Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Medegedeeld door de SPAARNEBANK NIET OFFICIEEL LATERE KOERS BERLIJN 0.31 V Bankpapier 0.31 0.34814 PARIJS 20.40 20.521'a Bankpapier 20.50 20.62 y BRUSSEL 19 30 1945 Bankpapier 19.40 19.55 WEENEN Bankpapier LONDEN 11.48 11 51 Bankpapier 11.45% 11.551/4 STOCKHOLM 67.40 67.60 KOPENHAGEN 55.35 55.55 CHRISTIAN IA 44.30 44.50 BAZEL 49.05 49.15 ROME. 11.50 11.70 NEW-YORK 2.57 H 2.58V4 GEMENGD NIEUWS. Aanslag op een broeder-Benedic tijn. Niet doorgegaan. Het vertrek van de Chineezen uitgesteld. KUKS? EK KEHH9S. Louis Bouwmeester Sr. Reigen te Rotterdam verboden. LEGER m VLOOT. Het ontslag der onderofficieren. RECHTSZAKEN. Oneerlijk postambtenaar. ORDE EU ARBEID. De staking in de Rijnsleepvaart. gronaen aan ae i-rjisiaan ae naven aiaaar .van ae baan is. oor. zegt loe dat alle spoed zal worden betracht om te beginnen met het uitvoeren der werken. Spr. hecnüseert de opune van dnr. feper, dat niet in aangenomen werk moet gewerkt worden. opr. OecriUseert diens meening dat het werk zoo lang mo gelijk moet uuren. Dat is de bedoeling niet. Wat de heer Lamerus wil, n.l. een be toog hij den Annister om hooger tarief, zal met veei geven, uie tarieven worden niet, dan na veel overleg vastgesteld, hen motie zal dus ook met geven, En als de heer Lamerus toch een inoue indieni, an dat niet anders zijn aan een beau geste tegen over de werkioozen. Maar spr. waarschuwt de werkioozen zich met te paaien met de hoop aal die motie iets unnaait. Ook de beer Lamerus kan dat weten. De heer bLiiNtiLiNdLitt, -egt toe dat wel et het üempen van het Oos-liidische Vaartje kan woraeu begonnen. De Kwestie der zandschippers zit zoo, dat het gemeen tebestuur uaar wciir aan aan. uat zandschippers, een soort kooplieden zijnde, vanen mei Oiioer uu regeim'en voor üe ■werkioozen. I)e heer PEPER repliceert en --ine o.m. den lieer Gerritsz te njl. ui'- interrup tie had betoogd dat bij het werk van werk- vcrsciiatting aat uitgevoerd wordt in uurwerk, met zeiden ue lijntrekkerij in de hand wordt gewerkt. De heer LAMERUS dient een motie in, en merkt op dat die motie er voor helpt zorgen, dat men in Den Haag niet zal trachten de tarieven nogmaals te drukken. De motie werd onderteekend door de heeren Lamerus, Groenendaal, Tork en Klein. üe heer GERRITZS zal om ide reden ook de motie steunen. De minister is hier gegaan beneden zijn eigen normen. De minister had gezegd te gaan van 10 tot 25 procent beneden de loonen. Er is een reden om die motie te accepteeren, nu wij in Haarlem een nieuw collectief con tract hebben in de bouwvakken. De heer HEERKENS THIJSSEN ant woordt dat B. en W. de motie wel willen overnemen op grond van de door den heer Gerritsz gegeven inlichtingen. De voorstellen van B. en W. worden aangenomen. BESTRATING-. B. en W. stellen don Baad voor den Wagenweg, die al sinds lang verbete ring behoeft, te bestraten met asphalt- blokken. De commissie voor openbare werken heeft hiermee uitgevoerde be stratingen in België bezichtigd. De blok ken vjorden in Leesines vervaardigd. Een stemmig was de commissie van oordeel, dat met deze bestrating ook in Haarlem eeen proef moest genomen worden, waar mee ook de directeur van openbare werken het eens is. Tegelijk met den Wagenweg wordt voorgesteld ook de keibestrating rondom het stadhuis door asphaltblokken te vervangen. De kosten zijn nog niet op te ge ven: zij zullen vermoedelijk 10 a 11 gulden per M2 bedragen. De heer KLEIN vraagt naar de be- teekenis van dat voorstel. Is het oen beginselbesluit of sluit het voorstel in dat, na goedkeuring, direct met de uit voering zal worden begonnen. Spr. zal op dezo vraag antwoord afwachten en zien of hij dan nog een amendement op het voorstel zal indienen, Spr. vraagt ook of al wel zoo vast staat wat de kostprijs van het nieuwe asfalt zal zijn. In het raadsstuk je wordt gezegd dat die fll per vierk. meter zal zijn, maar uit een berekening komt de directeur van Openbare Werken tot de som dat dit f 13 zou zijn. Wat is nu juist? Is de ze laatste som van f 13 juist dan komt het vernieuwen van den Wagenweg al leen op