^TSTENiEUWg m*Pm* laatste mmm 1 op, •wanneer een persoon of zaak' zich voor een oogenblik verheffen ziet om op het jubileerend hoofd de kroon te laten drukken, die vriendelijke getuigen ter huldiging gereed houden. Het Gouden Priesterfeest van Z, D. H. den Bisschop van Haarlem. Personalia. 25 Jaar collectant. Veelbloemige Tnlpen. Besmettelijke ziekten. Aanrijding. Burgerlijke Stand Faillissementen. VAN ONS KANTONGERECHT. iu." PRAADL0C2E TELEFOOMf^KI Regeeringsverklaring van het nieuwe Italiaansche Kabinet. Het proces tegen de soc. revolu tionairen. Brand in de haven van Petrograd. van de commissie van deskundigen is j Inkrimping van het Japansche ingediend. Het komt tot de gevolgtrek- legef. king, dat de voorstellen in het geheel TOKIO, 9 Augustus. De minister geen extra geld van Duitschiand zul- van oorlog deelt mede, dat in de volgen ten opleveren. Wat betreft de voordel-x de tien jaren de kosten voor liet leger zul len om geallieerde controle op de Duit- I™ ^«rden verminderd met 400 mihoen De macht van Soen-Jat-Sen gebroken. Aigemeene staking in Portugal. Stakingen in Spanje. Gemeenteraad. het gemeentebestuur daar zich niet nan 43Öe STAATSLOTERIJ. N.V. „DE TIJDGEEST".! Woensdag 9 Augustus 1922 AHflSHMiSW BEURS. r Een van die kernvaete en gezonde dee- len in de bedrijvige samenleving is de timmermans- en aannemerszaak van den heer J. A. Lucas aan den Kampersingel alhier. Op 23 Augustus a.s. zal ook deze zaak de lauweren in ontvangst hebben te ne men, die na een bloeiend bestaan van 25 jaren, haar welverdiende hulde zijn. In 1897 gesticht, werd de zaak van den heer Lucas aanvankelijk gevestigd in het perceel Kampersingel 26. De beschikbare ruimte bleek echter al spoedig te klein en de snelle uitbrei ding der clientèle maakte het noodza kelijk dat naar een ruimer pand werd uitgezien. Dit werd gevonden in het perceel daarnaast, no. 24, waarvan de heer Lucas door aankoop eigenaar werd. Deze ririme gelegenheid werd geheel verbouwd en naar de eischen des tijds ingericht, zoodat reeds in 1902, na een vijfjarig bestaan dus, de zaak kon wor den overgebracht naar een pand, dat met ruime werkplaats, kantoor, erf, bergplaatsen voor hout en voor mate rieel, als een model-inrichting kon wor den beschouwd. Dat de heer Lucas steeds met groot succes gewerkt heeft, blijkt wel uit de vele bouwwerken in en buiten Haarlem door hem uitgevoerd. Tal van verbouwingen, ook aan win kelhuizen en andere perceelen, en di verse aanbouwingen werden door hem in de afgeloopon jaren verricht. Tegelijkertijd evenwel bleef de zaak ook het karakter van burgerzaak behou- houden, waarin de opdraehton van een uitgebreide en vaste clientèle met spoed en groote zaakkundigheid werden uit gevoerd. Die na 25 jaren de meesten zijner eerste klanten nog altijd bedient, bezit wel een vast en blijvend vertrouwen. Dit geniet blijkbaar de heer Lucas, die het zij om der curiositeitswille ver meld, in deze dagen een winkelhuis ver bouwt voor oen zijner klanten, die hem, 25 jaar geleden, als zijn eerste werk, dezelfde opdracht gaf. Gezonde zaken bloeien vanzelf. Moge het zijn, ad muitos annos! In aansjjuting met ons bericht in het au miner van Woensdag, laten wij hieron der volgen het officieel r gramma, zooals „St. Bnvo" dat vermeldl: I. De kerkelijke viering zal bestaan in een Pontificale H. Mis op 15 Augustus a.s. des morgens om 91/2 uur op te dragen door den hoogen Jubilaris in de Kathe draal te Haarlem; de Gregoriaansche Ge zangen zullen worden gezongen door de Schola Cantorum van het Groot Seminarie te Warmond, torwijl een zeer versterkt koor de overige gezangen zal tiilvoeren; II. Om 121/4 uur zullen de kinderen var de stad Haarlem Monseigneur komen huldigen op het terrein naast de Kathe draal; III. Gelegenheid om Monseigneur te fe- liciteeren zal gegeven worden in het Bis schoppelijk Paleis en wel: om 2*4 uur aan de EE. Geestelijken ge zamenlijk; daarna de EE. Zusters e- zamenlijk; om 31/2 uur aan de Besturen der ver schillende Diocesane Vereenigingen -n In stellingen gezamenlijk; om 334 uur aan de Besturen der ver schillende vereenigingen te Haarlem geza menlijk; van 4-5 uur aan particulieren. Aangaande deze receptie zij opgemerkt: I. dat ALLEEN aan de groep der Dio cesane en aan de groep der plaatselijke Haarlemsche Vereenigingen gelegenheid zal worden gegeven om in een kort woord namens ALLEN