In en om Haarlem. - Het succes onzer Uitverkoop Donderdag 10 Augustus 1922 45ste Jaargang No. 14217 Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad UIT DEN OMTREK Jif den Haarlemschen Gemeenteraad. HAARLEM. De gemeenten en het P. E. N. Examen Hoofdakte. Kruisverbond. rede, Een lang, aanhoudend applaus, Gedeputeerde Staten en de ge meente-ontvangers. Personalia. Jubileum. Gevonden voorwerpen. Staking opgeheven Programma Burgerlijke Stand. LEIDEN. R.-K. Kamer-Centrale Leiden. ÏJMUIDEN. IB Het ongeluk te Zandvoort. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. is groot!! Uitsluitend modern Schoenwerk L. PAANAKKER S SCHOENMAGAZIJN 46 GR. HOUTSTRAAT 46 VOORHOUT. Da abonnementsprijs be draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 54 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426 t 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 HAARLEMSCHE Adverïentiën 36 centa per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en Aanbod- advcrtentiën 1—4 regels 60 cents per plaatsing! elke regel meer 15 cent' bij vooruitbetaling. Wijlen Nagtzaam heeft gisterenmiddag zijn straat gekregen. De heer Peper her haalde zijn critiek hiertegen van de vo rige maal en voegde er aan toe, dat over tien jaar niemand, zelfs niet in Haarlem, meer over dit gewezen raadslid zal spre ken. Welnu, als dit waar is en onze medewerker onder de „Damiaatjes' 'heeft dit dezer dagen ook beweerd dan heb ben de sociaal-democraten toch dit be reikt, dat over veel langer dan tien jaar de naam van hun partijgenoot nog wel genoemd wordt. En als zij nooit meer eischen Jan het recht op een naambordje op den hoek van een straat, wel, dan zul len w'j hun dat genoegen niet misgunnen. Er is daarna natuurlijk gepraat, maar mi >er dan wij hadden verwacht, over het V rstel tot bestrating van den Wagen- ,g met asphaltblokken. Dit voorstel had 1 ,j 1ste lezing voor ons al dadelijk de be koring van het woord „asphalt", vroeger verboden uitdrukking in ons gemeentebe stuur. Maar wij hebben nu een meer mo dernen Wethouder van Openbare Wer ken, die niet de meening schijnt toege daan, dat Haarlem alleen kei- en klin kerbestrating moet hebben om het stads beeld niet te bedervenl Wij zijn dus op den goeden weg. In het voorstel waren echter enkele duistere punten. De heer Klein wees op eenige ervan: een prijs van 11.per M2 klopte niet met de gegeven becijfe ring, waaruit minstens een prijs van 13.kwam. Verder, wat beteekende het voorstel aan den Raad om i n p r i n- c i p e tot een bestrating met asphalt blokken te besluiten? Wethouder Slin- genberg gaf een bevredigend antwoord: oorspronkelijk had men gedacht, dat een betonvloer van 20 c.M. noodig was, maar later bleek men met 10 c.M. dikte te kunnen volstaan. B. en W. kozen den vei- ligen middenweg van 15 c.M., wat zooveel in den prijs scheelt, dat een raming van 11.aan den veiligen kant is. Voorts was de bedoeling den Raad in beginsel voor dit voorstel te winnen, wat zeggen wil, dat B. en W. doorgaan met déze nieuwe soort van bestrating van den Wa genweg en omtrek Stadhuis, wanneer het mogelijk blijkt, deze voor hoogstens 11 per M2 uit te voeren. Gaat dit niet, dan komen B. en W. opnieuw bij den Raad. Dit laatste nu zal wel niet geheel en al juist zijn. Immers, in ieder geval zal toch nog een crediet aangevraagd moeten worden; want op een „beginsel" alleen geeft nie mand geld. Maar de bedoeling was dui delijk en de heer Klein legde er zich bij neer. Andere raadsleden hadden andere moeilijkheden: de heer Visser had in het rapport van den Directeur, gedateerd Mei van dit jaar, nog niets over asphaltblok ken gelezen. Hoe werden deze zoo plot seling ontdekt? Deze spreker had boven dien den Wagenweg