eijhst em &zmis. IngezondenT" BINNENLAND BEVERWIJK. OVERVEEN. HEEMSTEDE. ZANDVOORT. NOORDW1JKERHOUT. NOORDWIJK. ÏJMUIDEN. VELSEROORD. Voor dm Inhoud dezer rubriek «telt Redactie zloh niet eaniprakeüjk. De voorgestelde Asphaltblocs aan dt Wagenweg en de andere be- stratingswerken in de stad. Bij Gerard van Vliet. BEZUINIGINGEN AAN OORLOG. B5NNEMIJSNDSCH NIEUWS» Het N. A. S. Van het Hoi. Bestrijding der tuberculose. Steun aan beeldende kunstenaars. medegewerkt tot het zoo schitterend sla gen van dit mooie Feest. Burgerlijke stand. Geboren: z. van O. W. SchipperBremen d. van E. van Houtenvan den Berg z. van M. de JongBoes z. van G. J. Goulooze van de Water d. van M. G. Phi- lippoDievenbach. z. van A. P. BruschkePrins z. van F. KoolMol. Ondertrouwd: C. W. van Hummel en H. J. Denekamp J. M. Huisman en A. E. van Aggelen. Getrouwd: J. A. Gijsels en M. van Maris. Botsing. Zaterdagavond reed de heer Z. uit Haarlem met zijn paatd en zijn rijtuig tegen de lantaarnpaal op den hoek van Treslongstraat en Wee- re steinstraat. Het bovengedeelte van de lantaarn werd verbrijzeld. Aanbesteding. Gisteren had alhier de aanbesteding plaats der levering van brandstoffen ten behoeve der openbare gebouwen in de gemeente Hillegom. De uitslag was als volgt: 40000 K.G. Giet- cokes: Mart. Koek f 30, J. Schoonder- beek Jr. f 29.75, J. van Breemen, Haar lem f 28.50 per 1000 K.G. 17500 K.G. Belgische Anthraciet: J. v. Breemen Haarlem f 46.70JSchoon- derbeek Jr. f 46; Mart. Koek f 44 per 1000 K.G. 7500 lange Friesche turf: J. van Bree men Haarlem f 16; Mart. Koek f 15; J. Schoonderbeek Jr. f 15 per 1000. Vuurmakers: J. Schoonderbeek Jr. f 10 J. van Breemen Haarlem f 7.50 per baal. Een biljet werd ongeldig ver klaard, omdat het niet gezegeld was. De levering werd aan de laagste in schrijvers gegund. Waar geen naam ver meld is, wonen de inschrijvers te Hille gom. Geslaagd. Te Amsterdam is voor hét diploma Engelsche Handelscorres pondentie geslaagd mej. J. A. van der Hoogt, alhier. Personalia. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen Engelsch L.O. slaagde de heer B. J. v. d. Peek alhier. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen Engelsch L.O. akte A slaagde mej. T. van Zijverden, alhier. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij Akersloot Wilhelminalaan 10 een zwarte hond; Renooij Leidschevaartweg 109 een handschoen; A. Rooijers Molen- werfslaan 3. een zakmes; G. Marten Glip- perweg 78, een huissleutel; D. Blokker Leidschevaartweg 195 een pet; J. Bron Lantzichtlaan 32, een eind touw. Mej v. d. Weden Bosboom Tousantstraat 62 een sierhaarspeld; A. Duiinenoordt Ries Nova- plein 26 een portemonnai met inhoud. Bu reau van politie Raadhuis, een handschoen en een zakdoek. Bureau v. pol. Boekenro- dcstraat 9 een lederen hondenhalsband. Maandagmiddag werd zekere J. J. uit zijne betrekking alhier gehaald door een tweetal marechaussees en gevankelijk ver voerd naar Leeuwarden. Vermoed wordt dat hij zich aan eenige onregelmatigheid heeft schuldig gemaakt. Concert. Maandagavond werd door de Zandvoortscbe Harmoniekapel het eer ste concert gegeven op het nieuwe podi um staande aan de Oranjestraat alhier. Niettegenstaande het minder aanlokkend weer was er bijzonder veel belangstelling, niet het minst van de lieve jeugd, die het dikwijls onmogelijk maakte de muziek te kunnen volgen. Oranjevereeniging. Zaterdagavond vergaderde iu café v. d. Berg, de Oran- je-vereeniging onder voorzitterschap van den burgemeester. Deze opende de ver gadering en heette de aanwezigen wel kom en sprak er zijn spijt over uit dat deze vergadering nog niet beter bezocht was, ofschoon de opkomst be vredigend kan genoemd worden. Punt 1 was vaststelling rekening en verantwoording over 1921. De voorzitter stelt voor een commissie van 3 leden te benoemen om deze rekening na te zien. Aangezien echter deze rekening is goedgekeurd door den gemeenteraad, wel ke voorwaarde was gesteld om in aan merking te komen voor de gemeentelijke subsidie, wordt door de vergadering deze commissie niet noodig geoordeeld. Door den Penningmeester wordt nu medegedeeld dat in 1921 was ingekomen totaal f 190,80, terwijl was uitgegeven f 1969,92, alzoo een saldo van f 0.88. Den penningmeester wordt dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Punt 2 was bespreking feestviering in 1922. Algemeen was men van meening dat ook dit jaar het Oranjefeest weer gevierd moet worden en wel zooals an dere jaren in aansluiting met de kermis, dus op Donderdag 14 September. Door den heer Padding werd nog ter sprake gebracht om feest te vieren op 31 Au gustus. Dit werd echter door verschil lende leden, ook vooral met het oog