Monseigneur officieel toe te sprekeij; verder worden geen toespra ken gehouden; II. dat, teneinde de receptie niet on- noodig te rekken en Monseigneur niet te zeer te vermoeien, de verschillende bestu ren wordt verzocht zich aan t.e sluiten bij de passende categorie; III. dat de respectieve Besturen wordt verzocht 5 minuten vóór den aangegeven tijd (niet eerder) zich aan te melden aan het Bisschoppelijk Paleis; IV. Op Zondag den 20sien Augustus middags om 2 uur zal Monseigneur op het Sportterrein te Heemstede worden gehul digd door de gezamenlijke Jeugd- en So ciale Vereenigingen van de stad Haarlem. Onze vroegere stadgenoot do heer Th. iW. Vis is Maandag j.l. goelaagd voor acte A. Midd. Engelseh. Vandaag herdacht de heer Th. v. Du- terloo zijn 25-jarig jubileum als collectant der St. Jozef skerk aan de Jansstraat. Dat deze dag voor hem niet onopgemerkt zou voorbijgaan was te verwachten en is ook inderdaad een feit geworden. Van veie zijden gewerden den zilveren jubilaris blij ken van belangstelling. Om 8 uur werd in de parochiekerk aan de Jansstraat een plechtige gezongen H. Mis opgedragen door den weleerw. heer kapelaan II. G. Caarls. Na afloop werd den jubilaris, die vergezeld was door zijn cchlgenoote en zoon een feestelijk ontbijt aangeboden in de pastorie, waar hij door den IIoogeer.w. heer Deken werd verwelkomd en toege sproken. Hem wend het kruis van ver dienste op de borst gespeld onder een mooie, toepasselijke toespraak van den hoogeerw. heer Deken. Namens het bestuur der collectanten werd hem een enveloppe met inhoud ver eerd. Onnoodig te zeggen dat nog eenige tijd gezellig werd doorgebracht. Het was een hartelijke feestviering. Ook thuis ondervond de jubilaris dat zijn ju bileum niet vergeten was. Wij lezen in het „Weekbl- voor Bloembollencultuur": De heer E. Dobras, een particulier liefhebber te Orléans, in Frankrijk heeft dit jaar waarnemingen gedaan over den iJloei der Tulpen, vooral over het verschijnsel van de meer- bloemigheid. Hij schrijft daarover aan de „Revue Horticole" het volgende: „Ofschoon tweebloemige en zelfs driebloemige Tulpen niet zeldzaam voorkomen, buiten de rassen, die een vertakten stengel normaal bezitten, komt het mij toch interessant genoeg voor om melding te maken van het feit, dat een Danvintulp, Ia Tulipe Noire, op één stengel niet minder dan 5 bloemen droeg; andere varië teiten, zooals viridi flora, la Merveille, etc., droegen op één stengel 4 bloe men. Stengels, welke 2 a 3 bloemen voortbrachten, waren bijna even tal- rjjk aJUi de enkelbloeauge. Verder had ik een Poetaz-NaFcis, die mij dit jaar evenveel tweeblao mige als enkelbloemige stengels gaf. Ik weet niet aan welke omstandig heden ik dit jaar deze buitengewone veelbloemigheid te danken heb, daar ik het verschijnsel nog nooit te voren geconstateerd had. Evenmin weet ik dus of het een algemeen verschijnsel is of dat zuiver aan een plaatselijk loevnl moet geweten worden." Tot zoover mr. Debras. De „Revue Horticole" heeft het oordeel gevraagd van den bekenden plantenkenner A. Guillaumin, assis- tent aan het Museum van Schoone Kunsten te Parijs. Deze schrijft, dal de veelbloemigheid veelvuldig voor komt bij alle Tulpen die van het ge slacht Gesnerania zijn (waaronder dus ook de Danvintulpen). Men con stateerde reeds in 1613 onder variëtei ten van deze afstamming meermalen 2—5 bloemen, terwijl de variëteit Roi du bleuet, van Krelage dikwijls veel- bloemig is en de varieleit mr. S. Mot- tet constant deze eigenschap bezit. Ter illustratie van zijn mededeelin- gen zond de heer Guillaumin op een der laatste keuringen van de Soeiété de Botanique de France een Due van Tholl-tulp in, met de opmerking, dat bij dit ras de veelbloemigheid nog nooit was waargenomen. Echter op de keuring van 12 Mei toonde hij een dubbele Tulp, Rose de Provence, met 3 bloemen aan een stengel, de ze variëteit schijnt een kruising te zijn van Tulipa suave olens (de spe- ciesnaam der Due van ThoU-tul- pen). De meerbloemighcid, zoo besluit de „R. H.", beschouwde men tot nu toe meestal als een toeval, maar verschei dene schrijvers hebben meermalen aangetoond, dat de veelbloemigheid, veroorzaakt door vertakking van den stengel, een veelvuldig voorkomend verschijnsel is. Tot zoover het Fransche blad. Wij hebben dit voorjaar een Darwin tulp (Rev. Ewbank, meenen wij) gezien, die op een vertakten