met den en den CABLE BUITENBAND IBIDEM BINNENBAND. Uit den Omtrek Bij alle rijwielhandelaren f6.- en f3.25 INGEZONDEN. Th. J. F. Corstens. Eensmans wagen in brand. Hinderwet. Personalia. Examen Hoofdakte. Examens lichaamsoefeningen. Burgerlijke Stand. AMSTERDAMSCHE BEURS. SPORT EN SPEL HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. SCHOTF.N. BLOEMENDAAL. KROMMENIE./ VELSEROORD. VELSEN. IJMUIDEN. ZOO HEEN, DOET HET DAN TERSTOND HEEMSKERK. SCHOTEN. SPAARNDAM. Vacantïe langs dëïï weg. Iï, gh li Op weg naar het kamp. Stop Hein maleurï dw Inhoud dozer rubriek stelt ét Redactie zleh niet aansprakelijk. De actie van het werkplaats-per soneel, of; Met een plultje in het riet gestuurd? HANDEL IN MMVERHEID, De kaashandel in 1921. VRlSEMiöS. De heer ïh. J. F. Corstens, magazijn- chef der af deeling controle Posterijen al hier, zal op 18 Augustus zijn 40-jarig ju bileum als ambtenaar vieren. De heer Corstens is in R.K. kringen een goede be kende. Gedurende verscheidene jaren was hij o.m. de volijverige en onvolprezen ac curate secretaris van het Plaatselijk Co mité der K. S. A. te Haarlem. Door kortsluiting vloog hedenmorgen 8 uur in de Jansstraat nabij de Ridder straat onder een Eénmanswagen de kabel in brand. Met zand werd het brandje ge- bluscht De dienst ondervond eenige ver traging. De wagen weTd buiten dienst ge- yield. B. en W. van Haarlem, doen te weten, dat de Vereeniging der Ziiekenverplleeg- stera Franciscanessen van de Mariastich ting in hooger beroep is gegaan van de b(j beschikking van hun College d.d. 15 Juli 1922, 7e Afdeeling nr. 1/117 aan de Continental Petroleum Company verleen de vergunning tot oprichting van eene op slagplaats voor petroleum tot 4000 L., in goed gesloten ijzeren vaten en tot het ver tappen in 4 Liters-petroleumbussen, in een gedeelte van het perceel aan de Kam perlaan no. 11. Voor het te 's Gravenhage gehouden notarieel examen slaagde de heer J. de Keede, alhier. Voor het te 's Gravenhage gehouden examen Hoog Duitsche taal L. O. slaagde de heer 0. M. v. d. Snel, alhier. Voor het te 's Gravenhage gehouden examen Engelsche M. O. acte A, slaag de Mej. W. J. L. Berkhout, alhier. Voor het te 's Gravenhage gehouden examen Engelsch L. O. slaagde mej. A. Cornello Nassy, alhier. Door den Provincialen Waterstaat van Noord-Holland werd hedenmorgen aan besteed: het uitvoeren van eenige wer ken tot het herstellen en verbeteren van de Lago Verdediging te Muider- berg. Minste inschrijver was A. Boe- rema, te Naarden, voor f 21.338. Haarlem. Geslaagd dames M. A. L. Smit, Driehuizen; M. H. van Goothem, A. Veltman, A. E. M. Bruyn, G. M Nooteij allen Amsterdam; M. J. 0. D. Jansen en N. A. Bouman, Haarlem; S. Kuiper, Enkhuizen. Haarlem, 3 Aug. Geslaagd heeren M. 0. Leonards, 's-Gravenhage; E. H. Wauben, Sittard. Geboren: 1 Augustus, z. van M. H. v. d. AdelMesker 3 Augustus z. van J. W. J. Leupenv. d. Weijer 4 Augustus, z. van G. EbeliVerrijzer d. van 0. A. van WooningVlugt. Overleden: 3 Augustus, T. Snoek Pol- léTrossel, 78 jaar, Hagestraat W. E. G. Blok, 65 jaar, Antoniestraat 0. F. J. EggelingRoscaum, 82 jaar, Kamperlaan. De Beurs opende heden prijshoudend: Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 8754, 6 pet. Indië 95 Culturen. Koloniale Bank 11154, In dische Bank 8814, Vorstenlanden 141, H. V. A, 338. Induslriecle wqarden. Insulinde olie 254- Oliewaarden. Koninklijke 413J4, Con sols 114%, Orion 40. Tabakken. Deli Mij. 180, Besoeki 48, Botterdam Deli 15, Senembah 262. Kubbers. Amsterdam Rubber 61, Deli Batavia 34%, Nedierl. Rubber 36, Rott. Tapanoeli 7%. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 11114, Holl. Boot 15, Kon. Holl. Lloyd 11, Japanlijn 71, Paketvaart 82, Scheep vaart Unie 88 Marine 17. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 7354, Steel 104, Smelting 62 Anaconda 110, Cigar 84, Atchison Tope- ka 107, Voli/ig Raiis 26, Denver 1%, Sout hern Pacific 96. Union Pacifc. 