Wisselkoersen en koersen van Bankpapier De Hofslachter R. K. Vrouwenbond IK. Kerkbestuur St. lacobus de Meerdere N°-27 J? ten kantore F. Th. EVER A RD Adverteert in dit blad LEfiiTËÏTvLQOT. BEATRIJS F. TH. EVERARD. SPORT EN SPEL. LANDBOUW"ÜTvisSCRERIJ. GEMENGD NIEUWS. Het Rotterdamsch Tooneel GEMEENTERAAD op Woensdag 9 AUG. 1922 Adverteert in dit blad. Huish. Artikelen. WINKELJUFFROUW Biedt zich aan Net Meisje nette Dienstbode nette Werkster Smidsknecht, Te Huur Harley Davidson Te Huur Kuikens Te Koop 61/2 Hypothecaire Obligatieleening 6 pCt. Obligatieleening. ten kantore VAN ONZE *'-*yf3g PJRAADLOOZE TELEFOON r- "4 -?r ®F/ De kwestie der schadevergoeding in het Lagerhuis. Amerika en de nota van Balfour. De Engelsche luchtvloot. De Engelsche vertegenwoordigers bij den Volkenbond. Ierland. Het antwoord der Beiersche regeering. Opnieuw verhooging van het posttarie! in Duitschland. De crisis in Italië. Tot nader order. Geheel of gedeeltelijk vrijaf. i Nachtrumoer. Een val zonder ongelukken. Oplichter gearresteerd. Trampoetser. LAATSTE NIEUWS^ Uit West-Indië. Medegedeeld door de SPAARNEBANK NIET OFFICIEEL BERLIJN PARIJS. BRUSSEL. WEEHEN. LONDEN Bankpapier Bankpapier Bankpapier Bankpapier STOCKHOLM KOPENHAGEN CHRISTIANIA BAZEL ROME. NEW-YORK. Bankpapier LATERE KOERS 0.32 0351/4 0.33 0.40H, 21.17 21.271% 21.27 21.37 ft 20 20.20 20.10 20.30 1 11.511% 11 53 11.48 11.561)4 67.50 67.70 55.50 55.80 44.25 44.45 49.15 49.35 2.58 y. 2.599% Advertentiëu. Gerardus Frederik Vlekke Gudula Antonia Beerends Strand- en Wandelschoenen Sandalen enz. STADSSCHOUWBURG TELEFOON 189 ZOMERPRIJZEN VERGADERING des namiddags ten 1l/5 ure, zoo- noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure. in de STATENZAAL (Prinsenhof! AFDEELING HAARLEM. Bij de op 31 Juli j.I. gehouden uitloting van 1 Oblig. a f 500.—, werd uitgeloot No. 18 Betaalbaar op 2 October a.s. TRUSTEE DER LEENING F. Th. EVERARD. te Spaarnwoude a. d, Liede. UITGELOOT: Oblig. a f 1000.- No. 32 Oblig. a f 500.- Oblig. a f 1O0.- No. 46a. 46b. 55a. No. 70c. 78d. 78e. No. 78f. 78g. 78h. No. 78i. 78j. 78k. No. 78L. Betaalbaar op 1 September 1922, AMSTERDAM HAARLEM ^Sc*c?£>/r6 ton» Het debat. LONDEN, 3 Augustus. Horne, de kanselier van de schatkist, heeft het debat over de vergoedingen in het Lagerhuis geopend. Hij zeide, dat hij, na een zorgvuldige overweging van de omstandigheden, tot het besluit was gekomen, dat Duitschland belang rijke bedragen ter schadevergoeding kan betalen, doch dat het eenig res pijt behoeft. De grondslag van Bal four's nota was de betaling van En- geland's schuld aan de Vereenigde Sta ten, maar men kan van Engeland niet verwachten, dat het in deze zaak, al leen blijft staan en gezien de groote financieele lasten, welke de Engel sche belastingbetalers te dragen heb ben, is het ondraaglijk hen alleen het gewicht van de betaling van de oor logsschulden op den schouder te leggen. Asquith betoogde, dat de vergoe dingen teruggebracht moeten worden tot „betaalbare" afmetingen, zoowel wat termijn, bedrag, als wijze van be taling betreft, en drong aan op een kwijtschelding van de aan Engeland verschuldigde bedragen. De verklaring van Llotjd George. LONDEN, 3 Augustus. Lloyd George heeft een belangrijke verklaring afge legd in het Lagerhuis bij de bespre king van de Duitsche schadevergoe ding en de geallieerde schulden. In aansluiting op een verklaring van As- quith ten gunste van het volkomen schoonvegen van de lei, zei de eer ste minister, dat dit juist hetgeen was, dat lord Balfour gezegd heeft in zijn boodschap aan de geallieerden en juist wat hij zelf voorstelde. Maar men maakte geen schoone lei, als men al zijn vorderingen uitwisch- te, terwijl men zelf bij andere volken dieper in de schuld state. De leden van het Huis hadden in hun