op de drukke werkzaamheden in dien tijd bestreden, zoodat besloten wordt op 14 Sept. a.s. Door een lid werd aange drongen op uitbreiding van het ledental der Oranjevereeniging. Hiervoor werd op zijn voorste] een coiftmissie benoemd, bestaande uit de Heeren L. van Hens- bergen, J. v. d. Werf, Joh. v. d. Bosch, J. Peters en A. K" -dijs. Deze zullen trachten door huisbezoek het ledental uit te breiden. Ook werd door het bestuur toegezegd dat bij het meedoen aan de verschillende volksspelen op dien dag aan de leden een flinke voorsprong zal ge geven worden bij het betalen van inleg- geld. Ook werd nog verzocht bij het in- koopen van prijzen zooveel mogelijk re kening te houden met de belangen der inwoners, hetgeen door het bestuur wordt toegezegd. Nadat ook nog over den aard der volksspelen van gedachten gewisseld was, sloot de voorzitter d ze aeer geani meerde vergadering onder dank aan de aanwezigen voor de opkomst. Hij sprak den wensch uit dat het feest in alle op zichten zou slagen. Opbrengst collecte. De gisteren ge houden collecte ten bate van de nieuw op te richten B. K. kerk te Delft heeft opgebracht ruim f 130Q. Dit bedrag mag genoemd worden en pleit voor do vrij gevigheid van Noordwijks parochianen. Goed terechtgekomen Op 't strand te Zandvoort liep Zondagmiddag een 5: jarig ventje naar rijn ouders te zoe ken. Het kereltje had geen kousen en schoenen aan, hij had pootje gebaad en kon nu zijn ouders niet vinden. Eenige menschen namen het ventje on der hun hoede. Men trachtte te weten te komen, waar de kleine baas woonde*. Bij vader en moeder, antwoordde hij en de plaats wist hij niet. Vader en moe der woonde over de brug, zeide hij. Een echtpaar uit Velseroord, dat er bij stond, begreep dat dit over de brug in IJmuiden moest zijn. Immers, zoo noemt men hier het nieuwe stadsgedeel te ten Zuiden van de spoorlijn. Men vroeg nader aan het ventje wat vader deed en toen bleek het een kind» te wezen van den kapper Gr. uit d'e Huijzensstraat alhier. De heer K. en zijn vrouw uit Velseroord namen het kind mede op de fiets en brachten het naar hier. Zij hebben het kind aan de buren afgegeven, want de ouders waren nog op Zandvoort en zochten nog naar hun kind. Verkooping De logger Cornelia IJ. M. 225 van de Visscherii Mij. Cornelia in likwidatie, is tot geheimen prijs naar België verkocht. De visscherijgoederen van deze Maat schappij brachten in totaal f 5500 op. Korfbal. De onlangs opgerichte korf balclub G.S.D. heeft zich aangesloten bij den Haarlemschen Korfbalbond. Het be stuur is als volgt samengesteld: A. F. v. d. Boguart, voorzitter, Mej. M. de Boer, secretaresse en J. Heykoop, penningm. Muziekcorps. De pogingen om hier weer een muziekcorps op te richten, zijn geslaagd. Bijkans 20 leden hebben zich daarvoor opgegeven. Een voorloopig be stuur werd gekozen, bestaande uit de heeren Mandje, Dries, den Braber en Storm. Binnenkort vergadert men weer om de vereeniging een naam te geven en een definitief bestuur te kiezen. Naar aanleiding van het bericht in de stedelijke bladen betreffende de reis van de Commissie van Openbare Werken naar Brussel, ter bestudeering van een nieuw soort bestrating voor den Wagenweg, heb ik mij eens de moeite getroost de klinker bestrating, welke er thans ligt, in oogen- schouw te nemen. Het valt niet te ont kennen dat re gedeelten bij zijn, welke er zeer slecht uitzien en beslist vernieuwd of gerepareerd moeten worden. Toch vraag ik mij zelf af, wat hebben de Wagenwegbewoners toch een kolossaal groot voorrecht tegenocer de andere stadsbewoners. Ongeveer 10 jaren gele den is dezelfde Wagenweg bestraat ge weest met prima keien en het was een juweel van bestrating. Deze heeft er eeni ge maanden in gelegen en moest toen we gens de vele protesten van wege het ge raas, absoluut erunt, wat trouwens dan ook gebeurd is en zijn er toen de tegen woordige straatklinkers ingelegd. Tot nu toe zag men in de stedelijke bladen wel zeer dikwijls over andere straten en buurten, doch van de Wagenwegbewoners heb ik tot nu toe nog hoegenaam niet één klacht in de couranten gezien. Daar wordt zulks gedaan zonder dat het ge vraagd wordt, want „dat is de Wagen weg" Nu moet die weg van zelf meer onderhouden worden dan als vroeger ja ren wegens het nieuwe moderne zwaar verkeer, db vanzelf meer kosten van on derhoud meebrengt, wat een leek wel kan begrijpen, doch het is gebleken, dat het onderhoud en reparatie goed is geweest en kwamen er geen klachten in; dat er soms een kuil door verzakking ingereden werd, is in andere klinkerbestratingen ook wel eens meer gebeurd. Nu is mijn vraag, mogelijk ook wel van andere inwoners: is het dan maar alleen de Wagenweg