BUITENLAND. BINNENLAND Tweede Blad. - 4 Augustus 1922 Onschuldig veroordeeld mm, BUITENL BERICHTEN. KUNST Ei KERMIS. De nota van Balfour. Poincaré's plan voor Londen. Millet geeft in de „Petit Parisien" teen uiteenzetting van het plan, dat naar alle waarschijnlijkheid Poincaré betreffende de schadevergoedingen te Londen ontwikkelen zal. Dit zal be staan tuit twee onderdeelen: a. defini tieve vaststelling van de Duitsche schuld, verbonden met een eventueele regeling der geïnterallieerde schulden en fc>. contrölemaiatregelen. Wat aan gaat de vaststelling van de Duitsche verplichtingen zal Poincaré voorstel len die te beperken tot de eerste vijf tig milliard der bons A en B op voor waarde namelijk, dat Duitschland die vijftig milliard eerst heelemiaal afbe taalt en de geïnterallieerde schulden vernietigd worden. Deze vijftig mil liard .zouden dan uitsluitend bestemd moeten worden voor de reparaties en dus vrijwel geheel ten bate komen van Frankrijk, aangezien het aandeel van België en Italië nog slechts gering is en Engeland reeds heeft te ken- FEUILLETON '82 En daarom kan ik niet begrij pen, waarom ge mij nooit hebt willen zeggen, op welke manier gij in de vijf jaar, dat we elkander niet gezien hebben, fortuin hebt gemaakt." „Dat heb ik je toch gezegd., ik heb je indertijd toch verteld van eene uitvinding, die mij het eerste kapitaal heeft verschaft." „Zeker, dat weet ik., maar je hebt me nooit iets gezegd van die andere uitvinding." „O, zooIk begrijp niet, waarom je er zoo op aandringt, dat te weten. Bovendien heb ik het recht daarop verkocht. Meer mag ik daarover niet uitlaten." Dat klonk vrij aannemelijk. Ovide had op de lippen te vragen „Maar waarom verf je eigenlijk je haren Die woorden durfde hij evenwel niet uit te spreken. Het zou alleen van de zijde van Paul Harmant wantrouwen kunnen opwekken. L „Daarmede kan ik genoegen nemen. nen gegeven de reparatieschuld niet te zullen opeischen. Over de betaling van die vijftig mil liard eou dan verder gesproken moe ten worden, bijvoorbeeld door een internationale leening. Volgens dit plan zou dus Frankrijk zeggen; Ik bepaal mijn eischen aan Duitschland tot hetgeen noodig is om de mate- rieele schade te herstellen en zal ook mijn vorderihgen op de andere bond- gesnooten niet opvragen indien mijzelf kwijtschelding gegeven wordt van de schulden aan Amerika en Engeland. Men kan aan deze redeneering van Millet echter toevoegen, dat de nota van Balfour de mogelijkheid van een dergelijke redeneering door Poincaré te houden, vrijwel heeft opgeheven, omdat de Engclsche regeering nu im mers reeds bij voorbaat heeft te ken nen gegeven tiaar eischen niet te kun nen laten vallen, indien Amerika ha rerzijds op betaling blijft aandringen. Omtrent het tweede punt, de con trole, (zegt Millet, dat Frankrijk drie soorten van maatregelen zal vragen: primo, Duitschland moet zijn munt stabdliseeren en ophouden marken te drukken; secundo, het garantie-comi té moet meer bevoegdheid krijgen van toezicht op de Duitsche douane-op brengsten, die bij dat comité moeten worden gestort ter dekking der repa raties, terwijl ook een deel van de buiteniandsche deviezen, die uit Duit sche uitvoeren voortvloeien, ter be schikking van het comité moeten wor den gesteld. Dit alles zonder prejudice van eventueele maatregelen, waardoor Duitsche plaatsingen in het buiten land bereikt zouden kunnen worden; tertio, als waarborg voor zijn betalin gen, zal Duitschland een vast te stel len fractie van het kapitaal zijner in- dustrieele ondernemingen, b.v. 25 pro cent, ter beschikking van de alliés moeten stellen, hetwelk dan zöu moe ten dienen hetzij als onderpand voor reparatieleeningen, hetzij alleen om de mark te stabiliseeren. Zooals men ziet zijn deze eischen vooral op het stuk van de controle zeer vérstrekkend en na de uitingen van Engelsche zijde daaromtrent mag men aannemen, dat bij den aanvang der Londensche conferentie de twee premiers zeer ver van elkaar zullen staan. Niettemin verwacht men, diat de conferentie slechts enkele dagen zal duren, hetzij overeenstemming al dan niet verkregen wordt. De nieuwe uitverkoop in Duitsch land. Het nieuwe staatsgerechtshof. De rechtsche regeeriugscoalitie in Beieren. Plannen voor een aanslag op Poincaré. De toestand In Ierland. Drie Berlijnsche roofmoorden. Het spoorwegongeluk bij Ville- comtal. De godsdienst der Drusen. Een gewiekste. Een nieuw boek van v. Eeden. UHtBOUW