BERICHT. in AHIAATJES Congres - bespiegelingen Zaterdag 5 Augustus 1922 45ste Jaargang No. 14213 Eerste Blad. Internationaal Kath. Werk-congres. Dit nummer bestaat uit vier bladen, waaronder het geïllus treerd Zondagsblad in acht bladzijden. Abonné's die te klagen hebben over onregel matige of slechte bezorging der Nieuwe Haar- lemsche Courant, worden dringend verzocht,, dit onmiddellijk schriftelijk, of mondeling mede te deelen aan de Administratie Nieuwe Haarlemsche Courant, Nassaulaan 49. Voor het Bavo-dorp, en omgeving daarvan, kan men zich wenden, tot den Heer J. Th. ELLIGENS, Emostraat 1, waar tevens abonnementen voor de Nieuwe Haarlemsche Courant worden aangeno men, en inlichtingen betreffende de Nieuwe Haarl Courant gaarne worden verstrekt. STADSNIEUWS. 6 AUGUSTUS AGENDA AGENDA 7 AUGUSTUS De St. Vlncentius-Bibliotheek is geopend: Baden. Een mooie daad. Magnetisme. Diefstal en heling. Aanrijding. Dierenbescherming. De langdurige gemeenteraads vergaderingen. rr Frr Persoonsveryoding- (van het R.-K. Nationaal Jeugdcongres.) De hbonhemenlspriis ne* draagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 325 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57)4 Bureaux; Nassaulaan 49 Haarlem. [Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE 'Advert entiën 35 cents per regel - Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en Aanbod- advcrtentiën 14 regelt 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Administratie Nieuwe Haarlemsche Courant (Eigen correspondentie.) LUXEMBURG, 1 Aug. 1922 De belangwekkende besprekingen wer 'den heden in den voormiddag voortgezet door de conferentie over de Katholiek: inwendige missie. Zij werd gehouden on der voorzitterschap van P. Walker S. J. hoogleeraar aan de universiteit van Ox ford. Vooreerst zette Dr. Mesger uit Graz de beteekenis en de taak der katho lieke inwendige missie in onze dagen uit een. De roeping der Kerk is zoowel naar buiten als naar binnen nog niet gehee vervuld; naar buiten niet, omdat 2 derde 'der menschheid den Verlosser der we reld nog niet kennen en slechts een deel der „christenen" to.t de gemeenschap der Katholieke Kerk behooren. De mo derne heidenen, vooral het proletariaat en de ontwikkelden, moeten voor de Kerk terug gewonnen de buiten de ge meenschap levenden, er in gebracht wor den. Maar ook onder de „Katholieken" zelf, moet nog een ontzaglijke missietaak verricht worden, n.l. de doordeeseming van alle Katholieken met den zuiveren Katholieken, echt christelijken geest. Te rug naar het apostolisch Katholieke christendom! moet de leuze zijn. Slechts een tot den echt christelijken geest weder geboren Katholieke gemeenschap heeft kans, de tweede genoemde taak met goed gevolg op zich te nemen; het christelijk apostolaat der godsdienstige en maat schappelijke missie. Onder de practische organisaties op dit gebied noemde de spr. vooral de „ligue apostolique" te Brussel, de „Catholic Truth Society" van Londen en het Witte Kruis van Graz. Bij het door dr. Meszger gesprokene sloot zich aan pater Lehnert uit Noord- 'Amerika. die uitwijdde over den groot- schen en voorbeeidigen arbeid der Ame- rikaansche Katholieken, waar het gaat om den terugkeer der niet-Katholieken in den schoot der Kerk. Vervolgens sprak pater Walker S. J. over den vooruitgang van hel Katholicis me in Engeland. Spr. gaf in zeer belang wekkende bijzonderheden de middelen en de wegen aan, waardoor men er in geslaagd is, het gelal der bekeerlingen in Engeland iot een buitengewone hoogte op te voeren. Daarbij gaat men van het standpunt uit, dat het verkeerd is, niet- Katholieken in hun geloofsovertuiging scherp Ie bestrijden en hen daardoor sleeds verder van zich af te stooten. Veel beter is het, hen ais dwalende broeders tot zich te trekken en hun vertrouwen, hun