stengel 3 bloe men droeg en beschouwden dit als een merkwaardigheid. In de week van 80 Juli tot en met 5 Augustus kwamen in de navolsronde ge meenten gevallen van besmettelijke ziek ten voor: Haarlem 1 van diptheritis; Heemstede 1 van roodvonk; Velsen 1 van diptheritis; Zaandam 1 van roodvonk en 1 van diptheritis.. Omstreeks vijf uur gisterennamiddag is de motorrijder H. v. d. S. te Velsen in de Dreef, hoek Hazepaterslaan tegen een tramwagen van de Ceintuurbaan gereden. De tram reed langzaam, v. d. S. kwam in volle vaart aanzetten en kon blijkbaar niet tijdig stoppen. Hij heeft toen getracht achter den wagen om te rij den, doch kwam daarbij in aanraking met de tram, viel en werd bewusteloos naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar hij later bij kennis kwam. Zijn rechterschou der was licht verwond. Ondertrouwd: 10 Aug. A. de Fouw en H. M. J. Z uurendonk. J. Ra makers en A. J. v. IGculcn. H. A. Brinkman en G. D. Stadt. A. T. v. d. Vossen en M. J. v. Meerten. P. Ruifrok cn G. C. Kapsenberg. P. J. v. Kessel cn F. W. Martin. C. A. Bakker en J. v. Zanten. H. A. Hardesmeets en C. de Bruijn. P. Noorda en A. C. Vreeken. Getrouwd: 10 Aug. P. J. A. Borst cn M. M. J. Vasen. J. L. Jansens en C. v. d. Made. G. M. Bierenbroods pot en E. Thoolen. J. J. Bos en J. Zeilmaker. P. H. Kelderman en G. Duiverman. J. de Slegte en F. Klein. Geboren: 5 Aug. z. van P. A. de KorneFranken. 8 Aug. z. van G. Tomé—Toffolo. 9 Aug. d. van J. M, S. Schoppenhorstv. Roon. Overleden: 8 Aug. H. L. Schouten, 57 j. K. Lakenstraat. E. M. Jans- sen—v. Beek, 75 j. Voorhelmplein.— 9 Aug. J. v. d. Meulen 71 J. Olycan- straat. In staat van faillissement zijn ver klaard: 1. J. H. M. Brugman, koopman, wonen de te Santpoort, gem. Velsen. Curator Mr. Rnedt. 2. M. van Marsbergen, bloemist, Spar- ciclaan 67, Beverwijk. Curator Mr. Deenik. 3. J. J. Huibers, koopman, wonende te Haarlem, Giesiraat 71. Curator Mr. van Eek. 4. B. J. Stokman, koopman, wonende te Benncbroek. Curator Mr. v. Leeuwen. 5. L. van Schooten, schoenwinkelier, wonende te Lisse, Heerenweg No. 195. Cu rator Mr. Merens. 6. Pierre Sauvepianne, handeldrijv. o.d. fa. Sauvepianne en Co., Hoogeweg, kan- loorh. te Amsterdam Elandsgracht 15. Cu rator Mr. Huizinga. 7. Gerrit Jochems, te IJmuiden, Vissche ringstraat. Curator Mr. Tideman. 8. George Sfreddo Jr., mozaikwerker, wonende te Haarlem, Lange Heerenstraat 48 rood. Curator Mr. Bruch. 9. Klaas Smit, koppman in boter, wo nende, te Haarlem, Harmenjansweg 82. Curator Mr. Bruch. Rechter-Commissaris Mr. A. Maclame Poot. Vernietigd werd het faillissement van Willem van Wiel, aannemer te Hoofdorp, uitgesproken 4 Juli. Opkoopster. Beschuldigd van als opkoopster een damesfiets verkocht te hebben voor f 16, zonder daarvan in hQt register aanteeke- ning te hebben gehouden, stond gisteren morgen terecht Mej. A. N. S. Zij zeide dat haar man opkooper was en zij in het ge heel niet. Bekl. staat echter bij de politie wel als opkoopster bekend. Het O. M. eischte 100 boete of 10 dagen hechtenis, haar waarschuwende dat hij, zoo rij op dezen weg voortging oen strenger straf zou eischen. Bijtend hondje. Een hondje had in de Haltestraat te Zandvoort een motorrijder aangevallen en diens rechterbroekspijp stuk gebeten. De juffrouw die met den hond van haar zwager was uitgegaan had volgens het proces-verbaal den motorrijder nog uitge lachen en den hond niet teruggeroepen. Bekl. ontkende dat zij gelachen had. Het O. M. eischte 25 of 10 dagen hech tenis. Aanrijding. Wegens het aanrijden met zijn vracht auto van een wagen van de electrische tram komende van Bloemendaal nabij de Ostadestraat had zich te verantwoorden W. E. uk Wijk aan Zee en Duin. Bekl. ontkende het hem ten laste gelegde en beweerde het tegendeel n.l., dat niet hij maar de tramwagen hem aangereden had. Eisch fj J00 boete of 10 .dagen hechtenis. DE CONFERENTIE TE LONDEN, deelgenomen aan een noenmaal dat ge- geveh werd door burggraaf Farguhar, liet rapport der deskundige. r den:; hofmaarschalk. LONDEN, 9 Augustus. Men is niet tot overeenstemming gekomen in de com missie van geallieerde deskundigen, waaraan de voorwaarden van Poincaré waren onderworpen, op welke Frank- ROME, 9 Aug. In de Kamer las Facta ••v. de ministerieele verklaring voor, welke ruk zou willen toestemmen in een mo- t, daar de nieuwe regeering dezelfde politie- ratorium