waar belastingbe talers wonen, of wel betalen die bewo ners zooveel, dat de rest van Haarlem in 't niet valt? Wat heb ik toch al zeer veel klachten in de couranten over be stratingen gelezen, doch is gebleken dat men er zeer weinig notitie van genomen heeft. Ik zou de heeren Raadsleden met de Commissie van Openbare Werken, welke hierin een beslissing moeten ne men, aanraden, gezamenlijk eens een wandeling door de stad te maken, waar ook enschen en belastingbetalers wonen. Bij voorkeur wanneer het geregend heeft, is zulks zeer aan te bevelen, n.l.: Bloemhofstraat, (begin vanaf Kleine Houtweg); Baan (groot gedeelte); Nassaulaan (midden); Parklaan (bij het Kenaupark), één vak puin; Nieuwe Gracht (langs de kazerne); en een legio andbre straten. Hoe lang staat de Groote Houtstraat Kruisstraat en Kruisweg al niet op de nominatie voor asphalt en staat hier in Haarlem zoo enorm veel op de nomi natie om vernieuwd te worden, doch be laas het blijft er jaren op staan, wegens de ernorme kosten en bezuiniging, er is geen geld, 't kost allemamal veel te veel, de belastingen zijn toch al zoo hoog, dc zaken en handel mamreheert niet, cene zeer groote ongekende malaise en elkeen klaagt maar over de toch zoo zware be- lastingschroef. Ik heb hierboven verschillende straten genoemd, doch twijfel ik niet, of er zul len nog wel meer klachten inkomen van inwoners, welke verlangend zijn naar een wat betere bestrating, er jaren om ge vraagd hebben, die vragen geen asphalt of ander duur materiaal, doch vragen al leen maar wat betere straat van klinkers, of wel een degelijk onderhoud. Wanneer ik zoo eens een overzicht neem van de nieu aangelegde stads wijken. bijv. aan den Kloppersingel, Zijl— weg, Kleverlaan enz. en de bestratingswer ken er tip top uitzien, dan maakt het gros van de straten, grachten, en stegen in het oude stadsgedeelte een zeer po ver figuur, en 't kan trouwens ook niet anders, er worden hoegenaamd geen vol doende gelden voor onderhoudskosten aan besteed. Hoe is het toch mogelijk, dat op de trottoirs van de Houtbrug, waar dage lijks duizend menschen op passeeren, die afgesleten ingemetselde klinkers, welke er al jaren en jaren in liggen, alleen oor voetgangers zoo uitgeloopen zijn, nog nooit vernieuwd zijn geworden! Is dat nn een bestrating voor een trottoir op een brug, of zouden soms daar nooit heeren Raads- of Commissieleden pas seeren. Ik neem aan dat men al een paar jaar doende is die twee gebouwtjes weg te nemen, doch zulks komt zeker tot geen oplossing. Het zou toch zeker aan bevelenswaardig zijn, die enkele vierkante meters, welke toch zeker geen 500 gul den zullen kosten, eens te vernieuwen, dat is heelemaal geen luxe. U zult er verschillende menscheti met slechte voe ten een zeer grooten dienst bewijzen. Omtrent de te maken kosten voor den Wagenweg, zullen deze wezen volgens berichten f 10 11 per M2, neem aan dat er 4500 M2 gemaakt zouden worden. Ik begrijp niet he men aoan zulk een bedrag komt. De onderlaag van be ton een dikte van 15 c.M. gerekend a f 60 per M3 is al f 9 per M2, voeg daarbij het uitgraven en vervoeren van den uitkomenden grond, ongeveer f 2 per vierk. Meter, ben ik reeds aan f 11 per M2, plus het verleggen van kabels en onvoorziene uitgaven, zal ook nog wel minstens f 2 bijkomen, wordt dan 13 per M2, dan zou het bo vendek van asphaltblokken gratis gele verd moeten worden, v.-at ik toch niet kan aannemen. Veronderstel dat zulks ongeveer komt op f 7, samen dus f 0, zou dus een totaal kosten worden van f 90.000, dit bedrag te rekenen 6 pet., zal een jaarlijkschen interest geven van f 5400, dus is dat dan alleen de rente van de bestede som voor de Wagenweg- bestrating. Wegens de tegenwoordige zware ver voermiddelen kost deze nu vanzelf meer dan vroeger en daarom stel ik die per jaar door elkaar op hoogstens 3000 van on derhoud, t'welk zeker voldoende is. Zou het nu geeen aanbeveling verdienen met den Wagenweg nog enkele jaren te wach ten? Of een proef te nemen van enkele honderden vierkante meters zooals op den proefweg BussumLaren nabii Crailo alwaar de Waterstaat zelf de resultaten van deze zelfde bestrating afwacht om nader haar houding te bepalen. De weg BussumLaren is dan ook nog een luxe weg en wat ver keer aangaat niet te vergelijken met een onzer straten in kwestie en se dert een veertiental dagen in gebruik. Nu in dezen tijd men allerwege schreeuwt en aandringt op bezuiniging, gaat het toch niet op die som gelds aan dien weg te gaan besteden. Dat al de 4500 M2. klinkers stuk en ver sleten zijn en alle vernieuwd moeten wor den, is beslist niet aan te nemen, daar er nog duizenden straatklinkers uit zullen komen, welke aan de