Dinsdag 8 Augustus 1922 45sto Jaargang No. 14215 Dit nummer bestaat uittwee bladen. - Eerste blad Kerk en politiek. Verkeersregeling. Burgerwachten. UIT DEN OMTREK, HAARLEM. Lichaamsoefening M. O. Examen Hoofdakte. Het spoorwegpersoneel. 25 jaar collectant. Personalia. „Trou moet Blijcken". Kruisverbond. Fraai Zondagsweer. Gemeentezaken. Burgerlijke Stand. Aanhouding. Overtreding Drankwet. Aanrijding. KROMMENIE. HEEMSKERK. LISSE. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. HILLEGOM. Bedevaan-vereeniging St- Jeroen. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten* Koningstraat 10 Haarlem. D« abonnementsprijs be draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.26 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 Yt Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postr>-i<-ning No. 5970 'AdverïentiSe 35 cenli per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën time beu den tekst ala ingeioadon ine» dedeeiing: 60 c-znu per regel. Vraag- en Aatibod- advertentien 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 16 cent, bij vooruitbetaling. Lr is de laatste dagen een eigenaardi ge polemiek in velschillende bladen ge voerd; een die bewijst, dat wij nog altijd leven in wat sommigen gelieven te noe men een „protestantsche natie". De christelijk-historische „Nederlander" en het sociaal-democratische „Volk" kwamen na een lange redeneering tot dezelfde conclusie, dat er namelijk bij de groeien de macht der Katholieken op politiek ter rein groot gevaar bestaat voor een Room- •cbe, kerkelijke overheersching van het openbare leven. Deze vrees is, naar men veet, niet nieuw. Om niet ver terug te gaan in de historie herinneren wij aan den tijd, dat men het wijlen minister Regout lastig maakte over de Borromeusencycliek van Paus Pius X. Thans zagen „de Neder lander" en „het Volk" de beroemde Hol- landsche vrijheid in het gedrang komen door de zoogenaamde inmenging der Bis- scheppen in de politiek. Het socialistisch hoofdorgaan herinner de natuurlijk weer eens aan het bekende verbod om lid te zijn van socialistische vakvereenigingen, terwijl zoowel het roo- de als het protestantsche orgaan een on geoorloofd ingrijpen der kerkelijke Over heid zagen in de jongste verkiezingen. Voor eenigen tijd was reeds het samen gaan van katholieken en sociaal-democra ten in de politiek afgekeurd en onlangs verscheen het bekende communiqué tegen de N. K. P. Waar moet het heen aldus de wakers voor onze politieke vrijheid, wanneer het Roomsche gezag in de Ka tholieke Kerk aldus het staatkundig leven gaat beheerschen? Men kan zich nu ver der wel indenken, hoe op zulk een stra mien wordt voortgeborduurd, zonder dat wij verder citecren. Het zal uiterst moeilijk zijn, om in deze mentaliteit verandering te brengen; men mag die taak vrijwel hopeloos noemen, na al wat er al geschreven en gesproken is om het karakter der Katholieke Staats partij uiteen te zetten, om aan te toonen, dat zich in het Roomsche geloof niets verzet tegen algemeene politieke vrijheid, dat een Katholiek volle vrijheid van den ken en handelen heeft in kwesties van zuiver politieken aard, enz. Wie dat nog niet wist, kon dat toch al lang gezien hebben uit de polemieken in de Katho lieke pers, in de vergaderingen onzer Kiesvereenigingen etc. Waar kan men le vendiger discussies en grootere meenings- verschillen over politieke onderwerpen vinden, dan juist daar? En waar en wan neer kan men aanwijzen, dat in zulke gedachtenwisselingen door de Kerkelijke Overheid werd ingegrepen? Voor ons, Roomschen, is zoo iets te dwaas om er over te spreken. De taak der Kerk is heel wat hooger en heiliger, dan dat zij