De landbouwtentoonstelling te Alkmaar. Petrus CanisiHS. Gezellendag te 'sHage. GEMENGD NIEUWS. Vergeefsche maatregel. Ijl het zand gezakt. Zoo'n onvoorzichtigei De ontruiming der Chïneezen- logementen. ORDE EN ARBEID. Loonsverlaging In de glasindustrie. De werktijd der arbeiders In de veenderijen. KERK EN SCHOOL. Z. D. H. Mgr. Jansens. SPORT EN SPEL VOETBAL. AUTO- EN MOTORSPORT. SSHMEN. WIELRIJDER. LAATSTE NIEUWS. De Haagsche bankbreuk en ver duistering. fiiRKTNlEUWS. I CONFERENTIE TE LOMDEN. Wirth over de economische positie van Duitschland. Telegraafkabel afgesneden De gezondheidstoestand van Lenin. Voorstel van Harding aan ds spoorwegmannen. Staking in Spanje.' Een neutrale zone. De kamp om den Gordonbeker. -.VYvvlN etenaars (schilders, beeldhouwers, gra fische kunstenaars en sier- en nijver- heiflkuiistenaarsT die in de tegenwoordi ge moeilijke economische omstandigheden van de beoefening hunner kunst niet meer kunnen bestaan. De Regeering wil dien steun niet ver- leenen in den vorm van subsidies, maar door het verstrekken van opdrachten. Te lien einde wordt de medewerking der jemeentebesturen ingeroepen. Van vele zijde wordt groote belang stelling voor de Landbouwtentoonstelling te Alkmaar in September a.s. getoond. Vermoedelijk zal dezer dagen bet waar borgfonds reeds f 21.000 bedragen. Er zijn niet minder den 106 medailles toe gezegd. Er zijn er o.a. uitgeloofd dooi de Afd. Noord-Holland van den Ned. Slagershond, de Alkmaarsche slagersver- eeniging en den heer J. E. v. d. Oord voor de beste „Vleeschbeesten". De Apologetische Vereeniging Petrus Canisius zal vergaderen op Dinsdag 22 Aug. a.s. in het „Kasteel van Antwerpen" Oudegracht, Utrecht. Te 9 uur zal in de St. Willibroduskerk eene H. Mis worden gelezen voor de zielerust van den Hoog- Eerw. heer dr. Leo Beke provinciaal der Augustijnen. Aanvang der Sectievergade ringen te 11, der algemeene te 1 uur. De gezellendag werd Zondag j.L ingezet met een pontificale H. Mis die te ruim 7% uur door Z. D. H. Mgr. Callier, bis schop van Haarlem, in de parochiekerk van den H. Paschalis Baylon aan den Wassenaarschen weg werd opgedragen. Te 7 uur waren al de aanwezige gezellen tot de H. Tafel genaderd. Des middags om 1% uur was er plechtig Lof. Na het lof f rokken de St. Jozefsgezellen van de ruim 50 Gezeltenvereenigingen in den lande, met hun vaandels en banieren, die schitterden in het zonnelicht, in feestelijken optocht ran de Parkslraalkerk naar de groote Die rentuinzaal. De stoet werd voorafgegaan door politie le paard; dan volgde de harmonie van de Amsterdamsche St. Jozefsgezcllen met haar vaandel, en hierachter marcheerden de 53 zereenigingen met haar vaandels en banie ren, waartusschen nog de muizekvenseni- gingeri der St. Jozelfsgezellen van Rotter dam, Den Haag en Gouda. Onder opge wekte marschen trok de stoet langs Park straat, Lange Voorhout, Korte Voorhout, Boschbrug en Maliebaan, naar den Die rentuin. De groote vergadering in den Dierentuin A-crd bijgewoond door Z.D.H. Mgr. Callier, alsook door den hoogeerw. heer deken van 's Hage H. A. Th. van Dam. De feestrede werd gehouden door Dr. Caèsianus Hentzen O. F. M., die aan de standsorganisalie der werklieden zou wil len toeroepen: Zorgt ook gij, dat de jonge werkman in den Kolpingsgeest wordt op gevoed en dat overal in het geheele land St. Jozefsgezellenvereenigingen worden op gericht (applaus). Een moeilijken tijd heeft uw vereeniging uw centraal verband, in den laatsten lijd gekend, door de beperking van de actie uwer vereeniging tot de jeugd. Rationeel was dit besluit, maar meer nog providen tieel. Sinds dit besluit zijn 28 nieuwe St. Jozefsgezellenveresuigtogen in dit bisdom gesticht, zoodat er in Nederland thans 53 St. Jozefsgezellenvereenigingen bestaan! Vooral de ouderen mogen dit wel eens be denken, dat, wanneer de St. Jozefsgezellen vereenigingen meer algemeen worden, men niet meer behoeft te treuren, dat er geen gehuwden meer in de St. Jozelgezellenver- eeniging mogen zijn, want dan wordt iedere arbeidersvereeniging een St. Jozefs- gczelienvereeniging! (Applaus) Spr. waarschuwde tegen het groepsegoïs me. Wij moeien ons plaatsen op den grond slag van de katholieke solidariteit. Bemint uw tijd, aldus besluit sp'r;. den tijd vol idealisme, den tijd, die zoo rijp is voor den geest van Jesus Christus! Houdt hoog dc groote, hooge en schoone katho lieke leuze: God zegene het eerzame