TSTE NIEUWS Congres - bespiegelingen DA/GAATJES w Dit nummer bestaat uittwee bladen.-Eerste blad Maandag 7 Augustus 1922 45st0 Jaargang No. 14214 UIT DEN OMTREK jj^ VAN ONZE jflAADLOOZE TELEFOON! Ontzettend Spoorwegongeluk. De betaling der Duitsche schuld. De Londensche Conferentie. LAATSTE NIEUWS. Ontruiming van Chineezen woningen. BIMNEMLANDSCH NIEUWS. Tegen de Tabakswet. (van het R.-K. Nationaal Jeugdcongres.) Verbod van invoer in Denemarken. Het Grieksch-Turksche conflict. Spoorwegstaking in Zweden. De onlusten in Italië. WIELRMDEN. NOORDW1JKERHOUT. SCHOTEN. ZANDVOORT. VELSEN, IJMUIDEN. LEIDEN. VELSEROORD. NIEUW-VENNEP. CASTRICUM. een groote daad ia de katholieke jeugd-ac- frr I au. X tprr H bffr *1 Frr Persoonsvergoding. 'fy. 18 J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Do abonnementsprijs draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 325 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57)4 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAARLEMSGHE Adverïentiën 35 cents per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en Aanbod- advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 een* bij vooruitbetaling. MOM sloten heeft zich van het bestaande co mité van actie tegen de Tabakswet af te scheiden. In beginsel is besloten, een nieuw comité op te richten en een de monstratieve actie tegen de Tabakswet te gaan voeren. ST. LOUIS, 6 Augustus. Bij een bot sing tusschen een exprestrein en een lo kaaltrein, nabij Sulpher Springs (Missouri) iwerden 60 personen gedood en 10 gewond. Tal van menschen verbrandden door deu stoom van de locomotief van den expres- trein. De Commissie van Herstel, neemt nog geen beslissing jt PARIJS, 6 Augustus. Hedenavond heeft tie Commisie van Herstel den tekst gepu bliceerd van de resolutie van Su John. Bradburg, het Britsche commissielid be treffende de opschorting der Duitsche be talingen in contaten voor de rest van dit 'jaar. De commissie besiool met drie tegen één stem de beslissing over de resolutie uit Ie stellen tot na afloop der Londensche Sonferentie. De tekst der resolutie luidt als volgt: Met het oog op den huidigen financi- eelen toestand van Duitschland en de in eenstorting der Duitsche valuta is de Com missie van Herstel van oordeel, dat het noodig is tot opschorting van alle contante betalingen, die door Duitschland in buiten- landsche geldmiddelen overeenkomstig de bepalingen van het vredesverdrag voor de rest van het kalenderjaar 1922 gedaan moeten worden, ov erte gaan. De commis sie beveelt derhalve aan d egeallieerde re geeringen aan, dat de betalingen ten op zichte van de clearing offices (betreffende He particuliere schulden door Duitschland Je betalen) wordt opgeschort onder be ding, dat de som van 500,000 pond per tnaand door de Duitsche regeering dien aangaande aangeboden aan de Commissie van herstel, wordt betaald volgeus een na der met haar te treffen regeling. Ingeval de geallieerde regeeringen daarmede in stemmen. zal Ar r'n -.—nee ter mijnen der scliadeloostelling in dit jaar te betalen, opschorten. Het bedrag van de op geschorte betalingen zal worden overge schreven op dezelfde manier als geshiedt met de uitstaande bedragen volgens het besluit der commissie. Met het oog op den drang van den huidigen toestand vindt de Commissie het niet noodig nieuwe voor waarden op te leggen voor een verder mo ratorium ten opzichte van de betalingen .Van dit jaar verleend. Het zal evenwel noodig zijn op een Vroegtijdigen datum de betalingen vast te stellen, die van Duitschland in de jaren 1923 en 1924 worden vereischt en de ge- heele kwestie van de voorwaarden, op le leggen voor ieder verder uitstel van beta ling, welke condities noodzakelijk strenger moeten zijn dan die van het huidige mora torium, zal in verband