zich met „de politiek" zou gaan bemoeienl Degenen echter, die maar altijd blijven iobben over den zoogenaamden invloed van den Katholieken clerus op het staat kundig leven van Nederland, verliezen daarbij twee dingen uit het oog, die, bij goed inzien, hen toch wel tot andere ge dachten zouden kunnen brengen. Ten eerste, dat de geestelijken, ieder voor zich, staatsburgers zijn, met kies recht en kiesplicht en uit den aard van hun ontwikkeling en verantwoordelijk heidsgevoel vaak in periodieken en op politieke vergaderingen voorlichting wil len verstrekken. Dit optreden te verwar- fen met „het Kerkelijk gezag" is echter al »en zeer groote misvatting. Dat die voorlichting hoe langer hoe meer door de Katholieken zelf gezocht twordt, nu sociale vraagstukken van diep ingrijpenden aard steeds meer in de po litieke sfeer komen, is begrijpelijk, omdat de sociale kwestie veel dieper grijpt en het geweten daarbij al heel spoedig mee spreekt. Zoo komt het voor, dat Katholieke af gevaardigden zich beroepen op Pauselij ke Encyclieken of op uitspraken van Kerkvaders of concilies om het Roomsche beginsel ten opzichte van een of andere zaak te belichten, wat niet anders wil zeggen, dan dat de Katholiek tegenover een bepaald vraagstuk zich in geweten verplicht gevoelt dit of dat standpunt in te nemen. Naaf i dit alles slaat de insinuatie als of de Kerkelijke Overheid zoo nu en dan maar eens zonder eenige noodzaak in dz binn?nland«ch« politiek zou ingrijpen! En ce bewijzen hiervoor meent men dan te vinden in de waarschuwingen der Ker kelijke Overheid bij de verkiezingen. Wat is nu feitelijk het geval? Men zal er zich bij neer moeten leggen, dat een Katho liek nu eenmaal zijn leven niet splitsen kan in daden waarvoor hij wel en waar voor hij geen verantwoording schuldig is. Volgens de zuivere christelijke opvatting moet heel het leven van den mensch zijn ter eere Gods. Dat leven nu plaatst den mensch heel vaak voor moeilijke beslis singen en dan is de Katholiek van huis uit gewoon voorlichting en leiding te vragen en te aanvaarden. Wie wat verder rondkijkt dan zijn eigen kleinen kring en wat kijk heeft op den menschelijken aard, zal dit als een weldaad beschouwen. Hij kan ook weten, dat vooral in zaken van politiek, de Kerkelijke Overheid al naar tijd en omstandigheden, landsaard en landshistorie, in haar absolute onthouding of in het geven van spaarzame politieke voorlichting uiterst voorzichtig is. Zoo heeft men in ons land een zachten drang van het kerkelijk gezag kunnen bespeu ren om de Roomsche kiezers te wijzen op het zeer groote maatschappelijke en zede lijke nut van het samengaan der partijen, welke staan op den bodem van recht, or de en christelijke belijdenis. In dien geest werd ook vaak aangemaand, om bij de verkiezingen rechts te stemmen. In die lijn werd ook vermaand om bij de jongste verkiezingen de groote Ka tholieke Staatspartij niet te verbrokkelen, niet den klassenstrijd op eigen politiek terrein in te halen enz. Dit alles is al gemeene leiding en voorlichting. Maar wat heeft dat nu met de dagelijk- sche, practische politiek te maken? Zoodra iemand kan aantoonen, dat een Bisschop aan een Katholieken Kabinets formateur wenken geeft om zijn regee- ringsprogram in een bepaalde richting op te stellen; wanneer men uitspraken kan aanhalen van het Roomsche Kerkelijke gezag over een vloot of een legerwet, over vrijhandel of protectie, over staats pensioen of vrijwillige verzekering, dan kunnen wij verder redeneeren. Maar wij behoeven zulke dingen slechts neer te schrijven, om het duidelijk voor een ieder te laten zijn, hoe dwaas de vrees voor inmenging van het Kerkelijk gezag in