f65000. Spr. vraagt ton slotte of waar hot oen proef geldt, hot niet beter is deze proef te bepalen tot de Groote Markt en omliggende straten. Men kan dan eens zien hoe het nieu we systeem bevalt en zien wat de juis te kosten zijn. De heer VISSER loopt ook niet warm voor dit voorstel. Do heer Visser meent dat de kostprijs wel op f 15 por vierk. meter zal moeten gesteld worden. Dan zou de Wagenweg alleen f 75000 kosten. Voor asfalteering van straten wordt dan ongeveer een ton gouds uitgegeven. Spr. herinnert er aan op welken tegenstand stuitte een voor stel om de Groote Houtstraat en an dere straten in het centrum der stad. te asfalteeren. Dat kostte f 147.000 de finanoieele toe stand der gemeente was toen veel be ter dan nu. Spr. is vanmorgen den Wa genweg gaan bekijken. Het had nog wel geregend. Spr- kreeg echter niet don indruk dat de toestand van dien weg zoo slecht is. Stemmen: Het is puin. De heer VISSER meent dat er an dere straten zijn die heel wat slechter zijn dan de Wagenweg. Spr. vraagt of het niet mogelijk is den Wagenweg te repareeren, op andere, goedkoopere wij ze. Spr. heeft ook gehoord dat in Brus-< sel dat plaveisel wel ligt maar niet op' de punten met zeer druk vervoer; dat op de kruispunten keien liggen, en dat daar bepalingen zijn dat vrachten niet zwaarder dan van 2000 K.G. daar mo gen passeeren. Is dus dat asfalt wel zoo tegen het verkeer bestand? Spr. heeft niets tegen eën proef, maar wil die dan op bescheidener schaal toepas sen dan hier wordt voorgesteld en ze ker niet den Wagenweg doen as falteeren. De heer v. d. BERG merkt op, dat vroeger al eens is opgemerkt dat in de begrooting van het loopend jaar geen verandering moet worden gebracht. Dat was ter gelegenheid van het voorstel tot intrekking van de belasting pp de bedrijven. Nu eohter wil men in de be grooting van het loopend jaar verande ring brengen door een som te votee- ren voor de asfalteering van den Wa genweg. Spr. vindt dat dit nu ook niet te pas komt. De heer GROENENDAAL vraagt of de Wagenweg nu waarlijk de eenige e! raat is, of zelfs maar de straat i«, dio op de eerste plaats voor vernieu wing in aanmerking komt. Hij heeft in dertijd een lijstje van 101 straten in gediend, dio voor verbetering in aan merking kwamen. Hij1 kan zich niet ▼oorstellen dat do Wagenweg de aller slechtste bestrating had. Is hot levens gevaar daar dan zoo groot dat daar vernieuwing noodig is De heer SLINGENBERG beantwoordt de verschillende sprekers. Aan den heer Klein antwoordt spr. dat dit bosluit een beginselbesluit is, echte- met dien ver stande dat B. en W. de zaak gaan voorbereiden, indien de Raad dit voor stal accepteert en dat de asfalteering Wordt uitgevoerd indien blijkt dat de aanleg niet meer dam f 11 per M2. kost. Zijn de kosten hooger dan zullen B. en W. met nieuwe voorstellen ko men. Anders niet. Uitvoerig besprak spr. de voordeelen van asfaltblcc3. Of er be palingen in Brussel zijn omtrent de be lasting der voertuigen weet spr. niet, ook niet of het asfalt niet op de kruis punten ligt. Spr. heeft het niet gezien, maar in Brussel zijn die wegen ook de hoofdzaak niet voor de beoordeeling van den weerstand. Het is in Antwerpen, in de rue dos Beguines, dat de straat weerstand getoond heeft. Daar ligt as falt op een plaats waar een groote- bierbrouwerij is gevestigd, waar dage lijks vier zware camions passeeren en waar de Bell-telephoon gevestigd is en waar dagelijks zwaro vrachten passeeren. Het asfalt heeft bewezen daar tegen zware vrachten bestand te zijn. Ook in Vilvordemet veel vracht- en snelverkeer voldoen de bloes goed. Spr. gelooft dat dit het bestratingsmateriaa! der toe komst is. Hot heoft alle voordeelen van keien, zonder puntig en koppig te zijn. Asfalt is ook feitelijk niet do juiste, naam van dit product, want er zit slechts een klein deel asfalt in. Do kosten van f 13 per M2 werden door den directeur van O. W. berekend vóór zijn excursie. De prijs van f 11 is van later datum en juister. Dat zit 'm in de dikte van het betonbed. Zelfs zouden do kosten nog lager kunnen zijn, omdat een bed van 10 o.M. voldoende is, doch