T HArtl AATJE m tongres - bespiegelingen Maanceg 7 Augustus 1922 45st0 Jaargang No. 14214 Dit nummer bestaat uittwee bladen. - Eerste b fad L STADSNIEUWS. AGENDA 8 AUGUSTUS Lichaamsoefening M. U. Examen Hoofdakte. Het spoorwegpersoneel. ""evonden voorwerpen. 25 jaar collectant. Personalia. „Trou moet Bliicken". Verkeersregeling. Werkzaamheden ier bestrijding der Werkloosheid. De bloembollenfaandel. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag, 9 Augustus 1922, des namiddags ten 1 y ure, zoo fioodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld Mededeelingen en ingekomen stuk ken Verzoekschrift Mw, W. G. Sy- brandi-Halberstadt, om eervol ont slag al leerares Meisjesschool mid delbaar onderwijs, ld, C. Rooker, M. v. d. Horst en K- Faber om eervol ontslag als onderwijzer onderscheiden lijk aan de scholen voor Openbaar Eager Onderwijs nrs. 14,15 en 29. Voorstel B. en W. verleenen machti ging Burgerlijk Armbestuur tot het "doen van af- en overschrijvingen op begrooting dienst 1921. Voorstel B. en W. góedkeuring begrooting 1923 St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. Voorstel B. en W. tot voorloopig e vaststelling van de gemeenterekening over 1920. Voorstel B. en W. vaststel ling staat beschikking post „Onvoor ziene uitgaven" ctjenst 1922. Voorstel B. en \\L afwijking art. 10, 2A Bouw verordening bergplaats Schouwtjes laan en Regulierstraat. Voorstel B. en W. inzake verandering straatnaam. Voorstel B. en W. tot uitgifte van grond in erfpacht aan den Kinder huissingel. Voorstel B. en W. verlee nen machtiging aan Regenten St. Elisabeth's of Groote Gasthuis tot aankoop pereeelen. Voorstel B. en W. in zake het terugnemen van eenige pereeelen uit het woningbedrijf. Voor stel B. en W. tot het inbrengen van eenige pereeelen in het woningbedrijf. Voorstel B. en \V. beschikbaarstelling gelden vernieuwing bestrating Wa genweg en omgeving raadhuis. Voor stel BÓ en W. uitvoering werken be strijding werkloosheid. Voorstel B. en W. tot vaststelling van eene ver ordening op de keuring van vee en vleesch. Voorstel B. en W. uitgifte grond in erfpacht ten noorden van de Zomervaart. Voorstel B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit van 5 April 1922, No. 15 in zake toeken ning uitkeering aan weduwen en weezen van gemeentepersoneel. Voor stel B. en W. in zake wijziging Ver ordening Winkelsluiting. Voorstel B. en W. verleenen voorschot over eenkomstig art. 103 Wet lager onder wijs aan Vereeniging „Groen van Prinsterer". Voorstel B. en W. om gebruik te maken van de vrijstelling in zake het geven van onderwijs in vaste klasse door schoolhoofd. Voor stel B. en W. in zake verzoek Bestuur „Stichting Noorderkerk en School" om beschikbaarstelling gelden voor uitbreiding school Velserstraat. Voor stel B. en W. in zake verzoek afd. Haarlem van de Vereen, van onder wijzers en artsen, werkzaam aan in richtingen van onderwijs aan achter lijke en zenuwzwakke kinderen tot aanstelling ambtenaar voor nazorg. Motie-Klein inzake het houden van raadsvergaderingen met prae-advies B. en W. Benoeming van a. drie leden Commissie beheer Stadsschouw burg b. drie leden College van Zet tersc. leeraar Ned. Taal en tijdelijk leerares Lichamelijke oefening le H.B.S. met 5 j. cursus, d. leeraren le H.B.S. met 5 j. cursus, e. tijdelijk leeraar scheikunde 2e H.B.S. 5 j. cursus, f tijdelijk leeraar wiskunde 2e H.B.S. 5 j. cursus, g tijdelijk leeraar Fransche taal 2e H.B.S. 5 j. cursus h. tijdel'ijk leeraar plant- en dierkun de H.B.S. 3 j. cursus en Hoogere Handelsschool. 1. drie tijdelijke leer krachten H.B.S. 3 j. cursus en Hoo gere Handelsschoolj. onderwijzer School voor U.L.O. Burgerwachten. Nieuwe zaak. Kruisverbond. Fraai Zondagsweer. Hei ongeluk te £andvoort. 'rr tprr b?rr fe Prr Bedevaan-vereeniging St- Jeroen. I J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten- Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Aanhouding. Overtreding Drankwet. Aanrijding. (van het R.