Derde Blad Van wet en Onschuldig veroordeeld 5' Aaagastus 1922 wetgeving. BUITENLAND DE GRONDBELASTING. De grondbelasting wordt geheven van alle eigendommen, zoowel ge bouwde als ongebouwde. Basis van de heffing is de belastbare opbrengst der eigendommen. Die belastbare op brengst is voor alle eigendommen vastgesteld en staat vermeld in de kadastrale leggers, d. i. in de op het gemeentehuis aanwezige registers van hat kadaster. Ieder heeft het recht ten gemeentehuize inzage te ver langen van de kadastrale leggers; een ieder kan dus zien op welke belastbare opbrengst zijne eigendommen zijn geschat. Bij de vaststelling der be lastbare opbrengst worden de p°l- derlasten e. d., op de eigendommen- drukkende, afgetrokken. Natuurlijk kan iemands eigendom worden hermeten of kan de belastbare opbrengst opnieuw worden geschat. De hermeting der perceelen geschiedt door een Rijksambtenaar, de herschat ting d. i. de vaststelling opnieuw van de belastbare opbrengst, geschiedt door een Rijksambtenaar en het colle ge van Zetters. Bij verschil van mee ning tusschen den Rijksambtenaar en het college van Zetters, geschiedt de vaststelling van de belastbare opbrengst door den Commissaris der Koningin in de Provincie. Wanneer iemands eigendom wordt hermeten of herschat, dan krijgt hij daarvan door bemiddeling van den burgemeester een schriftelijke kennisgeving. Is men het met de hermeting of de herschatting niet eens, dan kan men reclameeren bij Gedepu teerde Staten. Deze benoemen dan een of meer deskundigen, die voor de hermeting of de herschatting zorg dragen. Op het verslag, dat de des kundigen uitbrengen, doen Gedepu teerde Staten bij een met redenen omkleed besluit uitspraak. De kosten der hermeting en her schatting moeten door den reclamant worden gedragen, indien deze in het ongelijk wordt gesteld. Anders komen de kosten voor 's Rijks rekening. De grondbelasting van de gebouwde eigendommen bedraagt 4.86% van .de belastbare opbrengst, die van de ongebouwde eigendommen 6% van de belastbare opbrengst. De belast bare opbrengst wordt over 't algemeen zeer billijk geregeld de eigendommen brengen in den regel heel wat meer op, dan het bedrag, waarop de belastbare opbrengst is vastgesteld. Gezien de wijze, waarop de belastbare opbrengst wordt geregeld, is een percentage van respectievelijk 4.86 en 6 niet te be zwaarlijk en uit dien hoofde is de grondbelasting dus absoluut niet druk kend. Maar evenals bij de personeele belasting, zoo zijn ook bii de grond belasting de opcenten, die de zaak bederven. Als aan de hand van de belastbare opbrengst en het evenvermelde hef fingspercentage het bedrag der grond belasting is vastgesteld, dan komen daarop nog de volgende opcenten a. 20 opcenten voor het Rijk, zoo wel van de gebouwde als de ongebouw de eigendommen. b. een aantal opcenten voor de provincie. Deze opcenten worden door de Provinciale besturen geregeld en zijn dus in elke provincie verschillend. Noord-Holland heft 34, Zuid Holland 23 opcenten, (zoowel op gebouwd als ongebouwd). Limburg heft 34 op centen op de ongebouwde en 27 oij- centen op de gebouwde eigendommen. c. een aantal opcenten voor de ge meente. Nagenoeg alle gemeenten heffen het maximum aantal opcenten, dat zij heffen kunnen en wel 80 op de gebouwde en 20 op de ongebouwde eigendommen. Men ziet dat deze opcenten niet voor de poes zijn, en dat althans voor de gebnuwde eigendommen het bedrag der grondbelasting daar door meer dan verdubbeld wordt. Bovendien vindt men op de meeste aanslagbiljetten voor de grondbelas ting een gewoonlijk vrij onbedui dend bedrag geheven wegens tiendrente. De tiendewet van 1907 maakte een einde aan de z.g. tienden. Vóór de invoering dezer wet rustte op ten groot gedeelte der eigendommen tiendrecht,'d. w. z. een derde had de bevoegdheid een tiende van de op brengst van iemands land op te vor deren. Dit recht rustte speciaal op bouwland. Van het eene perceel werd het geheven, van het andere perceel was de heffing in den loop der jaren langzamerhand achterwege gebleven. Het tiendrecht rustte ook wel op weiland, doch kon dan eerst worden geheven, wanneer het weiland in bouwland