BINNENLAND. RAPPORT BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE. R!MM£MLAND$CH NIEUWS. Een coalitie-regeering of niet. Inkrimping van werkzaamheden der Gemeente-ontvangers. De feesten in de Purmer. Duitsche handelspolitiek. Bestrijding der Tuberculose. Vacantietoeslag postambtenaren. Zedenkwetsende prentbrief kaarten. Verlenging arbeidstijd Rijksper soneel. Ambtswoningen. UIT ONZE OOST. Het vliegongeval In Indië. GEBIENGD NIEUWS. Opgravingen onder Ermelo. Inbraak te Nunspeet. De vreemde historie. Brand te Utrecht. Langs de grens. Dat zwijn ben ik. Een speelhol te Rotterdam. Weer een ongeluk bij een overweg. RECHTSZAKEN. Een oneerlijke penningmeester. Lenaertz Wagner. LUCHTVERKEER. Nieuwe Fokkervliegtuigen voor de K. L. M. MARKTNIEUWS. Zooals bokend is hoeft do Staatscom missie tot voorlichting over wettelijke maatregelen tot bestrijding van de tu berculose haar rapport uitgebracht. Het .Huisgezin" noemt dat rapport een verbijsterend stuk. Vor bij storend, omdat honderd, (mis schien zijn het er een paar meer, mo gelijk ook een paar minder) maatrege len worden opgesomd, die moeten wor den genomen, wil men, naar het oor deel dor Staatscommissie, de tuberculose afdoend bestrijden. Letterlijk geen enkel terrein van het mensohelijk leven is onbetreden geble ven. Van do wieg (of nog eerder) tot het graf zullen wet en Overheid waakzaam zijn. Geen stap meer kunnen worden ge zet, geen vinger verroerd, of wet en Overheid komen er bij te pas. Natuurlijk mag men de tuberculose lijders niet aan zich zelf overlaten. Overheid nog wet kunnen worden ge mist. Maar indien men alles wilde uitvoe ren wat do Staatscommissie verlangt, dan werd het loven onmogelijk, dan kon men tienduizenden nieuwe ambtenaren aanstellen, dan kon men honderdon mil- lioenen guldens beschikbaar stellen, dan werden we gewrongen in een keurslijf van bepalingen, voorschriften, decreten, dan had iedere burger voortdurend een medisch ambtenaar noodig op zijn le venspad. Door de boomen in het rapport der Staatscommissie ziet men geen bosch meer. En te vreezen staat, dat, bij de tal- loosheid der gevraagde hervormingen geen enkele zal worden tot stand ge bracht. Dr. N. P. van Spanje, die in „De Tijd" een tweetal artikelen aan het rap port heeft gewijd, concludeert: Alles bij elkaar genomen, is het rap port een degelijk stuk werk en hebben speciaal de voorzitter en de beide se cretarissen hun best gedaan om iets goeds tot stand te brengen. Zij verdie nen, dat het rapport aanleiding moge zijn dat de tuberculosebestrijding krach tig ter hand genomen worde, maar de machtigste bevorderaar zal zijn d- >r- betering van ons Staatsbudget, v ar de onmisbare gelden zullen moeten ko men. De Haagsche briefschrijver van „De Tijd" die, zoeals meermalen gebleken is, over zeer goed fuctioneerende politieke voelhorens beschikt, wierp de vorige week een balletje op, om desnoods een reohtsche Begeering te vormen, zonder directe medewerking der Ohrist.-Hist. partij, die dan als „His Majesty's most loyal opposition" de Begeering pon steu nen. Deze goed ingelichte politicus had lie ver twee betrouwbare paarden voor den Begeeringswagen dan drie, waarvan er een voortdurend dreigde uit het span te springen. In de anti-revolutionaire pers vindt deze gedachte maar heel weinig weerklank. Zoo schrijft de „Nieuwe Haagsche Cou rant" als volgt: „Men vraagt ons, of er eenige waar borg bestaat, dat het regeeringsprogram van een eventuee 1 nieuw rec'itsch Kabinet op handslag door de drie rechtshe par tijen zonder uitzondering zal worden aan vaard en allen daaraan in gelijke mate steun zullen verleenen en niet de eene groep zioh eenige meerdere vrijheid zal voorbohouden dan de andere. Verwezen wordt naar hetgeen in 1901 is geschiedt, toen slechts twee der recht- eche pertijen in het Kabinet vertegen woordigd waren en de derde in het bondgenootschap zich een tamelijk groote mate van vrijheid ten opzichte van het regeeringsbeleid bleek te hebben gere serveerd. We kunnen ons begrijpen, dat deze vraag opkomt en stemmen ook toe, dat zij zeer belangrijk is. Hot antwoord kan intusschen eenvoudig zijn en ligt ook voor de hand. Ook zonder dat we kennis dragen van hetgeen mogelijk te dezer zake door de partijleiders zou kunnen zijn verklaard in hun alviezen aan de