6 pet. N. W. S. 99, 7 pet. Indië 102. Edo 1H. S. M. elftal Ji—1Onder vrij veel belangstelling werd deze wed strijd gespeeld. Beide elftallen hebben eenige invalers, toch was het een uiterst vlugge wedstrijd. Edo scoorde het eerst uit een penalty. Na rust wist S. v. d. Laan met een prachtschot de score lop 20 te brengen. Ten slotte wist Vrene- goor de eer te redden, zoodat met 21 het einde kwam. Zondag a.s. wordt de eerste neder laag wedstrijd gespeeld tussehen Edo 1 en Stormvogels 1 te 2.15 uur. Concert. Dinsdagavond gaf ons B.K. Harmoniecorpe „St. Jacobus" een concert, ten bate van het vaandel te Spaarn- woude, hetwelk een mooi bedrag van f 29 opbracht. Het corps heeft besloten om in de eerst volgende weken nog vier van die concerten te geven voor hetzelfde doel en wel het eerst te Hout rak n.b. Vinkebrug, tweede Liewegje, derde te Penningsveer, vierde Liede n.b. BK.. Kerk. Het corps heeft daarvoor twee redenen. Ten eerste, ieder in de gelegenheid te stellen te profiteeren van de mooie muziek en ten tweede, om tot het bedrag te komen dat het vaandel zal kosten. Wij wenschen dan ook hst corps veel suoces toe met dat mooie doel en hoopen dat de inwoners dcor mild te geven er prijs op zullen stellen een pracht muziekavond te hebben, maar vooral mede te mogen geven om het eerste vaandel in ons midden te mo gen zien. De data der avonden worden a.d R.K. Kerk nader bekend gemaakt. Gerestaureerd. De heer Boogaards, Tugelastraat no. 32, heeft thans zijn vlceschhouwerij belangrijk uitgebreid en gerestaureerd. Door beslag te leggen op het bovenhuis heeft hij het geheele bene dengedeelte voor winkel keurig ingericht. Overal zijn fraaie tegels aangebracht, ter wijl er ook een koelkamer is ingericht. De prompte en nette bediening met uit stekende kwaliteiten zijn voorzeker niet vreemd aan den voortdurenden bloei de zer zaak. Bevallen: J. M. Krusemeijervan Par- reren, z.\ H. M. Hooger werfvan Maris, A. yan der RaadDekker, z. Önüérïrouw'df W. 5. Bëelen en f. 'J- Rive; W. Cnoop Koopmans en A. A. van Tienhoven. Overleden: L. A. Vonk, 69 j.; C. J. van den Akker, 60 j.; J. van Straten, 29 j Gemeenterekening dienstjaar 1921, B. en W. maken bekend, dat de gemeen terekening dienstjaar 1921 van 31 Juli tot en et 14 Aug. a.s. ter gemeentesecreta rie vo ieder ter lezing ligt en tegen be taling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Ofschoon velen gaarne eenige cijfers zien, zal de tijd ontbreken alles eens na te snuffelen. Vandaar dat wij 't voornaamste melden. De gemeenterekening sluit in ont vangst ad 903.348. 19% en uitgaaf ad 932 619.2114 met een nadeelig saldo van 28.771.02, waarbij echter in acht genomen moet worden, dat de gemeente nog groote vorderingen heeft loopen, b. v de uitkeering uit de rijksinkomsten belasting. Bij de rekening der gasfabriek, sluiten de de verlies- en winstrekening in ont vangsten en uitgaaf met 125.072.12, stipn-- we aan, dat de kostprijs der kolen heeft bedragen 56.084.9014, waartegen- over staat een opbrengst aan gas van 101.843.15, aan cokes van 17.833.95 aan koolteer van 3.805.16 aan ammo- niakwater van 275.79 en aan meterhuur van 1.314.07. De rekening van het bur gerlijk armbestuur levert met een ont vangst ad 7 740.05 en een uitgaaf ad 7.452.6214, een voordeelig saldo op ad 287.4214. De rekening van het godshuis sluit met een ordeelig saldo, groot 468.9654. De uitgaven waren 9.413.48%, de ont vang m 9.882.45. De uitgaven der bewaarschool bedroe gen 2.779.90, de ontvangsten ƒ2.975.2354 alzoo een batig saldo van 195.3314. 't Nutsdepartement, Uit 't jaarver slag van 't Nutsdepartement blijkt, dat de afdeeling Krommenie eenigszins in bloei toeneemt. Vooral de bibliotheek schijnt in eene groote behoefte te voor zien Minder gunstig is het rapport over de zangschool, die dus waarschijnlijk opge doekt zal worden. De teekenschool, gesticht door den R.