werd omgezet. Als zoo danig vormde het uitteraard een belet sel om land te scheuren. Alle diverse verplichtingen, die wegend tiendrecht op de landerijen rustten, zijn in 1907 en 1908 getaxeerd en op een bepaald bedrag vastgesteld, dat aan den hou- FEUIL LETO N „Wat is er neef," vroeg Soliveau. „Ben je niet wel „Ik heb dorst," antwoorddejacques. En met één teug ledigde hij het tweede kopje, dat naast hem stond. Vervolgens begon hij de kamer op en neer tè loopen. Hij voelde koude ril lingen. Zijn handen beefden. Zijn ge zicht werd donkerrood. Zijn oogen begonnen vreemd te schitteren. „Beslist neef," hernam Ovide, „die deed alsof hij ongerust was, „het schijnt niet in orde met je." Jacques stond stil en a twoordde lachend „Wat, ik ziek?Kom, waarom zou ik ziek zijn „Je hebt te veel gewerkt, je hebt rust noodig." „Ik rust noodig, nooitIk ken geen vermoeidheid 1 Ik heb dorstIk wil drinken. Geef me het beste, dat er is. Wat 't kost, kan me niet schelen, ik ben immers rijk." - En na zijn kopje half met brandewün der van het tiendrecht werd uitge keerd. Voor zoover deze afkoopsom niet door den eigenaar van het belaste perceel werd betaald, geschiedde dit door het Rijk. Van hetgeen door het Rijk als afkoopsom van het tiendrecht is betaald, moet door den belangheb bende jaarlijks een zeker bedrag (gewoonlijk 5.55% van het bedrag der afkoopsom) aan het Rijk worden betaald. Het aan het Rijk te restitu- eeren bedrag wordt tiendrente genoemd. Deze tiendrente moet gedurende 30 jaren betaald worden en vervalt 1 Januari 1939. Voor enkele perceelen is geen grond belasting verschuldigd en wel voor de volgende: a. de eigendommen van den Staat, van provinciën, gemeenten en water schappen, voor zoover zij worden ge bezigd uitsluitend voor den publieken dienst. b. kerken en pastorieën. c. begraafplaatsen en aanhoorige gebouwen d. scholen, zoowel de hoogere-, middelbare- en lagere scholen, als de bewaar- en kweekscholen en semina- riën, benevens onderwijzerswoningen. e. gebouwen met de aanhoorige erven en tuinen, uitsluitend dienende tot instellingen van weldadigheid. f. gebouwen, uitsluitend dienende tot inrichtingen ter bevordering van kunsten en wetenschappen of ten alge- meenen nutte, mits niet tevens gebe zigd tot uitspanning of gezellig ver keer of tot het geven van muziek- of danspartijen of andere vermakelijk heden. Is een gebouwd eigendom b.v. een huis of pakhuis gedurende één jaar ongebruikt of onverhuurd gebleven, dan wordt de betaalde grondbelasting gerestitueerd. Ontheffing of vermin dering der belasting in evenredigheid tot het geleden verlies wordt toege staan voor eigendommen, waarvan onvoorziene rampen de opbrengst of het genot met meer dan 20% hebben doen verloren gaan. In beide gevallen moet men zich tot Gedeputeerde Sta ten wenden om ontheffing of vermin dering te verkrijgen. Wanneer men woesten grond in vruchtbaar land omzet, b.v. wanneer men afzandt, kan men ook vrijdom van grondbelasting krijgen voor 28 jaren. Bij droogmaking van gronden, die een gedeelte van het jaar dras lig gen of met binnen- of boezemwater zijn bezet, kan men vrijdom krijgen voor 23 jaren. De belastbare opbrengst van buitengronden, gelegen aan zee of aan de vrij in zee uitstroomende ri vieren, wordt ingeval van bekading of bedijking geregeld nd verloop van 18 jaren. In dit laatste geval kan men dus 18 jaren vrijdom van grondbe lasting krijgen. Indien men van de gunstige bepa lingen, in de vorige alinea vermeld, wil gebruik maken, dan moet men vóór den aanvang der landverbete- ring, eene aangifte daarvan, volgens een door de Kroon vastgesteld model, indienen bij den burgemeester der gemeente, waarin de ter verbetering bestemde eigendommen zijn gelegen- De burgemeester geeft van de inge diende aangifte een schriftelijk bewijs af en zendt deze daarna naar Gedepu teerde Staten. Gedeputeerde Stateu bepalen vervolgens, na het college van Zetters en den betrokken Rijks ambtenaar te hebben gehoord, in hoeverre vrijdom van grondbelasting kan worden toegestaan. Het Beiersche antwoord. De Beiersche verordening tot be scherming der republiek. te hebben gevuld, dronk hij 't achter elkaar