Uit den OmtrelT BINNENLAND Het R.-K. Nationaal Jeugdcongre s. Leo Tepe van Heemstede. Aanbesteding. Verlof drankwet. Giften. Personalia. Faillissementen. „Ursus". Serenade. Vereeniging „Zuider Buiten- spaarne". Ned. R.-K. Volksbond. Bach vereeniging, Maatschappij van Toonkunst en Gemeente bestuur. Gemeentezaken. HEEMSTEDE. SCHOTEN ATHLETIEK. ZEILEN. MGR. DR. ALPHONS ARIëNS 40 JAAR PRIESTER. DOMHEID OF LASTER. Het Ministerie. GEMENGD NIEUWS. De koepel van het Koninklijk Paleis. Gestolen geld ontdekt. Een valuta-uitstapje. Zusje heeft zich goed gedragen. Aan de Duitsche grens. Drie generaties in één maand. Een redding. Nederland, het weekolad voor de Ned. Kolonie in Argentinië neemt het volgende over uit een blad te Bue nos Aires De geweldige storm, waarbij groote gedeelten van Buenos Aires over stroomd werden, had ook de sport terreinen der firma Dreyfus onder water gezet en zoo de familie Peters geïsoleerd. Het water steeg hooger en hooger de wind werd sterker en sterker en de positie der familie werd zeer hache lijk, hetwelk Peters telefonisch aan zijn vriend Nagelsmit mededeelde. Deze heeft onverwijld alle moge lijke maatregelen genomen om de familie Peters te redden, doch geen hulp was mogelijk; het bootje der havenpolitie kon niet bij bet huis komen en werd teruggeslagende politie van Vicente Lopez had het al lang opgegeven en zoo verwachtten de bange toeschouwers dat elk oogen blik een einde zou maken aan de on gelukkige slachtoffers, die op eenige honderden meters afstand tegen de woedende elementen streden. Dat kon de heer Jan Nagelsmit toch niet aanzien. Het gelukte hem een bootje machtig te worden en nog eenige menschen te overtuigen, dat er geholpen moest worden. Ruim anderhalf uur duurde dei strijd en het gelukte zoo om de familie' in de boot te krijgen, juist op het oogenblik dat het huis dat op palen gebouwd was, instortte. Maar nog was de strijd niet ge wonnen. De boot, nu zwaar belast, was niet tegen de golfslagen bestand en zonk, zoodat alle inzittenden in het water vielen. Het gelukte echter den heer Nagelsmit een voorbijdrij- venden balk te grijpen, zoodat de geheele familie zich aan dien balk, en ook aan den wakkeren redder vastklemde, totdat eenige visschers met paard en wagen en ook eenige goede zwemmers de drenkelingen te hulp kwamen, zoodat allen weldra veilig op het droge aanlandden. Een gejuich ging op toen de redding volbracht was. De familie Peters werd spoedig naar de Hollandsche Bank gebracht, naar de woning van den concierge S. L. Nagelsmit en daar van kleederen voorzien. Alles hebben zij verloren, doch zonder het initiatief van onzen popu lairen majordomo der bank en zonder den heldendaad van diens broer, zou den zij slachtoffers zijn geworden der golven. Zesde dag. De Germania weet te melden, dat de als Duitsch katholiek publicist bekend gewor den Holander Leo Tepe van Heemstede 24 Juli j.L 80 jaar is geworden aldus de Msb. De grijze dichter kan op een rijk leven terugblikken, schrijft het blad en kan er zeker van zijn veel ertoe bijgedragen te hebben, dat onder het katholieke volksdeel van Duitschland de belangstelling voor dichtkunst en literatuur steeds levendiger geworden is. Hij immers heeft als uitgever van de „Dichterstimmen der Gegenwart" 27 jaren lang op de bres gestaan voor de aanmoediging van jonge talenten en de crilische waardeering van de literatuulr van den eigen tijd. Zoo menig dichter, die nu een vaste en zekere reputatie heeft, heeft in het tijdschrift van Leo Tepe den eersten stap in de openbaarheid gedaan. Leo Tepe is Hollander van geboorte, maar in Duitschland heeft hij zijn tweede vaderland gevonden. Tot het einde van den oorlog woonde hij in Oberlahnstein en eerst door de tijdsomstandigheden gedwon gen is hij naar zijn Hollandsch vaderland teruggekeerd. Leo Tepe werd in 1842 te Heemstede bij Haarlem geboren. Daar en later in Kei- gracht Red.) bracht hij zijn jeugd door. Na een particuliere school bezocht te heb ben, ging hij op den 'eeftijd van 11 jaren in het Jezuïeten-college te Katwijk studee- Ten. Toen hij 17 jaar oud was ging hij naar Osnabrück waar hij de handelsschool bezocht. Hoewel hij eerst hier de Duitsche taal grondig leerde kennen, was hij in 1860 al begonnen Dickens te vertalen. Te Berlijn bestudeerde hij van 1861 tot 