des ochtends nog be zocht en had er hoogstens 10 pet. gebro ken steen gevonden. Waarom geen nieu we, goedkoopere klinkerbestrating. Ver schillende andere raadsleden informeer den nog naar de reden, waarom de Wa genweg zoo opeens voor een nieuwe be kleeding in aanmerking kwam boven tien tallen andere straten en wegen, die even veel en meer rechten hadden naar hun meening. Nu stond mr. Slingenberg in de beant woording hiervan wel heel sterk. Eerstens had hij de geheele Commissie van Open bare Werken op zijn hand, die mede een studiereis naar België had gemaakt en van de voortreffelijkheid van het nieuwe procédé overtuigd was geworden, een der niet uitgepraat kwam. Het gewraakte voortreffelijkheid, waarover de Wethou der niet uitgepraat kwam. Het gewraakte beroep op Brussel wilde hij buiten be schouwing laten. Maar daar was een druk ke verkeersweg in Antwerpen, waar een bierbrouwerij den geheelen dag zware wagens over een met asphaltblokken be straten weg voerde; daar was de weg bij Villevoorde (tusschen Antwerpen en Brussel) met zeer druk en het zwaarste moderne verkeer. En daar voldeden de asphaltblokken uitmuntend. Zij hebben door hun samenstelling van gestampte graniet, met hun voegen tusschen de ver schillende blokken, waardoor uitglijden voor paarden en slippen voor auto's voor komen wordt, door hun effenheid en toch blijvende ruwe bovenhuid alle voordeelen van asphalt en klinkers samen, terwijl zij de nadeelen van beide missen: in één woord: 't is de volmaakte bestrating voor het moderne verkeer. Dat de directeur van O. W. daarvan in zijn rapport van Mei nog geen melding maakte, komt, omdat de Bel gische fabriek eerst de laatste maanden reclame heeft gemaakt voor haar arti kel (Een wel wat vreemd argument, als wij hooren, dat men in Amerika de as phaltblokken al een paar jaar gebruikt.) Wajnm nu de Wagenweg als proef ge kozen is? Om den deplorabelen toestand, waarin hij verkeert en die onmiddellijke, afdoende verbetering vereischt. Een nieu we klinkerbestrating zou iets goedkooper in aanleg zijn, maar na tien jaren is zij totaal versleten, terwijl eene met asphalt blokken veertig jaar meek an, dus feite lijk drie maal goedkooper i& De heer Van Liemt onderstreepte dit laatste deel van het betoog van den Wethouder, door mee te deelen, hoe op de.i Wagenweg de klinkers van elf c.M. tot vijf en minder c.M. waren afgesleten. De geheele weg zou binnen kort een ruïne worden. Wij zijn het volkomen met de keuze van dezen weg eens. Hier gaat het groote, moderne verkeer met vracht- en luxe auto's, met zware wagens, heel den dag en gedeelten van den nacht, geregeld door. De huizen aan den Wagenweg heb ben thans reeds groote schade geleden door de zeer slechte bestrating; de toe stand is daar inderdaad onhoudbaar. Mo ge nu deze proef aan de verwachtingen beantwoorden! Aan medewerking van den Raad ontbrak het niet: de voordracht werd zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Voor B. en W. een succes, maar ook een groote verantwoordelijkheid. Als treurig teeken des tijds prijkt op alle agenda's van gemeenteraden tegen woordig herhaaldelijk een voorstel over voorziening in werkeloosheid. Wij hadden er gisterenmiddag ook weer een. Nu is dit onderwerp allerminst ge ëigend voor roode agitatie, hoewel het er altijd aanleiding voor geeft. Zoo betoog de de heer Peper weer eens, dat het een schande was om voor voorziening in werk loosheid het systeem van aangenomen werk toe te passen^ Dan immers werd er te hard gewerkt en was het werk te gauw op! En de menschen stonden weer op de keien! Ook was het een schandaal om minder dan het loon, vastgesteld bij de collectieve contracten, aan werkloozen uit te betalen. En nu nlocht