-K. Nationaal !eugdcongres.) dat waarde geeft aan uw leven is uw be H. N. S. D« abonnetrffnfsprijs be* draagt voor Haarlem ea Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 A Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. i 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 'Adverïenficn 35 cents per regel Bil. contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en Aanbod advertentiën 14 regels 60 cents per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Sociëteit „St. Bavo' 8'AOA uur R.K. Bureau voor Arbeidsrecht 8 uur schilderspatroons 8'A uur Red dingsbrigade 10 uur Boilenveiling. Groote Kerk. Orgelbespeling van 23 unr. Stads schouwburg Het Rotterdamsche tooneel 8 uur „Zaken zijn Zaken". Votel-cafê „Spoorzicht Stationsplein Concert door het Elite Heeren-Ensemble Hoving. R.K. Huishoudschool Kleine Hout- sveg !4 Spreekuur Maandag van 24, [Donderdag van 1012 uur. ft. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle wekdagen voorm. van 912 unr. nam. van 2 ■or. Zaterdags alleen van 912 uur. If. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 24 en van 89. bisschoppelijk Museum. Jansstraat Da gelijks. uitgenomen Zaterdag, Zon- «n feestdagen toegankelijk. Luxor-tearoom. Groote Houtstraat 139-141. Middnf?- po Avondconcert R.K. Leeszaal en Bibliotheek. Jansstraat 49 Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1. van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feest dagen. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstr. 49 van 2half 3 aanvrage om ver sterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. HAARLEM, 5 Aug. Geslaagd mej. L. A. H. Willink, te Amstedam. HAARLEM. 4 en 5 Augustus. Geslaagd "de heeren: D. Douwina te Amsterdam, L. J. H. Stiens te Haarlem. H. Gregorius te Amsterdam. T. L. Kerkhof te OMcbcrkoop. Hiermede zijn de examens afgeloopen. "Van de 40 mannelijke candidafen zijn ge slaagd 22 en van de 24 vrouwelijke candi- daten zijn geslaagd 11. Eervol ontslag uit gemeentedienst wordt gevraagd door den heer C. Roskes, onder wijzer, wegens zijn benoeming tot hoofd eener school te PurmcrcnJ, idem door M. v. d. Horst, wesjens benoemint tot hoofd te den Helder, idem door den heer K. Fa- ber, wegens benoeming tot hoofd eencr gchool te Purmerend. r Zaterdag belegdo de Nederl. Vereeni ging een groote huishoudelijke vergade ring met afgevaardigden van de groote werkplaatsenAmersfoort, Blerik, Til burg, Utrecht en Zwolle en waar tevens het gcheele Dag. Bondsbcstuur aanwezig Bal zijn, ter besprek' der loonsverla- ging, in „Het Brongebouw,'' waar al leen werkplaatspcr-oneal met hunne vrou wen op vertoon van hun lidmaatschaps kaart toegang hadden. De vergadering was niet voor de pers toegankelijk en er werden ook geen mede- eelingen verstrekt. Terug te bekomen bij: J. Veenendaal, Sophiastraat 29, Twee duiven; J. Klingers, Ursulastraat 10 L-, bond (reu); J. v. Straten, Haarlemmerlie- destraat 32, kindermuts; H. Peeters, Rip- perdastraat 22zwzwarte en bruine por- temonnaie; J. v, Tongeren Nassaulaan 56, ring met sleutels en een kleine ring; G. Bakker, Witte Heerenstraat 28zwart, zchaar; Hoofdpostkantoor Ged. Oude Gracht, zwart taschje; Kennel Fauna, Parklaan 119 kat met jongen, gebracht Hoor Moolenaar, Kleverparkweg 185; J. H. Teeuwen, lycanstraat 15, zwart kat- Donderdag 10 Augustus hoopt de heer Th. Duterloo zijn 25-jarig jubileum als Jollectant der St. Josephskerk aan de Jansstraat te herdenken. - Voor het te Wageningen gehou- en examen tuinbouwkundé L. O. slaagde klej. N. 0. Brouwer, alhier. „Trou moet blycken", de oudste saeië- ieit van Nederland, heeft onlangs op den lOen Juni een nieuw clubgebouw voor hare leden opengesteld. Als ik zeg, zoo «chrijft de heer O. van Lennep in „Op de Hoogte": een nieuw clubgebouw wordt hier niet mede bedoeld een nieuw ge bouw, want deze patricische