Onschuldig veroordeeld BUITENLAND. Tweede Blad 10 Augustus 1922 Brieven uit Frankrijk. FEUILLETON ip Meer en meer verbaasd over het raadsel, waarvoor de dokter onver- U bent in de Salpétrière en hij: Salpétrière is zoowel een gevangenis als een ziekenhuis. Jeanne sprong op, werd bleek en riep In de SalpétrièreDe leegte, welke er in mijn geheugen was, wordt aangevuld. In de Salpétrière sluit men de veroordeelden op, die krankzinnig zijn. Ik ben krankzinnig geweest. De dokter aarzelde, alvorens te antwoorden. Jeanne sprak door Ja, ik ben gek geweest.Pro beer niet het voor mij te verbergen. Ik ben gek geweest, maar nu ben ik 't niet meer. Het is nu, alsof plotseling de sluiers, die mij beletten, te zien, zijn weggenomen, De duisternis is verdwe nen. Ik herinner mij weer alles...-. men heeft mij veroordeeld tot levenslange opsluiting voor brandstichting, dief stal en moord. Toen ik't vonnis hoorde uitspreken (onrechtvaardig, ik bezweer 't u ben ik in onmacht gevallen. Wat er nadien met mij is gebeurd, weet ik niet meerHet is juist of ik langen tijd heb geslapen. Ik bid u, dokter, vertel het mij, ant woord mij.... Hoe lang ben ik gek geweest Hoe lang ben ik in de Salpé trière Om u daarop juist te kunnen ant woorden, zal ik het register moeten naslaan. Hij zocht haar naam op. U bent nu negen jaar hier, zeide hij. Jeanne wankelde. Negen jaarstamelde zij, ter wijl zij de handen aan haar voorhoofd bracht. Ik ben negen jaar gek ge weest 1 Niemand is er geweest, die nog ooit aan mij heeft gedacht. Nie mand, die me opgezocht heeft. Niemand.... bevestigde de dokter. En ik had twee kinderen, ging de ongelukkige vrouw verder, mijn zoon Georges mijn dochter Lucie. Wat is er van hen geworden Als ze nog maar in leven zijn Dat zou ik u niet kunnen zeggen, De Fransche sancties. Belangstelling In het Int. Bureau van den arbeid. Staatspensioen voor arbeiders In Mexico. Geen deelneming aan het Interna tionaal post- en telegraafcongres te Berlijn. De werkloosheid in Engeland. De toestand In Ierland. GEM, BUITENL. BERICHTEN. Een Engelsch smokkelschip. De „New-York Times" meldt, dat een vroeger torpedojager, die tot taak heeft 't smokkelen van sterken drank in de nabijheid von New-York tegen te gaan, Vrijdagmorgen gewapend is uitgevaren met orders om den Brit- schen schoener „Minnie Wallace", in of buiten de territoriale wateren aan te houden .De autoriteiten beweren, dat zij in het bezit zijn van bewijzen, dat de „Minnie Wallace" honderd va ten whisky aan smokkelaars heeft ver kocht, die Zondagavond werden ge arresteerd toen zij poogden de whisky aan land te brengen. Intusschen zijn van deze 100 vaten, na overhandiging aan de politie, 56 verdwenen. Volgens William Sanders, plaatsvervangend verificateur van de haven van New- Yotk, zou de regeering besloten zijn, om, ingeval de „Minnie Wallace" op de open zee werd aangehouden, een uitspraak uit te lokken, die zou uit wijzen of op een schip al of niet beslag mag worden gelegd, wanneer kan worden bewezen, dat het wordt gebruikt om de wetten der Vereenigde Staten te overtreden. Zooals men weet, hebben de Ver eenigde Staten, sedert de aanneming van de drankwetten, gepoogd 'tdoor- zoekingsrecht tot buiten de driemijls- grens der territoriale wateren uit te breiden. Het is bekend, dat Britsche en andere „rum-runners' op twaalf tot vijftien mijl onder de kust blijven en hun ladingen aan kleine, op avontuur varende Ameri- kaansche schepen afleveren, die als regel aan de drankblokkadc ontglip pen. In Maart van dit jaar kondigde de procureur-generaal als „test-case" een proces aan tegen den Britschen schoener „Grace and Ruby", die te Boston als dranksmokkelaar was aan gehouden. In dit geval werd echter beweerd dat ofschoon de schoener, toen hij werd aangehouden, vier mijl van de kust was, een groot deel van te de dokter zijn rapport op, dat ge zonden werd aan .den Directeur der Salpétrière. Deze gaf last, dat de vrouw zou overgebracht worden naar St. Lazare, vanwaar zij zou vervoerd worden naar het hoofdgebouw te Clermont, om er haar straf te onder gaan. Daar werd zij geplaatst in een confectie atelier. Ondanks het strenge reglement stond men haar toe te schrijven. Zij schreef twee