n msmmm Uit den omtrek V Vrijdag 11 Augustus 1922 45ste Jaargang No. 14218 Dit nummer bgstaat uit twee bladen. - Eerste blad Een verkeerd argument. Alleen 46 Groote Houtstraat 46 HAARLEM. Een 25-jarig jubileum! Het Gouden Priesterfeest van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. 25 Jadfr collectant. OPROEP. Alle besturen van Haarl. j R.K. organisatie's worden he den avond verwacht in Sint Bavo, negen uur. Receptie Mgr. CALLIER. PAANAKKER's SCHOENMAGAZIJN Voor a.s. Zaterdag Speciaal lage aanbiedingen. Veelbloemige Tnlpen. Besmettelijke ziekten. Aanrijding. Faillissementen. VAN ONS KANTONGERECHT. Prov. Staten van Noord-Holland. KROMMENIE. LISSE. HEEMSKERK. BENNEBROEK. NOORDWIJK. kf, ®*rr 'rr LaHwjL-hlJ. 'Prr v,i Frr Twee klachten. BLOEMENDAAL. D« ibonnemenlsprijs E«h draagt vooi Haarlem en Agentschappen: Pet Kwartaal 3.25 Pet Week 0.25 Francs per post p. kwart, bij vooruifbet. 3.57 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426 2741 cn 1748. Postrekening No. 6970 ARLEMSCHE TCaverfenfiên 35 eenïs per regel - Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst als Ingezonden rne- dedeeling: 60 cents pet regel. Vraag- en Aanbod- advcrtentiën 1—4 regelt 60 cents per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Er wordt den. laatsten tijd bij de .vnjving, welke er begrijpelijkerwijze heerschl nu met de economische ma laise ecu loondaling in de tucht zit, in kringen onzer christelijke werk nemers een argument naar voren ge schoven, dat men bij nader inzien goed zal doen niet te gebruiken en zeker niet in den vorm, waarin het gebezigd wordt en om de waarde, welke men er aan gehecht wenscht te zien. Nu bij het conflict tusschen directie ca personeel der Sporwegen, dit argument weer naar voren wordt gebracht wij plaatsen heden nog een ingezonden stuk, waarin die stem wordt gehoord willen wij er even voor waarschuwen. Men redeneert dan aldus: In Novem ber 1918 hebben de christelijke ar beiders de revolutie tegengehouden. Daarop is een verbetering van de loonschaal ingetreden. De kapitaalbe zitters en ondernemers zijn dus ver plicht hun beschermers van 1918 thans te behoeden voor de gevolgen van de malaise; anders.... en men Zinspeelt dan op de mogelijkheid van een tweede revoluUepoging met minder be reidwilligheid der christelijke arbei ders om die legen te gaan. Laten wij voorop zetten, dat dit ar gument in der, loonstrijd, welke thans weer op heel de arbeidsmarkt aan den gang is, niet algemeen, niet door de leiders der christelijke werknemers organisaties wordt gebruikt; dat het mcerendeel der Katholieke en proles- tantsch christelijke arbeiders ons ook te verstandig, te principieel ontwik keld lijkt, om deze redeneering als bewijsvoering te laten gelden. Maar degenen, die dat wel doen willen, zou den wij willen verzoeken dit „argu ment" voortaan achterwege te laten en wel op de volgende gronden: Wanneer men aan de christelijke organisaties in 1918 zou gevraagd heb ben: waarom bestrijdt gij de revo lutie? Op hoop van materieel voor deel? Dan zouden zij deze veronder stelling, en terecht, met verontwaar diging hebben afgewezen. Maar dan moet ook thans de fiere houding uit de Novemberdagen niet als argument, nog minder als dreigement in den loonstrijd gebezigd worden. Immers, de christelijke arbeiders hebben zich in November 1918 principieel tegen (Trocïstra's en Wijnkoop's onderneming verzet, omdat zij zijn mannen van recht en van ordeomdat zij vol gens hun beginsel er van overtuigd Kijn, dat verbetering der maatschappij' niet door geweld, omwenteling en omverwerping van het wettig gezag mag geschieden. Welnu, een beginsel hangt niet aan tijdsomstandigheden, niet aan hoog- of laagconjuc.tuur Men kan niet zeggen: vandaag bestrijdt ik de