M Dinsdag 8 Augustus 1922 45ste Jaargang No. 14215 Dit nummer bestaat uittwee bladen. Eerste blad Kerk en politiek. it. STADSNIEUWS. AGENDA 9 AUGUSTUS Overtreding Drankwet De slachtoffers van Zandvoort. Prov. Staten van Noord-Holland. Dievenbende. Bekroond. Kennisgeving. Programma n De Spaarne-spelers. Personalia. Om een poes. T00NEEL. Gemee^—^en. Gevaarlijk werkje. Jubileum. Gevonden voorwerpen. üe l/iris Itmsinbus J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. De abonnementsprijs be* draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p kwart, bij vooruitbet. 3.57 K Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. [Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 AdverTenfiên 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en Aanbod- advcrtentiën 1 —4 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. £r is de laatste dagen een eigenaardi ge polemiek in verschillende bladen ge voerd; een die bewijst, dat wij nog altijd leven in wat sommigen gelieven te noe men een „protestantsche natie". De christelijk-historische „Nederlander" en het sociaal-democratische „Volk" kwamen na een lange redeneering tot dezelfde conclusie, dat er namelijk bij de groeien de macht der Katholieken op politiek ter rein groot gevaar bestaat voor een Room- ■che, kerkelijke overheersching van het openbare leven. Deze vrees is, naar irien weet, niet nieuw. Om niet ver terug te gaan in de historie herinneren wij aan den tijd, dat men het wijlen minister Regout lastig maakte over de Borromeusencycliek van Paus Pius X. Thans zagen „de Neder lander" en „het Volk" de beroemde Hol- landsche vrijheid in het gedrang komen door de zoogenaamde inmenging der Bis- Schoppen in de politiek. Het socialistisch hoofdorgaan herinner de natuurlijk weer eens aan het bekende yerbod om lid te zijn van socialistische yakvereenigingen, terwijl zoowel het roo- de als het protestantsche orgaan een on geoorloofd ingrijpen der kerkelijke Over heid zagen in de jongste verkiezingen. Voor eenigen tijd was reeds het samen gaan van katholieken en sociaal-democra. ten in de politiek afgekeurd en onlangs Verscheen het bekende communiqué tegen de N. K. P. Waar moet het heen aldus de wakers voor onze politieke vrijheid, Vanneer het Roomsche gezag in de Ka tholieke Kerk aldus het staatkundig leven gaat beheerschen? Men kan zich nu ver der wel indenken, hoe op zulk een stra mien wordt voortgeborduurd, zonder dat yrij verder citeeren. Het zal uiterst moeilijk zijn, om in deze mentaliteit verandering te brengen; men mag die taak vrijwel hopeloos noemen, na nl wat er al geschreven en gesproken is om het karakter der Katholieke Staats partij uiteen te zetten, om aan te toonen, dat zich in het Roomsche geloof niets verzet tegen algemeene politieke vrijheid, dat een Katholiek volle vrijheid van den ken en handelen heeft in kwesties van zuiver politieken aard, enz. Wie dat nog niet wist, kon dat toch al lang gezien hebben uit de polemieken in de Katho lieke pers, in de vergaderingen onzer Kiesvereenigingen etc. Waar kan men le vendiger discussies en grootere meenings- verschillen over politieke onderwerpen vinden, dan juist daar? En waar en wan neer kan men aanwijzen, dat in zulke gedachtenwisselingen door de Kerkelijke Overheid werd ingegrepen? Voor ons, Roomschen, is zoo iets te dwaas om er over te spreken. De taak der Kerk is heel wat hooger en heiliger, dan dat zij zich met „de politiek" zou gaan bemoeienl Degenen echter, die maar altijd blijven tobben over den zoogenaamden invloed van den Katholieken clerus op het staat kundig leven van Nederland, verliezen daarbij twee dingen uit het oog, die, bij goed inzien, hen toch wel tot andere ge dachten zouden kunnen brengen. Ten eerste, dat de geestelijken, ieder Voor zich, staatsburgers zijn, met kies recht en kiesplicht en uit den aard van hun ontwikkeling en verantwoordelijk