brieven, een aan den pastoor van Chevry en een aan de pleegmoeder van Lucie in Joigny. In spanning wachtte zij op antwoord. Drie dagen later ontving zij een brief van den pastoor van Chevry, waarin deze haar meedeelde, dat zijn voor ganger was Overleden en dat hij haar niets kon melden over hetgeen zij hem had gevraagd.lDeze mededeeling bracht Jeanne tot wanhoop en deze werd nog grooter, toen den volgenden dag de brief aan de pleegmoeder van Lucie terugkwam met de vermelding „on bekend ter plaatse." Mijn kinderen zijn dus verloren voor mij, jammerde de ongelukkige moeder ik zal ze nooit meer terugzien. Doch toen zij haar wanhoop had overwonnen eri rustiger nadacht, kwam zij tot andere gedachten Ik wil ze terugzien Ik zal ze terugzienAl moest ik ook tien jaar wachten, ik zal wel een mid del vinden om hier te ontsnappen en ze te gaan zoeken. Wat Jeanne zeide, scheen onver standig, maar het verlangen om te ontvluchten zette zich zoodanig bij haar vast, dat de gedachte er aan haar niet meer losliet. Jeanne stelde zich de moeilijkheden aan eene ontsnapping verbonden niet geringer voor dan ze waren. Evenmin achtte zij het onmogelijk om dit plan uit te voeren. Zij wanhoopte niet en peinsde voortdurend op een middel om tot haar doel te geraken. Maan den, jaren verliepen echter, zonder dat zich eene gelegenheid voordeed. Zeven jaar na haar intrede in het hoofdgebouw, stelde men haar voar wegens haar voorbeeldig gedrag als verpleegster op de ziekenzaal dienst te doen. Dat was een buitengewone gunst. De verpleegsters mochten spreken. Zij genoten eene betrekkelijk groot# vrijheid in de gevangenis. A (Wordt vervolgdj IN ELZAS-LOTHARINGEN. Metz en Straatsburg dragen bei den ontegenzeggelijk een Duitsch karakter wat aanleg, bouw en in richting betreft, maar toch be speurt men verschillen even groot a's die in de gezindheid tus schen de Lotharingers en de El- zassers. Het leven te Metz, een stad van 60.000 inwoners is geheel Op Fransche leest geschoeid, de Fransche taal is er verre weg de overheerschende en de bevolking vertoont een onmiskenbare svm- pathie voor het nieuwe moeder land. Een fiere Kathedraal uit de 14e en 15e eeuw trekt vooral on ze aandacht en menig plekje be hoort ons oog door het schilder achtige van de stijl, waarin menig oud gebouw en vele woningen zijn ongetrokken. Hoewel de natuur hier niet zijn volle heerlijkheidl heeft ontplooid, doet ons het uit zicht op den Mosel van wondere vergezichten genieten en biedt het Stadspark met ziin breede lanen, goed onderhouden grasvelden, een aantrekkelijk verblijf. Metz is een provinciestad die in heel veel op zichten, een groote stad nabij komt Straatsburg met 178.000 inwo ners is inderdaad een kleine we reldstad en heeft alles afgelegd ■wat aan een provincie stad doet Henken. Naast de oude stad vol histori sche beteekenis, is er door de Duit schers na '1870 een nieuwe stad gebouwd. Zij hebben al hun kracht er aan gegeven om iets monumen taais tot stand te Krengen en te toonen hoe groot hun belangstel ling was voor het toenmaals ver overde gebied. Het verkeer is in alle opzichten voortreffelijk gere geld, breed is de aanleg van stra ten en pleinen. Grootsche gebou- |wen zijn verrezen, waar kunst- en (wetenschap worden gediend, ter- Wijl aan het verfraaien der stad door park aanleg, ontzagggelijke sommen zijn ten koste gelegd. Men gevoelt overal de liefde voor de stad, de nauwgezetheid der Duitschers, hun groote zin Voor orde en vooruitgang. Het ïneest grootsche monument in de Oude stad is de Kathedraal, die niet ten onrechte in geheel de we reld wordt genoemd als een mees terstuk van bouw- en beeldhouw- kunst, waarin op voortreffelijke (wij^e de Romaansche en de Goti sche stijl is vereenigd. Zii mag met de meest beroemde Kathedralen Van Frankrijk in een naam ge noemd worden. Een groot gevaar heeft dit eeuwenoude gebouw be dreigd. De aanleg van ondergrond sche riolen, hoe verdienstelijk1 op Zich zelf, heeft de fundamenten van Idit kerkgebouw aangetast en de vrees dat de Kathedraal hiervan de gevolgen zou ondervinden was met ongewettigd. Twee_ jaar lang :is men thans reeds bezig, dag en nacht, de fundamenten te herstel len, het gevaar is geweken, maar ;nog