sympalhie te winnen, hun den rijk dom en de schoonheid van het Katholie ke leven voor oogen te stellen. Door het feit, dat de Engelsche Katholieken, speci aal de „Catholic Evedena Guild" missio narissen zenden op de straat, op pleinen en naar volksvergaderingen, werden tal rijke niet-Katholieken tot onzen H. Gods dienst bekeerd. In een geestdriftige rede toonde Do- menico Russo vertegenwoordiger te Pa rijs der voornaamste kath. Italiaansehe bladen aan, hoe het aan de Katholieken van Italië gelukt is, het proletariaat steeds meer en meer naar de Kath. kerk terug te voeren; n.l. door de prac tische van den geest van godsdienst door trokken daad. De Katholieken trachten op elk gebied van* 't practisch leven het levend Christendom te doen bloeien. Bij do geanimeerde behandeling dezer brandende vraagstukken, werd er speciaal de nadruk op gelegd, dat de schuld, waarom het proletariaat aan de Kerk den rug toekeerde, voor een deel bij de Katholieken zelf ligt, omdat zij in 't beslissend oogenblik, op de toestanden in de arbeiderskringen geen goeden kijk hadden en daardoor de beginselen van 't Christendom niet doorvoerden. Om het proletariaat weder te winnen, is het vóór alles noodig, het vraagstuk niet van den politieken kant, maar van het Katholieke standpunt te beschouwen. Het gaat er hier om, de onsterfelijke ziel van den arbeider te redden. Om dit doel te berei ken, moet men door liefde en echt so ciale daden hun vertrouwen winnen en vóór alles door het goede voorbeeld en getrouwe toepassing der voorschriften van het christendom toonen, dat de Kerk zoo wel in onze dagen als in het grijs ver leden, de beschermster der armen en hulpbehoevenden is. Ten slotte werd het zeer belangrijke onderwerp over de bekeering van Rus land behandeld. De journalist Tereklaw uit Sjubliana (Jugo-Slavië), die door een jarenlange gevangenschap als krijgsge vangene het godsdienstig leven in Rus land persoonlijk goed heeft leeren ken nen, maar jammer genoeg verhinderd was te komen, had den vertegenwoordi ger der Jugo-Slavische studentenvereeni ging den heer L. Campa verzocht, zijn ervaring op dit gebied mee te deelen. De officieele Russische kerk is door het Ce- saro-Papismc al eeuwen lang een mum mie gelijk geworden en dus zonder gods dienstig leven. Op het oogenhlik valt aan een vereenigmg met de R.K. Kerk niet te denken. Naast de officieele Kerk, die absoluut geen invloed op het volk meer heeft, bestaat er een godsdienstig leven in 't volk, dat echter door h# eenzijdige zich vergapen aan liturgische vormen geen kracht ontwikkelt en door de revo lutie uit elkaar geslagen is. In den laat- sten tijd heeft zich een hervormings-be- weging baan gebroken, die schijnbaar ver om zich heen zal grijpen. In tegenstel ling met de oude officieele Kerk, die zeer onverdraagzaam tegenover het Katholi cisme staat, gedraagt zich de nieuwe be weging minder onverdraagzaam. De laak waai voor de Katholieken in Rusland slaan, is buitengewoon zwaar. Daarom is hel goed, een waarschuwende stem te doen hooren tegen overdreven optimis me. Veel beleid en tverleg zijn hier noo dig. Om invloed op het Russische volk te kunnen uitoefenen, moet het door grootmoedige. Katholieke liefdedaden be werkt worden. In den na-middag werden meerdere belangrijke commissie-vergaderingen ge houden, waarin o.m. het vraagstuk over de landverhuizing en het persvraagstuk behandeld werden. 