hujzinge be- •taat al over de tweehonderd jaar en was bekend-als het huis met de stoep; in de laatste 80 jaar was het bewoond door de familie Quarles van Ufford en 't was het laatst overgebleven heerenhuis in de Groote Houtstraat. Alle andere werden in den loop der tijden verbouwd tot winkels of kantoren. Om dit lot te ontgaan gaf jhr. P Quarles van Ufford er de voorkeur aan zijn ouderlijke woning aan de Sociëteit, waarvan- hij zelf lid is, te verkoopen, waardoor do zekerheid werd getrden dat het oude cachet bewaard zou blijven. En iedereen wien het gegund is een blik op het interieur te werpen, zal moeten erkennen, dat met de nieuwo bestem ming deze deftige woning ni°ts van don ouden stempel heeft verloren. Mogen an dere sociëteiten in Nederland ruimer zijn en van meer gemakken voorzien, geen van alle zal kunnen bogen op een ge1- zelliger inrichting, op voornamer interi eur, zoo geheel in overeenstemming met 't deftige karakter der aloude Rhetoryk- camer der Pelikanisten. Reeds eenige weken te voren waren de pelikanen van het dak der voorma' ige club op den hoek van de Groote Markt weggevlogen en hadden zich een nieuw nest gebouwt op de huizjnga in de Gr. Houtstraat, van waar zij zelfbewust neer zien op de drukte en het verkeer in de straat. Het is lang niet voor de eerste maal dat deze eeuwenoude vogels zich een nieuw nest moesten bouwen, in den loop der eeuwen! Want sedert meer dan 4 eeuwen is de geschiedenis der sociëteit met die van H'lemverbonden.Om- streeks 1503 als Redervker camer gere glementeerd bleef zij tot omstreeks de helft der 17e eeuw dit karakter behou den, hoewel ook toen behalve aan re- deryken veel aandacht werd gewijd aan den gezelligen omgang van Oameriston en Beminders der Oonst, zooals de le den toen heetten en waarbij de tin non en kostbaarder glazen bekers op zilveren of vergulden voet lustig rond gingen, tot aan den rand gevuld met bier of wijn. Nog dragen do bestuursleden de titels., toon in zwang. De voorzitter heet Kei zer, verder heeft men er den Prins, den Fiscaal, den Vaandrig en de drie "Vin ders, geassisteerd door don man die voor hoen de Sinnespclen of Sotte Oluyton vervaardigde of liet spelen door de Oa meriston en die den titel van Factor droeg, en thans eenig overblijfsel der Redenconst uit die vervlogen eeuwen nog jaarlijks o_p Nieuwjaarsdag de Broe deren vergast op den Jaarzang. Dan, als alle Broeders gezeten ziin, verschijnen vol gens oud gebruik de Hoofden, voorafge gaan door den Knegt (de Kastelein om hangen met den bandelier met do zil veren schilden, die de bel luidt. Dan houdt de Keizer de nieuwjaarsrede, waar na de Knegt zijn Heilwensch voordraagt. Ten slotte wordt het woord gegeven aan den Factor die zijn Jaarzang laat hooren. Deze jaarzang wordt omstreeks Kerstmis te voren op den Hoofdenmaaltijd door Hoofden gekeurd en gecritisesrd, en daarna voor zcoveol noodig gewijzigd ge drukt en op Nieuwjaar aan de leden rondgedeeld." Het oude en het nieuwe huis der Haar- lemsche cameristen, het oude en het nieuwe blazoen, de „knegt" met den riik-behangen bandelier vol blinkende schilden en meer nog wat aan het eeuwenlang bestaan van hot kunst-oefe nend gilde herinnert, wordt, bij het hier bovenaangehaalde opstel afgebeeld. De lezers van het blad krijgen ook kiek jes van do nieuwe interieurs te zien. De verkeersverordening in Haarlem is aangevuld met een bepaling, waarbij de MagdaienaStraat alleen mag worden bere den in de richting van de Kinderhuisvest naar de Nassaulaan en de Bnkenessergr., (Westzijde) alleen in de richting van de korte Janssiraat naar het Spaarne. De heer P. J. K. drong onlangs in ons bind,zeer terecht op een regeling van het verkeer langs de Bakennessergr. aan. Het doet ons genoegen dat deze thans tot stand is gekomen. Burgem. en Weth. schrijven aan den Gemeenteraad: Nu de werkzaamheden voor het dem pen van de voormalige houthaven aan den Oudenweg