de regeering in den Haag zulks decreteeren, dan moes ten wij het des noods maar zonder Rijks subsidie doen. En de heer Peper diende daartoe een motie in, welke echter niet eens ondersteund werd. Zulke dwaashe den slikt de Haarlemsche Raad gelukkig niet! Integendeel, de heer Gerritsz strafte den communist later op zeer zakelijke en deskundige manier af, door er op te wij zen, dat het systeem-Peper vernederend voor de arbeiders is en tot onduldbare lijntrekkerij voert. Wilden de sociaal-democraten dus niet met de economische dwaasheden van den heer Peper meegaan, iets wilden zij toch wel doen. De heer Laméris wilde n.m. dat B. en W. zich tot den Minister zouden wenden, om verhooging van het loon der te werk gestelde werkloozen te vragen. Wethouder Heerkens Thijssen zeide ech ter voor een dergelijke vertooning, welke er alleen op uit kon zijn om de arbeiders te paaien, niets te gevoelen. De loonen immers kwamen na lang en breed over leg tot stand. De Regeering zou dus be doelde protesten eenvoudig naast zich neerleggen. Toen echter de heer Gerritsz er op wees, dat hier misschien in de bereke ning der Regeering een fout was, gaf de Wethouder toe, dat er op dien grond aanleiding kon zijn om zich tot de Regee ring te wenden. Ten slotte kwam de Wethouder van Onderwijs onder het mes en mr. Bruch was gisterenmiddag niet zoo gelukkig als gewoonlijk. Eerst hield een voorstel om voor het schoolhoofd, den heer Hindrix, aan den Minister te vragen bij uitzonde ring ontslagen te mogen worden van den plicht tot les geven, den Raad onnoodig lang bezig. De heer Boes moge een schijn van gelijk hebben gehad met zijn bewe ring, dat hef betrokken hoofd eerst maar eens zijn avondlessen moest opgeven, al vorens hij voor dispensatie van les ge ven overdag in aanmerking kwam wij gelooven toch, dat het zure adres van den Bond van Nederlandsche onderwijzers de voornaamste aanleiding was voor een deel van den Raad om een zoo ongewone per soonlijke discussie te voeren. Bij de stem ming over het voorstel staakten de stem men, zoodat een volgenden keer de be slissing moet vallen, bij een betere op komst van den Raad in het voordeel van B. en W< Bij het laatste punt geleek de Raadzaal meer een rechtzaal, waar de advocaat van den eischer en van de tegenpartij hun spitsvondige pleidooien hielden, Mr. Bruch en mr. Slingenberg zwommen in de zaligheid van wetsartikelen en wierpen elkaar met de gebruikelijke projectielen der juristerij om de ooren. Mr. Slingen berg was zoo geheel in zijn rol, dat hij voortdurend van „mijnheer den president" sprak! Waarom het ging? Het bestuur der „Stichting Noorderkerk en School" heeft aan den Raad een som van 174.000 ge vraagd voor het vergrooten van de school aan de Velserstraat en uitbreiding voor U. L. O. De meerderheid van het college van B, cn W, adviseerde echter het ver zoek niet toe te staan, omdat b ij de aanvraagde stukken onvoldoende wa ren. Wij zeggen „bij de aanvraag", omdat later een aanvulling kwam. Er zou n.m. een school komen 'oor U. L. 0_ met 29 leerlingen, waarvan er elf te Haarlem zouden wonen, de overige te Schoten. Nu leest de meerderheid van E< en uit art, 73 der onderwijswet, dat de aan vraag ten minste voor 18 leerlingen moet geschieden te Haarlem woonachtig, ter wijl mr. Bruch in de wet leest, dat niet op de woonplaats behoeft gelet te wor den. Bovendien was er verschil van mee ning over dit punt: er staat in de wet, dat de gegevens „bij aanvraag" overge legd moeten worden. £)us geen aanvullin gen later, zegt de meerderheid van B. en W. „Maar dat is eng formalisme," zegt mr. Bruch; „het mag wel!" Wij verdiepen ons niet in deze juridi sche puzzles. De Minister van Onderwijs, om een beslissing