heidsgevoel vaak in periodieken en op politieke vergaderingen voorlichting wil len verstrekken. Dit optreden te verwar ren met „het Kerkelijk gezag" is echter al ieen zeer groote misvatting. Dat die voorlichting hoe langer hoe meer door de Katholieken zelf gezocht Wordt, nu sociale vraagstukken van diep ingrijpenden aard steeds meer in de po litieke sfeer komen, is begrijpelijk, omdat de sociale kwestie veel dieper grijpt en het geweten daarbij al heel spoedig mee spreekt. Zoo komt het voor, dat Katholieke af gevaardigden zich beroepen op Pauselij ke Encyclieken of op uitspraken van Kerkvaders of concilies om het Roomsche beginsel ten opzichte van een of andere zaak te belichten, wat niet anders wil zeggen, dan dat de Katholiek tegenover een bepaald vraagstuk zich in geweten verplicht gevoelt dit of dat standpunt in te nemen. Naast dit alles slaat de insinuatie als of de Kerkelijke Overheid zoo nu en dan maar eens zonder eenige noodzaak in de binnenland«chc politiek zou ingrijpen! En de bewijzen hiervoor meent men dan te vinden in de waarschuwingen der Ker- I kelijke Overheid bij de verkiezingen. Wat is nu feitelijk het geval? Men zal er zich bij neer moeten leggen, dat een Katho liek nu eenmaal zijn leven niet splitsen kan in daden waarvoor hij wel en waar- i voor hij geen verantwoording schuldig is. Volgens de zuivere christelijke opvatting moet heel het leven van den mensch zijn ter eere Gods. Dat leven nu plaatst den i mensch heel vaak voor moeilijke beslis singen en dan is de Katholiek van huis uit gewoon voorlichting en leiding te vragen en te aanvaarden. Wie wat verder rondkijkt dan zijn eigen kleinen kring en wat kijk heeft op den menschelijken aard, zal dit als een weldaad beschouwen. Hij kan ook weten, dat vooral in zaken van politiek, de Kerkelijke Overheid al naar tijd en omstandigheden, landsaard en landshistorie, in haar absolute onthouding of in het geven van spaarzame politieke voorlichting uiterst voorzichtig is. Zoo heeft men in ons land een zachten drang van het kerkelijk gezag kunnen bespeu ren om de Roomsche kiezers te wijzen op het zeer groote maatschappelijke en zede lijke nut van het samengaan der partijen, welke staan op den bodem van recht, or de en christelijke belijdenis. In dien geest werd ook vaak aangemaand, om bij de verkiezingen rechts te stemmen. In die lijn werd ook vermaand om bij de jongste verkiezingen de groote Ka tholieke Staatspartij niet te verbrokkelen, niet den klassenstrijd op eigen politiek terrein in te halen enz. Dit alles is al gemeene leiding en voorlichting. Maar wat heeft dat nu met de dagelijk- sche, practische politiek te maken? Zoodra iemand kan aantooncn, dat een Bisschop aan een Katholieken Kabinets formateur wenken geeft om zijn regee- ringsprogram in een bepaalde richting op te stellen; wanneer men uitspraken kan aanhalen van het Roomsche Kerkelijke gezag ^ver een vloot of een legcrwet, over vrijhandel of protectie, over staats pensioen of vrijwillige verzekering, dan kunnen wij verder redeneeren. Maar wij behoeven zulke dingen slechts neer te schrijven, om het duidelijk voor een ieder te laten zijn, hoe dwaas de vrees voor inmenging van het Kerkelijk gezag in zui ver politieke aangelegenheden is. Nog maals, dat Kerkelijk gezag heeft een an dere, een meer verheven taak, dan dat het zich in zulk een wespennest zou steken. Voor de vrees onzer protestantsche landgenooten is dus niet de minste grond aanwezig, terwijl de achterdocht der roo- de agitators, welke meer door nijd tegen de sterke en machtige Katholieke eenheid dan door bezorgdheid voor onze grondwettelijke rechten gewekt wordt ons onbekommerd laten kan. 'Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Haarl Inkoop combinatie, 8 uur. Wouing- bouwvereeniging „Bloemenhof" 8 uur. Vereeniging „Konijnenfokkerij." Jlotel-cafi ,fipoorzicht Stationsplein Concert door het Elite Heeren-Ensemble Hoving. U.K. Huishoudschool Kleine Hout weg 14 Spreekuur Maandag van 24, (Donderdag van 1012 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oud« Gracht 39. Alle werkdagen voorm. van 913 uur. nam. van 2f ■ur. Zaterdags alleen van 912 uur. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen- Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 2—4 en van 89. Bisschoppelijk Museum. Jnnsatraat Da gelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. Luxor-tearoom. Groote Houtstraat {139-141. Middag- en Avondconcert U.K. Leeszaal en Bibliotheek. Jansstraat 49 Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feest dagen. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstr. 49 van 2half 3 aanvrage om ver sterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Stadsschouwburg Het Hofstadtooneel 8 uur De Veroveraar. 'Statenzaal Prinsenhof IK uur Ge meenteraadsvergadering. Gisteren is door de politie proces ver baal opgemaakt togen P. K. verlofhouder, wegens overtreding der drankwet. Zes flesschen sterken drank werden in beslag genomen. Een Amsterdamsch medicus, die Zondag ooggetuige is geweest van de ongelukken bij het zwemmen te Zandvoort, heeft aan het Alg Hbld. een en ander medegedeeld en daarbij als zijn meening uitgesproken, dat de reddingsdienst daar ten eenenmale onvoldoende is. Hij zat aan het strand, ter plaatse waar de zeeweg van Overveen eindigt en hoorde hulpgeroep. Het gold een dame, die door den badman met moeite is gered. Behalve deze vrouw had zich nog een ander te ver in zee gewaagd.Hij kon met een boei aan de kust worden gehaald. De geredde dame ademde nog en de me dicus bood zijn hulp aan, welke werd aanvaard. Het bleek hem, dat er niemand aanwezig was, die wist op welke wijze de drenkelinge moest worden behandeld. Men wilde „pompen" (kunstmatige ademhaling toepassen), maar dit was allerminst ge schikt, daar de vrouw nog regelmatig adem de. Eerst bijna een uur later kwam een arts uit Zandvoort. Het gevaar was toen geweken. Had onze zegsman echter niet dadelijk ingegrepen, dan zou de goed-be- doelde, maar niet deskundige hulp wellicht een glad verkeerde uitwerking hebben ge had. Het bleek dus, dat op een plaats waar druk wordt gebaad, zich niemand officieel bevond, die in staat was behoorlijk eerste hulp te verleencn. Toen zijn hulp niet meer noodig was, wandelde de medicus terug naar Zandvoort. Na circa 20 minuten te hebben geloopen, zag hij een jongetje van een jaar of tien, in badpakje, dat tot zijn middel in het wa ter stond. Het ventje riep om zijn vader die een eind verder in zee zwom en door den stroom werd voortgedreven. Door een kij ker was de zwemmer duidelijk te zien. Hij zwom uitstekend maar zag blijkbaar geen kans terug le keeren. Iemand van de reddingsbrigade de in een vorige editie genoemde Frossard is te water gegaan en heeft bovcnmeuschclijke pogingen aan gewend om den ongelukkige te redden, wat hem helaas niet is mogen gelukken. Al is de poging mislukt, het was een kranig stukje, dat bijna het leven ook van den jongen held had gekost, die doodop terug keerde. Alle hulde voor dezen jongeling, aldus de arts, maar voegde hij er aan toe is het geen schande voor een badplaats als Zandvoort, dat hij zijn leven moest wagen daar er geen behoorlijke reddingsmiddelen ter beschikking waren? Dicht langs den drenkeling voer een bootje met aanhangmotor, dat den man ge makkelijk had kunnen opnemen, als de be stuurder had geweten, welk gevaar er dreig de. Van het strand is gepoogd de aan dacht van de bemanning te trekken, maar zonder succes. Men begreep de teekens niet. Er varen daar langs het strand voort durend zulke bootjes. In het nu zoo moei lijk een dienst in te stellen, welke naar die vaartuigjes bepaalde, bekende teekens geeft als er gevaar deigl? Dat hoeft niets te kos ten. En waarom niet een van die bootjes