geëindigd en die voor het gelijkmaken van het terrein aan den Kinderhuissingel nagenoeg gereed zijn is het noodzakelijk, gelet op de steeds toe nemende werkloosheid, te overwegen wat thans ter bestrijding van de werkloos heid van gemeentewege zal kunnen wor den gedaan. Gehoord de Oommissie van Bijstand in het beheer der openbare werken meenon wij, dat voor uitvoering door werkloozen nog in aanmerking komen de volgende werken: le. Het ophoogen van de terreinen, gelegen ten noorden van de Zomervaart (van de Moraaz Imans). De kosten hier van worden geraamd op f 93.500. Hierin is begrepen voor arbeidsloon f 80.500, 2e. Het ophoogen van de gronden aan de Pijlslaan en een paar pereeelen ten Zuiden van de Van Oosten de Bruyn- straat en de Karei van Manderstraat, kad. bekend, gemeente Haarlem sectie I nrs. 80, 81, 101, 106, 107, 108 en 109 ter grootte van pl.m. 6.7 H.A De kosten dezer ophooging worden geraamd op f 171.000, waarin begrepen een bedrag van f 120.000 voor arbeidsloon. 3e. Het dempen van het Oost-Indische Vaartje. De kosten hiervan zijn te stel len op f 14.000, waaronder f 10.000 voor arbeidsloon. Het ligt verder in ons voornemen te doen onderzoeken in hoeverre het noo dig en gewenscht is in verband met het aanvoeren van voor de ophooging van de sub le. bedoelde gronden benoodigdo zand, de Zomervaart bevaarbaar te maken. Wij hebben de eer u voor te dellen ons te machtigen de hiervoren sub. 1, 2 en 3 genoemde werken te doen uitvoeren en het daarvoor benoodgde bedrag van 281.500 te onzer beschikking te stellen. Een daartoe strekkend ontwerp-besluit is hierbij gevoegd. Na het verkrijgen van vorenbedoelde machtiging zullen wij het noodige doen tot het verkrijgen van bijdragen van het Rijk en de provincie Noord-Holland in de kosten der uit te voeren werken. Met betrekking tot het gelijk maken van het terrein aan den Kinderhuissingel en het dempen van de voormalige hout haven aan den Oudeweg, merken wij nog het volgende op. In ons voorstel d.d. 20 Februari 1922, no. 61 (1922) deelden wij mede, dat de kosten van laatstbedoeld werk waren te stellen op 56.000. Van eerstgenoemd werk kon toen nog geen raming worden opgemaakt. De kosten zijn thans t estcl- len op p.l.m. 59.000. In de geraamde kosten ad. f 56.000 en 59.000, is voor arbeidsloon begrepen on derscheidenlijk pl.m. 11.200 en ruim 51.000. Van het in ons voorstel van 20 Februari j.l. eveneens opgenomen werk tot het ge deeltelijk omleggen van de Delft op het terrein aan den Kinderhuissingel, en het verbreeden van dien singel, zal voorloopig alleen dat tot verbreeding van de Kinder huissingel kunnen worden uitgevoerd. Voor het omleggen van de Delft wordt noch door het Riik noch door de provin cie Noord-Holland subsidie verleend. De kosten van het verbreeden van den Kinderhuissingel zijn geraamd op ƒ.30.000, waaronder een bedrag van 6.000 voor arbeidsloon. Genoemd bedrag van ƒ30.000, is begrepen in hgt bij uw besluit van .2. Juni. 1920 no. 19 te nnrer beschikking ge steld bedrag van 70.00. Voor bet dempen van de voormalige houthaven en het gelijkmaken van het t - rein aan de Kinderhuissingel werd nog geen crediet verleend. Daarvoor zal dus alsnog een totaal bedrag van 115.000 te onzer beschikking moeten worden gesteld Deze beschikbaarstelling is in bovenge noemd ontwerpbesluit mede opgenomen. In de kosten van uitvoering van bedoel de werken is door het Rijk eene subsidie, toegekend van 30 pet. der loonen te be talen aan te werk gestelde werklooze ar beiders tot een maximum van 30.000, voor alle werken. Door de provincie Noordholland werd voor die werken eene subsidie toegekend van een derde gedeelte van het bedrag der arbeidsloonen tot een maximum van 14.000. Inmiddels is door ons verhooging van dit maximum aangevraagd. Ofschoon eene besissing op dit verzoek ons nog niet bekend is, hebhen wij reden om aan te nemen, dat bedoeld maximum wel zal worden verhoogd. Ten