BINNEHLANBSCH news, Biraso mum. KORTE BERICHTEN: Buitenlandsche Paspoorten. St. Raphael. Boe vinden ze elkaar? Arm afgeslagen. De Beersche Maas. De geboeide bruidegom. Onze spoorweg-misère. Anti-militairistische relletjes. Jacht op vossen. Verduistering van f34.000. Bij het baden verdronken. De secretaris der Arasterdamsche Bioscoop-commissie. In overspannen toestand. ffüurwijzen in Drenthe. A Boerderij afgebrand. De heer Wienecke en 's Rijks Munt. In het ruim gevallen. Verbrand Verdronken. Ongelukken. N.V. „DE TIJDGEEör. De tegenwoordige regeling Het „Vad." kreeg van den chef der betrokken afdeeling de volgende bijzon derheden omtrent de huidige regeling van pasooorten, visa enz. Zonder visum der betrokken buiten landsche autoriteiten kan thans worden gereisd in België, Luxemburg, Zwitser land, Frankrijk, Italië, Denemarken en IJsland. Met nadruk moet er echter op .gewe zen worden dat voor het passeeren van de grenzen dier landen een geldig Ne- derlandsch paspoort noodig is. Sinds 12 Juli zijn ook collectieve pas poorten verkrijgbaar. Op het paspoort van den man kunnen dan ook de echtgenoote en in sommige gevallen de kinderen in geschreven worden. Voor Ned. Oost-Indië en België kunnen kinderen beneden de 16 jaar op het paspoort mede reizen. Voor Engeland, Duitschland, Zwitser land en Oostenrijk kunnen kinderen be neden den meerderjarigen leeftijd mede- reizen. Voor Noord-Amerika wordt een dergelijk paspoort zelfs vereischt. Het aantal personen, dat op één col lectief paspoort kan worden vermeld, is uitgebreid met de meerderjarige inwo nende kinderen, terwijl ook het reizen van kinderen uit één gezin gezamenlijk, echter alleen wanneer de kinderen bij hun ouders inwonen, eveneens toegela ten is. Betreft het minderjarige kinderen dan moeten de ouders of voogden daartoe toestemming geven. Met klem moet er echter op gewezen worden, dat de mo gelijkheid blijft bestaan, dat in bepaalde landen een op een dergelijk paspoort reizende familie niet wordt toegelaten. Deze uitbreiding beoogt n.l. in het bij zonder reizigers naar Duitschland, Oos tenrijk en Zwitserland. Van Frankrijk is definitief bekend, dat dit land geen collectieve paspoorten ac cepteert. Ten elotte wordt er nogmaals op ge wezen dat in het algemeen paspoorten verlengd kunnen worden, binnen drie maanden, te rekenen van het tijdstip af, waarop het paspoort afliep. Is een pas poort langer dan drie maanden verko pen, dan moet een nieuw worden aange vraagd, waarvoor bencodigd zijn 2 foto's een bewijs van inschrijving van het be volkingsbureau, het oude paspoort en f 6.50 voor kosten, zegel enz. Verslag over het jaar 1921. Verschenen is jaarverslag 1921 van den Ned. It. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Eaphaël." Het ver meit een groei in ledental van 1235; op 1 Januari 1922 was het gestegen tot 14881. 6 Nieuwe afdeelingen werden op gericht, 2 werden er opgeheven (de le den der afd. Meppel zijn overgegaan naar afd. Zwolle). In het hoofdbestuur kwam geen verandering. In het verslag over het orgaan wordt wordt aan Pastoor H. J. M. Donders nogmaals dank gebracht van St. Eaphaël bij zijn 25-jarig priesterfeest, als aan den man „die jarenlang de ziel van ons „Bechte Spoor" was- niet alleen, maar ook zijn medewerkers heeft weten te kiezen, die het door hem begonnen en in gang gezette werk op een den mees ter waardige wijze voortzetten." In 1921 werden 1915 zaken officieel aanhangig gemaakt (in 1920 bedroeg dit aantal 1600). Over de bereikte resul taten kunnen we'tevreden zijn, zegt het verslag. Verder vinden we erin uitvoe rige mededeelingen over de gevoerde loonactie, het N. D. V., Scheidsgerech ten, Commissie van Advies, Dienst- en Rusttijden, erkenning der organisaties, de personeelbelangen in de Tweede Ka mer, de de actie bij de trams, samen werking met andere organisaties, inter nationaal verband, commissie?, rechtskun digen bijstand, retraites, reis naar Kome, machinistencursus en opleiding tot de examens voor treinpersoneel. In het slotwoord zegt de secretaris, de heer II. F. Timmermans, dat alle krachten ingespannen zullen moeten wor den, om de verworven positie te be