B. en W. blijven aan den veiligen kant en rekenen met een betonbed van 15 o.M. Anders kon zelfs de prijs nog wel dalen, klinkers kosten f 8, maar die soort bestrating is gebleken in 10 jaar op to zijn. Asfaltbloc3 hou den het 40 jaar uit. Het betoog van den heer v. d. Berg is er naast, want het geldt hier niet, zooals bij de zakelijke belasting, de ge wone uitgaven der bsgrooting, maar de buitengewone uitgaven. De vereffening van deze kosten komen pas in de be grooting van 1923. De Wagenweg is op, en moet dit jaar vernieuwd worden. Spr. vindt den toestand deplorabel. De steenen vallen in puin, eeu gevolg van het feit, dat de steenen zoover afge sleten zijn en splinteren als er een zware vracht op komt. Het is dus de vraag, hoe wordt op de goedkoopste wijze de Wagenweg herstelt. Men kan het jammer vinden dat de Wagenweg bestraat moet worden, maar de heer Visser is er niet af met te zeggenwe leggen geen asfalt, maar moet dan aangeven hoe de Wagenweg wel bestraat moet worden. De voorge stelde methode is, volgens spr., de goedkoopste. B. en W. hebben ook wel gedacht aan de binnenstad, maar de Wa genweg is meer noodig. Dat er nog andere straten zijn, die slecht zijn, geeft hij toe, maar dat zijn dikwijls maar kuilen, die opgehaald kun nen worden. Stemmen: Maar dat wordt ook niet gedaan De heer KLEIN zal geen voorstellen doen, nu hij de beteekenis van 't raads besluit heeft vernomen. Spr. "beveelt aan ook nog proeven te nemen met andere systemen en in dat opzicht diligent te blijven. Spr. heeft den Wagenweg ook geïnspecteerd en vond den toestand ook niet zoo erg, althans zijn er wel stra ten waar de toestand erger is. Hij beveelt B. en Wi. een fietstochtje aan door het Leidsche kwartier b.v. De heer VISSER wil inplaats van den Wagenweg een andere straat in het centrum der stad beasfalteeren. De heer VAN LIEMT voelde ook meer voor het asfalteeren der binnenstad, maar heeft zich neergelegd bij' de technische uiteenzetting van den directeur van O. W.j die vernieuwing van den Wagen weg noodig vond. Alleen de z.g. wan gen van dien weg zijn nog heel. De overige klinkers van 11 o.M. zijn ver sleten tot op 5 c.M. en minder. Do kosten zijn niet hooger dan f 11 per M2. meent spr., want de fabriek legt de bestrating voor 32 francs per M2. Daar kan nog heel wat bijkomen, voor transport, alvorens men tot f 11 zou komen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen. Vleeschkeuring. B. en W. bieden den raad opnieuw ter vaststelling aan de verordening op de keuring van vee en vleesoh in de gemeente Haarlem alsmede de instruc ties voor den directeur, deu keurings veearts en de hulpkeurmeesters van het openbaar slachthuis en voor de ambte naren, die met de herkeuring zijn be last. Dit strekt om tegemoet te komen aan bezwaren van Gedeputeerde Staten en om de verordeningen in overeenstem ming te brengen met de wijziging van de Vleesohkeringswet. Goedgekeurd. Erfpacht. Door B. en W. is tweemaal afwijzend beschikt op een verzoek der heeren Ger mans en Groenings om den erfpacht-canon van de bouwterreinen aan de Zomervaart waarop door hen 111 arbeiderswoningen zullen worden gebouwd van f 1.05 per M2 te willen stellen op 0.95 per M2. Het gevolg daarvan zal zijn dat de huurprijs dier woningen f 7.10 inplaats van f 6.60 per week zal worden. Genoemde onderne mers vragen nu, alvorens dezen hoogeren huurprijs te bedingen, aan den gemeente raad om den erfpachtscanon alsnog op 95 cent per M2 te stellen. B. en W. stellen voor op dit verzoek af wijzend te beschikken omdat de kostprijs van den grond het lager stellen van den canon niet toelaat. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Pensioenwet. Nu de Pensioenwet 1922 tot stand gekomen is en op 1 Juli j.l. in werking is getreden, vinden B. en W. het ge- wenscht, de beoogde wijziging in het genomen Raadsbesluit aan te bren gen, velke daarin kan bestaan, dat de woorden „sedert 1 Juli 1919", voor komende in onderdeel II, worden ver vangen door „over het tijdvak van 1 Juli 1919 tot en met 30 Juni 1922". B. en W. doen daartoe een voorstel en eveneens om het bepaalde in sub VIII te laten vervallen. De heer POPPE vraagt of de gemeente niet bereid kan zijn om den termijn voor het inhalen inplaats van op 4 op 6 jaar te stellen. De heer BRUCH antwoordt dat B. en W. daar in beginsel geen bezwaar te- gén hebben als er overigens geen be zwaren zijn. iVïniehlultinr). B. en W". stellen voor in de verorde ning op de winkelsluiting te bepalen dat de winkels in het klein Heerenconfectie bedrijf op Zondag en daarmede gelijk gestelde dagen dienen gesloten te zijn. Goedgekeurd. Lager Onderwijswet B. en W. stellen voor: I. Aan het Bestuur der Vereeniging „Groen van Prinsterer" te Haarlem, voor hare lagere school aan de Rozenhagenstraat No. 15, op de vergoeding in de „kosten van in standhouding", bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, over 1922 een voorschot toe te kennen tot een bedrag van 2200 Goedgekeurd, Hoofd, eener School. Ingevolge het 4e lid van art. 27 der lageronderwijswet 1920 moet aan den onderwijzer, die aan het hoofd eener school geplaatst is, tevens het onderwijs in een klasse worden op gedragen. Van deze verplichting kan echter de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, den On derwijsraad gehoord, in bijzondere ge vallen vrijstelling verleenen. Zulk een bijzonder geval doet zich thans alhier voor ten aanzien van het hoofd van School no. 11, den heer E. Hindriks. Genoemd hoofd, dat 61 jaar oud is en vóór 1 Juni 1921 gedurende ruim 16 jaren steeds ambulant was, blijkt het hebben van een vaste kLasse te be zwaarlijk le worden, weshalve hij, on der overlegging van eene geneeskun dige verklaring- verzoekt, hem van de verplichting tot het geven van geregeld nklassikaal onderwijs te ontheffen. Als gevolg hiervan zou dan een onder wijskracht meer ten laste van de ge meente komen. Aangezien het voor het onderwijs in het algemeen een verlies mag geacht worden, wanneer een zoo verdienste lijk hoofd als de heer Hindriks niet voor de school behouden kon blij ven, werd bovenbedoelde vrijstelling door B. en W. aan den Minister ge vraagd en verkregen, zeggen zij. De heer POPPE bestrijdt dit voor stel, niet om den persoon van den heer Hindriks, maar om het amtmlan- tisme zelf. Een beginselkwestie dus. De heer BOES heeft met verwonde ring van dit voorstel kennis genomen. Niet om het ambulantisme, want dat is naar sprekers meening een uitge vochten kwestie. Maar het geval, dat hier aan de hand is, kan zich herha len. Daarom is het goed deze zaak uitvoeriger te bespreken. Het voor stel is in strijd met de zuinigheid. We wenschen de grootst mogelijke ar beidsprestatie van de ambtenaren en hier zouden we besluiten de taak, die de Raad besloot aan één man op te dragen, nu aan twee personen gaan opdragen. Spreker wijst erop diat de betrokkene nog andere bijbetrekkin gen heeft en het zou toch wel wen- schelijk zijn dat die baantjes toch allereerst aan den kant zouden wor den gedaan. Is de hoofdtaak voor den heer Hindriks dan nog te zwaar, dan kan overwogen worden hem van een deel te ontlasten. De heer BRUCH verdedigt het voor stel en stelt daarbij o. m. voorop dat de Minister, na gedegen onderzoek, tot de conclusie is gekomen'dat dit voorstel kan worden gedaan. Hij ver dedigt het voorstel warm. De heer BOES blijft betoogen, dat de groote factor is het bekleeden van bijbetrekkingen van den heer Hindriks en het gevaar dat andere schoolhoof den hetzelfde zullen probeeren op hun 60e jaar. Na nog eenige discussies werd het voorstel in stemming gebracht. De stemmen staakten 13—13. Tegen de Soc.