zui ver politieke aangelegenheden is. Nog maals, dat Kerkelijk gezag heeft een an dere, een meer verheven taak, dan dat het zich in zulk een wespennest zou steken. Voor de vrees onzer protestantsche landgenooten is dus niet de minste grond aanwezig, terwijl de achterdocht der roo- de agitators, welke meer door nijd tegen de sterke en machtige Katholieke eenheid dan door bezorgdheid rechten gewekt wordt, ons onbekommerd laten kan. en van meer gemakken voorzien, geen van alle zal kunnen bogen op een ge zelliger inrichting, op voornamer interi eur, zoo geheel in overeenstemming met 't deftige karakter der aloude Rhetoryk- camer der Pelikanisten. Reeds eenige weken te voren waren de pelikanen van het dak der voorma'ige club op den hoek van de Groote Markt weggevlogen en hadden zich een nieuw nest gebouwt op de huizing' in de Gr. ITout'traaf, van waar zij zelfbewust neer zien op de drukte en het verkeer in de straat. Het is lang niet voor de eerste maal dat deze eeuwenoude vogels zich een nieuw nest moesten bouwen, in den loop der eeuwen! Want sedert meer dan 4 eeuwen is de geschiedenis der sociëteit met die van H'lemverbonden.Om- streeks 1503 a's Re lervkor earner gere glementeerd bleef zij tot omstreeks de helft der 17e eeuw dit ka-akter behou den, hoewol ook toen behalve aan re- 1 deryken veel aandacht werd gewijd aan den gezelligen omgang van Oameristen en Reminders der Oonst, zooals de le den toen heetten en waarhij de tinnen en kostbaarder glazen bekers op zilveren of vergulden voet lustig rond gingen, tot aan den rand gevuld met bier of wijn. Nog dragen de bestuurs'eden de titels, toen in zwang. De voorzitter heet Kei zer, verder heeft men er den Prins, den Fiscaal, den Vaandrig en de drie Vin ders, geassisteerd door den man dio voor heen de Sinnespelen of Sotte Cluyten vervaardigde of liet spelen door de Oa meristen en die den titel van Factor droeg, en thans eenig overblijfsel der Redenconst uit die vervlogen eeuwen nog jaarlijks on Nieuwjaarsdag do Broe deren vergast op den Jaarzang. Dan, als alle Broeders gezeten zijn, verschijnen vol gens oud gebruik de Hoofden, voora"ge gaan door den Knegt (de Kastelein om hangen met den bandelier met de zil veren schilden, die de hel luidt. Dan houdt de Keizer de .nieuwjaarsrede, waar na de Knogt zijn Hoilwensch voordraagt. Ten slotte wordt het wcord gegeven aan den Factor die zijn Jaarzang laat hooren. Deze jaarzang wordt omstreeks Kerstmis te voren op den Hcofdenmaaltijd door Hoofden gekeurd en g"critiseerd, en daarna voor zcoveel noodig gewijzigd ge drukt en on Nieuwjaar aan do leden rondgedeeld." Het oude en het nieuwe huis der Haar- lemsche oameristen, het oude en het nieuwe blazoen, de „knegtmrt den rijk-behangen bandelier vol blinkende schilden en meer nog wat aan het eeuwenlang bestaan van het kunst-oefe nend gilde herinnert, wordt, bij het hier bovenaangehaalde opstel afgebeeld. De lezers van het blad krijgen ook kiek jes van de nieuwe interieurs te zien, De verkeersverordening in Haarlem is aangevuld met een bepaling, waarbij de Magdalenastraat alleen mag worden bere den in de richting van de Kinderhuïsvest naar de Nassaulaan en de Rakenessergr., (Westzijde) alleen in de richting van de fcorle Jansstraat naar het Spaarne. De heer P. J. K. drong onlangs in ons blad zeer terecht op een regeling van het verkeer langs de Bakennessergr. aan. Het doet ons genoegen dat deze thans tot stand is gekomeq. Tol algemeen secretaris van do Fe deral ie van Burgerwachten in den kring „Amstelland Oost" is benoemd de heer W. II. J. Vilsterman te Haarlem. HAARLEM, 5 Aug. Geslaagd mej. L. A. H. Willink, te Amstedam. HAARLEM, 4 en 5 