houden. „Der reactie, stevig geholpen door de ongunstige omstandigheden moge het al gelukken, de redelijke verlangens naar een reorganisatie van het bedrijfsleven een tijdlang tegen te houden, alle na- deelige factoren ten spijt, dienen wii doel bewust onze doeleinden na to streven en korter bij de werkelijkheid te bren gen. Wil dat streven gelukken, dan moet ieder lid het doel goed voor oogen heb ben en naar vermogen meewerken. En al moge de toekomst ons niet zonnig toeschijnen, daarom niet minder voor waarts. Bouwende op ons geloof, op on ze beginselen en vertrouwende op Gods onmisbare hulp, zullen wii slagen." Het verslag eindigt met een bizonder woord van dank aan den bondsadviseur Mgr. Mutsaers en Hoofdredacteur Pas toor Donders. Het financieel verslag wijst aan in komsten en uitgaven aan een bedrag van f 112064.18. Het saldo bedraagt f 21.427.431/2, ter wijl het steunfonds vooruitging met «T875.16; daarbij komt dat de leden vrij willig „f 8.643.35 voor een eigen gebouw hebben bijgedragen zoodat het vermogen in 1921 met f37.945.94Va is toegenomen Het jaar 1921 behoort uit het finan cieel oogpunt tot het gunstigste van den bond. Dat wil zeggen de insecten. 0011 nirnr ep una. prp 'puejfeq si vlindersoorten die in ons land voorkomen de overgroots meerderheid schemer- of nachtdieren zijn en slechts een klein gedeelte overdag vliegt. Zet u maar eens neer om op te schrijven, hoeveel soorten vlinders u overdag hebt zien vliegenu zult merken hoe klein dat getal is. Hoe vinden ze elkaar nu voor da in standhouding van de soort? Door: le. het gezicht, 2e. het gehoor, 3o. het Teuk- orgaan. Het gezicht komt overdag 't meeste te pas; ieder kent zijn soortgenooten,. Toch bedriegt het gezicht wel eens; soms zitten hommels harige vliegen na, die zij voor hommels aanzien, 's Avonds profiteeren de glimwormen van 't licht, dat óf de wijfjes óf de heide seven af geven. Intusschen is 't merkwaardig, dat ook de larven al lichten, wat niet in verband met de voortplanting kan staan. De wijfjes van de glimwormen zijn ongevleugeld. Op warm© donkere avonden b.v. in Juli, kan mon 't lichten op de zwarte aarde heel goed waarne men. Het gehoor doet o.a. dienst bij hout kevers, sprinkhanen en krekels. De zoo beruchte houtwormen (kevers) maken des nachts een tikkend geluid't schijnt, dat de een de ander beantwoordt. Bij- geloovige menschen, die niet weten waar dit tikken in huis vandaan komt, zien hierin de doodstijding van den een of anderen bekende; vandaar dat de kever ook wel „doodskloppertje" heet. Hoe sprinkhanen en krekels musiceeren, weet iedere buitenman. Zóó vinden ze el kaar. Het reukorgaan is 't sterkst en werkt vooral op groote afstanden. Dit staat vooral in verband met: le. de leefwijze (nacht- of avonddier) en 2e de onge vleugeldheid en 't geringe verplaafeings- ver--»ogen der wijfjee. Een aardig voorbeeld hiervan is de witvlakvlinder. Het wijfje heeft slechts vleugelstompjes en kan dus niet vlie- Als 't uit de cocon kruipt, blijft het daarop zitten. Do mannetjes met roest bruine vleugels waarop een witte vlek, vliegen overdag woest rond. Al kunnen ze de wijfjes niet zien, die zitten in struiken en boomen, ze vinden ze wel, want deze verspreiden een sterke luoht. Vangt men enkele wijfjes en bergt men die op in een sigarenkistje, dat men sluit, dan komen al spoedig vele man netjes er op af. Zelfs al plaatst men bet sigarenkistje voor een gesloten raam. Het reukorgaan van de mannetjes moet dus wel sterk ontwikkeld zijn. Deze proef kan mem in Augustus, wanneer 't bruine vlindertje lustig rond vliegt, gemakkelijk nemen. Een andere proef is de volgende. In een laboratorium werd tusschen 10 uur 's avonds en 6 uur 'b morgens een vrou welijke nachtpauwoog geplaatst. In dien tijd kwamen er 126 mannetjes op af, die allen werden ingerekend. Dit is een goede methode om nachtvlinders te van gen. Merkwaardig is 't, hoe verschillende avond- en nachtvlinders op bepaalde uren vliegen; vermoedelijk worden ze dan ge dirigeerd door de lichtsterkte of zwakte, wat hier 't zelfde is. Zoo vliegt b.v. de lindepijlstaartvlinder tusschen 9 en 91/2 uur (zonnetijd); de populierenpijl