revolutie uit princiep en morgen loop ik met de oproermakers mee, of houdt mij afzijdig, omdat mijn loon met 10 pet. naar beneden is gegaan. En behalve het beginsel, zegt ook het nuchter redeneerend verstand, dat zoo iets onhoudbaar is. Waarom keert zell's de moderne vakactie zich hoe langer hoe meer van stakingen af en aan de roode politieke beweging den rug toe? Omdat men ook daar begint in te zien met Rusland als afschrikwekkend voorbeeld dat strijd slechls nadeel brengt aan beide partijen eu dat van omwentelingen ulgemeene verarming en honge.rsnood het loon is. Bovendien de redeneering: „de christelijke arbeiders hebben in 1918 hel kapitalisme beschermd, dan moet het kapitalisme hun nu ook redden of maar vergaan", is een stelling, die ons voor onze sociale ontwikkeling al heel gevaarlijk lijkt. En voor de arbeiders zelf niet het minst. Het tegenhouden der revolutie was niet een bescherming van het kapitalisti sche stelsel; het was gelukkig veel meer, n.ni.l. het handhaven der orde, de bescherming onzer grondwettelijke rechten, het schragen van altaar en troon. Men zou al heel verkeerd doen met de daad van 1918 als de bescherming van „het kapitalistische ste'sel" voor te stellen. Dc tegenwoordige produc tiewijze, met dien naam aangeduid, behoeft de bewondering van onze christelijke werknemers niet te heb ben; niemand, die dat vraagt. Integen deel, hoeveel stemmen van gezag gaan er den laatsten tijd in Katholieke krin gen, ook in kerkelijke kringen niet op, om langs ordelijken en gel ei- leid cl ijken weg tot een andere, meer rechtvaardige wijze van voortbrenging en vcrdecling der goederen te komen? 't Is dus het eigen belang van onze arbeiders zelf hun principieelen strijd vóór recht en orde en tegen revolutie niet te vertroebelen door de voorstelling alsof het ging ter bescher ming van „het kapitalisme". Kan het op den weg van anderen liggen om er den ondernemers nu en tdan aan te herinneren: „denkt er om uw plicht te doen tegenover de mari-: nen, die in- woelige tijden pal hieven staan het kan niet op den weg der arbeidersbeweging zelf liggen daaruit een argument te slaan in een loon strijd. Integendeel! zulk een beroep moet als argument met fierheid wor den afgewezen. Mor schrijft ons: Bij alle veranderingen dio men dage lijks in het maatschappelijke leven waar neemt, valt hot tooh ook steeds weer op, l»oo sommige elementen aan die karak teristieke winding geen deel nemen, inaar met gezonde kern zich vastzetten in de maatschappij, om, aldoor groeiende en bloeiende, voor langen tijd een ste nig en werkzaam deel uit te maken in de bedrijvige samenleving. Deze gewaarwording doel men telkens cp, wanneer een persoon of zaak zich voor een oogenblik verheffen ziet om op het jubileereml hoofd do kroon te laten drukken, die vriendelijke getuigen ter huldiging gereed houden. Een van die kernvaste en gezonde doe len in de bedrijvige samenleving is de timmermans- en aannemerszaak van den heer J. A. Lucas aan den Kampersingel alhier. Op 23 Augustus a.s. zal ook deze zaak de lauweren in ontvangst hebben te ne men, die na een bloeiend bestaan van 25 jaren, haar welverdiende hulde zijn. In 1S97 gesticht, werd de zaak van den heer Lucas aanvankelijk gevestigd in het perceel Kampersingel 26. De beschikbare ruimte bleek echter al spoedig te klein en de snelle uitbrei ding der clientèle maakte het noodza kelijk dat naar een ruimer pand werd uitgezien. Dit werd gevonden in het perceel daarnaast, no. 24, waarvan de heer Lucas door aankoop eigenaar werd. Deze ruime gelegenheid word geheel verbouwd en naar do eischen des tijds ingericht, zoodat reeds in 1902, na een vijfjarig bestaan dus, de zaak kon wor den overgebracht naar oen pand, dat met ruime werkplaats, kantoor, erf, bergplaatsen