Augustus. Geslaagd He bee ren: D. Douwina te Amsterdam, L. J. H. Stiens te Haarlem. H. Gregorius te Amsterdam. T L. Kerkhof te Oldeberkoop. Hiermede zijn de examens afgeloopen. Van de 40 mannelijke candidaten zijn ge klaagd 22 en van de 24 vrouwelijke candi daten zijn geslaagd lt. Eervol ontslag uit gemeentedienst wordt fevraagd door den heer C. Roskes, onder wijzer, wegens zijn benoeming tot hoofd eener school te Purmerend, idem door M. v. d. Horst, wegens benoeming tot hoofd te den Helder, idem door den heer K. Fa- ber, wegens benoeming tot hoofd eener School 'e Purmerend. .aterdag belegde de Nederl. Vereeni- ging een groote huishoudelijke vergade ring met afgevaardigden van de groote werkplaatsenAmersfoort, Blerik, Til burg, Utrecht en Zwolle en waar tevens het geheelo Dag. Bondsbestuur aanwezig zal zijn, ter besprei der loonsverla ging, in „Het Brongebouw," waar al leen werkplaatsper.-oneïl met hunne vrou wen op vertoon van hun lidmaatschaps kaart toegang hadden. De vergadering was niet voor de pers toegankelijk en er werden ook «zoen mede delingen verstrekt. Donderdag 10 Augustus hoopt de heer Th. Duterloo zijn 25-jarig jubileum als collectant der St. Josephskerk aan de Jansstraat te herdenken. Voor het te Wageningen gehou- en examen tuinbouwkunde L. O. slaagde Mej. N. C. Brouwer, alhier. „Trou moet blycken", de oudste sacië- teit van Nederland, heeft onlangs op den lOen Juni een nieuw clubgebouw voor hare leden opengesteld. Als ik zeg, zoo schrijft de heer O. van Lennop in „Op de Hoogte": een nieuw clubgebouw wordt hier niet mede bedoeld een nieuw ge bouw, want deze patricische huizinge be staat al over de tweehonderd jaar en wa3 bekend als het huis met de stoop; in de laatste 80 jaar was het bewoond door de familie Quarles van Ufford en 't was het laatst overgebleven heerenhuis in de Groote Houtstraat. Alle andere werden in den loop der tijden verbouwd tot winkels of kantoren. Om dit lot te ontgaan gaf jhr. P. Quarles van Ufford er de voorkeur aan zijn ouderlijke woning aan de Sociëteit, waarvan hij zelf lid is, te verkoopen, waardoor de zekerheid werd gebed m dat het oude cachet bewaard zou blijven. En iedereen wien het gegund is een blik op het interieur te werpen, zal moeten erkennen, dat met de nieuwe bestem ming deze deftige woning niets van den ouden stempel heeft verloren. Mogen an dere sociëteiten ia Nederland ruimer zijn „Excelsior," de tooneelclub van het Kruisverbond houdt hedenavond te kwartier over 8 uur in het gebouw „St. Bavo" een voordrachtenwedstrijd. Tot bijwoning hiervan zijn uitgenoodigd de leden van Kruisverbond en Maria-ver- eeniging met hunne introduces. Om aan het aangename het nuttige te verbinden zal de WelEerw. heer Nieuwenhuizen, kapelaan te Heemstede een rede houden over „Het is niet voor de ganzen ge brouwen!" Na vele, vele regenzondagen was het dan Zondag een pracht-uitgaansdag. Er is dan ook veel van geprofiteerd. In Haarlem was het een groote drukte, maar vooral de omstreken, bovenal Zand- voort en het Blcemendaah che strand wa ren druk bezocht. Al het trammateriaal was in dienst. De trams uit Amsterdam naar Zandvoort zaten stampvol en reden soms met rijf wagens. Het auto- en mo- torgetoeter was niet van de lucht om van de massa's fietsen niet te spreken. Van de vele uitgaande gezelschappen ver melden wij de Vi chclub „Het Noorden" uit Amsterdam, die per versierde boot hier aankwam en Zondagavond door hun vroolijke stemming op het Spaarne heel wat bewoging brachten. Helaas, zijn er een aantal ongelukken te betreuren. Twee menschen in Zandvoort verdron ken; één in Noordwi.jk; een ernstig on geluk werd voorkomen op 't Bloemendaai- sche