aan Duitschiand. Gedurende het einde van dezen dag hebben de deskundigen getracht, een stemmigheid te bewerken over het rap ke samenstelling had als de vorige, kort zou zijn. Het kabinet handhaaft het program, uiteengezet in de jongste kamerzittingen. port, aan de conferentie over te leggen, Alle vitale kwesties zijn verbonden met maar tot laat in den middag was men de twee voornaamste probemen, n.l. de fi- hier nog niet in geslaagd. Dientengevolge is het waarschijnlijk, nancieele en de binnenlandsche politiek Vóór alles moet de begrooting in even dat een rapport van de meerderheid, ^cht, worden ^bracht door een strenge - beperking der uitgaven. Elke niet absoluut noodzakelijke uitgave zal worden gewei gerd. Het belastingstelsel zal worden geteekend door de Engelsche, Italiaan sche, Japansche en, naar men verwacht, Belgische afgevaardigden, zal worden in- weigerd Het belastingstelsel zal worden gediend) tegelijk met een rapport van hervormd, ter verkrijging eener betere ver- de minderheid, door de Fransche des- deeling der fiscale lasten en zoo mogelijk kundigen opgesteld, die bij hun stand- een grooter opbrengst. Na de vacantie zal punt zijn gebleven, in tegenstelling met de minister van financiën de reeds ge- de andere geallieerde deskundigen. maakte bezuinigingen publiceeren. Waar het niet waarschijnlijk schijnt, De buitenlandsche politiek ten aanzien dat de conferentie van ministers, die van den wederopbouw van Europa moet naar men verwacht, morgen bijeenkomt, maatregelen omvatten d,e geieidelyk naar i V ji. j de saneering voeren. Het »s onmogelijk het er m zal slagen, het eens te worden, schadevergoe(]ingsvraagstuU ,e scheiden waar de deskundigen hebben gefaald, is van het proble(>m der internationaIe schul- het waarschijnlijk, dat de conferentie zal. fjen q0£ moef men jn overweging nemen, woren verdaagd. dat niet aan het welzijn van een staat kan In dat geval zal het, voor de ver- worden gedacht, als zijn buurstaten door schillende regeeringen, noodig zijn, hun een noodlottiige crisis worden bedreigd, houdingen te overwegen, en met het oog Daarom zal Italië zich op de conferentie hierop, is er een Engelsche kabinets- te Londen door de voorgaande overwe- raad bijeengeroepen tegen morgertmid- gmgen laten leiden. dag, en keeren de ministers thans naar Londen terug van hun buitenverblijven. Terwijl de deskundigen vergaderden heeft Lloyd George vanochtend met RIGA. 9. Aug. Het Hooggerechtshof te Poincaré ontbeten, en de toestand werd Moskou heeft de volgende soc.-rev. ter daarna zeer uitvoerig besproken door de dood veroordeeld: Gotz, Doeskoi, Ger- Engelsche, Fransche en Belgische pre- stein, Geudelman, Grabofski, Lihatsjof, miers. Die bespreking duurde drie uren Atallofski en Helene Iwanowa. lang, maar naar verluidt, is men niet Het Al-Russisch centraal uitvoerend co- hard opgeschoten. Het bericht, dat vanmiddag uit Fran sche bron de ronde deed, dat er een gedeeltelijke overeenstemming was be- mité besloot deze vonnissen te bevesigen, doch de uitvoering daarvan nog uit te stellen. Evenwel zal de executie binnen kort plaais hebben, indien de soc.-rev. niet ophouden met hun campagne van geweld repd J<^en d^ Engebcbc ^en^Fran- pn spionnage (cgf,n 'de sovje(regeering. RIGA, 9 Aug. Sedert vijf dagen staat een aanzienijke hoeveeheid steenkoen in sohe ministers, schijnt ongegrond te zijn. In de vergadering van deskundigen was de meening die met kracht werd voorgestaan door de Engelsche en vrijwel allo - afgevaardigden, dat, of- de haven van Petrograd m brand. schoon zij zeker niet wenschten, een on- Hevige aardbeving, voorwaardelijk moratorium aan Duitsch- ATHENE, 9 Aug. Hedenmorgen vijf uur lan toe te kennen, zij wenschten dat werd een krachtige aardschok waargeno de voorwaarden daarvoor zakelijke voor- men, voorafgegaan door een onderaardsch waarden zouden zijn. die klinkende munt gerommel. Hij was vooral hevig in de ste in do kas zouden brengen. den Methana en Poros. Vele huizen zijn Voorwaarden, die papieren marken zou- ingestort. Tal van inwoners werden door en opleveren, waren van geen nut, en con paniek aangegrepen en vuehtten naar slechts die voorwaarden waren aanvaard- Piraeus. baar, die geld opleverden^ dat buiten j j)e ran,p fojj SwatOW. Dmtschland m te wisselen is. 1 L0NDEN 9 Aug uit Hongkong Bovendien was men van meen mg, dat worfU Wj daf