kanten hebben ge legen, en nog zeker goed zullen wezen om opnieuw bestraat te worden. Alleen som mige vakken in den middenweg moeten vernieuwd worden. Mijn's inziens maakt men de raming der klinkersa 8 per M2. veel te hoog en kunnen deze nu met inbe grip van alle kosten geleverd en gelegd worden a 6 per M2., hetwelk een ver schil maakt van onvegeer f 9000 minder opde raming van 36000 en het oude bekende asphalt begroot men op 23 per M2., doch vergeet te vermelden ,dat hier onder de betonlaag inbegrepen is. Van de nieuwe bestraling maakt men zeer lage begrootingen, zooals hierboven aangehaald. Het eene welke men beslist wil hebben, drijft men de raming naar de laagte en 't ander ongemotiveerd naar de hoogte, zonder men nog weet hoe of die nieuwe bestrating, welke men zich voor stelt op den duur na verloop van enkele jaren tegen het drukke zware verkeer be stand zal wezen, doordat zulks ook nog nieuw is en in België zelfs ook hoege naamd nog geene jarenlange ondervinding voor het zware verkeer heeft opgedaan, men ook nog bezig is, of wel pas aange legd en men zelfs nog zal moeten afvVfifih-1 ten, hoe of de resultaten zullen wezen, 't Is dan wel zeer vreemd dat in Brussel, waar hetzelfde fabrikaat gelegd is ,op het kruispunt niet is doorgelegd, 't Is toch een Amerikaansch systeem en wanneer daar volgen samen in een der plaatselijke bladen leest, een 400 vrachtwagens, auto bussen, enz. per uur passeeren en sinds 1902, dat is nu reeds 20 jaar geleden tot heden nog geen teekenen van slijtage ver toont, dat zij daaronder lijdt, had de fa brikant in Brussel niet alleen ziin asphalt blokken moeten leggen or» den boulevard, waar het verboden is met zware vervoer middelen op te komen, doch ook meteen als proef van degelijkheid zulks op de twee kruispunten moeten leggen en alsdan die twee vakken voor zijne rekening moe ten nemen, als deze ten minste zoo zeker is van zijn zaak, want op die twee genoem de kruispunten is het nog lang niet de Amerikaansche drukte van 400 wagens per uur, dat zou ten minste blijk gegeven heb ben van solidteit tegenover het tegen woordige zware verkeer, doch men bezig de deze liever voorloopig voor luxe ver keer. Hel is toch vreemd, wanneer men de vele tentoonstellingen en congressen op wegen en bestratingsgebied van verschil lende landen hoort en ziet. Zoo ook het wegencongres van 1913 in Londen, dus dat is 12 jaar later, als men reeds begon nen was met die prima asphalt bloc in Amerika en zulks in Londen nog niet be kend was. Op de tentoonstelling van het wegencongres in 1920 Den Haag, heele maal niet gezien. Op el kbureau van Ge meentewerken van eenige beteekenis, heeft men de boeken met rapporten over het wegencongres van 1913 in Londen, waar ook Amerikaansche Ingenieurs op wegen- gebied zijn geweest. Wanneer m»n dan de rapporten en plattegrond nagaat van den grooten proefweg van 15.000 M2 in Juli- Ocfober 1911, aangelegd op den weg van Londen naar Folkestone hetnssen New- Elthnm en Sidcup, speciaal met het doel de verschillende systemen tegen elkaar te beproeven, dat van de 23 verschillende systemen met welke daar de proeven zijn genomen, hoegenaamd niet het systeem as- phalt-bloc. wat nu hier in Haarlem zoo prima moet blijkeri, heelema alniet daar op voorkomt. Van de 23 genomen proeven waren er slechts drie, welke gedurende het eerste proefjaar geen reparatie noodig hadden, al de andere moesten cene repa ratie ondergaan. Waar is daar die prima asphailblok ge bleven, welke in Amerika 20 jaar heeft volstaan tegen een zwaar verkeer van 400 vrachtauto's enz. per uur. Wat zijn dan toch al die Hoofdingenieurs, Directeuren, Ingenieurs en Opzichters van Gemeente Werken van al die grnote steden, zooals Berlijn. Leiozig, Dresden. Keulen, Amster dam, Der» Haag, Parijs, Londen, enz. nog onbekend met da! prima materiaal! Zou er dan in al die twintig jaar van al die Hee ren nog nooit iemand in Amerika zijn ge weest? Dit is toch zeker niet aan te ne men. Elkeen die wat vakkennis heeft op dit gebied en komt in een andere stad of land, neemt er hef zijne van mee en nog daargelaten de Directies van die groote firma's hier te lande op het gebied van bestrating, is nog niemand bekend dat zoo iets prima's bestond, dan zou het wel de moeite waard zijn geweest van zoo een fabriek het agentschap te hebben en zou die reuzenzaken maken. Wanneer het waar is, dat zulk een bestrating 20 jaar beslaat met zoo een druk zwaar verkeer en nog in prima staat is, dan kunnen de tegenwoordige groote Asphalt Maatschap pijen allemaal wel inpakken en vind ik het treurig, dat Amsterdam, men wel een paar honderd duizend M2 as- phaltbestrating heeft, zulks niet eerder heeft