voortdurend beschikbaar gehouden om drenkelingen op te halen? Nu moest een man zelfs twee man nen. maar het andere slachtoffer had de ats niet gezien verdrinken, omdat er nóch een bootje, nóch een behoorlijk sein- stelsel ter beschikking stond. De medicus wees er ons nog op, dat ter plaatse het zwemmen is verboden. Waarom niet stren ger de hand aan dat verbod gehouden, vroeg hij, waarom overtreders niet zwaar gestraft? Laat de menschen alleen zwem men, waar dat is toegestaan en waar vol doende hulp kan worden geconcentreerd. Het is natuurlijk onmogelijk de geheele kust van Katwijk tot IJmuiden te bewaken. Wie op een afgelegen plaats, waar ten eenenmale alle hulp ontbreekt, wil gaan zwemmen, moet dat zelf weten. Maar de zwemmers, die het zoover zoeken zijn uit zonderingen, de meeste blijven op de druk ke plaatsen, zoeken de gezelligheid. En °P die plaatsen kan een enkel agent gemak- keliïk alle overtredingen conslatecren. Bij onze informatie deelde de Zand- voortsche politie ons hedenmorgen mede, dat de lijken der verdronke nen nog niet gevonden zijn. Een onderzoek wordt ingesteld naar een drietal gevallen, waarin waar schijnlijk voldoende hulp is geweigerd om de drenkelingen te redden. Dit be treft vooral de bemanning van eenige plei,zierbooten en van een motorjacht. Proces-verbaal zal worden opgemaakt en mocht blijen dat inderdaad ge weigerd is volle medewerking te vcr- leenen om twee menschenlevens te redden, dan zal daarvoor de straf niet uitblijven. Het bleek ons, dat op het Zand- voortsche strand aan reddingsmidde len aanwezig is: 1 lijn van 150 M. met zwemvest en gordel. In het geval van Zondag kon deze lijn niet ge bruikt worden, omdat de verraderlijke onderstroom, veroorzaakt door den O.-wind 't slachtoffer met een vaar tje als van een fietsrijder naar zee voert. In korten tijd was de afstand, waarop de zwemmers zich uit de kust bevonden, één kilometer geworden. Verder is aanwezig een zuurstof apparaat en is ter beschikking een auto met dokter, met verbandmiddelen enz. Bovendien zijn bijna altijd boot jes in de nabijheid. Met wat meer medewerking en wat meer geluk, zoo oordeelt de politie, hadden dan ook de menschen, die Zondag zoo'n droe ven dood stierven, niet behoeven te verdrinken. Naar het oordeel der politie zijn de reddingsmiddelen in Zandvoort ruim voldoende, zoo voldoende als in geen enkele badplaats van Neder land waarschijnlijk. Met de meest uitgebreide collectie reddingsmiddelen echter zullen onge lukken mogelijk blijven. Op het drukke strand is altijd veel toezicht bij het baden. „Buiten de pa len" echter niet. Het is niet mogelijk het geheele strand van vjjf kilometer lengte te bewaken. Zandvoort telt vier a vijf duizend inwoners. In den zomer wordt het korps politie opgevoerd tot 22 man. Wilde men echter het geheele strand bewaken, dan mocht dat aantal' wel 80 worden. Dat is te veel voor Zandvoort. En ook niet noodig. Wie buiten de palen gaat zwemmen, moet dubbel voorzichtig zijn. Wie toestem ming krijgt van de politie om buiten de palen te kampceren, krijgt een briefje mede, waarop staat hoe ge vaarlijk het is te zwemmen in zee zonder behoorlijk bad toezicht. In dit verband mag wel eens wor den opgemerkt, dat vooral bij Oosten wind „de zee trekt" en zeer gevaarlijk is door de onderstroomingen. Men be hoeft soms maar tot even boven de knieën in het water te staan, om door den stroom ondersteboven te worden getrokken. Oppassen is hier de zeer stellige boodschap. Donderdag vergadert het Centraal Stem bureau ter benoeming van een lid der Prov. •Staten in de vacature J. Douwes Jr. (A.R.) Als diens opvolger wijst de lijst aan mr. J- Verdam te Amsterdam. In den nacht van Zaterdag op Zon dag zagen een hoofdagent en een agont van politie omstreeks 3 uur in den mor gen twee personen komen uit het perceel Klein maar Dapper van den heer Nor den, Barrevoetestraat. Bij