-Dem. plus de heeren Boes en Peper. Stichting Noorderherk en School. Het Bestuur der „Stichting Noorder- kerk en School" vraagt, ingevolge art. 72 der Lager-Onderwijswet f 174.000 voor het vergrooten en veranderen van het schoolgebouw der Stichting aan de Velserstraat. Het vergrooten van het schoolgebouw is noodzakelijk door de oprichting van een school voor uitgebreid lager onderwijs door het bestuur der Stichting,welke school 1 April j.l. geopend en tijdelijk onder gebracht is in het bestaande school gebouw. Die toestand kan evenwel vol gens het bestuur niet bestendigd blij ven; het meent dat voor het U. L. O. afzonderlijke lokalen beschikbaar moe ten worden gesteld. Voorloopig om vat het leerplan een cursus van drie jaren; naar alle waarschijnlijkheid zal die evenwel vier jaren moeten duren, daarom zijn voor de school voor U. L. O. vier lokalen noodig. De meerderheid van B. en W. stelt voor dit verzoek te weigeren, op grond van art. 73 (le lid sub a), dat den eiscb stelt, dat het aantal leerlingen ten minste 18 moet bedragen. Hoewel uit dit wetsartikel noch uit de toe lichting is te lezen, dat die leerlin gen woonplaats moeten hebben in de gemeente van stichting, is de meerder heid van B. en \V. evenwel die mee ning toegedaan, zoodat volgens haar het verzoek moet worden afgewezen, omdat van de opgegeven 29 leerlin gen er slechts 11 in Haarlem wonen. De meerderheid beroept zich daarbij op een hoofdartikel te dier zake in „De Gemeentestem" en op een uit spraak van den minister. De minderheid van B. en W. kan zich evenwel met deze opvatting niet vereenigen en beroept zich daartoe op de artt. 73, 86 en 104 der L,0.-wet. Daargelaten nog, zegt zij, dat van de onderscheiding welke de meerderheid wil, geen melding gemaakt wordt in art. 73, en deze dus vrij willekeurig is, pleiten de artt. 86 en 104 eerder voor het tegendeel. De Minister, in deze om voorlich ting gevraagd, berichtte, dat het al dan niet voldoen van de overgelegde verklaring aan de wettelijke eischen in eerste instantie ter beoordeeling is van den Raad en omdat daarvan in hooger beroep kan worden geko men, meende de Minister zich thans nog van het uitspreken van een oor deel te moeten onthouden. Ook om nog eenige andere redenen stelt de meerderheid van B. en \V. voor, te besluiten: 1. De door genoem de stichting gevraagde medewerking tot vergrooting en verandering van het schoolgebouw aan de Velserstraat 55, niet te verleenen; 2. te bepalen, dat niet tot verlaging van het maximum aantal leerlingen per klasse, bij raads besluit van 23 Februari 1921 vast gesteld op 40, voor de overeenkom stige openbare lagere scholen zal worden overgegaan. De heer BRUCH zette, als minder heid in het college van B. en W., zijn standpunt in deze uiteen. De heer BOES protesteert tegen de roekelooze wijze waarop ingezetenen een aanslag op de beurs der belasting betalers doen. Er zijn twee aanvra gen: uitbreiding eener school en uit breiding van een openbare lagere school in U. L. O. De lagere school voldoet aan alle eischen, meent spr. Men vraagt een school van 10 lo kalen, om dan van de midden klassen parallel-klassen;, te maken. Dat is een onding, een Javaansch kind met een rijstbuikje. Voorts cri- Liseerde spr. de aanvraag tot omzet ting in U.L. O. Op de lijsten van leer lingen kwam een groot aantal leer lingen voor, die zeker de U. L. O. niet zullen bezoeken. Op deze gronden meent spr. dat de Raad het verzoek moet afwijzen. De heer SLINGENBERG verdedigt het voorstel van B. en W., dat ge grond is op redenen aan de wet ont leend. De heer POPPE wijst er op, dat men in Schoten ook bezig is een Christ, school te stichten en het is de vraag of de opgegeven kinderen ook niet zijn opgegeven voor die school in Schoten. De heer BRUCH repliceerde. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. werd in stemming ge bracht en aangenomen met 233 stemmen. Tegen de heeren de Braai, Kuenen en Bruch. Ambtenaar Nazorg. Het voorstel werd aangehouden. De heer POPPE diende de volgende motie in: Ondergeteekenden stellen voor het volgende besluit te nemen: De Raad der Gemeente Haarlem, gehoord de besprekingen over de na zorg voor zwakzinnigen Besluit: eene commissie in te stellen teneinde te onderzoeken wat te Haarlem kan geschieden voor de nazorg van oud leerlingen der buitengewone school voor lager onderwijs; deze commissie te laten benoemen door Burgemeester en Wethouders in overleg met de afdeeling Haarlem der Vereeniging van Onderwijzers en Art sen bij het buitengewoon onderwijs, van den Bond van Ned. Onderwij zers en de afdeeling Kennemerland van de Vereeniging van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche bezit tingen. Te lange Raadsvergaderingen. De