EK VISSCHERM. De groote landbouwtentoonstelling te Alkmaar. „ST. RAPHAëL". De uitspraak in de kwestle- Serrarens. „Zooals je wilt. Ik heb er niets op tegen, dat we hard werken. Maar.. we moeten in elk geval eten. Ik zal beneden gaan zeggen, dat ze het souper boven moeten brengen. We kunnen dan rustig bespreken, wat er nog moet gedaan worden. Ovide glimlachte fijntjes, terwijl hij dit zei. „Wat ge mij voorstelt, had ik je willen vragen," zeide Garaud. Jacques Garaud belde en gaf zijn bevelen. Er werd ge ekt op een tafel, die extra geplaatst werd. Ovide vond een voorwendsel de kamer te verlaten, ging naar boven en nam uit zijn koffer het fleschje, dat hij in New York had meegenomen en stak het in zijn zak. Daarna ging hij terug en begon met Jacques te werken, tot de kellner kwam meedeelen, dat het souper gereed was. De beide mannen gingen tegenover elkaar zitten. Jacques Garaud, die een goeden eetlust scheen te hebben, at rustig door en toonde zich vrij af getrokken. Hij hield zich bezig met een mecanisch vraagstuk, waarvan hij de oplossing zocht. De maaltijd verliep, zonder dat er gesproken werd. „Wilt ee koffie boven brengen, BINNENLANDSS!! NIEUWS. Bezuiniging? Het 300 jarig bestaan van de Purmer. Permanent Hoï van Justitie. goed sterk, zei de macanicien tot den kellner. „Wij moeten dezen nacht werken." „Koffiedat wordt een mooie gelegenheid," dacht Ovide. Paul Harmant peinsde over de op lossing. Onderwijl kwam de kellner een zilveren koffiekan en een flesch Fransche brandewijn. „De koffie is gebracht, neef zeide Ovide, toen de kellner weg was. „Uitstekend," antwoordde Jacques, zonder van z'n berekeningen op;te zien. Geef mij maar een kopje, doe er wat suiker in en wees zoo goed het bij mij te zetten." „Aanstonds." Soliveau was buitengewoon in zijn schik zijn gelaat straalde van vreugde. Paul Harmant, in zijn becijferingen verdiept, zat met den rug naar Ovide gekeerd. Zonder hem ook maar één oogen blik uit het oog te verliezen, schonk Ovide koffie in en terwijl hij het fleschje met de Canadeesche likeur uit z'n zak nam, ontkurkte hij 't en liet de hoeveelheid v.'n eetlepel in't kopje loopen. Het mengsel werd met een lepeltje omgeroerd en kop en schotel werden vervolgens op de tafel van den Naar [iet Zuiden'. UIT ONZE OOST. Holen waar gedobbeld wordt. schoonzoon van Mortimer geplaatst „Hier is de koffie, neef. Niet te lang laten staan, hij is niet te warm." „Dank je." Eenigszins verstrooid, nam Jacuqes het kopje op, bracht het aan zijn lippen en nam een flinke teug. „Heb je er brandewijn bij gedaan,1 vroeg hij. „Een paar druppels maar*. wil ]a nog meer „Neen, zoo is het best. Alcohol Is de vijand van arbeid." Jacques dronk zijn kopje leeg en zette het neer op het schoteltje. Ovide slurpte met welbehagen een kop koffie, aangelengd met brandewijn, stak een nieuwe cigaret op en keek onderwijl naar Paul Harmant. Plotseli g zag hij, hoe de laatste twee maal zijn hand over zijn voor hoofd streek, iets, wat hij niet ge ooti was te doen. Terzelfder tijd zag hij, hoe de oogleden begonnen te vallen. „Zou dat het voorspel zijn dacht Ovide. Hij vergiste zich niet. De uitwerking van de likeur werd inderdaad merk* baar. Eensklaps stond Jacques op. (Wordt vervolgd.]) Ik begrijp, dat het onbescheiden zou zijn van me, op nadere verklaringen aan te dringen." „En heb je me nog meer geniepig heden te verwijten „Geen andere, neef." „Komaan, dat valt nogal mee." Jacques Garaud bracht het gesprek op een ander onderwerp. „Hoe breng je eigenlijk je vrijen tijd door Heb je in New IJork al vrienden gevonden of tenminste ken nissen Ovide schudde het hoofd. „Het is moeilijk," antwoordde hij, in New IJork goede .vrienden te vin den, vrienden, waar men op rekenen kan. Ik heb er trouwens niet naar gezocht. En kennissen, die vindt men altijd, bijzonder aan de speeltafel. Er wordt grof gespeeld in dit land." „Speel je ook vroeg Jacques. „Ik zal niet ontkennen." „Neem je in acht, gij zult je rulnee- ren." „Als ik tenminste niet op een of anderen dag een flinke som win. Ik zal mijn beurt ook wel eens krijgen." „Waaruit ik besluiten moet, dat je nu verliest." „Pas dan dubbel op. De goede kan sen zullen misschien nooit komen en het oogenblik zal komen, dat je niet meer voldoende zelfbeheersching hebt om tijdig op te houden. Ze begonnen over andere dingen te spreken. Na een paar uur stopte de trein. De mannen waren ter bestemde plaatse aangekomen. Zij stapten uit en lieten hunne bagage naar het dichtst bijliggend station brengen. Zij zouden in de stad, waar ze waren aangekomen, minstens twee dagen moeten blijven. Zij moesten studies maken in de fabriek van een industrieel die moderne machines wilde aanschaf fen, zooveel mogelijk met behoud van het aanwezige materiaal. De dag werd besteed met het bestudeeren en ver vormen der machines. Ovide maakte aanteekeningen volgens opgave van zijn gewaanden neef. 