gevraagd, antwoordde wijselijk, dat de Raad eerst een uitspraak moest geven! Welnu de Raad deed dit, maar ver moedelijk in meerderheid niet op de gronden door mr. Slingenberg ontwikkeld. De heer Boes leverde n.m. een betoog, waaruit minstens viel te concludeeren, dat er aan een school, als door deze vereeni- ging gewenscht, nu juist geen directe be hoefte bestaat, zoodat er zich maar twee léden aan de zijde van mr_ Bruch plaat sten. We zullen nu moeten afwachten, of de vereeniging een nieuwe aanvraag in zendt, ofwel in beroep gaat. De afdeeling Noord-Holland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten vergadert op 28 Aug. ten stadhuize te Amsterdam. Aan de orde komen volgens 't „Hbld." de volgende voorstellen betreffende wijzi ging in de contracten met de P. E. N.: De vergadering besluit de gemeentebe sturen te adviseeren tarieven te aan vaarden opgesteld onafhankelijk van de bedrijfsresultaten van het P. E. N. en wel op de basis van de kostprijs lijnen der Vereeniging van Directeuren van E ectr.'c't it 'oediij en in Neder'and. De vergadering besluit de gemeentebe sturen te adviseeren met ingang van 1 Juli 1922, te aanvaarden de tarieven vol gens dat beginsel opgesteld door de ge combineerde vergadering van de staten commissie voor het P. E. N. en de afge vaardigden van de Vereeniging van Ne derlandsche Gem-eoten, nf 'ee'ing Noord- Holland, echter met deze beperking, dat het gemiddeld bedrag van f 140 per K. W. niet wordt te be,'en gegaan. De vergadering spreekt den wensch uit, dat er een organische band tusschem P.E.N. en gemeenten blijft bestaan door een doeltreffende vertegenwoordiging in den Raad van Toezicht. HAARLEM. 7 en 8 Augustus. Geëx. 15 mannelijke candidaten. Geslaagd de hoeren J. R. Baasik, A. G. Noope, M. van Ees, G. Boom, J. H. van Tuksk, 0. A. J. van Dongen en G. Warnink, Am- steram: H. Kraaier, Zaandam. Velen hadden Dinsdagavond gehoor gegeven aan de uitnoodiging van „Ex celsior", de tooneelafdeeling van het Kruisverbond, om in het gebouw St. Bavo haar voordrachtenwedstrijd bij te wonen. De voorzitter heette den spreker, den WelEerw. heer Nieuwen huizen, de bestuursleden van den R. K. Vrouwenbond te Haarlem en het Kruisverbond te Heemstede, benevens de verdere aanwezigen hartelijk wel kom en maakte van de gelegenheid gebruik om enkele spoedeischende ver- eenigingszaken af te handelen. De voorzitter der Reddingsbrigade hield een korte, krachtige speech om zijn afdeeling in aller belangstelling aan te bevelen en dan was het woord aan Kapelaan Nieuwenhuizen, die een opwekkend woord zou spreken tot de leden van Kruisverbond en Mariaver- eeniging. Spreker begon met een humoristi sche inleiding, waarbij de veel ge hoorde dooddoener, dat de drank niet voor de ganzen gebrouwen is, duchtig onder handen genomen werd. Was 't maar voor de ganzen gebrouwen! Dan zouden we ons wèl kunnen vergasten aan het bespottelijk schouwspel, dat een troep dronken redelooze beesten zouden opleveren, maar dan behoef den we ons niet zoo vaak te bedroe ven over het treurig tooneel van door Drank verworden menschen en door drank tot ellende gebrachte gezinnen. Nu is 't de heer der schepping, de koning der aarde, die op dat punt niet zoo verstandig handelt als een gans, maar zich overgeeft aan het drankmisbruik, waardoor zijn edelste gaven ontsierd worden. Spr. schetste met verzen uit Vondel's „Lucifer" het beeld van den mensch in al zijn groot heid en schoonheid en daartegenover plaatste hij het beeld van den dronk aard, die den roem van evenbeeld Gods te zijn, te schande maakt. Daar om is de Katholieke Drankbestrijding, die den mensch opheft boven zijn ver derfelijke hartstochten, een uiting van liefde tot God. Een uiting