heer Klein stelt de volgende motie van orde voor: De Raad der gemeente Haarlem; Gelet op het aantal Raadszittingen in den laatsten tijd gehouden; Tevens gelet op de uitgebreidheid der agenda's, den onvoldoenden tijd van voorbereiding voor de raadsleden en de landurigheid der ziltingen, welke soms oorzaak wordt, dat niet alle punten kunnen worden afgehan deld en de rondvraag moet wo-rden beperkt; van oordeel, dat dit niet in het belang der gemeente is; spreekt de wenschelijkheid uit om de veertien dagen te vergaderen? en gaat over tot de orde van den dag; B. en W. adviseeren afwijzend op deze motie. Het advies van B. en W, wordt aangenomen. De heer v. OMMEREN vraagt de middagvergaderingen te bekorten en dan maar liever des avonds te ver gaderen. Benoemingen. Herbenoemd werden tot lid van de commissie van beheer op den Stads schouwburg de heeren Jhr. A. W. G. van Riemsdijk; Dr. J. F. M. Sterck en J. B. Schuil. Voor de benoeming tot lid van het college van zetters voor 's Rijks di recte belastingen zullen worden aan bevolen de volgende dubbeltallen: 1. ej. C. Cramer; 2. A. Konijn: 1. J. W. van Santé; 2. J. J. Becoari: 1. L. Modoo; 2. H. Franken Jr. tot tijdelijk leerares in de lichame lijke oefening aan de le H. B. S. 5-jarige cursus werd benoemd mevr. B. Scheepers—Geuer; tot leeraar in de Nederlandsche taal aan dezelfde school de heer P. H. Greiner; aan dezelfde school tot leeraar Fran- sche taal de heer J. H. de Smidt tot leeraar in het teekenen de heer J. H. Pfersich; tot tijdelijk leeraar in schei kunde de heer G. J. Tiessens; idem lichamelijke oefening de heer Th. J. H. van t Lam; idem Nederlandsche taal de heer W. J. A. de Leeuw. Aan de 2e H.B.S. tot tijdelijk leer aar in scheikunde de heer Dr. J. Brui ning, te Leiden; idem wiskunde de heer Ir. J. Potma, te Haarlem; idem Fransche taal de heer A. Jackson. Aan de 3-jarige H.B.S. en Hoogere Handelsschool Dr. B. H. Danser, te Amsterdam; idem tijdelijk leerares Spaansche taal mevr. J. L. v. Sluys Barbiers; idem leeraar Maleische taal de heer A. Bakker, Rondvraag. De heer PEPER klaagt over de wijze, waarop dakloozen door het Bu reau Bouw- en Woningtoezicht zijn behandeld. Hij haalt daarbij het geval aan van 'n bepaald gezin. Men moet aan dat Bureau niet denken dat men zijn booze luimen op de menschen koelen kan, zegt spr. Door den heer SLINGENBERG werd hierop geantwoord. O.m.werd medegedeeld dat aan het bovenbe doelde gezin, na eenige dagen, een noodwoning was verhuurd. Deheer PEPER klaagt over den vuilen toestand op het Phoenixterrein. Politieagenten komen daar en de toe stand duurt daar maar voort. Weten B. en W. dat die toestand daar zoo is? De heer SLIGENBERG merkt op, dat het terrein in erfpacht is gegeven aan particulieren. De gemeente heeft O^i* daar niets over te zegggen. Intusschen zal nog eens overwogen worden wat er aan dien toestand kan gedaan worden. De heer GROENENDAAL herinnert er aan, dat er een motie is ingediend om in woningen waar muntgas ligt, ook gelegenheid le geven electriciteit over den muntmeter te krijgen. Komt daarop geen praeadvies De heer HEERKENS THIJSSEN meende daarover reeds meermalen het standpunt van B. en W. te hebben uiteengezet. Het geeft een nadeel voor de gemeente en dus zijn B. en W.: er niet voor. Intusschen heeft de Wet houder geen bezwaar die vraag nog eens schriftelijk te beantwoorden. De heer v. d. BERG wijst op de gevaarlijke gewoonte bananenschillen op straat te werpen. De VOORZITTER zegt, dat het in de bedoeling ligt, aan de hand van de Alg. Politieverordening, daartegen op te treden. De heer KINGMA merkt op dat in De cember '20 op de agenda voorkwam een voorstel van B. en W. naar aanleiding van het rapport van den door den Raad inge stelde melk-commissie. Het punt werd aan gehouden en werd van de agenda afge voerd met verwijzing naar art. 16 der wa renwet en in afwachting van de in verband daarmee door de Regeering te nemen maatregelen. Is B. en W. al iets naders bekend om trent deze kwestie? Zoo ja, zijn dan spoedig van B. en W. voorstellen te wach ten? Zoo neen, welke houding nemen B. en W. ten opzichte van