1864 den boekhandel. Van de vele indrukken, die hij in de rijkshoofdstad ontving, is de langstnawerkende geweest de kennismaking met de drama's van Shakespeare, die hij als trouw bezoeker van den schouwburg zag. Van Berlijn ging hij korten tijd naar Leipzig en trad in 1865 als deelgenoot in den boekhandel van Albert Jacobi te Aken. Hij bleef maar twee jaar in het zakenleven en wijdde zich daarna geheel aan litera tuur. Leo Tepe nam eerst de redactie op Kich van 't geïllustreerde maanschrift „Die Katholische Welt", dat echter ba drie jaren ophield te bestaan. In 1871 trok hij weer naar Holland, waar hij (waalf jaren lang te Utrecht woon de. In dezen lijd ontwikkelde hij een groote letterkundige werkzaamheid. In 1872 verscheen zijn poëtische „Lau- retanische LitaneiVerder publiceer de hij in dezen tijd een groot aantal vertalingen uit het Hollandsch. Vooral werd hij bekend door zijn vertalingen van de romans van Melati van Java. Deze verschenen in vele Duitsche bla den en tijdschriften. In 1881 verscheen Leo Tepe's eersle drama: „Methusa- la", dat in het begin van 1912 voor het eerst werd opgevoerd door de Calderon-Gesellschnft in Berlijn. An dere drama's volgden als „Arnold von Brescia" (1889),' „Boleslaus" (1895) en dan de groote Rozenkranstrilogic waarvan het laatste deel, „Lepanto" eerst in 1911 verscheen, terwijl de heide eerste deelen, „Simon von Mont- fort" en „Katharina von Siena", reeds in 1908 in het licht waren gegeven. Een oogst van Leo Tepe's vruchtbare productie aan lyrische gedichten bracht zijn bundef „Höhenluft" 1901. Literair niet van beteekenis maar ken merkend voor de ideeën van Tepe, zijn Zijn politieke gedichten, die hij ge durende den cultuurkamp in het „Schwarze Blatt" (uitgegeven door de Germania") publiceerde. Hij, de an ders zoo ruslige, vindt hier scherpe, harde woorden tegen de machtheb bers. In toornige strijdliederen kampt hij voor recht en gerechtigheid. Ook gaf hij toen als antwoord op Sehee- renbergers hatelijk geschrift „Tegen Rome' een van bezieling doortrok ken anthologie „Vóór Rome" uit. Meer dan door zijn eigen werk heeft Leo Tepe zich voor de dichtkunst verdiensten verworven door „Dichter stimmen der Gegenwart" opnieuw te doen verschijnen. Het tijdschrift was jaren lang een verzamelpunt voor de katholieke poëzie en was geheel eenig in zijn soort. Ieder nummer bracht een verzameling lyrische gedichten, letterkundige verhandelingen, novellen en schetsen en een reeks boekbespre kingen. Van 1886 tot 19l3 zijn' de „Dichterstimmen" verschenen. Het eerlijke willen en werken van Leo Tepe, het aandeel in de ontwikkeling der katholieke literatuur dat hij heeft gehad, zullen niet worden vergeten. Moge den grijzen dichter en ontdek ker van poëtische talenten nog een langen levensavond beschoren zijn, be sluit de „Germania". Door den architect L. Peters te Am sterdam werd namens N. V. Hanzebank te Delft aan de firma Lauw en Lub bers opgedragen het verbouwen van per ceel Bloemendaalsche Weg no. 22, tot bankgebouw. B. en W. van Haarlem brengen ter Openbare kennis, da,t is ingekoraran een verzoekscbift van C. J. van 't Hof om verlof tot het verkoopen van uitflui tend alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in den winkel van perceel Harmenjansweg 96. N. N. voor Ruslanli f 2. N. N. voor de [Weensche priesters f 2. Woensdag 9 Augustus a.s. herdenkt de heer A. C. Wijkhuizen den dag waarop hij vóór 25 j. in dienst trad bij de firma I. C. Haan in de Barteljorisstraat alhier. staat van faillissement werd ver- ■laard: J. Engelhart, reeder, wonende te l.Imuiden, gemeente VeJsen, Kanaalstraat 19 rood. R.C. Mr. A. Maclnine Pont. Cura tor Mr M. Slingenberg. Hooger beroep werd aangeteekend door D. K., l<vz werkman, zonder bekende woon- of verblijfplaats, thans ged. H. v. Bew. te Haarlem, terzake „diefstal" veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. De inschrijvingen voor de wedstrijden van „Ursus" op 20 Augustus a.s. zijn thans gesloten. Het aantal deelnemers is als volgt: 5000 M, hardloopen 15 deelnemers; 100 M. hardloopen 22 deelnemers; 400 M. harloopen 5 deelnemers; Hordenloop 14 deelnemers; Verspringen 23 deelnemers; Hooj^pringen 13 deelnemers; Estafette loop 6 ploegen. Het echtpaar Herben, wonende in de Grebbesfraaf zou Donderdag j.l. haar gouden