het zien der politie vluchtte ieder van hen een ver schillenden kant op, achtervolgd door de politie. Achter één der beide werd nog een schot gelost. Beiden wisten te ont komen. Onmiddellijk daarop zijn agenten en een rechercheur teruggegaan naar het perceel Klein maar Dapper, waar bleek dat nog een derde persoon aanwezig was, die onder zijn eigen pakje een heeren- costuum verborgen had. In verband met een en ander zijn nadere onderzoekingen ingesteld en zijn in den loop van dien nacht en van gisteren Zondag nog een vijftal perso nen aangehouden, allen verdacht van diefstal met braak. Zij werden aan de justitie vergeleverd. Op het Nationaal Muziekconcours, uit geschreven door het Stedelijk Muziekcorps te Alkmaar, ter gelegenheid van zijn 55-jarig bestaan, behaalde: in de le afd. Fanfare het corps „Wil- helmina" van Santpoort-Velzen, dir. R. van 't Hoff, den len prijs met 194 p.; in de derde afd. Harmonie; den 2en prjjs „Voorwaarts" te Haarlem, dir. S. A. van den Broeke, met 163 p.; in de tweede afd. Harmonie den 2en prijs „Hillegomscho Harmonie Kapel" te Hillegom, dir. J. D. Schouten, met 171 p. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen der Gemeente, dat het op den 3en Aug. j.l. executoir verklaard kohier no. 11, afd. 7 op de Personeele belasting, dienst 1922, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand ge steld. wordende den ingezetenen tevens herin nerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. van het muziek in den Hout op Woens dag 9 Aug. 1922, to 8 uur. I 1. Frischer Muth, leiehtes Blut", Marsch F. v. Blon. 2. Ouverture „Nakiris Hochzeit" P. Lincke. 3. „Estudian- tina" Valse Espagnole E. Waldteufel. 4. Ballet de l'Opéra „Faust" Oil. Gounod 5. Grande Fantaisie de l'Opéra „Caval- leria B.usticara" P. Maseagni. 6. Frag ments de l'Opéra „La Bohème" G. Puccini. 7. Ouverture „Guillaume Teil" G. Rossini. 8.. Marche finale Alhier is sinds eenigen tijd opgericht de Tooneelclub „De Spaarne-spelers". De club steil zich ten doel het dilettantisme le bevorderen. Het ligt niet in de bedoeling kunstlievende leden, donateurs e.d. aan de club te verbinden. - De club zal verder inschrijven op too- neelwedstrijden en aan uitnoodigingen tot het geven van een invitatie- of gast- voorstelling gevolg geven. Vereenigïngen van philantropischen aard kunnnen op hun medewerking rekenen. Voor het diploma A. van de Ned. zijn in Den Haag geslaagd de hoeren J. Janges te Schoten en J. B Melis te Haar lem; voor het examen Fransch L. O. de heer K. Slijper, te Haarlem; voor het ex amen Engelsch M. O. akte A. de heer M. J. Mater te Velsen; voor het examen Fransch akte A. de heer H. J. C. Pas te IJmuiden. Voor het diploma A. van den Ned. Stenografen Vereen. Stolze Wery, slaag den de dames G. M. Ramondt en C. Gosen, alhier en voor het certificaat Machine- schrijven de dames J. Hommers en F. Eassehuit en de heeren H. Franzen en C. v- Wingerden, alhier. Daar men dikwijls van dierenmishande ling in de courant leest, meldt men ons nu als tegenhanger, dat gistermiddag 6 uur twee mannen alle moeite deden om een poes, die in het water was gevallen van het Spaarne bij de Mekbrug daaruit te redden. De eene klom bij de de brug naar beneden en de tweede, een brugwachter, maakte een schuit los en wist zoo de Poes te redden. Deze sloeg daarop, toen baar redder haar wilde pakken, haar na gels naar hem uit. Intusschen was de poes gered. De boorden van het Spaame waren zwart van de menschen. „De Hofslachter". Een gezond blijspel, met 'n tintje van gevoeligheid hier en daar net als 't le ven is: 'n drama en 'n klucht door elkaar gedrukt dèt is 't genre, waar ons schouwburgpubliek toch maar steeds de meeste waardeering voor toont. Zóó'n stuk is „De Hofslachter" en bij elke opvoering loopt de zaal vol, wordt er gegierd van het lachen, is 't applaus krachtig, de voldoening groot, de herin nering