strand en een motorongeluk had plaats nabij Noordwijkerhout, behatve on gelukken van minderen omvang. Maandag is 't fraaie Zondagsweer weer geheel omgeslagen. Zou het hieraan lig gen dat deze week de feitelijke Haar- lemsche kermisweek is? Dan is het im mers volgens een traditie, altijd betrok ken en regenachtig. BESTRATING. B. en W. stellen den Raad voor den Wagenweg, die al sinds lang verbete ring behoeft, te bestraten met asphalt- blokken. De commissie voor openbare werken heeft hiermee uitgevoerde be stratingen in België bezichtigd. De blok ken worden in Lessines vervaardigd. Een stemmig was de commissie van oordeel, dat met deze bestrating ook in Haarlem eeen proef moest genomen worden, waar mee ook de directeur van openbare werken het eens is. Tegelijk met den Wagenweg wordt voorgesteld ook de keibestrating rondom het stadhuis door asphaltblokken te vervangen. De kosten zijn nog niet op te ge ven: zij zullen vermoedelijk 10 a 11 gulden per M2 bedragen. Geboren: 3 Aug. d. van J. M. Smit Visser. 4 Aug. d. van II. H. M. v. d. VringKuipers. d. van A. HorselenbergBrunt. 5 Aug. d. van P. Sanberg—Lagcveen. z. van M. G. v. Uden—v. Buggenum. 6 Aug. z. van M. C. Meulenbroek—Lensen. z. van A. M. Groenewoud—Selraat. 7 Aug. d. van M. Mus—Horeman. Ondertrouwd: 7 Aug. M. J. W. Har donk en H. G. Keijzer. Overleden: 4 Aug. E. Franken, 75 j. Seholersingel. 5 Aug. M. C. MassinkBodisco, 80 j. Raamvest. A. Wallaart—Kapaan, 51 j. Soutman- straat. W. Ruijgrok, 82 j. Jans straat. 6 Aug. G. v. d. Meer—Duin 56 j. K. Lakkenstraat. G. Wester hovenKlabou, 70 j. Bakkumstraat, Door de politie te Gouda is aangehou den op verzoek van den commissaris van politie alhier M. O. Iv. verdacht van verduistering van een handkar. Op verzoek van den Commissaris van politie alhier, is ts Amsterdam aange houden A. K., verdacht van diefstal van een huur-costuum, door hem beleend op de Bank van Leening te Amsterdam. Wegens overtreding der Drankwet werd proces-verbaal opgemaakt tegen V J. B. en P. H. Een aantal fleSschen bier en steden drank werden in beslag genomen. Zaterdagmiddag j.l. had op het Klok huisplein een aanrijding plaat3 tusschen twee wielrijders, A. <B. en een tweede, die onbekend is gebleven. A. B. kwam te vallen, kreeg een toeval en werd binnengedragen bij den koster. Door den heer Holzhaus werd hulp verleend, terwijl A. B. later door den heer Mathot werd overgebracht, nog steedr buiten kennis, naar het gasthuis. Daar is hij later bijgekomen. Het bleek, dat hij geen letsel had gekregen. Raadsvacature. Woensdag 9 Aug. a.s.., des nam. 3 uur, houdt het hoofd stembureau zitting ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad in de vacature, ontstaan door het overlijden van den den heer G. Jongejaris. Het is ons bekend, dat de heer L. ten Wolde TiZ., de le plaatsvervanger is. Mocht de gekozene zitting nemen, dan worden zijn geloofsbrieven onder zocht in de eerstvolgende gemeente raadsvergadering (begin September) en kan in de daaropvolgende ver gadering (dus einde September) pas overgegaan worden lot het kiezen van een nieuwen wethouder; eene zaak, voor onze gemeente van groot be lang. Meerderen hoorden we den wensch uiten: we hopen dat de heer Albers (C.