-K. Volksbond, overgenomen door het Nut, mag zich in grooten bloei verheugen. In verband met de bep. der Nijverheidswet is het instituut 1 April 1.1. overgedragen aan de gemeente. Als lid van *t bestuur werd herkozen den heer K. C. Kaan, terwijl tot lid der commissie voor de bibliotheek in de plaats van Dr. Boekenoogen werd gekozen de heer L. Roersma Terecht werd de klacht geuit, dat de ingezetenen weinig belangstelling toonen in de vergaderingen, omdat het voorkomt, dat een algemeene vergadering b.v. de laatstgehouden, bezocht wordt, behalve door 't bestuur, slechts door één lid. Personalia. Bij het gehouden examen voor Fransche Handelscorrespondentie, slaagde onze plaatsgenoot K. Oosthuizen. Burgerlijke Stand. Geboren: Teunis, z van T. de Roo en T, Jongeneel. Hendrik, z. van S. Zwart en G. Pruim. Jan, z. van D. Bruyn en A. Stam. Overleden: G. Jongejans, 59 jaar, geh. met G. v. Harlinrfen. Muziekkorps. Er worden pogingen aangewend om hier weer een Harmonie corps op te richten. Daartoe zal a.s. Zon dag een vergadering worden gehouden. Een voorloopig bestuur is reeds ge vormd. Personalia. Voor het examen Duit- sche handelscorrespondentie zijn geslaagd de heeren W. Groot en H. J. v. d. Laan, alhier. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen Engelsch L.O. slaagde Mei. E. 0. Ver luys all i r. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen Engelsch L.O., slaagde Mej. H. H. Tjaden, alhier. De „Zeehond" IJ.M. 70. De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak betreffende de ketelontploffing aan boord van het stoomvisschersvaartuig „Zeehond" IJ.M. 70. De Raad is van oordeel, dat het ongeval is toe te schrijven aan den ondeugdelijken toestand waarin zich één der vlampijpen bevond. Een ont ploffing als de onderhavige, waarbij een vlampijp plotseling wordt inge drukt of ingescheurd, behoort tot de groote zeldzaamheden. Gewoonlijk zal zich de slechte toestand van een vlam pijp door lekkage openbaren, in welk geval dan tijdig zulk een pijp kan worden gerold of afgestopt. In zoo verre kan hier dus wel van een on gelukkig toeval worden gesproken. Den schipper en den opvarenden, in het bijzonder het machinekamerpersoneel, kan ten deze geen enkel verwijt tref fen, evenmin de reederij, die aan den door het stoomwezen gestelden eisch heeft gevolg gegeven alvorens het schip te laten vertrekken. De „Petrus Paulus" IJ.M, 266. -- De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak in zake het lek worden van den ketel van het stoomvisschersvaar tuig „Petrus Paulus" IJ.M. 266. De Raad is van oordeel, dat de lekkage aan vlampijp en steekbout van geringe beteekenis is geweest. Het is den betrokkene niet gelukt om, na dat het schip was binnengesleept, aan den baas-ketelmaker het scheurtje in de ketelplaat aan te wijzen. Het putje, dat zich in de plaat bij den lekken steekbout bevond, is door den be trokkene zelf, door het gebruik van een beitel, veroorzaakt. Nadat alles was verricht wat noodig was, is het schip weer den volgenden dag naar izee vertrokken. Voor het toepassen van een disci- plinairen maatregel zijn echter, naar s Raads oordeel geen termen aanwe zig, nu het ongeval, d.w. z. het lek worden van den ketel, niet door een daad of nalatigheid van den betrok kene is veroorzaakt. Wel is hier duidelijk gebleken, dat het staken van de visscherij door de „Petrus Paulus" en het zich laten sleepen naar IJmuiden geheel onnoo- dig ware geweest, .indien de betrok kene de bekwaamheid en het beleid had getoond, welke van een goed machinist mogen worden verwacht. Ten slotte wenscht de Raad nog een opmerking te maken naar aan leiding van den ongewenschten toe stand, welke zich meermalen en ook hier heeft voorgedaan, n.l. dat de ma chinist van het schip, aan welks ketel of machine iets gerepareerd moet wor den, de noodige reparatie opgeeft i. c. door het klaarleggen van een briefje en dat hij zich verder niets er van aantrekt. Naar het oordeel van den Raad, moet de machinist van het schip zich op de hoogte blijven hou- Hebt gij reeds beneis gemaakt MICHELIN den. Hij is degene, die met de ma chine moet werken, hij moet zich dus overtuigen dat de gebreken, welke hii op de laatste reis heeft geconstateerd, ook