Kroon, staat voor ons, op grond van de besluiten der De- putatenvergadering dit vast, dat alleen op een uitgewerkt program, dat geen leemten laat en aanvaard is door de drie partijen, die het Kabinet in de eerste plaats steun zullen hebben te verleenen, door ons verantwoordelijkheid voor het bewind kan worden aanvaard. Elk der drie groepen zal gelijk thans, ander3 dan in 1901, het geval is ook in het eventueel te vormen Kabi net vertegenwoordigd moeten zijn. We zijn overtuigd, dat do geschikte mannen er voor aanwezig zijn. Dat de eene partij zich eenige meerdere vrijheid van han delen in de Kamer zou willen voorbehou den dan de andere, zou voor ons de zaak absoluut onaannemelijk maken. We kunnen niot inzien dat hiertegen eenig redelijk bezwaar zou zijn. Zoowel anti-rev. en christ.-hist. als Boomsch-Ka- tholieken hebben gostroden voor hetgeen eiaoh van den toestand is. De stembus heeft gesproken. Welk afdoend motief er zou aijn aan te voeren, waarom een van de drie, indien zij' principieel zijn voer voortzetting van het bewind door de drie christelijke partijen, zich aan het ten volle mededragen der verantwoor delijkheid zou onttrekken, is ons niot duidelijk. Belustheid op .partij- politieke voordeelan ware onder de bestaande om standigheden een minderwaardig stroven, waartoe we geen der drie recht-sche par tijen in staat achten. Voor een herhaling van 1901 ?dfn wij derhalve over anderen mogen we niet oordeel en onder geen voorwaarde te vinden." Tot zoover de „Nieuwe Haagsche Ort.". Do „Besb." meent te weten, dat deze meaning ook door den kabinetsformateur gedeeld wordt. Minister Buys heeft vroeger bovendien reeds verklaard, dat hij alleen bereid was de Beeeeringsverantwooxdeliikheid te dra gen, indien hïj steunen kon op alle drie partijen van rechts. Dit was voor hem een conditio sine qua non, en wij gelooven, dat thans de omstandigheden nog sterker voor dezon stelregel srpeken, dan onder het vorigei bewind. In vergaderingen van verschillende gemoonteraden in Noord-Holland is meermalen scherpe critiek uitgeoefend op de houding van Ged. Staten, als het gold de vaststolling der jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ge meente-ontvangers. De critiek gold dan voornamelijk het feit, dat Ged. Staten advies inwonnen hij de gemeenteraden ter vaststelling der traktementen van genoemde functionarissen, doch dat dit college bij die vaststelling geen reke ning hield met dit advies. In som mige gemeenteraden werd toen gewei gerd de bodragen door Ged. Staten vastgesteld, op de begrooting te bren gen^ waarna deze, gebruikmakend van hot recht, hun bij de wet toegekend, de vastgestelde salarisbedragen zelf op de begrooting der desbefcreffendde ge meente brachten. Die strijd zal nu opnieuw beginnen en in nog feller mate, naar aanleiding van de door Ged. Sta ten van Noord-Holland aan de ge meentebesturen gerichte circulaire met betrekking tot ae salarisregeling van de gemeente-ontvangers, nu de werk kring van deze ambtenaren zoozeer is ingekrompen doordien de gemeentelijke belasting (Hoofdelijke Omslag) door het Rijk wordt geïnd. In tal van platte landsgemeenten zal er nu voor de ont vangers een minimum van werkzaam heden overblijven, doch de salarissen der tegenwoordige functionnarissen mogen naar uitspraak van bedoelde circulaire niet worden verlaagd. Wel mogen hun werkzaamheden worden opgedragen, die in onmiddellijk of zijdelingsch verband met bun ambt staan, doch deze zijn zoo opiniem, dat, afgezien van de vraag, of zij daartoe de noodige kennis bezitten deze wijze te beteekenen zullen heb ben. Ons wordt van deskundige zijde ver zekerd, dat in tal van plattelandsche gemeenten, waar de salarissen der ge meente-ontvanger van f 1000 tot f 1400 bedragen, de werkzaamheden in 1 uur per week kunnen worden verricht. De betrekking wordt over 't algemeen ver vuld door hen, voor wie het als bijbaantje wordt beschouwd. Daarom worden er in vele gemeenteraden plannen op touw ge zet om te verkrijgen, dat in deze tijden van noodzakelijke bezuiniging ook op dezen tak van dienst zal worden bezui nigd. („N. v. d. D."), Ter gelegenheid van het 300-jarig be staan van de Purmer zullen daar fees ten gegeven worden op 31 Augustus, 1 2 en 3 September a.s. 31 Augustus: Opening der feesten met een historischen en allegoriachen op tocht. s MiddagsBanderfeesten, 's Avonds Concert. 