met dat besluit Worden overwogen. Maatregelen der Duitsche banken. PARIJS, 5 Augustus. De Duitsche ban ken hehhen binnen de afgeloopen 48 uur een bedrag tusschen de 60 en 70 millioen Fransche francs naar Nederland en Zwit serland overgebracht ,dat i ndeposito was op Amerikaansche en andere buitenland- tche banken. De „Associated Press" verneemt dat deze maatregel beschouwd kan worden als gevolg van de mogelijkheid, dat dit bedrag door Frankrijk in beslag genomen wordt, als deel uitmakend van 'iet schema der maatregelen lot invordering van de maan- delijksche betalingen aan de verrekenbu- jpaux. Het vertrek der genoodigden. PARIJS, 6 Augustus. Poincaré en de Lastyrie zijn naar Londen vertrokken, evenals Schanzer, die aan het station nog een onderhoud had met Poincaré. LONDEN, 6 Augustus. Poincaré is he denavond hier ter stede aangekomen en AMSTERDAM, 7 Aug. Hedenmorgen om 6 uur is de politie van het bureau Warmoesstraat begonnen met het ontrui men van verschillende Chineesche wonin gen. Zoo werden leeggehaald perceel Warmoesstraat 11, Prins Hendrikkade 103, «en tweetal woningen in den Binnen Ban- tamstraat en eenige in den Buiten Ban- tammerstr. en eenige in den Buiten Ban- werd het hebben en houden van de Zo nen van het Hemelsche Rijk opgestapeld: hooge stapels lijfgoederen, verschillende geldtrommels, tot een brankast toe, wer den uit de woningen gehaald. De Oostersche bewoners hielpen gela ten bij het opladen. Tegen elven werd de laatste woning in de Buiten Bantammer- straat ontruimd. Ongeveer 100 Chineezen werden met de politieboot en auto's naar de terreinen van de S. V. M. Nederland vervoerd. Daar zal nagegaan worden hoe ze naar hun geboorteland terug gezonden zullen worden. De ontruiming der wo ningen trok natuurlijk in hooge mate de belangstelling van het publiek. „De Sigarenfabrikant", het orgaan van den Eersten Nederl. bond van kleinfa- brikanten in de sigarenindustrie, meldt, dat het hoofdbestuur van den bond be- III (Slot). •s-GRAVENHAGE, 4 AUGUSTUS. foor dat wij het congres sluiten, met enkele opmerkingen over de sluitingsver- {adering van heden, Vrijdag, willen wij »0g enkele grepen doen uit den grooten roorraad van rijke gedachten, die het con- Ves ontegenzeggelijk opgeleverd heeft, riet is tegelijk een nabeschouwinkje over het geheel, voor zoover dat thans, en dan binnen dit beknopt bestek, te overzien is. Een hekende gemeenplaats is de uit spraak, dat de afwezigen ongelijk hebben gehad. Maar, gemeenplaats of niet, de af wezigen hadden ongelijk. W el viel er over de belangstelling niet en nooit te klagen, wel betuigde het congresbestuur, bij monde van zijn voorzitter herhaalde lijk, dat het ruim en ruim tevreden was over den volien gang van zaken, maar natuurlijk, er hadden er dikwijls wel meer bij kunnen zijn. Wij zeggen dit allerminst om ook maar eenigszins het succes van het congres te willen verkleinen, m„ar alleen omdat het motief, waarom sommi gen weggebleven zijn, althans waarom ze zeiden, dat ze wegbleven zoo éclatant onjuist gebleken is. Het congres zou één praten-in-de-ruim- te-zonder-meer zijn. Nu, veel gepraat is er. Er zijn vergade ringen geweest zooals die van So- briëtas en die over de Verwaarloosde Jeugd welke uren over tijd pas eindi gen konden, zóó geanimeerd soms warm was de gedachtenwiseling. Maar uit alle wrijving van gedachten en wisseling van ideeën trad de waarheid naar vo ren of werd minstens de baan voor beter begrijpen geeffend. En het vele praten heeft zeker bereikt, dat over vele ele menten geen verschil van meening, geen vrees voor ander inzicht meer kan be staan. Dat is ten eerste de wetenschap, dat in het Roomsche jeugdwerk het gods dienstige voorop moet staan. „Ons katholiek jeugdwerk zal zich op de eerste plaats moeten kenmerken door de zorg voor het godsdienstig leven", zoo luidde woordelijk de „stelling" die pater Borromaeus op de sluitingsvergade ring ontwikkelde. „Religieuse vorming door middel van de godsdienstige vereeniging zal de kern (wij spatieeren) moeten wezen voor ge heel den arbeid", concludeerde rector de Groot en niemand in de stampvolle Maan dagmorgenvergadering sprak hem tegen. En kapelaan Manders van den Bosch zette in zijn uitnemende .Patronaatsre de" voorop, dat de éérste en voor naamste. taak yan het Patronaat moet aan het station begroet door Lloyd George. 