voor hou' on voor mate rieel, als een model-inrichting kon wor den beschouwd. Dat de heer Lucas steeds met groot succes gewerkt heeft, blijkt wel uit de vele bouwwerken in en buiten Haarlem door hem uitgevoerd. Tal van verbouwingen, ook aan win kelhuizen on andere perceelen, en di verse aanbouwingen werden door kern in do afgeloopen jaren verricht. Tegelijkertijd evenwel bleef de zaak ook het karakter van burgerzaak behon- houden, waarin de opdrachten van een uitgebreide en vaste clientèle met spoed on groote zaakkundigheid worden uit gevoerd. Die na 23 jaren de meosten zijner eerste klanten nog altijd bedient, bezit wel een vast en blijvend vertrouwen. Dit -geniet blijkbaar de hoer Lucas, die het zij om der curiositeitswille ver meld, in deze dagen een winkelhuis ver bouwt vooc eeu zijner klante" die hem, 25 jaar geleden, als zijn eerste werk, dezelfde opdracht gaf. Gezonde zaken bloeien vanzelf. Moge het zijn, ad muitos annos! In aansluting met ons bericht in het nummer van Woensdag, laten wij hieron der volgen hel of;<r zooals „St. Bavo" dat vermeldt: I. De kerkelijke viering zal bestaan in een Pontificale H. Mis op 15 Augustus a.s. des morgens om 9% uur op te dragen door den hoogen Jubilaris in de Kathe draal te Haarlem; de Gregoriaansche Ge zangen zullen worden gezongen door de Schola Cantorum van het Groot Seminarie te Warmond, terwijl een zeer versterkt koor de overige gezangen zal uitvoeren; II. Om 12% uur zullen de kinderen var de stad Haarlem Monseigneur komen huldigen op het terrein naast de Kathe draal; III. Gelegenheid om Monseigneur te fe- liciteeren zal gegeven vorden in het Bis schoppelijk Paleis en wel: om 21/2 uur aan de EE. Geestelijken ge zamenlijk; daarna de EE. Zusters e- zamenlijk; om 31/2 uur aan de Besturen der ver schillende Diocesane Vereenigingen a In stellingen gezamenlijk; om 33^ uur aan de Besturen "er ver schillende vereenigingen te Haarlem geza menlijk; van 45 uur aan particulieren. Aangaande deze receptie zij opgemerkt: I. dat ALLEEN aan de groep der Dio cesane en aan de groep der plaatselijke Haarlemsche Vereenigingen gelegenheid zal worden gegeven om in een kort woord namens ALLEN Monseigneur officieel toe te spreken: verder worden geen toespra ken gehouden; II. dal. teneinde rte rceeotie niet on- noodig te rekken en Monseigneur niet te zeer te vermoeien, de verschillende bestu ren wordt verzocht zich aan tc sluiten bij de passende categorie; III. dat de respectieve Besturen wordt verzocht- 5 minuten vóór den aangegeven tijd (niet eerder) 7:' '- "mi te metden aau het Bisschoppelijk Paleis; IV. Op Zondag den 20sten Augustus middags om 2 uur zal Monseigneur op het Sportterrein te Heemstede worden gehul digd door de gezamenlijke Jeugd- -n So ciale Vereenigingen van dc stad Haarlem. Donderdag herdacht de heer Th. v. Du- terloo zijn 25-jarig jubileum als collectant der St. Jozefskerk aan de Janssfraat. Dat deze dag voor hem niet onopgemerM zou voorbijgaan was te verwachten en is ook inderdaad een feit geworden. Van vele zijden gewerden den zilveren jubilaris blij ken van belangstelling. Om 8-uur werd in de parochiekerk aan de Jansstraat een plechtige gezongen H. Mis opgedragen door den welcerw. heer kapelaan H. G. Canrls. Na afloop werd den jubilaris, die vergezeld was door zijn echtgenoote en zoon een feestelijk ontbijt aangeboden in de pastorie, waar hij door den Hoogeerw. heer Deken werd verwelkomd en toege sproken. Hem word het kruis van ver dienste op de borst gespeld onder een mooie, toepasselijke toespraak van den hoogeerw. heer Deken, Bespreking s Namens het bestuur der collectanten werd hem een enveloppe met inhoud ver eerd. Onnoodig te zeggen dat nog cenige tijd gezellig werd doorgebracht. Het was een hartelijke