den volgenden cursus we derom tijdelijk aan te stellen. B. en W, stellen voor te benoemen tot tijdelijk leeraar aan de 2e H.BJS. voor den cursus 19221923 den heer A. Jackson. Aan de 3-jarige HJB.S. tot tijdelijk leeraar in de Plantkunde den heer Dr. B„ H. Danser, te Amsterdam. I1 -ii 1 <1 1 1 I i i 1 J ui De HaringvisscheriJ. Men schrijft ons uit IJmuiden: Er komt meer haring aan de markt, met dit gevolg, dat de prijzen dadelijk zijn gaan dalen. Er blijkt een zoo groote terughoudend heid in acht te worden genomen en de koopkracht is bij den handel klaarblijke lijk zoo gering, dat onmiddellijk bij aan voer van eenig belang een terugval in de prijzen plaats heeft, welke de vreugde over de verbetering in de aangebrachte hoeveel heden onmiddellijk in haar tegendeel doet overslaan. Ook de afzet van ds haring schijnt slecht te gaan; er valt weinig te verkoopen, en het buitenland telt heelemaal nog niet mee. Amerika zal eerst aan de markt moeten komen, voordat verbetering is te wachten, maar dat duurt nog enkele weken. In 't geheel kwamen in de afgeloopen week 14 schepen binnen, aanvoerende in totaal 1700 tonnen haring, waarvan te Vlaardingen 10 schepen met 1440 tonnen, te Scheveningen 3 schepen met 146 ton nen en te IJmuiden 1 schip met 115 tnnnen. Het vorige jaar noteerden we in de over eenkomstige week 80 schepen met 10490 tonnen, en in 1920 nog 47 schepen met 8930 tonnen. De geheele aanvoer van dit jaar be draagt thans 8960 tonnen, tegen verleden jaar 29100 tonnen en voor twee jaar 27850 tonnen. Betreffende de invoerrechten op haring in de Vereenigde Staten van Noord-Ameri- ka zijn er na verleden week officieele en officieuze berichten ingekomen, welke er op wijzen, dat onze voorloopige indruk, waar van wij de vorige week deden blijken, juist is geweest. Er wordt inderdaad op 't oogen blik aan gewerkt om aan de bezwaren van Nederlandsche zijde, tegen het voor „kegs" aanvankelijk voorgestelde uitzon deringstarief, tegemoet te komen. Zoo is er een amendement ter tafel gebracht, strek kende om ook een recht van 1 cent per pound evenals voor alle andere verpak kingen dus te heffen voor kegs, waar van het bruto gewicht, dus van den in houd met de onmiddellijke verpakking te zamen, aen minste 15 pound bedraagt. Hiermee zou wei niet aan alle bezwaren van onzen handel tegemoet gekomen zijn, maar een belangrijke tegeirfoetlèpming ge mogen daar de grens, waar in 't oorspron kelijk voorstel het uitzonderingstarief reeds begon, lag bij verpakking van 30 pound netto. Het is nu alleen nog maar te hopen, dat het bruto gewicht van 15 pound nog een kleinigheid om laag kan gebracht wordenl Voor wie de geschiedenis van Verdi's liidem en strijden niet geheel onbekend is, kan het duidelijk zijn, dat in „Rigo- letto" een werk moest ontstaan, dat de noodige levenskracht in zich droeg om zich te handhaven, ja sinds zijn eerste opvoering Jtossini en Donizetti te doen vergeten. Het werk is nu een zeven tig jaar oud, maar 't zou bij dien hoogen leeftijd zeker niet over zoo'n vitaliteit beschikken, als het niet een stuk van Verdi's eigen leven inhield. Het was een tiental jaren daarvoor, dat ook Verdi zelf, zooals Bdgoletto, zijn gl.oote leed onder een lach moest ver bergen: het contract verbond hem, een komische opera te schrijven, schoon men wist dat hij in eenige maanden tijds zijn zoontje, dan zijn tweede kind en weldra ook zijn vrouw naar het graf had gebracht. Bigoletto, de hofnar van 'n liederlijk en gewetenloos despoot mag Vjn plicht doen en lachen, als zijn „Heer" het kostelijkste wat de arme Bigoletto bezit, zijn dochter, niet anders behandelt dan de talloozen, die hem reeds in zijn han den zijn gevallen. En dan, als de mensch zijn rechten herneemt, als de wraak van den armen Bigoletto den onverlaat zal treffen, keert deze wraak zich tegen hem zelf en treft hem in wat hem het liefste is: zijn kind. Wel was het een fel herinneren aan die smarttijden, als Verdi in den hof nar zich voelde herleven, als men hem opriep dat men zich wilde amuseeren. En het product van dien arbeid „Un giomo di Regno" (één dag koning) droeg niet veel vroolijks aan zich, de opera werd uitgefloten, en de arme eenzame, ook zijn kunst was hem thans geen toe vlucht meer. Was het te verwanderen dat er dan in Bigoletto" een mees terwerk moest ontstaan, een werk van felle dramatiek, want een stuk eigen leven, geïdealiseerd