toespra ken, niet zoozeer in het Lagerhuis, als wel in het land, gezegd, dat wij in de eerste plaats achter Frankrijk moeten staan en toezien, dat dit niet te veel druk op Duitschland uitoefent. .Vervolgens trad een ander gezichts punt naar voren: „Wat je ook doet, doe het in overeenstemming met Frankrijk". Men kan echter niet deze beide richtingen voorstaan en hen tegelijk volgen, doch moet de feiten onder de oogen zien. Een van de feiten is, dat men niet te doen heeft met onderhandelingen tussclien de En- gelschc regeering en Duitschland, doch met onderhandelingen tusschen de vier bondgenooten Frankrijk, België, Ita lië, Japan en Engeland zelf. Dit is het punt, waarop deze tot een vergelijk moeten komen of breken. De Engelsche regeering moest de beste regeling treffen, waartoe zij bij machte was, met haar bondgenooten en deze zoover doorzetten als haar mogelijk was. Aan de geallieerden te zeggen, als jelui niet met onze politiek mee gaat, staan wij op van de groene tafel, zou het einde van het bond genootschap beteekenen. Het verdrag van Versailles is een zaak van verge lijk tusschen de geallieerden geweest. Er zijn twee factoren, welke iedereen in het Huis heeft aanvaard, zonder onderscheid van partij ten le. het bedrag van de schade en ten 2e. Duitschland's vermogen tot betaling. Het was schier onmogelijk geweest, die destijds vast te stellen. Had men de schade vastgesteld op kosten van herstel, dan zou zulks geschied zijn op een oogenblik, dat de prijzen ten zeerste verwaterd waren en zou Duitschland ongeveer twee en een half maal meer hebben moeien betalen, dan de kosten thans bedragen. Zou dat de manier zijn geweest om Duitschland te ontlasten en het voor een bankroet te behoeden? Of als men zijn draagkracht te hoog had vastge steld, toen er voorspoed in den handel heerschte? Duitschland was uitgenoo- digd een voorstel te doen, nadat het verdrag geteekend was, doch was daarmee nimmer voor den dag ge komen. Daarom was het noodzake lijk, dat er een instelling kwam als de commissie van herstel, welke de ingediende eischen zou onderzoeken, en vooral, tijd zou ".ehenken om de hartstochten te laten kalmeeren en de oorlogswoede voorbij le laten gaan en ten slotte in een kalmer atmosfeer tusschen de partijen zou kunnen recht spreken. Dezen weg hebben de politici ingeslagen Het bedrag van ruwweg 6000 mil- lioen pond sterling, dat vastgesteld is, is van tijd tot tijd aan herziening onder worpen door de oommissie ven herstel, welke omschreven is in het verdrag van Versailles zelf. De minister-president vervolgde dan: ,,Ik ben blij, dat Poincaré ons voorstel len heeft voor te leggen. Ik vertrouw er op, dat het Huis ons zal toestaan ter beraadslaging te verschijnen met onge bonden handen, teneinde die voorstel len te overwegen en ons bsst te doen tot eenigerlei regeling te geraken." Indien de geallieerden met hun druk op Duitschland te ver gingen, zou het er op uit kunnen loopen, dat zij niets kregen, en was er ook het gevaar, dat dj dat land zouden drijven tot de wan hoopsdaad om zich te storten in de han den van de reactionairen of van de communisten. Als dat geschiedde, zou er van geen schadevergoeding sprake zijn. Een revolutionnair Duitschland in het hart van Europa zou heel iets anders zijn dan de revolutie in Rusland. Het zou een revolutie zijn in een goed ge ordend land met een sterk geoefende en ontwikkelde bevolking. Het zou uit elk oogpunt verkeerd zijn af te wijken van oprechte en rechtvaardige eischen. Duitschland heeft onheil aangericht, door de beslissing, welke het genomen heeft en de handeling, welke er op gevolgd is. Lloyd George verklaarde, dat hij in de bijeenkomst van Maandag zich zal verzetten tegen elk voorstel, dat slechts do ontbinding in Europa zou vergroe ien, zonder dat