geweten en 'dat daar nog maar steeds door wordt gegaan met het oude bekende asphalt, hetwelk, zooals bekend, aan hevige slijtage onderhevig is. Indien zulks waarheid zou wezen dat die nieuwe bestrating aan zulke eischen met zwaar verkeer voldoet, wat heeft men dan nog noodig al die congressen enz. om verder te zoeken? Vooraanstaande ingenieurs op bestra tingsgebied van verschillende landen zoe ken nog steeds naar eene straatbedekking welke soliede ;s, bestand tegen het tegen woordige zware verkeer, en weinig van onderhoudskosten vergt. Het is toch al te dwaas dat hier in Europa zulks nog niet bekend is en dat nog wel van Amerika nen die zoo vooraan staan om hun han del uit te breiden, waarvan verschillende fabrieken zijn welke dit svsteem in den handel brengen. Men spreekt hier in het land toch van een Ameriknanschen sleu tel en Amerikaansche machines op ver schillend gebied. Zoo zou ik hieruit op moeten maken, dat aan al de fabrieken in Amerika zelf niet bekend was, dat zij zoo iets prima's fabriceerden en zij van al die wegenmateriaal tentoonstellingen en congressen in verschillende landen hoe genaamd niets af wisten Wanneer zulks beslist waar is behoeven zij waarachtig niet met den nrijs van 10.a 11. per M2 af le komen en kunnen zeer ge makkelijk een gelijken prijs bedingen als asphalt, welke dan door alle steden, die asphaltstrafen hebben, met heide handen zal worden aangenomen. Weet U wel, denkt U eens goed na, een zwaar ver keer van 400 wagens per uur, en na 20 jaar nog in goeden staat, geen onderhoud gekost, wat zulks heteekent? fwat duur zaamheid betreft). Dit is elke minuut ruim 6 wagens. Dat die Heeren een proef hebben biigewoond van een naald, en zich overtuigd hebben dat deze niet noe menswaardig kon indringen en eveneens de mededeeling dat er in die fabriek se rieus wordt gewerkl? Ik vraag mij nu in hemelsnaam af, wanneer men in een fa briek komt, van welke men nooit gezien of gehoord heeft, hoe kan een leek zich dan daarvan oen denkbeeld vormen, waar halen deze die kennis toch zoo gauw vandaan of men nu als leek een spijker- of margarinefabriek ziet, het is toch uit gesloten dat men er eenige kennis van kan hebben om daarover een oordeel te kun nen vellen. (Een mensch kan toch niet al les weten). t Ik heb uit curiositeit Vrijdag 4 dezer eens op laten nemen het verkeer alhier op den Wagenweg en Barteljorisstraal, dit is opgenomen op beide plaatsen, 's middags iusschen 2 en 5 uur, dus gedurende 3 uren en lijkt wel tegenover het Ameri kaansche verkeer, het va et vient van Casfricum: In de Barteljorisstraat als volgt; 29 auto's, 6 moforvrachtwagens, 27 paard en wagens, is 62 stuks, is door elkaar per uur 20 stuks, zou alsdan gerekend vol gens den duur in Amerika van 400 wa gens per uur, zulke asphaltblokken, hier kunnen liggen 400 jaar zonder onder houdskosten. Op den Wagenweg als volgt: 69 auto's, 71 motorvrachtwagens, 89 paard en wa gens, is 175 stuks, is door elkaar 58 stuks per uur. zou alsdan gerekend volgens den duur in Amerika, zulke asphaltblokken liier kunnen liggen 140 jaar zonder on derhoudskosten. Bij zulke cijfers staat een elkeen die een weinig begrip heeft van bestratingswerk geheet paf. Wat is er dan totnu toe in alle groole steden, zooals Berlijn, Leip zig, Keulen. Parijs, Londen, Amsterdam, den Haag enz. naar evenredigheid van de ciel gegevens koiossaaai slecht werk ge maakt geweest en hadden deze zeker mil- tideirén en nog eens millioenen aan onder houdskosten kunnen sparen, doch ik haal er mijn schouders voor op en denk maar het is Amerikaansch. Diegenen die eenig verstand hebben van bestrating zullen zich direct afvra gen hoe komt het dan toch dat het as phalt in zoo'n korten tijd in de Bartel jorisstraat zoo afslijt, wanneer men de ijzeren randen van putten (welk ijzer vroe ger lager dan het asphalt lag) enz. er bo venuit ziet steken, bewijst dat het asphalt zoover is afgesleten, en dan nog wel met zooveel minder passage? Is dat asphalt dan zoo slecht? Och neen, het is dezelfde kwaliteit als die fabrieken leggen te Am sterdam, Den Haag enz., doch het is een maal bekend dat al die bestratingen met een eenigszins druk verkeer, aan groote slijtage onderhevig zijn. Men vergelijke nu eens het asphalt wat 23.per M2 kost, met het asphaltblok, wat f 10. 