de lijken van 2ROOO Poincaré s voorstellen het moratorium slachtoffers van de ramp, bij Swatow ge- zouden vernietigen. vonden zijn. LONDEN, 9 Augustus. Het rapport sche kolenmijnen) en bosschen, waren yen- g* '^r zal worden vermmderd T A met 1800 officieren, 56 duizend man en di» Italiaansche en .Tapaneesche deskun digen het met de Duitsche eens, dat zul ke maatregelen nutteloos waren, tenzij als sanctie. In zake de voorgestelde dou ane-lijn tusschen het bezette gebied en de rest van Duitschiand, waren alle ge allieerden, behalve Frankrijk, het eens, dat deze maatregel niet wenschelijk was. Wat betreft het voorstel dat de gealli eerden 60 procent van de aandeelen der Duitsche fabrieken zouden overnemen, alle geallieerden, behalve Frankrijk, wa ren hier tegen, daar zij van meening waren, dat dit alleen tengevolge zou hebben, dat Duitschiand meer papier geld zou drukken. De conferentie zal Vrijdagochtend weer bijeenkomen. 'Afbreken der conferentie verwacht. LONDEN, 9 Augustus. De commissie van financieele deskundigen heeft haar rapport nog niet voltooid. Er zal van daag geen vergadering van de confe rentie zijn. Lloyd George heeft met Poin caré ontboten, en daarna langdurig met hem gesproken. Reuter verneemt, dat de overhcerschcn- de meening is, dat, ofschoon men de hoop nog niot moet laten varen, de toestand zeer slecht is, en dat het af breken van de conferentie geen verras sing zou zijn Alle leden van de conferentie hebben zullen aansluiten. 13 duizend paarden, hetgeen neerkomt op een vermindering met vijf divisies. De diensttijd zal worden verminderd met drie maanden. SJANGHAI, 9 Aug. Terwijl de macht van Soen-Jat-Sen, den expresident der re publiek van Kanton, in Zuid-China reeds aan het tanen was, is deze thans ge heel gebroken door de nederlaag, aan het leger van twee zijner voornaamste aan hangers, de generaals Hai-Tsjoeng-Tsjin en Tsjen-Tsjia-Joe, resp. bij Nam-Joeng en Lo-Tsjang toegebracht door de troepen van generaal Tsjen-Tsjiong-Ming. Laatst genoemde is thans volkomen meester over Zuid-China. MADRID, 9 Augustus. De bladen melden, dat in geheel Portugal' de aige meene staking uilgeroepen is. De zetel der regeering is naar het fort Cascues overge bracht. De grondwettige waarborgen zijn opgeschort. De staat van beleg is afge kondigd. De regeering neemt krachtige maatregelen om de orde te handhaven. MADRID, 9 Aug. De staking van arbeiders in de kolenmijnen in Astirië, die 80 dagen duurde is geëindigd. De staking van postambtenaren heeft zich over heel Spanje uitgebreid. Men vreest, dat de telegrafisten zich bij de stakers Onder de mededeelingen aan den Raad waren o.m.: Ingekomen stukken. Een schrijven van het bestuur der Chris telijke School tot Opleiding voor Gymna siaal en Middelbaar Onderwijs en Inrich ting voor M.U.L.O. houdende mededeeling van het besluit tot intrekking der gedane aanvrage d.d. 4 Mei 1922 om gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor den •bouw van een nieuwe school aan de Twijnderslaan. Een schrijven van de afd. Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers houdende verzoek om geen gebruik te maken van de door den Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen ver leende vrijstelling tot het geven van onder wijs in eene vaste klasse door den lieer E. Hindriks hoofd van School n;r. 11. (Te behandelen bij punt 19 van den op roepingsbrief. Een schrijven van de Stichting „Noorder Kerk en School" ten geleide van de ver klaring als bedoeld in artikel 73,1 der wet op het Lager Onderwijs en met verzoek om medewerking te willen verleenen om de benoodigde gelden te ontvangen voor den bouw van een school voor U.L.O. (Te be handelen bij punt 20 van den oproepings brief). Een schrijven van Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland ten geleide van een afschrift van een uitreksel uit het Ko ninklijk Besluit van 4 Juli 1922 nr. 59 houdende goedkeuring van het raadsbe sluit d.d. 22 Maart 1922, nr. 13 AI tot vaststelling eener verordening op de hef fing eener plaatselijke ink om s tcnhelas ting te Haarlem tot .1 Mei .19.23, - Een besluit van dezelfden waarbij mach tiging wordt onthouden aan het besluit van den raad dezer gemeente van 12 Juli 1922, Nr. 22 B tot het betalen uit den post onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1922 van een zestal vorderingen, welke betrekking