1 September: Opening der land- en tuinbouw-ton toons'el ling, uitsluitend pro ducten uit de Purmer. Medailles voor deze tentoonstelling werden beschikbaar gesteld door de Koningin, Prins Hen drik, de Koningin-Moeder, den Commis saris der Koningin in Noord-Holland en vele vereenigingen en particulieren. 's Middags 1 uur: Onthulling van 't Leeghwater-monumeni 3 uur: Harddraverij. 's Avonds: Turnoefeningen, uit te vos- ren door de gymn.ver. E. L. Jahn, van Edam. 3 September: 's Morgens: Ringrijderij op fietsen en met paard en rijtuig (uit sluitend voor ingezetenen. 'sMiddags: Nationale schoonrijderij. 's Avonds: Vuurwerk. Er zullen waarschijnlijk ook vliegde- monstraties worden gehouden. De Vereeniging van Tïlburgsche fa brikanten van Wollen Stoffen, heeft een schrijven gericht aan die Kamer van Koophandel te Tilburg, waarin wordt medegedeeld, dat de Vereeniging aan den minister van Landbouw had verzocht om langs diplomatieken weg te verkrijgen, dat de Duitsche importeurs de noodige invoervergunningen zouden bekomen voor de door een Tïlburgsche firma gefabriceerde wollen stoffen. Hierop had de minister van Landbouw goantwocvrd, dat do oorzaak der gewei gerde invoervergunningen gelegen was in de omstandigheid, dat de invoer van wollen stoffen in Duitschland gecontin- genteerd is in evenredigheid, die iedere firma vóór den oorlog heeft ingevoerd. Daar de Vereeniging dit antwoord van den minister weinig bevredigend acht, heeft zij aan de Kamer van Koophan del verzocht bij de Begeering te willen aandringen op het treffen van afdoen de maatregelen. De Kamer van Koophandel heeft hierop besloten het adres der Vereeni ging aan den minister met de meest mogelijke klem to steunen. Het Rapport der Staatscommissie. De Staatscommissie voor de Tubercu losebestrijding heeft in haar rapport de door haar noodig geaehe maatregelen in twee categorieën gesplitst: le. maatrege len, strekkende tot vermindering der be smettingskansen, 2e. maatregelen gericht op verhooging van het weerstandsvermo gen van het mensohelijk lichaam. Als maatregelen van algemeenen aard noemt de commissie: zorgvuldige oplei ding der studenten in de geneeskunde op het stuk van kennis van t.b.c., oprichting van consultatiebureaux, zorgvuldige keu ring en herkeuring voor bepaalde beroe pen, verplichte aangifte van t.b.c.-lijders en-z. De wenschelijkheid van een aantal maat regelen tot vermindering van de besmet tingskansen wordt vervolgens door de commissie betoogd. Daartoe behooren: verspreiding van kennis omtrent de ziek te, maatregelen in de woningen van lijders aan open tuberculose, bevordering van hun vrijwillige afzondering, bestrijding van diertuberculose door den staat, overheids toezicht op de productieplaatsen van melk, doelmatige sterilisatie van verdacht vloesch, enz. Dan komt de Commssie met een reeks van maatregelen van socialen aard; in de eerit^ plaah tot betere regeling .van de k'nïïerb'ëscliïêrmmg, borstvoeding, Toezicht op kinderbewaarplaatsen, stichting van een cenraal instituut voor kinderherstel lingsoorden en vacantiekolonies, genees kundig en hygiënisch schooltoezicht. Verder beveelt de commissie maatrege len, bestrijding van alcoholisme, maatrege- fabrieken, tot het verblijf op schepen, tot de «armenzorg, den woningbouw (o.a. het weren van alkoofwoningen en het oprui men van krotwoningen), de sociale verze kering, verbetering van verplegingsge- stichten, gevangenissen en kazernes, toe zicht op voedings-, genot- en geneesmidde len, bestrijdiing van alcohoisme, maatrege len betreffende spécialités. Ten slotte geeft de commissie een aan tal maatregelen in overweging ten bate van een goed" behandeling van de tuber culoselijders. Zoo beveelt zij aan: sanato ria voor beginnen ie t.h.c.