DAftl AATJES Het succes usr üitverbp Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad In en om Haarlem. Cl Donderdag 10 Augustus 1922 45st® Jaargang No. 14217 rws. DIT DEN OMTREK Uit den Haarlemschen Gemeenteraad. «INIMEr1SSM Kr Bloemendag van Sobriëtas. Geen mededeelingen over onder- wijsaangelegenheden. De Ned. R.-K. Bouwvakarbeiders bond. w 11 1 1 11 KERK EN SCHOOL R.-K. Universiteit. Chesterton overgegaan tot het Katholicisme. Dankschrijven van Z. H. den Paus aan Mgr. Callier. GEMENGD NIEUWS. VOORHOUT. EGMOND-BINNEN. CASTRICUM. fc 'Prr|b|,rr ftr 'fa Ja v L,asL..i._ J 'twee klachten- HEEMSTEDE. IJMUIDEN. De weg naar het station. Over den weg naar het station is de laat ste jaren veel geklaagd, in de bla den en ook in den gemeenteraad. De. kla,clil£n geiden de zijpaden van den) is groot!! Uitsluitend modern Schoenwerk L. PAANAKKER's SCHOENMAGAZIJN 46 GR. HOUTSTRAAT 46 STADSNIEUWS. AGENDA 11 AUGUSTUS Prnv. Staten van Noord-Holland. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Een 25-jarig jubileum! Deze gewaarwording doet men telken» Da abonnemenlsprljs draagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwart, bij vooruitbet. 3.57 Vi Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. [Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE Adverïenfiên 35 cenTs per regel - Bij contract belangrijke koiting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden me- dedeeling: 60 cents per regel. Vraag- en Aanbod- advcrtentiën 14 regels 60 cents per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Wijlen Nagtzaam heeft gisterenmiddag zijn straat gekregen. De heer Peper her haalde zijn critiek hiertegen van de vo rige maal en voegde er aan toe, dat over tien jaar niemand, zelfs niet in Haarlem, meer over dit gewezen raadslid zal spre ken. Welnu, als dit waar is en onze medewerker onder de „Damiaatjes' 'heeft dit dezer dagen ook beweerd dan heb ben de sociaal-democraten toch dit be reikt, dat over veel langer dan tien jaar de naam van hun partijgenoot nog wel genoemd wordt. En als zij nooit meer eischen dan het recht op een naambordje op den hoek van een straat, wel, dan zul len wij hun dat genoegen niet misgunnen. Er is daarna natuurlijk gepraat, maar minder dan wij hadden verwacht, over het voorstel tot bestrating van den Wagen weg met asphaltblokken. Dit voorstel had bij 1ste lezing voor ons al dadelijk de be koring van het woord „asphalt", vroeger verboden uitdrukking in ons gemeentebe stuur. Maar wij hebben nu een meer mo dernen Wethouder van Openbare Wer ken, die niet de meening schijnt toege daan, dat Haarlem alleen kei- en klin kerbestrating moet hebben om het stads beeld niet te bedervenl Wij zijn dus op den goeden weg. In het voorstel waren echter enkele duistere punten. De heer Klein wees op eenige ervan: een prijs van 11.per M2 klopte niet met de gegeven becijfe ring, waaruit minstens een prijs van 13.kwam. Verder, wat beteekende het voorstel aan den Raad om in prin cipe tot een bestrating met asphalt blokken te besluiten? Wethouder Slin- genberg gaf een bevredigend antwoord: oorspronkelijk had men gedacht, dat een betonvloer van 20 c.M. noodig was, maar later bleek men met 10 c.M. dikte te kunnen volstaan. B. en W. kozen den vei- ligen middenweg van 15 c.M., wat zooveel in den prijs scheelt, dat een raming van 11.aan den veiligen kant is. Voorts was de bedoeling den Raad in beginsel voor dit voorstel te winnen, wat zeggen wil, dat B. en W. doorgaan met deze nieuwe soort van bestrating van den Wa genweg en omtrek Stadhuis, wanneer het mogelijk