hand werk! (Daverend applaus.) Nog werden toespraken gehouden door den Zeereerw. heer Nattermann, gene- raal-secrelaris van de Duitsche Gezellen- vereeniging te Keulen en door den voor zitter der St. Jozefgczellenvereeniiging te Rome, den Zeereerw. heer Leufkens. Nadat het koor het „Domine Salvam fac" van A. Gicsen had gezongen, sprak- Z. D. H. de aanwezigen als volgt toe: In deze week van het Jeugdcongres ben ik door andere bezigheden voortdurend opgehouden, zoodat .ik niet op het con gres kon verschijnen en ook heb ik niet hij kunnen houden de geweldig groote rerslagen, die in sommige bladen van dit buitengewoon belangrijke congres zijn ge geven. Ook heb ik hooren zeggen, dat deze Gezellendag oen aanhangsel zou zijn van 't Jeugdcongres. Ik ben het daar niet mee sens. De gezellendag is een aanvulling van act Jeugdcongres. Of het gezegd is weet ik niet, maar ge lezen heb ik, dat tot nu toe zoo weinig was gedaan voor de rijpere jeugd. Daar moet dc Gezollen-vereeniging tegen, opko men, althans in mijn bisdom. Van het begin van mijn Episcopaat af heb ik er naar gestreefd om do opvoe ding der rijpere jeugd aan de Gezellen- tereeniging toe te vertrouwen. Er zijn veel Misverstanden geweest, maar thans zijn wij zoo ver, dat de St. Josephs-Gezellen vereenigingen uit den grond- rijzen. Daar yerheug ik mij over (applaus). In het laatste deel van zijn -rede heeft de redenaar er op gewezen, dat het pro videntieel is geweest, dat Wij daarop heb ben aangedrongen. Het ds mijn vurigste wensch, dat de geheele opvoeding der rij pere jeugd door de Gezellen-vereeniging ter hand worde genomen en dat zij over al ontstaan, opdat de geest van Kolping overal in onze arbeitdswereld moge door dringen en zegevieren. (Daverend ap plaus). De voorzitter, de Zeereerw. heer vau Adrichem, dankte in een hartelijk slot woord op de eerste plaats Mgr. den Bis schop en daarna al de aanwezigen voor hetzoo heerlijk slagen van den Gezel lendag. In een week tij-cis werden te Heer- 'en meer dan 60 Duitschers, die niet in het bezit wareri van de noodige bescheiden, over de grens gezet. De meeslou zijn haast weer even gauw terug als de grenssoldaten belast met de uitleiding. Maandagochtend zijn twee paarden, die afgereden werden op het ver lengde van de Amstellaan, te Amster dam, welke thans afgesloten is, tot hun hals in het zand gezakt. Vermoe delijk was het daar opgespoten grond. Met de grootste moeite hebben vijftig man de dieren uit hun netelige po sitie bevrijd. Een landbouwersknecht te Spanbroek, die de vogels op den bouw zou verjagen met een geweer, legde bij wijze van grap aan op een ambachtsman, die op het dak der woning aan het werk was. Ongeluk kigerwijze ging daarbij het geweer af dat den ambachtsman zoodanig trof, dat hij in het ziekenhuis ter operatie moest wor den opgenomen. Aangaande deze ontruiming lezen we nog ill 't Hbld. De zes Ohineesche logementen in de Hoofdstad één in de Warmoesstraat, een aan de Prins Hendrikkade, twee in de Binnen- en twee in de Buiten- Battammerstraat kregen Maandagmor gen in de vroegte bezoek van de po litie, die alle gasten en hun goederen naar het terrein van de Maatschappij „Nederland" overbracht. Hot zal nog wel eenige dagen duren voor de geeltjes met de „Oostkork" kun nen vertrekken maar als zij er de lucht van kregen dat zij zouden worden op gepakt zouden zij er natuurlijk tusschen uittrekken. Een dertigtal hadden dat reeds gedaan, en waren naar Botterdam vertrokken. Zij zijn echter weer naar hier overgebracht en zullen hun kame raden gezelschap blijven houden. Er ging geruimen tijd mee heen voor de Chineezen met al hun hebben en houden goed en wel in het logies der „Nederland" waren aangeland.. De politie had vrachtauto's laten aan rukken waar de bezittingen der loge- mentgasten op geladen werden. De sluwe Oosterlingen deden eerst ef ze er niets van begrepen als de po- litie-mannen hen aanmaanden hun boel tje bij elkaar te pakken en toen alles van de verschillende eigenaars tot één bundel vereenigd was weigerden ze soms de goederen naar de vrachtauto's te dra gen. Als een politieman een Chinees be duidde dat hij goed zou doen zijn boeltje op te laden gaf hij soms in 't En- gelsch maar nog vaker in voor onze ooren onverstaanbare klanken te ken nen dat het pak, dat hem werd aange wezen, toevallig niet aan hem toebehoor de, weshalve hij ook niet van zins was het naar buiten te