3 Augustus. Woensdagavond was een groote verga dering belegd, waarbij door de plaatse lijke pers ook de katholieke burgerij van Luxemburg uitgenoodigd was en die in overgroote getale aanwezig was. Daar werd achtereenvolgens het woord gevoerd door Mgr. Dr. Giesswein uit Boedapest, Dr. Mack van Luxemburg, P. Heilker van Nederland, Professor Abbé Emile Bedure- gard uit Parijs en Dr. Max. Josef Metzger van Graz. De vergadering stond onder lei ding van den Zwitserschen professor Ar nold uit Zurg, terwijl alle redevoeringen gehouden werden in de Fransche en Duit- sche taal. Tijden de vergadering werd op het aan Z.H. de Paus gezonden telegram het vol gende antwoord ontvangen: Zijne Heiligheid is levendig verblijd over het imposante congres der Katholieken uit zoovele landen, bijeen met het groote doel, op de heilige beginselen des chirsten- doms eendracht en sociale vrede te bevor deren. Hij zegent van harte alle deelnemers alsook den gewichtigen arbeid van het congres. Hij wenscht dat het edelmoedige initia tief met den gelukkigsten uitslag bekroond worde, om de noodlijdende menschheid te helpen. (w.g.) CARD. GASPARRI. Met begeesterenden bijval werd de voor lezing daarvan aangehoord. De slotvergadering vindt Donderdag morgen plaats. Luxemburg, A Augustus. Donderdagmorgen vond de slotzitting plaats onder voorzitterschap van prof. Arnold. De generaal-secretaris Kaspar Mayr (Oostenrijk) hield een rede, uiteenzettende, dat het tot heden nog niet gelukt was, de katholieken der wereld te zamen te bren gen, doch dal zij zoo verdeeld zijn, dat ze tegenover de andere machten (vrijmetse larij) zoo weinig nog vermogen te doen op dat gebied waar de Kerkelijke hiërarchie niet voldoende kan arbeiden. Voorts werd een motie van den heer Heilker en Van Eek (Holland) aangeno men bedoelende de samenwerking te be vorderen tusschen de verschillende bewe gingen voor een Kath. Internationale. Tot presidenten werden herkozen prof. Arnold (Zwitserland), Mgr. Dr. Giesswein (Budapest) en graaf Ie Rouge (Parijs). Tot algemeen secretaris werd herbenoemd de heer Kaspar Mays. Tot landesdirekteuren werden herkozen degenen, die reeds die functies bekleedden, Daarna werd het congres gesloten. 2 'A uur Concert door Het Rotterdamsche In den Hout de H. O. V. Stads schouwburg - tooneel „Beatrys." Rusthoek Bloemendaal Avondcon cert 7 )4 uuir. Gebouw „St. Bavo" 8 uur Voetbal club 't Westen 8 uur Tabaksbewer kers. Hotel-café „Spoorzichl Stationsplein Concert door het Elite Heeren-Ensemhle Hoving. R.K. Huishoudschool Kleine Hout weg 14 Spreekuur Maandag van 24, Donderdag van 10—12 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle wasdagen voorn, van 912 our. nam. van 25 ■ur. Zaterdags alleen van 9 '2 uur. V. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 10—12 en des nam. van 2—4 en van 89. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat Da- geiljks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. Luxor-tearoom. Groote Houtstraat 139-141. Middag- en Avondconcert R.K. Leeszaal en Bibliotheek. Jansstraat 49 Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 2—5 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feest dagen. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstr. 49 van 2—half 3 aanvrage om ver sterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Stadsschouwburg 8 uur De Hofslach- teir. De nachtdienst der Apothekers wordt waar genomen deze weck door de firma's Duyn. Keizerstraat 6, en Remmers en Zn. Kruisstraat 20. Woensdag van 7 9 uur. NIEUWE GROENMARKT: In het Douche badhuis aan den Scho tersingel zijn in de afgeloopen week 910 en in dat aan het Leidsche Plein 701 baden genomen. Men verzoekt ons opname van hef vol gende: Hedenmorgen gingen de kinderen van het personeel der firma Henri J. Carels op kosten van deze firma voor vijf we ken naar buiten. Deze firma begrijpt, dat ze haar naam als Luxe broodfabrikant steeds hoog moet houden, zoowel in het bedrijf als daar buiten, wat deze zaak dan ook wel ten goede schijnt te komen gezien de groo te uitbreiding die de zaak in korten tijd maakt, b.v. door het bijplaatsen van mo derne machines en een geheel nieuw systeem oven, plus een nieuwe banket bakkerij. De directeur