's Avonds in het hotel overlegden beiden over het geen nog te doen was. „We moeten hier opschieten," zeide de compagnon van Jamei Mortimer. Ik heb geen zin hier langer te blijven dan strikt noodzakelijk is. Wil desnoods 's nachts ook nog doorwer ken enkele uren. De houding van Amerika. In officieele kringen in Amerika ge looft men niet dat Balfour's nota is ge schreven in de hoop, dat Amerika Enge land zijn schuld zal kwijtschelden, doch dat het de bedoeling is, de geallieerden er aan te herinneren, dat welke schul den het ook zijn, die het annuleert, het zelf zijn verplichtingen tegenover Ameri ka moet nakomen. President Harding is tegen schrapping, maar bereid geduld te toonen. In Amerika heerscht de overtui ging dat ondanks het bloed en het geld. dat de oorlog het kostte, Engeland ster ker, machtiger en rijker geworden is door nieuw gebied en andere voordeden. Officieel commentaar op Balfour's no ta is nog niet geleverd, maar het per soonlijk inzicht van financieele autoritei ten is. dat de nota hoofdzakelijk is op gemaakt met het doel, de naderende on- onderhandelingen tusschen T.loyd George en Poincaré te beinvloeden. De nota maakt de neiging bij de Amerikaansche schuld commissie sterker om in de volgende zitting der Wetgeving een vermindering van de rente en een verlenging van de betalingsperiode van de Britsche schuld aan te bevelen. Senator Mc Cumber, voorzitter van de financieele commissie, heeft zich, volgens de „Evening Standard", als volgt uitge laten; ,.Wii zullen de schuld (van Enge land aan Amerika) nooit annuleeren. Een dergelijk voorstel zou nooit door den Senaat komen en nooit door het Amerikaansche volk worden goedgekeurd. De „Tribune" zegt naar aanleiding van Balfour's nota- Zij neemt do wijd en zijd verbreide illusie weg dat Brit'anie Erank- rijks schuld zou schrappen. Het blijkt dat Uncle Sam den last zou moeten dragen om Duitschland vrij te laten. De Brooklyn Eagle zegt: Er kan geen evenwicht in Europa zijn zoolang Ameri ka niet deelneemt aan een wezenliike po ging om een praktisch plan voor het eco nomisch herstel op te stellen. De „Buffalo Express" meent dat Eu ropa beter zou doen naar Washington te komen om het onderwerp aan te pakken in den geest van de ontwaneningsconfe- rentie in plaats zelf te beslissen wat A- merika moet doen. De „World" verklaart dat de nota slecht is in haar moreel beroep, maar duizendmaal slechter nog in haar prak tisch aspect, want indien, zegt het blad, deze de onveranderlijke positie van Brit- tannië vertegenwoordigt, bestaat er geen hoop voor een regeling van den Europee- schen toestand. De meening in Frankrijk. De bladen, die commentaar leveren op de nota van Balfour, achten het onge rijmd, dat Frankriik met zijn toch al zwaard nikkende belastingen ziin schul den opgeëischt ziet. terwijl Duitschland volhardt in zijn weigering om die bedra gen te betalen, zonder welke Frankrijk zijp schulden nu eenmaal niet betalen kan. Men twiifelt er ook aan. of Amerika een gunstig antwoord zal geven. De .Gaulois" verklaart, dat de eenige Juiste oplossing zal ziin aan Frankriik een moratorium te verleenen, op grond waarvan de eerste aflossingen pas op- eischbaar zouden ziin na een gedeeltelij ke betaling door Duitschland. De „Éclair" merkt op, dat de nota van Balfour geen enkel onderscheid maakt tusschen de schulden der geallieerden en ie van Duitschland. De geschiedenis van de nota. Een politieke correspondent der Eve ning Standard" schrijft dat voordat de regeering hef ten slotte over de nota eens was, verscheidene bankiers en andere deskundigen zijn geraadpleegd. Zij gaven zeer uiteenloopende adviezen, och zij wa ren het beslist er over eens. dat het voor het oogenblik niet verstandig was de in de nota-Balfour vervatte inzichten te pu- bliceeren. In het Kabinet hadden langdu rige besprekingen plaats. Veertien dagen geleden nam het een besluit; de meer derheid der ministers hechtte haar goed keuring aan de algemeene