1 De Fransche premier is vergezeld van den minister van financiën, de Lasteyrie, en den directeur van politieke zaken, Pe- relti della Rocca. De Italiaansche gedelegeerden, de minis ter van Buitenlandsche Zaken Schanzed en Baratoren kwamen met denzelfden trein te Londen aan. I De Fransche en Italiaansche gedele- -nope;s.ieq 9} sfud nmpe De Belgische gedelegeerden Theunis en Jaspar kwamen vroeger aan en lo geerden logeeren in het Claridge Hotel. Op de morgen aanvangende conferen tie zal Lloyd George worden bijgestaan door sir Robert Ilorne, minister van Financiën, sir Laming Worthington E- vans, minister van Oorlog, die echter als financ'ed ix ert al f n ©s-.ea. Chrm berlain, den leider van het Lagerhuis, en Lord Ourzon, die van zijn ziekte hersteld, morgen zijn taak in het Fo reign Office hervat. Hoewel volgens de agenda alleen de kwestie van de schadeloosstelling zal wor den besproken, lijdt het geen twijfel, dat de dringende kwestie van het Nabije Oosten eveneens onder het oog zal wor den gezien. KOPENHAGEN 5 Aug. Do Deensche Rijksdag heeft het wetsvoorstel aange nomen waarbij de regeering met goed keuring van de parltementscommissie ge machtigd wordt de invoeren van schoen werk en sigaren zonder regeeringstoe- stemming te verbieden. Daarop werd de Rijksdag verdaagd. OONSTANTINOPEL, 5 Aug. Er is een officieel communiqué uitgevaardigd, waarin wordt meegedeeld, dat de opper- b v lhetbir de.' pea'li e d' st ij k-achten aan generaal Mombelli opgedragen heeft, zich naar de grens te begeven ten einde te eonfereeren met generaal Vlachopou- los, den commandant van het 4e Griek- scho legerkorps, met het doel om zoo wel de geallieerde als de Grieksche troe pen een eind achteruit te laten trek ken, opdat een treffen, dat de opper bevelhebber zeer zou betreuren, verme den worde. STOCKHOLM, 6 Aug. Ondanks de bemiddelingspogingen der Zweedsche re geering, is de spoorwegstaking op do particuliere baan StockholmRostade be gonnen. Er staken eenige honderden mannen. Men vreest voor een spoedige uitbreiding der staking. MILAAN, 6 Aug. Op voorstel van den Ministerraad is het bewaren der openhar© orde in de provincie Genua tijdelijk aan de militaire overheden op gedragen. In Parma hebben de troepen de door Fascisten bezette stadsdeelen in genomen. In Genua werden bij een bot sing tusschen Fascisten en Communisten 3 personen gedood. De troepen hadden met pantserauto's en machinegeweren de orde hersteld. Te Rome heeft de minister-president Facta aan persvertegenwoordigers den wil der regeering betuigd om de orde tot ealken prijs te herstellen. Het Italiaan sche volk verlangt naar vrede en wenscht in rust te arbeiden. STADIONBAAN' De uitslagen luiden: Internationale sprintwedstrijd over 800 M.: Eind-beslissing: 1. de Castro; 2. Tulleken: 3. Aan- dewiel. Wedstrijd met motorgangmaking le rit over 50 K.M.: Uitslag: 1. Rosellen in 44 min, 47 4/5 sec.; 2. Thomas op 1400 M.; 3. Godi- vier op 3000 M.; 4e Blekemolen op 3600 M. 2e rit 50 K.M; Uitslag: 1. Rosellen; in 45.28 1/5; 2. Blekkemolen, op 1300 M.; 3. Godivier, op 1400 M.; 4. Tho mas, op 1800 M. Totaal: 1. Rosellen; 2. Thomas, af gelegde afstand 96.800 M.; 3. Godivier 95.600 Mj; 4. Blekemolen 95.100 M. Tandemwedstrijd HollandDuitsch