van deze fabriek, de heer Everaans, die samenwerking met per soneel op hoogen prijs stelt, schijnt dit met tact te doen. Gisterenavond heeft in den schouw burg Jansweg de aangekondigde séance van den magnetiseur prof. Spoelstra plaats gehad. Er waren ongeveer 150 menschen in de zaal, waarvan het groot ste deel bestond uit kreupelen, blinden, dooven, en min of meer invaliden, welke met geleiders en geleidsters gekomen waren. De heer Spoelstra hield eerst een inlei ding over het zoogenaamde astrale en physieke in ons lichaam, dat vereenigd behoort te' zijn. Waar scheiding tusschen beide is treedt op wat wij ziekte noe men. Deze ziekte nu wordt door het magnetisme weer hersteld, dat het ver band wederom legt en wel veel sneller en beter dan door de medicijnen van de dokters. Aldus de spr. Van dit laatste zijn wij gisterenavond niet overtuigd geworden. Er hadden eeni- ge gevallen van „genezing" plaats: een stotteraar begon goed te spreken; iemand met een beklemming op zijn borst ademde weer vrij; eon juffrouw met „duizelin gen in haar hoofd" kon wat beter hoo ren. een oude man met kromme vingers kon weer een glas vast houden enz. Maar ernstige gevallen zagen wij niet verbete ren, zoodat wij geneigd zijn het succes van gisterenavond aan louter suggestie toe te schrijven. Een meisje, dat tien jaar blind was geweest, heette na be handeling wéér een weinig te zien; maar het geval leek ons minst genomen twij felachtig. Zoodat wij den heer Spoelstra, over wiens werk wij niet verder willen oordeelen, omdat wij daartoe niet voldoen de gelegenheid hadden, zouden willen aanraden wat minder laatdunkend over de in onzen tijd zoo ver gevorderde me dische wetenschap te spreken. Ondanks alle demonstraties van Otto's en Spoel stra's is ons vertrouwen in de officieele genees- en heelkunde nog niet geschokt. Integendeel! Voor de Vacaniiekamer der Amsterdam- sche Rechtbank had zich gistten te ver antwoorden een 19-jarig suikerwerker, die in April j.l. van expeditie-auto's verschil lende goederen had geslolen. Zoo nam hij duizend sigaren weg van een aulo der firma Surendonk iusschen Amsterdam cn Haarlem en damesjaponnen van een auto te Diemen. Beklaagde bekende. Door het O.M. werd zes maanden gevan genisstraf geëischt. De verdediger, mr. E. B. Asscher, vroeg een voorwaardelijke veroordeeling. De winkelier, die deze en andere goede ren kocht, wetende, dat ze van diefstal af komstig waren, hoorde wegens heling een jaar gevangenisstraf tegen zich eischen. Tegen twee andere jonge mannen, die inet den suikerwerker ook goederen van een auto hadden gestolen, werd ieder zes maanden gevangenisstraf geëischt. Ten slotte werd tegen de vrouw van den winkelier, die mede van de geslolen goe deren had gekocht, een gevangenisstraf ge ëischt van een jaar. Uitspraak 11 Augustus. Om een ouden en levensdooven man te ontwijken werd gistermiddag ongeveer 5 uur in de Zijlstraat een groentenwagen door een auto aangereden nabij het post kantoor, met gevolg, dat een paar aan hangende manden met inhoud verloren gingen van den groentewagen. Het inzit tend gezelschap der auto vergoedde eclitcr de gemaakte schade aan den koopman. Wij ontvingen het volgende uittrek sel van het verslag over Juli 1922 van den inspecteur der vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken. Herhaalde malen moest weder het ge bruik maken van kreupele paarden ver hinderd worden. Ook moest nu en dan tegen ruwe behandeling van trekdieren worden opgetreden. Tijdens de aanwezigheid van het Cir cus Caroli te Haarlem, werd toegezien bij de oefeningen. Er kon geen mishan deling worden waargenomen. De gebe zigde zweepen waren van de gewone samenstelling. Toezicht werd gehouden bij het los sen van vee aan het slachthuis. Er vie len geen aanmerkingen te maken. Meermalen werden voor de