leeg. „Eindelijk zal ik er nu achter ko men," dacht Ovide, terwijl hij met luider stem vervolgde :„Je bent rijk, ia.... dank zij de uitvinding, die je gedaan hebt." „En die ik aan mijn schoonvader 'heb verkocht," hernam Jacques Ga- raud. „Neen, die bedoel ik niet," hernam Ovide. „Ik bedoel de machine, die je hebt uitgevonden in de vijf jaar, waar in we elkaar niet gezien hebben." Opnieuw lachte de gewezen mees terknecht, op een wijze, zooals Ovide nog nooit had gehoord. „Ha, ha," riep hij vervolgens. „Heb ik je ooit gezien Meen je, dat ik je gekend heb, Ovide Soliveau Hij trad op Ovide toe, dreigend, met schitterende oogen. Deze laatste werd ongerust en stond op, gereed om zich terug te trekken. Jacques ging door „Ben ik van Dijon Heet ik Paul Harmant Kom, kom Paul Harmant is dood. Gestorven in het gasthuis te Genève.,.. Ik was kameraad op het atelierHij had mij zijn zakboekje gegeven, om het naar zijn'familie terug De toestand in Ierland. De Engelsche Unionisten. De commissies voor de deco raties. te sturen.... en omdat ik bang was voor mijn eigen levenheb ik den naam van Paul Harmant aangeno men.... Dat hadt je niet gedacht, idioot die je bent. Je was dom genoeg, om te gelooven, dat ik je neef was." Het gezwollen gezicht van Jacques kreeg een angstwekkende uitdrukking. Van rood werden zijn wangen bleek het schuim stond om zijn mond. „Heb ik soms niet goed gehandeld hernam hij, terwijl hij weer aar Ovide toekwam, die achteruit week. „Heb ik niet gehandeld, zooals een geslepen man handelen moet? Je begrijpt, ik had de fabriek te Alfortville in brand gestoken, waar ik meesterknecht was ik had ingenieur Labroue ver moord, mijn patroon.... ik had zijn plannen voor machines gestolen én uit zijn kas honderd negentig duizend franken genomen.... Aardig, hè? Ik vlucht, maar ko weer op de plaats van mijn misdaad terug. Ik onderscheid e mij door mijn opoffe ring. Ik wierp mij in het brandende huis, om de kas te redden, die ik juist had gelicht. Op het oogenblik, dat alles in elkaar stortte, redde ik mij door een luikje, dat in 't vrije veld uit kwam. Men waande mij begraven Het complot tegen Poincaré. Litvinof gezant te Berlijn? Nieuwe onlusten in Italië. Een brutale daad der Sovjets. De Poolsche Landdagen en de regeering. Lloyd George over Indië. dochter NoemiIk trouwde de dochter en werd de compagnon van den vader..sterk, hè? Op den dag van heden ben ik niet alleen millionnair, maar ook een fatsoenlijk man. Ja, op mijn eerewoord, een fat soenlijk man..een zeer fatsoenlijk manJij, jij hebt me nooit gezien Jij kent me niet.... Alleen Jeanne Fortier was getuige van de misdaad., heel alleen. Zij Kende Jacques Ga raud .Jacques Garaud is omge komen onder de puinhoopen van de fabriek in Alfortvillenu ben ik Paul Hajmant, de compagnon van GEW!. BUITEHL BERJGHTEM. Het spoorwegongeluk bij Vllle- comtal. Nieuw spoorwegongeluk. De toestand van Lord Northcliffe. Een missionaris vermoord. Bij Joalna, in Indië, is dezer da gen een missionaris, genaamd Dob son, vermoord. Dobson was uit Jalna het land ingetrokken om een Arabier op te zoeken, die van de coöperatieve credietvereeniging der missie geld had geleend en in gebreke was gebleven, het terug te betalen. Toen Dobson den Arabier aan het verstand trachtte te brengen, dat hij het geld op de gewone wijze moest terugbetalen, deed de Arabier plotseling een aanval op Dobson en stak dezen 'met een mes Mortimer 1" Op dat oogenblik bracht de ellen deling de hand aan de borst. Hij voel de een snijdende pijn ia de hartstreek. Hij loosde een diepen zucht, draaide als duizelig rond en plofte bewuste loos op den grond. Ovide ijlde naar hem toe. „Dood Zou hij dood zijn sta melde hij verschrikt. „Ik, die op hern reken, om rijk te worden. Dat zou niet zoo prettig zijn." Met de rechterhand betastte hij de linker borstzijde en voelde zich meteen gerustgesteld. Zijn hart klop te snel. „Neen, neenhij is niet dood," zeide Ovide. „Het is de uitwerking van de Canadeesche likeur. Als hij weer tot bewustzijn komt, weet hij zich niets meer te herinneren. Ja, Jacques Garaud, je kunt wel denken, dat ik een eend ben en er niet aan twijfelde, dat