ook van echte liefde jegens den evenmensch, omdat de drankbestrijding de onge lukkige slachtoffers van het alcoho lisme helpt en het voortwoekeren van het'kwaad tegengaat. Duizenden redt gij, riep spr. geestdriftig uit, door woord, voorbeeld en daad. Gij brengt het geluk terug in de huisgezinnen, den blijden lach in vele, naar't scheen voor altijd verwoeste levens. Moge de Katholieke drankbestrijding, met zijn kern de redding van drankzuchtigen, aan de maatschappb een lieflijker aan schijn geven! Met een gewijzigd vers uit „Roomsche Blijdschap", ter op wekking tot nog vuriger actie en groo- ter offervaardigheid, besloot de ge wijde spreker zijn kloeke, gloedvolle nog eens herhaald toen de voorzitter aan Kapelaan Nieuwenhuizen dank bracht, leverde het bewijs dat het pakkend betoog had ingeslagen. Het verdere gedeelte van den avond was gewijd aan het tooneel. De mede dingende leden gaven dramatische of komische voordrachten ten beste, die voor het meerendeel zeer in den smaak van het auditorium vielen. Sommige hadden op hooger peil mo gen staan, maar de keuze in goede, populaire voordrachten is blijkbaar niet groot, 't Was een onderlinge wed strijd met veel gemoedelijkheid en de goede stemming bleef er tot het einde in. De voorz. der jury welke bestond uit de heeren H. B. v. d. Sande, J. de Zwager en H. v. Geldorp, kon een zevental prijzen uitreiken, alle geschenken. De winnaars waren: A. v. d. Hoek, N. v. d. Erf, P. Bogaard, G. v. d. Erf, J. Goovers Jr., C. Bak ker en H. Bogaard. Een collecte voor een nieuw vaandel van het Kruis verbond bracht ongeveer 13 gld. op. Met een hartelijk dankwoord aan al len, die tot het welslagen hadden bij gedragen,werd de zeer gezellige avond door den voorzitter gesloten. Door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland iis, zooals we reeds medden, aan de gemeentebesturen een circulaire gericht met betrekking tot de salarissen van de gemeen te- ontvangers. In vergaderingen van verschillende ge meenteraden in Noordholland, zoo sohrijft de „Tel." naar aanleiding hiervan is meer malen scherpe critiek uitgeoefend op de houding van Ged. Staten, als het gold de vaststelling der jaarwedden van burge meesters, secretarissen en gemeente-ont vangers. De strijd zal nu opnieuw beginnen en in nog feller mate, naar aanleiding van de door Ged. Staten van Noord-Holland aan de gemeentebesturen gerichte cilrculaire met betrekking tot de salarisregeling voor de gemeente-onvangers, nu de weiikkring van deze ambtenaren zoozeer is ingekrom pen, doordien de gemeentelijke belasting (hoofdelijke omslag) door het Rijk wordt geïnd. In tal van plattelandsgemeenten zal er nu voor de ontvangers een minimum van werkzaamheden overblijven, doch de salarissen der tegenwoordige functionaris sen mogen naar uitspraak van bedoelde circulaire niet worden verlaagd. Wel mo gen hun werkzaamheden worden opgedra gen, die in onmiddellijk of zijdelingsch ver band met hun ambt staan, doch deze zijn zoo miniem, dat, afgezien van de vraag of zij daartoe de noodige kennis bezitten, deze weinig te beteekenen zullen hebben. Ons wordt van deskundige zijde verzekerd dat in tal van plattelandsgemeenten, waar de salarissen der gemeente-ontvangers van f 10001400 bedragen, de werkzaamheden in 1 uur per week, kunnen worden verricht. De betrekking wordt over het algemeen vervuld door hen, vcor wie 't als bijbaantje wordt beschouwd. Geen wonder dan ook, dat er in de kringen van vele Gemeente raadsleden plannen worden op touw gezet, ten einde te verkrijgen, dat in deze tijden van noodzakelijke bezuiniging ook op dezen lak van dienst zal worden bezuinigd. Bij de laatst gehouden examens voor het diploma van den Ned. Stenografen- Vereeniging