strekking der nota. Enkele dagen later werd de nota opnieuw besproken, met het gevolg, dat het besluit ongedaan werd gemaakt. Maandag j.l. hield het Kabinet zich we derom met de nota bezig en keurde haar ter verzending naar de geallieerde regee ringen goed. In een artikel „Nieuwe uitverkoop" wijst de „V. Ztg." er op, dat na de daling van de Mark in alle groote zaken van Berlijn en in de groote provincie-steden een le vendige uitverkoop door buitenlanders is begonnen. Zonder te willen pleiten voor een vijandelijke politiek tegenover buiten landers acht het blad zich toch verplicht, er op te wijzen, dat in dit feit een groot gevaar schuilt. Het blad stelt voor om aan dezen toestand een einde te maken, door heden of morgen een nood-verorde ning uit te vaardigen, die onmiddellijk zon der eenige uitzondering den uitvoer van goederen uit Duitschland door reizigers ab soluut verbiedt. Die buitenlanders, die des ondanks goederen willen uitvoeren, kun nen langs den normalen weg, zooals die voor Duitsche exportzaken noodig is, een uitvoervergunning aanvragen. Men zou daarmede bereiken, dat de uitvoer van eerste levensbehoeften uit Duitschland ver hinderd wordt. Het op grond van de wet tot bescher ming der republiek ingestelde Staatsge rechtshof te Leipzig heeft zijn eerste von nis gewezen. Het betrof een bezwaarschrift van den „Bond der Oprechten," onlangs door den Pruisischen minister van binnen- landsche zaken ontboden. Het vonnis heeft de beslissing van den minister bevestigd. Wellicht zal het hof binnenkort moeten "beslissen over de kwestie van de schorsing voor drie weken van de „Lokal Anz." naar aanleiding van een daarin verschenen ar tikel over den strijd tusschen Beieren en het Kijk. Grond voor dit schorsingsbesluit is een brief in het blad uit Munchen, waarin be weerd werd, dat de rijksregeering besloten zou hebben, ten einde toe te geven aan den wensch van de Ille Internationale om de Duitsche revolutie nu eindelijk te doen doorzetten, de rechterzijde te ontwapenen. De Russische volkscommissaris voor de landsverdediging, zoo wordt dan verder betoogt, streeft er naar in het buitenland in schijnbaar ondergeschikte ambten en posten voormannen van den rooden gene- ralen staf te plaatsen. Zoo zou een gede legeerde van den Moskouschen generalen slaf reeds te Berlijn onderdak zijn gebracht in een spoorwegcommissie. De wet nu tot bescherming der republiek wordt in den brief een zegevierende etappe genoemd voor de voortschrijdende wereldrevolutie. Alleen het Beiersche blok moet nog opge ruimd worden. Beieren's historische zen ding bestaat erin, de Duitsche eenheid te handhaven tegenover het internationale front van sovjetüeden en van beursmagna- ten. En nu zou het volgens den briefschrij ver van de „Lokal Anz." gelukt zijn dr. Wirth ervan te overtuigen, dat alleen de vorming vaö 'eert zuiverd arbcudersre- geering het uitbreken der contrarevolutie kan verhinderen. Zooals onze Berlijnsche correspondent hedenmorgen telefoneerde zal de directie van het blad heden met den minister van binnenlandsche zaken overleg plegen over de opheffing van het schorsingsverbod. Mocht de minister daartoe niet te bewegen zijn dan zal het staatsgerechtshof moeten uitmaken of in het artikel een aansporing kan liggen tot politieken moord. Naar uit München gemeld wordt is in de kwestie der coalitie thans eenigszins licht gekomen. De Beiersche Boerenbond, die aanvankelijk van meening was, dat de uit breiding der regeeringscoalitie uitgesteld moest worden, heeft thans toegestemd in het opnemen der Beiersche middenpartij (Duitsch-nationalen) in de regeenng. Ook de Beiersche Volkspartij heeft een bevre digend antwoord gegeven, zoodat thans aaa de uitbreiding der regeeringsbasds in Beieren principieel niets meer in den weg staat. Een ontsnapte galeiboef, in Bretagne ge pakt, heeft verklaard, dat een medeont- snaple van anarchisten kleeren en geld ge kregen had op voorwaarde, dat hij een aanslag zou plegen op Poincaré. De vriend zou zich reeds met de noodige instructies en aanwijzingen te Parijs bevinden. Een in gesteld onderzoek zou verschillende details van deze verklaring bevestigd hebben en men zoekt thans naar den aanstaanden da der, die tot dusver onvindbaar is gebleven. De houding der rebellen. De rebellen ontruimden Cahir, overeen komstig de houding, welke zij de laatste dagen schijnen te volgen. Het verluidt, dat zij onwillig zijn te vechten of