feestviering. Ook thuis ondervond de jubilaris dat zijn ju bileum niet vergeten was. Wij lezeri in het „Weekbl. voor Bloembollencultuur" De heer E. Dcbras, een particulier liefhebber te Orleans, in Frankrijk heeft dit jaar waarnemingen gedaan over den bToei der Tulpen, vooral over het verschijnsel van de meer- blocmigheid. Hij schrijft daarover aan de „Revue Horticole" het volgende: „Ofschoon hvecbloemige en zelfs "driebloemige Tulpen niet zeldzaam voorkomen, buiten de rassen, die een verlakten stengel normaal bezitten, komt het mij toch interessant genoeg voor om melding te maken van het feit, dat een Darwintulp, la Tulipe Noire, op één stengel niet minder dan 5 bloemen droeg; andere varië teiten, zooals viridiflora, la Merveille, etc.. droegen op één stengel 4 bloe men Stengels, welke 2 *a 3 bloemen voortbrachten, waren bijna even tal rijk als de enkeibloemige. Verder had ik een Poetaz-Narcis, die mij dit jaar evenveel tweebloe- mige als enkeibloemige stengels gaf. Ik weet niet aan welke omstandig heden ik dit jaar deze buitengewone veelbloemigheid te danken heb, daar ik het verschijnsel nog nooit te voren geconstateerd had. Evenmin weet ik dus of het een algemeen verschijnsel is of dat zuiver aan een plaatselijk toeval moet geweten worden.' Tot zoover mr. Debras. De „Revue HorGcole" heeft het oordeel gevraagd van den bekenden plantenkenner A. Guillaumin, assis tent aan het Museum van Schoone Kunsten te Parijs. Deze schrijft, dat de veelbloemigheid veelvuldig voor komt bij alle Tulpen die van het ge slacht Gesnerania zijn (waaronder dus ook de Darwintulpen"). Men con stateerde reeds in 1613 onder variëtei ten van deze afstamming meermalen 2—5 bloemen, terwijl de variëteit Roi du bleuet, van Krelage dikwijls véel- bloemig is en de variëteit mr. S. Mot- tet constant deze eigenschap bezit. Ter illustratie van zijn mededeelin- gen 'zond de heer Guillaumin op een der laatste keuringen van de Société de Botanique de France een Due van Tholl-tulp in, met de opmerking, dat bij dit ras de veelbloemigheid nog nooit was waargenomen. Echter op de keuring van 12 Mei toonde hij een dubbele Tulp, Rose de Provence, met 3 bloemen aan een stengel, de ze variëteit schijnt een kruising te zijn van Tulipa suave olens (de spe- ciesnaam der Due van Tholl-tul- pen). De meerbloemigjieid, zoo besluit de „R. H.", beschouwde men tot nu toe meestal als een toeval, maar verschei dene schrijvers hebben meermalen aangetoond, dat de veelbloemigheid, veroorzaakt door vertakking van den stengel, een veelvuldig voorkomend verschijnsel is. Tot zoover het Fransche blad. Wij hebben dit voorjaar een Darwintulp (Rev. Ewbank, meenen wij) gezien, die op een vertakten stengel 3 bloe men droeg en beschouwden dit als een merkwaardigheid. In de week van 30 Juli tot en met 5 Augustus kwamen in rte nnvoIe»nde ge meenten gevallen van besmettelijke ziek ten voor: Haarlem 1 van diptherilis; Heemstede 1 van roodvonk; Velsen 1 van diptheritis; Zaandam 1 van roodvonk en 1 van diptheritis.. Omstreeks 5 uur Woensdagmiddag is de motorrijder H. V. d. S. te Velsen in de Dreef,' hoek Hazepaterslaan tegen een tramwagen van de Ceintuurbaan gereden. De tram reed langzaam, v. d. S. kwam in volle vaart aanzetten en kon blijkbaar niet tijdig stoppen. Hij heeft toen getracht achter den wagen om te rij den, doch kwam daarbij in aanraking met de tram, viel en werd bewusteloos naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar hij later bij kennis kwam. Zijn rechterschou der was licht verwond. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: 10 Aug. A. de Fouw en H. M. J. Zuurendonk. J. Ra makers en A. .1. v. Keulen. H. A. Brinkman en G. D. Sladt. A. T. v. d. Vossen en M. J. v. Meerten. P. Ruifrok cn G. C. Kapsenberg. P. ,T. v. Kessel cn F. W. Martin. C. A. Bakker en J. v. Zanten. H. A. Hardesmeets en C. de Bruijn. P N oo id a en A. C. Vreeken. Getrouwd: 10 Aug. P. J. A. Borst en M. M. J. Vasen. J. L. Jansens en C. v. d. Made. G. M. Bierenbroods pot en E. Thoolen. J. J. Bos en J. Zeilmaker. P. H. Kelderman en G Duivcrman. J. de Slegte en F. Klein. Geboren: 5 Aug. z. van P. A. de Korne—Franken. 8 Aug. z. van G. Tomé—Toffolo. 9 Aug. d. van J M. S. Schoppenhorstv. Roon. Overleden: 8 Aug. H. L. Schouten, 57 j. K. Lakenstraat. E. M. Jans- sen—v. Beek, 75 j. Voorhelmplein. 9 Aug. J, v. d. Meulen 71 j. Olycan- straat. In staat van faillissement zijn ver klaard: 1. J. H. M. Brugman, koopman, wonen de te Santpoort, gem. Velsen. Curator Mr. Raedt. 2. M. van Marsbergen, bloemist, Spar- cielaan 67, Beverwijk. Curator Mr. Deenik. 3. J. J. Huibers, koopman, wonende te Haarlem, Giestraat 71. Curator Mr. van Eek. 4. B. J. Stokman, koopman, wonende te Bennebroek. Curator Mr. v. Leeuwen. 5. L. van Schopten, schoenwinkelier, wonende te Lisse, Heérenweg No. 195. Cu rator Mr. Merens. 6. Pierre Sauvepianne, haadeldrijv. o.d. fa. Sauvepianne en Co., Hoogeweg, kan- toorh. te Amsterdam Elandsgracht 15. Cu rator Mr. Huizinga. 7. Gcrrit Jochems, te IJmniden, Vissche- ringslraat. Curator Mr. Tideman. 8. George Sfreddo Jr., mozaïkwerker, wonende te Haarlem, Lange Heerenstraat 48 rood. Curator Mr. Bruch. 9. Klaas Smit, koppman in boter, wo nende, te Haarlem, Harmenjansweg 82. Curator Mr. Bruch. Rechter-Commissaris Mr. A. Maclame Poot. Vernietigd werd het faillissement van Willem van Wiel, aannemer te Hoofdorp, uitgesproken 4 Juli. Opko pster. Beschuldigd van als opkoopster een damesfiets verkocht' te hebben voor 16, zonder daarvan in hijt register aanteeke- ning te hebben gehouden, stond gisteren morgen terecht Mcj. A. N. S. Zij zeide dat haar man opkooper was en zij in het ge heel niet. Bekl. staal echter bij de politie we! als opkoopsfer bekend. Het O. M. eischte 100 boete of 10 dagen hechtenis, haar waarschuwende dat hij, zoo zij op dezen weg voortging een strenger straf zou eischen. Bijtend hondje. Een hondje had in de Haltestraat te Zandvoort een motorrijder aangevallen en diens rechterbroekspijp Stuk gebeten. De juffrouw die met den hond van haar zwager was uitgegaan had volgens het proces-verbaal den motorrijder nog uitge lachen en den hond niet teruggeroepen. Bekl. ontkende dat zij gelachen had. Het O. M. eischte 25 of 10 dagen hech tenis. Aanrijding. Wegens het aanrijden met zijn vracht auto van een wagen van de electrische tram komende van Btoemendaal nabij de Ostadestraat had zich te verantwoorden W. E. uit Wijk aan Zee en Duin. Bekl. ontkende het hem ten laste gelegde en beweerde het tegendeel n.l., dat nief hij maar de tramwagen hem aangereden had. Eisch 100 boete of 10 dagen hechtenis. Onder de mededeelingen aan den Raad waren o.m.: Ingekomen stukken. Een schrijven van het bestuur der Chris telijke School tot Opleiding voor Gymna siaal en Middelbaar Onderwijs en Inrich ting voor M.U.L.O. houdende mededeeling van het besluit tot intrekking der gedane aanvrage d.d. 4 Mei 1922 om gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor den bouw van een nieuwe school aan de Twijnderslaan. Een schrijven van de afd. Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers houdende verzoek om geen gebruik te maken van de jioor den Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen ver leende vrijstelling tot het geven van onder wijs in eene vaste klasse door den heer E. Hindriks hoofd van School n;r. 11. (Te behandelen bij punt 19 van den op roepingsbrief. Een schrijven van de Stichting „Noorder Kerk en School" ten geleide van de ver klaring als bedoeld in artikel 73,1 der wet op bet Lager Onderwijs cn met verzoek om medewerking te willen verleen om dc benoodigde gelden te ontvangen voor den bouw van een school voor U.L.O. (Te be handelen bij punt 20 van den oproepings brief). Een schrijven van Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland ten geleide van een afschrift van een uitreksel uit het Ko ninklijk Besluit van 4 Juli 1922 nr. 59 houdende goedkeuring van het raadsbe sluit d.d. 22 Maart 1922, nr. 13 AI tot vaststelling eener verordening op de hef fing eener plaatselijke inkomstenbelasting te Haarlem tot 1 Mei 1923. Een besluit van dezelfden waarbij mach tiging wordt onthouden aan het besluit van den raad dezer gemeente van 12 Juli 1922, Nr. 22 B tot het betalen uit den post onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1922 van een zestal vorderingen, welke betrekking hebben op het dienstjaar 1920. Een schrijven van de Neuchatel Compa ny te Amsterdam houdende verzoek, om alvorens eene beslissing wordt genomen betreffende dc toepassing van asphaltblok- ken op den Waterweg, kennis te maken met het door haar toegepaste procédé »Nacovia." (Te behandelen bij punt 12 van den op roepingsbrief.) b. Door Burgemeester en Wethouders is met ingang van 4 April 1922 aan J. van Wijt: gewezen beltwerkcr ni lossen dienst bij de gemeente-reiniging een pensioen verleend van f 440 per jaar. c. Gesteld worden in handen van B. en W. om prac-advies- lo een verzoekschrift van het bestuur van Haarlem s Muziekkorps om artikel 2 van de bestaande overeenkomst zoodanig te wijzigen dat de gelegenheid wordt geo pend om aan de leden van het orchest zoo mogelijk nog dit jaar een vacantie van b.v. 14 dagen te kunnen geven. 2o. een verzoek van Mevrouw M. E. A. Schmit JongbloedTerbach om met in gang van 1 October 1922 te worden her benoemd als gemeente-vroedvrouw. d. Gesteld worden in handen van B. cn W. ter afdoening: lo. Een verzoekschrift van mevrouw H. M. Rahusen geb. Gerlings om een onder zoek in te stellen naar den toestand van de hoornen in het Florapark. 2o. Een verzoekschrift van de buurt- vereeniging „Jansweg" om den Jansweg van eene electrjeche straatverlichting te voorzien. Donderdag vergaderde het Centraal Stem bureau ter benoeming van een lid der Prov. Staten in de vacature J. Douwes Jr., (A.-R.) Als diens opvolger werd gekozen verklaard Mr. J. Verdam te Amsterdam. Ongeluk. De werknemers profiteeren deze week van hunne vrije dagen en bij na iedere Krommenieër brengt dan vol gens traditie een bezoek aan Wijk aan Zee. Een clubje was er gezellig met paard en rijtuig, wel ouderwetsch maar toch knus, naar toe gegaan. Zeer Iaat in den avond, ja 't was reeds nacht, arriveerde men öp de plaats van bestemming en voor afscheid zouden zij nog „een koppie doen". De koetsier, van gedachte, dat om half twee een doodmoe paard weinig last meer-' zal hebben van het anders zoo drukke vervoer, liet zijn rossinant en vehikel on beheerd op straat achter cn genoot binnen ook van de pret. Deze werd echter plot seling gestoord door een onverwacht ge luid. Men stormde naar buiten en.... o schrik! paard en rijtuig lagen in de Durk- sloot. Gelukkig woonde een timmerman, met eenige handige zoons, dichtbij en spoedig werd bij hem hnlp gevraagd en gekregen. Met behulp van takel en sterke touwen hadden de Gebr. Rouwendaal het paard spoedig op het droge, maar met het rijtuig, op zij liggende, ging het niet zoo vlot. 