blijkt, deze voor hoogstens 11 per M2 uit te voeren. Gaat dit niet, dan komen B. en W. opnieuw bij den Raad. Dit laatste nu zal wel niet geheel en al juist zijn. Immers, in ieder geval zal toch nog een crediet aangevraagd moeten worden; want op een „beginsel" alleen geeft nie mand geld. Maar de bedoeling was dui delijk en de heer Klein legde er zich bij neer. Andere raadsleden hadden andere moeilijkheden: de heer Visser had in het rapport van den Directeur, gedateerd Mei van dit jaar, nog niets over asphaltblok ken gelezen. Hoe werden deze zoo plot seling ontdekt? Deze spreker had boven dien den Wagenweg des ochtends nog be zocht en had er hoogstens 10 pet. gebro ken steen gevonden. Waarom geen nieu we, goedkoopere klinkerbestrating. Ver schillende andere raadsleden informeer den nog naar de reden, waarom de Wa genweg zoo opeens voor een nieuwe be kleeding in aanmerking kwam boven tien tallen andere straten en wegen, die even- Veel en meer rechten hadden naar hun meening. Nu stond mr. Slingenberg in de beant woording hiervan wel heel sterk. Eerstens had hij de geheele Commissie van Open bare Werken op zijn hand, die mede een studiereis naar België had gemaakt en van de voortreffelijkheid van het nieuwe procédé overtuigd was geworden, een der niet uitgepraat kwam. Het gewraakte voortreffelijkheid, waarover de Wethou der niet uitgepraat kwam. Het gewraakte beroep op Brussel wilde hij buiten be schouwing laten. Maar daar was een druk ke verkeersweg in Antwerpen, waar een Bierbrouwerij den geheelen dag zware wagens over een met asphaltblokken be straten weg voerde; daar was de weg bij Villevoorde (tusschen Antwerpen en Brussel) met zeer druk en het zwaarste moderne verkeer. En daar voldeden de asphaltblokken uitmuntend. Zij hebben door hun samenstelling van gestampte graniet, met hun voegen tusschen de ver schillende blokken, waardoor uitglijden voor paarden en slippen voor auto's voor komen wordt, door hun effenheid en toch blijvende ruwe bovenhuid alle voordeden van asphalt en klinkers samen, terwijl zij de nadeelen van beide missen: in één woord: 't is de volmaakte bestrating voor het moderne verkeer. Dat de directeur van O. W. daarvan in zijn rapport van Mei nog geen melding maakte, komt, omdat de Bel gische fabriek eerst de laatste maanden reclame heeft gemaakt voor haar arti- kel_ (Een wel wat vreemd argument, als wij hooren, dat men in Amerika de as phaltblokken al een paar jaar gebruikt.) Waanm nu de Wagenweg als proef ge kozen is? Om den deplorabelen toestand, waarin hij verkeert en die onmiddellijke, afdoende verbetering vereischt. Een nieu we klinkerbestrating zou iets goedkooper in aanleg zijn, maar na tien jaren is zij totaal versleten, terwijl eene met asphalt blokken veertig jaar meekan, dus feite lijk drie maal goedkooper is, De heer Van Liemt onderstreepte dit laatste deel van het betoog van den Wethouder, door mee te deelen, hoe op de.i Wagenweg de klinkers van elf c.M. tot vijf en minder c.M. waren afgesleten. De geheele weg zou binnen kort een ruïne worden. Wij zijn het volkomen met de keuze van dezen weg eens. Hier gaat het groote, moderne verkeer met vracht- en luxe auto's, met zware wagens, heel den dag en gedeelten van den nacht, geregeld door. De huizen aan den Wagenweg heb ben thans reeds groote schade geleden door de zeer slechte bestrating; de toe stand is daar inderdaad onhoudbaar. Mo ge nu deze proef aan de verwachtingen beantwoordenl Aan medewerking van den Raad ontbrak het niet: de voordracht werd zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Voor