stand te hou den in plaatsen, waar dit van hen wordt verwacht, ten einde den opmarsch der Vrij- staters naar Cork tegen te houden. De Va lera is bedrijvig te Clonmel. Hij wenscht het te laten aankomen op een beslissenden slag, maar de berichten wijzen er op, dat de manschappen ontmoedigd zijn en onge negen zich als schapen ter slachtbank te laten voeren. Door de arrestatie te Dresden van den uit Amsterdam afkomstigen bookmaker Willem Blume, aldus meldt het „Berl. Tag.", is het gelukt het geheim te ontdek ken van drie roofmoorden, welke enkele jaren geleden te Berlijn groot opzien baar den. Blume werd gearresteerd, terwijl hij bezig was in de woning van een oude vrouw een hirilerlaag te leggen voor een postbode, die daar geld moest brengen. Tijdens zijn verhoor bekende Blume, dat hij in Sept. '18 te Berlijn een postbode en een vrouw vermoord had, terwijl hij in Jan. '19 den postbode Lange in het Ber lijnsche hotel Adlon heeft vermoord en beroofd. De politie vermoedt, dat Blume nog ver schillende andere moorden op zijn geweten heeft. Het ongeluk in Zuid-Frankrijk blijkt veroorzaakt te zijn door de botsing van twee treinen met bedevaartgangers naar Lourdes; de eerste ging tegen een steile helling op, twintig minuten vóór den tweeden uit, toen de locomotief plotseling' weigerde. De trein was zelfs niet tot stil stand te brengen, maar gleed over de natte rails het had zwaar geregend van de helling terug, en smakte met een vree- selijke vaart tegen den volgenden aan, die niet eens een waarschuwingssignaal had kunnen ontvangen. De remmen van den eersten trein hebben dus niet of onvol doende gewerkt. Op het oogenblik wordt het aantal doo- den weer als 40, het aantal gewonden als 52 aangegeven. In het Fransche mandaatgebied Syrië komen als voornaamste stammen de Ma- roniten en de Drusen voor; de eersten zijn Roomsch-Katholiek en den Westerlin gen vriendelijk gezind; de tweeden, vij andig aan het vreemde gezag, houden, er een bijzonderen en weinig bekenden gods dienst op na. Daarvoor geeft de „Dépêche Coloniale" een paar bijzonderheden, die te danken zijn aan den ethnoloog Sylvestre de Sacy. De Drusen meenen, dat God elf keeren op aarde geïncarneerd is geweest, onder verschillende namen en in verschillende gestalten, op allerlei plaatsen der wereld; het laatst in de gedaante van den kalief Hakem. Op den dag des oordeels zal Hakem weer opstaan; hij zal met het zwaard in de hand over de wereld regeeren, alle vorsten en volken vernietigen en hen daarna weer tot het leven roepen. Daarna zullen er vier godsdiensten bestaan: die van de christenen, de joden, de afvalligen en de aanbidders van den waren God. Deze laatsten, de aanhangers van Hakem, zul len schitterende belooningen ontvangen en als sultans en pasja's de landen regeeren. Vreeselijk zal daarentegen de straf der af valligen zijn. Hun spijs en drank zullen bitter worden op het oogenblik, dat zij ze willen gebruiken. Zij zullen een muts van varkensvel als hoofddeksel te dragen krij gen, en in hun ooren een ring van zwart glas, die hen 's zomers zal schroeien en 's winters bevriezen. De juweliers uit het „quartier de l'Opéra" te Parijs misten den laatsten tijd telkens voorwerpen van waarde, wanneer zij bezoek' Hadden geEa'd vani 'een keurig jongmenseh, dat een keuze kwam doen voor een verlovingsgeschénk tot koo- pen kwam het intusschen meest niet. Na onderzoek kwamen een paar inspecteurs van politie tot de overtuiging, dat de schuldige moest zijn een zekere Charles Salagnac, een vijf-en-twintig jarig jong menseh dat vroeger het beroep van goud smid had uitgeoefend. Men wist zijn adres en had ook vernomen, dat mijnheer na de lunch gewoonlijk een uurtje thuis bleef om een sigaar te rooken. De politieman nen begaven zich op dit visite-uur naar de boulevard de Strassbourg, waar de heer Salagnac woonde, en mochten het genoe gen smaken, hem thuis te treffen. De gastheer een arrestant bekende en dischte hun zelfs een smakelijk verhaal op, dat hierop neerkwam: Vermoedelijk zal ik niet lang in jelui handen blijven, want ik ben óók deserteur; dus zal ik wel aan de militaire autoriteiten worden uitgeleverd dat is mij al drie keer gebeurd en daarna ontsnap ik. Hoe zulk een ontsnapping bijvoorbeeld in z'n werk kon gaan, vertelde de heer Salagnac eveneens. In de „prison de la Santé" had hij kans gezien, uit zijn cel te ontkomen en een anderen gang van de ge vangenis te bereiken. Daar wendde