het belangrijke vraagstuk der melkvoorziening in. nu, na een paar jaar wachten, door de Regeering nog niets definitiefs tot stand is gebracht? De VOORZITTER merkt op dat afdoende is de melk te koken. Laat men daar de menschen op wijzen. De heer KINGMA: Er zijn ook nog wel andere methoden. De VOORZITTER: Maar die kostenij do gemeente veel te veel nu wij zuinig moeten zijn. Ue heer VAN LIEMT wijst op den on- dragelijken stank der singels. Is er geen gelegenheid, vraagt spr., dat B. en W. krachtig ondersteunen do bedoeling, die ligt in de vragen van den heer Bomans over het spuien van Rijnland, opdat wij van dat onheil verlost worden? De VOORZITTER zal dat overwegen en nog andere stappen doen. De heer GROENENDAAL wijst er op dat er niet gebaggerd wordt, waarop de heer Ileerkens Thijssen opmerkt dat dit niet af doende is en den stank ondragelijker maakt. De heer VISSER wijst op verschillende onvolkomenheden van den Incassodienst. B. en W. zullen aan de klachten aandacht schenken. Maandagavond tusschen 7 en 8 u. was, naar het „D. v. N. B." meldt in den stillen kloos ter tuin der Benedictijnen gelegen aan de Benedictijnerstraat te Oosterhout (N.-Br.) een jonge broeder aan den arbeid. Plotseling schoten twee individuen op hem af, die den niets kwaads vermoeden den kloosterling vastgrepen en hem zon der vorm van proces mishandelden en aan een paal poogden op te hangen. In dien gruwelijken opzet zijn de onver laten gelukkig niet mogen slagen. Niet alleen dat de broeder zich met in spanning van al zijn krachten tegen het snoode plan verzette, maar ook schoot een broeder, die in de nabijheid eveneens aan den arbeid was, ijlings toe om het slachtof fer uit de handen van de schurken te be vrijden. De schurken wisten helaas te ontsnap pen. Omtrent de drijfveer tot deze gruwelijke daad tast de justitie en politie, die spoedig met het onderzoek begonnen, nog in het duister. De abdij der Benedictijnen is tamelijk ver van de kom van het plaatsje gelegen. Uit den aard der zaak is het daar stil en rustig en is het verkeer er uiterst gering. De politie te Oosterhout zendt de volgen de officieele bekendmaking: In den avond van 7 Augustus 1922 is alhier door twee onbekende personen po ging tot doodslag gepleegd. De personen waen van het volgende signalement: Bei den plm. 1.65 5 1.70 M. lang, plm. 30 jaar De eene blond en de ander donkerblond uiterlijk. Beiden een baard, alsof ze in een paar weken niet waren geschoren, de eene blond en de ander iets donkerder. Zij wa ren beiden gekleed in schamele versleten kleeding. De eene had een bruin geruite jas en broek aan, dat van den ander kon niet worden opgegeven. Geen van beiden droeg een vest. De eene had een blauw ge streept overhemd met nogal grove stre pen aan, terwijl de andere een dito over hemd droeg met iets fijner strepen. Zij had den beiden een slappen vilten hoed op, de eene grijs en de ander zwart. In de eene zat een deuk en de andere stond bol omhoog. De eene droeg een roo- den zakdoek om den hals en den andere een blauw geruite. De schoenen welke zij droegen waren geheel versleten. Van den aangerande zijn ontvreemd een zilveren re montoir met gouden wijzers, de uren zijn in gewone cijfers op de wijzerplaat aan gebracht. Al dengenen, die inlichtingen kunnen ver strekken wordt verzocht zich bij de po litie te Oosterhout te vervoegen. Op groote aanplakbiljetten en in de bla den was aangekondigd dat Woensdag avond „Prof. H. Spoelstra," physiothero- paat en magnetiseur in het Paleis voor Volksvleit te Amsterdam, tegen entrée, zou optreden. Die aankondigingen vermeldden dat de professor in staat was „alle ziekten" te genezen. Toen te 8 uur de voorstelling zou begin nen en degenen die zich plaatskaarten ver schaft hadden daarvan gebruik dachten te maken, verscheen in de vestibule van het Paleis een bord, waarop geschreven stond, dat de séance, wegens politiemaatregelen niet kon doorgaan en de menschen aan het loket hun geld terug konden krijgen. Bij onderzoek bleek dat namens de di rectie van de M. E. T. A., aan den bur gemeester der hoofdstad vergunning voor de voorstellingen