Stolze-Wery slaagden nog Mej. 0. Slingervoet Bamondt te Heem stede. Tot het examen Hoogduitsche taal M. O. akte A. is toegelaten de heer A. de Fouw, alhier, Geslaagd is voor het examen tuin bouwkunde L. O. de heer W. 0. Brou wer van Haarlem. Bij Koninklijk besluit is aan J. C. Pull, controleur bij de posterijen en telegrafie, te Haarlem, veriof verleend tot het aanne men van het hem door Hare Koninklijke Hoogheid de Groot-Hertogin van Luxem burg toegekende ordeteeken van officier in de Orde van de Eikenkroon. Gisteren vierde de heer A. 0. Wijkhuizen rijn 25-jarig jubilé als loopknecht bij de fa. I. Haan in de Barteljoris- straat. In rijn woning ontving hij een vaas fraaio bloemen. Op 't kantoor werd hij door zijn patroon, den heer A. JEL Weyborg, toegesproken, die hem een enveloppe met inhoud overhandigde. Van het personeel ontving do jubilaris een geschenk. Den verderen dag had hij vrijaf. Hen 8sten September a.s. zal het een kwart eeuw geleden zijn dat de heer O. 0. Coers in dienst trad der Neder landsche Spoorwegen. Thans is hij werk zaam in de afdeeling ketelmakerij al hier. Hen Jubilaris, die wonende is Kloos terstraat, zal vermoedelijk op dien dag een serenade gebracht worden, door de muziekvereeniging Harmonie Crescendo. Terug te bekomen bij: A. Beers, Am sterdamstraat 52, badhanddoek, kam enz. W. Stouten, Wouwermanstraat 10, bank papier. A. Officier, Barendsestraat 1, be stellersboekje. C. Baaij, Maorten van Heemskerk-traat 60, badro-tuum en hand doek. 0. Huizinga, Teding van Berk- houtstraat 17, beursje. J. v. d. Eijnde, Mr. Lottenlaan 8 rood, herdershond. Theunissen Ged. Raamgracht 21 rood, dameshorloge. Lambooij, Westerstraat 63, medaille, de Vreugd, Hieronymus v. Al- phenstraat 12, portemonnaie. B. Bom, St. Anthoniesteeg 8E, portemonnaie. M. Gu- de Zoetestraat 40, rozenkrans. E. Hurk- mans, Assendelverstraat 5, regenmantel. B. Beek, Rozenprieelstraat 39 zw„ taschje met inhoud. De staking van de schilders van de woningen aan de Barbarossastraat, van de woningbouwvereeniging St. Bavo is opgeheven, zoo meldt men. Een 30-tal schilders zijn thans bezig. Deze staking, die geruimen tijd geduurd heeft, is in bet voordeel der stakers geëindigd. Orgelbespeling in de Gri ote of St. Bavo- kerk te Haarlem, op Donderdag 10 Aug. 1922, 's avonds van 7.308.30 uur, door den heer J. C. van Apeldoorn, Bussum. 1. Conzert Praludium, G. Riemen- schneider 2. Eglogoe Ecossaisse, Th. Salomé. 3. Fantasie, C. Homilius. 4. Can zone, W. Handel Thorey, 5. Fantasiie: „Sollt' iich meinem Gott nicht singen", U. Seifert. Ondertrouwd: 9 Augustus, 0. J. W. van Snippenburg on J. 0. Herreveld P. Voortman en J. Wt M. Wielders G. Kruup en A. B. Heerens S. H. Wijnalda en H. Sieraad J. van Duijn en A. van Heerden Th. Bel- jaards en 0. Stokman G. A. Bau- meister en A. H. van Mook L. Kroon en J. Oudolf H. Kuipers en A. E. E. Gruter J. van Boelen en P. Koe nekoop. Getrouwd: 9 Augustus: W. Schilpzand en A. Huig; H. D. van Leuven en M. S. Koster; G. Meijer en A. Spits; W. van Keulen en M. M. Lammes; K. E. Grandia cn M. P. Scheffers; J. F. ter Smitten en J. J. Schoulen; J. A. Busée en J. Seu- bring; W. J. Kompier en D. P. S. de Vos; G. B. Heerens en B. C. M. Wesseling; G. C.Habich en C. Kristel; P. J. A, Buijs en C. van der Zwet;J. Boeree en A. M. Dikkeboom. Geboren: 8 Augustus, d. van A. Wild schutOppenhuis. d. van M. C. Klan- dermande Wilde. 9 Augustus, z. van J. C. E. KabelDouglas. Overleden: 7 Augustus. J. C. Bender, 60 j„ Hazepaterslaan. 8 Augustus. P. C. W. Weijers—Heeres, 29 j., Kamperlaan. 9 Augustus. T. HeisDekker, 61 j., Ael- bertsbergstraat. De R.K. Kamer-Centrale Lelden houdt een algemeene vergadering op Woensdag 13 September 1922, der namiddags uur, in het Bondsgebouw (Stoenschuur) Leiden. Agenda; 1. Opening. 