dieren hin derlijke gebreken aan de bespanning van hondenkarren opgemerkt en word toe gezien dat daarin voorzien werd. Bij een in deze maand vanwege de politie te Haarlem gehouden herkeu ring van trekhonden, waarbij de inspec teur der vereeniging tegenwoordig was, kon worden geconstateerd, dat de die ren over 't geheel in goeden toestand verkeerden. Op de karren en de tuigen viel echter nogal wat aan te merken. Een onderzoek van klachten uit Sant poort over het telkens verdwijnen van katten deed het vermoeden rijzen, dat die dieren in klemmen gevangen en daarop gedood werden. In overleg met de plaatselijke politie wordt hierop het oog gehouden. Groot was wederom het aantal huis dieren dat in de Asphysiatie inrichting pijnloos gedood werden. Dit aantal be droeg 175, waarvan 46 honden en 129 katten. Daaronder waren er 35 welke in den Kennel van den heer Klaassen als zwervers waren binnengebracht en aldaar gedurende eenige dagen op kos ten (der vereeniging in het leven waren gehouden, teneinde de rechthebbenden in de gelegenheid te laten ze tijdig op te vorderen. De heer M. L. A. Klein, lid van den Gemeenteraad, heeft aan den Eaad der gemeente Haarlem het vo'gende geschre ven: Daar in den laatsten tijd de (Raads zittingen om de vier weken werden ge houden, waren de agenda's overmatig groot, de tijd van voorbereiding voer de Raadsleden te kort en duurden de zit tingen te lang, veel te lang, zoowel voor den Raad als voor de Persverte genwoordigers. De rondvraag kon niet ten volle tot haar recht komen en ur gente punten moesten worden aange houden. Mocht het de bedoeling zijn het aantal Raaadszittingen uit bezuinigingsoverwe gingen in te krimpen, dan komt het ondergeteekende beter voor het presen tiegeld te verminderen, want dan be reikt men hetzelfde zonder dat de zaken er onder behoeven te lijden. Toen er nog lang zooveel gemeentelijke bemoeiin gen niet waren a!s in den laatsten tijd, vergaderde men in den regel om do veertien dagen en wanneer wij nu de agenda bestudeeren en letten op den tijd, benoodigd voor één Raadszitting, dan komt ons het houden van verga deringen om de veertien dagen nog even zeer gewenscht voor; is het zelfs niet uitgesloten, dat zij nog veel tijd kunnen vorderen. Een en ander geeft ondergeteekende aanleiding voor te stellen de volgende motie van orde: De Raai der gemeente Haarlem, gelet op het aantal raadszittingen in den laat sten tijd gehouden, tevens gelet op de uitgebreidheid der agenda's, den onvol doenden tijd van voorbereiding voor de raadsleden en de langdurigheid der zit tingen, welke soms oorzaak wordt, dat niet alle punten kunnen worden afge handeld en de rondvraag moet worden beperkt :van oordeel dat dit niet in het belang der gemeente is: spreekt de wen- schelijkheid uit om de veertien dagen te vergaderen: en gaat over tot de orde van den dag. B. en W. antwoordde op dit schrij ven als volgt: Ten aanzien van de motie van orde met toelichting van uw lid den heer M. L. A. Klein, deelen wij het standpunt van den Burgemeester aan wien mede de bepaling van het aantal raadsverga deringen is opgedragen. Zoo te eeniger tijd mocht blijken, dat in het belang der gemeente het houden van meerdere raadsvergaderingen is ge boden, wenschen wij zekerlijk niet angst vallig vast te houden aan de in den laatsten tijd gevolgde gewoonte om een maal in de vier weken ter raadsverga dering bijeen te komen. Die omstandigheid heeft zich naar onze meening tot dusver niet voorgedaan. Het mag daarbij niet uit het oog worden verloren, dat zoo de agenda al utgebreiid is, de mogelijkheid to~h altijd bestaat om de vergadering des avonds voort te zetten, waarvan tot nu toe slechts een spaarzaam gebruik werd ge maakt. Bovendien zijn aan het houden eener raadsvergadering aanmerkelijke uitgaven verbonden, een factor, waarmede, zoo overigens het gemeentebelang niet wordt geschaad, zeer zeker rekening moet wor den gehouden. Op de hiervoor uiteengezette gronden adviseeren wij den Raad, de door den heer Klein voorgestelde motie niet aan te nemen. 