B. en W. een succes, maar ook een groote verantwoordelijkheid. Als treurig teeken des tijds prijkt op alle agenda's van gemeenteraden tegen woordig herhaaldelijk een voorstel over voorziening in werkeloosheid. Wij hadden er gisterenmiddag ook weer een. Nu is dit onderwerp allerminst ge- eigend voor roode agitatie, hoewel het er altijd aanleiding voor geeft. Zoo betoog de de heer Peper weer eens, dat het een schande was om voor voorziening in werk loosheid het systeem van aangenomen werk toe te passen_ Dan immers werd er te hard gewerkt en was het werk te gauw op! En de menschen stonden weer op de keien! Ook was het een schandaal om minder dan het loon, vastgesteld bij de collectieve contracten, aan werkloozen uit te betalen. En nu mocht de regeering in den Haag zulks decreteeren, dan moes ten wij het des noods maar zonder Rijks subsidie doen. En de heer Peper diende daartoe een motie in, welke echter niet eens ondersteund werd. Zulke dwaashe den slikt de Haarlemsche Raad gelukkig niet! Integendeel, de heer Gerritsz strafte den communist later op zeer zakelijke en deskundige manier af, door er op te wij zen, dat het systeem-Peper vernederend voor de arbeiders is en tot onduldbare lijntrekken) voert. Wilden de sociaal-democraten dus niet met de economische dwaasheden van den heer Peper meegaan, iets wilden zij toch wel doen. De heer Laméris wilde n.m. dat B. en W. zich tot den Minister zouden wenden, om verhooging van het loon der te werk gestelde werkloozen te vragen. Wethouder Heerkens Thijssen zeide ech ter voor een dergelijke vertooning, welke er alleen op uit kon zijn om de arbeiders te paaien, niets te gevoelen. De loonen immers kwamen na lang en breed over leg tot stand. De Regeering zou dus be doelde protesten eenvoudig naast zich neerleggen. Toen echter de heer Gerritsz er op wees, dat hier misschien in de bereke ning der Regeering een fout was, gaf de Wethouder toe, dat er op dien grond aanleiding kon zijn om zich tot de Regee ring te wenden. Ten slotte kwam de Wethouder van Onderwijs onder het mes en mr. Bruch was gisterenmiddag niet zoo gelukkig als gewoonlijk. Eerst hield een voorstel om voor het schoolhoofd, den heer Hindrix, aan den Minister te vragen bij uitzonde ring ontslagen te mogen worden van den plicht tot les geven, den Raad onnoodig lang bezig. De heer Boes moge een schijn van gelijk hebben gehad met zijn bewe ring, dat he* betrokken hoofd eerst maar eens zijn avondlessen moest opgeven, al vorens hij voor dispensatie van les ge ven overdag in aanmerking kwam wij gelooven toch, dat het zure adres van den Bond van Nederlandsche onderwijzers de voornaamste aanleiding was voor een deel van den Raad om een zoo ongewone per soonlijke discussie te voeren. Bij de stem ming over het voorstel staakten de stem men, zoodat een volgenden keer de be slissing moet vallen, bij een betere op komst van den Raad in het voordeel van B. en W. Bij het laatste punt geleek de Raadzaal meer een rechtzaal, waar de advocaat van den eischer en van de tegenpartij hun spitsvondige pleidooien hielden. Mr. Bruch en mr. Slingenberg zwommen in de zaligheid van wetsartikelen en wierpen elkaar met de gebruikelijke projectielen der juristerij om de ooren. Mr. Slingen berg was zoo geheel in zijn rol, dat hij voortdurend van „mijnheer den president" sprak! Waarom het ging? Het bestuur der „Stichting Noorderkerk en School" heeft aan den Raad een som van 174.000 ge vraagd voor het vergrooten van de school aar. de Velserstraat en uitbreiding voor U, L. O, De meerderheid van het college van B. en