veel arbeid zal noodig zijn 'eer het geheel weer is hersteld. ijDe universiteit is voor Straatsburg steeds een van de .grootste gjorie's geweest en dateert reeds van 1567 Het gebouw waarin de hooge- school is gevestigd, behoort onge twijfeld tot de meest belangrijke Hie blijven herinneren aan het be woond door de Duitschers na 1870 in den Elzas gevoerd. Groot 'is het aantal vreemdelingen dat aan deze universiteit studeert en daaronder nemen de geestelijken studenten een voorname plaats in. iDit bracht de péres Lazaristen op jde gedachte te Straatsburg een te huis te openen, waar deze geeste- lifken een verblijf vinden passend aan hun waardigheid en op hillü- ke voorwaarden. Peré Basile was zoo vriendelijk mii rond te leiden in dit tehuis,- aan een der mooiste wandelwegen, de weg naar Ro bertson gelegen, en mii over ziin werk tc spreken. Sedert lange ja- Ten bezitten zii reeds een dergelij ke instelling te Lille, die volkomen aan haar doel beantwoordt. Toen Idit plan geboren werd, zeide mij Peré Basile, verleende aanstonds jde Fransche Regeering hare mede werking, stelde een huis beschik baar en toonde derhalve hare be langstelling in dezen nuttigen ar beid. Dit huis bleek echter niet aan de gestelde eischen 'te voldoen en het verlangen een meer gunstig gelegen terrein en een eigen gebouw te bezitten kreeg de over hand. Milddadige landgen. kwa men te hulp, en ongeveer acht maanden geleden waren de Laza risten in staat een weliswaar be scheiden maar eigen gebouw te openen. Al spoedig bleek, dat slechts op 20 geestelijken bereken de tehuis, te klein om aan de tal rijke aanvragen te voldoen. Nieu we plannen werden ontworpen en men hoopt in het a.s. voorjaar reeds met het nieuwe gebouw, naast het oude gelegen, gereed te komen. Voo^opig zal dit aan 60 geestelijken studenten onderdak kunnen verleenen, terwijl de wel wat kleine kapel door een ruime re zal worden vervangen. Het is onnoodig over het nut van dit nog iönge werk te spreken, dat wel licht ook voor Nederlanders betee kenis kan hebben. Op dit oogenblik zijn het vooral Poólsche geestelijken die aan de universiteit van Straatsburg de dorst naar wetenschap komen les- schen. Een klein gedeelte van het huis biedt onderdak aan ionge- mannen die voor geestelijken wor den opgeleid en hun dienstplicht moeten vervullen. Dte Franschle Regeering heeft n.l. aan deze Se minaristen toegestaan, voor zoo ver zii Elzassers z"inv hun dienst tijd te Straatsburg door te bren gen. Zii behoeven slechts weinige uren in de kazerne te vertoeven zijn vrijgesteld van alle mogelijke militaire diensten, doch nemen de verplichting OP zich' een jaar lan ger in dienstverband te staan. Be halve de directe voordeelen hier aan verbonden, behalve de meer passende levenswijze overeenkom stig hun geestelijke roeping, blijkt uit deze Regeeringsmaatregel bo vendien de kentering die er is ge komen in de Fransche gezindheid tegenover iJe katholieke geeesteüjk heid. Peré Basile, het hoofd van deze instelling verzuimde niet, tel kens weer wii hier op te wijzen en vooral op de tegemoetkomende houding door hem bij hét stichten van het tehuis ondervonden. Nog veel spraken zij over de tegen woordige toestanden in Elzas-Lot- haringen, waar van hii zoo goed op de hoogte is. en de kennisma king met dezen sympathieken lei der, zal tot de aangenaamste her inneringen aan mijn reis door de bevrijdde gebieden blijven behoo- ren. I Meer nog dan Metz bezit Straatsburg omstreken die een ver blijf in deze aangename stad tot een vreugde maken. Het berg landschap wisselt er af met de breede waterwegen die voeren naar de Rijn en Straatsburg stem pelen tot een stad bij uitstek voor de watersport geschikt, de Oran- gerie op zich zelf is reeds een ezoek aan deze stad waard. Maar al "te veel sporen de Nederlanders op hun reizen Straatsburg voor bij, mogen deze korte regels een aansporing ziin ,er een sejour te maken, Zii zullen zich er niet over beklagen, bewondering gevoelen voor het vele dat de Duitschers er hebben tot stand gebracht, en volkomen instemmen metde wensdh van geheel de bevolking, dat onder Fransdh regiem deze stad een even bloeiende toekomst tegemoet gaat als in het verleden het geval was onder