'fw te Er is nu een raadsvoorstel om den straat naam „Oosterstraat" (in het Amsterdam- sche kwartier) te veranderen in Nagtzaam- straat", naafr het overleden socialistisch raadslid Nagtzaam. Dat voorstel zal wél worden aangeno men, want de partijgangers van den heer Nagtzaam beschikken over de helft der uit te brengen stemmen op 'n stuk of wat na en dat stemmengewicht maakt natuurlijk dat de voortreffelijkheden van den heer Nagtzaam op eens heel wat meer waard zijn dan anders het geval zou zijn. Boven dien is het altijd heel moeilijk openlijk iemands verdiensten onder de loupe te ne men. Stel je voor wat 'n onaangename discussie daaruit in den Raad zou kunnen voortkomen en dat is, dunkt ons, dan ook de reden dat B. en W. zelf met dit voor- slel komen, nadat de socialisten reeds eenige malen op een Nagtzaamslraat heb ben aangedrongen. Dit voorstel zal dan ook wel zonder veel discussie worden aangeno men. De socialisten hadden echter zoo kiesch moeten zijn zulk een voorstel niet te doen. De meer en meer in zwang komende socialistische cultuur om, ter wille van de roode reclame, straten in verschillende steden (het schijnt een wachtwoord te zijn) naar socialistische voormannen te ver noemen (in Amsterdam heeft men o. a. het Vliegenbosch, in Rotterdam wordt Spiekman vereerd) wil nog niet zeggen dat ook wij aanbidders zijn van deze soort personen vergoding. Trouwens straten worden vernoemd naar mannen, die inderdaad zeer bijzondere verdiensten of eigenschappen hebben ge had, ls dit met Nagtzaam het geval? Tegenover de socialislen en enkele an deren (er zijn er zool) dig. op die vraag bevestigend antwoorden, stellen wij eeu ontkenning. Als socialist en roode agitator heeft Nagtzaam onnoemelijk veel ge slicht naar onze wijze van zien maar ook als wij ons afvragen of Nagtzaam inder daad verdiensten heeft gehad voor de stad zijn inwoning, kunnen wij, mits zuiver objectief oordeelende, niet tot de conclu- ste komen dat Nagizaam zulk een eminent man was dat hij daarom op bijzondere wijze dient te worden geëérd door de bur gerij van Haarlem. Er zijn vele andeie Haarlemsche burgers die meer verdiensten voor hun slad heb ben en gehad hebben dan Nagtzaam en die nochtans voor zulk een bijzondere vcroering niet in aanmerking kwamen. Wie zou over 10 jaar nog op het 'dee komen Nagtzaam o*n zijn verdiensten voor Haarlem te eeren? De nimbus die nu om hem schijnt, zal dan aee! wal ver bleek! zijn. En bovendien denke men eens aan de -ekomst. De S. D. A. P. is bezig dood te gaan. Zij verdwijnt en over twintig, dertig jaar bestaat de frissche herinnering aan haair zelfs niet meer. Dan maakt de S. D. A. P. op hen, die de sociaal-economische ge schiedenis der menschheid bestudeeren. misschien eenzelfden indruk als op ons Aive in de vaderiandsche geschiedenis of een nar uit de geschiedenis der middel eeuwen (het een lijkt ons niet eervoller dan het andere*. Hoe zal er dan gelachen worden mis schien om de naieviteit van ons nu levend geslacht dat een straat vernoemde naar Nagtzaamomdat hij S.D.A.P.'er Barometerstand 7.64. Vooruit. OPGAVE VAK; J. j. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. li. 