land over 6400 Meter, met 4 klasse menten Totaal-uitslag: Anspach—Nankman 7 p.; AandewielBakker 8 pj; Schrage Sennecke 11 p.; Ostermeyer—-Scliür- mann 14 p. Holland wint inet 15 punten tegen Duitschland 25 punten. Ernstig ongeluk. Zondagmiddag om streeks 4 uur had alhier van den Hooge- veensche Duinweg nabij Stelduin een ern stig ongeluk plaats. Den heer W. van Zon neveld uit Sassenheim, kwam in volle vaart op zijn motorrijwiel uit de richting Ruigenhock tuffen toen ook een auto uit de tegenovergestelde riching naderde. Ver moedelijk hoorde de heer v. Z. het sig naal der auto niet. Bij het nemen van den bocht welke in den weg ligt, met het onge lukkige gevolg dat genoemde heer van Z. tegen de auto aanreed, waardoor hij kwam te vallen en zich zeer ernstig aan beide boenen verwondde. Ook had de ongelukkige een diepe hoofdwonde. Dadelijk werd telephonisch en per auto geneeskundige hulp inge roepen en spoedig waren een 5-tal dok toren op de plaats d©3 onheils tegenwoor dig. Dr. de With van het St. Bavo- gesticht verleende de eerste hulp. De toestand van den ongelukkige bleek zoo ernstig dat de heeren doktoren directe overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk achten. Direct werd een zieken auto ontboden on tot vervoer overgegaan. De auto, die het ongeluk veroorzaakte, waarin gezeten waren de beer D. A. van Heyst, Hoofdingenieur van Wa terstaat, en familie trof geen schuld aan h et ongeval, daar deze geheel ter rechterzijde van den weg reed, zoozeifs dat de auto wegzakte in den berm, zoodat hij door een paard er moest worden uitgetrokken. De motorrijder reed echter aan den verkeerden kant door den bocht en schijnt niet tijdig genoeg overgekomen te kunnen zijn, met genoemd ongelukkig gevolg. De motorfiets was totaal ver nield, terwijl ook de auto ernstig was beschadigd. De familie van Heyst, die een pleziertochtje deed, was zoo ver schrikt, dat zij onmiddellijk huiswaarts keerde. Ongecorrigeerd. Wedstrijd „St Bavo" Zondagmid dag had vanwege de R.K. Bouwvereeni- ging „St. Bavo" de keuring plaats van do tuinen der huizen van de vereeni ging, naar aanleiding van den uitge schreven wedstrijd. Reeds vroeg wapperde de driekleur van het administratiegebouw en het mooie jpevr verhoogde de animo. De jury, be staande uit de heeren J. O. O. Yoorveld, J. Kuijken en N. Beun verklaarde, na baaren rondgang, dat haar taak in de zen eene zeer moeilijke was. De bewo ners bleken kosten, tijd, noch moete te hebben gespaard, om hunne tuinen ta sieren. Door het bestuur werden daarom nog twee troostprijzen gevoegd bij de achtertuinen. De uitslag was voor de voortuinen le Prijs Th. Heesakker, Luidenstraat 152e prijs <L A. P. Meeuwenoord, Lindenstraat 13; 3e prijs A. Broo- sens, Lindenstraat 17; troostprijs L. A. Plas, Eikenstraat 1. Voor de achtertui nen: le prijs L. Beekman, Beukenstraat 8; 2e prijs W'. T. P. Timmers, Beuke- straat 14; 3e prijs G. Telman, Beuke- straat 2; troostprijs J. T. H. Rakker, Beukenstraat 28 zijn: het godsdienstig leven der rijpere jeugd te ontwikkelen, te versterken en te behartigen. Wil de Jonge Werkman, aldus poneerde pater Celsen, als organisatie zijn doel be reiken, dan moet „hst godsdienstige ele ment" er in krachtig naar voren worden bracht. En alle sprekers, of zij heeten Deelen, Geelen of Seelen en die waren er alle drie! hielden aan die voorrang van den godsdienst vast en zelfs in een der secties, toen het over de zorg voor woon wagenkinderen ging, kwam uit een debat tusschen priester en leek de godsdien- stige-zorg-als-nummer-één triomfeerend te voorschijn. Neen. daarover kan geen misverstand bestaan! Maar ook niet over de zicili daarbij aansluitende, daaruit voortvloeiende waar heid, dat het jeugdwerk gaat om d e vorming van karkters. „Méér" zoo pleitt kloek de