door het scheppend genie? Voor Verdi gold het thans niet meer „le lagrime san false". Wat is aangrijpender dan de smart van den ge- tergden Bigoletto, waar hij den drom van hovelingen zal doorbreken om de zaal te bereiken, waar hem eindelijk blijkt, dat zijn dochter is heengevoerd. Hoe dan zijn felle woede zich stuk loopt op de hartelooze hovelingenkliek, de smart hem overweldigt en zijn doo- delijke droefheid den weg zoekt langs de oogen. Niet de „false lagrime", maar de tranen die hijzelf, Verdi, geschreid heeft aan drie versch gedolven graven. Wat goed in het oog mag wordan gehouden: de grootsche trek die het werk doorloopt, is het gevoel van het noodlot dat Bigoletto zal omvangen en dat hem, sinds de vervloeking van den graaf de Monterone, niet meer verlaat. „Ah! la maiedizione!" In dezen uitroep culmineert !ook overal de muziek. Het viel me op, hoeveel reminiscensen hier zijn aan te wijzen met Oherubini's Requiem in O mineur. Hoeveel feller zou Verdi zich twintig jaar later nog uitspreken in zjjn grootsche Manzoni-requiem Men mocht natuurlijk de koren ste viger bezet zien, het prachtig echt- Ita- liaansch unisono als in „oh tu che la festa audace hai turbato" was nu maar slapjes. Maar wat nood! Als de prima donna haar klankpracht in terzetten en kwartetten paart aan die der eigenlijke primi uominj en het goed volgend orkest onderstreept dit keurensemble met kleu ren van felle schittering en bijwijlen hartstochtelijke vurigheid, dan beleeft men in waarheid die apotheose van de menschelijke zangkunst, door maestro Fratini met een zoo vurig en meeslee- pend élan belicht. Met hem mogen zeker naast den naam van de verrukkelijke Albertina Oassani zeker nog .genoemd worden die van Em. Ghirardini den pri mo baritono, Arturo Borin den senoren bas en signorina Bruschi. Er werd druk „gehaald", zelfs ge bisseerd. Als de Opera Italiana zóó werkt, zal men haar in Haarlem gaarne terugzien. De Minister van Arbeid heeft op ingeko men beroepen ingesteld door het bestuur van de Ned. Federatie van Arbeiders, werkzaam in de Voedings- en Genotmidde len, Chemische en Fabriekmatige bedre ven, tegen beslissingen van B. en W. van Haarlem, d.d. 11 April en 23 Juni 1922, waarbij bezwaar gemaakt werd tegen uit de werkloozenkas van de federatie ver strekte uitkeeringen aan het lid Th. W. Cazander, over het tijdvak 8 Februari tot en met 26 Maart 1922, en over het tijdvak 27 Maart tot en met 22 April 1922, en werd gevorderd, dat de uitgekeerde bedra gen, totaal respectievelijk 111,15 en 68,40 in de werkloozenkas zouden wor den teruggestort 'n beslissing genomen doo le te verklaren, dat door B. en W. van Haarlem terecht bezwaar is gemaakt te gen de bovenbedoele uitkeeringen; 2e. te bevelen, dat 't bedrag der len on rechte verstrekte uitkeeringen, totaal 179,55, binnen eene maand na dagtee- kening van deze beslissing in de werkloo zenkas moet worden teruggestort In aansluiting op het verslag van de feesten van den Oranjebond Prinses Ju liana diene nog, dat mej. Van den Berg, een der zeer ijverige medewerksters, die I21/3 jaar lang bij de kinderfeesten de zorg voor de consumptie-verdeeling op zich genomen heeft, een bloemstuk aan geboden werd. De staking is geëindigd. De arbeiders zijn weer aan 't werk gegaan op de oude voorwaarden, en dus met aanvaarding van de arbeidstijdverlenging op hetzelfde loon. Een zestal sjouwerlui, die gestaakt hadden, konden wegens gebrek aan werk, naar ons werd medegedeeld, niet weder aangenomen worden. Gister voormiddag is een handwagen, beladen met twee zware zakken cokes en bestuurd door .W. v. D., 11 jaar, in de Zomervaart terecht gekomen. Op den wagen zat zijn broertje Cornelia, 5 jaar, die in het water viel en zich zelf wist te redden. De cokes waren verloren, terwijl de wagen door om standers met een dreg werd opgehaald. Vanavond opent de firma F. v. Ruij- venBerghuijs een magazijn van dames confectie in het perceel Gierstraat 17. De nieuwe winkel voldoet aan alle eischen van moderne inrichting en de firmanten zijn borg dat aan een coulante bediening, prima artikelen met lage prijzen zullen verbonden worden. Voor de Gierstraat als winkelstraat is dit magazijn een aan winst. Door de Haagsche recherche is met behulp der politie alhier aangehouden W. 0. R., los werkman, te Haarlem, verdacht inbraak te hebben gepleegd to 's Hage ongeveer twee jaar geleden. Gisterenmorgen 