hebben op het dienstjaar 1920. Een schrijven van de Neuchatel Compa ny te Amsterdam houdende verzoek, om alvorens eene beslissing wordt genomen betreffende de toepassing van asphaliblok- ken op den Waterweg, kennis te maken met het door haar toegepaste procédé „Nacovia." ,(Te behandelen bij punt 12 van den op roepingsbrief.) h. Door Burgemeester en Wethouders is met ingang van 4 April 1922 aan J. van Wijk gewezen beltwcrker ni lossen dienst bij. de gemeente-reiniging een pensioen verleend van f 440 per jaar. c. Gesteld worden in handen van B. en W. om prae-advies: lo een verzoekschrift van het bestuur van Haarlem's Muziekkorps om artikel 2 van de bestaande overeenkomst zoodanig te wijzigen dat de gelegenheid wordt geo pend om aan de leden van het orchesl zoo mogelijk nog dit jaar een vacanlie van b.v. 14i (lagen Ie kunnen geven. ,2o. een verzoek van Mevrouw M. E. A. Sclimit JongbloedTerbach om met in gang van 1 October 1922 te worden her- bè^'oemd als gemeente-vroedvrouw. d. Gesteld worden in handen van B. en W-.^fer afdoening: Ib. Een verzoekschrift van mevrouw H. M^'Rahusen geb. Gerlings om een onder zoek in te stellen naar den toestand yan de boomen in het Florapark- 2o. Een verzoekschrift van dé buurt- vereeniging „Jansweg" om den Jansweg van eene electr;«:che straatverlichting te voorzien. (Vervolg). Nagtzaamstraat. De heer PEPER had gedacht dat de S. D. A. P. door zijn betoog in de vorige ver gadering zou bekeerd zijn. Dat is niet het geval en zij accepteeren uit de handen van dit burgerlijk college de vereering van Nagtzaam. Dat dit college dit wil doen, bewijst dat Nagtzaam voor de bourgeoisie geen gevaar was, maar eerder een bruik baar element. Trouwens de verdiensten van Nagtzaam zijn maar zeer betrekke lijk. Als de S.D. A. P. nog een Hahn, een Helsdingen naar voren had gebracht om er een straat naar te noemen, dan zou het nog iets geweest zijn, maar dit is een man van betrekkelijk weinig beteekenis. Over 10 jaar spreekt geen sterveling meer van Nagtzaam. Dat de S. D. A. P. goed vond dat N. door de bourgeoisie geëerd wordt bewijst dat N. en de heele S .D. A. P. geen gevaar is voor de bourgeoisie. De heer POPPE antwoordt dat er mo menten ziin, dat men op woorden als door den heer Peper gesproken niet antwoordt. Het voorstel van B. en W. om de Oos terstraat om te doopen in Nagtzaamstraat wordt aangenomen. Erfpacht. Door M. Nederkoom en Jac. Klerk, beiden alhier, is te kennen ge geven, dat zij in voortdurende erf pacht wenschen te ontvangen den grond, gelegen aan den Kinderhuis singel, kad. bekend gemeente Haarlem sectie A no. 4106 gedeeltelijk ter grootte van pl.m. 438 cA., tegen een erfpachtsprijs van f 1.75 per cA., ten einde daarop twee heerenhuizen te «dichten. Tegen vorenbedoelde erfpachtsuitgif te bestaat bij B. en W. geen bezwaar. De heer GERITSZ verzet zich tegen dit voorstel. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van den heer Gerritsz tegen. Aankoop perceelen. Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis alhier kunnen door aan koop den eigendom verkrijgen van eeni- ge onmiddellijk aan het Gasthuis grenzen de perceelen, kadastraal bekend gemeente Haarlem in sectie D nos. 7865 en 7866 samen groot 43 centiaren, nos. 7212 en 7864 samen groot 56 centiaren en een ge deelte ter grootte van ongeveer 44 een tiaren bebouwd van het perceell kadas traal bekend gemeente Haarlem sectie D no. 7209 geheel groot 1.58 are, respectie velijk voor eene som van 400, 1200 en 6000, samen alzoo 7600. lie aan koop van deze perceelen of perceelsge deelten is noodzakelijk, omdat zij liggen in het verlengde van de keuken en deze keuken sedert lang niet meer voldoet aan de eischen die daaraan moeten worden gesteld. Verdere uitbouw daarvan is drin gend noodzakelijk. Op grond van het vo renstaande verzoeken Regenten -oornoemd aan den Raad, hen machtiging te willen verleenen tot den aankoop van voorschre ven onroerende goederen. Goedgekeurd. Gemeentelijk Woningbedrijf. B. en W. stellen voor uit het ge meentelijk woningbedrijf terug te ne men eenige nader genoemde perceelen. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor in te bren gen in het Gemeentelijk Woningbe drijf een aantal perceelen gelegen m de Damstraat, Jacobijnestraat, Oude Groenmarkt en Tyboutstraat en toebe- hoorende aan de gemeente. Goedgekeurd. Bestrijding der werkloosheid. Burgem. en Weth. schrijven aan den Gemeenteraad Nu de werkzaamheden voor het dem pen van de voormalige houthaven aan den Oudenweg geëindigd en die voor het gelijkmaken van het terrein aan den Kinderhuissingel nagenoeg gereed zijn is het noodzakelijk, gelet op de steeds toe nemende werkloosheid, te overwegen wat thans ter bestrijding van de werkloos heid van gemeentewege zal kunnen wor den gedaan. Gehoord de Oommissie van Bijstand in het beheer der openbare werken meenen wij, dat voor uitvoering door werkloozen nog in aanmerking komen de volgende werken: le. Het ophoogen van de terreinen, gelegen ten noorden van de Zomervaart (van de Moraaz l'mans). De kosten hier van worden geraamd op f 98.500. Hierin is begrepen voor arbeidsloon f 80,500. 2e. Het ophoogen van de gronden aan de Pijlslaan en een paar perceelen ten Zuiden van de Van Oosten de Bruyn- straat en de Karei van Manderstraat, kad. bekend, gemeente Haarlem sectie I nrs. 80, 81, 101, 106, 107, 108 en 109 ter grootte van pl.m. 6.7 H.A De kosten dezer ophooging worden geraamd op f171.000, waarin begrepen een bedrag van f 120.000 voor arbeidsloon. 3e. Het dempen van het Oost-Indische Vaartje. De kosten hiervan zijn te stel len op f 14.000, waaronder f io.OOO voor arbeidsloon. Het ligt verder in ons voornemen te doen onderzoeken in hoeverre het noo dig en gewenscht is in verband met het aanvoeren van voor de ophooging van de sub le. bedoelde gronden benoodigde zand, de Zomervaart bevaarbaar te maken. Na het verkrijgen van 's raads machtiging zullen wij het noodige doen tot het verkrijgen van bijdragen van het Rijk en de provincie Noord-Holland in de kosten der uit te voeren werken. Ten slotte deelen wij u nog mede, dat door den Minister van Arbeid laatstelijk de volgende loonregeling is vastgesteld: A. Indien de te werkgestelden niet in accoord werken dus in z.g. vast werk staan en tijdloon ontvangen, mag het uur loon voor ongeschoolde grondwerkers niet hooger zijn dan 5? cent en voor geschool de grondwerkers niet hooger dan 62 cent. B. Indien de te werkgestelden accoord werk verrichten d.w.z. een zekere hoe veelheid werk tegen een vooraf bepaalden prijs dan dient het accoordloon aldus ge regeld te worden, dat de loonen genoemd sub A. als grondslag worden genomen voor een normale arbeidsprestatie bij het accoordwerk. De heer PEPER dringt op spoed aan want de werkloozen werken liever dan alleen uitkeering te ontvangen. Spreker hekelt het feit dat werk in aangenomen werd uitgegeven en dat het tarief zoo laag was daarvoor dat slec'its met moei te een loon van f 30 kon worden ge haald door geroutineerde grondwerkers. Spr. wenscht dat het uurloon, dat al tijd betaald wordt, gegarandeerd wordt. Al heeft de Minister van Binnenl. Za ken dat tarief ook bepaald, dan moet Trekking van Donderdag 10 Aug. Tweede klasse 4e lijst. Hooge prijzen. 21053 ƒ100. Prijzen van 30. 77 340 475 560 1307 1374 155! 1753 2113 2166 3179 3612 3694 3831 4524 4834 6106 6262 6415 6438 670i 6829 7025 7481 7836 8020 8149 8345 8590 8722 *8887 9026 9290 9364 9413 9439 9467 9618 10049 10187 10425 11395 12013 12120 12296 12596 12853 13101 13224 13243 13605 13654 13948 14318 14502 14568 14804 15590 15623 15713 15836 16029 16243 16350 16575 16583 16827 16896 17409 17417 17832 18116 18139 18207 18857 18868 19004 19093 19375 19434 19438 19640 19844 20045 20086 20828 20989 21130 21214 21512 21693 21838 21971 22539 22616 22710 22900 2297.9 23000 Trekking van 500 nummers ten overstaan vaff' Notaris A. G. Muliê. j Prijs van f 10CK) 10468 18405 400 6204 9077 11034 17122 200 1224 100 3755 5390 5892 10969 112Q 11412 18213 18846 Frijzen van t 90.-- eigen geld.) f22 2349 4378 6532 8318 10833 12898 15284 17913 222 66 4432 45 34 49 12953 15313 59 66 96 56 90 94 10934 60 38 18010 302 2439 4664 6651 8433 87 97 44 43 8 54 78 93 850411031 13061 48 61 10 68 4707 6719 28 35 84 87 18U0 424 97 10 51 8638 94 86 15414 18256 523 2549 54 56 5311159 88 18 61 67 2539 97 63 54 11243 89 39 91 628 55 4830 6847 8730 49 13121 40 18361 31 55 58 65 31 I133S 4915775 18508 770 2704 4905 73 71 73 13238 15825 54 80 10 51 79 8820 85 13311 74 95 845 24 80 6919 73 11400 2a 15962 1877Q 57 39 5012 24 80 4 45 16063 91 67 51 65 7010 83 27 13467 16157 18833 99 2864 5144 66 8901 70 98 77 18925 914 3017 82 7119 30 82 13506 16245 8t 69 36 5242 22 36 90 34 49 19019 79 3160 5310 58 