huwelijksfeest herdenken. On der groote belangstelling brachten de beide oudjes reeds hunne bruidsdagen door. Donderdagavond was de Grebbe- straat een en al vroolijkheid. De buren hadden de straat rijk met vlaggen ver sierd en vele nieuwsgierigen hadden zich naar de Grebberstraat begeven om ge tuige te zijn van de serenade, welke door het muziekkorps van de Jozefsge- zellenvereeniging gebracht zou worden. Om ongeveer acht uur stelde het korps zich in de Maarten van Heemskerkstraat op en marcheerde onder het spelen van een vroolijke marsch naar de woning van het bruidspaar, alwaar eenige mooie num mers ten gehoore werden gebracht. Hier na werden de muzikanten onthaald. In de Grebbestraat heerschte dien geheelen avond een echt prettige stemming. Het was gisteren feest voor de kin deren van bovengenoemde vereeniging. Al heel vroeg waren de kinderen aan het Schoolplein aanwezig. Om 7 uur ver trokken zij met de Duitsche muzikanten voorop, en maakten een ommegang door het kwartier. De Alkmaar-Packotboot lag in het Spaarne bij de Bakkerstraat ge reed om de kinderen in te schepen. Dezen keer deden zij een tocht naar Alkmaar en Schoorl. Zij gingen eerst de omstreken van Alkmaar bezichtigen en dan naar den mooien speeltuin van de uitspanning „De Gouden Leeuw" wel bekend door zijn mooie duinen. Jammer dat het weder niet me ie werk te om den tocht goed te doen slagen. Maar de gezelligheid bleef er toch ge lukkig in. Gisterenavond werd na aan komst van de boot weder een omme gang door het kwartier gemaakt. Er was natuurlijk een ontzaglijke belang stelling, vooral van de zijde der ouders. Reeds laat rond 10 uur nam de feestpret een einde en togen de kleinen huiswaarts, waar zij stellig, vermoeid als zij waren, spoedig zullen geslapen en gedroomd hebben van al het genoegen dat zij beleefd hadden. Op 20, 21 en 22 Sept. a.s. zullen door den Ned. It. K. Volksbond afd. Haar lem, 3-daagsche oefeningen gehouden worden. De plechtige Generale H. Com munie met de gedachtenis der over leden leden en het Willibrorduslof zal op Zondag 24 September plaats hebben. In aansluiting met ons bericht van gisteren verzoeken de besturen van Bach en Toonkunst ons nog het volgende te melden Naar wij vernemen heeft er een con ferentie plaats gehad van de besturen der Bachvereeniging en Maatschappij van Toonkunst met het Gemeentebestuur en zijn de geschillen opgelost. De bestu ren hebben alleen toegestemd in een verhooging der huur van de Gemeente- zaal en daarna besloten de concerten in het aanstaande seizoen te doen doorgaan. B. en W. stellen voor vrijstelling van de Bouwverordening te verleenen art. 10, 2a voor a. den bouw van eenc bergplaats achter het perceel aan de Schouwtjeslaan no. 23, kad. sectie I no. 1632; b. den bouw van eene bergplaats met bovenwoning aan de Reguliersstraat, kad. sectie G no. 1741. Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis alhier kunnen door aan koop den eigendom verkrijgen van eeni ge onmiddellijk aan het Gasthuis grenzen de perceelen, kadastraal bekend gemeente Haarlem in sectie D nos. 7865 en 7866 samen groot 43 centiaren, nos. 7212 en 7864 samen groot 56 centiaren en een ge deelte ter grootte van ongeveer 44 cen tiaren bebouwd van het perceell kadas traal bekend gemeente Haarlem sectie D no. 7209 geheel groot 1.58 are. respectie velijk voor eene som van 400, f 1200 en 6000, samen alzoo f 7600. De nan- koop van deze perceelen of perceclsge- deelten is noodzakelijk, omdat zij liggen in het verlengde van de keuken en deze keuken sedert lang niet moer voldoet aan de eischen diedanr voor moeten worlen gesteld. Verdere uitbouw daarvan is drin gend noodzakelijk. Op grond van net vo renstaande verzoeken Regenten voornoemd aan uwen Raad, hen machtiging te willen verleenen tot den aankoop van voorschre ven onroerende goederen. „De Wedloop". Het weder is om even voor den aangegeven tijd zeer slecht, om kwart voor 8 regent het zelfs vrij hard, en de lucht voorspelt niet veel goeds. Tegen 8 uur wordt het echter droog, en wordt besloten te slarlen. De belangstelling is enorm groot, zoo dat de politie onder leiding van den heer Kemper handen vol werk heeft de pas sage vrij te houden. Precies 8 uur start no. 1 vanaf de serre van Hotel Wapen van Heemstede, terwijl elke 3 minuten de volgende start. De deelnemers gingen als volgt af. 8 uur- A. v. d. Aar, 8.3 m.; G. Delissen. 