het Duitsche. Parijs, 2 Augustus 1922. Mr. R. v. SL DE CONFERENTIE TE LONDEN. zeide de geneesheer, maar als u schrijft naar de menschen bij wie uwe kinderen waren, toen gij werdt veroor deeld, zult gij de inlichtingen krijgen, welke gij wenscht. Ja, riep de gevangene opgewon den, ik zal schrijvenik wil 't wetenMaar wat zal men met mij doen Kunt u mij eerst zeggen, op welke manier gij uw verstand hebt terugge kregen, informeerde de dokter. Neen, dat kan ik u niet zeggen, zeide Jeanne. Ik zag de vlammen langs den muur. Ik was angstig. Da' bracht me den brand van Alfortville in herinnering. Een geweldige geestelijke aan doening heeft U de herinnering en de rede weergegeven.... zeide de dok ter. Het is niet de eerste maal, dat dit is gebeurd. Dus, u gelooft, dat ikjgenezen ben? Ik hoop het en ik geloof het. Wilt u mij dan antwoorden, op hetgeen ik u straks vroeg Wat zal men met mij doen?.. Nadat ik mijn rapport heb inge leverd, zal men u overbrengen naar een gevangenis, waar gij uwe straf kunt ondergaan. Dus levenslange opsluiting zeide Jeanne op bitteren toon. En mijn kinderen zijn misschien dood.... gestorven, zonder ze nog één maal te hebben omhelsd. Ik word wel zwaar getroffen 1 De weduwe van Pierre Fortier barstte in snikken uit. De dokter sprak haar enkeje bemoed gande woor den toe en ging daarop weg. Na de eerste uitbarsting van wanhoop, be daarde Jeanne langzamerhand en begon kalm over haar toestand na te denken. Ik heb Georges achtergelaten bij een pastoor in een dorp, dat Chevry heette, meen ik. Die pastoor was een brave man, met een gouden hart. Hij had mij beloofd voor mijn zoon te zullen zorgenHij zal woord hebben gehouden. Als Georges nog in leven is, is hij al veertien jaar en Lucie elf. Hare pleegmoeder te Joigny zal zich ongetwijfeld over haar ontfermd hebben. Zij zal ze bij zich gehouden en opgevoed hebben. O, kinderen, lieve kinderen, zal ik het geluk hebben je ooit terug te zien Denzelïden dag dat de genezing van Jeanne geconstateerd was, maak-^ i. - De op gisteren vastgestelde bijeen komst der minister-presidenten is uit gesteld. De Entente in gevaart Uit Londen wordt aan de „Petit Pa risian" gemeld, dat tengevolge van de besprekingen van gisteren en de door Poincaré afgelegde verklaringen aan het noenmaal in het Fransche Gezantschap, werd gesproken over een eventueel te hernemen vrijheid van handelen, Llóyd George in den loop van den avond vrjj onomwonden de meening uitte, dat een breuk der Entente naar zijn meening waarschijnlijk, zoo niet onvermijdelijk is. Dit zou voor beide landen betreurens waardig zijn, zeide hij. Een critieke dag. De bijzondere correspondent der N.R.Ct. te Londen seinde gisteren: Dinsdagavond laat was de stemming te Londen ten opzichte der conferentie zeer pessimistisch. Dat weerspiegelde zich Woensdagmorgen in de pers. De toon der conversatie was in de beraadslaging er deskundigen vooral in het begin sterk ge prikkeld en vrij scherpe botsingen bleven niet uit. De Franschen stonden feitelijk geheel geïsoleerd. De Belgen probeerden een brug te vormen tusschen de Franschen en de anderen, maar stonden zelf ook tame lijk ver van de Fransche opvatting. Behal ve de Engelschen waren ook de Italianen zeer agressief.'t Grondbeginsel bij alle de batten was, of de opbrengst der voorgestel de maatregelen de moeite waard was en hoever deze maatregelen een nuttige uit werking konden bebhen. Wat de op brengst der verschillende maatregelen be treft, liepen de schattingen niet ver uiteen. De Franschen hadden deze als volgt ge raamd (in goudmark): Inning van 26 per cent op den uitvoer door de geallieerden 1(4 milliard, inkomsten Duitsche douane 300 millioen, 60 procent van de aandeelen der verfstoffabrieken op den linker-Rijn- oever, wat practisch heel deze nijverheid beduidt, een kapitaal van 600 millioen op. eens, opbrengst bosschen en staatsmijnen 185 millioen. Over dit laatste punt was nogal strijd, omdat men er van vele kan ten op wees, dat de arbeidswilligheid ver minderen zou onder geallieerd beheer en de opbrengst zou bestaan in papieren marken, waarop de Franschen voorstelden dan de producten als leveranties in natura te behandelen .Men vroeg de Franschen of de