's Nachts om half drie was het heele zaakje bered en kon de koetsier zijn tocht vervolgen, wat hij ook deed, want, al had men binnen ook gezongen „houdt er den moed maar in," de lo! was er nu af. Intusschen een woord van dank aan de kranige helpers, die. terwijl de Kromme- nieërs in Morpheus armen lagen uitge strekt, en dus niet wetende wat onheil er in hun dorp gebeurde, zich werkelijk veel moeite getroost hebben voor hunne medeburgers. Gelukkig was niemand in 't rijtuig, want hij was er zeker slecht afge komen. Over de aanleidende oorzaak van het ongeval tast mer tot dusver in 't duister. Slecht afgeloopen. Een zekere P. H„ koetsier bij de grossiers de heeren Dral en Groot, wilde een vallende baal suiker van 100 K.G. grijpen, maar tastte eenigs- zins mis en kwam half en half onder den zak terecht. Oogenschijnlijk zonder na- deelige gevolgen, maar kort daarna voel de de jonge man hevige pijn in den rug. Vermoedde de geneesheer dat er een spier onder 't schouderblad was gescheurd, het geval schijnt erger te zijn, de pijn blijft toenemen, zoodat de ongelukkige slechts als een afgeleefde grijsaard voortstrompe len kan. Besloten is een nader onderzoek in 't St. Elilsabeth's Gasthuis te Alkmaar, waar door middel van Röntgenstralen uit gemaakt zal worden, of de wervelkolom ook beschadigd is. We hopen het beste. Danstent. De heer N. Koos had achter de bioscoop een danstent gebouwd om in de zomermaanden bals te geven. De ani mo voor die gelegenheid schijnt echter niet groot te zijn, zoolat we gerust van een mislukking kunnen spreken. Velen mopperen ook: „hoe is 't mogelijk, dat hier een danstent mag komen, terwijl de Gemeentebesturen van Zaandam cn Wor- merveer door de opgedane ervaringen de dansgelegenheden hebben opgedoekt." De overheid zal aan deze zaak weinig behoeven te doen, want ze bloedt vanzelf dood. Nationale wedstrijd van den Nederl. Kolfbond. Dc nationale wedstrijd wekt hier heel wal belangstelling. Onze Burge meester de Edelachlb. heer H. de Klerk, heeft het ecre-voorzitterschap aanvaard, terwijl reeds negen fraaie medailles, als mede een kunstvoorwerp ter beschikking van de jubileerende Kolfclub „Onder Ons" alhier, zijn gesteld. Op Dinsdag 15 Augustus a.s. wordt vanwege onze Volksbondsafdeeling een bedevaart gehouden naar St. Jeroen. Na de H. Mis zal een bezoek worden ge bracht aan het Martelveld waar alsdan een Pater van Velserend de predikatie zal h ouden. Men vertrekt 's morgens om kwart voor vieren vanaf het Bondsge- bouw. De commissie tekent op een groo te deelname. De gezamenlijke aardbeien uit Heems kerk e.o. bedroegen aan gewicht dit jaar aan de veilingen ruim 2 millioen K.G. tegen verleden jaar ruim 6 millioen K..G De ontvangst bedroeg dit jaar f 1.158.297.07 tegen f2.070.000 verleden ijaar. In 1920 bedroeg per K.G. de door- sneeprijs f 0.61, dit -.jaar f 0.,57. Nochthans staat zooals wo al eerder gemeld hebben het aardbeienjaar van 1922 met een zwarte kool aangstoekend door de hooge prijs een gevolg van de slechte oogst was. Naar wij thans met zekerheid verne men, is het volksfeest nu definitief vast gesteld op 20 September en wel op hot land van den heer Mooi aan den Zwar ten Weg. Gistermorgen te ongeveer 10 uur kwa men een viertal dames en heeren uit Amsterdam per rijwiel door Bennebroek, toen, even over do brug, uitwijkende voor paard en rijtuig van den heer Liefhebber, een der dames met haar rijwiel kwam te slippen en ongelukkigerwijze daardoor in de Bennebroekervaart terecht kwam. Een der heeren sprong de dame direct na en bracht haar weer op het droge. De dame kwam er met den schrik en een nat pak af. Na bij den heer v. Kooijen wat op dreef gekomen en van droge kleeren voorzien te zijn. keerden hot gezelschap weer naar huis terug. Het uitstapje was workelijk in het water gevallen. Heden vierde onder groote belaflgstel- jöf rr Hieronder brieven we een tweetal klachten over, die ons dezer dagen ge-' maakt zijn. Do eerste is er een van automobilis ten en motorrijders, die over de Kam pervest passeeren in de verkeerde rich ting. De Kampervest mag niet bereden wor- don in de richting vanaf de Kleine Houtbrug naar