8.6 m„ H. Koelemever 8.9 m., H. Galiaard, 8.1? m., J. Neeskens en 8.15 m. Th. v Kooy. De heer Suuske was ongesteld en kon dus niet mededingen. Elke deelnemer wordt begeleid door 2 wielrijders, wiens rijwielen waren versierd met het vlaggetje van D. O. S. Aan den start waren opgesteld eenige der jongste leden van D. O. S., wat In hun sportcos- tuum, een aardig gezicht was. De route was als volgt: Wilhelmina- plein. Camplaan, Raadhuisstraat, Kerk- laan, Straatweg Bennebroekerlaan, Glip- perweg en Voorweg, pl.m. 9 K.M. Alle deelnemers liepen vooral in den aanvang prachtig, en de spanning bleef er voor de meesten in. dank zij de verschillende tij den van vertrek. Was de belangstelling bii het vertrek groot. niet minder was dit langs den weg. Zelfs in Bennebroek was het op plaatsen overdruk. Bij de aankomst had het publiek zich meer verplaatst naar den Voorweg, zoodat het op het Plein minder druk was. Toch stonden er een breede haag van men- schen vanaf de finish tot de openbare school op den Voorweg. Ook nu zorgde de politie er uitstekend voor dat de loopers ongehinderd de finish Twee dames-leden van D. O S. hielden hier het „draadje" gespannen ten bewijze dat de rit was volbracht. Om oven half 9 komt er beweging in de wachtenden, eenige wielrijders komen konden passecren. aanrennen, het teeken dat no. 1 op komst is, en om 8.32 m, 57 sec. passeert A. v. 'I. Aar den finish, dus in 32 min. 57 sec. direct gevolgd door G. Delissen in 31 m. 15 sec. Dan is er eenige spanning, omdat no. 3 nog al even op zich laat wachten. En.dit wachten wordt beloond want_ op eens hoort men roepen „hij is het", wat natuurlijk bedoeld wordt, dat de favoriet J. Neeskens in aantocht is, die als no. 5 was afgegaan. Aan het begin der Bennebroekerlaan was hij Galjaard gepasseerd en aan den Zwemvijver Koelemeijer. De afstand was door hem afgelegd in 30 min. 45 2/5 sec. Daarna volgden achtereenvolgens H. Koelemeijer in 37 min. 10 sec., H. Gal jaard in 36 min. 20 sec. en Th. v. Rooy in 35 min. De prijzen bestonden uit 4 me dailies, 2 uigeloofd door de arbeiders der Gasfabriek en 2 door D. O. S. en werden als volgt gewonnen: 1 pr. verg. zilv. me daille J Neeskens; 2e pr. zilv. medaille G. Delissen; 3e pr verg. bronzen medaille A. v. d. Aar en 4e pr. bronzen medaille Th. v. Rooy, terwijl d£ heeren H. Gal iaard en H. Koelemeyer een diploma ver kregen voor het binnen 40 min. loopen van den afstand. Alle deelnemers kwamen goed aan, al leen klaagden allen over den slechten en gladden weg. De prijzen zullen Ier bezichtiging gelegd worden in den winkel van den heer H. Brouwer. Camplaan 6, en a.s. Donderdag avond in Hotel Wapen v. Heemstede aan de winnaars uitgereikt worden. „Si. Eauo". Zondagmiddag half een heeft de keuring der tuinen plaats van de bewoners der R. K. Bouw- vereeniging „St. Bavo". Door het be stuur is een bedrag uit de kas ge trokken voor den aankoop der prijzen, n.l. drie voor de vóór- en drie voor de achtertuinen. Earg. Stand van 28 Juli4 Aug., Geboren: z. van H. Felixvan den Boom. d. van G. GreulerVerhagen. d. van J. de Mon—Luglig. d. van H. K, H. FrankTicrolf. d. van Th. H. Boonvan der Heijde. z. van E. Zandstra—Meyer. z. van H .E. Kromhoutvan Eijk. d. van M. P. WolffVink. z. van G. Steenbeek—Stork. z. van H. Mer- lensvan Vark. d. van M. E. Lijn- zaat—Hetem. Ondertrouwd: M. Tierie en A. E. Kamlag. J. H. van Weslerhovei» en M. J. Duineveld. A. M. de Nijs en M. A. E. Hessen. Gehuwd: F. W. J. Brouwer en M. C. Schafer. C. J. Makkes van der Deijl en A. W. Vlastuin. F. Jansen en M. S. E. de Reus. J. B. M. van het Hooft en C. P. Janssen. Overleden: A. E. van Eerden, 2 j. Te Enschede worden morgen de In ternationale Ahletiekwedstrijden Hol- land-Duitschland gehouden. In Hengelo heeft de Kring Twonthe van R. K. Sportverenigingen Athletiek- wedstrijden uitgeschreven. Het aantal inschrijvingen is zeor groot zoodat voor de liefhebbers van Athletiek ook daar veeel te genieten zal zijn. IvAAGWEEK. Mej. Hin alhier behaalde Vrijdag jJL den eersten prijs met „Beatrijs IÜ", in den wedstrijd 12 voetsjollen voor dames, in 1 uur, 12 min. 54 sec, Onder dit hoofdje schrijft majoor G. Huijs, lid van het Algemeen Comité ter huldiging van Mgr. Ariëns op 15 Augustus a.s., het volgende in het „Dbl. v. van N.