hij zich kalm tot een beambte, en vroeg of zijn neef Bernier in deze gevangenis was: hij wilde dien bezoeken. De neef was er niet, en de beambte gaf dat den bezoeker op schrift. Met ditstukje papier passeerde de deserteur den uitgang Men zal hem nu beter vast trachten te houden. Verschenen is bij den uitgever W. Ver- sluys te Amsterdam een nieuw boek van dr. Frederik van Eeden getiteld: „Uit Je zus' Oopenbaar Leeven", een vervolg op „Jezus' Leer en Verborgen Leeven". De schrijver heeft dit nieuwe boek werk onderworpen aan het oordeel van Z. D. H. Mgr. Van de Wetering, den aartsbisschop. Monseigneur heeft geantwoord, dat het boek „Uit Jezus' Oopenbaar Leeven" is nagezien en kan worden uitgegeven. De officieele kerkelijke goedkeuring heeft het boek echter niet en deze kan het ook niet dragen. De toestemming tot de uitgave is dan ook aldus te verstaan, dat het boek een goede strekking heeft voor zoekenden en uit dien hoofde nut kan stichten. Uit de tot dusver ontvangen inschrij vingen en toezeggingen laat het zich aan zien, dat de afdeeling varkens op de Landbouw-tentoonstelling te Alkmaar buitengewoon mooi zal worden. Niet alleen dat er veel dieren zullen worden ingezonden, maar vooral ook de kwaliteit zal prima zijn. Van deskundige zijde wordt dan ook verzekerd, dat in Nederland nog nimmer een zoo schitterende varkensexpositie is gehouden als het in Alkmaar belooft te worden. Noord Holland wil schijnbaar toonen, dat het op 't gebied der Groot Yorkshire Varkensfokkerij een voorname plaats, zoo niet de voornaamste plaats in Neder land inneemt. De varkensdag zal worden gehouden op Donderdag 14 September. „Het Volk", dat de laatste dagen in trouwe samenwerking met de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel actief deelneemt aan de bestrijding van den R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphaël", weet in zijn nummer van 2 Augustus te melden, dat uit ,,St. Raphaël" een „massavlucht in gang bchijnt te zijn." Hier is bepaald de wensch de vadvr der gedachte geweest, want bij „St. Raphaël" is, wat den gang van het le dental betreft, geen reden tot klagen. De achteruitgang van 475 leden over het le halfjaar 1922 is in hoofdzaak het gevolg van de 592 onvermijdelijke afschrijvingen, wegens ontslag uit den dienst, overlijden en pensionneering, in hetzelfde tijdvak. En ook de maand Juli maakt daarop geen uitzondering. „Het Volk" make zich derhalve niet blij met een dooie musch. Om ,,St. Raphaël" van de vlakte te krijgen, daarvoor is wat anders noodig dan een leugencampagne. Het Liberale „Hbld." spreekt er zijn voldoening over uit, dat de Nederland- sche regeering door de uitspraak van het Internationale Hof van Justitie in de bekende kwestie-Serrarens in het go- lijk is gesteld. Wjj voor ona zegt het blad hebben nooit kunnen begrijpen, hoe het N. V. V., de grootste vakoentrale van ons land, redelijkerwijze een monopolie heeft kunnen opeischen om altijd den Nederlandschen werknemers-afgevaardig de naar alle vergaderingen der internatio nale arbeidsorganisatie aan te wijzen. Wanneer men erkent, dat alle ernstige vakcénïralert voor do „vakbeweging" hetzelfde doel nastreven de politiek staat natuurlijk geheel buiten deze kwestie dan is het toch wel bar, niet nu en dan eens een zuster-orga- nisatie aan het woord te willen laten, te meer als men zelf door hot in stituut van „technische adviseurs" dan tóch nog vertegenwoordigd kan zijn. Een instituut, dat opzettelijk en alleen uit gedacht is, om de partij, die niet in de eerste plaats vertegenwoordiging vindt, toch ook iets te gunnen! Waarom wilde het N. V. V. zich zelfs niet één keer tevreden stellen met de tweede viool? De „Staatscourant" bracht Dinsdag avond de benoeming tot generaal-majoor bij den generalen staf van den kolonel jhT. E. J. M. Wittert, adjudant in buitengewo nen dienst van de Koningin, militair at taché te Berlijn. Denzelfden avond werd in de pers ge meld, dat de militaire attaché te Parijs, de overste van den generalen staf De Quay, binnenkort tot kolonel zal worden bevor derd. Het Hbld. teekent hierbij aan: Terwijl wij dus in Frankrijk, waar voor een militairen attaché (indien men dien dan noodig acht) althans nog wat te zien valt, (op het oogenblik nog), door een overste vertegenwoordigd zijn op militair gebied geschiedt dit in Duitschland door een ge neraal-majoor, in Duitschland, waar feite lijk geen leger meer is en voorloopig