11.per M2 kost, waarover het zware verkeer 20 jaar heeft plaats gehad en nog in uitstekenden toestand is. Welk een enorme verhouding Iusschen prijs en kwa- liteiti. De asphalt valt hier bij vergeleken heelemaal in 't niet. Ik wil u doen opmerken dat ik hoege naamd niet den Wagenwegbewoners de mooie nieuwe bestrating mbgun, drch he laas, ik, en nog zoovele andere duizen den inwoners van Haarlem behooren niet tot die hooge klasse en zouden dan ook gaarne zien dat van de toch zoovele andere belastingbetalers, welke ook ver plicht worden een deel van hun zuur verdiende geld hij den Gemeente-Ont vanger te bezorgen, wat meer notitie werd genomen, wanneer die maar al te dikwijls in de couranten klagen over eene bestrating. Maar dan is er in dezen tijd van bezuiniging .geen geld beschik baar. Alleen de Wagenweg, daar wordt geen jaren over geredeneerd, daar is al zeer groote haast mede, moet met allen spoed in de eerstvolgende Raadsvergade ring behandeld worden. In het bericht wordt zelfs vermeld, dat het nieuwe soort asphalt door Haar- lemsche stratenmakers kan gelegd wor den. Is dit soms een motief voor even- tueele werkverschaffing? Dan zou ik zeggen volgens het hierboven aangehaal de het voor stratenmakers in het oude stadsgedeelte een eldorado is, men hoe genaamd geen werk behoeft te zoeken, tegenovergesteld volop en nog eens vol op, zelfs werkkrachten te kort zullen komen, wil men de oude binnenstad heb ben zooals zulks redelijkerwijze in dezen tijd van bezuiniging en zwaar verkeer eigenlijk moet wezen. Van alle kanten hoort en schreeuwt men van bezuinigingen, werklieden en ambtenaren, welke jaren in dienst zijn geweest, heeft men ontslag gegeven, en van andere zijde springt men met een honderdduizend gulden om of dat zoo maar een gewoon iets is. Wat noodig is, is noodig, en moet be slist gedaan worden, doch hier kan nog een andere weg gekozen worden, die ook goed is, de Wagenwegbewoners te vreden zullen wezen en de duizenden an dere stadsbewoners niet zooveel zullen ten achter worden gesteld. U mijnheer de Redacteur beleefd dank zeggend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, EENIGE BELASTINGBETALERS Haarlem, 7 Augustus 1922. Een interview. 'n Grijze ochtend. De nevelige lucht- stolp laat geen gulden zonne-stralen door, maar wekt stemming van somberheid, droefgeestigheid bijna, nu zomer-weken vervliegen met storm-bedreiging en wes tenwind en regen-narigheid. Een éven opklaren van het uitspansel, nu plots versierd door blauw-witte wolk jes, stoeiend met de grijsheid, wolken uiteen-scheurend.zon-overstralend het dierbaarst'plekje van onz' aard.... Nu, vlug, per fiets, de frissche westen wind tegemoet. Want in het firmament is de wolken-strijd nog niet beslist, straks, mogelijk, daalt weer het grijze half duis ter, domineert de dikke, stugge grijsheid en jaagt het jonge, speelsche, overmmoe- dige blauw-wit op de vlucht, dat zoo-maar brutaal, zonne-tentoonstelling wil in mid den-zomer, in Holland, in Haarlem. Nauwelijks buiten waait de gedachte binnen om van bloemenpracht, vroom en innig, te genieten en kiezen we den weg naar Overveen, om tot Bloemendaal en, als 't droog blijft, verder te rijden. Maar, nog niet de Julianaweg af, daar vallen de regendruppels al weer en ver anderen we ons rij-plan om gevolg te gaan geven aan een onlangs gedane be lofte eens bij Gerard van Vliet wat te gaan praten. Ja, op zoo'n stemmings-dag moet het juist daar goed zijn, daar kunnen we op z'n atelier wat licht en zon zien en daar zullen we vinden kleuren, stemmingen en perspectieven. Na z'n rustige, prettige begroeting, riep ik vroolijk uit: ,,'k Kom je 's intervie wen." En met een lach in z'n oogen, z n elle boog 'n tikje zij-opwaarts buigend, vroeg hij: Kom jij mij interviewen, maar kerel, wat kan ik jou nu voor nieuws over me zelf vertellen?" „Neen, ik kom je ook niet vragen, waar en wanneer je geboren bent en waar je je opleiding gehad hebt en waar je werkte en reisde en al die zaken meerneen, we zullen het hebben over het heden, de laatste dagen! Over je tentoonstelling, of je nog altijd zooveel succes hebt, of er veel kijkers komen, of t je hier in Over veen goed bevalt, wat je van plan bent, of je 't hier mooi vindt en wat je denkt over dehmkritieken in Haarlems Dagblad en Stads-Editie?" ..Wil je dat allemaal van me weten., je komt me met zooveel vragen tegelijk overvallen, ga eerst 's lekker op je gemak zitten en luister dan 'ns. Ik vind dat k over het aantal bezoekers en over het succes op m'n tentoonstelling niet klagen mag, vooral gezien de omstandigheden en ik vind het hier in deze omgeving werke lijk verrukkelijk mooi. De duinen, de Zee weg, Elswoud, Bloemendaal, Naaldenveld, Aerdenhout. 