-Brabant: 40 Jaar lang is die al doende zich af te werken voor anderen om God. Hoevele zielen hij met Gods genade heeft afgewonnen van den duivel? Hoev zielen hij troost schonk en op beuring door 'n Samaritaansche daad? Hoeveel jongere priesters door zijn woord en daad bezield zijn? Hoeveel goede werken van allerlei aard hem onstaan danken en opbloei? Hoeveel niet-Katholiekc werkers op so ciaal- en charitatief gebied in hem de katholieke Kerk naar juister waarde leer den kennen? Dat alles en nog zoo heel veel meer.... weet God alleen 1 Doch wat ook wij weten? Dat dr. Ariëns nog in langen niet uit gewerkt wil zijn. Dat zijn zielsverlangen nog meer te zwoe gen voor anderen om God, niet is afgeno men in die 40 jaar, maar is gegroeid. Dat zij, die zijn feest op 15 Augustus met luister wilden doen vieren, hem wel heb ben gekendl Dat blijkt uit het geschenk dat ge hem wilt aanbieden. Geld bijeen brengen, om een cursus of leerstoel te kunnen inrichten voor Missie- kunde aan de te stichten R.-K. Universi teit! Dr. Ariëns brandt van verlangen, dat het Rijk van Christus zich meer en meer uit breide. Wat hem beter als geschenk geboden, tenzij 'n cursus voor Missiekunde aan de Roomsche Universiteit? Oodat het missiewerk beter gekend, beter geleid en gesteund worde! Wie heeft er nu lust, om Dr. Ariëns l« verblijden op 15 Augustus? Stuur dan een gave klein of groot aan den Penningmeester H.Eerw. Heer Dr. Hoogveld, Parkstraat 2, Utrecht (Postreke ning 27556). De „Residentiebode" wijst er op, dat het belangrijke Katholiek Nationaal Jeugdcongres. hetwelk deze week in Den Haag gehouden wordt en waarvan zelfs de liberale pers schrijft dat zij haar be wondering er ovei niet verbergen wil, in „Het Volk" niet genoemd mag worden Het Katholieke orgaan verheugt zich daarover, want hieruit blijkt, dat het congres door die heeren gevreesd wordt, en dit is voor het jeugdcongres het bes te compliment dat men het geven kan. Echter, Woensdagavond werd op die doodzwijgtactiek even een uitzondering gemaakt door een plompen aanval, die even dom als kwaadwillig is Daarin wordt het congres gekwalificeerd als een verzameling van mooie mnar holle klan ken en als argument daarvoor moet die nen de rede van rector de Groot te Amersfoort, die pleitte voor een speciale organisatie der patronaten voor de arbei ders en middenstanders. Ziedaar, jubelt „Het Volk", de klasse- practijk na de idealistische theorie, en meteen wordt net Roomsche solidarisme voor de zooveelste maal weer voor een leugen uitgemaakt. Het blad vergeet echter, ook maar één feit uit die redevoering aan te halen dat wijst op een klassenstrijd. Het erkennnen der standen heeft met klassenstrijd absoluut niets te maken, en wat rector de Groot hier bepleitte was het katholieke beginsel, 'daf.'bij 'de-erken ning dier standen een samenwerking dier standen wil, om op die wijze de katho lieke solidariteit te verwezenlijken. Maar een opheffing der standen is nooit een katbolek beginsel geweest, wel een socialistisch of communistisch be ginsel. Dat de redactie van „Het Volk" kon weten, dat de katholieke solidariteitsge- dachte een samenwerking van alle stan den wil, en die gedachte heeft rector de Groot vertolkt. Uit diens rede te concludeeren, dat de solidariteitsgedachte van ons katholieken opnieuw een leugen is gebleken, is dan ook niet anders dan een domheid of kwaadwillige laster. Naar verluidt is thans vrij spoedig de oplossing der ministerieele crisis te ver wachten. „Centr. Op het. oogenblik is het Paleis op den Dam in de Hoofdstad zonder klok en klokkenspel. Er moesten reparaties aan het inwendige en aan de wijzerplaat geschieden en daarom is een en ander tijdelijk verwijderd. Bij die gelegenheid is gebleken, dat de koepel waarin het klokkewerk hangt, zelf allerdringendst herstel vereischte. De steunpunten waarop de koepel rust moeten namelijk zoo goed als vergaan zijn en deden nagenoeg geen dienst meer, zoodat 't een wonder is te achten, dat de steenmassa niet geheel of gedeelte lijk is ingestort. Het gewelf is toen on middellijk gestut, zooals men van de straat af zien kan en thans zal het gevaarte een geheele restauratie moeten ondergaan. Daar dit een arbeid is, die eenigen tijd zal kosten, zullen de om wonenden 't vooreerst