gij mijn neef waart. Jij bent rijk; dat is juist, wat ik moet hebben en ik zal mijn deel hebben van dien rijkdom. Alles wat *je ver teld hebt, heb ik gehoord en geen woord zal ik er van vergeten. Ik zal alles noteeren. Ha, ha, moordenaar, dief en brandstichter. En dat wil in hoofd en lichaam, tengevolge waar* van Dobson overleed. Hondshaaien. SPORT EM SPEL VOETBAL. ZWEMSP3RT. ROEIEN. dan zedemeester spelen Stel je voor Neef, je zult 't me terugbetalen en duur ook, wat me door jou schuld is ontgaan Terwijl hij het lichaam van Jacqu es opnam met een kracht, die niemand hem zou hebben toegekend, legde hij hem te bed, dekte hem toe, legde twee kussens onder zijn hoofd en ging ver volgens naar zijn eigen kamer, om zich eveneens ter ruste te begeven. Spoedig sliep hij in. Bij het aanbreken van den dag stond hij op, kleedde zich en ging naar de "kamers van zijn gewaanden neef. Deze lag nog in dezelfde hou ding en zijn luide ademhaling be wees, dat hij nog in leven was. f „Ik zal hem maar laten uitslapen," zeide hij bij zich zelf. Terwijl hij zich aan de tafel zette, waarop papieren lagen uitgespreid, hervatte hij het werk van den vori- gen avond. Er verliep ongeveer een uur. Plotseling wendde Ovide het hOOfd OOI. (Wordt vervolgd^ 43 Daar het Beiersche antwoord aan rijks president Ebert eerst Donderdagmiddag is overhandigd, is natuurlijk nog niet be kend, welke houding de rijksregeering hiertegenover aanneemt. Uit de 'uitnoodi- ging aan graaf Lerchenfeldt, oin voor per soonlijke onderhandelingen naar Berlijn te komen, kan echter worden afgeleid, dat de gematigde toon van het schrijven hier den indruk gewekt heeft, dat thans de weg voor het bijleggen van het geschil open staat. In regeeringskringen is men van meening, dat de Beiersche regeering onder de waarborgen, waarvan zij in haar nota spreekt, een grondwettelijke bepaling ver staat, volgens welke wettelijke maatrege len, die in hoogheidsrechten der landen ingrijpen, of een wijziging der grondwet beteekenen, alleen mót toestemming van het betreffende land genomen mogen wor den. Een dergelijke bepaling bevatte de vroegere grondwet ook reeds. Men hoopt, dat overeenstemming bereikt zal worebn op die basis, dat tegenover de verzekering, dat een Duitsche bepaling in dien zin zal worden gemaakt, de Beiersche regeering haar verordening van 24 Juli zal intrek ken. Volgens een mededeeling van de „Bay. Courrier" heeft het Beiersche Opperste Landsgerecht, naar aanleiding van een klacht in een geval tè Niirnberg, de grond wettelijke geldigheid en de rechtsgeldig heid van de Beiersche verordening tot bescherming der republiek van 24 Juli be krachtigd. De val van Cashel. Telegrammen aan de bladen, die de ver overing door de Vrijstaters van Cashel be schrijven, zeggen dat de ongeregelde troe pen, die, zooals gemeld werd,veen schier onkwetsbare stelling innamen in de be roemde rots van Cashel, een natuurlijke vesting, die de omringende vlakte be- heerscht, op het eerste teeken dat de troe pen oprukten door de bosschen en over de velden, de vlucht namen. De Vrijstaters werden door de bevolking der stad met wild geestdrift ingehaald. Gezegd wordt dat de Valera Dinsadg in de stad is geweest en last had gegeven, dat tot den laatsten man moest worden stand gehouden, doch hij is er niet gebleven en gezegd wordt ook dat hij is teruggetrokken op Clogheen, dat ten zuiden van Cahir ligt. Dit wordt opgevat als een nieuw bewijs, dat de rebellen het plan hebben, zich langs den oever der rivier de Blackwater, een strategische positie, die Cork dekt te ver sterken. De verovering van Cashel is van groote beteekenis, daar ze de linie heeft rechtgetrokken, die thans van Tipperary via Golden en Cashel naar Callan loopt. Het wordt hoe langer hoe duidelijker, dat de rebellen niet geneigd zijn te vech ten. Niemand verwacht dan ook een slag voordat Clonmel is bereikt. De toestand te Tipperary. Dagblad-correspondenten stelden vast, dat de stad Tipperary snel tot haar nor malen toestand terugkeert. De bevolking kon zich gisteren weer voor den eersten keer sedert de rebellen de stad Zondag verlaten hadden na de hoofdbuis der