W. adviseerde echter het ver zoek niet toe te staan, omdat b ij de aanvraag de stukken onvoldoende wa ren. Wij zeggen „bij de aanvraag", omdat later een aanvulling kwam. Er zou n.m. een school komen voor U. L, 0# met 29 leerlingen, waarvan er elf te Haarlem zouden wonen, de overige te Schoten, Nu leest de meerderheid van B. en Sfl.. uit art, 73 der onderwijswet, dat de aan vraag ten minste voor 18 leerlingen moet geschieden te Haarlem woonachtig, ter wijf mr. Bruch in de wet leest, dat niet op de woonplaats behoeft gelet te wor den. Bovendien was er verschil van mee ning over dit punt: er staat in de wet, dat de gegevens „bij aanvraag" overge legd moeten worden. £)us geen aanvullin gen later, zegt de meerderheid van B. en W. „Maar dat is eng formalisme," zegt mr. Bruch; „het mag wel!" Wij verdiepen ons niet in deze juridi- sche puzzles. De Minister van Onderwijs, om een beslissing gevraagd, antwoordde wijselijk, dat de Raad eerst een uitspraak moest geven! Welnu de Raad deed dit, maar ver moedelijk in meerderheid niet op de gronden door mr. Slingenberg ontwikkeld. De heer Boes leverde n.m. een betoog, waaruit minstens viel te concludeeren, dat er aan een school, als door deze vereeni- ging gewenscht, nu juist geen directe be hoefte bestaat, zoodat er zich maar twee leden aan de zijde van mr_ Bruch plaat sten. We zullen nu moeten afwachten, of de vereeniging een nieuwe aanvraag in zendt, ofwel in beroep gaat. Van den aanvang der zitting moeten wij nog vermelden, dat de burgemeester, teruggekeerd van een ziekteverlof van twee maanden, door 's Raads nestor har telijk werd toegesproken. Bij de rondvraag wees dr. v. d. Berg op de noodzakelijkheid om ook hier, evenals in Amsterdam, van politiewege tegen het werpen van bananenschillen op den openbaren weg op te treden. Voor al in de Anegang is het levensgevaarlijk. De burgemeester zei, dat de politieveror dening reeds een bepaling bevat, tegen het werpen van voorwerpen op den open baren weg. Zaak is nu maar, dat de po litie een bananenschil als „verboden voorwerp" gaat beschouwen. De heer van Liemt klaagde nog eens over de stinkende grachten en de heer Visser maakte eenige juiste opmerkingen over de onvolkomenheden van den in- cassodienst. Wij waren ook al van zins geweest, daarop in het openbaar de aandacht te vestigen, maar willen den nieuwen dienst toch wel even gelegenheid geven zich in te werken. In ieder geval, zooals 't de vo rige maand ging, was 't niet goed. Met dat al de heer Peper had na tuurlijk weer een heele litanie van klachten werd het wederom kwart voor zevenen, eer de Raad gesloten kón worden. Als laatste agendapunt had men het schrijven van B. en W. over het voor stel Klein (meer en geregelder vergade ren) stilzwijgend goedgekeurd, alleen de heer van Ommelen vroeg het zóó te re gelen, dat 's middags niet later dan tot 5 uur werd vergaderd. Dan maar liever 's avonds terugkomen, zei hij! Noch het een, noch het ander, zouden wij willen zeggen. Een agenda behoeft toch niet altijd in één middag op? Er zijn punten, die gerust drie of vier maal kun nen terugkeeren, zonder dat Haarlem ver gaat. Wanneer de Raad nu de werkelijk spoedeischende gevallen op één middag zeg, tusschen half twee en half zes afdoet en de rest tot een volgenden keer bewaart, dan kan toch, wanneer de agen da per slot te overladen wordt, twee of driemaal in één maand vergaderd wor den. Dat is toch beter dan van veertig menschen te eischen hun avond te be derven, tot het doen van eenige benoe mingen en wat klachten van den heer Pr aan te hooren! De 4e Nationale