niet meer zal komen, waar op militair gebied dus niets meer na te speuren valt, nu ook de bestrijding van communistische woe lingen toch wel dóórgestudeerd zal zijn en van alle kanten bekeken! Zou het dan nu geen tijd worden, gezien de noodzaak tot bezuiniging, dezen duren post op te heffen, waarvoor geen reden van bestaan meer is? In verband met de op 31 Aug., 1 en 2 Sept. te houden feesten in de Purmer deelt men mede, dat de medewerking tot het doen slagen van het feest aller verwachting overtreft Voor de te houden landbouwtentoon stelling zijn bijna 1950 nummers inge schreven. De optocht zal uit ruim 80 num mers bestaan, met pl.m. 401 personen. Als •historische gedeelte zal worden voorgesteld het bezoek van Prins Willem V aan de Purmer op 21 Juli 1773, het allegorische gedeelte zal uit een 20-tal voorstellingen bestaan. Het concours h'.ppique op 2 Sept. zal uit twee nummeTs bestaan n.l. voor land- bouwtuigpaarden en een open klasse. Des avonds zal er buitengewoon mooie electro verlichting zijn, naar verluidt zal de loren des avonds ook schitteren! verkcht worti-i' het comité ondervindt van alle kanten veel medewvking. In de groote rechtszaal van het Vredes paleis heeft het Permanent Hof van In-* temationale Justitie Donderdagochtend te 10.30 een openbare zitting gehouden tot het hooren van den vertegenwoordiger van de Fransche regeering inzake de vraag welke door den Volkenbondsraad op verzoek van die regeering aan het Hof om advies is voorgelegd: of het onder zoek der voorstellen voor de organisatie en ontwikkeling der landbouwproductie- middelen en van alle andere voorstellen van denzelfden aard al dan niet binnen de bevoegdheid valt van de Internatio nale Arbeidsorganisatie. De zitting werd o.a. bijgewoond door den Franschen gezant. Namens de Fransche regeering voerde het woord prof. A. de Lapradella, hoog leeraar in de rechtsgeleerdheid aan de universiteit van Parijs, die in zijn roode hoogleeraarstoga pleitte en uiteenzette, waarom de Fransche regeering deze zaak aan het oordeel van het Hof heeft onder worpen. De Fransche regeering zeide spr. heeft de noodzakelijkheid gevoeld van een be scherming tegen een uitbreiding van de bevoegdheid van het Internationaal Ar beidsbureau buiten de grenzen daaraan gesteld door het verdrag van Versailles. De Fransche regeering verdedigt de rechten van haar land en tevens die van andere landen tegen een reëel gevaar. De aanwezigheid daarvan blijkt uit het feit, dat het amendement door de conferentie is omgezet in een voorstel. En toen dit voorstel van de conferentie in den Raad van Beheer van het Arbeidsbureau geko men was, heeft de Fransche regeering haar verzoek om advies bij den Volken bondsraad ingediend. Nadat spr. verder had betoogd waar om hij een samenkoppeling der quaes- ties van den landarbeid en van de land bouwproductie wenschelijk achtte, besloot hij zijn uiteenzetting met de verzekering dat de Fransche regeering er zich over verheugt, dat het vraagstuk in zijn geheel thans aan dit Hof is voorgelegd en met vertrouwen het resultaat tegemoet ziet van de overwegingen van dit wijs college dat de zaak ongetwijfeld in breedèn zin zal opvatten. De zitting werd hierop gesloten. Aangezien de heer Albert Thomas, di recteur van het Internationaal Arbeidsbu reau, verhinderd is heden, Vrijdag voor het Permanente Hof van Internationale Justitie te verschijnen om het Hof van voorlichting te dienen inzake de bevoegd heid van de Internationale Arbeidsorga nisatie op het gebied der landbouwpro ductie, is de zitting van moTgen verdaagd tot Dnsag 8 Augustus des voormiddags te half elf. Men schrijft ons: Maandag fit Juli arriveerden onder g#i leide van een onzer R.K. vakvereeniglngv ambienaren een 35-lal jongens uit Amsler-; dam, Rotterdam, Haarlem, Nijmegen, Maas* tricht en den Haag, in het Klooster der Eerw. Paters Camilianen te Vaals, om al-, daar hun vacantie door te brengen. De lange reis, naar een voor de jongens en voor de ouders onbekende plaats, werd vergoed door een allerhartelijkste ont-: vangst der Eerw. Paters en broeders aanl het nieuwe slation van de pas aangelegde! tramlijn Wijl réGulpen naar Vaals. On* der de broeders bevond zich een Amsber* dammer, een reuzengestalte, die blij waS weer eens de taal van z'n geboorteplaats te hooren. En de jongens! Die keken ex; vreemd van op, daar in den uiterste Zuid* Oosthoek van ons land, na zoo'n verre reis te worden aangesproken