10 uur is proces-ver baal opgemaakt tegen D., veehouder, Haarlemmermeer, die een paard voor een melkwagen liet trekken, terwijl het dier een bloedende wond aan de borst had. Naar we vernemen heeft het gemeente bestuur van Haarlem gisteren een confe rentie gehad met de besturen van Bach 4>» Een „Reddingsbrigade-man" schrijft ons: De Reddingsbrigade „St, Franciscus v, Assisië" demonstreert iederen Dinsdag. In 't Spaarne of in de Amsterdamsche- vaart? Oh neenl Deze redders begeven zich niet te water, zij zoeken hun hulp te verleenen, daar waar hun medemensch ligt te zwemmen, spartelen en worstelen in de jenever-misère. Geen grooter genot voor deze redders, dan wanneer zij een drenkeling de red dende hand kunnen bieden en hem nog vóór het te laat is, voor hij verdronken ,s, op net droge kunnen brengen. Over die Reddingsbrigade, zoo zal me nigeen zeggen, heb ik nog nooit hooren praten, ik zou er wel eens iets meer van willen weten. Juist geachte lezers, daar zit 'm de kneep; de menschen weten er te weinig van. 't Is dus niet overbodig even in her innering te brengen, wat deze Reddings brigade eigenlijk presteert. Zij is eene onderafdeeling van het' Kruisverbond; hare leden zijn geheelont houders; zij is gevestigd in het gebouw „Sint Bavo", Smedestraat en houdt daar iederen Dinsdagavond van half 9 tot 10 uur hare vergadering in zaal No, 1. (Bij uitzondering wel eens in een andere zaal.) Deze bijeenkomst is toegankelijk voor; Roomsch-Katholieken, zoowel vrouwen als mannen, boven de 18 jaar. Wat er op zoo'n bijeenkomst gebeurt?! Het eerste gedeelte is openbaar. Er wordt door een der Bestuursleden of óók wel door een specialist voor dien avond, een voordracht gehouden over e«n of an der onderwerp, rakende de drank-ellen- de. De zuiverste en boeiendste drama's worden er vertoond; de meest pakkende huiselijke tafereelen worden fcr weerge geven; alles wat er verhandeld wordt, is naar de zuiverste waarheid weergege ven; 't beoogt slechts één doel, n.l. ko ning Alkohol als den meest gevaarlijken vijand te bestrijden, hem den kop in te drukken, hem zijn slachtoffers te ontruk ken en de geredden zegevierend aan hun ne gelukkige moeders, vrouwen en kin deren terug te geven. Het tweede gedeelte is geheim. Alléén de leden blijven en brengen verslag uit! van hun huisbezoeken, waarna het huis bezoek voor de komende week wordt ge regeld. We hopen, geachte lezers, met dif schrijven duidelijk gemaakt te hebben, wat deze Reddingsbrigade eigenlijk is. Men zal nu overtuigd zijn van hef groote nut en het verheven doel: Zijn me demensch voor ondergang te behoeden. Steeds grooter moge het getal bezoe kers worden op onze wekelijksche bijeen komst Dinsdagsavonds half negen in 't gebouw St. Bavo, Smedestraat, zaal No, 1. Barometerstand 7.67. Stilstand. - OPGAVE VAN.» Medegedeeld door het Kon. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht inden morgen van 4 Augustus 1922. Hoogste Barometerstand 764 8 m.M. to Maastricht. Laagste barometerstand 756.3 m.M. té Haparanda. Verwachting van den avond van 4 Aug. tot den avond van 5 Augustus., meest zwafke tot Zuidelijke tot Oostelijke wind, aanvankelijk nog zwaarbewolkt of betrok ken mei regen, later opklarend en warmer. en Toonkunst over de plaatsen in de ge meentelijke concertzaal. Men is daarbjj tot overeenstemming gekomen. J. Plessiers, Drossestraat 18rd, Arm band; J. Koster, Lange Margarethastraat 14, Broche met portret; G. F. de Bruvn, Leidschestraat 121, Badpak en badn «cij M. v. Dijk, Brouwersvaart 6e, Bal; G. Bij ster, Oude Raamstraat 2rd, Halskettinkje^ Kennel Fauna, Parklaan 119, Hond (zw.- geel), gebracht door de Liefde, Klooster straat 5, Schoten: Katje (oranje) gebracht door D. Hensen, Kindcrbuurt 7; v. d. Maren Jansen, Emmastraat 1, Kanarte- vogel; Politiebureau Smedestraat, Auto- lamp; J. de Boer, Amsterdamschevaart 2a Reticule (bruin); L. M. J. v. d. Weyden. L. Costerstraat 11, Sigarenpijpje; Da Vreugd, H. v. Alphenstraat 12, Speldje. voor het concert in Den Hout op Zon dag 6 Angustus om half drie: 1- „The Liberty Bell," marche, Souza. 2. „Le Seerèt de la Reine", ouvortura A. Thomas. 3. „Mein Traum," walzer, E. Wald- teufel. 4. „Fête de Charité", suite, O. Lecoq, 5. „Racoczy," ouverture, Kélor-Béla. 6. „Wein, Weib u. Gesang," walzer, 7. Potpourri a „Die Lustige Wittwe,*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1