slotte deelen wij u nog mede, dat door den Minister van Arbeid laatstelijk de volgende loonregeling is vastgesteld: A. Indien de te werkgesteldcn niet in accoerd werken dus in z.g. vast werk staan en tijdloon ontvangen, mag het uur loon voor ongeschoolde grondwerkers niet hooger zijn dan 5? cent en voor geschool de grondwerkers niet hooger dan 62 cent. B. Indien de te werkgesteiden accoord werk verrichten d.w.z. een zekere hoe veelheid werk tegen een vooraf bepaalden prijs dan dient het accoordloon aldus ge regeld te worden, dat de loonen genoemd sub A. als grondslag worden genomen voor een normale arbeidsprestatie bij het accoordwerk. Aan liet Jaarverslag van den Bond van Bloembollenhandelaren ontleent hot ,,Wkbld. voor BI. 0." de volgende be schouwingen over het afgeloopen jaar. dat gelukkig veel beter was voor den bloembollenhand el, dan vele zijner voor gangers. Na gewezen te hebben op de merkwaardigheid dat schier alle andere handelsondernemingen in 1921 verliezen hebben geleden of althans een zeer on gunstige periodo hebben doorgemaakt, en toch de vraag naar bloemen niet is ver minderd geeft de Administrateur van de Exporteurs-organisaties cijfers over den uitvoer die zooals bekend in 1921, dien van 1920 met 3 millioen gulden waarde overtrof. Zijn hiervoor bepaalde factoren aan te wijzen? vraagt Mr van de.r Koog. Is het verbruik van bloemen naar andere kringen in de maatschappij verplaatst of is, en dit komt hem redelijker voor, de algemeene vraag naar bloemen over de geheele we reld en in alle kringen, dermate toe genomen dat ook de afzet der bloem bollen dien invloed ondervindt? Zou dit inderdaad het geval zijn, dan be hoeven wij ons ook voor de toekomst niet bevreesd te maken, en dan zou den alle gedachten aan productie- of andere regelingen voorloopig kunnen verdwijnen. Maar de tegenwoordige tijd leert bij het uitspreken van verwach tingen groote voorzichtigheid en bijv. de cijfers van de waarde van de K.G. uitgevoerde bloembollen vertoonen een dalende lijn. Wij zelf wezen hierop ook reeds meermalen. In 1920 was vol gens de statistiekcijfers de waarde van 1 K.G. uitgevoerde bloembollen pl.m. f 1.20, in 1921 was dit slechts pljm. f 0.98. De productiekosten daalden niet, men houde dit in 't oog en de vraag is moeilijk te beantwoorden in hoe verre deze verminderde opbrengst ge dragen is door den handel of door de kweckërij. Het „Bondsverslag" spreekt dan ook met nadruk ervan, dat een verdere daling moet worden voor komen. Want wat helpt een groote uitvoer, wanneer op de artikelen niet vol doende wordt verdiend? 'v i- Tot algemeen secretaris van de Fe deratie van Burgerwachten in den kring „Amstelland Oost" is benoemd do keer W. H. J. Vilsterman te Haarlem. Iloden opent de electriscke Broodbak kerij ,,Amstelhoek" een zaak in perceel Zijlweg 4. Voor nadere bijzonderheden ver wijzon wij naar do advertentie voor komend in dit nummer. „Excelsior," de tooneelclub van bet Kruisverbond houdt morgenavond ie kwartier over 8 uur in bet gebouw ,,St. Bavo" een voordrachten wedstrijd. Tot bijwoning hiervan zijn uitgenoodigd do leden van Kruisverbond en Maria-ver- eeniging met hunne introduces. Om aan het aangename het nuttige te verbinden zal de WelEerw. heer Nieuwenbuizan, kapelaan te Heemstede een rede houden over „Het is niet voor de ganzen go- brouwen!" Na vele, vele rogenzondagen was l:et dan gisteren een praebt-uiigaansdag. Er is dan ook veel van geprofiteerd. In Haarlem was het oen grooto drukte, maar vooral de omstreken, bovenal Zand voord en hot Bloemeadaa'-ohe strand wa ren druk bezocht. Al het trammateriaal was in dienst. De trams uit Amsterdam naar Zand vóórt zaten stampvol en reden soms met vijf wagens. Het auto- en mo- torgetoeter was niot van de lucht om van de massa's fietsen niet te spreken. •Van de vele uitgaande gezelschappen ver melden wij de Vi chclub „Het Noorden" uit Amsterdam, die p0r