zeulen. De politie wist ze echter al spoedig aan 't verstand te brengen dat zij van zoo'n optreden niet ge<jiend was en toen er stevig op z'n Hollandsch gecomman deerd werd „vooruit aanpakken" begre pen ze het wat goed. Van alles en allerlei werd er opge laden. Dekens, beddegoed, kisten, ja zelfs ijzeren brandkasten, zóó zwaar dat acht mannen ze bijna niet konden tillen, wa ren er bij. Een ongelooflijke hoeveelheid goederen en menschen weten de Chineezen in een kleine ruimte op te bergen, zoodat er heel wat te voorschijn kwam, waarbij veel dat in onze oogen absoluut geen waarde zou vertegenwoordigen. Gedroogde torren en dergelijke grieseligheden schijnen ech ter bij een Chinees in hoog© achting to staan. Opium werd hier en daar ook nog in kleine hoeveelheden gevonden en in het logement van Tsue Ying in de Buiten Bantammerstraat werd een tafel, een aan tal opiumpijpen en een hoeveelheid kus sens aangetroffen, die blijkbaar tezamen de installatie van een opiumkit vormden. De Chineesche goden en hun altaren werden niet in hun waardigheid getast. Als eigendom van den logementhouder mochten zij blijven waar zij waren. Toen alles opgeladen was, reden de auto's met de goederen naar het terrein van de „Nederland," terwijl de respectievelijke eigenaars naar de politieboot aan de Prins Hendrikkade gebracht werden, die hen eveneens naar da IJkade vervoerde. Een hondertal zijn er in 't geheel Maandagmorgen opgepakt. Allen bij elkaar zullen er nu een zes honderd Chineezen op het terrein van de „Nederland" zijn. Het politie-onder- zoek zal nu dezer dagen moeten uitma ken hoevelen van die 600 mogen blij ven. Er is een aparte bewakingsdienst ingesteld, die zal zorgen dat er niemand ontglipt voor het Vertrek van de boot. Degenen, die kunnen aantoonen, dat zij hier een middel van bestaan hebben, mogen blijven. Tweehonderd kan de „Ne derland" in dienst houden voor haar schepen. Van de overige vier honderd heeft slechts een enkele een middel van bestaan, zoodat er misschien nog meer dan de driehonderd, die in het berict: van Zaterdagochtend genoemd zijn, zullen vertrekken. De logementhouders mogen vermoedelijk blijven, hoewel voor deze lieden het sop nu wel van den ketel zal zijn. De enkele honderden Chineezen die bij de „Nederland" in dienst blijven zullen in het logies op het terrein van die maatsohappij moeten verblijven, waar zoo veel gemakkelijker toezicht op hen kan worden gehouden dan in de stad. De politie van het bureau Kattenburg is den geheelen dag in de weer geweest op het terrein van de „Nederland" out de Chineezen uit te zoeken en hun pa pieren aan een onderzoek te onderwer pen. Waarschijnlijk zullen er nog eenige dagen verloopeh voor alles uitgezocht is. Zóólang blijven de mannen in de loodsen van de „Nederland". Het is zoo goed als zeker dat de „Oostkork" Zaterdag kan vertrekken. In een te den Haag gehouden conferen tie van werkgevers en -nemers in de glas industrie, ter bespreking van eventueele wijzigingen in het collectief contract, dat op 31 dezer eindigt, heeft de patroonsorga nisatie een loonsverlaging van 10 pet. aangekondigd. De Minister van Arbeid heelt aan hoofden of bestuurders van veende rijen in alle gemeenten des Rijks ver gunning verleend, dat arbeiders van 16 jaar of ouder, werkzaam in veen derijen, gedurende het tijdvak van 7 Aug. tot en met 16 Sept. 1922 tien uren per dag en vijf en vijftig uren per week orl>eid, ,uw'"k'eii. De Hoogeerw. pater L. Jansens van Sta- broeck, missionaris van Scheut is be noemd tot Apostolisch Vicaris in Mon golië. BESTUURSVERGADERING VAN DEN N. V. B. De Sportkroniek" meldt: Zaterdag j.I. heeft het bestuur van den N, V. B. te 's-Gravenhage vergaderd. In deze vergadering werden de voorzit ters der distnetbesturen herbenoemd, ter wijl met uitzondering van de sclieidsrech- tercommisie en de spelregel- en protest- commisie de vaste commissies werden be noemd voor het seizoen 1922/23. Het bestuur besloot over te gaan tot het publiceeren van de conclusies van het rap port, uitgebracht door de commissie wel ke in opdracht had een onderzoek in te stellen naar de klacht der vereeniging Bre- dania naar aanleiding van het door den luitenant Roest van Limburg in de Breda- sche Courant van 17 September 1921 ge plaatste artikel, waarin Bredania wordt be schuldigd de amateursbepalingen te heb ben overtreden. De conclusies luiden als volgt: Uit de door den heer Lt .Roest van Lim burg getoondebewijsstukken en toelich tingen en uit de geluigenverhooren is dei- commissie niet gebleken, dat de vereeni ging Bredania de amateursbepalingen heeft overtreden; wel is haar gebleken, dat door den geestelijken adviseur herhaalde lijk in het vereenigingsleven dusdanig is in gegrepen, dat de aanklacht van den heer Lt. Roest van Limburg reden van bestaan had. Voorts is de commissie gebleken, dat de vereeniging Bredania zich op het stand punt stelt, dat haar geestelijk adviseur bui len het verband der vereeniging staat en dienteengevoige zich niet verantwoordelijk stelt voor de daden van haren geestelij ken adviseur. Het is der commissie gebleken, dat door den geestelijken adviseur op verschillende wijze de belangen der vereeniging worden gediend en dat daarbij middelen worden gebruikt, die naar het oordeel der commis sie als onsportief moeten worden gekwali ficeerd. Een bewijs, dat kapelaan Binck de ama teursbepalingen zou hebben overtreden, is der commissie niet geleverd. De commissie betreurt het, dat de heer Lt. Roest van Limburg zijne beschuldiging in de pers heeft geuit, daar, naar haar oor deel de sport beter ware gediend, indien hij zijn klacht rechtstreeks tot het bonds- bestuur had gericht. Tenslotte meent de commissie het be stuur van den N .V. B. in ernstige overwe ging te moeten geven eene regeling te treffen, waardoor de verhouding van den geestelijken adviseur tot zijn vereeniging, wat betreft, den N. V. B., duidelijk wordt omschreven. Besloten wordt de conclusies te publi ceeren van liet rapport uitgebracht door de commissie welke in opdracht had een onderzoek in te stellen naar de betrouw baarheid van de verklaringen van den heer Leemhorst, ex-scheidsrechter van den N. V. B., met betrekking tot de protes ten N. O. A. D.Philips' Sportvereeniging en 't ZesdeAlliance, waarover aan de hand van die verklaringen door de protest commissie uitspraak is gedaan. De commissie deelde als hare conclusies aan het bestuur mede, dat: a. de commissie den stelligen indruk heeft, dat ex-scbeidsrechter Leemhorst iri de gevallen welke zij onderzocht heeft, niet vatbaar is gebleken voor omkooping; b. Leemhorst voornoemd door onver schilligheid, weinig enrst in zijn uitlatin gen, en ontactvol optreden veelal aanlei ding zal geven tot het wekken van den in druk, dat hij niet betrouwbaar is. Met betrekking tot het protest 't Zesde Alliance is komen vast te staan, dat: le. Leemhorst en beide partijen schrif telijk positieve verklaringen hebben afge legd binnen een week na den bewusten wedstrijd; 2e. Op de eerste vergadering van de protestcommissie, pl.m. 5 maanden na dato, de verklaring van den scheidsrechter buiten diens schuld bleek zoek te zijn (de scheidsrechter kan zich de feiten zeer be grijpelijk niet juist meer herinneren en dientengevolge luiden de van hem gevraag de verklaringen ontwijkend en twijfelach tig); 3e bij de behandeling van het protest de ♦erklaring van den scheidsrechter intus- schen weer in het bezit van de commissie was, maar dat ook nu Leemhorst, die eenmaal aan het twijfelen was gegaan, geen positieve verklaringen meer wilde afleggen; 4e. Tenslotte ten overstaan der commis- siesie Leemhorst verklaarde, dat hij op het oogenblik van het protest zeer zeker van zijn zaak was en eveneens bij het geven van zijne schriftelijke verklaring en dat hij van meening is, dat indien het protest binnen een redelijken tijdstermijn behan deld ware, er bij hem geen kwestie van twijfelen geweest zou zijn. Op grond van het hiervoren genoemde meent de commissie, dat door het lang uit stellen der behandeling van het protest een onjuiste beslising is gevallen; zij geeft het bestuur in overweging de protestcom missie uit te noodigen deze zaak opnieuw onder de oogen te zien en uitspraak te doen op grond van de schriftelijke stuk ken. Met betrekking tot het protest Philips S. V.N. O. A. .D is komen vast te staan, dat: le. Leemhorst na afloop van den wed-» strijd en eenige dagen daarna aan verschil lende personen verklaard heeft, dat de strafschop alleszins gemotiveerd was en protest daartegen nutteloos, terwijl Leem horst in schriftelijke en mondelinge ver klaringen tegenover de protestcommissie verklaarde, dat er geen overtreding ge weest is, doch dat hij zich vergist had en dat de mentaliteit van het publiek hem te ruggehouden heeft deze vergissing te her stellen; 