opbrengst dezer maatregelen, indien grooter dan de annuïteit thans door Frankrijk geëischt, aan Duitschland zou worden terugbetaald. De Fransche ontken ning wekte een bitse critiek. Zeer ongunstig werd de sociale en oeco- nomische uitwerking der maatregelen be oordeeld. In den loop der discussie werden allerlei elementen uit de Fransche redenee ring te voorschijn gehaald, waarvan de an deren niet wilden weten, bijvoorbeeld ae neiging tot straffen. Dan ook werd gecriti- seer.l. dat Frankrijk, zooals in het geval van de verffabrieken, het denkbeeld van een grootere beveiliging tegen giftgasfnbn- cage met een financieel doel verbond, wat naar de opvatting der anderen in dat ver band niet thuis boorde. Interessant was nog, dat de Belgen waarschuwden tegen overgroote verwachtingen der Franschen van een aandeel in de Duitsche industrie, omdat in fabrikanten-berekeningen en papiermark naar behoefte door^ elkaar worden gehaald, als zulks noodig is voor een fraaie balans, teneinde bankcrediet te verkrijgen. Den heelen dag werd over deze dingen fel gedisputeerd, zoodat 's middags de tolk het van vermoeidheid moest opgeven. Het einde was, dat de Belg Bemelmans op dracht kreeg een rapport met de conclu sies der vergadering op te stellen. Daarin zouden ook andere dan financieele gevol gen der Fransche voorstellen worden on derzocht en ook wat gedaan moet worden met een mogelijk overschot, waarbij het denkbeeld werd geopperd, dat dit over schot voor een stabilisatie van de mark in overleg met de Duitschers kon worden ge bruikt. De conferentie zou eerst gisterenmiddag weer bijeen komen, daar de deskundigen gistermorgen het rapport nog moestan be spreken. De betrekkingen tusschen Poincaré en Lloyd George zijn in ieder geval goed ge noeg dat zij samen bij den Franschen ge zant konden koffiedrinken en daarna een vriendschappelijk gesprek voeren. Men krijgt den indruk, dat de scherpe oppositie van alle kanten toch reeds invloed p de Franschen geoefend heeft. Zij spreken reeds minder onverzettelijk en willen hun voorstellen nu als een soort staalkaart be schouwd zien, waaruit keus an worden gemaakt, maar zooals gezegd, de stem ming is desniettemin zeer pessimistisch. Gisteren zou het een uiterst belangrijke zitting worden. Naar de Daily News meldt, wordt Poin caré te Londen met de uiterste zorg be waakt. Niet minder dan honderdvijftig man zouden met de zorg voor zijn veilig heid belast zijn en als hij uitgaat, is hij door een aanzienlijke lijfwacht omgeven. Tot de cersle sancties, waartoe de Fran sche regeering heeft besloten nu de Duit schers in gebreke blijven om hun ver plichtingen na to komen, behoort, naar men weet, de bepaling dat aan de in El- zas-Lotharingen resideerende Duitschers door de banken geen uitbetalingen meer mogen worden gedaan Helpt dit niet dan zal tot uitzetting van een groot aantal Duitschers worden overgegaan. Het „Journal' meldt uit Straatsburg dat de maatregel groote beroering onder de Duischers heeft teweeggebracht. De heer Cacaud. secretaris-generaal van Ëlzas-Lo- tharingrn, had (bij ontstentenis van den heer Alapetite, den Franschen commissa ris, 'dié mëï vacantïe fs]" 'dé prefecten vari den Boven-Rijn, Beneden-Rijn en de Moe- sel bijeengeroepen en hun verzocht elk een lijst op te stellen van de Duitsche on derdanen, die in hun departementen ver blijf houden zonder gevestigde rechten, en wier uitwijzing bij voorkomend geval zou kunnen worden verordend. De lijsten zijn gereed. Zij zullen bij het Commissariaat-generaal worden gedepo neerd, dat slechts 'n breve van de Quay d' Orsay heeft af te wachten om de voor gestelde maatregelen ten uitvoer te bren gen. Bij het opstellen der lijsten heeft men een keuze gedaan uit de Duitsche onder danen, die een verblijfsvergunning bezit ten, of zij, die krachtens het vredesver drag de Fransche nationaiteit konden ver krijgen, doch nagelaten hebben deze te vragen en aldus hun onverschilligheid hebben te kennen gegeven voor het Fran sche burgerschap. De 70.000 Duitschers, die in glzas-Lotha ringen zijn gevestigd, zullen geenszins allen worden uitgewezen, doch men zal zich tot de gevaarlijke agi tatoren beperken. Van een crisis in de be schikbare werkkrachten