versierde boot hier aankwam en gisteravond door hun vroolijke stemming op het Sx,aarlle heel wat beweging brachten. Helaas, zijn -er een aantal onge'nkkon <e betreuren. Twee men-rc'ien in Zandvoort verdron ken; één in Noordwijk; een ernstig on geluk werd voorkomen op 't Bloemendaal- sche strand en een motorongeluk had plaats nabij Noord wijkcrhout, behalve on gelukken van minderen omvang. Men zie voor bijzonderheden op ver schillende plaatsen van dit nummer. Vandaag is 't fraaie Zondagsweer weer geheel omgeslagen. Zon het hteraan lig gen dat deze week de feiteliike TTnar- lemsche kermisweek is? Dan is het im mers volgens epn traditie, altijd betrok ken en regenachtig. Zie ook pagina 3 De slachtoffers worden afgedreven door den sterken Oostenwind. De verdronke ne B laat een vrouw en drie kinderen na; de hoor O. een vrouw en twee kin deren. De echtgenooten en de kinderen bevonden zich op het strand onder het publiek. Het was een buitengewoon tra gisch geval. De dame. B. v. K., die ten Noordon van het Grandhotel in gevaar kwam te verkeeren is waarschijnlijk in een onder stroom geraakt. Haar moeilijke toestand werd vanaf het strand opgemerkt. De badman van het Bloemendaalsche strand kon met zijn boot de drenkelinge nog bijtijds bereiken. Zij werd bewusteloos aan land gebracht. Na behandeling per brancard naar Haarlem vervoerd. v fcPrr f ff Men verzocht ons opname van het vol gende: „De aanhouder wint". Zoo is het ook met de „Bedevaart-Vereeniging St. Jeroe: Ieder jaar doet deze Vereeniging vc.o zich hooren en ieder jaar wordt het aan tal bedevaartgangers grooter, en ic' r die is medegeweest, is een propagandi-l geworden voor den volgenden keer. De voorbereidende vergadering wordt gehouden op Donderdag 10 Augustus en het zal ten zeerste de moeite waard zijn deze vergadering te bezoeken, aangezmn er zeer gewichtige mededeelingen te doen zijn. Alle belangstellenden hebben toegan-. Men begrijpt wel, dat, nu de Z.E: Hcor Borsboom te Noordwijk pastoor is, hij bet zich als een eer rekent de bedevaarten van Haarlemmers naar het graf van orn zijner heilige voorgangers ten sterkste lo bevorderen door hen allerlei faciliteiten te gunnen. Men wachte dus niet zich als lid in te. laten schrijven tot op den dag, dal de be devaart gaat, n.l. 19 of 20 Augustus, maar men kome reeds nu op 10 August"s naar de vergadering in de Jansstraat St. Joseph gezellenvereeniging, 's avonds half 9, om zich daar reeds aan te sluiten bij die keurbende van mannen en jon"" lingen. die den moed bezitten, een voet reis ie maken naar Noordwijks heilige plaatsen. Men bezoeke de vergadering, vernieuw,, den ijver, en sterke de Godsvrucht tot St. Jeroen. God zegene de bedevaart. Barometerstand 7,55. Achteruit OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Meteoro' gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in (i morgen van 7 Augustus 1922. Hoogste barometerstand 766.2 m.M. Seydisfjord. Laagste barometerstand 752.2 m.M. Croydon. Verwachting van den avond van 7 A" tot den avond van 8 Aug. Zwakke tot iv; lige Oostelijke tot Zuidelijke later Zi: Westelijke wind. Zwaarbewolkt tot betr. ken met regen, zelfde temperatuur. Door de politie te Gouda is aangehou den op verzoek van den commissaris v.va politie alhier M. O. K. verdacht van verduistering van een handkar. Op verzoek van den Commissaris van politie alhier, is te Amsterdam aang— houden A. K., verdacht van diefstal van een huur-costuum, door hem beleend o de Bank van Leening te Amsterdam. Wegens overtreding der Drankwet w rl proces-verbaal opgemaakt tegen V J. B. en P. H. Een aantal flessohen bier en sterkon drank werden in beslag genomen. Zaterdagmiddag j.l. had op het K'ok- huisplein een aanrijding plaats tussrhen twee wielrijders, A. B. en een twee le, die onbekend is gebleven. A. B. kwnni te vallen, kreeg een toeval en wer I binnengedragen bij den koster. Door den heer Holzhaus werd h 1 verleend, terwijl A. B. later door dei beer Mathot werd overgebracht, r, g steeds buiten kennis, naar het gasthui Daar is hij later bijgekomen. Het bleek, dat hij geen letsel had gekregen. III (Slot). 