waterleiding tot springen te hebben ge bracht, van drinkwater voorzien. De strijd om Kerrij. Een groot deel van Kerry zal, naar men verwacht, onmiddellijk van de rebellen be vrijd worden. Ten Zuiden van Limerick. De operaties der Vrijstaters ten Z. van Limerick duren met gunstig gevolg voort Zij drijven de rebellen in de richting van Clonmel. Gezegd .wordt dat de Valera vóór een beslissenden slag is, doch dat de troepen ontmoedigd zijn en niet veel lust hebben om den strijd te voeren, die eén beslissing zal brengen. Volgens een officieel communiqué, dat Donderdagavond te Limerick werd gepu bliceerd, werden Dinsdagavond de voor posten van de stadsburgerwacht van Li merick, gestationeerd te Patricks, aange vallen door een grooteren troep rebellen en omsingeld. Er had een levendig gevecht plaats. Een groot aantal manschappen ge raakte gevangen, doch het meerendeel slaagde er in, met hun wapens en muni tie te ontkomen. Vervolgens raakte een afdeeling uit West-Limerick met de rebel len slaags en slaagde er in, vijf der ge vangenen weer te ontzetten. Gemeld wordt dat vier rebellen werden gedood en tien gewond. Een verklaring van Churchilt Churchill verklaarde in het Lagerhuis dat de provisioneele regeering bij de on derdrukking van de rebellie tegen haar gezag door de groeiende sympathie van het Iersche volk werd gesteund. Hij kon niet toegeven dat er een schrikbewind was in het opstandig gebied, doch wat plaats had was dat een ieder het uiterste ongemak en groote schade ondervond. Het was een groote fout te meenen, dat men stond voor een volstrekte ineenstor ting van handel en bedrijf in Ierland, zij het ook dat er groote vernieling was aan gericht. De toestand in het Noorden was sterk verbeterd. De politieke correspondent van de „Dai ly Mail" schrijft dat het einde van de parlementaire zittingsperiode een nieuwe politieke gebeurtenis van groote beteeke nis te zien geeft. Gisteravond laat n.I. had er achter gesloten deuren in een ka mer van het Hoogerhuis een bijeenkomst plaats van unionistische leiders tot het spreken van het groeiend verlangen in de partij naar onafhankelijkheid en haar houding in de toekomst tegenover de coa- litie-Anster. Chamberlain fungeerde als president, terwijl bijna alle mannen, die de politiek der conservatieve partij for muleeren, of haar organisatie besturen, waren tegenwoordig. Er had een langdu rige bespreking plaats. Naar het blad verneemt is er geen besluit genomen, dat onverwijld zal worden uitgevoerd, doch bepaalde plannen gemaakt, voor de toe komst. In dit verband is het van beteekenis dat gisteravond plotseling het gerucht her leefde, dat er in het najaar algemeene verbeteringen zouden plaats hebben, of tenminste een wijziging in de samenstelling van het Kabinet. Dit gerucht staat niet in verband met een definitief place en berust uitsluitend op het geloof dat Llovd George een nieuwe staf overweegt, die neerkomt op hei consolideeren van de co alitie in een nieuwe partij, of op zijn af treden. De commissie voor de decoraties, wel ke Lloyd George het Lagerhuis heeft toe gezegd naar aanleiding van de critiek, ge oefend op de wijze waarop de jongste lijst van onderscheidingen was tot stand gekomen, is nog altijd niet samengesteld De parlementaire correspondent van ae „Daily Telegr." verneemt intusschen, dat de regeering het plan heeft om niet 12 of 14 leden te benoemen, zooals oorspronke lijk in haar voornemen I«0. doch 7, met een rechtsgeleerde tot voorzitter. Uit elk der beide Huizen zouden dan drie leden in de commissie zitting nemen. De „Echo de Paris" verneemt uit Mainz: de politie te Saarbrücken heeft aldaar vier politieke agigatoirs gearresteerd, die volgens de plaatselijke bladen medeplichtig zouden zijn aan een complot tegen Poincaré. Deze individuen waren uit Frankrijk de grens overgezeet wegens opruiing. In Saarbrüc ken stonden zij in betrekking tot de „Or ganisation Consul." Zij zijn aan de Fran- sche politie overgeleverd. Volgens berichten der Berlijnscihe bladen moet als een vaststaand feit er op gere kend worden, dat de eerst gisteren geac crediteerde Russische gezant Krestinski bin nen afzienbaren tijd