-H.;) voor die functie ge kozen wordt. Mochten de hoeren van den Raad er allen zoo over denken, ik geloof zeker, dat het de burgerij naar den zin zou zijn, maar.stelt de heer Albers zich beschikbaar? Reeds drie maal is de lieer Albers als wethouder gekozen geweest, maar telkens meen de liij te moeten bedanken. Wc zien een en ander met groote langstelling tegemoet. Auto ongeval. Kon men ons kort na 't ongeval niet de juiste inlich,-' tingen verstrekken, bij onze tweede informatie aan 't ziekenhuis werd ons gemeld: de Haagsche juffrouw Bool is er betrekkelijk goed afgekomen; geen inwendige kneuzingen, de pijn is niet hevig; behalve eenige wonden is een fractuur hij den enkel gecon stateerd. Marktbericht. Op de laatstgehou den weekmarkt werden aangevoerd 600 stukks kippeneieren, die verkocht werden vooor f 7.50 a f8 de 100 st. Staking geëindigd. De staking der stucadoors en voegers, werkzaam aan de uitbreiding der Linoleuml'a- briek Kaars Sijpenstein, is geëindigd en heeft slechts vier dagen geduurd. In den loonslandaard is geen ver andering gebracht. Commissie tot wering van School verzuim. Volgens de nieuwe leer plichtwet, moeten de betrokken ouders .zich reeds na één ongeoorloofd school verzuim hunner kinderen, voor ge noemde commissie verantwoorden. Het nieuwe lid, Ds. Moolhuizen, is gekozen tot voorzitter, terwijl de heer Walig opnieuw werd aangewezen als secretaris. Ijl] Eenige der voornaamste aardappelver bouwers in de Heemskerkerduinen zullen a.s. Donderdagavond 8 uur in het café van den heer 0. Groenland te Noorddorp eene samenkomst houden ter bespreking van de vraag: „Hoe betrekken wij voor den volgenden poottijd zuiver pootgoed?" Voor de leek schijnt deze vraag ge makkelijk op ie lossen te zijn; ook de meeste verbouwers hier zijn leeken, doch do ondervinding is de besle leermeesteres. Ieder voorjaar en vooral dit, is gebleken dat men zich nog al eens van geen al te zuiver goed bediend had, hetwelk bleek dat onderscheidene velden de pooters niet eens ontkiemden en weer andere velden de kiemkracht zoo zwak was dat het ge was zich slecht ontwikkelde. Begrijpelijker wijze wreekt zich dit op het later gerooi de beschot. Wij hopen dus dat onze verbouwers goede resultaten op hunne besprekingen moge hebben. Het denkbeeld „als we maar voor onze zandgronden pootgoed van de klei heb ben" is nog niet voldoenle. Vroeger was men niet wijzer of dat was al voldoende, maar in de latere jaren heelt men dit wel anders geleerd en ondervonden. De R..K. Coöperatie „Onderling Be lang" hield een best bezochte vergade ring in het Bondsgebouw. Do voorzitter opende mot gebed en heette allen welkom. Hij hield hierna een korte beschouwing over Stands- en Vakorganisatie, waarin hij deed uitko men, dat er onder de leden een groot.:' laksheid is waar te nemen. Dat kwam hem onverklaarbaar voor, daar beide toch zeer nuttig en van groot belang zijn. Is 't wonder dat bij, een zoo groote laksheid onder de leden tenslotte cok bij de bestuurders den moed er uit gaat! Laten we daarom allo laksheid afschud den en daadwerkelijk toonen organisatie mannen te zijn in de volle beteekenis De Coöperatieve Verbruiksvereeniging mag echter bogen qp aller sympathie en steun en steeds zijn de vergaderingen, best bezet. Spreker dankte voor dien steun en medewerking. Deze instelling begint thans ook medezeggingschap te krijgen in de maatschappij. Naast het reeds bestaande hebben we thans pas weer een groote brandstoffenloods ge bouwd, welke wegens uitbreiding met de branche brandstoffen noodig was. Hij1 twijfelde er niet aan of ook deze brancho zou bloeien en voor de leden vele vruch ten afwerpen. Do notulen werden hierna gelezen en vastgesteld. Aan de orde is thans bespreking een te bouwen woning voor den chef der winkel. De voorzitter zette uitvoerig uit een dat de chef wegens huwelijksplan nen gebrek aan een woning krijgt. We gens de enorme omzet en toename van de winkelzaak is de bestaande woonge legenheid gedeeltelijk tot winkel en ge deeltelijk tot magazijn moeten worden in gericht, en is onze ruimte voor afle vering en qpslagplaats feitelijk neg te