's-GRAVENHAGE, 4 AUGUSTUS. Voor dat w ij het congres sluiten, met enkele opmerkingen over de sluitingsver gadering van heden, Vrijdag, willen wij nog enkele grepen doen uit den grooten voorraad van rijke gedachten, die het con gres ontegenzeggelijk opgeleverd heeft. Het is tegelijk een nabeschouwinkje over het geheel, voor zoover dat thans, en dan binnen dit beknopt bestek, te overzien is. Een bekende gemeenplaats is de uit spraak, dat de afwezigen ongelijk hebben gehad. Maar, gemeenplaats of niet, de af wezigen hadden ongelijk. Wel viel er over de belangstelling niet en nooit te klagen, wel betuigde het congresbestuur. bij monde van zijn voorzitter herbaalde- lijk, dat het ruim en ruim tevreden was over den vollen gang van zaken, maar natuurlijk, er hadden er dikwijls wel meer bij kunnen zijn. Wij zeggen dit allerminst om ook maar eenigszins het succes van het congres te willen verkleinen, m-ar alleen omdat het motief, waarom sommi gen weggebleven zijn, althans waarom ae zeiden, dat ze wegbleven zoo éclatant onjuist gebleken is. Het congres zou één praten-in-de-ruim- te-zonder-meer zijn. Nu, veel gepraat is er. Er zijn vergade ringen geweest zooals die van So- briëtas en die over de Verwaarloosde Jeugd welke uren over tijd pas eindi gen konden, zóó geanimeerd soms warm was de gedachtenwiseling, Maar uit alle wrijving van gedachten en wisseling van ideeën trad de waarheid naar vo ren of werd minstens de baan voor beter begrijpen geeffend. En het vele praten heeft zeker bereikt, dat over vele ele menten geen verschil van meening, geen vrees voor ander inzicht meer kan be staan. Dat is ten eerste de wetenschap, dat in het Roomsche jeugdwerk het gods dienstige voorop moet staan. „Ons katholiek jeugdwerk zal zich op de eerste plaats moeten kenmerken door de zorg voor het godsdienstig leven", zoo luidde woordelijk de „stelling" die pater Borromaeus op de sluitingsvergade ring ontwikkelde. „Religieuse vorming door middel van de godsdienstige vereeniging zal de kern (wij spatieeren) moeten wezen voor ge heel den arbeid", concludeerde rector de Groot en niemand in de stampvolle Maan dagmorgenvergadering sprak hem tegen. En kapelaan Manders van den Bosch zette in zijn uitnemende „Patronaatsre de" voorop, dat de éérste en voor naamste. taak van het Patronaat moet zijn: het godsdienstig leven der rijpere jeugd te ontwikkelen, te versterken en te behartigen. Wil rle Jonge Werkman, aldus poneerde pater Celsen, als organisatie zijn doel be reiken. dan moet „liet godsdienstige ele ment" ei in krachtig naar voren worden gebracht. En alle sprekers, of zij heeten Deelen, Geelen of Soelen en die waren er alle drici hielden aan die voorrang van den godsdienst vast en zelfs in een der seclies, toen het over de zorg v%r>r woon wagenkinderen ging, kwam uit een debat tusschen priester en ieek de godsdien- slige-zorg-als-nummer-één triomfeerend te voorschijn. Neen, daarover kan geen misverstand beslaan! Maar ook niet over de zich daarbij aansluitende, daaruit voorlvloeicnde waar heid, dat het jeugdwerk gaat om d e vorming van karakters. „Méér" zoo pleit kloek do Amers- foortsche rector „moet onze jeugdor ganisatie zich opwerken tot een instituut van karaktervorming in den eigenlijken zin van het woord." En het debat beaamde dit. „Het doel van alle jeugdwerk is de ka raktervorming in katholieken geest" zoo constateerde rector Möller in zijn be faamde rede, die pater Borromaeus guitig „de schijnbaar Russische oekase" noemde, doch die op dit punt zeker niemand aan viel En heel de zware, voor het gemengde gehoor soms wel wat zwaarwichtige, maar toch zoo prachtig doorwerkte rede van den ervaren paedogoog professor van den Burg was één betoog