werkelijk verholpen zijn en zich daartoe in verbinding stellen met hen, die voor de uitvoering van het werk zorg dragen. Examens. Voor het examen Eran- sche handelscorrespondentie slaagden de heeren J. Lagendijk en L. van Strien, voor Nederlandsche handelscorresponden tie de heer 0. Hin, allen alhier. Korfbal. Door leden der Turnveree- niging IJmuiden is een korfbalclub op gericht, waarvoor zich 8 dames en 8 heeren opgaven. Het bestuur bestaat uit de heeren A. v. d. Boogaard en J. Heykoop en Mej. M. de Boer, secre taresse. Jaarvergadering. In de gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van het Centraal Administratie Bureau van het visscherijbedrijf en aanverwante vak ken, werden de balans en de rekening en verantwoording goedgekeurd. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heer A. F. 0. Bück- mann en B. 8. v. d. Veen, werden 'herkozen. Het volgens rooster atredend lid der Financiëele Commissie, de heer J. 0. Slis, alsmede de aftredende leden van den Baad van Toezicht, de heeren 0. Gouda en A. Blom, werden eveneens met algemeene stemmen herkozen. Gemeenteraad. De raad onzer gemeente kwam Donderdagmorgen 10.30 bijeen. Aanwezig alle leden. Na voorlezing der notulen, die ongewij zigd goedgekeurd werden, volgen bij monde van den heer Schuyt eenige ad viezen van de lichtcommissie t.w. om met 1 Januari e.k. de prijs van het licht- stroomverbruik van 40 op 35 per K. W. uur te brengen en ook de prijs van het krachtverbruik te verlagen. De heer A. v. Woesik over 1921 eene gratificatie ad 400 te geven en ten slot te den lijnwerker P. de Boer Az., geen salarisverhooging toe te staan maar ook over 1921 eene gratificatie toe te staan en wel van 100. Het bedrijf leverde verleden jaar eene winst op van 3037. Met het oog op hoogere uitgaven van de P. E. N. waar mede ook ons bedrijf rekening moet houden gaf de voorzitter weinig hoop om bedoelde lichtprijsverlaging in het zicht te stellen. Met de daaropvolgende wenken ging de raad accoord. Voor den tijd van lï dagen dat de vroedvrouw uitstedig is, geniet hare waarneemster eene bezoldiging van 2.50 per dag. In kas van den gemeente-ontvanger is een bedrag groot 1440.24 geheel con form. De raad die in eene vorige bijeenkomst besloten had om nalatige in de schouw eene zekere belasting op te leggen zag zich genoodzaakt, om rede Ged. Staten zich hiermede niet konden vereenigen, dit besluit in te trekken. Aangezien de gemeente-ontvanger voor een groot deel hunner werkzaamheden ontheven worden, immers geschied de inning der plaatselijke inkomstenbelasting evenals in vele gemeenten ook ten onzent door het rijk en zal eerlang ook hier eene herziening plaats vinden hunner jaar wedden. Hebben wij goed verstaan dan mag zijn salaris niet lager terugge bracht worden dan tot op 1000. Eerlang zullen B. en W. dienaangaande van gedachten wisselen met Ged. Staten onzer provincie. Het kohier schoolgeldheffing wijst een bedrag aan groot 4393.33, welk bedrag door de ouders van kinderen die de 3 scholen in onze gemeente bezoeken voor of op 1 Maart 1923 voldaan moet wor den. De heer W. Hillen te B'wijk vraagt vergunning en voorwaarden tot plaatsing van een ververschingstent aan het Noord zeestrand zoo dicht mogelijk tegen dat van Wijk aan Zee en Duin. Het seizoen is reeds vergevorderd om deze tent nu nog dit jaar te plaatsen, re denen waarom de raad dit verzoek later nog wel eens in behandeling zal nemen. Een groote verbetering mag het ge noemd worden dat de scherpe bocht langs de fraaie omheining van de heer M, de Vries aan den Wijkweg vervallen zal. B. en W. hebben zich in verbinding ge steld met onze militaire macht en heb ben vergunning gekregen om genoemde wijkweg door de daar in onmiddellijke nabijheid gelegen militaire grond te trek ken onder voorwaarde dat aan C. de Ruiter die het grasgewas op dezen grond gepacht heeft uitkoop te geven. Omtrent deze aankoop schijnt genoem de de R. geen haast te maken, daar-hij door het hoofd onzer gemeente reeds lang aangezocht