of een belemme ring vnn de economische en industrieele ontwikkeling van Elzos-Lotharingen zal dus geen sprake zijn. Volgens het .Journal" is er voorloopig in den Elzas geen sprake van uitzetting van Duitschers. Dinsdagavond is aan de politie een tegenorder gegeven. Van de re- torsie-maatregelen is er thans feitelijk geen enkele die wat uitwerkt, want door de te late uilvoering van de beslagleggingen op de bank-depots en het meubilair zijn ook die volkomen illusoir. Gedurende de zomerweken wordt het Internationaal Bureau van den Arbeid door een groot aantal vreemdelingen be zocht Deze bezoeken zijn zeer welkom, want men geeft er zich te Genève volko men rekenschap van dat voor een jonge instelling als het Internationaal Bureau van den Arbeid nog is, persoonlijke ken nismaking veel wanbegrip en vooroor deel kan overwinnen. Zoo bezochten een aantal gedelegeer den van hef congres voor zedelijke op voeding het Bureau. Onlangs waren op het Bureau eenige Chineesche belang stellenden. Het Bureau verwacht hef bezoek van een reisgezelschap bijeengebracht door de Britsche Vereeniging voor den Volkenbond met het doel om ter plaatse het werk van den Volkenbond en het Internationaal Bureau van den Arbeid te bestudeeren. Ongeveer 100 leden van deze vereeniging uit alle deelen van Groot Briffannië zul len hiervoor tien dagen in Genève door brengen. Zij zullen op het bureau ont vangen worden door den heer Albert Thomas en zullen gedurende hun verblijf 5 voordrachten hooren over den oor sprong, het werk en de toekomst van de Internationale Organisatie van den Ar beid. Later lcomt een gezelschap van 50 Ame- rikaansche stulenten, die een reis door Europa maken om den politieken, soci alen en moreelen toestand in de verschil lende landen te bestudeeren. Volgens een artikel in het laatste num mer van de Informations Sodales", het weekblad van het Internationaal Bureau van den Arbeid, heeft de president van de Tepubliek Mexico, Alvaro Obrëgbn, een Wetsvoorstel in gediend voor het toeken nen van staatspensioen aan alle arbeiders, fïet ontwerp verstaat onder arbeiders alle Personen die voor een loon of salaris wer ken. Op verzoek van den arbeider zal de staat een pensioen toekennen van: 40 pet. van gemid. loon na 30 werk 'r's h 40 '"O 50 Verder wordt voorgesteld dat de Staat aan het gezin van led-ren arbeider, die na he inwerking treden van de wet sterft, zonder rekening te houden met de doods oorzaak, een uikeering doet, waarvan de ffrootte afhankelijk is van den tijd gedu rende welke de overledene werkman is ge weest. Deze uifkeering zal alleen betaald Worden, indien de overleden arbeider na laat een weduwe, minderjarige kinderen, ouders, die niet in staat zijn om te wer ken en geen pensioen hebben of minder jarige zusters, die wees zijn. Ook voor uitkeering bij ongevallen wor den ruime schadeloosstelingen voorge steld. Volgens de „Matin" heeft de onder minister van posterijen aan de Fransche beambten verboden te gaan deelnemen aan het internationaal vakcongres, dat den 17en dezer te Berlijn gehouden wordt °f liever hij heeft verboden dat er ver loven zullen worden verleend, die een deelneming aan dit congres en aan den daaraan verbonden wedstrijd in telegra- feeren mogelijk zouden maken. De oor zaak daarvan is, dat door de Duitsche gastheeren voor de cougresbezoekors di verse feestelijkheden en uitstapjes wor den voorbereid, en de Fransche regee ring het niet gewenscht acht dat, ter wijl de verhouding tusschen beide lan den zoo gespannen is, Fransche ambte naren aan dergelijke feesten, door Duit schers aangeboden deelnemen. Het werkeloosheidsvraagstuk in Enge land en de middelen om de ellende te lenigen, die met zekerheid in dezen win ter kan worden tegemoet gezien, worden in Engeland bestudeerd door twee com missies, beide uit ministers bestaande. Lloyd George is de voorzitter van één dier commissies, welke het vraagstuk in zijn groote trekken bestudeert. Do andere commissie gaat na welke, middelen moeten worden toegepast om te komen tot verbetering van den toe stand; die tweede commissie staat onder voorzitterschap van sir Alfred Mond. De Times schrijft: De commissie van den lste-minister heeft een subcommisie