-tuberculosezalen in ziekenhuizen voor tb.c-lijders in een verder stadium, uitbreiding der sanatoria- plaaisen voor beide categorieën van zie ken, plaatsen voor kinderen in die instel lingen. dagsanatoria, ligtenten, geregelde jaarlijksche uitzending naar vacantie- en herstellingsoorden, voor kinderen uit tu berculeuze gez-nnen enz., buitenscholen voor tuberculeuze en praetubercueuze kin deren, invoering van een ziekenverzor- gingswet, eenziekte wet, werkvrschaffing voor niet-volle werkkrachten enz. Intrekking. De vacantic-toelage, die aan alle amb tenaren bij de posterijen, telegrafie en te lefonie wordt toegekend, wordt met in gang van 1 Januari 1923 ingetrokken. (Centr.) Daar het in den Iaatsten tijd voorkomt, dai uit Duitschland met handelsoogmertken prentbriefkaarten van zedenkwetsenden aard worden ontvangen, heeft de directeur- generaal der posterijen en telegrafie op grond van het bepaalde bij art. 18 van het bepaalde bij art. 18 van het hoofdpostver drag van Madrid, aan de directeuren opge dragen, dergelijke zendingen ter vernieti ging toe te zenden aan het hoofdbestuur der posterijen cn telegrafie te 's-Graveu- hage. Eenigen tijd geleden werd vermeld dat de regeering voornemens was den arbeids tijd van de Rijxswendicden te verlengen tot 48 uur per week. Thans verneemt de ,,Rsb.," dat de minis ter van Arbeid aan de Commissie-De Wilde opdracht heeft gegeven het arbeidsregle ment vau het Rijkspersoneel in overeen stemming te brengen met de gewijzigde Ar beidswet, zoodat ook voor het Rijksperso neel de 8K-urige arbeidsdag wordt inge voerd met vrijen Zaterdagmiddag. Zooals bekend is, wordt een bedrag van 15 pet. afgetrokken van de bezoldigingen van de ambtenaren, die in rijksgebouwen wonen, en van 10 pet. van de wedden der genen, die belast zijn met de zorg voor en de bewaking van in die gebouwengevestig- de rijkskantoren. De regeering schijnt van oordeel, dat deze bedragen in vele gevallen te laag zijn, en heeft daarom een her schat ting gelast van alle zoodanige kantoorge bouwen en woningen. Hbld. De thans ontvangen Indische bladen brengen bijzonderheden over het vliegongeval bij Antjol, waarbij drie menschen het leven lieten. Aan het „Bataviaasch Nieuwsblad" ontleenen wij de volgende bijzonder heden. Zaterdagmorgen om 7 uur hebben ze zich met zijn vieren ingescheept aan boord van de zware L.V.G., een machine van zwaarder type, dan waarin luitenant Rase zoo vaak boven Weltevreden heeft gevlogen. De stemming zat er in, er werd gepraat en gelachen, verschillende city-bags, proviand en dranken wer den ingeladen en toen snorde het toe stel voort in Noordelijke richting, om zich vervolgens langzaam van den grond op te heffen en op een hoogte van 50 5 60 M. gekomen, naar links cm te zwenken. Toen gebeurde het onverwachte, het vreeselijke. Het toe stel scheen in de bocht te weinig vaart te hebben, sloeg op den linker vleugel om en stortte met den kop omlaag naar beneden, tot ontzetting van de achterblijvenden, die voor de hangars het vliegtuig naoogden. Kees Borst en de vlieger Hussni bleken vreeselijk gewond; zij zijn en kele uren na aankomst in het Tjikini- gesticht gestorven, zonder bij kennis te zijn geweest. Collega Gerritsen, die voor het eerst vloqg, heeft op ,de plaats van de ramp den Iaatsten adem uitgeblazen; de heer van Huut, die uit het toe stel werd geslingerd, liep geen ver wondingen op. Wij hebben vanmorgen de overblijf selen van de machine in oogenschouw genomen. De LiV.G. is in een gras veld, 15 2 K.M. ten N. van Antjol, te land gekomen. De linkervleugel is totaal vernield, evenals de zitplaats van den bestuurder en de cabine voor de passagiers. Vrijwel onbeschadigd bleven de rechtervleugel en de staart van het toestel, terwijl de zware 230 paards motor diep in den weeken grond is gedrongen. Naast het wrak lagen een bundel reclamebiljetten voor de „Zweep", een champagneflesch die heel was gebleven en, geregen aan 'n snoer, een viertal poppetjes van bi- Karren vorm: de mascottes van den Turkschen vlieger Een verslaggever van Aneta, die de ramp met eigen oogen aanschouwde, geeft daarvan de volgende beschrij ving: Vanmorgen vroeg had zich een klein gezelschap verzameld op het vlieg terrein aan den Antjolschen weg, dat aan de Nilo toebehoort en waar, be halve enkele burgervliegmachines, een tweetal legermachines in de gastvrije hangars een onderdak hadden ge vonden. Om half zeven kwam de vlieger Hussni, een Turksche oorlogsvlieger, die het toestel via Scmarang naar Batavia zou geleiden, met de kop stukken van de Nilo op 't veld aan. Even werd het gezelschap gefoto grafeerd, terwijl de propeller reeds lustig rondwentelde. De passagiers namen achiar Hussni plaats. Wü wuifden onze collegia's Voor liet laatst nog een vaarwel