Engeland er eenige baat bij zou vinden. Hij zou er zich te gen verzetten, dat Engeland zich daar heen begaf, terwijl iedereen zou zeg gen, deze moeilijkheid moet worden op gelost op Engeland's koeten. Ieder ver schijnt daar met dezelfde rechten. En geland heeft zijn aanspraken, Frank rijk, België en Italië de hunne, maar Engeland moet daar als volkomen ge lijke beschouwd worden en welk besluit ook genomen wordt, of wij voorstellen voor het oogenblik oen moratorium te verleenen of een verlaging der annuïtei ten, het mag niet gaan ten koste van Engeland, het moet een korting zijn, welke allen treft. Wat er ook gebeuren moge, Lloyd George hoopt, dat men in staat zal blijven samen te blijven op treden. De Engelsche regeering zal alle aanspraken, welke de verwoeste landen Frankrijk, België en Italië indienen, op redelijke en tegemoetkomende wijze on derzoeken. Men moet billijkheid toonen jegens Duitschland, rechtvaardigheid je gens Frankrijk, maar ook aan het volk van eigen land moet recht gedaan wor den. WASHINGTON, 3 Augustus. Het de partement van de schatkist deelt officieel mede, dat de nota van Balfour geen wijziging zal brengen in Amerika's hou ding inzake de buitenlandsche schulden. LONDEN, 3 Augustus. Lloyd George heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat do regeering, tengevolge van het onder zoek, dat zij met de commissie voor de ïijks-.erd d ging heeft inge te'd, ledoten heeft het plan te aanvaarden, dat het luchtvaartministerie heeft ingediend om te voorzien in een luchtvloot van 500 toestellen voor de verdediging van het Vereonigd Koninkrijk, tegen een ver hoogde uitgaaf van 2 millioen pond ster ling 's jaars. Hiervan moet 900.000 pond gevonden worden door bezuiniging op de luchtvaaribsgrooting. Deze verhocging van do luchtvaartbegrooting zal geen in breuk maken op de voorgenomen verla ging van de totale begrooting voor de strijdkrachten voor 't jaar 1923'24. De verdere uitbreiding van de luohtvloot zal afhangen van den finanoieelen toestand en de luchtvaartpolitiok von andere mo gendheden. LONDEN, 3 Augustus. De eerste mi nister hoeft in het Lagerhuis aangekon digd, dat de vertegenwoordigers van En geland op do Volkenbondsvergadering te Genève zullen zijn lord Balfour, Eisher, de minister van onderwijs, en kolonel John Ward. De aanwijzing van kolonel Ward trekt de aandacht. Hij staat be kend als het spoorwegarbeiderslid van 't parlement, daar hij zelf eerst spoorweg arbeider is geweest en de vakvereeni- ging van spoorwegarbeiders heeft ge sticht. Hij 13 een der meest op den voorgrond tredende leden van de arbei derspartij. In den oorlog heeft Ward vijf arbeidersbataljons gevormd en in Rus land gediend. DUBLIN, 3 Augustus. De nationale troepen zijn van do zee uit geland bij Fenit (graafschap Kerry) en hebben de opstandelingen verrast, wier poging om de ontscheping te verhinderen, volko men is mislukt. Door deze belangrijke beweging wordt de linkerflank van de strijd krachten der opstandelingen in den rug aangevallen. Verder hebben de opstandelingen een troep Iersche nationale troepen in een hinderlaag doen vallen bij Swineford, maar zij zijn teruggeslagen, waarbij vijf rebellen werden gevangen genomen. Tweo personen, waaronder de commandant der nationalen, zijn gedood en acht gewond. BERLIJN, 3 Aug. De Beiersche go- zant heeft heden den rijkspresident het antwoord overhandigd van de Beiersche regeering, waarin deze haar oprechten dank uitspreekt voor het initiatief tot het hereiken eener overeenstemming in het conflict. Met het standpunt echter als zou de Beiersche verordening een grond- wettelijken grondslag misssn, kan minis ter-president Lerchenfeldt niet instem men. Wanneer de verordening ter zijde zou worden gesteld of door een onbe vredigende regeling worden