is een opgaaf van scha devergoeding te doen inleveren, maar se dert dien met bedoelde opgaaf in ge breke is gebleven, deze te doen inzenden Van enkele ingezetenen was een adres ingekomen met verzoek het raadsbesluit van 30 Mei 1.1. behelzende wederinvoering der kermis, te vernietigen. De heer de Wilde vindt dat de Raad een mal figuur slaat met een pas geno men besluit te niet te doen. De voorzitter brengt dit adres in stem ming en de raad durft dit mal figuur te slaan. Met '4 st. voor, die van de heeren Schuvt, Baltus, Beentjes en van Duiven voorde en 3 tegen die der heeren de Wilde, de Vries en Welboren, besluit de raad de kermis niet te doen plaats heb ben. Onmiddellijk na dit besluit verlaten de heeren de Wilde en de Vries de verga derzaal. Alvorens dit voorviel werd nog een verzoek behandeld van den heer Nijman om op een stuk grond aan de Marquette- laan een duiker te leggen met e en mond groot 20 c.M. De voorzifler acht deze doorwijdte als leek voldoende, maar de heer de Vries kwam als man van ondervinding in der gelijke zaken met kracht en klem daar tegen op. Voor een goeden waterdoorvoer waren dergelijke duikers onvoldoende. De raad sloot zich hierbij aan en t.z.t. zal den heer Nijman aanwijzingen gedaan worden in hoeverre hij duikers mag aan leggen die strooken met eene onbelem merd waterdoorvoer. De gemeenterekening dienst '21'22 sluit met een inkomstencijfer groot 277,031,13 en dat van uitgaaf groot 283,654,3114. Ten slotte stellen B. en W. als nog het voornaamste punt van deze vergadering voor om eene geldleening te sluiten groot 10 mille, rentende ten hoogste 6J4 en maximum afiosbare tijd van 15 jaar alles ten gerieve verbetering der wegen en be strijding der kosten van Waterleiding en rioleering. De verkoop van bloemetjes ten bate der T. c. B. heeft alhier 160 opgebracht. Terug te bekoomen bij A. Groen, Gen. Cronjéstr. 143, een kinderhemdje en een klosje garen; A. de Kok, Borneostraat 9, een groote en een kleine foto; J. Biene- veld, Gen. Cronjéstr. 158, een parasol en een rieten mandje; J. de Nieuwe, Pres. Steijnstr. 71, een bril in étui; Ch. Wale- wijn, Gen. Cronjéstr. 90, een portemon- naie met inhoud; E. de Jong, Joh. de Breukelstr. 40, een rol teekenpapier; J. Hansen, Dr. Leijdsstr. 10, een regenjas; K. Botter, Hoogewoerdstr. 18, een gouden halsketting en dito vingerring; N. Klaas pen, Tugelastr. 47, een portemonnaie met inhoud; A de Kok, Borneostr. 9, een kar tonnen doos met 6 mutsen; J. Pörtzgen, Dr. Leijdsstr. 92, een rozenkrans en een medaillon; C. v. d. Meulen, Gen. de la Reystr. 5, een taschje met inhoud; J. Tel, Kastanjestraat 7, een portemonnaie met inhoud; P. Kleef, Gen. de la Reystraat 62, een granaten halsketting met gouden slot; J. Mok Regulierstr. 37, een das met speld; J. Servaas, Dr. Leydsstr. 53, een broche met foto. Aan het Politiebureau, een kinderschoentje, een portemonnaie m. inhoud, een sportriem, een band van een kinderwagen en een gehaakt bedsprei patroon. De forten alhier zijn nu gesloten. Al leen Panningsveer is nog bezet, doch dit zal niet lang meer duren. Donderdagavond gaf het fanfare korps Kunstkring in de polder een con cert óp het terrein van de heer de Rid der, een aardig idee. Velen hebben het zeer gewaardeerd. Een boer die een kip had gezet op 15 eieren, heeft löhanen gekregen. Wel zeldzaam. Zoo cynisch kalm stond, het er, zoo'n heel klein berichtje. Vlak onder een nieuwe osptelling van het Ned. elftal. Het is al vele Zondagaavonden geleden: en in dien tijd heeft zich heel wat afgespeeld over daatzelfde, kleine bericht je. dat zoo duidelijk weergaf de groote onrechtvaardigheid der direotie, dat zoo veel redelijke verontwaardiging deed ont staan bij ieder weldenkend mensch, dat eindelijk tot zoo gToote botsingen kon leiden, tussehen de directie en haar arbeiders. Zelfs moesten die twee in houdrijke zinnetjes: „Wegens een tekort stelt de directie der Nederland che Spoorwegen voor, een 10 pöt. loonsver laging voor het werkplaatspersoneel in te voeren", nog