aangenaam. We zagen gisteravond Hubert La Roche weer als 'n prachtstuk van 'n dikken sla ger met 'n hart van goud, grappige bul derbas die zegt en doet zooals hij 't meent, en eerlijk genoeg is om zich boven z'n eigen zin en ijdelheid te verheffen, als 't noodig blijkt.... géén Hubert La Roche die een rol speelt, maar den echten le venden Hofslachter zagen wijl En zijn vrouw (Marie v. EijsdenVink) en Ru- dolf (Flor la Roche) die van mislukt stu dent 'n goed slager wordt, en Guusje (El- 'y van Stekelenhurg) en Willem (Jan Mulder en Elsje (Martha Walden), met den hofslachter meelevend in 'n vlotte, grappige, boeiende levensontwikkeling.... 't Was 'n avond die vreugde gaf, ook voor de Rotterdamsche spplers, denken we, die met warm applaus (enkele ma len bij open doek) gehuldigd werden. Wordt dit stuk weer opgevoerd, men ga er heen.... de „moderne meesterstuk ken" zijn er niets bij. Voorgesteld wordt goed te keuren de begrooting 1923 van het St. Elisa beth's of Groote Gasthuis tot een be- J drag van f 346.000. B. en W. stellen voor in te bren gen in het Gemeentelijk Woningbe drijf een aantal perceeien gelegen in de Damstraat, Jacobijnestraat, Oude Groenmarkt en Tyboutstnaat en toebe- hoorende aan de gemeente. Voor de benoeming tot lid van het college van zetters voor 's Rijks directe belastingen worden aanbevolen de aftredende leden C. J. Cramer, J. W. van Santé en L. Modoo. Als dub beltallen komen op de aanbeveling voor de heeren A. Konijn, J. J. Bec- eari en H. Franken. Door M. Nederkoom en Jac. Klerk, beiden alhier, is le kennen ge geven, dat zij in voortdurende erf pacht wenschen te ontvangen den grond, gelegen aan den Kinderhuis- singel, kad. bekend gemeente Haarlem| sectie A no. 4106 gedeeltelijk ter grootte van pl.m. 438 cA., tegen een erfpachtsprijs van f 1.75 per cA., ten einde daarop twee heerenhuizen te stichten. Tegen vorenbedoelde erfpachtsuitgif te bestaat bij B. en W. geen bezwaar. B. en W. stellen voor uit het ge meentelijk woningbedrijf terug te ne men eenige nader genoemde perceeien. Bij raadsbesluit van 12 Juli 1922 werd door den heer J. Haak, eervol ontslag verleend als leeraar in wis kunde aan de 2e Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus aLhier. Ten einde in deze vacature te voor- izien, stelt de Directeur van genoem de school voor om eenige lesuren op te dragen aan de leeraren Van den Hoek en Janett en voor de dan nog overblijvende lesuren tijdelijk voorden cursus 1922—1923, te benoemen den heer Ir. A. P. Potma, leeraar aan de Middelbare Technische School al hier. Gedurende den cursus 19211922 waren aan de Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus en daaraan ver bonden Hoogere Handelsschool met 2-jarigen cursus alhier werkzaam: lo. Mevr. J. L. van SluijsBar biers, als tijdelijk leeraar in dc Spaansche taal: 2o. de lieer B. Raptschinsky, als tij delijk leeraar in de Russische taal: 3o. de heer A. Bakker, als tijdelijk leeraar in de Maleische taal. B. en W. stallen voor genoemde functionarissen ook voor den cursus 19221923 aan genoemde school te benoemen. B. en W. schrijven aan den Raad: Gedurende den cursus 19211922 was aan de le Hoogere Burgerschool met 5-ja rigen cursus alhier als tijdelijk lecrares in de lichamelijke oefening werkzaam, mevr. B. ScheepersGeuer, terwijl dc heer P. H. Greiner tijdens de cursussen 19201921 en 19211922 aan de school verbonden was als tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal. Door den Directeur van genoemde on derwijsinrichting wordt thans voorgesteld, mevrouw ScheepersGeuer wederom tijde lijk voor den cursus 19221923 en den heer Greiner vast aan de school te benoe men. Hiertegen bestaat onzerzijds geen be zwaar, terwijl de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op ons desbe treffend verzoek heeft bericht in eene her benoeming van Mevr. Scheepers te zullen berusten. Door