Bloemendag van So briëtas is bepaald op Zondag 24 Sep tember a.s., den feestdag van O. G. Vrouw der Slaven. Om bizondere om standigheden zal hij in sommis >n plaat sen gehouden worden in de week na 24 September of op Zondag 1 October. De bloemenverkoop zal geschieden ten bate van de R. K. Reclasseeringsver- eeniging tot voltooing van haar fonds voor do stichting eener R. K. Land- kolonie en voor de Reclasseeringsinstel- lingen van den Z. E. Pater Hase te Rotterdam. De leden van het Rijksschool toezicht hebben van den Minister van Onderwijs het bericht ontvangen, dat niet toege staan wordt over onderwijsaangelegen- heden 'mededeelingen te doen aan do pers zonder voorafgaande toestemming van den Minister. (Vad.) Het heeft Paus Pius XI behaagd, aan bestuur en leden van den Ned. K. R- Bouwvakarbeiderebond „St. Joseph", Zijn Apostolischen Zegen te verleenen. De geoaligrapheerde oorkonde, voor zien van het portret en van de handtee- kening van Zijne Heiligheid, werd he denmorgen aan het bureau van den Bond ontvangen. grootte wisselt tusschen die van een ei en een hoofd. Zij zijn meestal vele se conden lang zichtbaar, bewegen zich langzaam zwevend en veroorzaken zelden schade, in weerwil van het geweldige geluid hij uiteenbarsting. De Eransche natuurkundige Plantó heeft reeds lang geleden getracht het verschijnsel op kleine schaal na te bootsen, maar zoowel zijn experimenten als theorie (verdunde luchtmassa in een sterk geladen veld, n.l. tusschen wolk en aarde) zijn niet overtuigend. Volgens Walter zou men hier met oen waterbal te doen hebben. Deze hebben een lading van hetzelfde teeken als de omgeving en worden dus steeds afgestootoneen electrisch gela den zeepbel vertoont een gelijkmatig veld soortgelijke bewegingen. Zoolang men het verschijnsel niet op groote schaal kan reproduceeren, zal de verklaring onbevredigend blijven. Wij namen Dinsdag over een bericht van de „Resb." meldende o.m. dat de vol tooiing der R.K. Universiteit op dit oogen- blik weer verder af zou zijn, dan eenige maanden geleden kan worden gedacht. Van Nijmegen als stichtingsplaats zou definitief zijn afgezien, terwijl ook nog andere be zwaren zouden gerezen zijn, o.a. het be zwaar van een onvoldoende bezetting van eenige faculteiten. De stichting der R. K. Universiteit zou nog wel eenige jaren op zich laten wachten. Naar aanleiding van bovenstaande be rk' '.en schrijft nu het „Centr.": „Van bevoegde zijde worden wij ver zocht de mededeelingen over de Roomsch- Katholieke Universiteit, gepubliceerd door de Residentiebode in haar .rammer van gisteravond, tegen te spreken. Ten zeerste wordt het lanceeren van der gelijke beslist onjuiste berichten betreurd, omdat zij slechts verwarring stichten en de goede zaak alleen ernstig kunnen schaden." De bekende schrijver .0 K. Chesterton is overgegaan tot" den Katholieken Gods dienst. In „St. Bavo" lezen we het volgende dankschrijven van Z. H. Paus Pius XI aan Z. D. H. Mgr. Callier: Uit het Vaticaan 24 Juli 1922. Doorluchtige en Hoogwaardige Heer, Ken bewijs van kinderlijke toegenegen heid en vereering hebt gij den Verheven Opperpriester bewezen, t.'fii Gij onlangs met bereidwilligen zin hebt oogezonden de ring niet geringe som van 20.000.guden, welke op Uw aansporing en onder Uw leiding door de vrome gcloovigen van Uw Dioces is bijeengebraciit om den Sint-Pie terspenning in stand te houden en te ver meerderen. Hoogstaangenaam was aan Zijne Heilig heid deze uiting van liefde; want waarin blonk niet alleen meer en meer uit de ijvervolle wil van U alen, om de behoef tigheid