Amers- foortsche rector „moet onze jeugdor ganisatie zich opwerken tot een instituut van karaktervorming in den egenlijken zin van het woord." En het debat beaamde dit. „Het doel van ale jeugdwerk is de ka raktervorming in katholieken geest" zoo constateerde rector Mötler in zijn be faamde rede, die pater Borromaeus guitig „de schijnbaar Russische oekase" noemde, doch die op dit punt zeker niemand aan viel. De twee toegevoegde prijzen vielen ten deel aan G. J. Baarn, Beukenstraat 32 en D. Prenen, Beukenstraat 30. Na de bekendmaking van dezen uit slag werden de prijswinners uitgenoodigd ten huize van den administrateur, waar door den voorzitter, den heer Iluijboom een woord van dank werd gebracht aan de heeren juryleden voor het belang loos vervullen van deze taak en aan de prijswinners voor het vele wat zij stoh getroost hebben tot versiering van het Schotensche Bavodorp. Na een dank woord te hebben gebracht aan den Wet houder, den heer Wolf, voor diens be langstelling en aanwezigheid, was deze goedgeslaagde wedstrijd geëindigd. Vereeniging „Koninginnedag Schoten" Voor den te houden Etalagewedstrijd op 30 Augustus a.s. beeft de Directie der Ranjafabriek, N V. Polak Gzn., te Groningen een verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld. Een mooi voorbeeld wat navolging verdient. Bovengenoemde prijs is ter beschik king van het publiek als z.g. publieks prijs. Hedenavond (Maandag) te 6.30 wordt repititie gehouden voor de Aubade in de Oude Kerk, Pretoriaplein. De kinderen van 6 tot 15 jaar op tjjd precont. MIJNEN AANGESPOELD. Aan het strand te Zandvoort bij paal 72, eên uur Zuidwaarts in de richting Noordwijk, is een mijn aangedreven en gedemonteerd. Een tweede mijn, die half in het zand gewoeld is, zal men ook trachten te demoteeren. Met het oog op het ge vaar door nieuwsgierigen is ze onder politiebewaking gesteld. Haaie op de kust. Een heer die ge bruik had gemaakt van een badkoets van het zeebad, kwam hij zijn terugkeer tot de minder aangename ontdekking, dat hij uit zijn kleeding een bedrag van f 300 vermistte. Naar wij vernemen is door de arbeidsinspectie tegen een achttal bak kers alhier proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van verscli brood vóór des morgens 10 uur. Burg. Stand. Geboren: Genard, z. van H. v. d. Mije en M. v. Duijn. Maartje, d .van C. Koper en M. Keur. Dirk, z. van L, Keur en I. P. Korte- kaas. Ondertrouwd: M. de Leeuw en C, Kerkmeester. Overleden: J. Borgart, 6 d, L. A. A. Harms en, 44 j. Burgerlijke stand. Geborenz. van M- S.chierde Ridder d. van M. H. Schoorl—Raaphorst z. van 0. Tuber- nalRolloos z. van I. LintDoekes- d. van C. H. van Amersfoort—Harder d. van A. Zwanenburgvan Schinkel. Ondertrouwd'. J. Overkleeft en T. de Groot. Getrouwd: H. D. Brinkman en E. v. d. Boogaard Th. L. Niesten en P. G. Klaver .0 Kuilman en G. Oorthuis II. F. v. d. Maden en M. 0 J Cou- wenberg A. v. d. Linden en J. M. Vader. Jubileum. De heer W. Veker, werk- aan de Papierfabriek der firma van Gel der on Zonen alhier, herdacht Zaterdag onder vele blijken van belangstelling den dag, waarop hij voor 40 jaar in dienst 4dezer firma trad. Schietoefeningen. Op Vrijdag en Zaterdag a.s. zullen van het fort Vel- sen schietoefeningen worden gehouden tot in zee, c.a. 500 Meter noordelijk van het Noorderhavenhoofd te IJmuiden. Zij vangen dos voormiddags te 10 uur aan. Schouw. De schouw over de wa teren, heulen, duikers, beken en slooten in deze gemeente zal worden gehouden op Zaterdag 12 Augustus a.s. Verkooping. De stalen zeillogger Cornelia IJ M. 225 van de visscherij Mij. Oornelia, in liquidatie, alhier, welke welke gisteren in publieke veiling zou komen, is uit de hand naar het buiten land verkocht. Geslaagd. Voor het examen En- gelsche handelscorrespondentie zijn ge slaagd de heeren