dienen om onze R..K. Staatspartij afbreuk te doen. Want, Heer Minister, aan den overkant zijn o zoo lange grijparmen aan het werk, om onze zwakkere broeders over te halen, nu het (volgens hen) zoo „duidelijk" is, dat de BK St.P. kapitalistisch is. Er is een tekort voor het luttele sommetje van 32 millioen. Dat moeten nu de ar beiders maar betalen. In Amsterdam, om maar een voorbeeld te noemen, is men voor de N. S. aan het werk. Kos ten U3 millioen. Dat is nu allemaal heel mooi en nuttig, maar zooiets moet niet op Jan den Werkman verhaald worden. Als we zoo doorgaan, moeten de spoor- jongens hard werken en nog geld toe geven, om al die nuttige uitvindingen van de maatschappij mogelijk te maken. Maar, mijnheer Kalff, als er nu nog ooit overwinst komt, wat danP „O, die deelen wij, kunnen we best zonder het werkplaatspersoneel." Toen die befaamde annonce bekend werd, nam de groote massa het voor kennisgeving aan. In het brein van ons, eenvoudige menschen, was het niet door gedrongen, dat zooiets kon bestaan. Het was te wreed, te onrechtvaardig. Ons bestuur wist ik echter wel beter. Dadelijk werd er vergaderd en do zaak besproken. Het werkte, neen zwoegde, om dien aanslag op het levenspeil der arbeiders af te wenden. De directie zag wel, dat het bestuur meer verstand van het begrip rechtvaardigheid had, dan zij. Dan maar naar Zijne Excellentie, den Minister van Arbeid. Hij zou wel wij- zer(?) zijn dan die arbeiders. Maar ja wel. Minister Aalberse was niet alleen Roomsch in de Kerk, maar ook op zijn Ministerzetel. De arbeider had dat loon noodig en daarmede afgeloopen. De Ne derlandsche Spoorwegen moesten maar bezuinigen, waar er bezuinigd kon wor den. Dus niet op het loon der arbeiders door werktijdverlenging. Deze werd niet toegestaan. Hij gaf voor de arbeidsver- lenging niet thuis. Minister Aalberse, de koning der arbeiders, had een wet op gesteld en er door gekregen, ondanks allen tegenstand hield hij zich er aan. In aansluiting aan de ovatie bij de Utrechtsohe Protestvergadering van „St. Baphaël" hem gebracht, ook hier nog eens hulde aan het prachtig optreden van Minister Aalberse. Maar helaas! Ilij was geen Minister van Waterstaat. "FTiji kon de 10_°/o. niet afwenden, hoe goed hij de nooddruft der arbeiders ook kende. Hij kon er niets aan doen. De directie, die nu al twee maal op de koffie gekomen was, plaatste allee op den laatsten inzet bij Minister König, die helaas zwakker bevonden werd en voor de krachtige pogingen der direc tie bezweek. Terwijl het proces nog aan hangig was, vervoegden zich de afge vaardigden van „St. Baphaël" bij Z.Exc. Zij mochten op het matje van Z.Ex.'s woning staan en kregen een briefje, dat de Minister niet wist of hij de afgevaar digden van de verschillende bonden af zonderlijk of alle bonden tegelijk zou ontvangen. Eindelijk werden de afgevaardigden toegelaten. De Minister nam den schijn aan, als zou het wel losloopen. Ook hij zag in, dat zooiets niet door den beugel kon. Maar uit zijn later besluit, in ver band met die houding, zou men de ge- gevolgtrekking kunnen maken, dat hij niet anders durfde. Een Staatsman, een Minister, de regeerende macht naast onze geëerbiedigde Koningin. Waar blijft dan de regel, aat een staatsman onpartijdig moet handelen, zonder vrees voor wien of voor wat ook, dat hij er zelfs leven en vrijheid voor over moet hebben? Ze ker, niet een ieder is staatsman of di plomaat. Maar uwe Exc. is tochz eker door vrijen wil en niet met de zweep op uw ministerszetel verheven? Voor een of andere taak niet berekend te zijn is mogelijk en geen oneer. Maar zoo'n taak op zich nemen is onverantwoorde lijk en als er veel van afhangt, bijna schandelijk. Nog eens: waar blijven de begrippen van rechtvaardigheid in deze zaak? Waar, uwe Exc, blijft uw „Rer.um Novarum"? Welk hoofdstuk daarvan heeft u geraadpleegd? Wij a's katholieken ha'on het kapitaal niet. Onze B. K. Partij is nog één en behoort dus te zorgen vcor ar beider en kapitalist. Maar aan wien is het te