staart komt een uur later op de vlakte of in de ruimte, net zooals men het noe men wil. Zoo loopt alles netjes in 't gareel. (,,Alg Ne.d. Landb.blad.") In de brouwerij „d'Oranjeboom" te Rotterdam was Zaterdagvoormiddag de arbeider A. Th. bij de smederii bezig met het reinigen van een hou tder van carbidgas, toen plotseling door onbekende oorzaak het gas in het toestel ontplofte. De geheele lin keronderarm van den man werd af geslagen en zoo geweldig was de kracht der ontploffing, dat dit lichaamsdeel in een straat achter de brouwerij terecht kwam. Door den heer v. H., scheikundige aan de brou werij, werd de eerste lnüp verleend en het noodzakelijke verband gelegd, waarna de ongelukkige naar het zie kenhuis aan den Coolsingel werd ver voerd. Honderden arbeiders zijn daar thans aan het wenk en het schiet bijzon der vlug op, meldt de „Bossche Crt." Over een paar maanden hoopt de aan nemer klaar te zijn,wat voor de streek een groot geluk is. Zandtreinen rijden den ganschen dag heen en weer over een lengte van 4 K.M. De dijk ligt nu veel verder van de Maas af daa eerst en is ook veel hooger en breeder. De rivier kan daardoor in den win ter voldoende water loo.zen. Het geheel ziet er prachtig uit en het terrein is zoo mooi regelmatig hoog, dat het een lust is om te zien. Voor de streek is het een verbetering van zeer groote betcckenis. Wij lezen in het Maandblad van Berechting en Reclasseering: Een militair, deserteur, preventief gedetineerd in een onzer Huizen van Bewaring, kreeg onlangs toestemming om te huwen. Uitstel was in het be lang der vrouw niet gewenscht. Onder geleide van 2 manschappen der militaire politie brengt men hem per cel-auto naar het Stadhuis, waar izijn toekomstige vrouw op hem wacht. Met den boeiketting om de polsen voert men hem aan de zijde van zijn bruid en de 2 geuniformden hof felijk als bruidsjonkers ter weers zijden van het echtpaar. j Kan het stuitender? Bij burger preventieven heeft de Minister het voorschrift gegeven in dergelijke gevallen als regel rijksveldwachters, niet in uniform ge kleed, als geleiders mede te zenden. In het „Hbld." stelt een reiziger het Engelsch spoorwezen ten voor beeld aian het NederLandsehe. Hij schrijft: Hier „Dienst", „Voorschrift". In Engeland, beleefdheid, behulpzaam heid. In Engeland kwam het mij voor, dat ik, voor een trein te laat komende de trein was reeds in beweging, te hooren kreeg, „waarom sprong u er niet meer in." Hier sleurt men iemand van de treeplank in zulk een geval. De conducteurs gijn over het ge heel wel beleefd, doch de „heereai met den pannekoek in de hand" bai-sch. Waarom verlaagt dé spoor de vrach ten voor fietsen niet? Daardoor zou het publiek toch eerder eens een tocht gaan maken, die met sporen aanvangt. Waarom geen extra kaarten naar b.v, tentoonstellingen. (De Mensch), naar voetbalwedstrijden, naar jaar beurs, naar muziekuitvoeringen, naar concoursen De spoor is „stug" niet soepel ge noeg. Waarom zooveel bepalingen en drei gementen met boete? Waarom hangen conducteurs de kaarten „Dames" eerst op, nadat eeni- ge heeren reeds hebben plaats ge nomen, zoodat elders de goede plaat sen reeds zijn bezet? Waarom mag de hoofdconducteur een reiziger, wanneer er geen plaats in zijn klasse is, niet in een hoogere klasse plaatsen, en mag de chef dat alleen? Waarom? Waarom? Omdat „Dienst, Voorschrift, Dienst, Voor schrift" in de hersenen van de hoo gere spoorwegbeambten regelmatig doordreunt. En daarom is in Nederland de spoor niet populair, en daarom verliest in Nederland de spoor zooveel geld. Te Delft zijn Zaterdag en Zondag anti- militairistische relletjes voorgevallen. Za terdagavond moest de politie handelend optreden om eenige al te vurige propa gandisten tegen 't publiek te beschermen. Zondagmiddag heeft de politie handelend op moeten treden om eenige al te vu rige propagandisten tegen 't publiek te beschermen. Zondagmiddag heeft de po litie op de Brabantsche Turfmarkt een optocht van anti-militairisten verstrooid. Onder ernstig verzet werden eenigen dor betoogers, die niet aan het bevel van de politie, om nitoen te gaan, wilden gehoorzamen, naar hot bureau