2e. Leemhorst's verklaring; van deae tegenstrijdigheid luidt, dat hij verschillen de menschen „heeft willen lekker maken" (aanvankelijk laten genieten om daarna te leurstelling te ondervinden); 3e. verdere tegenstrijdigheid daarin is gelegen, dat Leemhorst verklaarde tijdens de rust aan „P. S. V." te verstaan te heb ben gegeven, toen deze haar voornemen medegedeeld had om te protesteeren, dat ze daar "oed aan zou doen, want dat hij zich ha rgist, terwijl daartegenover de secretar van „P. S. V." verklaarde dat na afloop an den wedstrijd de aanvoerder zijner ireeniging alleen protest inbracht over l geval van een niet toegekende straf.nop, waarop Lighthart zijn aanvoer der te kennen gaf ook te protesteeren te gen de aan N. O. A. D. toegekende straf schop, waardoor de verklaring van Leem horst in een zeer vreemd licht kwam. De commissie concludeert dan ook: hoewel de tegenstrijdigheid in de ver klaringen van den ex-scheidsrechter Leem horst op haar een onaangenamen en wei nig verkwikkelijken indruk maakte, zij er geen reglementair houvast in kan vinden, dat voor de protestcommissie zou kunnen dienen als .een nieuw gegeven, hetwelk tic z e 'commissie Iri slaat zou sleÏÏen 'tof een andere beslissing te komen dan de reeds gegevene. Met betrekking tot de competitie-indeeling in het Westen werd besloten een commis sie te benoemen uit de bestuursleden, die, gehoord de verschillende belangenorgani saties, aan het bestuur zal adviseeren of, en zoo ja, welke wijzigingen in de organi satie der competities wenschelijk zijn. De competietie-indeeling voor seizoen 1922/'23 voor het Westen za] slechts in zooverre van die van het afgeloopen sei zoen verschillen, dat er uitbreiding zal zij i van de Westelijke 3e klasse-afdeelingen. Om deze reden werd het verzoek om Amersfoort bij het Westen in te deelen voorloopig afgewezen. MOTORWED.STRIJDEN TE ZANDVOORT. Naar de „Tel." verneemt bestaat te Zandvoort het voornemen om tegen het einde der maand op het strand molor.wed- strijden over 1 K.M. te houden. Bij de K. N. M. V. is reeds toestemming aange vraagd. GROOTE AMSTERDAMSCHE BONDS WEDSTRIJDEN. De heer Ph. H. Hartz te Heemstede be haalde in groep C den eersten prijs, de heeren L. G. van Dam en J. v. d. Steeg te Haarlem resp. 3e en 4e prijs in de wed strijd eerste klasse, groep A, P. L. Prins, Heemstede en G. Sant, IJmuiden, resp. 2e en 3e prijs in groep B, en de heer G. M. Nesseman den derden prijs in de derde klasse. HET SCHAAKTOURNOOI TE LONDEN. Na de vijfde ronde was de strijd aldus: Aljechm 5 punten, Vidmar en Rubin stein 414 punt ieder, Capablanca 4 pnt. met een onvoltooid spel,Bogoljubon, Reti en Tartakonver 3 pnt. ieder, Alkins en M rison elk 2 pnt., Maltuch en Maroczy ieder iyz pnt, Borowsky en Eu we 1 punt elk, Watson 14 punt en Maretti 0 pnt. DE FINALES OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP. De finales om het wereldkampioen schaD te Liverpool zijn uitgesteld tot half Sep tember a.s. Het is verder waarschijnlijk dat deze niet in Liverpool worden verreden, doch in Frankrijk. Er schijnt ook sprake van ge weest te zijn Nederland voor de finales te kiezen. Wel wat laat ziet men de ondeugdelijk heid van de Engelsche baan in. DEN HAAG, 8 Aug. De Haagsche Recht bank heeft heden den gewezen bankdirec teur J. F. Lenaerts Wagner veroordeeld wegens bankbreuk en verduistering tot 3 jaar gevangenisstraf. ROTTERDAM, Maandag 7 Augustus. Zaden. Lijnzaad voer- 2122, Mos terdzaad bruin 3045, geel 3047, koolzaad 4748, blauw maanzaad 40 50, karwijzaad 100110, kauariezaad 19. Lijnolie. Vliegend 50,75, Sept. 44,75 Binnenlandsche Granen. Tarwe met ruim aanbod, iets lager verkocht 13.90 —14.15, uitgaande partijtjes daarboven be taald. Van het nieuwe gewas waren en kele partijtjes rogge en gerst aan de markt, waarvan de kwaliteit in de meeste geval len nog zeer afwijkend was, en werd der halve nog geen noteering opgemaakt. Buitenl. Granen. Rogge Western 2 disp. 10,50; La Plata naar kwaliteit 10,50 11. Gerst 62/63 K.G. Donau aangekomen 192, 67 K.G. Donau aangekomen 205, Canada 3 verwacht 205, 48 pond Mai ling verwacht 200. Haver Canada's 3 aangekomen 10,75, 38 pond Amerik. Clip ped disp. 10. Maïs: Witte Natal disp. 200. Amerik .mixed aangekomen 175, stoomend 175; Sept./Dec. levering 174; La Plata 207; dito sloomend 202; Donau, disp. 195. Aaardappelen Westl. zand 33,25, dito klei f 2,25—2,50, poters 1,40—1,60 per kin, Schoolmeesters 2,502,80, Blauwpitten 33,50, Eigenheimers 2,40—2,80. Eieren. Zeeuwsche en Overmaatsche 6,75—8. ENKHUIZEN, 5 Aug. Aardappelen. Blauwe f 1.201.95, gewone of Stree lt er muizen f 1.20—1.30; blanke ronde f 1.05; Schotsclie muizen f 1,201.25; kleine Schotsclie muizen f 1.20—1.25; kleine Schotsclie f 1.30—1.