wijten, als er een B. K. Arbei derspartij ontstaat, waarvoor sommigen in een begrijpelijke voorbarigheid reeds pro- pageeren? Aan wien??? De directie heeft dus gezegevierd. Ten minste wij hebben het in de krant ge lezen. Minister König scheen zioh zoo te schamen of achtte hij het soms niet noodig?) dat hij' de organisaties niet eens in kennis stelde van zijn besluit. De organisaties hebben volmacht van hun leden. Zij vertegenwoordigen de leden zelf. Door deze organisaties voorbij te loopen, heeft de Minister dus getoond, gladweg maling te hebben aan Jan den Werkman; en dat volgens Zijne Exo. de werkman absoluut niet» te zeggen heeft, als er over hem geoordeeld wordt, of als men zijn levenspeil omlaag wil trappen. Geeft de Minister den organisa ties geen verklaring van zijn gedrag in deze, dan heeft dat besluit veel weg van tirannie. Aan de O.W.S. te Haarlem, werden twee nota's aangeplakt, die de situatie prachtig teekenen en belachelijk zouden zijn, als zij niet op een zoo diepe treu righeid betrekking hadden. Er moet n.l. de uiterste zuinigheid betracht worden met de bezems en de hoogere ambtenaren (te beginnen met de hazen) kregen 7 pöt. va-antie-toeslag Er is een tekort van f 32.000.000, dus 10 pOt. loonsverlaging voor het werk plaatspersoneel. Doch de hoogere amb tenaren krijgen een tantième van 7 pOt. van den overwinst. BaBaBa Maanjlag 31 Juli ging de loonsverla ging in. Den zelfden dag verscheen er j in de wagenmakerij te Haarlem 'n nieuwe ploegbaas; het kon weer lijden. Toen Minister König's besluit bekend werd, bereikte de actie haar toppunt. Overal werd vergaderd, men diende pro testen in, nam moties aan enz. „St. Rafaël" zei zelfs het vertrouwen in de regeering op. Nu kan daar een Obser vator tegen komen blaffen, 't feit is er en terecht. Enfin, ik behoef Observator niet3 meer te vertellen. Als hij de repliek uit Amersfoort gelezen heeft, met een beetje meer verstand dan dat hij zijn „Houdt de hoofden koel" schreef, dan zal hij wel weten, waaraan hij zich te houden heeft. Intusschen bereikt ons de hoogst ver blijdende tijding, dat Minister König een commissie zal benoemen, om te on derzoeken of er werkelijk bezuinigd kan worden bij de N. S. „Het Hechte Spoor" betuigt zijn instemming. Wij ook. Ten minste als in die commissie ook de or ganisaties zitting krijgen en dan nog eerst die lOpOt. van de baan en daar na onderzocht. Misschien wordt er dan meer dan lOpOt. bezuinigd, in elk ge val is er dan rechtvaardigheid. Gebeurt dit niet, dan zijn we werkelijk met 'n kluitje in toet riet gestuurd en dient dat nieuwe besluit nergens anders toe, dan tot een afzakkertje, na den zwa- ren pil, dien de Minister ons te slik ken gaf De loonsverlaging is echter al inge gaan, zonder dat de organisatie-actie met eenig daadwerkelijk succes bekroond is. Laten we hopen, dat de organisaties ondanks de groote moeilijkheden één wor den. Laat het bestuur het offer van zich zelf tot het einde voortzetten en zich persoonlijk vergeten, zooals het tot heden toe gedaan heeft. Eendracht maakt macht. Zijn de organisaties één, dan kunnen zii wat doen; ieder afzonderlijk kan niets. Nog eens, geacht bestuur, al ons vertrouwen is in uwe handen. Gebruik het als altijd, dau alleen komt alles in orde. Leden, verlaat uw Hoofdbestuur niet, tracht eer nieuwe leden yqoï 'uw, or ganisatie aan ta winnen. En U, Minister van Waterstaat, toon uw Boomsche rechtvaardigheid. Wilt U een eens genomen besluit niet intrek ken, geef dan een, zooals u net zoa goed kunt zien als wij, noodzakelijken, duurtetoeslag. Als de gulden, de gul den van voor den oorlog weer is, dan verlangen wij zooveel niet, maar wii eischen een behoorlijk bestaan en ver werpen den voor-den-oorlogschen toestand, Haarlem, 2 Aug. 1922. J. v. d. H. De Goudsche Courant schrijft: Het jaar 1921 is voor den kaashandeV een buitengewoon slecht jaar, wegens da enorme valuta-verliezen in dat jaar gele den en den geweldigen teruggang in den marktprijs der kaas. Het is duidelijk, dat