't Zou me nooit vervelen. Wat 'k van plan ben, kan ik je nu nog niet zeggen't weet het nog niet. M'n vaderland lijkt mij soms veel mooier dan enkele plekjes, die veel gezocht zijn, in het buitenland. Dat neemt niet weg, dat we in 't buitenland heel veel moois gezien hebben, Frankrijk, Zwitserland.... Enge land.... Afrika, Italië.... Een blijvende herinnering zal 'k behouden aan Milaan, aan de kathedraal, daar was juist pries terwijding, dat heeft een diepen indruk gemaakt. En nu wat die kritieken die je daar noemde, betreft, ach kerel, wat lijkt me dan m'n vaderland klein! Weerzinwekkend is het geschrijf in die kranten. Beklaag me, dat 'k het lezen moet, omdat m'n kunstbroedertjes het maar niet laten kunnen om klein te doen en klein te blijven. Wat er in 't Haarl. Dag blad over mij gestaan heeft, weet k nauwelijks meer. Even denken. O ja, ik geloof dat die kunst-criticus nog al met zich-zelf ingenomen is. Hij vond t jam mer dat de Sahara al ontdekt is, geloof ik, anders had hij 't zeker willen doen," lachte van Vliet. „Maar 'k weet het zoo precies met meer. De man verbeeldt zich dat hij z n lezers „aangenaam" bezig kan houden, maar hangt z'n wijsheid te luchten en daar komt me 'n geurtje af!.... „Bewaar je zoo'n stukje dan niet? vroeg ik. „Er zijn dingen, die je niet bewaart: een ruk aan de ketting en ze spoelen met den waterhoos weg. Dat 'k geprotes teerd heb, tegen het stukje van Otto van Tussenbroek komt eigenlijk zoo: Kijk 's hier, als er op straat een dronkelap te gen me aanloopt, dan ga ik zwijgend verder, want 'k ben een rustig burger die zelf iemand niet gaarne overlast aan doet en holid niet van relletjes. Maar als er iemand mij moedwillig en kwaadgezind in den weg treedt, iemand die niet dron ken of gek is en hij ziet er fatsoenlijk uit, kijk, als zoo iemand mij beleedigt, al leen uit flauwe lust om te beleedigen, dan protesteer ik daartegen terwille der be schaving. Daarom en daarom-alleen heb ik 'm 'n protest ingezonden. Nogmaals, doodjammer, dat 'k dien onzin lezen moet. Die werkelijk van kunst houdt of er van wil leeren houden, doet natuurlijk veel beter zulke stukjes niet te lezen. Nu staat er b.v. in z'n eerste stukje over mij: „Er ontbreekt alles aan". En even later heet het, dat het middelma tige altijd een publiek succes heeft! Ik meen, dat als er alles aan ontbreekt, dat het dan niet eens „middelmatig is". Eerste onzin dus. In z'n tweede stukje wordt mij verwe ten: een jacht naar succes." Dat is weer in tegenspraak met z'n eerste stukje, waarin m'n „middelmatigheid" altijd een publiek succes heeft. Iets wat 'k heb, jaag 'k niet meer na. Stel je voor. Tweede onzin van den heer v. Tussenbroek. Maar hij gaat, zich van geen onzin be wust, door en praat van „reclame-mid delen, waardoor waarachtige kunstenaars „in stilte lijden", omdat zij door 3e rangs kunstenaars met marktschreeuwers-ma nieren ter zijde geschoven worden. De heer van Tussenbroek kan z'n on derwerp kunst niet beheerschen, schrijft toch in 't openbaar, slaat zich dus op z'n kunstzinnigen-litterairen duim en... de menschen lachen hem uit. Zie maar hier. De heer van Tussenbroek heeft gemeend, afgescheiden natuurlijk van materieele belangen, ons land een dienst te moeten bewijzen door een ont werp te teekenen voor de banderolles voor sigaren.... De Telegraaf van 1 Juni 1.1. heeft z'n maakwerk beoordeeld, maar noemt ik weet niet waarom, maar denk uit eerbied voor den naam Tussenbroek, hem: Jan Boterman. Waar de Telegraaf dus van Jan Boterman spreekt, weet je dat Otto van Tussenbroek bedoeld is. Neem de volgende regels nu 's in je interview op: Tabaksbelasting en versieringskunst. De fiscus is zoo verstandig geweest voor de ontwerpen der accijns-strookjes, die vanaf heden om sigaren en sigaretten geplakt zullen worden, het oordeel in te winnen van den jongeheer Jan Boterman, leerling aan de avondschool te Appingen- dam, die geheel in z'n vrijen tijd, zonder eenige hulp deze ontwerpen vervaardigde en alleen bij het overteekenen in het net door zijn onderwijzer, den heer Willem- sejj, geassisteerd werd. Het ornamment is blauw van kleur en zeer practisch werden enkele vakjes open gelaten waar in roo- de lettertjes de firma-naam en het aantal sigaren in "gedrukt kunnen worden, De jongeheer Boterman heeft ondanks z n jeugdigen leeftijd hij wordt op Ko ninginnedag a.s. 13 jaar begrepen, dat het hier een waardepapier gold en heeft dus tusschen het lijnornament schemerige stippelveldjes aangebracht. Om 't even- tueele vervalschen niet t e moeilijk te maken, deed hij het zóó, dat het er op een stippeltje meer of minder niet erg aankomt." Wat zeg je er van, van des kunstenaars kunst, van de banderolle-kunst van dezen kunstenaar bij de gratie Gods? Als hij schrijven kon, had hij dan recht om te schrijven of niet? Nu loopen we weer buiten, waar in den heerlijken grooten tuin rondom het land huis de rozen ons tegen-geuren en waar we genieten van de overwinning der blauw-witte wolkjes, die het grijze front over de geheele