(40; blauw bonte f 1.35; Koksen en Due beide f 0.85—0.190, alles per baal (50 Kg AMSTERDAM, 7 Augustus. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 403 vette koeien waarvan de prijzen wa ren: le kwaliteit 1.10 ct. it 1.35 ct., 2e idem 80 ct. 90 ct., 3e idem 60 ct. 5 70 ct. per K.G. 90 Melk- en kalfkoeien f 250550 p. stuk. 40 graskalveren f 50- f 90, 69 nuohtere kalveren f 1323, 187 schapen f 2850, 139 lammeren f 1—32 per stuk, 461 vette varkens le kw. f 1.27, 2e kw. f 1.25, spekvarkens fl.22 p. KG. schoongemaakt. AMSTERDAM, 7 Aug. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 3, id. Eigenheimers f 2.102..25, id blauwe Eigenheimers f 2.502.75, Eriesche borgers f 22.10, id. blauwe borgers f 2.50 2.75, Noord-Hollandsche blauwe f2.50 2.60, id. bonte f 3—3.25, id. muizen f 2 10 2.80, schoolmeesters f 2 803.15, alles per H.L. AMSTERDAM, 7 Aug. Bericht van het nieuwe Veilingsgeb., expl. De Jong en Koene. Bessen Prolefic 0.60—0.90, Bes sen 0.540.60, Roode pruimen 0.72 0.78, Blauwe pruimen 0.540.58, Rei ne Claude 0.740.82, Morellen 0.48 0.78, Kruisbessen rijp 0.250.36, Frambozen 1.201.42; Yellow Trans parant extra 0.260.44, Yellow Trans parant I 0.160.20, Dirkjesperen ƒ0.16 —0.18, N. H. Suikerperen 0.140.18, Haantjesperen 0.14—0.16, Kruideniers peren 0.20Ó.29, Oomskinderen 0.20 —0.28 per K.G.; Perziken I 0.16—0.20, id. II 0.060.12, Meloenen 0.338 0.76 per stuk; Komkommers 3.406.10, Bloemkool I 5.60—9.10, id. II 2.20— 4.30 per 100 stuks; Aardappelen f 2 6.50, Drielingen 2.203.40. Tomaten 10.5012.70 per 100 K.G.; Sperciehoo- nen dubbel 7.2010.80, id. enkele 16 22 ,Snijboonen 11.5014.60 per 100 K.G. Limburgsch fruit. Suikerperen 11.20 12.40, Groote blauwe PPruimen 48 60, Groote roode Pruimen 7075, Yellow Transparant 1418, Kruide- nietsperen 1822, Dubb. Dirkjesperen 1416, Reine Claude f 36—44 per 100 K.G. Bloemen. Rozen 610.50, Gladiolen 1504 Am. Anjers 68, Violieren Dc opening. Londen, 7 Aug. De conferentie tusschen Engeland, Frankrijk, .Jtalië, België en Japan inzake de schadevergoedingskwes- tie en de intergeallieerde schulden is he denmorgen in Downingstreet geopend. Lloyd George presideerde. Na een voor bereidende bespreking werd de conferen tie om 1 uur verdaagd tot half 5. LONDEN, 7 Aug. Heden werden twee zittingen gehouden. Zij hadden plaats in de ambtswoning van den eersten minister in Downingstreet. De gedelegeerden wer den door Lloyd George persoonlijk ont vangen. De andere aanwezige Britsche vertegenwoordigers waren Auston Cham berlain, de leider van het Lagerhuis, Sir Robert Horne, de kanselier van de schat kist /en Sir Worthington Evans, de mi nister van oorlog, die een erkende auto riteit is op financieel gebied. De Britsche en buitenlandsche gedelegeerden werden vergezeld door hun secretarissen en des kundigen. In totaal waren er tusschen de 30 en 40 personen aanwezig. De eerste zitting. LONDEN, 7 Aug. De middagzitting der geallieerde conferentie duurde ongeveer drie uur. Na afloop werd een overzicht der heden gehouden besprekingen ter be schikking van de pers gesteld. Na de gedelegeerden te hebben welkom geheeten, merkte Lloyd George op, dat de Britsche regeering er de voorkeur aan zou hebben gegeven om het rapport der Com missie van Herstel af te wachten, doch zij had haar medewerking verleend, toen bleek, dat men de conferentie spoediger wenschte te houden. Hierop noodigde hij Poincaré uit zijn meening uiteen te zetten. De Fransche minister-president zeide o.a. het volgende: Twee belangrijke ge beurtenissen hebben plaats gehad sedert de vorige conferentie, n.I.: 1o het Duit sche verzoek om een volkomen moratori um en 2o. de publicatie der nota van Bal four. Hierop gaf hij een algemeen overzicht van den toestand, van uit Frankrijks standpunt beschouwd. Het verdrag van Versailles werd steeds minder gerespecteerd. In verband hiermede maakte hij melding van Duitechlands onvoldoende maatregelen tot het berechten der oorlogsmisdadigers, de onbevredigende wijze, waarop de ont wapening ten uitvoer werd gebracht en de moeilijkheden, voortvloeiende uit de