9031 11529 68 50 28 81 74 87 71 9138 48 78 91 42 89 3200 5571 92 96 61 86 16331 19114 1062 19 80 95 9267 63 13672 73 26 85 47 5706 7200 81 11605 13/60 16480 50 1185 61 19 1 9308 33 13836 16531 61 1203 63 25 56 45 45 47 47 19359 21 73 33 64 9419 95 13911 79 6| 1352 3409 43 71 9542 11705 14019 82 63 62 73 5802 7388 46 12 42 95 1947Q b5 3547 8 7488 9605 33 14198 98 73 77 99 12 7519 9725 58 14223 16694 19560 82 3651 27 28 45 87 28 16738 1960S 1493 67 57 91 54 94 41 77 49 1510 70 65 7602 56 11824 73 16837 19712 19 87 88 61 63 51 97 51 22 30 92 5936 7740 9838 11965 14329 63 23 37 3813 48 83 9977 12185 43 67 47 61 19 87 95 10054 12237 14434 16946 53 1764 72 6047 7819 75 77 14867 86 19841 84 3929 52 45 97 12354 71 17087 56 89 71 57 56 10105 12422 14968 17254 78 1942 99 71 70 33 28 15015 69 9S 2017 4028 83 7958 10205 12503 19 17300 19917 34 62 6116 89 10313 64 28 53 45 79 65 34 8036 28 12620 39 59 2030S 89 69 36 66 83 36 63 17433 65 90 4103 73 84 10420 12721 83 60 20466 2120 21 6210 8152 35 57 96 61 20607 80 54 45 88 87 75 15116 17543 26 86 97 55 8250 10544 12814 33 78 dj 2218 4219 82 59 10626 29 54 17609 20824 25 33 6303 67 86 40 15223 18 67 27 4343 6445 8308 10706 74 35 17738 8S 2324 56 6517 10 52 97 60 17910 5 Vorige lijst ontbreken 7463 35443 4925 De Beurs opende heden: flauw. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 87 'Ai 6 pet. Indië 95. Culturen. Koloniale Bank 113, Indi-t sche Bank SO, Vorstenlanden 144, H. V, A. 341. Industrfeelé waarden. Jurgens 37ji, Oliewaarden. Koiilinklijke 400, Cou< sols 124, Orion 37. Tabakken. Deli Mij. 190, Besoeki 24) Rotterdam Deli 16, Senembah 276. Rubbers. Amsterdam Rubber 58 Ki Dell Batiavda 38)4, NederJ!. Rubber 35, Rott. Tapanoeli Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 109, Holl. Boot 17, Kon. Holl. Lloyd 10, Japanlijn 71, Paketvaart 82)4, Scheepvaart Unie 86, Marine 1434. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 9334, Steel 105, Smelting 6234, Anaconda 110, C'igar 82, Atchison Topekai 10834, Voting Rails 27 34, Denver 134, Southern Pacific 9734, Union Pacific 151, 6 pet. N. W. S. 99%, 7 pet. Indië 152. TELEFOONDIENST LONDEN—AM STERDAM. AMSTERDAM, 10 Aug. Het blijkt thans, dat de proeven die reeds sinds eenige weken zijn genomen inzake een directe telefonische kabelverbinding tus schen Londen en Amsterdam, en waar hij, ook na het leggen van den kabel naar Domburg, nog groote technische moeilijkheden moesten worden overwon nen, thans met succes zijn bekroond. Hedenmorgen li1/» uur werd de hoofd redactie van 't „Ilbld." te Amsterdam door Londen opgebeld. Het ging nog wel niet altijd oven duidelijk, maar over 't geheel was het toch zeer goed ver staanbaar. Voor do betrekkingen tusschen ona land en Groot-Britannië, zoowel op han dels- als op ander gebied, opent de nieuwe dienst intusschen nieuwe moge lijkheden van groote beteekenis. POINCARÉ'S POLITIEK GOEDGE KEURD. PARIJS, 10 Aug. De Ministerraad! heeft met aigemeene stemmen de po litiek van Poincaré goedgekeurd en; heeft hem dit telegrafisch meegedeeld. storen, desnoods met opoffering van da Rijkssubsidie. De gem. mag niet mee doen aan loondruk. Spr. stalt een mo tie voor om het tarief niet lager ts doen zijn dan in het particulier be-i drijf en dat het werk niet in aangeno-i men mag worden uitgevoerd. De motie wordt niet gesteund. De heer LAMERUS juicht de voor stellen toe, maar betreurt dat ze zoo lang uitbleven. Velen die aan de Hout haven werkten loopen nu weer zonder. Er zal een volgende maal vlugger moe ten gezorgd worden. Spr. batreurt dat de tarieven zoo laag zijn, maar voelt dat de gemeente gebonden is aan del regeling. Intusschen dringt spr. er op( aan dat B. en W>, er bij de rog earing on aandringen het vorige uurloon ts herstellen. Verder vraagt spr. dat de ge meente direct laat beginnen aan da demping van het Oost-Indisch Vaartje als het werk aan den Kinderhuissicgel is afgeloopen, ook al is de toezegging} van subsidie door Rijk en Provincie nog niet is afgekomen. 1 De heer KLEIN vragt of B. en W. ook1 aandacht willen schenken aan de werk-, looze zandschippers. De heer GERRITSZ vraagt wat bedoeld wordt met ophooging van de terreinen aau de Pijlslaan. De'heer HEERKENS THIJSSEN zegt toe! aan de werklooze zandschippers te den ken; en bevestigt dat na de ophooging den

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2