toe. Nog eens een groet en voort suisde de roode L.V.G. in de richting van de door het mor genrood gekleurde wolken. Hét was een laatste groet. In de tweede bocht draaide het vliegtuig op één der vleugels, draai de met den kop naar omlaag en stortte. Zooals later bleek had de machine in de bocht te weinig snelheid waar door het toestel op den vleugel links kantelde. Het schouwspel was ijzingwekkend. De machine geheel vernield, Hussni buiten bewustzijn, Kees Borst kreu nend van onduldbare pijnen en col lega Gerritsen..was niet meer. Vanuit het vliegveld werden onmid- delijk telefonisch verschillende docto ren gewaarschuwd en geen half uur later verscheen dr. Jennissen reeds ter plaatse, even later gevolgd door dr. Siebert. Al dadelijk bleek dat de heer van Huut van Aneta er het beste van af was gekomen. Van den schrik half verlamd kwam hij weldra bij, nadat hij met het inderhaast gehaalde ijs was ingewreven. Van Huut was de eenige, die niet min of meer aan de zitplaats met riemen was vastgebonden en daar aan heeft hij waarschijnlijk zijn le ven te danken gehad, want, toen het toestel op zijn kop omlaag schoot, moet hij tijdens den val er uit zijn gevallen. Daarbij wam hij in de dikkie alang-alang terecht. G<erritsen, Kees Borst en Hussni wierden met een militairen zieken-auto naar het ziekenhuis Tjikini vervoerd, waar Borst een uur later overleed. Hussni volgde hem een paar uur la ter. Als een loop end vuurtje verspreid de de treurmare zich door Weltevre den. - De vice-admiraal commandant der zeemacht heeft de attentie gehad om den eenig aanwezigen vertegenwoor diger van de Pers in den Volksraad zijn deelneming te betuigen met het tragisch ongeluk, dat twee journalis ten het leven heeft gekost. Het toestel, oorspronkelijk het eigendom van de Nilo te Batavia, was juist enkele dagen geleden ver kocht aan den heer Coster van Soe- rabaja, die zijn vlieger Hussni naar Weltevreden zond om het toestel naar Scxerabaja over te brengen. En van deze gelegenheid hebben de journa listen van Batavia dankbaar gebruik egemaakt om dien tocht mede te ma ken. Hussni, die een hersenschudding bekwam, is gestorven aan inwendige verbloeding, doordat zijn lever ge scheurd was en de patiënt in ijl koortsen niet stil kon blijven liggen. Naar do „Rott." verneemt, ligt hot in do bedoeling om te Ermelo eon klein „museum" te stichten, waar voorwerpen zullen worden tentoongesteld, dio in den omtrek zijn opgegraven. Het is name lijk gebleken, dat op de heide rondom Ermelo nog vele oude begraafplaatsen der Germanen worden aangetroffen. Op particulier initiatief werden reeds vele opgravingen gedaan, die verrassende re sultaten opleverden. Vele voorwerpen uit het steenen tijdperk der Germanen wer den gevonden en zijn voor het publiek al ter bezichtiging gesteld. In den nacht van Maandag op Dins dag is te Nunspeet ingebroken in het kantoor der melkfabriek, dir. de heer Schaap. De inbrekers, 2 Botterdammors, werden door de nachtwacht® betrapt. De een wist te ontvluchten, doch werd later te Wezep hij Hattum aangehsuden. Bei den waren Dinsdagmiddag 'hog in ver zekerde bewaring te Nunspeet. In aansluiting op het bericht van gis teren, deelt de „Ned." mede, dat uit het politieonderzoek is gebleken, dat het verhaal door den bediende van de firma Linders te Dordrecht opgedischt is, als zou hij door een hem onbekend persoon zijn bewogen tot aangifte van een bedrag van plm. f 1400, dat hij naar de Hanze- bank moest brengen, gefingeerd is. Na eenige vragen viel de jongeman door de mand en bekende de verduis tering zelf gepleegd te hebben. Het ver haal, dat hij aan do firma Linders per brief had gedaan, was totaal verzonnen. Het geld had hij aan de Zeehaven ver stopt. Daar is het door de politie Maan dag gevonden. De jonge man bevindt zich thans in voorloopige hechtenis, en zal ter beschik king van de justitie gesteld worden. In don nacht van Maandag op Dins dag werd de brandweer gealameerd voor een brand, die woedde Jansveld no. 19 te Utrecht, waarin gevestigd is bet si- garenpakhuis en tabaksdrogerij van de firma W- van Asperen. Toen de brandweer met een der automobielspui ten ter plaatse arriveerde, stond de ge heels benedenverdieping van het huis in vlammen, die echter binnen de muren bleven. De schade is zeer aanzienlijk. Het