in de taal hunner vaderstad. De opgetogenheid van de jongens en vani hun geleiders steeg ten top, toen de Pa* ters ons naar de vriendelijke slaapzaal brachten. Naar welke richting men zijif blikken wende, naar 't Oosten, Westen, Zuiden of Noorden, in elke richting kon zich het oog vergasten aan het prachtige! heuvelland, geheel en al begroeid met hoog opgaand hout. Er was maar een roep te vernemen: Wat schoon! Wat mooil Zooiets hadden zij nooit gezien. Daarbij had men de gezichten eens moeten zien der jongens, toen de paters en broeders hun vertelden, dat zij die bergen en bos* schen zouden beklimmen iederen dag id een andere richting; dat zij met hun zou* den gaan wandelen over deze bergen, naar België en Duitschland. Ook zonder deze uitstapjes leek het ons bijna onmogelijk zich in het Klooster zei! te vervelen. De idyllische ligging van dit klooster, omgeven als het is door paiken; weiden en vijvers; met zijn wandelwegen op eigen terrein, die zich uitstrekken over, een 20 minuten gaans, met zijn dalende eni stijgende wegen, zijn heerlijke zitjes, ma- keu het tot een genot, daar te wandelen en zich te verpoozen. Daarbij is aan het klooster verbonden een boerderij, zoodat versche melk en eieren steeds voorhanden zijn. De begeleiders werden door de Eerw, heeren door het klooster en omgeving rondgeleid en waren in de gelegenheid, na het eersie gemeenschappelijk diner, dg jongens bij hun spelen gade t« slaan. Geen hunner voelde zdch meer vreemd, Na de eerste kennismaking waren zij met de paters en broeders zoo vertrouwd of zij er al reeds weken mee waren omgegaan. De Eerw. Overste vertelde hun dat hij in eigen persoon 's morgens nog een nieuw» voetbal voor zijn te verwachten jongens, uit Duitschland had meegebracht. „Ge* smokkeld" verzekerde hij! Wij gelooven, dat dit instituut van dei Eerw. Paters Camilianen te Vaals in een lang gevoelde behoefte voorziet. Wij mee nen, dat dit Klooster, met zijn eenig mooia ligging, niet alleen dienst kan doen in den vacantietijd, maar ook gebruikt zou kun* nen worden door stadskinderen die behoef te hebben aan verandering van lucht. Het- zij dit noodig is na een doorgestane ziekte, hetzij om een zoodanige te voorkomen. En wie zou er beter geschikt voor zijn als de ze paters dn hun kwaliteit als ziekenver* plegers! Wij voor ons zijn ervan overtuigd, dat dit eerste stel jongens hetgeen zijn toe vlucht daar heeft gevonden, onvergetelijke indrukken van den aldaar doorgebrachte» vacantietijd zullen meenemen. Eenige dagen geleden werd er gemeld, dat er zich. nagenoeg in het hartje van Soerabaja een club dobbelaars, bestaande uit öhineezen en Indo-Europeanen, op hield en sedert eenige maanden er spe ciaal werk van maakte om in hun dob belhuis gelokte gegoede Öhineezen van hun geld te berooven. De vorige week weid een uit Sama- nnda gekomen en hier voor zaken ver toevende Ohineesche handelaar het slacht offer der gevaarlijke heeren, zoo schrijft men uit Soerabaja aan de „Loc." Kort nadat hij' ju zijn hotel was aangekomen, werd hij aangeklampt door een der club leden, die hem uitnoodigde tot 'n spel™ letje kaaart in het „clubgebouw". De „afgevaardigde" bracht hem in den waan dat hij1 in een kring van gegoeda landgenooten zou komen. Onze Samarin- daër, als alle andere Öhineezen tuk op een dobbelpartdj, liet zich lijmen en ver scheen 's avonds in het hem aangegeven huis. Om den indruk te versterken, da! Mi zich onder rijke lieden bevond, ver scheen er, kort nadat hij had plaats ge nomen, een landgenoot op den drem pel der woning, die tot een der Indo- Europeanen uit de club zei: „Geef ma dat huis voor 26 mille", waarop da Indo-Europeaan met het breede gebaar: van een onmetelijk tijken man den ander antwoordde, dat hij alleen voor 28 milla het bedoelde huis zou loslaten. Het Samarindasche aspirant-slachtoffer voeld ezich toen op zijn gemak en trok! Zijn stoel wat dichter bij de tafel voor een stevige dobbelpartdj. I Het spel begon. Onze Chinees had voelde zich toen op zijd gemak en trok! en zou tegen twee uur in den morgen het spel eindigen, toen plotseling da bende zich o© hem wierp ander hot krijschen der beschuldiging, dat hij den geheelen avond valsch had gespeeld. Ta namen hem niet alleen de gewonnen duizenden weer af, doch beroofden henf nog van het „kapitaal", waarmede hjf was gekomen. Dat kapitaal bedroeg an< geveer f 2500. I X

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5