's Gravenhage, 2 Augustus. Het was heden, Woensdag, ter con gresse de dag van den voetbal. Wij had den dat misschien niet zoo in den eer sten r egel van deze tweede bespiegeling moeten neerschrijven, omdat nu mogelijk menig lezer deze overigens bescheiden regelen verder zal laten rusten onder aet motto, dat „hij met dien sportrom- mel" niets te maken heeft. Maar wij zijn zoo vrij, deze meening als minder juist te kwalificeeren, omdat wij durven beweren, dat deze voelbal-daz van het jeugdcongres elk katholiek moet interes- eoeren. Het gaat ook meer over de voet- b&l-jeugd, daan over het met lucht ge vulde ronde object, waarop velen gaarne met zekeren tendenz de qualificalie van „bruin monstertoepassen! Het gaat om de voetbaljeugd, om de jongens, die zoo gaarne in het voetbal spel hun ontspanning zoeken en duizend en nogmaals duizend in getal zijn. Nog maar acht jaar geleden beoefenden duizenden roomsche jongens de voetbal sport in z&n. neutrale voetbalclubs. Op allerlei manieren kwam aan het licht, dat deze omgeving van neutrale clubs gevaren met zich bracht, die het zielen heil der roomsche jeugd bedreigden. Daarom namen edele jeugdvrienden, die de jongensziel begrepen en op haar heil bedacht waren, het initiatief tot de vor ming van vereenigingen (en later bon den), die er voor moesten zorg dragen, dat ook bij ontspanning en spel die Roomsche jeugd een Roomsche omgeving kreeg. Die opzet slaagde met veel succes. Schier overal waar noodig is er nu de katholieke voetbal(sport)club als tegen- gewicht voor de „neutrale". Meer dan 16.000 leden tellen de gezamenlijke vijf diocesane voetbalbonden, die hun a'.ge- meene, parallel-loopende belangen behar tigd zien in de Federatie van R. K. Voetbalbonden, bekend onder de initia'en R. K. F.. Met trots mag hier getuigd worden, dat de Voetbalbond in het bis dom Haarlem bekend onder de initialen: D. H.V. B) momenteel qua ledental en in ander opzicht ook! de sterkste der vijf bonden is. Het ledental van den D. H.V. B. loopt al naar de 5000 Het is o. i. van zelf sprekend, dat de roomsche clubs en roomsche bonden zoo veel mogelijk begonnen te werken, zeker op technisch terrein, naar het voorbeeld van de bestaande organisatie. En dat dus ook de eigen roomsche competities werden ingericht, is volkomen logisch en natuurlijk, en dus juist. Terwijl nu de practi-che technische sporiactie haar eigen natuurlijken loop nam, liet de lei ding der Roomsche voetbal organisatie niet na, te zorgen, dat toch in die ont wikkeling-van-zaken de katho'ieke geest binnendrong, en dus ook dat een ele ment van katholieke opvoeding tot uiting kwam. Nu openbaarden zich de latere jaren onder de leiders der algemeene katho lieke jeugdbeweging een streven dat er op gericht scheen te eischen, dat die ontwikkeling in voller katholieken geest, katholiek-opvoedkundig, en dan dit alles in vlugger tempo geschiedde Dien eisc'a noemden en noemen wij nog: onbillijk engevaarlijk. Onbillijk, omdat die jeugdleiders de sportbeweging hadden zien opgroeien bui ten-hen-om omdat zij niet hadden be grepen, dat een machtig middel tot be reiken van de jeugd-massa de sport, da ontspanning was. Zóó begrijpen wij de bijna smartelijke klacht v. den Jezuïeten pater Huf, ter congresse geuit, dat wijf 25 jaar te laat zijn gekomen met het Roomsch organiseeren van de sport. Gevaarlijk en voer' arig ook, omdat elke geforceerde evolutie-poging terugstcot van ons degenen, die wij het meest be hoeven, en die wij eerst in de katho lieke organisatie-idee moeten trainen, al vorens zij te wennen zijn aan een die per doorwerken van de grond-idee der Roomsche actie, die leert dat alles ook het spel gericht moet zijn op het heil der ziel. Voorbarig óók, omdat de voetballeiding zich haar verheven taak, die niet het minst ook wel degelijk apos tolisch mag heeten, volkomen bewust is. Maar die voetballeiders, gesteund en ge adviseerd door knappe geestelijke leiders, die de verantwoordelijkheid voor don gang van zaken dragen en beseffen, heb ben het recht te verlangen, dat zij wor- Jen geloofd en dat op hen wordt ver trouwd, als zij voor dat sneller tempo den tijd nog niet gekomen achton. Betreurenswaardig was daarom dan ook de anti-voetbal-eamnagne, die de