vervangen, zou in geheel Beieren een toestand van onrust ontstaan. Veeleer vereischt de ernst van den toestand dat er een rechts positie wordt geschapen, welke ook met de Beiersche staatsbehceften overeenstemt. De Beiersche regeering is te allen tijde bereid hieraan mede te werken. Zij koes tert bovendien den dringenden wensch om den wortel van toekomstige conflic ten uit den weg te ruimen, en daar mede de betrekkingen tusschen het rijk en de verschillende staten duurzaam te dienen. Het Beiersche volk heeft het vertrou wen, dat er met de krachtdadige hulp van den rijkspresident een weg zal wor den gevonden en wel door voorschriften, welke een duurzamen waarborg bieden dat de souvereine rechten der staten niet zonder hun toestemming kunnen worden afgeschaft of beperkt. BERLIJN, 3 Augs. Het Rijksministerie voor het Postwezen stelt voor, van af 1 Oct. een verhooging der posttarieven in te voeren. Een brief in binnenlandsch ver keer zou dan 5 cn een briefkaart 'DA mark kosten. BERLIJN, 3 Aug. Uit Rome wordt be richt, dat het den minister president Facta gelukt is den leider der socialisten tot op heffing der algemeene staking en de Facisten tot intrekking der aangekondigde tegenmaatregelen te bewegen. Voor Rome verwacht men reeds heden het ophouden der staking. In Bologna werd dit door de socialistische arbeidskamer uit eigen bewe ging gedaan. In Milaan wordt de staking nog voort£U""ct. In Livorno kwam het tot ernstige bot singen tusschen communisten en facisten. FOKKER IN NEDERLAND TERUG. Zooals bekend is, heeft de bekende Nederlandsche vliegtuigbouwer A. H. G. Fokker weer een reis naar Ame rika gemaakt in verband met zijn plan nen voor nieuwe vliegtuigen en de levering van eenige types aan de Ame rikaansche regeering. Waar de belangrijkheid van deize tweede reis van Fokker naar Amerika een onaanvechtbaar feit is. daar heeft het „Hbld." het nuttig en noodig ge acht om den heer Fokker bij zijn aankomst in Rotterdam op te zoeken en uit eigen mond de indrukken vernemen, door hem in Amerika op gedaan. Aan dit onderhoud wordt het vol gende ontleend: „Deze tweede reis naar Amerika", aldus Fokker, „is een volledig succes geweest. het doel, waarvoor ik oorspronkelijk naar Amerika ben ge gaan, is volkomen bereikt." Dat doel was feitelijk de aflevering van eenige, door het Amerikaansche gouvernement bestelde machines, maar tevens de demonstratie in Amerika van eenige nieuwe, door Fokker in den loop van het vorige jaar uitgebrachte modellen. Het afzetgebied voor een vliegtuigconstructeur is uiteraard altijd ecnigsizins beperkt. En daarom is het geen wonder als een fabrikant, zoo als deze Hollander, zoo spoedig mo gelijk nieuwe gebieden gaat exploitee- ren ten bate van zijn industrie. Welnu, de Amerikanen hebben Fok kers machines geprobeerd en bestellen ze na! Een triomf voor de Nederlandsche industrie, die daardoor in dit opzicht len minste mee gaat aan den top op de wereldmarkt. Daarbij niet te vergeten het feit, dat het Amerikaansche gouvernement hetwelk zich blijkbaar uitermate voor dezen Hollandschen constructeur interesseert aan Fokker opdracht gegeven heeft om weer twee nieuwe types uit te brengen. Dat alles betreft nog slechts die machines, welke in Holland in de fabrieken te Veere en te Amsterdam moeten worden gebouwd. Maar zoo veel heeft de verslaggever uit Fok kers mededeelingen wel begrepen, dat er binnen afzienbaren tijd ook in Ame rika een fabriek zal verrijzen ter fa bricatie van de „Fokkersdaar de groole prcluctie-contracten noodzake lijk in het land zelf moeten blijven. „Ik heb gezworven van New-York naar Chicago, naar Washington, naar Milwaukee, Detroit, enz. Conferentie hier, conferentie daar. En 't is voor mekaar gekomen I Een hechte com binatie van geldmannen, zakelijke ke rels met durf