schadevergoeding, waarom Duitschland thans een moratorium tot 1924 vroeg. De'situatie was thans zoo, dat Frank rijk heelemaal niets kreeg. Het had 80 milliard francs uitgegeven voor schade- herstel, welk bedrag door Duitschland vergoed had moeten worden. Dientenge- volg vertoonde de gewone Eransche be grooting een deficit en was Frankrijk in een kritieken toestand geraakt. Poincaré accentueerde Frankrijks wensch omtrent den wederopbouw van Europa en ontkende, dat het Duitschland unfair wenschte te behandelen, doch Frankrijk meende recht te hebben om zijn eigen toestand voor te stellen als een hoofdfactor in de financieele positie van Europa. Spr. beantwoordde vervolgens de ad viezen in z^ke de beperking van het leger met de verklaring, dat Frankrijk niet bevredigd was door de gegeven waarborgen. Omtrent de voorstellen tot verhooging der belastingen verklaarde hij, dat Frankrijk geen groote fortuinen had, die het door directe belasting kon treffen, en de indirecte was reeds zwaar. Dat Duitschland in dezen toestand ver keerde, was eigen schuld. Frankrijk zou reeds lang geruïneerd zijn, indien het zulke roekelooze programma's had uit gevoerd ten opzichte van zijn water- en spoorwegen en indien het met de inflatie te werk was gegaan als Duitschland. Een moratorium, aldus Poincaré, moet aan Duitschland niet worden toe gestaan, tenzij den geallieerden goede waarborgen worden verstrekt. Hij gaf vervolgens een uiteenzetting van zekere war borgen en voorstellen, die hij den ge;» erden in overweging gaf. Vervolgens kwam Lloyd George we der aan het woord. Alvorens over te gaan tot de gedane voorstellen, maakte hij eenige opmerkingen over den toestand in het algemeen. Duitschlands in gebreke blijven om aan zijne verplichtingen te voldoen, zeide hij, was een ernstige zaak voor alle geallieerden, niel slechts voor een of twee hunner. Frankrijk had in derdaad het meest te lijden gehad van alle oorspronkelijke geallieerden, Rusland uitgezonderd, doch allen had den in materieel opzicht geleden en de toestand was op het oogenblikk overal ernstig. Hij herinnerde aan de groote ver liezen van het Britsche Rijk en Italië tijdens den oorlog en ging toen over tot de uitgaven, die uit den oorlog waren voortgevloeid. Spr. haalde een onpartijdige autoriteit aan. n.I. de „Bankers Trust. Cy." te New- York. Deze had in haar jongste publicatie de verliezen der geallieerden vergeleken en ze als volgt, geschat: Frankrijk 371/2 milliard dollar, Italië 141/2. het Britsche Rijk 49 milliard, Engelands aanspraken, aldus Lloyd George, waren dus even groot als die van Frankrijk, zelfs met inbegrip van de verwoeste gebieden. 4.506, Snijgroen 48, Dalias 3.50 7.50 per 10Ó stuks; Lelies 1720 per 100 kelken Veeveoder. (Bericht v. d. mak. Gebrs. Krijger). Lijnkoeken N.-Amerikaansche lo co f 14, stoomend f 14, Aug. lev. f 14, Sept./Dec. f 14.15 id. id. van N. Amer. zaad loco stoomend f 15.50, Aug. afl. 15.50, Maple Lean stoomend 16,25; id. id. merk SK loco f 14(4, stoomend f 1414, Aug. afl. f 14K; Duitsche lijnkoeken loco franco grens f 13ytl Aug./Oct. lev. f 13.30; Indi sche cocoskocken, loco f 9,20; katoenzaad- meel (dubbel gezeefd Texas) Sept. afl. f 14Vu Sept./Oct. 13%; Inlandsche voor slag lijnkoeken loco f 13.75, Sept. lev. 13.75; id. lijnkoekenschilfers loco f 14.75, Sept. lev. f 14.75; id. cocoskoeken f 10.75, merk Jurgens loco f 11.25; id. raapkoeken loco f 7.75 alles per 100 K.G, en gedeelte lijk tweede hands- Ilij herinnerde er de conferentie aan, dat de Ver. Staten en het Britsche Biik de eenige waren van de geallieerden, die tijdens den oorlog aanzienlijke som men bijeenbrachten uit de belastingen. De oorlogskosten waren voor Gr.ot-Brit- tanië zwaarder geweest dan voor een der a ndcre oorlogvoerenden. Sprekende over de zware aan Engeland opgelegde lasten teelde Lloyd George mede, dat de werkloosheid indertijd het cijfer van twee millioen had bereikt, hoewel het thans tot 1.400.000 was te- ruggeloopen. Maar de winter stond ml voor de deur met het vooruitzicht van veertien of misschien vijftienhonderddui- zend werkeloozen. De bevolking der verwoeste gebieden in Frankrijk bedroeg twee 'millioen. Het to taal aantal personen, die de nadeeligff gevolgen van de werkloosheid in Enge- lan ondervonden, was vier h vijf millioen en deze lieden moesten worden onder houden uit de schatkist en plaatselijke giften. De toekomst van Duitschland was