B. en W. is tweemaal afwijzend beschikt op een verzoek der heeren Ger mans en Groenings om den erfpacht-canon van de bouwterreinen aan de Zomervaart waarop door hen 111 arbeiderswoningen zullen worden gebouwd van f 1.05 per M2 te willen stellen op 0.95 per M2. Het gevolg daarvan zal zijn dat de huurprijs dier woningen f 7.10 inplaats van f 6.60 per week zal worden. Genoemde onderne mers vragen nu, alvorens dezen hoogeren huurprijs te bedingen, aan den gemeente raad om den erfpachtscanon alsnog op 95 cent per M2 te stellen. B. en W. stellen voor op dit verzoek af wijzend te beschikken omdat de kostprijs van den grond het lager stellen van den canon niet toelaat. Men is begonnen met het afbreken van de reusachtige lange telefoonpaal, staande op den Wagenweg nabij het Houtplein. Door de ondergrondsche leiding is deze overbodig geworden. Deze ijzeren telefoon paal is o péén na de hoogste uit de stad, n.l. 30 M. lang. Eerst wordt de groote ijzeenr korf aan het boveneinde van de paal aan stukken afgebroken, waarna het gevaarte zal worden omvergehaald of ge streken. Voorwaar een gevaairiijk werk. Gisteren was de heer Joh. van Ake 12Va jaar verbonden aan de Sociëteit ,,Trou moet blyken"; thans is hij daar oberkellner. Het personeel heeft hem des morgens onder leiding van den kastelein, den heer Michel, feestelijk ontvangen en in een gezellig samenzijn gehuldigd. Te vens werden den jubilaris eenige sou venirs aangeboden. Des avonds is de heer Van Ake door de hoofden der Sociëteit in de bestuurkamer gehuldigd. Van de leden kreeg hij een enveloppe met inhoud; van het bestuur eveneens Den avond bracht hij verder in den huiselijken kring door. P. Schrama, K. Begijnestr. 26, bril. J. Koel, Frans Halsstr. 18, beursje. J. Blankwater, Esschilderstr. 4 dasspeld. J. Oudschans, Leidsehestr. 72, postduif. H. v. d. Mey, Delftstr. 35zwart, hond. Wf Griek, Harmejansstr. 52, hond Kennel Fauna. J. v. d. Nee, Bakkerstr 60, li- neaal. S. de Lee, Leidsehestr. 36rood, overhemd en das. A. J. Buitenhuis, Nic. Beetsstr. 16rood, H'liede, portemonnaie. J. Klaus, Brouwersvaart 134, potlood. A. Duivenbode, Saenredamstr. 47rood .porte monnaie. 0. Seilhorst, Gasthuislaan 5, poederkwast. J. Joosten, Wouwermanstr.. 88, ring. H. Wesseling, Kamperzijstr. 5, sleuteltje. O. Bax, Tulpenstr.. 22, schoen tje. E. Preseur, Kruisweg 21rd., werknak. C. Prevoost, Jan Sfeenstraat 9, Bad- costuum; Knegt, Jansstraat 52, Bal; B. Punt, Emoslraat 7, Bal; Bureau van Poli tie, Smedestraat, Ceintuur; P. H. van Sijp, Oranjeboomstraat 79rd, idem; L. Koster, Harmenjansweg 57K, Dop van een as; Tenbroek, Patriarchstraat 15, Post wissels; Buurman, Hoogewoerdslraat 13, Hond; v. d. Kloet, Kinheimweg 272, Bloe- mendaal, Handschoen; J. Koer, President Steynstraat 22, Moker; v. Thiel, Spaarn- wouderstraat 48rd, Hond, Kennel Fauna; Klingers. Ursulastraat 10, Hond, Kennel Fauna; H. Hindriks, Assendelversfraat 19, Hond, Kennel Fauna; Glas, Gen. Joubert- straat 24, Halsketting: K. L. Post, Teding van Berkhoutstraat 24rd, Netje met bal len; A. Toeset, Warmoesstraat 9, Onder broek; Hoevens, Jansstraat 44, Portemon naie; J. Germans, 2e Vooruitgangstraat 4, Portemonnaie; J. Muusse, de Keystraat 2rd, Portemonnaie; L. v. u. Boom, Kla- renbeekstraat 41, Regenjas; B. Apetz, Palmstraat 5rd, Schoentje en kousje; G. Jordaan, Baljuwlaan 24, Zandschepje. rr lr„ M l. "rr De heeer Poppe is sinds 1913 lid De heer Poppe is nu reeds 1913 lid van den Iiaarlemschen gemeenteraad en werd daarin, na den heer Nagtzaam, als tweede socialist gekozen. Hij is dus nu het langst zittend raadslid der S.D.A.P., maar niet de fractie-leider. Dat is de hesr Beinalda. 