klein; de woongelegenheid is deshahe ge heel vervallen. Op het terrein kan ech ter een woning worden gebouwd voor den chef. Het bestuur vroeg machti ging dit te doen uitvoeren onder be ding dat rente, aflossing en onderhoud; door den huur worden gedragen en het alzoo de Coöperatie niets kost en het pand er alzoo door in waarde stijgt. Na een korte gedachten wisseling gaf de vergadering eenstemmig de gevraag de machtiging, overtuigd als zij was dat we een chef hebben welke de Coöpe ratie weet op te voeren on met de clien tele weet om te gaan. Het volgende punt betrof de brand stoffen. De voorzitter deelde mede, dat we binnen enkele dagen een schip kolen- uit België wachtenden zijn. Het behoeft niet gezegd, dat ook hiervan de opzet weer aardig geld kost, zoodat gerekend wordt op aller steun. Laten zij welke hun wintervoorraad tegelijk kunnen bemachtigen, dit nu reeds opgeven," opdat deze rechtstreeks van het schip kunnen worden bezorgd. Een en ander voorkomt onnoodige kos ten. Hierna sluiting met gebed. Wegens het feest van Veertig-Uren- gebed zullen er a.s. Zondag geen se riewedstrijden gehouden worden dsor de L.T.C. Onder groote belangstelling werden Zon dag de seriewedstrijden voortgezet. Aller eerst Geel-Zwart II tegen Leiden III 40. Concordia II tegen Oranjewit II 21. L. F C I en Zwaluwen I speelden buiten de se riewedstrijden, om een inedailje. Hiervan was de uitslag 00. Concert. Dinsdag j.l. gaf ons R.K. Harmoniecorps „St. Jacobus" een concert, ten bate van het vaandel te Spaarnwou- de, hetwelk een mooi bedrag van 29 opbracht. Het corps heeft besloten om in de eerstvolgende weken nog vier van die concerlen te geven voor hetzelfde doel en wel het eerst te Houtrak n.b. Vinkebrug, hetwelk hedenavond zal plaats hebben, tweede Liewegje, derde te Penningveer, vierde Liedc n.b. R.K. Kerk. Het corps heeft daarvoor twee redenen. Ten eerste, ieder in de gelegenheid te stellen te pro- fiteeren van de mooie muziek en ten tweede, om tot het bedrag te komen dat het vaandel zal kosten. Wij wenschen dan ook het corps veel succes toe met dat mooie doel en hopen dat de inwoners door mild te geven er prijs op zullen stellen een pracht muziekavond te heb ben, maar vooral mede te mogen geven om het eerste vaandel in ons midden te mogen zien. De data der avonden worden aan de R.K. Kerk nader bekend gemaakt. Plechtige viering Eeuwfeest Eerw Zus ters In aansluiting op ons artikel tje van voor enkele dagen inzake do viering van het Eeuwfeest der Eerw. Zusters van O.L. Vrouw, geven wij hier onder do volgende bijzonderheden: Inde mooie, rijkversierde kapel van het Ma- ria-gesticht werd Maandagmorgen te 7 uur door den ZeerEerw. Heer Pastoor Krook een IT. Mis van dankbaarheid op gedragen, met generale H. Communie der Zusters. Te half negen had dö Plechtige H. Mis plaats in de Sint Martinuskerk. Dit Godshuis zag er eenvoudig, doch keu rig versierd uit met planten en bloe men en zilver en vaandel?. 1 Het H. Misoffer werd opgedragen dooi den HoogEerw Hoer Mgr. Zondag. Als presbyter-assistent fungeerde de Zoox- Men verzocht ons opname van het vol gende: „De aanhouder wint". Zoo is het ook met de „Bedevaart-Vereeniging St. Jeroen". Ieder jaar doet deze Vereeniging van zich hooren en ieder jaar wordt het aan tal bedevaartgangers grooter, en ieder die is medegeweest, is een propagandist geworden voor den volgenden keer. De voorbereidende vergadering wordt gehouden op Donderdag 10 Augustus en het zal ten zeerste de moeite waard zijn deze vergadering te bezoeken, aangezien er zeer gewichtige mededeelingen te doen zijn. Alle belangstellenden hebben toegang. Men begrijpt wel, dat, nu de Z.E. Heer Borsboom