gebracht. In de omstreken van Voorthuizon (Geld.) waar de kippenhouders tot voor korten tijd steen en been klaagden over de kippen en kuikens, die blijkbaar door roofdieren werden weggehaald, hebben jagers en jachtopzieners heel wat klop jachten gehouden, waarbij niet minder dan zeven vossen werden buitgemaakt. Tevens zijn in de bosschen aldaar lal van holen gevonden, waarin de resten van honderden kippen, konijnen en andere beesten werden aangetroffen. Naar het Huis van Bewaring te Bot terdam is overgebracht de kantoorbedien de 0. J. H., die verdacht wordt, in sa menwerking met anderen, die vermoede lijk de wijk naar Amerika hebben geno men van een handelszaak op den R.ui- geplaatweg ruim f 34.000 te hebben ver duisterd. Deze verduistering is in 1920 gepleegd door fraude in de boekhouding. De aangehouden kantoorbediende zou de zer dagen in het huwelijk treden en had met het oog daarop een ohocoladewinkel laten inrichten, waar zijn meisje het bestuur had. Van het door den aange houdene verduisterde geld is ongeveer f 5000 in beslag genomen. Zondagmiddag omstreeks 5 uur is de 26-jarige' O. v. O., wonende Warmoe- zierstraat 26 te Rotterdam, bij het baden in zee te Scheveningen verdronken. Van O. had zich met zjjn broer en een nog onbekende dame, ongeveer 50 M. noordelijk van strandpaal 98, ter hoog te van het batterijhuisje, in zee bege ven, niettegenstaande de agent van poli tie Luursen. hem nog kort van te voren hiervoor had gewaarschuwd. De gevolgen van het in den wind slaan van deze waarschuwing bleven dan ook niet uitj reeds spoedig verkeerde de dame, die niet kon zwemmen, in le vensgevaar. De broer van v. O. redde de da me, doch tegelijkertijd hoorde hij zijn broer om hulp schreeuwen. Hij1 kon even wel de dame niet weer los laten zoo dat hij zijn broer aan zijn lot moest overlaten. De agent Luursen, die op zijn route weer daar passeerde, begaf zich onmid dellijk te water en na 3 kwartier ge zocht te hebben, kon hij bet lijk Van G. v. O. aan het strand brengen. Na dat eerst nog was getracht de levens geesten weer op te wekken, hetgeen niet gelukte, werd het lijk per brancard naar het politiebureau vervoerd. Naar ons bekend -was, zegt dc „Tel." heeft de burgemeester van Amsterdam aan den secretaris der gemeentelijke bioscoopcommissie, den heer Simon B. Stokvis, een extra belooning toe gekend van vierhonderd gulden, liet weekkblad De Kunst verzekert thans dat deze gratificatie verleend werd voor den buitengewonen ijver en de merkwaardige werkzaamheid, die hij gedurende het tijdvak, aanvangende 1 Jan. 1922, in zijn functie van se cretaris dier commissie heeft aan den dag gelegd. Vooral heeft de heer Stokvis, zegt het blad, zich bijzonder verdienste lijk gemaakt bij het opstellen van eert memorie van antwoord op het rijk gedocumenteerde rapport, dat de ge delegeerden der Amsterdamsche bios- coop-theater-directeuren den 4en Juni 1921 hebben uitgebracht aan den burgemeester van Amsterdam, in welk rapport, naar men weet, een aanJ tal zeer ernstige grieven werden in gebracht tegen allerlei onnoodige be lemmeringen van het bioscoop-thea ter-bedrijf en tegen den secretaris der commissie in persoon wegens fal van plagerijen. Zaterdagavond kwam te 's-Hage aan een Oostenrijksch meisje, dal in be trekking .zou komen bij een familie in Duinoord. Reeds 6 maanden ge leden had zij zich verhuurd, maar na dien lijd niets meer van zich laten hooren. De familie had dan ook al een ander meisje in haar dienst ge nomen en kon dus dit meisje niet meer nemen. De recherche zou zich over het meisje ontfermen, hetzij om haar maar naar haar land terug te geleiden, hetzij om haar een anderen dfenst te bezorgen. Toen echter hét meisje in gezelschap van twee recher cheurs de straat over moest, geraakte rij zoo overstuur, dat dezen geen kans. zagen haar per tram te vervoeren. Zij werd voorloopig binnengebracht in de tramkiosk op het Valkenboschplein. Hier ging zij echter zoo te keer, dat een passeerende dokter kwam toe- loopen om te zien, of hij soms liulp kon bieden. De dokter zou even naar het meisje zien en gedurende 'toogen- btifc dat de rechercheurs haar on bewaakt