en „brains". Nou en dan komt er weldra een heel net van luchtwegen, die de voornaamste plaat sen daar zullen verbinden." De inspecteur der infanterie heeft a&n de corpscommandanten en de commandan ten van de verschillende onderwijsinrich tingen bericht, dat zij tot nader order geen advertenties in de bladen moeten plaatsen ter bevordering van de vrij willige dienstneming en het zenden van de bekendmakingen aan de gemeentebe sturen ter aanplakking in zake aanwerving achterwege moet worden ge laten. (Tol.) De minister van Oorlog heeft bij leger order aan de autoriteiten der landmacht kennis gegeven, dat de Regeering be sloten heeft voortaan geheel of gedeelte lijk vrijaf te geven, alleen op den ver jaardag van de Koningin en dan nog voor zoover do dienst dit toelaat. Vol gons de thans geldende bepalingen had den de militairen op den verjaardag van H. M. den geheelen dag vrij (behou dens deelnemen aan parade en op den verjaardag van de overige leden der ko ninklijke familie na één uur 'smiddags vrij van dienst. (HM.) Lage boonenprijzen te Aalsmeer. Wer den de voorloopers der boonen voor een drietal weken tegen hooge prijzen aan on ze gemeenteveilingen verkocht, sindsdien daalde de markt geregeld en thans bren gen de boonen bijna geen geld meer op. Op 't oogenblik staan de uitkomsten van deze cultuur finantieel dus niet best. Het gewas, vooral van do stamboonen, is uit stekend doch men heeft reeds veel last van schimmel, die de boonen aantast en doet verrotten, vooral in te dicht staande hoeken. Na veel nat weer heeft men daar mee te kampen, en het is soms zoo erg, dat ook de stam wordt aangetast en af sterft. Bollenveiling. De Bloembollenvei- lingsvereeniging West-Friesland heeft Woensdag haar derde groote veiling ge houden van leverbare bloembollen. Er was veel belangstelling en de prijzen waren hoog. In '1 geheel werden niet minder dan I.800,000 stuks bollen geveild. De toestand in den snybloemenhamdel te Aalsmeer. De toestand in don snijbloemenhandel, zooals deze zich in de laatste weken ontwikkelt, is verre van rooskleurig voor de kweekers. Vele soor ten bloemen brengen zoo goed als niets meer op, soms zelfs zijn ze onverkoop baar en laat de kweeker, omdat ze het daaraan besteede arbeidsloon toch niet opbrengen, haar stil uitbloeien. Massa's lathyrus b.v. staan hier door te bloeien, waar maar weinig meer in gesneden wordt. Rozen, welke hier in zoo groote hoeveelheid worden gesneden, zijn ook laag geprijsd. Zoo is het zoo goed als met alles. Toch is onze kweeker het moge hem dan de laatste weken niet meêloopen niet ontevreden; het win terseizoen was goed, ook het voorjaar. De potbloemen brachten ook flinke prij zen op. Daarmede is niet gezegd, dat die nu nog verhandeld flink betaald worden, dat is niet het geval, voor perk- bloemen raakt de tijd nit. Veel last ondervindt de kweeker dezen zomer van ziekte in de bloemen, b.v. in de anje lieren, welke den knop aantast en de bloem met minderwaardigheid of gedeel telijken ondergang bedreigt. Anjelieren zijn er thans zeer veel in cultuur te Aalsmeer; vorig jaar hebben verschil lende kweekers daarmede goede zaken gemaakt; wat nu nog de vraag zal zijn. Gbxye&utemuma ontwikkelen zich uitste kend en spoedig zullen wel de eerste voorloopers van deze groot-cultuur aan geboden worden. Het is te hopen, dat de prijzen zich weer spoedig zullen her stellen, vooral bij een cultuur als die der chrysantemums hangt daarvan veel af yvoor de welvaart van onze kweekers over het algemeen. De „Bossche Crt." vertelt: 't Was Maandagavond buitengewoon rumoerig in de omgeving van den politie- hulp- >st op de Markt, rumoerig en zelfs voor eenigen tijd onveilig. „Kromme Hendrik" kon de weelde van een zonniger, dag en van levens-vrijheid op zijn kromme beenen niet dragen. Zijn