teruggeroepen zal worden. Krestinski zal binnen ca. 2 a 3 maanden zijn post te Berlijn verlaten, om zijn oud ambt van Volkscommissaris voor Financiën weder op te nemen. Als zijn waarschijnlijke opvolger komt, naar ver luidt. in de eerste plaats Litvinoff in aan merking. De Bladen in Rome melden, dat het einde van de staking aanleiding heeft ge geven tot eenige incidenten van ernstigen aard. Te Bari zijn twee mannen in een botsing met een troep communisten ge dood. Te Livorno vielen twee dooden, te Inola, Monza en Ancona één doode. Aan de Tribuna wordt uit Livorno ge meld, dat de fascisten, toen zij gisteren het aftreden van den socialistischen gemeente raad veinkregen hadden, de Kamer van ar beid en verscheidene communistische ver- eenigingslokalen ontruimd hebben. De fas cisten zijn daarbij met de politie in con flict gekomen, die van machinegeweren ge bruik maakte. Er is een man gedood; twin tig zijn er gekwetst van wie er twee ster vende zijn. De fascisten hebben Donderdag te Mi laan de communistische gemeenteraadsle den uit het stadhuis gejaagd. D'Annunzio Leeft een vlammende redevoering gehou den tegen „de slechte communistische her ders." Naar Aftenposten meldt hebben de bols- jewiki de safe van den voormaligen Noor- schen consul Ilolmbö te Moskou laten springen en zich meester gemaakt van den inhoud, bestaande uit geldswaardige papie ren van Noorsche, Amerikaansdhe, Servi sche Bessarabische Duitsche en Russische onderdanen. Het ministerie van buit. zaken bevestigt dit bericht, dat afkomstig i« van de Noor sche handelsdelegatie te Moskou. Deze delegatie deelt mede, dat de bols- jewikii al eerder een dergelijke poging had den gedaan onder verklaring diat zulks op bevel van de Sovjet-regeering geschiedde. De delegatie heeft toen geprotesteerd en de Sowjet-regeering verzocht niet tot diaden over te gaan, voor zij (de dele gatie) instructies uit Kristiania had ont vangen. De Sowjet-regeering antwoordde op dat protest, dat zij eir geen gevolg aan kon geven, aangezien het gebouw, waarin de safe zich bevond geen exterritoriale rech ten had, de safe niet voorzien was van het consulaire zegel en officieele stukken bevatte, die aan Russen toebehoorden. Dp consul Holmbö verklaarde daarente gen dat de safe voorzien was van het Noorsche en het Roemeensche consulaire zegel en dat er geen officieele stukken, aan Russen behoorend, in waren. Het gebeurde werd aan de Noorsche handelsdelegatie te Moskou meegedeeld dooir de Tsjecho-Slowakijsche delegatie, die op het punt stond het gebouw te be trekken. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat de safe aanzienlijke waar de bevatten, die vermoedelijk in de mil- lioenen kronen loopen. Waarschijnlijk zijn de geheele Noorsche, Amerikaansohe en Roemeensche consulaire archieven even eens uit de safe gehaald en weggevoerd. De „Petit Parisien" verneemt uit War schau, dat het Poolsche kabinet dn den Landdag een votum van vertrouwen heeft gekregen met 193135 stemmen. In het Lagerhuis heeft Lloyd Geor ge naar aanleiding van een rede van Sir Samuel Hoare, die den invloed van do tegenwoordige richting in het be stuur van Indië op den bestuursdienst besprak en wees op ernstige ongerust heid en ontevredenheid onder dé Engel sche bestuursambtenaren zoowel wat be treft hun salarieering als hun bestaans zekerheid in de toekomst, een rede ge houden, waarin hij het standpunt dor regeering tegenover Indië uiteenzette. Deze rede is van beteekenis, omdat hij een geheel anderen toon laat hooren. dan men gewend was, toen de radicaal Montagu nog minister van Britsch-Indië was, die, zooals men zich herinnert, we gens de ontijdige publicatie van een te legram van den onderkoning moest af treden en werd vervangen door den con servatief Winterton. Lloyd George be aamde, dat er onder de Britsche be stuursambtenaren groote ongerustheid bestond, doch wees er op, dat dit zeer natuurlijk was wanneer een groot con- incier de puinhoopen, slachtoffer van mijn toewijding n Jeanne Fortier, op wie ik mij wreken wilde, werd in mijn plaats veroordeeld. Jacques Garand bestond niet meer.' Ik week uit naar Engeland onder den naam van