daarom niet de zaak van een of twee der geallieerden en de last van Enge land was ten minste gelijk aan dien van de meest zwaar belaste der ge- lieerden. Voorts herinnerde hij aan de ontwa pening van Duitschland en zeide, dat er met geen mogelijkheid genoeg wa pens konden zijn om een leger uit te rusten, in staat om zich zelfs met een der kleinere mogerelheden te meten. Over Duitschlands brialingen spreken de, zeide Llovd George, dat dit Rijk reeds 500.000.000 p. st. had betaald en dat de geallieerde staatslieden rekening moesten houden met de daling van de Mark. Hij wenschte Duitschland niet vrij uit te laten gaan, maar de vraag was, welke methoden men moest gebruiken. Poincaré verklaarde, dat hij tegen een moratorium was, doch niet buiten de ge allieerden om wenschte op te treden. Hij' wilde al zijn kaarten op tafel leggen. Schanzer en Theunis brachten de door hun landen geleden verliezen in herinne ring en zeiden accoord te gaan met Lloyd. George's voorstel om het plan van Poin caré aan de commissie van ministers vaa financiën voor te leggen. Hajasji meende, dat het eenige doet der geallieerden moest zijn al het geld te krijgen, dat zij konden. Ook hij steno de in met Lloyd George's voorstel. BERLIJN, 7 Aug. De rijkskanselier Wirth heeft in zake den economischen toe stand van Dkitschland aan den Berlijn- schen vertegenwoordiger van de „New York Herald" verklaard, dat Duitschland onmo gelijk verder goudbetalingen kan doen die van den uitvoer afhankelijk zijn, vooral daar de uitvoer nauwelijks 30 pet. van den uitvoer van vóór den oorlog be» draagt. De verdere betalingen waren vol gens dr. Wirth afhankelijk van het toestaan eener leening. Op het oogenblik is de mark echter, aldus de rijkskanselier, zoodanig gedeprecieerd, dat he' buitenland de ge heele Duitsche industrie voor enkele mil- liarden zou kunnen koopen, welke kapi- taalbelcgging ten hoogste 2 pet. rente zou opbrengen. Alle beweringen van den huidi- gen welstand van Duitschland worden al leen reeds weerlegd door de vermindering van het vleeschverbruik tot 76 pet. van hsf verbruik van 1914. NEW-YORK 7 Augustus. De telegraaf kabel van de Commercial Cable Company lusschen de Ver. Staten en Ierland, welke Amerika met Engeland, Frankrijk, Duitsch land en Noord-Europa verbindt, is heden morgen afgesneden, vermoedelijk ten ge volge van de vermeestering van het station Waterviile in Ierland door de Iersche op standelingen. MOSKOU, 7 Aug. Giseren werd in het' Kremlin de al-Russische conferentie der communistische partij geopend. In de openingsrede zeide Kamenef, dat Lenin niet alleen zijn gezondheid terugkreeg, maag dat hij feitelijk reeds gezond was. WASHINGTON, 8 Aug. Harding heeft een beroep gedaan op de stakende spoor weg-arbeiders, om weder aan het werk W gaan en hij heeft den maatschappijen ver zocht de stakers weder in dienst te nemen. Voorts heeft hij er bij beide partijen op aangedrongen, de ancienniteitsquaestie, welke op het oogenblik nog de eenige re den is vaa het voortduren van het geschil aan de Labour Board voor de spoorwegty voor te leggen. MADRID, 7Aug. De beambten van ds post, telef. en telegr. zijn in staking ge- gaan. Men vreest dat deze staking zic^k over het geheele land zal uitbreiden. ATHENE, 7 Aug. Een officieel telegram uit Griekenland van Zaterdag meldt, dat de militaire delegaties van Griekenland, Enge land, Frankrijk en Italië een protocol heb ben onderteekend, waarbij de neutrals zóne werd vastgesteld. GENEVE, 7 Augustus. Engeland is bij den wedstrijd om dc Gordon Bennethbe- ker uitgeschakeld. Vee. Heden waren aangevoerd: 566 vette; en graskalveren, 1300 schapen of lamme ren, 905 varkens. De prijzen waren als vtlgt: koeien le kw. 130140 ets., 2e kw. 120110 ets., 3e kw. 10090 ets., ossen le kw. 125135 ets.. 2e kw. 115103 ets.. 3e kw. 90 cis., kalveren le kw. 80t 95 ets., 2e kw. 7060., 3e kw. 50 ets., schapen le kw. 8590 ets., 2e kw. 7060 ets., 3e kw. 50 ets., lammeren 9095 ets., varkens le kw. 100102 ets., 2c Irw. 961 94 ets., 3e kw. 9085 ets. per K.G. De varkens bij aanvang der markt met tragen handel, later evenwel williger. Vet vee en vette kalveren met flinken aanvoer en tragen handel. Schapen en lammeren met vluggen handel. Vlas. Aangevoerd 6750 K.G. blauw f 1.50 —2. 6000 K.G. Groningsch 1.40—1.90, 3250 K.G. geel 1.40—1.90, 150 K.G. wit 11.10—1.40.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3