zonder de Paleis- klok moeten stellen Het Paleis is in onderhoud bij den Staat, zoodat het herstellingswerk van Staatswege gebeurt. Einde Juni is melding gemaakt van diefstal van f 1500 ten nadeele van een opzichter te 's-Hertogenbosch, die ter uitbetaling van loonen geld bij een bank aldaar geïnd had. In verband daarmee werden F. D. en W. K. in bewaring gesteld, Thans heeft de Bossche recher che op het dak van de woning van den eerstgenoemden verdachte, 28 bankbil jetten van f 25 gevonden. Het bank papier, dat van dezen diefstal afkom stig bleek is in beslag genomen. Een stelletje levenslustige jongens uit Nuth (Limb.) maakte op een middag een uitstapje naar Duitschland. In het eer ste het beste Duitche grensdorpje ble ven ze zingen en drinken. De Alte Korn was goedkoop en steeg naar het hoofd. Midden in den nacht werd de terug reis weer per pedes apostolorum aan vaard. Een voorraad jenever en een aan tal fleschjes eau de cologne werd nog meegevoerd. Zonder ongeval passeerden zij het Duitsche en Hollandsche grens- kantoö'r. Dat was boffen. Maar in een IloUaridfch dorpje waakte de rijksveld- wacht. Een veldwachter hield de toe risten aan, ontlastte hen van de jene ver en het reukwater, verbaliseerde hen wegens burengerucht, openbare dron kenschap, frauduléuzen invoer van sterke drank etc. N. V. Crt. „En, hoe hebben jelui het buiten ge had?" Niet erg getroffen met het weer, en als je voor het kind uit gaat, dan is het onplezierig. Zoo'n kind verveelt zich.... ,,Ja, dat is 'n tegenvaller.... enne hoe was Zusje, heoft ze goed opgepast, goed gehoorzaam en zoo?" O, ja, dat ging heel goed, meestal was ze goed gehoorzaam, alleen nu en dan eens, och elk kind.... „Zeker, zeker, niet iedereen kan altijd een engeltje wezen, dat ben ik met u eens" t Ja niet altijd, valt de vader van zusje nu in, ik moet nog twintig gul den betalen voor een ruit die ze ge broken heeft. Moeder neemt verontschuldigend het woord: ,,Ja, maar dan moet je ook zeg gen, hoe het gekomen is. Ze speelde met een glazen deur, dicht doen en open doen, alle kinderen spelen graag, dat zult u ook wel weten, en of de deur nu tegen haar hoofd gekomen is of ergens anders tegen... maar ze heeft zich gelukkig niet zeer gedaan." Gelukkig en gelukkig is twee, als ze zich wel zeer had gedaan, zou ze misschien niet weer zoo'n duur spel letje spelen, maar dat is wel een beetje hardvochtig. Maar u kunt het zusje toch ook wel op een andere manier afleeren. „O, ik wil het haar heelemaal niet afleeren, laat ze maar spelen, als ze spelen wil. Montessori...." Is dat wel juist mevrouw >Heeft Montessóri niet uitdrukkelijk gezegd: orde. Een deur is om een vertrek te sluiten en niet om er mee te spelen. ,Nu ja, maar bijna altijd is ze toch heel lief. Een enkel keertje... van mid dag bijvoorbeeeld wou ze niet dadelijk aan tafel komen bij het eten. Moet je dan dadelijk maar gaan straffen? Dat kan ik niet. En ik weet ook niet, in welk geval ik iets door de vingers moet zien of niet. Is dat nu wel erg of niet, als een kind eeen paar minuten langer wil blijven spelen?" Och, erg, niets erg. Het is de vraag maar, of het wel of niet mag. Waarom mag een kind niet zoolang blijven spelen als ze wil. Het eten zal toch wel óp komen, nietwaar? „Ja, maar dat is geen regelmaat. Als het eten op tafel staat, moet er gegeten worden." Nu, als dat zoo is, hebt u zelf het antwoord gegeven. Wat den regel in de war stuurt, mag niet, en zooals het met het eten is, zoo is het ook met de deur. Als u zusje maar drie keer uitdrukkelijk leert, hoe u het hebben wilt, dan weet ze het voorgoed. De moeder denk na, en zegt; „Ja, u hebt gelijk, dat voel ik, maar het is zoo moeilijk, de liefde voor je kind zit je in den weg als je voor een kleinig heid straffen moet..." Zie, als dat gezegd wordt, en het zal zeer zeker wel waar zijn ook, dan rest ,een bezoeker die nog iets zou wil len zeggen, niets anders dan van Vader Cate te reciteeren: Het is een oude les, maar het dient wel geseit. 