J. v. d. Plas en 0. Hin alhier. Muziek. De Christelijke Muziok- vereeniging Wilhelmina, directeur de heer P. Klut alhier, die onlangs op het concours te Naaldwijk twee prijzen behaalde, maakte Zaterdagavond ter eero daarvan een ommegang door de plaats, wat natuurlijk de noodige belangstelling trok. En heet de zware, voor het gemengde gehoor soms wel wat zwaarwichtige, maar toch zoo prachtig doorwerkte rede van den ervaren paedogoog proffessor van den Burg was één betoog over de waarde der karaktervorming waarvan ook ge- eischt wordt, dat de jeugdleiders, de op voeders-zelf, karakters zijn. Juist dat heeft de Voorhousche professor duidelijk doen uitkomen en anderen mèt en na hem heb ben het eveneens gepleit met overtuiging en bezieling: wie karakters vormen wil, mooet zef een karakter ziin. De vorming in jeugdleiders ons derde punt was een der zwaarste punten van het congres, zooals het een der zwaarste punten van heel het vraagstuk is. Wilt ge weereen karakteriseerend woord van den Franciscaanschen redenaar? Het is dit: „Deze jongste sociale kwestie (de jeugdbeweging) is eigenlijk nog van meer belang dan die andere vraagsukken, waair- voor we zooveel krachten afstaan. Aan aantal-alleen nu, is niet zoo zeer ge brek, zouden we zoo meenen; maar de kwaliteit, die kan en moet nog veel voor uit. Daarbij zal het instituut voctr de vor ming van jeugdleiders, welks oprichting als een ideaal ons werd voorgehouden, ont zaglijke diensten bewijzen kunnen. En het instituut van „club-leiders," dat prof. v. d. Burg besprak, zal ernstige overweging ver dienen. Maar geen van beiden zullen sla gen, als niet de eigen-heiliging de eerste grondslag, als niet dit woord „bet eenige dat waarde geeft aan uw. leven is uw be- Men meldt ons uit Leiden, dat zich aldaar heeft gevormd een sub-comité on der eerevoorzitterschap van den burge meester, voor het nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin, ter gelegenheid van haar 25-jarig regeeringsjubileum. Herwonnen Levenskracht". De opbrengst van den Speldjesdag ten bate van „Herwonnen Levenskracht" bedroeg alhier f70.13. Brand. Vrijdagmiddag ontstond 'n ernstige brand in de woning van C. de Haan aan den Hillegommerdijk. In een schuur achter, het woonhuis',waar twee koeien gestald stonden, werd de brand ontdekt. Met veel moeite werden de beide beesten er uit gehaald; zij waren reeds bedwelmd en ernstig ge schroeid. Een der koeien is zoodanig gebrand, dat zij zal moeten worden afgemaakt. Het perceel brandde tot den grond toe af. Alles is zeer laag verzekerd. In Mcmoriam. Alhier is den vier den Augustus overleden Dirk Dekker in leven onderwijzer aan de openbare school I. Velen zullen met deelneming deze doodstijding hebben ontvangen. De mees te Castricummers hebben van hem on derwijs gehad. De meesten hebben geno ten van zijn leerrijke lessen. Velen zul len zich hem nog herinneren voor de klas staande, vertellende van de geschie denis van ons Nederland, maar vooral van wat er in vroeger jaren voorge vallen is in en om Castricum. Zijn mooie verteltrant boeide de leerlingen. Hij wist te kiezen de eigenaardigheden van het oude Kennemerland en deze frisch en helder voor te stellen. Hij hield van de geschiedenis van Oastricum. Daar sprak en schreef hij graag over. Zijn bij dragen voor de „Gids van Castricum" kunnen hiervan getuigen. Nog in zijn laatste levensdagen sprak hij over het gebeurde van vroeger in Oastricum. Hij met zijn wit-grijze haren dacht er nog aan oen werk uit te geven over ons oud mooi dorpje. Eens mocht hij dichten in zijn ode aan de Oude Toren van Oastricum: Luid zou het schallen in het ronde Des menschen rijkdom is de tijd Benut dien, eer Uw dag gaat enden Wat buiten ligt is ijdelheid. Dit vers heeft hij ten volle gevoeld en begrepen. Hij heeft het