van den H. Stoel te verlichten, maar ook wat veel meer waard is de innige ghechtheid van U en van uwe geloovigen aan den Plaatsbekleder van Christus. Er is dus voor den Heiligen Vader alle reden, om van harte den verschuldigdcn dank te betuigen aan U allen, die aalmoe zen gegeven hebben en alle voorspoed van God over U allen af t bilden. Als nderpand nu van de hemelsche gun sten, en als bewijs van zijn welwillend heid geeft Zijne Heiligheid volgaarne den Apostolischen Zegen aan Uwe Hoogwaar digheid, aan Uwe geestelijkheid en aan Uw volk. Terwijl ik U daarvan mededeeüng doe, verblijf ik met den verschuldigden eerbied Van Uwe Hoogwaardigheid de zeer toegenegene P. card. CASPARRÏ. VUURBOL NAAR BENEDEN GE VALLEN. Naar aanleiding van dit natuurver schijnsel, heeft het persbureau Vaz Dias zich om inlichtingen gewend tot het Me teorologisch Instituut te de Bilt. Daar deelde men het volgende mede: Electrische vuurballen zijn bij zwaar onwedcr dikwiila waargenomen. Hun oprit naar de Oranjestraat. Vroeger was dit zand, den laatsten tijd heeft Openbare Werken hier kolengruis op gebracht. Nu klagen de omwonenden nog meer, want met de vele hier heerschende winden waait het zwarte gruis voortdurend in de huizen. En de wandelaars hebben er ook veel last van. Naar wij vernemen is op de con cept gemeentebegrooting voor 1923 thans een post uitgetrokken, om de- een weg te verbeteren. De bedoeling is om ter weerszijden van de straat een trottoir te maken van bazal- tin,e tegels. De Haringvi&scherijDe ruimere aanvoeren van haring blijven aanhou den. Te IJmuiden kwam een Katwijk- sche logger binnen met de mooie vangst van 434 tonnen. In 't geheel wierden de vorige week aangevoerd 5350 tonnen haring, waarvan te IJmui den 5 Katwijksche schepen met 840 tonnen; te Scheveningen 3 schepen met 270 tonnen; te Vlaardingen 16 schepen met 3950 tonnen en te Maas sluis 1 schip met 300 tonnen. De prijzen bleven gaan in dalende richting en zijn, ondanks de grootere aanvoeren, verre van loonend. Daar bij komt de geringe afzet. Amerika heeft nog niet gekocht, België en Zwe den koopen weinig en de toestand in Duitschland is zoo, dat men de toe komst met groote zorgen tegemoet ziet. Als dat zoo doorgaat, wordt het dit jaar nog veel slechter dan ver leden jaar en toen waren de uit komsten al zeer bedroevend. De Raad dezer gemeente komt op Maandag 14 Augustus a.s. des namiddags 7 uur in openbare vergadering bijeen. De agenda luidt als volgt: 1. Onderzoek geloofsbrieven. 2. Installatie van den heer J. L. Nijssen, nieuw benoemd lid. 3. Ingekomen stukken. 4. Verzoek om subsidie door de Chr. Zangvereeniging. 5. Praeadvies van B. en W. inzake ver warming Gemeentehuis en verbetering Se cretarie. 6. Adres van den Ned. R. K. Politiebond „St. Michael". 7. Uitvoering Vleeschkeuringswet in sa menwerking met de gemeente Lisse e.a. 8. Aanbieding gemeente-rekening 1921. 9. Af- en overschrijving 1921. 10. Distributierekening 1918/1919. 11. Reclames H. O. Roode Kruis. Op initiatief van den Edelachtbaren heer burgemeester werd heden ook in deze gemeente een afdceling opgericht van het Nederlandsche Roode Kruis. Deze nationale vereeniging onder voorzitterschap van Z. K. H. Prins Hen drik stelt zich ten doel, waar noodig, in ons land zelve de nooden te lenigen. De opgerichte afdeeling bestaat uit de dames Janssetis-Rouppe van den Voort, Fischer- Schim van der Loeff, Le Gras-van Nooten, Franse-Bakker en Verheggen-Van Brempt. Het ligt in de bedoeling op 30 Septem ber, wanneer door het geheele land gel den zullen ingezameld worden, ook hier een