grootste gedeelte van de voorraden, die voor verzending gereed stonden, is on bruikbaar geworden. Wat niet verbrand is, is zoodanig door het water bedorven, dat do tabak en de sigaretten voor de consumptie onbruikbaar zijn geworden. Ook de inventaris bekwam belangrijke water- en brandschade. De voorraden wa ren verzekerd op beurspolis, terwijl ook het huis verzekerd wan. De Belgische bezetting toont de laatste dagen vooral een bijzondere activiteit in •het opsporen en aanhouden van Hol landers, die geen passen hebben. Het aantal Hollanders dat de laatste darren in Aken, Kohlscheid, Bichterioh, Her- zogenrath is aangehouden, is legio. De .boeten varieeren van 1.0001300 mark ön bovendien nog 50 cent of 1 gulden ^Hollandsch geld. 't Standpunt der Bel gen isboter bij de visch. Wie biet -dirëct betaalt, wordt mee ""ar de wacht tr 0 - genomen. Familieleden Borgen veelal, dat de boete betaald wordt, anders 4 dagen brommen. Dezer dagen liep, aldus 'ozon we in de „Post van Holland", de bekende prof. dr. M. J. v. d. Meer, hoogleeraar in het Nederlandsch te Frankfort a. M., even op in het bureau van de Neder- landsche Kamer van Koophandel in Frankfort. Daar zat een secretaris te zweeten op een volkomen onleesbaar document. Ach, professor, riep de arme, kunt u misschien even helpen? Hier heb ik een zoo onleesbaar gekrabbel, dat ik er heusch niet uit zien kan, wat dat zwijn eigenlijk wil. Laat 's kijken, zei de behulpzame pro fessor en zette z'n bril op. Ja, ik kan u helpen, Dat zwijn ben ik zelf. Een inspecteur van politie heeft Dins dagavond, omstreeks 11 uur met eenige rechercheurs een inval gedaan in een melksalon op de Nieuwe Haven te Bot terdam, op het vermoeden, dat daar door den eigenaar gelegenheid tot het beoefe nen van hazardspel werd gegeven. Toen de politiemannen binnenkwamen, dacht de waard aanvankelijk met nieuwe be zoekers te doen te hebben. Hierdoor kon een aantal personen op heeterdaad be trapt worden. Ondanks het waarschu wingssignaal van den eigenaar een electrische bel van het buffet naar een achter den salon gelegen kamer vond men daar acht mannen bijeen, rond een tafel. Men was bezig met het z.g.n. passiespel een beker met dobbelsteenen en fiches). Een en ander, evenals eem klein bedrag aan geld, werd in beslagj genomen. De spelers en de waard bracht men naar het politiebureau over, waar tegen allen proces-verbaal is opgemaakt. Uit Groningen wordt aan de „Tel." gemeld: Zondagmiddag 6 uur, zou een gezel schap, gezeten in een wagen, bespan nen met één paard, den spoorwegover gang aan den Paterswolderschen weg passeeren. Op dit drukke kruispunt snijden el kaar de spoorbaan Groningen-Leeuwar- den, Delfzijl en Boodescbool eenerzij ds en de tramweg Groningen-Paterswolde Eelde anderzijds. Vooral des Zondags is het hier zeer druk van wandelaars, fiet sers en auto's. Bij het passeeren van den hierboven genoemden wagen stond de slagboom aan den kant der stad geheel op, terwijl de andere half was neerge laten. Wat deze manoeuvre te beteeke nen had, is een raadsel. Toen de wagen, welke zich in de richting Groningen-Paterswolde beweeg, zich onder den Iaatsten slagboom be vond, viel deze naar beneden, en kwam' juist tusschen de 7 personen in, die den wagen vulden. Tot overmaat van ramp reed de wagen door, waardoor een ge deelte van het gezelschap, onder wie 2 kinderen, er als het ware afgeschoven werden. De vrouw van H. M., landbouwer te Eelde, bekwam dientengevolge een ern stige wonde aan het achterhoofd en een sleutelbeenbreuk. De gewonde dame werd door dr. Hui- zinga verbonden en vervolgens per auto naar haar woning vervoerd. Voor de vacantiekamer der Amsterdam- sche Rechtbank had zich te verantwoor den de gewezen penningmeester van de Nederlandsche Schijven-Schuurdersvereeni- ging alhier. Aan dezen beklaagde was ten laste ge legd, dat hij in Maart 1922 ten eerste zich wederrechtelijk heeft toegeëigend 10 obli gaties, elk groot 100, Ned. Staatsleening 1916, toebehoorende aan de Ned. Schijven- Schnurdersvereeniging, welke hij als pen ning meester onder zich had. Deze stuk ken bevonden zich in een safe bij de Ont vang en Betaalkas, waarvan de sleutel was in handen van beklaagde; Voorts, dat hij op of omstreeks 21 Ja nuari 1921 valschelijk heeft opgemaakt een kwitantie, luidende: Ontvangen van de Rente Cassa zeshonderd gulden wegens te rug ontvangen deposito. Dit stuk was ge- teekend: Ver. Schijvenschuurders, daarna volgde de handteekening van beklaagde en valschelijk heeft deze daaronder gezet de handteekening S. Hekster, zulks met het oogmerk, dit valschelijk opgemaakt ge schrift als echt te gebruiken, terwijl uit dat gebruik eenig nadeel kan ontstaan; Ten derde dat hij op of omstreeks 26 Januari 1921 opzettelijk gebruik heeft ge maakt van het hierboven vermeld valsche lijk geschrift als ware het echt en onver- valscht, door het bij de Rente Cassa aan te bieden, teneinde daarop 600 in ont vangst te nemen. De president mr. Van Geer, wees bekl. op de ernstige feiten, die beklaagde nog meer ten laste kunnen worden gelegd. Bekl. erkende dat er in de kas van het fonds, genaamd „de Dageraad" geld te kort was. De bestuursvergadering toch had besloten uit het kasgeld te koopen 5 stuk ken van de Ned. Staatsleening 1916 5 1000. Er was niet zooveel geld en er werden toen gekocht 10 obligaties van 100. Verder erkende bekl. dat hij, om in de safe te kunnen komen in een daarvoor op gemaakt stuk het woordje „en" veranderd heeft in „of". Er was toch in het bestuur bepaald, dat bekl. niet alleen in de safe mocht komen, maar uitsluitend in gezel schap van den tweeden penningmeester Hekster. Op een vraag van den president, waar voor hij toch al dat geld noodig had, zcide bekl. dat hij in de oorlogsjaren veel geld heeft verloren met een zeephandel, tot welke speculatie hij zich heeft laten ver leiden. Hij heeft zich toen aan het geld van de vereeniging vergrepen. Beklaagde zeide alles te willen doen om het geld terug te geven als hij weer vrij is. Verder verklaarde bekl. dat hij aan zijn zoon f 400 moest betalen. Daarvoor heeft hij de 10 obligaties uit de safe gehaald en die laten beleenen bij de Disconto- en Ef- fectenbank. Er werd daarop betaald 650. Later is die beleeningsacle verkocht voor 2i50. De kas „De Dageraad" had aan het eind van 1920 op de Rente Cassa een bedrag van 1000, terwijl er volgens de boeken 9,700 moest zijn. Deze 100 zijn toen door bekl. opgenomen, omdat hij dat geld noodig had voor de werkloozenuitkeering. Hij moest toen het eene gat met het an dere stoppen. Tenslott bekende beklaagde dat hij oim het geld in handen te krijgen van de Rente Cassa de handteekening van den tweeden penningmeester heeft gebruikt. De voorzitter van de vereeniging, de heer J. Pinto, als getuiae gehoord, .ver klaarde o.m., "da! er steeds een machtiging moet zijn om te beschikken over geld van de vereeniging. Het bestuur had aan be klaagde opdracht gegeven vijf obligaties te koopen van 1000. Dat geld was niet in de safe. Bij opening waren daar slechts enkele waardelooze papieren in. Verder verklaarde deze getuige dat er elke drie maanden een verificatie-vergade ring werd gehouden en elk jaar werd door bekl. een gedrukt verslag uitgebracht. Bekl. had het vertrouwen van iedereen. Zijn boe ken waren steeds keurig in orde. Alles was stipt verantwoord. Niemand had een oogenblik gedacht, dat bekl. die een vriend was, het geld ten eigen bate aanwendde. Mr. Massink vroeg aan getuige wat het totaal tekort is. Op eenige honderden gul dens kon get. het niet zeggen, maar hij meende dat pl. m. 30,000 zal zijn. Bekl. kon niet met zekerheid zeggen of dit wel of niet zoo is. Naar aanleiding van een vraag van dea, president verklaarde getuige nog dat bekl, niet te hoog leefde voor zijn stand en al tijd rijk zijn brood heeft gehad. Niemand heeft zich ooit kunnen voorstellen, dat hij zich vergrijpen zou. De voorzitter meende dat de controle van beklaagde wel wal slap was. Nadat nog enkele getuigen zijn gehoord» waardoor kwam vast te staan dat bekl. del handteekening van den heer Hekster heeft nagemaakt, was het woord aan den offii cier van justitie, mr. Massink. Deze zegt dat bekl. de stukken der ver eeniging niet onder zijn berusting had,; maar door valschheid in geschrifte er ge bruik van heeft kunnen maken. De re denen warom hij zich die gelden heeft toegeëigend zoekt het O. M. in de leefwijze van bekl. Deze was niet zooals het hoofd van een gezin past. Hij heeft geleefd boven zijn inkomen- Bekl. heeft een groot bedrag ongemaakt- Wettelijk en overtuigend achtte het O. M- bewezen, dat bekl. zich