't Is beter dat het kind als dat de moeder schreit. Men schrijft aan het „Hbld." „Den 17en April j.l. passeerden mijne vrouw en ik bij Elten de Duitsche grens op onzen terugkeer naaar Nederland. On der meer gaven wij geheel vrijwillig bij de douane op in Duitschland te hebben gekocht: één maxi maal-thermometer, één koffiefilter, één ijskoeler, twee paar ijze ren schoenleesten mèt de verkoopbriefjes en de mededeeÜng, dat vo'gens de leve ranciers geen „Ausfuhrbewilligungroa die was voor die kleinigheden voor eigen gebruik. Het to'ra be'rag was M. 389.. Deze voorwerepn werden ons afgenomen met nog het tienvoudige bedrag (M. 3390) als waarborgsom!, waarvoor ik kwitantie ontving. Den 2en Mei ontving ik een be richt, dat de voorwerpen waren verval len verklaard, tenzij ik binnen een maand een Ausfuhrbewilligung kon in leveren. Hierop schreef ik terug, dat mij dat niet mogelijk was, omdat de beambte ito verkoop briefje? had achtergehouden, waardoor ik de adressen was kwijtge raakt. Den 2en Augustus kwam er 'n straf- bevel", dat ik binnen een week (dus vóór a.s. Woensdag) een boete moet be talen van M. 3800, kosten M. 500, sa men M. 4300 of voor ieder M. 100 één dag gevangeni straf. Het g storte bedrag van M. 3890 mag worden afgetrokken. Eind-afrekening ontbreekt echter in het geschrift. Dit is dus een boete voorde eerlijke aangifte bij de douanebeambten in Elten." De redactie teekent hierbij het volgen de aan: De klachten over onbehoorlijk en wille keurig optreden der Duitsche douanen, speciaal in Elten, zijn legio. Wij ween dezen lezer, die ons raad vraagt, hoe te handelen, niet te raden. Aan anderen de raad: koopt niet in Duitschland, nu blijkt, dat u zulke onaangenaamheden ta wachten staan, die van goedkoop nog duurkoop maken bovendien. Te New York is het huwelijk voltrok ken, van den Nederlandschen officier, Van Reigersberg Versluys met mej. Conkling te New York. Het interessante daarbij is. dat de moeder van mejuffrouw Conkling Juli trouwde met een New-Yorkschen advocaat en haar grootmoeder de wed. Eastman Johnson 29 Juli met generaal Kneeland Slillman. In één maand zijn dus drie generaties getrouwd. (Vaderl.) In den morgen van Vrijdag, den 6en g van het congres, zat de Zeereerw. heer Bemelmans de vergadering voor, waarin over Jeugdwerk met bepaald doel zou ge sproken worden. De heer A. H. Smulders sprak over JEUGDORGANISATIE en VAKORGANISATIE. De inleider meende zich bij zijn inleiding te kunnen toepalen tot de bespreking van de samenwerking tusschen jeugdorganisa tie en vakorganisatie, hetgeen met moest worden beschouwd als zou er geen samen werking tusschen de organisaties van. hoe ren, middenstanders, en werkgevers met de jeugdorganisatie behoeven te bestaan. Na dit te hebben vooropgesteld ging do inleider zijn stellingen één voor één na. Eerst wees hij op de taak der jeugdorga nisatie, die de opvoeding delr jeugd heeft te voltooien en haar zorg meer in het bij zonder uitstrekt tot de rijpere jeugd. Waar ook de vakorganisatie bescher mend en opvoedend optreedt, betoogt in leider verder, is liet ook noodzakelijk dót de jeugdorganisatie het lidmaatschap der vakorganisatie bevordert. Daar toch wor den de speciale belangen behartigd. Daar naast komen vanzelf de godsdienstige or ganisaties, doch het lidmaatschap van het eene moet die van het andere niet uitslui ten. Men moet niet meenen, dat de vakor ganisatie uitsluitend stoffelijke zaken wil bereiken, een uurtje korter werken of een cent meer loon, maar men moet begrijpen, dat de vakorganisatie ook een cultureel doel beoogt. Ter toelichting van zijn detrde stelling be roept inleider zich op een uitspraak van Z. D. H. Mgr. Callier, waarbij de bisschop nadrukkelijk aanspoolrde tot het toetreder, tot de vakorganisatie van al degenen, die daarvoor in aanmerking komen. Opdat de opvoeding niet in gevaar ko ine of vernietigd worde doo.r het lidmaat schap van een niet-katholieko vakvereeni- ging is samenwerking met Je It.K. vakorga nisatie voor de jeugdorganisatie van over wegend belang. Ter toelichting 'ezer stel ling vestigt spr. de aandacht der vergade ring op de actie, die door de S D.A.P. wordt ontplooid en die voor onze jeugd een der meest dreigende gevor-n is. Wil men de jeugd vrijwaren tegen den invloed der S.D. A.P. dan is het noodig, dat zij wordt opge nomen in de Katholieke vakorganisatie, want, zegt spr., in het lidmaatschap daar van ligt ook een geloofsbelijdenis. Dan gaat spr. na, wat bij goede samen werking kan gedaan worden voor de be roepskeuze de arbeidsbemiddeling en de vakopleiding. De wijze nu, waarop die samenwerking kan tot