laat to maanden in de pers gevoerd werd, en die wij van „het ongeduld der jeugd leiders" als we de vorcngeschetsta strooming zoo mogen noemen een groote en gevaarlijke uitwas achten. Nu was de verwachting, dat de strijd- om-den-voetbal zijn culmina iepunt b?rei ken zou op de sport-sectie van het jeugd congres. De sectie-voorzitter sprak zelfs van een mogelijkheid van „beslechting". Zoover i3 het niet gekomen, maar toch kapelaan van Wijk mocht het terecht constateeren de partijen naderen elkaar dichter; de mentaliteit der „ongeduldigen" wordt beter, de houding van zoovele priesters hopelijk coulanter. En dat is noodig, broodnoodig, in het belang der jeugd, aan wie toch eigenlek niemand de ont spanning van den voetbal ontzeggen mag, als de ouders daartegen geen bezwaar hebben. Op knappe, wij durven zeggen meester lijke wijze heeft de Bossche kapelaan Hendrikx, de adviseur der Federatie voor katholieke lichamelijke opvoeding, het recht der katholieke voetbalorgani.satie zelfstandigheid der sportbeweging, die verdedigd, en kapelaan van Wijk, de Utrechtsche Bondsadviseur, is degelijk ge motiveerd opgekomen veor het recht-op- zelfstandigheid der sportbeweging, die zich uit levensbelang nog niet oplossen kón in het ééne autonome verband der jeugdorganisatie, noch plaatselijk, ncch diocesaan of nationaal. Wij achten het geenszins onmogelijk, dat op den duur maar dan toch in 's hemelsnaam geleide lik-aan in die richting véél wordt bereikt en zeker zal daarbij gerekend mogen worden op de medewerking der sportleiders, maar waax dezen thans, met hun verantwoordelijkheid voor oogen, uit spreken dat de tijd nog niet gekomen is, kan o. i. zelfs in theorie de noodzakelijk heid ervan niet worden aangetoond. Immers, wij hebben ter congresse bij herhaling van beide kapten gehoord de betuigSig van goede trouw, dat men het belang der Roomsche jeugd, het zielen heil van het kind op het oog had. Wel nu, gezien de meening der verantwoorde lijke sportleiders, is niet gebleken, dat de Roomsche sportactie de verwachte en beoogde voordeelen voor de Roomsche jeugd niet bereiken zal ais zij haar zelf standigheid behoudt. Integendeel: de Roomsche sportactie, als zelfstandige or ganisatie met eigen leiding, zal te beter haar werkelijk hooger doel bereiken, ais bekwame mannen (en waar noodig: vrou wen!) haar in de sportleiding komen hel pen. Dan zal de Roomsche voctbalorgfc nisatie te beter en te gauwer zelf de g* wenschte verbeteringen in organisatie en practisch sportleven kunnen aanbrengen en de jeugdleiders hebben dan voorloopig- geen reden de Roomsche sport haar zelf standigheid te misgunnen. Op die hulp van bekwame mannen willen wij nu hier een beroep doen. En wij willen dan wijzen op plrachtige leerzame voorbeelden, door mannen van naam op het congres gegeven. Wij bedoelen op de eerste plaats de ver klaring van den „medischen' inleider, dr. B. Schiphorst uit Heerlen, die op uitne mende wijze over de hygiënische, mnat- schnppelijke en godsdienstig-zedclijke waarde der lichamelijke opvoedinig spra- en zich schaarde aan de zijde van hen. die de sporl in de Roomsche organisatie wilden verbeteren. En wij bedoelen de verrassende me.ie- deeling van een man als prof. Roels, den Roomschen hoogleeraar in de zielkunde, die actief lid w»rd van de voetbalclub „Vooruit" te Utrecht, om midden in de beweging te komen en zoo haar te hel pen leiden. En wij bedoelen het woord van den al tijd massieven dr. Poels, die op medewer king van allen krachtig aandrong. Gaat het die richting uit, dan zullen nok de verwachtingen, die in de bijeenkomst over sport en godsdienstige vereenigingen lot uiting kwamen, en die wiezen np de nood zakelijkheid van samenwerking lusschey deze beide, niet beschaamd worden. H. N A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1