heeft schuldig ge maakt aan diefstal en valschheid in Ge schrifte en eischt tenslotte twee jaar ge vangenisstraf. De verdediger, mr. dr. Cahnter pleitte! clementie en vroeg aftrek van de preven tieve hechtenis. Uitspraak over 14 dagen Naar het „Vad." verneemt, zal Lenaertj Wagner, die wegens verduistering en be- driegieJijke bankbreuk Dinsdag tot 3 jaaij gevangenisstraf is veroordeeld in dit von nis berusten. Men schrijft aan het Haagsche Aneta- kantoor: De K. L. M. heeft eenigen tijd geleden, twee verkeersvliegtuigen bij de Fokkerfa briek besteld, die dezer dagen zijn afgele verd en in hun proefvluchten bewezen heb ben te voldoen aan de hun gestelde ei- schen, wat betreft laadvermogen, snelheid aanloop bij vertrek en uitloop bij landing. Het zijn de bekende Fokker-eendekkers, zooals de K. L. M. er reeds 10 in de vaart heeft, doch dit is een geheel nieuw type, waarmede prachtige resultaten zijn be reikt. De vliegtuigen hebben een nuttigen last van 1250 K.G. en kunnen 6 uur achtereen met 6 passagiers en bagage en 200 K.G, goederen aan boord vliegen. Voor de goe deren is een afzonderlijk ruim aange bracht. De kajuit is van de bekende gerie felijkheid, groote leeren leunstoelen en sofa's welke bij de K. L. M. zoo zeer ge roemd wordt. De Rolls Royce Eagle-motor trekt het vliegtuig door het luchtruim met een ge middelde snelheid van 160 K.M. per uur. Eenigen tijd geleden zijn tien dezer toe stellen geleverd aan de Duitsch-Russischel Luchtreederij en hun prestaties waren op zienbarend; AmsterdamBerlijn werd ge vlogen in 12 ki uur; een toestel legde den! afstand MoskouBerlijn (1800 K.M.) in 1» uur af. De K. L. M. zal deze beide nieuwe vlieg tuigen op haar Londensche lijn brengen, Door hun grootere snelheid zullen zij de reis in korter tijd kunnen volbrengen en op één dag twee vluchten kunnen uitvoe ren. Dit was tot nu toe onmogelijk, elk! toestel vloog per dag éénmaal den afstand en de nieuwe vliegtuigen vervangen dui practisch twee der oude. Het onderhoud dezer toestellen is ook veel eenvoudiger. Bij de vroegere kon men den vleugel reeds in een kwartier tijds verwisselen, bij- deze kan men ook de ge-, heele neus van het toestel met motor- schroef en al, er in enkele oogenblikken afnemen en door een anderen neus vervan gen. De besparing aan tijd en werkloon is daardoor zeer groot. Zoo gaat de vlieg techniek met groote stappen vooruit en worden steeds betere resultaten, ook eco nomisch, bereikt. AMSTERDAM, 9 Aug. Noteering vat het Nieuwe Veilinggeb. expl. de Jong en Koene. Beure Giffar 1518, Poirei Madame 2832, Madame Tryfe 20 24, Goudsballen 11—14, Precose del Trevon 2024, Seigneur d'Esperen 20 24, Clapp's favorite 3244, Zwans- halzen 1114, Tulpappelen 1215- dubb. Dirkjesperen 16—20, Dirkjesperen 1218, N.-H. Suikerperen 14—16- Haantjesperen 12-14, Kruideniersperen 2230, Oomskinderen 2230, Yel low Transparant extra 2640, id. id, I 1522, zure Kruilingen 1012, Mr, Gladstone 1518, Codlin Keswick 12 15, Bessen 4860, blauwe PruimeD 4654, roodc Pruimen 6672, Reine Claude 68—80, alles per 100 K.G.; Mo rellen 0.440.60, Frambozen 11.40 per K.G.; Perziken I 0.160.24, id. II 0.050.12, Meloenen 0.400.75 per stuk; Komkommers 11.40, Bloemkool I 6.10—8.90, id. II 2.40—4.10 per 100 stuks; aardappelen 2.405.20, Drielingen 23.10, Tomaten 9.5014, Spercie- boonen dubbel 7.60—9.90, id. enkoio 1823, Snijboonen 1420 per 100 K.G.; Augurken fijn 0.300.38, id. bas terd 0,18—0,26 per K.G AMISTERDAM, 9 Aug. Aardappelen. (Be richt van Jac. Knoop.) Zeeuwsche bontg 3,754, id. Eigenheimers 2,502,60; id. blauwe Eigenheimers 2.503,50j Friesche Borgers 2,202,40; Noord-Hol- landsche blauwe f 33,25; id. bonte 4;' id. muizen 2.102,80; IJpolder blauwe Eigenheimers 3,253,50; Hillegommer Zandaardappelen 4,805; Schoolmees ters, 3,50—4,20; Westlandsche ronde 4 4,90; id. muizen 44,90; alles per ILL. "WOERDEN, 9 Aug. Kaas. Termarkï waren 381 partijen, le soort f 4245, 2e soort f 3841, rijksmerk f 394X Handel matig. AMSTERDAM, 9 Aug. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd: 253 vette kal veren le kwal. f 1.60, 2e f 1.30, 3e f 1 per K.G.61 nuchtere kalvoren f 13! 23 per stuk; 571 vette varkens le kw. f 1.25, 2e f 1.22, spekvarkenjai f 1.18 per K.G.» whoop gewictjl j,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6