lieten, greep zij een mes en bracht zich een wonde in den hals toe, van dien aard, dat voor haar leven gevreesd moest worden. Zij werd door den Eerste Hulp Dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Zondagochtend was haar toestand vrij goed. De „Prov. Drentsc.lie- en Asser Crt." be vatte het volgende interessante artikeltje: Hel huren van boerenplaatsen, zijnde eene boerenbehuizing met landerijen, van landerijen zonder huis en van huizen zonder land was vroeger veel meer alge meen in Drenthe dan in dezen tijd. Voor het bestaan van een veel grooter aantal boerenplaatsen zijn de oorzaken wel te vermoeden, doch niet altijd met zekerheid bekend. Een eigenaar met b.v. 80 tot 100 H.A. land, die zelf een boer derij had, kon al dat land, grootendeels in natuurstaat liggende, niet bewerken. Een boerenzoon, de tweede of volgende van een echpaar, kreeg bij overlijden Ier ouders bij erfopvolging geen vast goed, hetwelk alleen de oudste broeder bekwam. Hij kreeg wel zijn aandeel van bet roe rend vermogen evenals de zusters, zoo die er waren. Boven die zusters kreeg bij als zoon nog eene geldsom voor vast goed. Trad nu zoo iemand in bet huwelijk met een boerendochter, die ook baar aandeel uit het roerend vermogen van hare ou ders ontving, dan buurde deze tweede of derde zoon een boerenplaats. De eerst genoemde grondeigenaar bouwde voor den huurder van een gedeelle van zijn land, een boerenhuis. Dat ging langzaam en gemakkelijk. Eikenbout was er oudtijds genoeg, maar het moest al heel wat werk kosten door het te zagen. Was bet hout werk voor een nieuw huis opgericht, dan werd de bekapping met stroo gedekt, en wanneer dit werk voltooid was. werden de muren, zijnde de lecmen wanden rond om het huis aangebracht. Dit alles koslte veel werk doch weinig geld. Voor verf- werk aan die huizen werden geene uit gaven gedaan. Het eikenbout was zoo duurzaam, dat het zonder verf wel 100 jaar verduren kon. De huurder, die het woeste land deels ontginnen moest, betaalde in de 5 eerste jaren geen huur. Alleen van het bouw land, dat hij niet behoefde te ontginnen, betaalde hij hef 1/3 van de netfo-koren- opbrengst als huur. Van de vaak ruime korenoogsten was dat 1/3 deel geen te lioogen huurprijs. Mislukte het gewas of was hef een slecht korenjaar, dan was dat 1/3 deel ook zeer gering. Als dc eer ste 5 jaren om waren, dan betaalde hij het 1/3 deel van zijn geheele korenop- brengsf, benevens een kleine geldsom, 50 tot 80, als huur van het huis en van hef hooi- en weiland, veld en veen dat hij in huur had. Die huurwijze heeft meer dan twee eeu wen in Drenthe bestaan. In tijden van ee nige welvaart waren er genoeg huurders, in tijden van achteruitgang te wéinig. Een goede huurder (meier), die het land goed onderhield en bewerkte en zijn huur be hoorlijk betaalde, werd door den ver huurder (heerschap) zeer geacht en er zijn meiers geweest, die, met hunne zonen en kleinzonen als huuropvolgers, 100 jaar dezelfde boerenplaats hebben bewoond en gebruikt. Altijd bestond de huur uit „voorhuur", d.i. eene geldsom voor huis, groenland enz. als boven vermeld, en uit „de derde", d.i. het derde deel van den korenopbrengst. Sedert 1870 ontstonden aptjere huurprijzen. Bouwland werd meestal ondershands verhuurd. Huurprijs „de derde" als ver meld. 't Was nu voor den eigenaar van belang zijn land te verhuren aan iemand die het goed bewerkte eji een goed gewas kreeg, waarvan het 1/3 deel dus van be- teekenis was. Huur van huizen met tuingrond, doch overigens zonder land, kwamen veel min der voor. Voor een goed woonhuis in een een kerkdorp betaalde men in de jaren 1870 tot 1890 60 tot 75, voor een arbeidershuis zonder of met zeer weinig land 30 tot ten hoogste 40 per jaar. Zoo was hel met de huurwijzen in Drenthe. Na 1870 betaalden de huurboeren 300 a 400 huur per jaar, zonder het 1/3 deel van den rogge oogst. Vele heerschappijen of verhuurders betaalden dan de grond belasting, anders niet, want die belastin gen waren niet hoog. tn de kerklorpen vond men bijna over al landerijen behoorende tot de pastoralia en kosterij-goederen, de laatste afkomstig van de vicarijen die hier in den