's Heeren Poppe's tempe rament schijnt voor leider eener fractie niet geëigend. Wie hem in den Baad eenige zittingen lang heeft gadegeslagen, zal ook spoedig tot die conclusie komen. In tegenstelling met den heer Bei nalda en in zeer scherpe tegenstelling met wijlen het raadslid Nagtzaam, die de kalmte zelve scheen, behoort de heer Poppe tot de zeer warmbloedige, tot de impulsieve, ja tot de impetueuse raads leden. We kennen geen raadslid dat lich ter ontvlambaar is en in lichte laaie staat dan de heer Poppe. Veel scheelt het toch al met vroeger, want eenige jaren geleden was hij een vaatje buskruit gelijk. Ik herinner me nog hoe menigmaal, wanneer Poppe onder het betoog van een tegenstander, driftig opsprong, Nagtzaam hem kalmeerend op zijn stoel terug drukte; die taak werd later door den heer Gerritsz overgenomen. Tegenwoor dig verliest de heer Poppe nog maar zelden zijn zelfbeheersching en dat komt niet alleen zijn betoog ten goede, maar hij zal zelf ook wel ondervinden dat van deze kalmere gemoedsstemming veel meer kracht uitgaat en dat zij prettiger is voor anderen, maar vooral ook pret tig voor hem zelf. Do heer Poppe is intusschen een der meest, zooal niet het meest vooraan staande, lid der socialistische raadsfrac tie; als propagandist voor de socialis tische zaak in Haarlem van niet te on derschatten waarde voor de partij. Misschien de man, die, nu de heer Nagtzaam is heengegaan, op de roode massa over den meesten invloed be schikt. Voor zoover ons bekend is, is Poppe onder zijn Haarlemsche partijge- tooten, vooral onder de rood georgani seerde arbeiders buitengewoon goed in tel. Het is een goed raadslid. Van elke raadsagenda, van elk raadsvoorstel schijnt hij een aparte studie te maken. Slechts weinige raadsleden zullen zoo telkenmale innerlijk overtuigd zijn waarom zij vóór of waarom zij tegen een voorstel stem men als hij. Nauwgezet bestudeert hij het voor en tegen van elk voorstel en het maakt den indruk alsof hij niet dan na toepassing van hot hoor en wederhoor zijn stem bepaalt. Het is een ijverig t raadslid en bovendien gezegend met den studie-ijver van een auto-didact. Hoe hij het aanlegt is ons dikwijls een raadsel, maar op de meest onverwachte interrup tie heeft hij in den Baad immer een brochure, een krant, een citaat of uit knipsel bij de hand, dat z.i. nuttig is den debater te beantwoorden en niet zelden klopt het als een bus. De belas- tingonderwerpen hebben immer zijn spe ciale liefde en hij heeft het zoo ver in die kennis gebracht, dat hij voor deskun digen niet op zij gaat. Levenswaardige artikelen over dit onderwerp verschenen zelfs van zijn hand. In zijn optreden in den Baad heeft do heer Poppe iets persoonlijks. Lang niet altijd gaat hij met de fractie mede en ik verdenk er de fractie van niet zelden door zijn betoog tot een of ander standpunt te worden overgehaald. Dit raadslid weet wat hij wil, hoewel zijn opinie, mij zelfs verplaatsende in een socialistischen gedachtengang, niet altijd juist is. Maar in zijn optreden maakt hij den indruk eerlijk te zijn. Hij is overtuigd van de juistheid zijner beweringen. Dat is een groote verdienste, en een eere- titel. Juist om deze eerlijkheid in zijn over tuiging vraag ik mij somwijlen af of het raadslid Poppe niet een andere we reldbeschouwing er op na zou houden, indien hij zich niet, door de omstandig heden wellicht geleid, eenzijdig in één bepaalde richting had opgevoed, maar ook met denzelfden ijver en onbevoor oordeeld had getracht andere opvattingen en leerstellingen te doorgronden en recht te doen wedervaren. Barometerstand 7.57. Neiging vooruit OPGAVE VAN; Medegedeeld door het Kon. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht inden morgen van 8 Augustus 1922. Hoogste barometerstand; 767 m. M. te Vestmanoer. Laagste barometerstand: 748.2 m. M. te Haparanda. Verwachting, van den avond van 8 tot den avond vun 9 Augustus: zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelij- ke wind; zwaarbewolkt tot betrokken, met regen of onweer; aanvankelijk iets warmer

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1