Paul Harmant en scheepte me in naar New-IJorkOp de „Lord- Maire" ontmoette ik een uilskuiken, zekeren Ovide Soliveau, wien ik de overtuiging wist bij te brengen, dat ik zijn neef was. Dankzij mijn geverfde haren, kwam er geen zweem van twijfel in hem op.... Door hem ver nam ik verschillende bijzonderheden betreffende James Motimer en zijn stitutioneel experiment plaats had. Dit experiment moest zorgvuldig en gedul dig worden gadegeslagen en moest niet tot overijlde oonclussies leiden, doch „wij moeten duidelijk te verstaan geven" zoo zeide hij verder ,,dat Britannië onder geen enkele omstandigheid zijn verantwoordelijkheid in Indië zal op geven. Dit is een kardinaal punt, niet alleen voor de tegenwoordige regeering, doch voor elke regeering, die het ver trouwen van het volk in dit land wil behouden. Wij zullen alle stappen ne men die noodig zijn om ons van die ver antwoordelijkheid te kwijten." Lloyd Ge orge zeide verder, dat hij niet kon inzien, dat er ooit een periode zou komen, dat Indië het zou kunnen stellen zonder de leiding van de kleine kern Britsche be stuursambtenaren, die zich in Indië be vond. Niemand dacht er dan ook aan, den bestuursdienst op te heffen. Het is nu wel duidelijk geworden, wat precies de oorzaak geweest is van do ramp bij Villecomtal. Dinsdagochtend vroeg trok de eerste trein met bedevaartgangers niet zonder moeite over bet geaccidenteerde terrein, want de last was zwaar en de locomo tief vrijwel uitgeput. De machinist was er echter in geslaagd, een helling te be klimmen, vlak voor het station van Laas. Boven op den heuvel weigerde de ma chine, de wielen sloegen door, en of schoon de remmen met alle kracht aan gedraaid werden, gleed de trein eerst langzaam, daarna snel, over de vochtige rails de helling weer af. De maohinist van den tweeden trein zag plotseling den eersten met een vree- selijke vaart terugrollen. Koelbloedig en met zelfopoffering bleef hij op zijn ma chine en zette met alle kracht de rem men aan. Deze hebben blijkbaar beter gewerkt dan die van den eersten trein, want ondanks den geweldigen schok is de tweede maar één meter teruggeduwd, en zijn zij niet samen nog verder van de belling gerold. De dappere machinist blijkt gespaard te zijn; hij heeft ten minste na het ongeluk verklaard, opzette lijk langzaam gereden te hebben, om dat bij wist, dat de eerste trein moei lijk en langzaam liep. Vastgesteld is nu, dat het aantal di rect gedooden 31 bedroeg; later zijn nog eenige gewonden overleden. Een interpellatie in de Kamer is aan gekondigd. wtasschen wordt alweer van 'n nieuw spoorwegongeluk gemeld, dat wel minder ernstig is afgeloopen „slechts" een twintig gewonden - maar dat bijna ook een groot aantal menschenlevens gekost had. De sneltrein ParijsBrest had Dins dagavond qpea voorhjj Chartres gestopt, wachtende op het passeeren van een trein uit Bordeaux. Plotseling kwam ach ter dezen aan een locomotief, die be stemd was om een aantal wagons op een zijspoor op sleep te nemen en naar Batirnolles te brengen. De machinist van doze locomo'ief nam niet de ncolige voorzichtigheid in acht, ofschoon hij t onveilig signaal hal gezien. Pas toen hij door zijn 6toker gewaarschuwd was, rem de hij, maar te laat. De schok was hevig De achterste bagagewagen van den trein hield het uit, maar de houten W,gage- wagon daarvoor werd versplinterdeen wagon met derde klas compartimenten vóór dezen wagen kreeg ernstige 3 'hale, on de inzittenden werden deels licht of zwaar gewond. In „rOeuvre" staat een spotprent on der den titel „de sancties". De eene Franschman vraagt aan den andere: „wat kunnen wij dien Duitschers toch cigenjijk doen? Frankfort bezetten, of Berlijn? Neen antwoordt de ander laat ze een beetje op de Fransohe spoor- spoorwegen reizen De „Times", melding maliend van den minder bevredigenden toestand van lord Norlheliffe's gezondheid, izegt, zoo meldt een R. B. D.