stand gebracht worden, moet ge regeld worden naar de plaatselijke omstan digheden. Slechts eenige algemeene regelen behoeven daarvoor te worden opgesteld. De wijze waarop de samenwerking zal plaats hebben is een kwestie van vorm. Het schijnt spr. uitgesloten, dat de leiders der R.K. Vakbeweging niet zouden willen sa menwerken. Voor de R.K. Vakbeweging im mers is het van.groot belang, dat de toe komstige leden, op godsdienstig en maat schappelijk opzicht goed onderlegd zijn. In een laatste stelling doet spr. een be roep op de vakorganisatie, om naar best vermogen den bloei en den vooruitgang van de jeugdorganisatie te bevorderen. Loyale samenwerking is noodig want in de zen tijd kan geen man en geen vrouw ge mist worden bij de opvoeding der jeugd. Opwekkend om uit alle kracht aan het hooge doel mee te werken eindigt spr. zijn inleiding. In de laatste algemeene vergadering vóór de slotvergadering sprak de Z. Eerw. heer Bemelmans over DE MODERNE GEVAREN EN DE JEUGD. Reeds een vijfde deel van „de eeuw van het kind'1 is verstreken en als we nagaan wat zekere propagandisten van h,et kind, speciaal het rijpere kind, gemaakt hebben, dan schamen we ons, I Het girootsle gevaar voor de jeugd is, dat de ouders van het huwelijk een heidensche instelling gemaakt hebben. Helaas zijn er tegenwoordig velen, die dit gedaan hebben en zonder over drijving durft spr. zeggen dat pok in de Katholieke kringen het zedelijk- heidsgevaar groot is. En niet alleen in de stad, ook op het platteland en helaas ook in Ka- i tholieke kringen zijn misbruiken tegen j die eenheid van het huwelijk. Maar naast verbreking van de hu- welijikseenheid met haar vreeselijke ge- i volgen, komt ook in Katholieke krin gen het Malthusianisme en neo-Mal- j thusianisme voor. Het primaire doel van het huwelijk moet zijn vorming van gezinnen, voortbestaan van het menschelijk geslacht. Dit primaire doel mag niet worden over het hoofd ge zien en zeker niet worden tegenge- werkt. Gods zegen kan niet rusten op gezinnen waarin kindermoord ge» pleegd worden. j Wat moet er, aldus gaat spr. voort, j terecht komen van de opvoeding dien enkele kindertjes die men heeft en verwent? i Inderdaad voor de opvoeding, voor» al de geestelijke opvoeding dier kinde ren wordt te weinig, vaak veel te wei nig, door de ouders gezorgd. I De zorg dat het meisje aan den man zal komen is bij vele ouders da I grootste zorg en de middelen om aan den man te komen zijn vaak van het grootste gevaar voor het geestelijk welzijn dier kinderen, j Willen we dus verbetering bij dff i jeugd brengen, dan zullen wij moeten beginnen ons te wenden tot de ou ders, hun het gevaarlijke van hun op- I voedingssysteem onder het oog bren gen. Daarvoor zijn de oudersavonden georganiseerd door Eer en Deugd van izooveel nut. i Er is een sterke propaganda ge- maakt voor het benaderen van het Z.g. Aufklürungssysteem op sexueel ge bied. j Voor een al te hoog opvoeren van dito - Aufklarung moet spr. waarschuwen. I I Zeker al te lang de jeugd geheel on- I kundig laten op sexueel gebied is ook gevaarlijk, maar meer hecht spreker aan het vormen van een krachtigen wil. Die wil om alleen het goede te doen vormt men niet door Aufklarung. Wel vormt men dien wil door den gods dienst. Bijzonder zal men dienen te wa ken wat door de jeugd gelezen wordt. In de geïllustreerde en niet-geïllustreerde pers schuilt voor de jeugd een groot gevaar. Voorts wijst spreker op de gevaren van de bioscoop (men zij met de goede bios coop bij het onderwijs en in de organi satie ook sober) en vooral op de ge varen van de mode. Wat vroeger een meisje of een vrouw niet zou durven, doet men thans omdat het mode is. Veel kunnen hier de vrouwen en meis jes die geen verleiding willen ge ven doen teT verbetering, door zich aan de mode niet te storen, veel kan hier ook de jonge man doen als hij nu het meisje te kennen geeft dat zulk een kleedij hem niet bevalt. Daar willen de meisjes nog wel naar luisteren. DE TENTOONSTELLING». Er zij aan herinnerd, dat de tentoon stelling in het gymnasium aan de Laan van Meerdervoort te 's-Hage ter gelegen heid van het It. K. nationaal jeugdcon gres ook Zaterdag 5 en Zondag 6 Au gustus geopend is, Zaterdag van 10 tot 5 uur en Zondag van 1 tot 6 uur,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2