tijd vóór de hervorming bestonden. Een vicaris was een helper bij den kerkdienst, die, even als de priester, inkomsten had van zekere landerijen Die pastoralia- en kosterij-goe deren werjen voor den tijd van zes jaar verhuurd. De verhuringen werden in den winteravond in een herberg gehouden. De uitpander of oproeper bij de verhuring blies op zijn hoorn, welk geluid door het dorp weerklonk. Wie het door het „afle zen" bij het uitgaan der kerk (kerke- spraak) niet onthouden had dat er een verhuring was, zou er van schrikken, uit vrees voor het uitbreken van brand, doch als de eene verschrikt naar buiten kwam, verzekerde de andere hem dat het van avond verhuring van landerijen was. De huurprijzen van het land verschilden in de kuurperioden aanmerkelijk. Wij kennen in ons dorp een bouwakker groot 7 schat land, ongeveer een halve H.A., die eens 6 jaar tang per jaar f 3.50 aan huur opbracht, en weten ook dat hij la ter per jaar 21 huur opbracht. Thans hebben wij zelf dien pastorie-akker voor de helft in buur, en betalen 19 per jaar voor die helft. Boerenplaatsen worden nu vaak bij in schrijving ten kantore van een notaris verhuurd. Wie zou daaraan hier voor 1880 gedacht hebben? De hoogste bieder wordt dan, als hij door den eigenaar wordt aangenomen, de huurder. Eerst huurt hij voor 3 of voor 6 jaar, later blijft hij al licht huurder tot wederopzegging toe. Particulieren gingen in de laatste jaren meer tot verhuur ten overstaan van een notaris over. Vroeger betaalde de huur der 5 pet. van de huursom als kosten van den notarieelen verhuur, later draagt de verhuurder zelf die kosten. Sedert 1900 steeg het land steeds in huurwaarde, doch heel groot was die stij ging niet. De vermeerdering bedroeg in vele dorpen zoo ongeveer 15 tot, 20 pet. De hooge koren- en aardappelprijzen in de oorlogsjaren hebben de huurprijzen enorm doen stijgen. Veel land brengt nu, in den thans nog loopenden 6-jaarlijk- schen termijn, per jaar meer huur op dan vóór 1915 in 2 jaar, dus meer dan het dubbele. De huurders, waarvoor de huur termijn in de dure jaren van 1918 en 1919 nog niet geëindigd was, behaalden dus voordeel. Kunstmest was bijna niet verkrijgbaar, en zij verbouwden op de nawerking der bemesting van vroegere jaren. Een Drentsche arbeider, die vroe ger bij een dagloon van 50 tot 60 cents per dag een zeer sober bestaan had, ver kocht in een dier jaren voor 500 aard appelen. Rekent men de huur en bewer- kingskosten eens op 50 a 60 en de chüisatpeter, nog wel verkrijgbaar, maar duur, op f 50, dan blijkt het voordeel. Maar hij de volgende verhuurMen begrijpt het allicht. En nu? Hooge huur prijzen, hooge kosten van bewerking van het land en lage opbrengsten der pro ducten, met misgewas als in 1921 van de aardappelen. Nu wordt de verbinding voor een 6-jaarlijkschen huurtermijn een aanmerkelijke schadepost. De verhuurder behoudt gewoonlijk aan zich het recht den huurtermijn na den halven omloopstijd, 3 jaar te doen ein digen, de huurder heeft dat recht niet, volgens huurvoorwaarden. Nu zou het zeer wenschelijk zijn dat die verhuurders na 3 jaar hun land opnieuw verhuurden tegen lageren huurprijs, zooals te verwach ten is, en niet langer dan 3 jaar profiteo- ren van de buitengewone omstandigheden die voor den huurder zoo nadeclig zijn. 430e STAATSLOTERIJ. 2e Klasse le lijst. Trekking van Maandag 7, Aug, Hooge prijzen: 20258 5000. 8913 1000. 7570 en 21409 elk ƒ400. 6827 13639 17235 elk ƒ200. 2618 5984 17574 elk ƒ100. 'F Prijzen van ƒ30, 46 65 84 85 106 295 315 332 359 429 529 ;760 967 1432 1786 2197 2388 2600 3001 3381 3605 3910 4230 '4478 4612 4902 5166 5578 5725 6135 6386 6560 7119 7364 7676 7815 8168 8221 8476 8528 8908 9028 9617 9637 571 763 1163 1470 2032 2201 2433 2669 3025 3393 3699 4009 4241 4502 4653 4934 5171 5581 5764 6144 6398 6653 7136 7402 626 847 1192 1585 2046 2256 2472 2ü89 3112 3402 3708 4073 4309 4517 4729 4942 5241 5596 5815 6186 6416 6834 7162 7417 7843 8264 8583 9243 9780 667 849 1208 1659 2077 2260 2507 2712 3127 3491 3789 4113 4399 4521 4748 4963 5366 5610 5848 6187 6443 6897 7168 7447 7869 8285 8744 9302 9809 676 872 1281 1666 2093 2268 25.10 2761 