algemeene collecte te houden. Burg. stand. Geboren: Trijntje ,d. van J. Mooij en A. van den Berg. - Emmy, d. van C. J. van der Vijgh en H. A. Memelink Petrus Theodoras Engelmundus, z. Van E. Liefting en A. Koonman. Overleden: Jan Kelder, oud 86 j., te Wormerveer. Dirk Dekker, oud 66 j. te Castricum. Ondertrouwd: Leonardus Aardenburg, oud 26 j., filiaalhouder, en Geertruida Scheerman, oud 20 j„ zonder beroep. r*P P Hieronder brieven we een tweetal klachten over, die ons dezer dagen ge maakt zijn. De eerste is er een van automobilis ten en motorrijders, die over de Kam pervest passeeren in de verkeerde rich- ting. De Kampervest mag niet bereden wor den in de richting vanaf de Kleine Houtbrug naar het Spaarne. Maar van de tien niet-Haarlemsche motorbestuur ders, die in die richting passeeren, rij den minstens 6 of 7 den verboden weg en loopen kans een proces-verbaal te krijgen. De reden is dat het verkeers bord bijna niet te zien is. Het verzoek nu is dit beter in 't oog loopend ta plaatsen. Daar ter plaatse valt weinig fraais te bederven. Do tweede klacht is dat, nu het eind punt der electrische tram naar Heem stede verlegd is naar den Glipperweg, daar ook niet een tramwachthuisje is neergezet. In het natte zomerweer dat we de laatste dagen genoten, is daar menig nat pak gehaald. Vooral 's Maan dags is de aanvoer van reizigers groot en het wachten in regen en wind on prettig. Grappig© lui, heusch aardigo menschen daar in den Haag. Ik bedoel die Haagsche wettenmakerS. Ja, bepaald, oer-komisch. Ze laten je nog eens lachen. Op 't meest onverwachte oogenblik, want dat iemand to wetten leest als ze in de Kamer behandeld of in de Staats courant staan, maakt niemand me wjjs. Je maakt er kennis mede als je ze noodig hebt, en dat is altijd onverwacht. Ik vroeg onlangs hoe het staat met do uitgifte van onze belastingpapieren voor het loopende belastingjaar. We zijn nu al in Augustus en we weten bij on dervinding hoe lastig het is als je bijna tegelijkertijd jo aanslagbiljet en je eerste waarschuwing om te betalen thuis krijgt. Maar die uitgifte van aanslagbiljetten zal nog wel even aanloopen. Dit jaar zal als oorzaak van eventueel© late uit gifte van aanslagen, naar wij vernemen, worden opgegevende bezuiniging, de bezuiniging op personeel en ambtenaren, waardoor een groote achterstand ontstaat in de administratie. Maar dat is niets, want er is een wet gemaakt, waarbij het mogelijk is „voorloopige aanslagen" uit te brengen, voorloopige aanslagen dus, waarMj de de finitieve verrekening later volgt. Dat kan gemakkelijk zijn voor vel® belastingbetalers, die dan niet allo be- lastingsschuld in een paar maanden tijds behoeven to voldoen, maar en nu komt 't grappige! die nieuwe wet laat alloen voorloopige aanslagen toe voor aanslagen boven de f 8000. Alsof iemand die f 30.000 belasting betalen moet, daarvan in den loop van het jaar vóór dat hij het aanslagbiljet ontvangt, niet het flauwste benul heeft en dus niet in staat is vooruit te sparen. Waarom die voorloopige aanslagen ook niet konden worden uitgestrekt tot de kleine aanslagen, zoodat de kleine be lastingbetaler niet gedreven wordt zijn belasting te betalen juist in den winter tijd, en dat hij niet het best bij kas is in den regel. Grappig die erens van precies f 8000. Maar die het -.éi d'o de wetten maken, zullen wel geweten hebben, waarom, j Ik begrijp er echter niets van! Concert in Groenendaal op Vrijdag U Augustus 1922, des avonds om 7 uur in de waranda van het Verversthing.huis, te geven door de Haarlemsche Orkest-Vcr- eeniging (H. O. V.), directeur Nico Ger- harz. X. 1. „Le Roi Carnaval", marche, G. Auvray. 