linie doorbroken hebben. En de westenwind fluistert mij in: Stap op je fiets, dan zal ik je op mijn vleugelen naar huis dragen, zonder dat je je behoeft in te spannen. Ik wil gehoor geven aan die uitnoodiging en afscheid nemen. Maar Gerard van Vliet houdt mij nog even staande, noodend tot luisteren naar zonne-vogelen, goud-gevlerkt nu: hoor hoor je ze zingen, org'lend vol fluit-geluid, daar in de boomen, lachend en schaterend om de prutserige, bijbaantjes-zoekende kunst-his-to-ri-ci met pover beklante win keltjes en slecht-bezochte schooltjes en met aspiraties van schrijven, critiseeren, karakteriseeren, schoolmeesteren en ont werpen van banderolles voor sigaren, die geen kunst kunnen scheppen zonder li» maaltje en kleurkrijtjes? A. J. WIWEL. Dat in de hoogste regeeringskringen het woord bezuiniging soms nog een rekbaar begrip is, werd dezer dagen weer eens bewezen bij de promotie van hoogere militaire autoriteiten, welke kostbare liefhebberij maar op den ouden voet wordt voortgezet alsof 's lands schatkist goed gevuld was, inplaats van in uilerst zorgvolle om standigheden te verkeeren. Bij die pro moties was ook de benoeming tot generaal van de militaire attaché in Berlijn. Volkomen terecht wees het „Hbld."' er op, dat de;zè post een zuivere pas- kwil was, omdat een militair atta ché in een land dat totaal ontwapend) is, letterlijk niets meer te doen heeft Deze mentaliteit, die aan het De- parlement van Oorlog nog altijd leeft, komt nog treffender uit in 't volgende: Het „Handelsblad", dat zich over- die militaire attaché geërgerd had, werd er op gewezen, dat deze titularis tot het eind van 't jaar gehandhaafd wordt, omdatde noodige gelden, zijn gevoteerd tot i Jan. 1923J Zeer terecht schrijft het blad, dat dit niets afdoet aan het dwaze van den bestaanden toestand. Het feit, dat Nederland in de gegeven omstandig heden te Berlijn een militairen attaché heeft, is een paskwil. Dat men dezen- functionaris tot generaal bevordert, doet dit paskwil nog slechts belache lijker worden. De kwestie blijft: waarom worden de gelden tot 1 Januari toch maar uitgegeven onder het motto: ee zijn nu eenmaal toegestaan, terwijl men ervan overtuigd is, althans moest zijn, dat ze feitelijk worden weggegooid?, Omdat men hier in het land geeit functie voor dien officier heeft, zoo- als verluidt? Een zonderling argument ware dat in deze tijden van finan- cieelen noodtoestand. Ten slotte schrijft het blad nog do volgende algemeene opmerking: „Wij willen het niet verhelen, dat bij kennisneming der jongste promo ties tot opperofficier geheel volgens bestaande gewoonten, bij ons wederom de vraag i-s gerezen, of het bii het Departement van Oorlog wel ernst is met het streven naar bezuiniging en het volgen van nieuwe lijnen. Nu de nood der tijden dringt, moest toch ook hier met tradities worden ge broken, daar handhaving van die tra dities te duur wordt. Waarom moet ons kleine leger ook thans nog zoovele opperofficieren tel len in functies, die even goed door officieren van Lageren rang bekleed! kunnen worden? Ook zonder dat de weermacht topzwaar wordt door haar vele generaals, zooals operette-legers! van zekere Zuid-Amerikaansche staten, kan de kwaliteit degelijk-Hollandschi zijn. Indien men maar eindelijk eens wilde besluiten grondig opruiming te houden onder verouderde inzichten en opvattingen en stevig den nieuwen koers te houden." Wij vreezen, dat deze laatste ver1 zuchting nog wel eens geslaakt zal moeten worden en dat we een heel' sterke regeering moeten krijgen, die in staat is om ook de militairen to doen doordringen, dat, zoo ergens dan hier, ingrijpende bezuinigingsmaatrege len gewenscht zijn. Moet op de sociale wetgeving be zuinigd worden, in Gods naam. Moet het onderwijs voor ons kind onder; het bezuinigingsmes, met een bloe dend hart zal men er toe medewer ken, maar het zou ongehoord zijn, indien dit alles geschiedde, terwijl „Oorlog" op den ouden voet doorging, omdat de militaire sleur nu eenmaal om den zooveel tijd promotics wil, De uitslag van het referendum on der de ledep van de bij liet N. A. S, aangesloten organisaties over al of niet aansluiting bij de Roode Vak-Interna tionale van Moskou is, dat het N. A-S« zich niet zal aansluiten. Brins Hendrik is Vrijadgmiddag voor een drietal weken naar Mecklenburg vertrokken. Verschenen is het verslag van da Staatscommissie tot voorlicchting over wettelijke maatregelen tot bestrijding van de tuberculose en over de beste wijza van bestrijding dier ziekte. Bij de regeering zijn plannen in voor bereiding tot het verleenen van steun van Overheidswege aan beeldende kun-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2