over de waarde der karaktervorming waarvan ook ge- eischt wordt, dat de jeugdleiders, de op- vocders-zelf, karakters zijn. Juist dat heeft de Voorhoutsche professor dudelijk doen uitkomen en anderen mét en na hem heb ben het eveneens gepleit met overtuiging en bezieling: wie karakters vormen wil, moet zelf een karakter zijn. De vorming in jeugdleiders ons derde punt was een der zwaarste punten van het congres, zooals het een der zwaarste punten van heel hef vraagstuk is. Wilt ge weer een karakteriseerend woord van den Franciscaanschen redenaar? Het is dit: „Deze jongste sociale kwestie (de jeugdbeweging) is eigenlijk nog van meer belang dan die andere vraagsukken, waar voor we zooveel krachten afstaan." Aan aantal-alleen nu, is niet zoo zeer ge brek, zouden we zoo meenen; maar de kwaliteit, die kan en moet nog veel voor uit. Daarbij zal het instituut voor de vor ming van jeugdleiders, welks oprichting als een ideaal ons werd voorgehouden, ont zaglijke diensten bewijzen kunnen. En het instituut van „club-leiders," dat prof. v. d. Burg besprak, zal ernstige overweging ver dienen. Maar geen van beiden zullen sla gen, als niet de eigen-heiliging de eerste grondslag, als niet dit woord „het eenige trekking tot God," bestemd om toegepast te worden op de jeugd, ook vocir ons zelf richtsnoer is. Wij zouden zoo over nog meer punten van overeenstemming kunnen uitweiden, maar wij stippen slechts aan. Zoo, dat veel al, althans ten aanzien van de organisatie der normale jeugd, nauwe samenwerking met een ernstige medewerking van de an deren werd bepleit. En dan dat er toch nog zoo vele specia le zaken zijn, die steun, meer steun, en krachtiger slenn verdienen, niet het minst de zorg voor de verwaarloosde en gebrek kige jeugd. En zoo hoorden we Vrijdag daveren de grootst-mogelijke eenheid is bereikt Alles dwong tot optimisme in deze dagen, concludeerde de congres-voorzitter. Dit optimisme zal blijven in de komende! Want de actie, de groote actie breekt nu aan. De vrienden en beschermers, de lei ders en redders der jeugd, het toekomst geslacht, trekken nu uit, bezield door het woord van pater de Groeve, die in de Dierentuin-zaal ideëele geestdrift en geesl- driftig idealisme over de toehoorders uit stortte en zijn woord pakte weer als nooit to voren! Hij maakte de sluitingsdag tot een schoon, vruchtbaar stuk van het con gres. Een enkele opmerking nog. Terecht heeft men allerwegen de ten Icon stelling, die tij dens het congres georganiseerd was, ge roemd als een belangrijke gebeurtenis, als een groote daad in de katholieke jeugd-ac- tie. Uit een oogpunt van nationale belang stelling kon bet bezoek echter zoo groot niet zijn en alleen de Hagenaars hadii," i het voorrecht dat zij alleen profiteer: konden van de rijke leerstof, die inderdaf 1 in deze exploitatie opgesloten lag. Nu s onze vraag dfte: kan de tentoonstelling niet permanent worden verklaard, en ais cci reizend museum het land bereizen? V 'j hebben reeds het (neutraal) reizend mu seum voor ouders en opvoeders. Zou n vele plaatsen deze rijke katholieke exploi tatie niet ook volop aandacht trekken? Ten slotte: wij zouden niet volledig rite geweest, als we niet iets hadden geje' 1 over „Haarlemmers op het congres". ïlc de week door is er ter congresse vcri belangstelling getoond door de beken c katholieke vereenigingsmannen en -vrou wen, uit onze stad, die geregeld ook dnac - werkelijk aan het congres deelnamen c:i naar wier woord met belangstelling ge luisterd werd. Op elk gebied: voor net. jongens- en het meisjes-patronaat, voor de Jozefsgezellen, voor de sport en voor Sobriëtas, voor blindenzorg en verwaar loosde jeugd op elk terrein van spe ciale werkzaamheid heeft men ter congres- se Haarlemsche figuren gaarne gezien. Wij durven zeggen, dat katho k Haarlem onder de beste vertegenwoordi gers een plaats innam,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1