nagestreefd zijn leven lang. Want twee en veertig jaar heeft hij de gemeenschap gediend met den meesten ijver en nauwgezet- hei. Tvvee en veertig jaar heeft hij zich geheel gegeven voor het onderwijs. Al dien tijd heeft hij met het grootst© plichtbesef zijn leerlingen gegeven van wat hij wist. Hij heeft hen geleerd en onderwezen met al de kracht, die in hem was, want al was zijn lichaam teer en tenger, zijn geest was gezond en frisch en zijn geheugen helder als de dag. Na schooltijd bracht hij zijn tijd nog met werken door op hot Raadhuis, waar zijn duidelijk schrift nog een sieraad is in de boeken. Bijna een jaar geleden werd hij door ziekte genoodzaakt ontslag te nemen als onderwijzer. Te betreuren is het, dat de goeie oude meester niet langer van zijn pensioen heeft mogen genieten. Het was hem van harte gegund „het otium cum dignitate," hetgeen hij met ziekte is in gegaan en wat hij in gezondheid niet heeft mogen bezitten. Naar zijn laatste rustplaats zullen velen hem vergezellen, bij zijn graf zullen nog velen aan hem denken, met een dank baar gevoel voor het vele dat hij hun heeft gegeven en voor hen gedaan heeft. Hij ruste in vrede de onvergetelijke „Meester Dekker." Baldadigheid. Dezer dagen is op de Mient door schoolgaande kinderen met steenen door een coupé van een voorbij rijdenden trein gegooid. De politie heeft de kleine bandieten opgespoord en de straf zal niet uitblijven. De ouders van de jongens zijn er op gewezen, hun kin deren ernstig te waarschuwen, daar zulke bandietenstreken ernstige gevolgen kun nen hebben. Tram. Gisterenmiddag ondervond 't tramverkeer een groote vertraging. Door dat de stoom ontsnapte kon de tram niet meer verder. Nadat er nit Heemskerk hulp wa3 komen opdagen, kon de reis trekking tot God," bestemd om toegepast te worden op de jeugd, ook vook ons zelf richtsnoer is. Wij zouden zoo over nog meer punten van overeenstemming kunnen uitweiden, maar wij stippen slechts aan. Zoo, dat veel al, althans ten aanzien van de organisatie der normale jeugd, nauwe samenwerking met een ernstige medewerking van de an deren werd bepleit. En dan dat er toch nog zoo vele specia le zaken zijn, die steun, meer steun, en krachtiger steun verdienen, niet het minst de zorg voor de verwaarloosde en gebrek kige jeugd. En zoo hoorden we Vrijdag daveren de grootst-mogelijke eenheid is bereikt. Alles dwong tot optimisme in deze dagen, concludeerde de congres-voorzitter. Dit optimisme zal blijven in de komende! Want de actie, de groote actie breekt nu aan. De vrienden en beschermers, de lei ders en redders der jeugd, het toekomst geslacht, trekken nu uit, bezield door het woord van pator de Greeve, die in de Dierentuin-zaal ideëelè geestdrift en geest driftig idealisme over de toehoorders uit stortte en zijn woord pakte week als nooit te voren! Hij maakte de sluitingsdag tot een schoon, vruchtbaar stuk van. het con gres. Een enkele opmerking nog. Terecht heeft men allerwegen de tentoonstelling, die tij dens het congres georganiseerd was, ge roemd als een belangrijke gebeurtenis, als -fn Er is nu een raadsvoorstel om den stkaat- naam „Ooslerstraat" (in liet Amsterdam- sche kwartier) te veranderen in Nagtzaam- straat", naak het overleden socialistisch raadslid Nagtzaam. Dat voorstel zal wel worden aangeno men, want de partijgangers van den heer Nagtzaam beschikken over de helft der uit te bïengen stemmen op 'n stuk of wat na en dat stemmengewicht maakt natuurlijk dat de voortreffelijkheden van den heer Nagtzaam op eens heel wat meer waard zijn dan anders het geval zou zijn. Boven, dien is het altijd heel moeilijk openlijk iemands verdiensten onder de loupe te ne men. Stel je voor wat 'n onaangename discussie daaruit in den Raad zou kunnen voortkomen en dat is, dunkt ons, dan ook de reden