te Noordwijk pastoor is, hij het zich als een eer rekent de bedevaarten van Haarlemmers naar het graf van een zijner heilige voorgangers ten sterkste te bevorderen door hen allerlei faciliteiten te gunnen. Men waehte dus niet zich als lid in te laten schrijven tot op den dag, dat de be devaart gaat, n.I. 19 of 20 Augustus, maar men kome reeds nu op 10 Augustus naar de vergadering in de .lansstraat 59, St. Joseph gezellenvereeniging, 's avonds half 9, om zich daar reeds aan te sluiten bij die keurbende van mannen en jonge lingen, die den moed bezitten, een voet reis te maken naar Noordwijks heiliga plaatsen. Men bezoeke de vergadering, vemieuwe den ijver, en sterke de Godsvrucht tot St, Jeroen. God zegene de bedevaart. Barometerstand 7.57. Neiging vooruit. OPGAVE VAN; Eerw. Heer Pastoor Krook van Sint- Martinus, als Diaken de ZeerEerw. Hee* Pastoor Van Leeuwen van Sint Joseph, als Sub-Diaken de WelEerw. Heer E. J. van Ne3 van St. Martinus, als Co- remoniaris do WelEerw. Heer L. Wor tel van Sint Joseph. Het zangkoor begon met het 3-stemmig Veni-Creator van Er. Eppink, waarna da meerstemmige Mis Ss. Nomini Jesu van Ign. Mitterer opus 18a. Na de H. Mis zong de heor P. Ver- «teege als bariton-solist „Panis Angeli- cus" van Cesar Erank. Geheel den morgen werden bloem stukken aangevoerd en regende het schrif telijke gelukwenschen en verrassingen in allerlei vorm. Na de H. Mis gebruikten de hij Jietl H. Misoffer genoemde Eerw. Heeren het ontbijt in de refter van het Maria-ge-* sticht, waar Mgr. Zondag op de homl eigen eenvoudige, maar hartelijke wijze Zuster Overste en de óverige religieu-t zen complimenteerde en haar dank bracht voor alles wat zij in het belang van Kerk, Onderwijs en Maatschappij heb ben verricht. Van 122 uur was er receptie. Da vroolijk wapperende driekleur getuigde van do vreugde, die binnen heerschta. De Jongedames Jonkheer en Walkers, boden namens de kinderen mof een aar dige toespraak een keurige bouquet aan. Pastoor Krook hield in tegenwoordig heid der geestelijkheid van St. Joseph, Kerk- en Armbestuur, een korte toe spraak. Ook hij' bracht dank voor alles, wat de goede Zusters voor zijn parochial hebben verricht. ZEorw. bood da Eerw. Overste als feestgeschenk een enveloppe j»et inhoud aan, opdat deze daarvoor iets koope voor het klooster of de kapel, wel wetend, dat de Zusters voor zicM zelf niet3 begeeren. Pastoor Van Leeuwen dankte de Zus» ters namens zijn parochie op kemach- tige-geestige wijze; ook deze ZEefw. spreker uitte zijn groote dankbaarheid voor al het goede en hoopte evenals Pas-» toor Krook, dat de Zusters nog jieel lang tot heil van Roomsch Hillegom tno- gen v/erken en dat O.L.H. die zoo-» als Mgr. Zondag terecht zeide, alléén weet wat de Zusters gedaan hebben s het haar ook eenmaal naar waarde ver- gelde, waartoe wij niet in staat zijn. Natuurlijk waren mede ter receptie 't Dames-Comité, dat de voorbereidende maatregelen tot het feest had genomen, do kranige jongedames, die in een en kele week met zoo'n ijver giften had den ingezameld voor het feest; verder Kerk- en Armbestuur met hunne da mes, de Kath. Wethouder Balvers, Dr' Hanrath en zeer vele andere notabelen! der beide parochies. Het verdere gedeelte van den dag werd in het klooster op .passende, vroug-i devolle wijze doorgebracht. Een woord van hartelijken dank, van hulde en gelukwonsch onzerzijds vinda naast do vele hier zijn plaats! Moge Roomsch Hillegom nog vele, vela jaren van de zegeningen der goede Zus ters genieten! Dank rij ook van deza plaats gebracht aan allen, die op zoo'n prettige ea onbaatzuchtige: wijaa hebbes

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1