lang, puntig mes jeukte 'm in zijn broek schede en als hij 't met minder goede bedoelingen telkens weer te voorschijn haalde, dan bebeerschte 't even de om geving, terwijl hij er aanspraken bij hield, die van zijn „bloeddorstigheid" getuigden. In een café, waar rustige bezoekers gis terenmiddag hun bittertje gebruikten (de onveiligheid duurde al van af gisteren middag) trok hij zijn griezelig, lang mes onder de bnvering: „dèt ze me vandaag niks in de weg legge, ik heb al 16 jaar gebromd, maar dan heb ik er nog 25 jaar voor over, om er eene overhoop te steken!" In een ander café dreigde hij bij iemand met behulp van zijn lang mes „zijn darmen te tellen". Bij dreigen bleef 't niet alleen. In een der straten trachtte hij na elkaar drie rustige voorbijgangers te steken, waarvan er een bij zijn reddenden zijsprong bijna door een juist passeerende auto werd ge grepen. Toen stak hij ook naar den chauffeur van dien auto. Bacchus prikkelde zijn bloeddorstigheid nog meer en zelfs hem goedgezinde men- schen, die hem trachtten te kalmeeren, waren voor zijn mes niet veilig. Met een zoet lijntje loodste de politie hem den politie-hulppost op de Markt binnen. En eenmaal binnen zat hij al spoedig achter de goed gegrendelde cel deur. Ook hier ging hij nog zoo geweldig te keer, dat hem 't dwangbuis moest wor den aangelegd. 't Optreden van „Kromme Hendrik" had nog al belangstelling getrokken. En ter wijl nog velen stonden na te praten over Hendriks zondenregister, luisterende naar zijn gewelddadig deurgebonk, dat in den nacht ver over de Markt hoorbaar was, kwamen zeer veel luidruchtige zangers, „nafuivers van de Orthensche kermis, bras-dessus, bras-dessous" de Marktstraat uit, de Markt op. 't Liep zoo hoog, dat 't politiefluitje alar meerde om assisentie en spoedig zaten enkele fuivers in de buurt bij „Kromme Hendrik" om daarna overgebracht te wor den naar het groote huis aan de Or- thenstraat. Een nuchter, pover uitziend werkman, die iets voor „politiek-langs-de-straat" voelde, viel café-bezoekers en huiswaarts- keerenden onder zwaar gesticuleeren,lastig met de mededeeling, dat hij Franschman en Wijnkooperiaan was (de verwantschap is niet erg duidelijk) en dat de Bos schenaren maar „Kaaskoppen" waren, omdat ze geen Wijnkooperianen waren. Ook dezen kortzichtigen „politieke- nachtredenaar-in-vrijen-tijd" werd gele genheid gegeven zijn beginsel-verklaringen vastgelegd te zien in het politie-rapport. Toen hij weer losgelaten was, bleek hij zij 't dan wat gematigder naar mate al of niet nabijheid van politie werd gesig naleerd nog al maar door „Wijnkoope riaan". Een vliegtuig dat passagiersvluchten deed te Heerenveen is Donderdagmiddag bij landing te Gorredijk over den kop ge slagen en totaal vernield. De vlieger en de passagiers zijn onge deerd gebleven. De gemeentepolitie arresteerde Woens dagmiddag zekeren Jean van Baer, 18 jaar oud en deed daarmede een goede vangst. Want deze persoon, dia a!s een berucht oplichter bekend staat, verbleef den laatsten tijd in hotels der groote plaatsen en maakte zich overal aan op lichting en diefstal schuldiggewoon lijk nam hij hiertoe zijn toevlucht bij de geestelijkheid en gaf daarbij voor familie te zijn van te goeder naam be kend staande personen. Uit de hotels verdween hij dan spoorloos zonder de gemaakte verteringen te voldoen. Laatstelijk verbleef hij te Venlo en Maastricht, alwaar ook meerdere perso nen de dnpe werden. Een zekere A., vertelt de heer de Jongh in het Maandblad voor Berech ting en Reclasseering, wenscht tram- peeteer' te worden. Een bescheiden be trekking, maar het is een slappe tijd en hij kan daarmede ten minste zijn brood verdienen voor zich en zijn ge zin. Het spreekt van zelf dat bii de sollicitatie voor een dergelijk ambt een bewijs van goed