het Spnarne. Maar van de tien niet-Haarlemsche motorbestuur ders, dio in die richting pwseeren, rij den minstens 6 of 7 den verboden weg en loopen kans een proces-verbaal te krijgen. De reden is dat het verkeers bord bijna niet te zien is. Het verzoek nu is dit beter in 't oog loopend te plaatsen. Daar ter plaatse valt weinig fraais te bederven. De tweede klacht is dat, nu het eind punt der electrische tram naar Heem stede verlegd is naar den Glipperwrg daar ook niet een tramwachthuisje is neergezet. In het natte zomerweer dat we de laatste dagen genoten, ia daar menig nat pak gehaald. Vooral 's Maan dags is de aanvoer van reizigers groot en het wachten in regen en wind on prettig. Grappige lui, househ aardige mensr daar in den Haag. Ilc bedoel die Haagrche wottenmal Ja, bepaald, oer-komisch. Ze laten je nog eens lachen. Op 't meest onverwachte oogenblik, want dat iemand te wetten leest als ze in de Kamer behandeld of in de Staats courant staan, maakt niemand me wijs. Je maakt er kennis mede als je ze noodig hebt, en dat is altijd onverwacht. Ik vroeg onlangs hoe het staat met de uitgifte van onzo bolastingpapierer voof het loopende belastingjaar. We zijn nu al in Augustus en we weten bij on dervinding hoe lastig het is als je bijna tegelijkertijd je aanslagbiljet en je eerste waarschuwing om te betalen thuis krijgt. Maar die uitgifte van aanslagbiljetten zal nog wel even aanloopen. Dit jaar zal als oorzaak van 'èventueele late uit gifte van aanslagen, naar wij vernemen, worden opgegeven: de bezuiniging, de bezuiniging op personeel en ambtenaren waardoor een groote achterstand ontstaat in de administratie. Maar dat is niets, want er is een wet gemaakt, waarbij het mogelijk is „voorloopige aanslagen" uit te brengen, voorloopige aanslagen dus, waarbij de de finitieve verrekening later volgt. Dat kan gemakkelijk zijn voor vele belastingbetalers, die dan niet alle be lastingeschuld in een paar maanden tijds behoeven te voldoen, maar en nu komt 't grappige! die nieuwe wet laat alleen voorloopige aanslagen toe voor aanslagen boven de f 8000. Alsof iemand die f 30.000 belasting betalen moet, daarvan in den loop van het jaar vóór dat hij het aanslagbiljet ontvangt, niet het flauwste benul heeft en dus niet in staat is vooruit te sparen. Waarom die voorloopige aanslagen ook niet konden worden uitgestrekt tot de kleine aanslagen, zoodat de kleine be lastingbetaler niet gedreven wordt zijn belasting te betalen juist in den winter tijd, en dat hij niet het best bij kas is in den regel. Grappig die grens van precies f8000. Maar die heeren, die de wetten maken, zullen wel geweten hebben, waarom. Ik begrijp er echter niets van! Barometerstand 7.70 m.M. Vooruit OPGAVE VAN; J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. ling zijn 70sten verjaardag do heer 0. JL. van der Moor, oen onzer meest verdienstelijke ingezetenen. De heer van er Meer is onder meer lid der Provin ciale Staten van Zuid-Holland, lid van den gemeenteraad en wethouder van Noordwijk, voorzitter der Gezondheids- Commissie. zetelende te Katwijk. Ieder, die van nabij bekend is met welke toewijding en opgewektheid deze jubilaris deze bovenvermelde functies waamaamt zal dezen symypathieken grijs- I aar nog een langdurige werkzaamheid ~in het openbare leven toewenschen. De Roode Kruis-Oommissio voor den over het geheele land op 30 Sep tember e.k. to houden Roode Kruisdag heeft zich voor onze gemeente als volgt geconstitueerd Jhr. W. van Panhuys, bur gemeester, voorzitter, 0. J. L. van der Meer en H. Liefferink leden, A. G. Delen, secretaris. Bevallen: K. HufDobbelstcin, z.; G. C. Koop—Bonkamp, tl.; J. van Kleeff—Jans sen. d.; M. P, Cliristoffels—Vendel, 3 <L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1