-telegram, dat het waarschijnlijk is dat een in fectie van het hart, de hoofdoorzaak van den ernst van den toestand, en kele maanden geleden op verrader lijke wijze is begonnen grootendeels als het gevolg van verminderden weer stand veroorzaakt door overspanning. Dezer dagen is een onderwijzer, dia te Sunderland in zee een bad nam, naar men vermoedt doordat hij werd aangevallen door een hondshaai, om het leven gekomen. De „Daily Mail" verneemt in dit verband, dat de vis- scherslieden den laatsten tijd een bui tengewoon groot aantal van deze haai en hebben gezien. Men vraagt zich af, hoe het komt, dat deze visschen. tegenwoordig in zoo grooten getale onder de kust worden aangetroffen. Onder visscherslieden wordt aangeno men, dat de visschen worden aan getrokken door de aanwezigheid van lijken, die uit gedurende den oorlog in den grond geboorde schepen nog voortdurend in zee spoelen; doch an deren meenen, dat men hier te doen heeft met een verandering in de golf- stroomingen. Volgens het rapport van dr. Mill- son, van den gezondheidsdienst in Southwark, een der wijken van de wereldstad Londen, worden daar on geveer 20.000 huizen bewoond, die fei telijk redelijkerwijs niet als bewoon baar zijn te beschouwen. Tengevolge van het groote tekort aan woningen wordt niet tot sluiting overgegaan. Het beroep van de moordenaars; van veldmaarschalk Wilson de Ieren Joseph O'Sullivan en Reginald Dunn tegen het doodvonnis, waar toe zij waren veroordeeld is af gewezen. H. F. C. en de N. A. U. Naar wij vernemen heeft H. F. C. zich' (hans aangesloten bij de N. A. U. De heer Grootmeyer te Rotterdam heeft bedankt als scheidsrechter van den N.V.B, T. H. B. NAAR KROMMENIE. Zondag a.s. wordt te Krommenie de fi nale gespeeld voor de serie-wedstrijden, van K.V.V. tusschen T. H. B. en Assendelft II. Na dezen wedstrijd wordt een eerewed strijd gespeeld tusschen een Haarl. Toer Elftal, bestaande voor het meerendeel uit oud T. H. B.-spelers, en 't Gooi. Met vracht-auto's zullen een groot aantal supporters hun elftallen vergezellen. H. F. C. Naar wij vernemen zal H. F. C. 20 Aug. een wedstrijd spelen tegen U. D. te Deven ter. U. D.—H. F. 0. Do Blauw-Witten zijn naar men weet nog steeds in training. Zij openen hun seizoen op 20 Augustus a.s. wanneer te Deventer tegen U. D. gespeeld wordt. Ambitie voor den tocht over het Kanaal. Niet minder dan 52 liefhebbers zijn volgens „L'Auto" van plan een poging te doen het Kanaal over te zwemmen. Hun namen volgen hier: Piet Ooms, Holland; Omer Perrault, Canada; Geor ges Panilley, Georges Michiel, Frank rijk; Charles Toth, Sam Richards, Ame rika; Tom Marris, Australië; Tad John son David Billington, Harry Taylor, W, Stearme, Fred Record, E. S. Franks, Leslie Bakewell, C. G. Darcy, Howard Latimer Voight, A. B. Smith, Hugh White, Charles Huddy, N. L. Derham, Arthur A. Hardy, Julian Edwards, Jo seph Hollins, Frank Dries, Herbert Da- vies, James Anderton, Thomas E. Brijan, F. C. Gadshy, J. Delaney, Guerini Ma- riti, John Cox, T. Scott, Walter Pur kies, Charles Pendleton, Viotor Lawson, Jo seph Chalmers, miss Doris Hine, miss Ivy Hawke, miss Claire Sample, miss Barnett, miss Phyllis Scott, miss Ban nister, miss Lucy Morton, miss Powsey, mrs. Morison, mrs. Willing, allen Enge land miss Ida Gutsche, miss Lilian Per kins, Amerika; Tiraboschi, Italië; Cout- ler, Canada. NEDERLAND EN DE EUROPEE- SCHE KAMPIOENSCHAPPEN Het bestuur van den Nederl. Roei- bond heeft volgens de ,,N. R. Ct." defi nitief besloten de acht van Laga en de vier van Njord af te vaardigen om Ne derland bij de Europeesche kampioen schappen te Barcelona te vertegenwoor digen. De acht van Laga zal als volgt samen gesteld zijn: G. J. D. de Groote, boeg; H. K. W. van Amerong, F. R. Eckhardt, W. H. Róssing, K. Boynen, A. K. J Duyvis, G. H. L. Larsen, Wi A. Ter- wogt, slag; en L. A. Gaai, stuurman. De vier van Njord wordt bemand door: O. Visser, boeg; J. Goslings, K. Eriks, II. van Calcar, slagen L. A. Gaai, stuurman. Door verhindering van de heeren Pie- tersen en Schleicher komt Nederland in geen geval in de skiffnummers uit, en dus worden hier de kampioenstitels zon der strijd prijsgegeven. Er bestaat nog een mogelijkheid dat ook de twee van de Maas uitkomen zal. Weliswaar is ir. van der Vegte ver hinderd, doch mogelijk zal de Maas nog een andere samengestelde twee probee- ren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9