zedelijk gedrag moet worden overgelegd. Dat viel onzen vriend niet mee, want bij navraag bleek hij bij de politie te boek te staan als „brandstichter". In Rotterdam, en op de meeste plaat sen elders in Nederland, zou hem dan ook onverbiddelijk de deur voor den neus zijn toegedaan en zou hij voor deze glorieuze betrekking niet in aan merking zijn gekomen. Doch gelukkig woonde de man te Am sterdam. Dit is een van de weinige plaatsen in Nederland, waar een commis sie bestaat, die het geval nog eens van naderbij bekijkt en den burgemeester voorlicht omtrent de afgifte van een certificaat van goed gedrag. Bij onderzoek kwam toen aan het licht, dat de man overigens een smet teloos verleden had en hard voor zijn gezin werkte, doch in 1909 zegge 13 jaren geleden in het Gooi over de hei wandelende een sigaar had aangesto ken e<n toen een lucifer had weggewor pen, zonder zich er voldoende rekenschap van te geven of het vuur geheel was uitgedoofd. Daardoor was een heide brand] e ontstaan en hij veroordeeld tot f 50 boete, hetwelk later bij wijze van gratie in f 10 was veranderd. De direoteur van de brandweer, die toevallig deel van de commissie uit maakt, rapporteerde over deze zaak en meende, dat aan dezen onverlaat in 1922 het certificaat om tot trampoetser te worden aangesteld, niet mocht worden geweigerd. AMSTERDAM, 4 Augustus. De Oran je Nassau is heden binnen geloopen met 9 zakken post uit West-Indië, Op den 18en Augustus e.k. ho pen onze geliefde ouders: den dag te herdenken, waarop zij voor 40 jaar in den echt werden verbonden Hun dankbare kinderen, be huwd- en kleinkinderen. Haarlem, 4 Augustus. Ha3selaersplein 20. Ijl Schoenmagazijn jjn 5 B J0NCKBL0EDT Jf SÊL Barteljorissfraat ZONDAG 6 AUGUSTUS, 8 uur Mysteriespel in 4 tafereelen van FELIX RUTTEN BEATRIJS: AL1DA TARTAUD—KLEIN. MAANDAG 7 AUGUSTUS 8 u. Blijspel in 3 bedrijven van OSCAR WALTHER en LEO STEIN DE HOFSLACHTER: HUBERT LA ROCHE van f 2 tot f 0,50 plus rechten. Bureau dagelijks van 10—3 uur. van den VAN HAARLEM 11 1 Do firma H. <4 J. LAMP, Barteljo- risstraat 18, vraagt tegen pro. Sept.. of later een bekwame bekend met het vak, tegen flink sa* Iaris. R. K. MEISJE tegen eind Augustus als hulp in winkel en huishouding. Intern. Br, onder nr. 3542 bur. v. d. bl. gevraagd, voor huishouding. Geen winkelwerk. Adres: GROOTE HOUTSTRAAT 155. Gevraagd met 1 Sept. wegens hu welijk der tegenwoordige een Zich aan te melden Leidschevaart 72, 's avonds na half acht. GEVRAAGD in het St. Elizabeth'» Groote Gasthuis een Voor alle dagen. Loop f 2.50 per dag, met kost. 8 urige werkdag. Melden bij de huismeesteres. bekend met hoefbeslag leeftijd 18 20 jaar, kan geplaatst worden bij de smederij D. HOGENBINK Zijlstraat 17. zeer groote Bloembollenschuur ge legen aan groot vaarwater en dicht bij goederenstation Haarlem. Ook zeer geschikt voor andere doelein den ais fabriek werkplaats enz. enz Direct te aanvaarden. Te bevragen ZIJLWEG 74A Oveveen. OF LICHTE INDIAN te koop ge vraagd. Br. met uitt., prijs en me del onder nr. 3547 bur. v. d. bl. gemeub. kamer met pension. On. trek Kleverpark. Brieven onder nr- 3550 bur. v. d. bl. te koop Jonge hennen witte leg horns en boeren hennen, 3 A en 4 maanden oud bij F. v. RIXEL, NoordertuindOrplaan nr. 1, Over- veen. TEGEN BILLIJKEN PRIJS' Een 1)4 P.K. Draaistroommotor, 900 toeren, merk Willem Smith; Een. Ster Driehoek schakelaar; 4 M. Drijfas 30 m.M.; 1 M. Drijfas 30 m.M.; 4 Ringsmeerlagers met stoe len, koperen voering 30 m.M.; 1' Koppelbus 30 m.M.; 3 Strijkhoekels van 18 Bouts, 10 Bouts en 8 Bouts; 7 diverse houten Riemenschijvea allen met een asgat van 30 m.M. Brieven onder nr. 3548 bur. v, d. blad. Oeen maaltijd is volmaakt, als Thomson's Amandeltjes Pudding ontbreekt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3