2. Notulen. 3. Rondvraag. (Deze vindt hier plaats, wijl het oude Bestuur er bij betrokken kan zijn, terwijl bij 't einde der Agenda het nieuwe Be stuur de leiding heeft.) 4. Bestuursverkiezing. De volgende Candidaten zijn gesteld: A. J. Oostdam, Leiden 19 maal; A. C. van Berkel Gouda, 17 maal; H. Bader, Sas- senheim 16 maal; J. B. Bes, Alphen a. d. Rijn 15 maal; P. Warmerdam, Lisse 15 maal; H. Bank, Hoogmade 14 maal; P. F. Veelenturf, Hazerswoude 13 maal; J. H. Kaale, Bleiswijk 12; Dr. A. C. A. Hoffman man, Gouda 11 maal; C. J. L. van der Meer, Noordwijk 11 maal; Th. A. Houdijk, Boskoop 10 maal; Joh. Vlasman, Alplien a. d. Rijn 9 maal; F. A. Moerel Oudewater 8 maal; Th Wilmer, Leiden, 5 maal; J. H. M. Balvers, Hillegom 4 maal; Th. C. Wesselingh, Hazerswoude 3 maal; A. Th. Bader, Warmond 2 maal; J. P. van Breu- kelen, Woerden 2 maal; A. Th. Murk, Hil legom 2 maal: H. W. Spendel, Leiden 2 maal: .1. C. Stadhouder, Zoeterwoude 2 maal; W. J. A. Togni, Ter Aar 2 maal; C. G. J. Alkemade, Noordwijk 1 maal; A. Brand Pz.. Boskoop 1 maal; H. G. de Boer Noordwijk 1 maal; A. Boekraad, Lei den 1 maal; C. Bontje Gz., Nieuwe Wete ring 1 maal; P. van den Bosch,Bleiswijk 1 maal; Mej. T. Elshoff, Leiden 1 maal; J. van Gennep, Moordrecht 1 maal; Mevr. Immens, Rijpwetering 1 maal P. J. L. Ma- rijnen, Noordwijkerhout 1 maal; L. M. van Noort, Noordwijkerhout 1 maal; Mej. M. Th. van der Poel, Lisse 1 maal; J. J. Pijnacker, Lisse 1 maal; J. C. Rietveld, Gouda 1 maal; Jac. Tenholter, Woerden I maal; C. Verweij, Noordwijk 1 maal; J. H. van der Voet, Voorhout 1 maal; A. B. Volgering, Ter Aar, 1 maal; L. M. G. van Well, Zegw.aart 1 maal; P. A. Th. van der Weijden. Nieuwkoop 1 maal. De volledige lijst van de Vereenigingen, welke aan deze candidaafstelling hebben deelgenomen, zal fer vergadering worden voorgelezen en ter inzage liggen. Uittreksel uit het Reglement van Arti kelen, die op de Bestuursverkiezing be trekking hebben. Art. 6, Het bestuur bestaat uit dertien personen, welke door de Afgevaardigden, op een vergadering der „Centrale" uit een door de Plaatselijke aangesloten Kies verenigingen samengestelde candida- tenlijst worden gekozen met dien verstan de, dat uit iedere aangesloten Kiesvereni ging niet meer dan twee personen in het Bestuur zitting kunnen nemen. Art. 7. Gekozen zijn de dertien perso nen, die in totaal het grootste aantal stem men zullen hebben behaald. Indien meer dere personen uit één Kiesvereeniging een meerderheid hebben verkregen, dan zijn de twee, die het hoogst aantal stemmen ver wierven. gekozen. Bij gelijk stemmenaantal beslist het lot. De overige candidaten worden in de volgorde van het door her. in totaal behaald stemmencijfer geplaatst op een lijst, waar uit tusschentijdsche vacatures in dezelfde volgorde zullen worden aangevuld. Indien twee of meer personen een gelijk aantal stemmen behaald hebben, beslist het lot over de volgorde. 5. Aanwijzing voorzitter en secretaris. Art. 6. Voorzitter en Secretaris worden door de afgevaardigden aangewezen uit de gekozen Bestuursleden. De overige functies verdeelt het Bestuur daarna onderling. Zoolang de keuze van Voorzitter en Secretaris nog niet is ge schied, fungeeren als zoodanig de twee in jaren oudste Bestuursleden. 6. Wat verder ter tafel zal worden ge bracht. 