benoemd, djie tot taak zal hebben den toestand te te tudreien van den Br.tschei handel met allo deelen van de wereld. Do handelsstatistieken van 1913 tot en met dio van den jongsten tijd zullen worden vergeleken en bestudeerd, ten einde er achter te kunnen komen waar, en in welke mate de handel is achteruit gegaan. Dan zal worden nagegaan hoe die achteruitgang moet worden verklaard en op welke wijze het klaarblijkelijk moge lijk zal wezen dien achteruitgang in te halen. Blijkt dit niet gemakkelijk of niet mogelijk, dan zal moeten worden over wogen, op welke wijze markten ter ver vanging kannen worden geo'Ond. Ppe iale aandacht zal worden gewijd aan de mo gelijkheden om het Rijk tot verdere ont wikkeling te brengen. In officieele kringen verwacht men, dat de werkeloosheid dezen winter niet ten volle oven ernstig zal wezen als zij den vorigen winter geweest is. In bepaalde bedrijven zijn de vooruit zichten reeds beslist hoopvoller. De normale seizoensverbetering in Oc tober zal naar men verwacht or ders brengen, die tot goed in het nieu we jaar werk zullen versohaffen. De terugtocht der republikeinen. De nederlaag der Iersche rebellen slaat snel over in een algemeene vlucht. Za terdagnacht trokken zij meer dan der tig mijlen terug en steilen thajns Abbey- feale, op de grens van Oork, in staat van verdediging, De Vrijstaters zitten hun nauw op de hielen. Het schier-eiland Dingle, waar de rebellen zich concen- treeren, is thans van de rost van het graafschap Kerry zoo goed als geiso- loerd. Een verslag van de landing der Vrij staters te Femit zegt, dat toen het schip met troepen binnen het schoots veld kwam, de rebellen oen moordda dig geweervuur openden, waardoor het onmogelijk was, het schip aan de kade te moeren, of de manschappen in booten te landen. De Vrijstaatbevelhebbers rie pen vrijwilligers op om onder bescher ming van het eenige Lewiskanon, dat de expeditie bezat, naar land te zwem men. Vrijwilligers plaatsten wapenen en ter aan. Toen zij de kust bereikt had munitie op vlotten en zwommen er ach- den, deden zij een aanval op de rebellen, die de vlucht namen. De rest der ex peditie werd daarna aan land gebracht. den sterken drank in zijn eigen kleine booten aan land had gebracht. De vorige maand lieeft, zooals men weet, de regeering der V. S aar. Brit- tannië een nota gericht, welke samen werking voorstelde tot net nemen van maatregelen om den iuvoer van ster ken drank uit de Britsche bezittingen tegen te gaan, doch de Britsche re geering heeft daarop nog niet gevute woord. Uit de Vereenigde Staten wordt het vol gende drama gemeld: De onvoorzichtige uitlating van het ze venjarig zoontje van een zekeren Hale, nl. dat mrs. Hale in de auto van een zekeren Eberhart e«n rijtoertje had gemaakt, heeft laastgenoemde het leven gekost. Hij haal de, nadat Hale hem meerdere malen ge dreigd had, hem van het leven te zullen berooven, Donderdag zijn auto uit zijn garage te voorschijn. Terwijl zijn vrouw naar hem stond te kijken, nam hij plaats aan het stuur en toen hij op den kruk van den self-starter drukte, had er een geweldige ontploffing plaats, die Eberhart geheel uit elkaar scheurde. Zijn lichaam dat terecht kwam tusschen de brandende overblijfselen van den wagen, verbrandde tot asch. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat drie stukken dynamiet onder de zitbank waren geplaatst en verbonden met de batterij van den selfsarter door ko peren draden. De rijkscommissaris van het bezette gebied heeft aan de geallieerde commissie meegedeeld, dat op grond van de desbe treffende verordening gevlagd zal worden op 11 Aug., den grondwetsdag. De Rijnsland- commissie heeft daarop geantwoord, geen bezwaar tegen te hebben, dat dC overheid en de bevolking op 11 Aug. 7 vlaggen met de kleuren van het rijk, d landen, provincies of steden. Tevens heeft de Rijnlandcommisste mededeeling nut dit besluit gedaan aan al baar gedelegeerden in het bezette gebied. De „Frankf. Ztg." verneemt uit Wies- baden, dat het aantal vreemdelingen enorm is. In de winkels en magazijnen is de toe loop zoo groot, dat vele nog slechts enkele uren per dag geopend zijn, andere nu en dan sluiten, omdat het aantal koopers te groot wordt. Het