dat B. en W. zelf met dit voor stel komen, nadat de socialisten reeds •eenige malen op een Nagtzaamstraat heb ben aangedrongen. Dit voorstel zal dan ook wel zonder veel discussie worden aangeno men. De socialisten hadden echter zoo kiesch moeten zijn zulk een voorstel nie/ te doen. De meer en meer in zwang komende socialistische cultuur om, ter wille van de roode Teclame, straten in verschillende steden (liet schijnt een wachtwoord te zijn) naar socialistische voormannen te ver noemen (in Amsterdam heeft men o. a. het Vliegenbosch, in Rotterdam wordt Spiekman vereerd) wil nog niet zeggen dat ook wij aanbidders zijn van deze soort personen vergoding. Trouwens straten worden vernoemd naar mannen, die inderdaad zeer bijzondere verdiensten of eigenschappen hebben ge» had. Is dit met Nagtzaam het geval? Tegenover de socialisten en enkele deren (er zijn er zool) dig, op die vr. bevestigend antwoorden, stellen wij ontkenning. Als socialist en roode agitator heeft Nagtzaam onnoemelijk veel kwaad ge slicht naak onze wijze van zien maar ook als wij ons afvragen of Nagtzaam inder daad verdiensten heeft gehad voor de stad zijn inwoning, kunnen wij, mits zuiver objectief oordeelende, niet tot de concili ate komen dat Nagtzaam zulk een eminent man was dat hij daarom op bijzondere wijze dient te worden geëërd door de bur- gorij van Haarlem. Er zijn vele andere Haarlemsche burgen, die inecr verdiensten voor hun stad heb ben en gehad hebben dan Nagtzaam en die nochtans voor zulk een bijzondere voreering niet in aanmerking kwamen. Wie zou over 10 jaar nog op het idee komen Nagtzaam om zijn verdiensten voor Haarlem te ecren? De nimbus die nu om hem schijnt, zal dan lieel wat ver bleekt zijn. En bovendien denke men eens aan di toekomst. De S. D. A. P. is bezig dood te gaan. Zij verdwijnt en over twintig, dertig jaar bestaat de frissche herinnering aan haar zelfs niet moer. Dan maakt de S. D. A. P. op lien, die de sociaal-economische ge schiedenis der menschheid bestudeeren, misschien eenzelfden indruk als op ons Alve in de vaderlandsche geschiedenis of een nar uit de geschiedenis der middel eeuwen (het een lijkt ons niet eervoller dan hel anderri. Hoe zal er dan gelachen worden mis schien om de naieviteit van ons nu levend geslacht dat een straat vernoemde naatr Nagtzaamomdat hij S.D.A.P.'er was. Barometerstand 7,55. Achteruit OPGAVE VAN: weer verder voortgezet worden. Voor de reizigers niet pleizierig. tie. Uit een oogpunt van nationale belang stelling kon het bezoek echter zoo groot niet zijn en alleen de Hagenaars hadden het voorrecht dat zij alleen profiteeren konden van de rijke leerstof, die inderdaad in deze exploitatie opgesloten lag. Nu is onze vraag deze kan de tentoonstelling niet permanent worden verklaard, en als een reizend museum het land bereizen? Wij hebben reeds het (neutraal) reizend mu seum voor ouders en opvoeders. Zou in vele plaatsen deze rijke katholieke exploi tatie niet ook volop aandacht trekken? Ten slotte: wij zouden niet volledig zijn geweest, als we niet iets hadden gezegd over „Haarlemmers op het congres". Heel de week door is er ter congresse veel belangstelling getoond door de bekende katholieke vereenigingsmannen en -vrou wen, uit onze stad, die geregeld ook daad werkelijk aan het congres deelnamen en naar wier woord met belangstelling ge luisterd werd. Op elk gebied: voor het jongens- en het meisjes-patronaat, voor de Jozefsgezellen, voor de sport en voor Sobriëtas, voor blindenzorg en verwaar loosde jeugd op elk terrein van spe ciale werkzaamheid heeft men ter congres- se Haarlemsche figuren ®n gaarne gezien. Wij durven zeggen, dat katholiek Haarlem onder de beste vertegenwoordi gers een plaats innam. H. N. S. (.Ongecorrigeerd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1