7. Sluiting. De weg naar hei station. Over dien. weg naar het station is de laat ste jaren veel geklaagd, in de bla- dien en ook in den gemeenteraad. De klachten gelden de zijpaden van den oprit naar de Oranjestraat. Vroeger was dit zand, den laatsten tijd heeft Opienbare Werken hier kolengruis op gebracht. Nu klagen de omwonenden nog mieer, want met de vele hier beerschende winden waait het zwarte gruis voortdurend in de huizen. Eu de' wandelaars hebben er ook veel last van. De omstandigheden, waaronder het vreeselijk verdrinkingsdrama te Zandvoort zich Zondagmiddag afspeelde zal vele met ontzetting hebben vervuld. Te weten dat twee menschmtevens, het leven van twee huisvaders, wellicht zou kunnen gered zijn indien meer hulpvaardig heid ware betoond, is een vreeselijke we tenschap. We herinneren ons eenige jaren geleden te zijn opgekomen tegen een bedreiging van brandweermannen in een onzer na burige gemeenten, die, terwijl er brand woedde, hooger uurloon cischten, daar zij anders het blusschingswerk zouden neerleggen. We noemden dal een ongehoord wreede zaak en vroegen of iemand, terwijl hij een medemensch ziet verdrinken, dan eerst zal gaan vragen, hoeveel betaalt men mij er voor? Welnu, dat schijnt Zondag te zijn ge- bculrd. We hopen dat het bericht nog kan worden tegengesproken en dat het zal blij ken onwaar te zijn. Mocht de juistheid van deze geruchten bevestigd worden, dan moge een gerechte straf niet uitblijven en de publieke veroor deeling van zulk een daad zij daarbij de grootste straf. Men schijnt in Zandvoort in dit opzicht met een bijgeloof te kampen. Men schijnt daar te meenen dat men van verdrinkende personen de handen af moet houden, daar men anders door ongeluk zal worden ach tervolgd. Dit bijgeloof is als alle bijgeloof na tuurlijk dwaasheid. De tallooze menschen- redders, waarop een land groot gaat, zul len dat getuigen. Maar dat maakt het geval natuurlijk moeilijker. Een ingeworteld idee vaagt men zoo niet weg. Maar wij hopen dat wereldsche en gees telijke overheden, dat allen, die eenigea invloed en eenig zedelijk overwicht op an deren kunnen doen gelden in Zandvoort, hun best doen en er in zullen slagen de onjuistheid en dwaasheid van zulk bijge loof bij te brengen. Barometerstand 7.64. Vooruit. OPGAVE VAM: Naar wij vernemen is op de con cept gemeentebegrooting voor 1923 thans een post uitgetrokken, om de gen weg te verbeteren. De bedoeling is om ter weerszijden van de straat een trottoir te maken van bazai- tin,etegels. De Haringvisscherij. De ruimere aanvoeren van haring blijven aanhou den. Te IJmuiden kwam een Katwijk-1 sclie logger binnen met de mooie vangst van 434 tonnen. In 't geheet werden de vorige week aangevoerd! 5350 tonnen haring, waarvan te IJmui den 5 Katwijksche schepen met 840 tonnen; te Scheveningen 3 schepen met 270 tonnen; le Vlaai-dingen 16 schiepen met 3950 tonnen en te Maas sluis 1 schip met 300 tonnen. De parijzen bleven gaan in dalende richting en zijn, ondanks de grootere aanvoeren, veree van loonenid. Daar bij komt de geringe afzet. Amerika heeft nog niel gekocht, België en Zwe den koopen weinig en de toestand in Duitschland is zoo, dat men de toe komst m,et groote zoi-gen tegemoet ziet. Als dat zoo doorgaat, wordt het dit jaar nog veel slechter dan ver leden jaar en loen waren de uit komsten al zeer bedi-oevend. De Raad dezer gemeente komt op' Maandag 14 Augustus a.s. des namiddags 7 uur in openbare vergadering bijeen. De agenda luidt als volgt: 1. Onderzoek geloofsbrieven. 2. Installatie van den heer J- L. Nijssen,- nieuw benoemd lid. 3. Ingekomen stukken. 4. Verzoek om subsidie door de Chr. Zangvereeniging. 5. Praeadvies van B. en W. inzake ver warming Gemeentehuis en verbetering Se cretarie. 6. Adres van den Ned. R. K. Politiebond St. Michael". 7. Uitvoering Vleeschkeuringswet in sas menwerking met de gemeente Lisse e.a„ 8. Aanbieding gemeente-rekening 1921. 9. Af- en overschrijving 1921. 10. Distributierekening 1918/1919» 11. Reclames H. ft

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1