aantal vreemdelingen woTdt op 100.000 becijferd. Duitsche koo pers zijn uiterst sporadisch. De groote hittegolf, die al sinds we ken ligt over Japan en het daartegenover gelegen gedeelte van Noord-Ghina, en die een temperatuur heeft meegebracht van ge middeld over de 100 graden F. in de scha duw (met verscheidene dagen van 115 gr. F.) doet zich thans ook in Tientsin en Peking gevoelen. In Japan zijn talrijke gevallen geconsta teerd van ziekte en krankzinnigheid ais een gevolg van het warme weer. Vele fabrie ken in dat land hebben om de hitte moe ten sluiten. Men schrijft uit Helsingfors aan N. R. Ct.: Terwijl de processen tegen de geestelij ken en sociaal-revolutionnairen in West- Europa sterk de aandacht getrokken heb ben, is de ter dood veroordeeling van twee ambtenaren van de bekende firma Nobel, den Nederlander Wicher Harmsen en den Rus Sinofjef, vrijwel onopgemerkt voorbij gegaan. Toch verdiende ook dit proces de aandacht, daar beide veroordeelden ach tenswaardige mannen zijn, die niet meer gedaan hebben, dan de belangen der firma, bij wie zij in dienst waren, zoo goed mo gelijk behartigen. Het uitvoerend bewind heeft zich dan ook met de zaak bemoeid en gelast het vonnis niet tenuitvoer te leg gen en de processtukken in te zenden bij het hooggerechtshof, ook ai zouden Harm sen en Sinofjef geen cassatie aanteekenen, wat intusschen wel geschied is. De advo caten der veroordeelden wijzen in dit ver zoek op tal van onregelmatigheden in de behandeling der zaak en met name op een onjuiste kwalificatie van de ten laste ge legde handelingen volgens het nieuwe straf wetboek. Thans zijn officieele opgaven gedaan over het groote aantal slachtoffers bij d» spoorwegramp Sulphur Springs. Het aan tal dooden bedraagt 38 dat der gekwetsten 137. Eenigen tijd geleden had in een hotel te Londen een gast, de bejaarde Ameri kaan J. S. Saltus, zich bij ongeluk van het leven beroofd. Hij had gedronken uit een flesch met cyaankali-oplossing, in de mee ring dat hij met gemberbier te doen had. De aanwezigheid van de flesch met cyaan kali in de hotelkamer van Saltus was goed te verklaren. De man was verzamelaar van oude munten en maakte met de oplossing zijn munten schoon. In het laatst van zijn leven was Saltus geëngageerd geweest met een weduwe: een mevr. Campbell. Het blijkt thans, dat cr een testament was waarbij Saltus aan zijn aanstaande vrouw het niet onaardige be drag nalaat van 500.000 dollar. Mevr. Campbell was altijd een groote vriendin van Saltus geweest; en toen zij met den heer Campbell trouwde, schonk Saltus toen zelf al weduwnaar haar de juweelen van zijn overleden vrouw. De familie van Saltus behoeft overigens niet al te zeer teleurgesteld tez ijn; voor haar schiet er, na aftrek vanhet legaat aan mevr. Campbell, nog een goede 2.000.000 dollar over. Het weer in Zwitserland, even voor korten tijd opgefleurd, schijnt al «ven herfstachtig ais hier te zijn. Regen, be dekte lucht, onweersvcrschijnselen waraa de laatste verwachtingen. De stand van mken Do deskundigen zouden, volgens Ha- vas, bijeenkomen voor de definitieve aan neming van de bepalingen van het rap port. De algemeene indruk is dat de basis voor de beraadslagingen gevonden is en dat de standpunten geenszins onverzoenlijk zijn. Van nu af aan staat het vast, dat Duitschland slechts een mo ratorium zal worden toegestaan tegen be paalde waarborgen, doch in het alge meen stuiten de door Frankrijk voor gestelde waarborgen op verschillende be zwaren, in het bijzonder van Britsche zijde, af. Te middernacht vernam de bijzondere correspondent van Havas dat Poincaré laat in dem avond een onderhoud met Theunis had gehad. Gisterenochtend zou hij een bespreking met Lloyd George en Theunis houden. Men kan de ge volgtrekking maken dat Theunis oen transactioneele oplossing zal voorstellen, welke, hoewel voldoening schenkend aan de door Poincaré gestelde beginselen, n.l. geen moratorium aan Duitschland zon der nieuwe waarborgen, ongetwijfeld verschillende middelen tot uitvoering zal bevatten. Het schadevergoedingsprobleem zou al dus uit zijn technische fase zijn getre den om het politiek terrein te betre den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5