kaashandelaren, die groote voorraden moeten opleggen, onder die omstandig heden op die voorraden belangrijke ver liezen moeten lijden. Wat deze laatste be treft, zoodanige verliezen kunnen te allen tijde voor elk artikel dat aan wisselende marktwaarde onderhevig is, voorkomen en de handel moet zich daarop preparee ren en zich voldoende krachtig maken om aan dergelijke tegenslagen het hoofd te bieden. Met de valuta-verliezen is dat ganscti anders: de inzinking van de waarde van het vreemde geld is in 1921 zoo kolossaal geweest dat de handel daardoor nood wendig tot ernstige verliezen moest ko. men. De nog immer dalende valuta doet den toestand met groote zorg tegemoet zien. Dit geldt voor den geheelen kaas handel. Vraag: Zoudt u mij ook kunnen zeggen of er een school bestaat, waar men vcor mecanicien kan leeren Antw.Wendt u tot den directeur! van de Ambachtsschool, Kleverparkweg. Vr. Kunt u mij ook zeggen hoe men inkt en roestvlekken uit voilestof (wit) kan verwijderen Antw. Voor de inktvlek kunt u een weinig zoutzuur in het goed laten in trekken en verder uitspoelen. Voor de roestvlekken kunt u gebruiken verdund zoutzuur. Voorzichtig behandelen. Vr. van mej. S. te B. Antw. Naar onze meening kunt u S Augustus vertrekken, hoewel u beter zoudt gedaan hebben, schriftelijk op te zeggen op den dag dat u gewoon was het loon te ontvangen. Vr. Kunt u mij ook den koristen weg opgeven van Haarlem naar Bemmel, (Ged.) per fiets? En hoeveel K.M. het is? Antw. Haarlem, Halfweg, Amsterdam', Diemerbrug, Muiden, Hakkelaarsbrug, Naarden, Laren, Eemnes-buiten, Eem- nes-Binnen, Soestdijk, Soest, Amersfoort, Nienw-Tjeusden, Woudenberg, Scherpen- zeel, Renswoude, de Klomp, Ede, Gin- kel, Arnhem, Malbrugsche Veer, Huissen, Bemmel. Afst. 125.5 K.M. Vr. Ik woon in een huurhuis, waaraan! ik nog vijf huurjaren heb op contract. Als de eigenaar nu komt te overlijden of het huis wordt verkocht, is dat con tract dan vervallen of blijft dat van kracht? Daar staat niets van in. Antw. Dat contract blijft in dat ge-' val ook van kracht. Vr. Ik ben voor vast als naaister aan genomen 1 dag in de veertien dagen. Nu krijg ik den dag van te voren be richt dat ik den volgenden dag niet behoef te komen. Heb ik nu recht op mijn loon? Antw. Ja. Vr. Waaneer heeft de trekking plaats van de Loterij voor het B.K. Ziekenhuis te Laren? Wanneer reeds uitgeloot is, waar is dan een lijst te bekomen en te gen welken prijs? 1 Antw. Ons niets van bekend. Schrijf eens een briefkaart om inlichtingen aan! hst B.K. Ziekenhuis te Laren. Vr. Kunt u mij het volgende mede- eelen: 1. Ligplaats te Botterdam va» de boot naar Nijmegen? 2. Duur der reis. ">n, 3. Vertrekuren en passagekostefl. 4. Heeft deze dienst ook de vaar- beurten gestaakt met het oog op dei Rijnstaking Antw. 1. Nabij het Maasstation; 2. on geveer 6 uur; 3 en 4 ons niet bekend. Vr. Mijn nicht heeft zich als dienst bode verhuurd, met afspraak om bij de maand te betalen. Over opzeggen is niet gesproken. Mag mevrouw haar nu met dg vijf weken opzeggen? Zoo niet wat is dan de te volgen weg? Antw. Wanneer de dienstbode peï maand betaald wordt, mag mevrouw den dienst met de maand opzeggen. Vijf we ken is dus zeker voldoende. Daarbijl moet echter in acht worden genomen dat tussehen den datum van opzegging en! en dag van het eindigen der dienstbe trekking twee betalingsdagen Hggen. Vr. Mijn zoon heeft ruim twee jaar kennis gehad aan een meisje. Maar dat is nu uitgemaakt. Nu heeft het meisje echter veel meubelen voor het huishouden en anderen boel, dien hij gekocht heeft. Heeft mijn zoon nu het recht om dat terug te nemen? Antw. Wanneer het geschenken van! uw zoon aan het meisje zijn, mag zij die geschenken houden. Zijn het geen ge schenken, maar zijn het voorwerpen, dig gekocht zijn met het uitdrukkelijk be ding dat ze gebezigd zouden worden, als een eventueel huwelijk tot stand zou komen, dan heeft uw zoon recht op dé door hem on.de dat beding ge kochte goederen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2