3211 3502 3831 4117 4402 4561 4782 5011 5382 5702 5907 201 483 738 876 1284 1707 2112 2295 2514 2811 33Ü5 3529 3840 4158 4406 4582 4786 5048 5393 5708 5987 6190 6209 6480 6535 6913 6985 7237 7317 7478 7558 7961 7975 8301 8415 8790 8861 9382 9402 9817 9827 9867 10017 10074 1012S 10142 10314 10530 10582 10813 10832 10867 10878 10942 1U949 10972 10992 11020 11218 11274 11397 11482 11492 11508 11586 11612 11629 11717 11889 12006 12057 12174 12213 12280 12315 12319 12320 12389 12435 12459 12476 12479 12488 12695 12813 12977 13036 13054 13121 13203 13210 13234 13374 13462 13625 13633 13655 13675 13703 13770 13819 13896 13998 13999 14058 14097 14115 14199 14242 14388 14412 14436 14438 14489 14500 14561 14628 14630 14631 14749 14751 14753 14758 14841 14872 14925 14981 15023 15033 15034 150S9 15228 15232 15332 15425 15451 15467 15544 15593 15619 15647 15688 15751 15790 15806 15813 15826 15854 15883 15928 15931 15962 15974 16081 16138 16211 16284 16287 16303 16339 16404 16642 16656 16676 16704 16793 16845 16907 16917 16981 17022 17025 17076 17307 17360 17375 17443 17476 17522 17579 17707 17805 1781-3 17820 17958 18054 18113 18120 18145 18208 18213 18329 18334 18399 18437 1XÓ63 18751 18846 18955 19188 19216 I929! 19370 19452 19489 19490 19500 19502 lp535 19627 19651 19736 19809 20015 20046 20311 2(338 20406 20403 20423 20456 20561 20585 20589 20623 20664 20694 20815 20S75 20S85 20961 21227 21262 21271 21275 21290 21311 21314 21338 21369 21380 21382 21417 21429 21432 21482 21546 21572 21582 21626 21653 21678. 21685 21753 21817 21933 21940 22054 22149 22170 22256 22443 22463 22542 22573 22680 22763 22770 22804 *22863 22870 22937 22963 22982 22991 250 492: 756 962 1407. 1722 2153 2386 2528 2887? 3352 3542 3891 4166 4475 4587, 4901 5052 5544 5710 6090 6281 6557 7012 7330 7578 8026 8437 8875 9586 9828 10396 10887 11254 11588 12136 12348 12582 13190 13631 13868 14162 14448 14662 14886 15114 15529 15783 15896 16197 16435 16876 17306 17542 18050 18299 18785 19403 19597 21)058 20550 20771 21263 21352 21433 21666 21960 224S3 22825 2299% De boerderij van den heer Nooten uit Ginneken bij Breda, gelegen onder Not- sel (Ulvenhout) en bewoond door den pachter J. v. d. Broek is heden geheel afgebrand. Drie varkens kwamen in de vlammen om, terwijl vier zulke brandwon den opliepen, dat zij moesten doodgescho ten worden. Het overige vee was in de weide. Verzekering dekt de schade. Naar aanleiding van hetgeen de N, Arnh. Ct. heeft medegedeeld omtrent den rijksstempelsnijder Wienecke, schrijft men van bevoegde zijde aan het Utr. Dbl.: Voor de zooveelste maal wordt thans herhaald, dat de voornaamste reden, waaraan het niet fraaie uiterlijk van den beeldenaar van H. M. de Koningin op de munten nü 1910 zou zijn te wijten deze was, dat de stempelsnijder bij het maken van het model zou zijn gehaast. De op dracht was den heer W. door den toen- maligen muntmeester gegeven op 27 No vember 1907, eerst bijna 3 jaren daarna, in Juni 1910, liep het eerste gedeelte van de hieraan verbonden lijdensgeschiedenis, door de aflevering van het nieuwe model, ten einde, en terwijl pas in de tweede helft van hetjaar 1910 daarnaar is gemunt (halve guldens, 25- en 10-cent-stukken). Uit den aard der zaak was er, toen het ont werpen van een model maar steeds geen resultaten opleverde, ten slotte aangedron gen op een beëindiging van dit laatste langgerekte werk. Met de stempels van den nieuwen beel- dennaar (hier nog niet in omloop) waarvan het model den siempelsnijder W. werd op gedragen naar aanleiding van de wet tot verlaging van het gehalte der grove zilve ren munt, en niet in het minst om hem in de gelegenheid te stellen, zijn vroeger werk, dat ver beneden zijn capaciteiten was gebleven, te verbeteren, zouden geen proeven zijn genomen. Dit is onwaar, proefnemingen hebben herhaaldelijk plaats gevonden, zelfs op vrij groote: schaal. Doch de meerdere of mindere deugdelijkheid in technisch opzicht komt ten slotte eerst volledig bij een muntslag zelf aan het licht. Voor de halve gulden bleek het materiaal goed. Bij de gulden was dit geenszins het geval; hiervoor had het model groote gebreken. Wat de