was gevraagd, doch dat eerst Woensdagmiddag een afwijzende be slissing op dat verzoek was ingekomen. Volgens hel N. v. d. D. zullen de Chinee zen van de Maatschappij „Nederland," die Zaterdag met de „Oostkerk" naar Ilonkong zouden worden vervoerd, met dat schip niet medegaan. De reis is een week uitgesteld. Een deel van de Oosterlingen zal met de Ambon" worden overgebracht, die 19 dezer van Amsterdam vertrekt en voor dat doel opzettelijk naar Hongkong gedirigeerd wordt. De bedoeling schijnt te zijn het overblijvende deel met een latere gelegen heid te verzenden. De reden van deze verandering zou zijn, eensdeels dat men in China nog niet gereed is met de toebereidselen voor de ontvangst van de lastig landgenooten, anderdeels dat nog een schifting van het volkje in over weging is. Men schijnt 't bij nader inzien toch maar beter gevonden te hebben om de leden van de beide vijandige vereeni- gingen niet te gelijker tijd te versohepen, De aanhangers van de „Bon Ho" zullen dus met een ander schip naair hun vader land terugkeeren dan die van „De drie Vingers." De heer Louis Bouwmeester hoopt den" 5en Septebmber a.s. zijn 80sten verjaardag te herdenken. Het staat nog niet vast, op welke wijze de heer Bouwmeester zal wor den gehuldigd. j De opvoeringen van Reigen van Arthui! Schnitzer door de Hamburger Kammer- spiele te Rotterdam zijn. door bdrgemeesten Zimmerman verboden. Aan de „Tel." wordt medegedeeld, dat nu door de onderofficiersvereeniging „Ons Belang" besloten is om langs rechterlijken weg een beslissing uit te lokken of de Mi nister van Oorlog bevoegd is al dan niet militairen uit den dienst te ontslaan, on der verbreking van de door die militai ren aangegane verbintenis, door den Mi nister van Oorlog wordt overwogen om alsnog wijziging te brengen in de beken de legerorder, waarbij ontslag uit den: dienst is aangekondigd aan allen, die 35 dienstjaren kunnen doen gelden. De bedoelde legerorder zou in diet) voege worden gewijzigd, dat alleen ont slag uit den dienst zal worden verleend aan die militairen, die 35 dienstjaren tel len en wier verbintenis is geëindigd. Aan hen, wier verbintenis nog niet geëindigd is, zal alsdan worden vergund te blijven doordienen tot na afloop van dat con tract. Een telegrafist uit Rotterdam, die drig maanden gedetacheerd was geweest aan het post- en telegraafkantoor le Hoek- van-Holland, had daar de postzegelkaï onder zijn beheer gehad en er eenige be dragen, in totaal 145, uitgenomen en voor zichzelf gebruikt. Hij leefde wat bo ven zijn inkomen. Hij stond gisteren voor de Rotterdam- sche rechtbank tereent. Hij bekende. De officier, m. Holsteyn, eischte vier maanden gevangenisstraf. De telegrafist had, naar het „Hbld." meldt, eerst in voorloopige hechtenis ge zeten, was weer vrij gelaten, terwijl het tekort onmiddellijk was aangezuiverd. Uit een reclasseeringsrapport bleek, dat de jonge man weinig berouw had, en o.a. ingezonden stukken had geschreven aan een courant, die van het geval iets ver teld had, waarin hij beschuldigingen aan het adres van zijn chefs had geuit. Er was kans geweest, dat hij bij voorwaardelijke veroordeeling weex zou worden in dienst gesteld, doch zijn chefs waren door zijn houding op die plannen teruggekomen. Een reclasseeringsambtenaar van 't Leger des Heils verklaarde ook al in conflict met bekl. te zijn geweest, hij sprak niet altijd de volle waarheid. Ten slotte bleek! er ook nog een vrouw in het spel te zijn. Om dit alles kon do officier niet met een voorwaardelijke veroordeeling mee gaan. Uitspraak 15 Augustus. In de Woensdagmiddag op verzoek van den Centralen Bond van Transportarbei ders gehouden bespreking met de commis sie tot regeling van de loon- en arbeidsvoor waarden van het Rijnscheep- en sleep- vaartbedrijf en de vaart op België, heeft het hoofdbestuur van den Centralen Bond da bekende voorstellen der werkgeverscom missie aanvaard onder voorbehoud, dat ia de heden Donderdag te houden ledenver gadering door de werknemers voor de al- geheele opheffing van de staking zal wor den gestemd,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3