2. Ouverture „Raymond", A. Thomas. 3. „Le Canari", polka pour petite flute, (Solist: Theo Donkers), N. Gerharz. 4. Grande Fantasie ->ur des .otife de 1' Opera „Carmen", G. Bizet II 5. Ouverture „La Muette de Portici", D Auber. 6. Grande Valse de 1' Opera „Faust", Ch. Gounod. 7. Fantasie de 1' Opera „Cavaleria Rus- licnna", P. Mascagni. 8. Marche finale. Volksconcert in Groenendaal. Vrijdag 11 Augustus a.s. zal in het Wandelbosch „Groenendaal" het tweede Volksconcert door de Haarlemsche Orkestvereeniging worden gegeven. De bedoeling is om den rijweg anaf den Westelijken ingang van Groenendaal voor hel rijverkeer af te sluiten, hetgeen zeer zeker een groote verbetering zal zijn, terwijl verder het voornemen bestaat, op en achter dezen rijweg banken te plaat sen, waarop het publiek gratis kan plaats nemen. Ten slotte kan nog worden bericht, dat het voornemen bestaat onder het publiek een gratis programma te verspreiden van de uit te voeren muzieknummers. Door invoering van deze verbeteringen zal zeker de belangstelling voor bijwoning van deze concerten nog aanmerkelijk ver meerderen, terwijl verschillende emaakte bezwaren hierdoor zullen worden onder vangen. Sociëteit „St. Bavo. 8 uur Rederij kers 8 uur Schilderspalroons. tlotcl-cafê „Spoorzicht Stationsplein Concert door het Elite Heeren-Ensemble o ving. li K. Huishoudschool Kleine Hout weg 14 Spreekuur Maandag van 24, Donderdag van 1012 uur. R. K. Arbeidersbeurs voor mannen. Jaco- bijnenstraat 15 Alle werkdagen voorin, ran 912 our, nam. van 25 ■ar. Zaterdags alleen van 912 uur. Y K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. - Klolne Houtweg 13 Alle werkdagen des voorm. van 1012 en des nam. van 24 en van 89. Bisschoppelijk Museum. Janastraat. Da- gelijk», uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk. Luxor-tearoom. Groote Houtstraat 139-141. Middag- en ^v"n'concert B.K. Leeszaal en Bibliotheek. Jansslraat 49 Dagelijks geopend van 10 uur tot half 1, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en Zon- en feest dagen. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstr. 49 van 2half 3 aanvrage om ver sterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Spaarbank „St. Rosa" van half 8 half 9 in het Patronaatsgebouw, Nassau laan 50. Sint Jozefskerk Jansstraat 8)4 uur Recollectie Oud-retraitanten. HeemstedeGroenendaal 7 uur Con cert door de Haarlemsche Orkestvereeni ging- Heden vergaderde het Centraal Stem bureau ter benoeming van een lid der Prov. Staten in de vacature J. Douwes ■Jr., (A.-It.) Als diens opvolger werd Barometerstand 7.64. Vooruit. OPGAVE VAM: Medegedeeld door het Kon. Meteorolo gisch instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 767.7 m.M. t» Thorshawn. Laagste barometerstand 750.8 m.M. M Kopenhagen. i VenvncMmg van den avond van 10 Aug, ivj den avond van 11 Aug. Zwakke tot ma tige wind uit noordelijke richtingen later wellicht krimpend, aanvankelijk licht tot halfbewolkt, weinig of geen regen, iets warmer overdag. gekozen verklaard Mr. J. Verdam tal Amsterdam. Men schrijft ons Bij alle veranderingen dio men dage lijks in het maatschappelijke leven waar neemt, valt hot toch ook steeds weer op, hoe sommige elementen aan dio karak teristieke wisseling goen deel nemen, maar met gezonde kern zich vastzetten in de maatschappij, om, aldoor groeienda en bloeiende, voor langen tijd een ste vig en werkzaam deel uit te maken in de bedrijvige samenleving.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1