stem pelsnijder na opdracht van den minister, (de zoogenaamde hervatting zijner werk zaamheden) in enkele uren werk aan het model gewijzigd heeft, was zoo weinig er op berekend om de zeer ernstige fouten van dat model weg te nemen (die een stempelsnijder, speciaal voor muntwerk in 20 jaar behoorde te kennen en te vermij den) dat gelijktijdig langs anderen weg ge-: tracht is, met behoud van het eigenlijke, werk van den modelleur, practisch bruik baar stempelmateriaal te verkrijgen. Dat is gelukt. Dat de „stempels" ongewijzigd zijn gebleven is dus onjuist. De onzakelijke opmerkingen over Indi-i sche munttoestanden en de nieuwe Munt wet en hetgeen daarmee verder in ver band staat, kunnen hier buiten beschou-, wing blijven, daar zij geheel buiten dit ka der vallen. De Ohinees O. 0. is aan boord van: het in de Lekhaven te Rotterdam lig gende stoomschip „Eury Lochus" in het ruim gevallen. Met een ernstige hoofd wond en een gewond been bii in .heil ziekenhuis opgenomen. Te Lichtevoorde (Geld.), was het 3- jarig dochtertje van den molenaar Wil- lemsen aan het spelen met lucifers terwijl de ouders nog tor ruste lagen, daardoor vatten de kleertjes van het kindje vlam Zwaar met brandwonden overdekt, werd de kleine door de ouders opgenomen. De toestand is zorgwekkend. De 12-jarige A. S. van het slcepschip „Stad Culemborg," liggende in de Waal haven te Rotterdam is, toen hij daar de roeiboot van z'n vader schoon maakte, uit die boot te water gevallen en ver dronken. Zijn lijk is opgehaald. - Te Veenhuizen (Dr.) is het 2-jarig zoontje van den heer Van der Velde in het Kanaal geraakt en verdronken. Te Lievelde bij Lichtenvoorde is liet 3-jarig kind van den landbouwer Beusink in aanraking gekomen met een. in be weging zijnde grasmaaimachine. Van het kind werden beide beentjes bij den voet nagenoeg doorgesneden. Zeer verminkt ia het kind naar het ziekenhuis te Groenlo overgebracht. Trekking van 500 nummers ten overstaan van Notaris A. G. MuHé. Maandag 7 Augustus 1922. Prijs van f 1000 6652 11450 20726 400 15239 -4 200 8505 A 100 12351 12486 16369 199® Prijzen van t 90.-- telgen geld.) 2638 5081 7324 9565 11454 14087 16474 18664 2763 84 73 9611 11535 14150 82 18720 2810 98 92 12 47 142':4 97 24 77 5152 7437 22 67 82 16523 51 2905 5203 69 9732 77 14320 96 76 22 15 7560 36 11611 42 16623 96 39 91 7653 92 77 61 86 18898 94 5303 7702 9848 11774 64 16703 19081 3059 13 73 77 11818 14424 33 19109 81 43 7809 82 38 67 16818 46 3165 66 23 84 66 14666 39 83 92 5430 71 90 68 14798 79 90 3204 58 7924 9932 99 14811 16939 19224 64 86 87 1004011909 24 17065 19355 3314 5542 8004 79 14 52 17128 58 18 95 12 96 64 59 49 60 63 5684 52 10118 79 85 71 72 77 5712 56 21 12002 89 17288 19421 85 27 79 10200 46 15003 17349 34 3429 67 8166 32 12126 18 67 36 3657 5835 84 46 12316 48 71 58 3711 58 86 10319 65 61 17408 19717 48 5942 8243 38 12418 67 17581 19 3815 80 54 10400 99 15166 17648 54 68 6067 60 9 12508 15213 51 85 3935 6170 63 18 73 15 61 99 4009 6248 8325 10553 12728 33 66 19891 27 50 27 77 12803 43 75 19915 42 6391 69 10663 44 45 17760 36 44 6466 89 67 12913 66 17805 20082 45 73 8442 71 70 15360 22 88 90 6559 8556 83 13063 15404 48 20143 4123 88 67 10716 77 47 18018 82 43 94 78 55 13101 70 31 87 62 6610 96 56 32 15541 54 92 4211 42 8606 79 57 65 72 20259 23 46 35 83 13282 15684 79 84 4325 91 8777 86 13336 1.714 18118 20324 32 6705 8895 10910 52 38 61 88 41 44 8940 29 67 52 89 89 98 93 41 46 13452 99 18288 20410 4474 6804 82 11053 13509 15807 90 67 86 12 9083 65 51 62 18304 90 4551 6911 9162 82 76 88 14 20540 4628 22 9253 11126 84 15921 49 88 71 42 78 62 13600 16057 76 20679 81 77 91 64 3 62 18505 20753 bo 7069 9302 88 62 86 7 70 98 70 9478 11222 13711 16102 50 20830 4779 7115 95 87 32 91 63 34 85 18 99 11321 35 16232 69 45 7231 9503 61 70 16352 18609 53 39 47 15 78 97 16432 29 83 51 34 1140113872 49 34 4S53 7303 40 3 13982 57 72 14 23 25 34 100 3 55 65 209 315 56 442 536 8b 622 717 48 55 842 912 50 53 1141 1219 48 51 89 1374 1415 65 66 1515 22 '28 58 64 78 1603 61 71 1736 63 65 2051 2232 75 2306 58 69 2550 68 89 92 96 2633

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6